Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,630 εγγεγραμμένα μέλη και 713,292 μηνύματα σε 21,992 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 266 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ωμή διατροφή (Barf)

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 22:25, 21-01-11:

Πέφτω από τα σύννεφα που συζητάτε για ωμό κρέας. Μπορεί, όντως οι γάτες να είναι σαρκοβόρα ζώα αλλά δεν είναι πολύ επικίνδυνο να κολλήσουν τοξοπλάσμωση και κατά συνέπεια να κολλήσουμε κι εμείς;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

erefer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη erefer
Ο erefer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,722 μηνύματα.

O erefer έγραψε στις 22:29, 21-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Bijoux
Πέφτω από τα σύννεφα που συζητάτε για ωμό κρέας. Μπορεί, όντως οι γάτες να είναι σαρκοβόρα ζώα αλλά δεν είναι πολύ επικίνδυνο να κολλήσουν τοξοπλάσμωση και κατά συνέπεια να κολλήσουμε κι εμείς;
Εννοείται και όχι μονο αυτό μέχρι και παράσιτα μπορεί να βγάλουν.. αυτό είναι προσωπικό θέμα του καθενός βέβαια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,939 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 22:30, 21-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από Bijoux
Ρωτα την Sakura να σου πει Νομιζω ταιζει τον Ναρουτο με ωμο κρεας

Sakuraaa speak my dear (εκτος και αν θυμαμαι λαθος)

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:35, 21-01-11:

του δινω αποκλειστικα ωμα απο αρχες οκτωβριου και εχω παθει πλακα με την διαφορα που εχει κανει πανω του αυτη η διατροφη. Το τριχωμα του εχει γινει παρα πολυ απαλο, εχει παρει βαρος, αλλα εχει χασει το λιπος απο την κοιλια του (ηταν 7.6 κιλα και εγινε 7.7), τρωει με ορεξη χωρις να βαριεται και περιμενει πως και πως το φαγητο του και το σημαντικοτερο απο ολα ειναι οτι η υγεια του ειναι καλυτερη απο ποτε. Εχει απιστευτη ενεργεια και ολη μερα παιζει! Ποτε δεν ηταν τοσο καλα οσο τωρα!

Το τοξοπλασμα δεν το φοβαμαι 1) γιατι δεν ειμαι εγκυος, 2) καθαριζω τακτικα την αμμο του, 3) και να το κολλησω δεν με απασχολει γιατι δεν προκειται να πεθανω.
Επισης δεν φοβαμαι ουτε τα ενδοπαρασιτα γιατι οι γατες εχουν ανοσοποιητικο συστημα και ειναι δυσκολο να κολλησουν πχ ταινια αν ειναι υγιεστατες. Επισης του κανω αποπαρασιτωση καθε 6 μηνες, ετησιο τεστ κοπρανων, και δεν του δινω κρεατα αμφιλεγομενης προελευσης.

Δεν προκειται να του ξαναδωσω κονσερβες ή ξηρα τροφη. Περισσοτερο κακο του εκαναν παρα καλο. Νιωθω οτι επιτελους εχω γατα στο σπιτι μου και οχι λουτρινο. Το μονο που μετανοιωνω με τα ωμα ειναι που δεν ξεκινησα αυτη την διατροφη νωριτερα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

erefer

Επιφανές Μέλος

Ο erefer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,722 μηνύματα.

O erefer έγραψε στις 00:25, 22-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
του δινω αποκλειστικα ωμα απο αρχες οκτωβριου και εχω παθει πλακα με την διαφορα που εχει κανει πανω του αυτη η διατροφη. Το τριχωμα του εχει γινει παρα πολυ απαλο, εχει παρει βαρος, αλλα εχει χασει το λιπος απο την κοιλια του (ηταν 7.6 κιλα και εγινε 7.7), τρωει με ορεξη χωρις να βαριεται και περιμενει πως και πως το φαγητο του και το σημαντικοτερο απο ολα ειναι οτι η υγεια του ειναι καλυτερη απο ποτε. Εχει απιστευτη ενεργεια και ολη μερα παιζει! Ποτε δεν ηταν τοσο καλα οσο τωρα!

Το τοξοπλασμα δεν το φοβαμαι 1) γιατι δεν ειμαι εγκυος, 2) καθαριζω τακτικα την αμμο του, 3) και να το κολλησω δεν με απασχολει γιατι δεν προκειται να πεθανω.
Επισης δεν φοβαμαι ουτε τα ενδοπαρασιτα γιατι οι γατες εχουν ανοσοποιητικο συστημα και ειναι δυσκολο να κολλησουν πχ ταινια αν ειναι υγιεστατες. Επισης του κανω αποπαρασιτωση καθε 6 μηνες, ετησιο τεστ κοπρανων, και δεν του δινω κρεατα αμφιλεγομενης προελευσης.

Δεν προκειται να του ξαναδωσω κονσερβες ή ξηρα τροφη. Περισσοτερο κακο του εκαναν παρα καλο. Νιωθω οτι επιτελους εχω γατα στο σπιτι μου και οχι λουτρινο. Το μονο που μετανοιωνω με τα ωμα ειναι που δεν ξεκινησα αυτη την διατροφη νωριτερα
Βασικά το ωμό κρέας είναι στην ίδια την φύση της γάτας. Η αλήθεια είναι οτι δεν υπάρχει ισάξια εμπορική τροφή που να στέκεται επάξια απέναντί του. Παρόλα αυτά θέλει ιδιαίτερη προσοχή καθώς υπάρχουν μεγάλοι κίνδυνοι, όπως λιστέρια, (παρεπιπτόντως έχει τη μακρύτερη διάρκεια νοσοκομειακής νοσηλείας απʼ όλες τις λοιμώξεις απο τροφές και την υψηλότερη θνητότητα, το ξέρω λόγω δουλειάς), Escherichia coli, σαλμονέλλα και άλλα επικίνδυνα βακτήρια.. επίσης υπάρχει το θέμα της τοξοπλάσμωσης, γι'αυτό λοιπόν χρειάζεται πολύ προσοχή, καθαριότητα και γνώση αυτή η διατροφή, δεν είναι για τον καθένα. Η Sacura-chan απ'οτι φαίνεται το έχει ψάξει το θέμα οπότε τα γνωρίζει αυτά.
Προσωπικά για γάτα που ζεί αποκλειστικά μέσα στο σπίτι δεν θα την συνιστούσα. Φυσικά ο καθένας αποφασίζει για λογαριασμό του. Υπάρχουν καλές εναλλακτικές πολύ ανώτερες απο τις εμπορικές λύσεις(κατώτερες απο την ωμή διατροφή, η αλήθεια να λέγεται), αρκεί να γνωρίζει κανείς τις διατροφικές ανάγκες της γάτας και να τις προσαρμόσει στην διατροφή της δικής του

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:55, 22-01-11:

salmonella και διαφοροι αλλοι μικροοργανισμοι υπαρχουν και στην ξηρα τροφη Απο οσο γνωριζω, στα listeria ευαλωτοι ειναι οι ηλικιωμενοι. Εμεις παντως μεχρι τωρα δεν ειχαμε απολυτως κανενα προβλημα

Παράθεση

erefer

Επιφανές Μέλος

O erefer έγραψε στις 04:13, 22-01-11:

salmonella και διαφοροι αλλοι μικροοργανισμοι υπαρχουν και στην ξηρα τροφη Απο οσο γνωριζω, στα listeria ευαλωτοι ειναι οι ηλικιωμενοι. Εμεις παντως μεχρι τωρα δεν ειχαμε απολυτως κανενα προβλημα
Μην μου λές τέτοια δεν θα ξαναφάω ξηρά τροφή
H Λιστέρια μπορεί να προσβάλλει και υγιή άτομα, σπάνια αλλά σοβαρά περιστατικά, απλώς αν το ανοσοποιητικό σύστημα είναι εξασθενημένο, δηλαδή σε ανοσοκατασταλμένους ασθενείς εκεί τα πράγματα συνήθως δεν έχουν αίσιο τέλος...
Αυτή είναι η ωμή αλήθεια

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:58, 22-01-11:

Αρχική Δημοσίευση από erefer
Μην μου λές τέτοια δεν θα ξαναφάω ξηρά τροφή
H Λιστέρια μπορεί να προσβάλλει και υγιή άτομα, σπάνια αλλά σοβαρά περιστατικά, απλώς αν το ανοσοποιητικό σύστημα είναι εξασθενημένο, δηλαδή σε ανοσοκατασταλμένους ασθενείς εκεί τα πράγματα συνήθως δεν έχουν αίσιο τέλος...
Αυτή είναι η ωμή αλήθεια
επισης ειναι γεματη με ακαρεα σκονης Σου εκοψα την ορεξη;; Αν το καλοσκεφτεις, με την ωμη διατροφη κρατας καλυτερες συνθηκες υγιεινης (απομακρυνεις την τροφη που δεν εχει φαει μετα απο 30-60 λεπτα, πλενεις καλα ολες τις επιφανειες οπου τρωει και οπου κοβεις το κρεας, πλενεις παντα τα χερια σου κτλ). Με την ξηρα τροφη μπορει να πιασεις 1-2 κροκετες με τα χερια σου και μετα δεν θα σου παει το μυαλο να τα πλυνεις. Μαλιστα εχουν παθει σαλμονελλωση ανθρωποι απο την ξηρα τροφη (οι γατες που εφαγαν την μολυσμενη τροφη δεν επαθαν τιποτα) Παντως πριν αρχισω να του δινω ωμα του εδινα τουλαχιστον 1 φορα την εβδομαδα ωμο κροκο αυγου

Παράθεση

erefer

Επιφανές Μέλος

O erefer έγραψε στις 12:03, 22-01-11:

επισης ειναι γεματη με ακαρεα σκονης Σου εκοψα την ορεξη;; Αν το καλοσκεφτεις, με την ωμη διατροφη κρατας καλυτερες συνθηκες υγιεινης (απομακρυνεις την τροφη που δεν εχει φαει μετα απο 30-60 λεπτα, πλενεις καλα ολες τις επιφανειες οπου τρωει και οπου κοβεις το κρεας, πλενεις παντα τα χερια σου κτλ). Με την ξηρα τροφη μπορει να πιασεις 1-2 κροκετες με τα χερια σου και μετα δεν θα σου παει το μυαλο να τα πλυνεις. Μαλιστα εχουν παθει σαλμονελλωση ανθρωποι απο την ξηρα τροφη (οι γατες που εφαγαν την μολυσμενη τροφη δεν επαθαν τιποτα) Παντως πριν αρχισω να του δινω ωμα του εδινα τουλαχιστον 1 φορα την εβδομαδα ωμο κροκο αυγου
Εγώ προσωπικά έχω δοκιμάσει κροκέτες δύο φορές Μην φανταστείς οτι πήρα καμία δίκιλη συσκευασία δική μου, έφαγα μία κροκέτα απο κάθε εταιρεία απο περιέργεια και μόνο, περιττό να πώ οτι ήταν η αηδία Δεν έπαθα και τίποτα όμως
Τώρα όσον αφορά το ωμό κρέας αν τηρούνται διάφοροι κανόνες μπορεί να γίνει αυτή η διατροφή.
Συνοπτικά πρέπει το κρέας να το προμηθεύεσαι απο κάποιον γνωστό σου ή απο κάποιον άνθρωπο εμπιστοσύνης και όχι εμπορευματοποιημένο απο super markets κτλ, πρέπει να απομακρύνεις οτιδήποτε απο το πιάτο και να το πετάς μετά απο μισή ώρα, πρέπει να καθαρίζεις σκεύη αμέσως μετά απο κάθε γεύμα οπωσδήποτε. Αν θυμάμαι καλά ένας πολύ καλός τρόπος και πρακτικός για κάποιον που δεν έχει και πολύ χρόνο είναι να φτιάχνεις μερίδες σε σακουλάκια και να τα καταψύχεις για να έχεις έτοιμα τα γεύματα της εβδομάδας. Με αυτόν τον τρόπο σκοτώνονται και πολλά βακτήρια λόγω της ψύξης Αν και το καλύτερο είναι πάντα το φρέσκο
Επίσης πρέπει ασυζητητί να γίνεται εσωτερική αποπαρασίτωση καθώς και έλεγχος κάθε χρόνο για ενδοπαράσιτα.
Καλό είναι ακόμα να αποφεύγεται το κοτόπουλο λόγω της ευαισθησίας αυτού του κρέατος ή να μην δίνεται συχνά.
Υπό αυτές τις συνθήκες μπορεί να ξεκινήσει κάποιος ωμή διατροφή στην γάτα του και υπάρχουν και πολύ καλές αναλυτικές συνταγές στο διαδίκτυο, δυστυχώς στα αγγλικά αν το ψάξει κανείς αναλυτικότερα.
Πρέπει όμως να γνωρίζει και τους πιθανούς κινδύνους που είναι τοξοπλάσμωση..μπλα,μπλα,μπλα

Υ.Γ. Sacura-chan δεν τα λέω για εσένα αυτά, αλλά για κάποιον/α που πιθανόν θέλει να ξεκινήσει αυτήν την διατροφή να ξέρει λίγα πράγματα πριν το ψάξει περισσότερο

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:22, 23-01-11:

κοτοπουλο δεν του δινω γιατι ειναι πιθανοτατα αλλεργικος (αυτος ηταν και ο λογος που σταματησα να του δινω ξηρα τροφη και κονσερβες) Προς το παρον του δινω μονο αρνι, κουνελι, καγκουρο, ταρανδο (ωμες τροφες του εμποριου χωρισμενες σε ημερισια γευματα) και μοσχαρι απο το κρεοπωλειο... του εχω δωσει και μοσχαρισιο κιμα απο το σουπερμαρκετ ουκ ολιγες φορες και δεν τον εχει πειραξει, ισως επειδη τον χωριζω σε μεριδες και τον βαζω στην καταψυξη

Τα πιατα του τα πλενω 3 φορες την ημερα (οπως και τα μπολακια με το νερο του)... αυτο το εκανα και πριν αρχισει την ωμη διατροφη

Παντως εχει αλλαξει παρα πολυ με τα ωμα. Δεν περιμενα τετοια αλλαγη πανω του. Ειχα απελπιστει γιατι συνεχως καθοταν και δεν ειχε ορεξη για παιχνιδια, εκανε συχνα εμετους τριχομπαλες ή τριχομπαλες με τροφη και γενικα δεν ηταν κεφατος. Τωρα παιζει περισσοτερο και απο ενα γατακι!!! Εχει γινει και πιο ομιλητικος Ειδικα οταν προκειται να φαει

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 11:44, 28-08-11:

Γαρίδες ωμές κάνει να δίνουμε;
Μιλάω για τις γαρίδες γίγαντες. Μαγείρευα ένα βράδυ και ο μικρός χύμηξε, πήρε μια και την καταβρόχθισε στο άψε σβήσε! Αγχώθηκα προς στιγμή αλλά δεν έπαθε τίποτα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 12:26, 28-08-11:

Δε νομίζω να προκαλούν προβλήματα εκτός αν έχουν αλλεργία σε αυτές (btw, έχουν αρκετή ταυρίνη οι γαρίδες). Κάποιοι δίνουν ωμές γαρίδες μαζί με το κέλυφος. Δεν γνωρίζω όμως αν έχουν θιαμινάση όπως κάποια είδη ψαριών και εμποδίζουν την απορρόφηση της βιταμίνης Β. Κάποιοι δίνουν γαρίδες στις γάτες τους μαζί με το κέλυφος. Εμείς δεν τις έχουμε δοκιμάσει γιατί δεν αγοράζουμε γαρίδες για οικολογικούς λόγους (1 κιλό γαρίδας ισοδυναμεί με 5+ κιλά νεκρων θαλάσσιων οργανισμών που περιλαμβάνουν ακόμα και χελώνες)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 12:28, 28-08-11:

Μάλιστα.. τι κρίμα..
Από τα ωμά τι θεωρείται λιγότερο επικίνδυνο να δίνουμε;

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 13:18, 28-08-11:

χμ, νομίζω το μοσχάρι είναι το πιο ασφαλές (όχι ο κιμάς όμως). Το κουνέλι επίσης. Λογικά και κάποια κρέατα όπως στρουθοκάμηλος, καγκουρώ, buffalo είναι ασφαλή, αλλά δεν τα βρίσκεις εύκολα στην αγορά Με τα πουλερικά υπάρχει ο φόβος της σαλμονέλλας (εγώ προσωπικά δεν θεωρώ ότι υπάρχει κίνδυνος). Συνήθως τα παθογόνα βακτήρια βρίσκονται στο εξωτερικό τμήμα του κρέατος. Πολλοί παίρνουν πχ ωμό κοτόπουλο και το βουτάνε σε νερό που βράζει για 1-2 λεπτά μέχρι να μαγειρευτεί το εξωτερικό τμήμα του κοτόπουλου. Ο κιμάς είναι ο χειρότερος γιατί τα βακτήρια που είναι απέξω ανακατεύονται σε όλο το κρέας. Τα κρέατα που μπορεί να φέρουν τοξόπλασμα είναι συνήθως το χοιρινό και το αρνί, αλλά αν βάλεις τα κρέατα στην κατάψυξη για 2 μέρες σκοτώνεται. Το χοιρινό φέρει και μια άλλη ασθένεια (δεν την θυμάμαι) γι' αυτό και αποφεύγεται. Εγώ δίνω ωμά εδώ και ένα χρόνο περίπου και δεν παρουσίαστηκε ποτέ κάποιο πρόβλημα. Τα κρέατα συνήθως τα καταψύχω για 3 μέρες πριν του τα δώσω και επίσης όταν ετοιμάζω την τροφή του πλένω όλα τα κρέατα για αρκετή ώρα κάτω από την βρύση. Εγώ πάντως (μάζι με μερικά εκατομμύρια ακόμα άτομα) τρώω την μοσχαρίσια μπριζόλα σχεδόν ωμή (rare) και δεν έχω πάθει κάτι

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:32, 27-11-11:

Δεν ξέρω αν θυμάστε, ο δικός μου έκανε συνέχεια εμετούς και τριχόμπαλες όσο τρεφόταν με τροφές του εμπορίου. Πριν 15 μέρες είπα να του δώσω ωμό μοσχάρι και επειδή είναι αδύνατο να αλέσω κόκκαλα από μοσχάρι χρησιμοποιήσα οστεάλευρο του εμπορίου (αλεσμένα, μαγειρεμένα κόκκαλα αρνιού). Η διατροφή αυτή διήρκησε 7 μέρες. Μέσα σε 7 ημέρες λοιπόν, έκανε 4 φορές εμετό (1 φορά τροφή, 3 φορές τριχόμπαλες) και 1 φορά μαλακά περιττώματα (έγινε χάλια από πίσω). Τα περιττώματά του όσο τρεφόταν με αυτό, μύριζαν... όχι τόσο σε σχέση με τις κροκέτες και τις κονσέρβες... αλλά μύριζαν Τις τελευταίες 7 ημέρες λοιπόν επανήλθαμε στην 100% ωμή διατροφή (κοτόπουλο) και δεν έχει κάνει ούτε μια φορά εμετό και τα περιττώματά του είναι και πάλι ξερά και άοσμα. Το μοσχάρι σίγουρα δεν τον πείραξε γιατί του έχω δώσει αρκετές φορές ωμό και ψητό χωρίς συμπλήρωμα ασβεστίου και δεν τον έχει επηρεάσει.

Αγόρασα επίσης ηλεκτρική μηχανή για άλεσμα. Είναι 800watt και αλέθει το κοτόπουλο χωρίς να ζορίζεται ιδιαίτερα. Δεν έχω δοκιμάσει πιο μεγάλα κόκκαλα (πχ γαλοπούλα), αλλά το κοτόπουλο το αλέθει μια χαρά. Η μηχανή μου κόστισε 200, αλλά πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά της γιατί με την ωμή διατροφή το μηνιαίο κόστος τροφής μου βγαίνει γύρω στα 20, οπότε σε λίγους μήνες θα έχει κάνει απόσβεση η μηχανή.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:31, 28-11-11:

Μπράβο!! Φαίνεται πως έχεις αρκετές γνώσεις για να δώσεις στο γάτο σου ισορροπημένη διατροφή από μόνη σου

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:58, 28-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Μπράβο!! Φαίνεται πως έχεις αρκετές γνώσεις για να δώσεις στο γάτο σου ισορροπημένη διατροφή από μόνη σου
Βασικά δεν θέλει και πολλές γνώσεις για να ξεκινήσεις μια ισορροπημένη διατροφή. Αν αναλογιστείς ότι η γάτα στην φύση της τρώει ποντίκια και πτηνά, τότε απλά κάνεις κάτι παρόμοιο: χρησιμοποιείς ολόκληρα κουφάρια ζώων (χωρίς τα έντερα όμως... πνευμόνια, σπλήνα, συκώτι, καρδιές, κτλ είναι απαραίτητα). Δυσκολεύτηκα με το αν πρέπει να συμπληρώνω με βιταμίνες, αλλά βρήκα αρκετές έρευνες που έχουν γίνει σε αιλουροειδή σε ζωολογικούς κήπους, όπου λένε ότι αν δίνεις όργανα και ολόκληρα κουφάρια ζώων, τότε δεν υπάρχει λόγος να δίνεις βιταμίνες. Προσπαθώ να δίνω και ποικιλία, οπότε μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά. Θα περιμένω να περάσει λίγος καιρός ακόμα και θα του κάνω αιματολογικές για να σιγουρευτώ ότι όλα βαίνουν καλώς

Αποφεύγω επίσης να αλέθω το κρέας. Αλέθω μόνο τα κόκκαλα και τις καρδιές (δεν τις τρώει με τίποτα αλλιώς). Tο υπόλοιπο κρέας και όργανα τα κόβω σε κομμάτια. Στην αρχή δυσκολευόταν να μασήσει, αλλά τώρα δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα Τσακίζει πλέον μισό ορτύκι μόνος του... ελπίζω σύντομα να μπορέσει να το τρώει ολόκληρο και να μη το κοιτάει σαν αγελάδα όταν του το βάζω στο πιάτο

Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6! ..και ποσες ακομα που'χουν περασει εστω και για λιγο απ'τη ζωη μου... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 18:18, 05-08-13:

καλησπερα, σκεφτομουν κι εγω να ξεκινησω ωμη διατροφη στη γατα μου (βεβαια ειναι 16χρονων και δε ξερω κατα ποσο ειναι καλη ιδεα).. ομως ετσι κι αλλιως σκεφτομουν οτι δε θα χω τον χρονο να της το ετοιμαζω (εδω καμια φορα δε προλαβαινω για μενα..) και αναρωτιομουν αν υπηρχε για γατες κατι σαν αυτο http://www.barfing.gr/ που ειναι για σκυλους.. χμμ.. εχει κανεις καμια ιδεα? εχει δοκιμασει κατι?
ευχαριστω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:38, 05-08-13:

Γιατι δεν επικοινωνεις μαζι τους να τους ρωτησεις αν μπορουν να κανουν κατι αντιστοιχο και για γατες;
Μια γνωστη μου εδινε στα γατια της ωμες τροφες μονον και μου ελεγε πως ειχε δει σημαντικη διαφορα σε ολους τους τομεις. Εγω ομως ειμαι σκεπτικη, εαν ημουν σιγουρη για την ποιοτητα και την φρεσκαδα των ωμων κρεατων, οπως επισης και απο που προερχονται αυτα τα κρεατα, ισως και να το σκεπτομουν, οπως ομως εχουν τα πραγματα το απορριπτω σιγουρα.
Και νομιζω πως η ηλικια της γατας σου ειναι μαλλον απαγορευτικη για τετοια πειραματα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6! ..και ποσες ακομα που'χουν περασει εστω και για λιγο απ'τη ζωη μου... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 02:35, 08-08-13:

ναι, αυτο δε το ειχα σκεφτει! γενικα εχω ακουσει καλα λογια για την ωμη διατροφη.. αν βρω ακρη τελικα, θα ρωτησω και τη κτηνιατρο μας πως της φαινεται σαν ιδεα..
οσο για την ποιοτητα των κρεατων.. ειναι μεγαλο θεμα, οχι μονο απο εκει. αλλα γενικα δε ξερεις τι κρεας ειναι.. τελοσπαντων, να΄σαι καλα και ευχαριστω για την αμεση απαντηση σου

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 06:50, 14-01-14:

Aν και δεν δινω στα γατια μου ωμα, κυριως για πρακτικους λογους, μετα απο 3 μηνες αποκλειστικης ωμης διατροφης που κανω στον σκυλο μου εχω μονο να πω οτι ειναι μακραν οτι καλυτερο της εχω δωσει. Το 95% των προβληματων μας λυθηκε και μεσα σε 1 μηνα εγινε αγνωριστη. Ελπιζω συντομα να καταφερω να αρχισω και στα γατια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

tsitsinel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tsitsinel
H tsitsinel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H tsitsinel έγραψε στις 23:19, 27-01-14:

Καλησπερα...μου ειπαν να δινω κρόκο ωμο απο αβγο για το τριχωμα..εγω φοβαμαι για σαλμονελα,ξερει κανεις κατι σχετικο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 28-01-14 στις 15:53. Αιτία: Δεν επιτρεπονται τα greeklish
Παράθεση

Λίλη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Λίλη
H Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Λίλη έγραψε στις 16:53, 19-02-14:

Καλησπέρα, νέο μέλος και πρόσφατα ιδιοκτήτρια γατας. Πρώτη φορά έχω γατούλα και αυτό τυχαία καθως ήταν αδεσποτη 5-6 μηνών με σοβαρό πρόβλημα στο μπροστινό πόδι το οποίο ακρωτηριάστηκε και την υιοθέτησα. Ψάχνοντας για το ποια ειναι η καλύτερη τροφή και ερευνώντας διαπίστωσα, δυστηχως, οτι η προπαγάνδα απο τις βιομηχανίες τροφών για κατοικίδια με τζίρο δις, οτι μονο αυτές ειναι ιδανικές για τα κατοικίδια μας καλά κρατεί και μας παραπλανεί. Μετα αναρωτιόμαστε γιατί θερίζει ο καρκίνος και στα ζώα και τα διάφορα πρόβληματα υγείας. Για τα εμβόλια δε, αλλο μεγάλο κεφάλαιο. Μια γνωστή μου λοιπόν όπως κι εγώ, έπαιρνε την ακριβότερη κλινική ξηρή τροφή (δεν άκουγε τον κτηνιατρο της που της τα ελεγε χρονια...). Ο κτηνίατρος της ειχε πει χαρακτηριστικά: Οταν καταλαβετε τι σαβούρα τους δίνετε να φάνε, είναι αργα...
Το καλύτερο φαγητό είναι το ωμό με βάση τις μελέτες που έχουν γίνει. Όμως αν κάποιος δεν έχει αυτή την δυνατότητα ή το ζωάκι του έχει επιβαρημένο ιστορικό και δεν είναι σε θέση να χωνέψει το ωμό φαγητό (αν και μπορούμε να το βοηθήσουμε με πεπτικά και παγκρετικά ένζυμα που διευκολύνουν την πέψη) προτείνεται το μαγειρεμένο φαγητό. Ένιωσα την ανάγκη να το μοιραστώ μαζί σας κι απο εκεί και πέρα ο κάθε ένας να πράξει όπως νομίζει.

Διαβάστε λοιπόν τι δίνουμε στα κατοικίδια μας και θα φρίξετε. http://taskylonea.com/?p=1709

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λίλη : 19-02-14 στις 17:14.
Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 19:14, 19-02-14:

Συμφωνω με αυτα που λες ομως αν δινω μονο μαγειρεμενο φαγητο τι θα γινει με την λεγομενη ''ταυρινη'' που ειναι ενα απαραιτητο συστατικο για την καλη υγεια της γατας;;
Εγω προσωπικα δινω και μαγειρεμενο φαγητο στη γατουλα μου αλλα το ανακατευω με λίγες κροκετες και λιγη υγρη τροφη.

Παράθεση

Λίλη

Νεοφερμένος

H Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Λίλη έγραψε στις 01:34, 20-02-14:

Η ταυρίνη υπάρχει σε αφθονία σε όλα τα ωμά κρέατα, και ειδικά στην καρδιά του μοσχαριού. Η χορηγηςη ωμου κρέατος, της εξασφαλίζει την καλύτερη ποιότητα και ποσότητα ταυρίνης που θα μπορούσε να πάρει. Χρειάζεται όμως μεγάλη προσοχή στον χειρισμό του κρέατος, ώστε να μην καταστραφεί η πολύτιμη ταυρίνη που περιέχει. Δεν πρέπει να αλέθουμε το κρέας σε κιμά, γιατι ετςι αυξάνεται η επιφάνειά του και εκτίθεται στον αέρα, με αποτέλεσμα η ταυρίνη να οξειδώνεται και μεγάλη ποσότητά της να καταστρέφεται. Επίσης μπορούμε να συμπληρώνουμε τη διατροφή της με ταυρίνη χρησιμοποιώντας μη αλεσμένη καρδιά μοσχαριού ή τεχνητά συμπληρώματα ταυρίνης που κυκλοφορούν στο εμπόριο.

Το άρθρο που ποσταρα το διαβάσες;

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 11:58, 20-02-14:

Το αρθρο ναι το διαβασα ολο αν και λιγο μεγαλο. Να σου πω την αληθεια ειχα ξανακουσει οτι μεσα στις τροφες βαζουν γατες και σκυλους. Δηλαδη μπορω στο μαγειρεμενο φαγητο να βαζω μεσα συμπληρωμα ταυρινης και να ειναι το ζωο καλα;; Αυτες οι πολυβιταμινουχες παστες που κυκλοφορουν στο εμποριο και περιεχουν μεσα ταυρινη επαρκουν;;

Παράθεση

Λίλη

Νεοφερμένος

H Λίλη έγραψε στις 17:37, 22-02-14:

Το μαγειρεμένο κρέας καταστρέφεται. Δεν παρέχεις τίποτα στη γατούλα σου. Η ωμή διατροφή ειναι η σωστή η υγιεινή και φυσική. Για την ταυρινη, αν δίνεις καρδιές κοτας δεν έχεις πρόβλημα αλλα μπορεις να πάρεις και κάψουλες ταυρίνης και να του δίνεις. Όσο για την Σαλμονέλα που τίθεται αμέσως σαν ερώτημα, σαλμονέλα έχει βρεθεί ακόμα και σε δείγματα εμπορικών τροφών και λιχουδιών για κατοικίδια. Τα βακτήρια δεν είναι πρόβλημα για ένα κατοικίδιο με γερό ανοσοποιητικό σύστημα και ένα γερό ανοσοποιητικό σύστημα ενισχύεται με το να τρώει κατάλληλες για το είδος του ωμές τροφές. Επίσης σαλμονέλα έχουν όλες οι γάτες και σκύλοι στο έντερο τους οπότε δεν τίθεται καν θέμα στο να κολλήσουν γιατι την έχουν ήδη. Επίσης η σαλμονέλα υπαρχει στα εντόσθια κι στη γατα μας δεν δίνουμε εντόσθια να φάει.

Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 18:41, 22-02-14:

Τώρα που επανήλθε το θέμα της ωμής στο forum.. Εγώ στα σκυλιά μου κάνω barf. Θέλω να κάνω και στις γάτες. Αλλά αν και για τα σκυλιά γνωρίζω τα πάντα, με τις μικρές έχω άπειρες απορίες. Πόσο % του βάρους δίνω; Τι τρώνε; (Πλατάρι πχ μπορούν να φάνε; ) Φαντάζομαι έχουν διαφορές, έτσι; Ποιες είναι αυτές;

Παράθεση

pem0ol1n1

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pem0ol1n1
H pem0ol1n1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H pem0ol1n1 έγραψε στις 11:28, 02-10-15:

Καλημερα σας...εχω εναν αρσενικο γατουλη τον οποιο συντομα θα στειρωσω.
Διαβασα το αρθρο που αναφερεται στο Ουρολογικό Σύνδρομο της Γάτας κ πλεον εχω μπει σε καποιες σκεψεις οσον αφορα την διατροφη του απο την στιγμη που θα στειρωθει.Εφοσον οπως διαβασα στο αρθρο οι κροκετες ειναι κυριως υπαιτιες στο θεμα της ουρολιασης,σκεφτομουν να ξεκινησουμε διατροφη τυπου barf.
Πλεον υπαρχουν τροφες τετοιου τυπου στο εμποριο,οποτε φανταζομαι οτι τα κρεατα ειναι πληρως ελεγμενα οπως κ το γρασιδι που πωλουν(δεν εχουμε φυτα γενικα στο σπιτι) επομενως θα ηθελα την γνωμη σας.
Ευχαριστω εκ των προτερων!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 19:37, 03-10-15:

Δε γνώριζα πως υπάρχουν και τυποποιημένες τέτοιες τροφές στο εμπόριο. Θα είχε ενδιαφέρον αν κάποιος κάνει τέτοια διατροφή στη γάτα του να μας ενημερώσει σχετικά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 20:02, 03-10-15:

Συγγνωμη να κανω μια χαζη ερωτηση,εαν η ωμη τροφη ειναι κομματια κοτοπουλο και εχουν σαλμονελα η γατουλα μας αμα το φαει δεν θα παθει τιποτα;Πως ειμαστε σιγουροι οτι θα ειναι πληρως ελεγμενα και οχι κομματια τα οποια για καποιο λογο θελουν να τα ξεφορτωθουν και τα κανουν τροφη για γατες,μην ξεχνατε οτι ειμαστε στη Ελλαδα!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,337 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:26, 03-10-15:

Στην ελλαδα καθολου σιγουροι δεν ειμαστε,για αυτο και εγω δεν συμφωνω με αυτην τη διατροφη.Ο καθενας βεβαια αναλαμβανει την ευθυνη των πραξεων του.
Εδω δεν κανουν ελεγχους για την τροφη των ανθρωπων..θα κανουν για τα ζωα;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pem0ol1n1

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pem0ol1n1
H pem0ol1n1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H pem0ol1n1 έγραψε στις 15:23, 04-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Δε γνώριζα πως υπάρχουν και τυποποιημένες τέτοιες τροφές στο εμπόριο. Θα είχε ενδιαφέρον αν κάποιος κάνει τέτοια διατροφή στη γάτα του να μας ενημερώσει σχετικά!
Ουτε εγω το γνωριζα μεχρι που μπηκα σε σε ενα site μιας αλυσιδας pet shop κ σε ενα site μιας εταιριας η οποια δραστηριοπειται κυριως στην ωμη διατροφη.

Αρχική Δημοσίευση από ΦΛΩΡΑ
Συγγνωμη να κανω μια χαζη ερωτηση,εαν η ωμη τροφη ειναι κομματια κοτοπουλο και εχουν σαλμονελα η γατουλα μας αμα το φαει δεν θα παθει τιποτα;Πως ειμαστε σιγουροι οτι θα ειναι πληρως ελεγμενα και οχι κομματια τα οποια για καποιο λογο θελουν να τα ξεφορτωθουν και τα κανουν τροφη για γατες,μην ξεχνατε οτι ειμαστε στη Ελλαδα!
Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Στην ελλαδα καθολου σιγουροι δεν ειμαστε,για αυτο και εγω δεν συμφωνω με αυτην τη διατροφη.Ο καθενας βεβαια αναλαμβανει την ευθυνη των πραξεων του.
Εδω δεν κανουν ελεγχους για την τροφη των ανθρωπων..θα κανουν για τα ζωα;
Απο την στιγμη που ειναι τυποποιημενα φανταζομαι οτι περνανε απο καποιον ελεγχο και παιρνουν και καποια πιστοποιηση υγιεινης.Απο εκει και περα δεν γνωριζω περαιτερω. Γι'αυτο αν υπαρχει καποιος στο site του οποιου η γατα τρεφεται με barf ασ μας ενημερωσει

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 19:44, 04-10-15:

Οι τυποποιημενες τροφες που αγοραζεις και προερχονται απο διαφορες τριτοκοσμικες χωρες, νομιζεις οτι περιεχουν πληρως ελεγμενα κρεατα; Εχεις την εντυπωση οτι επειδη η ξηρα τροφη ειναι μαγειρεμενη, δεν περιεχει σαλμονελλα; Ξερεις ποσες φορες εχουν αρρωστησει ανθρωποι απο ξηρα τροφη που εδωσαν στα ζωα τους; Γνωριζεις επισης οτι εχουν υπαρξει 'μαιμου' τροφες στο εμποριο; Γνωριζεις οτι κυκλοφορουν ληγμενες τροφες με ψευτικες τυπωμενες ημερομηνιες ληξης;

Με την ωμη τροφη του εμποριου εισαι για ενα πραγμα σιγουρος, οτι δεν μπορουν να βαλουν κρεας σε αποσυνθεση γιατι θα μυριζει. Στην κροκετα τετοια κρεατα μπαινουν αβερτα γιατι με τοση επεξεργασια που τρωνε εξαφανιζονται και οι οσμες και ολα. Τωρα τι κρεατα μπαινουν στην καθε τροφη δεν το γνωριζουμε. Εδω εβαλαν αλογισιο κρεας σε κεφτεδακια για ανθρωπους, στις ζωοτροφες θα κολλησουν;

Η μονη λυση ειναι να παρασκευαζεις την τροφη για την γατα σου στο σπιτι σου, με κρεατα που εχεις επιλεξει απο τον κρεοπωλη της γειτονιας σου. Αλλα ποσοι το κανουν αυτο;

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 21:34, 04-10-15:

Neliel συμφωνω απολυτα μαζι σου,δεν εχω εμπιστοσυνη σε τιποτα ,οταν η πρωτη μου γατουλα στα δωδεκα χρονια της εβγαλε ογκο στο παχυ εντερο και την εχασα μετα απο τρεις μηνες αφου καναμε τα παντα και σωτηρια δεν υπηρχε ,το αποδιδω οτι ηταν απο τη διατροφη που εκανε,τοτε δεν ειχα και πειρα και τις εδινα κονσερβες του σουπερ μαρκετ,φαντασου απο τι κρεατα θα ηταν φτιαγμενα.Προσφατα οπως ειπες μεγαλη και επωνυμη αλυσιδα καλης ξηρας τροφης ακουστηκε οτι την πουλουν ληγμενη με ψευτικες ημερομηνιες πιο φθηνα σε αλλο κρατος,αλλα που ξερουμε αν και δω δεν κανουν τα ιδια.Σιγουρα δεν ξερουμε τι κρεατα βαζουν,εγω να σου πω βραζω κοτοπουλο και τους δινω και θα δινω πιο λιγες κονσερβες,τωρα για ξηρη τροφη παιρνω ολιστικη την pronature ,εαν εχεις ακουστα.Δεν καταλαβα ομως αυτο που ειπες οτι αρρωστησαν ανθρωποι απο τη ξηρα τροφη της γατας που εδωσαν να φαει.Τι εννοεις;

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 00:47, 05-10-15:

Neliel συμφωνω απολυτα μαζι σου,δεν εχω εμπιστοσυνη σε τιποτα ,οταν η πρωτη μου γατουλα στα δωδεκα χρονια της εβγαλε ογκο στο παχυ εντερο και την εχασα μετα απο τρεις μηνες αφου καναμε τα παντα και σωτηρια δεν υπηρχε ,το αποδιδω οτι ηταν απο τη διατροφη που εκανε,τοτε δεν ειχα και πειρα και τις εδινα κονσερβες του σουπερ μαρκετ,φαντασου απο τι κρεατα θα ηταν φτιαγμενα.Προσφατα οπως ειπες μεγαλη και επωνυμη αλυσιδα καλης ξηρας τροφης ακουστηκε οτι την πουλουν ληγμενη με ψευτικες ημερομηνιες πιο φθηνα σε αλλο κρατος,αλλα που ξερουμε αν και δω δεν κανουν τα ιδια.Σιγουρα δεν ξερουμε τι κρεατα βαζουν,εγω να σου πω βραζω κοτοπουλο και τους δινω και θα δινω πιο λιγες κονσερβες,τωρα για ξηρη τροφη παιρνω ολιστικη την pronature ,εαν εχεις ακουστα.Δεν καταλαβα ομως αυτο που ειπες οτι αρρωστησαν ανθρωποι απο τη ξηρα τροφη της γατας που εδωσαν να φαει.Τι εννοεις;
Εννοω οτι υπηρχε σαλμονελλα και οι ανθρωποι αυτοι με τον α ή β τροπο επιασαν την τροφη και δεν επλυναν τα χερια τους και αρρωστησαν. Μεταξυ μας, αν πιασεις την ξηρα τροφη, ειδικα αν προκειται για 1-2 κροκετες, ισως να μην πλυνεις τα χερια σου. Αν ομως πιασεις ωμο κρεας δεν υπαρχει περιπτωση να αφησεις τα χερια σου απλυτα. Δεν ειμαι σχολαστικη με την καθαριοτητα και δεν φοβαμαι τα βακτηρια, αλλα καλο ειναι οσοι δινετε ξηρα τροφη να πλενετε παντα τα χερια σας οταν ερχεστε σε επαφη με αυτην.

H orijen εχει βγαλει ανακοινωση οτι στην Κινα πωλουνται απομιμησεις. Εχουν υπαρξει περιστατικα με απομιμησεις σε RC και μια αλλη μαρκα την οποια δεν θυμαμαι, στην Κινα παλι. Για εντος ΕΕ ειδα σε φορουμ για σκυλους οτι καποια καταστηματα σβηνουν ημερομηνιες και τυπωνουν καινουριες σε καλης ποιοτητας ξηρες τροφες οι οποιες εχουν ληξει. Προσοχη απο που αγοραζετε τις τροφες. Οταν μια καλη τροφη φαινεται να εχει πολυ καλη τιμη, κατι δεν παει καλα.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 16:18, 05-10-15:

Και το πολωνικο site zoofast πουλαγε τα πακετα της orijen χωρις ημερομηνια ληξης και εχει γινει μεγαλο θεμα,μαλλον ηταν ληγμενες οι τροφες και της πουλουσαν πιο φθηνα,χωρις ημερομηνια ληξης , ετσι τουλαχιστον λενε.Και ηθελα και γω να παρω Οrijen να την δοκιμασουν τα μωρα μου αλλα με αυτα που ακουω φοβηθηκα λετε επειδη ειναι ακριβη τροφη να τη νοθευουν;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 05-10-15 στις 16:28.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 19:17, 05-10-15:

Και το πολωνικο site zoofast πουλαγε τα πακετα της orijen χωρις ημερομηνια ληξης και εχει γινει μεγαλο θεμα,μαλλον ηταν ληγμενες οι τροφες και της πουλουσαν πιο φθηνα,χωρις ημερομηνια ληξης , ετσι τουλαχιστον λενε.Και ηθελα και γω να παρω Οrijen να την δοκιμασουν τα μωρα μου αλλα με αυτα που ακουω φοβηθηκα λετε επειδη ειναι ακριβη τροφη να τη νοθευουν;
Ρωτα τον Κομπα που ειναι ο επισημος εισαγωγεας της συγκεκριμενης τροφης στην χωρα ποια μαγαζια προμηθευει και αγορασε απο εκει. Για να αποφυγεις τις απομιμησεις και την απατη ο καλυτερος τροπος ειναι να αποφευγεις αλυσιδες pet shop, πολυ χαμηλες τιμες που φαινονται εξωπραγματικες και γενικα σημεια πωλησης που το ενστικτο σου τα θεωρει υποπτα. Πηγαινε στο pet shop της γειτονιας σου και αγορασε την αυτοπροσωπως. Ετσι μπορεις να δεις σε τι συνθηκες διατηρουν το εμπορευμα τους, τι ειδους ανθρωπος ειναι κα. Θα ειναι λιγο πιο ακριβη απο τα online καταστηματα, αλλα τουλαχιστον θα γνωριζεις οτι δεν αγοραζεις γουρουνι στο σακι. Θεωρω οτι πολλες φορες αξιζει να πληρωσεις κατι παραπανω και να κοιμασαι ησυχη τα βραδια, παρα να χανεις τον υπνο σου και να θετεις και την υγεια των κατοικιδιων σου σε κινδυνο.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,102 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 21:30, 05-10-15:

Διάβασα οτι μια διατροφή B.A.R.F. για να είναι σωστή και σύμφωνα με την ορολογία της συνεπής -Bone And Raw Food (Κόκκαλα Και Ωμή Τροφή) που αργότερα η έννοιά της μετεξελίχτηκε από τον Drα Billinghurst σε Biological Appropriate Raw Food (Βιολογικά Κατάλληλη Ωμή τροφή)- θα πρέπει να βασίζεται αποκλειστικά σε ωμή τροφή και όχι σε συνδυασμό ωμής με κροκέτες ή έστω και ελάχιστα βρασμένης.
Και βέβαια όταν τα υλικά είναι απολύτως ασφαλή. Αυτά σε ό,τι αφορά τους σκύλους.

Για τις γάτες όμως δεν συνιστάται, γιατί μετά από σχετική μελέτη που έγινε σε γατιά, τον πρώτο μήνα εμφάνισαν "σαφή υπεροχή της φυσικής τους κατάστασης" αλλά
"Τον 10ο μήνα το 70% των γατών εμφάνισαν καρδιακή ανεπάρκεια λόγω έλλειψης ταυρίνης και βιταμίνης Ε λόγω καταστροφής τους από το εναπομείναν μικροβιακό φορτίο.
Τον 12ο μήνα το 40% των γατών είχαν καταλήξει ενώ νοσούσε από καρδιόπαθεια το 90% αυτών".

Δεν θα το διακινδύνευα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 21:57, 05-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Ρωτα τον Κομπα που ειναι ο επισημος εισαγωγεας της συγκεκριμενης τροφης στην χωρα ποια μαγαζια προμηθευει και αγορασε απο εκει. Για να αποφυγεις τις απομιμησεις και την απατη ο καλυτερος τροπος ειναι να αποφευγεις αλυσιδες pet shop, πολυ χαμηλες τιμες που φαινονται εξωπραγματικες και γενικα σημεια πωλησης που το ενστικτο σου τα θεωρει υποπτα. Πηγαινε στο pet shop της γειτονιας σου και αγορασε την αυτοπροσωπως. Ετσι μπορεις να δεις σε τι συνθηκες διατηρουν το εμπορευμα τους, τι ειδους ανθρωπος ειναι κα. Θα ειναι λιγο πιο ακριβη απο τα online καταστηματα, αλλα τουλαχιστον θα γνωριζεις οτι δεν αγοραζεις γουρουνι στο σακι. Θεωρω οτι πολλες φορες αξιζει να πληρωσεις κατι παραπανω και να κοιμασαι ησυχη τα βραδια, παρα να χανεις τον υπνο σου και να θετεις και την υγεια των κατοικιδιων σου σε κινδυνο.

Αυτο θα κανω,θα παρω τον εισαγωγεα τηλεφωνο και θα τον ρωτησω σε ποια μαγαζια στη περιοχη μου προμηθευει τη συγκεκριμενη τροφη.Ευχαριστω πολυ Nelliel.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 22:00, 05-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Διάβασα οτι μια διατροφή B.A.R.F. για να είναι σωστή και σύμφωνα με την ορολογία της συνεπής -Bone And Raw Food (Κόκκαλα Και Ωμή Τροφή) που αργότερα η έννοιά της μετεξελίχτηκε από τον Drα Billinghurst σε Biological Appropriate Raw Food (Βιολογικά Κατάλληλη Ωμή τροφή)- θα πρέπει να βασίζεται αποκλειστικά σε ωμή τροφή και όχι σε συνδυασμό ωμής με κροκέτες ή έστω και ελάχιστα βρασμένης.
Και βέβαια όταν τα υλικά είναι απολύτως ασφαλή. Αυτά σε ό,τι αφορά τους σκύλους.

Για τις γάτες όμως δεν συνιστάται, γιατί μετά από σχετική μελέτη που έγινε σε γατιά, τον πρώτο μήνα εμφάνισαν "σαφή υπεροχή της φυσικής τους κατάστασης" αλλά
"Τον 10ο μήνα το 70% των γατών εμφάνισαν καρδιακή ανεπάρκεια λόγω έλλειψης ταυρίνης και βιταμίνης Ε λόγω καταστροφής τους από το εναπομείναν μικροβιακό φορτίο.
Τον 12ο μήνα το 40% των γατών είχαν καταλήξει ενώ νοσούσε από καρδιόπαθεια το 90% αυτών".

Δεν θα το διακινδύνευα.

Ουτε εγω,βεβαια.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,342 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:18, 05-10-15:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Εννοω οτι υπηρχε σαλμονελλα και οι ανθρωποι αυτοι με τον α ή β τροπο επιασαν την τροφη και δεν επλυναν τα χερια τους και αρρωστησαν. Μεταξυ μας, αν πιασεις την ξηρα τροφη, ειδικα αν προκειται για 1-2 κροκετες, ισως να μην πλυνεις τα χερια σου. Αν ομως πιασεις ωμο κρεας δεν υπαρχει περιπτωση να αφησεις τα χερια σου απλυτα. Δεν ειμαι σχολαστικη με την καθαριοτητα και δεν φοβαμαι τα βακτηρια, αλλα καλο ειναι οσοι δινετε ξηρα τροφη να πλενετε παντα τα χερια σας οταν ερχεστε σε επαφη με αυτην.
Ακόμη περισσότερο σχολαστικοί με την καθαριότητα των χεριών θα πρέπει βέβαια να είναι όσοι δίνουν ωμή τροφή στα ζώα τους ούτως ή άλλως...! Συμφωνώ μαζί σου ότι με τη ξηρά τροφή αλλά και με τις κονσέρβες δε ξέρουμε τί ακριβώς ταίζουμε τα ζωάκια μας, όπως ακριβώς συμβαίνει βέβαια και με πολλά από τα δικά μας τρόφιμα, που ακόμη κι ένα μήλο να πάρεις είναι φουλ στο φυτοφάρμακο συχνά....Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, όπως κρίνει καλύτερα, τόσο γι΄αυτόν όσο και για τα ζώα του...
Πάντως μου ΄κανε μεγάλη εντύπωση το γεγονός με τη σαλμονέλα που αναφέρεις, αφού ξέρουμε ότι το συγκεκριμένο βακτήριο κατατρέφεται μόλις στους 70 βαθμούς (αν δε κάνω λάθος), οπότε αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν να επιβίωσε σε ξηρά τροφή, που προφανώς υπόκειται σε πολύ μεγαλύτερη θερμοκρασία για την παρασκευή της

Δεν θα το διακινδύνευα.
Ούτε κι εγώ θα το διακινδύνευα Αλεξάνδρα, θεωρώ ότι αν με τη ξηρή τροφή παίρνεις μία φορά ρίσκο, με την ωμή παίρνεις δέκα
Ωστόσο δεν είμαι και υπέρ εννοείται στο να τους δίνουμε αποκλειστικά κροκέτες, και η υγρή τροφή είναι απαραίτητη συμπληρωματικά, κι αν μπορούμε όντως που και που να τους μαγειρεύουμε κιόλας κάτι, όπως είπε και η Nelliel παραπάνω, ακόμη καλύτερα

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,102 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 22:24, 05-10-15:

Μα κι εγώ δεν εννοώ αποκλειστικά ξηρή τροφή, αλλά σε συνδυασμό με μαγειρευτή και κονσέρβα.
Κι όσο μπορούμε καλύτερες επιλογές, γιατί 100% αγνά υλικά...μόνο σε αποστειρωμένο περβάλλον μπορεί να βρει κάποιος

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,342 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:33, 05-10-15:

Ναι αυτό ακριβώς, ωστόσο ξέχασα να πω ότι εμείς που είμαστε επαρχία και τα γατόνια μου ...τσακίζουν που και που κάποια άμοιρα πουλιά (αναπόφευκτη δόση BARF ), ανησυχώ πολύ μετά κάθε φορά μη μου πάθουν τίποτα...

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 22:42, 05-10-15:

Μπα, δεν νομίζω να πάθουν κάτι αν πότε-πότε θυμούνται και το φυσικό ένστικτο της γάτας που την έθρεψε για χιλιάδες χρόνια.
Κι η δική μου κυνηγάει και χάφτει μύγες κι έντομα στο μπαλκόνι (περιστέρια δε και δεκαοχτούρες, ο διακαής της πόθος)

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 01:01, 06-10-15:

Δεν θα το διακινδύνευα.
Αυτος ή αυτη που τα εγραψε αυτα θα επρεπε να ντρεπεται. Ελλειψη ταυρινης στο ωμο κρεας; Ο Χριστος και η Παναγια! Ειμαι περιεργη να διαβασω την μελετη, αν υπαρχει φυσικα. Προτεινω να διαβασεις αυτο για να καταλαβεις τι παραπληροφορηση επικρατει, και απο τις 2 πλευρες: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3003575/

Αυτοι που ειναι κατα της ωμης, αναπαραγουν ενα σωρο ανακριβειες με στοχο να τρομαζουν τους ιδιοκτητες ζωων, και αυτοι που ειναι υπερ εχουν μια ταση να κανουν το μυρμηγκι ελεφαντα. Ναι, εχει πλεονεκτηματα η ωμη τροφη, αλλα δεν ειναι πανακεια.

Η μικρη μου γατουλα μεγαλωσε με ωμη τροφη και ειναι το πιο υγιες γατι που ειχα ποτε στη ζωη μου. Δεν ξερει τι θα πει εμετος, τριχομπαλες, διαρροια, πυρετος, υποτονικοτητα, κα. Α, και ειναι πανω απο 12 μηνων

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Ακόμη περισσότερο σχολαστικοί με την καθαριότητα των χεριών θα πρέπει βέβαια να είναι όσοι δίνουν ωμή τροφή στα ζώα τους ούτως ή άλλως...! Συμφωνώ μαζί σου ότι με τη ξηρά τροφή αλλά και με τις κονσέρβες δε ξέρουμε τί ακριβώς ταίζουμε τα ζωάκια μας, όπως ακριβώς συμβαίνει βέβαια και με πολλά από τα δικά μας τρόφιμα, που ακόμη κι ένα μήλο να πάρεις είναι φουλ στο φυτοφάρμακο συχνά....Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, όπως κρίνει καλύτερα, τόσο γι΄αυτόν όσο και για τα ζώα του...
Πάντως μου ΄κανε μεγάλη εντύπωση το γεγονός με τη σαλμονέλα που αναφέρεις, αφού ξέρουμε ότι το συγκεκριμένο βακτήριο κατατρέφεται μόλις στους 70 βαθμούς (αν δε κάνω λάθος), οπότε αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν να επιβίωσε σε ξηρά τροφή, που προφανώς υπόκειται σε πολύ μεγαλύτερη θερμοκρασία για την παρασκευή της

Ούτε κι εγώ θα το διακινδύνευα Αλεξάνδρα, θεωρώ ότι αν με τη ξηρή τροφή παίρνεις μία φορά ρίσκο, με την ωμή παίρνεις δέκα
Ωστόσο δεν είμαι και υπέρ εννοείται στο να τους δίνουμε αποκλειστικά κροκέτες, και η υγρή τροφή είναι απαραίτητη συμπληρωματικά, κι αν μπορούμε όντως που και που να τους μαγειρεύουμε κιόλας κάτι, όπως είπε και η Nelliel παραπάνω, ακόμη καλύτερα
Με την ωμη αν ακολουθησεις πιστα τον τροπο παρασκευης και ετοιμασιας της, δεν υπαρχει προβλημα. Το προβλημα εμφανιζεται οταν νομιζεις οτι με την ωμη αρκει ενα ωμο φιλετακι κοτας και καμια φτερουγα. Λαθος. Θα πεθανει το ζωο αν τρεφεται μονο φιλετακια και φτερουγες. Πολλοι νομιζουν οτι αν κατι ειναι ωμο, ειναι υγιεινο με αποτελεσμα να βλεπουμε κατοικιδια να πληρωνουν τα λαθη των ιδιοκτητων τους.

Η σαλμονελλα στην ξηρα τροφη σκοτωνεται κατα την διαδικασια παρασκευης, αλλα αν καποια απο τα μηχανηματα ηρθαν σε επαφη με μολυσμενα κρεατα ή ξερω 'γω τα επλυναν με βρωμονερα και η κροκετα εχει περασει απο το σταδιο του ψησιματος, τοτε ειναι πιθανο να βρεθει σαλμονελλα στην τροφη.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 07:44, 06-10-15:

Αυτος ή αυτη που τα εγραψε αυτα θα επρεπε να ντρεπεται. Ελλειψη ταυρινης στο ωμο κρεας; Ο Χριστος και η Παναγια! Ειμαι περιεργη να διαβασω την μελετη, αν υπαρχει φυσικα.
Κοίτα, εγώ ούτε έρευνες έχω κάνει, ούτε διατριβές (δεν έχω καν πτυχίο), αλλά όπως τόσοι άλλοι που ενδιαφέρονται για την υγεία του ζώου τους, λογικό είναι να δώσω κάποια βάση σε γνώμη κτηνιάτρου (κάτι περισσότερο από μένα θα πρέπει να γνωρίζει) όταν καταθέτει ενυπόγραφα την άποψή του στο διαδίκτυο.

Η μικρη μου γατουλα μεγαλωσε με ωμη τροφη και ειναι το πιο υγιες γατι που ειχα ποτε στη ζωη μου. Δεν ξερει τι θα πει εμετος, τριχομπαλες, διαρροια, πυρετος, υποτονικοτητα, κα. Α, και ειναι πανω απο 12 μηνων
Και μπράβο της, να σου ζήσει και να ξεπεράσει τα 20 χρόνια μη γνωρίζοντας προβλήματα υγείας.
Επίτρεψέ μου όμως να θεωρήσω ως μέρος (τουλάχιστον) της αιτίας για την άριστη φυσική της κατάσταση και την "κράση" της.
Δεν μπορώ όμως να μη σκεφτώ οτι ίσως και με κροκέτες, κονσέρβες ή μαγειρευτό φαγητό αν τρεφόταν, θα παρέμενε το ίδιο υγιής.
Βλέπω γατιά που μεγάλωσαν με Friskies να φτάνουν μέχρι τα βαθειά γεράματα κι άλλα που μεγάλωσαν με προσεγμένη τροφή να πεθαίνουν πολύ πιο γρήγορα (χωρίς αυτό να σημαίνει οτι προτρέπω να δίνουμε οτιδήποτε junk food στα γατιά μας).
Αλλά το DNA τους δεν παίζει κάποιο ρόλο; Στις μέρες μας ο μέσος όρος ζωής των γατιών που ζουν μέσα σε σπίτια και μεγάλωσαν με τυποποιημένες τροφές δεν έχει επιμηκυνθεί;
Με λίγα λόγια δεν ξέρω αν τελικά αξίζει τον κόπο (προσεγμένος έλεγχος της προέλευσης και ποιότητας του κρέατος, των συνθηκών συντήρησής του με τον κατάλληλο τεχνικό εξοπλισμό που χρειάζεται να έχει κάποιος στο σπίτι του, δηλαδή ψυγεία επαγγελματικά υψηλής ψύξης προκειμένου να αποκλείσει την ανάπτυξη ιών και βακτηρίων, πράγματα που απαιτούν χρόνο και χρήμα) σε σχέση με τα οφέλη που αυτή παρέχει.

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 19:25, 06-10-15:

Κοίτα, εγώ ούτε έρευνες έχω κάνει, ούτε διατριβές (δεν έχω καν πτυχίο), αλλά όπως τόσοι άλλοι που ενδιαφέρονται για την υγεία του ζώου τους, λογικό είναι να δώσω κάποια βάση σε γνώμη κτηνιάτρου (κάτι περισσότερο από μένα θα πρέπει να γνωρίζει) όταν καταθέτει ενυπόγραφα την άποψή του στο διαδίκτυο.
Η αποψη της φαινεται να ειναι copy paste κειμενου που κυκλοφορει στο διαδυκτιο. Μιλαει για ερευνες που εχουν γινει στην barf αλλα δεν υπαρχουν references στο τελος του αρθρου της για να στηριξουν τα λεγομενα της. Αυτο και μονο δειχνει ποσο αξιοπιστο ειναι το αρθρο της. Καλο ειναι να προσεχετε τι διαβαζετε γιατι κυκλοφορουν παρα πολλες ανακριβειες online. Αυτο που κανει δεν διαφερει σε τιποτα απο το να γραψω ενα αρθρο που να λεει οτι ερευνες εχουν δειξει οτι οι γατες προκαλουν καρκινο και να βαλω την υπογραφη μου (υπεθεσε οτι ειμαι ερευνητρια). Θα ειναι αξιοπιστο; Εγκυρο; Οχι!

Και μπράβο της, να σου ζήσει και να ξεπεράσει τα 20 χρόνια μη γνωρίζοντας προβλήματα υγείας.
Επίτρεψέ μου όμως να θεωρήσω ως μέρος (τουλάχιστον) της αιτίας για την άριστη φυσική της κατάσταση και την "κράση" της.
Δεν μπορώ όμως να μη σκεφτώ οτι ίσως και με κροκέτες, κονσέρβες ή μαγειρευτό φαγητό αν τρεφόταν, θα παρέμενε το ίδιο υγιής.
Βλέπω γατιά που μεγάλωσαν με Friskies να φτάνουν μέχρι τα βαθειά γεράματα κι άλλα που μεγάλωσαν με προσεγμένη τροφή να πεθαίνουν πολύ πιο γρήγορα (χωρίς αυτό να σημαίνει οτι προτρέπω να δίνουμε οτιδήποτε junk food στα γατιά μας).
Αλλά το DNA τους δεν παίζει κάποιο ρόλο; Στις μέρες μας ο μέσος όρος ζωής των γατιών που ζουν μέσα σε σπίτια και μεγάλωσαν με τυποποιημένες τροφές δεν έχει επιμηκυνθεί;
Με λίγα λόγια δεν ξέρω αν τελικά αξίζει τον κόπο (προσεγμένος έλεγχος της προέλευσης και ποιότητας του κρέατος, των συνθηκών συντήρησής του με τον κατάλληλο τεχνικό εξοπλισμό που χρειάζεται να έχει κάποιος στο σπίτι του, δηλαδή ψυγεία επαγγελματικά υψηλής ψύξης προκειμένου να αποκλείσει την ανάπτυξη ιών και βακτηρίων, πράγματα που απαιτούν χρόνο και χρήμα) σε σχέση με τα οφέλη που αυτή παρέχει.
Συμφωνω και πολυ καλα θα σκεφτεις οτι ισως και με αλλες τροφες παρεμενε το ιδιο υγιης. Απλα ηθελα να σου δειξω οτι οταν ενα αρθρο ισχυριζεται κατι το οποιο δεν υποστηριζεται απο τιποτα, μπορεις πολυ ευκολα με τον ιδιο τροπο να ισχυριστεις το ακριβως αντιθετο, χωρις φυσικα να το στηριζεις καπου. Ο καθενας δηλαδη μπορει να ισχυριστει οτι θελει.

Η διατροφη ειναι ενας απο τους πολλους παραγοντες που καθοριζουν την ευζωια την δικη μας ή του κατοικιδιου μας. Το DNA καθοριζει εναν ακομα παραγοντα, αλλα μη ξεχναμε και τον μεγαλυτερο παραγοντα απο ολους, το περιβαλλον, το οποιο μπορει να καθορισει και το DNA μας (επιγενετικη) και εν τελει να καθορισει και το ποσο καλα θα ζησουμε.

Το γεγονος οτι οι γατες ζουν περισσοτερο σημερα, δεν εχει να κανει τοσο με την διατροφη, οσο με τις συνθηκες διαβιωσης. Οι περισσοτεροι απο εμας τις εχουμε μονιμα μεσα. Δεν ερχονται σε επαφη με αλλες γατες για να κολλησουν λοιμωδη νοσηματα. Δεν εμπλεκονται σε καβγαδες, δεν κινδυνευουν απο αλλα ζωα, δεν υποφερουν απο παρασιτα, κλπ κλπ. Μη ξεχνας οτι και πολλα ζωα που ζουν σε ζωολογικους κηπους (πολλα απο αυτα ειναι σαρκοφαγα και τρεφονται με ωμα κρεατα), ζουν πολλα περισσοτερα χρονια σε σχεση με αυτα που ζουν στο φυσικο τους περιβαλλον.

Οσο για τις συνθηκες διατηρησης των κρεατων που αναφερεις, δεν καταλαβαινω γιατι σωνει και καλα πρεπει να αποκλειστουν οι ιοι και τα βακτηρια (οι ιοι σκοτωνονται πανευκολα ουτως ή αλλως). Το να ζει ενα ζωο (ή ενας ανθρωπος) σε ενα εντελως αποστειρωμενο περιβαλλον, δεν προσφερει κανενα ωφελος, το αντιθετο μαλιστα. Το προβλημα δεν ειναι αν το ζωο φαει βακτηρια, αλλα το αν τα βακτηρια αυτα θα αρρωστησουν το ζωο. Ζουμε με δισεκατομμυρια βακτηρια πανω μας αλλα δεν αρρωσταινουμε, τα χρειαζομαστε αλλωστε. Καποια ζωα (πτηνα, ερπετα) εχουν στην φυσικη χλωριδα του εντερου τους το βακτηριο της σαλμονελλας. Καποια αλλα ομως αρρωσταινουν απο αυτο. Τεινουμε να μπερδευουμε τις γατες με εμας και δυστυχως πολλες φορες τις θεωρουμε "παιδια" και στο υποσυνειδητο μας κυριαρχει ο ορος "αδυναμος". Δεν ισχυει ομως κατι τετοιο.

Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3lbereth
H 3lbereth αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 + 11 μωρά! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 93 μηνύματα.

H 3lbereth έγραψε στις 21:22, 06-10-15:

Δοκίμασα στο Σοράγι μου την Nature's Menu Chicken & Duck. Είναι φορμαρισμένη σε κυριλέ κατεψυγμένα κεφτεδάκια (μη φανταστείτε οτι η συσκευασία περιέχει κομμάτια κρέας που στάζουν αίμα, ε!), έχουν υποστεί επεξεργασία για να μην κινδυνεύουν απο σαλμονέλλα κι έχουν προσθέσει ταυρίνη, βιταμίνες, αντιοξειδωτικά, κράνμπερι και διάφορα άλλα διατροφικά καλούδια. Καθόλου σιτηρά, καθόλου αλάτι. Υποτίθεται λοιπόν οτι είναι ότι κοντύτερα στη φυσική τους διατροφή. Καλό είναι να γίνει σταδιακή μετάβαση από υγρή/ξηρά τροφή σε barf, μέχρι να φτάσει τα 35 κεφτεδάκια την ημέρα για 4 κιλά γατί. Αυτά λέει η θεωρία...
Ξεπάγωσα κι εγώ 5 κεφτεδάκια όλο καμάρι που δίνω στην αφέντρα μου ότι εκλεκτοτερό-τερο κυκλοφορεί στην αγορά, και το αχχχχάριστο γατί μου τα μύρισε καλά-καλά και έφυγε. Έφυγε! Το κτήνος! Τελικά, τα τάισα σε δυο αδεσποτάκια που έχω στην αυλή, τα οποία τους άλλαξαν τα φώτα και επί μία εβδομάδα είχαν στραβολαιμιάσει να κοιτάνε το μπαλκόνι!
Συμπέρασμα; Ωραία τα λέμε εμείς εδώ, αλλά την τελευταία γνώμη την έχει η βασίλισσα του σπιτιού. Αγοράστε λοιπόν δοκιμαστικά ένα πακετάκι και δώστε το στην αρχή σαν treats. Νομίζω οτι αξίζει τον κόπο.

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 21:31, 06-10-15:

Οσοι δινετε ωμα καλο ειναι να τα ξεπαγωνετε στην συντηρηση του ψυγειου απο το προηγουμενο βραδυ. Γενικα τα κρεατα δεν πρεπει ποτε να ξεπαγωνουν σε θερμοκρασια δωματιου. Μονο στο ψυγειο ή βουτηγμενα σε κρυο νερο.

Πολλες γατες δεν θελουν κρυο φαγητο, οποτε ειναι πιθανο η θερμοκρασια του ωμου απο το ψυγειο να τα αποτρεπει απο το να το φανε. Μπορειτε να ζεσταινετε την τροφη σε χλιαρο νερο μεχρι να αποκτησει θερμοκρασια σωματος (τοποθετηστε την ποσοτητα που θελετε να δωσετε στο γατι σε σακουλακι και βουτηξτε το σε χλιαρο νερο, μη το βαλετε σε φουρνο μικροκυμματων!)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    3lbereth, alcyone, dimitradra, Elizatil, k@lypso, Nelliel

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Δίαιτα σε γάτα που τρώει BARF - Από Loukia
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-11-11 στις 20:45.
    • Διατροφή - Από eleni999
      Το θέμα έχει λάβει 25 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-04-09 στις 16:28.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους