Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,924 εγγεγραμμένα μέλη και 717,631 μηνύματα σε 22,410 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 280 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ερωτήσεις για τη στείρωση

voliks

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη voliks
Ο voliks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O voliks γεια σας θελω να ρωτησω,εχω εναν αρσενικ έγραψε στις 18:11, 28-08-17:

γεια σας θελω να ρωτησω,εχω εναν αρσενικο γατο τον ζουμπο στειρωμενο,και μια θυληκια την βιβη μη στειρωμενη,οοταν η βιβη ζιταει ο ζουμπο αν και στειρωμενος την καβαλαει και προσπαθει,η πραξει μπορει να γινει για να ικανοποιηθει και η βιβη?γιατι αν ναι ειναι κρημα να στειρωσω και την βιβη αν την ικανοποιει.σας παρακαλω ενημεροστε με.(τον γιατρο παντος που ρωτησα μου ειπε οτι αμα τα καταφερνει ο ζουμπο να μην την στειρωσω)ευχαριστω
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 20:55, 28-08-17:

Τι να καταφέρει ο έρημος,μπορεί κάτι να θυμάται (αν ζευγάρωσε ποτέ)αλλά δεν θα γίνει τίποτα.Πρέπει να στειρώσεις και τη Βιβή γιατί τα ζώα δεν ζευγαρώνουν για ικανοποίηση αλλά για τεκνοποίηση.Εάν η Βιβή δεν μένει έγκυος θα ζητά συνέχεια αρσενικό είτε είναι χειμώνας ,είτε καλοκαίρι.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,383 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:32, 28-08-17:

γιατι αν ναι ειναι κρημα να στειρωσω και την βιβη αν την ικανοποιει.σας παρακαλω ενημεροστε με.(τον γιατρο παντος που ρωτησα μου ειπε οτι αμα τα καταφερνει ο ζουμπο να μην την στειρωσω)ευχαριστω
Όχι, πρέπει και χρειάζεται να τη στειρώσεις τη Βιβή, γιατί με τις ορμόνες της να μη βρίσκουν διέξοδο(εφ όσον δεν ακολουθείται ο κύκλος: σύλληψη-εγκυμοσύνη-γέννα) κινδυνεύει από πυόμητρα! Το ζευγάρωμα στα ζώα και οι συνέπειές του, είναι κάτι πιο περίπλοκο από ένα "μηχανικό"ζήτημα που λύνεται (σαν να βάζεις ένα "μολύβι στην ξύστρα").
Κι απορώ, πώς αυτός ο γιατρός σου συνέστησε να την αφήσεις αστείρωτη επειδή ο γάτος (παρά του οτι είναι στειρωμένος), κουτσά-στραβά κάνει -μάλλον μιμείται- τα σεξουαλικά του καθήκοντα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 29-08-17 στις 19:38. Αιτία: ορθογραφικό
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 08:42, 29-08-17:

Σωστά ,πολύ σωστά!
Πριν 35 χρόνια είχα ένα ζευγαράκι γατουλάκια και τα μεγάλωσα από 20 ημερών.Ένας φοιτητής κτηνιατρικής στη γειτονιά μου μου συνέστησε να μην κάνω και τα 2 στείρωση αλλά μόνο τη θηληκιά.Ο καθηγητής που την χειρούργησε στην κτηνιατρική σχολή ήθελε να δείξει στους φοιτητές του πως γίνεται η απολίνωση σαλπίγγων και μου κατέστρεψε τη γατούλα μου.Που να ξέρω κι εγώ εκείνα τα χρόνια ...Δυστυχώς η γατούλα μου συνέχεια ζευγάρωνε και ο αστείρωτος αρσενικός κάποια μέρα την κοπάνησε και δεν ξαναγύρισε πίσω.Η γατούλα τρελάθηκε να ουρλιάζει για ζευγάρωμα,μιά κατάσταση τι να σας πω.Τελικά έκανε πυομήτρα και δεν την προλάβαμε.Αισθάνομαι πολύ άσχημα που σας τα λέω αλλά η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 16:09, 20-11-17:

Να κανω μια ερωτηση αν και δεν διαβασα ολα τα πιο πανω που πιθανοτατα θα απαντουν την ερωτηση μου. Αναμεσα στα αδεσποτα που φροντιζω ειναι μια γατουλα η οποια απο το ενα ματι ειναι τυφλη. Ειναι περιπου 5-6 μηνων δεν ξερω σιγουρα. Πρεπει να τη στειρωσω πριν προλαβει να μεινει εγκυος γιατι σιγουρα θα κινδυνευει. Ως τωρα δεν την εχω δει να την κυνηγανε οποτε λογικα δεν θα εχει αρχισει να εχει οιστρο; Μπορω να την στειρωσω νομιζετε τωρα;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 19:21, 20-11-17:

Στειρώνονται μετά τον έκτο μήνα και όταν ζυγίζουν 2.5 κιλά.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 20:10, 20-11-17:

Στεναχωρεθηκα γιατι σημερα που την ειδα μου φανηκε να ειναι ηδη εγκυος αλλα δεν ειμαι και σιγουρη. Τωρα τι θα κανω;
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 21:59, 20-11-17:

Θα το διαπιστώσει ο γιατρός αλλά μου φαίνεται αδύνατο να είναι έγκυος αν είναι 5 μηνών.Αν είναι πάνω από 6 πολύ πιθανό.
Το τι θα κάνεις ,πρώτα ρωτάς το γιατρό και μετά αποφασίζεις.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 22:22, 20-11-17:

Το λιγοτερο 5-6 μηνων αλλα ισως να ειναι και περισσοτερο. Αυτο δεν το ξερω σιγουρα. Δεν την ειδα ποτε να την κυνηγανε αλλα ισως αυτες τις 7 μερες που λειπαμε να εγινε το κακο. Θα πρεπει να βρω καποιο κτηνιατρο γιατι δυστυχως ο δικος μου μονο φιλοζωος δεν ειναι και χρεωνει παρα πολλα τη στειρωση στα θηλυκα και σε αυτη τη φαση δεν ειμαστε και πολυ καλα οικονομικα
Παράθεση

Κ.Κ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κ.Κ
H Κ.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Κ.Κ έγραψε στις 23:11, 18-12-18:

Σήμερα στειρώσαμε τη γατούλα μας τη Πανωραία.Την πήγαμε το πρωι και απόψε το βράδυ τη φέραμε πάλι σπίτι.Ο γιατρός μας ενημέρωσε πως όλα πήγαν καλά,αλλά για για μένα τώρα αρχίσαν τα δύσκολα.Να σας πω βέβαια πως πρώτη φορά έχω γατούλα και δεν έχω προηγούμενη εμπειρία.Η Πανωραία μας γύρισε σπίτι με κολάρο,πράγμα που τη κάνει ανήσυχη και νευρική!΄Εκανε πολλές προσπάθειες να το βγάλει,και βέβαια δε τα κατάφερε.Δείχνει όμως να υποφέρει.Χτυπάει πάνω στα αντικείμενα με αυτό,δυσκολεύεται να φάει ή να πιεί νερό από τα μπολάκια της.Επίσης δε μπορεί να μπει στην αμμολεκάνη της που είναι κλειστή.Αυτό ήταν εύκολο να αντιμετωπιστεί γιατί την ανοίξαμε και όλα καλά!Ο γιατρός ζήτησε να φοράει το κολάρο η Πανωραία για 10 ημέρες,μέχρι την ημέρα δηλαδή που θα κόψει τα ράμματα.Μου φάνηκε πολύ μεγάλο το διάστημα..Νομίζετε πως τις επόμενες ημέρες θα είναι πιο εξοικειωμένη με το κολάρο ή θα συνεχιστεί το μαρτύριό της;Ο γιατρός μας είπε πως χωρίς αυτό,θα κάνει ζημιά στα ράμματά της.
Το επόμενο πρόβλημα είναι πως ο γιατρός μας ζήτησε να τη προσέχουμε να μην ανέβει ούτε σε καρέκλες,ούτε σε καναπέ ή κρεβάτι.Ήδη όμως η Πανωραία από το πρώτο βράδυ έκανε τις αναβάσεις της,δημιουργώντας μου πανικό.Είναι μια πολύ ζωηρή γατούλα και αγαπάει τα άλματα και τα τρεξίματα.Δεν περίμενα βέβαια να αρχίσει από το πρώτο βράδυ,αλλά ήξερα πως αυτό θα συμβεί σύντομα.Φοβάμαι μήπως κάνει ζημιά στα ράμματά της και δε ξέρω τι να κάνω.Για να είμαι ειλικρινής,νιώθω πως δε μπορώ να κάνω τίποτα,παρά μόνο να παρακαλάω να μή συμβεί κάτι.Μπορείτε να μου πείτε δικιές σας εμπειρίες πάνω στα θέματα που σας είπα παραπάνω;Θα με βοηθούσε αυτό.Νομίζω πως οι 10 ημέρες,θα είναι για μένα 10 χρόνια!Βοήθεια παιδιά!!!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,383 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:33, 19-12-18:

Καλησπέρα Κ.Κ. και καλωσήρθες στη συντροφιά μας και καλοσωρίζουμε και την Πανωραία στο κλαμπ των στειρωμένων. Κατ'αρχάς να ευχηθώ καλή ανάρρωση (αν και απ'ότι λες ήδη έχει ανανήψει και κάνει άλματα) οπότε να ευχηθώ ανάρρωση χωρίς.. "παρατράγουδα"(βλέπε ράμματα).
Πέρασα κι εγώ για πρώτη φορά την ίδια εμπειρία, όταν τοποθετήθηκε κολάρο και στη δική μου, λόγω της επέμβασης της στείρωσης και ναι, ήταν δύσκολα και σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Λοιπόν οι 10 ημέρες που μας συνέστησε κι η δική μας κτηνίατρος, τελικά έγιναν 7, δεδομένου οτι τα ράμματα έμειναν απείραχτα όλο αυτό το διάστημα. Τουλάχιστον τις πρώτες 3-4 ημέρες το κολάρο πρέπει να μείνει στη θέση του. Αν λερώνεται με τροφή, θα το καθαρίζεις τοπικά και αν δυσκολεύεται να προσεγγίζει το μπωλάκι, θα της το φέρνεις κοντά στο στόμα με τρόπο που να τη διευκολύνεις.
Για τα ράμματα που ανησυχείς (και με το δίκιο σου), δεν ανοίγουν τόσο εύκολα όταν είναι μη απορροφήσιμα, εξωτερικά, όπως αυτά που της έγιναν, καθότι πιο γερά.

Όσο περνούν οι μέρες, τόσο το τραύμα θα "δένει" και όταν περάσουν οι πρώτες, δοκίμασε να της αφαιρέσεις το κολάρο, να το ψαλιδίσεις γύρω-γύρω, ίσα που να της επιτρέπει περισσότερη ορατότητα και ελευθερία κινήσεων, αλλά συνάμα να μη μπορεί να φτάσει την πληγή και να τη γλύψει. Να το πλύνεις μετά με λίγο χλιαρό νερό κι ένα ήπιο υγρό σαπούνι και να της το βάλεις ξανά.

Το αν θα εξοικειωθεί με το κολάρο ή όχι, εξαρτάται κι από το χαρακτήρα της. Η δική μου λ.χ. τις πρώτες ημέρες απλά το ανέχτηκε, μετά δεν κρατιόταν και δοκίμαζε διαρκώς να απαλλαγεί από αυτό.
Εσύ εκείνα που χρειάζεται να κάνεις είναι: 1) να παρακολουθείς την πληγή και αν (ο μοι γένοιτο) δεις οτι υπάρχει είτε φρέσκο αίμα, είτε οποιοδήποτε άλλο υγρό, να ενημερώσεις τον γιατρό που της έκανε την επέμβαση και 2) Ψυχραιμία και υπομονή.
Και όλα καλά θα πάνε.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 19-12-18 στις 00:36.
Παράθεση

Κ.Κ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κ.Κ
H Κ.Κ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Κ.Κ έγραψε στις 08:28, 20-12-18:

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.΄Οπως είπα,πρώτη φορά έχω γατούλα και γενικότερα ζωάκι.Δεν είχα σκεφτεί ποτέ τη συγκατοίκηση..Αγαπούσα τα ζώα και έχουμε στην αυλή 3 γατούλες που τις ταίζουμε αλλά είναι ελεύθερες.Τη Πανωραία μας, τη βρήκαμε εγκαταλελειμένη ένα βράδυ μες τη βροχή και ράγισε η καρδιά μας.΄Ηταν τόσο μικρή,που ακόμη δεν "έκανε κακά"από μόνη της και την ταίζαμε με μπιμπερό.Ποτέ δεν είχα φανταστεί πόσο ίσχυρός είναι ο σύνδεσμος που μπορεί ν'αναπτυχθεί μεταξύ του ανθρώπου και ενός ζώου.
Μετά από 7 μήνες συγκατοίκησης,είναι μέλος της οικογένειας μας και πολύ πολύ αγαπημένο.Και τώρα λοιπόν που τη βλέπω να στενοχωρείται τόσο με το κολάρο και να περιορίζεται,νιώθω απαίσια.Επίσης ανησυχώ πολύ και για το πως θα τα πάει με τα ράμματα.
Καταλαβαίνω πως μόνο η υπομονή βοηθάει σε αυτή τη περίπτωση,οπότε "σκάω και κολυμπάω"μέχρι να φτάσουμε στην ακτή,που στη προκειμένη περίπτωση είναι η ανάρρωση!Καλή σας ημέρα!!!:
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 09:54, 20-12-18:

Καλημέρα και σε σένα

Να σκέφτεσαι οτι κάθε μέρα που περνάει (και που φέρνει πιο κοντά τα Χριστούγεννα), λιγοστεύει και την πιθανότητα για τα ράμματα να "ανοίξουν".
Θα περάσει κι αυτή η δύσκολη φάση και μετά θα την ξεχάσει κι η ίδια η Πανωραία, αφού θα αρχίσουν πάλι τα... ωραία.
Ήταν γραφτό εκείνη τη βροχερή μέρα να συναντήσεις τη μικρή σου ζουζούνα και, αγαπώντας τη, να σου αλλάξει τη ζωή.
Κι όταν με το καλό αναρρώσει πλήρως, μπορείς αν θέλεις να μας τη γνωρίσεις περισσότερο, ανοίγοντας ένα ολόδικό της θέμα εδώ που έχουμε αφιερωμένο ξεχωριστά για καθένα από τα λατρεμένα μας γατομωρούλια. Εκεί διηγούμαστε την ιστορία τους, αλλά και την καθημερινότητα και τις συνήθειές τους "διανθισμένες" με φωτογραφίες και βιντεάκια.
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanosf
Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 21:44, 29-04-19:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά .

Ο γατούλης Ιβαν που γίνεται 6 μηνών στις 10 Μαΐου , έχει αρχίσει να παίζει πονηρά με το λούτρινο κουκλάκι που έχει.
Το βάζει κάτω και το ..........!
Ειναι τα πρώτα σημάδια λογικά των ορμονών του έτσι ;
Πρέπει δηλαδή να τον πάω το συντομότερο για στείρωση ;
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 01:20, 30-04-19:

Καλησπέρα Στέφανε και Χρόνια Πολλά!
Αν και μου φαίνονται κάπως νωρίς οι 6 μήνες για αρσενικό (συνήθως είναι έτοιμα γύρω στους 8 ή και παραπάνω) και μάλιστα ράτσας (που συνήθως αργούν), ναι, θα έλεγα πως είναι καιρός πλέον, αφού υπάρχουν ισχυρές ενδείξεις πως ο Ιβάν ενηλικιώθηκε κι έχει αρχίσει να εκδηλώνει τις γενετήσιες ορμές του.
Μίλα σχετικά και με τον κτηνίατρο που τον παρακολουθεί και κανόνισε για τα περαιτέρω. Για τα αρσενικά η επέμβαση δεν είναι μεγάλη διαδικασία και συνέρχονται σχεδόν αμέσως, έτοιμα πάλι για παιχνίδι.
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 14:29, 03-05-19:

Εκτός από εκείνη την ημέρα που την είχε πέσει στο λούτρινο αρκουδάκι του, δεν έχει κανει ποτέ κάτι αλλο.
Το,άφησα λοιπόν και δεν κάνω ακόμα τίποτα.
Να δούμε εάν το ξανακάνει και βλέπουμε .
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 859 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 15:56, 03-05-19:

Καλησπέρα Στέφανε και Χριστός ανέστη... Γνώμη μου είναι να μην το αφήσεις πολύ γιατί αν τυχόν και αρχίσει να ψεκάζει τη βάψατε... Θα βγείτε έξω από το σπίτι από τη βρώμα...
Καλό θα ήταν να τον στειρωσετε πριν αρχίσετε να φεύγετε για την περίοδο που έλεγες.... Άσχετο.. Με τη ξηρά τι έγινε τελικά?
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 17:12, 03-05-19:

Καλησπέρα Δημητρα .
Αληθώς Ανέστη !

Άστα Δημητρα τίποτα με την ξηρή .
Μόνον σκόνη ανακατεμένη με το κοτόπουλο .
Κομματάκια ολόκληρα καθόλου !!
Ούτε ενα !!!

Ερώτηση .
Εάν τον στειρώσω κανει να τρώει κοτόπουλο με ξηρά τριμμένη όπως τώρα ή πρέπει να φάει μόνον ξηρά ;;

Τώρα ποιος θα του δίνει κοτόπουλο 3 ημέρες που θα λείπω ;
Κανένας !!
Ίσως μόνον έτσι μάθει να τρώει ξηρά .
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 859 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 18:05, 03-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από stefanosf
Καλησπέρα Δημητρα .
Αληθώς Ανέστη !

Άστα Δημητρα τίποτα με την ξηρή .
Μόνον σκόνη ανακατεμένη με το κοτόπουλο .
Κομματάκια ολόκληρα καθόλου !!
Ούτε ενα !!!

Ερώτηση .
Εάν τον στειρώσω κανει να τρώει κοτόπουλο με ξηρά τριμμένη όπως τώρα ή πρέπει να φάει μόνον ξηρά ;;

Τώρα ποιος θα του δίνει κοτόπουλο 3 ημέρες που θα λείπω ;
Κανένας !!
Ίσως μόνον έτσι μάθει να τρώει ξηρά .
Κανονικά μπορεί να τρώει αρκεί η ξηρά τροφή να γράφει στην συσκευασία πως είναι αποκλειστικά για στειρωμενες γάτες - με την acana δεν έχεις πρόβλημα κανένα. Δεν το γράφει πάνω αλλά είναι και για στειρωμενα....

Εμμμ στέφανε στα λέγαμε... . Μόνο αν φεροσουν σκληρά θα είχε μάθει να την τρώει... Η γερμανική μέθοδος που είχε αναφέρει ο Ορέστης... "ξηρά μόνο έχουμε και τέλος"... Θα είχε μείνει νηστικός 3-4 μέρες και ύστερα θα έπεφτε με τα μούτρα....
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

O stefanosf έγραψε στις 21:53, 03-05-19:

Θελω να μεγαλώσει λιγο ακόμα βρε Δημητρα .
Για αυτό δεν του φέρθηκα γερμανικά .
Πιστεύεις οτι τώρα που έχει περάσει καιρός δηλαδή εάν του φερθώ γερμανικά θα μείνει νηστικός ;
Θα μιλήσω με τη γιατρο του να τελειώσει πρώτα το θέμα στείρωσης , να συνέλθει μετά την επέμβαση και αμέσως μετά θα γίνει αυτό που λες .
Μερκελ !!!
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 22:55, 03-05-19:

Αρχική Δημοσίευση από stefanosf
Θελω να μεγαλώσει λιγο ακόμα βρε Δημητρα .
Για αυτό δεν του φέρθηκα γερμανικά .
Πιστεύεις οτι τώρα που έχει περάσει καιρός δηλαδή εάν του φερθώ γερμανικά θα μείνει νηστικός ;
Θα μιλήσω με τη γιατρο του να τελειώσει πρώτα το θέμα στείρωσης , να συνέλθει μετά την επέμβαση και αμέσως μετά θα γίνει αυτό που λες .
Μερκελ !!!
Μωρέ καταλαβαίνω πως ήθελες να πάρει λίγο τα πάνω του δεδομένου πως όταν τον πήρες δεν τρεφοταν σωστά...
Όμως όσο συνηθίζει σε μια συγκεκριμένη διατροφή τόσο πιο δύσκολο είναι να συνηθίσει σε μια άλλη μετά.. Έχει να κάνει φυσικά και με το χαρακτήρα του γατιου. Υπάρχουν γάτες που είναι πολύ επιλεκτικές στη τροφή τους και άλλες πιο εύκολες στο φαγητό.. Ο Ιβάν είναι δύσκολος και πεισματάρης ταυτόχρονα... Ότι θα μείνει νηστικός είναι το μόνο σίγουρο.. Πρέπει να μειώνεις την ποσότητα του κοτόπουλου που βάζεις... Κάθε μέρα και πιο λίγο... Να φτάσει στο σημείο να τρώει τουλάχιστον στην αρχή ξηρά τροφή έστω και τριμμένη... Μετά θα είναι πιο εύκολο να τη δεχτεί κροκέτα ολόκληρη... Όσο όμως θα βρίσκει κοτόπουλο δε θα γίνεται τίποτα... Πόσες μέρες θα πεινάσει? Τελικά θα τη φάει.... Δε θα κάτσει να πεθάνει από την πείνα....
Το θέμα είναι να μη λυγιζετε εσείς...

Στειρωστε τον με το καλό, σε μια μέρα θα έχει συνέλθει τελείως, και ύστερα βουρ ολοταχώς για να μάθει επιτέλους να τρώει...
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Fil14

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους