Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,165 εγγεγραμμένα μέλη και 718,671 μηνύματα σε 22,692 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 343 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα στο σπίτι - Απορίες, προβληματισμοί

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 12:44, 22-01-19:

Καλημέρα Στέφανε, είναι όντως φοβερός ο μικρός και η εικόνα του είναι σούπερ, δείχνει υγιέστατος . Είναι κρίμα να σας καταβάλλει το άγχος χωρίς κανένα λόγο για την ώρα!! Ας κάνετε και την επίσκεψη στον κτηνίατρο το συντομότερο δυνατόν για να σας φύγει και κάθε ανησυχία.

Πραγματικά αυτό που λες για το γιο σου δε μοιάζει με αλλεργία σε γάτα
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanosf
Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 12:51, 22-01-19:

Σας ευχαριστώ πολύ . Με ηρεμήτε λίγο
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,780 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 14:21, 22-01-19:

Θα ηρεμήσεις όσο περνούν οι μέρες. Έχουμε υπάρξει κι εμείς γατο-γονείς για πρώτη φορά και δεν σου κρύβω οτι είχαμε τις ανησυχίες μας, όμως δεν θυμάμαι προσωπικά να τις είχα σε τέτοιο βαθμό. Αφού τρώει, πίνει και κάνει τις βασικές του ανάγκες, δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι, παρά μόνο αν δεις κάποια "ύποπτη" αλλαγή, στις συνήθειές του. Το να κοιμάται είναι απόλυτα φυσιολογικό, είναι μωρούλι ακόμα και να ξέρεις οι γάτες κοιμούνται αρκετά, ιδιαίτερα τον χειμώνα (να λογαριάσεις ότι μια ενήλικη γάτα αφιερώνει περίπου 14 ώρες την ημέρα στον ύπνο).

Ο μικρός νεοφερμένος είναι ένας κούκλος και ταιριάζει τέλεια με την οικογένεια, αφού κι εσείς ομορφόσογο απ'όσο βλέπω στις φωτογραφίες.
Με αισιοδοξία λοιπόν και όλα θα πάνε καλά.
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 16:26, 22-01-19:

Ευχαριστω πολύ.
Εξάλλου το Στεφανος ειναι το nick name . Το πραγματικό μου όνομα ειναι Μπραντ Πίτ

Λοιπόν σήμερα επιτέλους ειναι λίγο ποιο ήρεμος .
Αράζει κοιμάται ξεκουράζεται και δεν λυσσάει συνέχεια όπως εχθές το απόγευμα .
Όταν θέλεις να παίξεις μαζί του και του δείξεις ενα παιχνίδι κανει σαν τρελό .
Τωρα το μεσημέρι κοιμάται στην αγκαλιά όποιου βρει διαθέσιμο .
Έφαγε ήπιε κατούρησε αλλά νομίζω δεν έχει κανει κακά ακόμα.
Υπάρχει περίπτωση να έχει κανει και να νομίζω οτι ειναι ούρα ;
Το λέω γιατί και τα ούρα όπως γίνονται στη ever clean ειναι σαν μια μάζα .
Και τα κακά έτσι γίνονται ;
Πρέπει να προσέχω να δω πότε θα κανει κακά ;
Έχει φάει και κονσέρβα κοτόπουλο με αναμηγμενη ξηρά και κοτόπουλο βραστό με αναμηγμενη ξηρά .

Α και κάτι αλλο .
Μας έχει τρελάνει βρε παιδιά με αυτά τα νυχάκια του . Ειναι σαν καρφίτσες και τα βγάζει όλο έξω .
Κάθεται επάνω μας και μας τσιμπάνε σαν καρφίτσες .
Στο ονυχοδρομειο που πάει δεν γδέρνει απλά παίζει με ενα μπαλάκι που έχει επάνω και ανεβαίνει επάνω στο στύλο και κάθεται στην κορυφή του σαν ακροβάτης.
Ούτε πουθενά άλλου γδέρνει τα νύχια του .
Μόνο τρυπάει .
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 19:07, 22-01-19:

Εκανε και κακα του οποτε ειμαστε οκ και με αυτο το θεμα
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,526 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:13, 22-01-19:

Ολα καλα στεφανε μου,επισης το ποσο κουκλος ειναι δεν περιγραφεται!!!
Οσον αφορα τα νυχακια,σαφως και τσιμπανε,νυχακια ειναι και αυτος αυτην την εποχη και σε αυτην την ηλικια θα δοκιμαζει τα παντα,διοτι ετσι μαθαινει,μαθαινει τον κοσμο και τις δυνατοτητες του.Ετσι θα γινει σωστο γατι!Οσο και να τα ξυσει τα νυχακια στο ονειροχδρομιο,παντα τσιμπανε τα νυχακια.Και θα γρατζουνισει και θα δαγκωσει στα σιγουρα,διοτι ειναι αυτο το φυσιολογικο. Μετα θα ηρεμισει,αλλα τωρα εινασε αυτην την φαση.
Ποσες φορες να πω,οτι τον εχω ερωτευτει;
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 921 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 19:52, 22-01-19:

Δεν θα τον αφήσετε να παίξει ποτέ με τα χέρια σας... Μην τα μάθει για παιχνίδι γιατί τη βάψατε..... Θα σας κάνει όλο γρατσουνιές.. Πρέπει να μάθει πως παίζουμε χωρίς νυχιες και δαγκωνιές... Αν ζούσε με την μαμά του λογικά θα εχει μάθει λίγο να τα ελέγχει νύχια και δόντια...
Παρόλα αυτά επειδή είναι μικρό και όλα σε αυτην την ηλικία είναι άτακτα, αν παίζοντας σας γρατσουνισει ή δαγκώσει δυνατά (και δεν μπορείς να φανταστείς πως πονάει!!!!!) θα πείτε με σταθερή φωνή "ΌΧΙ" και μετά θα τραβήξετε ήρεμα τη ο χέρι και θα σταματήσετε να ασχολείστε μαζί του για λίγη ώρα... Ετσι θα καταλάβει πως πόνος σημαίνει στοπ στο παιχνίδι... Ή μπορείτε απαλά να φυσηξευε στο πρόσωπο την ωρα που σας πονάει....

Α.... ΤΙΣ γάτες δεν έχει νόημα να τις μαλώσεις όπως τα σκυλιά... Έχουν άλλους τρόπους μάθησης...

Εδω είμαστε για να τα λέμε σε ότι χρειαστείς...
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 19:57, 22-01-19:

Δεν δαγκωνει ουτε γρατσουναει.
Απλα περπαταει επανω σου και εχει τα νυχακια του εξω που ειναι σαν καρφιτσες και τρυπανε.
Λες να θελουν κοψιμο ή ειναι πολυ μικρο ακομα?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 921 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 20:04, 22-01-19:

Δε χρειάζεται να του κόψετε τα νυχάκια... Επειδή ειναι μικρούλη τα νύχια του εινσι σχεδόν μονίμως έξω...που να δεις άμα θα κάνει πατουσάκια... Που τότε τα βγάζουν τα νυχάκια τους.. Πονάει λίγο αλλά είναι τέλειο!!!!!

Για το δάγκωμα και τις γρατσουνιές μίλησα γενικά για να το εχετε υπόψη σας...

Ααα.. Για το ονυχοδρομειο.. Υπάρχουν γατιά που χρησιμοποιούν τις στήλες και άλλα που θέλουν ονυχοδρομια χαλάκι... Η Σούκι μου για παράδειγμα ξύνει τα νύχια της μόνο σε αυτό που είναι κάτω, ο σιμπα θέλει να τεντωνεται και πάει στην στήλη και ο τρίποδο Ραμόν σαν τη Σούκι.. Και όλα βέβαια στον καναπέ και στις πολυθρόνες... (δε με νοιάζει γιατί είναι παλιός και φτηνός)

Οπότε δες μήπως και ο Ιβάν προτιμά χαλάκι
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 22-01-19 στις 20:10.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,526 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:33, 22-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από stefanosf
Δεν δαγκωνει ουτε γρατσουναει.
Απλα περπαταει επανω σου και εχει τα νυχακια του εξω που ειναι σαν καρφιτσες και τρυπανε.
Λες να θελουν κοψιμο ή ειναι πολυ μικρο ακομα?
Παντως οταν μεγαλωνουν περπατανε με μεσα τα νυχακια.Μαλιστα ισως τωρα το κανει επειδη μπορει να ειναι κοινωνικος,αλλα μια επιφυλαξη θα την εχει.Το περπατημα με τα νυχια θα φυγει στα σιγουρα. Παιχνιδακια βεβαια θα κανει,οποτε και καποιες νυχιες ειναι μεσα στο ποιχνιδι συνηθως.Οχι παντα.
Παράθεση

Simi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Simi
H Simi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H Simi έγραψε στις 15:06, 23-01-19:

Ομάδα καλησπέρα! Πήγα τον γατούλη μου σε διαφορετικό κτηνίατρο και μαντεψτε έχει τροφική αλλεργία ο καημενος! Καμία σχέση με αυτά που μου έλεγε η άλλη....επισης για το τρίχωμα μου είπε ότι τις βιταμηνες τζάμπα τις πήρα(έτσι και αλλιώς διαφορά δεν είδα) και ότι θα πρέπει να τον κουρεχω λίγο για να φύγουν οι πολλές τρίχες γιατί μαδάει πολυ ...οπότε πρέπει να αλλάξω και τροφή σιγά σιγά...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:24, 23-01-19:

Αρχική Δημοσίευση από Simi
Ομάδα καλησπέρα! Πήγα τον γατούλη μου σε διαφορετικό κτηνίατρο και μαντεψτε έχει τροφική αλλεργία ο καημενος! Καμία σχέση με αυτά που μου έλεγε η άλλη....επισης για το τρίχωμα μου είπε ότι τις βιταμηνες τζάμπα τις πήρα(έτσι και αλλιώς διαφορά δεν είδα) και ότι θα πρέπει να τον κουρεχω λίγο για να φύγουν οι πολλές τρίχες γιατί μαδάει πολυ ...οπότε πρέπει να αλλάξω και τροφή σιγά σιγά...
Μαλιστα,αυτα ειναι.Για αυτο και δεν πρεπει να επαφιομαστε μονο σε εναν κτηνιατρο!
Περαστικουλια να ειναι καλη μου,απλα πρεπει αν βρειτε που ειναι αλλεργικος,Πχ αν η τροφη του ειχε ως βαση το κοτοπουλο,προφανως ειναι σε αυτο.Αν δεν ειχε κοτοπουλο,κατι αλλο.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Simi

Νεοφερμένος

H Simi έγραψε στις 20:27, 23-01-19:

Ευχαριστώ πολύ! Ναι τώρα θα είμαστε σε συννενόηση και θα κάνουμε δοκιμές να δούμε σε τι είναι αλλεργικός !
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 129 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 21:05, 23-01-19:

Καλησπέρα.Ανέφερες πως του έδινες RC για γάτες με εντερική ευαισθησία. Αυτή νομίζω πως λέγεται Sensible 33( η΄ κάπως έτσι....) και έχει βάση τα πουλερικά.Πρέπει να λάβεις υπόψιν σου στην αλλαγή τα συστατικά της προηγούμενης, για να τα αποφύγεις. Πάντως αν ο καινούριος γιατρός σου εμπνέει εμπιστοσύνη,όλα θα πάνε καλά.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Simi

Νεοφερμένος

H Simi έγραψε στις 21:10, 23-01-19:

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Ναι καμία σχέση μου εξηγήσε και ακριβώς πως έχουν τα πράγματα και τώρα θα ξεκινήσουμε να κάνουμε δοκιμές να δούμε πού ακριβώς έχει αλλεργία για να ξέρουμε..! Έχει δίκιο η πουπουλινα αν έχουμε αμφιβολίες καλύτερα να πηγαίνουμε και σε έναν δεύτερο για μεγαλύτερη σιγουρια
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,780 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:12, 23-01-19:

Πάλι καλά να λες Simi μου, που δεν ήταν κάτι πολύ σοβαρό (χτύπα ξύλο) και μπορεί να διορθωθεί. Εννοείται οτι δεν θα ξαναπάς στην προηγούμενο κτηνίατρο εννοείται.. Γενικά αν βλέπουμε οτι θεραπείες δεν αποδίδουν τα αναμενόμενα αποτελέσματα, να μη διστάζουμε να παίρνουμε και δεύτερες (και τρίτες αν κρίνουμε απαραίτητο) ιατρικές γνώμες.
Εύχομαι σύντομα να βρεθεί η "ένοχη" τροφή ή συστατικό και το τρίχωμα του γατούλη σου να δείχνει πάλι υγιές, πυκνό και λαμπερό.
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 10:18, 30-01-19:

Nα κανω μια ερωτηση.
Σε ποια ηλικια θα αρχισει να γδερνει τα νυχακια του σε ονυχοδρομειο, καναπεδες και επιπλα?
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 10:50, 30-01-19:

Απ'όσο θυμάμαι από τη δική μου, σε αρκετά νεαρή ηλικία (νηπιακή θα έλεγα). Από 2-3 μηνών...
Γι αυτό κι εγώ την έμαθα να της κόβω τις άκρες από τα νυχάκια από πολύ μικρή που ήταν, ώστε τώρα ούσα εξοικειωμένη με τη διαδικασία, να εξακολουθεί να ξύνει και το ονυχοδρόμιο και πότε-πότε χαλιά, καλύματα και έπιπλα, αλλά χωρίς τις γνωστές συνέπειες.

Εξαρτάται κι από το γατί, τη ράτσα και τον χαρακτήρα του βέβαια.

Παράθεση

Zoizoi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Zoizoi
H Zoizoi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H Zoizoi έγραψε στις 13:10, 19-04-19:

Παιδιά, αλλάξαμε σπίτι και πήγα τον Πάκο στο σπίτι των γονιών μου. Είμαι κι εγώ εκεί, και έχει αλλάξει το νιαούρισμά του. Δεν το ακούω πια και όταν νιαουρίζει είναι πολύ σιγανο... δε νομίζω να κρύωσε, αλλά επηρεάζεται το νιαούρισμα απότην αλλαγή του περιβάλλοντος?
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 17:47, 19-04-19:

Αρχική Δημοσίευση από Zoizoi
Παιδιά, αλλάξαμε σπίτι και πήγα τον Πάκο στο σπίτι των γονιών μου. Είμαι κι εγώ εκεί, και έχει αλλάξει το νιαούρισμά του. Δεν το ακούω πια και όταν νιαουρίζει είναι πολύ σιγανο... δε νομίζω να κρύωσε, αλλά επηρεάζεται το νιαούρισμα απότην αλλαγή του περιβάλλοντος?
Καλησπέρα ζωή... Παρόλο που δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο πιθανότατα λόγω αλλαγής περιβάλλοντος να νιαουριζει πιο σιγανά γιατί νιώθει ανασφάλεια ακόμη.. Μη ξεχνάς άλλωστε πως οι γάτες δένονται πάρα πολύ με το χώρο τους και μια αλλαγή τους προκαλεί άγχος και στρες.. Πιστεύω πως μόλις νιώσει οικεία και σιγουριά πάλι θα αρχίσει να "μιλάει" όπως πριν.. Αν δεις όμως πως συνεχίζεται και μετά από 2-3 μέρες ρώτα και τον κτηνίατρο σου
Παράθεση

Fil14

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fil14
H Fil14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Fil14 έγραψε στις 22:22, 09-05-19:

Καλησπέρα, το γατάκι μου είναι 2 μηνών και δυστυχώς μόλις κατάφερε και ανεβαίνει στο κρεβάτι μου.. Δε μπορώ να το απότρεψω από ότι καταλαβαίνω, δε θέλω ομως λόγω τριχών κλπ... Όμως είναι μωρό δεν έχει κάνει εμβόλια και παίρνει και αντιβίωση για την ρινοτραχειτιδα ακόμα. Επίσης για τα σκουλήκια της μόνο πάστα της εχω δώσει 3 μέρες μια βδομάδα και άλλες 3 την επομενη. Κινδυνεύω εγώ από κάτι;;; μπάνιο δεν την έχω κάνει ακόμη κ ολας...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 05:08, 10-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από Fil14
Καλησπέρα, το γατάκι μου είναι 2 μηνών και δυστυχώς μόλις κατάφερε και ανεβαίνει στο κρεβάτι μου.. Δε μπορώ να το απότρεψω από ότι καταλαβαίνω, δε θέλω ομως λόγω τριχών κλπ... Όμως είναι μωρό δεν έχει κάνει εμβόλια και παίρνει και αντιβίωση για την ρινοτραχειτιδα ακόμα. Επίσης για τα σκουλήκια της μόνο πάστα της εχω δώσει 3 μέρες μια βδομάδα και άλλες 3 την επομενη. Κινδυνεύω εγώ από κάτι;;; μπάνιο δεν την έχω κάνει ακόμη κ ολας...
Καλημέρα... Μόνο από το να αποφασίσει αργότερα πως δε θέλει να κοιμάται μαζί σου και τα βράδια να νιώθεις μοναξιά...

Πέρα από την πλάκα δεν κινδυνεύεις να κολλήσεις κάτι από το γατάκι σου... Η ρινοτραχειτιδα η γρίπη κλπ είναι καθαρά ασθένειες των ζώων και δεν μεταδίδονται στον άνθρωπο.. Το εμβόλιο - το τετραπλό κάνουν - το οποίο θα γίνει και στο γατάκι σου φαντάζομαι μόλις τελειώσει την αντιβίωση του, γίνεται για να είναι προστατευμένο το ίδιο ζώο και όχι ο άνθρωπος...

Θα ακούσεις πολλούς να λένε "πωωω έχεις γάτα? Δε σιχαίνεσαι? Πως μπορείς? Που δε τις βλέπεις στους κάδους,? Που κυνηγάνε ποντίκια? Που γρατσουνανε???"... Διάφορα τέτοια... Μη δίνεις σημασία....
Η γάτα είναι ΠΕΝΤΑΚΆΘΑΡΟ ζώο... Καθαρίζεται μόνη της... Καθημερινά... Και για πολλή ώρα.. Η ώρα του αυτοκαθαρισμου είναι ολόκληρη διαδικασία για τη γάτα... Έχει" βήματα "που ακολουθεί. (και εγώ κάπου το είχα διαβάσει σε τον ήξερα)... Δεν κάνει ένα γλύψιμο στο πόδι ένα γλύψιμο στο χέρι και τέλος.. Γλείφεται πολύ προσεκτικά, μέχρι να βγάλει από πάνω της κάθε ξένη μυρωδιά και κάθε βρώμα... Όταν πάει στην άμμο καλύπτει τσίσα και κακά.. Με προσοχή μεγάλη.. Τα δικά μου δε βγαίνουν από μέσα αν δεν νιώσουν ότι έχουν καλύψει κάθε μυρωδιά από τις ακαθαρσίες τους...

.. Ούτε μπάνιο χρειάζεται να κάνεις στο γατάκι σου (άσε που δε θα κάτσει, αλλά οκ αν θέλεις προσπάθησε μεγάλη προσοχή όμως μη βραχεί το κεφάλι και μπει νερό στα αυτιά).....

Στα γράφω όλα αυτά για να σε ηρεμήσω.. Νιώθω πως είσαι λίγο αγχωμένη μην αρρωστησεις εσύ από το γατάκι... Τίποτα δε θα πάθεις..

Οι τρίχες είναι άλλο κεφάλαιο... Αλλά θα σου πω πως όταν έχεις ζώο - οποιοδήποτε ζώο - στο σπίτι έχεις ΚΑΙ τρίχες... Όπως σε εμάς πέφτουν τα μαλλιά μας ανά περίοδοι έτσι και και οι γάτες και τα σκυλιά και όλα τα ζωντανά αλλάζουν τρίχωμα και αυτά... Αυτό πιυ μπορείς να κάνεις είναι να ταΐζεις το γατάκι σου με μια πολύ καλής ποιότητας τροφή και να το χτενιζεις καθημερινά...

Εσύ θα φροντίζεις να εμβολιάζεται σωστά, και να αποπαρασιτωνεται εσωτερικά ανά 3 μήνες για τα σκουλήκια και εξωτερικά για τους ψύλλους..
Για να είσαι ενήμερη το εμβόλιο της λύσσας γίνεται μόνο όταν το ζώο δεν είναι αποκλειστικά μέσα στο σπίτι και όταν ταξιδεύει με αεροπλάνο και της λευχαιμίας όταν βγαίνει και έξω (αλλά με την προϋπόθεση πως δεν είναι φορέας) . Διαφορετικά ΜΗΝ τα κάνετε....

Για ότι άλλο θελήσεις εδώ είμαστε... Μην αγχώνεσαι... Τίποτα δεν παθαίνεις από το γατάκι σου... Στο υπογράφω...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 10-05-19 στις 05:28.
Παράθεση

AnnaChar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη AnnaChar
H AnnaChar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H AnnaChar έγραψε στις 21:59, 18-05-19:

Καλησπέρα σε ολα τα μέλη! Ειμαι νεο μελος στο forum άλλα διαβάζοντάς τις συζητήσεις χαθηκα στις πολλες απορίες. Πρόσφατα με τον σύντροφό μου υιοθετήσαμε δυο γατάκια (αρσενικο& θηλυκό) αδερφακια γιατι δεν μου πήγαινε η καρδιά να τα χωρίσω. Οταν τα πήραμε ηταν 1μηνα και κάτι, στην αρχή ηταν πολυ φοβισμενα καικρυβοντουσαν απο μας εκτός απο την ωρα που νυσταζαν που καταφέρναμε να τα χαϊδεύουμε. Πλεον είναι 2 μηνών και κάτι.Όλα κυλούν ομαλά άλλα έχω απορίες παρότι μεγαλώσαμε σε επαρχία με ζωάκια γύρο μας δεν νομίζω ότι ξέραμε τι είναι το καλύτερο για αυτά. Τα γατάκια μας θα ζουν σε διαμέρισμα στο χάος τις Αθήνας όποτε θέλουμε το καλύτερο για αυτά.
1)Απο τροφή τι είναι καλύτερο;
Τους δίναμε κονσέρβα και μετα και ξηρά κάθε μέρα , τώρα μείωσα κονσέρβα και τους δίνουμε ξηρά τη proplan kitten είναι καλή; και που και που κονσερβα gourme schesir wild cat's ακομα δεν εχω καταλήξει δοκιμαζω κονσέρβες...έχω διαβάσει διαφορά...έχω μπερδευτεί. Να το γυρίσω σε πιο ποιοτική τύπου orijen, acana, attu η δεν κάνει; Θέλω μια ποιοτική ξηρά και κονσέρβα θα ήθελα να μου προτείνετε.
2) Κτηνίατρο ποτέ τα πάω; Ποτέ ξεκινούν τα πρώτα εμολια;
Μίλησα με έναν κτηνίατρο της γειτονιάς μου είπε ότι και τώρα μπορώ να τους κάνω εμβολιασμό δεν ισχύει λέει το 3μηνο. Από τιμές τι παίζει; εμένα μου είπε τα βασικά 30 ×2 1η δόση και μετά 2η ποια άλλα εμβόλια χρειάζονται; επίσης σκέφτομαι να τα τσιπαρω μην την κοπανησουν από τον 1ο όροφο και μαραζωσω από την στεναχώρια.Φυσικα θα τα στειρωσω άλλα και πάλι οι γάτες είναι περίεργες.
3) Στο κομμάτι εκπαίδευσης/συμπεριφοράς τι κανω;
Πλεον δεν είναι τόσο φοβισμένα τρώνε παίζουν μεταξύ τους κοιμούνται παίζουν και με τα παιχνίδια μας άλλα παραμένουν απόμακρα, μας πλησιάζουν αυτά όποτε θέλουν; Προσπαθούμε να τα χαϊδεύουμε να παίζουμε άλλα η αλήθεια είναι ότι δουλεύουμε αρκετές ώρες ...Αργότερα όταν μεγαλώσουν Πώς θα αποφύγουμε να ανεβαίνουν στο τραπέζι η οτιδήποτε άλλο. Προς το παρόν την καταβρισκουν με τις κουρτίνες και τον καναπέ. Τους πήρα ένα μικρό ονυχοδρομιο άλλα τίποτα..Αξίζει να επενδύσω σε γατοδεντρο;
4) τοξόπλασμα;
Κάποια στιγμή θα βάλουμε μπρος για παιδάκι για να εμπλουτίσουμε την οικογενεια έχει γίνει ντόρος για το τοξόπλασμα. Οι απόψεις διίστανται. Τι ισχυει;Από μωρό έπαιζα με σκυλιά και γατιά όλων των ειδών αδέσποτα κ μη δεν έπαθα ποτέ τίποτα
5) Βόλτα με λουρι;
Υπάρχει κάποιος που κατάφερε να βγάλει βόλτα το γατί του με το λουρακι; έχω δει διαφορά βίντεο και για να είμαι ειλικρινής θα ήθελα να τα έβγαζα από το σπίτι αν μεγαλώσουν. Στο μπαλκόνι δεν τα αφήνω και.η Γιατί έχω λουλούδια και φοβάμαι μην φάνε τίποτα και παίζουν δηλητηρίαση. Αλήθεια τα φυτά εσωτερικου χώρου είναι επικίνδυνα;
Συγγνώμη για το σεντόνι κάθε συμβολή είναι δεκτή
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:39, 19-05-19:

Καλημερα φιλη μου και να σας ζησουν τα γατακια.Δυστυχως δενε χω χρονο αυτη τη στιγμη να σου απαντησω σε ολα,ελπιζω να σου απαντησουν τα αλλα μελη,θα σταθω στην τροφη,αυτες τους σουπερμαρκετ δεν εινα καλες,ειναι ολο συντηρητικα,χημικα,ελλαχιστες πρωτεινες κλπ,καλυτερα πηγαινε σε τυπου ακανα η εστω ρογιαλ κανιν.Δηαδη κτηνιατρικες,οχι σουπερμαρκετ και ξηρη βεβαια.Υγρη που και που.καλη ειναι η aplaws.
Θα σταθω κυριως εδω.
τοξόπλασμα;
Κάποια στιγμή θα βάλουμε μπρος για παιδάκι για να εμπλουτίσουμε την οικογενεια έχει γίνει ντόρος για το τοξόπλασμα. Οι απόψεις διίστανται. Τι ισχυει;Από μωρό έπαιζα με σκυλιά και γατιά όλων των ειδών αδέσποτα κ μη δεν έπαθα ποτέ τίποτα
Ουτε κατα διαννοια να το φοβασαι.Αν τα γατια σου ειναι μεσα στο σπιτι και δνε θρεφονται με ωμα κρεατα,δεν μπορουν με τιποτα να παθουν τοξοπλασμωση.
Ακομα και να παθαιναν,θα ηταν παρα πολυ δυσκολο να στην μεταφερουν,θα επρεπε να μενουν τα κακα τους 3 μερες στην αμμολεκανη και μετα να τα μαζευετε,διοτι μετα απο 3 μερες στα κακα,δυναται να μεταδωθει το τοξοπλασμα,θα επρεπε επισης να μην πλυνεις τα χερια σου και να τα βαλεις στο στομα.
Ομως ξαναλεω,για να παθουν τοξοπλασμωση τα γατια πρεπει να θρεφονται με ωμο κρεας ,στην ακραια περιπτωση αντε και απο χορτα η χωμα εξω απο το σπιτι,τουτεστιν ειτε να κανουν βολτες εξω,οποτε να τρωνε κατι ωμο,ειτε να τους δινεις εσυ ωμο χοιρινο για παραδειγμα,κατι που δεν θα κανεις.
Τα υπολοιπα ειναι μυθοπλασια,και να ξερεις δεν θα ρωτας γιατρους ανθρωπων για την τοξοπλασμωση,δηλαδη πχ γυναικολογο.Ο γυναικολος μπορει να σου πει τι μπορει να προκαλεσει το τοξοπλασμα στο εμβρυο,δεν μπορει καθολου ομως να σου πει ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΤΑΔΙΔΕΤΑΙ και με ποιες προυποθεσεις στον ανθρωπο,αυτο ΜΟΝΟ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΠΟΡΕΙ.
Γατια αποκλειστικα μεσα στο σπιτι και χωρις να τα ταιζεις κρεας ωμο,ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ με τιποτα να παθουν τοξοπλασμωση.
Δες και εδω.
Τοξοπλάσμωση και γάτα

Το τοξόπλασμα είναι μια παρασίτωση των εμπύρηνων κυττάρων του αίματος και των ιστών σχεδόν όλων των θηλαστικών, πτηνών, λαγόμορφων και τρωκτικών και οφείλεται στο πρωτόζωο Toxoplasma gondii.
Το 30% από τους ανθρώπους που έχουν μολυνθεί εμφανίζουν κλινικά συμπτώματα και αυτό συμβαίνει σχεδόν αποκλειστικά μετά την πρώτη μόλυνση. Η δραματικότερη επίπτωση του νοσήματος γίνεται όταν μια γυναίκα μολύνεται για πρώτη φορά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της όπου υπάρχει το ενδεχόμενο αποβολής ή μόλυνσης του εμβρύου που μπορεί να προκαλέσει βλάβες σε πολλά συστήματά του.
Η γάτα είναι εκείνη η οποία διασπείρει το παράσιτο στο περιβάλλον αυτό όμως συμβαίνει μόνο για 2-20 ημέρες σε ολόκληρη τη ζωή της γάτας. Η διασπορά γίνεται με τα κόπρανα της γάτας τα οποία περιέχουν μόνο άωρες ωοκύστεις του παρασίτου (που δεν μπορούν να μολύνουν τον άνθρωπο) και πρέπει να παραμείνουν στο περιβάλλον για 2-4 ημέρες έτσι ώστε να γίνουν ώριμες ωοκύστεις και να είναι δηλαδή ικανές να μολύνουν τον άνθρωπο και τα ζώα.
Η γάτα μπορεί να μολυνθεί :

1. Από ωμό ή ατελώς ψημένο κρέας μολυσμένο με κύστες τοξοπλάσματος
  2. Από ώριμες ωοκύστεις που βρίσκονται στο περιβάλλον (χώμα, χόρτα)
  3. Ενδομητρικά
Για να εκμηδενίσουμε λοιπόν τον κίνδυνο μόλυνσης της γάτας μας δεν θα πρέπει να την ταϊζουμε με ωμό ή ατελώς ψημένο κρέας και την κρατάμε αποκλειστικά μέσα στο σπίτι έτσι ώστε να μην έρθει σε επαφή με μολυσμένο περιβάλλον ή καταναλώσει τρωκτικά ή πτηνά.
Ο άνθρωπος μπορεί να μολυνθεί:

1. Από ωμό ή ατελώς ψημένο κρέας μολυσμένο με κύστες τοξοπλάσματος
  2. Από ώριμες ωοκύστεις που βρίσκονται σε άπλυτα ωμά φρούτα ή λαχανικά, σε μολυσμένο νερό, στο χώμα
  3. Από απαστερίωτα γαλακτοκομικά
  4. Ενδομητρικά
Για την προστασία του ανθρώπου από το Toxoplasma gondii θα πρέπει:

1. Να καταναλώνει μόνο καλά ψημένο κρέας και παστεριωμένα γαλακτοκομικά
  2. Να κάνει πολύ σχολαστικό πλύσιμο με σαπούνι στα φρούτα και τα λαχανικά που καταναλώνει
  3. Να τηρεί πολύ καλά τους κανόνες υγιεινής και να χρησιμοποιεί γάντια όταν κάνει εργασίες σε χώμα
  4. Στην περίπτωση που η γάτα του σπιτιού έχει πρόσβαση στο εξωτερικό περιβάλλον τότε να γίνεται καθημερινός καθαρισμός της αμμοδόχου της έτσι ώστε να μην προλάβουν να γίνουν ικανές να μολύνουν οι ωοκύστες στα κόπρανα ( χρειάζονται 2-4 ημέρες).
Συμπερασματικά λοιπόν ο άνθρωπος δε μολύνεται άμεσα από τη γάτα καθώς η γάτα δεν έχει ώριμες ωοκύστεις στο τρίχωμα ,το σώμα ή το σάλιο της και η προστασία του δεν μπορεί να επιτευχθεί με την αποφυγή επαφής του με γάτες ή την απομάκρυνσή τους από το περιβάλλον του. Η πραγματική προστασία του ανθρώπου γίνεται με την λήψη των μέτρων που αναφέρθηκαν.

Πηγη
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 10:03, 19-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από AnnaChar
Καλησπέρα σε ολα τα μέλη! Ειμαι νεο μελος στο forum άλλα διαβάζοντάς τις συζητήσεις χαθηκα στις πολλες απορίες. Πρόσφατα με τον σύντροφό μου υιοθετήσαμε δυο γατάκια (αρσενικο& θηλυκό) αδερφακια γιατι δεν μου πήγαινε η καρδιά να τα χωρίσω. Οταν τα πήραμε ηταν 1μηνα και κάτι, στην αρχή ηταν πολυ φοβισμενα καικρυβοντουσαν απο μας εκτός απο την ωρα που νυσταζαν που καταφέρναμε να τα χαϊδεύουμε. Πλεον είναι 2 μηνών και κάτι.Όλα κυλούν ομαλά άλλα έχω απορίες παρότι μεγαλώσαμε σε επαρχία με ζωάκια γύρο μας δεν νομίζω ότι ξέραμε τι είναι το καλύτερο για αυτά. Τα γατάκια μας θα ζουν σε διαμέρισμα στο χάος τις Αθήνας όποτε θέλουμε το καλύτερο για αυτά.

Καλημέρα Άννα και καλωσήλθες στη συντροφιά μας

Η φίλη Πουπουλίνα σου απάντησε διεξοδικά σε όλες σου τις απορίες σχετικά με το θέμα τοξόπλασμα, οπότε εγώ θα σου υποδείξω διάφορα θέματα που αποτελούν και απαντήσεις στις εύλογες απορίες σου, μιας κι είσαστε "φρέσκοι" γατογονείς.

1. Για το θέμα της τροφής, για αρχή θα σου πρότεινα τις κροκέτες της Royal Canin για γατάκια της ηλικίας τους (και που θα βρεις βέβαια σε pet-shops). Λίγο αργότερα κι αφού έχεις κάνει τη σχετική έρευνά σου, μπορείς να τις αντικαταστήσεις με κάποια κυρίως πρωτεϊνούχα τροφή. Από κονσέρβες καλής ποιότητας θεωρούνται αυτές που τα ταΐζεις ήδη, θα πρόσθετα και την carnilove, καθώς και την κλασική applaws.
Για περισσότερα μπορείς να ενημερωθείς σε ένα από τα θέματά μας στην ενότητα της Διατροφής.

2. Κτηνίατρο ποτέ δεν είναι νωρίς για να τα πας. Για την ακρίβεια, εκείνος είναι που θα σε καθοδηγήσει υπεύθυνα στα βασικά θέματα, ώστε τα γατάκια σου να είναι υγιή σε όλα τα στάδια της ζωής τους.

Δες εδώ το άρθρο μας περί εμβολίων και μη ξεχνάς οτι τα εμβόλια θα ζητάς πάντοτε να γίνονται στο ποδαράκι και ποτέ στη ράχη καθώς και οτι για γατιά που δεν πρόκειται να ταξιδέψουν στο εξωτερικό και που ζουν μέσα στο σπίτι, δεν θα κάνεις το εμβόλιο της λύσσας ή της λευχαιμίας (θεωρούνται βαριά τα συστατικά τους και συχνά παρουσιάζουν επιπλοκές).

3. Κατ'αρχάς για να σας προσεγγίζουν χρειάζεται πρωτίστως όσο το δυνατόν να απασχολείστε μαζί τους, έστω και τα Σαββατοκύριακα. Παιχνίδια και χάδια ...μεγάλης διάρκειας.
Για το γατόδεντρο δεν ξέρω στα σίγουρα. Τα περισσότερα τρελαίνονται να παίζουν μαζί του, τη δική μου όμως την άφησε παγερά.. αδιάφορη -τόσο που το χάρισα στην αδερφή μου για τη δική της γάτα που το τιμάει δεόντως.

Ονυχοδρόμιο, όχι μόνο να πάρεις, αλλά είναι και απαραίτητο να τους δείξεις πώς να ξύνουν τα νυχάκια τους, αφού ανασηκώσεις τα μπροστινά τους ποδαράκια, μιμούμενη την ανάλογη κίνηση που κάνουν οι γάτες στα δέντρα. Μετά βέβαια καλό είναι να ακολουθεί και μια μικρή λιχουδίτσα ως επιβράβευση.
Η δική μου το έμαθε αμέσως, αλλά δεν περιφρονεί τα σκληρά υφάσματα των επίπλων και τα χαλιά, οπότε σκέφτομαι οτι η προσπάθεια μου να την εξοικειώσω από νωρίς με το κόψιμο των νυχιών, τώρα δικαιώνεται!

Αν το αποφασίσεις για να κόβεις εσύ τα νύχια τους, ζήτα από τον κτηνίατρο να σου δείξει την πρώτη φορά πώς γίνεται και σε ποιο σημείο πρέπει να τα κόβεις για να μην τα πληγώσεις.
4. Με λουράκι-σαμαράκι, είχα μάθει και τη δική μου σε βόλτες και μου φάνηκε ιδιαίτερα χρήσιμο σε περίπτωση που ήθελε να μείνει στο μπαλκόνι του εξοχικού μου που δεν έχει περίφραξη. Στις βόλτες δεν θα το συνιστούσα μέσα στην πόλη με θορύβους, αυτοκίνητα και άλλα απρόοπτα που μπορεί να προκύψουν (π.χ. σκυλιά) γιατί ενδέχεται το γατί να τρομοκρατηθεί και να χάσετε τον έλεγχο.

Για περισσότερα σχετικά, δες εδώ.

Τέλος, για γατιά που έχουν την τάση να θέλουν πολύ το έξω, απαραίτητη η περίφραξη.

Αυτά για την ώρα πιστεύω να σε βοηθήσουν για αρχή αυτές οι πληροφορίες και για ότι άλλη απορία έχεις, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε.

Να σου ζήσουν τα γατομωρούλια σου και να τα χαίρεσαι για πολλά πολλά χρόνια.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 16:17, 19-05-19:

Καλησπέρα σε ολα τα μέλη! Ειμαι νεο μελος στο forum άλλα διαβάζοντάς τις συζητήσεις χαθηκα στις πολλες απορίες. Πρόσφατα με τον σύντροφό μου υιοθετήσαμε δυο γατάκια (αρσενικο& θηλυκό) αδερφακια

3) Στο κομμάτι εκπαίδευσης/συμπεριφοράς τι κανω;
Πλεον δεν είναι τόσο φοβισμένα τρώνε παίζουν μεταξύ τους κοιμούνται παίζουν και με τα παιχνίδια μας άλλα παραμένουν απόμακρα, μας πλησιάζουν αυτά όποτε θέλουν; Προσπαθούμε να τα χαϊδεύουμε να παίζουμε άλλα η αλήθεια είναι ότι δουλεύουμε αρκετές ώρες ...Αργότερα όταν μεγαλώσουν Πώς θα αποφύγουμε να ανεβαίνουν στο τραπέζι η οτιδήποτε άλλο. Προς το παρόν την καταβρισκουν με τις κουρτίνες και τον καναπέ. Τους πήρα ένα μικρό ονυχοδρομιο άλλα τίποτα..Αξίζει να επενδύσω σε γατοδεντρο;

έχω λουλούδια και φοβάμαι μην φάνε τίποτα και παίζουν δηλητηρίαση. Αλήθεια τα φυτά εσωτερικου χώρου είναι επικίνδυνα;
Καλησπέρα Άννα και καλως ήρθες στην παρέα... Η έφη και η Αλεξάνδρα σου έλυσαν ήδη κάποιες από τις σποριες σου οπότε θα σταθώ μόνο σε 2-3 σημεία.

Καταρχήν κάνατε πάρα πολύ καλά που υιοθετήσατε και τα 2 αδελφάκια... Θα δεις πως και αυτά θα περνάνε πιο καλά αφού θα παίζουν μεταξύ τους, θα τρέχουν, θα κυνηγιούνται. Με αυτόν τον τρόπο θα κοινωνικοποιηθουν σωστά, και τα χέρια και τα πόδια σας θα γλυτώσουν από γρατσουνιές και δαγκωματιες αφού θα μάθουν να ελέγχουν δοντάκια και νυχακια
Επειδή είναι διαφορετικού φύλου θα πρέπει οπωσδήποτε να ΜΗΝ αμελήσετε την στειρωση τους όταν θα φτάσει ο κατάλληλος καιρός αλλιώς θα βρεθείτε χωρίς να το καταλάβετε με μωράκια που δε θα ξέρετε τι να τα κάνετε. Τον αρσενικουλη μπορείτε και από 5 μηνών να τον στειρωσετε.... Αυτά θα τα πούμε και πιο μετά... Όταν θα είναι καιρός..

Θέμα εκπαίδευση!!!! Οκ εκπαιδευονται οι γάτες, όχι φυσικά με τον τρόπο των σκυλιών, μαθαίνουν λέξεις και "εντολές" απλώς είναι τόσο ανεξάρτητες που είναι λίγο δύσκολο να τις περιορίσεις... Εάν θέλουν να ανέβουν στο τραπέζι θα το κάνουν, και να είσαι σίγουρη πως θα γίνει κάποια στιγμή. Εάν θέλεις να το αποφύγεις ίσως με επιτυχια (γιατί δεν στο εγγυώμαι αφού παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας τους) είναι στην πρώτη απόπειρα που θα κάνουν να τα κατεβάσεις λέγοντας σταθερά "ΌΧΙ"... Η φωνή σου θα πρέπει να είναι σταθερή και αυστηρή όταν θα θέλεις να τους απαγορέψεις κάτι αλλά όχι υστερικη και με φωνές. Ούτε θα τις μαλώσεις ή δείρεις ποτέ. Απλώς θα λες "όχι στο τραπέζι. Κάτω κατω" και θα τις σπρώχνεις απαλά... Δεν θα αφήνεις φαγητό ή οτιδήποτε άλλο τους κινήσει την περιέργεια ("γιατί είναι και επικίνδυνο να φάνε κάτι που μπορεί να τις βλάψει)... Θέλει πολύ κόπο και πολλή υπομονή για να τα καταφέρεις τελικά να μην ανεβαίνουν στους πάγκους ή στα τραπέζια.. Και πάλι δεν είναι 100% σίγουρο ότι δεν θα το κάνουν...

Κσποια φυτά είναι τοξικά για τις γάτες. Οπότε μπορείς να ψάξεις να δεις ποια είναι αυτά και αν έχεις κάποιο στο σπίτι σου θα το πετάξεις χωρίς δεύτερη σκέψη...

Με τον καιρό κσι αφού θα συνηθίσουν το σπίτι και τις μυρωδιές θα έρχονται και σε εσάς... Αφήστε τα να σας πλησιάζουν οπότε αποφασίζουν εκείνα και τότε να τους δίνετε απλόχερα τα χάδια σας... Προς το παρόν να τους μιλάτε πολύ, να τα φωνάζετε με τα ονόματα τους και να τους λέτε πως τα αγαπάτε "αγάπες μου!!! Σας αγαπώ. Μωρά μου.. Ελάτε.. Φαγάκι, νεράκι..." τέτοιες κουβέντες

Αυτά προς το παρόν... Δεν μου έρχεται κάτι άλλο... Ότι θελήσεις εδώ είμαστε...

Να σας ζήσουν τα μικρακια
Παράθεση

AnnaChar

Νεοφερμένος

H AnnaChar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H AnnaChar έγραψε στις 21:27, 19-05-19:

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιερωσατε οι απαντήσεις σας ήταν πολύ χρήσιμες θα ψάξω και για άλλες πληροφορίες μέσα στο φόρουμ. Τέλος της έβδομαδας θα τα πάω στο κτηνίατρο. Είμαι σε δίλημμα να τα πάω στον κτηνιατρο της γειτονιάς ή στον "Αιλουρο που ασχολείται μόνο με γάτες. Το βρήκα στο ίντερνετ ψάχνοντας κτηνιατρο στον Πειραιά. Σκέφτομαι την απόσταση Γιατί δεν έχω αυτοκίνητο πρέπει να μάθω πως λειτουργεί το φόρουμ νιώθω σαν τις κύριες τις τρίτης ηλικίας που λένε συνέχεια " Πώς λειτουργεί αυτός ο διάολος" Προσπαθώ να ανεβάσω μια εικόνα και τιποτα
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 06:16, 20-05-19:

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που αφιερωσατε οι απαντήσεις σας ήταν πολύ χρήσιμες θα ψάξω και για άλλες πληροφορίες μέσα στο φόρουμ. Τέλος της έβδομαδας θα τα πάω στο κτηνίατρο. Είμαι σε δίλημμα να τα πάω στον κτηνιατρο της γειτονιάς ή στον "Αιλουρο που ασχολείται μόνο με γάτες. Το βρήκα στο ίντερνετ ψάχνοντας κτηνιατρο στον Πειραιά. Σκέφτομαι την απόσταση Γιατί δεν έχω αυτοκίνητο πρέπει να μάθω πως λειτουργεί το φόρουμ νιώθω σαν τις κύριες τις τρίτης ηλικίας που λένε συνέχεια " Πώς λειτουργεί αυτός ο διάολος" Προσπαθώ να ανεβάσω μια εικόνα και τιποτα
Καλημερα φιλη μου,για ανεβασμα φωτο δες εδω.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 08:48, 20-05-19:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα
Σχετικά με τον "Αίλουρο", δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά από άλλα μέλη και από την αδελφή μου που πήγε, έχω ακούσει τα καλύτερα. Ωστόσο θα πρέπει να σου πω οτι τα σχόλια αφορούσαν συγκεκριμένο γιατρό, ο οποίος έχει από κάμποσο καιρό σταματήσει να εργάζεται στη συγκεκριμένη κλινική (δεν γνωρίζω αν έχει συνταξιοδοτηθεί, η απλώς αποχωρήσει). Αυτό και το γεγονός της απόστασης, συν το οτι οι τιμές του είναι λίγο "τσιμπημένες" σε σχέση με τα άλλα ιατρεία, με κάνει στη θέση σου να δοκίμαζα κατ αρχάς σε ένα κοντινό VET της γειτονιάς (έχει και το προσόν οτι σε περίπτωση- ο μοι γένοιτο- επείγοντος, κερδίζεις χρόνο). Αν όχι, ρίξε και μια ματιά στους κτηνίατρους που έχουμε κατά περιοχή εδώ , ή σε εκείνους που κατά καιρούς έχουν προτείνει τα μέλη μας, εδώ - αφού πρώτα έχεις τσεκάρει αν ακόμα ισχύουν τα στοιχεία τους (διευθύνσεις, τηλέφωνα κλπ.).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 25-05-19 στις 07:28. Αιτία: ορθογραφικά.
Παράθεση

AnnaChar

Νεοφερμένος

H AnnaChar έγραψε στις 11:16, 25-05-19:

Καλημέρα σε όλους. Μόλις γυρίσαμε από τον κτηνίατρο. Τα γατουλινια έκαναν το πρώτο τριπλό εμβόλιο. Πήραν και το φάρμακο τις αποπαρασιτωσης αλλά τους βρήκε ψώρα στα αυτιά κάτι που το υποψιαζόμουν γιατί ξυνοντουσαν και είχα βρει και κάποιες πληροφορίες στο φόρουμ.
Λοιπόν τους τα καθάρισε και τους έβαλε αλοιφή και μου έδωσε και την otimectin κάτι otic δεν διαβάζεται Καλά η συνταγή. Πήγα στον ιατρό της γειτονιάς μου φάνηκε πολύ καλός και είχε ωραίους τρόπους με τα γατάκια. Μου έδειξε πως να κόβω και τα νύχια. Σε ένα μήνα θα πάμε για την επόμενη δόση. Όλα μαζί πήγαν 80 ευρώ για δύο γατιά νομίζω πολύ καλή τιμή τι λέτε; Η ψώρα βρε παιδιά λέτε να ξαναβγεί; Εμένα μου είπε Όχι αν ακολουθούν την αγωγή. Να κάνω εγώ κάτι σαν προληψη;. Επίσης μου έκανε εντύπωση πως δεν εμπορεύεται πράγματα ούτε προσπάθησε να μου προωθήσει κάτι; Τον ρώτησα για την Proplan μου είπε καλή είναι. Τα γατάκια αν και φοβισμένα τα πήγαν καλά δεν είχαμε ιστορίες. Μου είπε ότι τα συγκεκριμένα εμβόλια δεν έχουν παρενέργειες άντε το πολύ να είναι κακοκεφα. Το εμβόλιο λέει elanco felocell cvr. Κάτι ακόμα μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να κάνω το εμβόλιο τις λευχαιμίας και τις λύσσας μου είπε είναι υποχρεωτικό αλλά δεν επείγει...είπε δεν χρειάζεται να τα ειβαρυνω με τόσο εμβόλια εφόσον είναι σε διαμέρισμα άσε που κινδυνεύουν από το σάρκωμα...πως σας ακούγεται αυτό...και σίγουρα στους 5 μήνες να αφιερώσουμε την μικρή και αργότερα τον μικρό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 12:50, 25-05-19:

Καλημέρα σε όλους. Μόλις γυρίσαμε από τον κτηνίατρο. Τα γατουλινια έκαναν το πρώτο τριπλό εμβόλιο. Πήραν και το φάρμακο τις αποπαρασιτωσης αλλά τους βρήκε ψώρα στα αυτιά κάτι που το υποψιαζόμουν γιατί ξυνοντουσαν και είχα βρει και κάποιες πληροφορίες στο φόρουμ.
Λοιπόν τους τα καθάρισε και τους έβαλε αλοιφή και μου έδωσε και την otimectin κάτι otic δεν διαβάζεται Καλά η συνταγή. Πήγα στον ιατρό της γειτονιάς μου φάνηκε πολύ καλός και είχε ωραίους τρόπους με τα γατάκια. Μου έδειξε πως να κόβω και τα νύχια. Σε ένα μήνα θα πάμε για την επόμενη δόση. Όλα μαζί πήγαν 80 ευρώ για δύο γατιά νομίζω πολύ καλή τιμή τι λέτε; Η ψώρα βρε παιδιά λέτε να ξαναβγεί; Εμένα μου είπε Όχι αν ακολουθούν την αγωγή. Να κάνω εγώ κάτι σαν προληψη;. Επίσης μου έκανε εντύπωση πως δεν εμπορεύεται πράγματα ούτε προσπάθησε να μου προωθήσει κάτι; Τον ρώτησα για την Proplan μου είπε καλή είναι. Τα γατάκια αν και φοβισμένα τα πήγαν καλά δεν είχαμε ιστορίες. Μου είπε ότι τα συγκεκριμένα εμβόλια δεν έχουν παρενέργειες άντε το πολύ να είναι κακοκεφα. Το εμβόλιο λέει elanco felocell cvr. Κάτι ακόμα μου είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να κάνω το εμβόλιο τις λευχαιμίας και τις λύσσας μου είπε είναι υποχρεωτικό αλλά δεν επείγει...είπε δεν χρειάζεται να τα ειβαρυνω με τόσο εμβόλια εφόσον είναι σε διαμέρισμα άσε που κινδυνεύουν από το σάρκωμα...πως σας ακούγεται αυτό...και σίγουρα στους 5 μήνες να αφιερώσουμε την μικρή και αργότερα τον μικρό
Καλό μεσημέρι Άννα.... Θα ξεκινήσω από τα εμβολια... Της λύσσας και της λευχαιμίας δε χρειάζεται να τα κάνεις από την στιγμή που θα εινσι μέσα στο διαμέρισμα και δεν θα έρχονται σε επαφή με άλλες γάτες... Υπάρχει πιθανότητα να παρουσιάσουν σάρκωμα - έχουμε τέτοιες περιπτώσεις με της λύσσας το εμβόλιο - και αυτός είναι και ο λόγος που, αν χρειάζεται απαραίτητα να γίνει, γίνεται στο ποδαράκι έτσι ώστε αν εμφανιστεί να αντιμετωπίσει πιο εύκολα (ακόμα και με ακρωτηριασμό του άκρου).... Οπότε μην τους τα κάνεις... Μόνο εάν πρόκειται να ταξιδέψετε με αεροπλάνο είναι υποχρεωτικό!!!!!

Απορία... Γιατί σου έκανε το τριπλό και όχι το τετραπλό? Λόγω ηλικίας?

Ψώρα.... Με τη θεραπεία θα φύγει... Απλά θέλει υπομονή.... Άλλοι κτηνίατροι δίνουν αλοιφές και σταγόνες και κάποιοι βάζουν αμπούλες που θεραπεύουν μεταξύ άλλων και τη ψώρα... Ίσως να έχει να κάνει με το είδος, ίσως με το γιατρό.. Δε ξέρω... Ο δικός μου ο γάτος, ο Ραμόν, όταν το βρήκα ήταν γεμάτος ψώρα στα αυτιά του... Για να καταλάβεις μέχρι και στο μικροσκόπιο μου είχε δείξει ο κτηνίατρος τα παράσιτα και τα είδα!!!! Με τη θεραπεία που του κάναμε με αμπούλα - νομίζω ήταν η advocate - καθάρισε εντελώς.... Οπότε μην ανησυχείς....

Η τιμή λογική μου φαίνεται για 2 γατιά... Εξέταση τους έκανε, εμβολια και αλοιφές....

Εφόσον τον βρήκες καλό το γιατρο συνέχισε εκεί... Αν δεις στην πορεία πως δεν σε ικανοποιεί τον αλλάζεις... (έχουμε αλλάξει όλοι μας γιατρούς... Προσωπικά 3 μέχρι να καταλήξω σε αυτόν που πάω τώρα τις γάτες μου)...

Σψετικα με την τροφή... Οι κτηνίατροι δεν είναι έμποροι τροφών, και δεν πρέπει να είναι... Δεν έχουν σπουδάσει αυτό... Λογικό λοιπόν είναι να μην προσπαθούν να σου πουλήσουν κάποια συγκεκριμένη... (εκτός και αν χρειάζεται κάποια ειδική τροφή η γάτα για πρόβλημα που υπάρχει).... Μόνη σου θα ψάξεις και θα κοιτάξεις ποια τροφή θα εινσι η καλύτερη για τα γατάκια σου... Εάν έχεις κάποια στο μυαλό σου μπορείς να κοιτάξεις και στο φόρουμ ή και να μας ρωτήσεις.. Τη γνώμη μας - αν την ξέρουμε τη τροφή - θα στην πούμε.. Από τα δικά μας γατιά...

Ότι χρειάζεσαι ότι απόρια έχεις ρώτησε μας...
Παράθεση

AnnaChar

Νεοφερμένος

H AnnaChar έγραψε στις 18:25, 25-05-19:

Τα γατάκια είναι περίπου 2 μισή μας είπε ο ιατρός. Δεν ξέρω γιατί 3πλο να πω την αλήθεια δεν ρώτησα και ολας. Θα τον ρωτήσω Όταν πάω στο επόμενο ραντεβού. Να σας πω την αλήθεια τα προηγούμενα κατοικίδια τα είχα στον κήπο οπότε τα φροντίζαμε οικογενειακώς αλλά τα είχαμε ελεύθερα. Επειδή αυτά θα είναι μέσα σε διαμέρισμα θέλουν άλλη φροντίδα, δεν θα κυνηγούν ούτε τρέχουν δεξιά και αριστερά. Οπότε σκεφτόμουν αξίζει να τους αλλάξω τώρα την ξηρά τροφή; Την Proplan την βρήκα εγώ στο πετ σοπ και ρώτησα και μου είπαν ότι είναι καλή (παλαιότερα έπαιρνα χύμα και όχι συσκευασμένα και του σούπερ μάρκετ, στο χωριό δεν ήταν τόσο εξελιγμένατα πράγματα για να είμαι ειλικρινής, ούτε ξέραμε τόσα πολλά για την τροφή ). Βρήκα εδώ το φορυμ ότι η καλύτερη τροφή είναι η Orijen ...ακριβή αλλά οκ αν το πας αναλογικά με την ποιότητα τα ίδια σου βγαίνει αν χορταίνουν γρήγορα. Αντίστοιχη της Orijen βρήκα την Acana, AATu, Naturea, Carnilove, Amvrosia και κάποιες άλλες αλλά που να καταληξω; Εχετε δοκιμάσει τις συγκεκριμενες εταιρίες;Θα την φάνε τα γατάκια; Αν κάνουν αλλεργίες; Επίσης μετά την στείρωση θα πρέπει να την αλλάξω ή την κρατάω μιας κ είναι τόσο ποιοτική; Από κονσέρβα τους έδωσα gourmet, schesir ξετρελενονται σταμάτησα τις άλλες τις πιο οικονομικές μιας και θα ους δίνω μια φορά στο τόσο. Ποιες θεωρούνται καλές κονσέρβες;
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 19:21, 25-05-19:

Τα γατάκια είναι περίπου 2 μισή μας είπε ο ιατρός. Δεν ξέρω γιατί 3πλο να πω την αλήθεια δεν ρώτησα και ολας. Θα τον ρωτήσω Όταν πάω στο επόμενο ραντεβού. Να σας πω την αλήθεια τα προηγούμενα κατοικίδια τα είχα στον κήπο οπότε τα φροντίζαμε οικογενειακώς αλλά τα είχαμε ελεύθερα. Επειδή αυτά θα είναι μέσα σε διαμέρισμα θέλουν άλλη φροντίδα, δεν θα κυνηγούν ούτε τρέχουν δεξιά και αριστερά. Οπότε σκεφτόμουν αξίζει να τους αλλάξω τώρα την ξηρά τροφή; Την Proplan την βρήκα εγώ στο πετ σοπ και ρώτησα και μου είπαν ότι είναι καλή (παλαιότερα έπαιρνα χύμα και όχι συσκευασμένα και του σούπερ μάρκετ, στο χωριό δεν ήταν τόσο εξελιγμένατα πράγματα για να είμαι ειλικρινής, ούτε ξέραμε τόσα πολλά για την τροφή ). Βρήκα εδώ το φορυμ ότι η καλύτερη τροφή είναι η Orijen ...ακριβή αλλά οκ αν το πας αναλογικά με την ποιότητα τα ίδια σου βγαίνει αν χορταίνουν γρήγορα. Αντίστοιχη της Orijen βρήκα την Acana, AATu, Naturea, Carnilove, Amvrosia και κάποιες άλλες αλλά που να καταληξω; Εχετε δοκιμάσει τις συγκεκριμενες εταιρίες;Θα την φάνε τα γατάκια; Αν κάνουν αλλεργίες; Επίσης μετά την στείρωση θα πρέπει να την αλλάξω ή την κρατάω μιας κ είναι τόσο ποιοτική; Από κονσέρβα τους έδωσα gourmet, schesir ξετρελενονται σταμάτησα τις άλλες τις πιο οικονομικές μιας και θα ους δίνω μια φορά στο τόσο. Ποιες θεωρούνται καλές κονσέρβες;
Το τριπλό εμβόλιο καλύπτει ρινοτραχειτιδα, καλυκοιο και πανλευκοπενια ενώ το τετραπλό καλύπτει και χλαμιδιωση... Μπορείς στο επόμενο ραντεβού να τον ρωτήσεις ποια είναι η διαφορά αυτών των 2 εμβολίων.. Φερτο με τρόπο του στυλ "να σας κάνω μια ερώτηση γιατί είχα μια συζήτηση με συγγενικο μου πρόσωπο και μου ανέφερε ότι στη γάτα της κάνει τετραπλό. Υπάρχει κάποια διαφορά?"... Κάτι τέτοιο - μη θεωρησει ότι κρίνεις τη δουλειά του και προσβληθεί γιατί οι κτηνίατροι είναι λίγο περίεργοι

Αν θέλεις να αλλάξεις τροφή καλύτερα θα ειναι να γίνει τώρα που είναι ακόμα μικρά και δεν έχουν συνηθίσει πολύ την proplan - στα Pet Shop όλες τις τροφές θα στις προτείνουν για καλές, να πουλήσουν θέλουν...

Να ξέρεις πως οι γάτες είναι λίγο περίεργες και δεν δέχονται εύκολα τις αλλαγές... Παίζει βεβσια ρόλο και ο χαρακτήρας τους αλλά καθετί νέο (και ιδίως τροφή και άμμο) τη βλέπουν με δυσπιστία...

Από τις παραπάνω τροφές που έγραψες θα σου πω εντυπώσεις από τα δικά μου για orijen, acana, Naturea και carnilove...

Orijen.... Την είχα πάρει στον πρώτο μου γάτο, που έχει πεθάνει τώρα... Ούτε να την φτύσει... Δεν έφαγε ποτέ ούτε 1 σπυρί... Το σακουλάκι πήγε στις αδέσποτες ... Από τις κορυφαίες όμως ξηρές τροφές σύμφωνα και με τις κριτικές.. Grain free... Οι 3 γάτες που έχω τώρα δεν την έχουν δοκιμάσει ποτέ...
Naturea.... Επίσης μόνο στον πρώτο μου γάτο... Δεν την άγγιξε ποτέ.... Η συσκευασία του, η μικρή, δεν μου άρεσε καθόλου... Ήταν σε ένα χάρτινο κουτί με την τροφή κλεισμένη σε σακουλάκι... Ούτε η μυρωδιά της με ενθουσίασε... Grain free

Acana.... Αυτήν ξέρουμε αυτήν εμπιστευομαστε... Ο πρώτος μου γάτος έπεσε με τα μούτρα... Οι 3 γάτες μου την λατρεύουν και αυτήν τους δίνω... Έχει 4 γεύσεις... Wild prairie (με κοτόπουλο), grasslands (με αρνί), pacifica (με ψάρι) και ranchland (με κόκκινα κρέατα)... Το ψάρι είναι η λιγότερο νόστιμη, κοτόπουλο και αρνί αρέσει πολύ, την τελευταία δεν την έχουν δοκιμάσει... Είναι η Light εκδοχή της Orijen με λιγότερη πρωτεΐνη και κάθεται ίσως καλύτερα στο πεπτικό τους... Δεν μου έχουν κάνει ποτέ εμετό - εκτός από ελάχιστες φορές που είχαν τριχομπαλες - και τα κακά τους σχεδόν αοσμα... Grain free

Carnilove.... Ξετρελάθηκαν με τη γεύση αγριογουρουνου που είναι για στειρωμενα... Τα κακά μυριζαν σε σχέση με την acana που τρώνε... Θεωρώ όμως πως είναι πολύ καλή τροφή.. Grain free

AATu και ambrosia δεν έχω γνώμη.. Ξέρω μόνο πως η aatu είναι μονοπρωτεινικη τροφή...

Orijen, acana και Naturea είναι για όλες τις φάσεις του ζώου.. Αυτό σημαίνει πως οι συγκεκριμένες τροφές κάνουν και για στειρωμενα ζώα..
Carnilove εχει τροφή ξεχωριστή για τις στειρωμενες γάτες...

Δυστυχώς δεν μπορείς να ξέρεις από πριν αν μια γάτα είναι αλλεργική σε κάποιο συστατικό... Εάν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα θα εμφανιστεί μόλις ξεκινήσει να τρώει ύστερα από κάποιες μέρες.. Οπότε αλλάζεις γεύση...

Από τις κονσέρβες πολύ καλές είναι η schesir, applaws και carnilove.. Υπάρχουν όμως και άλλες εξίσου καλές... Κσι βασικά το θέμα είναι να τις τρώνε... Στις δικές μου αρέσει και η core...

Η αλλαγή της τροφής - εφόσον αποφασίσεις κάτι τέτοιο - θα γίνει σταδιακά... Ομαλή και αργή μετάβαση έτσι ώστε να μη δημιουργηθεί πρόβλημα στο πεπτικό τους και να τους πέσει ομαλά... Έχουμε γράψει στο θέμα "διατροφή" τον τρόπο... Αν έχεις οποιοδήποτε πρόβλημα πες μας να σου δώσουμε λινκ...

Αυτά προς το παρόν.. Ελπίζω να σε κάλυψα για την ώρα..

Ποτέ χύμα τροφές και τροφή από το σουπερμάρκετ...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 25-05-19 στις 19:26.
Παράθεση

PanosGrs

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη PanosGrs
. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O PanosGrs έγραψε στις 13:07, 26-05-19:

Γεια σας και απο εμενα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

1)Υπάρχει τρόπος να μάθω την γάτα μου να μην "θέλει" να μπαίνει στο μπάνιο όταν είμαι και εγώ μέσα. Απλώς κλέινω την πόρτα και μετα μανίας την σπρώχνει και θέλει να μπεί μέσα, κάθεται και κλαίει απο έξω και πολύ δύσκολα φεύγει. Ειδικά όταν επιστρέφω μετά την δουλειά και μπαίνω για μπάνιο.

2)Ειδικά το βράδυ όταν πάω να κοιμηθώ η γάτα θέλει να κοιμάται μαζί μου η και να είναι στον ίδιο χώρο. Εάν κλείσω την πόρτα τρελαίνεται και προσπαθεί να μπεί μετα μανίας κλαίγοντας. Μετά απο κάποια ώρα τα παρατάει αλλά υπάρχει περίπτωση να έρθει πρωί η και καμιά φορά να έρθει μεσάνυχτα. Κάπως θα μπορεί να σταματήσει αυτό.

3)Έχω 2 υπνοδωμάτια. Της αρέσει πολύ να ανεβαίνει στα κρεβάτια και ειδικά σε αυτό που κοιμάμαι. Όμως δεν είναι υγιεινό. Είμαι και ζαχαροπλάστης και θα ήταν καλό να μην συμβαίνει αυτό. Ότι κι αν προσπάθησα για να την εμποδίσω δεν τα κατάφερα. Ανεβαίνει στο κρεβάτι μου και θέλει να παίξει. Μετά απο λίγο κοιμάται, νομίζω πως απλά να με βλέπει η έστω να με αισθάνεται κοντά της.

4)Έψαξα άλλα δεν βρήκα κάποια απάντηση. Πόσα γεύματα πρέπει να τρώει το γατάκι. Πχ 3? Για να την βάλω σε πρόγραμμα πχ να βάζω τροφή πρωί μεσημέρι και βράδυ.

Τέλος Κάποιες πληροφορίες: Έχει στην διάθεση μεγάλο σαλόνι με καναπέ, χώρο δίπλα στο παράθυρο. Της παρέχω μεγάλο σπιτάκι παιχνίδια και όλα τα υπόλοιπα όπως ονυχοδρόμιο, άμμο. Έχει χώρο και μπορεί να τρέξει και εκεί που είναι το σαλόνι μπαίνειι αρκετός ήλιος!

Ευχαριστω!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 13:59, 26-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από PanosGrs
Γεια σας και απο εμενα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

1)Υπάρχει τρόπος να μάθω την γάτα μου να μην "θέλει" να μπαίνει στο μπάνιο όταν είμαι και εγώ μέσα. Απλώς κλέινω την πόρτα και μετα μανίας την σπρώχνει και θέλει να μπεί μέσα, κάθεται και κλαίει απο έξω και πολύ δύσκολα φεύγει. Ειδικά όταν επιστρέφω μετά την δουλειά και μπαίνω για μπάνιο.

2)Ειδικά το βράδυ όταν πάω να κοιμηθώ η γάτα θέλει να κοιμάται μαζί μου η και να είναι στον ίδιο χώρο. Εάν κλείσω την πόρτα τρελαίνεται και προσπαθεί να μπεί μετα μανίας κλαίγοντας. Μετά απο κάποια ώρα τα παρατάει αλλά υπάρχει περίπτωση να έρθει πρωί η και καμιά φορά να έρθει μεσάνυχτα. Κάπως θα μπορεί να σταματήσει αυτό.

3)Έχω 2 υπνοδωμάτια. Της αρέσει πολύ να ανεβαίνει στα κρεβάτια και ειδικά σε αυτό που κοιμάμαι. Όμως δεν είναι υγιεινό. Είμαι και ζαχαροπλάστης και θα ήταν καλό να μην συμβαίνει αυτό. Ότι κι αν προσπάθησα για να την εμποδίσω δεν τα κατάφερα. Ανεβαίνει στο κρεβάτι μου και θέλει να παίξει. Μετά απο λίγο κοιμάται, νομίζω πως απλά να με βλέπει η έστω να με αισθάνεται κοντά της.

4)Έψαξα άλλα δεν βρήκα κάποια απάντηση. Πόσα γεύματα πρέπει να τρώει το γατάκι. Πχ 3? Για να την βάλω σε πρόγραμμα πχ να βάζω τροφή πρωί μεσημέρι και βράδυ.

Τέλος Κάποιες πληροφορίες: Έχει στην διάθεση μεγάλο σαλόνι με καναπέ, χώρο δίπλα στο παράθυρο. Της παρέχω μεγάλο σπιτάκι παιχνίδια και όλα τα υπόλοιπα όπως ονυχοδρόμιο, άμμο. Έχει χώρο και μπορεί να τρέξει και εκεί που είναι το σαλόνι μπαίνειι αρκετός ήλιος!

Ευχαριστω!
Καλό μεσημέρι Πανο....
1) ο μόνος τρόπος να μην μπαίνει στο μπάνιο είναι να κλείνεις την πόρτα και να αφήνεις τη γατούλα σου έξω να νιαουρίζει μιλώντας της αν θέλεις του στυλ "έλα καλή μου... Σωπα.. Τώρα σε λίγο θα ανοίξω..."... Για να ακούει τη φωνή σου... Αν αντέχεις καλώς... Η άλλη λύση είναι να την αφήσεις να μπει, θα κοιτάξει το χώρο, θα κάτσει ίσως λίγο αλλά μετά θα βγει μόνη της... (τα δικά μου τουλάχιστον έτσι κάνουν)...
2 και 3) και εδώ ισχύει το ίδιο.. Αν δεν τη θέλεις στο κρεβάτι σου απλά την αφήνεις έξω... Πρέπει να ξέρεις όμως πως οι γάτες λατρεύουν να κοιμούνται παρέα με τους ανθρώπους.. Να κουρνιαζουν είτε στην άκρη του κρεβατιού είτε και εντελώς πάνω σου... Θέλουν την επαφή... Και σιχαίνονται τις κλειστές πόρτες... Δεν καταλαβαίνω απόλυτα πως το εννοείς "δεν είναι υγιεινό επειδή είσαι ζαχαροπλάστης"... Φαντάζομαι πως αναφέρεσαι στις τρίχες μόνο γιατί οι γάτες είναι πεντακάθαρα ζώα... Όμως δυστυχώς σε ότι αφορά τις τρίχες δεν μπορείς να τις αποφύγεις εντελώς από την στιγμή που έχεις ζώο - ότι ζώο και να είναι αυτό -.. Μαδάνε και αυτά όπως και οι άνθρωποι... Με ένα βούρτσισμα την ημέρα μπορείς να μειώσεις το πρόβλημα

3) αν το γατάκι είναι πολύ μικρό θέλει περισσότερα γεύματα... Πες την ηλικία της γατούλα σου... Μετά τους 4 μήνες μπορείς να την ταΐζεις πρωί μεσημέρι βράδυ...
Παράθεση

PanosGrs

Νεοφερμένος

O PanosGrs έγραψε στις 15:16, 26-05-19:

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Εννοώ την τοξοπλάσμωση. Είναι 4 εβδομάδων. Αλλα σε 2 μέρες θα την πάω σε κτηνίατρο(έχει πάρει χάπι για σκουλήκια). Με τον καιρό όμως με τις πόρτες κλειστές δεν θα συνηθίσει? Εννοώ να το πάρει απόφαση πως ότι και να κάνει δεν θα μπεί. Μπαίνει στο μπάνιο και κάθεται εξω απο την μπανιέρα. Μόλις ανοίξω την κουρτίνα την βλέπω, κάθεται και περιμένει υπομονετικά( το κάνει και γενικά να με κοιτάει και να είναι γύρω μου αλλα δεν πειράζει). Βασικά νομίζω εμένα θέλει να βλέπει. Και το τελευταίο είναι το δάγκωμα κατα το παιχνίδι(θέλει να παίζει πολύ).

Δηλαδή για να μην πολυλογώ.

1) Με τον καιρό δεν θα συνηθίσει να μην προσπαθεί να μπεί? και

2)Το δάγκωμα πρέπει να το σταματήσει(έχω προσπαθήσει αλλα τίποτα ακόμα).
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 15:44, 26-05-19:

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Εννοώ την τοξοπλάσμωση. Είναι 4 εβδομάδων. Αλλα σε 2 μέρες θα την πάω σε κτηνίατρο(έχει πάρει χάπι για σκουλήκια). Με τον καιρό όμως με τις πόρτες κλειστές δεν θα συνηθίσει? Εννοώ να το πάρει απόφαση πως ότι και να κάνει δεν θα μπεί. Μπαίνει στο μπάνιο και κάθεται εξω απο την μπανιέρα. Μόλις ανοίξω την κουρτίνα την βλέπω, κάθεται και περιμένει υπομονετικά( το κάνει και γενικά να με κοιτάει και να είναι γύρω μου αλλα δεν πειράζει). Βασικά νομίζω εμένα θέλει να βλέπει. Και το τελευταίο είναι το δάγκωμα κατα το παιχνίδι(θέλει να παίζει πολύ).

Δηλαδή για να μην πολυλογώ.

1) Με τον καιρό δεν θα συνηθίσει να μην προσπαθεί να μπεί? και

2)Το δάγκωμα πρέπει να το σταματήσει(έχω προσπαθήσει αλλα τίποτα ακόμα).

Καλέ ειναι μωράκι ακομη!!!!!! Να το ταΐζεις 4 φορές την μέρα... Αυτό τώρα θα πρέπει να έχει αρχίσει να τρώει κονσέρβα πατε.. Και θα πίνει ακόμα γάλα...

Από τοξοπλασμωση δεν κινδυνευεις... Μόνο για τις έγκυες λένε αλλά και αυτό είναι λάθος.. Πιο πολλές πιθανότητες έχει κάποιος να πάθει τόξοπλασμα από κρέας όχι κσλα βρασμένο και λαχανικά και φρούτα πάρα από γάτα (που θα πρέπει να πιάσει τα κόπρανα με τα χέρια και ύστερα να τα βάλει στο στόμα!!!!!) χαλάρωσε λοιπόν γιαυτό...

Μα είναι ΤΌΣΟ μικρό το καημενο και εσύ αναρωτιέσαι γιατί θέλει την παρέα σου? Σε βλέπει σαν την μανούλα - πατερουλη του που θέλει να τον ακολουθει παντού... Αστο μωρέ να έρχεται όπου εισαι

Το δάγκωμα είναι ένα θέμα.... Αφού δεν ειναι με την μαμά του και τα αδέλφια του για να αρχίσει να μαθαίνει τώρα μέσα από το παιχνίδι πως θα ελέγχει νύχια δόντια θέλει υπομονή από σένα και δουλειά...
ΜΗΝ του δίνεις τα χέρια σου για να παίζει... Παιχνίδια με κορδονάκια να έχεις.. Αν σου πιάσει το χέρι και στο δαγκώσει φυσα πολύ απαλά στη μύτη του και πες ΌΧΙ... θα στο αφήσει και τότε μόνο θα το τραβήξεις... Αλλιώς αν στο δαγκώνει και εσύ τραβάς θα το παίρνει για παιχνίδι και θα δαγκώνει πιο δυνατά...
Παράθεση

PanosGrs

Νεοφερμένος

O PanosGrs έγραψε στις 16:17, 26-05-19:

Οκ! Ναι απλα τα ειχα σαν αποριες.Τρώει κονσέρβα και αφού είναι μικρό ε τότε έχει καιρό να μάθει Με τον καιρό κάποιες παιδικές συμπεριφόρές φεύγουν. Σε ευχαριστώ πολύ!
Παράθεση

PanosGrs

Νεοφερμένος

O PanosGrs έγραψε στις 21:47, 27-05-19:

Γεια σου Δημητρα, ελπίζω να είσαι καλά. Θα ήθελα την γνώμη σου. Σήμερα προσπάθησα κάτι. Το πήρα το στο κρεβάτι και της έβαλα τα δάχτυλα προς το πρόσωπο. Πήγε να τα δαγκώσει καμιά 10φορες. Κάθε φορά την φύσαγα και έλεγα κάπως αυστηρά όχι. Στην 12η φορά το σκεφτόταν λίγο και ενώ πήγαινε να δαγκώσει υποχωρούσε. Στο τέλος πήγε να παίξει αλλού, αυτό ήταν περίπου 5 λεπτά. Αυτό με συνδυασμό ενός παιχνιδιού που θα μπορεί να δαγκώνει με την παρουσία μου κάθε μέρα για 30λεπτά λες να δουλέψει. Απλά σήμερα είδα μια υποχώρηση και νομίζω θα πετύχει. Εσύ τι λές..η γνώμη σου μετράει. Δηλαδή εάν πιστέψει πως το δάγκωμα τις χαλάει το παιχνίδι δεν θα είναι πια παιχνίδι ( θα ειναι η εκπαίδευση με το παιχνίδι για δάγκωμα) τότε θα το σταματήσει.

Να σαι Καλά και Πάλι!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 07:14, 28-05-19:

Γεια σου Δημητρα, ελπίζω να είσαι καλά. Θα ήθελα την γνώμη σου. Σήμερα προσπάθησα κάτι. Το πήρα το στο κρεβάτι και της έβαλα τα δάχτυλα προς το πρόσωπο. Πήγε να τα δαγκώσει καμιά 10φορες. Κάθε φορά την φύσαγα και έλεγα κάπως αυστηρά όχι. Στην 12η φορά το σκεφτόταν λίγο και ενώ πήγαινε να δαγκώσει υποχωρούσε. Στο τέλος πήγε να παίξει αλλού, αυτό ήταν περίπου 5 λεπτά. Αυτό με συνδυασμό ενός παιχνιδιού που θα μπορεί να δαγκώνει με την παρουσία μου κάθε μέρα για 30λεπτά λες να δουλέψει. Απλά σήμερα είδα μια υποχώρηση και νομίζω θα πετύχει. Εσύ τι λές..η γνώμη σου μετράει. Δηλαδή εάν πιστέψει πως το δάγκωμα τις χαλάει το παιχνίδι δεν θα είναι πια παιχνίδι ( θα ειναι η εκπαίδευση με το παιχνίδι για δάγκωμα) τότε θα το σταματήσει.

Να σαι Καλά και Πάλι!
Καλημέρα Πάνο...

Να σου πω την πικρή μου αλήθεια δεν κατάλαβα πως θέλεις να κάνεις τον συνδυασμό με το παιχνίδι που θέλεις να της δίνεις (εινσι και πρωί ακόμα)... Εννοώ γιατί για 30 λεπτά? Τα παιχνιδάκια της πρέπει να τα έχει να τα παίζει όταν και όση ώρα θέλει αυτή... Να το δαγκώνει να το κλωτσάει με τα ποδαράκια να το πετάει στον αέρα και να το πιάνει...
Αυτό που σε νοιάζει εσένα είναι να μάθει πως τα χέρια σου ΔΕΝ είναι παιχνίδι...

Θα σου πω πως μια γάτα εκπαιδεύει τα γατάκια της και πως τα ίδια με τα αδελφάκια τους μαθαίνουν μέσα από την επαφή τους... Ξεκινάνε το παιχνίδι... Σαν μωρά που είναι δεν ξέρουν πως να ελέγξουν τα δόντια και τα νύχια τους... Μόλις κάποιο από αυτά πονέσει πολύ, ή η μητέρα όταν παίζει μαζί τους, βγάζουν μια τσιριχτη φωνούλα. Μπορεί να κάνουν και χχχχ... Το άλλο μαζεύεται απορημένο.. Η μάνα σαν έμπειρη θα τα μαλώσει κιόλας δίνοντας μια σφαλιάρα (μην επιχειρήσεις εσύ κάτι τέτοιο αν δε ξέρεις πως ακριβώς να το κάνεις γιατί μπορεί να το τραυματίσεις χωρίς να το θέλεις).. Και σταματά επιτόπου το παιχνίδι και φευγει αφήνοντας το και δίχως να του δίνει σημασία... Ετσι σιγά σιγά καταλαβαίνουν πως όταν κάνουμε τον άλλον να πονέσει παιχνίδι στοπ!!!!

Τώρα λοιπόν εσύ πρέπει να παίξεις το ρόλο της εκπαιδεύτριας μάνας...
Στην ουσία αυτό έκανες αλλά νιώθω πως έγινε σαν να ήταν ώρα μαθήματος (αν καταλαβαίνεις τι λέω).... Απλά να είσαι πιο χαλαρός... Μη βάζεις ώρα... Και μη δίνεις τα δάχτυλα σου επιτόπου για να μάθει... Υπάρχει περίπτωση να έχεις στο τέλος το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που θα θέλεις.. Δηλ. Τι εννοώ... Αν το κάνεις συνέχεια για να μάθει ντε και καλά μπορεί να πεισμωσει και τελικά να δαγκώνει πιο δυνατά.. Μια φορά και φεύγεις αμεσως αν πονέσεις..λες σταθερά ΌΧΙ, βγαζεις μια κραυγή και το αφήνεις μόνο μετά για λίγη ώρα...
Πιστεύω να καταλαβαίνεις το σκεπτικό μου...

Από την εμπειρία μου με τον πρώτο μου γάτο, ο οποίος δεν έμαθε ποτέ να ΜΗ δαγκώνει ότι και να είχα δοκιμάσει, μπορώ να σου πω πως όταν απαγορεύεις για ώρα μια γάτα να κάνει κάτι, όταν λες συνεχώς όχι όχι όχι φτάνεις στο σημείο να μην ακούει στο τέλος..
Μου είναι λίγο δύσκολο να στο εξηγήσω.. Είναι σαν να μαθαίνεις σε μωρό παιδάκι κάποια πράγματα... Πρέπει να υπάρχει χαλαρότητα μεν αλλά σταθερότητα επίσης...

Μόνος σου θα δεις τι από τους τρόπους ταιριάζει στο γατάκι σου... Και αυτό γιατί το καθένα αντιδρά διαφορετικά λόγω του χαρακτήρα του.. Άλλο μαθαίνει αμέσως, και κάποια ποτέ..

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα

Η καλύτερη φυσικά λύση είναι 2 γατάκια να παίζουν και να μάθουν μαζί μεταξύ τους.. Έχουν παρέα, δε βαριούνται και εσύ ηρεμείς ...
Παράθεση

PanosGrs

Νεοφερμένος

O PanosGrs έγραψε στις 16:01, 28-05-19:

Πρώτο μέλημα μου είναι η ασφάλεια της. Πάντως σήμερα δεν δάγκωσε καθόλου σήμερα. Πόδι Χέρι. Δουλεύει 100% και χαίρομαι γι αυτό. Το να χτυπάς σίγουρα δεν είναι λύση και το απεχθάνομαι. Να σε ευχαριστησω για την απάντηση σου! Τα πηγαίνει περίφημα και θα την βοηθήσω εγώ να νιώθει εντάξει. Πάντως την αγαπάω πολύ και υπόσχομαι πρώτα σε μένα και ύστερα στους άλλους πως την σέβομαι και θα την σέβομαι και θα γίνεται καλύτερη. Πάντως μέχρι στιγμής φαίνεται καλός χαρακτήρας και νομίζω είναι πολύ σημαντικό αυτό!

Καλή Συνέχεια!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PanosGrs : 28-05-19 στις 16:22.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 16:47, 28-05-19:

Το να χτυπάς σίγουρα δεν είναι λύση και το απεχθάνομαι.!
Εννοειται πως τις γάτες - ούτε φυσικά και κανένα ζώο - δεν τις χτυπάς... Δεν μαθαίνουν μέσα από το μαλωμα.. Ο τρόπος που τους μαθαίνουμε πράγματα είναι τελείως μα τελείως διαφορετικός από των σκυλιών...

Για να διευκρινίσω τη λέξη "σφαλιάρα" και να μην παρεξηγηθώ... Οι μητέρες γάτες εκπαιδευουν τα μικρά τους έτσι... Πρέπει να το δει κάποιος για να το καταλάβει... Τους μαλώνουν και τους βάζουν τα όρια που χρειάζεται να έχουν μεγαλώνοντας... Δεν τα χτυπάνε όπως το φανταζόμαστε εμείς οι άνθρωποι... Είναι μια φάπα.. Γρήγορη αλλά αρκετή για να τα συνετισουν... Στην μυτούλα ή στο ποδαράκι.. Δεν πονάνε αλλά τα μικρά παίρνουν το νόημα...

Είναι απίστευτα ζώα οι γάτες. Πανέξυπνες, τρυφερές, αλλά και ανεξάρτητες ταυτόχρονα.. Υπερηφανες επίσης.. Ότι θέλει να πει το λέει με το σώμα της και την ουρά της... Δεν μπορώ να το εξηγήσω με λόγια... Μάθε να παρατηρείς τη μικρή σου και θα μάθεις να τη "διαβάζεις"..

Είναι πολύ ευχάριστο που η μικρη σου δε δάγκωσε σήμερα τα χέρια σου... Δείχνει πως μαθαίνει γρήγορα...

Να την αγαπάς και να τη φροντίζεις. Αυτό θέλει από σένα...

Ότι απορία έχεις - και μπορούμε να βοηθήσουμε - εδώ είμαστε... Και εμείς από τις γάτες μας έχουμε μάθει όλα...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 28-05-19 στις 16:56.
Παράθεση

eleni236 (Ελενη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eleni236
H Ελενη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αργυρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H eleni236 έγραψε στις 11:44, 31-05-19:

ηρθα και απο εδω να ρωτησω κατι αλλο....το μικρουλι μου ξεκινησε να κανει τσισακια στη λεκανη ( δεν παει μονη της εγω την βαζω μεσα ) απλα λυστε μου μια απορια ακομη....αρχισε να μου τρωει αμμο...και μετα πνιγεται...παλευω να της ανοιξω το στομα για να την καθαρισω ( με εχει σκισει με τα νυχια...και σκασανε και 2 δοντακια ...τα πλαινα απο πανω ) υπαρχει περιπτωση να παθει κατι???
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 12:14, 31-05-19:

Όταν λες την τρώει, εννοείς κανονικά ή μπήκε άμμος στο στόμα της οπως πήγε να σκάψει???

Τι άμμο χρησιμοποιείς? Μήπως να την άλλαζες και να δοκίμαζες κάποια άλλη? Η everclean είναι πάρα πολύ καλή - η total cover η πιο τέλεια από όλες - και τουλάχιστον τα δικά μου δεν την τρώνε... Για κάνε μια δοκιμή και δες αν σταματήσει...

Δε γνωρίζω αν μπορεί να πάθει κάτι αλλά καλό θα ήταν ίσως να μη γίνεται...
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 12:21, 31-05-19:

Εδώ: https://wagwalking.com/cat/symptom/w...ing-cat-litter γράφει ότι τα μικρά γατάκια μπορεί να τρώνε άμμο από περιέργεια. Αλλά αν η άμμος είναι το είδος που σβολιάζει, η απορροφητικότητα της άμμου είναι επικίνδυνη για το σύστημά τους και πρέπει να τις δει κτηνίατρος. Οπότε, επέλεξε μια μη τοξική άμμο από φυσικά συστατικά που δεν σβολιάζει, και απέτρεψε την από το να την τρώει!
Παράθεση

Maria xar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maria xar
H Maria xar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Maria xar έγραψε στις 14:55, 04-06-19:

Γεια σας
Είμαι από Θεσσαλονίκη και συγκεκριμένα άνω Τούμπα
Εδώ και δυόμισι χρόνια είχα μια ενήλικη γάτα η οποία κυριολεκτικά με υοθετησε! Άρχισε από μόνη της να ανεβαίνει στο μπαλκόνι μου ισόγειο .... και έτσι σιγά σιγά έγινε δική μου...η πρώτη μου δουλειά ήταν να την στειρωσω φυσικά....
Το όψιν ότι καθημερινά ήταν στο σπίτι για φαγητό και χουζουρι αλλά μπαινοβγαίνε και έξω για βόλτα και τις ανάγκες της ..... δηλαδή δεν ήταν αυτό που λέμε σπίτια γάτα .... αλλά πάντοτε επί διομυσι χρόνια κάθε μέρα ήταν στο σπίτι μας πολλές φορές κοιμόταν μέσα αλλά κατά τις τρεις τα ξημερώματα ζητούσε να βγεί....
Το προηγούμενο Σάββατο βγήκε για βόλτα και δεν ξαναγύρισε........την ψάχνω αλλά δεν την έχω βρει.... υπάρχει περίπτωση απλά να έφυγε Κ να ξαναρθει?
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 17:18, 04-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από Maria xar
Γεια σας
Είμαι από Θεσσαλονίκη και συγκεκριμένα άνω Τούμπα
Εδώ και δυόμισι χρόνια είχα μια ενήλικη γάτα η οποία κυριολεκτικά με υοθετησε! Άρχισε από μόνη της να ανεβαίνει στο μπαλκόνι μου ισόγειο .... και έτσι σιγά σιγά έγινε δική μου...η πρώτη μου δουλειά ήταν να την στειρωσω φυσικά....
Το όψιν ότι καθημερινά ήταν στο σπίτι για φαγητό και χουζουρι αλλά μπαινοβγαίνε και έξω για βόλτα και τις ανάγκες της ..... δηλαδή δεν ήταν αυτό που λέμε σπίτια γάτα .... αλλά πάντοτε επί διομυσι χρόνια κάθε μέρα ήταν στο σπίτι μας πολλές φορές κοιμόταν μέσα αλλά κατά τις τρεις τα ξημερώματα ζητούσε να βγεί....
Το προηγούμενο Σάββατο βγήκε για βόλτα και δεν ξαναγύρισε........την ψάχνω αλλά δεν την έχω βρει.... υπάρχει περίπτωση απλά να έφυγε Κ να ξαναρθει?
Καλησπέρα Μαρία...
Φοβάμαι μήπως η γατούλα σου έπαθε κάτι και γιαυτό τον λόγο δεν έχει επιστρέψει ακόμα... Θα μου πεις "που το στηρίζεις αυτό?"...
Στο γεγονός ότι ήταν στειρωμενη.. Οπότε δεν θα απομακρυνοταν τόσο πολύ και τόσες μέρες από την περιοχή για να ζευγαρωσει...
Οι βόλτες που κάνουν οι στειρωμενες γάτες είναι κοντινές στο σπίτι τους...
Υπάρχουν 2 εκδοχές για μένα... Είτε κάποιος άλλος τη βρήκε, είδε πως ήταν φιλική και χαιδευοταν και την πήρε σπίτι του είτε τη χτύπησε κάποιο αυτοκίνητο και σκοτώθηκε ή έφαγε φόλα και πέθανε...

Ευχομαι πραγματικά να ισχύει το πρώτο και η γάτα να είναι καλά...

Βάλε αφίσες στην περιοχή και φωτογραφία της με το τηλέφωνο σου μήπως κάποιος την έχει δει να σε ειδοποιήσει..

Ευχομαι πραγματικά να τη βρεις...
Παράθεση

penny--li

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη penny--li
H penny--li αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H penny--li έγραψε στις 09:15, 05-06-19:

Γεια σε όλους!
Γράφτηκα σημερα στο forum σας, αλλά το διαβάζω εδώ και καιρό μιας και έχετε πολύ ωραίες συζητήσεις και άρθρα.
Εδώ και 10 μέρες υιοθέτησα ένα γατάκι απο αγγελία. Είναι θηλυκό και σχεδόν 3μηνων και απο οτι ελεγαν στην αγγελια αλλα και στο βιβλιαριο της είναι ρατσα Russian blue. Έχω μεγαλώσει στο πατρικό με άλλη μια υπέροχη γατούλα η οποία είναι 13 χρόνων και ποτε δεν τη μάθαμε να μη δαγκώνει και να παίζει χωρίς νυχια.
Προσπαθώ στη μικρουλα που εχω τωρα να την παίζω με παιχνίδια και να την κρατάω σε ενδιαφέρον και μακριά από τα χέρια. Αλλά είναι τόσο δύσκολο...ιδιως το πρωί έρχεται στο πρόσωπο να με δαγκώσει γιατι μαλλον πεινάει. Ελπιζω να ηρεμήσει.. ξερω οτι πριν την πάρω εγώ την ειχα σε άλλο σπίτι που τλκ τη γύρισαν πίσω. Είναι μικρή χωρίς τη μαμά της, άλλαξε ήδη ένα σπίτι, ίσως γι αυτο να ναι ιδιαίτερα αγριεμένη;;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 14:16, 05-06-19:

Penny--li καλησπέρα και καλωσόρισες την παρέα μας!
Κατ'αρχάς, να σου ζήσει η μικρή νεοφερμένη και να σε συντροφεύει για πολλά πολλά χρόνια.
Είναι μόλις 3 μηνών, κατά πάσα πιθανότητα δεν πρόλαβε να βοηθηθεί από τη φυσική της μητέρα προκειμένου να κοινωνικοποιηθεί. Πέραν αυτού υπέστη 2 (τουλάχιστον) αλλαγές περιβάλλοντος που την άφησαν λίγο φοβισμένη, χώρια το γεγονός οτι μπορεί να βγάζει και δοντάκια και χρειάζεται κάτι ( π.χ. ένα καουτσουκένιο παιχνιδάκι) να απασχολεί τα δοντάκια της, στα πλαίσια του παιχνιδιού.
Σίγουρα θα ηρεμήσει και θα δαγκώνει λιγότερο, το μόνο που χρειάζεται είναι λίγος χρόνος μέχρι να νιώσει ασφάλεια. Παράλληλα, μη σταματάς να εφαρμόζεις τακτικές κατά του δαγκώματος (δες και αυτό το θέμα μας) με υπομονή και θα δεις ότι σιγά-σιγά θα έρθει κι η ευχάριστη αλλαγή που περιμένεις.
Παράθεση

Maria xar

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maria xar
H Maria xar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Maria xar έγραψε στις 14:44, 05-06-19:

Δυστυχώς και εγώ αυτό φοβάμαι απλά επειδή δεν ξέρω πολλά από συμπεριφορά γάτας για αυτό ζήτησα την γνώμη σας...
Η γάτα μου ήταν πολύ φιλική μαζί μας αλλά ιδιαίτερα επιφυλακτική έξω με ανθρώπους που δεν γνώριζε..... επίσης περιστατικό φολας στην γειτονιά δεν είχαμε ούτε βρέθηκαν άλλα νεκρά ζώα....
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους