Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,780 εγγεγραμμένα μέλη και 715,142 μηνύματα σε 22,188 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 333 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σειρά τροφής Royal Canin

Terifique

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Terifique
H Terifique αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 468 μηνύματα.

H Terifique έγραψε στις 14:48, 06-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από nikos_x
Eγω ,αφου τα σκας που τα σκας , θα σου προτεινα να κοιταξεις κατι σε Orijen,Acana,Arden Grange(χωρις σιτηρα οι δυο πρωτες).
Πολυ καλυτερες κατα την γνωμη μου.

Σε super market η καλυτερη που θα βρεις για γατα ειναι η Purina ONE kitten μιας κ θες για γατι.Και παλι ειναι γεματη καλαμποκι κ γλουτενη.Πφφ...
Ναι και απ' ότι διαβάζω εδώ πολλοί αναφέρουν την Orijen. Οπότε θα την δώ και αυτήν..., θα φρικάρει το μικρό με τις τόσες αλλαγές. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να το ψάξω πολύ αυτήν την περίοδο γιατί είμαι σε ακινησία (εχώ διαλύσει το γόνατο μου) και μου ψωνίζουν άλλοι.

Σε γενικές γραμμές καταλαβαίνω οτι αποφεύγουμε καλαμπόκι και γλουτένη. Σωστά; Thanks για τα tips!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikos_x
Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Αρκετες. έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O nikos_x έγραψε στις 14:56, 06-02-10:

Σε γενικές γραμμές καταλαβαίνω οτι αποφεύγουμε καλαμπόκι και γλουτένη. Σωστά; Thanks για τα tips!!!
Καλαμποκι(γενικα σιτηρα εκτους του ρυζιου),γλουτενη,σογια,χημικα συντηριτικα(ΒΗΑ,ΒΗΤ,ethoxyquin),υποπροιοντα αγνωστης προελευσης,χρωστικες.

Περαστικα σου με το γονατο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Terifique

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Terifique
H Terifique αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 468 μηνύματα.

H Terifique έγραψε στις 15:00, 06-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από nikos_x
Καλαμποκι(γενικα σιτηρα εκτους του ρυζιου),γλουτενη,σογια,χημικα συντηριτικα(ΒΗΑ,ΒΗΤ,ethoxyquin),υποπροιοντα αγνωστης προελευσης,χρωστικες.

Περαστικα σου με το γονατο!
Thanks για τα περαστικά!!! Τελικά θέλει ψάξιμο καλό το θέμα... και γενικά υπάρχει η αντίληψη 'αφού αγοράζω κάτι γνωστό, θα είναι το καλύτερο για το γατί μου'!!! Πόσο εκμετάλευση πέφτει τελικά στους αφελείς και νεόφερτους στο θέμα.... ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!

Παράθεση

anna29

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anna29
H anna29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H anna29 έγραψε στις 16:19, 08-02-10:

φιλε νικο, απο οτι το εχω ψαξει η acana εχει και αυτη σιτηρα.....θεωρω την orijen ως την καλυτερη (τυπου βιολογικη απο καναδα) και επισης την hill's....συμφωνω μαζι σου για την purina απο σουπερ-μαρκετ......και η pro-plan της purina θεωρω οτι ειναι καλη....οσο για την r/c ο δικος μου εκανε εμετο..(ειναι η μονη τροφη που δεν τρωει...μαλλον κατι τον πειραζει στη συγκεκριμενη)
την arden δεν την ξερω...οσο για whiskas, friskies κτλ νομιζω οτι ειναι σαν τα mac donald's

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Αρκετες. έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O nikos_x έγραψε στις 16:36, 08-02-10:

φιλε νικο, απο οτι το εχω ψαξει η acana εχει και αυτη σιτηρα
Γεια!
Oι σκυλισια σειρα ,η απλη οχι η grain-free, εχει ρυζι και βρωμη. Δεν τα θεωρω τοσο ''κακα'' συστατικα γιατι κ στο μαγειρευτο που ταιζα εβαζα κ ρυζι - και γενικα το ρυζι,ειδικα αν ειναι μαυρο ,ειναι πολυ καλο και υποαλλεργικο συστατικο. Η grain-free ,σκυλισια και γατισια, δεν εχουν σιτηρα και πηγη υδατανθρακων ειναι η πατατα(οπως και στην Orijen).

Την Hills θα την επελεγα αν ημουν καπου στην ξενιτια και ηταν η καλυτερη που μπορουσα να βρω αντι για friskies/whiskas.Δεν απεχει κ πολυ...

Oλα αυτα ειναι σχετικα βεβαια γιατι καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα(πχ ο γατος σου με την RC).Οποτε ολα στη πραξη φαινονται.

Παράθεση

anna29

Νεοφερμένος

H anna29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H anna29 έγραψε στις 16:54, 08-02-10:

οκ νομιζα οτι ειδα καλαμποκι, σογια κλπ. θα το ξανακοιταξω...thanks.....επισης δεν ηξερα οτι εχει και grain-free......οσο για την hill's την προμοταρουν πολυ οι κτηνιατροι αλλα γενικοτερα και στο εξωτερικο που πηγαινω την θεωρουν απο τις καλυτερες.......(προσωπικα θεωρω την orijen την καλυτερη και εννοειται οτι το ρυζι ειναι οκ....νομιζω και η βρωμη....)

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

O nikos_x έγραψε στις 16:56, 08-02-10:

την hill's την προμοταρουν πολυ οι κτηνιατροι
Eχω ριξει εγω καβγαδες με κτηνιατρους κ πετσοπαδες για την hills...Ουυυυυυυ!

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 17:00, 08-02-10:

εγω την hills την θεωρω λιγο πιο πανω απο φρισκις..

Παράθεση

anna29

Νεοφερμένος

H anna29 έγραψε στις 17:10, 08-02-10:

εσυ ποια προτιμας;

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 19:57, 08-02-10:

εγω??? εγω της δινω την κτηνιατρικη σειρα για στειρωμενα της rc, αλλα θεωρω καλυτερες την ακανα κ οριτζεν. επειδη ομως η γατα μου ειναι πολυ ιδιοτροπη με το φαι της, προς το παρων δεν την αλλαζω..

Παράθεση

anna29

Νεοφερμένος

H anna29 έγραψε στις 20:10, 08-02-10:

συμφωνουμε βλεπω......εγω του δινω orijen kitten και hill's ή purina pro plan kitten (την rc δεν μπορει να την φαει, βλεπε παραπανω)....acana θα δοκιμασω καποια στιγμη

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:29, 08-02-10:

εγω μενω μονιμα στο εξωτερικο και την τροφη της hills (κυριως την science diet) την εχουν λιγο πιο πανω απο τις τροφες του σουπερμαρκετ. Εντελως χαλια τροφη. Ουτε για treat δεν θα του την εδινα

Παράθεση

anna29

Νεοφερμένος

H anna29 έγραψε στις 22:50, 08-02-10:

αληθεια; δεν το ηξερα.... κι εγω πηγαινω συνεχεια εξωτερικο και δεν εχω αντιληφθει κατι τετοιο-ισα ισα που την θεωρουν απο τις πιο καλες.....εσυ τι προτεινεις απο τις μαρκες που κυκλοφορουν ελλαδα (εκτος απο orijen + acana);

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:55, 08-02-10:

δεν ξερω τι αλλες τροφες κυκλοφορουν. Αν ειχα να διαλλεξω (χωρις την orijen και την acana μεσα) θα διαλλεγα ισως applaws και μετα rc

Παράθεση

anna29

Νεοφερμένος

H anna29 έγραψε στις 23:00, 08-02-10:

οκ καταλαβα.....την applaws δεν την εχω δει ποτε πουθενα και μενω κεντρικα και εχω παει σε πολλα petshops.....οσο για την rc δεν μπορει να την φαει το δικο μου γιατι μαλλον περιεχει καποιο συστατικο που τον πειραζει.......thanx παντως

Παράθεση

ΗΛΙΑΣ19443

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΗΛΙΑΣ19443
Ο ΗΛΙΑΣ19443 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O ΗΛΙΑΣ19443 έγραψε στις 16:46, 23-02-10:

Καλησπέρα!Γνωρίζει κάποιος/α να μου πεί αν η τροφή RC persian kitten 32 σταμάτησε να πωλείται και αν αντικαταστάθηκε απο την RC κitten 36;

Παράθεση

natalouko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη natalouko
H natalouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 8,822 μηνύματα.

H natalouko έγραψε στις 16:49, 23-02-10:

Αρχική Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ
Καλησπέρα!Γνωρίζει κάποιος/α να μου πεί αν η τροφή RC persian kitten 32 σταμάτησε να πωλείται και αν αντικαταστάθηκε απο την RC κitten 36;
Καλησπέρα!!!
Η kitten 36 είναι για γατάκια κάθε ράτσας ενώ η persian kitten 32 απευθύνεται στα περσικά γατάκια. Τώρα αν την καταργήσανε, δεν το γνωρίζω. Πάντως η kitten 36 υπήρχε..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:13, 23-02-10:

Γενικα η Royal σταματα τις ειδικες τροφες για ρατσες...μου το εχει πει αντιπροσωπος της.Τωρα αν συγκεκριμενη η τροφη για τα περσικα καταργηθηκε δε γνωριζω,η kitten 36 παντως ειναι αλλο πραγμα,οπως ειπε και η Ναταλια τροφη για ολα τα μικρα γατακια,οχι στοχευμενη για καποια φυλη.

Παράθεση

ΗΛΙΑΣ19443

Νεοφερμένος

Ο ΗΛΙΑΣ19443 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O ΗΛΙΑΣ19443 έγραψε στις 19:27, 23-02-10:

Eυχαριστώ κορίτσια!Γνωρίζω την διαφορά τους,απλά έκανα μια παραγγελία για persian kitten(3 δίκιλες συσκευασίες) σε pet shop και τελικά μου παραδώσανε μετά απο μια βδομάδα την kitten 36 και μου είπαν αυτό σαν δικαιολογία.Θέλω να δώ απλά αν ισχύει ή με κορο'ι΄δεύουν

Παράθεση

marzep

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη marzep
H marzep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 791 μηνύματα.

H marzep goodbye and tanks for all the fish... έγραψε στις 21:12, 24-02-10:

Eυχαριστώ κορίτσια!Γνωρίζω την διαφορά τους,απλά έκανα μια παραγγελία για persian kitten(3 δίκιλες συσκευασίες) σε pet shop και τελικά μου παραδώσανε μετά απο μια βδομάδα την kitten 36 και μου είπαν αυτό σαν δικαιολογία.Θέλω να δώ απλά αν ισχύει ή με κορο'ι΄δεύουν
Καλησπερα.Παρηγγειλα την PK32 προχθες και θα ερθει την Παρασκευη.Επειδη παιρνω συγκεκριμενες τροφες,δεν εχω καποια ενημερωση για πιθανο σταματημα του συγκεκριμενου κωδικου.

Παράθεση

ΗΛΙΑΣ19443

Νεοφερμένος

O ΗΛΙΑΣ19443 έγραψε στις 21:33, 24-02-10:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση,αν μπορείς σε παρακαλώ ενημέρωσε με την Παρασκευή αν σου συμβεί κάτι ανάλογο με εμένα..

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 18:45, 27-02-10:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση,αν μπορείς σε παρακαλώ ενημέρωσε με την Παρασκευή αν σου συμβεί κάτι ανάλογο με εμένα..
Δεν έχει καταργηθεί, απλά δεν την φέρνουν όλοι. Εγώ την έπαιρνα από τον κτηνίατρο, αλλά με ενημέρωσε ότι ο διανομέας του σταμάταγε τον κωδικό. Την βρίσκω σε πέτ σοπ στην αθήνα την πέρσιαν κίττεν. Όταν ρώτησα την πετ σοπου σχετικά μου είχε πει ότι δεν συμφέρει πολλούς να την έχουν, γιατί δεν πολυ περπατάει.

Παράθεση

marina-kr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη marina-kr
H marina-kr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H marina-kr η Σιση μου κ εγω........ έγραψε στις 16:12, 19-03-10:

εγω τις αλλαξα τροφη τωρα και της δινω roayal cannin ελ-πιζω να ειναι καλη μαρκα για την μικρη μου και να της αρεσει σημερα σιγκεκριμενα την αγορασα.......

Παράθεση

***Lilika***

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ***Lilika***
H ***Lilika*** αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H ***Lilika*** έγραψε στις 14:52, 20-05-10:

Mετά τη στείρωση του Λάκη του πήρα μια ποιοτικότερη τροφή, τη royal canin young male για στειρωμενους αρσενικούς...την τρώει με ευχαριστηση (οχι οτι ηταν ποτε δυσκολος στο φαγητο ). Εκείνο που ειδα ομως στη συσταση ειναι το καλαμποκι...τώρα αυτό ειναι καλό?

Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 09:39, 03-10-10:

Γράφω κι εδώ σχετικά με τη νόσο του κατωτέρου ουροποιητικού που εμφάνισε πέρισυ μετά το καλοκαίρι και φέτος πάλι ο Τούλης μου.
Τα γατόνια μου όλα τρώνε εδώ κι ενάμισυ χρόνο την Young Male και Female της Royal Canin την οποία αγοράζω σε δεκάκιλη συσκευασία η οποία μου κοστίζει 68 ευρώ αλλά διαρκεί ενάμισυ μήνα για τις τρεις μου γάτες οπότε απο οικονομικής αποψης είναι συμφέρουσα.
Το θέμα είναι μήπως? παρότι είναι premium τροφή δημιουργεί στον Τούλη το πρόβλημα στο ουροποιητικό. Στο Bark Avenue μου πρότειναν μια super premium τροφή την Arden Grange Sensitive που απο απόψεως τιμής και μαζί με την έκπτωση που μου κάνουν θα κοστίζει μόλις 2 ευρώ περισσότερο, όμως ξέρει κανεις τίποτα γι αυτές? Είναι Αγγλικές και πολύ προσεγμένες στα συστατικά τους.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:26, 03-10-10:

Απο συζητήσεις που έχω κάνει με Κτηνιάτρους, έχω καταλήξει πως:
- Αν μια γάτα είναι ευαίσθητη στο ουροποιητικό... ότι και να τρώει θα την πάθει την ζημιά αργά ή γρήγορα. Αν έχουμε τον νού μας... η γάτα γλυτώνει.

Τώρα σχετικά με το ποιά τροφή είναι καλή ή όχι δεν μπορώ να σου πω, μιας και κάθε γάτα αντιδρά διαφορετικά στην κάθε τροφή, και ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.
Μια γάτα μπορεί να τρώει την καλύτερη τροφή και να πάθει πέτρα ή να φράξει.. όπως και να τρώει την πιο απλή και να μην πάθει και τίποτα...(αλλά ποιος θα ρισκάρει?)

Σημαντικό ρόλο παίζει η υγεία της γάτας, η ζωή που κάνει (κινητικότητα, άσκηση, παιχνίδι) και τα κιλά της.
Όσο πιο καθιστική ζωή κάνει και όσο πιο παχιά είναι... οι πιθανότητες αυξάνουν, σε συνδυασμό βέβαια και με την προδιάθεση....

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 13:49, 03-10-10:

σ'ευχαριστώ julia
τον προσέχω όσο μπορώ κι ακόμα παραπάνω
και τις δύο φορές το κατάλαβα αμέσως και δεν έπαθε αποφραξη και τον έχω πάει ΑΜΕΣΑ στο γιατρό που του έκανε όλες τις αιματολογικές και τον εξέτασε και του έκανε κι ακτινογραφία
όλα τα όργανα είναι εντάξει και τα νεφρά κυρίως καθως κι οι αιματολογικές τέλειες
απλά είπα μήπως η τροφή δημιουργεί κάτι και πρέπει να την αλλάξω

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 14:13, 03-10-10:

Κατάλαβα...
Μπορεί απλά να είναι "κατασκευαστικό" το θέμα του, οπότε δεν θα κάνει διαφορά μεγάλη μια τροφή ή μια άλλη..ή απλά ο οργανισμός να δουλεύει έτσι.

Μπορείς να του αλλάξεις τροφή, (μην ξεκινήσεις με την μεγάλη συσκευασία όμως...) και να δείς πως θα αντιδράσει. Το κακό είναι ότι οι τροφές θέλουν χρόνο για να δείξουν αν κάνουν τελικά καλό ή κακό...

Και φυσικά δεν μπορούμε να ξέρουμε ποτέ, αν τελικά το όποιο αποτέλεσμα ήταν μόνο εξαιτίας της τάδε τροφής....

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H mickey mouse έγραψε στις 14:17, 03-10-10:

έχεις δίκιο
προς το παρόν θα του δίνω για λίγο καιρό την royal canin diabetic γιατί βρήκαμε ελάχιστα ανεβασμένο το σάκχαρο αίματος (ίσως κι απο το stress)
κι αφού επαναλάβουμε με ένα τεστ απο το αυτάκι θα συζητήσω και με το γιατρό πάλι το θέμα αυτό
thanks και πάλι

Παράθεση

elanaparis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elanaparis
Ο elanaparis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O elanaparis έγραψε στις 10:46, 07-10-10:

Καλημέρα, Ψάχνω να βρω την Young Male της Royal Canin στην Αθήνα και
πιο συγκεκριμένα στο Νέο Κόσμο ή σε κάποια κοντινή περιοχή. Μπορεί κάποιος
να μου δώσει πληροφορίες;
Ευχαριστώ

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,757 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:56, 07-10-10:

Καλημέρα Όλα τα κτηνιατρεία έχουν αυτες τις τροφές,και κάποια πετ σοπ φαντάζομαι.Εδώ τουλάχιστον δεν υπάρχει κτηνιατρείο που να μην την έχει..

Παράθεση

Andrianna (Οντίλ μου)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Andrianna
H Οντίλ μου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάνω από 10 σίγουρα... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Andrianna έγραψε στις 10:32, 08-01-11:

Έψαξα αλλά δεν βρήκα ίδιο θέμα με αυτό αλλά αν κάνω λάθος με συγχωρείτε! Λοιπόν έχω μια απορία. Ξέρω ότι υπάρχει η Royal canin για γατάκια αλλά από 4 μηνών. Το γατάκι μου είναι 2μιση μηνών περίπου, κοντεύει 3. Υπάρχει σειρά που είναι για μικρότερες γατούλες; Και αν δεν υπάρχει η Οντίλ μου θα μπορεί να τα μασήσει; Θα της δώσουν τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά..;

Θα ανοίξω σύντομα και θεματάκι να την γνωρίσετε καλύτερα! Είναι μία γλύκα η αγάπη μου.

Παράθεση

evi27

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi27
H evi27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H evi27 έγραψε στις 10:38, 08-01-11:

Ναι νομίζω υπάρχει η babycat 34 για μικρότερα γατάκια

Παράθεση

Andrianna (Οντίλ μου)

Νεοφερμένος

H Οντίλ μου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάνω από 10 σίγουρα... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Andrianna έγραψε στις 10:42, 08-01-11:

αλήθειά; Πολύ χαίρομαι!! Διάβασα και στις κριτικές αλλά δεν ήταν. Ευχαριστώ πολύ Και η οντίλ μου σε ευχαριστεί με ένα φιλάκι

Παράθεση

evi27

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi27
H evi27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H evi27 έγραψε στις 10:49, 08-01-11:

Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα να μασήσει τις κροκέτες κάνει και καλό για τα δόντια αλλά μπορείς να τις μουλιάσεις και σε νερό Φιλάκια στην Οντίλ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Andrianna (Οντίλ μου)

Νεοφερμένος

H Andrianna έγραψε στις 10:52, 08-01-11:

ναι αυτο θα κάνω αν και ούτε εγώ νομίζω να χει πρόβλημα! Έχει μασήσει όλα τα έπιπλα (γιατί αλλάζει δοντάκια) μαζί με το χέρι μου οπότε μια χαρά.

Παράθεση

Kalliastar (Κάλλια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Kalliastar
H Κάλλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2,106 μηνύματα.

H Kalliastar Ride Free :) έγραψε στις 11:42, 10-01-11:

Τον Πάρη τον ταϊζω απο 2 μηνών περίπου με royal kanin 36 που ειναι για γατάκια απο 4 μηνων μέχρι ενός έτους, γιατι στην Τριπολη δεν εβρισκα πουθενά την Babycat. Ο κτηνιατρος μου είπε ότι αφού μπορεί και τις μασάει δεν έχει πρόβλημα

Παράθεση

Abbigail-Abby

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Abbigail-Abby
H Abbigail-Abby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H Abbigail-Abby έγραψε στις 12:36, 11-02-11:

Ποια η γνώμη σας για την τροφούλα "royal canin babycat 34"?
(Δεν την βρίσκω στις κριτικές.Aν υπάρχει κάτι σχετικά με την συγκεκριμένη τροφή, σας παρακαλώ στειλτε μου το link..)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:44, 11-02-11:

Ειναι ιδια με αυτη αν δεν κανω λαθος,απο την κτηνιατρικη σειρα.Τη βρισκω καλη για γατακια,γιατι εχει πολυ μικρες κροκετες που μπορουν να μασησουν κι ετσι η μεταβαση στην στερεα τροφη ειναι πιο ευκολη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Abbigail-Abby

Νεοφερμένος

H Abbigail-Abby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 49 μηνύματα.

H Abbigail-Abby έγραψε στις 12:52, 11-02-11:

Ευχαριστώ πάρα πολύ
Ξέρετε αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε κονσέρβα?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:54, 11-02-11:

Ναι υπαρχει σε μους παλι με το ονομα babycat για γατακια μεχρι τεσσαρων μηνων,και σε κομματακια (φακελακι) με ονομασια Kitten για γατακια απο τεσσαρων μηνων και ανω.

Παράθεση

Abbigail-Abby

Νεοφερμένος

H Abbigail-Abby έγραψε στις 13:01, 11-02-11:

Ευχαριστώ πολύ

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:05, 11-02-11:

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 15:40, 19-04-11:

Και εγω αυτη χρησιμοποιησα για την μεγαλη μου πρωτα...και τωρα για το 2ο μωρο μου..! Βεβαια οι τροφες ειναι υποκειμενικες εδω μεσα γιατι ο καθενας μας χρισημοποιει και καποια αλλη...αλλα απο την προσωπικη μου εμπειρια θεωρω οτι ειναι απο τις καλυτερες τροφες!!

Παράθεση

anmaddna

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anmaddna
H anmaddna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H anmaddna King Gioukas Chiotis έγραψε στις 13:45, 16-11-11:

Καλησπέρα,
πριν 2 εβδομάδες βρήκα ένα αρρωστο γατάκι έξω από το σπίτι μου. Έκανε διάρροιες, δεν έτρωγε παρά ελάχιστα και από ενεργητικότητα μηδέν, καθόταν σε μια γωνιά στη ζέστη και δεν έκανε τίποτα τις πρώτες μέρες. Το πήγα στον κτηνίατρο, ο οποίος διέγνωσε πρόβλημα τύπου γαστρεντερίτιδα κι αφού χθές έκανε και την δεύτερη δόση αντιβιοτικού τώρα τα "υπολείμματά" του είναι μια χαρά. Ο γιατρός μου συνέστησε να του δίνω royal canin ειδική για τα γαστρεντερικά προβλήματα και μου είπε ότι μπορώ να της την δίνω μέχρι να τελειώσει. Συγκεκριμένα 30 με 40 γραμμάρια την ημέρα που σημαίνει διάρκεια γύρω στον 1μιση μήνα και τίποτα άλλο παρά μόνο λίγο βραστό κοτόπουλο. Οι ενστάσεις μου είναι οι εξής:
1) Πίσω στις οδηγίες λέει να της δίνεται μετά από συμβουλή γιατρού 1 με δύο εβδομάδες και να την σταματήσει όταν γίνει καλά.
-> Το ότι μου είπε να της δίνω για τόσο καιρό εντάξει μπορεί να χρειάζεται κι ας σταμάτησαν οι διάρροιες, γιατρός είναι ξέρει! Αλλά 30 με 40 γραμμάρια την ημέρα μόνο και λίγο κοτόπουλο? Λίγο δεν είναι??? Το γατάκι είναι περίπου 3 με 4 μηνών και γύρω στο 1 κιλό.
2) Στα συσταστικά λέει animal digest, animal fats, maize gluten, wheat gluten, soya oil...
->Μερικά από αυτά είναι απαγορευτικά για την γάτα ή κάνω λάθος???
Πείτε μου την γνώμη σας γιατί θέλω να το βοηθήσω να γίνει καλά κι όχι το αντίθετο!!!!
Ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων!!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:19, 16-11-11:

Δεν είναι απαραίτητο να της δίνεις ακριβώς όσο σου είπε ο κτηνίατρος. Δίνε της να τρώει όσο θέλει, μικρό είναι ακόμα! Από συστατικά όπως καταλαβαίνεις δεν περιέχει τα καλύτερα. Εγώ δεν θα την άλλαζα την τροφή μέχρι να τελειώσει γιατί οι συχνές αλλαγές τροφής μπορούν να προκαλέσουν διάρροια.

Παράθεση

anmaddna

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anmaddna
H anmaddna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H anmaddna King Gioukas Chiotis έγραψε στις 11:26, 17-11-11:

Βασικά παρατήρησα ότι με τα 60 γραμμάρια την μέρα και λίγο κοτόπουλο που της βάζω όταν εμείς κοιμόμαστε είναι εντάξει...θα το πω και στον γιατρό αύριο που θα πάω για να την τσεκάρει κι αν του αρέσει!!!!

Παράθεση

Ρύζι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ρύζι
Ο Ρύζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O Ρύζι απο Binx, Τρούφας έγραψε στις 10:50, 16-06-13:

http://www.forbes.com/sites/marcbabej/2013/05/29/dog-food-made-from-feathers-a-win-win-for-royal-canin/

περίληψη: Η RC ανακοινώνει περήφανα οτι αντικαθιστά την πρωτεΐνη απο το κρέας πουλερικών με πρωτεΐνη που προέρχεται από φτερά πουλερικών κ σκουλήκια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 13:53, 16-06-13:

Η Βιοχημεία κάνει θαύματα. Σπάζουν ωραία και καλά τις δομές στα φτερά και πούπουλα και στα σκουλήκια, παίρνουν τα αμινοξέα, κάνουν την πρωτεΐνη και βουαλά!

Ακούγεται αηδιαστικό, αλλά επί της ουσίας δεν έχει σοβαρή διαφορά με τις μέχρι τώρα χρησιμοποιούμενες πρώτες ύλες: η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια.

Άσε που στο θέμα sustainability (ας το μεταφράσουμε ως "αειφόρο ανάπτυξη") έχει δίκιο: πού να βρεις πηγή πρωτεΐνης για τόσα ζώα και ανθρώπους, με παράλληλη ανάγκη για μαζική παραγωγή, χαμηλό κόστος και σταθερή κατά το δυνατόν ποιότητα; Ο υπερπληθυσμός είναι εδώ και η ανάγκη να τραφεί αυτός, αναγκάζει τους επιστήμονες τροφίμων να στραφούν σε μονοπάτια καινούρια και αμφιλεγόμενα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 16:51, 16-06-13:

Aλήθεια.Εξάλλου η εντομοφαγία είναι στα σκαριά για όλους εμάς που δε κατέχουμε το άθλημα.

Άσχετο με το παραπάνω πάντως, σκεφτόμουν, μόνο εμείς οι γατογονείς έχουμε τόσο κόλλημα με τις τροφές ή το παθαίνουν κι άλλοι ?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Elizatil

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους