Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,811 εγγεγραμμένα μέλη και 715,709 μηνύματα σε 22,241 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 252 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τρόποι περίφραξης βεράντας ή αυλής

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 20:11, 10-03-12:

Αν είναι δικό σου το σπίτι μπορείς να βάλεις σίτα. Αυτό βέβαια έχει να κάνει και με το πόσο φρόνιμη είναι η γατούλα σου. Εμένα πάντως μια χαρά συνήθισαν να μην πειράζουν τις σίτες και δεν είναι και απο τα πιο φρόνιμα γατιά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:16, 10-03-12:

Όταν λες σίτα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 21:06, 10-03-12:

Απ'αυτή που βάζουν οι αλουμινάδες έξω απο τα παράθυρα αλουμινίου. Κοστίζουν γύρω στα 150 ευρώ νομίζω για μια διπλή μπαλκονόπορτα. τα γατάκια εύκολα μαθαίνουν ότι εκεί είναι εμπόδιο και δεν βάζουν τα νυχάκια στη σίτα, τουλάχιστον τα δικά μου έτσι έκαναν.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 21:13, 10-03-12:

Α μάλιστα! Είναι δηλαδή σαν κουνουπιέρα; Εάν δε βρω άλλη λύση θα το δοκιμάσω, θα πάω και σε ένα μαγαζί με είδη συναρμολογήματος...
(αλλιώς μάλλον θα έρθει ο μπαμπάς μου το Πάσχα, και θα τον περιμένω με το κατσαβίδι στο χέρι )

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kstinion

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kstinion
H kstinion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H kstinion έγραψε στις 21:20, 05-06-12:

παιδιά help.εχουμε μπαλκόνι και 3 γατουλές την κλάρα τον μπαρτ και τον άρη.ο άρης είναι σκέτο αγγελούδι και δέν μας δημιουργεί πρόβλημα με το μπαλκόνι ούτως η άλλως...είχαμε πάρει καλαμια και τα είχαμε βαλμένα στο περίπού....ο μπάρτ πέρναγε παρολαυτά...σήμερα αποφασίσαμε να τα πιάσουμε σε κάθε κάγκελο ωστε να μήν υπάρχουν εσοχες για να περνάει κανείς....και απο εκείνη την ώρα άρχισαν τα προβλήματα....απο κεί που πέρναγε μονο ο μπάρτ....(ο οποίος μια φορά πριν 7 8 μήνες έπεσε και κάτω)τωρα περνάει και η κλάρα....δλδ ενώ η κατασκευή ειναι καλήτερη τώρα ουσιαστικά το πρόβλημα είναι πιο οξύ!απο τή μία έχουν τα δίκια τους γιατι τα πιάνει η περιέργεια να πάνε στους δίπλα να μυρίσουν τα φυτά (ευτυχώς δεν έχουν πρόβλημα γιατι αγαπάνε τις γάτες) αυτό δε γίνεται να συνεχιστεί εκτός του οτι είναι επικύνδινο δίνει χαμηλή ποιότητα ζωής και σε εμάς και στις γατούλες μας....δίαβασα για το δυχτάκι το οποίο φαίνεται μάλλον σαν η ύστατη λύση....ηθελα να ρωτήσω όμως αν πχ η καλαμωτή σε πιο μεγάλο ύψος είναι επίσης μια λύση....κάθε πρόταση δεκτή....

Παράθεση

Spiderwoman (Λουκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Spiderwoman
H Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (100; έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H Spiderwoman Εμπρός για μια καλύτερη γατοκοινωνία έγραψε στις 13:14, 06-06-12:

Αν δε βάλεις το δίχτυ, δεν μπορείς να είσαι σίγουρη. Κι εμείς τώρα σκεφτόμαστε να το βάλουμε, κι ας μην είναι δικό μας το σπίτι, απλά δυσκολευόμαστε λίγο οικονομικά. Αν το είχαμε βάλει από πέρσι που θέλαμε, τώρα δε θα κλαίγαμε που μας έπεσε η Μελίνα μας και δεν τη βρήκαμε ποτέ εδώ και 1,5 μήνα. Ανέβαινε στην κουπαστή και κυνηγούσε τα κουνουπάκια, έχουμε καλαμωτή, αλλά σιγά σιγά έμαθε να σκαρφαλώνει πάνω της, τη μάλωνα συνέχεια, αλλά τίποτα . Κι επειδή ανεβαίνει και η Λολίτα και μαθαίνει τώρα και τις 3 μικρές να ανεβαίνουν, θα το αγοράσουμε, γιατί δεν αντέχω άλλα κλάματα. Μόνο που δεν το βρίσκουμε στα μαγαζιά, θα το πάρουμε από το ίντερνετ και θέλει λίγο έρευνα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 249 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 00:37, 08-02-17:

το βαζω εδω,δεν ξερω που να το βαλω.
ειναι για περιορισμο γατων σε μεγαλυτερους χωρους οπως αυλες η μπαλκονια φανταζομαι.
αρκετα εξυπνο.
βεβαια ποσο θα κοστιζει και που το βρισκεις...

αν δεν κολλαει εδω,ας μεταφερθει στην καταλληλη κατηγορια
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τσοςμή : 08-02-17 στις 00:38. Αιτία: ι
Παράθεση

nikial (Νίκη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikial
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H nikial έγραψε στις 21:22, 17-12-18:

Καλησπέρα σε όλους!
Σκέφτομαι να πάρω γατάκι και ψάχνω ό,τι πληροφορίες μπορώ να βρω, είμαι πολύ χαρούμενη που βρήκα τη σελίδα αυτή!
Είδα σε κάποιες συζητήσεις ότι κάποιοι έχουν περιφράξει τα μπαλκόνια τους αλλά αναρωτιέμαι με τι. Θέλω να πω, αν βάλω καλάμια, πάλι δεν θα μπορεί να σκαρφαλώσεις σε αυτά;
Σκέφτομαι το πλέξιγκλας αλλά δεν μου αρέσει καθόλου η ιδέα, θα προτιμούσα κάτι που να δείχνει πιο φυσικό...
Κάθε ιδέα καλοδεχούμενη!
Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,884 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:04, 17-12-18:

Καλησπέρα nikial και καλωσόρισες!

Το πιο ασφαλές υλικό είναι το κοτετσόσυρμα -κατάλληλο για κήπο κυρίως -όχι τόσο για μπαλκόνι ή βεράντα, από αισθητικής άποψης.
Μια άλλη λύση που προσωπικά προτίμησα για το μπαλκόνι μου (και αρκετά οικονομική) είναι το πλέγμα από πετονιά της Trixie.

Βγαίνει σε λευκό, μαύρο και διαφανές. Προτίμησα το διαφανές και κυριολεκτικά μας έχει σώσει.

Παράθεση

nikial (Νίκη)

Νεοφερμένος

H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H nikial έγραψε στις 23:17, 17-12-18:

Aleksa, σ' ευχαριστώ για την απάντηση! Ωραίο φαίνεται!
Σ' αυτό όμως δεν μπορεί να σκαρφαλώσει;
Εντωμεταξύ εγώ δεν θα σκεφτόμουν ότι θα μπορούσε να πηδήξει από τόσο ψηλά που είσαι κάτω... Πιο πολύ ανησυχούσα μην πηδήξει σε ένα ταρατσάκι που είναι ένα μέτρο κάτω από τη βεράντα μου και από εκεί στη μάντρα κτλ... Το οποίο βέβαια μπορεί να το κάνει έτσι κι αλλιώς αν πηδήξει απευθείας στην κουπαστή. Πρέπει κάπως να αποκλείσω την πρόσβαση στην κουπαστή...
Θα δω και όλο το θρεντ, δεν το είχα βρει πριν, ευχαριστώ και πάλι!!!

upd: Οκ κατάλαβα, πιάνει μέχρι πάνω!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikial : 17-12-18 στις 23:48.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,884 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:08, 18-12-18:

Σ' αυτό όμως δεν μπορεί να σκαρφαλώσει;
Εδώ είναι το καλό! Όταν επιχειρεί να σκαρφαλώσει, το "μαγικό" αυτό δίχτυ την απωθεί πίσω στο δάπεδο.
Δοκιμασμένο σε διαβεβαιώ. Όταν η δική μου ήταν πολύ νεαρή και γεμάτη ενέργεια, έδωσε σάλτο να πιάσει ένα περιστέρι που πλησίασε το μπαλκόνι και το δίχτυ την τίναξε πίσω, σώζοντάς της κυριολεκτικά τη ζωή. Παρότι την παρακολουθώ διαρκώς όταν βγαίνει, είναι φορές που κάτι γίνεται αστραπιαία, σε κλάσματα δευτερολέπτου, οπότε και χρειάζεται μια ασφαλής μόνιμη προστασία.
Παράθεση

nikial (Νίκη)

Νεοφερμένος

H nikial έγραψε στις 19:08, 18-12-18:

Ιδανικό φαίνεται, όντως!
Αλλά δεν μπορώ να κλείσω όλο το μπαλκόνι... Αχ, υπάρχει άραγε γατί που να μη θέλει να πηδήξει κάτω..;
Σ' ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση πάντως! Είναι προφανώς η καλύτερη λύση.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:58, 18-12-18:

Δεν είναι που θέλουν να πηδήξουν απ'το μπαλκόνι. Οι γάτες γενικά είναι πολύ προσεκτικές και ξέρουν να ισορροπούν ακόμα κι όταν βαδίζουν πάνω στην πιο στενή κουπαστή. Αυτό που συνήθως τις ωθεί να κάνουν το "σάλτο μορτάλε", με αποτέλεσμα να τραυματιστούν σοβαρά ή/και να χάσουν τη ζωή τους, είναι η παρόρμηση να πιάσουν κάποιο πετούμενο ( συνήθως πουλί ή έντομο) που συχνά εμφανίζεται. Κι είναι τόσο δυνατή αυτή η παρόρμηση που τους ξυπνάει το κυνηγετικό τους ένστικτο, ώστε αψηφούν τα πάντα, προκειμένου να πιάσουν τη "λεία" τους, κι εκεί είναι που γίνεται το κακό.
Αν δεν μπορείς να κλείσεις τη βεράντα ή το μπαλκόνι σου, τότε μένουν δυο εναλλακτικές: η μια, να κρατάς κλειστές τις μπαλκονόπορτες εμποδίζοντάς της την πρόσβαση στον εξωτερικό χώρο και η άλλη να τη συνηθίσεις να φοράει λουράκι-σαμαράκι (κλικ εδώ).
Η χρήση του είναι κυρίως για γατίσιες βόλτες, αλλά χρησιμεύει και ως... "περιοριστικό μέτρο" προστασίας για ανοιχτούς χώρους. Και η λύση που προτίμησα κι εγώ, όταν το καλοκαίρι πηγαίνουμε στο εξοχικό του οποίου το μπαλκόνι είναι απερίφραχτο.

Παράθεση

nikial (Νίκη)

Νεοφερμένος

H nikial έγραψε στις 21:28, 18-12-18:

Ωραίο το σαμαράκι. Μου φαίνεται κρίμα να είναι δεμένο αλλά έτσι όπως μου τα περιγράφεις, δεν γίνεται να το ρισκάρω. Εδώ που είμαι έχω δέντρα και αρκετά πουλάκια, περιστέρια και σπουργίτια. Συνήθως δεν πλησιάζουν όταν είμαι έξω αλλά μπορώ πολύ εύκολα να φανταστώ ατύχημα.
Αναθάρρησα τώρα!
Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι!!! Είναι πολύ σημαντικό που υπάρχει κόσμος να βοηθήσει στις απορίες και αμφιβολίες που έχουμε οι υποψήφιοι γατογονείς!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Anna 92, francesca

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους