Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,775 εγγεγραμμένα μέλη και 715,085 μηνύματα σε 22,182 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 310 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποιήματα και στίχοι δικοί σας ή αγαπημένων καλλιτεχνών!

Minoulita (Μίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Minoulita
H Μίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Minoulita έγραψε στις 04:39, 05-01-11:

Θα κάνω την αρχή εγώ παραθέτοντας ένα μικρό ποίημα του Κ.Π.Καβάφη.

Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Μην την εξευτελίζεις πιαίνοντάς την,
γυρίζοντας συχνά κ' εκθέτοντάς την,
στων σχέσεων και των συναναστροφών
την καθημερινήν ανοησία,
ως που να γίνει σα μιά ξένη φορτική.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 10:05, 05-01-11:

To παντοτινό αγαπημένο μου...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 10:28, 05-01-11:

Πολλά τα αγαπημένα ποιήματα, αλλά επειδή πλησιάζει ο καιρός για τη στείρωση του Σεβάχ και το σκέφτομαι και προβληματίζομαι σχεδόν καθημερινά, θα παραθέσω ένα ποίημα του αγαπημένου μας Νίκου Δήμου από το Βιβλίο των Γάτων

Το βιβλίο των γάτων < επιστροφή

ΕΥΝΟΥΧΟΣ

Δε λέω τ'ονομά του, γιατί ντρέπομαι.
Ηταν ο πιο λεβέντης γάτος της γειτονιάς,
τον έφθειραν ο πόλεμος κι ο έρωτας.
Μήνες ολόκληρους, χωρίς φαΐ και ύπνο,
γύριζε κουρέλι απ'τις πληγές.
-Αν δεν τον κόψετε, δε θα ζήσει, είπε ο γιατρός.

Τώρα είναι άλλος. Απόμακρος, γαλήνιος,
μεγαλόπρεπος πάντα, ολύμπιος αλλά
θεατής. Βλέπει να σφάζονται
αδιάφορος. Τρώει, συλλογίζεται, κοιμάται.

Κι εγώ που πήρα, γι'αυτόν, την απόφαση
δέκα φορές τη μέρα χαίρομαι, και δέκα λυπάμαι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

goth (Kατερινα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη goth
H Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Αρκετες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.

H goth Αντίστροφα ο χρόνος μετράει... έγραψε στις 15:29, 23-01-11:

Εγω θα πω ενα στιχακι απο εναν τραγουδιστη...που αυτη την στιγμη μου διαφευγει...
ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΑΛΛΑΖΑ
ΘΑ ΞΑΝΑ ΕΒΑΦΑ ΓΑΛΑΖΙΑ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ...
(εεεε....αυτο μου ηρθε τωρα)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 κουνελάκια (Άλεξ και Μήνα) και κατι αλλα ζωακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,633 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 15:36, 23-01-11:

Έχει δυο αφτιά μεγάλα
και ουρίτσα φουντωτή
στη φωλιά θα γεννηθεί
στην καρδούλα σου θα μπει!

Δεν ξερω ποιος το εχει γραψει. Απλα μου αρεσει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 00:20, 18-11-18:

Μια δική μου διασκευή σε ποίημα ενός καταραμένου ποιητή μας...Καταραμένο και ένα μακρινό κρύο φθινόπωρο...Το φθινόπωρο που έμεινε για πάντα...Και καλύτερα ένας βαρύς χειμώνας από ένα φθινόπωρο ατέλειωτο...... <<Οι κύκνοι το φθινόπωρο γυρεύουν την αγάπη... μα η αγάπη πέταξε στις πρώτες τις ψιχάλες. Θα ζήσουν τάχα να τη βρουν την άνοιξη;ποιος ξέρει; Γιατί μπορεί και να χαθούν πριν βρούνε την αγάπη. Απόψε την περίμεναν σχεδόν όλο το βράδυ.... Θάμπωσαν μάτια και ψυχές θωρώντας την ελπίδα, ώσπου στο τέλος νύσταξαν κοιτώντας το σκοτάδι κι έγειραν και κοιμήθηκαν επάνω στα φτερά τους.>>
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    charlie2alpha, Γατόκαρδος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους