Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,779 εγγεγραμμένα μέλη και 715,139 μηνύματα σε 22,187 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 240 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσο ποιοτικές είναι οι "καλές" μάρκες γατοτροφών;

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,722 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:16, 23-09-12:

Είναι 2 μηνών και αν και έχουν σχηματιστεί τα δοντάκια της και τα χρησιμοποιεί ..δεν αγαπά τις κροκέτες! Και βέβαια δεν τις τρώει, έστω κι αν πεινάει αρκετά. Επειδή όμως πρέπει να τις προτιμάμε από τις κονσέρβες (επικρατεί αυτή η άποψη και από κτηνιάτρους) απλά βρήκα τη λύση να αναμειγνύω κροκέτες με πατέ. κι έτσι το καταβροχθίζει. Ένα επίσης θέμα είναι, οτι αγόρασα κροκέτες από πετ σοπ, καλής μάρκας που "ακούγεται" κι εδώ, ειδικά για ανήλικα γατάκια, αλλά...μου βρωμάνεεεεε!Το ίδιο και της γατούλας μου καθώς φαίνεται, γιατί κάτι Wiskas που μου είχαν μείνει από το σούπερ μάρκετ
(πριν τα αντικαταστήσω για τη συγκεκριμένη καλύτερης-υποτίθεται-ποιότητας) τα ψιλοτρώει. Αυτή.. ούτε να τη..χ..σει!(και με το δίκιο της, αν με ρωτήσετε)
Εννοείται οτι την αγόρασα άριστα συσκευασμένη, και όχι αλλοιωμένη, αλλά...είναι η ποιότητά της. Όπου τελικά αναρωτιέμαι
πόσο καλύτερες είναι οι πανάκριβες επώνυμες μάρκες, από τις ..απλά επώνυμες που βρίσκουμε στα σούπερ μάρκετ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lazp11

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lazp11
H Lazp11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (22 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

H Lazp11 έγραψε στις 20:35, 23-09-12:

Να σου ζήσει το γατόνι σου! Μάλλον έχεις γατί επιλεκτικό στην τροφή (πράγμα που δεν είναι κακό αν με ρωτήσεις). Εμένα και οι δύο αρνούνταν και αρνούνται πεισματικά να φάνε τροφή καλής μάρκας που συζητείται και εδώ αν και όποιον ρωτήσεις θα σου πει ότι είναι λογικό γιατί δεν έχουν ενισχυτικά γεύσης όπως οι "χαμηλότερης ποιότητας". Τώρα από απόψεως ποιότητας τι να σου πω, έχω δει γατιά να τρέφονται με "χαμηλής ποιότητας" τροφές για χρόνια χωρίς προβλήματα. Πάντως αν θέλεις υψηλής ποιότητας ολιστική τροφή που να μη βρωμάει και να έχει καλή γεύση (σύμφωνα με τα γατιά μου) μπορώ να σου στείλω σε pm κάποια εναλλακτική.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:38, 23-09-12:

Φιλη alkyone, Θα απαντησω στην ερωτηση σου με δυο λεξεις. Πολυ καλυτερες.
Αυτο δεν στο λεω για να αναμασησω μια συγκεκριμενη αποψη, οπως μου λενε πολλοι, αλλα το εμαθα με τον σκληρο τροπο. Μια γατουλα που ειχα, την εποχη που ηταν μικρουλα, δεν υπηρχαν, τουλαχιστον στην περιοχη μου, αλλες μαρκες. Επιπλεον τροφη για γατακια εβγαζε τοτε (1992) μονο η whiskas.
Η γατουλα μου μεγαλωσε με αυτες. Οταν εγινε ενος ετους, ξαφνικα σταματησε να τρωει κονσερβα (οταν ετρωγε την εκανε εμετο) και το γυρισαμε στις κροκετες. Και τα χρονια κυλουσαν και φθανει 10 χρονων και ξαφνικα κοντεψα να την χασω. Εν ολιγοις, επαθε διαβητη, ευτυχως το προλαβαμε και ζησαμε αρκετα χρονια ακομη. Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι υπεθυνες για το προβλημα της, ηταν οι τροφες της whiskas, γιατι περιεχουν πολλα λιπαρα.
Απο τοτε υποψιαστηκα και αρχισα να το ψαχνω, γιατι ειχα αλλα 4 γατακια και φοβομουν μηπως παθουν και αυτα τιποτα. Λοιπον οι τροφες του super market, περιεχουν σε αφθονια συστατικα αχρηστα για τον οργανισμο τους και μαλιστα επιβαρυνουν καποια οργανα τους. Οπως το ουροποιητικο συστημα. Θα σε συμβουλευα να το ψαξεις πολυ πριν καταληξεις να δινεις στη γατουλα σου τροφες φθηνες, που ομως μπορει μακροχρονια να την βλαψουν.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη catlin
H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (αλλες δεν έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 21:37, 23-09-12:

Οι κτηνιατροι συστηνουν με βεβαιοτητα τις επωνυμες μαρκες.θεωρουνται υψιλης ποιοτητας ,ασχετα με το αν ειναι ευγευστες ή οχι(εγω ας πουμε δεν μπορω να ανεχθω τη μυρωδια καμιας!!).σιγουρα υπαρχουν παμπολα ζωακια που τρεφονται με τροφες των σουπερ μαρκετ και ειναι υγιεστατα!ωστοσο γνωριζω αρκετες περιπτωσεις που προκληθηκαν προβληματα υγειας..για παραδειγμα η μαμα του γατουλη μου σιτιζοταν με φρισκις κ επαθε νεφρολιθιαση καθως περιεχει μεγαλη ποσοτητα αλατιου!παντως οι εποχες ειναι δυσκολες κ πολλα εξαρτωνται απ το τι αντεχει η τσεπη μας!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 21:46, 23-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από catlin
Οι κτηνιατροι συστηνουν με βεβαιοτητα τις επωνυμες μαρκες.θεωρουνται υψιλης ποιοτητας ,ασχετα με το αν ειναι ευγευστες ή οχι(εγω ας πουμε δεν μπορω να ανεχθω τη μυρωδια καμιας!!).σιγουρα υπαρχουν παμπολα ζωακια που τρεφονται με τροφες των σουπερ μαρκετ και ειναι υγιεστατα!ωστοσο γνωριζω αρκετες περιπτωσεις που προκληθηκαν προβληματα υγειας..για παραδειγμα η μαμα του γατουλη μου σιτιζοταν με φρισκις κ επαθε νεφρολιθιαση καθως περιεχει μεγαλη ποσοτητα αλατιου!παντως οι εποχες ειναι δυσκολες κ πολλα εξαρτωνται απ το τι αντεχει η τσεπη μας!
Ναι βρε παιδια συμφωνω απολυτα. Εγω δεν μπορω να διαθεσω χρηματα δυστυχως για ακριβες τροφες.Τι θα γινει,θα εχουμε προβλημα? Δεν του παιρνω απο σουπερ μαρκετ αλλα απο κτηνιατρειο την proct cat της visan 30 ευρω τα 20 κιλα. την Τρωει κανα χρονο τωρα αν και στειρωμενος(δεν βγαζει για στειρωμενα η συγκεκριμενη) και δεν εχει παθει τπτ. 5 μερες τον μηνα ομως του δινω whiskas πατε για να βαλω μεσα την παστα για το ουροποιητικο(να μην κανει ουρολιθιαση).

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,722 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:01, 23-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Αυτο δεν στο λεω για να αναμασησω μια συγκεκριμενη αποψη, οπως μου λενε πολλοι, αλλα το εμαθα με τον σκληρο τροπο. Μια γατουλα που ειχα, την εποχη που ηταν μικρουλα, δεν υπηρχαν, τουλαχιστον στην περιοχη μου, αλλες μαρκες. Επιπλεον τροφη για γατακια εβγαζε τοτε (1992) μονο η whiskas.
Η γατουλα μου μεγαλωσε με αυτες. Οταν εγινε ενος ετους, ξαφνικα σταματησε να τρωει κονσερβα (οταν ετρωγε την εκανε εμετο) και το γυρισαμε στις κροκετες. Και τα χρονια κυλουσαν και φθανει 10 χρονων και ξαφνικα κοντεψα να την χασω. Εν ολιγοις, επαθε διαβητη, ευτυχως το προλαβαμε και ζησαμε αρκετα χρονια ακομη. Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι υπεθυνες για το προβλημα της, ηταν οι τροφες της whiskas, γιατι περιεχουν πολλα λιπαρα.
Απο τοτε υποψιαστηκα και αρχισα να το ψαχνω, γιατι ειχα αλλα 4 γατακια και φοβομουν μηπως παθουν και αυτα τιποτα. Λοιπον οι τροφες του super market, περιεχουν σε αφθονια συστατικα αχρηστα για τον οργανισμο τους και μαλιστα επιβαρυνουν καποια οργανα τους. Οπως το ουροποιητικο συστημα. Θα σε συμβουλευα να το ψαξεις πολυ πριν καταληξεις να δινεις στη γατουλα σου τροφες φθηνες, που ομως μπορει μακροχρονια να την βλαψουν.
Μα ακριβώς αυτό είναι το θέμα. Δεν το συζητώ για κατώτερης ποιότητας τροφές. Αλλά όχι και οι "ακριβές" να βρωμάνε! (φαντάσου αν ξεχάσω έστω και το ελάχιστο άνοιγμα (έχουν σύστημα "ζιπ" οι φάκελοι για εύκολο ανοιγόκλεισμα) η μπόχα μου έρχεται από την πόρτα! Ούτε βέβαια και η μικρή τρώει τη συγκεκριμένη, παρά μόνο αν την ανακατέψω με πατέ. Για να πω την αλήθεια όμως μόνο ΜΙΑ συγκεκριμένη μάρκα δοκίμασα και απογοητεύτηκα. Αυτό μου δίνει ελπίδα οτι μπορεί η επόμενη (ποιότητας) που θα της αγοράσω να είναι καλύτερη και,κυρίως, να μην έχει αυτή την ανυπόφορη μυρωδιά (νόμιζα μέχρι τώρα οτι μόνο τα friskies βρωμάνε).

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:02, 23-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Lazp11
Να σου ζήσει το γατόνι σου! Μάλλον έχεις γατί επιλεκτικό στην τροφή (πράγμα που δεν είναι κακό αν με ρωτήσεις). Εμένα και οι δύο αρνούνταν και αρνούνται πεισματικά να φάνε τροφή καλής μάρκας που συζητείται και εδώ αν και όποιον ρωτήσεις θα σου πει ότι είναι λογικό γιατί δεν έχουν ενισχυτικά γεύσης όπως οι "χαμηλότερης ποιότητας". Τώρα από απόψεως ποιότητας τι να σου πω, έχω δει γατιά να τρέφονται με "χαμηλής ποιότητας" τροφές για χρόνια χωρίς προβλήματα. Πάντως αν θέλεις υψηλής ποιότητας ολιστική τροφή που να μη βρωμάει και να έχει καλή γεύση (σύμφωνα με τα γατιά μου) μπορώ να σου στείλω σε pm κάποια εναλλακτική.
Σ'ευχαριστώ και περιμένω. Πάσα πρόταση δεκτή.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:06, 23-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Φυσικά και θα το ψάξω Bessy μου. Είμαι βέβαιη οτι θα βρω 2-3 μάρκες να της "ταιριάζουν" και να είναι καλής ποιότητας. Για τα γατιά μας, το καλύτερο!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:15, 23-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από catlin
Βάσια μου,το πρόβλημα δεν είναι μόνο το οικονομικό (μπορούμε να βρούμε πιστεύω μια όχι τόσο ακριβή τροφή, αλλά να μην είναι καιτα βιομηχανοποιημένα σκουπίδια των σούπερ μάρκετ), αλλά και το οτι τις πουλούν ορισμένα καταστήματα, όχι τόσο κοντά στο σπίτι μου. Αν και βρίσκομαι στο κέντρο, η κτηνίατρος δεν πουλάει ζωωτροφές στο κτηνιατρείο της και ο πετσοπάς έχει σε κροκέτες μόνο τη συγκεκριμένη που δεν "μας" αρέσει (R.C) και οι υπόλοιπες είναι οι "χύμα" (τις αποφεύγω γιατί έχω ενημερωθεί από το σάϊτ για τις επιπτώσεις στην υγεία των γατιών). Αλλά θα το ψάξω το θέμα, έχω στο νου συγκεκριμένες που
έχουν κατά καιρούς προτείνει τα μέλη του "mycat".

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:09, 25-09-12:

Δεν συμφωνώ ότι στη γάτα πρέπει να δίνουμε μόνο ξηρά τροφή. Αν είναι και αρσενικό, ακόμη ένας λόγος να δίνεις και υγρή, που του παρέχει και νερό, προφυλάσσοντάς το από ουρολιθιάσεις. Πολύ καλά κάνεις που το ψάχνεις, ο χρυσός κανόνας για μένα είναι αυτός:
Ερευνώ κι από κει και πέρα, δίνω ότι καλύτερο μπορώ, ότι καλύτερο μπορώ να παρέχω.
Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και σ' αυτό το θέμα:
Ποια είναι η καλύτερη διατροφή για γάτες που ζουν μέσα στο σπίτι;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ivi158 (Σοφία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ivi158
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (8 + 7 γατακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H Ivi158 έγραψε στις 19:24, 12-04-15:

Εγω στην Ηβη παιρνω μια απο σούπερ μαρκετ(την opticat junior απο το LIDL) και μονο αυτη της αρεσει. Ο κτηνίατρός μου εχει μονο μια μαρκα και δεν ειναι για ανηλικα γατακια. Τα δυο πετ-σοπ που ξερω στα Γιαννιτσα εχουν μονο τροφη χυμα. Θα επρεπε να αλλαξω την τροφη με αυτη του κτηνιατρου ή του πετ-σοπ;

Υ.Γ. Η Ηβη ειναι οκτω μηνων και θηλαζει( τα γατακια της). Γι αυτο δεν μπορω να της παρω τροφη για ενηλικες γατες, και λογω ηλικιας, και επειδη θηλαζει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:35, 12-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Ivi158
Εγω στην Ηβη παιρνω μια απο σούπερ μαρκετ(την opticat junior απο το LIDL) και μονο αυτη της αρεσει. Ο κτηνίατρός μου εχει μονο μια μαρκα και δεν ειναι για ανηλικα γατακια. Τα δυο πετ-σοπ που ξερω στα Γιαννιτσα εχουν μονο τροφη χυμα. Θα επρεπε να αλλαξω την τροφη με αυτη του κτηνιατρου ή του πετ-σοπ;

Υ.Γ. Η Ηβη ειναι οκτω μηνων και θηλαζει( τα γατακια της). Γι αυτο δεν μπορω να της παρω τροφη για ενηλικες γατες, και λογω ηλικιας, και επειδη θηλαζει.
Καλησπέρα σου και χρόνια πολλά.
Τις τροφές των super market καλό θα ήταν να τις αποφεύγαμε μια και θεωρούνται κάτι σαν junk food. Δεν είναι καθόλου ποιοτικές και πολλές φορές όπως έχω διαπιστώσει και η ίδια είναι αρκετά πιο ακριβές από τις "καλές".
Δεν ξέρω ποιά τροφή έχει ο κτηνίατρος που έχετε, αλλά οι περισσότερες μάρκες έχουν και για γατάκια, ακόμα και οι τροφές του SM που μέχρι παλιότερα δεν είχαν.
Οι τροφές που έχουν τα pet shop που λες ότι υπάρχουν στην περιοχή σου τώρα, το ότι είναι χύμα δεν σημαίνει πως δεν είναι και καλές. Υπάρχει η τροφή της Friskies σε χύμα όπως υπάρχουν και αρκετά καλύτερες μάρκες το ίδιο. Αυτό που κάνουν τα pet shop είναι πως παίρνουν μια αρκετά μεγάλη συσκευασία και πουλάνε χύμα και όχι τις μικρές που παίρνουμε οι περισσότεροι.
΄Οσο για την γατούλα σου, την στιγμή που θηλάζει χρειάζεται σίγουρα κάποια τροφούλα πιο ενισχυμένη από τις απλές. Η kitten τροφούλες είναι πάντα πιο θρεπτικές μια και πρόκειται για γατάκια που είναι στην ανάπτυξη, αλλά υπάρχουν και ειδικές για γατούλες που θηλάζουν.
΄Ισως να ζητούσες από τον κτηνίατρό σου να έφερνε την ειδική τροφούλα για την περίπτωση της γατούλας σου αν δεν την έχει σε στοκ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:52, 12-04-15:

Σοφία μου καλησπέρα και Χρόνια Πολλά !
Επειδή "πολύ νερό έχει κυλήσει στ'αυλάκι " από τότε που άνοιξα αυτό το θέμα, η Τέρψη μου κοντεύει ήδη 3 χρόνων και όλο αυτό τον καιρό απέκτησα μια κάποια περισσότερη πείρα μπορώ να πω, θα σου έλεγα οτι ναι, υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ τροφών που βρίσκεις σε σούπερ μάρκετς και των άλλων, των λεγόμενων ποιοτικών. Και πλέον θεωρώ οτι μόνο μεταξύ μεταξύ καλής ποιότητας τροφών μπορούμε να μιλήσουμε για σύγκριση.
Βέβαια στη δική σου περίπτωση που μένεις στα Γιαννιτσά, δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλές επιλογές με 2 μόνο πετ σοπς και μάλιστα να πουλάνε μόνο χύμα τροφές, οπότε σ'αυτή την περίπτωση δεν το συζητώ να αγοράσεις μια τροφή αγνώστων συστατικών και προέλευσης.
Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι να περιμένεις λίγο να απογαλακτιστούν τα μωράκια και μετά να πας τη μαμά-γάτα για στείρωση και σιγά σιγά ν'αρχίσεις να αντικαθιστάς την τροφή που τρώει τώρα με αυτήν του κτηνιατρείου, ό,τι και να'ναι σίγουρα καλύτερη θα είναι. Ρώτα τον αν είναι ειδική για στειρωμένα γατιά.
Μια άλλη εναλλακτική είναι να παραγγέλνεις τροφές μέσω διαδικτύου, αν αυτό είναι εφικτό. Και θα έλεγα είναι η καλύτερη λύση, γιατί και για τα μικρά που θα βρίσκονται πάνω στην ανάπτυξη θα έχεις εξασφαλισμένη τη σωστή τροφή για την ηλικία τους και για την Ήβη μια τροφή με όλα τα κατάλληλα συστατικά για την ηλικία της

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 05:37, 13-04-15:

Επειδη η τροφη που δινεις ειναι χαλια, γιατι δεν συμπληρωνεις με κρεας και κονσερβες; Ακομα και οι πιο χαλια κονσερβες του σουπερμαρκετ ειναι καλυτερες απο την ξηρα του σουπερμαρκετ. Μια καλη τροφη μπορει να φαινεται πιο ακριβη αρχικα αλλα το γατι θα χορταινει με μικροτερη ποσοτητα και επιπλεον θα εξοικονομισεις χρηματα σε μελλοντικες επισκεψεις στον κτηνιατρο γιατι οσο πιο καλη ειναι η τροφη, τοσο πιο λιγες ειναι οι πιθανοτητες να παθει κατι που σχετιζεται με την διατροφη, βλ. ουρολιθιαση. Δοκιμασε να παραγγειλεις online, ακομα και απο Αθηνα. Εγω ψωνιζω απο Αθηνα και μεσα σε 2 εργασιμες μερες εχω τροφη και αμμο στο σπιτι μου. Η orijen που παιρνω ειναι περιπου 7 κιλα και κοστιζει 50 ευρω, αλλα μου διαρκει μηνες. Η συγκεκριμενη τροφη ειναι και για ενηλικες γατες αλλα και για γατακια.

Παράθεση

Ivi158 (Σοφία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ivi158
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (8 + 7 γατακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H Ivi158 έγραψε στις 10:25, 13-04-15:

Εννοειται οτι της δινω και κονσερβες. Ο κτηνιατρος μου ειχε πει να δινω μονο ξηρα τροφη, αλλα στο αλλο σπιτι που την ειχαν ετρωγε μονο κανσερβες. Ε, ακομα τρωει κονσερβες, αλλα ανακατεμενες με ξηρα τροφη!

Παράθεση

tammy (Δημητρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tammy
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O tammy έγραψε στις 15:52, 23-12-16:

Το καλο με την τεχνολογια ειναι η γρηγορη προσβαση. Πριν παραγγειλουμε, ειτε σε φυσικο ειτε σε διαδικτυακο μαγαζι, ας αφιερωνουμε λιγο χρονο στη συσταση της τροφης που μας ενδιαφερει. Ας μη ξεγελιομαστε απο διαφημιστικα κολπακια. Τα΄ιζουμε σαρκοφαγα. Το πρωτο συστατικο πρεπει να ειναι το κρεας. Δυστυχως οι φτηνες τροφες για ευνοητους λογους εχουν ελαχιστο και συνηθως υποπροιντα κρεατος. Απορω πως επιτρεπεται μια τροφη να διαφημιζεται π.χ. 'σολομος' και να εχει ελαχιστο και αν... Βεβαια ειναι δυσκολες εποχες. Ομως με καλη ερευνα μπορει να κανουμε καλη αγορα για τα ζωακια μας. Σε γενικες γραμμες ομως... οτι πληρωνεις παιρνεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους