Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,920 εγγεγραμμένα μέλη και 717,536 μηνύματα σε 22,401 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 351 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα στο σπίτι - Απορίες, προβληματισμοί

fede_gr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fede_gr
Ο fede_gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O fede_gr έγραψε στις 00:37, 16-01-11:

Παιδιά πήρα σήμερα την πρώτη μου γατούλα απο φιλοζωική. Τα βασικά τα ξέρω, μου τα είπαν και απο εκεί. Το πρόβλημα μου είναι οτι μετά απο μερικές ώρες είχει συνηθίσει το δωμάτιο που την έβαλα και άρχισε να νιαουρίζει συνεχώς. Την έχω αφήσει να τριγυρνάει σε 1-2 δωμάτια ακόμα αλλά συνεχώς νιαουρίζει. Έχει και φαϊ και νερό και η άμμος μια χαρά. Δεν ξέρω τι παίζει όμως. Τι να κάνω; να την αφήσω στο άλλο το δωμάτιο μόνη της μέχρι να σταματήσει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 00:55, 16-01-11:

Οχι μονη της αν μπορεις...μηπως ζηταει την παρεα σου νιαουριζοντας??????? Το φαγητο το νερο και την αμμο εχει συνειδητοποιησει που ειναι?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,235 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:56, 16-01-11:

Καλημερα..και καλωσηρθες.
Εφοσον δειχνει οτι δεν φοβαται..και δεν εχει προβλημα με το υπολοιπο σπιτι..δεν υπαρχει λογος να την περιορισεις.
Ειναι λογικη αυτη η αντιδραση..διοτι ειναι πολυ αγχωμενη απο την αλλαγη περιβαλλοντος.
Απλα...προσπαθησε να μην γινονται αποτομοι θορυβοι..να εισαι ηρεμη εσυ...μην την πιεσεις για χαδια..και ολα καλα θα πανε.

Παράθεση

fede_gr

Νεοφερμένος

O fede_gr έγραψε στις 01:27, 16-01-11:

Με λένε Δημήτρη καταρχήν ευχαριστώ για την βοήθεια σας. Λοιπόν ξέρει που είναι και η άμμος και το νερό και το φαϊ γιατι τα έχει χρησιμοποιήσει όλα. Τώρα το βασικό μου θέμα είναι.. Εγώ ας πούμε λέω τώρα να κοιμηθώ. Τι να την κάνω? Να την φέρω μέσα στο δωμάτιο μου; να την αφήσω εκεί; να την αφήσω ελεύθερη σε όλο το σπίτι; Πως θα γίνει να σταματήσει τα διαρκή νιαουρίσματα;

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 01:34, 16-01-11:

Κατα τη γνωμη μου αστην ελευθερη και κοιτα πως θα κυλησει...Αν δεν σε αφηνει κλεισε την πορτα του δωματιου σου τουλαχιστον για τις πρωτες μερες μεχρι να συνηθισει...

Παράθεση

fede_gr

Νεοφερμένος

O fede_gr έγραψε στις 03:45, 16-01-11:

ποπο παιδιά δεν μπορώ να κοιμηθώ ακόμα.... ό,τι και αν κάνω αρχίζει και νιαουρίζει.... δεν ξέρω μήπως ενοχληθούν και οι γείτονες....

Παράθεση

Uniqov

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Uniqov
Ο Uniqov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Uniqov έγραψε στις 04:33, 16-01-11:

χαιδεψε τη λιγο, αγκαλιασε τη..μηπως θελει παιχνιδι; σκεψου οτι στη φιλοζωικη λογικα ειχε παρεα ενω τωρα ειναι μονη σε ενα αγνωστο μερος.
κι εφοσον ξερει που ειναι το φαι και η αμμος της, πιστευω οτι μπορεις να την αφησεις ελευθερη μεσα στο σπιτι. μπορει ετσι ν'ασχοληθει με την εξερευνηση και να σταματησει τις φωνες.

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 10:27, 16-01-11:

να φανταστώ ότι η γατούλα είναι στειρωμένη έτσι; Τα νιαουρίσματα δεν τα σταματάεις καθόλου ή νιαουρίζει εξω από την πόρτα του δωματίου σου ας πουμε; Το λογικό ειναι να είναι καπως αναστατωμένη από την αλλαγή περιβάλλοντος αλλα αν αυτό συνεχιστεί για τις επομενες μέρες θα σου ελεγα να ρωτήσεις τηλεφωνικά και απο εκεί που την πήρες αλλα να την πας και σε καποιο κτηνίατρο. Κατα τ'αλλα παιζει; τρωει κανονικά; κοιμάται καθόλου; ή ειναι συνεχώς ανήσυχη;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fede_gr

Νεοφερμένος

O fede_gr έγραψε στις 11:18, 16-01-11:

Ήταν η 1η μερα εχθες. Είναι περίπου 4.5 μηνών οπότε νομίζω είναι νωρίς για στειρωση. Αυτή τη βδομάδα θα την πάω για στείρωση. ΤΕλικά κοιμηθήκαμε... δεν ξέρω γιατί αλλά πήγε άνοιξε ένα ντουλάπι της κουζίνας και κοιμηθηκε εκει μέσα. Από το σπασμένο φλυτζάνι καταλαβα που ήταν :Ρ ..... Σήμερα θα την απασχολήσω πολύ ώστε να είναι πτώμα το βράδυ και να πέσει για ύπνο (Αυτή τη στιγμή θέλει να γράψει και αυτή κάτι στον υπολογιστή :Ρ). Πως να διαμορφώσω ένα μέρος για να κοιμάται εκεί; Γιατί δεν γίνεται να κοιμάται κάθε μέρα στο ντουλάπι με τα φλυτζάνια....

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 11:31, 16-01-11:

σε περίπου ενάμισυ μήνα καλό θα είναι να την στειρώσεις. Στη φιλοζωική απ'οσο γνωρίζω κανουν και καλές τιμές. Τώρα για τον ύπνο θα μπορούσες να πάρεις ένα καλαθάκι, κουτάκι, ή ακόμα και το κουτάκι μεταφοράς της και να το βάλεις σε ενα ζεστό μέρος (κάτω απο καλοριφερ ή κοντα σε αυτό) και μέσα καποιο παλιο κουβερτάκι ή πουλοβερ σου...θα συνηθισει βρε σιγα σιγα δωστης χρόνο. Και προσοχή στα μπαλκόνια και στις ανοιχτες πόρτες τουλαχιστον μεχρι να συνηθισει και εσενα και τον χωρο.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,235 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:36, 16-01-11:

Οχι τοσο μικρη στειρωση...ας παει πρωτα 6 μηνων..ή μετα τον 1ο οιστρο.
ΥΓ...χμ..να ξερεις παντως οτι στις φιλοζωικες συνηθως δεν κανουν ολικη στειρωση,δηλαδη αφαιρεση μητρας και ωοθηκων.Καλο θα ειναι..αν αποφασισεις να την πας σε φιλοζωικη..να το ξεκαθαρισεις αυτο το πραγμα.Επισης καποιες φορες κανουν περιδεση,που ειναι οτι χειροτερο..διοτι ναι μεν δεν μενει εγκυος η γατα..αλλα εχει κανονικα οιστρους..και κινδυνευει αμεσα απο πυομητρα.

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat έγραψε στις 11:39, 16-01-11:

καλέ Πούπυ, σε 1μισυ μήνα του είπα να την στειρώσει οχι τώρα !!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:42, 16-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Nota
καλέ Πούπυ, σε 1μισυ μήνα του είπα να την στειρώσει οχι τώρα !!!!
Μα δεν το ειπα σε εσενα βρε.στο παιδι πηγαινε η απαντηση...το ξερω οτι το ειπες και εσυ..απλα,συμφωνησα και εγω...

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 11:50, 16-01-11:

Καλημερα και καλως ηρθες! Λογικο ειναι να ειναι ανασταστωμενη τις πρωτες μερες απο την αλλαγη περιβαλλοντως. Ειδικα αν εκει που την ειχαν την ειχαν ελευθερη εξω,ειναι πολυ φυσιολογικο.
Εσυ μην την αφησεις να βγει εξω.Το καλυτερο ειναι οι γατες να ζουνε αποκλειστικα εντος σπιτιου.
Θα συνηθισει σιγα σιγα και θα πανε ολα καλα. Οσο αναφορα το μερος που θα κοιμαται....συνηθωα οι γατες κοιμουνται στα κρεβατια μας οσα κρεβατακια και να τους παρουμε!

Παράθεση

fede_gr

Νεοφερμένος

O fede_gr έγραψε στις 12:43, 16-01-11:

Την στειρωση θα την κάνω κανονικά σε κτηνιατρο όταν ερθει η ώρα. Τωρα για τον υπνο δεν θα είχα πρόβλημα να κοιμάται στα πόδια μου, αλλά ας πούμε εχθες δεν καθόταν και γυρνούσε όλο το κρεβάτι ε και δεν μπορούσα εύκολα να κοιμηθώ γιατι φοβόμουν μην μου έρθει ξαφνικά σε κανα κεφάλι. Πιο πριν ήταν σε ένα σπίτι φιλοξενίας με 2-3 γατάκια ακόμα.

Το θέμα είναι ότι ας πούμε την χαϊδεύω την κάνω την ράνω αλλά μετά από λίγο αρχίζει τριγυρνάει και νιαουρίζει-κλαίει... Αυτό με προβληματίζει....

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 13:10, 16-01-11:

Παρε και κανένα παιχνιδάκι να παίξετε μαζί! Αυτό θα της κινήσει το ενδιαφέρον και θα απασχολείται με κάτι!

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 13:31, 16-01-11:

Μαλλον ψαχνει τα φιλαρακια της!

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 13:47, 16-01-11:

Ειναι η αρχη ακομα μη προβληματιζεσαι.Θα συνηθισει με τον καιρο και ολα θα πηγαινουν ρολοι!!!

Παράθεση

fede_gr

Νεοφερμένος

O fede_gr έγραψε στις 21:20, 17-01-11:

Παιδιά έχω δύο θέματα για τη γάτα μου και θέλω την βοήθεια σας:
1. Αρχίζω να πιστεύω ότι η γατα μου αν και μου είπαν ότι ειναι 4-4.5 μηνων, περνάει οίστρο. Πάρα τα θέματα προσαρμογής που ακόμα φοβάται και τρομάζει σε οτιδήποτε, νιαουρίζει συνέχεια, τρίβεται-ξύνεται όπου βρει (πόρτες, τοίχους, χέρια, ντουλάπια , ....) και ώρες ώρες κινείται συνεχώς χωρίς λόγο. Πριν λίγο πήγαινε και κοντά στο παράθυρο.

2. Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αλλα αφήνει συχνά-πυκνά άσχημες οσμές. Έλειπα για 5-6 ώρες και όταν γύρισα βρωμούσε όλο το σπίτι απο τέτοιες οσμές. Είναι φυσιολογικό; Πως μπορώ να το αντιμετοπίσω;

Κυρίως παιδιά με απασχολεί το 1ο γιατι δεν μπορώ να κλείσω μάτι ...... Παρακαλώ βοήθεια.... (Την Πεμπτη θα πάμε πρώτη φορά στον κτηνίατρο)

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:26, 17-01-11:

Κοιτα.Ο οιστρος εχει καποια συγκεκριμενα σημαδια..δηλαδη: μια φωνουλα παραπονιαρικη..εντελως διαφορετικη απο το συνηθισμενο,βαρελακια και κυριως τουρλωμα του πισου μερους του σωνματος τους.Αυτο ειναι παρα πολυ χαρακτηριστικο.Το οτι φοβαται και τρομαζει δεν εχει καμια απολυτως σχεση,ουτε το οτι τριβεται παντου(και εμενα το κανει αυτο η δικια μου και ειναι στειρωμενη χρονια τωρα)..ουτε οτι παει στο παραθυρο..ουτε οτι κινηται συνεχως..
Η οσμη μαλλον θα πρεπει να οφειλεται στο οτι κατουραει εκτος αμμολεκανης...αυτο το εκανε και η δικια μου..και μπορει να δειχνει την ανασφαλεια της και τον φοβο της.Ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ακομα..για να εχει προσαρμοστει στον καινουργιο χωρο και σε εσενα.
Υπομονη..χρειαζεται ενα χρονικο διαστημα να συνηθισει το ερμο.Εσυ..ξερεις οτι την πηρες για καλο..και οτι την αγαπας..αυτη ομως,ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ...και ειναι φυσιολογικο να εχει τετοια συμπεριφορα.

Παράθεση

fede_gr

Νεοφερμένος

O fede_gr έγραψε στις 21:32, 17-01-11:

η φωνούλα είναι ΑΚΡΩΣ παραπονιάρικη, σε καρέκλες κυρίως κάνει βαρελάκια και στριφογυρίζει επίσης αυτό που με κάνει εκπληξη σήμερα είναι ότι ΟΡΜΑΕΙ στο παράθυρο και στην κουρτίνα χωρίς λόγο λες και ψάχνει κάτι εκει πέρα. Έχει μεγάλη ανησυχία. Την άμμο της την χρησιμοποιεί κανονικά. Αυτές οι οσμές βγαίνουν ξαφνικά από το πουθενά εκεί που περπατάει ή κάθεται (εγω νομίζω ότι προκειται για αθόρυβες "πορδίτσες") αλλά δεν ξέρω....

Παράθεση

zouzounela (Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zouzounela
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.

H zouzounela έγραψε στις 21:58, 17-01-11:

Για το θέμα του ύπνου που ανέφερες, της έχεις παρει κρεβατάκι? ή έστω της έχεις φτιάξει μια "φωλίτσα"? Το ότι πηγε και κοιμήθηκε μέσα στο ντουλάπι με τα φλυτζάνια δε μου κάνει εντύπωση γιατί και ο δικός μου τρελένεται για κλειστούς χώρους (ισως να ειναι το αίσθημα ασφάλειας). Μια πολύ απλή λύση είναι μια κούτα γυρισμένη με κάποιο ύφασμα μέσα (μια μπλούζα, πανακια, πετσέτα ό,τι έχεις διαθέσιμο). Αλλά αφού ήρθε για να μείνει μπορεις να της παρεις ένα κανονικό γατοκρεβατάκι.
Αυτό με το παράθυρο μπορεί να έγινε γιατί είδε κάτι, πχ μια μύγα και να πήγε να την κυνηγήσει. Αν δε σου έχει τύχει ακόμα αυτό με τις μύγες και γενικότερα με ότιδήποτε κινείται θα σου τύχει...κάνουν σαν τρελά!!
Απο την φιλοζωική που την πήρες σου έδωσαν βιβλιάριο? Έχει κάνει εμβόλια? Αν όχι θα πρέπει να την πας στον γιατρό, να την δει, να σου λύσει ίσως και την απορία για την ηλικία και το ενδεχόμενο να είναι περνάει τον πρώτο της οιστρο.

Παράθεση

fede_gr

Νεοφερμένος

O fede_gr έγραψε στις 22:07, 17-01-11:

Μίλησα με την κοπέλα που με την έδωσε και με λέει οτι της ακούγεται σαν οίστρος (είναι φοιτήτρια κτηνιατρικής). Βιβλιάριο δεν έχει γιατι έχει κάνει μια αποπαροσίτωση μόνο. Την Πέμπτη έχω κανονίσει ραντεβού με τον κτηνίατρο. Με είπε και ο κτηνίατρος πριν που πέρασα για να κανονίσουμε το ραντεβού ότι μπορεί να είναι οίστρος. Ελπίζω να μπορέσω να την στειρώσω το γρηγορότερο δυνατό. Αυτό με τα παράθυρα το έκανε χωρίς λόγο αφού τα πατζούρια είναι κλειστά. Σαν να της τράβηξε κάτι την προσοχη ίσως μια άλλη γάτα γιατί αυτή με το που ακούει κάτι κρύβεται αμέσως.

Κρεβατάκι κανονικό δεν έχω πάρει. Έχω ένα καλαθάκι που έβαλα μία πετσετούλα μέσα. Σε ένα άλλο ντουλαπάκι έχω βάλει ενα μαξιλαράκι. Και έχω και το ονυχοδρόμιο που έχει και φωλίτσα κάτω.

Για τις οσμές που αφήνει στο άκυρο έχετε καμιά ιδέα;

Παράθεση

zouzounela (Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zouzounela
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.

H zouzounela έγραψε στις 22:11, 17-01-11:

Αν ειναι πορδίτσες θα φεύγουν με απλό αερισμό του χώρου, αν ειναι κάτι άλλο όχι.
Έχω διαβάσει για αρσενικά που "ψεκάζουν", δεν ξέρω αν και τα θηλυκά κάνουν κάτι αντιστοιχο...
Να μην ξεχάσεις να το πεις στον γιατρό όταν με το καλό την πας.

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 22:45, 17-01-11:

Για τα αέρια ένας κτηνίατρος μιας φίλης μου είπε ότι είναι από το φαγητό που έτρωγε από την παλιά ιδιοκτήτρια (μαγειρεμένο όχι κροκέτες)

Παράθεση

Kalliastar (Κάλλια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Kalliastar
H Κάλλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2,106 μηνύματα.

H Kalliastar Ride Free :) έγραψε στις 07:47, 18-01-11:

Αχού μωλέ η ψυχούλα μου. Χρειάζεται προσαρμογή.

Οι πορδίτσες των γατιών είναι όντως πολύ βρωμερές και οφείλονται είτε στην διατροφή είτε στα ενδοπαράσιτα από όσο γνωρίζω. Να της δώσει ο γιατρός και χάπι για τα σκουλικάκια μην το ξεχάσετε!
Περιμένουμε νέα σας και να βάλετε και καμιά φωτό να τη θαυμάσουμε!

Παράθεση

fede_gr

Νεοφερμένος

O fede_gr έγραψε στις 20:56, 21-01-11:

παιδιά πήγαμε στον κτηνίατρο... είπε ότι δεν είναι πολυ σίγουρος για το αν είναι η γάτα σε οίστρο γιατί δεν αντιδράει θετικά στα σημάδια και έτσι θα περιμένουμε. Είναι 5.5 μηνών τελικα. Κάναμε και το 1ο τριπλό εμβόλιο... Αυτό που με προβληματίζει είναι ακόμη το 1)νιαούρισμα-κλάμα που κάνει και 2) πως εκει που καθόμαστε τρέχει συνέχεια σαν τρελή από δωμάτιο σε δωμάτιο σαν να κυνηγάει κάτι χωρίς λόγο. Μόλις πχ μείνει στο άλλο δωμάτιο μόνη αρχίζει πάλι κλαίει.. Αυτή η συμπεριφορά με προβληματίζει πολύ γιατί σχεδόν σε τρομάζει αφού εκει που κάθεσαι θα μπει ξέρω εγώ με μπαντιλίκια....

Έχετε καμια ιδέα τι μπορεί να φταίει και για τα δύο; Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

Παράθεση

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη danai_ns
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H danai_ns έγραψε στις 22:01, 21-01-11:

Γειά σου και να χαίρεσαι τη νέα σου γατούλα. Κι εγώ έχω εδώ και κάποιους μήνες τον πρώτο μου γατούλη.
Όσον αφορά το τρέξιμο-κυνήγι, και ο δικός μας από τότε που δυνάμωσε και έγινε κανονικό γατί, τα ίδια κάνει. Τρέχει ασταμάτητα και κυνηγάει ο, τι να' ναι. Ανάλογα με τις ώρες του, κάνει και διάφορους απίστευτους ήχους επίθεσης (ουυυρρρρρρρρρρ ), φουντώνει και την ουρίτσα και ορμάει. Πολλές φορές απλά κυνηγάει σκιές. Οπότε αυτό δεν νομίζω ότι είναι λόγος ανησυχίας, είναι απίστευτα παιχνιδιάρικα πλάσματα και γεμάτα ενέργεια.
Όσο για το νιαούρισμα, αυτό να σου πω την αλήθεια δεν το έχω αντιμετωπίσει. Με βάση την ηλικία της γατούλας σου, μου φαίνεται μικρή για οίστρο (ο δικός μας είναι έξι μηνών και ακόμα η γιατρός δεν έχει δώσει το οκ για τη στείρωση). Ίσως όμως στα θηλυκά να λειτουργεί αλλιώς το θέμα, και αν σου λένε ότι είναι πιθανό, τότε μάλλον είναι. Πάντως θα πρέπει ούτως ή άλλως να περιμένεις για τη στείρωση μέχρι να κρίνει ο γιατρός σου ότι είναι οκ.
Πολύ πιθανόν το φαινόμενο να οφείλεται στο ότι το περιβάλλον και η συντροφιά είναι καινούρια γι' αυτή. Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι να προσπαθείς, όταν είσαι σπίτι, να την έχεις μαζί συο στο ίδιο δωμάτιο και να της αφιερώνεις αρκετό χρόνο μέχρι να συνηθίσετε ο ένας τον άλλο. Ο δικός μας μας κολουθεί παντού, και συχνά απλά για να μας παρατηρήσει ή να κάνει τα δικά του στον ίδιο χώρο που βρισκόμαστε και εμείς. Η γατούλα σου είναι υγιής και φροντισμένη, άρα σιγά σιγά όλα θα λυθούν και νομίζω δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι.
Σας εύχομαι το καλύτερο

Παράθεση

fede_gr

Νεοφερμένος

O fede_gr έγραψε στις 22:07, 21-01-11:

ναι αυτο κάνω.... την βγάζω πχ απο την κουζίνα που την είναι ο κύριος χόρος της (γιατί ως φοιτητής δεν έχω τίποτα εκεί) , και την έχω στο δωμάτιο... ξαφνικά θα αρχίσει να τρέχει από εδώ απο εκεί.... θα πάει μέσα στο σαλόνι, θα αρχίσει πάλι να κλαίει, μετα θα κάνει μία "επίθεση" στο δωμάτιο, σε μερικές γωνίες και μετα τα ξανα "επιτεθει" προς το σαλόνι... θα αρχίσει πάλι να κλαίει....

εγώ δεν εχω πρόβλημα μεγάλο αλλά όταν το κανει 1-2-3-4 θα ενοχλήσει και τους γείτονες δίπλα...
οποτε αν γίνει για πολύ ώρα την βάζω πάλι μέσα στην κουζίνα όπου θα νιαουρίσει 1-2 λεπτά και μετά θα ηρεμήσει τελείως...

δεν θέλω να την αφήνω στην κουζίνα αλλά από την άλλη όταν την βγάζω συμπεριφέρεται έτσι περίεργα συνεχώς....

Παράθεση

danai_ns (Δανάη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη danai_ns
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H danai_ns έγραψε στις 22:17, 21-01-11:

Τις επιθέσεις μάλλον θα χρειαστεί να τις συνηθίσεις . Να δεις που σε λίγο θα τις βρίσκεις άκρως χαριτωμένες. Πολλές γάτες (όπως ο δικός μας) είναι ακούραστες πολεμικές μηχανές με μοναδική αποστολή την εξολόθρευση κάθε δυνατού μυγακίου, προεξέχοντος κορδονιού και ακριβού χάι τεκ παιχνιδιού από το πετ σοπ. Ίσως με την ηλικία και τη στείρωση χαλαρώσει πάντως (αν και όπως σου είπα η ενέργεια τους είναι αξιολάτρευτη).
Όσο για τις φωνούλες, πιστεύω ακράδαντα ότι το θέμα θα λυθεί, και όλα θα πάνε καλά. Θα έλεγα να την αφήνεις γενικά να κυκλοφορεί σε όλο το σπίτι (εκτός από τα μέρη φυσικά που κινδυνεύει αν υπάρχουν), για να το εξερευνήσει και να το συνηθίσει. Ο δικός μας ζήτημα είναι αν έκανε τρεις ζημιές, τώρα κινείται σε όλο (σχεδόν) το σπίτι σαν μπαλαρίνα.

Παράθεση

red_devil2290

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη red_devil2290
Ο red_devil2290 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O red_devil2290 έγραψε στις 01:00, 24-11-11:

Καλησπέρα σας, πριν λίγες μέρες υιοθέτησα μια γατούλα περίπου 10 μηνών, που πιθανόν να μην ήταν αδέσποτη, αλλά να την παράτησαν. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μερικούς απο τους πρώτους προβληματισμούς μου, και κάθε απάντηση θα μου ήταν χρήσιμη! Αρχικά να αναφέρω πως είναι μαθημένη σε βασικά (αμμολεκάνη) ,ωστόσο δεν ξέρουμε αν είναι εμβολιασμένη ή οχι. Προς το παρόν της έκανα αποπαρασίτωση και περνει αντιβίωση. Πρώτον θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να προσέχω σε συγκεκριμένα θέματα υγειηνής(πχ. το να μην μπαινει σε υπνοδωμάτιο/τουαλέτα, να μην ανεβαίνει στον καναπέ/κρεβάτι, αν πρέπει να πλένω τα χέρια μου συνέχεια μετά απο κάθε επαφή μαζί της). Δεύτερον , όσο περνούν οι μέρες και ξεθαρεύει, προβληματίζομαι για το θέμα εκπαίδευσης. Δηλαδή το πως ακριβώς θα την αποτρέπω απο συγκεκριμένες ενέργειες που λογικά δεν θα πρέπει να γίνονται.( Για παράδειγμα , απο την περιέργια της, μπορεί να θέλει να πάει να χωθεί σε ντουλάπι της κουζίνας, με κουζινικά,κτλ. Κάθε πρωί που ξυπνάω την βρίσκω πάνω στον καναπέ να κοιμάται , ενώ όλη την μέρα όταν θα θέλει να κοιμηθεί ,κοιμάται η στο χαλάκι ή στο κρεβατάκι της. Επίσης πως θα την αποτρέπω από το να πηγαίνει να παίζει με τα απλωμένα ρούχα?) Αρκεί ένα δυνατό ΜΗ όταν γίνεται κάτι τέτοιο?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 01:39, 24-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από red_devil2290
Καλησπέρα σας, πριν λίγες μέρες υιοθέτησα μια γατούλα περίπου 10 μηνών, που πιθανόν να μην ήταν αδέσποτη, αλλά να την παράτησαν. Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μερικούς απο τους πρώτους προβληματισμούς μου, και κάθε απάντηση θα μου ήταν χρήσιμη! Αρχικά να αναφέρω πως είναι μαθημένη σε βασικά (αμμολεκάνη) ,ωστόσο δεν ξέρουμε αν είναι εμβολιασμένη ή οχι. Προς το παρόν της έκανα αποπαρασίτωση και περνει αντιβίωση. Πρώτον θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να προσέχω σε συγκεκριμένα θέματα υγειηνής(πχ. το να μην μπαινει σε υπνοδωμάτιο/τουαλέτα, να μην ανεβαίνει στον καναπέ/κρεβάτι, αν πρέπει να πλένω τα χέρια μου συνέχεια μετά απο κάθε επαφή μαζί της). Δεύτερον , όσο περνούν οι μέρες και ξεθαρεύει, προβληματίζομαι για το θέμα εκπαίδευσης. Δηλαδή το πως ακριβώς θα την αποτρέπω απο συγκεκριμένες ενέργειες που λογικά δεν θα πρέπει να γίνονται.( Για παράδειγμα , απο την περιέργια της, μπορεί να θέλει να πάει να χωθεί σε ντουλάπι της κουζίνας, με κουζινικά,κτλ. Κάθε πρωί που ξυπνάω την βρίσκω πάνω στον καναπέ να κοιμάται , ενώ όλη την μέρα όταν θα θέλει να κοιμηθεί ,κοιμάται η στο χαλάκι ή στο κρεβατάκι της. Επίσης πως θα την αποτρέπω από το να πηγαίνει να παίζει με τα απλωμένα ρούχα?) Αρκεί ένα δυνατό ΜΗ όταν γίνεται κάτι τέτοιο?
Καλησπέρα και καλωσήρθες!
Καταρχήν μπράβο σου που πήρες τη γατούλα και να τη χαίρεσαι!
Κοίταξε να δεις..Αυτά είναι και λίγο προσωπικά θέματα.Εάν δηλαδή σε ενοχλεί το γεγονός ότι ανεβαίνει στο κρεβάτι σου, τότε να μην την αφήνεις.Ομως η αλήθεια είναι ότι δεν τίθεται θέμα υγειηνής εάν είναι 100%οικόσιτη, τηρείς τους εμβολιασμούς της και τις αποπαρασιτώσεις της. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να διατηρείς την αμμολεκάνη της καθαρή κάθε μέρα. Εντάξει μέσα στην κατσαρόλα μου δε τη θέλω τη γάτα όπως δε θέλω και το πόδι μου Προσπάθησε να διατηρείς το ντουλάπι κλειστό και εάν σου τύχει κάτι τέτοιο, μπορείς να ξεπλύνεις το σκεύος και να μην πανικοβληθείς για κάτι εννοείται
Πάντως εγώ και πολλοοοοιιιιι άλλοι εδώ μέσα, κοιμούνται αγκαλιά με τις γατούλες τους, στο ίδιο μαξιλάρι...καλά για τον καναπέ δε το συζητώ..Τον έχουν κάνει κτήμα τους
Καλώς ή κακώς οι γατούλες είναι ζώα που έχουν την τάση να εξερευνούν και έχουν και την ικανότητα να πηδάνε και παντούοπότε αυτό λίγο πολύ το έχουμε στο μυαλό μας έτσι?
Παίζει με τα απλωμένα ρούχα ε? Μερικά tips που ίσως βοηθήσουν..
Να παίζεις πιο συχνά μαζί της για να ξεδίνει αλλού και επίσης μόλις τη δείς να το κάνει, να της αποσπάς την προσοχή με ένα άλλο παιχνίδι..Διαφορετικά, ένα επιβλητικό ΜΗ μπορεί να βοηθήσει επίσης απλά μιας και τώρα χτίζετε τους δεσμούς σας, προσπάθησε να μην την τρομάξεις πολύ
Τέλος, καλό θα ήταν να στειρωθεί (είναι σε πολύ κατάλληλη ηλικία) γιατί όπως ίσως να ξέρεις οι γατούλες μετά τη στείρωση ηρεμούν σημαντικά και εκτός από αυτό, δεν υποφέρουν αλλά ούτε κινδυνεύουν από προβλήματα που προκύπτουν σε αστείρωτες γατούλες!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

red_devil2290

Νεοφερμένος

Ο red_devil2290 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O red_devil2290 έγραψε στις 01:53, 24-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από mpoulaalekoula
Καλησπέρα και καλωσήρθες!
Καταρχήν μπράβο σου που πήρες τη γατούλα και να τη χαίρεσαι!
Κοίταξε να δεις..Αυτά είναι και λίγο προσωπικά θέματα.Εάν δηλαδή σε ενοχλεί το γεγονός ότι ανεβαίνει στο κρεβάτι σου, τότε να μην την αφήνεις.Ομως η αλήθεια είναι ότι δεν τίθεται θέμα υγειηνής εάν είναι 100%οικόσιτη, τηρείς τους εμβολιασμούς της και τις αποπαρασιτώσεις της. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να διατηρείς την αμμολεκάνη της καθαρή κάθε μέρα. Εντάξει μέσα στην κατσαρόλα μου δε τη θέλω τη γάτα όπως δε θέλω και το πόδι μου Προσπάθησε να διατηρείς το ντουλάπι κλειστό και εάν σου τύχει κάτι τέτοιο, μπορείς να ξεπλύνεις το σκεύος και να μην πανικοβληθείς για κάτι εννοείται
Πάντως εγώ και πολλοοοοιιιιι άλλοι εδώ μέσα, κοιμούνται αγκαλιά με τις γατούλες τους, στο ίδιο μαξιλάρι...καλά για τον καναπέ δε το συζητώ..Τον έχουν κάνει κτήμα τους
Καλώς ή κακώς οι γατούλες είναι ζώα που έχουν την τάση να εξερευνούν και έχουν και την ικανότητα να πηδάνε και παντούοπότε αυτό λίγο πολύ το έχουμε στο μυαλό μας έτσι?
Παίζει με τα απλωμένα ρούχα ε? Μερικά tips που ίσως βοηθήσουν..
Να παίζεις πιο συχνά μαζί της για να ξεδίνει αλλού και επίσης μόλις τη δείς να το κάνει, να της αποσπάς την προσοχή με ένα άλλο παιχνίδι..Διαφορετικά, ένα επιβλητικό ΜΗ μπορεί να βοηθήσει επίσης απλά μιας και τώρα χτίζετε τους δεσμούς σας, προσπάθησε να μην την τρομάξεις πολύ
Τέλος, καλό θα ήταν να στειρωθεί (είναι σε πολύ κατάλληλη ηλικία) γιατί όπως ίσως να ξέρεις οι γατούλες μετά τη στείρωση ηρεμούν σημαντικά και εκτός από αυτό, δεν υποφέρουν αλλά ούτε κινδυνεύουν από προβλήματα που προκύπτουν σε αστείρωτες γατούλες!
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, καλώς σας βρήκα!Πολύ χρήσιμη η απάντηση σου. Σίγουρα δεν νομίζω να έχω πρόβλημα να ανέβει στον καναπέ π.χ , ωστόσο προς το παρόν είμαι επιφυλακτικός σε τέτοιες κινήσεις, γιατί ακόμα δεν έχει εμβολιαστεί(δεν ξέρω αν έχω λόγο να είμαι). Μόνο αποπαρασίτωση της έχω κάνει, και η αλήθεια είναι πως προς το παρόν δεν της επιτρέπω να μπαίνει στο δωμάτιο μου και στην τουαλέτα,όπως και το να ανεβαίνει στον καναπέ. Είμαι υπερβολικός ή είναι καθαρά προσωπικό το θέμα όπως ανέφερες?(Με βάση δηλαδή το τι με ενοχλεί)

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 02:10, 24-11-11:

ε μεταξυ μας εισαι λιιιιιιγο υπερβολικος,κατα τ αλλα να χαιρεσαι τη γατουλα σου,φανταζομαι θα ειναι η πρωτη σου γατουλα.βασικα δεν κολαμε απ τις γατες μικροβια,εφοσον κανεις την αποπαρασιτωση εισαι καλυμενος,τα εμβολια ειναι για να προστατευτουν οι γατες κι οχι εμεις.στο λεω εγω που εχω και μωρα και γατες και ποτε δεν επαθα τιποτα,και κοιμομαστε κι αγκαλια.τουλαχιστον στον καναπε που γραφεις δεν υπαρχει θεμα να παθεις κατι εσυ απ τη γατα.και για την τουαλετα,εγω πχ.ειμαι επιφυλακτικη πιο πολυ με ξενους αν ερθουν στην τουαλετα μου,παρα με τις γατες.αν παρολα αυτα σ ενοχλει,μ ενα κρεβατακι για γατες θα εισαι καλυμενος,θα το συνηθισει και δεν θ ανεβαινει πουθενα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

red_devil2290

Νεοφερμένος

O red_devil2290 έγραψε στις 02:16, 24-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
ε μεταξυ μας εισαι λιιιιιιγο υπερβολικος,κατα τ αλλα να χαιρεσαι τη γατουλα σου,φανταζομαι θα ειναι η πρωτη σου γατουλα.βασικα δεν κολαμε απ τις γατες μικροβια,εφοσον κανεις την αποπαρασιτωση εισαι καλυμενος,τα εμβολια ειναι για να προστατευτουν οι γατες κι οχι εμεις.στο λεω εγω που εχω και μωρα και γατες και ποτε δεν επαθα τιποτα,και κοιμομαστε κι αγκαλια.τουλαχιστον στον καναπε που γραφεις δεν υπαρχει θεμα να παθεις κατι εσυ απ τη γατα.και για την τουαλετα,εγω πχ.ειμαι επιφυλακτικη πιο πολυ με ξενους αν ερθουν στην τουαλετα μου,παρα με τις γατες.αν παρολα αυτα σ ενοχλει,μ ενα κρεβατακι για γατες θα εισαι καλυμενος,θα το συνηθισει και δεν θ ανεβαινει πουθενα.
Ευχαριστώ πολύ! Ναι η πρώτη μου είναι, έχουμε στην οικογένεια βέβαια και έναν σκύλο (σε άλλο σπίτι ). Κατάλαβα, έχεις δίκιο! Της έχω πάρει όλα τα απαραίτητα! Στο κρεβατάκι την βγάζει σχεδόν όλη μέρα, όταν ξυπνάω όμως σίγουρα θα έχει ανέβει στον καναπέ! χαχαχα... Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 02:19, 24-11-11:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, καλώς σας βρήκα!Πολύ χρήσιμη η απάντηση σου. Σίγουρα δεν νομίζω να έχω πρόβλημα να ανέβει στον καναπέ π.χ , ωστόσο προς το παρόν είμαι επιφυλακτικός σε τέτοιες κινήσεις, γιατί ακόμα δεν έχει εμβολιαστεί(δεν ξέρω αν έχω λόγο να είμαι). Μόνο αποπαρασίτωση της έχω κάνει, και η αλήθεια είναι πως προς το παρόν δεν της επιτρέπω να μπαίνει στο δωμάτιο μου και στην τουαλέτα,όπως και το να ανεβαίνει στον καναπέ. Είμαι υπερβολικός ή είναι καθαρά προσωπικό το θέμα όπως ανέφερες?(Με βάση δηλαδή το τι με ενοχλεί)
Όχι, δεν έχεις κανένα λόγο να φοβάσαι που η γατούλα δεν είναι εμβολιασμένη εκτός και έαν έχεις άλλο ζωάκι μέσα στο σπίτι! Το μόνο που θα μπορούσες υποθετικά να κολλήσεις από μια γάτα που ζούσε έξω μέχρι τώρα, είναι ενδοπαράσιτα ή εξωπαράσιτα και αυτό όχι τόσο εύκολα. Ειδικά με τα μέτρα που έχεις πάρει τώρα, δεν θα έχεις πρόβλημα.
Όταν λες αποπαρασίτωση, τι εννοείς? Για ενδοπαράσιτα ή εξωπαράσιτα? Εάν δεν έχεις κάνει ένα από τα 2, κάνε και αυτό και είσαι έτοιμος! Μπορείς να κινείσαι πλέον ελεύθερα και εσύ και αυτή!
Ίσως να είσαι λίιιιγο υπερβολικός(δε θα ήθελα να σε κρίνω εγώ ) αλλά το θεωρώ λογικό εάν δεν έχεις προηγούμενες εμπειρίες με γατούλες.
Πάντως γνωρίζω ανθρώπους που ενώ έχουν τρέλα με τα κατοικίδιά τους, δεν επιτρέπουν την είσοδο στο υπνοδωμάτιό τους γιατί δεν τους αρέσει η τρίχα στο κρεβάτι .Εγω δεν έχω πρόβλημα γιατί πλένω συχνά τα σεντόνια και σκουπίζω πολύ συχνά επίσης οπότε η τρίχα δε μου δημιουργει σημαντικά προβλήματα. Στο μπάνιο πάλι, εμένα απλά μου τη σπάει που μου λερώνουν με τα πατουσάκια τους τα πλακάκια και γι'αυτό προτιμώ να κλείνω την πόρτα αλλά εάν μπουν καμιά φορά, δε τρέχει και τίποτα Να σκεφτείς, επειδή στη μια μου γάτα αρέσει το νερό, όταν κάνω μπάνιο μερικές φορές την αφήνω να μπει και αυτή κάθεται και χαζεύει μέχρι να βγω
Είναι νωρίς ακόμα..Σιγά σιγά θα μάθετε ο ένας τα όρια του άλλου και θα γίνετε αχώριστοι. Άσε που σε λίγο καιρό θα αρχίσεις να αντιλαμβάνεσαι ότι είναι πιο καθαρές και από εμάς
Να θυμάσαι πάντα, ότι η υγιηνη της γατούλας σου, βρίσκεται στο χέρι σου

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 02:20, 24-11-11:

σιγουρα θα πανε ολα καλα,κι εγω στο ευχομαι.δε ξερω πως ειναι να εχεις πρωτη φορα γατα γιατι με γατες μεγαλωσα,αλλα σου δινω το λογο μου,οτι θα ειναι η καλυτερη ''σχεση''εντος εισαγωγικων της ζωης σου.μεγαλα αγαπακια οι γατες,θα το διαπιστωσεις κι εσυ,βαλε μας και φωτογραφιες να χαρουμε με το γατουνι!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 02:33, 24-11-11:

Καλημερα..και καλωσηρθες.
Ακου κατι..ο εμβολιασμος,γινεται για την υγεια της γατας..και ΟΧΙ για την δικια μας.Ολα δηλαδη τα εμβολια στη γατα,αφορουν ασθενειες δικες της,..που τυχον θα κολλησει απο αλλες γατες..και οχι για εμας.Μονο απο την λυσσα κινδυνευουμε εμεις..που ομως δεν υπαρχει περιπτωση για κατι τετοιο,καθως η ελλαδα ειναι στις χωρες που θεωρουνται free απο λυσα.Δηλαδη δεν εχουμε τετοια κρουσματα,.,για πανω απο 50ν χρονια.Οποτε οπως καταλαβαινεις..ο εμβολιασμος δεν εχει να κανει τιποτα με την δικια μας υγεια,..παρα μονο για την υγεια της γατας.
Η αποπαρασιτωση ναι..και αφου την εχεις κανει..εισαστε μια χαρα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

red_devil2290

Νεοφερμένος

O red_devil2290 έγραψε στις 02:45, 24-11-11:

Και εγώ το πιστεύω ότι είναι μεγάλα αγαπάκια, αρκεί να βρούμε τα όρια ο ένας του άλλου! Της έδωσα χθες το βράδυ μια αμπούλα που είναι και για εξωτερικη και για εσωτερικη αποπαρασίτωση. Επομένως τώρα είναι μια χαρά? Εχει μείνει λίγο στο τρίχωμα της(δεν έχει απορροφηθεί τελείως μάλλον). Επίσης εχει λίγες μυξούλες και φτέρνισμα και θα της δίνω αντιβίωση για 7 μέρες! Σίγουρα θα ανεβάσω φωτογραφίες σύντομα!

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 03:12, 24-11-11:

ολα καλα λοιπον!οταν της περασουν οι μυξουλες και το φτερνισμα,εχε στην ακρη του μυαλου σου την στειρωση της γατουλας,και πιο καθαρη θα ειναι,και δεν θα κινδυνευει απο ασθενειες για την υγεια της,και δεν θα κλαιει οταν εχει οιστρο!

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 10:40, 24-11-11:

Έτσι είναι τα γατιά Η ζωή τους στο σπίτι είναι μια συνεχή εξερεύνηση του χώρου. Θα ανέβουν στα τραπέζια θα πάνε κάτω από τους καναπέδες και θα σκαρφαλώσουν στο σύνθετο. Δεν μπορείς να τα εκπαιδεύσεις. Αλλά και αν προσπαθήσεις να τα αλλάξεις με φωνές η αγριάδες εσύ θα βραχνιάσεις. Αυτά θα συνεχίσουν τον χαβά τους.. Στο κρεβάτι και κυρίως την ώρα που κοιμάσαι είναι δύσκολο να της στερήσεις τη ζεστασιά που επιζητά από εσένα. Δείχνει την αγάπη της στο πρόσωπό σου και σε εμπιστεύεται. Να ανησυχείς όταν τέτοιες ώρες σε αποφεύγει. Κι η δικιά μου είναι μακρύτριχη κι αυτό το καλοκαίρι βίωσα δύσκολες καταστάσεις με τις τρίχες. Αλλά δεν θα παραπονεθώ γι αυτό. Αγόρασα επαναφορτιζόμενο φορητό σκουπάκι για τις τρίχες των ζώων και σε ένα πεντάλεπτο καθαρίζω κάθε σημείο του σπιτιού που αφήνει τα ίχνη της από τις τρίχες.
Η Χιονάτη έχει πρόβλημα ακοής και στην αρχή έπρεπε να σηκώνομαι κάθε φορά που την έβλεπα πάνω στα τραπέζια και στους πάγκους της κουζίνας ( και πίστεψέ με ΔΕΝ υπάρχει γάτα που δεν θα ανέβει σε τραπέζι η πάγκο) . Δεν μπορούσα να της φωνάζω ΜΗ αφού ήταν κουφή. Μετά το φιλοσόφησα . Το σπίτι είναι καθαρό έτσι ας ανέβει όπου θέλει. Αρρώστιες δεν κολλάμε από τις εμβολιασμένες γάτες. Δεν υπάρχει περίπτωση να ανοίξω ντουλάπι και να μη μπουκάρει μέσα για εξερεύνηση. Την αφήνω ελεύθερη να εξερευνά.

Την Χιονάτη την πήρα πολύ μικρούλα. Από το πρώτο βράδυ κατόρθωσε να ανέβει στο κρεβάτι μου και να κοιμηθεί μαζί μου. Δεν ήταν εμβολιασμένη και είχε ψώρα στα αυτάκια της. Ρώτησα τον κτηνίατρο και μου είπε κανένας κίνδυνος. Πέρασε ένας μήνας μέχρι να κάνουμε τα εμβόλια της και δεν έπαθα τίποτα.

Να σου ζήσει και να την χαίρεσαι

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 11:03, 24-11-11:

Καλημερα κι απο εμενα! Αν και με καλυψαν σχεδον απολυτα οι παραπανω, εχω να σου πω οτι στο προηγουμενο σπιτι οι γατες δεν ανεβαιναν στους παγκους της κουζινας. Δεν ξερω αν τα μη ειχαν πιασει τοπο ή δεν εβρισκαν τιποτα ενδιφερον... Γεγονος που αλλαξε στο καινουριο σπιτι τελειως ομως... Εξ αρχης βρηκαν τρομερο ενδιαφερον στον παγκο της κουζινας, κυριως επειδη εχει παραθυρο με περβαζι, οποτε οσο ειχαμε ανοιχτα παραθυρα την εβγαζαν εκει. Στην αρχη τις καναμε παρατηρησεις, αλλα συντομα το σταματησαμε διοτι καταλαβαμε οτι δεν ειχε νοημα μιας και το ευχαριστιοντουσαν ιδιαιτερα το παραθυρο. Μαζι με αυτο απεκτησαν κι αλλες χαζοσυνηθειες που συσχετιζονται με τον παγκο της κουζινας, η μια ανεβαινει για να βρει το φαγητο της και η αλλη γουσταρει το νεροχυτη και το νερο που τρεχει
Απλα δεν αφηνουμε φαγωσιμα ή επικινδυνα πραγματα εξω και κραταμε τους κανονες υγιεινης.
Επισης ανηκουμε σε αυτους που δεν κοιμουνται με τις γατες μεσα στο δωματιο και δεν αντιμετωπιζουμε καποιο προβλημα με κλαμα και παραπονο.
Ισως λιγο στην αρχη, αλλα οι δικες μας εχουν παρεα η μια την αλλη και ολο το υπολοιπο σπιτι βασιλειο τους

Παράθεση

δελφινακι

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη δελφινακι
H δελφινακι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 336 μηνύματα.

H δελφινακι έγραψε στις 11:14, 24-11-11:

καλωσηρθατε και να χαιρεσαι τη γατουλα σου!!!! οταν πρωτοπηρα τον εκτορα του πηρα μαζι και κρεβατακι για να κοιμαται και να ξαπλωνει!!!!! τελικα δεν κοιμηθηκε ουτε ενα βραδυ εκει.... πλεον εχουμε στο καλαθακι τα παιχνιδια του και ουτε λογος να το πλησιασει αν δεν θελει να παιξει!!!! φυσικα ανεβαινει παντου και μπαινει μεσα στα ντουλαπια και εχει μπει μεχρι και μεσα στο νιπτηρα!!!!ξερει βεβαια οτι δεν μ αρεσει να ανεβαινει στον παγκο της κουζινας και στο νιπτηρα! γι'αυτο πριν μπει γυρναει και με βλεπει αν τον βλεπω! αμα κανω οτι δεν τον βλεπω θα μπει!!! αν ομως με δει οτι τον βλεπω θα κανει τον αδιαφορο και θα αλλαξει πορεια!!! φυσικα μολις φυγω απο το δωματιο θα τρεξει να μπει!!!

και στο μπανιο μπαινει και παντου!!!! δεν πολυκαταλαβαινει απο ΜΗ!!!! επισης το να κοιμασαι αγκαλια με τη γατουλα σου ειναι το πιο τρυφερο πραγμα στον κοσμο!! οσο περναει ο καιρος θα μαθαινεται καλυτερα ο ενας τον αλλον και θα βρειτε τη χρυση τομη!!!!!! καλα χουρχουριτα!!!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

red_devil2290

Νεοφερμένος

O red_devil2290 έγραψε στις 19:31, 24-11-11:

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας. Θα ήθελα να παραθέσω ακόμη έναν προβληματισμό μου: Της έχω πάρει μια ανοιχτή αμμολεκάνη, που την έχω μεσα στο σπίτι και συγκεκριμένα στο σαλόνι, και άμμο που σβολιάζει. Πολλές φορές έτσι όπως θα σκάψει γεμίζει έξω απο την λεκάνη πετραδάκια. Είναι φυσιολογικό αυτό? Επίσης, αν αγόραζα μια κλειστή, κατά πόσο θα απέφευγα οσμές? Είναι μια λύση αυτή ή μήπως καλύτερα να βάλω την λεκάνη στο μπαλκόνι?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:38, 24-11-11:

Φυσιολογικοτατο ειναι. Οντως παντως οι κλειστες ειναι απειρως καλυτερες.Παλι θα πεφτουν λιγα εξω,αλλα καμια σχεση με αυτο που γινεται στην ανοιχτη αμμολεκανη.Επισης και οι μυρουδιες θα ειναι πολυ λιγοτερες,αλλα και σαν θεαμα ειναι καλυτερες οι κλειστες.

Παράθεση

red_devil2290

Νεοφερμένος

O red_devil2290 έγραψε στις 19:41, 24-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Φυσιολογικοτατο ειναι. Οντως παντως οι κλειστες ειναι απειρως καλυτερες.Παλι θα πεφτουν λιγα εξω,αλλα καμια σχεση με αυτο που γινεται στην ανοιχτη αμμολεκανη.Επισης και οι μυρουδιες θα ειναι πολυ λιγοτερες,αλλα και σαν θεαμα ειναι καλυτερες οι κλειστες.
Αξίζει λοιπόν η διαφορά χρημάτων της ανοιχτής απο την κλειστή?? Εφόσον είναι μαθημένη στην ανοιχτή θα της είναι εύκολο να παει στην κλειστή??? Μήπως η καλύτερη λύση είναι στο μπαλκόνι?

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 19:49, 24-11-11:

Ναι οι κλειστες αμμολεκανες αξιζουν τα λεφτα τους και αυτες βγαινουν σε αρκετες τιμες, με 20 ευρω και κατι μπορεις να παρεις μια χαρα κλειστη.
Θα παει στην κλειστη αμμολεκανη το πολυ πολυ να χρειαστει μια μικρη εκπαιδευση, λιγες μερες την εχεις ανοιχτη, μετα την κλεινεις και μετα απο λιγες μερες προσθετεις και το πορτακι Στο μπαλκονι προσωπικα δε θα εβαζα αμμολεκανη, εκτος εαν εχεις καλη περιφραξη και πορτακι για να μπαινοβγαινει η γατα σου.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:53, 24-11-11:

Μια μικρή συμβουλή κι από μένα. Αν θέλεις μπορείς να της αγοράσεις ένα ωραίο γατόδεντρο για να την ενθαρρύνεις να ανεβαίνει περισσότερο εκεί παρά οπουδήποτε αλλού.
Καλοσωρίσατε στην παρέα μας

Παράθεση

red_devil2290

Νεοφερμένος

O red_devil2290 έγραψε στις 20:00, 24-11-11:

Ωραία θα φροντίσω να της πάρω μια κλειστή μπας και αποφύγω τα πετραδάκια και τις οσμές! Καλή ιδέα και το γατόδεντρο, θα το έχω υπόψιν! Επίσης της έχω πάρει ενα ονυχοδρόμιο στήλο, το οποίο με τίποτα δεν το πλησιάζει και προσπαθώ να τις βάλω τα ποδαράκια της, αντιδρά! Σήμερα επιχείρησα να της κρεμάσω το ποντικάκι που παίζει συνηθως, πάνω στο ονυχοδρόμιο, αλλά ακόμα τίποτα! Τις έβαλα λιχουδίες πάνω, πήγαινε τις έτρωγε και έφευγε!! Χαχα, καμιά καλή ιδεα γι'αυτό???

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:14, 24-11-11:

Η καλύτερη πρόταση που έχω να σου κάνω για ονυχοδρόμιο είναι ένας φυσικός κορμός!! Βρες ένα κομμένο μικρό κορμό, στερέωσέ τον κάπου ούτως ώστε να μπορεί να σταθεί στα πισινά του πόδια και να ξύσει τα νύχια του χρησιμοποιόντας το βάρος όλο του σώματός του και τους καναπέδες θα τους έχει πλέον στο φτύσιμο!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους