Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,924 εγγεγραμμένα μέλη και 717,625 μηνύματα σε 22,408 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 357 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Furminator

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,061 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 14:11, 20-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
παιδιά βρήκα αυτό: http://www.crazydeals.gr/eidika-sxed...ei-p-2242.html
Είναι καλό για γάτες...;; γιατί η τιμή του είναι εξαιρετική....!!!
Το ακρίβυνε. Το έχω βάλει και εγώ πιο πάνω που το είχε 7,99

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 14:16, 20-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από ΟΥΡΑΝΙΑ
Το ακρίβυνε. Το έχω βάλει και εγώ πιο πάνω που το είχε 7,99
το πήρες; είναι καλό για τη γατούλα σου;;; γιατί η τιμή είναι ασυναγώνιστη....περίπου 45 ευρώ το βρίσκω και εδώ η τιμή του είναι....απίθανη!!! πες μας λεπτομέρειες σε παρακαλώ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 10:56, 06-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Lord Kratos
Εγώ τα χτενίζω μια φορά την εβδομάδα, νομίζω αρκεί.
Πάντως, όσο και να την χτενίζεις πάντα θα βγάζει τρίχες.
Οπότε μην σε κάνει αυτό να μπερδεύεσαι και να την χτενίζεις περισσότερο απ' όσο πρέπει.
Γιώργο ακόμη και τώρα που ξεκίνησε το μάδημα για τα καλά; Ο Ορφέας ρε παιδιά δεν τολμάς να τον αγγίξεις και κολλάνε οι τρίχες πάνω σου, μιλάμε για τρελό μάδημα! Κι είναι και μικρούλης ακόμη... Σκεφτόμουν μήπως να του έκανα λίγο πιο συχνά αλλά δεν ξέρω, μην του δημιουργήσω και κανένα πρόβλημα...

Μόλις βρήκα αυτό:
While weekly deShedding is fine for short hair pets, medium to long hair pets may need to be deShedded a few minutes each day to prevent mats, tangles and dirt.
από την ιστοσελίδα της furminator-grooming tips http://www.furminator.com/grooming-tips

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 06-03-13 στις 11:06. Αιτία: προσθήκη στοιχείων
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 16:13, 06-03-13:

Γιώργο ακόμη και τώρα που ξεκίνησε το μάδημα για τα καλά; Ο Ορφέας ρε παιδιά δεν τολμάς να τον αγγίξεις και κολλάνε οι τρίχες πάνω σου, μιλάμε για τρελό μάδημα! Κι είναι και μικρούλης ακόμη... Σκεφτόμουν μήπως να του έκανα λίγο πιο συχνά αλλά δεν ξέρω, μην του δημιουργήσω και κανένα πρόβλημα...
Νομίζω ότι εξαρτάται κι από την τριχόπτωση της κάθε γάτας.
Για παράδειγμα, εμένα ο Απόλλωνας που είναι μακρύτριχος δεν μαδάει και δεν αφήνει πολλές τρίχες, ίσως αφήνει ελάχιστες.
Η Άρτεμις που είναι κοντότριχη αφήνει πολύ περισσότερες οπότε χρειάζεται βούρτσισμα σε πιο συχνή βάση.

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 10:34, 30-03-13:

Όχι πως με ενδιαφέρει, αλλά έτσι να απο περιέργεια ρωτάω, Πότε σταματά η περίοδος της τριχόπτωσης ?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 10:59, 30-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας-77
Όχι πως με ενδιαφέρει, αλλά έτσι να απο περιέργεια ρωτάω, Πότε σταματά η περίοδος της τριχόπτωσης ?
Υποτιθεται πως σταματαει τελος του καλοκαιριου, αλλα οπως πανε τα τελευταια χρονια τα καλοκαιρια μας Ηλια μου, υπολογισε τελος Σεπτεμβρη με αρχες Οκτωβρη.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 15:36, 26-08-13:

Καλησπέρα!!!

Εχω απορία!!
Βρήκα σε ένα site (crazy deals) προσφορά τη βούρτσα της furminator!
Σίγουρα θα το έχετε δει πολλοί από εσάς! Πήρα τηλ στο κατάστημα , γιατί έλεγε το site πως η προσφορά είχε "κλείσει", για να ρωτήσω μπας και ισχυεί!
Λοιπόν ισχύει, αλλά θέλω να ρωτήσω ... είναι αυθεντική η βούρτσα??

Γιατί μπήκα στη "σελίδα" της fumrinator και τα προιόντα μου φαίνονται λίγο διαφορετικά από αυτό που δίνει η προσφορά??
Το έχετε τσεκάρει εσείς??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 10:53, 27-08-13:

Η τιμή της ποια είναι;
Ρωτάω γιατί το Furminator είναι λίγο ακριβό, εάν θυμάμαι καλά κοστίζει γύρω στα 25 - 30 ευρώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη akoylini
Ο Ακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

O akoylini έγραψε στις 19:01, 27-08-13:

αν ειναι αυτο που δειχνει στην φωτο οχι δεν ειναι FURMINATOR.
αν δεις στην σελιδα τους http://www.furminator.com/hairball-r...ats/Tools.aspx η λαβη που κρατας το furminator ειναι κυκλικη και επισης εχει και το κουμπακι για να βγαζεις τις τριχες απο πανω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 19:26, 27-08-13:

Αρχική τιμή λέει 18 ευρω το μικρό και τελική τα 10€ με την προσφορά!
Επάνω γράφει furminator αλλά μου φαίνεται στη φωτογραφια οτι έχει αρκετές διαφορές με αυτά του official site

Η προσφορα που βρήκα είναι ίδια με αυτη που είχε βρει η KAt-cats

Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη akoylini
Ο Ακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

O akoylini έγραψε στις 20:56, 27-08-13:

δεν ξερω ρε παιδες εγω αν εβρισκα κατι τετοιο να λεει και furminator μεχρι και τεστ dna θα του εκανα για να μην μας περνανε για χαζους.για φαντασου να εχουν βαλει μια λεξη furminator και να μην ειναι!!!!!!!!!!!που ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν ειναι καθως το φθηνοτερο εχει περι τα 30 ευρω.

Παράθεση

Agiyi

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Agiyi
Ο Agiyi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O Agiyi έγραψε στις 23:53, 04-04-16:

Χαιρεται χαίρεται!
Ας μπούμε κατευθείαν στο ψητό. Το χαζό μου μαδάει πολύ!! Υποθέτω φυσιλογικό για την εποχή, και άλωστε τόσο μάδαγε και πέρισυ και προπερσυ.
Είχα πάρει πέρισυ μια βούρτσα Furminator και την χτένιζα μέρα παρα μέρα, και ήταν κάπως καλύτερη η κατάσταση. Ποτέ δεν της άρεσε η διαδικασία και πάντα διαμαρτυρόταν, αλλά στο τέλος καθόταν και την χτένιζα όσο με άφηνε. Φέτος όμως δεν το δέχετε καθόλου... Όσες φορές παω να την χτενίσω διαμαρτύρετε πολύ έντονα, δεν κάθετε καθόλου ήρεμα και κουνιέτε συνέχεια και βγάζει και νύχια (δεν μου βγάζει ποτέ νύχια ούτε καν στο παιχνίδι..)..
Τι έγινε;;
Την βούρτσα την είχα πάρει για Long Hair αν και το χαζό μου δεν είναι μακρύτριχο, αλλά έχει λίγο μακρύτερο τρίχωμα σχεδόν απο όλων των γνωστών μου που έχουν γατούλες (ίσως ημι-μακρίτριχο; ). Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό; Δηλαδή μπορεί αν πάρω για short hair να μην την ενοχλεί τόσο; Ή απλά δεν της αρέσει το βούρτσισμα γενικά; Και αν δεν της αρέσει, τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;; :/

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Agiyi : 05-04-16 στις 00:06.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,379 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:10, 05-04-16:

Στη θέση σου, το πρώτο που θα σκεφτόμουν ως αιτία είναι οτι απλώς... ξεσυνήθισε τη διαδικασία του χτενίσματος.
Μια υπόθεση κάνω, κι επειδή αναφέρεσαι στο πέρυσι και το συγκρίνεις χρονικά με το φέτος, μήπως άφησες αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα να περάσει χωρίς χτένισμα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 01:40, 05-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από Agiyi
Την βούρτσα την είχα πάρει για Long Hair αν και το χαζό μου δεν είναι μακρύτριχο, αλλά έχει λίγο μακρύτερο τρίχωμα σχεδόν απο όλων των γνωστών μου που έχουν γατούλες (ίσως ημι-μακρίτριχο; ). Υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό; Δηλαδή μπορεί αν πάρω για short hair να μην την ενοχλεί τόσο; Ή απλά δεν της αρέσει το βούρτσισμα γενικά; Και αν δεν της αρέσει, τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;; :/
Αν και πιθανότατα απλά σταμάτησε να ανέχεται το βούρτσισμα επειδή... έτσι θα πρότεινα ή να πάρεις Furminator Short Hair ή (επειδή είναι τσουχτερό) μια απλή βούρτσα να τη χτενίζεις. Το Furminator Long Hair σίγουρα δεν κάνει για τη Σονάτα αφού δεν είναι μακρύτριχη οπότε, ειδικά επειδή είναι furminator δηλαδή βαρβάτο εργαλείο, θα πρότεινα να μην το χρησιμοποιήσεις ξανά στη μακρύτριχη έκδοση καλού κακού.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nasstazia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nasstazia
H nasstazia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H nasstazia έγραψε στις 18:41, 06-04-16:

Επειδή και η δική μου είναι ημι-μακρύτριχη έχω πάρει και εγώ αυτό για long hair. Απλά πρέπει να τη χτενίζεις πολύ απαλά και με μαλακές κινήσεις. Αν μου ξεφύγει και το κάνω πιο απότομα παραπονιέται εντόνως!
Από ότι έχω καταλάβει επειδή δεν είναι τόσο μακρυά η τρίχα της αν το πιέσω παραπάνω ακουμπάει η "λεπίδα" στο δερματάκι της και την ενοχλεί. Από την άλλη δε νομίζω ότι με αυτό για short hair θα κάναμε δουλειά.
Εγώ πάντως το χρησιμοποιώ 1-2 φορές την εβδομάδα και έχω δει μεγάλη διαφορά στην ποσότητα της τρίχας που αφήνει πίσω της.

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Felice
H Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 και παραπάνω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

H Felice έγραψε στις 01:35, 11-04-16:

Το furminator να ξερετε οτι ξυρίζει!
Αλλα για οσους δεν εχουν ξυριστική ειναι οτι πρεπει.
3 χτενίσματα και εχει φυγει ολο το τρίχωμα το χειμερινο!!

Παράθεση

4&2 cat (Χριστίνα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη 4&2 cat
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H 4&2 cat έγραψε στις 12:17, 11-04-16:

Πολυ πιθανο να μην κανει το long hair για το δικο της τριχωμα!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 10:56, 05-05-16:

Καλημέρα σε όλους! να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη furminator. Αν η μία γάτα είναι μακρύτριχη και η άλλη κοντότριχη - όχι πολύ - ενδιάμεσα θα έλεγα τι γίνεται;;; ποια παίρνουμε τελικά για να καλύψουμε και τις δύο γάτες;;; Γνωρίζετε;

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,379 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:54, 05-05-16:

Σ'αυτή την περίπτωση συνιστάται το furminator medium (το κίτρινο), που θα καλύπτει και τα δυο

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 13:36, 06-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Σ'αυτή την περίπτωση συνιστάται το furminator medium (το κίτρινο), που θα καλύπτει και τα δυο

σε ευχαριστώ πολύ!!! κάπως έτσι το σκέφτηκα και εγώ για να καλύψω και τις δύο!!!

Μήπως γνωρίζετε σημεία αγοράς με καλύτερες τιμές...;;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kat-cats : 06-05-16 στις 13:52.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:55, 06-05-16:

Δυστυχώς δεν ξέρω τίποτα για τις σημερινές τιμές.. Το δικό μας, που είναι το small (το μοβ) το είχα αγοράσει από συνοικιακό petshop, πριν 3 χρόνια περίπου, γύρω στα 30 ευρώ (ήταν και τιμή ευκαιρίας). Το κυριότερο πρόβλημα είναι οτι το κίτρινο δεν γνωρίζω καν πόσα καταστήματα στην Ελλάδα το διαθέτουν.
Μήπως καλύτερα να το προμηθευτείς μέσω internet

Παράθεση

Agiyi

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Agiyi
Ο Agiyi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O Agiyi έγραψε στις 14:53, 07-05-16:

:Ο Δεν το ήξερα οτι υπάρχει Medium!
Ισως αυτό κάνει καλύτερα και στην Σονατούλα μου, που όπως είπα δεν είναι μακρύτριχο αλλά δεν είναι και τόσο κοντότριχο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 16:08, 07-05-16:

Kαλησπέρα και από μένα .Λοιπόν μπήκα και γω στο πειρασμο και αγόρασα αυτή τη χτενα πριν 5 μήνες . Ο δικός μου είναι αυτό που μάλλον λέμε μαλλιαρός αλλά όχι και Περσίας . Σύμφωνα με τη γνώμη της πωλήτριας στο pet shop , πήρα το μωβ , για μακρύτριχες . Η τιμή ήταν 42 ευρώ . Το μετάνοιωσα . Περισσότερο γιατί βρήκα σε άλλο pet shop παρόμοια χτένα με 8 ευρώ και έπρεπε αρχικώς να δοκιμάσω αυτή . Επειδη τον χτενίζω τακτικα και με συμβατική χτένα του αρέσει . Οταν χρησιμοποιώ όμως την furminator πρέπει να τον βρω σε πολύ καλή διάθεση και οι κινήσεις μου να είναι πολυ μαλακές .Πρέπει όντως να είναι κάτι σαν ξυριστική μηχανη και όχι όπως μου την πλάσαραν , ότι δλδ αποβάλλει το νεκρό τρίχωμα . Στο κατάστημα μου είχαν πει για συντηριτική χρήση . Μία φορά κάθε 20 ημέρες .

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 02:25, 08-05-16:

:Ο Δεν το ήξερα οτι υπάρχει Medium!
Ισως αυτό κάνει καλύτερα και στην Σονατούλα μου, που όπως είπα δεν είναι μακρύτριχο αλλά δεν είναι και τόσο κοντότριχο.
Ναι υπάρχει και κάνει και καλή δουλειά. Όμως δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να το βρεις.
Εδώ η μικρή μου "ανιχνεύει" το κλασσικό μικρό μοβ.

Kαλησπέρα και από μένα .Λοιπόν μπήκα και γω στο πειρασμο και αγόρασα αυτή τη χτενα πριν 5 μήνες . Ο δικός μου είναι αυτό που μάλλον λέμε μαλλιαρός αλλά όχι και Περσίας . Σύμφωνα με τη γνώμη της πωλήτριας στο pet shop , πήρα το μωβ , για μακρύτριχες . Η τιμή ήταν 42 ευρώ . Το μετάνοιωσα . Περισσότερο γιατί βρήκα σε άλλο pet shop παρόμοια χτένα με 8 ευρώ και έπρεπε αρχικώς να δοκιμάσω αυτή . Επειδη τον χτενίζω τακτικα και με συμβατική χτένα του αρέσει . Οταν χρησιμοποιώ όμως την furminator πρέπει να τον βρω σε πολύ καλή διάθεση και οι κινήσεις μου να είναι πολυ μαλακές .Πρέπει όντως να είναι κάτι σαν ξυριστική μηχανη και όχι όπως μου την πλάσαραν , ότι δλδ αποβάλλει το νεκρό τρίχωμα . Στο κατάστημα μου είχαν πει για συντηριτική χρήση . Μία φορά κάθε 20 ημέρες .
Νομίζω κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, ακόμα και για γάτες που έχουν το ίδιο μήκος τρίχας. Στη δική μου που τυπικά ανήκει στις κοντότριχες (αν και το μαλλί της είναι κάτι παραπάνω πιο μακρύ), μόνο το Furminator κάνει σωστή δουλειά. Ναι είναι αρκετά ακριβό, αλλά αξίζει. Πριν από αυτό είχα δοκιμάσει παρόμοιες χτένες, αντίγραφα σε πολύ χαμηλότερη τιμή, αλλά δεν έκαναν πιο αποτελεσματική δουλειά απ'ότι θα έκανε και μια κοινή χτένα ή βούρτσα. Και μπορώ οτι κάθε άλλο παρά, κλαίω τα χρήματα που έδωσα τότε.
Επίσης δεν είδα να "ξυρίζει", απλώς, αφαιρεί τις νεκρές τρίχες που έτσι κι αλλιώς θα έπεφταν, ή θα της έτρωγε με επιπτώσεις στο στομάχι της που είναι έτσι κι αλλιώς ευαίσθητο. Το χειμώνα το χρησιμοποιώ σπάνια (1 φορά το μήνα περίπου), αλλά όταν αρχίσει και γίνεται η αλλαγή τριχώματος, 2 φορές την εβδομάδα.
Αλλά, είναι και στα γούστα της κάθε γάτας κατά πόσο το ανέχεται. Όχι μόνο τη συσκευή, αλλά και γενικά το χτένισμα.

Η Τέρψη πάντως το απολαμβάνει τόσο, που μου γυρίζει και κοιλίτσα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 08-05-16 στις 06:34. Αιτία: προσθήκη κειμένου
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 09:13, 09-05-16:

Ναι υπάρχει και κάνει και καλή δουλειά. Όμως δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να το βρεις.
Εδώ η μικρή μου "ανιχνεύει" το κλασσικό μικρό μοβ.

Νομίζω κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, ακόμα και για γάτες που έχουν το ίδιο μήκος τρίχας. Στη δική μου που τυπικά ανήκει στις κοντότριχες (αν και το μαλλί της είναι κάτι παραπάνω πιο μακρύ), μόνο το Furminator κάνει σωστή δουλειά. Ναι είναι αρκετά ακριβό, αλλά αξίζει. Πριν από αυτό είχα δοκιμάσει παρόμοιες χτένες, αντίγραφα σε πολύ χαμηλότερη τιμή, αλλά δεν έκαναν πιο αποτελεσματική δουλειά απ'ότι θα έκανε και μια κοινή χτένα ή βούρτσα. Και μπορώ οτι κάθε άλλο παρά, κλαίω τα χρήματα που έδωσα τότε.
Επίσης δεν είδα να "ξυρίζει", απλώς, αφαιρεί τις νεκρές τρίχες που έτσι κι αλλιώς θα έπεφταν, ή θα της έτρωγε με επιπτώσεις στο στομάχι της που είναι έτσι κι αλλιώς ευαίσθητο. Το χειμώνα το χρησιμοποιώ σπάνια (1 φορά το μήνα περίπου), αλλά όταν αρχίσει και γίνεται η αλλαγή τριχώματος, 2 φορές την εβδομάδα.
Αλλά, είναι και στα γούστα της κάθε γάτας κατά πόσο το ανέχεται. Όχι μόνο τη συσκευή, αλλά και γενικά το χτένισμα.

Η Τέρψη πάντως το απολαμβάνει τόσο, που μου γυρίζει και κοιλίτσα
Αλεξάνδρα η Τέρψη είναι αγγελούδι.... και υπέροχη!!!

Η Κίρα θα με φάει ζωντανή.... αλλά θα το προσπαθήσω γιατί κάνει εμετούς από τις τρίχες. Το βρήκα μέσω ίντερνετ σε καλή τιμή, 20 ευρώ το medium οπότε σκέφτομαι να το πάρω. Τώρα αν θα μπορώ να τη χτενίσω είναι ένα ζήτημα....

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 15:15, 09-05-16:

Κοριτσια καλα που εισαστε εσεις και μου ανοιγεται τα ματια!! Δεν γνωριζα καν την υπαρξη αυτου!! Πρεπει να ειναι καλο θα το ψαξω και γω να το παρω ,για να χτενιζω την Μινι μου που ειναι λιγο μακρυτριχη. Οι βουρτσες που εχω οι συμβατικες ,δεν κανουν και πολλα πραγματα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:13, 09-05-16:

Η Κίρα θα με φάει ζωντανή.... αλλά θα το προσπαθήσω γιατί κάνει εμετούς από τις τρίχες. Το βρήκα μέσω ίντερνετ σε καλή τιμή, 20 ευρώ το medium οπότε σκέφτομαι να το πάρω. Τώρα αν θα μπορώ να τη χτενίσω είναι ένα ζήτημα....
Ευχαριστούμε για το κομπλιμάν, όμως δεν είναι πάντα αγγελούδι
'Εχει κι εκείνη τις ώρες της, δηλαδή αν το επιχειρήσω την ώρα που είναι στο ζενίθ της ζωηρότητάς της και πρόθυμη για παιχνίδι, τότε θα με ξεσκίσει στα δαγκώματα (δεν με έχει γρατζουνίσει ποτέ, προτιμάει να δαγκώνει).
Μα όταν είναι σε ήρεμη φάση, γίνεται.."αλοιφή"

Η τιμή που το βρήκες είναι πάρα πολύ καλή. Αγόρασέ το και προκειμένου να το δεχτεί η Κίρα, δοκίμασε να τη δελεάσεις με κάποια λιχουδιά ίσως.. Αν δεν σου κάθεται ούτε όταν είναι σε φάση ξεκούρασης.... τι να πω...
Ίσως η Μιλού το εκτιμήσει περισσότερο

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 10:11, 10-05-16:

Ευχαριστούμε για το κομπλιμάν, όμως δεν είναι πάντα αγγελούδι
'Εχει κι εκείνη τις ώρες της, δηλαδή αν το επιχειρήσω την ώρα που είναι στο ζενίθ της ζωηρότητάς της και πρόθυμη για παιχνίδι, τότε θα με ξεσκίσει στα δαγκώματα (δεν με έχει γρατζουνίσει ποτέ, προτιμάει να δαγκώνει).
Μα όταν είναι σε ήρεμη φάση, γίνεται.."αλοιφή"

Η τιμή που το βρήκες είναι πάρα πολύ καλή. Αγόρασέ το και προκειμένου να το δεχτεί η Κίρα, δοκίμασε να τη δελεάσεις με κάποια λιχουδιά ίσως.. Αν δεν σου κάθεται ούτε όταν είναι σε φάση ξεκούρασης.... τι να πω...
Ίσως η Μιλού το εκτιμήσει περισσότερο
χαχαχαχα αγγελούδι είναι σου λέω!!! ναι η Μιλού θα το εκτιμήσει περισσότερο....γιατί η φάση ηρεμία της Κίρας κρατάει ίσα με ένα δευτερόλεπτο..... Θα το πάρω όμως έτσι για να προσπαθήσω όσο γίνεται....να την τσουρομαδίσω!!!

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 23:11, 20-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats

Καλησπέρα ! Ηθελα να ρωτήσω αν έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ αυτά τα σωληνάρια που είναι για τις τριχόμπαλες . Δίνεις στη γάτα σου μία μικρή ποσότητα την εβδομάδα και δεν κάνει καθόλου εμετούς . Εμένα ο γάτος μου δεν έχει κάνει ποτέ . Καταλαβαίνω ότι ίσως δεν είναι το υγιεινότερο απλά αναρωτιέμαι αν ξέρεις κατι παραπάνω για αυτό δεν της το δίνεις και προτιμάς να κάνει τους εμετούς.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους