Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,947 εγγεγραμμένα μέλη και 717,859 μηνύματα σε 22,441 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 389 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτες και ΚΤΕΛ

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 17:26, 15-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Bhaal
Δεν ήταν σε ΚΤΕΛ αλλά σε λεωφορείο, στην Αθήνα. Μπαίνω με τον Βαλτάσαρ στο κλουβί του να πάμε στην κτηνίατρο. Μου λεει ακριβώς τα ίδια ο οδηγός του λεωφορείου, περί αλλεργίας και μλκίες. Φωνάζω κι εγώ, Έχει κανείς αλλεργία στις γάτες; Απαντούν κάμποσοι Όχι, του λεω, Εγώ, πάλι, έχω αλλεργία στη βλακεία, αλλά τι να κάνω, το διακινδυνεύω. Ακυρώνω το εισιτήριο, στρογγυλοκάθομαι, εκείνος το βούλωσε κι εμείς πήγαμε στην κτηνίατρο μια χαρά.
EPIC!!!!!!!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 19:33, 17-09-11:

Έψαχνα να βρω ένα θέμα που να έχουν γίνει σχετικές δημοσιεύσεις αλλά μάλλον είναι όλα στις Καταγγελίες.
Κάντε λίγη δίαιτα στις γατούλες σας και ξεκινάμε..
Ελεύθερη η μεταφορά ζώων με ΚΤΕΛ . Υποχρεωτικά εντός του χώρου επιβατών.

πηγή adespoto.gr

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sailor Moon
H Sailor Moon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H Sailor Moon έγραψε στις 20:59, 17-09-11:

Πάλι καλά που πέρασε αυτός ο νόμος, είμαι πολύ χαρούμενη . Θα εκτυπώσω και το νόμο έτσι ώστε αν αντιμετωπίσω πρόβλημα με κανέναν κομπλεξικό να του τον τρίψω στη μούρη

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rodirdi (τόνια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rodirdi
H τόνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 405 μηνύματα.

H rodirdi μια φορά γατομαμά.... πάντα γατομαμά... έγραψε στις 21:04, 17-09-11:

επιτέλους!!!!!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Piwaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Piwaki
H Piwaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H Piwaki έγραψε στις 17:18, 12-10-11:

Να και κάτι καλό,και οι ξινές φάτσες που στραβοκοιτάνε λες και κρατάς το διάβολο της τασμανίας πλέον μου είναι διασκεδαστικές

Παράθεση

selc

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη selc
H selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H selc έγραψε στις 19:59, 15-10-11:

τώρα δεν έχω καταλάβει!
εγώ που θέλω μεθαύριο να κάνω δρομολόγιο Ηράκλειο-Ρέθυμνο,πήγα πήρα στην γατούλα μου τσάντα μεταφοράς!
θα μπορέσω να την ανεβάσω πάνω? αν αντιδράσουν τι πρέπει να τους πω?
δεν θέλω να την βάλω κάτω στις αποσκευές. Προτιμώ να μην την πάρω ποτέ παρά να την αφήσω κάτω
τι μπορώ να κάνω?

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Sailor Moon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H Sailor Moon έγραψε στις 20:43, 15-10-11:

Εγώ που είχα πρόβλημα με έναν γελοίο οδηγό ακύρωσα το δρομολόγιο κ πήγα την επόμενη μέρα με εκτυπωμένο το νόμο,κ από εδώ κ στο εξής πάντα θα τον κουβαλάω όποτε ταξιδεύω...ασχέτως αν ένας άλλος οδηγός με έβγαλε κ τρελή ότι δεν τον έχω καταλάβει σωστά το νόμο αλλά ευτυχώς με άφησε να πάρω πάνω το γάτο μου.

Παράθεση

selc

Νεοφερμένος

H selc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H selc έγραψε στις 20:45, 15-10-11:

με το νόμο εκτυπωμένο το δέχτηκαν?
το ανέβασες πάνω δηλαδή?
έχει χαλάσει ο εκτυπωτής μου και δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Sailor Moon έγραψε στις 20:55, 15-10-11:

Το δέχτηκαν με χίλια ζόρια δυο-τρεις μ...κες επειδή τους απείλησα ότι θα τους κάνω αναφορά. κ εγώ δεν έχω εκτυπωτή κ έτσι τον αποθήκευσα σε φλασάκι κ πήγα σε ένα βιβλιοπωλείο να μου το εκτυπώσουν. μάλιστα πήγα κ στα ΚΕΠ για επικύρωση κ μου είπαν ότι δεν χρειάζεται γιατί είναι έγκυρος νόμος

http://et.diavgeia.gov.gr/f/yme/ada/...92%CE%A9%CE%9F πάρε κ το λινκ που έχει τον νόμο ώστε να τον αποθηκεύσεις

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 15-10-11 στις 20:56. Αιτία: Συνεχόμενα μηνύματα, χρησιμοποιήστε το κουμπί της επεξεργασίας για προσθήκες =)
Παράθεση

selc

Νεοφερμένος

H selc έγραψε στις 20:55, 15-10-11:

α υπέροχα!
εφόσον υπάρχει νόμος ας τολμήσουν ν μου πουν κάτι.
βέβαια επειδή είμαι φοιτήτρια και θα με δουν μικρή ενδέχεται να με βγάλουν τρελή.
Αν και είναι υποχρεωμένοι να τον γνωρίζουν αναλυτικά το νόμο!
πρώτη φορά θα ταξιδέψω με ζωάκι και το γατί μου είναι μικρό και έχω αγχωθεί.
χρειάζεται να έχω κάτι άλλο μαζί μου?

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Sailor Moon έγραψε στις 21:02, 15-10-11:

Ο νόμος λέει ότι είναι απαραίτητο να δείχνεις το βιβλιάριο υγείας ή το διαβατήριο του ζώου. ευτυχώς εμένα δεν μου το ζήτησαν γιατί δεν έχω βγάλει ακόμα Πάντως όσον αφορά το ότι είναι υποχρεωμένοι να γνωρίζουν το νόμο, εγώ σε όσους έπεσα μου το έπαιζαν ανήξεροι κ μου έλεγαν ότι εδώ κ χρόνια τα ζώα πάνε κάτω στις αποσκευές επειδή μπορεί να υπάρχει κάποιος αλλεργικός. Ένας μάλιστα μου είπε ότι δεν μπορεί να οδηγήσει ενώ ακούει νιαουριτά κ ότι θα του λερώσει το λεωφορείο (πώς γίνεται μέσα από τη γατοφόρο να του το λερώσει ακόμα το έχω περιέργεια). Αυτός ο συγκεκριμένος ήταν ο πρώτος οδηγός που τελικά ακύρωσα το δρομολόγιο κ πήγα αμέσως να βγάλω το νόμο.

Παράθεση

selc

Νεοφερμένος

H selc έγραψε στις 21:05, 15-10-11:

θα του λερώσει το λεωφορείο?
μάλιστα! από τότε έχεις ταξιδέψει κανονικά?
οι όλοι περίεργοι?

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Sailor Moon έγραψε στις 21:07, 15-10-11:

σχεδόν όλοι περίεργοι αλλά μόλις τους έδειχνα το νόμο κ απειλούσα για καμιά αναφορά τότε πήγαιναν πάσο κ με άφηναν να τον πάρω πάνω

Παράθεση

selc

Νεοφερμένος

H selc έγραψε στις 21:10, 15-10-11:

που βρίσκεις βιβλιοπωλείο ανοιχτό όμως?
έχω αγχωθεί γιατί δεν το χω πολύ με αυτά

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Sailor Moon έγραψε στις 21:29, 15-10-11:

όλο και κάποιο θα βρεις ανοιχτό που να εκτυπώνουν ή κανένα μαγαζάκι που είναι αποκλειστικά για εκτυπώσεις,φωτοτυπίες κτλ

Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 00:11, 16-10-11:

Αν και δεν έχω διαβάσει τον νόμο σίγουρα θα απαιτείται για οποιο ζώο ταξιδεύει να πιστοποιείται η υεγιονομική κατάσταση του και σίγουρα θα υπάρχουν περιορισμοί π.χ. ζώο μέσα σε κλουβί. Προσωπικά για διάφορους λόγους δε συμφωνώ με την νομοθεσία αυτή.

Συμφωνώ ότι τα ζώα δε πρέπει να τοξεύουν με τις απσσκευές αλλά από την άλλη όχι και στον χώρο τον επιβατών. Πρέπει να δημιουργηθούν ειδικοί χώροι για τα ζωάκια σε κάθε λεωφορείο. Επίσης για να συντηρούνται αυτοί οι χώροι πρέπει οι κάτοχοι ζώων που χρησιμοποιουν κτελ για την μεταφορά τους να πληρώνουν και λίγα λεφτά παραπάνω.

Παράθεση

selc

Νεοφερμένος

H selc έγραψε στις 00:34, 16-10-11:

οκ ιδανικά συμφωνώ μαζί σου.
αλλά στην παρούσα κατάσταση εγώ την γάτα μου κάτω δεν την αφήνω και εφόσον έχω τον νόμο να με στηρίζει θα ψάξω να βρω το δίκιο μου.
αν και πολύ φοβάμαι ότι θα αρπαχτούμε

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 00:57, 16-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Αν και δεν έχω διαβάσει τον νόμο σίγουρα θα απαιτείται για οποιο ζώο ταξιδεύει να πιστοποιείται η υεγιονομική κατάσταση του και σίγουρα θα υπάρχουν περιορισμοί π.χ. ζώο μέσα σε κλουβί. Προσωπικά για διάφορους λόγους δε συμφωνώ με την νομοθεσία αυτή.

Συμφωνώ ότι τα ζώα δε πρέπει να τοξεύουν με τις απσσκευές αλλά από την άλλη όχι και στον χώρο τον επιβατών. Πρέπει να δημιουργηθούν ειδικοί χώροι για τα ζωάκια σε κάθε λεωφορείο. Επίσης για να συντηρούνται αυτοί οι χώροι πρέπει οι κάτοχοι ζώων που χρησιμοποιουν κτελ για την μεταφορά τους να πληρώνουν και λίγα λεφτά παραπάνω.
Στην Ελλάδα η αλήθεια είναι πως δεν θα δούλευε αυτό..Γιατί πολλοί ιδιοκτήτες ζώων δεν ξέρουν τίποτα για τα ζώα που έχουν και μπορεί να μην είναι καθαρά, να μην έχουν τον έλεγχό τους κτλ....
Αλλά από την άλλη στην Ελλάδα, ούτε τους ειδικούς χώρους των κτελ θα εμπιστευόμουν ακόμη και να υπήρχαν...

Πάντως, σε άλλες χώρες που έχω επισκευτεί, τέτοια κολλήματα δεν υπάρχουν. Σουηδία, απλά κάθεσαι σε ξεχωριστό κομμάτι του τρένου πχ μαζί με το ζωάκι σου. Αλλά ιδιαίτερα στην Ισπανία(Βαρκελώνη), αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση ήταν το γεγονός ότι οι τετράποδοι επιτρέπονταν σε όλους τους χώρους σχεδόν! Παντού, μα παντού, ήταν άνθρωποι με σκυλάκια και γατάκια (σε γατοφόρο)! Μετρό, τρένο, λεωφορείο, αντίστοιχα κτελ....! Κυριολεκτικά, σε όλα τα μέσα! Ήταν παντού! Μέχρι και ιδιοκτήτρια με περιστέρι είδα
Κι όμως όλα καθαρά και ήρεμα.....
Όπως και να έχει, το ζώο πρέπει να είναι με τον ιδιοκτήτη για πολλούς και διάφορους λόγους..Η γνώμη μου αυτή..
Ελπίζω όλα να πάνε καλά αύριο για σένα και να μας ενημερώσεις για το πώς πήγε, να ξέρουμε και εμείς τι έχουμε να αντιμετωπίσουμε σε ανάλογες καταστάσεις..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

a.s.p.a

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη a.s.p.a
H a.s.p.a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H a.s.p.a έγραψε στις 12:31, 17-10-11:

Γειά σας! Είναι η πρώτη φορά που έχω ένα γατάκι κ το έχω ψάξει πολυ το θέμα γιατί ταξιδεύω συχνά! Χρησιμοποιώ το ΚΤΕΛ τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα κ ευτυχώς δεν έχει υπάρξει πρόβλημα ποτέ κ κανένας δεν μου έχει πει τίποτα! Υπάρχει νόμος κ λέει πως είναι υποχρεωτικό να ταξιδεύουν μαζί με τους ιδιοκτήτες τα κατοικίδια στον χώρο επιβατών (αρκεί να πληρούνται κάποιες απαραίτητες προϋποθέσεις) κ πως αν ο οδηγός ή ο ιδιοκτήτης του λεωφορείου φέρει αντιρρήσεις θα πρέπει να πληρώσει πρόστιμο.
Ο νόμος υπάρχει εδώ: http://www.adespoto.gr/index.php?opt...news&Itemid=67

Παράθεση

selc

Νεοφερμένος

H selc έγραψε στις 15:56, 17-10-11:

Λοιπόν, τελικά πήγα στον σταθμό κτελ Ηρακλείου,νωρίτερα ώστε να βγάλω εισιτήριο και φεύγοντας ρώτησα έναν τυχαίο οδηγό εάν οι γάτες μπαίνουν μέσα και αν γνωρίζουν τον νόμο. Ο οδηγός ήταν πολύ ευγενικός και μ είπε πως δέχονται τα ζώα πάνω αρκεί να έχουν μαζί βιβλιάρειο υγείας και να είναι κάπου κλειστά. Όταν ήρθε η ώρα να φύγω,μπήκα έκατσα κανονικά στην θέση μου με την γάτα (ρώτησα και την διπλανή μου αν έχει πρόβλημα) και κανείς δεν μ είπε τίποτα. Βέβαια υπάρχει ένα ενδεχόμενο να μην με είδαν καθώς έβρεχε,γινόταν χαμός και ήταν αρκετά σκοτεινά!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 01:39, 31-10-11:

Αν δειτε το επισημο εγγραφο που πρεπει να εχετε μαζι σας θα διαπιστωσετε οτι το psychanimal παλεψε σκληρα για να πετυχει αυτη τη νικη. Εχουν υιοθετησει ολες τις προτασεις μας

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,158 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 10:20, 12-01-12:

Κατοχυρωθήκαμε νομικά, αλλά στη συνείδηση ενός οδηγού ΚΤΕΛ, ακόμη να αποτυπωθεί αυτό που διατύπωσε ο νομοθέτης. Και εδώ ξεκινάει η ιστορία μου την οποία γράφω, γιατί πραγματικά βγήκα έξω από τα ρούχα μου σήμερα!

Τηλεφωνώ στο κέντρο των ΚΤΕΛ να ρωτήσω ποιο δρομολόγιο από Θεσσαλονίκη παίρνει κατοικίδια πάνω. Μου λένε το πρώτο και το τελευταίο. Παρόλο λοιπόν που ήθελα να προλάβω τα μαθήματά μου χθες, είπα να τα θυσιάσω για το Μαρκ. Πάω σήμερα το πρωί, βγάζω εισιτήριο, όλα καλά. Έρχεται το λεωφορείο, δίνω τη βαλίτσα μου και πάω να μου κόψουν το εισιτήριο. Εδώ ξεκινάει το party.

- Τι είναι αυτό; (ρωτούσε για τη γατοφόρο)
- Γάτα.
- Θα μπει κάτω, ε;
- Συγγνώμη; Το δρομολόγιο είναι και για κατοικίδια.
- Ναι, αλλά...
- Δεν έχει αλλά, εγώ τη γάτα μου κάτω ΔΕΝ ΤΗ ΒΑΖΩ.
- Θέλω το βιβλιάριο τότε.

Το βιβλιάριο χαμένο μέσα στην τσάντα, εγώ ψάχνω, αυτός χαίρεται, γιατί θεώρησε πως δεν το είχα μέχρι που του το δίνω. Το ανοίγει και το κοιτάζει, ανάθεμα κι αν είχε ξαναδεί βιβλιάριο υγείας ζώου (ζώο είναι, τι να το κάνει, ε;). Μου το επιστρέφει, το βάζω στην τσάντα και προχωράω.

Αυτός συνεχίζει πίσω μου να λέει..
- Δεν καταλαβαίνω γιατί, αλλά εντάξει. (θέλει μυαλό, αλλά ποιος το έχασε, για να το βρεις εσύ...)
Τον αγριοκοίταξα και ξαναλέει:
- Να το βάλεις στο διάδρομο να το βλέπω.
- Ναι, αλλά γιατί;
- Μην το βγάλεις έξω...
- Σοβαρά τώρα; Γιατί να βγάλω μια γάτα από το κλουβί της μέσα σε ένα λεωφορείο; Να την κυνηγάμε;

Δεν απάντησε. Ανέβηκα, κάθισα στη θέση μου και μετά τον άκουγα που μουρμούριζε με μια κυράτσα. Και ρωτάω εγώ η καημένη, ρε παιδιά, είναι δυνατόν; Τι στο διάολο τα έκαναν τα ειδικά δρομολόγια; Τι τον κάναμε το νόμο; Για να έχουμε τον κάθε κακομοίρη οδηγό να συνεχίζει ίδιο τροπάριο;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 10:23, 12-01-12:

Οπότε, εκτός από τον νόμο, και την κάμερα, πρέπει να έχουμε μαζί μας και το βιβλιάριο ε;;;

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 10:27, 12-01-12:

Έλεος!!!!
Όσο για το ότι τα κατοικίδια επιτρέπονται στο πρώτο και στο τελευταίο δρομολόγιο μόνο δεν το σχολιάζω καν!!!!Πόσο βολικό!
Άννα μου ευτυχώς που βγήκε και αυτός ο Νόμος γιατί χωρίς αυτόν πολύ απλά ο συγκεκριμένος οδηγός δεν υπήρχε καμία περίπτωση να σε αφήσει να ανέβεις πάνω με την γάτα σου. Ή θα έμπαινε στις αποσκευές ή δεν μπορούσες να ταξιδεύεις. Οπότε έχουμε πάει τουλάχιστον ένα βήμα πιο μπροστά.

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,158 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 10:28, 12-01-12:

Μα βρε Μαρίνα, να μου ζητούσε το βιβλιάριο για τυπικούς λόγους, να πω μάλιστα. Φυσιολογικό είναι και καλά κάνουν και ελέγχουν. Ο συγκεκριμένος άνθρωπος όμως δεν είχε διάθεση να διασφαλίσει τι μεταφέρει, απλώς ήθελε ντε και καλά να μου βάλει τη γάτα κάτω και γι' αυτό το ζήτησε. Του την έφερα όμως.

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 10:33, 12-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από MissKit
Μα βρε Μαρίνα, να μου ζητούσε το βιβλιάριο για τυπικούς λόγους, να πω μάλιστα.
Κι εσύ για τυπικούς λόγους να του ζητούσες το δίπλωμα οδήγησης του

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 10:35, 12-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από YNL
Κι εσύ για τυπικούς λόγους να του ζητούσες το δίπλωμα οδήγησης του
Απίστευτος είσαι Γιάννη!!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

H MissKit έγραψε στις 10:40, 12-01-12:

Αμ δίκιο έχει. Η γάτα μπαίνει υποχρεωτικά επάνω, να τη βάλουμε κάτω. Το κάπνισμα απαγορεύεται, αλλά αυτός το τσιγαράκι του μια χαρά το έκανε.

Να έχω και την άλλη να γυρίζει και να κοιτάζει κάθε λίγο μην έβγαλα το γάτο έξω. Αν μπορούσα, θα έμπαινα κι εγώ στο κλουβί μαζί του, να μη βλέπω τα μούτρα τους.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 11:40, 12-01-12:

γιατί λέτε τόσο για το βιβλιάριο υγείας ότι είναι τυπικό. Από ότι ξέρω ελέγχουνε ( ή τουλάχιστον κάνουνε ότι ελέγχουνε) οτι έχουνε οι απαραίτητοι εμβολιασμοί και αποπαρασιτώσεις για θέματα δημόσιας υγείας.

ο νόμος έχει πολλά κενά και σιγουρα χρειάζεται διερεύνηση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 12-01-12 στις 12:03.
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:06, 12-01-12:

Φυσικά και καλό είναι να κοιτάνε το βιβλιάριο για να ελέγχουν αν έχουν γίνει σωστά οι εμβολιασμοί.
Αλλά αυτό προϋποθέτει καλή γνώση των εμβολίων, της συχνότητας με την οποία αυτά θα πρέπει να γίνονται, τυχόν παραλείψεις τους κλπ.
Και πολύ αμφιβάλλω αν υπάρχει αυτή η γνώση...

Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

O fockos έγραψε στις 12:11, 12-01-12:

Μα δεν είναι εύκολο ένας που δε φροντίζει pet να έχει αυτές τις γνώσεις, πιστεύω ότι ο κτήνιατρος θα πρέπει να δίνει κάθε χρόνο εξουσιοδότηση (κάτι σαν πάσο) στον ιδιοκτήτη του ζώου ότι μπορεί να ταξιδεύει σε ΜΜΜ.

Όταν π.χ. ένα παιδί πάει στο δημοτικό δε παίρνει το βιβλιάριο υγείας στους δασκάλους για να ελέξουν τα εμβόλια αλλά στέλνουν στους δασκάλους μια εξουσιοδότηση ότι το παιδί είναι ικανό να λάβει μέρος σε αθλητικές δοκιμασίες.

Το ίδιο και όταν αρχιζουμε μαθήματα οδήγησης πάμε στον οφθαλμίατρο ο οποίος μας δίνει χαρτι εξουσιοδότηση για να το δώσουμε στην σχολή και όχι τα αποτελέσματα των εξετάσεων που μας έκανε

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 12:20, 12-01-12:

Μα δεν είναι εύκολο ένας που δε φροντίζει pet να έχει αυτές τις γνώσεις
Επομένως ένας οδηγός που δεν ξέρει τα βασικά από την περίθαλψη των κατοικιδίων με ποιά λογική ζητάει να δει το βιβλιάριο;
Εδώ δεν ξέρει το νόμο για τη μεταφορά των ζώων επάνω στην καμπίνα κι όχι στον χώρο αποσκευών που αφορά άμεσα την δουλειά του, θα γνωρίζει για τα εμβόλια;
Ίσως μια λύση να είναι η βεβαίωση που λες.
Από την στιγμή όμως που υπάρχει ο νόμος κι είναι σαφής, δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να περιπλακούν τα πράγματα.
Ο νόμος ορίζει αυτά που ορίζει, οι άνθρωποι που επιθυμούν ταξιδεύσουν με το ζωάκι τους με το ΚΤΕΛ οφείλουν να έχουν προνοήσει για συγκεκριμένα πράγματα κι οι οδηγοί - ελεγκτές οφείλουν αφενός να ενημερωθούν για την ύπαρξη και το περιεχόμενο του νόμου κι αφετέρου να συμμορφωθούν με αυτό...

Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

O fockos έγραψε στις 12:44, 12-01-12:

Ο νόμος δεν είναι σαφής για αυτό υπάρχει το πρόβλημα. Ο νόμος απαιτεί από έναν άνθρωπο που δεν έχει τις γνώσεις (και δε πρέπει να τις έχει) να κρίνει αν ένα ζώο είναι κατάλληλο για μεταφορά ή όχι. Είναι φυσικό ο κάθε οδηγός να θέλει να καλυφθεί νομικά γιατί φέρει ευθύνη που κανονικά πρέπει να έχει κάποιος πιο εξειδικευμένος.

π.χ αν ένας επιβάτης είναι αλλεργικός σε ένα ζώο τότε τι μπορεί να γίνει αν μέσα στο λεωφορείο ταξιδεύει μαζί του ένα ζώο; (μάλλον τίποτα)
Αν ταξιδέψουν και οι δύο και ο αλλεργικός πάθει κρίση και κινηθεί ο πρώτος νομικά
(όχι γιατί κινδύνεψε αλλά απλά για να βγάλει κάποια λεφτά) εναντίον του οδηγού ο οδηγός θα πρέπει τουλάχιστον να κάνει τις απαραίτητες ενέργειες ώστε να είναι εξασφαλισμένος νομικά (αυτό είναι να κοιτάξει το βιβλιάριο ακόμα και ας μην ξέρει τι διαβάζει είναι καλύτερο από ότι θα ήταν αν δε κάνει τίποτα).

Ελέγχει το βιβλιάριο του ζώου, αν όμως δεν έχει γίνει μια απαραίτητη ενέργεια που ο οδηγός ή ο υπεύθυνος του κτελ δε διαπίστωσε τότε η ευθύνη με την ασάφεια του νόμου παει σε αυτούς που έχουν τα κτελ.
(η ευθύνη δε πάει στον ιδιοκτήτη του ζώου)

Έχουμε να κάνουμε λοιπόν για έναν νόμο που έχει να κάνει με δημόσια υγεία στον οποία δε φέρει καμία ευθύνη ο κτηνίατρος.

Βγάζουμε κακούς τους ανθρώπους από τα ΚΤΕΛ (που φυσικά μπορεί να είναι) αλλά σε αυτή την περίπτωση φέρουν ευθύνη χωρίς να έχουν τις γνώσεις και είναι λογικό να το παίζουν αντιδραστικοί.

Πιστεύω με την εξουσιοδότηση από Κτηνίατρο που είπα το φαινόμενο της αντίδρασης από τα ΚΤΕΛ θα μειωθεί αρκετά, όσο όμως παραμένει έτσι ασαφές ο νόμος δε μπορώ να τους κατηγορώ (αφού τους βρίκσω αρκετά ελαφρυντικά),

Αυτοί που φταίνε είναι κυρίως αυτοί που βγάλανε τον νόμο. (οι οποίοι είναι άσχετοι όχι κάτι ασυνηθιστο στην Ελλάδα) αφού μα διοικούν άσχετοι.

Δεν αναφέρομαι ότι ο νόμος δεν έπρεπε να βγει φυσικα και έπρεπε αλλα στην ασάφεια του.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 12-01-12 στις 13:09.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 13:51, 12-01-12:

π.χ αν ένας επιβάτης είναι αλλεργικός σε ένα ζώο τότε τι μπορεί να γίνει αν μέσα στο λεωφορείο ταξιδεύει μαζί του ένα ζώο; (μάλλον τίποτα)
Αν ταξιδέψουν και οι δύο και ο αλλεργικός πάθει κρίση
Κατά την άποψη μου τα πράγματα είναι απλά, μόνο που εμείς αρχίζουμε τα "αν τούτο" και "αν εκείνο". Πιστεύω πως ο νομοθέτης θα έχει ακούσει για αλλεργίες σε κλειστό χώρο κι εφ όσον έχουν καθιερωθεί δρομολόγια που μπορούν να ταξιδεύουν και τα φιλαράκια μας στην καμπίνα, ο αλλεργικός θα ταξιδέψει με το δρομολόγιο που δεν θα υπάρχουν κατοικίδια.

Ο νόμος απαιτεί από έναν άνθρωπο που δεν έχει τις γνώσεις (και δε πρέπει να τις έχει) να κρίνει αν ένα ζώο είναι κατάλληλο για μεταφορά ή όχι. Είναι φυσικό ο κάθε οδηγός να θέλει να καλυφθεί νομικά γιατί φέρει ευθύνη που κανονικά πρέπει να έχει κάποιος πιο εξειδικευμένος.
Όταν έρχεσαι από μια υποανάπτυκτη χώρα και μπαίνεις στην Ευρώπη οι υπάλληλοι στο immigration δεν είναι εξειδικευμένοι για να κρίνουν αν μπορείς να μπεις στη χώρα τους. Απλώς κοιτούν αν οι ημερομηνίες στο βιβλιάριο των εμβολίων είναι valid για π.χ τον κίτρινο πυρετό, χολέρα κτλ
Τώρα αν οι έλληνες οδηγοί θέλουν εξειδίκευση για να καταλαβαίνουν τι σημαίνουν οι ημερομηνίες που γράφουν τα βιβλιάρια, τι να πω ??

Κι αν διαβάσεις τον νόμο λέει τα εξής
θα πρέπει η πληροφορία αυτή (εννοεί δρομολόγια που θα υπάρχουν κατοικίδια στην καμπίνα επιβατών) να παρέχεται σε κάθε ενδιαφερόμενο ενώ θα πρέπει να έχει αναρτηθεί εμφανώς σχετική ανακοίνωση στους σταθμούς και πρακτορεία του ΚΤΕΛ. Ο περιορισμός των δρομολογίων θα δύναται να εξυπηρετήσει και τις ανάγκες αλλεργικών κ.λπ. ατόμων που ευλόγως αποφεύγουν το συγχρωτισμό με κατοικίδια ζώα. Σε κάθε περίπτωση βέβαια είναι ενδεδειγμένη η κατάλληλη διευθέτηση των επιβατών εντός του λεωφορείου.

Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

O fockos έγραψε στις 14:17, 12-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από YNL

Κατά την άποψη μου τα πράγματα είναι απλά, μόνο που εμείς αρχίζουμε τα "αν τούτο" και "αν εκείνο". Πιστεύω πως ο νομοθέτης θα έχει ακούσει για αλλεργίες σε κλειστό χώρο κι εφ όσον έχουν καθιερωθεί δρομολόγια που μπορούν να ταξιδεύουν και τα φιλαράκια μας στην καμπίνα, ο αλλεργικός θα ταξιδέψει με το δρομολόγιο που δεν θα υπάρχουν κατοικίδια.

Όταν έρχεσαι από μια υποανάπτυκτη χώρα και μπαίνεις στην Ευρώπη οι υπάλληλοι στο immigration δεν είναι εξειδικευμένοι για να κρίνουν αν μπορείς να μπεις στη χώρα τους. Απλώς κοιτούν αν οι ημερομηνίες στο βιβλιάριο των εμβολίων είναι valid για π.χ τον κίτρινο πυρετό, χολέρα κτλ
Τώρα αν οι έλληνες οδηγοί θέλουν εξειδίκευση για να καταλαβαίνουν τι σημαίνουν οι ημερομηνίες που γράφουν τα βιβλιάρια, τι να πω ??

Κι αν διαβάσεις τον νόμο λέει τα εξής
ναι σωστά!!!! οπότε έτσι δικαιολογούν γιατί ορισμένα δρομολόγία είναι κατάλληλα για γάτες και μερικά άλλα όχι.
_________

Όσο αφορά για τα ταξίδια σε υποανάπικτες χώρες χωρίς να είμαι σίγουρος εκδίδεται ενα Διεθνές Πιστοποιητικό υγείας (το οποίο φυσικά σαν αυτό που λέω να δωθεί στα ζώα) συνεπώς η νομική ευθύνη πάει στη υγειονομική υπηρεσία (όχι στους ανειδίκευτους υπαλλήλους) . Αν έχεις κάνει τα συγκεκριμένα εμβόλια και δεν έχεις το Διεθνές πιστοποιητικό υγείας δε σε κάνουν δεκτό σε καμία χώρα που απαιτεί συγκεκριμένο εμβολιασμό.

Ο έλεγος των ημερομηνίων πρέπει να γίνεται βάση πρωτοκόλλου επιβεβαιωτικά στο οποίο φυσικά πρέπει να έχει προηγηθεί κάποια εκπαίδευση (όπου εφαρμόζονται πρωτόκολλα πρέπει να υπάρχει εκπαίδευση). Η ευθύνη πάει στην εταίρια μόνο αν το πιστοποιητικό είναι ληγμένο

Είναι παράλογο να απαιτούμε από τον κάθε υπάλληλο ενός ΚΤΕΛ να γνωρίζει και να φέρει ευθύνη (κυρίως) για πράγματα που δε γνωρίζει, μιλαμε για πολλα ήδη ζώων διαφορετικές εξετάαεις, διαφορετικά εμβόλια και χρονοδιαγράμματα και μια εξουσιοδότηση που κανονικά μπορεί να δώσει μόνο κτηνίατρος.

Σε άλλες χώρες που επιτρέπονται τα ζώα στα ΜΜΜ πιστεύω ότι ισχύει αυτό που λέω (δε γνωρίζω απλά το βρίκσω λογικό).

edit: http://www.who.int/ith/en/

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 12-01-12 στις 14:28.
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 14:20, 12-01-12:

Βασικά, είναι τόσο άσχετοι , που θεωρούν ότι ένα ζώο εμβολιάζεται για να μην μεταδίδει ασθένειες στον άνθρωπο....
ΚΑΙ εγωκεντρικοί ΚΑΙ άσχετοι!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:07, 12-01-12:

Τον δικό μου τον βάζω σε αστικό και τρένα χωρίς κανένα πρόβλημα. Ούτε με έχει ρωτήσει ποτέ οδηγός για το ζώο στη τσάντα (ποσο μάλλον να μου ζητήσει και χαρτιά ), ούτε έχω χαρτιά μαζί μου. Ούτε με τους επιβάτες έχω πρόβλημα. Αντίθετα μάλιστα με ρωτάνε πως τον λένε, τι ράτσα είναι, πόσο ετών είναι, κτλ. Το πρόβλημα είναι με τα μακρινά ταξίδια σε χώρο που δεν αερίζεται καλά, πχ σε λεωφορείο του κτελ που δεν κάνει συχνές στάσεις ή σε αεροπλάνο. Το πρόβλημα είναι με τους αλλεργικούς. Το σωστό είναι να ενημερώνονται οι αλλεργικοί ότι θα ταξιδέψει ζώο ώστε να τους βάλουν σε πιο μακρινή θέση και να φροντίσουν να έχουν τα χάπια μαζί τους. Εδώ που τα λέμε, όταν κάποιος έχει σοβαρό πρόβλημα με αλλεργίες που μπορεί να κινδυνέψει ακόμα και η ζωή του, δεν θα πρέπει να είναι προετοιμασμένος κατάλληλα; Να φέρει μαζί του χάπια ή ενέσεις, κυρίως όταν ταξιδεύει; Μη ρίχνουμε τις ευθύνες μόνο στα κατοικίδια για τα προβλήματα των άλλων. Δεν είναι εφικτό να μετατρέψουμε το περιβάλλον μας σε γυάλα.

Παράθεση

Γιώργος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 22:13, 12-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Τον δικό μου τον βάζω σε αστικό και τρένα χωρίς κανένα πρόβλημα. Ούτε με έχει ρωτήσει ποτέ οδηγός για το ζώο στη τσάντα (ποσο μάλλον να μου ζητήσει και χαρτιά ), ούτε έχω χαρτιά μαζί μου.
Για τα Ελληνικά αστικά και τρένα αναφέρεσαι; Γιατί εκεί (εδώ) έξω, είναι πολιτισμός, όχι μπανανία.

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 22:28, 12-01-12:

Θα συμφωνησω με τη Ceres, τα ατομα που εχουν πραγματικη αλλεργια-ες ειναι εφοδιασμενα.
Εχει επισκεφτει το σπιτι μας 2 φορες φιλη με σοβαροτατη αλλεγια στις γατες (και σε πολλα αλλα πραγματα), πηρε το χαπι της 1 ωρα πριν και ηρθε (και ηταν σχετικα καλα)

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:51, 12-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Για τα Ελληνικά αστικά και τρένα αναφέρεσαι; Γιατί εκεί (εδώ) έξω, είναι πολιτισμός, όχι μπανανία.
Για του εξωτερικού φυσικά Όταν θα κατέβω Ελλάδα με τον γάτο μου, τα ίδια θα κάνω Ας τολμήσουν να μου πουν τίποτα... στην χειρότερη, θα παριστάνω την τουρίστρια και θα κάνω ότι δεν ξέρω ελληνικά

Η βλακεία που κάνουν πολλοί με το κτελ είναι ότι διατυμπανίζουν ότι έχουν γάτα μαζί τους. Έχεις γάτα μαζί σου; Πάρτην επάνω μαζί σου σαν να κουβαλάς μια οποιαδήποτε τσάντα. Σιγά μη τους ρωτήσεις αν πρέπει το γατί να πάει στις αποσκευές. Το έχεις ως δεδομένο ότι το γατί ταξιδεύει μαζί σου, στο κάθισμα, ΔΕΝ τους ρωτάς!

Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

O fockos έγραψε στις 01:05, 14-01-12:

Αν και υπάρχει λογικη σε αυτά που λέτε πιστεύω ότι σκέφτεστε εγωκεντρικά, διαφωνώ να μπαίνουν τα ζώα στα ΚΤΕΛ χωρίς κανέναν έλεγχο στις παρασιτώσεις και στα εμβόλια. Επίσης δε συμφωνώ με την λύση αυτοί που έχουν αλλεργία να πάρουν τα χάπια τους (όταν ταξιδεύουν),

-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,301 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 01:21, 14-01-12:

Διαφωνα οσο θες φοκο...ο νομος πλεον..ειναι νομος..

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 02:21, 14-01-12:

Αν και υπάρχει λογικη σε αυτά που λέτε πιστεύω ότι σκέφτεστε εγωκεντρικά, διαφωνώ να μπαίνουν τα ζώα στα ΚΤΕΛ χωρίς κανέναν έλεγχο στις παρασιτώσεις και στα εμβόλια. Επίσης δε συμφωνώ με την λύση αυτοί που έχουν αλλεργία να πάρουν τα χάπια τους (όταν ταξιδεύουν),
Εσύ ταξιδεύεις με το βιβλιάριο υγείας σου;

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 11:01, 14-01-12:

Κι εγώ δεν συμφωνώ να ταξιδεύουν - ειδικά καλοκαιριάτικα - όσοι έχουν πάρει διαζύγιο με το νερό και το σαπούνι.
Τι να κάνουμε δηλαδή, να τους κάνουμε ένα αφρολουτράκι πριν ανέβουν στο λεωφορείο;
Η αλλεργία είναι και μια πολύ βολική δικαιολογία που μπορεί να προβάλλει κάποιος ο οποίος αντιπαθεί τα ζώα, τα σιχαίνεται, τα φοβάται κλπ.
Οπότε θα πρέπει να ζητάει ο οδηγός ή ο ελεγκτής και την ιατρική βεβαίωση από αυτόν ο οποίος επικαλείται ότι πάσχει από αλλεργία;

Φυσικά δεν αντιλέγω ότι υπάρχουν όντως άνθρωποι οι οποίοι πάσχουν πράγματι από κάποια αλλεργία οπότε το πρόβλημα ίσως να λυθεί με το να καθίσει σε κάποια θέση μακριά από τον άνθρωπο που ταξιδεύει με το κατοικίδιο του.
Αν και πάλι έχει τόσο έντονο πρόβλημα, ας πάρει το χάπι του.
Υποθέτω πως ένας άνθρωπος ο οποίος έχει τόσο έντονη αλλεργία θα έχει πάντα τα χάπια του μαζί του...

Ως προς αυτό:

διαφωνώ να μπαίνουν τα ζώα στα ΚΤΕΛ χωρίς κανέναν έλεγχο στις παρασιτώσεις και στα εμβόλια.
Τα εμβόλια - με εξαίρεση αυτό της λύσσας που δεν υπάρχουν κρούσματα στην Ελλάδα εδώ και χρόνια - δεν γίνονται για να μη μεταδοθούν ασθένειες από την γάτα στον άνθρωπο αλλά για την υγεία του ίδιου του ζώου...

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

O fockos έγραψε στις 11:39, 14-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από George82
Τα εμβόλια - με εξαίρεση αυτό της λύσσας που δεν υπάρχουν κρούσματα στην Ελλάδα εδώ και χρόνια - δεν γίνονται για να μη μεταδοθούν ασθένειες από την γάτα στον άνθρωπο αλλά για την υγεία του ίδιου του ζώου...
Προφανώς τα εμβόλια που γίνονται για νόσους που δε μεταδίδονται στον άνθρωπο δε με νοιάζουν.

η χλαμυδίωση της γάτας είναι ζωονόσος (μπορεί να γίνει πρόληψη με εμβόλιο)

το εμβόλιο της λύσσας επιβάλλεται με νόμο στην Ελλάδα να γίνεται κάθε χρόνο (κολλάει τον άνθρωπο πιο σπάνια από παλιά εξαιτίας της πρόληψης).

αποπαρασίτωση (είναι νομίζω εύκολα αντιληπτό ότι πολλά παράσιτα της γάτας μπορούν να μεταδοθούν στον άνθρωπο)

Διαφωνώ με την ελεύθερη πρόσβαση των ζώων χωρίς έλεγχο βιβλιαρίων (θα προτιμούσα πιστοποίηση απο κτηνίατρο). Αν εφαρμοστεί ελεύθερη πρόσβαση σίγουρα θα μπαίνουν κάποια ζώα παραμελημένα, ή ζώα ανεμβολίαστα και ζώα χωρίς αποπαρασίτωση.

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Εσύ ταξιδεύεις με το βιβλιάριο υγείας σου;
Όχι, ο λόγος είναι ότι βρίσκομαι με ανθρώπους συνέχεια συνεπώς θα ήταν παραλογο να μου απαγορεύσουν την είσοδο σε ένα ΜΜΜ ενώ στην συνέχεια θα βρεθώ με άλλους ανθρώπους εκτός λεωφορείου θα τους μιλήσω θα τους ακουμπήσω.

Παρόλα αυτά σε πολλά μέρη ζητάνε βιβλιάριο υγείας ή πιστοποίηση από υγειονομική υπηρεσία (παιδικούς σταθμούς, στρατός, εργαζόμενους σε νοσοκομεία, ταξίδια σε ενδημικές χώρες).

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 12:08, 14-01-12:

Διαφωνώ με την ελεύθερη πρόσβαση των ζώων χωρίς έλεγχο βιβλιαρίων (θα προτιμούσα πιστοποίηση απο κτηνίατρο). Αν εφαρμοστεί ελεύθερη πρόσβαση σίγουρα θα μπαίνουν κάποια ζώα παραμελημένα, ή ζώα ανεμβολίαστα και ζώα χωρίς αποπαρασίτωση.
Για να απαιτήσει ένας άνθρωπος που ταξιδεύει με την γάτα του να ασκήσει το δικαίωμα που του δίνει ο νόμος να την έχει στην καμπίνα μαζί του και να την έχει μέσα στην γατοφόρο κι όχι να την βάλει στον χώρο των αποσκευών σα να είναι βαλίτσα, το πιο πιθανό είναι να έχει προνοήσει για την υγεία της με τους απαραίτητους εμβολιασμούς και τις αποπαρασιτώσεις...

Επιπλέον, εάν κάθεσαι μακριά από την γάτα δεν κινδυνεύεις ούτε από τα όποια παράσιτα ούτε από χλαμυδίωση - έχουν παρατηρηθεί πολύ λίγα κρούσματα παγκοσμίως κι αυτά μετά από επαφή με τα ρινικά της υγρά.
Επειδή ο σκοπός του Thread είναι συγκεκριμένος και δεν είναι οι ασθένειες της γάτας και κατά πόσο μπορούν ή όχι να μεταδοθούν στον άνθρωπο, μια τέτοια συζήτηση μπορεί να γίνει σε κάποιο σχετικό μ' αυτό θέμα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:38, 14-01-12:

Προφανώς τα εμβόλια που γίνονται για νόσους που δε μεταδίδονται στον άνθρωπο δε με νοιάζουν.

η χλαμυδίωση της γάτας είναι ζωονόσος (μπορεί να γίνει πρόληψη με εμβόλιο)

το εμβόλιο της λύσσας επιβάλλεται με νόμο στην Ελλάδα να γίνεται κάθε χρόνο (κολλάει τον άνθρωπο πιο σπάνια από παλιά εξαιτίας της πρόληψης).

αποπαρασίτωση (είναι νομίζω εύκολα αντιληπτό ότι πολλά παράσιτα της γάτας μπορούν να μεταδοθούν στον άνθρωπο)

Όχι, ο λόγος είναι ότι βρίσκομαι με ανθρώπους συνέχεια συνεπώς θα ήταν παραλογο να μου απαγορεύσουν την είσοδο σε ένα ΜΜΜ ενώ στην συνέχεια θα βρεθώ με άλλους ανθρώπους εκτός λεωφορείου θα τους μιλήσω θα τους ακουμπήσω.

Παρόλα αυτά σε πολλά μέρη ζητάνε βιβλιάριο υγείας ή πιστοποίηση από υγειονομική υπηρεσία (παιδικούς σταθμούς, στρατός, εργαζόμενους σε νοσοκομεία, ταξίδια σε ενδημικές χώρες).
Πιο πιθανό είναι να κολλήσεις χλαμύδια από άνθρωπο παρά χλαμύδια γάτας. Οι μεταδοτικές ασθένειες που μεταδίδονται από άνθρωπο σε άνθρωπο είναι πολύ περισσότερες σε σχέση με αυτές που μεταδίδονται από ζώο σε άνθρωπο. Κόψε και το σεξ, κινδυνεύεις από άπειρες ασθένειες. Αν είσαι νοσηλευτής και ότι άλλο σπουδάζεις, θα έπρεπε να τα γνωρίζεις αυτά. Αν τρομοκρατείς τον κόσμο επίτηδες θα σου πρότεινα να το κάνεις σε νηπιαγωγείο για να γελάνε τουλάχιστον τα παιδάκια. Αν είσαι υποχόνδριος, πρόσεξέ το.

Παράθεση

naty

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη naty
H naty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (22 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H naty έγραψε στις 22:16, 05-04-12:

αυριο θα ταξιδεψω με τον γατουλη μου με κτελ (Βουλγαρια-Ελλαδα).Το αεροπορικο ηταν μια πικρη ιστορια κοροιδιας... Το ταξιδι θα ειναι περιπου 12-14 ωρες και εχω πεθανει στο κλαμα για αυτο που παω να του κανω... Εχω ξαναπαει με αυτην την εταιρια αυτο το ταξιδι και οσα ζωα μπηκαν τοσα βγηκαν ,ζωντανα ευτυχως. Αν δεν εχω περιεργους συνεπιβατες ισως να μπορεσω να τον ανεβασω επανω στην καμπινα . Ηρεμιστηκα μου ειπε ο γιατρος επιβαλονται και στασεις κανουμε καθε 3-4 ωρες οποτε θα βγαινει κ λιγο εξω Κοντεβω να τρελλαθω βοηθεια .Α επισης στην ελλαδα για τα κτελ ειναι υποχρεοτικος νομος προς ολα τα κτελ να εχουν τα ζωα εκτος μπαγκαζιερας? και τι γινεται αν το κτελ ειναι εταιρια του εξωτερικου?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,301 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:24, 05-04-12:

Tα ΚΤΕΛ,βασικα ειναι ελληνικος οργανισμος.Συμφωνα με τον νεο νομο,οχι μονο επιτρεπεται να βρισκοντα τα κατοικιδια μας στην καμπινα επιβατων(παντα μεσα στην γατοφορο),αλλα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να τα βαζουν στις αποσκευες.
Βγαλε φωτοτυπια τον νεο νομο,το σημειο που αφορα τα ΚΤΕΛ,επικυρωσε τον στην αστυνομια,να εχεις και το βιβλιαριο εμβολιασμων μαζι σου,και ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορει να σου πει τιποτα.Μην δδεχτεις σε καμια περιπτωση να παει στις αποσκευες.Ειναι εγκλημα..και απαγορευεται πλεον απο τον νομο.

Δες εδω,για να κατεβασεις τον νομο.

Παράθεση

naty

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη naty
H naty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (22 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H naty έγραψε στις 22:34, 05-04-12:

Ναι, κτελ > τουριστικο λεωφορειο ειναι του εξωτερικου ?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους