Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,775 εγγεγραμμένα μέλη και 715,093 μηνύματα σε 22,182 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 283 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Δεν τρώει την ξηρά τροφή του!

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:05, 28-11-11:

Τώρα του δίνεις τροφή για στειρωμένα; Ποια ακριβώς;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anastasia Vz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anastasia Vz
H Anastasia Vz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Anastasia Vz έγραψε στις 20:37, 28-11-11:

Δεν ξερω..χυμα ηταν απο ενα pet shop..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 20:57, 28-11-11:

Αγαπητή Anastasia Vz, εάν θέλεις ην συμβουλή μου μην του δίνεις χύμα τροφή....
Δεν ξέρεις ούτε την προέλευση της, ούτε την κατάσταση της ούτε και την θρεπτική της αξία...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

olga_ (Ολγα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη olga_
H Ολγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H olga_ έγραψε στις 23:01, 15-12-11:

καλησπερα παιδια!! θα ηθελα να με βοηθησετε σε ενα θεματακι που αντιμετωπιζω με τον rockaki μου..Σημερα ειναι 4 μηνων και 1 ημερας.. ( τον αποκτησα πριν ενα μηνα περιπου)μεχρι προχτες του εβαζα στο μπολακι του την ξηρα τροφη "royal canin babycat 34 την οποια του εδινε και η κοπελα απο την οποια τον πηρα..με την μονη διαφορα οτι εγω απο την πρωτη μερα του εδωσα και mousse της "royal canin ετσι για να τον καλοπιασω... αλλα ο κυριος καλομαθε και καθε μεσημερι μου νιαουριζε για mousse.. ετσι και γω του χτυπαγα στο μπλεντερ λιγο mousse με ξηρα τροφη και μονο ετσι την ετρωγε..επειδη τον λυπομουν και δεν ηθελα να μενει νηστικος...εκανα καλα? απο προχτες πηρα την "royal canin kitten 36 για περσικα και αν και του πηρα τα φακελακια τα kitten instinctive... δεν του εβαλα μονο και μονο για να δω αν θα φαει την ξηρα τροφη σκετη...το αποτελεσμα ηταν να τρωει λιγο λιγο να με κοιταει μεσα στα ματια να τρωει μονο απο το χερι μου και γενικα να την σνομπαρει...χθες δεν του εδωσα καθολου φακελακι και απο χθες μεχρι σημερα δεν ειχε φαει ουτε 50 γρ..υπ'οψιν βγαζει και δοντακια..(αληθεια ποσο διαστημα κανουν τα δοντακια για να βγουνε???) σημερα το βραδυ επειδη τον λυπηθηκα του εβαλα στο μπλεντερ λιγο απο το φακελακι και το χτυπησα με περισσοτερη ξυρη τροφη και μιλαμε το εγλυψε.....τι κανω??? πως τον συνηθιζω να τρωει μονο ξηρα τροφη??? τον κακομαθα το ξερω...αλλα θελω και να μαθει να τρωει μονο ξηρα τροφη...και καποιες φορες να του βαζω απο το φακελακι... εχετε καποια συμβουλη...κανω ασχημα που του χτυπαω στο μπλεντερ ξηρα τροφη+ λιγο απο το φακελακι??? τι να κανω να τον αφησω νηστικο??κριμα δεν ειναι???

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 23:29, 15-12-11:

Αχ, μου θυμίζει τη Χιονάτη μου. Τα ίδια τραβώ κι εγώ ένα χρόνο τώρα. Αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα πάρε τροφές ξηρές διαφόρων ειδών (αυτές που είναι σε 450gr ) να δεις αν αρέσει καμιά.
Μέχρι σήμερα η Χιονάτη αν ξεκινούσε να τρώει κάποια μετά από 2-3 μήνες το παρατούσε κι αρχίζαμε από την αρχή, Αυτή την εποχή τρώει πότε την Tonus και πότε τη Prosterlize της Perfect. Η κονσέρβα που την τρελαίνει της την δίνω δυο φορές τη βδομάδα ( πέμπτη και κυριακή). Συνέχισε το ανακάτωμα που του δίνεις αλλά κάθε φορά μείωνε τη ποσότητα του mouse. Δοκίμασε και το κοτόπουλο (βραστό με ελάχιστο λάδι και δίχως αλάτι) μήπως δεις καλυτέρευση. (κόψε το σε μερίδες και βάζε το στη κατάψυξη)
Είμαστε άτυχοι κι οι δύο στο θέμα αυτό. Πρέπει να το συνηθίσεις όπως έγινε και με μένα. Κάθε φορά μου νιαουρίζει όταν πηγαίνω στη κουζίνα αλλά της βάζω τις κροκέτες μπροστά της. Της μυρίζει και φεύγει αλλά μετά από 5-10 λεπτά πηγαίνει και τρώει λίγες.
Κι εμένα δεν τρώει περισσότερο από 50-60 γραμμάρια τη μέρα.
Το κακό είναι πως πρέπει να τρώνε ξηρά τροφή. Αλλοιώς δεν θα είχαμε πρόβλημα με τις κονσέρβες.

Παράθεση

olga_ (Ολγα)

Νεοφερμένος

H Ολγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H olga_ έγραψε στις 23:36, 15-12-11:

να σου πω τωρα οτι δεν χαρηκα που αντιμετωπιζει και αλλος το προβλημα μου??? ψεμματα θα πω!! μιλαμε εχω καταστεναχωρηθει με την κατασταση...και ασε που αυριο θα τον παω για το δευτερο εμβολιο... οποτε και αυριο φακελακι θα του βαλω...λιγο ομως ουτε καν το μισο του μισου..και θα κανω την ιδια δουλεια παλι με το μπλεντερ.. ασε σου λεω...

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 23:47, 15-12-11:

Να μη στεναχωριέσαι. Πέσαμε σε εκλεκτικά ζωάκια που δεν αρκούνται στα κοινά φαγητά. Οι πρόγονοι τους μάλλον με σολομούς και χαβιάρι μεγάλωσαν. Συζήτησέ το και με τον κτηνίατρο που θα πάτε αύριο. Μπορεί κι αυτός να σου πει αυτό που είπαν και σε μένα " αστον να πεινάσει. Θέλει δεν θέλει κάποτε θα φάει" Αλλά είναι εύκολο να το λέει κάποιος τρίτος, κι άλλο να τα βλέπουμε να πεινάνε και να μας νιαουρίζουν πεινασμένα. Είναι δυνατόν να μη τα λυπάσαι ??

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,742 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:55, 15-12-11:

Λοιπον..αυτο που εχω δει εγω,ειναι το εξης.Καταρχην...οταν πρωτοπερνουμε ενα γατακι..και θελουμε να θρεφεται με ξηρα τροφη,αρχικα θα του δινουμε μονο τετοια..για να την συνηθισει.Ομως..επειδη πολλα ακουγονται για την ξηρα τροφη..εγω βασικα αποφασισα το ενα γευμα της ημερας να ειναι υγρης μορφης.Ομως εμενα τα δικαμου ειχαν συνηθισει εδω και παρα πολυ καιρο την ξηρη τροφη.
Οποτε..συνεχιζεις να αλεθεις στο μπλεντερ(γιατι οντως δεν κανει να μενει νηστικο ,και να μην θρεφεται σωστα ,καθοτι ειναι σε πολυ μικρη ηλικια),αλλα σταδιακα θα μειωνεις την υγρη τροφη..και θα προσθετεις παραπανω ξηρα.Καποια στιγμη θα μαθει μονο στην ξηρη.Εφοσον την συνηθισει πληρως...μπορειος να της δινεις και λιγο απο την υγρη,πχ ενα γευμα την ημερα..ή καθε δυο μερες..οπως εσυ αποφασισεις.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

olga_ (Ολγα)

Νεοφερμένος

H olga_ έγραψε στις 23:55, 15-12-11:

εννοειται...ειμαι σιγουρη οτι θα το πει αυτο... δεν μου παει η καρδια να τον αφησω να πεινασει...και μονο που με κοιταει μεσα στα ματια λυπημενος στεναχωριεμαι.... να σε ρωτησω κατι αλλο ασχετο?? και συγνωμη κιολας που ξεφευγω απο το θεμα..υπαρχει περιπτωση να του τραυματησω την θηλη οταν τον χτενιζω?? οχι οτι εχει γινει κατι αλλα σημερα παρατηρησα οτι εχει θηλες ( δεν το ηξερα οτι εχουν και τα αρσενικα) και μαλιστα πανω απο 2 και λεω πωπω και αν δεν το ειχα προσεξει και τον τραυματιζα???

Παράθεση

olga_ (Ολγα)

Νεοφερμένος

H olga_ έγραψε στις 00:00, 16-12-11:

σε ευχαριστω πολυ και σενα εφη μου ...αυτο θα συνεχισω να κανω... απλα δεν ηξερα αν ηταν το σωστο... σιγα σιγα θα τον καταφερω που θα παει???

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 00:09, 16-12-11:

Έφη ποια υγρή τροφή τους δίνεις?? Ειναι για στειρωμένα?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,742 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:11, 16-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από YNL
Έφη ποια υγρή τροφή τους δίνεις?? Ειναι για στειρωμένα"
Λοιπον..βασικα τωρα τους δινω αυτες της ρουαγιαλ σε φακελακια..που ναι..ειναι για στειρωμενα..αλλα εχω παραγγειλει και την aplaws,που θεωρειται πολυ καλη υγρη τροφη.Δεν την εχω ακομα..οταν δω συστατικα..θα σας πω.Αλλα σε αλλο θεμα..γιατι εδω γραφουμε για την ξηρη..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:21, 16-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από YNL
Αχ, μου θυμίζει τη Χιονάτη μου. Τα ίδια τραβώ κι εγώ ένα χρόνο τώρα. Αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα πάρε τροφές ξηρές διαφόρων ειδών (αυτές που είναι σε 450gr ) να δεις αν αρέσει καμιά.
Μέχρι σήμερα η Χιονάτη αν ξεκινούσε να τρώει κάποια μετά από 2-3 μήνες το παρατούσε κι αρχίζαμε από την αρχή, Αυτή την εποχή τρώει πότε την Tonus και πότε τη Prosterlize της Perfect. Η κονσέρβα που την τρελαίνει της την δίνω δυο φορές τη βδομάδα ( πέμπτη και κυριακή). Συνέχισε το ανακάτωμα που του δίνεις αλλά κάθε φορά μείωνε τη ποσότητα του mouse. Δοκίμασε και το κοτόπουλο (βραστό με ελάχιστο λάδι και δίχως αλάτι) μήπως δεις καλυτέρευση. (κόψε το σε μερίδες και βάζε το στη κατάψυξη)
Είμαστε άτυχοι κι οι δύο στο θέμα αυτό. Πρέπει να το συνηθίσεις όπως έγινε και με μένα. Κάθε φορά μου νιαουρίζει όταν πηγαίνω στη κουζίνα αλλά της βάζω τις κροκέτες μπροστά της. Της μυρίζει και φεύγει αλλά μετά από 5-10 λεπτά πηγαίνει και τρώει λίγες.
Κι εμένα δεν τρώει περισσότερο από 50-60 γραμμάρια τη μέρα.
Το κακό είναι πως πρέπει να τρώνε ξηρά τροφή. Αλλοιώς δεν θα είχαμε πρόβλημα με τις κονσέρβες.
Αυτά που ακούγονται... ότι πρέπει να τρέφονται αποκλειστικά με ξηρά τροφή, είναι εντελώς λάθος. Αν το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα, είναι καλύτερα να τρώνε περισσότερη υγρή τροφή παρά ξηρά. Οπότε αν μπορείς να της δίνεις υγρή τροφή, go for it

Αρχική Δημοσίευση από olga_
να σου πω τωρα οτι δεν χαρηκα που αντιμετωπιζει και αλλος το προβλημα μου??? ψεμματα θα πω!! μιλαμε εχω καταστεναχωρηθει με την κατασταση...και ασε που αυριο θα τον παω για το δευτερο εμβολιο... οποτε και αυριο φακελακι θα του βαλω...λιγο ομως ουτε καν το μισο του μισου..και θα κανω την ιδια δουλεια παλι με το μπλεντερ.. ασε σου λεω...
Εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα. Ήταν τόσο επιλεκτικός που είχε φτάσει σε σημείο να τρώει μόνο μια συγκεκριμένη μάρκα κονσέρβας και μόνο μια γεύση. Αν του έδινες άλλη γεύση ή άλλη μάρκα δεν άγγιζε την τροφή του και μπορεί και να περνούσε ακόμα και μια ολόκληρη μέρα χωρίς να φάει τίποτα. Το λάθος μου ήταν που τον κυνηγούσα να φάει. Βάλτου να φάει και φύγε από το σπίτι για όσο περισσότερο μπορείς. Αν δεν το έχει φάει όταν επιστρέψεις απομάκρυνε το πιάτο και μη του δώσεις τίποτα μέχρι το επόμενο γεύμα. Αν δεν φάει, αφήνεις το πιάτο του για μισή ώρα και μετά το απομακρύνεις (και δεν του δίνεις τίποτα άλλο). Κάνεις το ίδιο στο επόμενο γεύμα. Κάνε την αδιάφορη. Δεν θα πάθει και τίποτα αν δεν φάει μια μέρα. Αν δεν φάει για 24 ώρες, του δίνεις την κονσέρβα που τρώει και προχωρείς στο σχέδιο Β

Σχέδιο Β:
Του δίνεις μόνο από αυτό που τρώει, αλλά αφήνεις έξω ένα μπολάκι με τροφή. Δεν δίνεις κανονική ποσότητα από αυτήν που τρώει. Στόχος σου είναι να πεινάει, αλλά να τρώει από λίγο για να μη πάθει τίποτα (δεν κάνει να μένουν πάνω από 24 ώρες εντελώς νηστικά). Όταν πεινάσει αρκετά θα πάει στο μπολ με την ξηρά και θα αναγκαστεί να φάει, αρκεί να μην υποκύψεις. Συνήθως πιάνει... αν δεν πιάσει, πας στο σχέδιο Γ...

Σχέδιο Γ:
Ανακατεύεις 9 μέρη κονσέρβας με 1 μέρος ξηράς και κάθε μέρα ή εβδομάδα (ανάλογα με τον ρυθμό και την ανοχή του γατιού), αυξάνεις τα μέρη ξηράς.

Εγώ πάντως δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα τώρα. Ότι του βάλω στο πιάτο το τρώει. Μπορεί να οφείλεται στην ωμή διατροφή σε συνδιασμό με το γεγονός ότι δεν έτρεχα από πίσω του με το πιάτο του για να φάει. Αν τύχει καμια μέρα και δεν φάει το πρωινό του γεύμα, δεν σκάω. Το πετάω και του δίνω από το ίδιο το μεσημέρι και αναγκάζεται να το φάει. Δεν είναι χαζά, ξέρουν ότι ανησυχείς που τα βλέπεις να μη τρώνε και σε εκμεταλλεύονται.

Παράθεση

olga_ (Ολγα)

Νεοφερμένος

H olga_ έγραψε στις 16:03, 17-12-11:

μαλον το σχεδιο γ θα του κανω...οπως και του κανω αλλωστε γιατι για το αδιαφορη να το παιξω λιγο χλωμο το κοβω....σ ευχαριστω πολυ ομως για τις συμβουλες σου ειναι οντως χρησιμες!!!!

α και κατι αλλο εγω δεν του εχω γευματα...του εχω παντα τροφη μεσα στο μπολακι του και οποτε θελει παει και τσιμπολογαει λογω του οτι λειπω πολλες ωρες απο το σπιτι... κακο αυτο??? αλλα καθε βραδυ του την αλλαζω εννοειται..οπως και το νερο του..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 17-12-11 στις 19:33. Αιτία: Merge
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:14, 17-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από olga_
μαλον το σχεδιο γ θα του κανω...οπως και του κανω αλλωστε γιατι για το αδιαφορη να το παιξω λιγο χλωμο το κοβω....σ ευχαριστω πολυ ομως για τις συμβουλες σου ειναι οντως χρησιμες!!!!

α και κατι αλλο εγω δεν του εχω γευματα...του εχω παντα τροφη μεσα στο μπολακι του και οποτε θελει παει και τσιμπολογαει λογω του οτι λειπω πολλες ωρες απο το σπιτι... κακο αυτο??? αλλα καθε βραδυ του την αλλαζω εννοειται..οπως και το νερο του..
εμ, αυτό είναι η πηγή του προβλήματος. Έτσι είχα και τον δικό μου και είχε γίνει επιλεκτικός. Αν είναι μικρό (κάτω των 12 μηνών) άφηνε του τροφή έξω, αν είναι μεγάλο δίνε του 2-3 γεύματα την ημέρα. Για να μάθει να τρώει ότι του σερβίρεις, πρέπει να του φύγει η σιγουριά που νιώθει ότι θα έχει πάντα τροφή διαθέσιμη στο πιάτο του. Γάτα που πεινάει τρώει τα πάντα.

Παράθεση

olga_ (Ολγα)

Νεοφερμένος

H olga_ έγραψε στις 12:57, 18-12-11:

α μωρεεεε 4 μηνων ειναι....μικρουληηηηηηηηη... χτες το μεσημερι παρεπιπτοντως χτυπησα στο μουλτι 40γρ ξηρη και το μισο του μισου περιπου απο το φακελακι ..και το φαγε ολο ετσι.... δεν υπηρχε σημερα το πρωι ,,βαδιζουμε καλα νομιζω....

Παράθεση

MarwΜew (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη MarwΜew
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (ουυυυυυ...<3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H MarwΜew έγραψε στις 11:08, 07-03-13:

Λοιπόν θα μπω κατευθειαν στο θεμα...ο μεγαλος μου παντα ηταν περιεργος με το φαι του....οποτε η μητερα μου ειχε καταληξει να του δινει μονο κονσερβα οοοσο και αν γκρινιαζα πως δεν θα μαθει ποτε να τρωει κροκετουλεεες....λοιπον τωρα που το στειρωσαμε το τερας εχει αρχισει να παχαινει πολυυυ απο την κονσερβα,και ετσι καταλαβε πως πρεπει να του αλλαξουμε διατροφη για πολλους λογους....αλλα δεν εχει την υπομονη και δεν της παει η καρδια να τον αφησει νηστικο.....πειτε μου καμια ιδεα......εγω σκεφτηκα κροκετουλες με λιγο ζουμακι απο τονο μπας και αρχισει δειλα δειλα εστω λιγες για αρχη.....καμια ευγευστη κροκετα να δοκιμασουμε?οποιαδηποτε συμβουλη καλοδεχουμενη....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elko
H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 11:34, 07-03-13:

Χμ..
Βασικά, μη βάλεις ζουμί από τόνο για ανθρώπους, είναι μες στο αλάτι!
Από τη δική μου εμπειρία, όλες οι κροκέτες RoyalCanin, sterilized ή kitten sterilized γίνονται ανάρπαστες. Πρέπει να είναι πολύ νόστιμες.
Κάντο σταδιακά. Πχ, την πρώτη μέρα βάλτου την κονσέρβα του και ανακάτεψε μέσα 10 κροκετούλες! Τόσο λίγες. Την άλλη μέρα λίγο περισσότερες κ.ο.κ.
Δεν χρειάζεται να μείνει νηστικός. Κι αν δυσανασχετήσει (που δε νομίζω αν γίνει τόσο σταδιακά η αλλαγή) πιστεύω ότι στο τέλος θα φάει, δεν θα επιλέξει να μείνει νηστικός.
Άντε! Ο χοντρελάκος! Δίαιτα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MarwΜew (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (ουυυυυυ...<3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H MarwΜew έγραψε στις 11:42, 07-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Elko
Χμ..
Βασικά, μη βάλεις ζουμί από τόνο για ανθρώπους, είναι μες στο αλάτι!
Από τη δική μου εμπειρία, όλες οι κροκέτες RoyalCanin, sterilized ή kitten sterilized γίνονται ανάρπαστες. Πρέπει να είναι πολύ νόστιμες.
Κάντο σταδιακά. Πχ, την πρώτη μέρα βάλτου την κονσέρβα του και ανακάτεψε μέσα 10 κροκετούλες! Τόσο λίγες. Την άλλη μέρα λίγο περισσότερες κ.ο.κ.
Δεν χρειάζεται να μείνει νηστικός. Κι αν δυσανασχετήσει (που δε νομίζω αν γίνει τόσο σταδιακά η αλλαγή) πιστεύω ότι στο τέλος θα φάει, δεν θα επιλέξει να μείνει νηστικός.
Άντε! Ο χοντρελάκος! Δίαιτα!
το βουβαλακι μου...φαντασου ειναι τοοοσο περιεργος στο φαι που αμα του βαλεις κονσερβα πχ αντι για πατε που τρωει του βαλεις αυτα με τα κομματακια, δεν προκειται να την φαει..προτιμαει να μεινει νηστικος....ενω η μικρη οτιδηποτε και να της βαλεις το χλαπακιαζει στο δευτερολεπτο......

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 11:50, 07-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από MarwΜew
το βουβαλακι μου...φαντασου ειναι τοοοσο περιεργος στο φαι που αμα του βαλεις κονσερβα πχ αντι για πατε που τρωει του βαλεις αυτα με τα κομματακια, δεν προκειται να την φαει..προτιμαει να μεινει νηστικος....ενω η μικρη οτιδηποτε και να της βαλεις το χλαπακιαζει στο δευτερολεπτο......

Ε για πόσο μένει νηστικός δηλαδη;!!

Παράθεση

MarwΜew (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H MarwΜew έγραψε στις 12:07, 07-03-13:

Ε για πόσο μένει νηστικός δηλαδη;!!
α μην φανταστεις πως εχουν δοκιμαστει τα ορια του....της μητερας μου δεν της παει η καρδια και του δινει τελικα κονσερβα αφου παει και κλαψουριζει στα ποδια της...ξερεις πως την εχει του χεριου του.....ειμαι φοιτητρια και δεν τον εχω στην πολη που ειμαι...ειναι στο πατρικο μου,αλλιως θα του ειχα κανει μια διαιταααα.....τον εχω μεγαλωσει και στα χερια παο νεογεννητο και τον ειχε καλομαθει απο τοτε...εγω να παλευω να του μαθω τις κροκετες αμεσως μολις απογαλακτιζοτανε και εκεινη να του δινει ζαμπονακια και τυρακια...ε τι να κανει και αυτος...σιγα μην διαλεγε τις κροκετες.....στην μικρη που την εχω μαζι μου της εμαθα αμεσως κροκετουλες και καμια φορα καμια κονσερβουλα σαν μεζεδακι και εχω το κεφαλι μου ησυχο.....

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

H Elko έγραψε στις 12:26, 07-03-13:

Κατάλαβα...
Φαντάσου, άμα κάνεις κανένα παιδί πως θα σου το γυρίζει τα καλοκαίρια!! Μαμάδες, τί να πεις!
Ε, νομίζω μπορείς να την τρομάξεις λίγο με κινδυνολογία (στις μαμάδες πιάνει συνήθως), δηλαδή ότι "είπε ο γιατρός.." ότι θα πάθει αυτό κι αυτό γιατί δεν τρέφεται σωστά και είναι χοντρτός κλπ κλπ.. Αυτοσχεδίασε! Όχι ότι δεν είναι όντως επικίνδυνο βέβαια.. Πες της για καρδιές κλπ και πείσε την ότι δε θα σταματήσει να την αγαπάει ο γατούλης αν δεν του δίνει πια κονσέρβα!
Κι η δικιά μου τα ζώα της μπόγους τα είχε πάντως..

Παράθεση

MarwΜew (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H MarwΜew έγραψε στις 12:51, 07-03-13:

Κατάλαβα...
Φαντάσου, άμα κάνεις κανένα παιδί πως θα σου το γυρίζει τα καλοκαίρια!! Μαμάδες, τί να πεις!
Ε, νομίζω μπορείς να την τρομάξεις λίγο με κινδυνολογία (στις μαμάδες πιάνει συνήθως), δηλαδή ότι "είπε ο γιατρός.." ότι θα πάθει αυτό κι αυτό γιατί δεν τρέφεται σωστά και είναι χοντρτός κλπ κλπ.. Αυτοσχεδίασε! Όχι ότι δεν είναι όντως επικίνδυνο βέβαια.. Πες της για καρδιές κλπ και πείσε την ότι δε θα σταματήσει να την αγαπάει ο γατούλης αν δεν του δίνει πια κονσέρβα!
Κι η δικιά μου τα ζώα της μπόγους τα είχε πάντως..
χαχαχαχαχα...ναι....αυτος ακριβως εχω κανει τωρα και εγω και ο πατερας μου και το προσπαθει....περισσοτερη προσαρμογη θελει η μητερα μου απο οτι ο Ρασπουτιν....γι'αυτο ψαχνω ιδεες....της λεω και για τα δοντακια του,που θα χρειαζεται καθαρισμο συνεχεια,πως θα φραξουν οι αρτηριες του απο το λιπος....ο πατερας μου της φωναζει πως θα γινει σαν τον Μητακο(ο σκυλαρος της οικογενειας ) τον οποιο ευτυχως εβαλε σε προγραμμα ο πατερας μου επειδη μετα την στειρωση ειχε γινει μπογαλακι...ενω τωρα ειναι μοντελο το καμαρι μου....βλεπεις μυς και ενεργεια που εχει....αααντε να δουμε....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη akoylini
Ο Ακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

O akoylini έγραψε στις 19:51, 11-05-13:

παιδια σε ενα γατακι 2 μηνων και 10 ημερων του δινω royal kitten,ειναι περσικο,πρεπει να του μουλιαζουμε την ξηρα τροφη η να την δινουμε σκετη?

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 15:22, 12-05-13:

Όταν δεν είναι μουλιασμένη μπορεί να την φάει κανονικά;
Γιατί εάν μπορεί, δεν βρίσκω το λόγο να του τη μουλιάζετε.
Θυμάμαι ότι όταν πήρα το δικό μου σε αυτήν την ηλικία έτρωγε τις κροκέτες μια χαρά, δέκα δέκα τις πήγαινε κάτω.

Παράθεση

zoelev (Ζωή)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zoelev
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H zoelev έγραψε στις 11:03, 12-07-13:

Έχω ένα γατάκι το οποίο μόλις σταμάτησε να θηλάζει κάναμε το λάθος να του δίνουμε δικό μας φαγητό! Το πρόβλημα είναι ότι τώρα δεν τρώει γατοτροφή όπως η μητέρα του.... Μπορείτε να μου δώσετε μια συμβουλή;

Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O akoylini έγραψε στις 11:07, 12-07-13:

καλημερα,επειδη τυχαινει να ειμαι πονεμενος απο αυτην την ιστορια,περνοντας ΟΤΙ ΞΗΡΑ ΤΡΟΦΗ ΥΠΑΡΧΕΙ,στην αγορα μηπως και δεν της αρεσε της δικιας μου αφου απλα τις προσπερναγε,απλα του αφησα την ξηρα τροφη και αν θελει ας φαι αν θελει ας μην φαει,θα πεινασει και θα παει,δεν υπαρχει περιπτωση να μην παει να φαει γιατι απλα θελει να ζησει.την αποφαση αυτην την πηρα οταν εβλεπα τα αδεσποτα της γειτονιας να τρωνε αυτα που ειχα αγορασει για την δικια μου,τι ετρωγαν? απο orijen,acana,applaws.royal canin!!!!!κανε την καρδια σου πετρα λοιπον και θα κερδισεις.ωστοσο δεν ξερω (θα σου πουν τα παιδια)αν πρεπει λογο οτι ειναι μικρο πολυ να την μουσκευεις την τροφη τωρα στην αρχη.

Παράθεση

zoelev (Ζωή)

Νεοφερμένος

H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H zoelev έγραψε στις 11:20, 12-07-13:

Δυστυχώς το δοκίμασα για 3 μέρες και παρααδυνάτισε... Βέβαια του έβαζα κανονικά την τροφή,θα δοκιμάσω να του την μουλιάσω με γάλα. Ευχαριστώ!

Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O akoylini έγραψε στις 11:22, 12-07-13:

3 μερες δηλαδη εμεινε νυστικο? ποσο ειναι 2 μηνων περιπου ?

Παράθεση

zoelev (Ζωή)

Νεοφερμένος

H zoelev έγραψε στις 11:25, 12-07-13:

Ναι , ειναι 2,5 μηνών

Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O akoylini έγραψε στις 11:36, 12-07-13:

νομιζω πως πρεπει λιγο να της βρεξεις,να τις βαλεις ανακατεμενες με καμια κονσερβουλα κτλπ

Παράθεση

zoelev (Ζωή)

Νεοφερμένος

H zoelev έγραψε στις 11:36, 12-07-13:

Ευχαριστω!!!

Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 00:45, 12-09-13:

Γεια σας~! Το γατι μου τον τελευταιο καιρο εχει εθιστει τρελα με κονσερβες-φακελακια και απο τοτε που εκανα το λαθος να του δοσω εχει σταματησει να τρωει τις κανονικες κροκετες, και ακομα και εκει ειναι επιλεκτικο ,δηλαδη θα φαει μονο τις πιο ακριβες ,οτιδηποτε αλλο δεν προκειτε να το φαει ακομα και αν πειναει.Δεν ξερω γιατι εχει γινει τοσο επιλεκτικο στο φαγητο. Κανενα κολπο για να τον φτιαξω?

Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O akoylini έγραψε στις 19:11, 13-09-13:

οταν λες δεν τωει ακομα και αν πεινασει ,δηλαδη ποσες ωρες εχει μεινει νυστικος?

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 12:22, 15-09-13:

Bemanos, το γατάκι σου τρώει μόνο κονσέρβες;
Ρωτάω διότι θα ήταν καλύτερο να είχε μια διατροφή η οποία να περιλαμβάνει και κονσέρβα και ξηρά τροφή.
Θα μπορούσες πχ να του έδινες κάθε μέρα ξηρά τροφή και λίγη κονσέρβα.
Αλλά θα πρότεινα να μην τρέφεται αποκλειστικά και μόνο με ξηρά τροφή ή κονσέρβα.
Εάν αρνείται να φάει την ξηρά τροφή, θα μπορούσες να του δίνεις λίγη κονσέρβα με ξηρά τροφή και σταδιακά να μειώνεις την ποσότητα της κονσέρβας;

Παράθεση

jennykon (Τζένη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jennykon
H Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H jennykon έγραψε στις 10:26, 20-10-13:

Γεια σας! Κ το δικό μου γατάκι σταμάτησε ξαφνικά να τρώει την ξηρή τροφή, για την οποία μεχρι χθες φυσικά τρελαινόταν. Η εν λόγω τροφή είναι μια χύμα απο το σούπερ μάρκετ, γενικά δεν ξέρω πόσο ποιοτική είναι, αλλά την έτρωγε με μανία! Ακόμα δείχνει πολύ ενδιαφέρον με τη σακούλα αλλα μόλις μπειλ στο πιάτο δεν την αγγίζει. Της έδωσα ενα μικρο κομματάκι ζαμπόν και το πήρε απο τα χέρια μου κ το έπαιζε. Είναι πολυλ δραστήρια και χαρούμενη-δεν ανησυχώ μήπως συμβαίνει κάτι άλλο.Άλλωστε η γατούλα δε μένει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι, κ φαντάζομαι μπορεί να έφαγε τίποτα απο τον κήπο;; καμία ιδέα για να την δελεάσω να φάει;

Παράθεση

chibi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chibi
Ο chibi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O chibi έγραψε στις 14:33, 20-06-17:

Πήρα 2 γατάκια χτες 1 μήνα το πολύ 2 αλλά δε μου τρώνε κροκέτες θέλουν κονσέρβες μόνο τι να κάνω;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 20-06-17 στις 19:11. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:36, 20-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από chibi
Πήρα 2 γατάκια χτες 1 μήνα το πολύ 2 αλλά δε μου τρώνε κροκέτες θέλουν κονσέρβες μόνο τι να κάνω;
Θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή, δίνοντάς τους κονσερβούλα. Είναι μωράκια ακόμα και ίσως θέλουν κάτι πιο μαλακό.
΄Εχε τους πάντως και ξηρά στη διάθεσή τους και θα την μάθουν κι αυτή σιγά σιγά. Μόνο να είναι ξηρά για μωράκια.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,708 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:59, 20-06-17:

Καλώς τα δέχτηκες και να σου ζήσουν τα μωρούλια!

Αν τα δοντάκια τους είναι έτοιμα, θα δοκιμάσεις κροκέτες ειδικές για μικρά γατάκια (kitten) που πρωτο-αρχίζουν την ξηρή τροφή και που περιέχουν όλα τα θρεπτικά συστατικά για τις διατροφικές ανάγκες τους, τώρα που βρίσκονται στην ανάπτυξη.

Δοκίμασε να πάρεις κονσέρβες σε μορφή μους, όπου θα ανακατέψεις λίγες κροκέτες μέσα, ενώ σταδιακά θα αυξάνεις την ποσότητα των κροκετών, μειώνοντας παράλληλα αυτήν της υγρής τροφής, ωσότου φτάσεις στο σημείο το πιατάκι να περιέχει αποκλειστικά ξηρή τροφή. Είναι ένα tip που συνήθως φέρνει αποτελέσματα
Παράθεση

Maria0483

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maria0483
H Maria0483 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Maria0483 Once you go cat, you never go back!! έγραψε στις 23:32, 21-06-17:

Γειά σας κορίτσια ( και αγόρια). Είμαι καινούργια στην ομάδα και θέλω την άποψη σας! Πρίν απο 3 μέρες υιοθέτησα μία μπουμπού περίπου 2 μηνών. (2 παρα κάτι μας είπε ο κτηνίατρος!) Ήρθε απο την Αθήνα οπότε έκανε 6 ώρες ταξίδι αλλά βρήκε αμέσως την άμμο της και την πρώτη μέρα έφαγε σαν τρελή κροκετούλες Whiskas για μωρά! Όλα καλά μέχρι εκεί. Ωστόσο, την τρίτη μέρα απαξιεί πλήρως για την κροκέτα. Και μάλιστα της πήρα 2 διαφορετικές και όμως πάλι τίποτα Πάει, μυρίζει και φεύγει. Έτσι, πήγα και πήρα και κονσερβούλα για μωρά και με το που την ανοίγω και πιάνει την μυρωδιά ΤΡΕΛΑΘΗΚΕ ΕΚΑΝΕ ΣΑΝ ΝΑ ΕΤΡΩΓΕ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ. Εν τελη, προσπαθώ να ανακατεύω λιγη κονσερβα με κροκετα αλλα ειναι πανέξυπνη, τα ξεχωρίζει και τρωει ΜΟΝΟ την κονσερβα Τί κάνω?? Δεδομένου οτι της εκανε και διάρροια -κατι που μου ειχε πει ο κτηνιατρος- δεν ξερω τι να κανω... Δεν μπορώ να την αφηνω νηστικη ειναι μια σταλιτσα και ζυγιζει και μισο κιλο
Σε άλλο θεμα, κοιμαται πολυυυ. Αλλα πολλυυυ ομως! Σηκώνεται βεβαια, πινει νερακι, καθεται αλλα γενικα ειναι ατονη.. Δεν πρεπει κανονικα σ αυτην την ηλικια να μην μπορεις να τα συμμαζεψεις τα μωρα?? Αυτη δεν κανει τιποτα..Αν παιξει λιγο ειναι ζητημα Σιγουρα δεν ειναι θεμα υγειας γιατι ο κτηνιατρος της εκανε γενικο τσεκ απ και την βρηκε μια χαρα! Σκεφτομαι μηπως ειναι απο την αλλαγη περιβαλλοντος και το εντονο στρες.. Τι συμβουλες μου δινετε εσεις ως πιο εμπειρες??
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,708 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:57, 22-06-17:

Μαρία, καλωσήρθες στην παρέα μας

Καλή η κονσέρβα πότε-πότε, ή λίγη κάθε μέρα ως συμπληρωματική τροφή, αλλά δεν παρέχει όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται ένα γατάκι που βρίσκεται στην ανάπτυξη.
Δεν ανέφερες τι μάρκα κονσέρβα της δίνεις. Συνήθως αυτές που βρίσκουμε στα σούπερ μάρκετς και είναι κατώτερης ποιότητας, έχουν πιο έντονη μυρωδιά (λόγω των πρόσθετων που περιέχει)για να τα δελεάζουν, οπότε δεν είναι τόσο περίεργο που την προτιμάει σε σχέση με την ξηρή τροφή.
Θα σου συνιστούσα λοιπόν, να προμηθευτείς μια κονσέρβα πιο "ουδέτερης' οσμής (και γεύσης επίσης) από ένα πετ σοπ, για γατάκι λίγων μηνών (όπως π.χ. την applaws τόνο ή κοτόπουλο) και παράλληλα να μη σταματήσεις να επιμένεις στην ξηρή τροφή η οποία κατ'εξοχήν (σαν κύρια τροφή της) θα πρέπει να είναι καλής ποιότητας (δοκίμασε Royal Canin for kittens).

Όσο για το παιχνίδι, ακόμα η μικρή βρίσκεται στην περίοδο προσαρμογής, σε νέο σπίτι, οπότε λογικό κι αναμενόμενο να είναι λίγο....μαζεμένη. Λίγη υπομονή και οσονούπω θα τη δεις να δραστηριοποιείται (υποθέτω της έχεις αγοράσει παιχνίδια, όπως λούτρινα μικρά ποντικάκια, μπαλίτσες κλπ.).

Τέλος, μην ανησυχείς που κοιμάται αρκετά, είναι νήπιο ακόμα και χρειάζεται τον ύπνο, έτσι κι αλλιώς οι γάτες κοιμούνται μέσο όρο 14 ώρες την ημέρα.

Να σου ζήσει λοιπόν η μικρούλα και να χαίρεσαι τη συντροφιά της για πολλά πολλά χρόνια
Παράθεση

Maria0483

Νεοφερμένος

H Maria0483 Once you go cat, you never go back!! έγραψε στις 15:43, 22-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Μαρία, καλωσήρθες στην παρέα μας

Καλή η κονσέρβα πότε-πότε, ή λίγη κάθε μέρα ως συμπληρωματική τροφή, αλλά δεν παρέχει όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται ένα γατάκι που βρίσκεται στην ανάπτυξη.
Δεν ανέφερες τι μάρκα κονσέρβα της δίνεις. Συνήθως αυτές που βρίσκουμε στα σούπερ μάρκετς και είναι κατώτερης ποιότητας, έχουν πιο έντονη μυρωδιά (λόγω των πρόσθετων που περιέχει)για να τα δελεάζουν, οπότε δεν είναι τόσο περίεργο που την προτιμάει σε σχέση με την ξηρή τροφή.
Θα σου συνιστούσα λοιπόν, να προμηθευτείς μια κονσέρβα πιο "ουδέτερης' οσμής (και γεύσης επίσης) από ένα πετ σοπ, για γατάκι λίγων μηνών (όπως π.χ. την applaws τόνο ή κοτόπουλο) και παράλληλα να μη σταματήσεις να επιμένεις στην ξηρή τροφή η οποία κατ'εξοχήν (σαν κύρια τροφή της) θα πρέπει να είναι καλής ποιότητας (δοκίμασε Royal Canin for kittens).

Όσο για το παιχνίδι, ακόμα η μικρή βρίσκεται στην περίοδο προσαρμογής, σε νέο σπίτι, οπότε λογικό κι αναμενόμενο να είναι λίγο....μαζεμένη. Λίγη υπομονή και οσονούπω θα τη δεις να δραστηριοποιείται (υποθέτω της έχεις αγοράσει παιχνίδια, όπως λούτρινα μικρά ποντικάκια, μπαλίτσες κλπ.).

Τέλος, μην ανησυχείς που κοιμάται αρκετά, είναι νήπιο ακόμα και χρειάζεται τον ύπνο, έτσι κι αλλιώς οι γάτες κοιμούνται μέσο όρο 14 ώρες την ημέρα.

Να σου ζήσει λοιπόν η μικρούλα και να χαίρεσαι τη συντροφιά της για πολλά πολλά χρόνια
Ανησυχω πολυ... Πήγα σήμερα σε pet shop και της πήρα ακριβώς αυτην την τροφή (Royal Canin for Kittens) και παιχνιδάκια μπάς και παίξει λίγο. Την κροκέτα απλά την μύρισε και δεν έδιξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον.. Όταν όμως έριξα απο πάνω λίγο ζουμί απο το φαγητό ευτυχώς την έφαγε... Αλλά απ οτι είδα κυρίως καταδέχτηκε να την φάει λόγο του ότι έπεσε το ζουμάκι.. Επειδή είναι και πανέξυπνη, όταν της βάζω λίγη κονσέρβα για να την δελεάσω με ξηρή τροφή μαζί, ξεχωρίζει την κονσέρβα και αφήνει την κροκέτα Εν τω μεταξύ η κονσέρβα που της δίνω (Whiskas for Kittens) της προκαλλεί διάρροια με αποτέλεσμα να έχει κάνει μέχρι ΚΑΙ νερό. Πραγματικά ανησυχώ πολύ για την διατροφή της γιατί φαίνεται πεισματάρα και θέλει μονο απο το σπιτικο φαγητο η κονσερβα αλλα οχι κροκετούλα -.- Και είναι και μια σταλίτσα οπότε ανησυχώ ακόμα περισσότερο...

Όσο για το ζήτημα του οτι είναι αδρανής, προσπαθώ με κάθε τρόπο να την ενεργοποιήσω να παίξει λίγο αλλά δεν θέλει.. Και το παράδοξο είναι πως μολις την έφερα σπίτι ήταν όλο ζουζουνιες, μου έγλυφε το χέρι, με δάγκωνε για να παίξουμε.. Άλλα όσο περνάνε οι μέρες έχει κατωφερή πορεία...
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:17, 22-06-17:

Όσο για το ζήτημα του οτι είναι αδρανής, προσπαθώ με κάθε τρόπο να την ενεργοποιήσω να παίξει λίγο αλλά δεν θέλει.. Και το παράδοξο είναι πως μολις την έφερα σπίτι ήταν όλο ζουζουνιες, μου έγλυφε το χέρι, με δάγκωνε για να παίξουμε.. Άλλα όσο περνάνε οι μέρες έχει κατωφερή πορεία.
Αν διαπιστώνεις οτι όσο περνούν οι μέρες δείχνει περισσότερη απάθεια και "απόσυρση", μάλιστα σε συνδυασμό με την επιλεκτική προτίμηση τροφής, τότε τα σημάδια είναι κάθε άλλο παρά καθησυχαστικά και θα σου συνιστούσα παρότι την έχει εξετάσει κτηνίατρος, να επαναλάβετε την επίσκεψη για ιατρική εξέταση (κι όχι απαραίτητα στον ίδιο, προκειμένου να έχετε και μια δεύτερη γνώμη).

Την Whiskas που μάλιστα της φέρνει και διάρροια, καλό είναι να της την σταματήσεις εντελώς.
Χώρια που ο γιατρός θα αποφανθεί κατά πόσο αυτή η διάρροια οφείλεται στην συγκεκριμένη τροφή ή ενδεχομένως σε άλλη αιτία (π.χ. κάποιο εντερικό παράσιτο).
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 22-06-17 στις 20:21. Αιτία: προσθήκη κειμένου
Παράθεση

Maria0483

Νεοφερμένος

H Maria0483 Once you go cat, you never go back!! έγραψε στις 22:17, 22-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Αν διαπιστώνεις οτι όσο περνούν οι μέρες δείχνει περισσότερη απάθεια και "απόσυρση", μάλιστα σε συνδυασμό με την επιλεκτική προτίμηση τροφής, τότε τα σημάδια είναι κάθε άλλο παρά καθησυχαστικά και θα σου συνιστούσα παρότι την έχει εξετάσει κτηνίατρος, να επαναλάβετε την επίσκεψη για ιατρική εξέταση (κι όχι απαραίτητα στον ίδιο, προκειμένου να έχετε και μια δεύτερη γνώμη).

Την Whiskas που μάλιστα της φέρνει και διάρροια, καλό είναι να της την σταματήσεις εντελώς.
Χώρια που ο γιατρός θα αποφανθεί κατά πόσο αυτή η διάρροια οφείλεται στην συγκεκριμένη τροφή ή ενδεχομένως σε άλλη αιτία (π.χ. κάποιο εντερικό παράσιτο).
Φέρνω τα νεα μας! Λοιπον, την πήγα στον κτηνίατρο και μας έδωσε ειδική κονσερβούλα και κροκέτες για εντερικα προβλήματα. Την κονσερβα την εφαγε σαν μανιακη.. Την κροκετα κλασσικα την σνομπαρει Αλλα ο γιατρος μας μας ειπε 5 μικρα γευματακια την ημερα και οχι πολυ νερο.. Τωρα απο κει και περα θα εχουμε νεοτερα το σαββατο που έχουμε πάλι ραντεβού για ζύγισμα διοτί η μικρή μου έχασε και 100 γρ. και δεδομενου οτι ηταν μισο κιλό, είναι πάρα πολύ. Τί να πω.. Μακάρι να πάνε όλα καλα!! Εμεις απο την μεριά μας θα κάνουμε ότι μπορούμε!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:34, 22-06-17:

Τελικά ποιά ακριβώς ήταν η διάγνωση του γιατρού; Εντερικά προβλήματα; Αυτό εξηγεί και την αλλαγή συμπεριφοράς της;

Όπως και να'ναι πάντως, δεν είναι καλό να χάνει βάρος, όταν αντίθετα έπρεπε να προσθέτει μέρα με τη μέρα, στην ηλικία που είναι της ανάπτυξης και ασφαλώς και χρειάζεται να το παρακολουθείτε.
Εύχομαι όλα καλά να πάνε και η μικρή να αρχίσει σύντομα να παίρνει τα πάνω της. Και σωματικά αλλά και από διάθεση
Παράθεση

mkerr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mkerr
H mkerr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H mkerr έγραψε στις 08:36, 31-07-17:

Καλημέρα!
Η Ζιζελ μας που ειναι 13 χρονων τον τελευταιο καιρο δεν τρωει την ξηρα τροφη. (πριν δυο χρονια εμφανισε ογκο στο μαστο και καναμε αφαιρεση μεχρι στιγμης δεν εχει καποιο προβλημα και ελπιζω να μην εμφανισει κατι αλλο ) Παει στο μπολ της τρωει 2-3 κοκκους και μετα φευγει . Μονο αν της δωσω στο στομα τρωει αλλα το αποφευγω για να μην συνηθησει. Την κονσερβα την τρωει σιγουρα και τρελενεται.
Την ειχαμε παει στον κτηνιατρο γιατι απο οταν γεννηθηκε ειχε προβλημα με το πανω δοντι που εμπαινε στο κατω ουλο και πριζεται καμια φορα.Επειδη τελευταια πριζοταν συνέχεια η κτηνιατρος της τροχισε τα δοντια. Μηπως παιζει ρολο αυτο ? Δεν θελω να της δινω συνέχεια κονσερβα γιατι μου ειχαν πει οτι δεν κανει να ειναι η κύρια τροφη της. (τωρα η τροφη που της δινω ηταν η αγαπημενη της και την ετρωγε ολη στο λεπτο) Επισης σκεφτομαι να της παρω τροφη για ηλικιωμενες γατες που ειναι ισως πιο μαλακη.
Παράθεση

lena31

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lena31
H lena31 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H lena31 έγραψε στις 20:47, 02-12-18:

Καλησπέρα σας! Έχω μια γατούλα 4 με 4.5 μηνών και το πρόβλημα που έχω μαζί της δεν το είχα στην αρχή.Δεν τρώει ξηρά τροφή και θέλει μόνο κονσερβα αλλά με την κονσερβα τα κακάκια της δεν βγαίνουν όπως πρέπει να βγουν.Τι να κάνω,Πώς να της προσθέσω την ξηρά τροφή και πάλι στην καθημερινότητα της.Βοηθεια!!!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:31, 02-12-18:

Καλησπέρα Λένα και καλωσόρισες στην παρέα μας!

Ένα tip που εφάρμοσα και στη δική μου όταν ήταν περίπου στην ηλικία της γατούλας σου, είναι να δοκιμάσεις μέσα στο πιατάκι με την κονσέρβα να ρίξεις και μερικές κροκέτες ανάμεσα. Με αυτό τον τρόπο, δύσκολα θα αποφύγει να φάει και ξηρή τροφή, ενώ σταδιακά θα αυξάνεις στη μερίδα της τις κροκέτες, μειώνοντας ταυτόχρονα την ποσότητα της υγρής τροφής, ωσότου φτάσει να τρώει μόνο ξηρά.
Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις και ...καλή επιτυχία!
Παράθεση

lena31

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lena31
H lena31 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H lena31 έγραψε στις 20:11, 05-12-18:

Καλησπερα και καλως σας βρηκα! Ευχαριστώ αλλά προς το παρών εφάρμοσα άλλο κόλπο όλη μέρα δεν την έδωσα κονσέρβα παρόλο που νιαούριζε αλλά τις έβαλα κροκετες και να που έφαγε .Αν ξεκινήσει και παλι να απορυπτει την κροκετα θα ακολουθήσω την δική σου συμβουλή.Είναι αλήθεια αυτο που ακούγετε για την κονσερβα ότι πρέπει να αποφεύγουμε να δεινουμε στα γατακια η όχι? ?
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lena31 : 05-12-18 στις 20:36.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:15, 05-12-18:

Αφού το κόλπο έπιασε, πολύ πιθανό να μη χρειαστεί να εφαρμόσεις το άλλο με την ανάμειξη με κονσέρβα.

Όμως ποιος λέει οτι απαγορεύεται η κονσέρβα και ειδικά στα γατάκια; Αυτό που είναι καλύτερα να αποφεύγεται, είναι η αποκλειστική σίτιση με κονσέρβα, αφού δεν περιέχει όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται ο οργανισμός της γάτας και που υπάρχουν στην ξηρή τροφή.
Δηλαδή η κονσέρβα θα αποτελεί ένα μέρος των μερίδων που τρώει καθημερινά (ή και 2-3 φορές την εβδομάδα), αφού σαν υγρή τροφή, βοηθάει στην ενυδάτωση, κι όχι την κύρια τροφή της.

Συνέχισε λοιπόν άφοβα να της δίνεις, μόνο που δεν θα είναι όλο το κουτί, αλλά ένα μικρό μέρος. Θα προσέξεις επίσης, το υπόλοιπο που θα φυλάς στο ψυγείο, την επόμενη φορά να μη της το δώσεις να το φάει παγωμένο αλλά να το έχεις βγάλει λίγη ώρα πριν, ώστε να έχει θερμοκρασία δωματίου.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους