Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,943 εγγεγραμμένα μέλη και 717,841 μηνύματα σε 22,437 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 323 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σειρά τροφής Pronature

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 12:31, 01-10-12:

Καλησπέρα!

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς από σας τη σειρά τροφής pronature? Μου φάνηκε ενδιαφέρουσα, έχει καλά συστατικά, μου τη σύστησαν σε δύο πετ σοπ αλλά δεν είχε τύχει να ξέρω τπτ για την τροφή αυτή οπότε δεν την αγόρασα.

Κάποια γνώμη;!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,298 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:40, 01-10-12:

Καλησπερα.Μπορεις να γραψεις τα συστατικα της εδω,μπας και παρουμε καποια ιδεα;Επισης,ποσοστα πρωτεινων κλπ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 14:54, 01-10-12:

λοιπόν!

για γατάκια ηλικίας 2-12 μηνών: http://www.pronature.ca/en/cat-produ...otato-formula/

για γάτες ηλικίας 1+ ετών: http://www.pronature.ca/en/cat-produ...range-formula/

για γάτες ηλικίας 1-10 ετών: http://www.pronature.ca/en/cat-produ...-rice-formula/ και http://www.pronature.ca/en/cat-produ...rries-formula/

κάθε φορά κάνουμε κλικ στα ingredients, guaranteed analysis και typical analysis και βλέπουμε όλα τα συστατικά πολύ αναλυτικά.

αυτό που μου άρεσε είναι ότι έχουν adult τροφές με κυμαινόμενες τιμές πρωτεΐνης και λίπους, γιατί αλλιώς θα τραφεί ένα γατάκι 14 μηνών ας πούμε και αλλιώς μια γατούλα 3 ετών. σε ένα γατάκι ενήλικο μεν νεαρό δε, μπορούμε να δώσουμε την τροφή με τα 33% πρωτεΐνη και το 20% λίπος. σε ένα γατάκι 3 ετών δίνουμε μια τροφή adult μεν, πιο light δε, στα 28% πρωτεΐνη και 18% λίπος.

δείτε τα συστατικά οι πιο έμπειροι και πείτε μια γνώμη, εγώ δεν είμαι τόσο ενημερωμένη στο θέμα των τροφών, απλά έχω ακούσει καλά λόγια για τη συγκεκριμένη τροφή. μάλιστα μου είπαν ότι τη δίνουν και σε στειρωμένη γατούλα, χάρη στο χαμηλό λίπος και τη χαμηλή τιμή μαγνησίου, χωρίς να δίνουν τις εξειδικευμένες τροφές για στειρωμένα. μου είπαν μάλιστα ότι αυτό που πρέπει να προσέχει κανείς σε μια τροφή για στειρωμένο γατί, είναι οι τιμές μαγνησίου και ενός άλλου συστατικού το οποίο δε θυμάμαι, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα ήμουν υπόχρεη.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 11:48, 07-10-12:

Όποιος κάνει έναν κόπο να διαβάσει τα συστατικά και να μας πει μια γνώμη, θα κερδίσει ένα φιλάκι απ' την Άρια!

^
είμαστε περίπου 2 μηνών και είναι η πρώτη μας μέρα στο σπίτι! (4 Ιουλίου)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:18, 07-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Όποιος κάνει έναν κόπο να διαβάσει τα συστατικά και να μας πει μια γνώμη, θα κερδίσει ένα φιλάκι απ' την Άρια!

^
είμαστε περίπου 2 μηνών και είναι η πρώτη μας μέρα στο σπίτι! (4 Ιουλίου)
Αχουουουου!!! Τα συστατικα δεν τα ξερω, αλλα θελω το φιλακι. Μπορω να το εχω;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 12:32, 07-10-12:

Όοοχι δεν έχει φιλάκι, γιατί τα συστατικά τα έχω γράψει στο τρίτο ποστ του θέματος!!! Οπότε προς το παρόν παίρνεις μια αγκαλίτσα και όταν δεις τα συστατικά και πεις μια γνώμη, το ξανασυζητάμε για φιλάκι!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,298 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:54, 07-10-12:

Εμ αδελφακι μου,αυτα δεν ειναι συστατικα,αυτα ειναι εκθεση ιδεων!
Σοβαρευομαι. Θα τα κοιταξω το βραδακι,που θα εχω χρονο.

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 20:32, 07-10-12:

Πρωτα απ'ολα να χαιρεσαι την ομορφουλα Αρια. Να μας τη φιλησεις πολλες φορες.
Κατα τη γνωμη μου προκειται για μια σχετικα καλη τροφη. Ειδικα αυτη για γατες 1+ και ειναι grain free, ειναι πραγματικα καλη. Δεν εχει καλαμποκια, γλουτενη και ρυζια και γενικα εχει καλα συστατικα.
Οι αλλες περιεχουν καστανο ρυζι, χωρις ομως αυτο να ειναι και κακο.

Τωρα βεβαια παιζει ρολο και η τιμη. Ποσο εχει η μεγαλη συσκευασια;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kiss bill : 07-10-12 στις 21:05.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:07, 07-10-12:

Καλη μου φαινεται και εμενα.Βεβαια οκ..οσα συστατικα μπορω να καταλαβω.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 00:59, 08-10-12:

Βασίλη, τα 2,5 κιλά κάνουνε γύρω στα 25 ευρώ. Πιο φθηνή από τη χιλς που δίνουμε τώρα στη γατούλα μας.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 06:48, 08-10-12:

Μου φαίνεται και μένα αρκετά μελετημένη. Μου έκανε εντύπωση ότι πολλά συστατικά που έχει μέσα είναι οργανικά. Περιέχει επίσης ένα ικανοποιητικό ποσοστό πρωτεϊνης, που φαίνεται να είναι καλής προέλευσης.

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 21:28, 08-10-12:

Νομιζω αξιζει να τη δοκιμασεις. Η Hills εχει καλαμποκι, σογια, γλουτενη και οι γατες μας δεν ειναι κοτες.
Δε χανεις τιποτα να την αλλαξεις, αφου ειναι και φτηνοτερη. Μονο κανε σταδιακη μεταβαση, αναμιγνυοντας τη μια με την
αλλη, αυξανοντας σιγα σιγα την καινουρια.
Βλεπω εχει και συσκευασια των 5,5 κιλων. Αυτη θα ειναι οικονομικοτερη. Την φερνουν τα πετ σοπ;

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 07:57, 09-10-12:

το μόνο που με προβληματίζει, αλλιώς θα τη δοκίμαζα ήδη, είναι οι πολλές ίνες που έχει. μήπως πέσουν βαριές στη γατούλα μου;

η χιλς έχει 1,2% ίνες, ενώ η pronature κάπου στο 5,5%, κάτι τέττοιο. και είμαστε 5 μηνών ακόμα.

μήπως να περιμένω να μεγαλώσει λιγάκι; και εννοείται να κάνω σταδιακά τη μετάβαση;

την έχουν στα πετ σοπ ναι, εδώ θεσσαλονίκη την έχω βρει.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:05, 09-10-12:

Εγω θα σου ελεγα, μια και εχει τοσο πολλες ινες, να περιμενεις τουλαχιστον να κλεισει τους εξη μηνες.
Προβληματιζομαι ομως, με το θεμα των ινων. Το εχω παθει και γω με τα δικα μου. Οταν επαθε η μεγαλη μου γατουλα διαβητη, επρεπε να παρουμε τροφη για διαβητηκες γατουλες. Και επειδη οπου εβρισκε κροκετες τις τσακιζε, οτι και ναταν, δεν παιρναμε αλλο ειδος, εκτος απο τις W/D της Hills και τις Diabetic της Royal Canin. Eτσι συνηθισαν και τα αλλα σε αυτες. Ειχα ρωτησει βεβαια τον κτηνιατρο αν κανει να τρωνε τα αλλα απο τις διαβητικες και μου ειχε πει οτι δεν υπαρχει προβλημα. Το θεμα ειναι οτι τα αλλα μου γατια συνηθισαν σε μια τροφη που δεν την χρειαζονταν για λογους υγειας, μια τροφη με πολλες ινες και μετα δεν μπορουσαν να κανουν καλα τα κακα τους, αν τους εδινα αλλη τροφη. Θα σου ελεγα, να το συζητησεις με τον κτηνιατρο πρωτα, πριν του αλλαξεις την τροφη.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 20:55, 24-01-16:

Kαλησπέρα ! Θα ήθελα να μοιραστείτε μαζί μου τη εμπειρία σας απο τροφές της pronature . H τροφή που έδινα πριν στο γάτο μου ήταν συνδυασμος arden light & canagan σολωμός . Η arden του άρεσε πολύ αλλά δεν υπήρχε λόγος να τρώει τελικά light καi την canagan κάποια στιγμή αρχισε να την βαριέται . Τώρα λοιπόν του πήρα την πάπια πορτοκάλι χωρίς σιτηρά και έχει ξετρελαθεί . Απαιτεί περισσότερη ποσότητα απο την συνιστώμενη , προς το παρόν του κάνω το χατήρι ,αλλά έχω και τους ενδοιασμούς μου για την τροφή . Την πάπια την έχω σαν κάτι πολύ λιπαρό στο μυαλό μου .Επίσης στα συστατικά είδα ότι έχει αλάτι , αλευρο σολωμού και όχι έλαιο , και εδώ σκέφτομαι να του εδινα και λίγο λάδι σολωμού που έχω ή θα είναι too much γιατί εχει και λιναρόσπορους η τροφή ? . Με λίγα λόγια για να μη σας κουράζω να εμπιστευτώ τα υλικά της και να μην προσθέτω τίποτα σε αυτά ? Επίσης για το καλοκαίρι θα ήταν καλύτερη επιλογη ο σολωμός με καστανό ρύζι ? Ν α ρίξουμε κάπως την πρωτείνη , λίγο ριζάκι έχει , δεν ειναι και καλαμποκι . Δεν θέλω να μου αποκτήσει & χοληστερίνη .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 00:48, 25-01-16:

Καλησπέρα! Εμείς τη δίναμε πάνω από 1-2 χρόνια χωρίς ιδιαίτερες προσθήκες. Την πίεζα να φάει λίγο λάδι σολωμού κι εγώ αλλά δεν το ήθελε οπότε δεν έκατσε. Της έδινα μόνο βραστό κοτοπουλάκι ή καμια κονσερβίτσα έτσι για να τρώει και κάτι υγρό. Κατά τα άλλα ήμασταν πολύ ευχαριστημένοι με την τροφούλα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 10:57, 25-01-16:

Καλημέρα!! και εγώ την έχω δώσει στις δικές μου - την πάπια - και τη θεωρώ πολύ καλή τροφή. Τους ταίριαξε πολύ ωραία και την έτρωγαν με όρεξη! τα συστατικά της είναι πολύ καλά, οπότε θεωρώ ότι δεν θα έχει πρόβλημα κανένα. Το μόνο μείον είναι ότι δεν φέρνουν την πιο μεγάλη συσκευασία οπότε δεν με συμφέρει οικονομικά με 2 γάτες....

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 12:08, 25-01-16:

Επίσης συνειδητοποίησα αργά ότι δεν είναι όλοι της οι κωδικοί grain free και δίναμε αβέρτα αυτό με το ρύζι πχ, αλλά όταν το είπα στον πετσοπά μου είπε ότι ναι μεν έχει ρύζι αλλά καστανό ρύζι, όχι άλευρα και τέτοια πράματα και ότι αυτός εξακολουθεί να θεωρεί ακόμα και τον κωδικό με το ρύζι ως εξαιρετική τροφή - ήταν πετσοπ μόνο με ψαγμένες/καλές τροφές και αυτός υποτίθεται ήταν ειδικός, βέβαια δεν έπαυε να είναι έμπορος αλλά θέλω να πω ότι ήξερε και πέντε πράματα.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 12:30, 25-01-16:

Επίσης συνειδητοποίησα αργά ότι δεν είναι όλοι της οι κωδικοί grain free και δίναμε αβέρτα αυτό με το ρύζι πχ, αλλά όταν το είπα στον πετσοπά μου είπε ότι ναι μεν έχει ρύζι αλλά καστανό ρύζι, όχι άλευρα και τέτοια πράματα και ότι αυτός εξακολουθεί να θεωρεί ακόμα και τον κωδικό με το ρύζι ως εξαιρετική τροφή - ήταν πετσοπ μόνο με ψαγμένες/καλές τροφές και αυτός υποτίθεται ήταν ειδικός, βέβαια δεν έπαυε να είναι έμπορος αλλά θέλω να πω ότι ήξερε και πέντε πράματα.
Ακριβώς! Tη θεωρώ πολύ καλή τροφή για τα ζώα μας, όλη της η σειρά εξαιρετική. Εγώ δίνω και στον Ιντεφίξ και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Αν την έφερναν σε μεγάλη συσκευασία θα την έπαιρνα σίγουρα και για τα γατιά μου.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 14:22, 25-01-16:

Άσε που έχει και πλάκα να λες σε όποιον σε ρωτάει "α ναι η γάτα μου τρώει πάπια πορτοκάλι" ή "σολωμό με κράνμπερις" και φυσικά να σε περνάνε για τρελή, η μάνα μου ακόμα γελάει με αυτά τα συστατικά.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 16:38, 25-01-16:

Άσε που έχει και πλάκα να λες σε όποιον σε ρωτάει "α ναι η γάτα μου τρώει πάπια πορτοκάλι" ή "σολωμό με κράνμπερις" και φυσικά να σε περνάνε για τρελή, η μάνα μου ακόμα γελάει με αυτά τα συστατικά.
χαχαχαχα και μένα ο άντρας μου!!! βέβαια δεν σου κρύβω πως είμαι ολίγον καχύποπτη.... Θέλω να πιστεύω πως επειδή γίνονται ποιοτικοί έλεγχοι έστω και δειγματοληπτικά θα τηρούν όσα αναγράφουν... το ελπίζω τουλάχιστον !!!

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 23:10, 25-01-16:

Ευχαριστώ κορίτσια για την γρήγορη ανταπόκριση . Όταν τελειώσει η περίπου 3κιλη συσκευασία που αγόρασα λέω να πάρω αυτή με το καστανό ρύζι και το σολωμό , θα έχει μπει και η άνοιξη να ρίξουμε κάπως και την πρωτείνη Είναι όντως πολυ γκουρμεδιά , νομίζω ότι το αλάτι που έχει ίσως να την κάνει πιο νόστιμη. Αυτό που πρέπει να παρακολουθήσω είναι τα κόπρανά του . Με την canagan kai arden πήγαινε σχεδόν αμεσως και ήταν και κάπως μαλακά αλλά οχι ανησυχητικά . Αυτά που τωρα μαζεύω από την άμμο του μου δίνουν την εικόνα δυσκοιλοιότητας.Κάθε 5 ημέρες του δίνω μια applaws .Λέω να το κάνω πιο συχνά μήπως βοηθήσει . Λέτε η νέα τροφή κάτι να του έκανε και να ρυθμιστεί μόνο του στην πορεία ???

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Ακριβώς! Tη θεωρώ πολύ καλή τροφή για τα ζώα μας, όλη της η σειρά εξαιρετική. Εγώ δίνω και στον Ιντεφίξ και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Αν την έφερναν σε μεγάλη συσκευασία θα την έπαιρνα σίγουρα και για τα γατιά μου.
Να ρωτήσω Κατερίνσ τί τροφή δίνεις τώρα στα γατιά σου ? Θέλω να φτιάξω μία λίστα στο μυαλό μου . Σκοπεύω να του αλλάζω ανά διαστήματα εταιρείες και για την ποικιλία αλλά και για ασφαλεια .

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 25-01-16 στις 23:31. Αιτία: merge
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 10:13, 26-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΛΑ
Ευχαριστώ κορίτσια για την γρήγορη ανταπόκριση . Όταν τελειώσει η περίπου 3κιλη συσκευασία που αγόρασα λέω να πάρω αυτή με το καστανό ρύζι και το σολωμό , θα έχει μπει και η άνοιξη να ρίξουμε κάπως και την πρωτείνη Είναι όντως πολυ γκουρμεδιά , νομίζω ότι το αλάτι που έχει ίσως να την κάνει πιο νόστιμη. Αυτό που πρέπει να παρακολουθήσω είναι τα κόπρανά του . Με την canagan kai arden πήγαινε σχεδόν αμεσως και ήταν και κάπως μαλακά αλλά οχι ανησυχητικά . Αυτά που τωρα μαζεύω από την άμμο του μου δίνουν την εικόνα δυσκοιλοιότητας.Κάθε 5 ημέρες του δίνω μια applaws .Λέω να το κάνω πιο συχνά μήπως βοηθήσει . Λέτε η νέα τροφή κάτι να του έκανε και να ρυθμιστεί μόνο του στην πορεία ???

Να ρωτήσω Κατερίνσ τί τροφή δίνεις τώρα στα γατιά σου ? Θέλω να φτιάξω μία λίστα στο μυαλό μου . Σκοπεύω να του αλλάζω ανά διαστήματα εταιρείες και για την ποικιλία αλλά και για ασφαλεια .
καλημέρα!!!
Λοιπόν εμείς είμαστε μια περίπτωση ιδιάζουσα.... στη Μιλού κάνω δίαιτα και περιμένω να χάσει αυτό το 1 κιλό για να έρθει στα σωστά μεγέθη...της δίνω λοιπόν την κτηνιατρική royal satiety management. Ισως της πάρω και την obesity θα μιλήσω πάλι με την κτηνίατρο.
Στην Κίρα δίνω acana wild prairie μια χαρά της ταιριάζει - και στη Μιλού δεν λέω όταν την τρώει - ΑΛΛΑ....για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι ευχαριστημένη γιατί της δημιουργεί δυσκοιλιότητα....οπότε σκέφτομαι να την αλλάξουμε και να της πάρω την naturea να δω πως της πάει....
Θα προτιμούσα να δίνω pronature δεν σας κρύβω γιατί δίνω και στον Ιντεφίξ και μου αρέσει να έχω μια παραγγελία κάθε φορά αλλά δεν φέρνουν μεγάλες συσκευασίες δυστυχώς....και πρέπει να βρω λύση... arden grange δεν θα δώσω μάλλον γιατί τελικά είναι μια λίγο καλύτερη εκδοχή της royal και τα συστατικά της είναι χάλια....
Εχω δώσει και orijen μια χαρά τους ταιριάζει απλά δεν θέλω να δίνω τόση πρωτείνη....και να μπαίνω στη φάση να ζυγίζω τα γραμμάρια για να μην ξεφύγω.... εντάξει για λίγο ΟΚ αλλά και οικονομικά να το δεις ξεφεύγεις πολύ....
Είμαι λίγο προβληματισμένη και δεν έχω καταλήξει ακόμα... Η go grain free μου άρεσε πολύ αλλά και αυτή είναι πανάκριβη... σχεδόν 8 ευρώ το κιλό....

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 12:10, 26-01-16:

Κατερίνα εμείς δοκιμάσαμε και την Canagan και είμαστε ευχαριστημένοι! Εδώ τη βρίσκω σε τετράκιλη συσκευασία, μήπως υπάρχει και στην Ελλάδα; Επίσης απογοητεύτηκα με την arden, είχα την εντύπωση ότι είναι καλή τροφούλα. Από αυτά τα συστατικά της
Σύνθεση: Φρέσκο κοτόπουλο (26%), πατάτα (26%), αποξηραμένο κρέας κοτόπουλου (25%), άμυλο μπιζελιών, έλαιο κοτόπουλου, ολόκληρο αποξηραμένο αυγό, υδρολυμένο προϊόν κοτόπουλου, έλαιο σολομού, εκχύλισμα μαγιάς, εκχύλισμα βύνης, ίνες μπιζελιού, μεταλλικά στοιχεία, πρεβιοτικά FOS & MOS, εκχύλισμα cranberry, γλυκοσαμίνη, MSM, χονδροϊτίνη, νουκλεοτίδια
ποιο είναι κακό; Να ξέρω γιατί τη συστήνω δεξιά κι αριστερά, ειδικά από τότε που έγιναν όλοι της οι κωδικοί grain free

edit: χχαχα τώρα παρατήρησα ότι είναι τα συστατικά με τα "νουκλεοτίδια", αλλά όπως και να 'χει τα κοτόπουλα κλπ φαίνονται καλά, όχι;

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 14:40, 26-01-16:

Κατερίνα εμείς δοκιμάσαμε και την Canagan και είμαστε ευχαριστημένοι! Εδώ τη βρίσκω σε τετράκιλη συσκευασία, μήπως υπάρχει και στην Ελλάδα; Επίσης απογοητεύτηκα με την arden, είχα την εντύπωση ότι είναι καλή τροφούλα. Από αυτά τα συστατικά της

ποιο είναι κακό; Να ξέρω γιατί τη συστήνω δεξιά κι αριστερά, ειδικά από τότε που έγιναν όλοι της οι κωδικοί grain free

edit: χχαχα τώρα παρατήρησα ότι είναι τα συστατικά με τα "νουκλεοτίδια", αλλά όπως και να 'χει τα κοτόπουλα κλπ φαίνονται καλά, όχι;
Δεν την ξέρω την Canagan, ούτε και που μπορώ να την προμηθευτώ.

Γενικά γνωρίζω ότι μια τροφή για να είναι καλή πρέπει τα πρώτα της συστατικά να είναι κρέας ή παράγωγά του και όχι αλεύρια ή άλλα. Η Arden είναι καλύτερη από τη royal αλλά νομίζω πως πάνω - κάτω είναι ίδιες σε ποιότητα. Εχουν την ίδια φιλοσοφία σαν τροφές. Και τα συστατικά της είναι σίγουρα καλύτερα σήμερα από ότι λίγο καιρό πριν. Πολύς κόσμος δίνει... βέβαια τα reviews δεν είναι πάντα καλά....και τα συστατικά της μέτρια, ακριβή τροφή, οπότε δεν την προτιμώ!

Αυτό που έχω καταλάβει ότι το θέμα της τροφής εχει γίνει πολύ της μόδας τον τελευταίο καιρό, το μάρκετινγκ φοβερό και τονίζει συνέχεια τη σπουδαιότητα των συστατικών, να πάρουμε το ένα ή το άλλο, φρέσκιες τροφές κλπ.κλπ. και εμείς όλοι έχουμε πέσει σ' αυτό το τρυπάκι και τρέχουμε....
Η σχέση ποιότητας όμως και τιμής είναι δυσανάλογη....Δηλ. πρέπει να δίνουμε 7 ευρώ και πάνω το κιλό για μια τροφή που να "ικανοποιεί" την ανάγκη μας για καλύτερη διατροφή όπως μας πιπιλίζουν το μυαλό συνέχεια... για κάποιους όμως με πάνω από 1 ζώο είναι πολύ δύσκολο....
Από την άλλη και οι τροφές τύπου royal, arden κλπ. έχουν παρόμοιο κόστος, απλά άλλη φιλοσοφία. Δεν είναι δηλαδή ότι τις βρίσκεις φθηνότερα οπότε λες ΟΚ δεν πειράζει μικρή διαφορά το παλεύεις....

Προσπαθώ λοιπόν να παίρνω μια τροφή που να διαβάζω καλά πράγματα (reviews Ελλάδα/εξωτερικό) για το πως τη δέχονται τα ζώα, τι αντιδράσεις έχουν στο πεπτικό τους κλπ. και φυσικά να μπορώ και να την πληρώσω, ώστε να ελπίζω ότι δίνοντας κάτι καλύτερο από το μέσο όρο δεν θα μου κάνουν κάποιο πρόβλημα, σε περίπτωση ευαισθησίας φυσικά. Γιατί πιστεύω πως αν είναι να παρουσιάσουν το πρόβλημα θα το πάθουν με όποια τροφή και αν δίνουμε....

H pronature μου άρεσε και στα συστατικά αλλά και στην τιμή. Αλλά η τιμή για τα 2,72 κιλά = 25 ευρώ βρίσκω ότι είναι υψηλότατη... και δυστυχώς και οι εναλλακτικές σε τροφές τέτοιου τύπου είναι πανάκριβες....

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 15:30, 26-01-16:

Συμπληρωματικά να πω ότι και η applaws ξηρά τροφή είναι μια πολύ καλή τροφή στα συστατικά και έχει 6,5 ευρώ το κιλό. Οπότε είναι μια πολύ καλή εναλλακτική και σκέφτομαι να την πάρω/ (http://applaws.co.uk/product/dry-cat...-extra-salmon/)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kat-cats : 26-01-16 στις 15:47.
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 15:56, 26-01-16:

Κατερίνα για την κάναγκαν, είδα κάπου κάποιος εδώ μέσα τη δίνει στη γατούλα του, αλλά δε θυμάμαι ποιος, νομίζω η ΕΛΑ; Βρήκα πρόχειρα ένα λινκ (http://www.petopoleion.gr/c.Olistikes-kai-Viologikes.128808.html?manufacturer_id=293461&manufacturer_name=Canagan) αλλά είναι ακριβή όντως, 50 ευρώ τα 4 κιλά. Με τρία ζωάκια δεν ξέρω αν βγαίνεις, εμείς την Άρια την κακομαθαίνουμε γιατί είναι μόνη της και μας παίρνει προς το παρόν ακόμα. Είναι καλή τροφή πάντως αν κάτσει ποτέ να δοκιμάσεις.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 16:07, 26-01-16:

Κατερίνα για την κάναγκαν, είδα κάπου κάποιος εδώ μέσα τη δίνει στη γατούλα του, αλλά δε θυμάμαι ποιος, νομίζω η ΕΛΑ; Βρήκα πρόχειρα ένα λινκ (http://www.petopoleion.gr/c.Olistike...r_name=Canagan) αλλά είναι ακριβή όντως, 50 ευρώ τα 4 κιλά. Με τρία ζωάκια δεν ξέρω αν βγαίνεις, εμείς την Άρια την κακομαθαίνουμε γιατί είναι μόνη της και μας παίρνει προς το παρόν ακόμα. Είναι καλή τροφή πάντως αν κάτσει ποτέ να δοκιμάσεις.
Σε ευχαριστώ! εχω επιδοθεί σε έρευνες....είναι όντως ακριβή για εμάς δεν μας παίρνει... αλλά εντάξει θεωρώ ότι μπορώ να βρω καλή τροφή και με λιγότερα λεφτά. Υπάρχουν αρκετές επιλογές...προσπαθώ να βρω την καλύτερη δυνατή επιλογή!

Επίσης γενικά να πω ότι οι περισσότερες τροφες περιέχουν μεγάλο ποσοστό σιτηρών! Για να μη φαίνεται πόσο πολύ στάρι, καλαμπόκι κλπ. περιέχουν οι τροφές, αν κοιτάξετε στη σύνθεση θα δείτε: π.χ. κοτόπουλο 13%, σιτάρι 17%, καλαμπόκι 15% κλπ. που σημαίνει ότι αν τα αθροίσουμε το μεγαλύτερο ποσοστό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ κρέας...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kat-cats : 26-01-16 στις 16:16.
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 23:27, 26-01-16:

Καλησπέρα! Ο Έλα είναι η πρώτη γάτα μέσα στο σπίτι . Με τις εξωτερικές το θέμα διατροφής το έχω τακτοποιήσει . BREKKIES και επίσκεψη σε γιατρό αν χρειαστεί . Απ τους φίλους και γνωστούς που έχουν ή είχαν στο παρελθόν στειρωμένο γάτο με r c για στειρωμένους τους εβγαζαν και ζουν ή εζησαν μέχρι τα βαθιά γεράματα. Τώρα επειδή έχω μπει σε αυτό το τρυπάκι με την διατροφή , επηρεασμενη και με αυτα που διαβάζω στο φόρουμ έχω ξοδεψει μία περιουσια για τις τροφες του . Ξεκίνησα με n&d ,πανάκριβη εβγαινε 18 ευρώ το κιλό και στην πορεία περασα στην canagan ,σολωμος.Από το πετοπωλείον την παρήγγελνα και εγω . Ομως όσο παιρνάει ο καιρός διαμορφώνω προσωπικη άποψη πάνω στη διατροφή του γάτου . Τί εννοώ με αυτό ?? Δεν είναι μόνο η τιμή , σημαντικό ακόμη και αν μπορεις να κακομάθεις τον έναν αλλά λέων , γιατί σήμερα μπορείς αύριο ίσως όχι ,αλλά να ταιριάζει και με τη δική σου λογική . Ας πούμε η δική μου λογική λέει ότι η μεσογειακή γάτα δεν έχει ανάγκη τόσο πρωτείνη και ας είναι σαρκοφάγο . Επίσης όχι καλαμπόκι , σιτηρά -προσωπικά δυσκολεύομαι και γω να τα χωνεψω που δεν είμαι γάτα , αλλά λίγο ρυζάκι τί πειράζει ?? Γιατί τα γράφω όλα αυτά? Περισσότερο για να τα διαβάσω εγώ . Εχω αφιερώσει πολλή ενέργεια πάνω σε αυτό και πρέπει να το τακτοποιήσω μέσα μου. Από την άλλη είναι και η κράση του ζώου .
Την naturea που ανέφερε η Κατερίνα την σκέφτηκα και γω κάποια στιγμή αλλά εχει υψηλή πρωτείνη , σίγουρα όχι για τώρα που θα αρχίσει να ζεσταίνει ο καιρός ,επίσης είναι για όλα τα ηλικιακά σταδια και νομίζω ότι εχει τσιμπημένο mg . Σαν τιμή μου φαίνεται λογική ...αν έχεις ξεκινήσει από τα 18 ευρώ . Τώρα λοιπόν λέω να κολλήσω για λίγο στην pronature , να δοκιμάσω όλες τις γεύσεις που ανταποκρίνονται στην ηλικία του και ας έχουν κάποιες και καστανό ρύζι . Οι Καναδοί μου φαίνονται αξιόπιστοι και -είναι χαζό αλλά θα το γράψω -μ άρεσε πολύ το στήσιμο της σελίδας τους και πώς σου πουλάνε τις γατοτροφές. Τώρα το θέμα της δυσκοιλιότητας θα το παρακολουθήσω . Μπορεί και να μην είναι και να φταίει το νέο κουτί της ever clean που έβαλα . Αυτό είναι και το μεγάλο του κόλλημα και πιθανή αιτία μελλοντικής μου πτωχευσης .Την van cat με βαριά καρδιά την δέχεται οπότε προς το παρόν το θέμα αυτό είναι μονόδρομος.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 10:01, 27-01-16:

Καλημέρα! και εγώ πιστεύω πως θα πρέπει να δίνουμε μια τροφή που να πληρεί όλα τα χαρακτηριστικά που νομίζουμε σημαντικά, μέσα σ' αυτό και τη τιμή του! Γιατί όπως πολύ σωστά είπες σήμερα μπορώ, αύριο...;;;
Επίσης πολλοί ταίζουν rc και τα ζώα τους ζουν μέχρι τα βαθιά γεράματα. Και αυτό είναι επίσης σημαντικό να προσέξουμε, να μην τρέχουμε δηλαδή πίσω από κάθε τι που μας σερβίρουν.
Απλά σε σύγκριση η rc με μια άλλη τροφή θεωρώ πως δεν είναι φθηνότερη....οπότε μεταξύ δύο τροφών προτιμώ αυτή με τα "καλύτερα" συστατικά. Εγώ έτσι τουλάχιστον κρίνω ποια να πάρω.
Η acana ας πούμε έχω δει ότι ενώ την τρώνε, τους φέρνει δυσκοιλιότητα. Στην Κίρα κυρίως....γι' αυτό και θέλω να αλλάζω που και που ώστε και να μην βαριούνται αλλά και να παίρνουν και στοιχεία από την μία ή την άλλη τροφή.
Κανονικά δεν θα έπρεπε να μας προβληματίζει η υψηλή πρωτείνη αλλά ότι τρώνε ξηρά τροφή. Γιατί εκεί πιστεύω είναι το πρόβλημα, γι αυτό και εμπλουτίζω τη διατροφή τους με κονσέρβες. Η υψηλή πρωτείνη από μόνη της δεν δημιουργεί πρόβλημα αλλά σε συνάρτηση και με άλλα συστατικά π.χ. μαγνήσιο, φώσφορο κλπ.
Και όπως είπα δεν πιστεύω ότι αν δεν υπάρχει προδιάθεση θα συμβεί κάτι....θα συμβεί βεβαίως συνδυαστικά αλλά θα πρέπει να υπάρχει και πρόβλημα.Οπότε δεν αγχώνομαι γι αυτό.
Η pronature είναι πολύ καλή τροφή. Τα συστατικά της πολύ καλά, με ίνες που βοηθούν πολύ - το είδα και με την Κίρα - απλά είναι μικρή η συσκευασία που φέρνουν εδώ. Γιατί υπάρχει μεγαλύτερη συσκευασία αλλά δυστυχώς δεν την φέρνουν. Μην σε αγχώνει το ρύζι, είναι καστανό και μαζί με τα υπόλοιπα συστατικά είναι πολύ καλή.
Στον Ιντεφίξ δίνω pronature με ψάρι και είμαι πολύ ευχαριστημένη. Διατηρείται στα κιλά του, λίγα κακά, καθόλου αέρια, όλα μια χαρά!
Το βρίσκω απίθανο να τον πειράζει η άμμος.... μήπως η τροφή που δίνεις....με την pronature λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 10:27, 27-01-16:

Καλημερα Κατερίνα ! Συμφωνώ σε αυτά που λες . Πάντως την pronature την εχει ξεκινήσει εδώ και μία εβδομάδα συστηματικά και από τότε έχω προσέξει αυτή την αλλαγή . Τα κόπρανα λιγότερα και πιο σφικτά . Ισως ο συνδυασμός arden & canagan που έδινα να τον έκαναν πιο ...παραγωγικό . Στην άμμο αυτη τη φορά χρεώνω όχι τόσο γερούς σβώλους στα ούρα . Σήμερα το πρωί του εμπλούτισα την τροφή με λιγο λάδι σολωμου . Η pronature εχει αλευρο σολωμου και λιναρόσπορους ελπίζω να μην υπερέβαλλα . Ισως το λάδι να τον βοηθήσει και στο έντερο . Λεω να του δίνω μέρα παρα μέρα . Να περιορίζω λίγο την τροφή ? Λες να είναι παχυντικό ? Οι απορίες μου δεν έχουν τελειωμό .

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 10:37, 27-01-16:

Kαλημέρα και πάλι!!! γνωρίζω πως όταν γίνονται...παραγωγικά τότε ο λόγος είναι είτε ότι τρώνε περισσότερο απ' ότι χρειάζονται, είτε ότι η τροφή δεν αφομοιώνεται, οπότε το υπόλοιπο επιστρέφεται στη φύση...
Θα σου πρότεινα να δίνεις μια μόνο τροφή, όχι πολλές μαζί γιατί τότε διαταράσσεται η ισορροπία και στο τέλος δεν θα ξέρεις τι συμβαίνει. Μια τροφή λοιπόν, την pronature, είναι πολύ καλή και θεωρώ πως δεν έχεις λόγο να δίνεις επιπλέον κάτι.... Δίνε τη τουλάχιστον ένα μήνα συνεχόμενα για να μπορείς να βγάλεις άκρη και βλέπεις. Είναι καλή τροφή δεν θα έχεις πρόβλημα. Και έχει και εναλλακτικές, πάπια, ψάρι, γαλοπούλα.

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 23:44, 27-01-16:

Αυτό σκέφτομαι να κάνω . Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου , τις γνώσεις σου και τις προτάσεις σου . Καλό βράδυ!!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σειρά τροφής Pro Plan - Από siam
      Το θέμα έχει λάβει 79 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-04-19 στις 19:09.
    • Σειρά τροφής Vegan Ami Cat - Από Eva82
      Το θέμα έχει λάβει 49 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 18-12-16 στις 22:37.
    • Σειρά τροφής Profine - Από Piwaki
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-09-16 στις 23:23.
    • Σειρά τροφής Delicat Plus - Από fnou
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-05-10 στις 19:10.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους