Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,775 εγγεγραμμένα μέλη και 715,093 μηνύματα σε 22,182 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 288 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τροφή για στειρωμένους γάτους

dora chatzisavva

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dora chatzisavva
. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O dora chatzisavva έγραψε στις 16:26, 29-07-08:

Καλά σου είπε το ίδιο μου είπε και καποια ιδιοκτήτρια ενός pet shop που ξέρει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LETOS (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LETOS
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 136 μηνύματα.

H LETOS έγραψε στις 09:24, 07-08-08:

Καλημέρα παιδιά! Έχω κάποια απορία σχετικά με τις τροφές. Μέχρι τώρα λόγω άγνοιας και λόγω χαμηλότερης τιμής έπαιρνα στη γάτα μου friskies. Μετά τη στείρωση όμως έχει παχύνει και ο κτηνίατρος μου πρότεινε να μου δώσει ειδική τροφή για στειρωμένες γάτες γιατί τα frieskies παχαίνουν. Διάβασα στις κριτικές για τις τροφές για την Royal Canin Young Female S/O Stones and Weight, και από ότι είδα είναι πολύ καλύτερη ποιοτικά από άποψη βιταμινών και άλλων στοιχείων, όμως τα λιπαρά της και οι πρωτεϊνες της είναι στα ίδια ποσοστά με τα frieskies. Η απορία είναι πώς γίνεται να αδυνατίσει η γάτα μου με την τροφή αυτή αφού το ποσοστό των λιπαρών κυρίως είναι ίδιο? Ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,857 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 09:36, 07-08-08:

Η τροφή αυτή γράφει επάνω πόσα γραμμάρια πρέπει να τρώει η γατούλα σου εαν είναι φυσιολογική στο βάρος ή εάν χρειάζεται να αδυνατίσει. Εφόσον εσύ πρέπει να της κάνεις δίαιτα, είναι υπολογισμένο ότι με τα γραμμάρια που θα σου υποδεικνύει η συσκευασία (και με λίγο περισσότερο παιχνίδι και τρέξιμο μέσα στο σπίτι ) θα καταφέρετε το στόχο!

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 09:40, 07-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από LETOS
Καλημέρα παιδιά! Έχω κάποια απορία σχετικά με τις τροφές. Μέχρι τώρα λόγω άγνοιας και λόγω χαμηλότερης τιμής έπαιρνα στη γάτα μου friskies. Μετά τη στείρωση όμως έχει παχύνει και ο κτηνίατρος μου πρότεινε να μου δώσει ειδική τροφή για στειρωμένες γάτες γιατί τα frieskies παχαίνουν. Διάβασα στις κριτικές για τις τροφές για την Royal Canin Young Female S/O Stones and Weight, και από ότι είδα είναι πολύ καλύτερη ποιοτικά από άποψη βιταμινών και άλλων στοιχείων, όμως τα λιπαρά της και οι πρωτεϊνες της είναι στα ίδια ποσοστά με τα frieskies. Η απορία είναι πώς γίνεται να αδυνατίσει η γάτα μου με την τροφή αυτή αφού το ποσοστό των λιπαρών κυρίως είναι ίδιο? Ευχαριστώ!
Νομίζω ότι δε συγκρίνεται η εταιρία Friskies με την Royal Canin, η δεύτερη είναι απείρως καλύτερα στα συστατικά που περιέχουν οι κροκέτες και έχει 10% λιπαρά. Ελέγχει το βάρος της γάτας και προστατεύει από τη δημιουργία ουρόλιθων Αλλάξέ της τροφή, θα δεις διαφορά.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 09:49, 07-08-08:

Μήπως πρέπει να πάρεις την Royal Canin Veterinary Diet, μήπως αυτή έχει λιγότερα λιπάρα γιατί λογικά για young adoult θα είναι πιο λιπαρή. Και μία απορία ψάχνοντας στο Internet για να βρω την Persian Royal Canin είσα ότι στην Αμερική την πουλάνε περίπου 20 δολ. πως γίνεται τώρα στην Ελλάδα να έχει πάλι 20 Ευρώ μόνο οι Εταιρείες το γνωρίζουν

Παράθεση

LETOS (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 136 μηνύματα.

H LETOS έγραψε στις 09:56, 07-08-08:

Η αλήθεια είναι ότι πριν τη στείρωση τις έδινα ανεξέλεγκτα τροφή. Μετά τη στείρωση όμως και αφού ο γιατρός μου είπε ότι έχει επιπλέον λίπος, τις έδινα όσα γραμμάρια έλεγε η συσκευσία για γάτα 4 κιλών. Η δική μου τη μέρα της στείρωσης ήταν 3.700 κιλά και τώρα μετά από 2 μήνες έφτασε τα 4.400 παρόλο που της δίνω όσα λέει η συσκευασία! Θα πάω σήμερα να της πάρω από το γιατρό ειδική τροφή αλλά μήπως δεν αδυνατίσει λόγω ίδιων λιπαρών?

Παράθεση

LETOS (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LETOS έγραψε στις 10:09, 07-08-08:

Θα πάω σήμερα στο γιατρό να μου αυτός ποιά τροφή να της δίνω και πόσα γραμμάρια.Δεν ξέρω ποια θα μου προτείνει...Θα τον ρωτήσω πόσα λιπαρά έχει πριν την πάρω.Ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina10
H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 10:12, 07-08-08:

Καλημέρα και από μένα έχω κι εγώ μια απορία..Ξέρετε οι περισσότεροι ότι έχω αρσενικό και θυληκό..Τι γίνεται με την τροφή μετά την στείρωση του πρώτου(μάλον δεν θα τα στειρώσω και τα δύο αμέσως)??Δηλαδή αν στειρώσω την Ήλια μπορώ να δίνω και στα 2 ίδια τροφή και μετά την στείρωση και των 2 τρώνε και αρσενικά και θυληκά τα ίδια για στειρωμένες γάτες????

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 10:16, 07-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από katerina10
Καλημέρα και από μένα έχω κι εγώ μια απορία..Ξέρετε οι περισσότεροι ότι έχω αρσενικό και θυληκό..Τι γίνεται με την τροφή μετά την στείρωση του πρώτου(μάλον δεν θα τα στειρώσω και τα δύο αμέσως)??Δηλαδή αν στειρώσω την Ήλια μπορώ να δίνω και στα 2 ίδια τροφή και μετά την στείρωση και των 2 τρώνε και αρσενικά και θυληκά τα ίδια για στειρωμένες γάτες????
Τα στειρωμένα τρώνε τη δική τους ειδική τροφή. Από τα δικά μου γατιά, μόνο το ένα είναι στειρωμένο και τρώει τις δικές της κροκέτες, τις Royal Canin Young Female. Για τα αρσενικά υπάρχουν οι Royal Canin Young Male, που μοιάζουν στη σύστασή τους με τις κροκέτες για τα θηλυκά, αλλά όχι απόλυτα. Όταν στειρώσεις τις γάτες σου, θα δίνεις στην καθεμιά τις δικές της κροκέτες. Τουλάχιστον, αυτό θα κάνω εγώ με τις δικές μου.

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 10:17, 07-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Fotini
Τα στειρωμένα τρώνε τη δική τους ειδική τροφή. Από τα δικά μου γατιά, μόνο το ένα είναι στειρωμένο και τρώει τις δικές της κροκέτες, τις Royal Canin Young Female. Για τα αρσενικά υπάρχουν οι Royal Canin Young Male, που μοιάζουν στη σύστασή τους με τις κροκέτες για τα θηλυκά, αλλά όχι απόλυτα. Όταν στειρώσεις τις γάτες σου, θα δίνεις στην καθεμιά τις δικές της κροκέτες. Τουλάχιστον, αυτό θα κάνω εγώ με τις δικές μου.
Δηλαδή δεν υπάρχει για στειρωμένες γάτες ανεξαρτήτου φύλλου τροφή ε???Μήπως πρέπει να τα μάθω τώρα να τρώνε ξεχωριστά????

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

H Fotini έγραψε στις 10:19, 07-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από katerina10
Δηλαδή δεν υπάρχει για στειρωμένες γάτες ανεξαρτήτου φύλλου τροφή ε???Μήπως πρέπει να τα μάθω τώρα να τρώνε ξεχωριστά????
Για τις θηλυκές γάτες---> Royal Canin Young Female
Για τις αρσενικές γάτες---> Royal Canin Young Male

Είναι διαφορετικές κροκέτες.

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 - έγραψε στις 10:20, 07-08-08:

Για τις θηλυκές γάτες---> Royal Canin Young Female
Για τις αρσενικές γάτες---> Royal Canin Young Male

Είναι διαφορετικές κροκέτες.
Οκ Ευχαριστώ...!!!Αρχίζουμε απο σήμερα εκπαίδευση πωως να μην χωνόμαστε στο φαί του άλλου!!!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:18, 07-08-08:

Υπάρχουν και άλλες κροκέτες, π.χ. αυτές εδώ της Hill's, που είναι για στειρωμένα γατιά ανεξαρτήτως φύλου. Επίσης, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλές είναι οι Sterilized της Royal Canin (τις βρίσκεις στα πετ σοπ), είναι εξαιρετικής ποιότητας και τα γατιά κάνουν σαν τρελά γι' αυτές.
Όσο για τις κτηνιατρικές Royal, ελάχιστα διαφέρουν η Young Male από τη Young Female στη σύστασή τους, περισσότερο κόλπα του μάρκετινγκ είναι αυτά. Ο προηγούμενος κτηνίατρος (που μάλιστα τις πουλούσε κιόλας) μου είχε πει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν τρώνε και τα δύο τη Young Male.
Ανεξάρτητα όμως απ' αυτό, θα ήταν καλό να τα μάθεις να τρώνε χωριστά. Αφενός για να ελέγχεις την ποσότητα που τρώει το καθένα και αφετέρου για να μη δυσκολευτείς στην περίπτωση που το ένα χρειαστεί να φάει κάτι διαφορετικό κάποια στιγμή, για λόγους υγείας.

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,857 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 12:21, 07-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Ο προηγούμενος κτηνίατρος (που μάλιστα τις πουλούσε κιόλας) μου είχε πει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν τρώνε και τα δύο τη Young Male.
Κι ο δικός μας γιατρός το ίδιο μας έχει πει και το εφαρμόζουμε. Ωστόσο αυτό γίνεται για ευκολία, διότι έτσι κι αλλιώς ο καθένας τρώει από το δικό του πιάτο (συχνά, υπό επιτήρηση)

Παράθεση

Giannis The Great

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giannis The Great
Ο Giannis The Great αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

O Giannis The Great έγραψε στις 19:43, 18-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Cat's Miaow
Έχω κανένα μήνα που έκανα στείρωση στον γάτο μου, η κτηνίατρος όμως επείδη ήταν στα 6 με 7 μηνών μου είπε να του δίνουμε ακόμα την παλιά τροφή μέχρι να γίνει 1 χρονών.Υπάρχει πρόβλημα ; Ή καλά μου είπε η κτηνίατρος ώστε να αναπτυχθεί κανονικά ;
Αφού στο είπε και ο κτηνίατρος, άκουσέ τον.Κάτι παραπάνω ξέρει!

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 - έγραψε στις 00:22, 19-08-08:

Υπάρχουν και άλλες κροκέτες, π.χ. αυτές εδώ της Hill's, που είναι για στειρωμένα γατιά ανεξαρτήτως φύλου. Επίσης, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλές είναι οι Sterilized της Royal Canin (τις βρίσκεις στα πετ σοπ), είναι εξαιρετικής ποιότητας και τα γατιά κάνουν σαν τρελά γι' αυτές.
Όσο για τις κτηνιατρικές Royal, ελάχιστα διαφέρουν η Young Male από τη Young Female στη σύστασή τους, περισσότερο κόλπα του μάρκετινγκ είναι αυτά. Ο προηγούμενος κτηνίατρος (που μάλιστα τις πουλούσε κιόλας) μου είχε πει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν τρώνε και τα δύο τη Young Male.
Ανεξάρτητα όμως απ' αυτό, θα ήταν καλό να τα μάθεις να τρώνε χωριστά. Αφενός για να ελέγχεις την ποσότητα που τρώει το καθένα και αφετέρου για να μη δυσκολευτείς στην περίπτωση που το ένα χρειαστεί να φάει κάτι διαφορετικό κάποια στιγμή, για λόγους υγείας.
Κατ αρχάς ευχαριστώ πολύ Αρήθα μας...Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν έχουν καταφέρει να φάνε όλο το πιατο τους πάντα αφήνουν πολύ και το τρώνε ανα διαστήματα..Έτσι είναι πολύ δύσκολο να τα ταίζω ξεχωριστά..Ελπίζω να μην χρειαστεί να τους αλλάξω ποτέ φαι..Γιατί δεν ξέρω το πως..

Παράθεση

exitmusician

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη exitmusician
Ο exitmusician αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O exitmusician έγραψε στις 17:24, 22-08-08:

Επίσης, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλές είναι οι Sterilized της Royal Canin (τις βρίσκεις στα πετ σοπ), είναι εξαιρετικής ποιότητας και τα γατιά κάνουν σαν τρελά γι' αυτές.
Συμφωνώ και επαυξάνω. Αν είναι (που είναι) δύσκολο να βρει κανείς τις Young Male / Female, οι Sterilized είναι νομίζω η δεύτερη καλύτερη διαθέσιμη λύση. Η δική μου τις τσακίζει.

Να ρωτήσω κάτι με τη σειρά μου: αν δεν έχει τελειώσει τις κροκέτες, την επόμενη ημέρα πετάτε αυτές που έχουν μείνει και βάζετε εντελώς φρέσκες ή απλά συμπληρώνετε; Αν ισχύει το δεύτερο, κάθε πότε είναι καλό να αλλάζουν εντελώς (εγώ τις αλλάζω κάθε 3 μέρες);

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 16:31, 23-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από exitmusician
Να ρωτήσω κάτι με τη σειρά μου: αν δεν έχει τελειώσει τις κροκέτες, την επόμενη ημέρα πετάτε αυτές που έχουν μείνει και βάζετε εντελώς φρέσκες ή απλά συμπληρώνετε; Αν ισχύει το δεύτερο, κάθε πότε είναι καλό να αλλάζουν εντελώς (εγώ τις αλλάζω κάθε 3 μέρες);
Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα... Εννοείς ότι αφήνει πολύ φαγητό στο πιάτο της και για πολλές μέρες μάλιστα; Δηλαδή ΠΟΣΗ ποσότητα της σερβίρεις ανά γεύμα; Δεν ακολουθείς τις συμβουλές του κτηνιάτρου σου ή τη δοσολογία που έχει πάνω στο σακκουλάκι, δηλαδή ανάλογα με το βάρος της γάτας τόσο βάρος τροφής; Πολύ εντύπωση μου κάνει αυτό που λες. Ποτέ δεν μου έχει τύχει να μου αφήσουν κροκέτες στο πιάτο τα δικά μου αφού βάζουμε την αναλογία της κάθε μέρας μοιρασμένη σε γεύματα... Για διευκρίνισε τι εννοείς γιατί μπορεί να έχω καταλάβει εντελώς λάθος!

Παράθεση

exitmusician

Νεοφερμένος

Ο exitmusician αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O exitmusician έγραψε στις 11:16, 24-08-08:

Εννοώ ότι η δική μου δεν τρώει όλη την τροφή της αλλά κάθε πρωί βρίσκω λίγη που έχει περισσέψει στο πιατάκι της. Αυτή την τροφή τη συμπληρώνω ώστε να φτάσει την ενδεδειγμένη ποσότητα και την τρίτη μέρα πετάω αυτή τη λίγη που έχει πείνει στο πιατάκι και βάζω καινούρια. Είναι πολύ πιο απλό από ό,τι φαντάστηκες και, ναι, ακολουθώ την ενδεδειγμένη δοσολογία μέχρι γραμμαρίου. Απλώς η γάτα μου δεν τρώει όλη την τροφή της. Τόσο παράξενο είναι;

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:22, 24-08-08:

Εννοώ ότι η δική μου δεν τρώει όλη την τροφή της αλλά κάθε πρωί βρίσκω λίγη που έχει περισσέψει στο πιατάκι της. Αυτή την τροφή τη συμπληρώνω ώστε να φτάσει την ενδεδειγμένη ποσότητα και την τρίτη μέρα πετάω αυτή τη λίγη που έχει πείνει στο πιατάκι και βάζω καινούρια. Είναι πολύ πιο απλό από ό,τι φαντάστηκες και, ναι, ακολουθώ την ενδεδειγμένη δοσολογία μέχρι γραμμαρίου. Απλώς η γάτα μου δεν τρώει όλη την τροφή της. Τόσο παράξενο είναι;
Δε νομιζω να πειράζει,αφού την ανακατεύεις με φρέσκια.Πόσο βάρος έχει η γατούλα σου αν επιτρέπεται;Μου φαίνεται περίργο που δεν τρώει όλη την τροφή της,εμένα συνηθως δεν τους είναι αρκετή η ημερήσια ποσότητα!

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 11:30, 24-08-08:

Μην ανησυχείς, κι ο δικός μου έτσι κάνει. Απλώς του συμπληρώνω καινούργια ποσότητα τροφής και την ανακατεύω. Αν δεν την έχει φάει μέχρι την επόμενη μέρα, τότε πετάω όλο το περιεχόμενο και αντικαθιστώ.

Παράθεση

exitmusician

Νεοφερμένος

O exitmusician έγραψε στις 11:39, 24-08-08:

Α μπράβο . Αυτό κάνω κι εγώ μόνο που αντικαθιστώ όλο το περιεχόμενο την τρίτη μέρα. Ευχαριστώ

Παράθεση

exitmusician

Νεοφερμένος

O exitmusician έγραψε στις 13:13, 24-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Δε νομιζω να πειράζει,αφού την ανακατεύεις με φρέσκια.Πόσο βάρος έχει η γατούλα σου αν επιτρέπεται;Μου φαίνεται περίργο που δεν τρώει όλη την τροφή της,εμένα συνηθως δεν τους είναι αρκετή η ημερήσια ποσότητα!
3,900 κιλά είναι, ηλικία 1 έτους και στειρωμένη. Οι Royal Canin που της δίνω συστήνουν 60 γραμμάρια την ημέρα για μια κανονικού βάρους γάτα (όπως η δική μου). Απλώς αφήνει λίγη ποσότητα καθημερινά (5-10 γραμμάρια).

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 14:26, 24-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
εμένα συνηθως δεν τους είναι αρκετή η ημερήσια ποσότητα!
Κι εγώ, moukelis, γι'αυτό ρώτησα, γιατί τα ίδια θα ήθελαν να τρωνε περισσότερο μέσα στην ημέρα. Γι' αυτό μου φάνηκε παράξενο, (για να μην πω αξιοζήλευτο) επειδή τα δικά μου είναι λιγάκι λαίμαργα!

Κατά τα άλλα, έτσι που το λες exitmusician, δεν φαίνεται να πηγαίνει κάτι λάθος, απλώς δεν κατάλαβα τι εννοούσες στην αρχή.

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 15:22, 24-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από stellak
(για να μην πω αξιοζήλευτο)
Αν σου πω ότι ο Πρέστο είναι 6 κιλά, θα ζηλεύεις ακόμα;

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 19:47, 24-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Desdemona
Αν σου πω ότι ο Πρέστο είναι 6 κιλά, θα ζηλεύεις ακόμα;
O Presto είναι μικρό αγοράκι, είναι καλό που πήγε κιόλας 6 κιλά; Ο Νίνο και η Μέλη που κοντεύουν 4 ετών είναι 6600 και 6700 αντίστοιχα... και ναι μεν είναι μεγαλόσωμα γατιά αλλά αν μπορούσα να τους κάνω κράτει και να ζυγίζουν κάτι λιγότερο δεν θα είχα αντίρρηση. Ειδικά η στρουμπουλή μου που δεν παίζει και πολύ κι έχει κρεμασμένη κοιλιά... είναι ίδια η Queen Latifah

Είμαστε λίγο off topic; Συγνώμη Μοντς!

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Desdemona έγραψε στις 09:53, 25-08-08:

Αχ, Στέλλα, είναι δυόμισι μέτρα γάτος... μέχρι και αδύνατος φαίνεται...

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

H Fotini έγραψε στις 11:14, 25-08-08:

Συγγνώμη, παιδιά, αλλά πόσο τις αγοράζετε τις κροκέτες και τις πετάτε; Εγώ δεν έχω πετάξει ποτέ κροκέτες, ακόμα κι αν μείνουν στο πιάτο τις αφήνω ώσπου να τις φάνε. Οι κροκέτες δεν χαλάνε μετά από μερικές μέρες Ίσως χάνουν το έντονο άρωμα που έχουν, η γεύση όμως δεν αλλοιώνεται. Με μια δόση φρέσκες κροκέτες, αυτές που μένουν καταναλώνονται μια χαρά....

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

H Desdemona έγραψε στις 11:37, 25-08-08:

Συγγνώμη, παιδιά, αλλά πόσο τις αγοράζετε τις κροκέτες και τις πετάτε; Εγώ δεν έχω πετάξει ποτέ κροκέτες, ακόμα κι αν μείνουν στο πιάτο τις αφήνω ώσπου να τις φάνε. Οι κροκέτες δεν χαλάνε μετά από μερικές μέρες Ίσως χάνουν το έντονο άρωμα που έχουν, η γεύση όμως δεν αλλοιώνεται. Με μια δόση φρέσκες κροκέτες, αυτές που μένουν καταναλώνονται μια χαρά....
Οι κροκέτες οξειδώνονται όταν μένουν για πολλές ώρες εκτεθειμένες στον αέρα, ειδικά το καλοκαίρι που κάνει και ζέστη. Φαντάζομαι ότι όλοι όσοι παίρνουμε premium τροφές τις πληρώνουμε πάνω-κάτω το ίδιο.

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

H Fotini έγραψε στις 11:52, 25-08-08:

Οι κροκέτες οξειδώνονται όταν μένουν για πολλές ώρες εκτεθειμένες στον αέρα, ειδικά το καλοκαίρι που κάνει και ζέστη.
Τώρα να σου πω ότι δεν το ήξερα;

Παράθεση

maroulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη maroulaki
H maroulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

H maroulaki έγραψε στις 15:53, 04-09-08:

Ο κτηνίατρος μετά την στείρωση του οδυσσέα, μου συνέστησε ως καλύτερες τροφές για στειρωμένα, την c/d της Hills, και ως εξαιρετική την royal canin.

Παρελθόν στο ταίσμα: Πάντα φακελάκια με μπουκίτσες junior μιας και ακόμα δεν έχει κλείσει το 1 έτος.
Αποτέλεσμα τώρα: Πλησιάζει το πιατάκι με τις κροκέτες royal canin , τις μυρίζει, με κοιτάει νιαουρίζει, και έρχεται να τριφτεί στα πόδια μου. Σαν να μου λεει:
" Τι αηδίες είναι αυτές που θέλεις να μου δώσεις να φάω, αφού το ξέρω οτι μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο."

Τεχνικές που δοκίμασα: 1)Ανακατεύω τις κροκέτες με λίγο απο τις μπουκίτσες.
Ξεχωρίζει τις μπουκίτσες και τρώει μόνο αυτές.
2)Αφησα τις κροκέτες στο πιάτο μέχρι να πεινάσει.
Αυτός εκεί, στο πείσμα. Δεν θα τις αγγίξει, εμένα θα με πιάσουν οι τύψεις, και τελικά θα του βάλω να φάει αυτό που θέλει.

Δεν νομίζω οτι είναι λύση να λυσσάξει της πείνας για να αναγκαστεί να φάει την "σωστή" τροφή. Μου φαίνεται τελείως "μεσαιωνική" τακτική.
Ομως κάτι πρέπει να γίνει καλό για την υγεία του.

Στο pet shop μου είπαν οτι γευστικά, η royal canin, είναι η πιο καλή για.. απαιτητικά γατάκια.
Αλλα κανένα αποτέλεσμα. Την ίδια αντίδραση έχει με οτιδήποτε πήγα να του δώσω.

Κάποια βοήθεια? Εγώ φταίω που τον κακόμαθα? Πως να το διορθώσω? Είναι περίπου 9 μηνών, δεν είναι παχύς, μιας και είναι υπερδρασήριος γατούλης, και γενικά χαίρει άκρας υγείας, σύμφωνα με τον κτηνίατρό.

Ευχαριστώ πολύ,
Μαρίνα.

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 - έγραψε στις 16:00, 04-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από maroulaki
Ο κτηνίατρος μετά την στείρωση του οδυσσέα, μου συνέστησε ως καλύτερες τροφές για στειρωμένα, την c/d της Hills, και ως εξαιρετική την royal canin.

Παρελθόν στο ταίσμα: Πάντα φακελάκια με μπουκίτσες junior μιας και ακόμα δεν έχει κλείσει το 1 έτος.
Αποτέλεσμα τώρα: Πλησιάζει το πιατάκι με τις κροκέτες royal canin , τις μυρίζει, με κοιτάει νιαουρίζει, και έρχεται να τριφτεί στα πόδια μου. Σαν να μου λεει:
" Τι αηδίες είναι αυτές που θέλεις να μου δώσεις να φάω, αφού το ξέρω οτι μπορείς να κάνεις κάτι καλύτερο."

Τεχνικές που δοκίμασα: 1)Ανακατεύω τις κροκέτες με λίγο απο τις μπουκίτσες.
Ξεχωρίζει τις μπουκίτσες και τρώει μόνο αυτές.
2)Αφησα τις κροκέτες στο πιάτο μέχρι να πεινάσει.
Αυτός εκεί, στο πείσμα. Δεν θα τις αγγίξει, εμένα θα με πιάσουν οι τύψεις, και τελικά θα του βάλω να φάει αυτό που θέλει.

Δεν νομίζω οτι είναι λύση να λυσσάξει της πείνας για να αναγκαστεί να φάει την "σωστή" τροφή. Μου φαίνεται τελείως "μεσαιωνική" τακτική.
Ομως κάτι πρέπει να γίνει καλό για την υγεία του.

Στο pet shop μου είπαν οτι γευστικά, η royal canin, είναι η πιο καλή για.. απαιτητικά γατάκια.
Αλλα κανένα αποτέλεσμα. Την ίδια αντίδραση έχει με οτιδήποτε πήγα να του δώσω.

Κάποια βοήθεια? Εγώ φταίω που τον κακόμαθα? Πως να το διορθώσω? Είναι περίπου 9 μηνών, δεν είναι παχύς, μιας και είναι υπερδρασήριος γατούλης, και γενικά χαίρει άκρας υγείας, σύμφωνα με τον κτηνίατρό.

Ευχαριστώ πολύ,
Μαρίνα.
Μαρίνα..Δεν έχω εμπειρία παρόμοια αλλά όπως το βλέπω, πραγματικά, νομίζω ότι το γατάκι σου απλά προσπαθεί να πάρει αμοιβή συνέχεια..Του έδινες πάντα παγωτό και τώρα τον χαλάει το μπριζολάκι...!!!Θέλει παγωτο!Εγώ θα του το έδινα στο στοματάκι..Μόλις το γλύψει ίσως καταλάβει τι είναι και την νοστιμιά του..Επίσης ένα μιξ με τις τροφές ίσως έκανε τη δουλεια αλλά με πολύ σταδιακή αλλαγή..5/5 παλια τροφή την πρώτη μέρα 4/5 την άλλη 3/5 τις δύο επόμενες 2/5 τις 3 επόμενες 1/5 την άλλη βδομάδα και τσούπ ξαφνικά εξαφανίζεται η παλιά τροφή...Δεν ξέρω αν θα ποιάσει αλλά εγώ αν ήμουν γάτα και πεινούσα δεν θα το καταλάβαινα εύκολα!!!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 09:04, 05-09-08:

Μαρίνα, σωστά σου είπε ο κτηνίατρος, από 'δω και πέρα θα ήταν καλύτερα ο γατούλης σου να μάθει να τρώει τις ειδικές κροκέτες.
Αλλά για ένα γατάκι μαθημένο αποκλειστικά στην υγρή τροφή (κονσέρβες, φακελάκια κ.λπ.), αυτό δεν μπορεί να γίνει από τη μια στιγμή στην άλλη. Οι γάτες είναι πλάσματα της συνήθειας και το να τους αλλάξεις τις συνήθειες είναι κάτι που απαιτεί τρόπο, χρόνο και υπομονή.
Σωστά σκέφτηκες να του ανακατέψεις τις κροκέτες με υγρή τροφή. Ωστόσο, οι "μπουκίτσες" δεν είναι το πιο κατάλληλο γι' αυτή τη δουλειά, γιατί -όπως είδες και μόνη σου- μπορεί εύκολα να τις ξεχωρίζει. Προτίμησε να χρησιμοποιήσεις μια υγρή τροφή σε μορφή μους, που θα την ανακατέψεις καλά με τις κροκέτες, ώστε να τις καλύψει γύρω-γύρω. Μια καλή κονσέρβα για τέτοια δουλειά είναι η a/d της Hill's: επειδή απευθύνεται σε ανόρεχτα ζώα έχει πολύ ελκυστική μυρωδιά και λίγα γατιά μπορούν να της αντισταθούν. Στην αρχή ανακάτεψε κονσέρβα με κροκέτες σε αναλογία περίπου 50-50%. Σιγά σιγά, θα μειώνεις την υγρή τροφή μέχρι να τρώει σκέτες τις κροκέτες. Στον δικό μου γάτο, η διαδικασία αυτή πήρε περίπου ένα μήνα, αν θυμάμαι καλά, ίσως και λίγο παραπάνω. Τώρα πια, τρώει αποκλειστικά κροκέτες.
Καλή επιτυχία!

Παράθεση

maroulaki

Δραστήριο Μέλος

H maroulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

H maroulaki έγραψε στις 19:41, 06-09-08:

Εχετε απόλυτο δίκιο, δεν μπορεί να γίνει απο την μία στιγμή στην άλλη. Θα αγοράσω την μους που μου προτείνεις, και με καλο ανακάτεμα, θα κάνω σιγά σιγά το κόλπο.
Είναι μια αρκετά ενδιαφέρουσα διαδικασία θα έλεγα. Οσο χρόνο και να πάρει, θα τον καταφέρω το μικρό που θα μου πάει! !

Ευχαριστώ πολύ,

Μαρίνα

Παράθεση

maroulaki

Δραστήριο Μέλος

H maroulaki έγραψε στις 18:15, 13-09-08:

Επανέρχομαι με νέα:
Ο γάτος, κάπως , ελάχιστα, δειλά, τρώει τις κροκέτες.Αφου κάνουμε τρισαγια και ταματα 15 ωρες πανω απο το πιατο του. Αντε να φαει λιγο μονος του, αντε να του βαλω εγω 2-3 στο στομα, κατι κανουμε. Aretha η a/d προορίζεται για αρρωστα γατιά, και τελικά αντι γι αυτην πηρα την light science plan. Την σνομπάρει ανακατεμένη και αυτήν. Παει μυριζει, αρχιζει να τρωει, μετά τα παραταει και παει για ξαπλες.
Πάει κανας μήνας τώρα. Ωστόσο δεν είναι αδυνατισμένος.

Λέτε τις ώρες που περνάει στον κήπο να χλαπακιαζει τιποτα αλλα ??

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 18:27, 13-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από maroulaki
Aretha η a/d προορίζεται για αρρωστα γατιά, και τελικά αντι γι αυτην πηρα την light science plan.
Το ξέρω, ακριβώς γι' αυτό στην πρότεινα!
Επειδή η a/d προορίζεται για γατάκια άρρωστα ή στην ανάρρωση, που έχουν περιορισμένη όρεξη για φαγητό, έχει ιδιαίτερα ελκυστική γεύση και μυρωδιά -πολύ περισσότερο από τις κοινές κονσέρβες και σίγουρα περισσότερο από τις light. Είναι βέβαια θερμιδοβόμβα, αλλά για τη δουλειά που τη θέλεις, νομίζω πως ενδείκνυται, ακριβώς επειδή έχει φτιαχτεί έτσι ώστε να προκαλεί τα γατιά να τη φάνε (έστω κι αν είναι ανακατεμένη με τις... απεχθείς κροκέτες ).

Παράθεση

maroulaki

Δραστήριο Μέλος

H maroulaki έγραψε στις 19:00, 13-09-08:

Πάντως, το κόλπο με τον ανακατεμα της μους φαίνεται πως αρχιζει να πιανει. Ε, μα πεισμα αυτός, πείσμα κι εγώ.. Οταν πήγα στο pet shop και της είπα για a/d μου λεει να στην παραγγειλω. Μετα με ρώτησε τι την θέλω, γουρλωσε τα ματια της η τυπισσα και με ψιλοφόβισε θα λεγα, οτι και καλα αντενδυκνειται για υγιη γατια.Θα αφησω την science plan προς το παρον και ειδωμεν. Οπως και να χει θα τον καταφερω τον κόμη που θα μου παει.
Ευχαριστώ για τις πολυτιμες συμβουλες σας.
Επίσης αν θελετε, να δείτε τον γάτο, ανέβασα μερικές στο gallery. Θα μας κάνατε μεγαλη τιμη να μας δείτε κι εμας
εδώ
Φιλια σας.

Παράθεση

kwstantina

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kwstantina
H kwstantina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Απο παιδι μεχρι σημερα 8 . έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αλιβέρι (Εύβοια). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H kwstantina έγραψε στις 20:39, 13-09-08:

γεια σας κι απο μενα!! Σαν καινουργια σιγα σιγα ανακαλυπτω τα θεματα.Ο γατουλης μου ειναι 4 χρονων στειρωμνος. Η τροφη του ειναι κροκετες της ROYAL CANIN η YOUNG MALE ,μας τη συστησε η γιατρος μας ως την καλυτερη. Η διατροφη μας ομως εχει και λιχουδιες ,οπως βραστο κοτοπουλο ,ψαρι και λιγες φορες μοσχαρι. Βραζω λιγες ποσοτητες και τις καταψυχω σε θηκες απο παγακια.Ετσι εχουμε ανα πασα στιγμη ετοιμο φαγητο. Αυτο που ηθελα ομως να ρωτησω ειναι το εξης. Ο γατουλης μου ηταν δισκοιλιος .Ετσι προσθεσα στη διατροφη του καθημερινα γαλα εβαπορε. Η ποσοτητα που περνει ημερησιως ειναι απο 2 εως 4 κουταλιες της σουπας. Ετσι πηγαινει στην τουαλετα του καθημερινα χωρις κανενα προβλημα στα κοπρανα του.Υπαρχει περιπτωση να τον βλαψει το γαλα που του δινω και να του δημιουργησει κανενα προβλημα? Για το γαλα ξερω οτι μπορει να προκαλεσει διαρροιες,αλλα τετοιο προβλημα δεν εχει.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:46, 13-09-08:

Αφού την κάνεις την Δίαιτα καιρό, και δεν εχει κάνει διάρροια ή κάτι άλλο, μάλλον είναι απο τις γάτες που δεν έχουν πρόβλημα με το γάλα.

Κάτι άλλο όμως που ίσως θα έπρεπε να δείς είναι οι λιχουδιές και τα σνακς που του δίνεις ενδιάμεσα απο τα γεύματα. Οι στειρωμένες γάτες και γάτοι έχουν την τάση να παχαίνουν, γι αυτό είναι σημαντικό να προσέχουμε τόσο την ποσότητα της τροφής όσο και την ποιότητα. Απο τις κροκκέτες που δίνεις μια σωστή αναλογία (την γράφει και η συσκευασία απο πίσω είναι αν θυμάμαι καλά 50-70γρ ημερησίως) Μοιάζει λίγο αλλά είναι υπερ αρκετό!

Στο μεταξύ υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να κάνει πέτρα και να φράξει.. κοινό στα στειρωμένα αρσενικά.. γιαυτό θα σου έλεγα να του δίνεις μονο τις κροκκέτες που είναι γι αυτήν την δουλειά και το γάλα που δίνεις για την δυσκοιλιότητα.
( αντί για το γάλα θα μπορούσες να του δίνεις ίσως κάτι άλλο ίσως κάποιο ειδικό λαδάκι, αλλά καλύτερα να μιλήσεις γι αυτό με τον κτηνίατρο σου)

Παράθεση

LETOS (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LETOS έγραψε στις 21:43, 13-09-08:

Λέτε τις ώρες που περνάει στον κήπο να χλαπακιαζει τιποτα αλλα ??[/quote

Αυτή την απορία έχω και εγώ γιατί και εγώ την κάνω δίαιτα επειδή μετά τη στείρωση έγινε σαν βαρελάκι.Αλλά τί να βρεί να φάει? Ούτε κρέας δεν τρώει πλέον από τα δικά μου φαγητά θα τρώει ότι βρει στο δρόμο? Παρόλο που τη δίνω περίπου 50γρ ημερισίως Royal canin young female και παίζει και τρέχει συνέχεια, παραμένει βαρελάκι...Τί να κάνω?

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 21:51, 13-09-08:

Υπάρχουν και οι λαιτ τροφές για αδυνάτισμα... να τρώει "εξω" δύσκολο το βλέπω... αν δεν βρίσκει κεφτέδες και μπιφτέκια στους γειτόνους.

Δεν αδυνατίζει εύκολα μια γάτα.. θέλει χρόνο, και την σωστή τροφή. Μία λύση που θα βοηθούσε είναι και η παραπάνω άσκηση. Μπορείς να παίζεις μαζί της και να την κάνεις να τρέχει και να κυνηγάει πράγματα.

Παράθεση

LETOS (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LETOS έγραψε στις 21:56, 13-09-08:

Και εγώ έτσι νομίζω..ότι δεν βρίσκει φσγητό. Μια φορά έπιασε ποντίκι αλλά το σκότωσε και το παράτησε. Σιγά μη το φάει!! Την τροφή αυτή μου τη σύστησε ο Κτηνίατρος για στειρωμένες θηλυκές.. Λέτε να του πω να μας την αλλάξει?

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 22:17, 13-09-08:

Δεν είναι λάθος η τροφή που σου έδωσε. Απλά υπάρχει και η λαιτ.. για τα στειρωμένα που "ξεφύγανε" λιγάκι...

Θα σου έλεγα να μίλαγες με τον γιατρό σου, να του έλεγες πόσα κιλά είναι και αν είναι πολλά θα σου πει λογικά και απο μόνος του τί τροφή να πάρεις και τί επιπλέον μπορείς να κάνεις.

Παράθεση

LETOS (Γεωργία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LETOS έγραψε στις 22:24, 13-09-08:

Αυτό θα κάνω! Το βάρος της είναι 4300kg που πριν τη στείρωση ήταν 3500kg! Πέρα όμως από τα κιλά φαίνεται πολύ χοντρούλα!
Ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

babisjv

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη babisjv
Ο babisjv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O babisjv έγραψε στις 09:34, 09-10-08:

Πολύ σωστά σου τα είπε ο κτηνίατρός σου. Ειδικά τα αρσενικά πρέπει να τρώνε ειδική τροφή για να αποφεύγεται η ουρολοθίαση. Οι κονσέρβες δεν έχουν σχέση με την πάθηση αυτή, οπότε αν η κροκέτα είναι σωστή, μη φοβάσαι τίποτα.
Καλημέρα κι από μένα.

Σήμερα είναι η πιο δύσκολη μέρα για τον Freddyμου…. Το απόγευμα έχουμε ραντεβού για την στείρωση του. Έχω ακούσει πολλά θετικά σχόλια για το θέμα αυτό και η απόφαση ήταν εύκολη. Βέβαια δεν ρωτήθηκε ο Freddy για το θέμα αυτό αλλά τι να κάνουμε, πιστεύω ότι είναι για το καλό του. Τώρα από εδώ και πέρα το πρόβλημα μου θα είναι οι διατροφική του συνήθεια. Εδώ θέλω τα φώτα σας παιδιά. Διάβασα πολλά πράγματα στο forumαπό εσάς αλλά η αλήθεια είναι ότι μπερδεύτηκα. Σίγουρα και η κτηνίατρος θα μου πει αλλά άλλο η γνώμη του ενός και άλλη των πολλών. Ακούω συνεχεία για την Neutered Cat. Που μπορώ να την βρω λοιπών για να κάνω την αρχή….

Ευχαριστώ παιδιά..

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  freddy email.JPG
Εμφανίσεις:  38
Μέγεθος:  50,9 KB  
Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 09:40, 09-10-08:

Κατ' αρχάς, με το καλό η στείρωση και γρήγορη ανάρρωση!
Η Neutered Cat είναι της Hill's. Θα τη βρεις σε πετ σοπ και σε κτηνιατρεία που συνεργάζονται με τη συγκεκριμένη εταιρεία. Μπορείς να δεις και κριτική γι' αυτή την τροφή, εδώ. Άλλες, επίσης πολύ καλές τροφές για στειρωμένα γατάκια είναι η Young Male της Royal Canin (κριτική εδώ) και η Sterilized, της ίδιας εταιρείας. Την πρώτη θα τη βρεις μόνο σε κτηνιατρεία, τη δεύτερη σε πετ σοπ.

Παράθεση

babisjv

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη babisjv
Ο babisjv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O babisjv έγραψε στις 09:56, 09-10-08:

Κατ' αρχάς, με το καλό η στείρωση και γρήγορη ανάρρωση!
Η Neutered Cat είναι της Hill's. Θα τη βρεις σε πετ σοπ και σε κτηνιατρεία που συνεργάζονται με τη συγκεκριμένη εταιρεία. Μπορείς να δεις και κριτική γι' αυτή την τροφή, εδώ. Άλλες, επίσης πολύ καλές τροφές για στειρωμένα γατάκια είναι η Young Male της Royal Canin (κριτική εδώ) και η Sterilized, της ίδιας εταιρείας. Την πρώτη θα τη βρεις μόνο σε κτηνιατρεία, τη δεύτερη σε πετ σοπ.
Αrethaο Freddyκαι εγώ σε ευχαριστούμε πολύ.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  my cat photos 33.JPG
Εμφανίσεις:  36
Μέγεθος:  57,3 KB  
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:15, 09-10-08:

Με το καλο η στειρωση σας,περιμενουμε τα καλα σας νεα!
Εγω τον στειρωσα πριν μερικες εβδομαδες και τρωει την young male.Την εφαγε αμεσως,χωρις καν να του την ανακατεψω με την παλια του τροφη,μου εκανε μεγαλη εντυπωση.Επισης,να προσεχεις την ποσοτητα που τρωει,για να μην σου γινει μπαλιτσα!
Υ.Γ.Ειναι ενας υπεροχος σιαμεζος,βαλε μας καμια αλλη φωτο στους σιαμ μανιακς να τον χαρουμε!

Παράθεση

Κείρα

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κείρα
H Κείρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Παλλήνη (Αττική). Έχει γράψει 765 μηνύματα.

H Κείρα έγραψε στις 13:43, 15-10-08:

Αφού μας την είπαν όλοι (κτηνίατροι, φίλοι και ευκαιριακοί επισκέπτες που τα χάνουν με το μέγεθός μας) νομίζω οτι πρέπει να ξεκινήσουμε δίαιτα. Δύσκολα τα πράγματα.
Ο Ρού είναι 8,400, η Κείρα 5,800 και η Πούνκη 4,600. (Να πω εδώ οτι εμένα δεν μου φάινονται τόοοσο χοντρά. Ειδικά ο Ρου είναι μεγαλόσωμος κι αν δεν μου το λέγαν δεν θα τον θεωρούσα υπέρβαρο) Αλλα κάτι κάπου κάνω λάθος και καιρος ειναι να το διορθώσω πριν την πληρώσουν τα γατιά μου την νύφη.
Το πρόβλημα είναι πώς; Διαμαρτύρονται έντονα όταν δεν έχει φαι το μπολάκι τους. Εχω αρχισει και τους δίνω τρεις φορές την ημέρα απο 30 γρ, αλλά δεν ξερω αν κάνω σωστά. Ξέρει κανεις πως κανουμε δίαιτα σε μια γάτα χωρις να ταλαιπωρηθεί;

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 13:48, 15-10-08:

Οι τροφές (και σίγουρα οι διαίτης που πρέπει να παίρνεις από δω και πέρα) έχουν επάνω πινακάκι με την ημερήσια συνιστώμενη δόση, οπότε ζυγίζοντας την τροφή ξέρεις πόσο πρέπει να δώσεις στο καθένα ανάλογα με την ηλικία του. Οι πρώτες μέρες θα είναι δυσκολούτσικες αλλά φρόντισε αν έχει μεγάλη διαφορά η δόση που σου λέει η τροφή με τη δόση που τους έδινες ως τώρα, να μικρύνεις την ποσότητα σταδιακά κι όχι από τη μια μέρα στην άλλη.
Εύχομαι όλα να πάνε καλά!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους