Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,924 εγγεγραμμένα μέλη και 717,631 μηνύματα σε 22,410 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 282 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ομοιοπαθητική στα ζώα

Naiva

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Naiva
H Naiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H Naiva έγραψε στις 13:48, 04-02-10:

Τι γνώμη έχετε? Μου πρότειναν να πάω την γάτα μου που αρρωστένει διαρκώς, μια με αλλεργείες, μια με ουρολοιμόξεις... μου παν κοστίζει μεν αλλά το ζώο θα γίνει σταδιακά καλά..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 13:55, 04-02-10:

Nομίζω ότι δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις, αρκετά μέλη έχουν κάνει ομοιοπαθητική στα γατιά τους και έχουν δει πολύ καλά αποτελέσματα. Μία από αυτές είναι η stellak, αν θες επικοινώνησε μαζί της να σου πει περισσότερα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Naiva

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Naiva
H Naiva αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 200 μηνύματα.

H Naiva έγραψε στις 16:24, 05-02-10:

Ευχαριστω της εστειλα ήδη!

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,857 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 12:05, 06-02-10:

Naiva, κράτα αυτό το θέμα ανοιχτό κι όταν είναι κατάλληλη στιγμή, ενημέρωσέ μας για την πορεία της γατούλας. Θα είναι πολύ καλό να ξέρουμε τα αποτελέσματα της ομοιοπαθητικής στις αλλεργίες και στα δερματικά προβλήματα. Η δική μας εμπειρία ήταν με το άσθμα.
Καλή τύχη στο γατουλάκι.

Παράθεση

starter

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη starter
H starter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 600 μηνύματα.

H starter έγραψε στις 13:02, 06-02-10:

Στέλλα και εμείς χρειαζόμαστε βοήθεια.Ο μικρούλης μου έχει διαγνωστεί με άσθμα και αυτές τις μέρες είναι σε έξαρση και η αλήθεια είναι οτι σχεδόν απο τον δεύτερο μήνα της ζωής του όλο κάτι παίρνει είτε αντιβίωση είτε κορτιζόνη.Τώρα δεν του δίνω τίποτα πια αλλά υποφέρει αυτός υποφέρω και εγώ μαζί του.Μου έδωσαν το τηλέφωνο μιας κτηνιάτρου στην Θεσσαλονίκη που ασχολείται με την ομοιοπαθητική και σκέφτηκα να του κλείσω ένα ραντεβού γιατί φοβάμαι πια για την υγεία του. Μπορείς να με ενημερώσεις για το ποιά περίπου είναι η διαδικασία;

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,857 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 16:25, 06-02-10:

Κλαίρη μου, δε νομίζω ότι πρέπει να σου επισημάνω κάτι ιδιαίτερο, σίγουρα θα σε ενημερώσει η γιατρός σας καλύτερα. Τα 2-3 πραγματάκια που σκέφτομαι ότι ίσως πρέπει να γνωρίζεις από τώρα είναι:
1) Εάν την περίοδο που κάνει ο γατούλης ομοιοπαθητική "πέσει" κάποιο από τα ετήσια εμβόλιά του, ρώτα την ομοιοπαθητικό εάν σου το επιτρέπει. Συνήθως, δεν κάνει να πάρει κανένα φάρμακο πέρα από τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα όσο κάνετε τη θεραπεία. Εμείς παραλείψαμε ένα εμβόλιο αλλά το κάναμε κανονικά τον επόμενο χρόνο. Εννοείται ότι εκείνη την περίοδο είχα το νου μου να μην έρθει σε επαφή με κανένα ανεμβολίαστο γατί (πχ, δεν κουβάλησα κανένα αδέσποτο και δε χάϊδεψα ποτέ τη Μελίτσα, ερχόμενη απ'έξω, χωρίς να πλύνω χέρια)
2) Τα χαπάκια θα πρέπει να τα παίρνει ο γατούλης το πρωί που θα ξυπνάτε, κανένα εικοσάλεπτο με μισάωρο πριν φάει. Εάν επαναλαμβάνονται μέσα στη μέρα (δεν ξέρω πως ακριβώς θα είναι η αγωγή σας) πρέπει πάλι να είναι κάποιες ώρες νηστικός.
3) Η ομοιοπαθητικός θα σε ρωτήσει ΤΑ ΠΙΟ ΚΟΥΦΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ που μπορεί να σκεφτείς Πχ, και το λέω για να σε προετοιμάσω, διότι εγώ πήγα σα χαϊβάνι και ψαχνόμουν, κι ας είχα κάνει κι εγώ ομοιοπαθητική, σε ποιό πλευρό προτιμάει να ξαπλώνει ο γάτος! Ή αν προτιμάει και σε τι βαθμό το ψάρι ή το κρέας και πως είναι η συμπεριφορά του απέναντι στις γάτες και σε σένα. Παρατήρησέ τον καλά, αλλά ακόμη κι αν κάτι δεν το ξέρεις, το βλέπεις και το λες την επόμενη φορά.
4) Εάν τα πρώτα χάπια που θα σας δώσει δεν φέρουν αποτέλεσμα στο μήνα, πρέπει να το συζητήσετε διότι είναι πιθανό κάποιο στοιχείο να μην το "πιάσατε" και να πρέπει να αλλάξει αγωγή. Κάθε γατί, λόγω διαφορετικού χαρακτήρα, παίρνει διαφορετική αγωγή φυσικά.

Αυτά τα ολίγα. Καλή τύχη εύχομαι, μη διστάσεις καθόλου να τον προχωρήσεις με την ομοιοπαθητική, εμείς σωθήκαμε. (ό,τι χρειάζεσαι, στείλε πμ)

Παράθεση

machno

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη machno
H machno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H machno έγραψε στις 19:42, 23-03-10:

Καλησπέρα. Δεν εχω ασχοληθεί με την ομοιοπαθητική, αλλά έδωσα με την προτροπή φίλου γιατρού ομοιοπαθητικού στον σκύλο μου πριν 3 χρόνια ομοιοπαθητικά, για μυοσκελετικά προβλήματα, προσπαθώντας να τον γλυτώσω απο μία εγχείρηση στην σπονδυλική στήλη, μετά απο συζήτηση με τον κλασσικό κτηνίατρο με τον οποίο συνεργάζομαι τα τελευταία 25 χρόνια και τα αποτελέσματα ήταν θεαματικά...Το κόστος θεραπείας ελάχιστο, αφού το σκεύασμα είναι πάμφθηνο..Follow up στον γιατρό δεν έκανε το λάμπραντορ, ούτε καν επίσκεψη. Απλώς τις ακτινογραφίες και τις εργαστηριακές εξετάσεις του είδε ο γιατρός..Στις γάτες μου δεν χρειάστηκε ακόμα να προστρέξω, αλλά θα το έκανα ευχαρίστως. Αν γνωρίζει κάποιος ελληνόγλωσση βιβλιογραφία για ομοιοπαθητική σε ζώα ή ειδικούς ομοιοπαθητικούς γιατρούς ας μας ενημερώσει...

Παράθεση

κατανιδου ιωαννα

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη κατανιδου ιωαννα
H κατανιδου ιωαννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H κατανιδου ιωαννα έγραψε στις 10:32, 04-04-11:

υπαρχει κτηνιατρος ομοιοπαθητικος στην Θεσσαλονικη?????σας παρακαλω αν υπαρχει,θα ηθελα το στοιχεια του!!!ευχαριστω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

despoinaxkal

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη despoinaxkal
H despoinaxkal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H despoinaxkal Η γλυκιά μου καρδιά, η ζωη μ ειναι η ΖΩΗ έγραψε στις 10:38, 06-04-11:

Όντως δε χάνεις τίποτα. Δεν ξερω ανε χει σημασία αλλά έκανα χρόνια ομοιοπαθητική για να θεραπευσω πολλα προβληματα που οι συμβατικοί γιατροι σηκωναν τα χερια. Ένα εκ των οποίων ήταν κ η ουρολοίμωξη. Θα δεις διαφορά, απλά δεν γίνεται απο τη μια μερα στην άλλη. Όμως να ξερεις με την καταλληλη θεραπεία και το χρονικο διάστημα που απαιτείται η γατούλα σου εχει περισσότερες πιθανότητες να μην παθαίνει πάλι τα ίδια κ τα ίδια... καλή επιτυχία

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

despoinaxkal

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη despoinaxkal
H despoinaxkal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H despoinaxkal Η γλυκιά μου καρδιά, η ζωη μ ειναι η ΖΩΗ έγραψε στις 12:57, 06-04-11:

Έψαξα λίγο, δεν ξερω αν πρεπει να δημοσιευτει το τηλ..αν οχι συγγνωμη mycat απλα επειδη τρωω τα ζορια μ με το δικο μ αρρωστουλικο μωρο θελω να σας πω... ομοιοπαθητικός γιατρός στην αθηνα ΓΚΟΛΦΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ 256 (ΕΜ. ΚΕΝ. ΕΡΜΗΣ) ΧΟΛΑΡΓΟΣ
2106511784. Αν παρεις τηλεφωνο σιγουρα θα μπορει να σ προτεινει αλλο γιατρο σε Θεσσαλονίκη και όχι μονο.. Περιμένω νεα

Παράθεση

catandie (Αντυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη catandie
H Αντυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 444 μηνύματα.

H catandie μια γκρί ουρίτσα τρίβεται στα πόδια μου έγραψε στις 18:12, 10-02-12:

Καλησπέρα!! Μου πρότειναν να κάνω στείρωση στη γατουλα μου σε κτηνίατρο που χρησιμοποιεί ομοιοπαθητικη φάρμακα μετά.... Έχει κάποιος αντίστοιχη εμπειρία? ευχαριστώ!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Latrevo ta zoa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Latrevo ta zoa
H Latrevo ta zoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H Latrevo ta zoa έγραψε στις 21:35, 08-04-18:

Μπορεί κανείς να με βοηθήσει?
Να μου συστήσει κάποιο ομοιοπαθητικό φάρμακο για τον γάτο μου?
Έπαθε 2 κρίσεις άσθματος!!!
Πρώτη φορά........με δύσπνοια....
Ο γιατρός του λείπει,αυτές τις μέρες
Ξέρει κανείς απομομοιοπαθητικα??
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,383 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 09:56, 09-04-18:

Καλημέρα φίλη μου και Χρόνια πολλά.
Αν και δεν έχω ιδέα περί ομοιοπαθητικής, ωστόσο λόγω του οτι η κατάσταση του γατούλη δείχνει να είναι επείγουσα, μήπως να ζητούσες βοήθεια από κάποια κλινική ζώων που εφημερεύει, μήπως σου συστήσουν κάποιο φάρμακο από τα συμβατικά; Βέβαια δεν ξέρω αν επιτρέπεται, γιατί σου επαναλαμβάνω δεν είμαι γνώστης περί των ομοιοπαθητικών, όμως ας κάνεις ότι είναι δυνατόν μήπως φοβάμαι επιδεινωθεί χωρίς θεραπεία...
Εύχομαι με όλη μου την καρδιά να συνέλθει και να το ξεπεράσει σύντομα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους