Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,776 εγγεγραμμένα μέλη και 715,111 μηνύματα σε 22,184 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 240 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γατονόματα!

Digital Dazzle

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Digital Dazzle
H Digital Dazzle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3-4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Digital Dazzle έγραψε στις 15:29, 03-05-06:

Στο παρελθον ειχαμε μονο μια γατουλα.Παρολ'αυτα ειχαμε ονομασει και τις δυο γατες της θειας μου.Τα ονοματα που ειχαμε δωσει σ'αυτες τις τρεις γατουλες ηταν :
  • Η γατουλα που ειχαμε εμεις ονομαζοταν Τίφη αλλα δυστυχως πεθανε παρα πολυ μικρη απο μια πολυ σοβαρη ασθενεια (αλλα δε ξερω πως ονομαζεται). :cry:
  • Η θεια μου ειχε δυο γατες.Η θηλυκη ονομαζοταν Φίφη (μου θυμιζει την Τίφη μας τοσο πολυ.. :cry: ) και η αρσενικη Βολίδας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 20:59, 05-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Χατζηϊωαννίδου Πόπη
Εγώ το γατουλίνι μου το ονόμασα Σωκράτη. Όταν τον έφερα σπίτι ήταν πολύ μικρός(ενός μήνα) και είχε τεράστια αυτιά. Ήταν σαν νυχτερίδα! Μου φαινόταν πολύ άσχημος και μάλιστα σκέφτηκα "ας πάρω αυτό γιατί δεν θα το θέλει κανείς άλλος" . Κι επειδή στο λύκειο η φιλόλογος έλεγε οτι ο Σωκράτης ήταν άσχημος, προέκυψε το όνομα. Παντως τώρα είναι κούκλος-έστρωσαν και τα αυτιά- και έχει γίνει 6 κιλά γάτος!

καλως ηρθες κιολας

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

isokratis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη isokratis
. Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O isokratis έγραψε στις 11:05, 08-05-06:

Τζο ,
προεκυψε οταν ειχα παει να παρω μια ταινια απο το βιντεο κλαμπ . Η μονη που βρηκα διαθεσιμη και υπεθεσα πως θα βλεποταν ηταν το ~the mighty joe^ , το οποιο αφορουσε την ιστορια ενος μικρου γοριλλα του οποιου σκοτωσαν τη μητερα και το μεγαλωσαν ανθρωποι που το βρηκαν , μεχρι που εγινε ολοκληρο τερας κλπ κλπ
Γυριζοντας λοιπον σπιτι με την ταινια , βρισκω στο δρομο ενα καταμαυρο κατεστραμενο πλασμα που υπεθετες οτι πρεπει να ειναι γατακι μιας και σχεδον δεν ειχε ουτε τριχες πανω του....
Το πηρα μαζι μου σπιτι και τελικα βλεποντας την ταινια το εβγαλα τζο , αστειευομενος οτι κι αυτο θα μεγαλωσει και θα γινει τερας....
Ποσο δικιο ειχα !!!

Οσιρις ,
λογω της αυτοκρατορικης συμπεριφορας του . Παει στην αγκαλια μας οπουδηποτε , σπανια τρωει κατι αν πεσει στο πατωμα , δεν θελει να τον ακουμπανε αλλες γατες (εκτος του τζο) και επειδη του αρεσε το ονομα μιας και αρχισε να το ακουει σχεδον αμεσα !

Καμικαζι ,
ενας απο τα παλιοτερα μου . Τον μαζεψα απο τη μεση της λεωφορου Κηφισου με κινδυνο να με πατησει κι εμενα κανενα αυτοκινητο (ακομα αναρωτιεμαι πως σωθηκε ) . Με τον που τον πηγα σπιτι , επεσε απο το μπαλκονι (2ος οροφος) στο δρομο και τον βρηκα ματωμενο στην πυλωτη . Ετσι προεκυψε το ονομα...

Παράθεση

eleni

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη eleni
H eleni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 146 μηνύματα.

H eleni έγραψε στις 18:36, 08-05-06:

Γατουλης
γιατι του ταιριαζει απολυτα!!!

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elrik
H Elrik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Elrik έγραψε στις 16:06, 07-06-06:

Την πρώτη μου γάτα την ονόμασα Λούσιφερ, γιατί ήταν ολόμαυρη κ ολίγον τι διαβολική όταν ήταν μικρή. Η γιαγιά μου όμως, που είχε κάποιες αντιρρήσεις, τη φώναζε Λούσυ, κ έτσι της έμεινε.
Τα μωρά της Λούσυ τα ονομάσαμε Χιούη, Λιούη κ Ντιούη, είχα μεγάλη μανία τότε με τα κόμικ της Ντίσνεϋ. Τα δώσαμε όμως κ μας έμεινε μόνο ο Λιούη, που αποδείχθηκε θηλυκό κ έτσι ονομάστηκε Νταίζη.
Στη συνέχεια βρήκαμε στο δάσος δύο αδέλφια που ονομάστηκαν Elrik, από τον αγαπημένο μου ήρωα φανταστικής λογοτεχνίας, κ Silmoril, λίγο αλλαγμένο το όνομα της αγαπημένης του Elrik στο βιβλίο.
Αυτά

Παράθεση

lucky11029

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lucky11029
H lucky11029 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H lucky11029 έγραψε στις 21:13, 07-06-06:

Τον δικο μας τον λενε Τουλη Lucky Λοσαντα,αλλα... τον φωναζουμε..Λακη.
Το Τουλης απο το γατουλης.
Το Lucky γιατι οταν τον βρηκαμε μικρο καιπολυ αρρωστο,ουτε ο γιατρος δεν πιστευε οτι θα την ...σκαπουλαρει!Ασε που μετα απο λιγες βδομαδες επεσε απο τον δευτερο οροφο και...ουτε που το καταλαβε.
Το Λοσαντα γιατι εχει πολυ καλο κοντρολ της μπαλας οταν παιζουμε και εχει και καλο...σουτ!!!

Την πρωτη μου γατουλα την λεγαμε Λιζα γιατι ηταν ναζιαρα σαν την Αλικη Βουγιουκλακη σε καποια ταινια της.
Μετα ειχαμε τον Ραλφ που ηταν κουκλος και τον Χαλβα που ηταν το πιο καλοσυνατο γατι που εχω γνωρισει γιατι οσο και αν ακουγεται απιστευτο μεγαλωνε τα μικρα της αδερφης του(που ηταν πολυ γυριστρουλα).Ευχαριστω που μου δωσατε την ευκαιρια να θυμηθω ξανα αυτα τα γατακια που εχουν φυγει πριν πολλα χρονια και τα αγαπουσαμε πολυ.

Παράθεση

loykoymaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη loykoymaki
H loykoymaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H loykoymaki έγραψε στις 22:55, 07-06-06:

To πρωτο γατι που ειχα το ονομασα λουκουμι ηταν ενα μαυρο αγκυρας τ οοποιο απο μικρο ειχε μια ταση να βουταει στο πετρελαιο.μετα πηραμε τον λουκουμι Νο2 ο οποιος ειχε αδοξο τελος.ακολουθησε ο λεωνιδας,η μπουλου,η δαναη και ο ριρικος 2 σιαμαιζες,ο κανελος και αλλες που δεν θυμαμαι πως τις ειχα βαφτησει

Παράθεση

Ολγα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ολγα
. Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Ολγα έγραψε στις 11:56, 08-06-06:

E, λοιπόν έχετε δώσει πολύ πετυχημένα ονόματα στα γατιά σας με καλύτερο βέβαια το Τελείας και Παύλας. Εγώ λοιπόν δεν τα καταφέρνω με τα ονόματα στις γάτες μου. Την πρώτη γατα που είχα δεν την φώναζα με κάποιο συγκεκριμένο όνομα. Τον δεύτερο τον φωνάζαμε Κώστα γιατί έτσι ήθελε η γυναίκα που μας τον έδωσε. Την τρίτη Ντίξυ γιάτί μας άρεσε το όνομα. Τον τέταρτο δεν τον βαφτίσαμε παρόλο που στο βιβλιαράκι για τα εμβόλια ο γιατρός τον έγραψε σκουφάκι. Είναι ο αγαπημένος της μαμάς μου και τον φωνάζει με διάφορα υποκοριστικά. Επίσης αυτόν που έχουμε τώρα στο σπίτι τον φωνάζουμε Αρκούδο γιατί είναι χοντρούλης , ξαπλώνει και κοιμάται συνέχεια. Αυτά.

Παράθεση

Rosida

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Rosida
H Rosida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Rosida έγραψε στις 17:35, 08-06-06:

Ο δικός μου λέγεται Ιάσων. Δεν μπορούσαμε μια εβδομάδα να σκεφτούμε όνομα για αυτόν. Μιά στηγμή ο άντρας μου λέει για πλάκα να τον ονομάσουμε Ιρακλή. Αλλά δεν του ταίριαζε καθόλου. Συν ξέρω πως έιναι καλό να υπάρχει ήχος Σ στο όνομα γάτας. Έτσι ξαφνικά μου ήρθε Ιάσων που ήταν φίλος του Ιρακλή και κοκκινομάλλης σας το γατάκι μας

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:15, 09-06-06:

το πατουνι ονομαστικε ετσι γιατι δεν ξερω μου βγηκε αυθορμητα ειναι κ ουδετερο μολις δουμε τι φυλλο ειμαστε θα αλλαξουμε ονομα αν ειμαστε κοριτσακι θα ονομαστουμε η πατουνη αν ειμαστε αγορακι θα λεγομαστε ο πατουνης καπου το ειχα διαβασει

Παράθεση

melpo2538 (Μέλπω)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη melpo2538
H Μέλπω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (αα..αρκετές μπορώ να πω. έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H melpo2538 έγραψε στις 13:56, 19-06-06:

Καταρχάς καλησπέρα σε όλους !

Όσο για τα γατονόματα:

Κυνηγετικιά: Η πρώτη γάτα που θυμάμαι. Το όνομα αυτό βγήκε , επειδή είχε "καθαρίσει " όλα τα ποντίκια
Κανελιά: Λόγω του χρώματός της
Αγελαδίτσας: Ένα όνομα που του ταιριάζει αφού είναι ασπρόμαυρος και παχουλός σαν αγελάδα
Τίγρης: Λόγω των ραβδόσεών του
Μαλλιαρός: Αδερφός του τίγρη, πανομοιότυπος ,όμως πολύ πιο μαλλιαρός
Γουργούρης: Τρίβεται συνέχεια πάνω σε ότι βρει και γουργουρίζει συνέχεια. Επίσης πολύ φιλικός για γάτος.
Λίνα: Απ' το Γατουλίνα. Δεν ξέρω πως μου βγήκε
Πιτσιλιά: Λόγω της πιτσιλιάς που έχει στην πλάτη της. Αρχικά με αυτό το σημάδι την ξεχώριζα απ' την Λίνα
Κυνηγούλα: Κόρη της Κυνηγετικιάς. Είχα ξεμείνει από ιδέες, και ...
Χουζουρίτσα: Το αγαπημένο μου γατάκι!!! Ήταν αρχικά πολύ φοβισμένο και χουζούρεβε μοναχό του. Έτσι, προέκυψε τ' όνομά του...

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 14:00, 19-06-06:

Ρε συ τη Χουζουρίτσα να τη βάλουμε να κάνουμε παρέα με τον Χουζούρη!

Παράθεση

pipina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pipina
H pipina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H pipina έγραψε στις 16:44, 02-07-06:

Eιχα αποφασισει να την πω κλειω..με παιδευευε ,δεν ειχα εμπνευση.Η ιδεα ηταν της αγαπημενης μου ανηψιας,ετων 9 τοτε.
Πιπινα βρε θεια μου ειπε..απο το πιπι+νανι...

Παράθεση

yiannis2002s (Yiannis Stab)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη yiannis2002s
Ο Yiannis Stab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O yiannis2002s έγραψε στις 21:07, 02-07-06:

Jolie γιατι ειναι σκετη γλυκα αν και μολις 3 μηνων!
.....Και που να μεγαλωσει, τοτε θα ειναι ακομα πιο εντυπωσιακη!

Παράθεση

Paris Gatopalaviaris

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Paris Gatopalaviaris
. Έχει γράψει 90 μηνύματα.

O Paris Gatopalaviaris έγραψε στις 21:28, 10-07-06:

Γάτός απο το παρελθόν (ο πιό αγαπημένος της ζωής μου)
Σάχης: το αρσενικό του Σαχά από τη "Γάτα" της Κολέτ

Παράθεση

yiannis2002s (Yiannis Stab)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη yiannis2002s
Ο Yiannis Stab αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

O yiannis2002s έγραψε στις 00:34, 11-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από Paris Gatopalaviaris
Σάχης: το αρσενικό του Σαχά από τη "Γάτα" της Κολέτ
Υπαρχει και ο Σαχά --ο γαλλος ποδοσφαιριστης---

Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 13:36, 11-07-06:

Το τελευταιο γατακι που μου φερανε πριν απο μια εβδομαδα, αφου δεν βρησκαμε πως να το βγαλουμε ( το μυαλο μας ηταν στο Μισκα αλλα δεν θελαμε να το λεμε ετσι) το βγαλαμε Σαββα.

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 10:22, 14-07-06:

Βρήκαμε τη μικρούλα Νιάρα κρυμμένη στο αυτοκίνητο: νιαούριζε και νομίζαμε ότι είχε εγκλωβιστεί και κάναμε ΑΜΑΝ να τη βγάλουμε! Βγήκε κατατρομαγμένη και κάνοντας "άαου" συνεχώς. Της έφερα γαλατάκι και ακόμα κι όταν επινε φώναζε, κάνοντας "γαργάρες". Αυτό το "άαου" δε σταματούσε και την είπαμε "Γκρινιάρα". Της έμεινε σαν όνομα, αλλά όταν αργότερα την αναλάβαμε κι ας ήταν ακόμα κάτω στον κήπο δεν πολυγύριζε στο όνομά της. Ο πεθερός μου με συμβούλεψε να βάλω δισύλλαβο όνομα, τα ζώα δεν ανταποκρίνονται εύκολα στα πολυσύλλαβα. Έτσι το έκοψα σε "Νιάρα" που μου άρεσε πολύ. Αμέσως ανταποκρίθηκε! Επίσης, δεν ήθελα ένα όνομα με "σ" ή "ψ" μέσα, έχω πρόβλημα με το "σ"... Όταν έκανα "ψι ψι ψι" για να την καλέσω νομίζω ότι με κορόιδευαν τα παιδιά.

Δεν είναι πια γκρινιάρα, αλλά το "Νιάρα" βγαίνει και από το αλανιάρα (ήταν ΠΟΛΥ) και από το "νιαρ νιαρ" που κάνει (τη λέω χαϊδευτικά και "Νιαουράκι", "Νιαουρίτσα" κ.λ.π.) και από το ...κλ*νιάρα (που τις αμόλαγε ασύστολα όταν αρρώστησε η κακομοίρα).

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 10:31, 14-07-06:

[QUOTE=

Δεν είναι πια γκρινιάρα, αλλά το "Νιάρα" βγαίνει και από το αλανιάρα (ήταν ΠΟΛΥ) και από το "νιαρ νιαρ" που κάνει (τη λέω χαϊδευτικά και "Νιαουράκι", "Νιαουρίτσα" κ.λ.π.) και από το ...κλ*νιάρα (που τις αμόλαγε ασύστολα όταν αρρώστησε η κακομοίρα).[/QUOTE]

χαχαχα ι μουθυμισες τωρα τον γρινιαρη που την αμολησε μια μερα στην μουρη του κυριακου κ επαθε ασφυξια χαχααχαχαα

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 10:42, 14-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από ladycat
χαχαχα ι μουθυμισες τωρα τον γρινιαρη που την αμολησε μια μερα στην μουρη του κυριακου κ επαθε ασφυξια χαχααχαχαα
Καλά, και το Δημήτρη (σύζυγος) τον πρωτο...μπιμπ όταν την είχε στην αγκαλιά του κάτω στο γκαράζ, και δεν το αντέχει με τίποτα αυτό!
Εγώ γελάω και σπάω πλάκα:cool:

Παράθεση

Nightfall

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nightfall
Ο Nightfall αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 144 μηνύματα.

O Nightfall έγραψε στις 11:12, 14-07-06:

Gandalf : Γιατί είναι γκρι και πανέξυπνος (ε και επειδή είμαι Τολκιενικός)

Aragorn : Γιατί έχει βασιλικό στυλ, θέλαμε να διατηρήσουμε το ίδιο στυλ ονοματολογίας (ε και κυρίως επειδή είμαι Τολκιενικός)

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 11:15, 14-07-06:

Shiva : Γιατι νομιζαμε οτι επειδη ειναι Βιρμανος ειναι Ινδουϊστης. Τελικα οι Βιρμανοι ειναι Βουδιστες... Ο Σιβα βέβαια μαλλον άθεος ειναι...

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 09:01, 15-07-06:

Ασπρούλης ή Άρχοντας: Μας φάνηκε το πιο λογικό όνομα μιας και είναι στο μεγαλύτερο μέρος του άσπρος.. Το άρχοντας μιας και είναι αρχοντικός..

Ξανθούλης ή Ξεφτίλας: Για τους ίδιους λόγους ονομάστηκε έτσι. Άσπρος με ξανθό κεφάλι αν και τον φωνάζαμε ξεφτίλα μιας και αυτά που έκανε...

Ζιζού: Μου θύμησε την κεφαλιά του Ζιντάν γιατί και αυτός ορμάει με το κεφάλι οπουδήποτε.....

Παράθεση

melpo2538 (Μέλπω)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη melpo2538
H Μέλπω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (αα..αρκετές μπορώ να πω. έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H melpo2538 έγραψε στις 18:02, 27-07-06:

Γουρούνης: Γιατί είναι ο πιο μεγαλόσωμος απ' τα αδερφάκια του κι επίσης επειδή όταν του δινουμε γατοτροφή μπαίνει ολόκληρος στο πιατάκι και τρώει σαν γουρούνι...
Κανελίτσα: Επειδή μοιάζει τρομερά στην μαμά της την Κανελιά
Στραβή ή Στραβούλα: Λόγω του κάπως παράξενου σχήματος του κεφαλιού της. Το 1 αυτί της είναι πιο μικρό και τοποθετιμένο λίιιιιιιιιιγο πιο πίσω από το άλλο

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vicki v.
H vicki v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μία και είναι μόλις δύομισι ετών έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H vicki v. έγραψε στις 18:42, 27-07-06:

Όταν υιοθέτησα στο Σβουράκι μου, ήθελα να την φωνάζω Αμελί. Μετά από δύο ημέρες κάτω από την ίδια στέγη...
και το Σβούρα έμοιαζε να της ταιριάζει περισσότερο για τους ευνόητους λόγους!
Σκέτο διαβολάκι...

Παράθεση

Κατερίνα Χαρισιάδου

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα Χαρισιάδου
H Κατερίνα Χαρισιάδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (έξι έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H Κατερίνα Χαρισιάδου έγραψε στις 23:51, 27-07-06:

Έχω τρελλαθεί με πολλά από τα ονόματα που δώσατε στις γάτες σας! Ειδικά ο Τελείας και ο Παύλας, νομίζω ότι ήταν τα απόλυτα γατο-ονόματα:up: . Συγχαρητήρια Χουζούρη!!! Ορίστε και τα δικά μου με την μικρή τους ιστορία:

Nerino: Λόγω χρώματος, φυσικά...
Sexy: Γιατί τριβόταν και τρίβεται σε όλους και μάλιστα με έναν πολύ σκερτσόζικο τρόπο...
Κάμα: Την έβγαλε ο φίλος μου έτσι επειδή είναι κα-φέ και μα-ύρη. Ωστόσο, δεν είχαμε σκεφτεί ότι το χαϊδευτικό της θα ήταν Καμάκι! Και τώρα είναι "κατά κόσμον" γνωστή ως : το Καμάκι.
Μαυρούλα ή Μαυρουλίτσα ή Δρακουλάκι: Τα πρώτα δύο λόγω χρώματος. Δρακουλάκι γιατί είχε αρρωστήσει πολύ σοβαρά (η γιατρός της γειτονιάς μου είπε ευθανασία , αλλά εγώ την πήγα σ'έναν άλλο, πολύ γατόφιλο και ευσυνείδητο και μου είπε να το παλέψουμε, και όντως τώρα το γατί χαίρει άκρας υγείας)και επειδή τότε. λόγω πόνου και υποθερμίας είχαν κυρτώσει τ'αυτιά της προς τα κάτω και φαινόντουσαν οι κυνόδοντές της, έμοιαζε με νυχτερίδα και συνειρμικά με Δράκουλα...
Κωλοβελόνι ή Ψιψί: Το πρώτο ήταν ιδέα του γείτονά μας, επειδή ήταν (και είναι) πολύ ζωηρός και δεν βάζει τον ποπό του κάτω. Ψιψί είναι το σύντομο όνομά του.

Αυτά για τα γατουνάκια μου και τα ονόματά τους!

Παράθεση

Elrik

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elrik
H Elrik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H Elrik έγραψε στις 10:14, 28-07-06:

(αλλά εγώ την πήγα σ'έναν άλλο, πολύ γατόφιλο και ευσυνείδητο και μου είπε να το παλέψουμε, και όντως τώρα το γατί χαίρει άκρας υγείας)
Άσχετο με το θέμα, αλλά επειδή μονίμως αναζητώ τον "τέλειο" κτηνίατρο κ βλέπω ότι μένεις κοντά, μήπως θέλεις να μου στείλεις τα στοιχεία του σε ΠΜ;
ευχαριστώ

Παράθεση

roz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη roz
H roz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H roz έγραψε στις 11:05, 28-07-06:

:up: Τέλειο θέμα για να θυμηθώ τα μωρά μου !

Champion: Ο πρώτος μου γάτος. Με συνόδευε στο διάβασμα όταν ετοιμαζόμουν για πανελλαδικές (αιώνες πριν). Τον είχα ονομάσει έτσι γιατί τον θεωρούσα πρωταθλητή των γατών ! Ήταν ένας υπέροχος γκρι γάτος με μελιά μάτια. Κατέληξε στη γιαγιά μου στο Πήλιο όπου αφού γέμισε το χωριό στα γκρι γατιά πέθανε από βαθιά γεράματα.

Persy: Την Persy την είχα βρεί μέσα σε ένα σκουπιδοτενεκέ στο κέντρο της Αθήνας και ήταν τόσο μωρό που χώραγε στην πάνω τσέπη από το τζην μπουφάν μου. Έτσι την πήγα σπίτι. Την μεγαλώσαμε για κανένα εξάμηνο και μετά Πήλιο και αυτή. Ήταν τόσο κακομαθημένο γατί που γριά ακόμα δεν έπινε γάλα αν δεν το είχε μόλις αρμέξει η γιαγιά μου από την κατσίκα. Το Persy βγήκε από το ιρλανδικό όνομα persyvall απλά επειδή μου άρεσε. Άσχετα αν ένας φίλος μου επέμενε να τη φωνάζει "φέτος" κάθε φορά που την έβλεπε !

Snow: Ένα κατάλευκο γατί με ένα μάτι μπλε και ένα πράσινο, ερωτευμένο με τη μάνα μου ! Ο πιο σνομπ γάτος που έχω δει ποτέ. Του μίλαγες και αυτός επιδεικτικά σου γύρναγε την πλάτη. Ήταν όμορφος και το ήξερε. Αγαπημένη του θέση η πάνω ντουλάπα στο υπνοδωμάτιο μου από όπου μπορούσε να επιβλέπει τα πάντα και τους πάντες. Βασιλιάς ο Snow πριν μας αφήσει, φρόντισε να κάνει 4 υπέροχα γατάκια με την κυρία που ακολουθεί. Το όνομα του το πήρε φυσικά λόγω χρώματος.

Sanja: H ονειρεμένη (αυτό σημαίνει το όνομά της). Δεμένη με τα όνειρα μιας άλλης ζωής. Η μόνη γάτα ράτσας που είχα. Σιαμέζα. Πανέμορφο γατάκι αγορασμένο απο Pet shop αφού είχαμε γυρίσει με τον τότε σύντροφό μου όλη την Αθήνα πήραμε τη συγκεκριμένη επειδή όταν μας είδε, μας έκανε ΜΙΟΥ ! Αγρίμι μεγαλώνοντας, φύλακας του σπιτιού και επιφυλακτική με όσους δεν ήξερε δεν άντεξε τον τότε χωρισμό μου και τις απανωτές αλλαγές. Εκδήλωσε άγρια επιθετικότητα και θα της έκανε ευθανασία ο κτηνιάτρος αν δεν είχε επιμείνει ο πατέρας μου ότι μπορούσε να την ηρεμήσει. Τελικά σήμερα ζει με τον μπαμπά μου τον οποίο λατρεύει, έχει προσπαθήσει να πνίξει τον σκύλο μας, έχει δαγκώσει τον άντρα μου και εμένα πολύ άσχημα αλλά της τα έχουμε συγχωρήσει όλα λόγω αδυναμίας.

Πατσαβούρι: Ένα μαύρο γατάκι σε άθλια κατάσταση που είχα βρει ένα χειμωνιάτικο βράδυ. Φοβισμένο αγριμάκι παρόλες τις φροντίδες μας δεν έμαθε ποτέ να ζει με κόσμο μέσα σε διαμέρισμα. Πήγαινε και κρυβόνταν πάντα στις πιο σκοτεινές γωνίες και στο βάθος της ντουλάπας. Έβγαινε μόνο για φαγητό και για την ανάγκη της και πάντα ψιλογρατσούνιζε και δάγκωνε για εκφοβισμό. Την είπαμε έτσι γιατί εκεί που κρυβόνταν ξεσκόνιζε με τη γούνα της όλα τα σημεία που δεν έφτανε η σκούπα. Έζησε μαζί μας ένα χρόνο. Μετά την πήγαμε στην αυλή του πατρικού μου. Αλητογατάκι βρήκε τη χαρά της και δεν καταπιέζονταν μέσα στους 4 τοίχους. Μόνο που κάποια μέρα δεν γύρισε για να φάει. Για ένα περίεργο λόγο αυτό το γατί μας λείπει ακόμα πάρα πολύ.

Fluffy !!! : Ο λατρεμένος μου. Το μωρό μου. Ο πιο υπέροχος γλυκός αγαθός καλόβολος τρυφερός εκφραστικός γατούλης. Αυτό το πλάσμα μας έχει επιστρέψει την αγάπη που του δίνουμε στο πολλαπλάσιο. Δεν θα μπορούσε να έχει κανένα άλλο όνομα γιατί είναι τόσο μα τόσο φουντωτός χοντρός μαλακός χουρχούρης που θέλεις να τον έχεις συνέχεις αγκαλιά.

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 15:03, 28-07-06:

Διάβασα αυτό για τον κτηνίατρο "επιστήμονα" που σου συνέστησε να κάνεις ευθανασία στη γάτα λόγω "ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑΣ" και τα πήρα στο κρανίο. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!

Παράθεση

roz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη roz
H roz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H roz έγραψε στις 17:31, 28-07-06:

Chouz. To ζώο τότε ήταν σε κατάσταση αμόκ. Αν δεν συνερχόνταν δεν υπήρχε άλλη λύση.

Παράθεση

mela

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mela
. Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O mela έγραψε στις 18:26, 28-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από maxi2
Ζιζού: Μου θύμησε την κεφαλιά του Ζιντάν γιατί και αυτός ορμάει με το κεφάλι οπουδήποτε.....
Καλέ δε μου λες εσύ... Λείπω τόσο καιρό που δεν ενημερώθηκα ότι απόκτησες νέο γάτο;
Για πες λεπτομέρειες θα τρελλαθώ....
Να πάρει η γ...νη δουλειά που δεν μπορώ να μπαίνω συχνότερα και χάνω τα καλύτερα

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 07:52, 29-07-06:

Αρχική Δημοσίευση από mela
Καλέ δε μου λες εσύ... Λείπω τόσο καιρό που δεν ενημερώθηκα ότι απόκτησες νέο γάτο;
Για πες λεπτομέρειες θα τρελλαθώ....
Μπές εδώ http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=22448 και διάβασε λεπτομέρειες..

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 11:47, 29-07-06:

Τον πρώτο μου γάτο τον έλεγαν Μήτσο, γιατί ήταν ημιάγριος και γενικά στη φάση 'του άντρα του πολλά βαρύ μην του μιλάτε το πρωί'. Ο Μήτσος έφαγε φόλα και μας άφησε . Μετά από καποιο χρονικό διάστημα πήραμε την Μίτσυ (μία θηλυκή σιαμ) η οποία αν και τοσο εμφανισιακά όσο και στον χαρακτήρα δεν είχε καμμία σχέση με τον Μήτσο (ήταν κάτι σαν την Λαίδη και τον Αλήτη) την ονομάσαμε έτσι για να τον θυμόμαστε. Όταν τελείωσα το σχολείο και ανέβηκα στην Αθήνα για σπουδές στην αυλή μου βρήκα μία γάτα με τα νεογέννητα γατάκια της. Ένα εξ αυτών ήταν ο Μπουχέσας (χαϊδευτικά Σάκης, ο γάτος της φωτο αριστερα) ονομάστηκε έτσι γιατί είναι μία ήρεμη ιδιοσυγκρασία που από γατάκι ήθελε συνέχεια να τρώει και γενικά ήταν ανεκαθεν λίγο αγαρμπούλης!:up:

Παράθεση

xtina (Χριστίνα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xtina
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 102 μηνύματα.

H xtina έγραψε στις 10:41, 24-09-06:

Την δικιά μου την λένε Κίρα. Επειδή είναι περσικό είπα να της δώσω ένα περσικό όνομα για να της ταιριάζει!!! Το Κίρα σημαίνει ηλιαχτίδα στα περσικα. Το βρήκα μετά από λίγο ψάξιμο Έχω ακούσει επίσης(δεν ξέρω όμως αν ισχύει) πως οι γάτες ακούνε το Ρ οπότε πήρα σαν βάση αυτό. Τον πρώτο μου γατούλη τον έλεγαν Μιμίκο. Όχι για κάποιο ιδιαίτερο λόγο απλά πιστεύω πως του πήγαινε. Τα άλλα δύο Φρουφρουλίνο και Νιαραράρ

Παράθεση

progvamp

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη progvamp
H progvamp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 46 μηνύματα.

H progvamp έγραψε στις 12:50, 08-10-06:

Δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο ένα ωραίο κειμενάκι για ονόματα γάτας από τον Νίκο Δήμου:
http://www.ndimou.gr/articledisplay....=127&cat_id=13

Από το "Βιβλίο των Γάτων": http://www.ndimou.gr/articles_gr.asp...t=13&cat_id=13

Και από το "Εγχειρίδιο Πρακτικής Γατικής του Γερο-πόσουμ", του Τ.Σ. Έλιοτ το παρακάτω: http://www.translatum.gr/forum/index...ic,2319.0.html

"Πώς απο-καλούμε τις γάτες"

Αφού διαβάσατε λοιπόν για Γάτων τόσα είδη
Ίδια με μένα άποψη θα σχηματίσατε ήδη:
Δεν ωφελεί, δεν γίνεται κανείς να προσπαθήσει
Τη φύση αυτού του πλάσματος να την κατανοήσει.
Ξέρετε τώρα αρκετά, να το παραδεχτείτε
Και πόσο μοιάζουνε με μας μπορείτε να το δείτε
Με σας, με μένα και μ' αυτούς που δίπλα μας περνάνε
Που είναι όλοι αλλιώτικοι κι άλλα μυαλά φοράνε:
Υπάρχουν Γάτοι γνωστικοί, υπάρχουν και τρελάρες
Γάτοι αξιοσέβαστοι και Γάτοι σαχλαμάρες
Άλλοι καλοί, άλλοι κακοί, μα όλοι με αξία
Και όλοι επιδέχονται ομοιοκαταληξία.
Κι αν τώρα μάθατε πολλά, ονόματα, συνήθειες,
Πώς παίζουν, πώς εργάζονται κι άλλες μικρές αλήθειες,
Έχουμε κάτι βασικό ακόμα να σκεφτούμε:

Πώς είναι πρέπον τα Γατιά να τα απο-καλούμε;

Εγώ σας λέω καταρχήν και σας μιλώ σαν φίλος -
Ποτέ μην το ξεχάσετε: ΔΕΝ ΕΙΝ' Η ΓΑΤΑ ΣΚΥΛΟΣ!

Οι σκύλοι υποκρίνονται συχνά πως ξεσαλώνουν
Μα μοναχά γαβγίζουνε και σπάνια δαγκώνουν
Και γενικώς μπορεί κανείς εύκολα να τους κρίνει:
Είναι ψυχή απλοϊκή ο Σκύλος - τι να γίνει;
(Τέτοιον κανόνα βέβαια οι Πικς δεν τον φοβούνται
Τ'απίθανα σκυλοφρικιά μπορούν να εξαιρούνται)
Ο Σκύλος πάντως ο κοινός, ο τρέχων, ο συνήθης,
Είναι χαζοχαρούμενος και ελαφρώς ευήθης.
Τον κάνεις από ηδονή κι από χαρά να λιώνει
Αν τον χαϊδέψεις μοναχά κάτω απ'το σαγόνι
Κι αν τον χτυπήσεις φιλικά στην πλάτη θα τον ρίξεις
Το ίδιο και την μπροστινή πατούσα αν του σφίξεις
Θα κυλιστεί στα πόδια σου, χαλί να τον πατήσεις
Α, είν' ο Σκύλος αφελής, κάνει ό,τι θελήσεις.

Σας το θυμίζω πάλι, εδώ και σας το λέω σταράτα:
Ναι, το Σκυλί είναι Σκυλί - ΚΙ Η ΓΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΓΑΤΑ

Στις Γάτες ένα τυπικό πρέπει ν'ακολουθούμε:
Εάν δεν μας μιλήσουνε να μην τις ενοχλούμε.
Σαφώς, όχι υπερβολές, γιατί, ό,τι κι αν πείτε,
Κάποια μικρή προσφώνηση πάντοτε απαιτείται.
Μα η Γάτα οικειότητες πολλές δεν αγαπάει
Κι αυτό δεν επιτρέπεται κανείς να το ξεχνάει.
Εγώ, π.χ., αν Γάτα δω, ευθύς - θέλω δεν θέλω -
Ευγενικά θα υποκλιθώ βγάζοντας το καπέλο.
Θα την αποκαλέσω δε, κομψά και κυριλάτα
Προσεχτικά, λακωνικά - πολύ απλά, "Ω, ΓΑΤΑ!"
Αν τύχει όμως κι είν' καμιά Γάτα γειτόνισσά μου
Που συναντιόμαστε συχνά μπρος στο διαμέρισμά μου,
Θάρρος θα έχω σχετικό και ίσως να τολμήσω
"ΚΑΛΩΣ ΤΗ ΓΑΤΑ" να της πω και να την προσφωνήσω.
Βέβαια έχω ακουστά ότι τη λεν Εσπρέσσο
Μα είν' νωρίς με τ' όνομα να την απο-καλέσω.
Μια Γάτα πριν καταδεχτεί φίλους της να σας κάνει
Θέλει ένα δείγμα ιπποτισμού, κάτι να την γλυκάνει:
Μια προσφορά εκτίμησης, όπως λίγη κρεμούλα
Πίτα Στρασβούργου εκλεκτή, ψητό ή Γαλοπούλα.
Κάτι του γούστου της κανείς πρέπει να την τρατάρει,
Λίγο πατέ ή σολομό, ή μια μπουκιά χαβιάρι.
(Γνωρίζω κάποια Γάτα εγώ που άλλο μεζέ δεν θέλει
Και τίποτα δεν δέχεται εκτός από κουνέλι.
Δώσ'της κουνέλι και θα δεις, θα γλείφει τα μουστάκια
Κι όλη τη σάλτσα θα τη φάει κι όλα τα κρεμμυδάκια)
Λοιπόν όταν σ' απόσταση μια Γάτα σας κρατάει
Τον εαυτό της σέβεται και σέβας σας ζητάει.
Κι αν έμπρακτα το δείξετε πάτε με τα νερά της,
Θα την απο-καλέσετε τέλος με τ' όνομά της!

Έτσι είναι τα πράγματα, να το παραδεχτείτε,
Τις Γάτες με ευπρέπεια πρέπει ν' αποκαλείτε.

Και "ΤΟ ΒΑΦΤΙΣΜΑ ΤΩΝ ΓΑΤΩΝ"

Το να βαφτίζεις τα γατιά, έχει μια δυσκολία...
Δεν είναι επιπόλαιη κι ανάλαφρη ασχολία
Καθόλου δεν τρελάθηκα και δεν το λέω αστεία:
Κάθε μια Γάτα, ΟΝΟΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΡΙΑ!
Ένα, να τη φωνάζουμε στην οικογένειά της
Ας πούμε Βίκτωρ, Αύγουστος, Τζωρτζίνα, Ιπποκράτης
Ας πούμε, Μέρλιν, Τζόναθαν, Αλόνζο, Μανταλένα
Καθημερνά ονόματα, καλά, συνηθισμένα.
Να βρείτε ωραιότερα υπάρχουν ευκαιρίες
Ονόματα για τζέντλεμεν και άλλα για κυρίες
Ας πούμε, Πλάτων, Άδμητος, Ηλέκτρα, Ευρυάλη
Μα όλ' αυτά είναι κοινά και θα τα έχουν κι άλλοι.
Μια Γάτα, όμως, να ξέρετε, θέλει και το δικό της
Το δεύτερό της όνομα νά 'ν' αποκλειστικό της!
Για να μπορεί αφ' υψηλού τον κόσμο να κοιτάει
Και την ουρά της πάντοτε ψηλά να την κρατάει.
Πρέπει να είναι όνομα μονάχα για μια Γάτα.
Χουρχούρης, για παράδειγμα, Γλείψος, Χνουδοπατάτα
Κι άλλα πολλά τέτοιας λογής μπορώ να αναφέρω:
Μπομπαλουρίνα, Πιρπιρής, Φρουφρού, Τρελοκαμπέρω.
Πέρα όμως απ' αυτά τα δυο, υπάρχει κι ένα άλλο
Τ'όνομα το μοναδικό, το τρίτο, το μεγάλο:
Το όνομα το μυστικό, ΠΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ
Και Γάτα σ' άνθρωπο μπροστά ποτέ δεν αναφέρει.
Όταν σε διαλογισμό λοιπόν μια Γάτα δείτε
Πάντα ο λόγος είν' αυτός και να το θυμηθείτε:
Σ'απύθμενους συλλογισμούς βρίσκεται βυθισμένη
Για τ'όνομα το άρρητο
Το αρρητορητονιάρρητο
Το όνομά της το Κρυφό σκέφτεται μαγεμένη.

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 12:58, 08-10-06:

Εγω την εβγαλα σαρδελα, γιατι για να την πιασουμε της ριξαμε σαρδελες .
Οι γατες του κηπου δεν εχουν ονοματα γιατι ειναι πολλες και τα ξεχναω...

Παράθεση

Λουσυ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Λουσυ
H Λουσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Λουσυ έγραψε στις 18:18, 13-01-07:

Κάθε φορά που αποκτώ ένα γάτακι εχω το ίδιο πρόβλημα τι όνομα να του δώσω! Έψαξα εδώ στο site Κ δεν βρήκα κάτι παρόμοιο έτσι εχω την ιδέα εδώ να γράψουμε πως ονομάζουμε τα γατία μας κ γιατί ! Ιδέες για όσους φέρνουν νέα γάτα στο σπίτι! Υ.Γ: αν υπάρχει κ αλλού αυτό το θέμα ζητώ συγνώμη

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 18:30, 13-01-07:

τα δικα μου εχουν τα ονοματα:γλυκουλης(γιατι οταν το βρηκα μαζι μετα αδελφακια του ηταν το ποιο γλυκο)τσιλιβιθρου(γιατι ηταν πολυ λεπτεπιλεπτη και οταν νιαουριζε ισα ισα που ακουγοταν)πειρατης(γιατι βλεπει μονο απο το ενα ματακι του)βροχουλα(γιατι την βρηκα ετοιμοθανατη μεσα στη βροχη,χτυπημενη)ρικος(γιατι εχει πορτοκαλι χρωμα και οπως λεει το τραγουδι..ρικο,ρικο,ρικοκο ρικοκο βερικοκο)και τελος και κορυφαιο σπασοκλαμπανιας(γιατι ολο νιαουριζε )

Παράθεση

Λουσυ

Νεοφερμένος

H Λουσυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H Λουσυ έγραψε στις 18:30, 13-01-07:

Αλαντίν το έδωσα στο γατί περσίας! Θέλαμε να του δώσουμε ένα όνομα από εκεί κ σκεφτήκαμε αυτό! Μαγικό χαλί!!!

Παράθεση

Λουσυ

Νεοφερμένος

H Λουσυ έγραψε στις 18:39, 13-01-07:

Το τελευταίο αγγελική είναι πολύ καλό!!! Εγώ είχα έναν που τον φώναζα κύριε δούκα! Είχε ένα αριστοκρατικό στιλ που μου έκανε την αίσθηση να τον λέω '' κύριε ''

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 20:34, 13-01-07:

η Τσικι ονομαζεται ετσι απο το αγγλικο cheeky που σημαινει αναιδης,αυθαδης

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 20:46, 13-01-07:

Ο Χιόνης αρχικά ονομαζόταν Χιόνα γιατί νομιζα ότι ήταν θηλυκό. Το όνομα Χιόνα το χρησιμοποιούμε στην Κεφαλλονιά για τις ανοιχτόχρωμες, τις λευκές γυναίκες. Βέβαια στην πορεία το Χιόνης το χρησιμοποιούμε σαν υποκοριστικό του Χιονόμπαλας μιας κι έχει χοντρύνει πολύ!!!
Επίσης τον φωνάζω Ψίκο από το Ψιψίκο, Βρωμύλο γιατί λερώνεται συνέχεια και Αγατούλη το οποίο προέρχεται από τις λέξεις Αγαπούλης & Γατούλης...

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 21:31, 13-01-07:

Περσης εκ της Περσιας

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 21:48, 13-01-07:

Το θέμα συγχωνεύτηκε με το ήδη υπάρχον.

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 22:24, 13-01-07:

Ποκίτο γιατί νομίζαμε ότι ήταν θηλυκό και θα έμενε μικρούλι και το βγάλαμε Ποκίτα. Ε, μετά που να σκέφτομαι άλλο...
Πέπε: Από ένα κομιξ του Αστερίξ (ο Αστεριξ στην Κορσική ή στο μεξικό - δεν είμαι σίγουρη) όπου ένα παιδάκι ο Πέπε απειλεί ότι αν δεν του κανουν τα χατήρια θα κρατήσει την αναπνοή του μέχρι να σκάσει. Κάπως έτσι συμπεριφέρεται και ο δικός μας ο Πέπε!!!

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 22:54, 13-01-07:

Μενα ντινο νομιζα οτι ειναι αρσενικο τον ειπα ετσι μεν απ το δικο μου ονομα αλλα οταν το σκεφτομαι λογο του παπου μου που κανεις απ το σοι εκτος απο τη δικια μας οικογενεια εβγαλε το ονομα του πατερα του μπαμπα μου και ετσι γηναμε δυο με το ιδιο ονομα εγω και ο γατος. Που ειναι γατα αλλα της αρεσει αυτο δεν ακοθει σε κανενα αλλο.Τι φωναζω και αλιτισα και γυριστρουλα γιατι θελει σινεχεια βολτα χιχι σα και μενα!

Παράθεση

βαγια

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη βαγια
H βαγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H βαγια έγραψε στις 23:45, 13-01-07:

Τον Ηρακλη τον ονομασαμε ετσι γιατι πραγματικα ειναι μια πολυ δυνατη και υπερβολικα δραστηρια γατα .Δεν καθεται λεπτο σε μια γωνια ...

Παράθεση

chrisidor

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη chrisidor
H chrisidor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πάρα πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 582 μηνύματα.

H chrisidor έγραψε στις 00:26, 14-01-07:

Εγώ το όνομα Ισίδωρος το είχα βρει πριν να πάρω τον γάτο μου. Ήταν το όνομα των ονείρων μου! Πάντα ήθελα έναν τεράστιο πορτοκαλί γάτο που να λέγεται Ισίδωρος. Επηρρεάστηκα όταν ήμουν μικρή από το αγαπημένο μου και ομώνυμο παιδικό, όπου ένας γατούλης πορτοκαλί, ο Ισίδωρος, ήταν φαγάνας(τρελαινόταν για ψάρια) και πολύ μάγκας! Όλα τα ζώα τον φοβόντουσαν και κανένας δεν τολμούσε να τα βάλει μαζί του, ούτε καν οι σκύλοι!
Βέβαια, ο Ισίδωρός μου του μοιάζει μονάχα στη λαιμαργία για τα ψάρια, αφού είναι στειρωμένος και δεν βγαίνει έξω.
Παρ'ολ'αυτά, το όνομά του, του ταιριάζει πάρα πολύ και είναι πολύ χαρακτηριστικό και ιδιαίτερο! Κανείς δεν το ξεχνάει, ξεχωρίζει από τα άλλα και όλοι όταν το ακούνε ξέρουν πως πρόκειται για τον γάτο μου! Είναι επιτυχία!

Παράθεση

Ν@τ@λια

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ν@τ@λια
H Ν@τ@λια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Ν@τ@λια έγραψε στις 01:33, 14-01-07:

λοιπον απο που να αρχισω?
φριντα:αρεσε πολυ στην μαμα μου αυτο το ονομα το ...
πιγκι:δεν 3ερω΄
ροζυ:η γατα αυτη ηταν κατασπρη,και το μονο διαφορετικο πανω της ηταν το ροζ που ειχαν οι πατουσες τηε.ετσι :ροζ>Ροζυ
Σοφινα:ηταν μια πανε3υπνη γατα π ειχαμε
Ζουκυ:στην Κρητη (απο οπου καταγομαι (Ηρακλειο)}ηταν ενας παππουλης κ το βραδυ φωναζε Ζουκυυυυυ!(η γατα του)ε,και μου εμεινε το ονομα.
2 γατακια:ανωνυμα εφυγαν απο τον κοσμο(βσκ το ενα παλι Ζουκυ το λεγαμε)
Snoopy:ο γνωστος σε ολους snoopy.....
ayta!

Παράθεση

aiorasky

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη aiorasky
H aiorasky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,148 μηνύματα.

H aiorasky έγραψε στις 23:03, 14-01-07:

Οπρα απο τη γνωστη oprah την παρουσιαστρια, γιατι ειναι δυναμικη και απαιτητικη, ξερει να βγαζει νυχια και μοιαζει με τη σιαμεζα μου

Τον μικρο δεν του βρηκα κατι ακομη...σκεφτομαι...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους