Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,924 εγγεγραμμένα μέλη και 717,631 μηνύματα σε 22,410 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 279 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα και μπάνιο

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 14:37, 19-04-07:

άβυσσος η ψυχή της γάτας... :greycat:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

popi

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη popi
H popi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,373 μηνύματα.

H popi έγραψε στις 14:45, 19-04-07:

Κι εγώ την Μπέμπα την έκανα μπάνιο γιατί δεν καθαριζόταν μόνη της ,είχε φύγει και μικρή από τη μαμά της,αλλά μπάνιο όχι ντουζ και το ευχαριστίοταν κιόλας!Μόνο με το πιστολάκι τρόμαζε οπότε την κυκούλωνα με ένα μπουρνουζάκι και την κρατούσαμε στα ζεστά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 14:50, 19-04-07:

Μπορει να εχουν απογονους γατες Βαν τουρκιες που ειναι γατες λιμνης. Το θεμα του μπανιου εχει αναλυθει σε προηγουμενα ποστ.

Παράθεση

καιτη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη καιτη
H καιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H καιτη έγραψε στις 17:52, 06-05-07:

ειχα την ιδια απορια σχετικα με το μπανιο και τωρα που καλοκαιριαζει και το μικρο μου υποφερει αναρωτιεμαι μηπως πρεπει μια φορα το μηνα να του κανω μπανιο η αν υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω για να το δροσιζω γιατι ειλικρινα το βλεπω που υποφερει οταν πιανουν οι ζεστες..καμια ιδεα;;;

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 17:54, 06-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από καιτη
ειχα την ιδια απορια σχετικα με το μπανιο και τωρα που καλοκαιριαζει και το μικρο μου υποφερει αναρωτιεμαι μηπως πρεπει μια φορα το μηνα να του κανω μπανιο η αν υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω για να το δροσιζω γιατι ειλικρινα το βλεπω που υποφερει οταν πιανουν οι ζεστες..καμια ιδεα;;;
εγω με τις πολλες ζεστες βρεχω τα χερια μου και τον περναω μια δυο φορες πανω στη γουνιτσα του... διχνει να του αρεσει και για λιγο τον κραταει δροσερο

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 17:56, 06-05-07:

Εγω φροντιζω να ειναι δροσερο το σπιτι, και οταν ειμαι στη Χιο, την αφηνω εξω για λιγο τα απογευματα.
Βεβαια εκει δεν εχει την κουφοβραση της Αθηνας, αλλα ζεστη το καλοκαιρι εχει παντα!

Παράθεση

καιτη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη καιτη
H καιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H καιτη έγραψε στις 18:19, 06-05-07:

δε του κανουν τιποτα απο τωρα εχει αρχισει και μολις τρεξει λιγο ξαπλωνει κατω.θελω κατι δραστικο.τι;;;;;;

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 18:21, 06-05-07:

το καλοκαιρι επεισης του βαζω νερο απο το ψυγειο, η παγακι μεσα στο νερο

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 18:22, 06-05-07:

Πώς να κρατήσετε τις γάτες σας δροσερές! (σα διαφήμιση αποσμητικού ακούγεται, αλλά είναι τίτλος άρθρου) :cool:

Παράθεση

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aiorasky
H aiorasky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,148 μηνύματα.

H aiorasky έγραψε στις 18:25, 06-05-07:

Τα δικα μου ειναι οκ με το μπανιο. Ο Φελιξ γουργουριζει κιολας!!!!!!!

Δεν εχουν προβλημα, αρκει να θελουν να κανουν μπανιο!!!

Παράθεση

pinelopi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pinelopi
. Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O pinelopi έγραψε στις 12:37, 25-05-07:

η γάτα μου αποφεύγει το νερό όπως ο διάολος το λιβάνι!!!πώς θα την πείσω να την κάνω μπάνιο;

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 12:39, 25-05-07:

Καπου υπαρχει αντιστοιχο θεμα, θα το βρω και θα στο γραψω.

Αλλα αν δεν υπαρχει αναγκη, μην την κανεις μπανιο...
Εγω την εχω κανει 1-2 φορες και αυτες γιατι λερωθηκε.

Το Πασχα που ημουν στη Χιο, πηγε και μου χωθηκε σε κατι λασπες και καταλαβαινεις πως εγινε!

Παράθεση

LIFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LIFE
H LIFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,594 μηνύματα.

H LIFE έγραψε στις 12:42, 25-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από pinelopi
η γάτα μου αποφεύγει το νερό όπως ο διάολος το λιβάνι!!!πώς θα την πείσω να την κάνω μπάνιο;
το ιδιο θα αναρωτιεται και η γατα-το πως θα σε πεισει να ΜΗ της κανεις μπανιο... ας σοβαρευτω λιγο-δεν ξερω παντως να σου πω εγω-ας μιλησει καποια εμπειρη επι του θεματος

Παράθεση

pinelopi

Νεοφερμένος

O pinelopi έγραψε στις 12:43, 25-05-07:

η δε γάτα της αδερφής μου τρελλαίνεται για μπάνιο. πάει κάτω από τη μπανιέρα και παρακαλάει για μπάνιο

Παράθεση

LIFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LIFE
H LIFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,594 μηνύματα.

H LIFE έγραψε στις 12:48, 25-05-07:

Αρχική Δημοσίευση από pinelopi
η δε γάτα της αδερφής μου τρελλαίνεται για μπάνιο. πάει κάτω από τη μπανιέρα και παρακαλάει για μπάνιο
και μενα το μικρο της αρεσει οταν την πλενω[χωρις σαμπουαν ακομα]την ωρα που την πλενω καθεται κυρια και μου γλυφει και το χερι-ισως της εμεινε αποθημενο γιατι μεσα απο μηχανη αυτοκινητου την βγαλανε,ε τοση μαυριλα σου λεει δεν κανει καλο παντως οταν μεγαλωσει δεν ξερω αν θα θελει και αυτη...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 12:50, 25-05-07:

Πάντως, εκτός αν λερωθούν χοντρά ή αν πέσει πάνω τους κάτι που δε θέλετε να το γλείψουν (κάποιο χημικό πχ), οι κοντότριχες γάτες δεν χρειάζονται μπάνιο... Τζάμπα ταλαιπωρία είναι.

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 12:54, 25-05-07:

Αν δεν λερωθεί δεν είναι απαραίτητο να την κάνεις μπάνιο.
Πάντως παρόμοια θέματα είναι τα παρακάτω:
1, 2, 3, 4

Παράθεση

catlover (Γεωργία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catlover
H Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 288 μηνύματα.

H catlover έγραψε στις 12:55, 25-05-07:

Οι περσικές κάθε πότε θέλουν μπάνιο? Η δικιά μου είναι και πολύ ευαισθητούλα, αν βρεθεί κοντά σε ανοιχτό παράθυρο αρχίζει να φτερνίζεται. Ευτυχώς της αρέσει το χτένισμα και βοηθάει κιόλας γλύφονταςτα μέρη που της έχω βουρτσίσει.

Παράθεση

pinelopi

Νεοφερμένος

O pinelopi έγραψε στις 12:59, 25-05-07:

της αδερφής μου είναι περσική και την κάνει μπάνιο κάθε 15 περίπου. εκείνη βέβαια ζητάει πιο συχνά αλλά η αδερφή μου φοβάται μήπως της κρυώσει

Παράθεση

dimangelid

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimangelid
Ο dimangelid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 9 γάτες (Πάνω από 12 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O dimangelid έγραψε στις 23:25, 27-05-07:

Αν δεν κάθεται με τίποτα θα πρέπει να έχεις δίπλα σου 2-3 άτομα να την κρατάνε! Όποτε έχω επιχειρήσει να κάνω μπάνιο την Αγκύρας, γίνεται χαμός. 3 άτομα (εγώ, η μάνα μου και ο αδερφός μου. ο πατέρας μου δουλεύει όλη την μέρα) δεν μπορούμε με τίποτα να την κρατήσουμε. Η μάνα μου και ο αδερφός μου πάνε να τα παρατήσουν και τους κρατάω εγώ. Την φοβούνται και απορούν για εμένα που δεν υπολογίζω ούτε γρατζουνιές, ούτε δαγκώματα. Τόσα χρόνια με τόσες γάτες που έχουν περάσει από τα χέρια μου έχω αποκτήσει ανοσία σε αυτά, δεν εξηγείται αλλιώς Από την άλλη πλευρά η Ψιψινέλ κάθεται παναγία. Από την στιγμή που θα στάξει πάνω της το νερό, χαλαρώνει και κάθεται να την κάνουμε μπάνιο χωρίς να διαμαρτύρεται. Το μόνο δύσκολο με αυτήν είναι ότι έχει αδιάβροχη γούνα (Μέην Κουν είναι, για αυτό τον λόγο είναι έτσι η γούνα) και για να βραχεί ολόκληρη η γούνα θέλουμε τουλάχιστον 5 λεπτά. Η μάνα μου πολλές φορές λέει να ανοίξω μαγαζί για καλωπισμό γατών επειδή δεν φοβάμαι καμία γάτα ότι και να κάνει. Ε δεν είναι και λίγα 17 χρόνια (τόσα μένουμε στην Βούλα και τόσα έχουμε γάτες) συνεχούς ενασχόλησης με γάτες

Παράθεση

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aiorasky
H aiorasky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,148 μηνύματα.

H aiorasky έγραψε στις 23:34, 27-05-07:

ΒΑζω μια λεκανη στη μπανιερα μεσα.ΒΑζω νερακι ζεστο (οχι να καιει) για να τα τουμπαρω να ζεσταθουν και ριχνω μαλακα με το χερι νερο απο πανω τους..
Α! ξεχασα να σου πω οτι Μπαινω και γω στη μπανιερα και σκυβω να ειμαι στο ιδιο υψος με αυτες.
Το ακουστικο το χρησιμοποιησα την 3 φορα που τα εκανα μπανιο για να συνηθιζουν με το χερι μαλακα, σιγα σιγα. Και τους μιλαω πολυ γλυκα. Εαν τρομαζουν μαλωνω και λιγο αλλα οχι με βια. Του στυλ: Ελα, ελα μην φοβασαι βρε χαζουλι...και τετοια.

Τωρα πια τους αρεσει. ΤΑ τουμπαρα.
Δοκιμαστο

Παράθεση

Mariannioum

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mariannioum
H Mariannioum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H Mariannioum έγραψε στις 15:10, 13-04-08:

Μπορείτε να μου περιγράψετε πως γίνετε να κάνεις τη γάτα σου μπάνιο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

magdalena

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη magdalena
H magdalena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 144 μηνύματα.

H magdalena έγραψε στις 15:17, 13-04-08:

Εγω την καθαριζω με ενα υγρο πανι τωρα αν θες να της κανεις μπανειο στην ντουζιερα καλη τυχη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 15:17, 13-04-08:

Mariannioum, εγώ ποτέ δεν έχω κάνει μπάνιο τις γάτες μου γιατί ποτέ δεν χρειάστηκε. Μπάνιο έκανα μόνο σε πολύ μωρά γατάκια και μόνο σε περίπτωση μεγάλης ανάγκης. Θυμάμαι, είχα βρει ένα πιτσιρίκι στην ψαραγορά και βρωμοκοπούσε ψαρίλες το καημένο!
Γενικά είναι δύσκολο να κάνεις μπάνιο σε γάτα, ειδικά σε μεγάλη γάτα.
Ποιο γατί χρειάζεται μπάνιο; Το δικό σου ή κανενός άλλου;

Παράθεση

tzoutzou

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη tzoutzou
H tzoutzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.

H tzoutzou έγραψε στις 15:21, 13-04-08:

Τον Ατρομητο τον εκανα μπανιο κανονικα στην μπανιερα. Αφηνα το νερο να τρεχει λιγο με τη ντουσιερα στο πατωμα της μπανιερας και τον επλενα με σφουγγαρι.Μετα την πρωτη φορα,γουργουριζε οταν τον επλενα!!!!Ασε που ερχοταν στην μπανιερα οταν εγω εκανα μπανιο !!!!Αλλα,παλι,μπορει να ηταν η εξαιρεση...Τη Leia δεν την εχω κανει μπανιο ακομη...

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 15:30, 13-04-08:

Mariannoum, δες και εδώ για το μπάνιο.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 15:35, 13-04-08:

Μία άλλη λύση που την δέχεται πιο ευχάριστα το γατί είναι να φτιάξεις χαμομήλι κι όταν κρυώσει λίγο (να είναι δηλαδή ζεστό, όχι ζεματιστό!) να βρέξεις μ' αυτό ένα σφουγγάρι, να το στίψεις κι έπειτα να περάσεις τη γάτα μ' αυτό μαλακά, όπως θα την έγλειφε η μαμάκα της!
Και πάλι θα σου πω, μπάνιο κάνουμε στις γάτες μόνο σε περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης. Κανονικά, τα υγιή γατιά καθαρίζονται μόνα τους.

Παράθεση

Elena_p

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elena_p
. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

O Elena_p έγραψε στις 15:40, 13-04-08:

Οι περσικές γάτες πάντα χρειάζονται μπάνιο, αλλιώς λερώνονται πολύ εύκολα.
Μια συμβουλή που θα σου δώσω είναι να τον ξεκινήσεις νωρίς ώστε να συνηθίσει...το να προσπαθήσεις να τον κάνεις μπάνιο όταν θα είναι πια ενός χρόνου, θα είναι πόλεμος.
Χλιαρό νεράκι, απαραιτήτως 2 άτομα (ενας κρατάει τη γάτα, ο άλλος σαπουνίζει), κλειστή καλά η πόρτα του μπάνιου (ώστε αν τυχόν σας ξεφύγει να μη γεμίσει το σπίτι νερά) και προσοχή να μη μπει νερό στα αυτάκια του σε καμιά περίπτωση.
Μετά από το μπάνιο πάντα στέγνωμα με πιστολάκι και χτένισμα αλλιώς το μαλλί του θα γίνει χάλια.
ΥΓ Πολύ καλό ξέβγαλμα..αν μείνει σαμπουάν στο δέρμα του, θα πάθει καμια δερματίτιδα και θα τρέχετε. Τα περσικά είναι επιρρεπή σε δερματοπάθειες, οπότε προσοχή.

Παράθεση

ζουμπουλία

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ζουμπουλία
H ζουμπουλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πάρα πολλές αδύνατον να θυμηθώ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H ζουμπουλία έγραψε στις 15:55, 13-04-08:

Κάθε γάτα αντιδρά ξεχωριστά στο θέμα μπάνιο με τις περισσότερες φυσικά να μην το θέλουν! Υπάρχουν κάποιες φορές που επιβάλλεται να τις κάνουμε μπάνιο αλλα δεν νομίζω οτι συνιστάται σε τακτική βάση όπως γίνεται με τους σκύλους! Έχω μπανιάρει αρκετές φορές γατούλες και η πικρή κατα βάση εμπειρία μου μου επιτρέπει να σου πω να φορέσεις για αρχή γάντια κουζίνας! Να φροντίσεις το νεράκι να είναι ζεστό (όχι καυτό) και αν μπορεις να την βάλεις μέσα στην μπανιέρα για να μην σου φεύγει. Εννοείται βέβαια οτι η μπανιέρα θα είναι άδεια, για να μην παρεξηγούμαι! Το νερό απο το ντους να πέφτει χωρίς πολύ δυνατή ροή και θόρυβο γιατί θα φρικάρει παραπάνω το γατί! Φρόντισε να είναι όσο το δυνατό πιο σύντομη η διαδικασία γιατί σίγουρα θα υποφέρετε και οι δυο σας! Μην ξεχάσω! Χρησημοποίησε κάποιο ειδικό σαμπουάν ή κάποιο παιδικό στην ανάγκη. Τώρα μετά το μπάνιο να την σκουπίσεις οποσδήποτε με μια πετσέτα να φύγουν τα νερά κι αν μπορείς να την στεγνώσεις με σεσουάρ σε χλιαρή θερμοκρασία και χωρίς ...μεγάλη ένταση! Έχω παρατηρήσει τις γατούλες μου να κρυώνουν μετά το μπάνιο ακομα και μέσα σε καύσωνα. Άν είναι μικρή η γατούλα μπορεί να το συνηθίσει το μπάνιο και να το ανέχεται( σπανίως τους αρέσει αλλά το έχω δει και αυτό!). Το σεσουάρ δεν αρέσει σε καμμία. Μόνο μια αγαπημένη γατουλα που είχα το λάτρευε και γουργούριζε! Επίσης να σου πω να την ξεβγάλεις καλά και γι αυτό μην χρησιμοποιήσεις μεγάλες ποσότηες σαπουνιού γιατί μετά θα γλείφεται συνέχεια μέχρι να στεγνώσει καλά,οπότε μην αρχίσει και σου βγάζει μπουρμπουλήθρες! Θα σε συμβούλευα πάντως να μην το κάνεις σύστημα να την πλένεις κυρίως αν δεν της αρέσει καθόλου. Μετά το πρώτο πλύσιμο ... διατηρούνται καθαρές αν δεν βγαίνουν και πολύ έξω! Α και κάτι ακόμα που εμένα με βοηθά όποτε αναγκάζομαι να μπω σ΄αυτή την διαδικασία. Την κρατάω απο το σβέρκο της όπως οι μανούλες τα γατάκια της για να την ελέγχω καλύτερα,χωρίς βέβαια να την σηκώνω ή να την τραβάω. Με πολύ προσοχή όμως γιατι αν την πιάσεις απο αλλού θα πονέσει. Καλή επιτυχία αν το επιχειρήσεις και όσο μπορείς πιο τρυφερά!

Παράθεση

Catia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Catia
H Catia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 329 μηνύματα.

H Catia έγραψε στις 16:56, 13-04-08:

Το γατί είναι όπως το μάθεις αρκεί να σε εμπιστεύεται, να ξέρει ότι δεν πρόκειται να του κάνεις ποτέ κακό.
Έχω έναν λευκό τούρκο που χρειάζεται αρκετά συχνά μπάνιο. Το νερό το ήθελε από μικρός έτσι έμαθε άνετα και το'χει συνηθίσει.Ειδικά το καλοκαίρι το αποζητάει. Και μένα έρχεται στο μπάνιο όταν πλένομαι και προσπαθεί να ανοίξει την κουρτίνα, πίνει νερό από τη βρύση, του ανοίγουμε βρύσες για να παίζει!!
Λοιπόν, πρώτα ετοιμάζω το μπάνιο. Απομακρύνω οτιδήποτε από τη μπανιέρα(μπουκάλια, σαπούνια, σφουγγάρια), βάζω τις πετσετούλες του δίπλα, παίρνω το σφουγγάρι του και το σαμπουάν του να μη χρειάζεται να τα ψάχνω μετά. Ρυθμίζω το νερό, το χειμώνα το θέλει ζεστό. Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι τα γατιά έχουν φυσιολογική θερμοκρασία σώματος 39 οπότε αν εμάς μας φαίνεται χλιαρό σ'αυτά θα φαίνεται κρύο! Χρησιμοποιώ το ντους αλλά μόνο το καλώδιο(πως το λένε δεν θυμάμαι), ξεβιδώνω δλδ το τηλέφωνο από το ντους γιατί πετάει δυνατά το νερό και πιτσιλάει ενώ από το καλώδιο το νερό βγαίνει πιο ελεγχόμενο. Κλείνω την πόρτα και ζεσταίνω καλά το χώρο.
Εχει μάθει από μικρός και το λουρί έτσι επειδή δεν έχω βοήθεια του βάζω το λουρί του(όχι λαιμού φυσικά, πλάτης) και δένω την άλλη άκρη στη σαπουνοθήκη να μη φτάνει να βγει.
Τον βρέχω και τον σαπουνίζω καλά με το σφουγγάρι του. Όχι το σφουγγάρι πρώτα στον πωπό και μετά στο κεφάλι ε? Από μπρος προς τα πίσω και ο πωπός τελευταίος! Ξεπλένω καλά και ξανασαπουνίζω. Καλό τρίψιμο τα πόδια, ειδικά τα πίσω και πολύ απαλά το πωπουδάκι, ενοχλούνται...Πολύ καλό ξέβγαλμα και τέλος. Χρησιποποιώ σαμπουάν για γάτες γιατί ξεπλένεται πιο εύκολα. Από τα δικά μας το Τζόνσον. Στο μουτράκι δε ρίχνω νερό ούτε σαπούνι, το περνάω με το βρεγμένο σφουγγάρι στην αρχή, πριν βάλω σαμπουάν.
Διαμαρτυρίες έχω συνήθως στο δεύτερο χέρι και όταν κάνω τις ευαίσθητες περιοχές αλλά όχι κάτι θεαματικό, κάνει μιααααου και προσπαθεί να ανέβει στην αγκαλιά μου οπότε απλά δεν φοράω μακρυά μανίκια και δεν σκύβω πολύ κοντά του. Α, ναι, τον κρατάω με ποπό προς τα μένα και πρόσωπο προς τον τοίχο για να μη μπει νερό και σαπούνι στα μάτια και τα αυτιά και για να μη μπορεί να πιάνεται από τα τοιχώματα. Και φυσικά όλη την ώρα του μιλάω γλυκά και μπράβο το αγόρι μου, μπράβο.
Στραγγίζω τα πολλά νερά με το χέρι μου, τον βγάζω από τη μπανιέρα και τον σκουπίζω όσο μπορώ(παραδόξως εδώ δεν κάθεται!). Μετά ξεκινάει το μαρτύριο του στεγνώματος! Το μπάνιο μας παίρνει 10 λεπτά και το στέγνωμα 1 ώρα! Αχχχ!!!
Και για όσους λένε ότι τα θέλουνε μικρά για να τα εκπαιδεύσουνε την Σιαμεζούλα μου την είχα βρει στο δρόμο μεγάλη(ίσως και 5 ετών) και μια χαρά την έπλενα όποτε χρειάστηκε! Μόνο κάνα μιααααου έκανε κι εκείνη. Μόνο που οι Σιαμέζες ξέρετε, έχουν δυνατότερη φωνή!!!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 17:08, 13-04-08:

Δες κι εδώ

Παράθεση

Mariannioum

Δραστήριο Μέλος

H Mariannioum έγραψε στις 18:06, 13-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Zbeebz
Mariannioum, εγώ ποτέ δεν έχω κάνει μπάνιο τις γάτες μου γιατί ποτέ δεν χρειάστηκε. Μπάνιο έκανα μόνο σε πολύ μωρά γατάκια και μόνο σε περίπτωση μεγάλης ανάγκης. Θυμάμαι, είχα βρει ένα πιτσιρίκι στην ψαραγορά και βρωμοκοπούσε ψαρίλες το καημένο!
Γενικά είναι δύσκολο να κάνεις μπάνιο σε γάτα, ειδικά σε μεγάλη γάτα.
Ποιο γατί χρειάζεται μπάνιο; Το δικό σου ή κανενός άλλου;

Ο γάτος μου. Μου τον πήρε η μαμά μου χθες, και επειδή είναι Πέρσης, διάβασα το αρθρο της unicorn και έλεγε ότι καμία φορά πρέπει να τον κάνω μπάνιο. όχι για να τον κάνω τώρα απλώς έτσι για να ξέρω. Ξέρεις λογικά πρέπει να το μάθουμε από μικρό

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina10
H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 18:06, 13-04-08:

Παιδιά πότε πρέπει να την κάνεις μπάνιο τη γατούλα..Αν μένει σε διαμέρισμα????

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 18:58, 13-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Mariannioum
Ο γάτος μου. Μου τον πήρε η μαμά μου χθες, και επειδή είναι Πέρσης, διάβασα το αρθρο της unicorn και έλεγε ότι καμία φορά πρέπει να τον κάνω μπάνιο. όχι για να τον κάνω τώρα απλώς έτσι για να ξέρω. Ξέρεις λογικά πρέπει να το μάθουμε από μικρό
Να σου πω, τα δικά μου είναι και τα δύο κοντότριχα. Καλύτερα να σου απαντήσουν γι' αυτό κάποιοι που να έχουν περσικά. Ξέρω πως τα περσικά (και τα μακρύτριχα γενικά) πρέπει να τα χτενίζεις πολύ τακτικά, για να μην κάνει κόμπους η γούνα τους και για να μην καταπίνουν πολλή τρίχα όταν γλείφονται.
Όμως για μπάνιο... δεν ξέρω!
Ωραίος ο γατούλης σου πάντως!

Παράθεση

Mariannioum

Δραστήριο Μέλος

H Mariannioum έγραψε στις 19:00, 13-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Zbeebz
Να σου πω, τα δικά μου είναι και τα δύο κοντότριχα. Καλύτερα να σου απαντήσουν γι' αυτό κάποιοι που να έχουν περσικά. Ξέρω πως τα περσικά (και τα μακρύτριχα γενικά) πρέπει να τα χτενίζεις πολύ τακτικά, για να μην κάνει κόμπους η γούνα τους και για να μην καταπίνουν πολλή τρίχα όταν γλείφονται.
Όμως για μπάνιο... δεν ξέρω!
Ωραίος ο γατούλης σου πάντως!
Σ' ευχαριστώ και τα δικά σου τα γατουλίνια είναι τέλεια!

Παράθεση

@ggeliki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @ggeliki
H @ggeliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 193 μηνύματα.

H @ggeliki έγραψε στις 13:34, 14-04-08:

Ο δικός μου γατούλης έχει κερδίσει επάξια τον τύτλο του βρωμιάρη!Δεν πολυ καθαριζόταν και όποτε τον έπιανε το έκανε για κανένα 5λεπτο το πολύ και είναι και μακρύτιχος.
Έτσι και εγώ ξεκίνησα να του κάνω μπάνιο!!
Λοιπόν ... ξεκίνησα σταδιακά.Στην αρχή λίγο νεράκι στην μουσούδα του, μετα απο κάποιες μέρεςκαι στην παλτίτσα του με ένα μικρό σσφουγγαράκι και σιγα σιγα τον έκανα μπάνιο και με σαπουνάκι για γατούλες.
Προσοχή όμως δεν τον έβαλα ποτέ σε μπανιέρα όλα με το σφουγγαράκι!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 00:08, 15-04-08:

Άτζελα, τον έχεις στο διαμέρισμα μόνο..ή βγαίνει και έξω???

Παράθεση

@ggeliki

Δραστήριο Μέλος

H @ggeliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 193 μηνύματα.

H @ggeliki έγραψε στις 10:46, 15-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από katerina10
Άτζελα, τον έχεις στο διαμέρισμα μόνο..ή βγαίνει και έξω???
Τον είχα στο μπαλκόνι αλλά επειδή κατέβηκε απο ένα δέντρο απο τον δεύτερο όροφο τον έβαλα μέσα και τον στείρωσα!!!Τώρα μέχρι να κόψουμε το δεντράκι θα είναι μέσα.Πάντος μόνο στο μπαλκόνι βγαίνει!!!

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 - έγραψε στις 23:46, 15-04-08:

Μμμμμ έχω αρχίσει να σκέφτομαι το ενδεχώμενο να μένουν μόνο μέσα τα δικά μου.και ένα ένα αγκαλίτσα να τα βγάζω έξω...Φοβάμαι πάρα πολύ!!!Δεν είμαστε και πολύ ψηλα βέβαια αλλά δεν θέλω και να το διακυνδινέψω!!!Έσυ τι λες να κάνεις στην πορεία...???Σαν ιδεά ρωτάω!!

Παράθεση

@ggeliki

Δραστήριο Μέλος

H @ggeliki έγραψε στις 08:21, 16-04-08:

Μμμμμ έχω αρχίσει να σκέφτομαι το ενδεχώμενο να μένουν μόνο μέσα τα δικά μου.και ένα ένα αγκαλίτσα να τα βγάζω έξω...Φοβάμαι πάρα πολύ!!!Δεν είμαστε και πολύ ψηλα βέβαια αλλά δεν θέλω και να το διακυνδινέψω!!!Έσυ τι λες να κάνεις στην πορεία...???Σαν ιδεά ρωτάω!!
Εμένα κατέβαινε απο ένα δέντρο.Οπότε το πρώτο πράγμα είναι να κοπεί το δέντρο.Τον στείρωσα οπότε δεν θα ψάχνει τρόπο για γατουλινιές.... και θα ξαναβγεί στο μπαλκονάκι του τώρα που φτιάχνει ο καιρός.....
Απλά τα πράγματα. και μάλλον θα βάλω και πλέγμα.
Δεν χρειάζεται να φοβάσαι και έγω φοβόμουν στην αρχή αλλα με βοήθησαν πολύ όλοι εδω μέσα οπότε ότι χρειαστείς στείλε πμ.

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 - έγραψε στις 23:20, 16-04-08:

Ευχαριστώ πολύ Άτζελα..συζητούσα σε άλλο θεματάκι ότι μάλλον μαζί θα βγαίνουμε με τα γατουλινάκια μου έξω γιατί πορτάκι σε διπλό τζάμι δεν γίνεται..Τέντα, ναι το σκέφτομαι ακόμα και μάλιστα και το διχτάκι που βάζουν για τα μωρά είναι καλή λύση επίσης..αλλά πολλά λεφτα βρε παιδί μου!!!!!!ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!!!!Οπότε μάλλον θα τα παιρνω αγκαλίτσα και θα έχω δίπλα το λάπτοπ μου να σε ρωτάω με πμ ότι θέλω..

Παράθεση

@ggeliki

Δραστήριο Μέλος

H @ggeliki έγραψε στις 09:56, 17-04-08:

Ευχαριστώ πολύ Άτζελα..συζητούσα σε άλλο θεματάκι ότι μάλλον μαζί θα βγαίνουμε με τα γατουλινάκια μου έξω γιατί πορτάκι σε διπλό τζάμι δεν γίνεται..Τέντα, ναι το σκέφτομαι ακόμα και μάλιστα και το διχτάκι που βάζουν για τα μωρά είναι καλή λύση επίσης..αλλά πολλά λεφτα βρε παιδί μου!!!!!!ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ!!!!Οπότε μάλλον θα τα παιρνω αγκαλίτσα και θα έχω δίπλα το λάπτοπ μου να σε ρωτάω με πμ ότι θέλω..
Οκ Κατερινάκι!!
Θα περιμένω αλλά καλό είναι να περπατάνε κιόλας και να παιζουν μαζι στον ήλιο!

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 12:07, 19-06-08:

Καλησπέρα,
μου έχει δημιουργηθεί η απορία πόσο συχνά ενδίκνεται να κάνουν μπάνιο τα μικρούλια μας. Ο γάτος μου είναι μακρύτριχος και λατρεύει το νερό. Παρόλα αυτά με έχουν μπερδέψει σχετικά με τη συχνότητα του μπάνιου.
Από το εκτροφείο που τον πήρε ο φίλος μου του είχαν πεί κάθε 20 μέρες. Ο πρώτος κτηνίατρος που τον είδε είπε ότι είναι πολύ συχνά και να το κάνω κάθε 30 με 40 ημέρες. Όταν, όμως, τον πήγα σε άλλο κτηνίατρο κοντά στο σπίτι μου (γιατί ο πρώτος είναι στην πελοπόνησσο) μου είπε ότι μπάνιο καλό είναι να κάνει κάθε 15 μέρες και να παραμένει μέσα μετά για 24 ώρες σε σταθερή θερμοκρασία. Οφείλω να ομολογήσω, βέβαια, ότι δεν μου γέμισε ιδιαίτερα το μάτι αυτός ο κτηνίατρος, δεν τον συμπάθησε και ο Prince και τώρα ψάχνω για άλλον.
Στο pet shop που πήγα για σαμπουάν γάτας μου είπαν μία φορά κάθε 2 μήνες είναι αρκετή.
Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί οι μακρυές τρίχες ψηλά στην ουρά λερώνονται πολύ εύκολα όταν κάθεται στην άμμο του, και όσο και αν τον καθαρίζω με μωρομάντηλα, συχνά χρήζει ανάγκης μπάνιου.
Η συχνότητα που μπανιαρίζεται τώρα είναι κάθε δεκαπέντε με είκοσι μέρες, ανάλογα με τα καιρικά φαινόμενα. (Δεν διαλέγω τις πολύ κρύες μέρες για κάτι τέτοιο).
Αν ξέρετε κάτι παραπάνω για το θέμα ενημερώστε με, γιατί όποιον ειδικό ρώτησα είχε διαφορετική άποψη. Επιπλέον εδώ μέσα όλοι ζουμε με τουλάχιστον μία γάτα. Δεν μπορώ να πώ το ίδιο για τον τελευταίο κτηνίατρο...
Σταυρούλα

Παράθεση

sublime

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη sublime
H sublime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 223 μηνύματα.

H sublime έγραψε στις 12:14, 19-06-08:

Γεια σου και πάλι Σταυρούλα! Εφόσον δεν τον πας σε εκθέσεις, μπορείς να τον κάνεις μπάνιο όποτε κρίνεις απαραίτητο. Αλλά πάντα πρέπει να τον στεγνώνεις άσχετα αμα είναι καλοκαίρι ή χειμώνας. Εγώ όταν έχω μωρά που λερώνονται πολύ συχνά μετά την τουαλέτα τους, τα ψαλιδίζω πίσω για να μην έχουν πολλές τρίχες που μπορούν να κολλήσουν ακαθαρσίες.

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 12:42, 19-06-08:

Και η δικιά μου γάτα είναι μακρύτριχη και λερώνεται σχεδόν κάθε φορά που πάει τουαλέτα. Καταλαβαίνεις ότι είμαι με ένα μωρομάντηλο στο χέρι. Άσε που με έχει πάρει χαμπάρι και επειδή δεν της αρέσει καθόλου να την "πειράζω" στον πωπό, μόλις με δει να την "έχω στημένη" στη γωνία πάει και κρύβεται Όπως και να 'χει, δεν την έχω κάνει ποτέ μπάνιο. Μόνο 2-3 φορές την έχω βάλει κάτω από τη βρύση να την ξεπλύνω με νερό λόγω της απαράδεκτης κατάστασής της... Μπορεί να μυρίζει λίγο μετά στον πωπό, αλλά τι να κάνω; Να την πεθάνω στο τρίψιμο; Γάτα είναι, πωπός είναι, λερώνεται... Τώρα αν θες να του κόψεις τις τριχούλες, κάνε το όπως λέει και η Άννα. Εμένα, πάντως, μου αρέσει πολύ να τις βλέπω όπως είναι μακριές, μακριές...κάνουν και μπουκλάκια από το μάκρος και είναι χάρμα...λυπάμαι να τις κόψω.

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 12:50, 19-06-08:

Και μένα μαρέσουν οι μακρυές τρίχες του γλυκού μου Φωτεινή, εκείνο που δεν μαρέσει είναι που μένουν ολόκληρα κομμάτια πάνω του κολλημένα, και όπως κάνει και η δικιά σου΄, κρύβεται μόλις δει μωρομάντηλο. Πλέον έχω φτάσει στο σημείο να μυρίζω το αν έχει λερωθεί ή όχι από το διπλανό δωμάτιο... Στο τέλος καταλήγω να του κόβω τα πολλά πολλά και να τον καθαρίζω με μωρομάντηλο γιατί ούτε γω αντέχω να τον πλένω κάθε μέρα... Απλά ρωτησα το πόσο συχνά γιατί με το μπάνιο μου έχουν πει ότι χάνουν τα αντισώματά τους.
Όμως μ'αρέσει να τον βλέπω και φρεσκοστεγνωμένο που είναι σαν φουντωτή χνουδωτή μπάλα ποδοσφαίρου. Να την πώ την αμαρτία μου.

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 12:53, 19-06-08:

Ο γατούλης είναι του άβαταρ; Κουκλί, τέλεια μπάλα ποδοσφαίρου κάνει! Πάντως, όταν τον κάνεις μπάνιο ολόκληρο πρέπει να τον στεγνώνεις με το πιστολάκι γιατί αλλιώς θα αναπτύξει τριχόφυτα

Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη elenidn
H elenidn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 12:40, 27-11-08:

γειά σας παιδιά!!θα ήθελα τη συμβουλή σας σε κάτι !!γενικά με τη γατούλα μου έχουμε ένα μικρό πολύυυυ μικρό προβληματάκι με το μπάνιοο!!!γενικά προβάλουμε αντίσταση αν κ στο τέλος καθόμαστε κ γινόμαστε πεντακάθαρες!:up:
χθές όμως συνέβη κάτι περίεργο..μόλισ τελειώσαμε το μπάνιο μας,καθήσαμε στο χαλακι του μπάνιου κ τα πίσς ποδαράκια μας δε τα κουνούσαμε καθόλου..η μαμά μας φοβήθηκε κ πανικοβλήθηκε πάρα πολυ σε σημείο που άρχισε να κλαίει :cry:και ξαφνικά μετά απο 2 - 3 λεπτά κ ενώ στείλαμε τι μαμά μας στον άλλο κόσμο σηκωθήκαμε κ τρέχαμε κ κάναμε κ ζαβολιές!!Ωστόσο τη μαμά μας πολύ την ανησυχήσαμε!..αλλά βρε παιδιά γτ μου το έκανε αυτό χθές ι μικρή μου?μήπως να μην τη ξανακάνς μπάνιο ??δε ξέρω...μα θα ήθελα τη γνώμη σας...

ευχαριστώωωω!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,001 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 12:53, 27-11-08:

Χα, χα, χα, χα, χα,χα Η γάτα σου, κατόπιν εορτής, προφανώς, επειδή δεν ήξερε, αν το βασανιστήριο θα έχει και συνέχεια, σου έκανε την .....παράλυτη!!! Η δικιά μου, το έχει προχωρήσει το ζήτημα, και μου παριστάνει την ψόφια!!Αυτό το κάνει , όχι στο μπάνιο, αλλά, στο σκούπισμα, μόλις την έχω τυλίξει με την πετσέτα, και σε κάθε περίπτωση , που πρέπει να πιει το χάπι της αποπαρασίτωσης. Την πρώτη φορά που μου το έκανε τα χρειάστηκα, γιατί σφάλισε μάτια, δεν κουνούσε τίποτα, ούτε μουστακότριχα, παράλυτη ολοκληρη, όχι η μισή όπως η δική σου!!! Εδώ, μπορείς να διαβάσεις όλη την ιστορία της ...νεκροφάνειας.http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=28319&page=5 Μη φοβάσαι, απλά, έχεις κι εσύ, γατί με υποκριτικές ικανότητες!!! Να σου ζήσει:up::up:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

zweet_dreamz

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zweet_dreamz
H zweet_dreamz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H zweet_dreamz έγραψε στις 12:57, 27-11-08:

έχω παρατηρήσει ότι ο καλύτερος τρόπος για να κάνει μπάνιο μια γατούλα χωρίς να πανικοβληθεί, είναι να γεμίσω την μπανιέρα με νεράκι 10 cm περίπου με νερό χλιαρό προς ζεστό,
να βάλω την γατούλα μέσα εκεί και να αρχίσω με το χέρι μου να της ρίχνω νερό και σαμπουάν (εγώ χρησιμοποιώ αυθεντικό σαπούνι μασσαλίας),
μετά με πολύ χαμηλή roh νερού και στην ίδια πάντα θερμοκρασία να ξεβγάλουμε την γατούλα.
να την τυλίξουμε με μια πετσέτα χωρίς να προσπαθήσουμε με άλλο τρόπο να απομακρύνουμε τα νερά
και μόλις την μεταφέρουμε σε ένα άλλο δωμάτιο ζεστό να την τυλίξουμε με δεύτερη πετσέτα στεγνή , με την οποια να την στεγνώνουμε σιγά σιγά χαϊδεύοντας μέχρι να μείνει λίγο νωπή όπου θα αναλάβει η ίδια

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους