Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,710 εγγεγραμμένα μέλη και 714,192 μηνύματα σε 22,083 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 274 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η ώρα της γης: Σβήστε τα φώτα

SweetyCat

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SweetyCat
H SweetyCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (καμια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H SweetyCat έγραψε στις 16:48, 30-03-09:

Σημερα που καναμε μαθημα στο σχολειο ρωτησαμε την κυρια αν εσβησε τα φωτα.Τελος παντων μας απαντησε και μας ειπε οτι ειπαν στις ειδησεις πως η Ελλαδα ηταν πρωτη στην <<<ωρα της γης>>.Θελω να πω οτι απο ολο τον κοσμο οι πιο πολλοι Ελληνες στην Ελλαδα εσβησαν τα φωτα και ετσι εξηκονομισαμε περιπου 300GM ,ενω στην Αυστραλια λιγοι εσβησαν τα φωτα

Υ.Σ.Sorry που κανω ορθογραφικα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina10
H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 21:10, 30-03-09:

Εγώ σαν αντίδραση (γνωστή για τις"περιεργες" απόψεις μου...)όχι απλά δεν άναψα τα φώτα, αλλά έβαλα πλυντήριο, ανοιξα το ράδιο, την τηλεόραση, έβαλα σκούπα και έκανα ότι δεν είχα κάνει όλη μέρα με το ηλεκτρικό.Γιατί???Γιατί το να δειξουμε στους άλλους ότι μππορούμε να το κάνουμε για μια ώρα, που έτυχε να είναι και Σάββατο ενώ την επόμενη μέρα όλοι θα έκαναν όλες τις δουλειές τους καταναλώνωντας την ίδια ακριβώς ποσότητα ρεύματος, και οι βιομηχανίες που δεν θα αναγκάζονταν να κλείσουν το Σάββατο γιατί απλά δεν λειτουργούν στις 20.30, μου φαίνεται οι μεγαλύερη υποκρισία και προμοτάρεται από συμφέροντα και κέρδος...

Αυτή είναι η αποψη μου και σαν ΕΛΕΥΘΕΡΗ χώρα που είμαστε την λέω..Εμενα με ξύπνησε κάποιος..σκεφτόμουν πολύ πολύ ιδανικά..Αλλά δεν ζούμε σε έναν ιδανικό κόσμο..Όποιος θέλει να κάνει οικονομία ΜΠΟΡΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ, δεν χρειάζεται να κάνει αυτό που του λένε οι άλλοι!Ας σκέφτεται ότι τα φώτα τέρμα ανοιχτά σε όλα τα δωμάτια είναι κακή συνήθεια, ας βάζει πλυντήριο σε πιο χαμηλούς βαθμούς, ας βγάζει το λάπτοπ από την πρίζα όταν είναι φορτισμένο, ας μην ξεχνάει φορτιστές στην πρίζα, ας κλείνει τον υπολογιστή όταν δεν τον χρησιμοποιεί και ας σταματήσει την χρήση του air condition μια ηλεκτρική κουβέρτα καίει τόσο λίγο και την κατάλληλη ώρα(την ώρα του ύπνου)!

Ελπίζω να μην με παρεξηγήσει κανείς..ξαναλέω, αποψη μου είναι..εχω συνηθίσει να σε λιθοβολούν όταν λες κάτι αντίθετο..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roulsydney

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roulsydney
H roulsydney αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,978 μηνύματα.

H roulsydney έγραψε στις 21:43, 30-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από katerina10
Εγώ σαν αντίδραση (γνωστή για τις"περιεργες" απόψεις μου...)όχι απλά δεν άναψα τα φώτα, αλλά έβαλα πλυντήριο, ανοιξα το ράδιο, την τηλεόραση, έβαλα σκούπα και έκανα ότι δεν είχα κάνει όλη μέρα με το ηλεκτρικό.Γιατί???Γιατί το να δειξουμε στους άλλους ότι μππορούμε να το κάνουμε για μια ώρα, που έτυχε να είναι και Σάββατο ενώ την επόμενη μέρα όλοι θα έκαναν όλες τις δουλειές τους καταναλώνωντας την ίδια ακριβώς ποσότητα ρεύματος, και οι βιομηχανίες που δεν θα αναγκάζονταν να κλείσουν το Σάββατο γιατί απλά δεν λειτουργούν στις 20.30, μου φαίνεται οι μεγαλύερη υποκρισία και προμοτάρεται από συμφέροντα και κέρδος...

Αυτή είναι η αποψη μου και σαν ΕΛΕΥΘΕΡΗ χώρα που είμαστε την λέω..Εμενα με ξύπνησε κάποιος..σκεφτόμουν πολύ πολύ ιδανικά..Αλλά δεν ζούμε σε έναν ιδανικό κόσμο..Όποιος θέλει να κάνει οικονομία ΜΠΟΡΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ, δεν χρειάζεται να κάνει αυτό που του λένε οι άλλοι!Ας σκέφτεται ότι τα φώτα τέρμα ανοιχτά σε όλα τα δωμάτια είναι κακή συνήθεια, ας βάζει πλυντήριο σε πιο χαμηλούς βαθμούς, ας βγάζει το λάπτοπ από την πρίζα όταν είναι φορτισμένο, ας μην ξεχνάει φορτιστές στην πρίζα, ας κλείνει τον υπολογιστή όταν δεν τον χρησιμοποιεί και ας σταματήσει την χρήση του air condition μια ηλεκτρική κουβέρτα καίει τόσο λίγο και την κατάλληλη ώρα(την ώρα του ύπνου)!

Ελπίζω να μην με παρεξηγήσει κανείς..ξαναλέω, αποψη μου είναι..εχω συνηθίσει να σε λιθοβολούν όταν λες κάτι αντίθετο..
Οι συμβολικές κινήσεις έχουν κατά την γνώμη μου έναν "εκπαιδευτικό" χαρακτήρα.Ατομα μη συνειδητοποιημένα σε θέματα περιβάλλοντος συμμετέχοντας διαπιστώνουν την πρακτική σημασία στην εξοικονόμηση ενέργειας για παράδειγμα.Αυτός ήταν κι ο σκοπός της συγκεκριμένης πρωτοβουλίας..Απο εκεί και πέρα ο καθένας το βλέπει όπως θέλει και αντιδρά ανάλογα.

Παράθεση

xxx

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη xxx
Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O xxx έγραψε στις 21:58, 30-03-09:

ναι κ εγω με τους δικους μ κλησαμε τα φωτα ουτε καν καταλαβαμε πως περασε η ωρα

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 22:03, 30-03-09:

στην ελλαδα τα εκλεισαν γυρω στις 50,000 σπιτια αλλα παγκοσμιως δισεκατομυρια κοσμου

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,060 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 23:25, 30-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από roulsydney
Οι συμβολικές κινήσεις έχουν κατά την γνώμη μου έναν "εκπαιδευτικό" χαρακτήρα.Ατομα μη συνειδητοποιημένα σε θέματα περιβάλλοντος συμμετέχοντας διαπιστώνουν την πρακτική σημασία στην εξοικονόμηση ενέργειας για παράδειγμα.Αυτός ήταν κι ο σκοπός της συγκεκριμένης πρωτοβουλίας..Απο εκεί και πέρα ο καθένας το βλέπει όπως θέλει και αντιδρά ανάλογα.
Συμφωνώ απόλυτα. Κατερινάκι γιατί να σε παρεξηγήσουν. Είναι η άποψή σου και δεν προσπαθείς να την επιβάλεις σε κανέναν. Ο καθένας είναι όπως βλέπει τα πράγματα. Όπως εγώ εκφράζω την άποψη μου και επικροτώ την εκπαιδευτική κίνηση της WWF. Γιατί εσύ μπορείς να έχεις γνώση του τι πρέπει να κάνεις επειδή είσαι μια νέα κοπέλα ενημερωμένη. Η κυρία Κούλα (τυχαίο όνομα για να μην παρεξηγηθώ) που μένει από κάτω μου τώρα αρχίζει να αντιλαμβάνεται του τι συμβαίνει και να μαθαίνει να υιοθετεί πρακτικές. Στην έρευνα που είχα κάνει κατέληξα ότι οι πιό ηλικιωμένοι και μη μορφωμένοι άνθρωποι δεν είχαν καν ιδέα τι θα πει εξοικονόμηση ενέργειας και νερού για να μην πω ότι δεν είχαν ακούσει την έκφραση Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Απλά να μην βλέπουμε ρε παιδί μου δαίμονες πίσω από κάθε πρωτοβουλία.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 11:14, 31-03-09:

Συμφωνώ απόλυτα. Για να πω την αλήθεια, κι εγώ στην αρχή είχα την ίδια άποψη με την Κατερίνα (τι βλακεία είναι πάλι αυτή, τη θα γίνει με μια ώρα κ.λπ.), αλλά είχα υποτιμήσει τη δύναμη του μάρκετινγκ. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι (καλή ώρα η κυρία Κούλα) που δεν έχουν ιδέα απ' αυτά, αλλά έμαθαν μέσα από αυτή την εκστρατεία ότι μπορούν να κάνουν κάτι - έστω κι αν αυτό το κάτι είναι η ελάχιστη προσπάθεια του να σβήνεις τα φώτα που δεν χρησιμοποιείς.
Αν αυτά τα απλά πράγματα γίνουν συνήθεια και αρχίζουν να εφαρμόζονται σε μεγάλη κλίμακα, η εξοικονόμηση ενέργειας δεν θα είναι καθόλου αμελητέα.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 13:05, 31-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Συμφωνώ απόλυτα. Για να πω την αλήθεια, κι εγώ στην αρχή είχα την ίδια άποψη με την Κατερίνα (τι βλακεία είναι πάλι αυτή, τη θα γίνει με μια ώρα κ.λπ.), αλλά είχα υποτιμήσει τη δύναμη του μάρκετινγκ. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι (καλή ώρα η κυρία Κούλα) που δεν έχουν ιδέα απ' αυτά, αλλά έμαθαν μέσα από αυτή την εκστρατεία ότι μπορούν να κάνουν κάτι - έστω κι αν αυτό το κάτι είναι η ελάχιστη προσπάθεια του να σβήνεις τα φώτα που δεν χρησιμοποιείς.
Αν αυτά τα απλά πράγματα γίνουν συνήθεια και αρχίζουν να εφαρμόζονται σε μεγάλη κλίμακα, η εξοικονόμηση ενέργειας δεν θα είναι καθόλου αμελητέα.
Αυτό ακριβώς νομίζω ότι ήταν και το ζητούμενο.Ενημέρωση και ευαισθητοποιήση της κοινής γνώμης.

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 11:29, 09-04-09:

Να ένας λόγος να σβήσουμε τα φώτα μας και να κατεβάσουμε τους γενικούς!!! Έχουμε μόνο μία εταιρεία παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος και ορίστε τα χαϊρια της!!

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

Η ΔΕΗ πρωταθλήτρια στη ρύπανση

ΤΟ ΒΗΜΑ Τετάρτη 8 Απριλίου 2009

Επτά στους δέκα μεγαλύτερους ρυπαντές διοξειδίου του άνθρακα στην Ελλάδα για το 2008 είναι μονάδες της ΔΕΗ. Οπως μαρτυρούν τα τελευταία στοιχεία που δημοσίευσε η Ευρωπαϊκή Ενωση, η ΔΕΗ συνεχίζει να ρυπαίνει πολύ περισσότερο από όσο δικαιούται, σύμφωνα με το Εθνικό Σχέδιο Κατανομής Δικαιωμάτων Εκπομπών Ρύπανσης (ΕΣΚΔΕ) για την περίοδο 2008- 2012. Η εξέλιξη αυτή, όπως καταγγέλλει η Greenpeace, αναμένεται να έχει σημαντικές επιπτώσεις στην εθνική οικονομία με δεδομένο ότι ο μεγαλύτερος ρυπαντής της Ελλάδας θα πρέπει να δαπανά ετησίως εκατοντάδες εκατομμύρια (ως το 2012) και δισεκατομμύρια (από το 2013) για την αγορά δικαιωμάτων ρύπανσης. Οπως διαφαίνεται από το επιχειρησιακό πλάνο της ΔΕΗ, η επιχείρηση σχεδιάζει την κατασκευή νέων θερμοηλεκτρικών μονάδων συνολικής ισχύος μεγαλύτερης των 4.500 ΜW. Οι δέκα πιο ρυπογόνες βιομηχανίες στην Ελλάδα, σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕΕ, είναι οι εγκαταστάσεις: ΔΕΗ Αγίου Δημητρίου, ΔΕΗ Καρδιάς, ΔΕΗ Μεγαλόπολης (Ι- ΙΙΙ), ΔΕΗ Αμυνταίου, ΔΕΗ Πτολεμαΐδας, ΔΕΗ Λαυρίου, ΑΓΕΤ Ηρακλής (Βόλος), ΔΕΗ Μεγαλόπολης (ΙV), ΤΙΤΑΝ (Βοιωτία) και Μότορ Οϊλ (Κόρινθος). Την ίδια ώρα ο Σύλλογος Ανέργων και Περιβάλλοντος Ακρινής Κοζάνης ζητούν από το Συμβούλιο της Επικρατείας να ακυρωθεί η υπουργική απόφαση με την οποία τροποποιούνται οι περιβαλλοντικοί όροι για την εκμετάλλευση του λιγνιτωρυχείου της Πτολεμαΐδας της ΔΕΗ, καθώς προβλέπεται η λειτουργία και δεύτερου λιγνιτωρυχείου («Νοτιοδυτικού Πεδίου») σε απόσταση δύο χιλιομέτρων από την Ακρινή.

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 11:40, 09-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Melini
Να ένας λόγος να σβήσουμε τα φώτα μας και να κατεβάσουμε τους γενικούς!!! Έχουμε μόνο μία εταιρεία παραγωγής ηλεκτρικού ρεύματος και ορίστε τα χαϊρια της!!

ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

Η ΔΕΗ πρωταθλήτρια στη ρύπανση

ΤΟ ΒΗΜΑ Τετάρτη 8 Απριλίου 2009

Επτά στους δέκα μεγαλύτερους ρυπαντές διοξειδίου του άνθρακα στην Ελλάδα για το 2008 είναι μονάδες της ΔΕΗ. Οπως μαρτυρούν τα τελευταία στοιχεία που δημοσίευσε η Ευρωπαϊκή Ενωση, η ΔΕΗ συνεχίζει να ρυπαίνει πολύ περισσότερο από όσο δικαιούται, σύμφωνα με το Εθνικό Σχέδιο Κατανομής Δικαιωμάτων Εκπομπών Ρύπανσης (ΕΣΚΔΕ) για την περίοδο 2008- 2012. Η εξέλιξη αυτή, όπως καταγγέλλει η Greenpeace, αναμένεται να έχει σημαντικές επιπτώσεις στην εθνική οικονομία με δεδομένο ότι ο μεγαλύτερος ρυπαντής της Ελλάδας θα πρέπει να δαπανά ετησίως εκατοντάδες εκατομμύρια (ως το 2012) και δισεκατομμύρια (από το 2013) για την αγορά δικαιωμάτων ρύπανσης. Οπως διαφαίνεται από το επιχειρησιακό πλάνο της ΔΕΗ, η επιχείρηση σχεδιάζει την κατασκευή νέων θερμοηλεκτρικών μονάδων συνολικής ισχύος μεγαλύτερης των 4.500 ΜW. Οι δέκα πιο ρυπογόνες βιομηχανίες στην Ελλάδα, σύμφωνα με τα στοιχεία της ΕΕ, είναι οι εγκαταστάσεις: ΔΕΗ Αγίου Δημητρίου, ΔΕΗ Καρδιάς, ΔΕΗ Μεγαλόπολης (Ι- ΙΙΙ), ΔΕΗ Αμυνταίου, ΔΕΗ Πτολεμαΐδας, ΔΕΗ Λαυρίου, ΑΓΕΤ Ηρακλής (Βόλος), ΔΕΗ Μεγαλόπολης (ΙV), ΤΙΤΑΝ (Βοιωτία) και Μότορ Οϊλ (Κόρινθος). Την ίδια ώρα ο Σύλλογος Ανέργων και Περιβάλλοντος Ακρινής Κοζάνης ζητούν από το Συμβούλιο της Επικρατείας να ακυρωθεί η υπουργική απόφαση με την οποία τροποποιούνται οι περιβαλλοντικοί όροι για την εκμετάλλευση του λιγνιτωρυχείου της Πτολεμαΐδας της ΔΕΗ, καθώς προβλέπεται η λειτουργία και δεύτερου λιγνιτωρυχείου («Νοτιοδυτικού Πεδίου») σε απόσταση δύο χιλιομέτρων από την Ακρινή.
δε μου κανει εντυπωση, που να δεις ποσο ρυπογονα θα γινει τωρα που θα καιει και λιθανθρακα, οτι χειροτερο δηλ για το περιβαλλον και τους ανθρωπους...

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 τώρα και 2 της πολυκατοικίας και αδεσποτούλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 4,153 μηνύματα.

H katerina10 - έγραψε στις 10:17, 22-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από roulsydney
Αρχική Δημοσίευση από ΟΥΡΑΝΙΑ
Συμφωνώ απόλυτα. Κατερινάκι γιατί να σε παρεξηγήσουν. Είναι η άποψή σου και δεν προσπαθείς να την επιβάλεις σε κανέναν. Ο καθένας είναι όπως βλέπει τα πράγματα. Όπως εγώ εκφράζω την άποψη μου και επικροτώ την εκπαιδευτική κίνηση της WWF. Γιατί εσύ μπορείς να έχεις γνώση του τι πρέπει να κάνεις επειδή είσαι μια νέα κοπέλα ενημερωμένη. Η κυρία Κούλα (τυχαίο όνομα για να μην παρεξηγηθώ) που μένει από κάτω μου τώρα αρχίζει να αντιλαμβάνεται του τι συμβαίνει και να μαθαίνει να υιοθετεί πρακτικές. Στην έρευνα που είχα κάνει κατέληξα ότι οι πιό ηλικιωμένοι και μη μορφωμένοι άνθρωποι δεν είχαν καν ιδέα τι θα πει εξοικονόμηση ενέργειας και νερού για να μην πω ότι δεν είχαν ακούσει την έκφραση Ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Απλά να μην βλέπουμε ρε παιδί μου δαίμονες πίσω από κάθε πρωτοβουλία.
Αρχική Δημοσίευση από niki
Αυτό ακριβώς νομίζω ότι ήταν και το ζητούμενο.Ενημέρωση και ευαισθητοποιήση της κοινής γνώμης.
Δεν μπαινω συχνά το έχετε καταλάβει πιστεύω πια..Ειναι που έχει πέσει δουλειά που αποφάσισα να ασχοληθώ με το ΤΕΙ μου, που που που...Οπότε τώρα τα είδα...

Εχω να πω ότι δεν το είχα δει σαν εκπαιδευτικό σενάριο καθώς όσοι δεν το έκαναν ακουγαν απότους γείτονες "κατεβασε τον γενικοοοοο είναι η ώρα της γης"...αυτό είναι επιβολή και αυτούς καταγγέλω καθώς και τα μμε που λένε ότι ειναι στα χέρια μας ενώ είναι καθαρά ΜΟΔΑ! Αυτό το παραδειγμα της ΔΕΗ που λέει ποιο πάνω το μελίνι(αν δεν κάνω λάθος) το συνοψίζει όλο..Καλό είναι να κάνουμε οικονομια ρεύματος με ή χωρις την συλλογική προσπάθεια...αυτό είναι που λέω..δεν χρειαζόμαστε την επιβολή κανενός και ιδιαίτερα της μικρής οθόνης που τόσο μαγεύει τα πλήθη!Αυτή είναι η δικιά μου αποψη...

Οταν είχαμε πάει για διαμαρτυρία για τα δάση στην βουλή απ εξω δεν είχα παει γιατί το διαφήμιζαν...είχα πάει γιατί ένας φίλος το είπε σε έναν φίλο του κ αυτός σε έναν δικό του και αυτός σε δικό μου..Αυτό ήταν αντίδραση για το τι γινόταν όχι μαρκετιγκ και κέρδος..Αυταααα...Ελπίζω να μην σας κούρασα!

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 10:32, 22-04-09:

δηλαδη Κατερινα αν ειχε μεταφερθει απο στομα σε στομα φιλων σου το μηνυμα "κλειστε τα φωτα" θα τα εσβηνες?

Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 - έγραψε στις 10:36, 22-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΟΥΛΗ
δηλαδη Κατερινα αν ειχε μεταφερθει απο στομα σε στομα φιλων σου το μηνυμα "κλειστε τα φωτα" θα τα εσβηνες?
αν δεν είχε πάρει κερδοσκοπικές διαστάσεις ναι...η αντίδραση μου είναι σε αυτούς που το εκμεταλλέυτηκαν για να βγάλουν κέρδος είτε αυτό ήταν φήμη είτε απλά να διαφημιστούν(κοινώς αυτο που έλεγα..υποκρισία)ολος ο κόσμος αν το είχε κάνει απλά χωρις να υποκρίνεται πιστεύω θα το έκανα!

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 10:44, 22-04-09:

αν δεν είχε πάρει κερδοσκοπικές διαστάσεις ναι...η αντίδραση μου είναι σε αυτούς που το εκμεταλλέυτηκαν για να βγάλουν κέρδος είτε αυτό ήταν φήμη είτε απλά να διαφημιστούν(κοινώς αυτο που έλεγα..υποκρισία)ολος ο κόσμος αν το είχε κάνει απλά χωρις να υποκρίνεται πιστεύω θα το έκανα!
εγω δεν ασχοληθηκα με την αποψη κανενος...αλλα εσβησα τα φωτα κι αναψα κερακια....ωραια και ρομαντικα ηταν...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 - έγραψε στις 10:57, 22-04-09:

εγω δεν ασχοληθηκα με την αποψη κανενος...αλλα εσβησα τα φωτα κι αναψα κερακια....ωραια και ρομαντικα ηταν...
Εγώ ασχολήθηκα με τα μικρά γράμματα που δεν φαίνονται και τα έβαλα ΟΛΑ στην πρίζα..αναροτίέμαι πως δεν έπεσε ο γενικός απο το κουτι της δεη!!!!Εμπειρια...την προηγούμενη μερα τα είχαμε ανοιξει όλα κατα λαθος και είχε πέσει...το κατα λάθος θα φταιει!

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 11:14, 22-04-09:

Εγώ ασχολήθηκα με τα μικρά γράμματα που δεν φαίνονται και τα έβαλα ΟΛΑ στην πρίζα..αναροτίέμαι πως δεν έπεσε ο γενικός απο το κουτι της δεη!!!!Εμπειρια...την προηγούμενη μερα τα είχαμε ανοιξει όλα κατα λαθος και είχε πέσει...το κατα λάθος θα φταιει!
ναι αλλα δεν σκεφτηκες το δολιο το περιβαλλον εκεινη την ωρα που τα εκαιγες? Αν το εκαναν ολοι αυτο για μια ωρα?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 01-01-13 στις 16:07. Αιτία: split για off-topic
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

katerina10

Επιφανές Μέλος

H katerina10 - έγραψε στις 11:45, 22-04-09:

ναι αλλα δεν σκεφτηκες το δολιο το περιβαλλον εκεινη την ωρα που τα εκαιγες? Αν το εκαναν ολοι αυτο για μια ωρα?
Εσείς το κανατε στις 20:30 εγώ το έκανα στις 22:00..Εφυγα και είχαν τελειώσει όλα...Απλά δεν το έκανα με όλους...Το έκανα μόνη....Την ώρα που το έκαναν όλη έκανα όλες τις δουλειές που δεν είχα καένι όλη μέρα..και ναι και μαγείρεψα εκείνη την ώρα, πλυντήριο, θερμοσύφωνο και όλα τα φώτα!Σκέψου όμως οτι κ το πλυντήριο θα έμπαινε και όλα θα τα έκανα αλλά όχι εκείνη την ώρα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 01-01-13 στις 16:08. Αιτία: split για off-topic
Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,939 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 23:52, 10-03-11:

Κοιτα τι θεματα βρισκει κανεις οταν βαριεται
Λοιποοοοοοοοον παιδακια ας το επαναφερω το θεματακι μιας και Σβήνουμε τα φώτα στην Ώρα της Γης στις 8.30 μ.μ. το Σάββατο 26 Μαρτίου 2011
Ελπιζω να δουμε και φετος συμμετοχη!

http://www.wwf.gr/earthhour/about.php

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,535 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:26, 26-03-11:

Μην ξεχνιομαστε...σημερα,8.30 σβηνουμε τα φωτα μας για μια ωρα.Τι πιο ωραιο,απο κερακια;;Αντε..σας επιτρεπω μουσικουλα( με μπαταρια..ακομα καλυτερα..)και my cat..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 13:14, 26-03-11:

εγώ είχα διαβάσει πως σβήνουμε μόνο τα φώτα και όχι τις συσκευές.
εννοείται βέβαια πως κι εμείς θα τα σβήσουμε!!!!!!!!

Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,939 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 13:54, 26-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Μην ξεχνιομαστε...σημερα,8.30 σβηνουμε τα φωτα μας για μια ωρα.Τι πιο ωραιο,απο κερακια;;Αντε..σας επιτρεπω μουσικουλα( με μπαταρια..ακομα καλυτερα..)και my cat..
οχι... χωρις my cat! Να τις σβησεις οοοολες τις συσκευες !
Αλλιως θα πεταχτω μεχρι την αλλη ακρη να σε κανω ντα
Αρχική Δημοσίευση από MAYROULIS
εγώ είχα διαβάσει πως σβήνουμε μόνο τα φώτα και όχι τις συσκευές.
εννοείται βέβαια πως κι εμείς θα τα σβήσουμε!!!!!!!!
Μα και οι συσκευες καινε ρευμα οχι μονο τα φωτα
Αν ηταν ετσι δεν θα ειχε ουσια

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 κουνελάκια (Άλεξ και Μήνα) και κατι αλλα ζωακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,633 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 14:45, 26-03-11:

Αν θελετε My cατ μπειτε απο λαπτοπ με μπαταρια

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 20:44, 26-03-11:

πριν από 13 λεπτά ξεκίνησε.
εσείς έχετε δηλώσει πως παίρνετε μέρος ή ανώνυμα;
αν όχι, μπείτε εδώ
http://www.wwf.gr/earthhour/

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 21:37, 26-03-11:

τώρα είναι 9:39

τώρα μπορεί να έχει τελειώσει, αλλά συνεχίζουμε να κλείνουμε τα φώτα όταν δεν τα χρειαζόμαστε, εεεεεεεε;;;;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,535 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:12, 27-03-15:

Δεν ξεχναμε,αυριο ειναι η ωρα της Γης μας.
28 Μαρτίου η «Ώρα της Γης» από τις 8.30-9.30 μμ

Σάββατο 28 Μαρτίου, οι πολίτες καλούνται να σβήσουν τα φώτα, για μία ώρα, από τις 8.30 μμ έως τις 9.30 μμ, προκειμένου να στείλουν μήνυμα για την προστασία του περιβάλλοντος

«Συνεπής» και φέτος στο «ραντεβού» του με την Ώρα της Γης ο πλανήτης «λαμβάνει μέρος» στην παγκόσμια εκστρατεία ενάντια στην κλιματική αλλαγή. Αύριο, Σάββατο 28 Μαρτίου, οι πολίτες καλούνται να σβήσουν τα φώτα, για μία ώρα, από τις 8.30 μμ έως τις 9.30 μμ, προκειμένου να στείλουν μήνυμα για την προστασία του περιβάλλοντος.

Η Ελλάδα συμμετέχει για έβδομη συνεχόμενη χρονιά στη συγκεκριμένη εκστρατεία που ξεκίνησε το 2007 στην Αυστραλία με πρωτοβουλία του WWF.

Φέτος, ο WWF μας καλεί τους ανθρώπους να βελτιώσουν την καθημερινότητά τους, συμμετέχοντας στο πρόγραμμα WWF – Καλύτερη Ζωή. Έξι στους δέκα πολίτες είναι δυσαρεστημένοι από την ποιότητα ζωής στις μεγάλες πόλεις της Ελλάδας, όπως προκύπτει από έρευνα της Public Issue για λογαριασμό του WWF Ελλάς.

Σύμφωνα με την περιβαλλοντική οργάνωση «Η Ώρα της Γης φέτος δίνει την αφορμή στους πολίτες να ανακαλύψουν έναν διαφορετικό τρόπο ζωής μέσα από τη συμμετοχή τους στη WWF – Καλύτερη Ζωή. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα, αποκλειστικός δωρητής του οποίου είναι το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, φέρνει κοντά και προτρέπει τους ανθρώπους σε μικρές, αλλά σημαντικές αλλαγές τόσο για τους ίδιους όσο και για τον πλανήτη».

Πολλοί είναι οι δήμοι που έχουν δηλώσει συμμετοχή και έχουν καλέσει τους δημότες τους να λάβουν μέρος στην παγκόσμια εκστρατεία, ενώ για ακόμη μια χρονιά θα σβήσουν τα φώτα στον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης. Την παγκόσμια πρωτοβουλία του WWF, «Ώρα της Γης», στηρίζουν οι Συγκοινωνίες Αθηνών, που μέσω ενός σύντομου ηχητικού μηνύματος που θα ακούγεται σε όλες τις αποβάθρες του μετρό και του τραμ, θα ενημερώνουν το επιβατικό κοινό για την «Ώρα της Γης», προσκαλώντας τους πολίτες να συμμετάσχουν στην εκστρατεία ευαισθητοποίησης για το περιβάλλον. Στην ίδια πρωτοβουλία θα συμμετάσχει και ο Διεθνής Αερολιμένας Αθηνών.
Η κινηση αυτη ειναι και πρακτικη,διοτι οντως εξοικονομηται ενεργεια,αλλα ΚΥΡΙΩΣ ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ και δειχνει εμπρακτα το κινημα για το περιβαλλον,υπερ της σωτηριας του περιβαλλοντος,τουτεστιν του ιδιου μας του εαυτου.ΕΜΠΡΑΚΤΑ.Διοτι αν δεν μπορουμε να θυσιασουμε μια ωρα χωρις ρευμα...τοτε δεν ειμαστε αξιοι να λεγομαστε ανθρωποι που νοιαζονται για την φυση,για το περιβαλλον,για ολα τα πλασματα του κοσμου,και στην τελικη για το ιδιο μας το σπιτι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:57, 19-03-16:

Αποψε στις 8.30 ειναι η ωρα της Γης.
Αρκει να σβησουμε τα φωτα μας.
Τι είναι η Ώρα της Γης;

Μια παγκόσμια δράση που γίνεται κάθε χρόνο με σκοπό ενημερώσει τους ανθρώπους για την κλιματική αλλαγή και να τους ενθαρρύνει να σβήσουν τα φώτα για 1 ώρα για να δείξουν ότι ενδιαφέρονται για το μέλλον του πλανήτη μας. Σάββατο 19 Μαρτίου 2016 20:30 – 21:30 καλείσαι να πάρεις μέρος στην Ώρα της Γης και να ενωθείς με τον υπόλοιπο πλανήτη για την αντιμετώπιση της κλιματικής αλλαγής.
Πώς ξεκίνησε το κίνημα της Ώρας της Γης;

Ξεκίνησε στις 31 Μαρτίου 2007 από το WWF Αυστραλίας, με πάνω από 2.2 εκατομμύρια άτομα και 2.000 επιχειρήσεις να σβήνουν τα φώτα τους. Η Ώρα της Γης 2016 θα είναι η δέκατη χρονιά αυτής της παγκόσμιας καμπάνιας.

Τι πρέπει κανείς να κάνει;

Απλά να σβήσει τα φώτα για μια ώρα, την Ώρα της Γης, στέλνοντας έτσι το δικό του συμβολικό μήνυμα.
Δώσε φωνή στη Γη!

Ειδικά φέτος, μπορείς να δανείσεις το προφίλ σου στα κοινωνικά μέσα για λίγες μέρες στην Ώρα της Γης και να δώσεις έτσι φωνή στον πλανήτη μας! Συμπλήρωσε τη φόρμα εδώ.
Σε τι ωφελεί;

Στέλνουμε ένα ηχηρό μήνυμα στους πολιτικούς και τις κυβερνήσεις: «Νοιάζομαι για τον πλανήτη μου!» Φυσικά μια ώρα στο σκοτάδι δεν δίνει λύση στην κλιματική αλλαγή. Ωστόσο, εκατομμύρια άνθρωποι κλείνοντας μαζί τα φώτα στέλνουν ένα δυνατό μήνυμα.
Γιατί να συμμετέχω;

Επειδή εμείς οι ίδιοι κρατάμε το μέλλον στα χέρια μας! Υπάρχουν πολλά πράγματα που μας χωρίζουν: φύλο, εθνικότητα, φυλή, πολιτικές και θρησκευτικές πεποιθήσεις. Όμως, στον αγώνα ενάντια στην κλιματική αλλαγή, δεν έχουν σημασία τα σύνορα - είμαστε όλοι πολίτες του πλανήτη Γη!
Πηγή

Εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο αναμένονται σήμερα να κινητοποιηθούν και να σβήσουν τα φώτα στις 20.30 (ώρα Ελλάδος) για την τήρηση των δεσμεύσεων που αναλήφθησαν στην 21η Διάσκεψη του ΟΗΕ για το κλίμα στο Παρίσι πριν από τρεις μήνες, για την αντιμετώπιση των κλιματικών αλλαγών.
Σε περισσότερες από 170 χώρες, στις 20:30 τοπική ώρα, τα μνημεία, τα αξιοθέατα, θα βυθιστούν στο σκοτάδι, ενώ όλοι (πολίτες, επιχειρήσεις, κοινότητες κλπ) καλούνται να σβήσουν τα φώτα για μια ώρα.
Στόχος της πρωτοβουλίας του Διεθνούς Ταμείου για τη Φύση (WWF) είναι να υπενθυμίσει ότι η ενέργεια που καταναλώνεται έχει ένα κόστος για τον πλανήτη και να υποκινήσει τις κυβερνήσεις και τους ιδιώτες να δράσουν για το κλίμα. Τα ορυκτά καύσιμα (άνθρακας, φυσικό αέριο, πετρέλαιο), που χρησιμοποιούνται κυρίως για την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας, ευθύνονται για τα 3/4 των εκπομπών των αερίων που προκαλούν το φαινόμενο του θερμοκηπίου.Η 10η κατά σειρά «Ώρα της Γης» θα ξεκινήσει από τα νησιά Φίτζι και στη συνέχεια θα τηρηθεί στην Ασία, την Ευρώπη και την Αμερική.
«Η Earth Hour επιτρέπει στον καθένα -μέσα από ένα εύθυμο γεγονός, διαδραστικές εκστρατείες ή ιστότοπους κοινωνικής δικτύωσης- να γίνουν μέρος της ιστορίας όσον αφορά την καταπολέμηση των κλιματικών αλλαγών», εξηγεί σε ανακοίνωσή του ο Σίνταρθ Ντας, που διευθύνει παγκοσμίως την πρωτοβουλία.Οι χρήστες του Διαδικτύου καλούνται να κοινοποιήσουν τη δράση τους και να συμβάλουν έτσι στην γνωστοποίηση μέσω του Ίντερνετ των προβλημάτων που προκαλεί η υπερθέρμανση του πλανήτη.
Για τον Πασκάλ Κανφέν, γενικό διευθυντή του WWF για τη Γαλλία, «το χειρότερο όλων θα είναι να κλείσει η παρένθεση της COP21 και να συνεχίσουμε όπως πριν. Οι δεσμεύσεις πρέπει να τηρηθούν και να παγιωθούν γρήγορα για να γίνει το 2016 μια χρονιά συνοχής».Με τη συμφωνία που συνήφθη στις 12 Δεκεμβρίου, η διεθνής κοινότητα δεσμεύτηκε να διατηρήσει την άνοδο της θερμοκρασίας του πλανήτη «αρκετά κάτω των 2 βαθμών» σε σχέση με την προβιομηχανική περίοδο.
Η «Ώρα της Γης» λαμβάνει εξάλλου γιορτινό χαρακτήρα, με συλλογικές συνεδρίες γιόγκα, πικ νικ σε πάρκα ή επιδείξεις μόδας με ρούχα που έχουν γίνει από ανακυκλωμένα υφάσματα, όπως σχεδιάζεται να γίνει στην Αυστραλία, ή δείπνα υπό το φως των κεριών στη Γαλλία ή στη Φινλανδία.Το 2015, σε 172 χώρες και 7.000 πόλεις, πολλές εκατοντάδες μνημεία και αξιοθέατα, όπως τα Μπουρτζ Χαλίφα στο Ντουμπάι και Χάρμπορ Μπριτζ στο Σίνδεϊ βυθίστηκαν στο σκοτάδι, σύμφωνα με το WWF.
Το Παγκόσμιο Ταμείο για τη Φύση διοργανώνει εξάλλου διεθνή διαγωνισμό, τον Earth Hour City Challenge, που αποσκοπεί στην αποζημίωση των πιο φιλόδοξων πόλεων στον αγώνα κατά του φαινομένου του θερμοκηπίου.Από το 2007 που διοργανώθηκε για πρώτη φορά, η εκστρατεία η «Ώρα της Γης» λαμβάνει κάθε χρόνο όλο και μεγαλύτερες διαστάσεις.
Πηγή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 264 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 17:54, 20-03-16:

Αλλη μια μοδα που δεν προσφερει τιποτα. Σκοπος ειναι να ευαισθητοποιηθει ο κοσμος να μειωσει την αλογιστη χρηση ενεργειας ολο τον χρονο, αλλα το μονο που κανει αυτη η ωρα ειναι να γεμιζει αυτοικανοποιηση οσους σβησουν τα φωτα τους για το συγκεκριμενο διαστημα. Η υποκρισια σε ολο της το μεγαλειο.

Εγω παντως αρνουμαι να ακολουθησω τετοιου ειδους events (περα απο τα παραπανω που ανεφερα, σε κανει να νιωθεις σαν προβατο) και προτιμω να σβηνω τα φωτα οταν δεν τα χρειαζομαι 365 ημερες τον χρονο και οχι για 1 ωρα 1 φορα τον χρονο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:24, 24-03-18:

Και ερχομαστε παλι στην Ωρα της Γης.Αποψε,σε λιγη ωρα....στις 8.30 ωρα ελλαδας οποιος θελει συμμετεχει ,κλεινοντας τα φωτα για μια ωρα,σε αυτην την ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ ,ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ...οτι εξαντλουμε τους πορους της γης,οτι φτανουμε σε ενα σημειο χωρις επιστροφη και αν δεν δρασουμε,και δεν αλλαξουμε,δυστυχως θα αλλαξει η γη και οχι τοσο ομορφα.
Δεν χρειαζεται να πουμε τι ειναι η ωρα της γης,υπαχρουν τοσα ποστ παραπανω.
Να πω ομως κατι.
Αυτη η μερα δεν ειναι για να κλεισουμε τα φωτα για μια ωρα,και με αυτο θα κανουμε το καθηκον μας και θα σωθουμε.Οσοι συμμετεχουνσε αυτο,σαφως και ξερουν οτι δεν ειναι η λυση αυτο.
Αυτη η ημερα ειναι ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ.Υπενθυμιζουμε δηλαδη,διοτι δυστυχως ο ανθρωπος εχει την ταση να ξεχναει..ότι δεν παιζει στα ΜΜΕ και στο ιντερνετ/.Υπενθυμιζουμε και ενημερωνουμε.

Αυτος ειναι ο στοχος.Η υπενθυμιση ενημερωση και ευαισθητοποιηση,οχι για μια ωρα,αλλα για να υιοθετησουμε οσο το δυνατον πιο καλες πρακτικες για το περιβαλλον,δηλαδη για ΕΜΑΣ.

Χωρις ενημερωση ο κοσμος δεν μπορει να γινει καλυτερος,αυτο ειναι σιγουρο.
Οποτε...φωνουλες που λενε οτι δεν συμμετεχω σε αυτο,διοτι δεν λυνει το προβλημα,ειναι καλοδεχουμενες..αρκει οντως στην υπολοιπη ζωη τους να εφαρμοζουν καλες πρακτικες για το περιββαλλον.Διοτι συνηθως φωναζουν αυτοι που δεν κανουν τιποτα,ΠΟΤΕ.
Σαν αυτους δηλαδη που κατηγορουν τους φιλοζωους,οτι δεν νοιαζονται για τα παιδια που πεθαινουν.Λες και οποιος νοιαζεται για τα ζωα,στανταρ δεν νοιαζεται για τους ανθρωπους.Η ζωη ομως μαλλον το αντιθετο δειχνει.Αυτοι που ευαισθητοποιουνται για τα ζωα,ειναι συνηθως αυτοι που ειναι ευασθητοποιημενοι και για παιδια,και για την φυση και για αλλα ζητηματα.Ενω αυτοι που φωνασκουν..ειναι αυτοι που βασικα δεν ευαισθητοποιουνται για τιποτα.

Η αληθεια ειναι οτι ΠΑΝΤΑ ειμαι με πολυ λιγα φωτα.Εχω βασικα ενα πορτατιφ στο γραφειο,στο σαλονι και ενα χαμηλο ωτισμο στον παγκο της κουζινας.Σαφως το να σβησω ολα τα φωτα για μια ωρα και αναναψω τα κερακια μου,οχι απλως θυσια δεν ειναι,αλλα μου αρεσει κιολας.Ειμαι γενικα των κεριων και του χαμηλου φωτισμου.
Αλλα μου αρεσει να συμμεετχω σε κατι παγκοσμιο και συμβολικο.

Απο εκει και περα,μεσα απο εδω θα προσπαθω παντα να ενημερωνω,στη δουλεια μου ακριβως το ιδιο...και θα συνεχισω να εφαρμοζω καλες πρακτικες,διοτι το να τα ριχνουμε παντα καπου ψηλα το φταιξιμο,...εκτος απο το οτι ειναι και ηλιθιο,ειναι εντελως ανευθυνο και επικινδυνο.

Οταν παω στο γραφειο,κλασικα ΚΑΘΕ πρωι...τα φωτα ολα ειναι αναμενα,ενω το γραφειο αμς ειναι ηλιουλουστο καργα.ΟΚ δεν μιλαω για συννεφιασμενες μερες.Ομως τις ηλιολουστες;Και ΠΑΝΤΑ κλεινω τα φωτα.Και το λεω...ρε παιδια γιατι;
Κλασικα....αχ μωρε δικιο εχεις,οντως δεν υπαρχει λογος να τα εχουμε ανοιχτα,η καθαριστρια τα νοιγει κλπ...αλλα παντα γινεται αυτη η δουλεια.
Η ηλιθιοτητα και ο ωχαδελφισμος του ελληνα σε ολο του το μεγαλειο.
Σε ποσες δημοσιες αλλα και ιδιωτικες εταιριες,γραφεια κλπ ειναι αναμενα τα φωτα ενω ειναι ηλιολουστα,ξερετε;
Και αυτο ειναι ενα μονο παραδειγμα.
Ο κλασικος ελληναρας.Αντε να πεις στο σπιτι του κλεινει τα φωτα που δεν χρειαζεται,(στην καλυτερη περιπτωση)αλλα γιατι;Για να μην πληρωνει ρευμα/Στο γραφειο..σου λεει ..ΔΕΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΩ.Μπα;Ποιος το ειπε αυτο;Καταρχην στα δημοσια κτηρια παλι εμεις τα πληρωνουμε,μεσω φορωβ,στα σχολεια δεν τα πληρωνει ο δημος;Τον δημο ποιος τον πληρωνει μεσω φορων;Αλλα εκτος απο τα λεφτα.Ολη αυτη η σπαταλη ενεργειας;Ποιος την πληρωνει;
Το περιβαλλον μωρε! Σωστα.Διοτι το περιβαλλον ειναι κατι ξεχωρο απο εμας....δεν ειμαστε εμεις το περιβαλλον,δεν ζουμε εμεις στο περιβαλλον...ζουμε μαλλον καπου στον Αρη,απλα δεν το εχουμε καταλαβει.
Α.....οι συνεπειες θα ειναισ ε βαθος χρονου μωρε,δεν αμς αγγιζουν εμας!
Σωστα!
Αγγιζουν τα παιδια και τα εγγονια μας! Και τα παιδια των παιδιων τους!Αρα...γιατι να μας νοιαζει που κλεβουμε και σκοτωνουμε το μελλον τους;
Εμεις μια χαρα ειμαστε.
Ελα ομως που ουτε εμεις μια χαρα ειμαστε.
Στο μπαγκλαντες..ηδη συμβαινει.Και δειτε ποτε εγραψα αυτο το ποστ.
Ειναι απολυτα δυσοιωνες οι προβλεψεις των επιστημονων,για παρα πολλα θεματα,εκτος απο την κλιματικη αλλαγη και για τους πορους που εξαντλουνται.Ειναι γνωστο επισης οτι με το νερο εχουμε τεραστιο προβλημα και θα εχουμε ακομα μεγαλυτερο.Η μταναστευση λογω νερου θα ειναι σοκαριστικη.Και δεν μιλαμε για βαθος χρονου,αλλα σε λιγα χρονια.
Εχω και νεες ερευνες,αλλα θα τις βαλω καποια στιγμη στα αναλογα θεματα.
Εχω αναψει ηδη τα κερακια μου με ολα τα φωτα κλειστα,η α΄ληθεια ειναι οτι στραβωνομαι για να γραψω εδω,με κερι γραφω,αλλα δεν με πεοραζει καθολου.

Και σβηνω τα φωτα και αναβω τα κερακια μου,οχι επειδη θα λυσω ετσι το προβλημα,καθως στην καθημερινοτητα μου εφαρμοζω καλες πρακτικες,ουτε για να το παιξω καποια,ΟΥΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΔΑ,αυτα τα αφηνω στους ανεγκεφαλους,αλλα επειδη δεν μου παει να σφυριξω αδιαφορα σε αυτην την κινηση.Διοτι μια κινηση ειναι,μια διαμαρτυρια και μια υπενθυμιση,που αν δεν την κανουμε και αυτη,ετσι ωστε να ακουγεται κατι στα ΜΜΕ...θα ενημερωνονται ακομα λιγοτεροι.
Και θα τελειωσω με ενα λινκ,που ισως φαινεται καπως ασχετο εδω,ομως ειναι απολυτα σχετικο..με το ποσο ηλιθιο ειδος και καταστροφικο μπορουμε να γινουμε,ενω εχουμε τα προσοντα να ειμαστε μικροι Θεοι.Μια πολυ θλιβερη ειδηση.
Ο Sudan με το τελος του εστειλε ενα μηνυμα στην αθρωποτητα.
Οσοι δεν βαριουνται,ας κανουν εναν κοπο να διαβασουν το αρθρο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 24-03-18 στις 20:32.
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 20:58, 24-03-18:

Εμείς θα σβήσουμε συμβολικά τα φώτα ,τα φουγάρα με τα ντουμάνια ,η αποψίλωση των βροχερών δασών και η άναρχη κατανομή των πόρων της γης πότε θα σταματήσουν...Ο Sudan δεν είναι ο μόνος εκλειπών,εδώ σε λίγο και το ανθρώπινο είδος θα είναι υπό εξαφάνιση με την τρέλα που κουβαλάει.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:31, 24-03-18:

Συμφωνω Ολυμπια μου,απλα προσεξε κατι.Υπαρχει μια καραμελα...που πιπιλειζει το εξης:ΟΚ..να ζουν τα ζωα,αλλα ακομα πεθαινουν παιδακια στην αιθιοπια.ΟΚ....εμεις να σβησουμε τα φωτα,αλλα οι κυβερνησεις τι κανουν;ΚΛΠ ΚΛΠ.
Αυτη ειναι μια πολυ επικινδινη ιδεολογια,που δεν πηγαζει απο εμας,αλλα εκ του πονηρου διοχετευεται απο καποιους.Δηλαδη..επειδη παιδακια πεθαινουν στην αιθιοπια,πρεπει να πεθαινουν και τα ζωα,αγρια η μη..τα αδεσποτα κλπ;
Καταλαβαινεις την παγιδα ναι;

Παντα θα πεθαινουν παιδακια απο πεινα,αν δεν αλλαξουν καποια πραγματα.

Αυτο σημαινει οτι εμεις πρεπει να αδιαφορουμε για τα παιδακια,αλλα και για τα ζωακια;
Αν περιμενουμε να λυθουν ολα τα προβληξματα για να ασχοληθουμε με τα ζωα..τουε απλα ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΠΟΤΕ.

Ναι...αποψιλωνονται δαση,αλλα δεν φταινε μονο οι κυβερνησεις.

Οι κυβερνησεις κανουν το χατηρι σε ιδιωτικα συμφεροντα.
Η ευθυνη μας;
Ενα μικρο παραδειγματακι.Περυσσι ηταν καταστροφη τουριστικα στο λουτρακι ,διοτι εχουμε γεμισει τσουχτρες.Φανταζομαι θα το εχετε ακουσει,οτι ο κορινθιακος πλεον εχει τεραστιο προβλημα με τις τσουχτρες.Οι τσουχτρες ομως δεν αυξηθηκαν μονες τους,επειδη ειπαν μια μερα να αυξηθουν.Ο σημαντικοτερος λογος ειναι η ασυστολη αλιεια.Και με τις απαραδεχτες τρατες που ξυνουν τον βυθο και οποιον παρει ο χαρος,που τα μισα τα πετανε,επειδη τους ειναι αχρηστα,ομως η κατασροφη στην αλυσιδα εχει ηδη γινει,αλλα και επειδη πλεον αλιευουμε περισσοτερο απο οσο μπορει να αντεξει η θαλασσα...και οχι μονο αλιευουμε.Και θανατωνουν καποιοι καλοι ψαραδες δελφινια και γενικα τουςν θηρευτες των τσουχτρων.
Οι τσουχτρες αυξηθηκαν επειδη εχουν πλεον εξαφανιστει οι θηρευτες τους,δηλαδη τα μεγαλυρερα ψαρια ,οπως και δελφινια..που τρωνε τις τσουχτρες.Εχει λοιπον διαταραχτει η τροφικη αλυσιδα,με ολες τις κατστρφικες συνεπειες για το περιβαλλον αλλα και για εμας.Απο το οτι εγω περυσσι εκανα 5 μπανια μανι μανι,διοτι ητανα δυνατον να μπω στην θαλασσα με τοσες τσουχτες,μεχρι τις ταβερνες και τα ξενοδοχεια που αδειασαν διοτι εγινε γνωστο οτι εχει τσουχτρες κορινθιακος,αλλα συνεπειες θα εχει καισ τον ηλιθιο ψαρα...που ψαρευει ασυστολα...οταν σε λιγο καν δεν θα βρθσκει ψαρι να ψαρευει.
Οι ευθυνες που ειναι;Μονο στο κρατος καισ τουε ελεκτικους μηχανισμους;Η και σε εμας;Που κοιταμε μονο το προσκαιρο καλο,ΠΡΟΣΚΑΙΡΟ...και μαμαμε ολα τα αλλα;Αλλα και εμας;
Ε..αυτο το παραδειγμα ειναι ενδεικτικο ΣΕ ΟΛΑ.
Τα κρατη ακολουθουν τοθς πολιτες ΠΑΝΤΑ.
Αν εμεις δεν ειαμστε σωστοι και δεν αναλαμβανουμε τις ευθυνες μας,τα κρατη θα εξακολουθουν να κανουν τα ιδια.Η δυναμη βρισκεται στον οχλο,οχλο με την καλη εννοια,αλλα εμεις εχουμε την δυναμη,μονο που ειτε δεν τηνα ξιοποιουμε,ειτε σκεφτομαστε ηλιθια και προσκαιρα.
Αλλα ας κανουμε εμεις αυτα που πρεπει,και μετα ας κατηγορουμε τις κυβερνησεις.Εμεις...αναλαμβανουμε ομως τιε ευθυνες μας ;ΟΧΙ.Κανουμε αυτο που αμς αναλογει;;ΟΧΙ.
Ας κανουμε λοιπον εμεις πρωτα αυτο που μας αναλογει..και Μετα ας κατηγορουμε και τις κυβερνησεις.ΑΛΑΛ ΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΕΜΕΙς ΣΩΣΤΟΙ.Κανενα δικαιωμα δενε χουμε να κατηγορουμε τους απο πανω,οταν εμεις δεν κανουμε αυτα που πρεπει να κανουμε.Ειμαστε απλα αξιοι της μοιρας μας.Αυτοι δεν κανουν αυτα που πρεπει,.,ανθρωποι ειναι και αυτοι,εμεις ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 24-03-18 στις 22:31.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους