Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,947 εγγεγραμμένα μέλη και 717,859 μηνύματα σε 22,441 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 347 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτες και ΚΤΕΛ

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 02:52, 29-01-06:

Επειδή ταξιδευω συχνά αναποφευκτα θα το αντιμετώπιζα κι αυτό στη χώρα που ζούμε...
Λοιπόν τα ΚΤΕΛ δεν επιτρέπουν με κανένα τρόπο γάτες στο χώρο των επιβατών και χτυπιούνται να μπαίνουν στις αποσκευές. Ακόμα και του κόσμου το κρύο/ζέστη να κάνει, αυτοί εκει. Και φανταστείτε τώρα, είναι που είναι τρομαγμένο το γατάκι που ξαφνικά το έβαλες σε κλουβί, να πρέπει να σε αποχωριστεί κιόλας για τόσες ώρες!!
Και η δικαιολογία τους;; "Μπορεί κάποιος να έχει αλλεργία!". Ε τους λέω κι εγώ ας τους ρωτήσουμε!! Μπορεί να μην έχει κανένας! Και ακούστε την τραγική απάντηση: "Και που το ξέρουν αυτοί αν έχουν αλλεργία;;"
Λες και πρώτη φορά θα έρχονταν αντιμέτωποι με γάτα όταν έμπαινα εγώ στο λεωφορείο!!! Ή ένα άλλο που άκουσα μια άλλη φορά: "Μπορεί κάποιος να μην θέλει να κάτσει δίπλα σε γάτα, εγώ πχ δεν θα ήθελα". Ε ας αλλάξει θέση!! Μα δεν είναι καλά κάποιοι άνθρωποι! Τουλάχιστον ας έβρισκαν μια άλλη δικαιολογία!
Εντωμεταξύ σε τρένο (ΟΣΕ) δεν σου λένε τίποτα απολύτως, παρ'οτι έχει πολύ περισσότερο κόσμο. Είχα μπει χαλλλαρά μέσα με το κλουβάκι του και μάλιστα σε κάποια φάση το είχα ανοίξει απο πάνω και τον χαιδευα. Ούτε παραπονέθηκε κανείς ούτε τίποτα.

Μάλλον είναι ψυχωτικοί εκεί στο ΚΤΕΛ δεν εξηγείται αλλιώς

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

petros

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη petros
Ο petros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες (5 (αν βάλω και τα γατάκια τους θα βγούν πάνω από 10 :) έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O petros έγραψε στις 04:56, 29-01-06:

Δε θέλω να σκέφτομαι πως θα ένιωθε το γατάκι μέσα στις αποσκευές- στο σκοτάδι και με τόσο ταρακούνημα [ούτε εσύ μέσα στο λεοφωρείο ]
Υπάρχουν πολλοί σαν αυτούς δυστηχώς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 16:27, 30-01-06:

Παντως κανει μπαμ οτι δεν φοβουνται την αλλεργια αλλά μάλλον οτι καποιο κομπλεξ έχουν ... Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bhaal

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bhaal
H Bhaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 114 μηνύματα.

H Bhaal έγραψε στις 01:50, 31-01-06:

Δεν ήταν σε ΚΤΕΛ αλλά σε λεωφορείο, στην Αθήνα. Μπαίνω με τον Βαλτάσαρ στο κλουβί του να πάμε στην κτηνίατρο. Μου λεει ακριβώς τα ίδια ο οδηγός του λεωφορείου, περί αλλεργίας και μλκίες. Φωνάζω κι εγώ, Έχει κανείς αλλεργία στις γάτες; Απαντούν κάμποσοι Όχι, του λεω, Εγώ, πάλι, έχω αλλεργία στη βλακεία, αλλά τι να κάνω, το διακινδυνεύω. Ακυρώνω το εισιτήριο, στρογγυλοκάθομαι, εκείνος το βούλωσε κι εμείς πήγαμε στην κτηνίατρο μια χαρά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimangelid

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimangelid
Ο dimangelid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 9 γάτες (Πάνω από 12 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O dimangelid έγραψε στις 02:42, 31-01-06:

Για γάτα και ΚΤΕΛ μπορώ να σας πω όσες ιστορίες θέλετε από πέρσι τον Φεβρουάριο που είμαι φοιτητής στην Ηγουμενίτσα και μένω μόνιμα στην Αθήνα. Είναι 3-4 οδηγοί που μόλις τους ρωτήσω αν γίνεται να μπει η γάτα μέσα στον χώρο των επιβατών λένε κατευθείαν ναι. Παράδειγμα: πήγαινα για τις διακοπές των Χριστουγέννων στην Αθήνα. Έτυχε να είναι οδηγός με τον οποίο έχω ταξιδέψει ξανά με την γάτα. Μόλις με βλέπει με χαιρετάει. Όταν ήρθε η ώρα να μπούμε στο λεωφορείο ο άλλος που έβαζε τις αποσκευές στο λεωφορείο είπε να μπει η γάτα στις αποσκευές. Όμως ο οδηγός του απάντησε "Δεν υπάρχει πρόβλημα, έχουμε ξαναταξιδέψει μαζί" . Ήρθε κάποια στιγμή ο εισπράκτορας να δει τα εισιτήρια. Μόλις είδε που είχα την γάτα στο διπλανό μου κάθισμα ακολούθησε ο εξής διάλογος (Ε=εγώ, ΕΙΣ=εισπράκτορας):
ΕΙΣ: Γιατί έχεις την γάτα στο λεωφορείο;
Ε: Μίλησα με τον οδηγό.
ΕΙΣ: Εάν θέλει να καθήσει κάποιος;
Ε: Τότε βλέπουμε τι θα γίνει.
Φυσικά το βούλωσε και έφυγε.

Άλλο σκηνικό που παραλίγο θα κατέληγε να φύγουν μπουνιές. Ταξίδευα για Αθήνα μαζί με έναν άλλο συμφοιτητή μου. Πριν ξεκινήσουμε ρώτησα τον οδηγό (πάντα μιλάω με ωραίο τρόπο) αν μπορώ να πάρω την γάτα στο λεωφορείο. Αυτός με έναν απαίσιο τρόπο είπε όχι. Εκείνη την ώρα, επειδή δεν είχα όρεξη για φασαρία, δεν είπα τίποτα, έβαλα το κλουβί στις αποσκευές και ξεκινήσαμε. Κάνει στάση έξω από την Άρτα. Όταν σταμάτησε το λεωφορείο πάω και του λέω (διάλογος, Ε=εγώ Ο=οδηγός):
Ε: Μπορείτε να μου ανοίξετε να πάρω το κλουβί με την γάτα;
Ο: (με απαίσιο τρόπο) όχι δεν μπορώ να ασχολούμαι εγώ με τις γάτες σας (ο πληθυντικός είναι γιατί και άλλη μα κοπέλα που ήταν στο λεωφορείο είχε γάτα).
Ε: (ξανακάνω, πάλι με καλό τρόπο, την ίδια ερώτηση)
Ο: Δεν μπορώ να αφήσω ανοιχτά, έχω και άλλα πράγματα, θα μου τα κλέψουν.
Ε: Δεν είπα να αφήσετε ανοιχτά, ανοίξτε μου να πάρω την γάτα, κλείστε και ξανανοίξτε πριν φύγουμε. (ανοίγει τις αποσκευές και παίρνω την γάτα)
Ο: (αρχίζει να λέει τις ίδιες βλακείες)
Ε: (τα παίρνω στο κρανίο, κοπανάω το κλουβί και φωνάζω) Δεν είπαμε να αφήσετε ανοιχτά, κλείστε και ανοίξτε ξανά πριν φύγουμε. (εδώ σκάω και έναν αναπτήρα μπροστά του)
Ο: (πλησιάζει και σηκώνει το χέρι του) Άντε μην σε αρχίσω τώρα.
Ε: Για έλα να χτυπήσεις, χτύπα, τι θα γίνει;
Φυσικά δεν τόλμησε να με ακουμπήσει και έφυγε. Μετά, σε όλη την διαδρομή δεν τόλμησε να με κοιτάξει, ακόμα και όταν φτάσαμε στην Αθήνα και έβγαζε τις αποσκευές. Κάποια φορά (μετά από εκείνο το περιστατικό) έτυχε να ταξιδεύω με αυτόν από Αθήνα για Ηγουμενίτσα. Εκείνη την μέρα πήγα με τον πατέρα μου στον Κηφισό. Είχα μάθει τηλεφωνικά ποιο λεωφορείο φεύγει (ρωτάω τον αριθμό του παρμπρίζ και μετά κοιτάω τον κατάλογο που έχω φτιάξει με τους αριθμούς παρμπρίζ και τα μοντέλα των λεωφορείων) και είχα πει στον πατέρα μου ποιος είναι. Βάζουμε τις αποσκευές, ξεκινάμε και κάνουμε στο Αίγιο την πρώτη στάση. Ρωτάω για την γάτα και λέει όχι. Εν τω μεταξύ αυτός θυμόταν ποιος ήμουν. Λίγο πριν φύγουμε μου λέει "Της άνοιξα εγώ να πάρει αέρα." και μετά από λίγο "Σου ανοίγω να πας να δεις και μόνος σου μην νομίζεις ότι σου λέω ψέματα" . Όλα ΟΚ με την γάτα. Στην επόμενη στάση που κάναμε στην Άρτα μου ανοίγει από μόνος του, χωρίς να του πω εγώ τίποτα! Ο συγκεκριμένος βρίζεται με όλους τους επιβάτες, ότι και να του πουν. Στο επόμενο περιστατικό που θα μου τύχει με αυτόν (ελπίζω πως θα θυμάται την περίπτωσή μου και δεν θα τολμήσει να κάνει τίποτα) τον έχω τσακίσει και εγώ και ο πατέρας μου. Να πω και κάτι για τους υπόλοιπους οδηγούς που βάζουν την γάτα στις αποσκευές: μπορεί αυτό που κάνουν να μην είναι απόλυτα σωστό (θα ήθελαν εκείνοι να βρίσκονται στην θέση του ζώου, μέσα σε ένα κλουβί στον χώρο των αποσκευών; ) , όμως έχουν τρόπους. ΟΛΟΙ μιλάνε ευγενικά, στην στάση αν το ζητήσεις σου ανοίγουν αμέσως να πάρεις το κλουβί (εξαίρεση ένας οδηγός ο οποίος μόλις πέρασα από μπροστά του για να κατέβω μου λέει "Περίμενε να σου ανοίξω για να πάρεις την γάτα" ) . Εάν πάει κανένας, σαν τον άλλο που λέω παραπάνω, να σας πουλήσει μαγκιά μην καθήσετε να ακούτε τις ηλιθιότητές του, κατεβάστε του μερικά καντήλια και δώστε του να καταλάβει ότι δεν μασάτε από τέτοιους τύπους. Φυσικά απαιτήστε να βγει το ζώο από εκεί. Τέλος να αναφέρω και για την Aegean Airlines. Το πάσχα που μας πέρασε στο ΚΤΕΛ μου ζητούσαν 16,5 ευρώ για να μπει το κλουβί με την γάτα στις αποσκευές. Φυσικά δεν πήγα με το ΚΤΕΛ. Έκλεισα για εκείνη την μέρα (5 περίπου ώρες μετά την ενημέρωση από το ΚΤΕΛ για τα 16,5 ευρώ) πτήση από Κέρκυρα για Αθήνα. Πήγα με το πλοίο από την Ηγουμενίτσα στην Κέρκυρα. Φυσικά μέχρι να φτάσουμε στην Κέρκυρα είχα την γάτα έξω από το κλουβί στην αγκαλιά μου. Καθόταν πιο ήσυχη και από μικρό παιδί. Την κράταγα στα χέρια μου, έκανα βόλτες στο πλοίο και όταν πλησίαζα σε παράθυρο η γάτα κοίταγε καλά-καλά έξω. Στην αίθουσα αναμονής του αεροδρομίου της Κέρκυρας την είχα στην αγκαλιά μου μέχρι να μπούμε στο αεροπλάνο. Οι γύρω επιβάτες είχαν πάθει πλάκα με την γούνα της, το μέγεθός της [είναι ράτσας Μέϊν Κουν και τώρα είναι 71 εκατοστά (48 εκατοστά σώμα και 23 εκατοστά ουρά)] και το πόσο ήσυχα κάθεται. Μάλιστα μια κοπέλα που καθόταν απέναντί μου με ρώτησε αν μπορεί να την πάρει στην αγκαλιά της. Φυσικά της την έδωσα και κάθησε 15 λεπτά. Στο αεροπλάνο οι αεροσυνοδοί μου επέτρεψαν να βάλω το κλουβί σε μια κενή θέση που υπήρχε δίπλα μου. Στο αεροπλάνο αφήνουν κανονικά τις γάτες (αρκεί φυσικά να υπάρχει βιβλιάρειο ή πιστοποιητικό υγείας με υπογραφή και σφραγίδα του κτηνιάτρου) μέσα στο κλουβί. Τι διαφορά έχει με το να μπει μέσα στο λεωφορείο;;; Μήπως στα ΚΤΕΛ είναι πιο κομπλεξικοί ορισμένοι; Τέλος στα λεωφορεία στην Αθήνα δεν έχω αντιμετωπίζει ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.

EDIT
Στο παρακάτω link έχω φωτογραφίες από την γάτα. Την λένε Ψιψινέλ (το όνομα το έβγαλε η μάνα μου) και οι συμφοιτητές μου λόγω μεγέθους την φωνάζουν ή Τέρας ή Lion King

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 02:55, 31-01-06:

Καταρχάς, καλωσόρισες!
Θα αρχίσω να πιστεύω οτι οι οδηγοί των ΚΤΕΛ ή κομπλεξικοί είναι ή βάζουν βραστά αυγά κάτω απο τις μασχάλες σε όποιον αφήσει ζώο μέσα στο λεωφορείο Πιθανότερο μου φαίνεται το πρώτο
Πάντως είσαι τυχερός που η γάτα σου είναι τόσο ήρεμη. Θυμάμαι οτι η Ζαν, όποτε την είχαμε σε κλουβί, μόλις το ανοίγαμε τιναζόταν έξω και πήγαινε να κρυφτεί στο πιο απίθανο μέρος. Οπότε ούτε λόγος για να το ανοίξουμε μέσα σε μεταφορικό μέσον, αν και δεν θυμάμαι να το απαγόρευσε ποτέ κανείς. Ο Vector μου είναι πολύ πιο ήρεμος και στο τρένο είχα ανοίξει το κλουβί και τον χαίδευα αλλά φοβόμουν να τον βγάλω έξω μην φρικάρει ξαφνικά και τον ψάχνω... btw θα ήθελα να την δω τη γατούλα σου! Είναι φοβερές οι Μαίην Κουν! Απ'οτι έχω διαβάσει είναι τεράστιες γάτες και αυτό που λες τα επιβεβαιώνει!
Πάντως κι εγώ έχω διαπληκτιστεί με οδηγό αλλά τίποτα. Ειδικά με έναν μικρό που έβαζε τις αποσκευές μέσα τα είχα πάρει άγρια. Μου λέει κιόλας "Ε κι εγώ έχω σκύλο αλλά δεν τον βάζω και μες το λεωοφορείο". Του λέω εγώ "Εσένα θα σου άρεσε να είσαι 8 ώρες σε ένα κλουβί μέσα στις αποσκευές;". Και φυσικά η κλασσική απάντηση ελληνάρα-ουγκ-ουγκ-που-είναι-η-σπηλιά-μου: "Εε, άλλο οι γάτες" (δεν το είπε ακριβώς έτσι αλλά δεν θυμάμαι πως ακριβώς το είχε πει και μου σπασε τόσο τα νεύρα). Πως συγκρατήθηκα να μην τον βρίσω ένας θεός το ξέρει. Λυπάμαι και τα σκυλιά του με τα μυαλά που έχει.
Και φυσικά όσα χρόνια έχω γάτες, ούτε σε αεροπλάνο έχω παρατηρήσει πρόβλημα, ούτε σε τρένο, ούτε σε αστικό λεωφορείο/μετρό/τρένο. Μόνό στα ΚΤΕΛ τραβάνε τέτοιο ζόρι.

Παράθεση

dimangelid

Νεοφερμένος

Ο dimangelid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 9 γάτες (Πάνω από 12 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O dimangelid έγραψε στις 03:15, 31-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Καταρχάς, καλωσόρισες!
Θα αρχίσω να πιστεύω οτι οι οδηγοί των ΚΤΕΛ ή κομπλεξικοί είναι ή βάζουν βραστά αυγά κάτω απο τις μασχάλες σε όποιον αφήσει ζώο μέσα στο λεωφορείο Πιθανότερο μου φαίνεται το πρώτο
Πάντως είσαι τυχερός που η γάτα σου είναι τόσο ήρεμη. Θυμάμαι οτι η Ζαν, όποτε την είχαμε σε κλουβί, μόλις το ανοίγαμε τιναζόταν έξω και πήγαινε να κρυφτεί στο πιο απίθανο μέρος. Οπότε ούτε λόγος για να το ανοίξουμε μέσα σε μεταφορικό μέσον, αν και δεν θυμάμαι να το απαγόρευσε ποτέ κανείς. Ο Vector μου είναι πολύ πιο ήρεμος και στο τρένο είχα ανοίξει το κλουβί και τον χαίδευα αλλά φοβόμουν να τον βγάλω έξω μην φρικάρει ξαφνικά και τον ψάχνω... btw θα ήθελα να την δω τη γατούλα σου! Είναι φοβερές οι Μαίην Κουν! Απ'οτι έχω διαβάσει είναι τεράστιες γάτες και αυτό που λες τα επιβεβαιώνει!
Πάντως κι εγώ έχω διαπληκτιστεί με οδηγό αλλά τίποτα. Ειδικά με έναν μικρό που έβαζε τις αποσκευές μέσα τα είχα πάρει άγρια. Μου λέει κιόλας "Ε κι εγώ έχω σκύλο αλλά δεν τον βάζω και μες το λεωοφορείο". Του λέω εγώ "Εσένα θα σου άρεσε να είσαι 8 ώρες σε ένα κλουβί μέσα στις αποσκευές;". Και φυσικά η κλασσική απάντηση ελληνάρα-ουγκ-ουγκ-που-είναι-η-σπηλιά-μου: "Εε, άλλο οι γάτες" (δεν το είπε ακριβώς έτσι αλλά δεν θυμάμαι πως ακριβώς το είχε πει και μου σπασε τόσο τα νεύρα). Πως συγκρατήθηκα να μην τον βρίσω ένας θεός το ξέρει. Λυπάμαι και τα σκυλιά του με τα μυαλά που έχει.
Και φυσικά όσα χρόνια έχω γάτες, ούτε σε αεροπλάνο έχω παρατηρήσει πρόβλημα, ούτε σε τρένο, ούτε σε αστικό λεωφορείο/μετρό/τρένο. Μόνό στα ΚΤΕΛ τραβάνε τέτοιο ζόρι.
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! Για το ότι θα ήθελες να δεις την γάτα μου (έχω βέβαια άλλες 4 στην Αθήνα ) : εγώ μία είμαι Αθήνα και μία Ηγουμενίτσα. Εσύ από όσο θυμάμαι από το Myphone σπουδάζεις Αθήνα (κάνω λάθος; ) . Αν κάποιες μέρες τυχαίνει να είμαστε και οι δύο στην Αθήνα μπορούμε να συναντηθούμε κάπου να δεις από κοντά την γάτα! Είναι τόσο ήρεμη που και μέσα στο λεωφορείο να την βγάλω από το κλουβί κάθεται και δεν φεύγει. Μέχρι και σε καφετέρια στην Ηγουμενίτσα που την είχα πάρει μαζί μου καθόταν ήσυχη. Οι σερβιτόρες είχαν τρελαθεί και η γάτα άλλαζε συνέχεια αγκαλιές χωρίς να διαμαρτύρεται. Βέβαια μετά όταν την έβαλα στο κλουβί πήγε μία να βάλει μέσα το χέρι της και την δάγκωσε δυνατά. Ώρες-ώρες είναι πολύ επιθετική. Εάν της πειράξεις την κοιλιά ή αρχίσεις να γαργαλάς τις πατούσες της θα σε σκίσει. Και αν είναι άκοπα τα νύχια της την έβαψες. Και στο ΤΕΙ που την παίρνω μαζί μου πολλές φορές κάθεται πολύ ήσυχα. Όταν κάθομαι στο κυλικείο η γάτα δεν είναι στο κλουβί, την βγάζω, την βάζω πάνω σε μια καρέκλα δίπλα μου και κάθεται μέχρι να φύγουμε. Βέβαια αν δει καμιά μύγα ή πέσει από κάποιον ζάρι από τάβλι ορμάει να παίξει. Όποτε μπω στο ΤΕΙ με το κλουβί με ξέρουν και η γάτα πάει από αγκαλιά σε αγκαλιά. Μέχρι και οι καθηγητές/καθηγήτριες έχουν τρελαθεί και μου λένε να φέρνω την γάτα στο μάθημά τους. Ξέχασα πριν, στην Αθήνα έχω και δύο σκυλιά στην αυλή. Οι 4 γάτες είναι μέσα στο σπίτι (2 στις σκάλες, 1 Αγκύρας στο δωμάτιο των γονιών μου και η δικιά μου όποτε είμαι στην Αθήνα στο δωμάτιό μου και ένας γάτος στην αυλή) . Μόνο αυτές που είναι στις σκάλες μένουν μαζί. Εάν αυτές που έχω μέσα στο σπίτι δουν η μία την άλλη γίνεται σφαγή. Επίσης με πιάνει τρέλα εάν δω χτυπημένο γατί στον δρόμο. Αν μπορώ το μαζεύω κατευθείαν στο πεζοδρόμιο. Με τον πατέρα μου πολλές φορές το έχουμε κάνει αυτό. Και μόνος μου κάποια φορά σε έναν δρόμο στην Νίκαια είχα σταματήσει τα αυτοκίνητα για να μαζέψω ένα γατάκι που ήταν σκοτωμένο.

EDIT
Ξέχασα πριν να βάλω το link: http://www.dimangelid.com/files/psipsinel/new/ Δες το οπωσδήποτε!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 03:23, 31-01-06:

Εμένα πάλι του Vector του αρέσει να του χαιδεύω την -τεράστια ομολογουμένως, ούτε τυμπανισμό να είχε - κοιλίτσα του! Κάθεται ανάσκελα σαν σκυλάκι και το απολαμβάνει!! Βέβαια η Ζαν έτσι και της το έκανες αυτό σε γράπωνε με τα μπροστινά της πόδια και με τα πισινά προσπαθούσε να σε γδάρει! Και είχε και κάτι νύχια, ακόμα και κομμένα γρατζόυναγαν!
Χμμμ όταν πρότεινα να την δω εννοούσα βασικά φωτογραφία αλλά θα μου άρεσε πολύ να την δω κι απο κοντά τώρα που το ανέφερες!! Αν και λίγο δύσκολο μιας και δεν σπουδάζω Αθήνα αλλά Θεσ/νίκη (άτιμα 76 μόρια... ). Πάντως πρέπει να είναι πολύ cool η σχολή σας για να μην έχουν πρόβλημα ούτε οι φοιτητές ούτε οι καθηγητές! Στη δική μας έτσι κι έκανε κανείς κάτι τέτοιο φαντάζομαι οτι οι αντιδράσεις θα ήταν το λιγότερο να τον κοιτάνε λες και το σκασε απο το δαφνί.
Πάντως ρε συ, τη Μαιην Κουν την αγοράσατε κανονικά;; Απ'οσο ξέρω είναι αρκετά ακριβή ράτσα!

(Αχ, πάλι off-topic βγήκαμε )

Παράθεση

dimangelid

Νεοφερμένος

O dimangelid έγραψε στις 03:32, 31-01-06:

Εμένα πάλι του Vector του αρέσει να του χαιδεύω την -τεράστια ομολογουμένως, ούτε τυμπανισμό να είχε - κοιλίτσα του! Κάθεται ανάσκελα σαν σκυλάκι και το απολαμβάνει!! Βέβαια η Ζαν έτσι και της το έκανες αυτό σε γράπωνε με τα μπροστινά της πόδια και με τα πισινά προσπαθούσε να σε γδάρει! Και είχε και κάτι νύχια, ακόμα και κομμένα γρατζόυναγαν!
Χμμμ όταν πρότεινα να την δω εννοούσα βασικά φωτογραφία αλλά θα μου άρεσε πολύ να την δω κι απο κοντά τώρα που το ανέφερες!! Αν και λίγο δύσκολο μιας και δεν σπουδάζω Αθήνα αλλά Θεσ/νίκη (άτιμα 76 μόρια... ). Πάντως πρέπει να είναι πολύ cool η σχολή σας για να μην έχουν πρόβλημα ούτε οι φοιτητές ούτε οι καθηγητές! Στη δική μας έτσι κι έκανε κανείς κάτι τέτοιο φαντάζομαι οτι οι αντιδράσεις θα ήταν το λιγότερο να τον κοιτάνε λες και το σκασε απο το δαφνί.
Πάντως ρε συ, τη Μαιην Κουν την αγοράσατε κανονικά;; Απ'οσο ξέρω είναι αρκετά ακριβή ράτσα!

(Αχ, πάλι off-topic βγήκαμε )
Δεν την αγόρασα, μου την χάρισαν. Είχε πάει μόνη της στο εξοχικό ενός φίλου μου. Όταν έφυγαν από εκεί όταν τέλειωσε το καλοκαίρι την έφεραν μαζί τους στην Γλυφάδα που μένουν μόνιμα (λίγο πιο μετά από το σπίτι μου). Επειδή την είχαν σε κήπο και μένουν σε κεντρική λεωφόρο με ρώτησε η μάνα του αν ξέρω κάποιον που να θέλει γάτα. Της είπα ότι την θέλω εγώ. Έτσι την πήρα. Στην αρχή δεν ξέραμε ότι είναι ράτσας. Το έμαθα φέτος σε ένα petshop στην Ηγουμενίτσα. Ήθελα να της αγοράσω ένα σπιτάκι από αυτά που έχουν έναν στύλο με σκοινί για να ξύνουν τα νύχια τους και από κάτω είναι σπιτάκι για να κοιμούνται. Επειδή ξέρω ότι είναι μεγάλη σε μέγεθος την πήγα εκεί για να δω αν χωράει. Όταν πήγαμε να την βάλουμε μέσα χώρεσε ως την μέση, δεν χωρούσε άλλο Αυτός που έχει το petshop τρελάθηκε μόλις την είδε και μου είπε για την ράτσα της. Μετά όταν είχα πάει μια άλλη γάτα μας για στείρωση στον κτηνίατρο είδα τον πίνακα που έχει με τις φωτογραφίες από όλες τις ράτσες. Είδα μια γάτα ίδια με την δικιά μου και έτσι ήτνα σίγουρη η ράτσα. Έψαξα στο internet, βρήκα πληροφορίες και ότι έχω διαβάσει σε κείμενο για αυτή την ράτσα είναι λες και βλέπω την γάτα μου!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 03:50, 31-01-06:

Καλά ε, τρομερή γάτα!!!! :up: :up: Τώρα είδα τις φωτό!! Και ναι, όντως μοιάζει πάρα πολύ με Μαίην Κουν!

Παράθεση

dimangelid

Νεοφερμένος

O dimangelid έγραψε στις 04:07, 31-01-06:

Καλά ε, τρομερή γάτα!!!! :up: :up: Τώρα είδα τις φωτό!! Και ναι, όντως μοιάζει πάρα πολύ με Μαίην Κουν!
Δεν μοιάζει απλά με Μέιν Κουν, είναι Αυτά που γράφει το κείμενο στο site σου για τις γάτες αυτές καθώς και άλλα κείμενα που έχω διαβάσει τα βλέπω στην γάτα μου. Ειδικά για το νιαούρισμα: ακούγεται σαν ψίθυρος και όταν νευριάζει κάνει έναν περίεργο ήχο πόυ, όπως λέει και ο πατέρας μου, είναι σαν πουλί.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 04:11, 31-01-06:

Aν δεν έχει πιστοποιητικό μια γάτα ράτσας ποτέ δεν μπορείς να είσαι απόλυτα βέβαιος ή να αποδείξεις την καταγωγή της. Άλλωστε έχει τόση σημασία; Εσύ την πήρες επειδή την αγάπησες, όχι επειδή ήταν Μαίην Κουν

Παράθεση

dimangelid

Νεοφερμένος

O dimangelid έγραψε στις 04:15, 31-01-06:

Aν δεν έχει πιστοποιητικό μια γάτα ράτσας ποτέ δεν μπορείς να είσαι απόλυτα βέβαιος ή να αποδείξεις την καταγωγή της. Άλλωστε έχει τόση σημασία; Εσύ την πήρες επειδή την αγάπησες, όχι επειδή ήταν Μαίην Κουν
Έτσι είναι. Άλλωστε και για τις άλλες γάτες που έχω (αλλά και γενικότερα για την αγάπη μου προς τις γάτες) δεν κοιτάω την ράτσα!

Παράθεση

Unicorn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Unicorn
H Unicorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Unicorn έγραψε στις 12:18, 31-01-06:

dimangelid, η γάτα σου είναι μια κούκλα!!!! :up:
Πάντως παιδιά δε νομίζω ότι έχει να κάνει με κομπλεξισμό των οδηγών κτελ. Εγώ ποτέ δεν είχα ανάλογη εμπειρία με τις γάτες μου (ήταν τυχερές και πάντα ταξίδευαν με αυτοκίνητο, στα πόδια του συνοδηγού). Ωστόσο πιο πολύ έχει να κάνει με το επίπεδο του ανθρώπου που οδηγεί το συγκεκριμένο όχημα, και όχι με το ΚΤΕΛ. Εξάλλου, δείτε το κι αλλιώς. Δεν υπάρχει άλλη εταιρία λεωφορείων, πλην των ΚΤΕΛ. Άλλη επιλογή σου είναι να πάρεις τρένο (που δεν πάει παντού δυστυχώς). Επίσης οι αεροπορικές εταιρίες, δε μπορούν να κάνουν διαφορετικά, αφού υπάρχει ανταγωνισμός. Πάντως από όσο ξέρω σε ταξίδια του εξωτερικού τα κατοικίδια μπαίνουν στις αποσκευές.

Παράθεση

dimangelid

Νεοφερμένος

O dimangelid έγραψε στις 13:13, 31-01-06:

Αρχική Δημοσίευση από Unicorn
dimangelid, η γάτα σου είναι μια κούκλα!!!! :up:
Πάντως παιδιά δε νομίζω ότι έχει να κάνει με κομπλεξισμό των οδηγών κτελ. Εγώ ποτέ δεν είχα ανάλογη εμπειρία με τις γάτες μου (ήταν τυχερές και πάντα ταξίδευαν με αυτοκίνητο, στα πόδια του συνοδηγού). Ωστόσο πιο πολύ έχει να κάνει με το επίπεδο του ανθρώπου που οδηγεί το συγκεκριμένο όχημα, και όχι με το ΚΤΕΛ. Εξάλλου, δείτε το κι αλλιώς. Δεν υπάρχει άλλη εταιρία λεωφορείων, πλην των ΚΤΕΛ. Άλλη επιλογή σου είναι να πάρεις τρένο (που δεν πάει παντού δυστυχώς). Επίσης οι αεροπορικές εταιρίες, δε μπορούν να κάνουν διαφορετικά, αφού υπάρχει ανταγωνισμός. Πάντως από όσο ξέρω σε ταξίδια του εξωτερικού τα κατοικίδια μπαίνουν στις αποσκευές.
Γράφω greeklish γιατί δεν γυρνάει σε ελληνικά το pc μου. Απλά για την ιστορία το ΚΤΕΛ δεν είναι μια εταιρεία, κάθε νομός έχει το δικό του ΚΤΕΛ. Το ΚΤΕΛ κάθε νομού είναι ξεχωριστή εταιρεία. Φυσικά και έχει να κάνει με το επίπεδο αυτού που οδηγεί το όχημα, αυτό εννοώ. Ένας οδηγός πχ που με αφήνει να βάζω στο λεωφορείο τη γάτα έχει μικρά παιδιά, τα έχω δει. Και εκτός απο το οτι με αφήνει να βάζω την γάτα στο λεωφορείο, μου αρέσει πάρα πολύ και το συγκεκριμένο λεωφορείο (έχω κόλλημα με τα λεωφορεία). Εγώ περιμένω το επόμενο σκηνικό με τον άλλο τον αλήτη που τσακώθηκα, του τα έχω φυλαγμένα ακόμα και τέτοια περιστατικά δεν τα ξεχνάω ποτέ.. Τουλάχιστον με τα αστικά λεωφορεία στην Αθήνα υπάρχει ένα (ας το πούμε) καλό: Αν ο οδηγός του λεωφορείου δεν σου συμπεριφερθεί σωστά (μιλάει με άσχημο τρόπο κλπ) του κάνεις άνετα μια καταγγελία στην ΕΘΕΛ ή στον ΟΑΣΑ. Απλά καταγράφεις την ώρα που έγινε το συμβάν, σε ποιά λεωφορειακή γραμμή, σε ποιόν δρόμο ή στάση, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ή τον τριψήφιο αριθμό που υπάρχει στο παμπρίζ ή στο πίσω τζάμι του λεωφορείου ή τον αριθμό κυκλοφορίας και μετά επικοινωνείς με την ΕΘΕΛ στο 2104933002 και τους ρωτάς πως μπορείς να στείλεις την καταγγελία ή επικοινωνείς με το κέντρο διαχείρισης κυκλοφορίας στο 2104916965 και αναφέρεις εκεί το συμβάν. Στα ΚΤΕΛ και να κάνεις καταγγελία κατα την άποψη μου δεν έχει νόημα γιατί οι οδηγοί/ιδοκτήτες λεωφορείων είναι γνωστοί και μεταξύ τους και με τον πρόεδρο του ΚΤΕΛ. Εαν γίνει οτιδήποτε σε αστικό λεωφορείο στην Αθήνα κάντε αυτά που σας λέω παραπάνω. Σε ΚΤΕΛ του τα χώνετε εκείνη την ώρα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:54, 31-01-06:

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες :up: αλλά βρε παιδί μου πιάστηκε το χέρι μου να μεταφράσω τα greeklish! Μην μας το ξανακάνεις δεν θα το αντέξω, γράφεις και μεγάλα κείμενα πανάθεμα σε και δεν μου πάει ούτε να τα σβήσω ούτε να τα αφήσω σε greeklish

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 23:36, 22-09-06:

Δεν το κατάλαβα, τι 70, πού το είδες;
Στην αρχική σελίδα καλέ εκεί που λέει για τους συνδεδεμένους χρήστες και το ρεκόρ.

Παράθεση

decadence

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη decadence
. Έχει γράψει 87 μηνύματα.

O decadence έγραψε στις 00:17, 01-12-06:

σας παραθετω την ανακοινωση των κτελ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΑΓΑΠΗΤΟ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ ΚΟΙΝΟ ΠΩΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΩΝ ΕΠΙΒΑΤΩΝ

ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ
ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΚΑΛΑΣΝΙΚΟΦ ΚΑΙ ΜΕ ΧΕΙΡΟΒΟΜΒΙΔΕΣ

ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ
ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΟΙ ΓΑΤΕΣ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 00:21, 01-12-06:

Σοβαρα?Δε παω με τα ποδια καλιτερα αθηνα που θα μπω στο ιδιο λεοφορειο με βομβιστη.ευτιχως για γιορτες θα ερθουν να με μαζεψουν

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 09:01, 01-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από decadence
σας παραθετω την ανακοινωση των κτελ

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΑΓΑΠΗΤΟ ΕΠΙΒΑΤΙΚΟ ΚΟΙΝΟ ΠΩΣ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΩΝ ΕΠΙΒΑΤΩΝ

ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ
ΑΛΒΑΝΟΙ - ΡΟΥΜΑΝΟΙ ΛΑΘΡΟΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΜΕ ΚΑΛΑΣΝΙΚΟΦ ΚΑΙ ΠΟΛΩΝΟΙ ΜΕ ΧΕΙΡΟΒΟΜΒΙΔΕΣ

ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ
ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΟΙ ΓΑΤΕΣ
Τώρα αυτό είναι όντως επίσημη ανακοίνωση των ΚΤΕΛ?

Παράθεση

decadence

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O decadence έγραψε στις 09:24, 01-12-06:

φαντασου...υπαρχει τοση εμπιστοσυνη σ αυτο το κρατος και στον τροπο που προστατευει τους πολιτες του, που δεν θεωρειται διολου απιθανο να βγει ανακοινωση που να επιτρεπει τυπους με χειροβομβιδες και καλασνικοφ σε λεωφορεια....

εξαλλου το ειχε πει και ο σημιτης:''στην ελλαδα ειμαστε..τωρα το καταλαβατε?''

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 09:29, 01-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Κατερίνα
Τώρα αυτό είναι όντως επίσημη ανακοίνωση των ΚΤΕΛ?
Βρε παιδιά, black humor κανει ο άνθρωπος δεν το καταλάβατε? Είναι δυνατόν να πιστέψατε ότι έβγαλε τετοια ανακοίνωση το ΚΤΕΛ?

Παράθεση

decadence

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O decadence έγραψε στις 09:29, 01-12-06:

προς αποφυγη παρεξηγησεων...οχι δεν ειναι αληθινη..απλως χλευαζω το γεγονος οτι μπαινει κααααθε καρυδιας καρυδι σε ενα κτελ, και τους φταινε τα γατακια που ποτε κανενα τους δεν κρατησε βομβα, ουτε πηγε με την απειλη οπλου καποιο κτελ ....καπου...,

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 09:32, 01-12-06:

Σωστόόόόός:up:

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 09:54, 01-12-06:

Καλά δεν είναι όλοι οι Αλβανοί και Ρουμάνοι λαθρομετανάστες που με την απειλή καλασνικοφ πάνε κάποιο λεωφορείο στην Αλβανία ούτε όλοι οι Πολωνοί κυκλοφορούν με χειροβομβίδες στα ΚΤΕΛ. Πολλές αντίστοιχες ή και χειρότερες ιστορίες έχουν συμβεί με πρωταγωνιστές Ελληνες. Το ότι αναφέρεσαι σε άλλες εθνικότητες κάτι άλλο μου λέει εμένα.
Τώρα στο θέμα.... προφανώς και δεν θα έπρεπε να απαγορεύονται τα ζώα στα Κτελ αλλά και σε όλα τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς. Πάντως πριν κανα δυο βδομάδες σε κάποιο τρολευ (νομίζω το 13) είχε ανακοίνωση ότι επιτρέπονται ζώα, αρκεί να είναι σε κλουβάκια και μάλιστα καθόριζε τις διαστασεις των κλουβιών. Ίσως κάτι να έχει αρχίσει να αλλάζει.

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 09:58, 01-12-06:

Αρχική Δημοσίευση από Κατερίνα
Καλά δεν είναι όλοι οι Αλβανοί και Ρουμάνοι λαθρομετανάστες που με την απειλή καλασνικοφ πάνε κάποιο λεωφορείο στην Αλβανία ούτε όλοι οι Πολωνοί κυκλοφορούν με χειροβομβίδες στα ΚΤΕΛ. Πολλές αντίστοιχες ή και χειρότερες ιστορίες έχουν συμβεί με πρωταγωνιστές Ελληνες. Το ότι αναφέρεσαι σε άλλες εθνικότητες κάτι άλλο μου λέει εμένα.
Τι φταινε οι Αλβανοι και λοιποι αλλοδαποι που δεν επιτρεπονται οι γατες στα KTEΛ?

Παράθεση

decadence

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O decadence έγραψε στις 11:02, 01-12-06:

ο,τι εγραψα το εγραψα φερνοντας στο μυαλο μου αληθινα περιστατικα που εχουν συμβει.

πριν καποια χρονια ΤΥΠΟς με την απειλη καλασνικοφ πηγε το κτελ σε μια τοποθεσια, οπου και τελικα τον σκοτωσαν οι σκοπευτες της αστυνομιας.

δευτερο περιστατικο ηταν πριν 2 χρονια (δεν κραταω και ημερολογιο
) με ΤΥΠΟ (FANTASIA EEE?????) ο οποιος κρατουσε χειροβομβιδα (μαλιστα ειχε γινει ολοκληρος ντορος με το κτελ εκεινο γιατι ειχε και διαφημιση της ΤΙΜ στο πισω τζαμι και οι κακοπροαιρετοι εσπευσαν αμεσως να πουν ,οτι θα τριβουν τα χερια τους στην εν λογω Εταιρεια με τετοια αναπαντεχη διαφημιση.

anyway, δεκατη εντολη γιναμε πρωι πρωι...οσο για τους ελληνες..αρκετοι σκοτωνουν και αιχμαλωτιζουν οχι με καλασνικοφ, αλλα με ψευτικα χαμογελακια.

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

H Κατερίνα έγραψε στις 11:11, 01-12-06:

Επίσης, άλλο αληθινό περιστατικό, πριν 2 μηνες, Έλληνας με την απειλή όπλου καταλαμβάνει λέωφορείο στο οποίο επιβαίνει η "πρώην" του και απειλεί να τη σκοτώσει.
Αυτά τα περιστατικά όμως δεν τα θυμόμαστε...
Αυτό που θέλω να σου πω δεν ειναι ότι δεν έγιναν αυτά τα περιστατικά, όλοι τα θυμόμαστε. Αλλά μη βγάζουμε τόσο ρατσισμό και κυρίως σε ένα θέμα με το οποιο δεν έχουν καμμία σχέση. Καλά είπε η Ισμήνη: Τι φταινε οι Αλβανοι και λοιποι αλλοδαποι που δεν επιτρεπονται οι γατες στα KTEΛ?

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef έγραψε στις 12:15, 01-12-06:

Οι Αλβανοί και οι Ρουμάνοι και όλοι οι υπόλοιποι οικονομικοί μετανάστες δεν μας φταίνε σε τίποτα! Η βλακεία των οδηγών / ιδιοκτητών και μερικών από τους επιβένοντες φταίει....

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 12:26, 01-12-06:

καλυτερα να μπη σε αλλη βαση η ανακοινωση Π.χ οτι επιτρεπεται σε ανθρωπους με καλασνικοφ και να μην στιγματιζουμε ανθρωπους αλλων χωρων και καταγωγης .Προτεινω να το αλλαξης decadance γιατι αν και φαινομενικα αθωο μπορει να πειροδοτηση μια εξαρση συζητησης ρατσιμου η μη και δεν ειναι μες τους κανονες αυτο απο τη μια και αρνιεμαι να μπαινουν θεματα με βαση τις εθνικοτητες απο την αλλη.

Παράθεση

decadence

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O decadence έγραψε στις 12:33, 01-12-06:

ευχαριστως να το αλλαξω.και ζητω συγνωμη για το προβλημα που προκαλεσα.πως το αλλαζω ομωσ?

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef έγραψε στις 12:37, 01-12-06:

ευχαριστως να το αλλαξω.και ζητω συγνωμη για το προβλημα που προκαλεσα.πως το αλλαζω ομωσ?
Πας στο πρώτο σου μήνυμα, πατάς επεξεργασία, αλλάζεις το κείμενο σε πιο politicaly correct και πατας αποθήκευση. Elementary my dear Watson!

Παράθεση

decadence

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O decadence έγραψε στις 12:48, 01-12-06:

οκ..done...

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 12:58, 01-12-06:

Kανενα προβλημα απο την στιγμη που μπαινει σε καλυτερη βαση. Γιατι οντως ειναι απαραδεκτο αυτο που γινεται με το ΚΤΕΛ . Να σαι καλα

Παράθεση

Mika

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mika
H Mika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 646 μηνύματα.

H Mika έγραψε στις 13:01, 01-12-06:

Εγω πριν μια βδομαδα εφερα τα μικρα μου απο Θεσσαλονικη-Πτολεμαιδα και τα ειχα μαζι μου μεσα στο λεωφορειο χωρις προβλημα...Μαλλον ηταν εξαιρεση

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef έγραψε στις 13:05, 01-12-06:

Έπεσες σε καλό άνθρωπο και φιλόζωο οδηγό.Πόσοι τέτοιοι υπάρχουν όμως?

Παράθεση

Mika

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mika
H Mika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 646 μηνύματα.

H Mika έγραψε στις 13:09, 01-12-06:

Μαλλον αυτος ο ενας μονο...

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 13:17, 01-12-06:

Μάλλον εξαρτάται που θα πέσεις. Ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί να ταξιδέψω με ΚΤΕΛ με τον Σάκη. Στα λεωφορεία του ΟΑΣΑ επιτρέπεται αρκεί να είναι σε κλουβάκι. Βέβαια μια φορά ένας οδηγός με το που με είδε να μπαίνω με τον Σάκη στο κλουβάκι του ανα χείρας μου είπε να μην τον βάλω πάνω στο κάθισμα αλλά να τον αφήσω χάμω! Τι να του πω; Ότι το κλουβάκι το είχα πλύνει το ίδιο πρωί; Ότι ο γάτος είναι πιο καθαρός από πολλούς επιβάτες του λεωφορείου; Βγάζω τον σκασμό και σκέφτεσαι πού να μπλέκω τώρα, έχω και ταξίδι μπροστά μου! Την πρώτη φορά που μια κάρια στο check-in του αεροδρομίου μου ανακοίνωσε ότι ο γάτος θα πάει στην μπαγκαζιέρα την παρακάλεσα να με αφήσει να τον πάρω μαζί μου αλλά αυτή τίποτα! Είναι ο κανονισμός μου είπε και παραλίγο να με πάρουν τα κλάματα. Τι να πω; Ότι τα υπόλοιπα πράγματα που θα πάρουμε μαζί μας δεν τα ζυγίζουν καν παρόλο που ο κανονισμός λέει ότι πρέπει να είναι μέχρι κάποιο συγκεκριμένο βάρος. Το είπα αλλά άκρη δεν έβγαλα! Τέτοιο φόβο μέσα σε αεροπλάνο δεν είχα ξανανιώσει. Δεν τα φοβάμαι τα αεροπλάνα, για τον Σάκη ανησυχούσα και ήθελα να βάλω τα κλάματα και γενικά θεωρουμαι αναίσθητη. Κάθε φορά έχω τεράστιο άγχος για αυτό το θέμα. Πλέον ταξιδεύω με Aegean γιατί αρκετά αεροσκάφη της δεν έχουν χώρο για ζώα στις αποσκευές και γενικά οι υπάλληλοί της είναι πιο ευγενικοί. Μάλιστα πολλές φορές η αεροσυνοδός αν δει ότι έχω ζώο μου βρίσκει θέση που η διπλανή της είναι άδεια.

Όσο για τους αλλοδαπούς είναι όπως όλοι οι άλλοι άνθρωποι. Κάποιοι είναι καλοί και κάποιοι είναι κακοί. Γιατί όλοι οι Έλληνες που πήγαν στο εξωτερικό ήταν καλοί;

Παράθεση

Petrcat

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Petrcat
Ο Petrcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O Petrcat έγραψε στις 13:18, 01-12-06:

decadence, πόσες γάτες είπαμε έχεις;;;
Γιατί έβγαλες από το μυαλό σου την ανακοίνωση και την ποστάρισες (έπρεπε να το πεις κι απ'την αρχή ότι ήταν "απ'το μυαλό σου", δεν έχουν όλοι δυνατότητα να καταλάβουν, βλ. Κατερίνα), για άλλη μια "κουβέντα να γίνεται"; Ύστερα θυμώνετε που σας λέω τι δρόμο έχει πάρει το site?
Φωνή βοώντος εν τη ερήμω...

(κάποτε κάποια μού είπε ότι έβρισκε ανόητες και τις καθημερινές συζητήσεις στυλ "τι πλέξατε, τι μαγειρέψατε κ.λ.π.", σιγά μην καρφώσω ποια ήταν βέβαια, αλλά είχε κάποιο δίκιο το κορίτσι, τώρα όμως που χειροτερεύουν οι συζητήσεις όλα εκείνα φαίνονται πταισματάκια...)

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 13:31, 01-12-06:

Νατο! http://forum.mycat.gr/showthread.p...9+%CA%D4%C5%CB
Εχει ξαναμπει το θεμα αυτο!

Παράθεση

Petrcat

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Petrcat
Ο Petrcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O Petrcat έγραψε στις 13:45, 01-12-06:

Ναι, Ismini, και μια που το παρέθεσες έριξα μια ματιά!
Μόνο που εκείνο ήταν πραγματικό κι όχι βγαλμένο απ'το μυαλο κάποιου για να γίνει κουβέντα άστοχη πάνω σε ρατσισμούς κ.λ.π.

Υ.Γ. η δικτατορία ξαναχτύπησε στο site, κλείστηκε το θέμα μου στο σχολιασμό! Αν δεν κάνω λάθος στο Σχολιασμό σχολιάζουμε το site. Και άμα ο moderator-χορηγός (τι σημαίνει αυτό, βάζει λεφτά δεν κατανοεί τους ίδιους τους κανόνες τους (έχει μια πολυπλοκότητα το ζήτημα) και παραθέτει απλά τον τυφλοσούρτη χωρίς να εξετάσει την κατηγορία Σχολιασμός και τι σημαίνει, πώς θα λειτουργήσει καλά το site; Προτείνω να επανεξετάσετε και τους κανόνες ώστε να διαμορφωθούν πιο σωστά και λογικά (χωρίς να αλληλοεξουδετερώνονται) και τους διαχειριστές, να περάσουν εκπ/ση π.χ., !

Παράθεση

decadence

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O decadence έγραψε στις 14:03, 01-12-06:

petrcat η' οπως θελεις να σε αποκαλουν, χαλαρωσε..και παιξε με το γατουλι σου

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vicki v.
H vicki v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μία και είναι μόλις δύομισι ετών έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H vicki v. έγραψε στις 14:04, 01-12-06:

Πολύ καημό για το σάιτ βρε χρυσό μου! τίποτα άλλο δεν έχεις να ασχοληθείς; εδώ μέσα θα αυτοεπιβεβαιωθείς; αν δεν σου αρέσει φύγε! Μπα σε καλό σου! το μαχαίρι στο λαιμό σου χουν βάλει να το σώσεις το σάιτ από την 'λεγόμενη από σε' κατρακύλα;;;;

Βαρέθηκα να βλέπω τις φαντασιόπληκτες παρεμβάσεις σου περί δικτατοριών και λογοκρισίας!

Παράθεση

decadence

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O decadence έγραψε στις 14:12, 01-12-06:

ας σταματησουμε να ασχολουμαστε με τον εν λογω κυριο.ισως το διασκεδαζει! στην θεση του παντως θα πηγαινα μια βολτα να φαω fish and chips και μετα αφου ξαπλωανα θα επαιζα με το γατουλι μου για να χαλαρωσω

στην αγγλια παντως μια φιλη μου που ειχε γατακι τον εβαζε μεσα στα λεωφορεια και στο τρενο χωρις κανενα προβλημα.μαλιστα χαμογελουσαν οι επιβατες οταν το εβλεπαν

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 14:13, 01-12-06:

Thanks βρε Ισμήνη. Σημείωσα τα τηλέφωνα για καταγγελίες και θα τα έχω υπόψιν μου. Ελπίζω να μην τα χρειαστώ βέβαια αλλά...

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vicki v.
H vicki v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μία και είναι μόλις δύομισι ετών έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H vicki v. έγραψε στις 14:19, 01-12-06:

Στη Θεσσαλονίκη πάντως δεν είχα σοβαρό πρόβλημα στην μετακίνηση της Σβούρας στα λεωφορεία του ΟΑΣΘ. Βέβαια φρόντιζα να πηγαίνω από την πόρτα που δεν ήταν κοντά στον οδηγό ώστε να αποφεύγω τυχόν συγκρούσεις.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση στην Αθήνα ήταν κυρία με σκυλάκι στον ηλεκτρικο! Αλήθεια επιτρέπεται; Αν ναι, μπράβο!!!

Παράθεση

decadence

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O decadence έγραψε στις 14:26, 01-12-06:

εχω δει λυκοσκυλο μεσα στον ηλεκτρικο!(με φιμωτρο)

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 15:13, 01-12-06:

decadence μια φιλολογική παρατήρηση: Το όνομα σου μήπως θα έπρεπε να γράφεται decadance; Έχω αυτό το ψώνιο με την ορθογραφία, αλλά πάλι δεν είμαι σίγουρη. Εαν πάλι απλά έτσι σου αρέσει κανένα πρόβλημα.

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef έγραψε στις 15:23, 01-12-06:

Είναι σωστό ορθογραφικά. Έτσι γράφεται decadence και όχι decadance

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 15:27, 01-12-06:

decadense=ξεπεσμος,καταπτωση,απαθλιωση

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους