Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,924 εγγεγραμμένα μέλη και 717,631 μηνύματα σε 22,410 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 282 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Γάτες και ταξίδια

LOUNTA

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη LOUNTA
. Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O LOUNTA έγραψε στις 13:01, 03-06-08:

λοιπον, πρεπει να κανω αυτο το ταξιδι! ολη οι οικογενεια πρεπει να φυγουμε για 1 μηνα! δεν γινεται να μην παω! κ δεν υπαρχει καποιο ατομο στον οποιο θα μπορουσα να την αφησω! κ το προβλημα μ ειναι το πως θα ειναι η γατα,ποια θα ειναι η συμπεριφορα κτλ. ειναι η πρωτη φορα που μου τυχανει κατι τετοιο κ δεν ξερω τι να κανω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 13:17, 03-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από LOUNTA
λοιπον, πρεπει να κανω αυτο το ταξιδι! ολη οι οικογενεια πρεπει να φυγουμε για 1 μηνα! δεν γινεται να μην παω! κ δεν υπαρχει καποιο ατομο στον οποιο θα μπορουσα να την αφησω! κ το προβλημα μ ειναι το πως θα ειναι η γατα,ποια θα ειναι η συμπεριφορα κτλ. ειναι η πρωτη φορα που μου τυχανει κατι τετοιο κ δεν ξερω τι να κανω!
Νομίζω τότε οτι έχουμε απαντήσει στα ερωτήματά σου....

Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο και κάποιον Κτηνίατρο, να συζητήσετε τους πιθανούς κινδύνους και τί φάρμακα να έχεις μαζί σου αν σου πάθει κάτι στον ενα μήνα που θα ταξιδεύετε....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

LOUNTA

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη LOUNTA
. Έχει γράψει 47 μηνύματα.

O LOUNTA έγραψε στις 15:17, 03-06-08:

ευχαριστω πολυ!!! αυτο θα το κανω!!! ετσι και αλλιως σε λιγες μερες πρεπει να την παω στο κτινηατρο αφου πρεπει να της κανουμε εμβολιο κ επι της ευκαιριας θα ρωτησω!!!

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,001 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 17:17, 04-06-08:

Λούντα, πέρα από τις τυπικές διαδικασίες, για τις οποίες πρέπει να ρωτήσεις τις ταξιδιωτικές εταιρίες, η διάρκεια του ταξιδιού, η παραμονή σας κατά μέσο όρο μια εβδομάδα σε κάθε χώρα, και οι συνεχείς μετακινήσεις, θα τρελλάνουν τη γάτα. Σαν μια κάποια λύση, εγώ θα έβλεπα το κλουβί φύλαξης γάτας, όπου θα τη βάζεις σε κάθε μέρος που πηγαίνετε και ίσως και να μην τη βγάζεις κ΄καθόλου. Μέσα να έχει την άμμο της , ώστε να έχει ένα μικροσπιτάκι σταθερά δικό της. Μπορεί έξω να αλλάζει το περιβάλλον (ξενοδοχεία), το μικροπεριβάλλον της, όμως ,δεν θα αλλάζει. Έχω βρει στο Ίντερνετ (www.vet-circle.gr) κλουβί φύλαξης γάτας με διαστάσεις 60χ60χ72 εκ., πτυσσόμενο, σε δύο επίπεδα με σχαρωτό πλαστικό δάπεδο. Η εταιρία είναι στην Αθήνα, στο Γέρακα. Σε ξενοδοχεία θα μένετε; επιτρέπονται τα κατοικίδια; Μήπως να ξανασκεφτείτε τη λύση της πανσιόν εδώ στην Αθήνα αφού δεν υπάρχει στο Άργος; Να ρωτήσεις τον κτηνίατρο και για χάπια για τη ναυτία (του γάτου, εννοείται). Καλό Ταξίδι σε όλους !

Γωγω

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γωγω
H Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H Γωγω έγραψε στις 13:20, 18-07-08:

Οταν πηγαινεται καποιο ταξιδι δινετε καποιο χαπι στης γατουλες σας?

πχ στον σκυλο δινω emetostop το οποιο περα απο το γεγονος οτι αποτρεπει την ναυτια, τον ηρεμει με αποτελεσμα να ειναι ποιο χαλαρος και να κοιμαται κατα τη διαρκεια του ταξιδιου..

Κατι αναλογο για τις γατες υπαρχει?

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 13:23, 18-07-08:

Έχω ακούσει αρκετούς να δίνουν κάποια μικρή δόση ηρεμιστικού χαπιού στη γάτα τους προκειμένου να είναι ήρεμη σε μεγάλα ταξίδια. Νομίζω όμως ότι αυτά τα φάρμακα θα ήταν καλό να δίνονται μόνο σε συνεννόηση με τον κτηνίατρο γιατί μπορεί να έχουν αρκετά σοβαρές παρενέργειες...

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 13:28, 18-07-08:

Εγώ κάνω 3,5 ώρες ταξίδι με αυτοκίνητο χωρίς τίποτα.. μόνο χεράκι και χάιδεμα.. και νεράκι φυσικά!

Γωγω

Δραστήριο Μέλος

H Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H Γωγω έγραψε στις 13:38, 18-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Έχω ακούσει αρκετούς να δίνουν κάποια μικρή δόση ηρεμιστικού χαπιού στη γάτα τους προκειμένου να είναι ήρεμη σε μεγάλα ταξίδια. Νομίζω όμως ότι αυτά τα φάρμακα θα ήταν καλό να δίνονται μόνο σε συνεννόηση με τον κτηνίατρο γιατί μπορεί να έχουν αρκετά σοβαρές παρενέργειες...
Εννοειται οτι θα επικοινωνουσα με τον κτηνιατρο και δε θα χορηγουσα εγω απο μονη μου κατι.

Αρχική Δημοσίευση από julia
Εγώ κάνω 3,5 ώρες ταξίδι με αυτοκίνητο χωρίς τίποτα.. μόνο χεράκι και χάιδεμα.. και νεράκι φυσικά!
εγω ομως δε μπορω να το κανω αυτο συνεχεια, γιατι θα οδηγαω εγω. το ταξιδι ειναι γυρω στις 5,5 ωρες και μετα στανταρ αλλο ενα διωρο μεσα στο πλοιο. μιλαμε δηλ για ενα 8 ωρο ταξιδι.

Το οποιο φυσικα και εχει κανει ηδη αρκετες φορες, αλλα οσο παιρνουν τα χρονια διαπιστωνω οτι δυσανασχετει περισσοτερο με τον "εγκλεισμο" του και οχι με το ταξιδι. Δηλ αν μπορουσα να τον ειχα ελευθερο στο αμαξι (που φυσικα δε το συζηταμε)δε θα ειχε προβλημα.
γιαυτο ρωταω αν καποιος εδω μεσα εχει δωσει καποιο αντιεμετικο ισως που εχει και ηρεμιστικες ιδιοτητες.

Orangelo

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Orangelo
H Orangelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 304 μηνύματα.

H Orangelo έγραψε στις 14:10, 18-07-08:

Και για ταξίδι 9ώρο αποκλειστικά με πλοίο τι γίνεται? Τον έχω πάρει αρκετές φορές μαζί μου κι έχω μαζέψει και τσίσα και κακά και ήταν χάλια...
Βέβαια με το ταχύπλοο μεινώνεται στις 4.5 ώρες το ταξίδι,οπότε είναι πιο εύκολα!

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 14:31, 18-07-08:

Orangelo,

Δές ΕΔΩ

Orangelo

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Orangelo
H Orangelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 304 μηνύματα.

H Orangelo έγραψε στις 16:21, 18-07-08:

julia,
όλα αυτά τα έχω κάνει.Τι στρες λέμε τώρα αυτός όταν τον βγάζω έξω,θέλει να φύγει να πάει να εξερευνήσει το χώρο.Το τι γρατζουνιές έχω φάει...και φωνακλάς πολύ κι από τη στιγμή που έχω ανθρώπους να κάθονται πίσω και μπροστά από μένα (και τη νύχτα να κοιμούνται,όσο βέβαια μπορεί να κοιμηθεί κανείς καθιστός) δεν είναι και ό,τι το καλύτερο.

Patoullina

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Patoullina
H Patoullina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες΄;) έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

H Patoullina έγραψε στις 11:09, 20-07-08:

εμενα μου εδωσε ο κτηνιατρος ενα χαπακι να του δινω το μισο το calmivet επειδη ταξιδευω με αεροπλανο και ειναι υποχρεωτικο να του δωσω ηρεμιστηκο μια ωρα πριν μπει

Γωγω

Δραστήριο Μέλος

H Γωγω έγραψε στις 12:43, 20-07-08:

εμενα τωρα αλλο με προβληματιζει... πως θα του το δωσω το οποιοδηποτε χαπι.. Δεν του εχω δωσει ποτε χαπι...

με το σκυλο ειναι αλλιως του ανοιγω το στομα, και απλα του το βαζω βαθια και το καταπινει...αλλα με τον γατο δε το εχω κανει ποτε... εσεις ετσι το δινετε?

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:50, 20-07-08:

Εγώ έτσι το έκανα όταν ο Σείριος ήταν πιο μικρός.Πλέον δε γίνεται,με δαγκώνει και δε με πλησιάζει για ώρες αν το κάνω,οπότε το κάνω σκόνη και το διαλύω σε λίγη κονσέρβα.

Patoullina

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Patoullina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες΄;) έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 95 μηνύματα.

H Patoullina έγραψε στις 13:51, 20-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από gwgw
εμενα τωρα αλλο με προβληματιζει... πως θα του το δωσω το οποιοδηποτε χαπι.. Δεν του εχω δωσει ποτε χαπι...

με το σκυλο ειναι αλλιως του ανοιγω το στομα, και απλα του το βαζω βαθια και το καταπινει...αλλα με τον γατο δε το εχω κανει ποτε... εσεις ετσι το δινετε?
εγω δεν τοχω δοκιμασει ακομα αλλα θα το δοκιμασω την Κυριακη που ταξιδευω πιστευω πως αν του το ριξω μεσα στο στομα θα τα καταπιει (ελπιζω δηλαδη γιατι στο αεροδρομιο δεν θα πορω βα του βαλω κονσερβα

kyka

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη kyka
H kyka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (έχω χάσει τον λογαριασμό! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 451 μηνύματα.

H kyka έγραψε στις 10:20, 22-07-08:

Ο κτηνίατρος μου είπε αν θέλω να τις δίνω μισό calmivet όταν ταξιδεύουμε με το αεροπλάνο, αλλά καλό είναι να το αποφεύγω ιδιαίτερα το καλοκαίρι που έχει ζέστη.
Μια φορά της έδωσα μισό αλλά δεν την "έπιασε" καθόλου -κοιμήθηκε ελάχιστα- και επιπρόσθετα είχε πολλή δυσφορία (ζαλάδα, και "δεν ξέρω τι μου γίνεται") όταν φτάσαμε στον προορισμό μας. Όταν δεν της έδωσα μπορεί να έκανε περισσότερη φασαρία στο αεροπλάνο,αλλά ήταν μια χαρά όταν φτάσαμε..
Δώστε καμιά συμβουλή..Θα σας είμαι υπόχρεη!

mespairos

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη mespairos
H mespairos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 870 μηνύματα.

H mespairos έγραψε στις 10:54, 22-07-08:

αν στο αυτοκήνιτο έχω κληματισμό μπορώ να ρίξω μια πετσετούλα πάνω στην γατοφόρο για να έχουν σκοτάδι και να είναι ποιό ήρεμα ή θα σκάσουν? πέρα από αυτό και κανά cd με κλασική μουσική, λέω να μην δοκιμάσω κάποιο άλλο ηρεμιστικό εξάλου με αυτοκήνιτο θα πάμε, δεν θα ενοχλούν αν κλαίνε και κάποιον ξένο, για να αισθάνονται τα ίδια ποιο άνετα ρωτάω

για τις διακοπές, πέρα από πετσετάκια, παιχνιδάκια και διάφορα, υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να έχω μαζί μου όπως φαρμακείο? και τι να έχει μέσα αυτό?

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,001 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 12:09, 23-07-08:

Εμένα ο κτηνίατρος για ταξίδι δύο ωρών με ΙΧ , έδωσε ένα ηρεμιστικό χάπι για τη Μπασσέτ (4 μηνών). Δεν θα της δώσω τίποτα!!!Στο ταξίδι, φροντίστε να μη βλέπουν έξω και ζαλίζονται ή φοβούνται. Αν η γατούλα είναι σχετικά ήσυχη, δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Αν είναι γκαρίλω και υπάρχει περίπτωση να ενοχλεί πολύ τους επιβάτες, με κίνδυνο να επικαλεστούν το νόμο και να σας εξορίσουν στο κατάστρωμα, με τις οδηγίες του κτηνίατρου, ας πάρει ηρεμιστικό χάπι. Τώρα, πώς το δίνουμε; Τυλίγουμε τη γάτα με μια μεγάλη πετσέτα καλά καλά και την ακινητοποιούμε. Της ανοίγουμε πολύ το στόμα και γρήγορα βάζουμε βαθιά το χάπι . Της κρατάμε κλειστό το στόμα, αλλιώς θα το φτύσει, και της χαϊδεύουμε το λαιμό από πάνω προς τα κάτω για να προκαλέσουμε κατάποση. Μόλις τη δείτε να ξερογλύφεται, σημαίνει ότι το κατάπιε. Διευκολύνεται η κατάποση, αν από πριν έχετε αλείψει το χάπι με λάδι . Και αφού γελάσετε με αυτό το βίντεο σχετικά με χάπια και γάτες, http://www.youtube.com/watch?v=0NGBpFfgStM, ρίξτε μια ματιά και στα σχετικά βιντεάκια στην ίδια σελίδα, που θα σας βοηθήσουν σίγουρα.

kyka

Πολύ δραστήριο μέλος

H kyka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (έχω χάσει τον λογαριασμό! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 451 μηνύματα.

H kyka έγραψε στις 13:16, 23-07-08:

Εγώ της το έβαλα μέσα στην τροφή και δεν κατάλαβε τίποτα..

Patoullina

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Patoullina έγραψε στις 14:02, 23-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ελένη Π
Εμένα ο κτηνίατρος για ταξίδι δύο ωρών με ΙΧ , έδωσε ένα ηρεμιστικό χάπι για τη Μπασσέτ (4 μηνών). Δεν θα της δώσω τίποτα!!!Στο ταξίδι, φροντίστε να μη βλέπουν έξω και ζαλίζονται ή φοβούνται. Αν η γατούλα είναι σχετικά ήσυχη, δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Αν είναι γκαρίλω και υπάρχει περίπτωση να ενοχλεί πολύ τους επιβάτες, με κίνδυνο να επικαλεστούν το νόμο και να σας εξορίσουν στο κατάστρωμα, με τις οδηγίες του κτηνίατρου, ας πάρει ηρεμιστικό χάπι. Τώρα, πώς το δίνουμε; Τυλίγουμε τη γάτα με μια μεγάλη πετσέτα καλά καλά και την ακινητοποιούμε. Της ανοίγουμε πολύ το στόμα και γρήγορα βάζουμε βαθιά το χάπι . Της κρατάμε κλειστό το στόμα, αλλιώς θα το φτύσει, και της χαϊδεύουμε το λαιμό από πάνω προς τα κάτω για να προκαλέσουμε κατάποση. Μόλις τη δείτε να ξερογλύφεται, σημαίνει ότι το κατάπιε. Διευκολύνεται η κατάποση, αν από πριν έχετε αλείψει το χάπι με λάδι . Και αφού γελάσετε με αυτό το βίντεο σχετικά με χάπια και γάτες, http://www.youtube.com/watch?v=0NGBpFfgStM, ρίξτε μια ματιά και στα σχετικά βιντεάκια στην ίδια σελίδα, που θα σας βοηθήσουν σίγουρα.
εγω που πρεπει να του το δωσω στο αεροδρομιο; θα τον τυλιξω με πετσετα εκει;

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση έγραψε στις 22:29, 24-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Patoullina
εγω που πρεπει να του το δωσω στο αεροδρομιο; θα τον τυλιξω με πετσετα εκει;
Patoullina, δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις τίποτα στο αεροδρόμιο. Από το σπίτι ό, τι γίνει και για όσο τον πιάσει το χάπι.
Δεν βγάζουν κι αυτοί οι χριστιανοί ένα ηρεμιστικό σε κροκέτα, ας πούμε;

kyka

Πολύ δραστήριο μέλος

H kyka έγραψε στις 14:52, 04-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ελένη Π
Δεν βγάζουν κι αυτοί οι χριστιανοί ένα ηρεμιστικό σε κροκέτα, ας πούμε;
Η καλύτερη ιδέα ever!!!! :up:

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:55, 04-08-08:

Βρε παιδιά,είναι απλό:Ένα κομματάκι αλουμινόχαρτο με μια μπουκιά κονσέρβα και διαλυμένο μέσα το χαπάκι.Το ετοιμάζεις απο το σπιτι,και του το δινεις μέσα στο κλουβάκι πριν πας στην έξοδο.

katerina10

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina10
H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 14:57, 04-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Βρε παιδιά,είναι απλό:Ένα κομματάκι αλουμινόχαρτο με μια μπουκιά κονσέρβα και διαλυμένο μέσα το χαπάκι.Το ετοιμάζεις απο το σπιτι,και του το δινεις μέσα στο κλουβάκι πριν πας στην έξοδο.
Αυτό το έχεις καταφέρει ποτέ Δώρα???Εμένα το χαπάκι για την ενδοπαρασίτωωση η γιατρός μου έδειξε να τους το βάζω σχεδόν στο λαιμουδάκι και αυτά μετά το καταπίνουν σε ελάχιστο χρόνο!!!Θα προτιμούσα όμως να το έκαναν μόνα τους ...Όχι γιατί ζορίζομαι αλλά γιατί αυτά τα ζορίζω!

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:01, 04-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από katerina10
Αυτό το έχεις καταφέρει ποτέ Δώρα???Εμένα το χαπάκι για την ενδοπαρασίτωωση η γιατρός μου έδειξε να τους το βάζω σχεδόν στο λαιμουδάκι και αυτά μετά το καταπίνουν σε ελάχιστο χρόνο!!!Θα προτιμούσα όμως να το έκαναν μόνα τους ...Όχι γιατί ζορίζομαι αλλά γιατί αυτά τα ζορίζω!
Σε αεροδρόμιο όχι,αλλά το χάπι για τα παράσιτα έτσι του το δίνω(δοκίμασαε να βάλεις οτιδήποτε στο στομα του Σειριου και θα καταλάβεις γιατί)Απλά νομιζω ότι είναι μεγάλο ρίσκο να βγάλεις τη γάτα απο το κλουβάκι και να προσπαθησεις να της χωσεις το χάπι και να το καταπιει,σε εναν αγνωστο χώρο με τόσο κοσμο και φασαρία,και να έχεις και αποτέλεσμα.Ενω αν την έχεις νηστική το κομματάκι κονσέρβα με τη σκονη μεσα θα το φάει αμεσως.

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 15:10, 04-08-08:

Σε αεροδρόμιο όχι,αλλά το χάπι για τα παράσιτα έτσι του το δίνω(δοκίμασαε να βάλεις οτιδήποτε στο στομα του Σειριου και θα καταλάβεις γιατί)Απλά νομιζω ότι είναι μεγάλο ρίσκο να βγάλεις τη γάτα απο το κλουβάκι και να προσπαθησεις να της χωσεις το χάπι και να το καταπιει,σε εναν αγνωστο χώρο με τόσο κοσμο και φασαρία,και να έχεις και αποτέλεσμα.Ενω αν την έχεις νηστική το κομματάκι κονσέρβα με τη σκονη μεσα θα το φάει αμεσως.
Σκέφτηκα τον Σείριο στην περιγραφή σου...Ουφ, καρό μετά θα γινόταν το Δωράκι μας όχι ριγέ!!Τώρα που το λες αυτό βέβαια σαν να έχεις και κάποιο δίκιο!!!!!!

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 15:12, 04-08-08:

Ισως το έχω ξανα αναφέρει. Ο Prince έρχεται συχνά πυκνά μαζί μου, στην προσπάθειά μας να κοινωνικοποιηθεί με τά δύποδα πλάσματα του πλανήτη (εντολή γιατρού να βγαίνει βόλτα).

Στο αυτοκίνητο είναι απίστευτα χαλαρός. Κάθεται στο παταράκι πάνω από το πορτ παγκάζ και χαζεύει έξω. Ακόμα και όταν είμαι σταμάτημένη με τα παράθυρα ανοιχτά δεν κουνιέται. Την ημέρα ανάβω αιρκοντίσιον στο φουλ. Του έχω και ένα μπολ με νερό στο μπροστινό χαλάκι. (μουσική χαμηλά απλά να μην ακούγονται ιδιαίτερα οι μηχανές απ'εξω)

Συνήθως κάνουμε μία μιάμιση ώρα ταξίδι κάθε φορά στο πήγαινε και άλλο τοσο στο γύρνα. Πρόβλημα δεν αντιμετωπίζω εκτός αν δεν έχει προλάβει να πάει τουαλέτα το χρυσό μου. (το πίσω πατάκι έχει ύποπτη μυρωδιά).

Στις διακοπές προγραμματίζω να έχω και το δοχείο με την άμμο του πίσω γιατί θα φύγω πρωί (πριν από την ώρα της τουαλέτας του) και θα κάνουμε 5-7 ώρες ταξίδι. Και λίγη τροφή αν και σπάνια τρώει στο αυτοκίνητο.

Τον έχω επίσης μετακινήσει και με τον προαστιακό και κάθεται φρόνημα και παρατηρεί τον κόσμο. Ούτε χάπι ούτε τίποτε. Είναι απλά περίεργος...

Απλά είμαι ήρεμη εγώ και έτσι είναι και εκείνος (αν και στο τρένο του μιλάω συνέχεια και τον χαϊδεύω όσο μπορώ - η γατοφόρος μου ανοίγει και από πάνω οπότε έχω το χέρι μονίμως μέσα στο κλουβί)

Ο Prince είναι χαρούμενος με τις βόλτες αθήνα κόρινθο ή αθήνα νεμέα που πάει για την ώρα...

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:13, 04-08-08:

Σκέφτηκα τον Σείριο στην περιγραφή σου...Ουφ, καρό μετά θα γινόταν το Δωράκι μας όχι ριγέ!!Τώρα που το λες αυτό βέβαια σαν να έχεις και κάποιο δίκιο!!!!!!
Θα γίνω καρώ όταν θα έρθει η Μόιρα,φαντάζομαι ο Σειριος θα κάνει τις κάθετες γρατσουνιές λογω μάκρους,και η Μόιρα τις οριζόντιες λόγω πάχους!

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 - έγραψε στις 15:19, 04-08-08:

Θα γίνω καρώ όταν θα έρθει η Μόιρα,φαντάζομαι ο Σειριος θα κάνει τις κάθετες γρατσουνιές λογω μάκρους,και η Μόιρα τις οριζόντιες λόγω πάχους!
Τι λες παιδί μου για τα γατάκια σου!!!????Κοίτα μπορεί πάντως εσένα να σε γρατζουνάνε αλλά γλιτώνεις το μόνιμο πρόβλημα με τα δικάμου..Δεν είμαι και πολύ του μπάνιου αλλά θέλω δεν θέλω αυτά με κάνουν μπάνιο και 3429849 φορές την ημέρα!!

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 - έγραψε στις 15:21, 04-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από prince
Ισως το έχω ξανα αναφέρει. Ο Prince έρχεται συχνά πυκνά μαζί μου, στην προσπάθειά μας να κοινωνικοποιηθεί με τά δύποδα πλάσματα του πλανήτη (εντολή γιατρού να βγαίνει βόλτα).

Στο αυτοκίνητο είναι απίστευτα χαλαρός. Κάθεται στο παταράκι πάνω από το πορτ παγκάζ και χαζεύει έξω. Ακόμα και όταν είμαι σταμάτημένη με τα παράθυρα ανοιχτά δεν κουνιέται. Την ημέρα ανάβω αιρκοντίσιον στο φουλ. Του έχω και ένα μπολ με νερό στο μπροστινό χαλάκι. (μουσική χαμηλά απλά να μην ακούγονται ιδιαίτερα οι μηχανές απ'εξω)

Συνήθως κάνουμε μία μιάμιση ώρα ταξίδι κάθε φορά στο πήγαινε και άλλο τοσο στο γύρνα. Πρόβλημα δεν αντιμετωπίζω εκτός αν δεν έχει προλάβει να πάει τουαλέτα το χρυσό μου. (το πίσω πατάκι έχει ύποπτη μυρωδιά).

Στις διακοπές προγραμματίζω να έχω και το δοχείο με την άμμο του πίσω γιατί θα φύγω πρωί (πριν από την ώρα της τουαλέτας του) και θα κάνουμε 5-7 ώρες ταξίδι. Και λίγη τροφή αν και σπάνια τρώει στο αυτοκίνητο.

Τον έχω επίσης μετακινήσει και με τον προαστιακό και κάθεται φρόνημα και παρατηρεί τον κόσμο. Ούτε χάπι ούτε τίποτε. Είναι απλά περίεργος...

Απλά είμαι ήρεμη εγώ και έτσι είναι και εκείνος (αν και στο τρένο του μιλάω συνέχεια και τον χαϊδεύω όσο μπορώ - η γατοφόρος μου ανοίγει και από πάνω οπότε έχω το χέρι μονίμως μέσα στο κλουβί)

Ο Prince είναι χαρούμενος με τις βόλτες αθήνα κόρινθο ή αθήνα νεμέα που πάει για την ώρα...
Γλυκιά μου κάπου μπερδεύτηκα!!!Είναι στην γατοφόρο όταν είναι στο αμάξι ε???Και πως καλέ στερεώνεται να μην πέσει από το ραφάκι αυτό?????Μήπως έχω πολύ μικρό αμάξι εγώ???

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:25, 04-08-08:

Τι λες παιδί μου για τα γατάκια σου!!!????Κοίτα μπορεί πάντως εσένα να σε γρατζουνάνε αλλά γλιτώνεις το μόνιμο πρόβλημα με τα δικάμου..Δεν είμαι και πολύ του μπάνιου αλλά θέλω δεν θέλω αυτά με κάνουν μπάνιο και 3429849 φορές την ημέρα!!
Α όχι εγώ κάνω μόνη μου μπάνιο δυο φορες τη μέρα το καλοκαίρι,οποτε δεν προλαβαινει να με πλυνει και ο Σειριος.Αλλιως ο Σειριος θα με έπλενε και η Μόιρα η φλοκάτη θα με σκούπιζε!

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 15:26, 04-08-08:

Γλυκιά μου κάπου μπερδεύτηκα!!!Είναι στην γατοφόρο όταν είναι στο αμάξι ε???Και πως καλέ στερεώνεται να μην πέσει από το ραφάκι αυτό?????Μήπως έχω πολύ μικρό αμάξι εγώ???

στη γατοφορο ειναι στον προαστιακο δεν το διευκρίνησα ε;

Στο αμάξι ελεύθερος ακούνητος κοιτάει τον πίσω

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 - έγραψε στις 15:28, 04-08-08:

Α όχι εγώ κάνω μόνη μου μπάνιο δυο φορες τη μέρα το καλοκαίρι,οποτε δεν προλαβαινει να με πλυνει και ο Σειριος.Αλλιως ο Σειριος θα με έπλενε και η Μόιρα η φλοκάτη θα με σκούπιζε!
Α είναι και αυτός σαν το γλυφτρόνι τον Μάπα???Ναι και η Ήλια πάει και κάθεται ανετότατα πάνω μου και με σκουπίζει!!!Τι σου είναι αυτές οι γυναίκες???

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 - έγραψε στις 15:29, 04-08-08:

στη γατοφορο ειναι στον προαστιακο δεν το διευκρίνησα ε;

Στο αμάξι ελεύθερος ακούνητος κοιτάει τον πίσω
Σοβαρά...???Μπράβο ρε συ που το έχεις καταφέρει αυτό!!!!Θα μας πεις το μυστικό σου????????

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

H prince έγραψε στις 15:31, 04-08-08:

Για το αυτοκίνητο; Μάλλον είναι περίεργος γάτος και δεν θέλει να του ξεφεύγει τίποτε. Όταν έρχεται μπροστά για νέρό κάθεται όσο χρειάζεται για να πιεί νερό και πάλι τροχάδην πίσω...

Για την ηρεμία στο τρένο μάλλον φταίει η ράτσα του... Δεν είναι του νιαουρίσματος ιδιαίτερα το γατούνι μου..

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 - έγραψε στις 15:32, 04-08-08:

Για το αυτοκίνητο; Μάλλον είναι περίεργος γάτος και δεν θέλει να του ξεφεύγει τίποτε. Όταν έρχεται μπροστά για νέρό κάθεται όσο χρειάζεται για να πιεί νερό και πάλι τροχάδην πίσω...

Για την ηρεμία στο τρένο μάλλον φταίει η ράτσα του... Δεν είναι του νιαουρίσματος ιδιαίτερα το γατούνι μου..
Είναι περσίας αν δεν κάνω λάθος ε???Καλή μου πάω εγώ τώρα μπες και το βράδυ να τα πουμε!!!Φιλιά!

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

H prince έγραψε στις 15:35, 04-08-08:

Ναι περσίας είναι το άτιμο... Μόνο στις 4 το πρωί τον πιάνει πάρλα και ξεκινάει τα μιάου μιάου μιαρρρρρ μιαααααααααααααααααααου κχχχχχχχχχχ μιαρ (δαγκωνιά) νιαου (γλίψιμο) σνιάαααααααααααααααααρ (νυχιά) κλπ... κατα τα άλλα δεν ακούω την φωνούλα του...

Alniyat

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alniyat
H Alniyat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H Alniyat έγραψε στις 00:52, 19-08-08:

Γειά σας, είμαι καινούργια στο site και πριν από 1 1/2 μήνα απέκτησα την πρώτη γάτα μου, το πρώτο μου ζωάκι (πλην ενός χρυσόψαρου που είχα στο δημοτικό ) Σε μια εβδομάδα θα πάμε για δύο μέρες στο χωριό μου (5 ώρες από Αθήνα) Καμιά ιδέα για το ταξίδι? Δεν έχω κάποιον να την αφήσω στη Αθήνα. Και στο χωριό θα μείνει μάλλον στο σπίτι της μάνας μου σε ένα δωμάτιο για να την έχουμε ξεχωριστά από όλους του συγγενείς γιατί τρομάζει εύκολα. Δεν μου αρέσει και πολύ η ιδέα γιατί θα είναι όλο το βράδυ μόνη αλλα δεν μπορούμε να την πάρουμε στο ξενοδοχείο. Ιδέες? Απόψεις?

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 07:25, 19-08-08:

Άποψή μου είναι ότι αν είναι να λείψετε μόνο για 2 μέρες δεν υπάρχει λόγος νατην ταλαιπωρήσετε με το ταξίδι. Με αρκετό νεράκι και φαγητό δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,857 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 09:14, 19-08-08:

Το ίδιο με τη drusilia θα σου πρότεινα κι εγώ, εάν λείψεις μόνο για δυο μέρες άσε αρκετό φαγητό (ξηρά τροφή) και καθαρό νερό σε δυο σημεία (πχ στο κανονικό της μπωλ αλλά κι ένα ακόμη μέσα στο νεροχύτη), καθάρισε καλά την άμμο της και απλώς κλείσε ένα παντζούρι κι άσε το τζάμι ανοιχτό για να μη σκάσει το γατί. Χειρότερα θα είναι να τη βάλεις στη δύσκολη διαδικασία του ταξιδιού, θα ταλαιπωρηθεί άδικα. Εγώ έχω λείψει αρκετές φορές για τόσο μικρά διαστήματα και ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα

Giannis The Great

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giannis The Great
Ο Giannis The Great αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 85 μηνύματα.

O Giannis The Great έγραψε στις 09:46, 19-08-08:

Κανονικά δεν πρέπει να αφήνουμε τα ζώα μόνα τους και ειδικά στο σπίτι.Επίσης να μην το αφήνεις σε σημεία που θα έχει πρόσβαση στον ήλιο γιατί υπάρχει κίνδυνος ηλίασης.Καλύτερα να την ταλαιπωρήσεις (αν και εδώ που τα λέμε για 2 μέρες πόσο θα την ταλαιπωρήσεις) έστω για 2 μέρες, παρά να γυρίσεις και να μην ξέρεις τι θα σε περιμένει.Τα ζώα δεν πρέπει να τα αφήνουμε μόνα τους!Και για να μην λέτε ότι λέω ότι θέλω, ρωτήστε όποιον κτηνίατρο θέλετε.Είχε βγει και διαφήμιση στην τηλεόραση.Πάρ' την μαζί σου!Ένα ζώο μόνο του στο σπίτι το καταστρέφει!Κάνε ότι θες.Όταν γυρίσεις, (και δεν την είχες πάρει μαζί σου) πες μας τι έγινε πως την βρήκες.

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 09:54, 19-08-08:

Giannis (the great?) όπως συνάγεται από όσα έχεις γράψει μέχρι στιγμής στο φόρουμ, δεν έχεις οικόσιτη γάτα, ούτε είχες ποτέ. Επομένως, θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλλω λίγο για την εγκυρότητα της άποψής σου, ειδικά όταν έρχεται σε αντίθεση με πολλά χρόνια εμπειρίας σε συγκατοίκηση με γάτες.

Alniyat, συμφωνώ κι εγώ με τις προλαλήσασες, οι γάτες μπορούν άνετα να μείνουν σπίτι για 2 μέρες, εφόσον έχουν αρκετό φαγητό και νερό, δύο καθαρές αμμολεκάνες και μερικά παιχνιδάκια για να μη βαρεθούν

Alniyat

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Alniyat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H Alniyat έγραψε στις 11:07, 19-08-08:

Ευχαριστώ, έτσι είχα ακούσει και εγώ ότι δηλαδή μπορείς να την αφήσεις μόνη για 2 μέρες. Το πρόβλημα είναι ότι (α) δεν έχει φάει ποτε μέχρι τώρα ξηρά τροφή, (β) φαίνεται να τρώει όσο βρει, δεν θα το τελειώσει όλο μόλις έχω βγεί από την πόρτα? και (γ) όπως είπε ο Γιάνννης ανησυχώ μήπως πάθει τίποτα, το σπίτι δεν με νοιάζει και πολύ, πράγματα είναι αν χαλάσει κάτι το χάλασε ... χεχε

Και δύο πράγματα ακόμα: είναι δύο μηνών και κάτι και την έχω περίπου ένα μήνα. Δεν έχω αυλή οπότε μένει στο σπίτι αποκλειστικά και στο μπαλκόνι υπό επίβλεψη. Α! και μια φωτό για να δείτε τι όμορφη γάτα έχω :up:

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 11:14, 19-08-08:

Κουκλίτσα είναι!
Αυτό με την ξηρά τροφή είναι όντως πρόβλημα, δεν γίνεται να της αφήσεις κονσέρβα για 2 μέρες, ειδικά με τόση ζέστη. Δοκίμασε να της δώσεις κάποιες καλές κροκέτες για γατάκια, να δεις αν θα τις φάει. Συνήθως στις Royal Canin ανταποκρίνονται θετικά οι περισσότερες γάτες.
Για να μην "πάθει τίποτα" όσο λείπεις, πρέπει να πάρεις ορισμένα στοιχειώδη μέτρα ασφάλειας:
  • Βάλε οτιδήποτε χημικό (απορρυπαντικά, σαπούνια, καλλυντικά, αρωματικά χώρου, κεριά) σε κλειστά ντουλάπια.
  • Κάλυψε ή μάζεψε τυχόν εκτεθειμένα καλώδια.
  • Κρύψε ογκώδη και εύθραυστα αντικείμενα που μπορεί να τα αναποδογυρίσει κατά λάθος και να τραυματιστεί.
  • Ασφάλισε τις πόρτες με στοπ για να μην κλείσουν απότομα από κάποιο ρεύμα αέρα.
  • Κλείσε το καπάκι της τουαλέτας.

exitmusician

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη exitmusician
Ο exitmusician αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O exitmusician έγραψε στις 11:38, 19-08-08:

Είχα το ίδιο κλασικό δίλημμα με τη δική μου, που μόλις έκλεισε 1 χρόνο. Το πρόβλημα ήταν ότι θα έλειπα 2 ολόκληρες εβδομάδες και δεν υπήρχε κάποιος να τη φροντίζει σε καθημερινή βάση. Τελικά την πήρα μαζί μου στο χωριό και από ό,τι φαίνεται δεν έκανα λάθος μιας και προσαρμόστηκε αμέσως.

Όμως για 2 μέρες θα έλεγα ότι δεν αξίζει να μετακινηθεί. Το stress που θα της δημιουργήσει η αλλαγή περιβάλλοντος χρειάζεται μέχρι και 1 εβδομάδα για να παρέλθει (ανάλογα με τη γάτα), άρα σκέψου ότι με το που θα αρχίζει να συνηθίζει τον χώρο θα την ξαναβγάλεις από τη βολή της. Επιπλέον βάλε και την ταλαιπωρία του ταξιδιού (5 ώρες είναι αρκετά μεγάλο ταξίδι).

Απλά φρόντισε να έχεις φαγητό σε 2-3 μέρη του σπιτιού και οπωσδήποτε αρκετό νεράκι λόγω της ζέστης. Αν μπορείς να αφήσεις και καμια μπαλκονόπορτα ανοιχτή (με κλειστά τα παντζούρια εννοείται) για να ανανεώνεται ο αέρας, ακόμα καλύτερα (αρκεί να είναι ασφαλές).

Όσο για την ξηρά τροφή, ξεκίνα από σήμερα κιόλας με κάποια καλή τροφή και σε μια εβδομάδα θα έχει συνηθίσει. Και να ακολουθήσεις τις συμβουλές ασφαλείας της aretha!

Alniyat

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Alniyat έγραψε στις 11:55, 19-08-08:

Αχα! Ευχαριστώ και πάλι. Πάω να πάρω ξηρά τροφή τώρα να δώ αν θα αρέσει στη κυρία

Τα περισσότερα από τις συμβουλές ασφαλεία τα έχω ήδη κάνει βλ. ο φίλος μου με σφυράκι να κλείνει την 'πορτούλα' που είχε βρεί η μικρή για το ντουλάπι απορυπαντικών. Και η πόρτα της τουαλέτας είναι μονίμως κλειστή γιατί κάπου διάβασα ότι τα γατάκια μπορεί να πνηγούν στην λεκάνη. Οπότε μένουν τα καλώδια

Alniyat

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Alniyat έγραψε στις 12:04, 19-08-08:

Ναι ναι!!! Την βρήκα έξω από το γραφείο μου να νιαουρίζει στις αρχές Ιουλίου και την πήρα για 'λίγο' μέχρι να βρω κάπου να την δώσω αλλά τώρα δεν υπάρχει περίστωση να την έδινα και να μου την ζητούσαν. Τώρα σκέφτομαι αν περάσει κανένας χρόνος -και αποδειχτεί ότι μπορώ να ανταπεξέλθω- να της βρω και παρέα

Alniyat

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Alniyat έγραψε στις 09:23, 20-08-08:

Το καταβροχθήσαμε το Royal Canin Μας αρέσει!

Γωγω

Δραστήριο Μέλος

H Γωγω έγραψε στις 15:41, 26-08-08:

Τελικα πηγαμε και ηρθαμε πολυ καλα!
ο γιατρος μας προτεινε το emetostop, μισο χαπακι, το οποιο το διελυσα σε νερο και του το εριξα στο στομα.
το αποτελεσμα ηταν να τον ηρεμησει λιγο και να ειναι ποιο χαλαρος.

Σε σημειο... που ΝΑΙ! μεχρι και τη βαλιτσουλα του ανοιξα απο πανω , και καθοταν στη θεση του συνοδηγου, και κοιτουσε απο το παραθυρο..

Μεγαλη επιτυχια:up:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Patoullina

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Patoullina έγραψε στις 17:09, 27-08-08:

παιδια εγω ταξιδεψα με αεροπλανο και του εδωσα το calmivet μισο χαπακι και με αφησαν να τον εχω διπλα μου μεσα στο αεροπλανο. ηταν πολυ ησυχος και σε 3-4 ωρουλες ηταν παλι στα high του :up:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους