Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,947 εγγεγραμμένα μέλη και 717,859 μηνύματα σε 22,441 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 365 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κούρεμα

Catia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Catia
H Catia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 329 μηνύματα.

H Catia έγραψε στις 15:05, 08-06-08:

Παιδιά, θέλω να σας ευχαριστήσω!
Εδώ στο φόρουμ είδα ότι το κούρεμα των μακρύτριχων γατιών είναι συνηθισμένη υπόθεση και προχθές μετά από πολλή σκέψη κούρεψα τον δικό μου. Είναι ημιμακρύτριχος, ημίαιμος τούρκος, και αυτή την εποχή άφηνε τούφες ολόκληρες, έτσι το πήρα απόφαση.
Δεν είναι που ησυχάσαμε από την τρίχα, είναι που το καλό μου έγινε άλλος γάτος!
Ζωντάνεψε, ξανάρχισε να παίζει, να χοροπηδάει, να κάνει χαδάκια και γλύκες, γύρισε η όρεξή του!!:up:
Το καημένο κάθε καλοκαίρι υπέφερε, το μόνο που έκανε ήταν να σέρνεται στα πλακάκια, δεν έτρωγε, με τον μεγάλο καύσωνα ζούσε μέσα στη μπανιέρα με τη γλώσσα έξω...
Μοιάζει λίγο με άλλιεν βέβαια αλλά μη σας πω ότι τώρα κάνει περισσότερα ναζάκια και κοιτάξτε με(ίσως επειδή κι εμείς τον αρχίσαμε τι κούκλος και τι γλύκας που έγινες). Και όντως, έτσι απαλούλης που έγινε τώρα, είναι για φιλάκια στην κοιλίτσα συνέχεια!!!
Να'στε καλά λοιπόν, από μόνη μου δεν ξέρω αν θα το αποφάσιζα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα! Βέβαια η άλλη τον καλοκοίταζε και τον μύριζε όταν ήρθαμε αλλά τώρα είμαστε Ο.Κ.:up:
Α, να σας ρωτήσω, τις stronghold τώρα θα του τις βάλω κανονικά?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 16:56, 08-06-08:

Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω άμεσα αλλά, επειδή ποτέ δεν μου έτυχε παρόμοια περίπτωση, θα το παίξω συνετά και θα σου πω "ρώτα τον κτηνίατρο"...
Μήπως μπορείς να βάλεις καμιά φωτό του γατούλη για να κάνουμε οφθαλμοθεραπεία;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:32, 08-06-08:

Catia φωτό του κούκλου κουρεμένου(εγώ ακούρευτου έχω αλλά δε σας δείχνω για να σκάσετε!),αλλιώς δε σου λέμε!

Παράθεση

Sof

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sof
H Sof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 192 μηνύματα.

H Sof έγραψε στις 17:31, 10-06-08:

θα κάνω κατάχρηση αυτού του τοπικ για να μην ανοίξω άλλο με ίδιο τίτλο (αν και ο δικός μου τίτλος θα ήταν "ξυρισμα")

Ο Φρίξος έχει τρομερά σοβαρό πρόβλημα με κόμπους.
Δεν με άφηνε να τον χτενίσω, με καμία βούρτσα/χτένα (έχω πάρει τρεις...).
Εννοείται πως σαν αποτέλεσμα έχουμε το να γίνει ένας κόμπος ολόκληρος.
Ο γιατρός μου πρότεινε νάρκωση και κούρεμα σε κομμωτήριο, αλλά δεν ρισκάρω νάρκωση. Έχω χάσει τον προηγούμενο μου από νάρκωση (για καθαρισμό δοντιών) και έχω γίνει υστερική.
Η άλλη λύση που είχε προτείνει, είναι να πάρω μηχανή ξυρίσματος από κομμωτήριο και να το κάνω μόνη μου.
Την παράγγειλα λοιπόν και με πήραν τηλέφωνο να πάω να την πάρω.
Οπότε 1η απόπειρα σήμερα.

Γενικώς είναι νευρόσπαστο αυτο το γατί μου, δεν γουστάρει αγκαλιές και ούτε πολλά αγγίγματα.
Δεν έχω ΙΔΕΑ πως θα τον καθηλώσω σε ένα μέρος και ακόμα περισσότερο πως θα τον κάνω να δεχτει ένα μηχάνημα πάνω του.

Αν το έχετε κάνει, αν έχετε τίποτα tips, καλοδεχούμενα.
Το μόνο σίγουρο είναι πως πρέπει να βρω έναν τρόπο, αλλιώς θα μου πάθει δερματίτιδα (ήδη έχει χάσει το κέφι του)

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 20:29, 10-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Zbeebz
Εγώ παλιότερα που φορούσα γυαλιά έπρεπε να τα κάνω αντιπολωτικά γιατί αλλιώς έβγαινα σαν να είχα αναμμένα τα φώτα ομίχλης!! :cool:
Zbeebz λέω να σε προσλάβω για το χειμώνα να κάνεις τα φώτα στο μηχανάκι μου. Η αν δεν μπορείς εσή θα πάρω μια φωτογραφία σου

Αρχική Δημοσίευση από Sof
θα κάνω κατάχρηση αυτού του τοπικ για να μην ανοίξω άλλο με ίδιο τίτλο (αν και ο δικός μου τίτλος θα ήταν "ξυρισμα")

Ο Φρίξος έχει τρομερά σοβαρό πρόβλημα με κόμπους.
Δεν με άφηνε να τον χτενίσω, με καμία βούρτσα/χτένα (έχω πάρει τρεις...).
Εννοείται πως σαν αποτέλεσμα έχουμε το να γίνει ένας κόμπος ολόκληρος.
Ο γιατρός μου πρότεινε νάρκωση και κούρεμα σε κομμωτήριο, αλλά δεν ρισκάρω νάρκωση. Έχω χάσει τον προηγούμενο μου από νάρκωση (για καθαρισμό δοντιών) και έχω γίνει υστερική.
Η άλλη λύση που είχε προτείνει, είναι να πάρω μηχανή ξυρίσματος από κομμωτήριο και να το κάνω μόνη μου.
Την παράγγειλα λοιπόν και με πήραν τηλέφωνο να πάω να την πάρω.
Οπότε 1η απόπειρα σήμερα.

Γενικώς είναι νευρόσπαστο αυτο το γατί μου, δεν γουστάρει αγκαλιές και ούτε πολλά αγγίγματα.
Δεν έχω ΙΔΕΑ πως θα τον καθηλώσω σε ένα μέρος και ακόμα περισσότερο πως θα τον κάνω να δεχτει ένα μηχάνημα πάνω του.
Αν το έχετε κάνει, αν έχετε τίποτα tips, καλοδεχούμενα.
Το μόνο σίγουρο είναι πως πρέπει να βρω έναν τρόπο, αλλιώς θα μου πάθει δερματίτιδα (ήδη έχει χάσει το κέφι του)
Sof έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, ούτε κ εμένα μου άρεσε που τα κοιμίζουν για το κούρεμα τώρα που έμαθα κ αυτό που σου έτυχε θα γίνω 2 φορές πιο υστερική από σένα. Έμαθα ότι υπάρχουν μηχανές που δεν κάνουν θόρυβο κ έτσι δεν φοβούνται μέχρι στιγμής δεν βρήκα κάτι στην Ελλάδα, επίσης μου είπε ο γιατρός γιατί ούτε κ εγώ θέλω την ύπνωση να πάρω το χάπι αυτό που τα ζαλίζει κ να κόψω τους κόμπους αλλά πολύ γρήγορα γιατί η επίδρασή του δεν κρατάει για πολύ, όμως δεν ξέρω αν κ αυτό θέλει προσοχή (το χάπι εννοώ) είναι εντελώς ακίνδυνο. Αθήνα-Θεσσαλονική επίσης υπάρχουν κ groomer δεν πιστεύω αυτοί να χρησιμοποιούν νάρκωση

Παράθεση

Sof

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sof

H Sof έγραψε στις 20:38, 10-06-08:

To εγχείρημα απέτυχε παταγωδώς
Πέταξα 80 ευρώπουλα, τσάντισα (περισσότερο) τον Φρίξο, κουράστηκα και εγώ...
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση, το πήρα απόφαση...
Έκλεισα ραντεβού τη Παρασκευη στον γιατρό, νάρκωση και κούρεμα...αναγκαίο κακό.

Sli8erin, ίσως αν δεν έχει παραγίνει το κακό, να κατάφερνα κάτι...αλλά όταν είναι τόσο άσχημα δεν γίνεται.
Αν θες δοκίμασε το πάντως, δεν κάνει πολύ θόρυβο, δεν την φοβήθηκε τη μηχανή καθόλου. Απλά τσαντιζόταν με την διαδικασία, αλλά πάλι αυτό το γατί τσαντίζεται με τα πάντα.!

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 21:15, 10-06-08:

To εγχείρημα απέτυχε παταγωδώς
Πέταξα 80 ευρώπουλα, τσάντισα (περισσότερο) τον Φρίξο, κουράστηκα και εγώ...
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση, το πήρα απόφαση...
Έκλεισα ραντεβού τη Παρασκευη στον γιατρό, νάρκωση και κούρεμα...αναγκαίο κακό.

Sli8erin, ίσως αν δεν έχει παραγίνει το κακό, να κατάφερνα κάτι...αλλά όταν είναι τόσο άσχημα δεν γίνεται.
Αν θες δοκίμασε το πάντως, δεν κάνει πολύ θόρυβο, δεν την φοβήθηκε τη μηχανή καθόλου. Απλά τσαντιζόταν με την διαδικασία, αλλά πάλι αυτό το γατί τσαντίζεται με τα πάντα.!
και η Κάντι έτσι είναι πολύ στριμένη με τα πάντα εκνευρίζεται δεν θέλει να την ακουμπάνε δεν θέλει να την κοιτάζουν, δεν ξέρω αν θα πιάσει σ αυτήν, εγώ πήρα μία μηχανή ειδική για ζώα, αλλά μόλις την άνοιξα έκανε τόσο θόρυβο που που δεν καθόταν με τίποτα. Εσύ ποια μηχανή πήρες;

Παράθεση

Sof

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sof

H Sof έγραψε στις 21:35, 10-06-08:

Moser Primat γράφει στο κουτί, επαγγελματική για κομμωτήρια είναι.
Δεν είναι ότι τη φοβόταν, αλλά εδώ δεν με αφήνει να τον χτενίσω, πόσο μάλλον αυτό

Αν ποτέ θελήσεις μπορώ να στη δανείσω μήπως καταφέρεις την δικιά σου, αλλά θέλει πολύ υπομονή. Και να καθόταν ο Φρίξος, πάλι όλο το βράδυ θα μας έπαιρνε.

Παράθεση

Catia

Δραστήριο Μέλος

H Catia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 329 μηνύματα.

H Catia έγραψε στις 22:09, 10-06-08:

Σόρρυ βρε παιδιά που δεν έχω ανταποκριθεί στις απαιτήσεις των φαν μας αλλά είμαι σε μια φάση που φεύγω από το σπίτι στις 8 το πρωί και γυρνάω 10-11 το βράδυ. Οι φωτό που έχω τον αδικούν αλλά θα κάνω μια προσπάθεια να τις ανεβάσω, το Σ\Κ ίσως. Θα βγάλω και καμμιά τώρα που είναι σα Γκρέμλιν!!!
Όσο ήρεμο κι αν είναι το γατί πάντως δεν θα κάτσει να του ξυρίσεις τις...ευαίσθητες περιοχές!!! Εμένα πάντως δεν τον νάρκωσε εντελώς, ηρεμιστικό του έδωσε.
Προσοχή όμως σε κάτι που δεν είχα προβλέψει: αυτές τις μέρες που έπιασε απότομα κρύο και υγρασία ο καημενούλης κρυολόγησε. Είναι ακεφούλης, κοιμάται πάνω στην τηλεόραση που βγάζει μπόλικη ζέστη και έχει και λίγο ευκοίλια(ευτυχώς όχι καμμιά τρελλή διάρροια). Ο ψυχάκος προχθές που έβρεχε βγήκε στο παράθυρο να δει τη βροχή, κοιτάω και τον βλέπω να τρεμουλιάζει!!! Μέσα και στην κουβέρτα γρήγορα αλλά πρόλαβε και την άρπαξε... Περιμένετε λοιπόν να σφίξουν οι ζέστες!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:41, 10-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Catia
Σόρρυ βρε παιδιά που δεν έχω ανταποκριθεί στις απαιτήσεις των φαν μας αλλά είμαι σε μια φάση που φεύγω από το σπίτι στις 8 το πρωί και γυρνάω 10-11 το βράδυ. Οι φωτό που έχω τον αδικούν αλλά θα κάνω μια προσπάθεια να τις ανεβάσω, το Σ\Κ ίσως. Θα βγάλω και καμμιά τώρα που είναι σα Γκρέμλιν!!!
Όσο ήρεμο κι αν είναι το γατί πάντως δεν θα κάτσει να του ξυρίσεις τις...ευαίσθητες περιοχές!!! Εμένα πάντως δεν τον νάρκωσε εντελώς, ηρεμιστικό του έδωσε.
Προσοχή όμως σε κάτι που δεν είχα προβλέψει: αυτές τις μέρες που έπιασε απότομα κρύο και υγρασία ο καημενούλης κρυολόγησε. Είναι ακεφούλης, κοιμάται πάνω στην τηλεόραση που βγάζει μπόλικη ζέστη και έχει και λίγο ευκοίλια(ευτυχώς όχι καμμιά τρελλή διάρροια). Ο ψυχάκος προχθές που έβρεχε βγήκε στο παράθυρο να δει τη βροχή, κοιτάω και τον βλέπω να τρεμουλιάζει!!! Μέσα και στην κουβέρτα γρήγορα αλλά πρόλαβε και την άρπαξε... Περιμένετε λοιπόν να σφίξουν οι ζέστες!!
Δεν πειράζει αγαπητή,είμαστε πιστοί φανς και θα περιμένουμε.Καλή ξεκούραση.Και περαστικά στον ομορφούλη.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 23:20, 10-06-08:

Αν ποτέ θελήσεις μπορώ να στη δανείσω μήπως καταφέρεις την δικιά σου, αλλά θέλει πολύ υπομονή. Και να καθόταν ο Φρίξος, πάλι όλο το βράδυ θα μας έπαιρνε.
Sof ευχαριστώ παρα μα πάρα πολύ, έχω γεμίσει τον τόπο μηχανές κ καμία δεν κάνει από την άλλη δεν παίρνω απόφαση να τους δώσω κ το χάπι γιατί τα φοβάμαι όλα αυτά, αλλα αναγκαστικά, δεν γίνεται να κάνουμε κάθε 3 μήνες νάρκωση για κούρεμα. Είναι επικίνδυνο, άσε που με το που αρχίζει να μεγαλώνει το μαλλί πάλι κάνει κόμπους. Δεν ξέρω μου είπε sublime για ένα μαλακτικό θα το δοκιμάσω και αυτό κ βλέπουμε

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 23:41, 10-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Sli8erin
Zbeebz λέω να σε προσλάβω για το χειμώνα να κάνεις τα φώτα στο μηχανάκι μου. Η αν δεν μπορείς εσή θα πάρω μια φωτογραφία σου
Άργησες λίγο, έκανα λέιζερ και τα πέταξα τα γυαλιά! Όμως αν είναι να τα ξαναεπιστρατεύσω για να γελάσει το χείλι σου, συνγατιώτισσα!!!

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 23:43, 10-06-08:

Α, τον καημένο τον γατούλη που πήγε για μαλλί και βγήκε... κουρεμένος! Περαστικά του!
Καλά, να δω γατί να κάθεται για αποτρίχωση μπικίνι και τι στον κόσμο πια!!!
Όσο για τις φωτό, τις περιμένουμε εναγωνίως όποτε μπορέσεις!

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 23:56, 10-06-08:

Catia περαστικά στο γατουλίνι σου. μήπως όμως η διάρροια δεν οφείλεται σε κρύωμα αλλά έχει σκουλήκια
Αρχική Δημοσίευση από Zbeebz
Άργησες λίγο, έκανα λέιζερ και τα πέταξα τα γυαλιά! Όμως αν είναι να τα ξαναεπιστρατεύσω για να γελάσει το χείλι σου, συνγατιώτισσα!!!
Κρίμα έχασες μια λαμπρή καριέρα

Παράθεση

Sof

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sof

H Sof έγραψε στις 09:18, 11-06-08:

Sof ευχαριστώ παρα μα πάρα πολύ, έχω γεμίσει τον τόπο μηχανές κ καμία δεν κάνει από την άλλη δεν παίρνω απόφαση να τους δώσω κ το χάπι γιατί τα φοβάμαι όλα αυτά, αλλα αναγκαστικά, δεν γίνεται να κάνουμε κάθε 3 μήνες νάρκωση για κούρεμα. Είναι επικίνδυνο, άσε που με το που αρχίζει να μεγαλώνει το μαλλί πάλι κάνει κόμπους. Δεν ξέρω μου είπε sublime για ένα μαλακτικό θα το δοκιμάσω και αυτό κ βλέπουμε
Koίτα, εμένα παραδόξως με αφήνει να τον μπανιαρίζω που και που.
Αυτό που μου είχε πει ο κος Πάνος είναι πως μπορώ να του βάζω λάδι, πριν γίνουν οι κόμποι και να τον λούζω μετά.
Το λάδι ξεμπερδεύει, μου είπε, τις τρίχες.
Θα προσπαθήσω να το κάνω, έστω και προληπτικά, μετά το κούρεμα τη παρασκευή.
Έχε το στο μυαλό σου, δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά για να το λέει έτσι θα είναι

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 15:21, 11-06-08:

Koίτα, εμένα παραδόξως με αφήνει να τον μπανιαρίζω που και που.
Αυτό που μου είχε πει ο κος Πάνος είναι πως μπορώ να του βάζω λάδι, πριν γίνουν οι κόμποι και να τον λούζω μετά.
Το λάδι ξεμπερδεύει, μου είπε, τις τρίχες.
Θα προσπαθήσω να το κάνω, έστω και προληπτικά, μετά το κούρεμα τη παρασκευή.
Έχε το στο μυαλό σου, δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά για να το λέει έτσι θα είναι
Τι λάδι είναι αυτό κ που το βρίσκω; Θα παραλάβω τι λοσιόν και το eyeenvie την Τρίτη οπότε θα σου πω εντυπώσεις γιατί θα πάμε γραμμή για μπάνιο. Κάτι που ξέχασα να σου πω ότα πας το Φριξουλίνι για κούρεμα να πεις το γιατρό σου να μην κάνεις ολική ανεσθησία, και επίσης να ρωτήσεις αν έχει αντίδοτο, είναι σημαντικό αυτό, Να το σκεφτείς αν θα τον κουρέψεις εκεί

Παράθεση

Sof

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sof

H Sof έγραψε στις 16:32, 11-06-08:

Τι λάδι είναι αυτό κ που το βρίσκω; Θα παραλάβω τι λοσιόν και το eyeenvie την Τρίτη οπότε θα σου πω εντυπώσεις γιατί θα πάμε γραμμή για μπάνιο. Κάτι που ξέχασα να σου πω ότα πας το Φριξουλίνι για κούρεμα να πεις το γιατρό σου να μην κάνεις ολική ανεσθησία, και επίσης να ρωτήσεις αν έχει αντίδοτο, είναι σημαντικό αυτό, Να το σκεφτείς αν θα τον κουρέψεις εκεί
Καλέ λαδάκι του Θεού εννοεί, αυτό που βάζουμε στη σαλάτα και κάνουμε παπάρα
Όσο για το αντίδοτο, ναι, ευτυχώς ο αίλουρος έχει αντίδοτο και συνέρχεται αμέσως το γατόνι.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 17:10, 11-06-08:

Καλέ λαδάκι του Θεού εννοεί, αυτό που βάζουμε στη σαλάτα και κάνουμε παπάρα
Ααααα! τώρα κατάλαβα!

Παράθεση

!-bourboulithra-!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη !-bourboulithra-!
. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O !-bourboulithra-! έγραψε στις 18:31, 11-06-08:

έπεσα τυχαία πάνω σ'αυτο το θέμα,και διαπόστωσα οτι με αφορά άμεσα!οχι για να κουρευτώ εγω,αλλα η Πάτυ μου,που τα εχει παίξει τελείως με τόσο τρίχωμα!την βρίκαμε αδέσποτη,αλλα σίγουρα είναι ράτσας με τόσο τρίχωμα!και η δικιά μου τον τελευταιο καιρό γλύφεται ο.λ.η. τ.η.ν. ω.ρ.α. και αφήνει τουφες ολόκληρες!δεν ήξερα όμως ότι κουρεύονται οι γάτες!νόμιζα ότι το αντιμετωπίζουν μόνες τους με το γλύψιμο!το πήγες σε τέτοιο μαγαζί που είναι κωμμοτήριο για ζώα και καλλωπισμου και τέτοια?πόσο περίπου πάει το...μαλλι??

Παράθεση

Catia

Δραστήριο Μέλος

H Catia έγραψε στις 02:05, 14-06-08:

Catia περαστικά στο γατουλίνι σου. μήπως όμως η διάρροια δεν οφείλεται σε κρύωμα αλλά έχει σκουλήκια?
Α, όχι κούκλα μου, σ'ευχαριστώ αλλά δεν έχουμε τέτοιο φόβο, είμαι πολύ τυπική στο θέμα της αποπαρασίτωσης. Τα γατούνια μου δε βγαίνουν έξω, δεν τρώνε τίποτε ωμό και τα αποπαρασιτώνω (προληπτικά) τακτικά. Τέλη Μαρτίου πήρανε Stronghold και Drontal, τώρα είναι ο καιρός τους πάλι. Αφού η κτηνίατρος που τον κούρεψε δεν βρήκε ούτε έναν ψύλο.
Μπουρμπουλήθρα, τι βλέπω, είσαι συγχωριανή? Τώρα σε είδα, καλώστην!! Μη νομίζεις, και εγώ εδώ έμαθα για το κούρεμα και το συνιστώ, απλά περίμενε να ζεστάνει λίγο ακόμη, να σταματήσουν οι βροχές που έχουμε αυτές τις μέρες. Σε κτηνίατρο πήγαμε καλέ, μια γλυκύτατη κοπέλα, εκεί πάει και η moukelis, αν θέλεις στείλε μου π.μ να σου γράψω τα στοιχεία της. 20 ευρώ μας πήρε, δεν ξέρω, καλά δεν είναι??
Και τέλος τα νέα της υγείας μας: σήμερα επιτέλους είναι καλύτερα, πήρε αντιδιαρροϊκό φάρμακο, ζέστανε και ο καιρός και χορεύει πάλι:up:!! Εντάξει, είναι ακόμη λίγο κομμένος αλλά καλύτερα. Του πήρα και ειδικές κροκέτες και μου'πε να τις φάω εγώ!!! Τι με ζουμί από κρέας τις ανακάτεψα, τι με κονσέρβα, τίποτε...
Πάντως νάστε και πάλι καλά, το κόλπο με το χάπι τριμμένο μέσα σε λίγη λιχουδιά εδώ το έμαθα. Ευτυχώς έχει πάθος με το τυρί φιλαδέλφεια οπότε το έβαζα μέσα σε λίγο τυρί(λαιτ παρακαλώ!!!) και το έγλειφε από το χέρι μου με πάθος.
Προσπάθησα για φωτό αλλά πρέπει να τις επεξεργαστώ πρώτα και είναι πολύ αργά, καληνύχτα τώρα και τα ξαναλέμε αύριο..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 09:11, 14-06-08:

Πολυ χαιρομαι που είναι καλύτερα!Ώστε έτσι ο κοιλιόδουλος,Philadelfia ε;

Παράθεση

ΑΝΝΑ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΑΝΝΑ
H ΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πανω απο 30... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.

H ΑΝΝΑ έγραψε στις 14:49, 07-07-08:

Παιδια σε 3 ωρες θα παμε το μινωακι για κουρεμα...Ο κτηνιατρος το προτεινε.Εγω δε ξερω ανησυχω λιγο!Κουρευονται οι γατες?δεν ειναι ρατσας...Πως θα νιωθει μετα?θα ξαναβγουνε οι τριχες?Βεβαια βγαζει παρα πολλες τριχες και ο αρ/κος μου επιμενει αλλα...εχω λιγο αγχος!Εχετε ξανακουσει κατι τετοιο?

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 14:52, 07-07-08:

Μην ανησυχείς... γίνεται ειδικά στις μακρύτριχες.....
Θα ξαλαφρώσει.. με την ζέστη και θα ξαναβγούν μην φοβάσαι!!

Παράθεση

ΑΝΝΑ

Δραστήριο Μέλος

H ΑΝΝΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πανω απο 30... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.

H ΑΝΝΑ έγραψε στις 15:14, 07-07-08:

Ευχαριστω αλλα δεν ειναι μακρυτριχη...και δηλαδη θα γινει γουλι???ΣΑΝ τις σφιγκς???χιχι?

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:17, 07-07-08:

Ανάλογα ... την σκάλα της μηχανής!!!!!:cool:.....

Μπορεί να χρειαστεί να την ναρκώσει.... και αυτό μέσα στο πρόγραμμα είναι.. και εξαρτάται από τον χαρακτήρα της γάτας...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 15:21, 07-07-08:

Συγγνώμη για τη χαζή ερώτηση, αλλά ακόμα κι αν τον ξυρίσετε τον καημένο, δεν θα συνεχίσει να μαδάει; Θα είναι βέβαια πιο κοντές οι τρίχες που θα πέφτουν, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα σταματήσουν να πέφτουν....
Επιπλέον, έχω την εντύπωση ότι το τρίχωμα στις γάτες (όπως και στα περισσότερα ζώα) λειτουργεί ως μονωτικό, σε περιπτώσεις μεγάλης ζέστης δηλαδή τις κρατάει πιο δροσερές, δεν τις επιβαρύνει. Εξάλλου, οι γάτες είναι ζώα που προέρχονται από πολύ θερμά κλίματα, κάποιο λόγο ύπαρξης θα έχει το τρίχωμα, διαφορετικά θα έπεφτε εντελώς το καλοκαίρι.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 15:22, 07-07-08:

Γιατι το προτεινε σε κοντοτριχη??? Χανει τριχεσ? αν ναι εχει το γλαβαντερμ το λαδακι να πινει κα να μη της πεφτουν

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:28, 07-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Επιπλέον, έχω την εντύπωση ότι το τρίχωμα στις γάτες (όπως και στα περισσότερα ζώα) λειτουργεί ως μονωτικό, σε περιπτώσεις μεγάλης ζέστης δηλαδή τις κρατάει πιο δροσερές, δεν τις επιβαρύνει.
Αυτό ισχύει.... και είναι και ο λόγος που το ΣΥΝΗΘΕΣ είναι να κουρεύονται μόνο οι μαρκύτριχες...

Τώρα εσείς τί και πως.....

Παράθεση

ΑΝΝΑ

Δραστήριο Μέλος

H ΑΝΝΑ έγραψε στις 16:50, 07-07-08:

ωχ μη μου λετε τετοια...θα τον ρωτησω πριν κανουμε τπτ...δε το ηξερα αυτο για τη μονωση!Δηλαδη καμια απο εσας δε το εχει κανει ποτε?

Παράθεση

zorica

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη zorica
H zorica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,861 μηνύματα.

H zorica έγραψε στις 17:20, 07-07-08:

Eγω δεν θα το εκανα στον δικο μου με τπτ.Αλλα εγω εχω και μια μανια με τα μαλλιαρα

Παράθεση

Catia

Δραστήριο Μέλος

H Catia έγραψε στις 17:25, 07-07-08:

Ο δικός μου είναι ημιμακρύτριχος (ημίαιμος Αγκύρας), τον κούρεψα πριν κανα μήνα και:
α) ησύχασα από τρίχα
β) ο ψυχάκος ζωντάνεψε, καμμία σχέση με άλλα καλοκαίρια που υπέφερε και ήταν όλη μέρα τέζα στα πλακάκια με τη γλώσσα έξω. Τώρα παίζει, έχει όρεξη, άσε που καμαρώνει σα γύφτικο σκεπάρνι(το σκατό)
γ) έγινε κούκλος(εμένα πάντως μ'άρεσε!!)
Εχω προσπαθήσει να ανεβάσω φωτό αλλά δεν τα καταφέρνω, θα ξαναπροσπαθήσω αφού τις ξαναμικρύνω...

Παράθεση

Catia

Δραστήριο Μέλος

H Catia έγραψε στις 17:30, 07-07-08:

Βρε παιδιά, στο μέγεθος είναι Ο.Κ, γιατί δεν τις δέχεται και μου βγάζει the page cannot be displayed?

Παράθεση

zorica

Επιφανές Μέλος

H zorica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,861 μηνύματα.

H zorica έγραψε στις 17:34, 07-07-08:

Αντε να δουμε τον ξαδερφο.Εμεις ειμαστε Αγκυρας-Περσιας...:up:

Παράθεση

zorica

Επιφανές Μέλος

H zorica έγραψε στις 17:37, 07-07-08:

Βρε παιδιά, στο μέγεθος είναι Ο.Κ, γιατί δεν τις δέχεται και μου βγάζει the page cannot be displayed?
Εχεις επεξεργασει τη φωτο για μεγεθος και ποσο?

Παράθεση

Catia

Δραστήριο Μέλος

H Catia έγραψε στις 17:38, 07-07-08:

Τα κατάφερα?

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Χρρρ.jpg
Εμφανίσεις:  350
Μέγεθος:  104,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Άσπρη κοιλίτσα1.jpg
Εμφανίσεις:  382
Μέγεθος:  101,3 KB  
Παράθεση

Catia

Δραστήριο Μέλος

H Catia έγραψε στις 17:38, 07-07-08:

Ναιαιαιαια!!!:up:
Το πριν και το μετά!!! Κοιλίτσα για φίλημα ε? Τις άλλες λέτε να μη τις παίρνει γιατί είναι όρθιες? Μήπως βγαίνουν ψηλές?

Παράθεση

Catia

Δραστήριο Μέλος

H Catia έγραψε στις 17:52, 07-07-08:

Κι άλλη απόπειρα (τώρα που το βρήκα ε?)
Στην πρώτη η μυτούλα είναι λίγο λερωμένη γιατί μόλις είχε φάει και δεν είχε προλάβει να πλυθεί, μη μας κακοχαρακτηρίσετε...

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  Ομορφος1.jpg
Εμφανίσεις:  278
Μέγεθος:  70,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Είμαι κούκλος1.jpg
Εμφανίσεις:  404
Μέγεθος:  79,7 KB  
Παράθεση

Catia

Δραστήριο Μέλος

H Catia έγραψε στις 18:01, 07-07-08:

Την ξέρετε την παροιμία "Είπαν στο λωλό να χ..σει κι έκατσε και ξεκολώθηκε"??
Ε, αυτό είμαι κι εγώ!!!

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  Πλενοκοιμόμαστε7.jpg
Εμφανίσεις:  395
Μέγεθος:  111,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Τανιέέέμαι3.jpg
Εμφανίσεις:  337
Μέγεθος:  90,7 KB  
Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 18:10, 07-07-08:

Catia μου θα ήθελα να σου πω τι γνώμη μου γιατί να βάζεις την γατούλα σου σε τέτοια διαδικασία αφου δεν είναι μακρύτριχη; Εμένα έχουν πιάσει ένα σωρό κόμπους κ φοβάμαι να τα πάω για κούρεμα. Να ξέρεις ότι κάθε φορα που γίνεται νάρκωση υπάρχει επικινδυνότητα, καθώς κ κίνδυνος άπνοιας, επισής με κάθε ολική καταστρέφονται κ εγκεφαλικά κύτταρα, κ μπορεί η γατούλα σου να μη θέλει να πάρει ντοκτορά αλλά νομίζω ότι κάποια επίπτωση θα έχει στο ζώο κάτι τέτοιο. Νομίζω λοιπόν ότι δεν πρέπει οι κτηνίατροι να προτείνουν κάτι τέτοιο τη στιγμή μάλιστα που δεν υπάρχει λόγος για κάτι τέτοιο

Παράθεση

Catia

Δραστήριο Μέλος

H Catia έγραψε στις 18:19, 07-07-08:

Όπως έχω ήδη γράψει και στο θέμα που είχα ανοίξει τότε, δεν του έκανε νάρκωση, μια ηρεμιστική του έκανε μόνο. Ευτυχώς είναι ήσυχος ο καλούλης μου, το αντίθετο του Σείριου, είπαμε!!! Και βλέποντας τη διαφορά του από τις άλλες χρονιές θα το κάνω κάθε καλοκαίρι, είναι άλλος γάτος φέτος. 3 μήνες ήταν σαν άρρωστος, δεν γίνεται σύγκριση...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:29, 07-07-08:

Όπως έχω ήδη γράψει και στο θέμα που είχα ανοίξει τότε, δεν του έκανε νάρκωση, μια ηρεμιστική του έκανε μόνο. Ευτυχώς είναι ήσυχος ο καλούλης μου, το αντίθετο του Σείριου, είπαμε!!! Και βλέποντας τη διαφορά του από τις άλλες χρονιές θα το κάνω κάθε καλοκαίρι, είναι άλλος γάτος φέτος. 3 μήνες ήταν σαν άρρωστος, δεν γίνεται σύγκριση...
Catiaaaaaaaa,Sirius is watching you...Ωραίος ο κούκλος,αν και δε μου αρέσει που τον κούρεψε σαν κανίς...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 08:23, 08-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΝΑ
ωχ μη μου λετε τετοια...θα τον ρωτησω πριν κανουμε τπτ...δε το ηξερα αυτο για τη μονωση!Δηλαδη καμια απο εσας δε το εχει κανει ποτε?
Πάντως σε κοντότριχες όπως και να το κάνουμε ΔΕΝ συνηθίζεται, εκτός και άν υπάρχει κλινικός λόγος.... πέσιμο σε ασβέστη, κόλλα, κλπ κλπ

Όχι οτι θα πάθει τίποτα σοβαρό αν την κουρέψεις, απλά ΔΕΝ χρειάζεται.. και υπάρχει και περίπτωση να ζεσταθεί και περισσότερο αν την βλέπει ο ήλιος και αν βγαίνει έξω.

Εγώ έχω ένα βρεγμένο πατσαβούρι μόνιμα σε μια γωνία, και αν ζεσταθεί πάει εκεί.. μετά όταν το πιάνω είναι δροσερός και ευτυχισμένος!!:cool:

και μένω στο 8ο ρετιρέ, με πλάκα από πάνω!!!
Aircondition ΔΕΝ έχω ανάψει ακόμα!!! Απλά κλείνω την ημέρα και ανοίγω μόνο το βράδυ....

Παράθεση

ΕΙΡΗΝΗ11729

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΙΡΗΝΗ11729
H ΕΙΡΗΝΗ11729 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (32 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H ΕΙΡΗΝΗ11729 έγραψε στις 13:15, 27-10-08:

Καλημέρα.. Θέλω τα φώτα σας. Δεν είναι η πρώτη φορά που 'εχω γάτα αλλά αυτό δεν το έχω ξανασυναντήσει.. Πριν 7 μήνες περίπου είχα ζευγαρώσει τη γάτα μου (έχω μια περσική Ιμαλαϊων) με ένα γατούλη μιας κυρίας.. τελοσπάντων.. Με τη γέννα όλα καλά τον επεστρεψα στο σπίτι του και όλα καλα. Τον Ιούνιο με πήρε η κυρία αυτη τηλέφωνο να με ρωτήσει αν ενδιαφερόμουν για το γάτο γιατί θα τον έδινε και εγώ τον είχα συμπαθήσει πολύ.(Η κυρία έχε περίπου 30γατες!!! στο σπίτι της, σε ένα διαμέρισμα!!) Μόλις μου το είπε της είπα οτι θα πάω να τον πάρω. Και εδώ αρχίζει το πρόβλημα. Όταν μου τον είχε φέρει σίτι δεν μου δημιούργησε κάτι υποψίες γιατί ο γάτος ήταν καθαρός, παχουλός κτλ. Όταν πήγα να τον πάρω μετά το καλοκαίρι, είδα ένα άλλο γατί. Βέβαια πήγα σε ανύποπτο χρόνο χωρίς να παρω τηλέφωνο πριν κτλ. Το γατί ήταν μέσα στη βρώμα με κολλημένες ακαθαρσίες πάνω του μελαγχολικό και σχεδόν το μισό απο ότι το θυμόμουν. Τον πήρα σπ'ιτι, τον έκανα μπάνιο αλλά δεν καθάριζε έτσι όπως έπρεπε. Στο pet shop που πήγα μου είπε να τον κουρεψω γουλί και αυτό έκανα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν το τρίχωμά του θα επανέλθει και αν έπρεπε να τον κουρεψω. Απο την ημέρα πάντως που τον κουρεψα και τον πήρα σπίτι είναι άλλος γάτος. Σταμάτησε να χώνεται κάτω απο το κρεββάτι για μέρες έχει πάρει περίπου 2 κιλά και είναι αραχτός συνέχεια πανω στον καναπέ.. Τρομερή αλλαγή συμπεριφοράς σα να ντρεπότανε για την εμφάνισή του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 13:19, 27-10-08:

Ολα τα παιδιά του forum θα σου δώσουν χρήσιμες πληροφορίες κα βοήθεια... εγώ έχω να σου πω το εξής... η κυρία με τις 30 γάτες χρειάζεται μια καταγγελία για να συνέλθει... και να σωθούν τα άμοιρα ζωάκια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

CrazyTourists

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CrazyTourists
H CrazyTourists αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 287 μηνύματα.

H CrazyTourists έγραψε στις 13:23, 27-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΕΙΡΗΝΗ
Καλημέρα.. Θέλω τα φώτα σας. Δεν είναι η πρώτη φορά που 'εχω γάτα αλλά αυτό δεν το έχω ξανασυναντήσει.. Πριν 7 μήνες περίπου είχα ζευγαρώσει τη γάτα μου (έχω μια περσική Ιμαλαϊων) με ένα γατούλη μιας κυρίας.. τελοσπάντων.. Με τη γέννα όλα καλά τον επεστρεψα στο σπίτι του και όλα καλα. Τον Ιούνιο με πήρε η κυρία αυτη τηλέφωνο να με ρωτήσει αν ενδιαφερόμουν για το γάτο γιατί θα τον έδινε και εγώ τον είχα συμπαθήσει πολύ.(Η κυρία έχε περίπου 30γατες!!! στο σπίτι της, σε ένα διαμέρισμα!!) Μόλις μου το είπε της είπα οτι θα πάω να τον πάρω. Και εδώ αρχίζει το πρόβλημα. Όταν μου τον είχε φέρει σίτι δεν μου δημιούργησε κάτι υποψίες γιατί ο γάτος ήταν καθαρός, παχουλός κτλ. Όταν πήγα να τον πάρω μετά το καλοκαίρι, είδα ένα άλλο γατί. Βέβαια πήγα σε ανύποπτο χρόνο χωρίς να παρω τηλέφωνο πριν κτλ. Το γατί ήταν μέσα στη βρώμα με κολλημένες ακαθαρσίες πάνω του μελαγχολικό και σχεδόν το μισό απο ότι το θυμόμουν. Τον πήρα σπ'ιτι, τον έκανα μπάνιο αλλά δεν καθάριζε έτσι όπως έπρεπε. Στο pet shop που πήγα μου είπε να τον κουρεψω γουλί και αυτό έκανα. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν το τρίχωμά του θα επανέλθει και αν έπρεπε να τον κουρεψω. Απο την ημέρα πάντως που τον κουρεψα και τον πήρα σπίτι είναι άλλος γάτος. Σταμάτησε να χώνεται κάτω απο το κρεββάτι για μέρες έχει πάρει περίπου 2 κιλά και είναι αραχτός συνέχεια πανω στον καναπέ.. Τρομερή αλλαγή συμπεριφοράς σα να ντρεπότανε για την εμφάνισή του.
Κι εγώ έχω ξυρίσει το γάτο μου, για να αντιμετωπίσουμε ένα δερματικό πρόβλημα που είχε, και η γουνίτσα του μεγάλωσε μια χρά.
Βέβαια ο δικός μου είναι κεραμυδόγατος, αλλά δε βλέπω το λόγο να μη συμβεί το ίδιο και με το δικό σου....:up:

Παράθεση

ΕΙΡΗΝΗ11729

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ΕΙΡΗΝΗ11729 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (32 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H ΕΙΡΗΝΗ11729 έγραψε στις 13:24, 27-10-08:

Η κυρία έχει pet shop πράγμα για το οποίο μου είπε ψέμματα γι αυτό και ζευγάρωσα τη γάτα μου, γιατί δεν ήξερα. Απ'ότι μου είπε τώρα θα δώσει τις περισσότερες γάτες σε συμβολική τιμή γιατί έχει κουραστεί πολυ. Αν κάποιος ενδιαφέρεται ας επικοινωνήσει μέσω PM μαζί μου για να μη βασανίζονται τα ζωάκια έτσι..

Παράθεση

ΕΙΡΗΝΗ11729

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ΕΙΡΗΝΗ11729 έγραψε στις 13:26, 27-10-08:

Και είναι όλες ράτσας περσικές,ιμαλαϊων,ταρταρολυγες κτλ βέβαια δεν είναι μικρά γατάκια..ο δικός μου είναι 2 ετών.

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 13:30, 27-10-08:

Βασικα ο κτηνίατρος λέει σε εξοτικ φατσούλες θέλει ύπνωση με μάσκα. όχι με ένεση. Στα πετ σοπ δεν γνωρίζουν τίποτε. Είσαι τυχερή που δεν έπαθε τίποτε το γατάκι σου γιατίδεν θα έβγαζες άκρη με τους αμαθής που παίζουν με τα ζωάκια μας.

Υποθέτω ότι τώρα σε συνήθισε και βγήκε από το κρεβάτι... Το τρίχωμα λένε ότι μετά είναι καλύτερο. Και φυσικά και πήρε κιλά γιατί τον φροντίζεις.

Αλήθεια μήπως τον πήρες από μία κυρία μεταξύ κάτω πατήσια και αγ. νικόλαο; μία μεγάλη κυρία;

Παράθεση

ΕΙΡΗΝΗ11729

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H ΕΙΡΗΝΗ11729 έγραψε στις 13:34, 27-10-08:

Ναι! Όχι πολύ μεγάλη πάντως.. Και δεν τον ναρκώσαμε βέβαια.. Εννοείται πως αν υπήρχε αυτό σαν σενάριο δε θα το έκανα.. Φαντάσου πόσο καλός είναι που καθόταν σαν παναγίτσα.

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 13:38, 27-10-08:

από τη ίδια πήρα την ρέινά μου το σεπτέμβρη στην ίδια κατάσταση......

παναγίτσα στον κτηνίατρο η ρέινα.. αλλα δεν με άφησε να την κουρέψω γιατί δεν έπαιρνε την ευθύνη της νάρκωσης. (όπου είχα ρωτήσει νάρκωση με ένεση μου λέγαν) τελικά πήρα σπρέυ μαλακτικό χτένα για κόμπους και ψαλιδάκι.....

πάντως και μένα για μεγάλο διάστημα κρυβόταν η κούκλα. μόλις με συνήθισε βγήκε....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους