Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,229 εγγεγραμμένα μέλη και 718,328 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 395 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Drinkwell Platinum Pet Fountain

Δημοσιεύτηκε από Fotini
06-05-08

Εδώ και πολύ καιρό η γατούλα μου προτιμούσε να πίνει νερό από τη βρύση της τουαλέτας και είχε συνδέσει την ικανοποίηση της δίψας της με αυτόν τον χώρο. Καθώς αυτή η πρακτική γινόταν όλο και πιο ενοχλητική (φωνές και απαιτήσεις να πάω να την "ποτίσω" ακόμα και όταν κοιμόμουν, γκρατζουνίσματα στην κλειστή πόρτα, κ.λπ.) αποφάσισα να της αγοράσω μια αυτόματη ποτίστρα για γάτες. Έπειτα από σχολαστική αναζήτηση στο Διαδίκτυο, κατέληξα στο μοντέλο της εταιρίας Drinkwell, το Platinum Pet Fountain.

Δυστυχώς, αυτή η ποτίστρα δεν βρέθηκε πουθενά στην Αθήνα και τον Πειραιά όσο κι αν έψαξα και ρώτησα. Αναγκαστικά την παρήγγειλα από το e-bay και την παρέλαβα πριν από μερικές μέρες. Η συσκευασία περιελάμβανε εννέα φίλτρα και ένα βουρτσάκι καθαρισμού. Ευτυχώς η ίδια η ποτίστρα ήταν συναρμολογημένη και το μόνο που έπρεπε να κάνω ήταν να διαβάσω τις οδηγίες χρήσης, οι οποίες είναι αναλυτικές και σου δείχνουν βήμα προς βήμα τι πρέπει να κάνεις για να θέσεις τη συσκευή σε λειτουργία.

Πλεονεκτήματα

Το νερό κυκλοφορεί με τη βοήθεια ενός μικρού μοτέρ που είναι ενσωματωμένο στη συσκευή. Αυτό βοηθά να διατηρείται το νερό καθαρό από βρωμιές (σκόνη, κομματάκια τροφής, τρίχες, κ.λπ.), φρέσκο και δροσερό. Έτσι οι γάτες ενθαρρύνονται να πίνουν περισσότερο και μειώνονται οι πιθανότητες να νοσήσουν από ουρολιθίαση ή παθήσεις των νεφρών. Το νερό βρίσκεται σε μια φαρδιά βάση και καθώς ανακυκλώνεται πέφτει σα βρυσάκι από την κορυφή της συσκευής. Το συγκεκριμένο μοντέλο ποτίστρας είναι έτσι σχεδιασμένο ώστε να μειώνεται ο παφλασμός του νερού που πέφτει και οι γάτες μπορούν να πίνουν νερό κατευθείαν από το βρυσάκι. Έχει αντιολισθητικό πάτο για να μη γλυστράει στο πάτωμα, αλλά επειδή μερικές φορές πέφτουν σταγόνες νερού στο πάτωμα, είναι καλό να τοποθετείται από κάτω ένα σουπλά. Η ποτίστρα μπορεί να πλυθεί στο πλυντήριο πιάτων και με την αγορά μπορεί να προσφερθεί ένα ειδικό βουρτσάκι για καθαρισμό των "στενών" μερών της συσκευής από όσα συγκρατεί το φίλτρο.

Μειονεκτήματα

Η συσκευή διαφημίζεται ως αθόρυβη. Όμως, ανάμεσα στα μειονεκτήματά της είναι ο χαμηλός βόμβος που παράγει το μοτεράκι καθώς η ποτίστρα είναι σε λειτουργία. Γι' αυτό και δεν ενδείκνυται να τοποθετείται, π.χ. σε υπνοδωμάτιο. Επίσης, πρέπει να συμπληρώνεται συχνά νερό ώστε να μην πέσει η στάθμη του κάτω από ένα επίπεδο με κίνδυνο να καεί το μοτέρ. Υπάρχει, όμως, μια δεξαμενή νερού στο πίσω μέρος που γεμίζει με νερό και δεν απαιτείται συχνό συμπλήρωμα. Το άλλο μειονέκτημα είναι το φις στο καλώδιο. Είναι αμερικανικού τύπου, με υποδοχές που δεν ταιριάζουν στις
ελληνικές πρίζες και γι' αυτό το λόγο είναι απαραίτητο να αγοραστεί προσαρμογέας. Επιπλέον, το φίλτρο άνθρακα πρέπει να αντικαθίσταται κάθε 4 με 6 εβδομάδες απαραιτήτως, κάτι που σημαίνει διαρκή ανεφοδιασμό του χρήστη με αυτά.
Στη γάτα μου, πάντως, έπειτα από παρότρυνση δική μου να τη διώχνω από την τουαλέτα, δείχνει να της αρέσει το νερό της ποτίστρας. Αρκετές φορές πηγαίνει μόνη της να πιει νερό από εκεί και διασκεδάζει να πίνει κατευθείαν από το "βρυσάκι".

Κόστος

Επειδή η παραγγελία έγινε μέσω Ίντερνετ και τα μεταφορικά έξοδα ήταν αρκετά, το όλο πακέτο στοίχησε περίπου 70 ευρώ. Νομίζω, όμως, ότι άξιζε ο κόπος και το χρήμα για την απόκτησή της ποτίστρας.

Φίλτρα
Δημοσιεύτηκε από
Το avatar του χρήστη Fotini
Επιφανές Μέλος

Εργαλεία Θεμάτων

Member rating
Aπόδοση/τιμήΜη Διαθέσιμο
ΠοιότηταΜη Διαθέσιμο
ΜυρωδιάΜη Διαθέσιμο
Αντίδραση γάταςΜη Διαθέσιμο
0 users rated Μη Διαθέσιμο% average

5 most read κριτικές
By yasmin1gr on 23-05-08, 01:53
ουαου!!!!!
Παράθεση
By rrrrr on 01-06-08, 21:49
There is something similar is called cat-it water fountain and they sell it in Greece !
the name of the company that runs that line is hagen www.hagen.com and the line is CAT-IT so if you see any in your petshop ask them for the fountain ! I just ordered mine friday I should get it next week ! I am so happy for my kitties !
Παράθεση
By Fotini on 10-06-08, 11:35
Μετά από ένα μήνα και κάτι που χρησιμοποιώ την ποτίστρα μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένη από το προϊόν! Η γάτα μου το έχει αποδεχθεί πλήρως και τέρμα πια το μπάνιο σα χώρος για να πίνει νερό:up: Και ο θόρυβος που είχε στην αρχή το μηχάνημα έχει ελλατωθεί αισθητά
Παράθεση
By kwstantina on 30-08-08, 12:05
Fotini καλημερα! Το εχω δει και εγω στο internet και πρεπει οποσδηποτε να το παρω για το μπισκοτακι μου. Το δυστυχημα ειναι πως ειμαι πολυ ασχετη με τις αγορες αυτες. Αν μπορεις , να μου πεις που να σου στειλω τα χρηματα,να το παραγγειλεις.Δε θέλω να σε υποχρεωσω γι΄ αυτο. Θελω να το κανεις αν σου ειναι ευκολο.
Παράθεση
By TONK on 15-09-09, 23:20
Υπάρχει σε διάφορα πετ σοπ στην Ελλάδα και η τιμή βγαίνει περίπου 70ευρώ...
Παράθεση
By Ga-Demis on 12-04-10, 12:46

Καλησπέρα σε όλους.
Πριν 2 μήνες απέκτησα τον πρώτο μου γάτο.
Προσπαθόντας να βελτιώσω την ποιότητα και ποσότητα ζωής του αλλά και να διασκεδάσω τη ρουτίνα του,
βρήκα σε ένα pet shop στην Αγγλία το Drinkwell Pet Fountain.
Το συζήτησα με τον κτηνίατρο μου και μου είπε ότι είναι ιδανική επιλογή.
Το συγκεκριμένο κατάστημα δεν στέλνει παραγγελίες στην Ελλάδα και προσπαθόντας
να το παραγγείλω από το e-bay πάλι τα μούτρα μου έφαγα, γιατί κανένας δεν στέλνει στην Ελλάδα.
Γνωρίζει κανείς κάποιο pet shop στην Αθήνα να πουλάει το συγκεκριμένο μηχάνημα ή κάποιο site
στο εξωτερικό που να δέχεται να κάνει αποστολές στην Ελλάδα?
Παράθεση
By Fotini on 13-04-10, 10:21
Αρχική Δημοσίευση από Ga-Demis
Καλησπέρα σε όλους.
Πριν 2 μήνες απέκτησα τον πρώτο μου γάτο.
Προσπαθόντας να βελτιώσω την ποιότητα και ποσότητα ζωής του αλλά και να διασκεδάσω τη ρουτίνα του,
βρήκα σε ένα pet shop στην Αγγλία το Drinkwell Pet Fountain.
Το συζήτησα με τον κτηνίατρο μου και μου είπε ότι είναι ιδανική επιλογή.
Το συγκεκριμένο κατάστημα δεν στέλνει παραγγελίες στην Ελλάδα και προσπαθόντας
να το παραγγείλω από το e-bay πάλι τα μούτρα μου έφαγα, γιατί κανένας δεν στέλνει στην Ελλάδα.
Γνωρίζει κανείς κάποιο pet shop στην Αθήνα να πουλάει το συγκεκριμένο μηχάνημα ή κάποιο site
στο εξωτερικό που να δέχεται να κάνει αποστολές στην Ελλάδα?
Κανένα πετ σοπ στην Αθήνα - απ' όσο το έψαξα - δεν έχει τη συγκεκριμένη ποτίστρα. Έχει άλλες παρόμοιες, αλλά όχι αυτή. Θα πας στο e-bay και θα ψάξεις τον προμηθευτή debnroo. Αυτοί στέλνουν Ελλάδα Να ξέρεις, πάντως, ότι θα το πληρώσεις.
Παράθεση
By Ga-Demis on 13-04-10, 11:57
Σε ευχαριστώ πολύ.
Τελικά το βρήκα σε ένα pet shop στην Αγγλία που στέλνει Ελλάδα.
Ναι, όντως το πλήρωσα, πιστεύω να του αρέσει τουλάχιστον και να το χρησιμοποιεί, γιατί δεν έχω και κήπο να το διακοσμίσω (μην πάει τελείως χαμένο!).
Διάβασα αρκετές κριτικές και απόψεις για το συγκεκριμένο μηχάνημα και το συζήτησα και με τον κτηνίατρο
-που είναι γιατρός αποκλειστικά για γάτες-
και μου είπε και εκείνος ότι εφόσον σκοπεύω να κάνω τη δαπάνη για ένα τέτοιο μηχάνημα, η καλύτερη επιλογή είναι αυτή, έστω κι αν είναι η πιο ακριβή.
Και πάλι σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση.
Παράθεση
By evelynkar on 13-04-10, 14:16
Απάντηση: Drinkwell Platinum Pet Fountain

υπαρχει κ αυτη που ειναι παρομοια http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID...C1%D3%D0%D1%C7
Παράθεση
By Ga-Demis on 15-04-10, 16:37
σε ευχαριστώ..
Παράθεση
By moukelis on 12-06-10, 14:44

Παράθεση
By Fotini on 14-06-10, 10:40

τέλεια βιντεάκια Έχω πιάσει και τα δικά μου να τα κάνουν αυτά... και, επίσης, τους αρέσει να καθονται δίπλα στην ποτίστρα, ειδικά το καλοκαίρι που έχει τόση ζέστη. Μάλλον δροσίζονται ή τους αρέσει να είναι δίπλα στο τρεχούμενο νερό
Παράθεση
By moukelis on 14-06-10, 11:04

Πρεπει οντως να τους αρεσει πολυ,εμεις εχουμε ενα απλο της pro plan Κια βαζουν και το κεφαλι τους απο κατω.
Παράθεση
By Maria27 on 05-01-13, 20:59
Πολύ καλή λύση...μια φίλη αναγκάστηκε να αλλάξει τις βρύσες της γιατί η γάτα μπορούσε να της ανοίξει με την πατούσα της....
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους