Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,630 εγγεγραμμένα μέλη και 713,292 μηνύματα σε 21,992 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 266 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πρόβλημα στο μάτι

dimiandr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimiandr
H dimiandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H dimiandr έγραψε στις 19:34, 18-02-11:

καλησπέρα! Λοιπόν, πριν 3 μηνες περιπου βρήκαμε ενα γατακι σε άθλια κατασταση, το μαζέψαμε, το πηγαμε σε κτηνιατρο που το περιποιήθηκε. Μας ειπε ότι απο τη μαμα του κόλλησε χλαμυδια στο μάτι του, απτο οποίο βλέπει ελάχιστα. 3 μηνες τωρα 3 φορές τη μερα tobrex και δακρυα. Εχει ξυροφθαλμια είπε επειδη εχουν καταστραφει οι δακρυικοι πόροι, και δε ξέρουμε κ τι ζημια εχερι γινει μέσα στο μάτι. Σημερα που τον πηγα τον μικρό για τα εμβόλια κ είδε πάλι το μάτι, μου είπε για μια θεραπεία με κυκλοσπορίνη (σε αλοιφη)για ενα μεγαλο διάστημα (5-6 μηνες) μήπως και δούμε βελτίωση. Εχει κανεις παρόμοια εμπειρία? και αν ναι, τι αποτελέσματα είχε με τι θεραπεία και σε πόσο διάστημα? Και τέλος, κάπου διάβασα (και δε το βρησκω τωρα) για κτηνιατρο στη θεσσαλονικη που ειδικεύεται σε οφθαλμολογικα, ξέρεις κάποιος το όνομα του? Τον γατουλη, ο οποιος σε σκλαβωνει με το βλέμμα του και τη γλυκα του, τον βολέψαμε σε φιλικο σπίτι, όπου κ πρέπει να πηγαίνω 3 και 4 φορές τη μερα για να του βαζω τα φαρμακα του, μιας κ ο άνθρωπος που το φροντιζει είναι μεγαλος σε ηλικια και δε μπορει να του βαζει τις αλοιφες. Εγω πάλι αδυνατώ να το έχω σπιτι αφου εχω ηδη 3 γατες κ ενα σκύλο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

θεοδ γερασιμος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη θεοδ γερασιμος
H θεοδ γερασιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H θεοδ γερασιμος έγραψε στις 13:08, 22-02-11:

καλημερα,εχω καιρο να μπω κ αποτι βλεπω εχει μερες που εγραψες το θεμα σου οποτε αρχικα να ρωτησω. πως ειναι το γατακι;
υπαρχει καμια βελτιωση; ο γιατρος τι λεει για την εξελιξη;

αν εισαι Θεσ/νικη μπορω να σου προτεινω τον λαζαριδη ο οποιος ειναι πολυ καλος γιατρος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΞένιαΚ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΞένιαΚ
H ΞένιαΚ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 στο σπίτι και πάνω από 15 στην αυλή ή για προσωρινή φιλοξενία έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H ΞένιαΚ έγραψε στις 17:07, 22-02-11:

Καλημέρα σου. Πολυ καλό οφθαλμολογικό τμήμα έχει και στην Κτηνιατρικη Θεσ/νίκης που βρίσκεται στη Σαπφούς. Πάρε ένα τηλέφωνο να κλείσεις ένα ραντεβού και κάνε τον μια βόλτα κι απο εκεί. Μακάρι όλα να πάνε καλά για τον μικρούλη.

Παράθεση

dimiandr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimiandr
H dimiandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H dimiandr έγραψε στις 02:28, 23-02-11:

Τον Λαζαρίδη τον ξέρουμε πολλά χρόνια και τον έχουμε και για τα δικά μας ζώα. Οταν βρήκαμε το μικρό, το πήγαμε σε έναν άλλο που το παρακολουθει απο τότε, αφου ηταν σε κακα χάλια το ζώο και ηταν δυσκολο να το παμε στον δικο μας. Απο τότε (μεσα δεκεμβριου) κάθε 10 -15 μερες τον πηγαινω. Ίσως του το πάω μια βόλτα του δικου μου. Βελτίωση υπάρχει, αλλα αμα δε συνέρθει το μάτι καπως και με την νεα θεραπεια, τότε ο μικρός θα βάζει εφόρου ζωής σταγόνες για την ξηροθαλμία. Μη με ρωτησετε γιατι δε συστησε το νέο φαρμακο απτην αρχη, δεν εχω ιδέα... Απτο ματι αυτο, σκιές βλέπει-αν βλέπει.

Παράθεση

lea

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lea
H lea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H lea έγραψε στις 14:05, 28-09-11:

Βρήκα με γάτα χτες με 4 γατάκια. Τους πήγα φαγητό και παρατήρησα ότι κάποια έχουν πρόβλημα στα μάτια τους, δεν ειναι εντελώς ανοιχτα και εχουν ένα διαφανό παχύρευστο υγρό μέσα το οποίο κάνει θολά τα μάτια τους. Η μάνα δεν έχει κάτι φαίνεται υγιής. Σήμερα ακούγα ένα γατάκι να φωνάζει και πήγα και το βρήκα. Το είχε ξεχάσει η γάτα δεν ξέρω γιατί και το έβαλα μαζί με τα άλλα. Αλλά παρατήρησα ότι αυτό με τα μάτια ειναι σε ακόμα πιο προχωρημένο στάδιο σήμερα. Τι είναι αυτό?Μπορώ να κάνω κάτι? Η μάνα είναι πολύ άγρια και δεν μπορώ να πλησιάσω όταν είναι εκεί

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 15:00, 28-09-11:

καλο θα ηταν να τα δει κτηνιατρος,αν αυτο δεν ειναι εφικτο μπορεις να καθαρισεις τα ματακια τους με ορο απ αυτο που βαζουν στα μωρα,υπαρχουν αμπουλες στο φαρμακειο,θελει υπομονη κι επιμονη,αν τα αφησεις θα μολυνθουν κι ισως τυφλωθουν,ετσι ειχα κανει κι εγω οταν βρηκα τα δικα μου,απ τα 5 τα δυο ηταν ετσι,γεματα πυον και υγρο,τα καθαριζα με φυσιολογικο ορο δυο φορες την ημερα,θα σκουπιζεις καθε ματακι με διαφορετικο μωρομαντηλο,χωρις οινοπνευμα,και θα βαζεις τον ορο.σ εμενα επιασε και βλεπουν πλεον μια χαρα,περασαν και μηνες απο τοτε.καλη επιτυχια!αλλα δε χανεις τιποτα να ρωτησεις κι εναν κτηνιατρο.
ΥΓ.συνηθως οι μαμαδες γατες παρατουν ενα ζωακι που εχει κατι και θα μολυνθουν και τα αλλα,σιγουρα θα το ξαναπαρατησει κι αν δε κανεις εσυ κατι θα πεθανει!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

lea

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lea

H lea έγραψε στις 15:58, 28-09-11:

Όλα της τα γατάκια είναι έτσι άλλο περισσότερο άλλο λιγότερο, όχι μόνο αυτό που άφησε. Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να τα παρατησεί και τα 5?ευχαριστώ πολύ θα δω τι μπορώ να κάνω

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:16, 29-09-11:

Μπορείς επίσης να βράσεις χαμομήλι και άμα κρυώσει λίγο να τους κάνεις κομπρεσούλες, να τους καθαρίσεις απαλά τα ματάκια με βαμβάκι βουτηγμένο μες το χαμομήλι.

Παράθεση

lea

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lea

H lea έγραψε στις 13:56, 29-09-11:

Πήγα σήμερα το πρωί και τους καθάρισα τα μάτια τα άνοιξαν κ τα 5 γατάκια. Θα πάω και το απόγευμα. Δυστυχώς όμως στα 3 γατάκια το ένα μάτι είτε δεν υπάρχει είτε δεν έχει αναπτυχθεί σωστά, όπως επίσης έχουν κάτι δυσμορφίες στο κρανίο τους. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ειναί ετσι....

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 15:24, 29-09-11:

Ειναι πολυ πιθανο να ειναι καποιος ιος που περασε απο τη μανα στα παιδια.
Στα αδεσποτα ειναι παρα πολυ συχνα αυτα τα φαινομενα, νομιζω το μονο που θα μπορεουσε
να βοηθησει δραστικα ειναι να τα δει κτηνιατρς.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:26, 29-09-11:

Συμφωνώ με την Νικολίνα. Πάρε τα σε ένα κτηνίατρο, να σου πει τι είναι, να σου δώσει αγωγή και μην διστάσεις να αρχίσεις να ψάχνεις άτομα που ίσως ενδιαφέρονται για να τα υιοθετήσουν.. μακάρι όλα να πάνε καλά..

Παράθεση

lea

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lea

H lea έγραψε στις 19:25, 29-09-11:

Τα γατάκια κατά πάσα πιθανότητα θα τα κρατήσω εγώ τα θέλω. Αν όχι όλα 3 σίγουρα. Απλά δεν μπορώ να τα μεταφέρω γιατί αμα δεί η γάτα ότι λείπουν θα φύγει και εγώ δεν μπορώ να τα φροντίσω είναι πολύ μικρά για να φάνε μόνα τους. Θα κάνω αυτό με τα μάτια για κάποιες μέρες, τους έβαλα κ γάλα σημερα και το ήπιαν κάποια κ θα δω στην πορεία. Ευχαριστώ πολύ

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,691 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 21:54, 29-09-11:

lea, εάν τους έδωσες γάλα από αυτό που καταναλώνουμε εμείς οι άνθρωποι, τότε είναι πιθανόν να πάθουν κάποια διάρροια ή κάτι άλλο καθώς πολλές γάτες είναι δυσανεκτικές στη λακτόζη.
Εάν δεν επαρκεί το γάλα που παίρνουν από τη μητέρα τους, ίσως να έδινες κάποιο ειδικό γάλα για γατάκια.

Παράθεση

lea

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lea

H lea έγραψε στις 22:06, 29-09-11:

Ναι το γνωρίζω αυτο γιατί έτυχε και μαζέψαμε ένα άλλο γατάκι το έχουμε ένα μήνα τώρα που είχε συνέχεια δίαρροιες και του δίναμε ένα με 70% λίγότερη λακτόζη και είναι μια χαρά. Αυτό τους έδωσα

Παράθεση

sofiajapani

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sofiajapani
H sofiajapani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H sofiajapani έγραψε στις 21:58, 24-11-11:

Καλησπέρα σε όλους,
εδώ και καιρό δίνω τροφή σε κάποιες γάτες στη γειτονιά μου, πριν λίγες μέρες εμφανίστηκε ένας πολύ ήρεμος, μικρής ηλικίας αρσενικός γάτος (ο γατούλης της φωτογραφίας) με πρόβλημα στο μάτι, ήρθα σε επαφή με κτηνίατρο και όπως με συμβούλεψε, του βάζω 2 φορές την ημέρα εδώ και 2 μέρες, οφθαλμική αλοιφή με Τομπραμυκίνη, του καθαρίζω το ματάκι με χλιαρό νεράκι πρώτα και μετά του βάζω την αλοιφή. Το μάτι του όταν του βάλω την αλοιφή αρχίζει να δακρύζει και πρέπει να τον πονά αρκετά γιατί μένει ακίνητος. Τον λυπάμαι πολύ γιατί είναι πολύ καλό γατί και δε μπορώ να τον σπιτώσω καθώς έχω ήδη γάτα και είμαι οικονομικά ζορισμένη λόγο ανεργίας . Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω για να βοηθήσω τον μικρούλι? Σκέφτομαι να συνεχίσω την αγωγή για 3-4 μέρες ακόμα και αν δε δώ βελτίωση να σταματήσω.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00283.JPG
Εμφανίσεις:  1604
Μέγεθος:  690,0 KB  
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,337 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:04, 24-11-11:

Καλησπερα.Ο γιατρος τι σου ειπε;Βασικα..θα πρεπει να του κανεις την αγωγη..για οσο διαστημα πει ο γιατρος..

Παράθεση

sofiajapani

Νεοφερμένος

H sofiajapani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 14 μηνύματα.

H sofiajapani έγραψε στις 22:27, 24-11-11:

Μου είπε για μια βδομάδα.

Παράθεση

virgo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη virgo
H virgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H virgo έγραψε στις 00:07, 25-11-11:

Επειδή το πρόβλημα φαίνεται αρκετά σοβαρό, θα σε συμβούλευα να πας σε έναν κτηνίατρο-οφθαλμίατρο. Εγώ την είχα πατήσει με έναν κτηνίατρο που μου έδωσε αλοιφή με κορτιζόνη η οποία όπως έμαθα μετά μάλλον επιδείνωσε την κατάσταση. Το γατάκι είναι σίγουρα προσβεβλημένο ή από έρπη ή απο καλυκοϊό.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,691 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 08:50, 25-11-11:

Εγώ δεν θα συμβούλευα επ' ουδενί να σταματήσεις την θεραπεία στο μάτι πριν το πέρας του χρονικού διαστήματος που σου ανέφερε ο γιατρός.
Ίσως αν έπαιρνεσ και μια δεύτερη γνώμη από κάποιον άλλον κτηνίατρο, στον οποίο να ανέφερες την θεραπεία που του κάνεις ήδη;

Παράθεση

Dorotheaj (Άννα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dorotheaj
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H Dorotheaj έγραψε στις 17:01, 25-11-11:

Καλησπέρα!Θα σου πρότεινα να συνεχίσεις τη θεραπεία για όσο καιρό σου συνέστησε ο γιατρός κι αν δε δεις διαφορά να απευθυνθείς και σε κάποιον άλλο γιατρό για μια δεύτερη γνώμη..Αλλα μη σταματήσεις νωρίτερα τη θεραπεία καθώς είναι πολύ επικίνδυνο!Φαίνεται να ειναι σοβαρό απο τη φωτογραφία..Οπως και να έχει περαστικά στο μωρούλι,και συνέχισε να μας ενημερώνεις για τη κατάσταση του!

Παράθεση

virgo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη virgo
H virgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

H virgo έγραψε στις 17:58, 25-11-11:

Το πιο πιθανό όμως είναι να χρειάζεται επιπλέον αντιμετώπιση. η Τομπραμυκίνη είναι γενικό αντιβιοτικό και σίγουρα ο κτηνίατρος δεν μπορεί να κάνει ακριβή διάγνωση χωρίς να εξετάσει το ζωάκι.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 22:25, 25-11-11:

Μπράβο σου που βοηθάς αυτό το γατάκι! Αν δεν γίνει καλά δεν πρέπει να τα παρατήσεις.

Παράθεση

sofiajapani

Νεοφερμένος

H sofiajapani έγραψε στις 22:28, 25-11-11:

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον,
το ματάκι λίγο καλύτερα σήμερα, δεν είχε τόσες τσίμπλες και ήταν ανοιχτό και το καλύτερο δεν έδειξε να δυσανασχετεί τόσο που του έβαλα την αλοιφή. Η κτηνίατρος μου είπε να συνεχίσω την αγωγή και το ματάκι του πολύ πιθανόν να είναι αργά για να το σώσουμε… 'Oσο καιρό μπορέσω θα του παρέχω τροφή και χάδια και ίσως κάποιο κουτί με καμιά μάλλινη μπλούζα να κοιμάται στα ζεστά! Θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη της υγείας του.
Να είστε όλοι καλά.

Παράθεση

vassia paschou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vassia paschou
H vassia paschou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H vassia paschou έγραψε στις 00:40, 25-01-13:

καλησπέρα σας...
είναι κάπως αργά αλλα ελπίζω να είναι κάποιος online.
προχθές πήρα ένα γατάκι από μια φιλί που γέννησε η γατούλα ts.i μαμά του είναι siam k ο μπαμπάς "περσακος".
ενώ ήταν μια χαρά k πολύ πολύ ενεργητικώς άρχισε από εχθές να κοιμάται συνεχεια.εχθές όχι τόσο αλλα smr όλη μέρα έρχεται k κουρνιάζει πάνω μου k κοιμάται ασταμάτητα.πραγματικά όλη μέρα.
το φαΐ του βεβαια το έφαγε όλο k έκανε τις ανάγκες του κανονικά.
μέχρι smr το απόγευμα είχαμε μονο αυτό το θέμα αλλα από το απόγευμα k μετά το ματάκι του τρέχει ασταμάτητα.του έβαλα φυσιολογικό ορο 3 φορες k το καθάρισα.
πήρα τηλ κτηνίατρο k μου είπε να τον παο αύριο από εκεί...
να ανησυχήσω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 25-01-13 στις 19:59. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 01:59, 25-01-13:

Ισως εχει καποια ιωση και χρειαστει αντιβιωση και καποιο κολλυριο για το ματακι του, δεν ξερω την ηλικια του και γι' ατυο δεν μπορω να σου πω αν πρεπει να ανησυχεις ή οχι. Παντως αυριο το πρωι κατευθειαν κτηνιατρο για να εισαι σιγουρη, νομιζω πως οτι και να ειναι αφου το πιασατε στην αρχη θα πανε ολα καλα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassia paschou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vassia paschou
H vassia paschou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H vassia paschou έγραψε στις 14:57, 25-01-13:

σας ευχαριστώ πολύ για τη άμεση απάντηση σας.
το γατάκι μου είναι 2 μηνών. μίλησα με τη κτηνίατρο k μου είμαι να τον παο smr 5 το απόγευμα k θα τον παο.προς το παρόν είναι καλά.κοιμάται βεβαια πάνω μας συνεχεια αλλα είναι σαφώς καλύτερα από εχθές.θα πάμε στον κτηνίατρο smr k ελπίζω να μην είναι tpt το sovaro.to ματάκι του βεβαια δακρύζει ακόμα αλλα τρώει k πίνει κανονικά,παίζει με τα παιχνίδια του k ξεσηκώνει τον κόσμο....k ξαφνικά-ύπνος!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 25-01-13 στις 20:00. Αιτία: Απαγορεύονται τα Greeklish
Παράθεση

tasosaras123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tasosaras123
Ο tasosaras123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O tasosaras123 έγραψε στις 12:13, 30-05-13:

Γεια σας έχω ένα χωράφι (δεν είναι κοντά στο σπίτι μου) που έχω γάτες αυτές είναι άγριες μόνο τάισμα θέλουν και τίποτα άλλο.. Πριν λίγες εβδομάδες μια γάτα γέννησε μωρά γατάκια ένα από αυτά που πρόλαβα να δω το ένα μάτι το είχε κλειστό (μπορεί να ήταν φυσικό να μην έχει έρθει η ώρα να τα ανοίξει) και το άλλο το είχε ανοιχτό αλλά ήταν κόκκινο( όχι πολύ κόκκινο) με λίγο υγρά μέσα (δεν είχε την μαύρη κόρα να βλέπει) μετά από 2 μέρες το έκλεισε αυτό το μάτι και έχει μαζευτεί πύον και του έχει γίνει καρούμπαλο.. χθες είχε ξεπρηστεί λίγο αλλά και πάλι έχει πύον εν στο μεταξύ το άλλο μάτι που το είχε κλειστό μέχρι χθες ήταν καλά αλλά μόλις σήμερα το είχε ανοίξει λίγο αλλά και αυτό έχει υγρά μέσα και πάει να μαζέψει πύον..
Καμία συμβουλή (μόλις διαβάσετε τα παρακάτω)
1.Το γατάκι δεν μπορώ να το πλησιάσω γιατί δεν με αφήνει η μητέρα του αγριεύει και μερικές φορές γρατσουναει όλα αυτά από μακριά τα βλέπω με βοήθεια κιαλιών
2. Σήμερα είδα την μανά του να συνουσιάζεται με άλλον γάτο
(το γατάκι δεν βρήκα που το είχε κρύψει) αυτό σημαίνει το παράτησε?

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 12:50, 30-05-13:

απο μακρια να πετας σταγονες στο ματι του γατιου δε γινεται οποτε δεν βλεπω να μπορεις να κανεις κατι, αν δεν μπορεις να το πλησιασεις. αν μπορουσες, στην αρχη καθαρισμα με πετσετουλα βρεγμενη με χλιαρο νερο, αν ειναι πιο σοβαρο και δεν περναει ετσι tobrex ισως, φυσικα μονο κτηνιατρος μπορει να σου πει σιγουρα απλα αυτα συμβουλευουν (οι κτηνιατροι) συνηθως σε τετοιες περιπτωσεις. υποψην οτι προβλημα στο ματι που δε θεραπευεται μπορει να το αφησει ακομη και τυφλο δυστυχως.

συνηθως οι γατες οταν μενουν παλι εγκυες περναει λιγος καιρος και μετα διωχνουν τα προηγουμενα γατακια. εξαρταται απ τη γατα, πολυ πιθανο να το διωξει ομως στον 1,5-2 μηνες.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 13:07, 30-05-13:

Νομίζω ότι το γατάκι θα πρέπει να το δει κτηνίατρος ώστε να δει σε τι κατάσταση είναι το μάτι του αλλά και τι αγωγή μπορεί να πάρει ώστε να βελτιωθεί η κατάστασή του.

Παράθεση

tasosaras123

Νεοφερμένος

O tasosaras123 έγραψε στις 13:14, 30-05-13:

Ναι και αυτό εγώ νομίζω άλλα θα ήταν κάλο να το πάρω με το έτσι θέλω μακριά από την μάνα του? αυτό με ανησυχεί όταν το γυρίσω πίσω θα το αναγνωρίσει ξανά η θα νομίζει ότι το έχασε?

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 13:32, 30-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από tasosaras123
Ναι και αυτό εγώ νομίζω άλλα θα ήταν κάλο να το πάρω με το έτσι θέλω μακριά από την μάνα του? αυτό με ανησυχεί όταν το γυρίσω πίσω θα το αναγνωρίσει ξανά η θα νομίζει ότι το έχασε?
αυτο ειναι ενα θεμα... αν απλα το πας στον κτηνιατρο και το γυρισεις λογικα θα το αναγνωρισει. αλλα πιθανοτατα θα πρεπει να κανει καποια θεραπεια, θα μπορεις να το βρεις μετα?

Παράθεση

tasosaras123

Νεοφερμένος

O tasosaras123 έγραψε στις 13:41, 30-05-13:

να σου πω ότι δεν ξέρω? το χωράφι είναι αρκετά μεγάλο με φοβατε που με φοβατε η μάνα του αν τις το πάρω για 1-2 ωρες και μετά πάνε όλα καλα και το αναγνωρίσει δεν ξέρω τι θα ακολουθήσει νομιζω ειμαι σε αξιεξοδο

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 17:46, 30-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από tasosaras123
να σου πω ότι δεν ξέρω? το χωράφι είναι αρκετά μεγάλο με φοβατε που με φοβατε η μάνα του αν τις το πάρω για 1-2 ωρες και μετά πάνε όλα καλα και το αναγνωρίσει δεν ξέρω τι θα ακολουθήσει νομιζω ειμαι σε αξιεξοδο
τοτε θα ελεγα παρε τηλεφωνο τον κτηνιατρο σας, περιγραψε του την κατασταση με το ματι και κανε ο,τι σου πει. μπορει να σου πει να του βαζεις σταγονες για καποιες μερες και μετα να ειναι οκ. ετσι δε θα χρειαστει να της το παρεις και η μαμα γατα μπορει να καταλαβει οτι δεν του κανεις κακο. δωστης και φαγητο οταν πηγαινεις μπας και την καλοπιασεις.

Παράθεση

Cindy23

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Cindy23
H Cindy23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H Cindy23 έγραψε στις 23:19, 15-07-13:

γεια σας παιδια ..ελπίζω να είναι κάποιος online..εμενα ο γάτος μου βγάζει υγρές τσιμπλες.στην αρχή στο ένα μάτι κ μετα κ στο άλλο.τα καθαρίζω με χαμομήλι αλλά δεν βλέπω βελτιωση..δεν κάθεται να τον πάω στο κτηνίατρο. τι να κάνω..΄?
'

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 23:24, 15-07-13:

Είνμαι τόσο άγριος; Θα μπορούσες να συνεννοηθείς με κάποιον κτηνίατρο να έρθει από το σπίτι; Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία με πρόβλημα στα μάτια...

Παράθεση

Cindy23

Νεοφερμένος

H Cindy23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H Cindy23 έγραψε στις 23:32, 15-07-13:

Δεν είναι τοσο αγριος..απλά φοβάται λίγο..κ δεν κάθεται στην αγκαλιά μου..τα έχω έξω τα γατιά όχι μέσα στο σπίτι..Έχεις δίκιο θα πάω αύριο να ρωτήσω την κτηνίατρο γτ στην αρχη το αλλο μου αρσενικο που ειναι 3 μηνών τωρα είχε κι αυτο προβλημα στο ενα του μάτι αλλά τωρα φαίνεται καλύτερα μονό που φαίνεται σα να έχει κάτι σαν μια λεπτή μεμβρανη στο ματι του..φοβαμαι μηπως είναι καμια μόλυνση.. :/

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 23:35, 15-07-13:

Πιθανότατα... Δοκίμασε να τα πιάσεις βάζοντας λίγο φαγάκι μέσα σε γατοφόρο και μόλις μπουν να κλείσεις το πορτάκι γρήγορα!

Παράθεση

Cindy23

Νεοφερμένος

H Cindy23 έγραψε στις 23:38, 15-07-13:

Αυτό είναι ένα θέμα γτ δεν έχω γατοφόρο...σε ευχαριστώ πάντως..θα πάω να ρωτησω αύριο στν κτηνίατρο.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 23:40, 15-07-13:

Όλα καλά να σας πάνε! Περαστικά!

Παράθεση

Cindy23

Νεοφερμένος

H Cindy23 έγραψε στις 23:41, 15-07-13:

Σε ευχαριστώ!!!!

Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 392 μηνύματα.

H tinkaki έγραψε στις 12:05, 09-10-13:

Καλημέρα. Από χθες έχω στεναχωρηθεί πολύ γιατί βρήκα κοντά στη δουλειά μου στο Νέο Κόσμο 4 μικρά γατάκια από τα οποία τα 3 έχουν πρόβλημα στα ματάκια τους. Γενικά αυτή η γειτονιά έχει πολλά γατάκια και εγώ και οι κάτοικοι τα ταΐζουμε και τα ψιλοφροντίζουν. Τα είχα δει από προχτές και τους έβαλα φαγητό αλλά δεν είχα πάει κοντά τους. Τα είδα πάλι χτες που έπαιζαν στο ίδιο σημείο μέσα σε ένα παρτέρι στο παρκάκι και όπως πήγα να τους βάλω φαγητό παρατήρησα ότι τα 3 πορτοκαλί δεν έχουν μάτια. Στεναχωρήθηκα πολύ. Το τέταρτο το μαυρούλι φαίνεται πως δεν έχει πρόβλημα. Τι να κάνω; Έψαξα για φιλοζωικές στο Νέο Κόσμο αλλά δεν βρήκα κάτι. Σκέφτομαι να μιλήσω με το pet shop που είναι απέναντι (Ζωόπολις) και ψωνίζω που απ'οτι ξέρω κάποιες μέρες λειτουργεί και ως κτηνιατρείο. Αλλά θα κάνουν τίποτα και τι μπορούν να κάνουν; Μπορούν να βοηθηθούν τα γατάκια κάπως; Έχετε να προτείνετε κάτι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Marimene72

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Marimene72
H Marimene72 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Marimene72 έγραψε στις 09:26, 21-03-14:

Καλημερα θα ηθελα την βοηθεια σας. Οριν απο δυομιση μηνες πηραμε συντροφια μας ενα γατουλη ρατσας ragdoll ..ειναι ενας υπεροχος γατουλης αλλα απο την πρωτη στιγμη που ηρθε σπιτι μας αντιμετωπιζει προβλημα με το ματακι του ποτε το ενα ποτε το αλλο στην αρχη του βαζαμε κολυριο και σταγονες δακρυων μετα απο δυο βδομαδες συνηλθε ενω ειχε το ματακι εντελως παραμορφωθει..εκτοτε ειναι μια βδομαδα καλα και μια οχι ..εκτροπιαζει συνεχεια και εγω ειμαι με ενα κολυριο να του βαζω ....φυσικα ολο με αποφευγει και ειναι αγκαλια με τον γιο μου ....δεν πειραζει αυτο αλλα στεναχωριεμαι που συνεχεια εχει προβλημα το ματακι του κοκκινιζει αρχιζει και κλεινει σιγα σιγα και τσιμπλιαζει συνεχεια ..και αρχιζω και ου βαζω tomprex κολυριο ...θα ηθελα την γνωμη σας...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 09:30, 21-03-14:

Καλυτερα θα ηταν να συμβουλευτεις εναν κτηνιατρο για να σου πει με σιγουρια τι να κανεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 392 μηνύματα.

H tinkaki έγραψε στις 11:19, 21-03-14:

Καλημέρα. Το φάρμακο το έχει δώσει ο γιατρός; Πιστεύω και εγω πως πρέπει να το δεί ο κτηνίατρος γιατί τώρα με την γύρη επιβαρύνονται αυτά τα προβλήματα. Εύχομαι να είναι περαστικά!

Παράθεση

Marimene72

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Marimene72
H Marimene72 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Marimene72 έγραψε στις 09:01, 22-03-14:

Εννοειται οτιναπο την αρχη το εδωσε ο γιατρος.....απλα βλεπω να μην υπαρχει λυση για αυτο ηθελα να το συζητησω μαζι σας ...ειναι εξι μηνων το καυμενο καινκαθε εικοσι μερες το πλακωνω στα κολυρια..κατι σιγουρα σεν παει καλα

Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

H tinkaki έγραψε στις 16:01, 24-03-14:

άρα δεν κάνει κάτι το συγκεκριμένο κολλύριο και ταλαιπωρείται το γατάκι. πρέπει να πας το συντομότερο στον κτηνίατρο για να εξετάσει τα ματάκια του. περαστικά εύχομαι!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,337 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:41, 24-03-14:

Εφοσον βλεπεις οτι δεν λυνεται το προβλημα,καλο θα ηταν να πας σε αλλον κτηνιατρο για να το εξετασει.ΟΚ,ανθρωποι ειναι και αυτοι.Πολλες φορες κανουν λαθη ή εχουν λαθος εκτιμηση σε κατι.Οποτε μια δευτερη αποψη ειναι πολυ σημαντικη.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη akoylini
Ο Ακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

O akoylini έγραψε στις 23:39, 24-03-14:

Μιας και πρόσφατα είχα θέμα με την Νέλλη καθώς ξύπνησε και το μάτι της ήταν κλειστό.τελικά το είχε χτυπήσει και η θεραπεία έγινε και γίνετε με trobax.αλλού όμως θέλω να καταλήξω μιας και από ένα λάθος η λάθος εκτίμηση μπορεί να καταλήξουμε το ζωάκι στο χειρουργείο.
Αν το πρόβλημα στο μάτι είναι άλλο χτύπημα και εν ολίγη ς δεν έχει να κάνει με κάποιου άλλου είδους περίπτωση τότε δεν χορηγούμε αλοιφή με κορτιζόνη καθώς η κορτιζόνη πάει και τρυπάει εκεί που υπάρχει πληγή.προσέχετε το καλά αυτό.Δεν χορηγούμε τίποτα αν δεν δει κτηνίατρος

Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη akoylini
Ο Ακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

O akoylini έγραψε στις 07:10, 30-03-14:

Επανέρχομαι στο θέμα.αρχικά να πω πως Ακόμα κ 50χιλιόμετρα απόσταση να είστε από το κτηνιατρείο του αιλουρου Μην το σκέφτεστε ΠΗΓΑΊΝΕΤΕ.Ο άνθρωπος πρέπει στην προηγούμενη ζωή του να ήταν γάτος το ίδιο κ η σύζυγος του.τελικά η Νέλλη είχε έλκος στο μάτι ,πράγμα που ο προηγούμενος κτηνίατρος δεν διέγνωσε σωστά (πρέπει να βάλουμε Και ένα είδος black list γιατρών μου φαίνεται)Και ο κύριος Πάνος την πρόλαβε οριακά.Εκτός από το γεγονός ότι βλέπει τα γατιά σαν δικά του μας έδωσε φάρμακο που συνδύασε ο ίδιος Και.Σε δύο μέρες θεραπείας το κορίτσι σχεδόν δεν έχει τίποτα.Η χαρά που έκαναν παιδιά Και οι δύο στο κτηνιατρείο ήταν εφάμιλλη με την δικιά μας χαρά.Για να μην πω για το κόστος........(αν επιτρέπεται από τους κανόνες του φόρουμ,να πω ).

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

H tinkaki έγραψε στις 11:06, 31-03-14:

Πολύ ευχάριστα νέα για τη Νέλλη! Όντως και εγω έχω εμπιστοσύνη στον κ. Πάνο και έχει τύχει αρκετές φορές να μου δώσει πληροφορίες και τηλεφωνικώς.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πρόβλημα στο μάτι - Από tomkarachris
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-05-10 στις 20:39.
    • Πρόβλημα στο μάτι - Από stratosdice
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-05-10 στις 21:37.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους