Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,924 εγγεγραμμένα μέλη και 717,631 μηνύματα σε 22,410 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 281 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μεταφορά γάτας και ηρεμιστικό χάπι

loki11 (Κωνσταντίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη loki11
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

H loki11 έγραψε στις 09:59, 05-04-12:

ναι ήταν το ίδιο,του το έδειξα! μπα δε το βλέπω να του το δίνω. Αν δω ότι δεν είναι καλά μέσα στο αυτοκίνητο στην χειρότερη σκέφτομαι να του δώσω μισό εκείνη την ώρα. ο κτηνίατρος μου είπε πως με άδειο στομάχι ένα μισάωρο κάνει να τον πιάσει..
και μένα δεν μ αρέσουν τα χάπια δεν θέλω να τον επιβαρύνω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

adele

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη adele
H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 21:35, 09-09-12:

Καλησπέρα σας!! Διάβασα πολλά σχετικά θέματα με αυτό που θα σας αναλύσω παρακάτω, αλλά δυστυχώς έχω πολλές απορίες και είμαι πάρα πολύ ανήσυχη, οπότε ζητάω τη βοήθειά σας. Εδώ και 4,5 μήνες περίπου έφερα σπίτι έναν υπέροχο γατούλη από αδέσποτη μανούλα. Είναι πανέμορφος, γλύκας και υγιέστατος και πριν κανα μήνα έκανε τα πρώτα εμβόλιά του και απέκτησε και βιβλιάριο. Μένω σε 2οροφη μονοκατοικία και είχαμε μερικά ατυχήματα, λόγω πεσίματος από μπαλκόνι, αλλά τα ξεπεράσαμε και πάμε παρακάτω. Ας μη λέω και μεγάλες κουβέντες βέβαια, αλλά δεν ξανάπεσε έκτοτε.
Έχω τρομερό δέσιμο μαζί του, κι αν κρίνω από το ότι κάθε βράδυ ανεβαίνει στην κοιλιά μου, βυζαίνει και γουργουρίζει, έχει και κείνος μαζί μου. Το γλυκουλάκι μου μωρέ!
Στο θέμα μας τώρα.
Είμαι 20 και πέρασα φέτος στο πανεπιστήμιο στην καλαμάτα. Αλλά δε θέλω να τον αφήσω με τίποτα στην αθήνα. Το πήρα απόφαση ότι τον θέλω μαζί μου, να ζήσουμε τα 4 αυτά χρόνια παρέα!! Το σπίτι που θα μένω έχει μπαλκόνι, το οποίο θα περιφράξω όπως διάβασα σε ένα από τα θέματά σας και σας ευχαριστώ πολύ για αυτό.
Κι εδώ τίθεται το εξής ερώτημα. Πώς θα τον μεταφέρω με το κτελ;
Και εκεί με πιάνει κρύος ιδρώτας.
Ξέρω τη νομοθεσία, αλλά αν δε με αφήσουν να τον έχω μαζί μου; Αν μου πει τίποτα ο οδηγός ή κανένας επιβάτης; Αν έχουν αλλεργίες στα ζώα;; Αν μου δημιουργήσουν πρόβλημα, τι κάνω;; Στις αποσκευές δεν τον βάζω για κανένα λόγο, είμαι κάθετη σ'αυτό. Γατοφόρο έχω αγοράσει. Αλλά αν κάτι πάει στραβά; Πώς θα το διαχειριστώ;
Πέρα από αυτό που με ανησυχεί απίστευτα, σε σημείο να μην κοιμάμαι τα βράδια από το άγχος για το πως το πάρουν οι γύρω του, έχω και το θέμα του γατούλη. Πώς θα το πάρει;; Μία φορά έχει μπει μόνο στη γατοφόρο (μιας και το αγόρασα πρόσφατα) και μόνο για 10' για να τον πάω στον κτηνίατρο. Η αντίδραση ήταν η αναμενόμενη. Μύριζε και κοιτούσε γύρω και λίγο αργότερα άρχισε να το γραντζουνάει και να μου νιαουρίζει. Βέβαια όχι σε ενοχλητικό επίπεδο, σε αναμενόμενα επίπεδα. Βέβαια ίσως φταίει και το γεγονός του ότι είχα την γατοφόρο στα πόδια μου και με έβλεπε και ήθελε να ανέβει πάνω μου.
Σκοπεύω επίσης να τον στειρώσω μέσα στο μήνα, οπότε θα ρωτήσω τον κτηνίατρο για το θέμα της μετακίνησης αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.
Τι μπορώ να του δώσω για να είναι όσο το δυνατόν πιο ήρεμος στο ταξίδι ώστε και να μην μου δημιουργήσει πρόβλημα (γιατί δυστυχώς στην Ελλάδα είμαστε και δεν φημιζόμαστε για την φιλοζωία μας) και να είναι και κείνο ήσυχο. Σκέφτομαι να του δώσω λίγη βαλεριάνα, χορταράκι είναι δεν θα του κάνει κακό, υποθέτω. Σε φάρμακα δε θέλω να του δώσω κάτι!! Μου είχε πει και ο κτηνίατρος να μην του δώσω ποτέ depon γιατί κάτι κάνει στα γατιά, δε θυμάμαι ακριβώς τι, οπότε μακριά από τα φάρμακα γενικότερα.
Θα του στρώσω πάνες και ξέρω ότι δεν πρέπει φαί. Τα ξέρω αυτά, άλλωστε 2,5 με 3 ώρες -το πολύ!!- ταξίδι είναι, το φαί και το νερό δεν είναι πρόβλημα.
Επίσης η μεταφορά αυτή θα με συμβουλεύατε να γίνεται χριστούγεννα, πάσχα και καλοκαιρινές διακοπές που θα επιστρέφω σπίτι -κατά πάσα πιθανότητα- ή θα ήταν καλύτερα να τον αφήνω σπίτι μόνο του; Είναι μικρός ακόμα και θα συνηθίσει εύκολα στο νέο σπίτι, πιστεύω. Επιπλέον, για πόσες μέρες πιστεύετε πως μπορεί μια γάτα να μείνει μόνη χωρίς τον ιδιοκτήτη της;
Ακόμη μπορώ να τον βοηθήσω να εγκλιματιστεί πιο γρήγορα στο νέο μας σπιτάκι;; Διάβασα κάπου για πράγματα που έχουν τη μυρωδιά του παλιού σπιτιού. Είναι όμως μικρούλης και επειδή με εμένα έχει το μεγαλύτερο δέσιμο, νομίζω πως θα εγκλιματιστεί σχετικά γρήγορα, καθώς θα είμαστε μαζί.
Να προσθέσω επίσης ότι είναι ήρεμος γάτος γενικότερα, δεν είναι άγριος και με μένα, ανάλογα με τις ώρες του βέβαια, είναι πολύ τρυφερούλης. (Κάθε φορά που κάθεται στα πόδια μου βυζαίνει την μπλούζα μου και γουργουρίζει τρελά. Δεν έχω ιδέα αν είναι φυσιολογικό σε τέτοιο βαθμό. )
Συνοψίζοντας λοιπόν ταχύτατα, αυτό που με καίει περισσότερο είναι να μου πείτε τι μπορώ να του δώσω για να είναι ήρεμος στο κτελ και πως θα αντιμετωπίσω τυχόν μακάκες στα κτελ ή ατυχήματα (εάν κάνει κακά από το φόβο του για παράδειγμα, κάτι που σχεδόν αποκλείω, αλλά ποτέ δεν ξέρεις). Σχετικά με τα υπόλοιπα αν δε μπορείτε να με βοηθήσετε περαιτέρω θα τα μάθω με τον καιρό. ( Όντας σκυλομαμά, δεν ξέρω και πολλά για τις γάτες. Όσα έμαθα μου τα έμαθε ο zakk μου! )
Χίλια συγγνώμη για το υπερβολικά μεγάλο μήνυμά μου, αλλά θα ήθελα να είμαι προετοιμασμένη, όσο το δυνατόν περισσότερο, για να μην υποφέρει το μικράκι μου.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

georgetsou (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη georgetsou
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O georgetsou έγραψε στις 21:20, 14-09-12:

Καλησπέρα adele! Με πρόλαβες μιας και τις παραπάνω απορίες σου της έχω και εγώ και είχα σκοπώ να ρωτήσω. Δυστηχως επειδή είμαι καινούριος στο φόρουμ και χωρίς εμπειρία στα κατοικίδια αφού πρόσφατα απέκτησα ένα γατάκι δεν μπορώ να σε καλύψω με τις απορίες σου. Σίγουρα έμπειρα μέλη του φόρουμ θα μας βοηθήσουν! ψάχνοντας για την μεταφορά των κατοικίδιων με κτελ βρήκα τον παρακάτω νομο:

https://docs.google.com/viewer?a=v&q...fZSyPDK4XaSSsQ

http://www.google.com/m?q=%CE%B1%CE%...le&channel=new

Απο οτι έχω μαθει ψάχνοντας στο ιντερνετ για να μετακινήσεις το ζωακι σου αρχικά εκτύπωσε τον παραπάνω νομο ώστε να τον έχεις μαζί σου σε περίπτωση που ο οδηγός φέρει αντίρρησσεις. Ακόμα να ενημερώσεις το κτελ κατα την κράτηση του εισιτηρίου πως θα έχεις μαζί σου και το γατακι σου. Επίσης να έχεις το βιβλιάριο υγείας του ζώου μαζί σου όπου θα φαίνεται οτι έχει ελεγχθεί απο κτηνίατρο τα τελευταία 2 χρόνια. Και τελος να έχεις το γατακι κλεισμένο στο ειδικό καλάθι μεταφοράς. Έτσι θα το έχεις μαζί σου στον χώρο των επιβατών. Ολα αυτά στα λέω με επιφύλαξή γιατί δεν ειμαι απόλυτα σίγουρος. Ελπίζω να σε βοήθεισα έστω και λίγο. Τα υπόλοιπα μέλη θα μας κατατοπισουν καλύτερα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,246 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:30, 15-09-12:

Καταρχήν,'οσον αφορά την μεταφορά με ΚΤΕΛ,Δες τον νόμο εδώ.
Πολύ σωστά στα λέει ο φίλος μας παραπάνω.Απλά,δεν αρκεί να τον εκτυπώσεις.Θα πας στην αστυνομία κιόλας για να στον επικηρώσει.Οπότε ΔΕΝ μπορεί κανένας απολύτως να σου πει τίποτα.
Επίσης,κάποια ΚΤΕΛ(βασικά δεν ξέρω καν αν είναι νόμιμο αυτο,μάλλον αυθαιρετούν ,αλλά τεσπα),έχουν συγκεκριμένα δρομολόγια για την μεταφορά κατοικιδίων,πχ το πρωινό κλπ.
Οπότε χρειάζεσαι το σημείο του νόμου που μιλάει για τις μεταφορές,επικυρωμένο απο την αστυνομία,την γατοφόρο του βέβαια και το βιβλιάριο υγείας του.
Να σου πω την αλήθεια,εγώ θα έκλεινα και τις δυο θέσεις,και θα τον έβαζα στην διπλανή,για να μην έχει θέμα ο διπλανός.

Μην του δώσεις ηρεμιστικό χάπι.Για βαλεριάνα ρώτα τον κτηνίατρο σου.
Πολύ σωστά,πάνες και δεν χρειάζεται να έχει νερό και φαγάκι για τόσο μικρή διαδρομή.Καλό θα ήταν να έχεις σκεπάσει το κλουβί με ένα πανί,πετσέτα κλπ,να μην βλέπει πολλά πράγματα και τρομάζει,και να νιώθει πιο προστατευμένος.
Ακόμα και κακάκια του να κάνει,δεν έχεις κάποιο πρόβλημα.Δεν κατάλαβα,και τα μωρά που μεταφέρονται,δεν κάνουν κακάκια και τσισάκια στην πάνα τους;
Θα έχεις και την πετσέτα απο πάνω,δεν νομίζω μα μυρίσει τίποτα.Αλλα σου ξαναλέω,εγώ θα έκελινα και την διπλάνη θέση για να είμαι σιγουρη ότι δεν θα πέσω σε κανέναν μακάκα,να κάνει φασαρία.

Για τις διακοπές,εγώ θα τον άφηνα στο σπίτι του,όπως κάνω κια με τα δικά μου.Το ανώτερο που τα έχω αφήσει είναι μια εβδομάδα.Με πάρα πολυ νερό(μεγάλη ποτίστρα για σκύλους,αλλά και άλλα μπωλάκια),ολόκληρη την σακούλα με ξηρά τροφή και μπώλικη άμμο.Βέβαια,οκ..αρχίζει και λερώνει το νερό πλεον,για αυτο και βάζω και άλλα μπωλάκια.
Για 3-4 μέρες δεν έχουν πρόβλημα πάντως.Η μια εβδομάδα είναι το ανώτερο για μένα,και το κάνω αναγκαστικα γιατι δεν γίνεται αλλιώς.

Θα εγκλιματιστεί γρήγορα πιστεύω.Μην αγχώνεσαι με αυτό.Εμένα,όταν έκανα μετακόμιση,ο μεγάλος μου γάτος,οκ ,το πήρε βαρειά,σε μια βδομάδα ομως ήταν εντάξει,αλλά σκέψου ότι είχε ζήσει 5 ολόκληρα χρόνια σε εκείνο το σπίτι.

Κάθε φορά που κάθεται στα πόδια μου βυζαίνει την μπλούζα μου και γουργουρίζει τρελά. Δεν έχω ιδέα αν είναι φυσιολογικό σε τέτοιο βαθμό. )
Φυσιολογικό είναι,και πάρα πολύ γλυκό αυτό που κάνει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

magenta76

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη magenta76
H magenta76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H magenta76 έγραψε στις 11:37, 14-03-13:

Καλημέρα. Ξέρει κάποιος αν μπορώ να δώσω δραμαμίνη ή κάτι άλλο στο γάτο που ζαλίζεται στο αυτοκίνητο?
Είναι 4 κιλά και 10 μηνών.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 12:18, 14-03-13:

Κάποιοι γνωστοί μου θυμάμαι ότι έδιναν calmivet, που είναι κτηνιατρικό σκεύασμα σε αντίθεση με τη δραμαμίνη (εκτός αν έχει βγει δραμαμίνη και για ζώα, δεν ξέρω). http://agrotikistegi.gr/products-mai...ategory_id=187 Εδώ λέει κάποια πράματα γι' αυτό το φάρμακο, μάλιστα λέει

β) Ως ηρεμιστικό: H ακεπρομαζίνη σε μικρές δόσεις επιφέρει μεταβολές στη συμπεριφορά του ζώου, χωρίς όμως να προκαλεί νάρκωση ή σημαντική ηρέμηση. Η ακεπρομαζίνη έχει αντιεμετικές, υποθερμικές, υποτασικές και αντισπασμωδικές ιδιότητες και ενισχύει σημαντικά την αναισθητική δράση των βαρβιτουρικών.
γ) Για την ναυτία: Τα δισκία CALMIVET χορηγούνται από το στόμα σε δόση 1,25 mg/ kg Σ.Β, 15 έως 30 λεπτά πριν από ένα ελαφρύ γεύμα. Η χορήγηση είναι αποτελεσματική για την πρόληψη της ναυτίας όταν αυτή γίνεται τουλάχιστον μία ώρα πριν το ταξίδι. Ο ιδιοπαθής έμετος ίσως μπορεί να ρυθμιστεί με την ακεπρομαζίνη.
Δουλεύει δλδ σαν τη δικιά μας δραμαμίνη, όντως. Απλά καλού κακού, κάνε και ένα τηλέφωνο σε κάποιον κτηνίατρο να σου πει δοσολογία ή άλλα πράγματα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:32, 14-03-13:

Κι εγώ θα μιλούσα με το γιατρό πρώτα.
Γενικά, ΚΑΝΕΝΑ ανθρώπινο φάρμακο δεν είναι καλό για της γάτες. Ο κτηνίατρός μου μού είπε ότι είχε πελάτες των οποίων τα γατιά είχαν σοβαρό πρόβλημα ή και απεβίωσαν, επειδή τους έδωσαν depon....

Έχω δώσει το Calmivet στη Μπριάμ, 4 κιλά κι αυτή. Υποθέτω αν ζαλίζεται το γατόπαιδό σου, θα του κάνει καλό.

Παράθεση

magenta76

Νεοφερμένος

H magenta76 έγραψε στις 12:39, 14-03-13:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Είχα δει κι εγώ τα σχετικά με το calmivet αλλά θεώρησα ότι είναι μάλλον κάτι "βαρύ" για το ζώο, αν είναι να του δώσω μόνο για το ταξίδι 2 ωρών με το αυτοκίνητο. Γενικά ζαλίζεται εύκολα νομίζω......στα μισά ταξίδια έχουμε διαμαρτυρίες (νιαααααααου) και ολίγον από εμετούς.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:43, 14-03-13:

Έτσι κι αλλιώς το Calmivet θα το πάρεις από κτηνίατρο, οπότε κάντου την ερώτηση, τι εναλλακτικές έχεις.
Ο δικός μου μού είχε πει ότι θα μπορούσα να δώσω και μόνο μισό χάπι.

Έχεις δοκιμάσει να ψεκάσεις το χώρο με Feliway; Έχει τις φερομόνες που ηρεμούν τις γάτες (τις ίδιες που εκκρίνουν από το μάγουλό τους), εγώ ψεκάζω πάντα την τσάντα όπου έχω τη Μπριάμ.
Επίσης μήπως τη βοηθάει να μπορεί να κοιτάει από το παράθυρο;

Έχε υπόψη ότι το Calmivet πέφτει βαρύ σε κάποιες γάτες. Μίας φίλης η γάτα απλά κοιμάται ξερή για μερικές ώρες, η Μπριάμ ήταν ζαβλακωμένη και πού και πού προσπαθούσε να έρθει σε επαφή με το περιβάλλον της... κι εκεί πια αποφάσισα να μην της το ξαναδώσω. Το φάρμακο αυτό κάνει να "πέφτει" το τρίτο τους βλέφαρο, και η δόλια πάλευε να δει μέσα από αυτό.

Παράθεση

magenta76

Νεοφερμένος

H magenta76 έγραψε στις 15:36, 14-03-13:

Θα το δοκιμάσω το feliway γιατί δεν έχουμε να χάσουμε και τίποτα, είναι ακίνδυνο απ΄ ότι βλέπω. Είναι αμαρτία να ταλαιπωρείται το καημένο.
Συνήθως βγαίνει από την τσάντα του, περιφέρεται στο αυτοκίνητο και κοιτάζει από το παράθυρο. Αυτο που βλέπω ότι τον ηρεμεί είναι να κάθεται σε αγκαλιά αλλά αυτό δε γίνεται και πάντα.

Παράθεση

birbilo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη birbilo
H birbilo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H birbilo έγραψε στις 22:45, 04-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Απαγορεύεται βασικά να έχουμε τα ζωα μας στο αμάξι εκτός κλουβιού.Είναι πολύ επικύνδινο.
Ολων μας οι γάτες αυτόνομα κυκλοφορούν στο σπίτι.Όμως στο αμάξι,,μπαίνουν πάντα στο κλουβί.Δεν τους αρέσει..αλλά δεν γίνεται αλλιώς.
εχεις δικιο, καποτε η γατα μας, η οποια γυρνοβολουσε ελευθερη μεσα στο αυτοκινητο ... πήγε και χωθηκε κατω απο τα πενταλ !! ισα ισα που προλαβαμε κ σταματήσαμε....

Παράθεση

ashira (Κέλλυ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ashira
H Κέλλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H ashira έγραψε στις 22:25, 04-07-14:

Καλησπέρα γατογονείς! Η Λούσι μου την δευτέρα θα ταξιδέψει με μια φίλη μου από Θεσσαλονίκη προς Κέρκυρα από όπου κατάγομαι για να περάσουμε εκεί το καλοκαίρι μας.Δυστυχώς εγώ λόγω κάποιων υποχρεώσεων θα φτάσω στο νησί μετά από 5 μέρες.Το ταξίδι θα γίνει με λεωφορείο και είναι περίπου 5 ώρες με το λεωφορείο και 2 στο πλοίο.Η Λούσι έχει ξανακάνει μεγάλο ταξίδι μόνο που ήταν με τρένο και επειδή κανείς δεν είχε πρόβλημα στο βαγόνι την είχα βγάλει από το κλουβάκι της και σε όλο το ταξίδι την είχα στην αγκαλιά μου γιατί ήταν πολύ ανήσυχη.Μόνο που τώρα δεν είναι τρένο..και τώρα δεν ταξιδεύει μαζί μου.Στις αποσκευές δεν υπάρχει περίπτωση να τη βάλω!Έτσι σκέφτηκα να πω στην κτηνίατρο να της κάνει μια ηρεμιστική ένεση..για να μην ταλαιπωρηθεί ούτε το γατούλι και να μην φέρω τη φίλη μου σε δύσκολη θέση από τα παράπονα των υπόλοιπων επιβατών λόγω νιαουρίσματος! Ποια είναι η γνώμη σας?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,246 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:16, 05-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από ashira
Καλησπέρα γατογονείς! Η Λούσι μου την δευτέρα θα ταξιδέψει με μια φίλη μου από Θεσσαλονίκη προς Κέρκυρα από όπου κατάγομαι για να περάσουμε εκεί το καλοκαίρι μας.Δυστυχώς εγώ λόγω κάποιων υποχρεώσεων θα φτάσω στο νησί μετά από 5 μέρες.Το ταξίδι θα γίνει με λεωφορείο και είναι περίπου 5 ώρες με το λεωφορείο και 2 στο πλοίο.Η Λούσι έχει ξανακάνει μεγάλο ταξίδι μόνο που ήταν με τρένο και επειδή κανείς δεν είχε πρόβλημα στο βαγόνι την είχα βγάλει από το κλουβάκι της και σε όλο το ταξίδι την είχα στην αγκαλιά μου γιατί ήταν πολύ ανήσυχη.Μόνο που τώρα δεν είναι τρένο..και τώρα δεν ταξιδεύει μαζί μου.Στις αποσκευές δεν υπάρχει περίπτωση να τη βάλω!Έτσι σκέφτηκα να πω στην κτηνίατρο να της κάνει μια ηρεμιστική ένεση..για να μην ταλαιπωρηθεί ούτε το γατούλι και να μην φέρω τη φίλη μου σε δύσκολη θέση από τα παράπονα των υπόλοιπων επιβατών λόγω νιαουρίσματος! Ποια είναι η γνώμη σας?
Αγαπητη Κελλυ καλησπερα.
Ελπιζω να εγραψες καταλαθος το ηρεμιστικη ΕΝΕΣΗ.
Διοτι σε τετοιες περιπτωσεις το πολυ πολυ να δωθει ενα ηρεμιστικο χαπι,σε καμια περιπτωση ηρεμιστικη ενεση.
Εδω φοβομαστε να κανουμε την ηρεμιστικη οταν τα παμε για στειρωση ή για εγχειρηση,ειναι δυνατον να του κανεις ηρεμιστικη για ταξιδι;
Δεν ειναι παιχνιδακια οι ηρεμιστικες,μπορει να πεθανει το ζωο και πρεπει να γινονται μονο για εγχειρησεις,στην χειροτερη και για εξετασεις.Οχι για ταξιδια.Εδω ο γιατρος σου λεει οτι οταν ξυπνησει το ζωο ,τότε θα το παρεις,οποτε καταλαβαινεις την σοβαροτητα μιας ηρεμιστικης ενεσης.

Επισης ουτε την προναρκωση.Διοτι και αυτη ενεχει κινδυνιους αλλα επισης το γατακι θα ζαλιζεται και θα κανει συνεχεια εμετο,θα ειναι μαρτυριο και για το γατι και για τους αλλους.

Το μονο που μπορει να δωθει ειναι ενα ηρεμιστικο χαπι αλλα εγω δεν το προτεινω,οπως επισης και ο κτηνιατρος μου οταν τον ειχα ρωτησει παλιοτερα.

Γιατι;Τοσο αγριο ειναι το γατι;Και κανενα νιαου να βγαλει,δεν πειραζει.Τα μωρα δηλαδη που ταξιδευουν με ΚΤΕΛ και κλαινε ολη την ωρα,λες να τους δινουν ηρεμιστικο η να τους κανουν ηρεμιστικη ενεση;
Μην τρελαινομαστε.
Στις αποσκευές δεν υπάρχει περίπτωση να τη βάλω!
Αυτο,ουτως η αλλως απαγορευεται πλεον απο τον νόμο.Καν δεν πρεπει να το συζηταμε.Αλλα τα ΚΤΕΛ εχουν ειδικα δρομολογια για μεταφορα κατοικιδιων,θα πρεπει να παρει εκεινο το συγκεκριμενο.Συνηθως ειναι τα πρωτα.Επισης να εχει η φιλη σου μαζι της το βιβλιαριο υγειας της γατας.
Ομως εγω θα σου ελεγα οτι το ταξιδι ειναι υπερβολικα μεγαλο για να γινει με μεσα μαζικης μεταφορας.
Δεν μπορεις να τηνα φησεις στον χώρο της και καποιος να πηγαινει να την φροντιζει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 05-07-14 στις 13:24.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ashira (Κέλλυ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ashira
H Κέλλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H ashira έγραψε στις 21:43, 05-07-14:

Αγαπητή Πουπουλίνα,

Δυστυχώς δε γνώριζα ό,τι υπάρχει αντίστοιχο χάπι αφού στη στείρωση της ο γιατρός της έκανε ένεση, οπότε φαντάστικα ότι κάτι ανάλογο θα γίνεται και στην περίπτωση του ταξιδιού.Όχι, τη γατούλα δε μπορεί να τη φροντίζει κάποιος άλλος στις διακοπές γιαυτό και θα την πάρω μαζί μου και επειδή ακριβώς το ταξίδι είναι πολύ μεγάλο θεωρώ καλύτερο στο μυαλό μου να κοιμάται αυτές τις ώρες ώστε να μην αντιληφθεί το ταξίδι και ταλαιπωρηθεί.Επιπλεόν τις τελευταίες μέρες (ενώ είναι στειρωμένη εδώ και 3 μήνες) μέρα νύχτα νιαουρίζει όπως και όταν είχε οίστρο.Για την ακρίβεια είναι λίγο πιο βραχνό νιαουριτό αλλά το ίδιο επίμονο και συνεχές.Έχω να κοιμηθώ 3 βράδια και δέχομαι παρατηρήσεις από τους γείτονες.Και όχι δεν είναι από βαρεμάρα και έλλειψη ενδιαφέροντος.Ασχολούμαι συνέχεια μαζί της και παίζουμε παρέα όλη την ώρα αλλα το νιαούρισμα δε φεύγει. Σκέψου λοιπόν εάν την ακούνε οι γείτονες που μας χωρίζουν τοίχοι...πως θα την ακούνε οι συνεπιβάτες του λεωφορείου που δεν τους χωρίζει τίποτα.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,437 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 23:00, 05-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από ashira
Καλησπέρα! Όντως δεν τίθεται θέμα ένεσης - νάρκωσης του ζώου σε περιπτώσεις μετακίνησης, δίνεται ένα ηρεμιστικό χάπι, όπως ήδη σου το εξήγησε η Πουπουλίνα παραπάνω. Εγώ να σου πω την αλήθεια αν το συγκεκριμένο χάπι χορηγείται σπάνια, ας πούμε μία φορά το χρόνο, θεωρώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Οπότε, αφού όπως λες, είναι πολύ ανήσυχη η Λούσι μάλλον κι εγώ θα της το έδινα στη θέση σου υπό αυτές τις συνθήκες!
Παρεπιπτόντως αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι που λες ότι σε προηγούμενο ταξίδι με τρένο την είχες βγάλει από το κλουβάκι και την κράταγες αγκαλιά.. Θα σου συνιστούσα να μην το ξαναεπιχειρήσεις ποτέ ξανά γιατί το ρισκάρεις πολύ να σου ξεφύγει και να την κυνηγάς..
Καλό ταξίδι στη Λούσι λοιπόν και καλές διακοπές να έχετε!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

asia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη asia
H asia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H asia έγραψε στις 18:52, 07-07-14:

καλησπέρα, εγω θελω να μεταφερω το Σωτηρακι μου περιπου 40 λεπτα ταξιδι με το αμαξακι μας, την προηγουμενη φορα ομως μου εκανε και εμετο και κακακια, μιλησα με το γιατρο και το μονο που μου ειπε ηταν να μην τον ταισω για περιπου 6 ωρες πριν φυγουμε και στην εσχατη περιπτωση μισο primperan. Αυτο εννοείται οταν λετε ηρεμιστικο χαπι;;

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 19:58, 07-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από asia
καλησπέρα, εγω θελω να μεταφερω το Σωτηρακι μου περιπου 40 λεπτα ταξιδι με το αμαξακι μας, την προηγουμενη φορα ομως μου εκανε και εμετο και κακακια, μιλησα με το γιατρο και το μονο που μου ειπε ηταν να μην τον ταισω για περιπου 6 ωρες πριν φυγουμε και στην εσχατη περιπτωση μισο primperan. Αυτο εννοείται οταν λετε ηρεμιστικο χαπι;;
καλησπερα,δεν εχω ιδεα για το χαπι αν ειναι αυτο-υποθετω πως ειναι αυτο-αλλα γνωμη μου μιας και το ταξιδι ειναι μονο 40 λεπτακια μην του δωσεις τιποτα!
ναι οντως μην τον ταισεις,και φροντιστε να εχει αρκετη δροσια μεσα στο αμαξιαν ηταν ταραγμενος την προηγ φορα,μπορεις να του βαλεις λιγη βαλεριανα μεσα σε ενα μπουκακι στη γατοφορο(δεν πιανει σε ολα τα γατια)καλο ταξιδι

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 20:03, 07-07-14:

To primperan είναι ανθρώπινο χάπι που βοηθάει όταν έχουμε τάση για εμετό. Δεν ξέρω για το ηρεμιστικό αλλά μάλλον δεν είναι αυτό.
Καλό ταξίδι να έχετε και χωρίς δυσάρεστα απρόοπτα!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 20:15, 07-07-14:

Ακριβώς, το primperan είναι χάπι που ηρεμεί το στομάχι. Κι επειδή όντως δεν είναι πολύς ο χρόνος κι εγώ δε θα έδινα κάτι. Καλύτερα να ταξιδέψει νηστικός.

Παράθεση

asia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη asia
H asia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Δράμα (Δράμα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H asia έγραψε στις 20:51, 07-07-14:

αυτο θα κανω δεν θα τον φορτωσω με χαπια τον γλυκουλι μου... θα τον ταισω μεχρι να κοιμηθουμε και μετα πρωι πρωι θα φυγουμε...
σας ευχαριστω παρα πολυ!!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

konnajackp4

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη konnajackp4
H konnajackp4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H konnajackp4 έγραψε στις 00:11, 27-07-14:

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι λίγο καινούργια στο site και γενικά στον κόσμο των γατών! Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με την μεταφορά του κατοικίδιού μου. Μέσα στην επόμενη βδομάδα μετακομίζω μόνιμα από κέρκυρα-αθήνα και φυσικά δεν θέλω να αφήσω πίσω μου τον γατούλη μου. Μεταφορικό μέσω δεν υπάρχει, οπότε θα χρησιμοποιήσω κτελ. Η διαδρομή είναι λίγο μεγάλη (9 ώρες) και έτσι ανησυχώ αν θα μπορέσω να μεταφέρω την γάτα μου :/ όλες αυτές τις ώρες δεν θα χρειαστεί την άμμο του? μήπως κάποιος απο σας είναι πιο σχετικός με το θέμα. Κάτι διάβασα για ένα χάπι που τις κοιμίζει...δεν ξέρω αν αυτό θα βοηθήσει. Πάντως είναι πολύ ήσυχος και γλυκός γατούλης.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Anti_gone

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anti_gone
H Anti_gone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Anti_gone έγραψε στις 17:31, 01-08-14:

Καλησπέρα σε όλους! Έχω δυο γάτες θηλυκές 7 και 5 ετών. Σε δυο εβδομάδες θα μετακομίσω και έχω αγχωθεί για το πως θα αντιδράσουν. Όλα αυτά τα χρόνια μόνο αυτό το σπίτι που μένουμε έχουν γνωρίσει. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο χαπάκι φυτικό κατα προτίμηση που θα το πάρουν κατά τη μεταφορά στο άλλο σπίτι. Η διαδρομή ειναι μικρή απο ζωγράφου θα πάμε στο παγκράτι όμως αυτές δε θέλουν καν να μπουν στο κλουβάκι. Ειδικά η μια που είναι η μεγαλυτερη και ο αρχηγός του σπιτιου εχει πολυ ισχυρη προσωπικοτητα και δε δέχεται να επέμβεις πάνω της. Την τελευταία φορα που την είχα βάλει στο κλουβάκι για τον κτηνιατρο χτυπιοταν το ανοιξε και βγηκε.. Η αλλη, η μικροτερη ειναι φοβιτσιαρα και ειναι ικανη να κλαιει ωρες.. Γί αυτους τους λογους σκεφτομαι μηπως υπαρχει καποιος τροπος να ´την ακουσουν´ προσωρινα, να χαλαρωσουν και να γινει η μεταφορα ομαλά και ακίνδυνα. Ευχαριστώ..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 18:33, 01-08-14:

Καλησπέρα! Θα πρότεινα να το το συζητήσεις με τον κτηνίατρό σας, αν αξίζει τον κόπο για τόσο μικρή διαδρομή να πάρουν ηρεμιστικό χάπι. Το ζήτημα είναι η ασφάλειά τους, τόσο από άποψη υγείας αλλά όσο και υπό την έννοια να μη δημιουργηθούν περιστάσεις τέτοιες που θα επιτρέψουν πχ στη μεγάλη σου να δραπετεύσει. Αλήθεια πώς άνοιξε το κλουβί της την τελευταία φορά; Νομίζω πάντως στη θέση σου θα το έκλεινα και θα το έδενα κιόλας γύρω γύρω, για να ελαχιστοποιήσω τον κίνδυνο.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,383 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 07:33, 02-08-14:

Αλήθεια πώς άνοιξε το κλουβί της την τελευταία φορά; Νομίζω πάντως στη θέση σου θα το έκλεινα και θα το έδενα κιόλας γύρω γύρω, για να ελαχιστοποιήσω τον κίνδυνο.
Ακριβώς την ίδια απορία με τη aba, έχω κι εγώ.. Δηλαδή γάτος είναι αυτός η ο "Τζίμης ο τίγρης"? Σ'αυτή την περίπτωση έχουμε να κάνουμε με φαινόμενο, τι να πω..Που ούτε και η συμβουλή που σου έδωσε η Φωτεινή να το δέσεις το κλουβί με σκοινιά θα βοηθούσε, καθότι μπορεί να είναι ταυτόχρονα και ο θηλυκός...Χουντίνι!
Φαντάζομαι τι θα τραβάς τόσα χρόνια, κάθε φορά που χρειάζεται να επισκεφτείτε τον κτηνίατρο
Εκτός κι αν το κλουβί δεν κλείνει τόσο καλά Όπως και να'ναι, συμφωνώντας κι εδώ επίσης με την προλαλήσασα, καλό θα ήταν να εξαντλήσεις όλους τους τρόπους να τον" πείσεις "να κάτσει φρόνιμα στη γατοφόρο πριν καταφύγεις στην έσχατη λύση του χαπιού, για μια τόσο κοντινή απόσταση.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:08, 03-08-14:

Εγώ θα έλεγα να στήσεις την γατοφόρο και να την αφήσεις μόνιμα μέχρι την ημέρα της μετακόμισης. Να βάλεις και κάποιο πανάκι μέσα που σταδιακά θα αφήσουν την μυρωδιά τους και κάποιο παιχνιδάκι. Επίσης όταν βλέπεις κάποια μέσα και κάθεται να την επιβραβεύεις με μια καλή κονσερβούλα που θα της την πηγαίνεις εκεί που είναι.
΄Οταν θα έρθει η μέρα για την μετακόμιση θα είναι έτοιμες και οι δυό γιατί δεν θα την συνδυάζουν πια με την μεταφορά τους στον κτηνίατρο.
Και βέβαια συμφωνώ με τα κορίτσια, σιγουρέψου πως κλείνει καλά αλλιώς αγόρασε άλλη γατοφόρο.

Παράθεση

Anti_gone

Νεοφερμένος

H Anti_gone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Anti_gone έγραψε στις 01:42, 08-08-14:

Η γατοφορος ειναι στο μπαλκονι μονιμα και δεν την πλησιαζουν σχεδον ποτε. Ειναι γατες τιγρεις ναι -9 κιλα η καθεμια. Το χαπι ειναι το calmivet? αυτο βρηκα με ενα προχειρο γκουγκλαρισμα και αν ξερετε που το βρισκω. Σε πετ; Δεν εχω αποφασισει αν θα το παρουν ακομα αλλα προς τα εκει κλινω. Η μικροτερη οταν αγχωνεται κλαιει πολυ και θελω να το αποφυγω για να μην δωσω δικαιωμα στην πολυκατοικια πρωτη μερα. Εχω και εναν σκυλο και φοβαμαι οτι θα λενε ηρθε η τρελη με τα ζωα. Φοβαμαι μη μου δημιουργησουν προβλημα οι ιδιοκτητες των αλλων διαμερισματων. Οποτε για αρχη τουλαχιστον θα προσποιουμαι οτι εχω μονο σκυλο. Ή αντε και μια γατα στη χειροτερη.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 11:54, 08-08-14:

Καλησπέρα! Η λύση στο θέμα του ανοίγματος του κλουβιού είναι τα δεματικά κλικ! Φτηνά και αποτελεσματικά, βάζεις 4, ένα σε κάθε γωνία, και η πόρτα δεν πάει πουθενά. Όταν φτάσετε, τα κόβεις.

Χαπάκι για τόσο μικρή διαδρομή καλέ δεν αξίζει. Θα πάτε με αμάξι/ταξί, ή θα πάρετε ΜΜΜ; Αν πάρετε ΜΜΜ τότε θα έλεγα ναι, καλύτερα δώσε τους κάτι να ηρεμήσουν. Φυσικά αφού μιλήσεις με τον κτηνίατρο.

Για την πολυκατοικία που λες ότι φοβάσαι μην τσινήσουν οι υπόλοιποι ένοικοι, αφενός δε θα έχεις ζώα στο μπαλκόνι σου (εκτός από το ότι απαγορεύεται, είναι και επικίνδυνο για το ζώο) ή σε άλλους κοινόχρηστους χώρους, θα φροντίζεις να είναι καθαρά και να μην κάνουν φασαρία, θα τηρείς κανόνες υγιεινής και θα τα εμβολιάζεις και θα τα κρατάς καθαρά από εξωπαράσιτα. Οπότε κανείς δεν έχει δικαίωμα να πει τίποτα. Υποθέτω ότι έχεις ήδη μιλήσει με τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος (αν νοικιάζεις) και έχεις ήδη ρίξει μια ματιά στο καταστατικό της πολυκατοικίας, ότι δεν απαγορεύονται ζώα και ότι επιτρέπονται πάνω από 2.

(Ή έστω αν οι διαχειριστές είναι νορμαλ/όχι κουτσομπόληδες, μπορείς απλά να κρύψεις τις γάτες, δε θα τις δει ποτέ κανείς λογικά. Αλλά το σκύλο; Αν απαγορεύεται; Θα τον δουν στο μπες/βγες από βόλτες )

Παράθεση

Anti_gone

Νεοφερμένος

H Anti_gone έγραψε στις 13:57, 08-08-14:

Φυσικα δε θα περιοριστουν στο μπαλκονι οι γατες, αλλα θα εχω ανοιχτα οποτε θέλουν να κανουν τη βολτα τους, οπως τοσα χρονια κανω και σε στο σπιτι που μενω τωρα. Θα βαλω καλαμιες στα μπαλκονια να μη φαινονται απεξω. Το σπιτι ειναι δικο μου απο το 2005 άΛλα το νοικιαζα αυτα τα χρονια. Δεν νομιζω να υπαρχει τετοιο καταστατικο για ζωα αλλα για να φανταστειτε ποσο περιεργοι ειναι στην πολυκατοικια υπαρχει καταστατικο να μην νοικιαστει ποτε διαμερισμα σε ψυχιατρο και δερματολογο. Για να μην μπαινοβγαινουν στην πολυκατοικια τρελοι και π@@νες. Ο σκυλος φυσικα και δεν κρυβεται , δεν εχω και θεμα μαζι του, τον εχουν δει αυτους τους μηνες που γινονατι οι εργασιες. Για τα γατακια προβληματιζομαι οτι θα υποστουν σοκ με την αλλαγη και η μια σιγουρα θα κλαιει. Η αλλη απλα θα κατουρησει ολο το σπιτι για εκδικηση αλλα δε με πειραζει αυτο. Με αυτοκινητο θα γινει η μεταφορα και αργα το βραδυ που θα κοιμουνται στην πολυκατοικια.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 14:33, 08-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Anti_gone
υπαρχει καταστατικο να μην νοικιαστει ποτε διαμερισμα σε ψυχιατρο και δερματολογο. Για να μην μπαινοβγαινουν στην πολυκατοικια τρελοι και π@@νες.
Οκ, δεν έχω ακούσει κάτι καλύτερο απ' αυτό. Πεθαίνω.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 19:57, 08-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Anti_gone
Φυσικα δε θα περιοριστουν στο μπαλκονι οι γατες, αλλα θα εχω ανοιχτα οποτε θέλουν να κανουν τη βολτα τους, οπως τοσα χρονια κανω και σε στο σπιτι που μενω τωρα. Θα βαλω καλαμιες στα μπαλκονια να μη φαινονται απεξω. Το σπιτι ειναι δικο μου απο το 2005 άΛλα το νοικιαζα αυτα τα χρονια. Δεν νομιζω να υπαρχει τετοιο καταστατικο για ζωα αλλα για να φανταστειτε ποσο περιεργοι ειναι στην πολυκατοικια υπαρχει καταστατικο να μην νοικιαστει ποτε διαμερισμα σε ψυχιατρο και δερματολογο. Για να μην μπαινοβγαινουν στην πολυκατοικια τρελοι και π@@νες. Ο σκυλος φυσικα και δεν κρυβεται , δεν εχω και θεμα μαζι του, τον εχουν δει αυτους τους μηνες που γινονατι οι εργασιες. Για τα γατακια προβληματιζομαι οτι θα υποστουν σοκ με την αλλαγη και η μια σιγουρα θα κλαιει. Η αλλη απλα θα κατουρησει ολο το σπιτι για εκδικηση αλλα δε με πειραζει αυτο. Με αυτοκινητο θα γινει η μεταφορα και αργα το βραδυ που θα κοιμουνται στην πολυκατοικια.
Αντιγόνη μου στην αρχή καλύτερα να μην τις αφήνεις στο μπαλκόνι. Όσο μαθημένες και να είναι. Έτσι κόντεψα να χάσω το ένα μικράκι μου λίγο αφού μετακομίσαμε! Πρώτα να μάθουν καλά και να εξοικειωθούν με το σπίτι (περίοδος προσαρμογής για ευπροσάρμοστες γατούλες θα έδινα 2 μήνες σίγουρα) και μετά μπαλκόνι!

Παράθεση

Anti_gone

Νεοφερμένος

H Anti_gone έγραψε στις 23:04, 09-08-14:

Τελικα διαβασα παρενεργειες για το calmivet , τρομΑξα και αποφασισα να μην το δωσω. Αν ξερει κανεις κατι φυτικο χωρις παρενεργειες ας γραψει, αλλιως παμε οπως ειμαστε και ο Θεος βοηθος.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,383 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:20, 10-08-14:

Δες και εδώ αν μπορεί να βοηθήσει..

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 01:13, 10-08-14:

Feliway spray?

Παράθεση

estrimmen

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη estrimmen
H estrimmen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H estrimmen έγραψε στις 16:09, 03-04-19:

Γεια σας. Εχω δύο γατούλιδες αδερφάκια. Ο ένας στο ταξίδι μας γενικά ειναι πολύ ήρεμος και δεν έχει γκρινιάξει καμιά από τις 4 5 φορές που έχουμε ταξιδέψει. Ο άλλος όμως γκρινιάζει διαρκώς και θέλει απεγνωσμένα να βγει από το καλάθι παρόλο που ειναι ευρύχωρο ευχάριστο και ζεστό. Δεν ξέρω τι να κάνω... Καμία ιδέα ίσως κάποιο ηρεμιστικό χάπι?
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 859 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 16:40, 03-04-19:

Αρχική Δημοσίευση από estrimmen
Γεια σας. Εχω δύο γατούλιδες αδερφάκια. Ο ένας στο ταξίδι μας γενικά ειναι πολύ ήρεμος και δεν έχει γκρινιάξει καμιά από τις 4 5 φορές που έχουμε ταξιδέψει. Ο άλλος όμως γκρινιάζει διαρκώς και θέλει απεγνωσμένα να βγει από το καλάθι παρόλο που ειναι ευρύχωρο ευχάριστο και ζεστό. Δεν ξέρω τι να κάνω... Καμία ιδέα ίσως κάποιο ηρεμιστικό χάπι?
Καλησπέρα... Το ταξίδι που πρόκειται να κάνετε είναι μεγάλο?
Ίσως θα ήταν καλό να το συζητήσετε με τον κτηνίατρο... Γνωρίζω - χωρίς να τα έχω χρησιμοποιήσει βεβσια - πως υπάρχουν κάποια χάπια που τα χορηγούν στα ζώα που στρεσάρονται εύκολα όταν πρόκειται να ταξιδέψουν για να ηρεμούν.. Όμως έχω ακούσει πως μπορεί να φέρουν το αντίθετο αποτέλεσμα και να έχουν περισσότερη υπερένταση... Δε ξέρω αν ισχύει ή όχι...

Καλό θα είναι να σκεπάζεις με μια πετσέτα τη γάτοφορο για να μην έχει ο γατουλης οπτική επαφή με έξω έτσι ώστε να τον κρατας όσο το δυνατόν πιο ήρεμο...
Συζήτησε με το γιατρό να σου προτείνει λύσεις...

Δεν σου κρύβω πως με απασχολεί και μένα πολύ το θέμα
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 08:59, 07-04-19:

Η υπερένταση ισχύει. Με τίποτα ηρεμιστικο. Τα είδαμε όλα με την δικια μας στο ταξίδι. Έσκισε την τσάντα μεταφοράς και το εσκασε, δάγκωσε και γεμίσαμε αίματα, έσπασε την καινούρια γατοφορο και έκλαιγε ακόμα πιο γοερά απο οτι χωρίς ηρεμιστικο. Κόλαση.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μεταφορά άγριας γάτας - Από Ξένια
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-04-13 στις 16:15.
    • Απορία για μεταφορά γάτας - Από ~Serenity~
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-05-10 στις 23:02.
    • Κλουβιά και μεταφορά γάτας... - Από CAT-tina
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-12-08 στις 22:01.
    • Μεταφορά γάτας από Γερμανία - Από sweetRev3nge
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-05-08 στις 16:25.
    • Μεταφορά γάτας - Από elvenstar
      Το θέμα έχει λάβει 27 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-05-08 στις 10:19.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους