Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,159 εγγεγραμμένα μέλη και 718,793 μηνύματα σε 22,707 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 370 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Χάθηκε γατάκι στην Αργυρούπολη!!!

ειρ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ειρ
H ειρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H ειρ έγραψε στις 20:44, 15-10-14:

ΧΑΘΗΚΕ

Χάθηκε γκρι - άσπρο αρσενικό γατάκι, περίπου 2 μηνών (ΔΕΝ ϕοράει λουράκι).

Είναι αρκετά ϕοβισμένο.

Παρακαλώ, επικοινωνήστε ακόμα κι ΑΝ νομίζετε ότι το είδατε!

Καλέστε μας οποιαδήποτε ώρα, ανησυχούμε πολύ!!

Σας ευχαριστούμε

Τηλ.: 699 52 73 656

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-10-15 20.05.20.png
Εμφανίσεις:  188
Μέγεθος:  521,7 KB  
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,819 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:23, 15-10-14:

Αχ το γλυκό μου... Εύχομαι κάπου εκεί γύρω να κρύβεται και να βρεθεί το συντομότερο δυντατό

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ειρ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ειρ

H ειρ έγραψε στις 11:58, 16-10-14:

Υπήρξα εντελώς ανόητη πραγματικά... Χθες είχα κλείσει ραντεβού με τον κτηνίατρο και δεν είχα ακόμη αγοράσει κάποιο ειδικό κλουβάκι κι αποφάσισα να το βάλω σε ένα χάρτινο κουτί, ίσα ίσα μέχρι να μπω στο αυτοκίνητο. Αυτό όσο βρισκόταν στο κουτί το είχε πιάσει πανικός, ούτε εγώ φανταζόμουν ότι έχει τόση δύναμη. Μη σας τα πολυλογώ, μόλις μπήκα στο αυτοκίνητο ξαφνικά σταμάτησε κι ανησύχησα, φοβήθηκα μην έπαθε τίποτα από το πανικό του κι άνοιξα το κουτί, η ανόητη όμως δεν είχα κλείσει εντελώς την πόρτα καθώς βιάστηκα να δω αν έπαθε κάτι!! Κι ενώ στην αρχή ήταν ακίνητο μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτων πετάχτηκε στην τρύπα της πόρτας κι έφυγε!!! Ούτε τα μάτια μου δεν το πρόλαβαν!! Από χθες έχω πέσει σε κατάθλιψη επειδή όλα αυτά ήταν δικό μου λάθος. Έχω βγει στους δρόμους δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές, έχω ψάξει κάτω από κάθε αυτοκίνητο, σε κάθε αυλή, στις 1 το βράδυ με φακό, έχω ακολουθήσει πιστά όλες τις οδηγίες που έχουν δοθεί σε ένα σχετικό άρθρο, βήμα προς βήμα. Σε λίγο οι γείτονες θα αρχίζουν να γκρινιάζουν από το συνεχές ''ψιτ ψιτ blue'' και τους θορύβους από τις κροκέτες και τα παιχνίδια του που κάνω!! Αλλά φοβάμαι πως δεν θα ξαναγυρίσει!! Ακόμα και το βράδυ κοιμήθηκα με το παράθυρο ανοιχτό μήπως μπει (μένω στο ισόγειο).

Το είχα βρει όταν ήταν 2-3 εβδομάδων μοναχούλι του κι εγκαταλελειμμένο, γεμάτο εξωπαράσιτα. Κι αφού καταστρώσαμε ολόκληρο σχέδιο για να το πιάσουμε, τα καταφέραμε. Στην αρχή ήταν πολύ επιθετικό και φοβισμένο αλλά με μπόλικη αγάπη κι υπομονή με τον καιρό έγινε το πιο γλυκό γατάκι του κόσμου. Ερχόταν και με φίλαγε, έκανε συνεχώς κόλπα, καταλάβαινε πότε είμαι αγχωμένη και μου έκανε ναζάκια και τρυφερότητες, είναι απλά πανέξυπνο!

Φοβάμαι πως δεν θα ξαναγυρίσει, καθώς δεν το άφησα ποτέ να βγει έξω, ήθελα να είναι εμβολιασμένο (και στειρωμένο αργότερα) προτού αποπειραθώ ο,τιδήποτε και ήθελα αν ποτέ το αφήσω να κάνει την βόλτα του, αυτό να γίνει μεθοδικά. Επίσης τρόμαξε τόσο πολύ, μπορεί να νομίζει ότι θέλω να του κάνω κακό πλέον και να μη θέλει να ξαναγυρίσει. Δεν ξέρει καν πως είναι ο χώρος έξω από το σπίτι μου, δεν είδε καν πού το πήγα αφού το είχα σε κουτί, αλλά ουσιαστικά το έχασα 20 μέτρα μακριά από το σπίτι. Εδώ και χρόνια ταίζω τις αδέσποτες γατούλες κι ευελπιστώ απλά να ακολουθήσει τις άλλες γατούλες και να έρθει.

Με έχει πιάσει πραγματική απελπισία.... Είμαι αδικαιολόγητη και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω...

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  20141005_141020.jpg
Εμφανίσεις:  77
Μέγεθος:  1,14 MB  
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ειρ : 16-10-14 στις 12:04.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 18:48, 16-10-14:

Ωχ, το ψυχάκι μου.... Είναι μια γλύκα... Οπωσδήποτε δεν πιστεύει πως θέλεις να του κάνεις κακό. Ήταν η κακιά στιγμή (κανείς δε γεννήθηκε έμπειρος, μην ανησυχείς, εγώ την πρώτη φορά πήγα τη δική μου μέσα σε μια πάνινη τσάντα στον κτηνίατρο) και απλά το καημενούλι είναι σοκαρισμένο και φοβισμένο. Να επιμείνεις, μην το βάζεις κάτω καλή μου. Θα βρεθεί ξανά το μωράκι σου και αυτή τη φορά δε θα το αφήσεις από την αγκαλιά σου... Ψάξε, ψάξε, ξανά και ξανά... Κόλλα αφισάκια, μήπως το δει κάποιος. Το μικρό σου σ' αγαπάει και σε περιμένει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ειρ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ειρ

H ειρ έγραψε στις 19:31, 16-10-14:

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τα όμορφα σου λόγια... δεν έχεις ιδέα πόσο ανάγκη τα έχω όταν σχεδόν όλοι γύρω μου αντιδρούν "μια γάτα είναι μωρέ, αυτά ξέρουν από δρόμους, μην τρελαίνεσαι"!!

Έχω μια απορία που ελπίζω να μην ακουστεί ανούσια. Το ψέκασμα ανθρώπινων ούρων πόσο συχνά πρέπει να ανανεώνεται? Κι επίσης, σε πόση ακτίνα από το σπίτι έχει νόημα να γίνεται? Φαντάζομαι πως αν το κάνεις παντού το γατάκι απλά θα μπερδευτεί.

ΥΓ. Ελπίζω πραγματικά να μην παρακολουθεί αυτό το ποστ κάποιος γείτονας μου... Θα του λυθούν όλες απορίες για το τι ήταν αυτό που κράταγα σήμερα και χθες.......

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 20:02, 16-10-14:

Δεν ξέρω ακριβώς πόσο συχνά, αλλά φαντάζομαι μια φορά τη μέρα θα πρέπει. Και όντως, συμφωνώ πως θα πρέπει να γίνεται κοντά στο σπίτι... Ξέρω, δε σε βοηθάω πολύ...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,819 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:30, 16-10-14:

Μη χάνεις το κουράγιο σου κι αν μπορείς μείνε ψύχραιμη στα λόγια των άλλων που δεν καταλαβαίνουν γιατί δεν ξέρουν πώς είναι να μοιράζεσαι τη ζωή σου με ένα τόσο γλυκό πλασματάκι.
Δες εδώ"Πώς μπορούμε να βρούμε μια γατούλα που χάθηκε" μήπως κάποια από τις συμβουλές μπορεί να σε βοηθήσει και μακάρι σύντομα το γατούλι από το δρόμο, ξανά στην αγκαλιά σου

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,549 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:23, 16-10-14:

Πωπω το γλυκο μου..μακαρι να πανε ολα καλα..,μην απελπιζεσαι και συνεχισε το ψαξιμο.
Και μια φιλικη συμβουλη για ολους τους νεους γατογονεις,και οχι επιπληξη,μην με παρεξηγγησετε.ΠΑΝΤΑ τα γατακια οταν τα μεταφερουμε πρεπει να ειναι σε κλουβι,ποτέ σε κουτια,πετσετες κλπ.Δυστυχως τα γατακια οσο μικρα και αν ειναι,οσο ηρεμα και αν δειχνουν,εννοειται και οι μεγαλες γατες,ανετα την κανουν απο ανασφαλεια.

Παράθεση

ειρ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ειρ

H ειρ έγραψε στις 21:59, 16-10-14:

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ πραγματικά!! Το link το ειχα βρει χθες κι ακολούθησα πιστά τις οδηγίες μια προς μια. Πέρα αυτού, διάβασα και στα αγγλικά κάποια άρθρα, αλλά αυτο στα ελληνικά είναι πολύ καλό!!

Δεν γίνεται να συμφωνήσω περισσότερο με το κλουβί... το θέμα είναι πως νομίζα πως έχω και περίμενα την μαμά μου να μου το φέρει κ τελευταία στιγμή μου είπε πως δεν το βρίσκει δυστυχώς. Και προκειμένου να μη χάσω το ραντεβού με τον κτηνίατρο είπα θα το βάλω απλά για ένα λεπτό στο κουτάκι... Και τώρα φυσικά με κατηγορώ συνέχεια σε επανάληψη, ξανά και ξανά... την στιγμή που πήρα την εντελώς ανεύθυνη απόφαση να βάλω σε κίνδυνο τον μικρούλη με την επιπολαιότητα μου!! Όσο σκέφτομαι ότι τον είχα ακομά μαζί μου και πώς άλλαξαν όλα σε ένα δευτερόλεπτο... Τι δεν θα έδινα να γυρνούσε ο χρόνος για μια φορά πίσω...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:33, 16-10-14:

Ήταν οι συνθήκες τέτοιες, μια άτυχη στιγμή, αλλά μη το σκέφτεσαι και νιώθεις ακόμα πιο χάλια..
Προέχει να βρεθεί το γατάκι το συντομώτερο το εύχομαι με όλη μου την καρδιά
Nα χαρούμε και όλοι εμείς και να πανηγυρίσουμε μαζί σου την επιστροφή του.

Παράθεση

ειρ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ειρ

H ειρ έγραψε στις 22:45, 16-10-14:

Ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!! Θα σας κρατήσω ενήμερους/ες όλους/ες!
Πριν λίγο γύρισα από το ψάξιμο και τίποτα... ανυπομονώ να φτάσει η ώρα που θα το ξαναγκαλιάσω...!

Παράθεση

ειρ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ειρ

H ειρ έγραψε στις 22:17, 17-10-14:

Κανένα νεότερο... Βγήκα να ψάξω στα γύρω τετράγωνα και βρήκα γάτες που είχα να δω έναν χρόνο εκτός από το γατάκι μου... Λες κι άνοιξε η γη και το κατάπιε πραγματικά... Κανένα τηλεφώνημα, κανένας γείτονας δεν είδε τίποτα... Δεν αντέχω στην σκέψη ότι είναι μόνο του εκεί έξω και δεν θα κοιμηθούμε μαζί... Με πιάνει κυριολεκτικά απελπισία

Όνομα:  20141005_201328.jpg
Εμφανίσεις:  90
Μέγεθος:  1,41 MB

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 18-10-14 στις 00:40. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:52, 18-10-14:

Μήπως να έβαζες κι άλλα αφισάκια με το γατάκι.. Συνέχισε να ρωτάς παντού, ακόμα και στο πιο κοντινό κτηνιατρείο σε περίπτωση που κάποιος το περιμάζεψε και το πήγε εκεί να το δουν
Η σκέψη μου κοντά σου, σύντομα να επιστρέψεις στο σπίτι μαζί με το ζουζουνάκι σου...

Παράθεση

ειρ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ειρ

H ειρ έγραψε στις 11:56, 18-10-14:

Έχω βάλει αφίσες παντού ακόμα και σε κάτι άσχετα στενάκια με αδιέξοδο... Δεν πιστεύω να το μάζεψε κανείς επειδή μόλις πλησιάσει κάποιος κάνει το γνωστό "χχχχ" αλλά ειλικρινά μόνο αυτό κάνει, ούτε γρατζουνάει και φυσικά δεν δαγκώνει. Επίσης, πέρα από εμένα και τους γονείς μου, δεν ένιωθε άνετα με τους υπόλοιπους. Το κοντινότερο κτηνιατρείο ούτε εγώ ξέρω πού είναι!! Αλλά θα πάρω τηλ την Δευτέρα μιας κι είναι το μόνο που δεν έχω κάνει. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ιδέα που μου έδωσες...!!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 19:01, 09-11-14:

Κανένα νεότερο από τις έρευνες;

Παράθεση

ειρ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ειρ

H ειρ έγραψε στις 20:15, 09-11-14:

Δυστυχώς όχι... Απολύτως τίποτα...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους