Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,779 εγγεγραμμένα μέλη και 715,139 μηνύματα σε 22,187 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 250 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες διατροφής

catchris

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catchris
H catchris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H catchris έγραψε στις 10:48, 21-09-09:

Πρώτα από όλα καλημέρα σε όλο το site!!! Είμαστε η Κατερίνα και ο Χρήστος...Πριν από λίγες μέρες υιοθετήσαμε 2 κουκλιά (ακόμα δεν έχουμε οργανωθεί με φωτογραφίες αλλά θα τις ανεβάσουμε πολύ σύντομα)από τον Σύλλογο Φίλων Ζώων Χαλανδρίου...Καταλήξαμε στην απόφαση να βοηθήσουμε δύο γατάκια μετά από μια σκληρή εμπειρία γεμάτη πόνο και δάκρυα...Στην προσπάθεια μας να σώσουμε 4 νεογέννητα που η μάνα εγκατέλειψε κάτω από την πολυκατοικία μας, δυστυχώς και τα 4 "έφυγαν" στα χέρια μας όταν τα ταϊζαμε...Τέλος πάντων, περασμένα μα όχι ξεχασμένα...Πάμε τώρα στα δικά μας:
Ο ένας είναι ο κατάμαυρος (σαν πάνθηρας) Leo που είναι κάτι λιγότερο από έτος...Ένας υπέροχος, ναζιάρης, χουρχουράκος με ένα φοβερό μακρύ και ψήλό κορμί...Η άλλη είναι η μόλις 5 μηνών πιτσιρίκα μας Sheba με μια φατσούλα σαν τα αρχαία αιγυπτιακά αγάλματα όταν οι γάτες ήταν ακόμα αντικείμενα (με την καλή έννοια η λέξη αντικείμενα) λατρείας και σεβασμού!!! Αυτό που θα θέλαμε να ρωτήσουμε και να μοιραστείτε μαζί μας είναι οι εμπειρίες σας από την διατροφή των δικών σας γατών...Τι είναι προτιμότερο να τρώνε (ξηρά ή κονσέρβα), τι να αποφεύγουμε, πόσες φορές την ημέρα κλπ...Φυσικά όλα αυτά θα τα ρωτήσουμε και στον γιατρό που θα πάμε την Παρασκευή αλλά θα θέλαμε και τις δικές σας γνώσεις, πληροφορίες και εμπειρίες!!! Σας ευχαριστούμε πολύ εκ των προτέρων...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 11:08, 21-09-09:

Καλημερα και καλωσηρθατε!
Να χαιρεστε τα κουκλακια σας!
Ξεκινηστε με κροκετες για μικρα γατακια,καλης ποιοτητας,και με κονσερβουλα για μεζεδακι,και αναλογα με την ορεξη τους και τις συμβουλες του κτηνιατρου θα πορευτειτε.Θελουμε να τα δουμε κιολας!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 11:12, 21-09-09:

της καλες ποιοτητας τροφες θα τις βρειτε σε πετσοπς και κτηνιατρεια, δεν υπαρχουν στα σουπερμαρκετ. μερικες ειναι η purina pro plan, hills, royal canin. ολες εχουν για μικρα γατακια!
να χαιρεστε τα γατονια σας!!!(περιμενουμε φωτο!!!)

Παράθεση

catchris

Νεοφερμένος

H catchris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H catchris έγραψε στις 11:48, 21-09-09:

Πάντως ο αρσενικός είναι πιο κοντρολαρισμένος όσον αφορά την λαιμαργία του αν εξαιρέσεις ότι του αρέσουν τα Kellog's που τρώω το πρωί...Κατά τ'άλλα πιο πολύ είναι η περιέργειά του για το τρώμε εμείς παρά το γεγονός ότι θέλει να φάει...Το "πρόβλήμα" είναι με την μικρή που τρώει σχεδόν τα πάντα και σε σημείο να μην αφήνει τον μεγάλο να φάει (ο οποίος όμως την λατρεύει...την φροντίζει, την πέρνει αγκαλιά, την πλένει)...Χθες έφαγα μακαρόνια με κιμά και όταν τελείωσα και άφησα το πιάτο στο οποίο είχε μείνει λίγο ζουμάκι από τον κιμά και ελάχιστο τριμμένο τυράκι γύρισα και είδα την μικρή να το καταβροχθίζει!!! Είναι καλό αυτό???

Παράθεση

TONK

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη TONK
H TONK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 70 μηνύματα.

H TONK έγραψε στις 13:51, 21-09-09:

Καλησπέρα!
Δεν πειράζει να τρώει καμια λιχουδιά πότε πότε, όχι όμως συχνά και συνηθίσει και δεν θέλει την ξηρά τροφή. Καλό είναι να διαβάσεις αυτό http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=22544 που λέει τί δεν πρέπει να τρώει μια γάτα. Θέλουμε φωτογραφίες

Παράθεση

catchris

Νεοφερμένος

H catchris έγραψε στις 14:03, 21-09-09:

Το μόνο σίγουρο που θα κάνουμε πάντως και ειδικά μετά από όλα αυτά που διάβασα εδώ μέσα είναι να κόψουμε τελείως τις κονσέρβες Whiskas (μιας και από ότι φαίνεται είναι ίσως οι χειρότερες κονσέρβες που υπάρχουν)...Αποφασίσαμε (φυσικά θα συννενοηθούμε και με τον γιατρό) να τους έχουμε καθημερινά ξηρά τροφή (νομίζω Hill's είναι προτιμότερη, τουλάχιστον η Κατερίνα που έχει ζήσει και πολλά χρόνια στην Αμερική ξέρει ότι έχει την καλύτερη φήμη σε μια χώρα που υπολογίζεται ότι υπάρχουν κοντά στα 60 εκατομ. γάτες), 3-4 φορές την εβδομάδα μικρές κονσερβούλες (κατά προτίμηση Gourmet) και ακόμα λιγότερο συχνά κανά μεζεδάκι από εμάς όπως ψιλοκομμένο παριζάκι γαλοπούλας ή ψιλοκομμένες φέτες βραστού κοτόπουλου, εννοείται light όλα αυτά γιατί έχουν υπέροχα κορμιά και δεν θέλουμε να τα χαλάσουν...Πως σας φαίνεται σαν μενού??? Δεκτές όλες οι παρατηρήσεις και συμβουλές!!!

Παράθεση

σιεννα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη σιεννα
H σιεννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 289 μηνύματα.

H σιεννα έγραψε στις 14:09, 21-09-09:

Καλησπερα και απο μενα και να χαιρεστε τα μωρακια σας!
Μια ξηρα τροφη καλης ποιοτητας,ειναι οτι καλυτερο για τα γατακια.Τωρα αν το αγορακι σας το πηρατε στειρωμενο,θα πρεπει να ξεκινησει τροφη για στειρωμενα,royal kai hill's που προαναφερθηκαν,ειναι απο τις πολυ καλες τροφες και υπαρχουν και σε pet shops.
Για το θεμα της μικρης που τρωει και του μαυρουλη το φαι,μπορειτε να εχετε σιγκεκριμενο σημειο που τρωνε και συγκεκριμενα πιατακια για το καθενα,ετσι ωστε να μαθουν τη θεση που τρωνε.Αν τελειωνει πολυ γρηγορα η μικρη το φαι και το αγορι εχεαφησει το δικο του,απλα απομακρυνε το πιατο,ετσι ωστε να τρωει το καθε ενα την ποσοτητα που του αντιστοιχει(αν και το κοριτσακι ειναι ακομα μωρακι,δεν κανει κακο να τρωει και παραπανω,πολλοι που εχουν μικρακια,τους αφηνουν ξηρα τροφη ολη τη μερα και τρωνε οσο θελουν.Μεχρι να στειρωθει δεν εχει φοβο για παχυσαρκεια)
Μια επισης καλη λυση ειναι να παρεις πετρες απο τη θαλασσα,να τις πλυνεις και να της βαζεις μεσα στο μπωλ,τσι ωστε οταν βαζεις τα μπιλακια της τροφης,τα γατουνια να"δυσκολευονται"να τα φανε κατευθειαν και ετσι να μην καταβροχθιζουν μονομιας το φαι.

Για το θεμα καθε ποτε να τρωνε,εχει να κανει και με το ωραριο σου.Καθε ποτε εισαι σπιτι.Εγω προσωπικα τα ταιζω καθε 8 ωρες.7 το πρωι,4 το μεσημερι και 12 το βραδυ

Καλη αρχη ευχομαι και περιμενουμε φωτο!!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:52, 21-09-09:

Καλο ειναι να μη δινετε μεζεδακια τυπου σαλαμακι,γιατι εχουν αρκετο αλατι και λιπος.Μπορειτε να βραζετε που και που κοτοπουλακι ή ψαρακι και να τους δινετε,ειναι πιο υγιεινο απο οποιαδηποτε κονσερβα και ξετρελαινονται,τα δικα μου τουλαχιστον.

Παράθεση

catchris

Νεοφερμένος

H catchris έγραψε στις 15:08, 21-09-09:

Το ξέρω και για αυτό αν δεις προσεκτικά δεν μιλάω για σαλαμάκια κπλ...Μιλάω για παριζάκι γαλοπούλας ή βραστού κοτόπουλου που υπάρχουν σε όλα τα σουπερμαρκετ από μάρκες όπως μιμίκος και creta farm με ποσοστά λίπους από 0% εώς 3%...Εννοείται ότι δεν πρόκειται να δώσω ούτε ζαμπόν, ούτε μπεϊκον, ούτε σαλάμι ούτε τίποτα τέτοια πράγματα...Και όποτε τρώμε κοτόπουλο ψιλοκομμένο και καθαρισμένο από πέτσα στηθάκι νομίζω είναι ότι πρέπει!!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:16, 21-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από catchris
Το ξέρω και για αυτό αν δεις προσεκτικά δεν μιλάω για σαλαμάκια κπλ...Μιλάω για παριζάκι γαλοπούλας ή βραστού κοτόπουλου που υπάρχουν σε όλα τα σουπερμαρκετ από μάρκες όπως μιμίκος και creta farm με ποσοστά λίπους από 0% εώς 3%...Εννοείται ότι δεν πρόκειται να δώσω ούτε ζαμπόν, ούτε μπεϊκον, ούτε σαλάμι ούτε τίποτα τέτοια πράγματα...Και όποτε τρώμε κοτόπουλο ψιλοκομμένο και καθαρισμένο από πέτσα στηθάκι νομίζω είναι ότι πρέπει!!!
Γι'αυτο κι εγω σας εγραψα "τυπου σαλαμακι".Και το παριζακι,και το βραστο κοτοπουλο σε αυτη τη μορφη περιεχουν αρκετο αλατι για τα δεδομενα της γατας.Το βραστο κοτοπουλακι ειναι μια χαρα!Εγω οποτε παιρνω κοτοπουλο,κοβω τα κομματια που ειναι για εμας,και βραζω το σκελετο και τις φτερουγες.Αφου βρασει το ξεψαχνιζω,και στο ζωμο του βραζω λιγο ρυζι,ενω τις φτερουγες τους τις δινω ολοκληρες,για να τροχιζουν και τα δοντακια τους.Το υπολοιπο το χωριζω και το βαζω στην καταψυξη.Ετσι καθε εβδομαδα εχουν το μεζεδακι τους.

Παράθεση

catchris

Νεοφερμένος

H catchris έγραψε στις 15:25, 21-09-09:

Λες, ε? Και εγώ που νόμιζα ότι ειδικά κάτι τέτοια θα ήταν καλό...Τότε μάλλον θα πρέπει να επιχειρήσουμε την δικιά σου πρόταση...Ποια κομμάτια κρατάς για τα γατσούλια σου? Τους δίνεις και ρύζι ή δεν κατάλαβα εγώ καλά? όταν λες βράσιμο, εννοείς απλό βράσιμο σαν να φτιάχνεις κοτόσουπα?? please λεπτομέρειες...Thanks a lot για τις συμβουλές

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:37, 21-09-09:

Εγω κρατω οπως σου ειπα τις φτερουγες,κι οτι μενει απο το σκελετο.Οταν το βρασεις βγαζει αρκετο ψαχνο,εμενα μου γεμιζει στανταρ πεντε μικρα μπωλ,σαν αυτα της sheba ή της gourmet.Δεν κρατω περισσοτερο,γιατι θελω να τρωνε καθε εβδομαδα φρεσκο,και να μη μενει καιρο στην καταψυξη.Το βραζεις σκετο,χωρις αλατι,λαδι,και μπαχαρικα.Εγω τους προσθετω και λιγο ρυζι,σε αλλα αρεσει,σε αλλα οχι.
Το ιδιο μπορεις να κανεις και με ψαρακι,απλα ειναι λιγο μπελας το καθαρισμα.Ή μπορεις να παρεις γαυρο,να βγαλεις το κεφαλι και τα εντοσθια,να τον βρασεις και να τον χωρισεις παλι σε μεριδες.

Παράθεση

catchris

Νεοφερμένος

H catchris έγραψε στις 09:16, 22-09-09:

Καλημερα στο καταπληκτκό γατοsite μας!!! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την πιο τρελή εμπειρία που ζήσαμε χθες με τα δυο γατοδιαολάκια που έχουμε στο σπίτι: είναι η πρώτη φορά (ακόμα και για την Κατερίνα που όλη της την ζωή έχει ζήσει με γάτες) που είδαμε γατάκια (και μάλιστα στην ηλικία που είναι τα δικά μας) να τρώνε φασολάκια λαδερά και αμπελοφάσουλα!!! Αυτό δεν έχει ξαναγίνει ποτέ!!! Το μόνο που ευχόμασταν ήταν να μην τα πιάσει καμιά ευκοίλια και μας γεμίσουν το σπίτι με γατοκακάκια!!!Ευτυχώς σήμερα που ξυπνήσαμε ήταν όλα μια χαρά αν και το χωματάκι είχε περισσότερους "πολύτιμους λίθους" από ότι συνήθως!!! Είναι θεότρελα? Σίγουρα ΝΑΙ!!!

Παράθεση

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη μουσταρδούλα
H μουσταρδούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 525 μηνύματα.

H μουσταρδούλα έγραψε στις 16:09, 16-10-09:

γεια σας!
σκέφτηκα ότι μπορώ να συμπεριλάβω την απορία μου σ' αυτό το θέμα, για να μην ανοίγω καινούργιο..

κάθε πότε να δίνουμε κονσερβούλα στις κούκλες μας;

τώρα τους δίνω κάθε μέρα γιατί έπρεπε να τα συμφιλιώσω, αλλά τώρα νομίζω ότι θα το αλλάξω... κάθε πότε είναι καλό να τους δίνω κονσέρβα;

ευχαριστώ!:up:

Παράθεση

skai-animals

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη skai-animals
H skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (προοθουμε τηλεοπτικα και εντυπα, γατακια και αλλα ζωα προς ελενχομενη υιοθεσια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 686 μηνύματα.

H skai-animals h έγραψε στις 16:19, 16-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από catchris
Πρώτα από όλα καλημέρα σε όλο το site!!! Είμαστε η Κατερίνα και ο Χρήστος...Πριν από λίγες μέρες υιοθετήσαμε 2 (...)Τι είναι προτιμότερο να τρώνε (ξηρά ή κονσέρβα), τι να αποφεύγουμε, πόσες φορές την ημέρα κλπ...Φυσικά όλα αυτά θα τα ρωτήσουμε και στον γιατρό που θα πάμε την Παρασκευή αλλά θα θέλαμε και τις δικές σας γνώσεις, πληροφορίες και εμπειρίες!!! Σας ευχαριστούμε πολύ εκ των προτέρων...

καλοσηρθατε στην γατοοικογενεια!!! περιμενουμε να δουμε και φωτο!!! εγω τα δικα μου τα ταιζω μαγειρευτο. εχω κακη πειρα απο γατοτροφεσ... τα 3 γατακια τα μεγαλωσε με μαγειρευτο φαγητο, για το οποιο τωρα και τραλενονται. τα γατακια αυτα ακομη κι αν τυχειο και τουσ βαλω κονσερβα - μια φορα τον μηνα που δεν θα προλαβω να μαγειρεψω, δεν την αγγιζουν καν. η αλλη γατουλα μου, επειτα απο χρονια καταναλωσησ ξηρησ τροφησ και κονσερβασ απεκτησε προβλημα στα νεφρα. επεισησ εχω βρει σε καινουριεσ κονσερβεσ πολυ μαγαλησ εταιριασ σκουλικια, και γενικοτερα ο κτηνιατροσ μασ, μασ ειπε πωσ όλη αυτη η ποικιλια ειναι γαι να κοροιδευον τον κοσμο και να τα αγοραζει. παρόλα αυτα απο την δικη μου εμπειρια, μια γατουλα που ειχα παλια "εφυγε" απο κοντα μασ σε ηλικια 21 ετων. αλλα η γατα αυτη δενν εφαγε ποτε στην ζωη τησ ετοιμη τροφη, παρα μονο μαγειρευτο.

τωρα αν τα γατακια ειναι μωρα μωρα μπορεισ να τουσ δεινεισ γαλα με μπουκιτσεσ ψωμιου. το γαλα δεν προκαλει κανενα απολυτοσ προβλημα στο γατι.

ελπιζω να σε βοηθησα!!!

αλλα γενικα, η διατροφη θεωρω πωσ εχει να κανει και με την υγεια τησ γατασ. για τον λογο αυτον πιθανο να δοτμε γατεσ σε χωρια παχιεσ παχιεσ, με ομορφο τριωμα κλπ κλπ κλπ. ειναι καθαρα θεμα διατροφησ!!!

Παράθεση

skai-animals

Διάσημο Μέλος

H skai-animals αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (προοθουμε τηλεοπτικα και εντυπα, γατακια και αλλα ζωα προς ελενχομενη υιοθεσια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 686 μηνύματα.

H skai-animals h έγραψε στις 16:21, 16-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από μουσταρδούλα
γεια σας!
σκέφτηκα ότι μπορώ να συμπεριλάβω την απορία μου σ' αυτό το θέμα, για να μην ανοίγω καινούργιο..

κάθε πότε να δίνουμε κονσερβούλα στις κούκλες μας;

τώρα τους δίνω κάθε μέρα γιατί έπρεπε να τα συμφιλιώσω, αλλά τώρα νομίζω ότι θα το αλλάξω... κάθε πότε είναι καλό να τους δίνω κονσέρβα;

ευχαριστώ!:up:

καλυτερα να μην δεινεισ ποτε κονσερβα!!! οι γατεσ τρωνε ανετα - και χορταινουν το σημαντικο - ψωμι, φακεσ, μακαρονια, ρυζι, λαχανικα, κοτοπουλό, κρεασ, ψαρι... γενικα τα περισσοτερα πουβ τρωμε εμεισ τα τρωνε και οι γατεσ. εγω προτεινω - εχωντασ μιλησει με κτηνιατρο - να την ταιζεισ ότι μαγειρευυεισ και για εσενα!!!

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 17:05, 16-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από skai-animals
καλυτερα να μην δεινεισ ποτε κονσερβα!!! οι γατεσ τρωνε ανετα - και χορταινουν το σημαντικο - ψωμι, φακεσ, μακαρονια, ρυζι, λαχανικα, κοτοπουλό, κρεασ, ψαρι... γενικα τα περισσοτερα πουβ τρωμε εμεισ τα τρωνε και οι γατεσ. εγω προτεινω - εχωντασ μιλησει με κτηνιατρο - να την ταιζεισ ότι μαγειρευυεισ και για εσενα!!!
Συγγνώμη, αλλά αυτό το θεωρώ πάρα πολύ κακή ιδέα. Στην πραγματικότητα, οι περισσότεροι κτηνίατροι συμβουλεύουν να μην δίνουμε στις γάτες δικά μας φαγητά. Μπορεί κανείς να μαγειρεύει ειδικά για τη γάτα του, αλλά κατά τη γνώμη μου καλό είναι να της δίνει και κάποιο συμπλήρωμα, κυρίως για την ταυρίνη και για άλλα απαραίτητα συστατικά.
Δεν ξέρω γιατί ο κτηνίατρος αυτός είπε ότι τα μαγειρευτά είναι εντάξει, αλλά ενδεχομένως να μην είχε υπόψη του τις φακές και τα φασολάκια.

Παράθεση

skai-animals

Διάσημο Μέλος

H skai-animals h έγραψε στις 17:19, 16-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Συγγνώμη, αλλά αυτό το θεωρώ πάρα πολύ κακή ιδέα. Στην πραγματικότητα, οι περισσότεροι κτηνίατροι συμβουλεύουν να μην δίνουμε στις γάτες δικά μας φαγητά. Μπορεί κανείς να μαγειρεύει ειδικά για τη γάτα του, αλλά κατά τη γνώμη μου καλό είναι να της δίνει και κάποιο συμπλήρωμα, κυρίως για την ταυρίνη και για άλλα απαραίτητα συστατικά.
Δεν ξέρω γιατί ο κτηνίατρος αυτός είπε ότι τα μαγειρευτά είναι εντάξει, αλλά ενδεχομένως να μην είχε υπόψη του τις φακές και τα φασολάκια.
δεν μου ειπε φαγητα συγκεκριμενα, αλλα μου ειπε πωσ ποιοτικα ειναι πολυ καλητερη τροφη.μου εξηγησε πωσ οθι κονσερβεσ αποτελουνται απο καθαρο κρεασ και γενικοτερα καθαρα (αληθινα δηλαδι τροφιμα) μονο σε ποσοστα 3-4% εχουν πολυ αλατι και μεταλαγμενα τροφιμα. η γατα μιασ γνωστησ μου παλι επαθε νευρικη ανεπαρκεια...

εμενα οι 3 απο τισ 4 γατεσ μου τρωνε χωρισ προνλημα τα παντα δηλαδη - τυρι με λιγο αλατι, κοτοπουλο, ψαρι, μοσχαρι, χοιρινο, ψωμι, φασολακα, μια φορα στο τοσο φακεσ ή φασολια, ρυζι, γυαουρτι, μακατονια, καροτα, και πολλα αλλα. μονο δεν τουσ δεινω ποτε χορταρικα, πατατεσ, πολλα οσπρια - γιατι δεν κανει, και καποιεσ αλλεσ τροφεσ που μου επισιανε ο κτηνιατροσ...

αλλα σε γενικεσ γραμμεσ τον εμπιστευομαι διοτι τα τρια γατια ειναι καλοθρεμενα, και μεχρι σημερα δεν εχουν σρωστησει ποτε τουσ. αντιθετα η αλλη γατα, τωρα τελευταια αρισε να τρωει μαγειρευτα και σιγασιγα παιρνει τα πανω τησ!!! ειχε μεινει κυριολεκτικα πετσι και κοκαλο γιατι οχι μονο ειχε προβλημα στα νεφρα, αλλα δεν ετρωγε και τιποτα τον τελευταιο ενα μηνα. ο κτηνιατροσ πιστευε οτι πιθανοτατα να μην αντεξει γιατι τησ εκανα ενεσεισ συνεχεια... παρολα αυτα τισ τελευταιεσ 10 περιπου μερεσ αρχισε το φαι με μεγαλη ορεξη και πηρε παλι καποια κιλα!!!

οι κονσερβεσ και η ξηρα τροφη ειναι ότι ειναι για εμασ τα σουβλακια και οι πιτσεσ! επισησ εχουν πτωμαινη σε υψηλα επιπεδα και επικυνδινεσ καρκινογονεσ ουσιεσ στα συστατικα τουσ. μια γατα που τρωει μαγειρευτο μειονονται κατα 50 περιπου οι πιθανοτητεσ να παθει καρκινο η νεφρικη ανεπαρκια...

επισησ καποια στιγμη ειχαμε κανει ενα πειραμα με εναν χυμικο για μια εκπομπη. πηραμε κονσερβα και την κλεισαμε σε αεροστεγοσ κλεισμενο δοχειο και καναμε το ιδιο και για μαγειρευτο κοτοπουλο.(η κονσερβα ηταν κι αυτη κοτοπουλο. σε εναν μηνα η κονσερβα ηταν γεματι σκουλικια ενω το κοτοπουλο ηταν απλα μουχλιασμενο!

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 17:26, 16-10-09:

δεν μου ειπε φαγητα συγκεκριμενα, αλλα μου ειπε πωσ ποιοτικα ειναι πολυ καλητερη τροφη.μου εξηγησε πωσ οθι κονσερβεσ αποτελουνται απο καθαρο κρεασ και γενικοτερα καθαρα (αληθινα δηλαδι τροφιμα) μονο σε ποσοστα 3-4% εχουν πολυ αλατι και μεταλαγμενα τροφιμα. η γατα μιασ γνωστησ μου παλι επαθε νευρικη ανεπαρκεια...

εμενα οι 3 απο τισ 4 γατεσ μου τρωνε χωρισ προνλημα τα παντα δηλαδη - τυρι με λιγο αλατι, κοτοπουλο, ψαρι, μοσχαρι, χοιρινο, ψωμι, φασολακα, μια φορα στο τοσο φακεσ ή φασολια, ρυζι, γυαουρτι, μακατονια, καροτα, και πολλα αλλα. μονο δεν τουσ δεινω ποτε χορταρικα, πατατεσ, πολλα οσπρια - γιατι δεν κανει, και καποιεσ αλλεσ τροφεσ που μου επισιανε ο κτηνιατροσ...

αλλα σε γενικεσ γραμμεσ τον εμπιστευομαι διοτι τα τρια γατια ειναι καλοθρεμενα, και μεχρι σημερα δεν εχουν σρωστησει ποτε τουσ. αντιθετα η αλλη γατα, τωρα τελευταια αρισε να τρωει μαγειρευτα και σιγασιγα παιρνει τα πανω τησ!!! ειχε μεινει κυριολεκτικα πετσι και κοκαλο γιατι οχι μονο ειχε προβλημα στα νεφρα, αλλα δεν ετρωγε και τιποτα τον τελευταιο ενα μηνα. ο κτηνιατροσ πιστευε οτι πιθανοτατα να μην αντεξει γιατι τησ εκανα ενεσεισ συνεχεια... παρολα αυτα τισ τελευταιεσ 10 περιπου μερεσ αρχισε το φαι με μεγαλη ορεξη και πηρε παλι καποια κιλα!!!

οι κονσερβεσ και η ξηρα τροφη ειναι ότι ειναι για εμασ τα σουβλακια και οι πιτσεσ! επισησ εχουν πτωμαινη σε υψηλα επιπεδα και επικυνδινεσ καρκινογονεσ ουσιεσ στα συστατικα τουσ. μια γατα που τρωει μαγειρευτο μειονονται κατα 50 περιπου οι πιθανοτητεσ να παθει καρκινο η νεφρικη ανεπαρκια...

επισησ καποια στιγμη ειχαμε κανει ενα πειραμα με εναν χυμικο για μια εκπομπη. πηραμε κονσερβα και την κλεισαμε σε αεροστεγοσ κλεισμενο δοχειο και καναμε το ιδιο και για μαγειρευτο κοτοπουλο.(η κονσερβα ηταν κι αυτη κοτοπουλο. σε εναν μηνα η κονσερβα ηταν γεματι σκουλικια ενω το κοτοπουλο ηταν απλα μουχλιασμενο!
νομιζω δεν ευσταθουν αυτα που λες συγνωμη, αλλα ξερω κι εγω πολλες γατες που εζησαν πανω απο 18 χρονια τρωγοντας ξηρη τροφη ή κονσερβα. και εννοειται δεν μιλαμε για τροφες του σουπερμαρκετ αλλα μια ειδικη τροφη για το καθε σταδιο ηλικιας και αναγκης. και ποιος εβγαλε αυτο το στατιστικο οτι οσες τρωνες μαγειρευτο μειωνονται οι πιθανοτητες? τι μαγειρευτο εννοεις? αλλο να μαγειρευεις σωστα για την γατα σου και αλλο να της δινεις αυτα που τρωμε εμεις...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,757 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:32, 16-10-09:

καλοσηρθατε στην γατοοικογενεια!!! περιμενουμε να δουμε και φωτο!!! εγω τα δικα μου τα ταιζω μαγειρευτο. εχω κακη πειρα απο γατοτροφεσ... τα 3 γατακια τα μεγαλωσε με μαγειρευτο φαγητο, για το οποιο τωρα και τραλενονται. τα γατακια αυτα ακομη κι αν τυχειο και τουσ βαλω κονσερβα - μια φορα τον μηνα που δεν θα προλαβω να μαγειρεψω, δεν την αγγιζουν καν. η αλλη γατουλα μου, επειτα απο χρονια καταναλωσησ ξηρησ τροφησ και κονσερβασ απεκτησε προβλημα στα νεφρα. επεισησ εχω βρει σε καινουριεσ κονσερβεσ πολυ μαγαλησ εταιριασ σκουλικια, και γενικοτερα ο κτηνιατροσ μασ, μασ ειπε πωσ όλη αυτη η ποικιλια ειναι γαι να κοροιδευον τον κοσμο και να τα αγοραζει. παρόλα αυτα απο την δικη μου εμπειρια, μια γατουλα που ειχα παλια "εφυγε" απο κοντα μασ σε ηλικια 21 ετων. αλλα η γατα αυτη δενν εφαγε ποτε στην ζωη τησ ετοιμη τροφη, παρα μονο μαγειρευτο.

τωρα αν τα γατακια ειναι μωρα μωρα μπορεισ να τουσ δεινεισ γαλα με μπουκιτσεσ ψωμιου. το γαλα δεν προκαλει κανενα απολυτοσ προβλημα στο γατι.

ελπιζω να σε βοηθησα!!!

αλλα γενικα, η διατροφη θεωρω πωσ εχει να κανει και με την υγεια τησ γατασ. για τον λογο αυτον πιθανο να δοτμε γατεσ σε χωρια παχιεσ παχιεσ, με ομορφο τριωμα κλπ κλπ κλπ. ειναι καθαρα θεμα διατροφησ!!!

λιγη πειρα να εχει καποιος απο γατες ξερει οτι δεν δινουμε γαλα στις γατες γιατι τους κανει διαρροια...εκτος απο γαλα ειδικο για γατες....δεν ειδα πουθενα να γραφεις κατι τετοιο.........

Παράθεση

skai-animals

Διάσημο Μέλος

H skai-animals h έγραψε στις 17:32, 16-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από evelynkar
νομιζω δεν ευσταθουν αυτα που λες συγνωμη, αλλα ξερω κι εγω πολλες γατες που εζησαν πανω απο 18 χρονια τρωγοντας ξηρη τροφη ή κονσερβα. και εννοειται δεν μιλαμε για τροφες του σουπερμαρκετ αλλα μια ειδικη τροφη για το καθε σταδιο ηλικιας και αναγκης. και ποιος εβγαλε αυτο το στατιστικο οτι οσες τρωνες μαγειρευτο μειωνονται οι πιθανοτητες? τι μαγειρευτο εννοεις? αλλο να μαγειρευεις σωστα για την γατα σου και αλλο να της δινεις αυτα που τρωμε εμεις...

ενοειτε πωσ του super ειναι οι χειρώτερεσ!!! την ταιζα ri=oyal canin απο τοτε που αρχισε να τρεφεται κανονικα!!! ενοειτε πωσ αναφερομαι για το σωστο μαγειρευτο, το οποιο για τισ πρωτεσ μερεσ θελει παρακολουθησει για να μπορει κανεισ να καταλαυει αν το φαγητο ταιριαζει στην γατα. παραδειγμα η γατα κανει να φαει φακεσ μια φορα τον μηνα. αν τισ φαει όμοσ και φουσκοσει σαν βαρελι, ή κανει εμετό, ή γενικότερα αντιδράσει ο οργανισμόσ τησ, τοτε πρεπει να μην ξαναφαει κατι τετοιο! η διατροφη τησ αν προκειτε για μαγειρευτο πρεπει να παρακολουθητε τουσ πρωτουσ καιρουσ απο εμασ αλλα και τον κτηνιατρο. - ναι δικιο εχεισ, οχι ακτριβωσ αυτα που τρωμε εμεισ!!! -

αυτο το στατιστικο μου το ειπε απο καπου ο κτηνιατροσ κανοντασ αναφορα σε συγκεκριμενεσ καρκινογονεσ ουσιεσ που περιεχει η καθε τροφη, στα μεταλαγμενα και στα ποσοστα αλατιου...

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 17:37, 16-10-09:

[/u]

ενοειτε πωσ του super ειναι οι χειρώτερεσ!!! την ταιζα ri=oyal canin απο τοτε που αρχισε να τρεφεται κανονικα!!! ενοειτε πωσ αναφερομαι για το σωστο μαγειρευτο, το οποιο για τισ πρωτεσ μερεσ θελει παρακολουθησει για να μπορει κανεισ να καταλαυει αν το φαγητο ταιριαζει στην γατα. παραδειγμα η γατα κανει να φαει φακεσ μια φορα τον μηνα. αν τισ φαει όμοσ και φουσκοσει σαν βαρελι, ή κανει εμετό, ή γενικότερα αντιδράσει ο οργανισμόσ τησ, τοτε πρεπει να μην ξαναφαει κατι τετοιο! η διατροφη τησ αν προκειτε για μαγειρευτο πρεπει να παρακολουθητε τουσ πρωτουσ καιρουσ απο εμασ αλλα και τον κτηνιατρο. - ναι δικιο εχεισ, οχι ακτριβωσ αυτα που τρωμε εμεισ!!! -

αυτο το στατιστικο μου το ειπε απο καπου ο κτηνιατροσ κανοντασ αναφορα σε συγκεκριμενεσ καρκινογονεσ ουσιεσ που περιεχει η καθε τροφη, στα μεταλαγμενα και στα ποσοστα αλατιου...
εννοωντας σωστο μαγειρευτο σημαινει να βρεις τα αναλογα ποσοστα πρωτεινων, λιπων, ταυρινης, αλατων, μαγνησιου, ινων κτλ και να τους τα φτιαχνεις εσυ. αυτο που ομως ειπες δεν εχει καμια σχεση με φαι για γατες

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,757 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:39, 16-10-09:

εγω λεω οτι οταν δεν ειμαστε σιγουροι για κατι...η οταν δεν το κατεχουμε το αθλημα...καλυτερα να μην δινουμε συμβουλες.........ε......μην παρουμε και κοσμο στο λαιμο μας!!!!!!!!

Παράθεση

skai-animals

Διάσημο Μέλος

H skai-animals h έγραψε στις 17:40, 16-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
λιγη πειρα να εχει καποιος απο γατες ξερει οτι δεν δινουμε γαλα στις γατες γιατι τους κανει διαρροια...εκτος απο γαλα ειδικο για γατες....δεν ειδα πουθενα να γραφεις κατι τετοιο.........
το γαλα τησ γατασ ενδινκνυτε. απο κει και περα το γαλα δεν ενοχλει την γατα ουσιαστικα, αλλα προκαλει διαριεσ οι οποιεσ διαρκουν 2 μερεσ το πολυ. για τον λογο αυτο δεν δεινουμε γαλα στισ γατεσ. απλωσ για να αποφυγουμε την διαρια. επειδη το γαλα εχει καποιεσ ουσιεσ που προκαλουν κατι(δεν θυμαμαι και πολυ καλα!!!) και η γατα κανει διαροια. αλλα σε καμια περιπτωση δεν επιρεαζεται ολοκληροσ ο οργανισμοσ τησ! διαροια ίσωσ πολλεσ φορεσ κανουν και οι γατεσ που πηνουν το ειδικο γαλα.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:43, 16-10-09:

skai-animal........το ς το τελικο ειναι στο κουμπι με το w ...σου ειναι πολυ δυσκολο να το πατας?...συγνωμη...αλλα βγαζει ματι....

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 17:44, 16-10-09:

το γαλα τησ γατασ ενδινκνυτε. απο κει και περα το γαλα δεν ενοχλει την γατα ουσιαστικα, αλλα προκαλει διαριεσ οι οποιεσ διαρκουν 2 μερεσ το πολυ. για τον λογο αυτο δεν δεινουμε γαλα στισ γατεσ. απλωσ για να αποφυγουμε την διαρια. επειδη το γαλα εχει καποιεσ ουσιεσ που προκαλουν κατι(δεν θυμαμαι και πολυ καλα!!!) και η γατα κανει διαροια. αλλα σε καμια περιπτωση δεν επιρεαζεται ολοκληροσ ο οργανισμοσ τησ! διαροια ίσωσ πολλεσ φορεσ κανουν και οι γατεσ που πηνουν το ειδικο γαλα.
δυσανεξια στην λακτοζη λεγεται αυτο το κατι που ειναι σαν αλλεργια σε καποιο τροφιμο..δεν νομιζω εσυ να τρως κατι που εχεις αλλεργια μεχρι να σου περασει...

Παράθεση

skai-animals

Διάσημο Μέλος

H skai-animals h έγραψε στις 17:44, 16-10-09:

εννοωντας σωστο μαγειρευτο σημαινει να βρεις τα αναλογα ποσοστα πρωτεινων, λιπων, ταυρινης, αλατων, μαγνησιου, ινων κτλ και να τους τα φτιαχνεις εσυ. αυτο που ομως ειπες δεν εχει καμια σχεση με φαι για γατες
εγω λεω οτι οταν δεν ειμαστε σιγουροι για κατι...η οταν δεν το κατεχουμε το αθλημα...καλυτερα να μην δινουμε συμβουλες.........ε......μην παρουμε και κοσμο στο λαιμο μας!!!!!!!!
ισωσ λεω κατι αθοσ, αλλα σε γενικεσ γραμμεσ - επειτα απο συμβουλη κτηνιατρου - δεν εχουν αρρωστισει ποτε οι γατεσ μου, εκτοσ την μια που ετρωγε κονσερβεσ και ξηρα τροφη... επειτα δεν πολυσυμπαθω και την τυποποιημενη τοφη γιατι εχω δει πωσ κατασκευαζεται οποτε το θεωρω απαισιο να δωσω κατι τετοιο στα γατια μου!

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 17:46, 16-10-09:

ισωσ λεω κατι αθοσ, αλλα σε γενικεσ γραμμεσ - επειτα απο συμβουλη κτηνιατρου - δεν εχουν αρρωστισει ποτε οι γατεσ μου, εκτοσ την μια που ετρωγε κονσερβεσ και ξηρα τροφη... επειτα δεν πολυσυμπαθω και την τυποποιημενη τοφη γιατι εχω δει πωσ κατασκευαζεται οποτε το θεωρω απαισιο να δωσω κατι τετοιο στα γατια μου!
εγω λεω να αλλαξεις κτηνιατρο...

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 17:47, 16-10-09:

Κατ' αρχάς χαίρομαι που η γατούλα σου πάει καλύτερα.

Αυτά που έγραψες τώρα είναι αρκετά διαφορετικά, γιατί διαβάζοντας το προηγούμενο μήνυμα μπορεί κάποιος να νόμιζε ότι είναι εντάξει να δώσει στη γάτα του ιμάμ μπαΐλντί. Συμφωνώ ότι το καθαρό ψητό ή βραστό κρέας με προαιρετικά κάποιους υδατάνθρακες είναι ασφαλές, αν και εξακολουθώ να επιμένω ότι χρειάζεται κάποιο συμπλήρωμα για την ταυρίνη και για να έχει τα σωστά επίπεδα από άλλα συστατικά (π.χ. ασβέστιο, που η γάτα θα το έπαιρνε τρώγοντας τα μικρά κοκαλάκια των θηραμάτων της, αλλά είναι ελάχιστο στο κρέας που τους δίνουμε).

Κι εγώ πιστεύω ότι οι τροφές του εμπορίου δεν είναι η καλύτερη δυνατή διατροφή (ιδίως εκείνες που είναι τίγκα στα σιτηρά), αλλά δεν νομίζω πως είναι και τόσο επικίνδυνες. Με την ευκαιρία, μπορείς να μας παραπέμψεις σε κάποια σχετική μελέτη γι' αυτό που λες εδώ;

μια γατα που τρωει μαγειρευτο μειονονται κατα 50 περιπου οι πιθανοτητεσ να παθει καρκινο η νεφρικη ανεπαρκια...
Όσο για το πείραμα, η εμφάνιση σκουλικιών μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, όπως διαφορετικά επίπεδα υγρασίας, διαφορετική σύνθεση (η κονσέρβα μπορεί να έχει δημητριακά, λιπή κ.λπ.) και ένα σωρό άλλα που ενδεχομένως επηρεάζουν τη διαδικασία της σήψης. Δεν δείχνει κάτι για την ποιότητα της τροφής. Κι ένα πτώμα αν το αφήσεις ένα μήνα θα βγάλει σκουλήκια (σόρι για το μακάβριο).

Παράθεση

skai-animals

Διάσημο Μέλος

H skai-animals h έγραψε στις 17:47, 16-10-09:

skai-animal........το ς το τελικο ειναι στο κουμπι με το w ...σου ειναι πολυ δυσκολο να το πατας?...συγνωμη...αλλα βγαζει ματι....
συγγνωμη βρε παιδια! αλλα να με συγχωρεσετε γιατι εχω προβλημα δυσλεξιας και μπερδευομαι συνεχεια με την ορθογραφια!!!

καπου ειχα διαβασει ενα αρθρο σχετικο με το γαλα και την γατα... θα ψαξω ξανα να το βρβωμηπωσ και το βαλω εδω να το δειτε...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:48, 16-10-09:

ετσι ειναι εβελυν...θελει πολλες γνωσεις και παρα πολυ ψαξιμο για να μαγειρευεις σωστα για τα ζωα σου..δεν ειναι απλη υποθεση......

και οταν καποιος χρειαστει να λειψει και δεν εχει που να αφησει τις γατες του....και αναγκαστικα τα αφησει σπιτι,οπως κανω εγω,τι θα τους βαλει...μαγειρευτο φαι???και οταν η γατα συνηθισει με μαγειρευτο φαι και μονο,με τιποτα δεν τρωει μετα την ξηρη τροφη........και εαν η γατα μας παθει απο τα νεφρα της και πρεπει να τρωει ειδικη ξηρη τροφη πως θα την φαει???

Παράθεση

skai-animals

Διάσημο Μέλος

H skai-animals h έγραψε στις 17:50, 16-10-09:

Κατ' αρχάς χαίρομαι που η γατούλα σου πάει καλύτερα.

Αυτά που έγραψες τώρα είναι αρκετά διαφορετικά, γιατί διαβάζοντας το προηγούμενο μήνυμα μπορεί κάποιος να νόμιζε ότι είναι εντάξει να δώσει στη γάτα του ιμάμ μπαΐλντί. Συμφωνώ ότι το καθαρό ψητό ή βραστό κρέας με προαιρετικά κάποιους υδατάνθρακες είναι ασφαλές, αν και εξακολουθώ να επιμένω ότι χρειάζεται κάποιο συμπλήρωμα για την ταυρίνη και για να έχει τα σωστά επίπεδα από άλλα συστατικά (π.χ. ασβέστιο, που η γάτα θα το έπαιρνε τρώγοντας τα μικρά κοκαλάκια των θηραμάτων της, αλλά είναι ελάχιστο στο κρέας που τους δίνουμε).

Κι εγώ πιστεύω ότι οι τροφές του εμπορίου δεν είναι η καλύτερη δυνατή διατροφή (ιδίως εκείνες που είναι τίγκα στα σιτηρά), αλλά δεν νομίζω πως είναι και τόσο επικίνδυνες. Με την ευκαιρία, μπορείς να μας παραπέμψεις σε κάποια σχετική μελέτη γι' αυτό που λες εδώ;

Όσο για το πείραμα, η εμφάνιση σκουλικιών μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, όπως διαφορετικά επίπεδα υγρασίας, διαφορετική σύνθεση (η κονσέρβα μπορεί να έχει δημητριακά, λιπή κ.λπ.) και ένα σωρό άλλα που ενδεχομένως επηρεάζουν τη διαδικασία της σήψης. Δεν δείχνει κάτι για την ποιότητα της τροφής. Κι ένα πτώμα αν το αφήσεις ένα μήνα θα βγάλει σκουλήκια (σόρι για το μακάβριο).

ναι θα ψαξω να το βρω κι αυτο... απλα μελετω διαφορα κατα καιρουσ και μετα δεν συγγρατω συγγεκριμενα θεματα. αυτό μου το ειχε πει ο κτηνιατροσ, αλλα θα τον ξαναρωτησω την αλλη εβδομαδα να μου πει, που θα παω την γατα για επομενη ενεση!!!

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 17:55, 16-10-09:

εκτοσ την μια που ετρωγε κονσερβεσ και ξηρα τροφη...
Σύμφωνοι, αλλά η ασθένεια της γατούλας σου μπορεί να οφειλόταν σε πολλούς άλλους παράγοντες, όπως κληρονομικότητα. Η διατροφή είναι σημαντική για την υγεία, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι καθορίζει τα πάντα (λέω τα προφανή, το ξέρω).

Με την ευκαιρία, μπορείς να μας παραπέμψεις σε κάποια σχετική μελέτη γι' αυτό που λες εδώ;
Άκυρο, τωρα είδα ότι απάντησες παραπάνω.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 17:55, 16-10-09:

ναι θα ψαξω να το βρω κι αυτο... απλα μελετω διαφορα κατα καιρουσ και μετα δεν συγγρατω συγγεκριμενα θεματα. αυτό μου το ειχε πει ο κτηνιατροσ, αλλα θα τον ξαναρωτησω την αλλη εβδομαδα να μου πει, που θα παω την γατα για επομενη ενεση!!!
προς το παρων δες ενα βιντεο για το γαλα http://paratrixa.skai.gr/default.asp?pid=15&vdID=138

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 18:49, 16-10-09:

Αυτό που σίγουρα έχω καταλάβει, από τότε που ήρθε στην ζωή μου η Μυρτούλα, είναι ότι οι γάτες σαν αιλουροειδή ζώα, είναι κυρίως σαρκοφάγα.Σε αντίθεση με τον σκύλο(που έχει μαγαλύτερη διατροφική ποικιλία) η διατροφή της γάτας πρέπει να περιλαμβάνει κυρίως πρωτείνες.Οι μακρυνοί συγγενείς της γάτας, τα μεγάλα αιλουροειδή δεν τρέφονται αποκλειστικά με κρέας?
Επειδή όμως είναι πολύ δύσκολο να δίνουμε στην κατοικίδια γάτα μας αποκλειστικά μαγειρευτό κρέας για αυτό καταφεύγουμε στην σίγουρη λύση των κροκετών.Εχουμε επιπλέον το "αβαντάζ" του εμπλουτισμού σε βιταμίνες και συμπληρώματα στην δοσολογία που πρέπει να έχει η διατροφή της.Επιπλέον η μάσηση της σκληρής τροφής βοηθάει πολύ και στην στοματική υγεία της γάτας.
Προσωπικά πιστεύω ότι η ιδανική διατροφή για την κατοικίδια γάτα είναι οι κροκέτες(καλής ποιότητας) σε συνδυασμό με μαγειρευτό κρέας.
Τις κονσέρβες ούτε εγώ τις θεωρώ απαραίτητες στην διατροφή τους.
Δυστυχώς όμως πολλές φορές καταφεύγουμε σε αυτές είτε γιατί θέλουμε να τους δώσουμε κάτι που ξέρουμε ότι τους αρέσει πολύ,κατά πάσα πιθανότητα.Είτε για να τις ανταμείψουμε, είτε γιατί είναι κοινό μυστικό, ότι οι αγαπημένες μας γατούλες καμιά φορά γίνονται πολύ μίζερες με την τροφή τους και την βαριούνται εύκολα.

Παράθεση

angela

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη angela
H angela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H angela έγραψε στις 21:30, 16-10-09:

Η απορία μου είναι η εξής: Τη δυσανεξία στη λακτόζη άραγε την έχουν όλες οι γάτες;
Χωρίς φυσικά να υποστηρίζω ότι το αγελαδινό γάλα είναι σωστή τροφή για τις γάτες, αν δεν υπάρχει πρόβλημα στη γάτα, σε πολύ μικρή ποσότητα μπορεί να αναμειχθεί με άλλη τροφή.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 21:53, 16-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από angela_al
Η απορία μου είναι η εξής: Τη δυσανεξία στη λακτόζη άραγε την έχουν όλες οι γάτες;
Χωρίς φυσικά να υποστηρίζω ότι το αγελαδινό γάλα είναι σωστή τροφή για τις γάτες, αν δεν υπάρχει πρόβλημα στη γάτα, σε πολύ μικρή ποσότητα μπορεί να αναμειχθεί με άλλη τροφή.
Την ίδια απορία έχω και εγώ angela.
Για να πώ την αμαρτία μου, ο Αρης μου τρελένεται για γάλα.
Για το αδιάλυτο εβαπορέ light, αυτό που βάζω στον καφέ μου.Του έχω πάρει το cat milk και φυσικά ούτε που να το φτύσει.Όπως επίσης τρελένεται για κάθε τι γαλακτικομικό.
Οπότε ενέδωσα στις ζητιανιές του , και του έδωσα λίγο δεν έδειξε να τον πειράζει..ούτε διάροια ούτε τίποτα.
Η Μυρτώ ποτέ δεν ήθελε το γάλα, και μικρή όταν την βρήκα και χωρίς να ξέρω τότε , της έδινα αλλά και δεν το ήθελε και την πείραζε.
Το έχω σκεφτεί και εγώ, νομίζω ότι δεν έχουν όλες οι γάτες στον ίδιο βαθμό δυσανεξία στην λακτόζη.

Παράθεση

angela

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη angela
H angela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H angela έγραψε στις 22:03, 16-10-09:

Niki και εγώ δίνω στο Τζο. Στη Ραλλού δεν άρεσε ποτέ, ούτε το ειδικό για γατάκια όταν ήταν μικρή. Ο Τζο όμως μόλις βλέπει τη κόρη μου να πίνει γάλα ζητιανεύει και η μικρή μου αφήνει πάντα ένα δαχτυλάκι για το Τζο.
Του βάζω και μερικές φορές για να αραιώσω ή να ζεστάνω το φαγητό του και γίνεται ανάρπαστο. Αλλά ποτέ δεν έχω δώσει πάνω από 10-20 γρ τη φορά. Δεν είχε ποτέ διάρροια αλλά δε θέλω να φουσκώνει με υγρά και να μην τρώει την τροφή του.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:13, 16-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από angela_al
Niki και εγώ δίνω στο Τζο. Στη Ραλλού δεν άρεσε ποτέ, ούτε το ειδικό για γατάκια όταν ήταν μικρή. Ο Τζο όμως μόλις βλέπει τη κόρη μου να πίνει γάλα ζητιανεύει και η μικρή μου αφήνει πάντα ένα δαχτυλάκι για το Τζο.
Του βάζω και μερικές φορές για να αραιώσω ή να ζεστάνω το φαγητό του και γίνεται ανάρπαστο. Αλλά ποτέ δεν έχω δώσει πάνω από 10-20 γρ τη φορά. Δεν είχε ποτέ διάρροια αλλά δε θέλω να φουσκώνει με υγρά και να μην τρώει την τροφή του.
Ακριβώς το ίδιο με την Μυρτώ και τον Άρη. Μόνο που ο Άρης δεν έχει κανένα πρόβλημα να φάει και όλες τις κροκέτες του μετά.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:18, 16-10-09:

το σιγουρο ειναι παντως..οτι σε μικρα γατακια..τουλαχιστον αγελαδινο γαλα,δεν πρεπει να δινουμε........το ξερω και απο προσωπικη πειρα,γιατι οταν βρηκα το πουπακι,επειδη δεν ηξερα(...δεν ημουν ακομα μελος του γατοσαιτ..) της εδινα εβαπορε...και ειχε τρελαθει το κακομοιρο στην διαρροια.το ιδιο και το αδελφακι της το βαρελακι...αλλα και παλιοτερα,οποτε εδινα εβαπορε...παντα τρελαινοντουσαν στη διαρροια..

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:32, 16-10-09:

το σιγουρο ειναι παντως..οτι σε μικρα γατακια..τουλαχιστον αγελαδινο γαλα,δεν πρεπει να δινουμε........το ξερω και απο προσωπικη πειρα,γιατι οταν βρηκα το πουπακι,επειδη δεν ηξερα(...δεν ημουν ακομα μελος του γατοσαιτ..) της εδινα εβαπορε...και ειχε τρελαθει το κακομοιρο στην διαρροια.το ιδιο και το αδελφακι της το βαρελακι...αλλα και παλιοτερα,οποτε εδινα εβαπορε...παντα τρελαινοντουσαν στη διαρροια..
Ναι το ίδο έκανα εγώ με την Μυρτώ πριν έξι χρόνια.Δεν υπηρχε κανείς να με συμβουλέψει τότε και θυμάμαι την πρώτη μέρα τις έδωσα γάλα και απορούσα γιατί δεν το ήθελε.Και με το λίγο που ήπιε έκανε διάροια.Μετά το έψαξα στο νετ και βρήκα σε κτηνιατρικό σαιτ ότι πολλές γάτες έχουν δυσανεξία στο αγελαδινό γάλα.
Με τον Αρη όμως έχει σηκώσει τα χέρια ψηλά.Το λατρεύει το γάλα.
Και το ζητάει σαν τρελλός.Δεν τολμάμε να πιούμε γάλα στο σπίτι.
Πάντος σίγουρα μπορώ να πώ ότι δεν τον πειράζει.Για αυτό υπέθεσα ότι δεν θα έχουν όλα στον ίδιο βαθμό την δυσανεξια.
Και στους ανθρώπους συμβαίνει κάτι αντίστοιχο, αλλά μάλλον σε μικρότερο ποσοστό.Εγώ το λατρεύω το γάλα και δεν με πειράζει καθόλου, η μητέρα μου αισθάνεται δυσφορία όποτε πεί γάλα.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 01:10, 17-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Πάντος σίγουρα μπορώ να πώ ότι δεν τον πειράζει.Για αυτό υπέθεσα ότι δεν θα έχουν όλα στον ίδιο βαθμό την δυσανεξια.
Απ' όσο θυμάμαι έτσι είναι. Κάποια ανέχονται μεγαλύτερη ποσότητα γάλακτος, άλλα μικρότερη. Δεν ξέρω, όμως, αν υπάρχουν γάτες που να μην έχουν καθόλου δυσανεξία.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 02:01, 17-10-09:

υπαρχουν!!!!!!!! Ο ναρουτο αν πιει γαλα δεν παθαινει τιποτα. Ισως επειδη δεν του δινω μεγαλη ποσοτητα. Οταν δεν εχω να του δωσω γαλα για γατες του δινω αγελαδινο και το πινει μια χαρα. Ωρες ωρες απορω αν το πλασματακι που ζει μαζι μου ειναι οντως γατα

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 06:00, 17-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
υπαρχουν!!!!!!!! Ο ναρουτο αν πιει γαλα δεν παθαινει τιποτα. Ισως επειδη δεν του δινω μεγαλη ποσοτητα. Οταν δεν εχω να του δωσω γαλα για γατες του δινω αγελαδινο και το πινει μια χαρα. Ωρες ωρες απορω αν το πλασματακι που ζει μαζι μου ειναι οντως γατα
Το ίδιο λέω και εγώ για τον Άρη.
Χθες όταν γύρισα στο σπίτι, ακούμπισα για λίγο τις σακούλες με τα ψώνια στις οποίες είχα και μιά σακούλα με ψωμί ολικής αλέσεως κομμένο σε λεπτές φέτες(το κόβουν στον φούρνο).Κάτι για μιά στιγμή μου τράβηξε την προσοχή, και ο Αρης πρόλαβε να ανοίξει την σακούλα και να βγάλει μιά φέτα ψωμί και να αρχίσει να την τρώει!
Ωσπου να του την πάρω, πρόλαβε και έφαγε ένα μικρό κομμάτακι.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 06:48, 17-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Το ίδιο λέω και εγώ για τον Άρη.
Χθες όταν γύρισα στο σπίτι, ακούμπισα για λίγο τις σακούλες με τα ψώνια στις οποίες είχα και μιά σακούλα με ψωμί ολικής αλέσεως κομμένο σε λεπτές φέτες(το κόβουν στον φούρνο).Κάτι για μιά στιγμή μου τράβηξε την προσοχή, και ο Αρης πρόλαβε να ανοίξει την σακούλα και να βγάλει μιά φέτα ψωμί και να αρχίσει να την τρώει!
Ωσπου να του την πάρω, πρόλαβε και έφαγε ένα μικρό κομμάτακι.

Μια απο τα ιδια και εδω!! Οπως και ο Αρης, ο ναρουτο λατρευει το ψωμι!!! Δεν εχουμε γατες, κατι αλλο ειναι σιγουρα!!!
Παλια ειχα κανει ενα πειραματακι, σε ενα πιατο ειχα βαλει λιγο ψωμακι, σε αλλο λιγο ψητο βοδινο και στο αλλο λιγο κονσερβα κοτοπουλο και ο χαζουλης αρχισε να τρωει το ψωμακι

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ
H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 20:03, 18-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan

Μια απο τα ιδια και εδω!! Οπως και ο Αρης, ο ναρουτο λατρευει το ψωμι!!! Δεν εχουμε γατες, κατι αλλο ειναι σιγουρα!!!
Παλια ειχα κανει ενα πειραματακι, σε ενα πιατο ειχα βαλει λιγο ψωμακι, σε αλλο λιγο ψητο βοδινο και στο αλλο λιγο κονσερβα κοτοπουλο και ο χαζουλης αρχισε να τρωει το ψωμακι
Κι εμένα ο Βρούκος λατρεύει το γάλα..του δίνω λίγο (ένα δάκτυλο)και ξερογλείφεται μετά για μια ώρα...του αρέσει πολύ και το τσουρέκι αλλά δεν του δίνω..παχαίνει..

Παράθεση

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

H μουσταρδούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 525 μηνύματα.

H μουσταρδούλα έγραψε στις 21:39, 20-10-09:

...και άλλη απορία διατροφής αλλά και τρόπους διατροφής

σήμερα κάναμε ένα βήμα μπροστά στις διατροφικές μας συνήθειες και αλλάξαμε την τροφή μας σε purina pro plan..ήταν καλή επιλογή για τις μικρές μου;

επίσης, παρατηρώ ότι η μεγαλούλα μου, είναι πολύ υποχωρητική και πάντα κάνει πίσω όταν τρώει η μικρή... τί να κάνω για να τρώει και αυτή τη μερίδα της; να τις χωρίζω;
στην αρχή έτρωγαν μαζί για να συνηθιστούνε αλλά τώρα που αγαπήθηκαν μήπως πρέπει να τις χωρίζω;... η μεγάλη δεν τρώει πολύ, απλά τσιμπάει η μικρή έχει πολύ όρεξη... οπότε δεν ξέρω πόση ώρα να τις αφήνω χώρια γιατί παραπονιούνται κι όλας όταν δεν είναι παρέα, ιδίως η μεγάλη..

ευχαριστώ και πάλι παιδιά για τον χρόνο σας.!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:43, 20-10-09:

Μπορεις να βαλεις τα μπωλ τους μακρια το ενα απο το αλλο και να τρωει η καθεμια το δικο της,για να ελεγχεις και ποσο τρωνε.Η τροφη ειναι μετρια και οικονομικη,αργοτερα βλεπεις πως τα πας και ισως τους δινεις κατι ακομα καλυτερο.

Παράθεση

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

H μουσταρδούλα έγραψε στις 21:47, 20-10-09:

θέλεις να μου πεις μια ακόμα καλύτερη;
από ότι είδα η τιμή της ήταν υψηλότερη από αυτή της tonus αλλά μου είπαν ότι είναι άριστη τροφή.. ποια είναι καλύτερη;

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:48, 20-10-09:

Σαν συστατικα υπαρχουν και καλυτερες,οπως η royal,η orijen...Εσυ θα δεις πως πανε και αν εισαι ευχαριστημενη την κρατας.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    whativedone, Γατόκαρδος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους