Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,776 εγγεγραμμένα μέλη και 715,109 μηνύματα σε 22,183 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 311 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αλλεργία στις γάτες

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 15:31, 17-07-07:

Η 9χρονη ανηψιά μου έχει αλλεργικό άσθμα και είναι και αλλεργική στις γάτες (φαγούρα, φτέρνισμα, κοκκίνισμα και τσούκσιμο στα μάτια) αλλά έχει τέτοια τρέλλα με τα ζώα και ειδικά με τις γάτες μου που όσο κι αν την μαλώνουμε για να μην τις πιάνει αυτή κάνει του κεφαλιού της! Τελευταία διαπιστώσαμε ότι τόσο το φτέρνισμα όσο και η ενόχληση στα μάτια έχει υποχωρήσει πάρα πολύ. Ίσως το ότι για αρκετές ώρες την ημέρα έχεται σε επαφή με γάτες κατά τους τελευταίους 9 μήνες λειτούργησε σαν ομοιοπαθητική. Συνήθησε την παρουσία τους και σιγά-σιγά ξεπερνάει το πρόβλημά της.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cris

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη cris
H cris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 239 μηνύματα.

H cris έγραψε στις 15:43, 17-07-07:

Άρα αποδίδει! Δεν είναι και τόσο σπάνια περίπτωση ο αδερφός μου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

STAUROYLA

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη STAUROYLA
H STAUROYLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H STAUROYLA έγραψε στις 09:42, 29-10-08:

Καλημέρα σε όλους!
Αντιμετωπίζω μια πολύ δύσκολη κατάσταση και δεν ξέρω πως να τη χειριστώ!
Το Σαββάτο πήρα το γατάκι μου απο την κοπέλα που το είχε. Ηταν η πρώτη φορά που είχα δικό μου γατάκι και είμουν απίστευτα ενθουσιασμένη και εγώ και ο συντροφός μου!
Το πρόβλημα δημιουργήθηκε σχεδον αμέσως αλλά δεν έδωσα σημασία μέχρι που δεν γινόταν άλλο να το παραβλέψω!!!
Στο δρόμο του γυρισμού στά μέρη που με είχε ακουμπήσει η Τιάρα, άρχισα να νιώθω κάψιμο και ύστερα πέταγα καντίλες... Όπως είπα το παραέβλεψα, το φτέρνισμα που ακολούθησε είναι χαρακτιριστικό στην αλλεργία που έχω στη γύρη και έτσι κατάφερα να πείσω τον εαυτό μου ότι κάποιο λουλουδι θα με πείραξε... Δεν γινόταν να παραβλέπω αλλο τα σημάδια αφού στο σπίτι τα πράγματα σκούριναν, η φωνή μου άρχισε να κλείνει και είχα ένα περίεργο βήχα! Ξανά όπου η Τιάρα με ακουμπούσε,ηδικά στο λαιμό, έβγαζα κόκκινα σημάδια!:cry:
Το επόμενο πρωί και αφού η Τιάρα είχε κοιμηθεί στο λαιμό μου, ήταν πλέον σίγουρο, τα μάτια μου να με τρώνε το προσωπό μου κατακόκκινο και η ανάσα μου δύσκολη... Είμαι αλλεργική στη Τιάρα!
Ο σπιτονοικοκύρης μου είναι πνευμονολόγος και όταν ο σύντροφόσ μου τον ενημέρωσε και ήρθε να με δεί μου ανακοίνωσε οτι άν συνεχίσω έτσι θα μου δημιουργηθεί ασθμα!
Είμαι μπερδεμένη αφου συναναστρέφομαι με γατάκια στον οικογενειακό κύκλο και ποτέ δεν είχα πρόβλημα και μάλιστα η γάτα τησ θείας μου κοιμόταν στο μαξιλάρι μου όταν ήμουν μικρή και δεν είχα πρόβλημα!
Ο σύντροφός μου, είναι δεκτικός στο να κάνω ειδικές εξετάσεις αλλα ήδη ανυσηχεί και μου το φέρνει σιγα σιγά οτι θέλει να δώσουμε την Τιάρα!
Την έχω, ούτε μια βδομάδα αλλά την αγαπάω ήδη πολύ και πλέον ούτε να την έχω αγκαλιά μπορώ ούτε να τη χαιδεύω!
Τι να κάνω! Τι θα κάνω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,857 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 09:49, 29-10-08:

Αντιμετώπισα ίδια κατάσταση με τη δική σου πριν από 3-4 χρόνια. Ξεκίνησα σε αλλεργιολόγο με απευαισθητοποίηση σε διάφορες αλλεργιογόνες ουσίες αλλά τη θεραπεία για την αλλεργία στη γάτα τη βρήκα μόνο στην ομοιοπαθητική. Πρέπει να βρεις ένα καλό ομοιοπαθητικό και να ξεκινήσεις. Όλα καλά εύχομαι.

ΥΓ Εννοείται ότι δεν έδωσα τις γάτες μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 09:50, 29-10-08:

Καλημέρα.
Απ'όσο ξέρω οι αλλεργίες μπορεί να εμφανιστούν οποιαδήποτε στιγμή. Δηλαδή ενώ δεν είμαστε αλλεργικοί σε κάτι, ξαφνικά να ξυπνήσουμε μια μέρα και να είμαστε!
Εγώ θα πρότεινα να μην την πλησιάζεις όσο μπορείς, να μην την αφήνεις να μπαίνει στο υπνοδωμάτιο σου και να πας γρήγορα να κάνει εξέταση για να δεις αν όντως είσαι αλλεργική.
Αφού βγουν τα αποτελέσματα τότε αποφασίζεις πως θα συνεχίσεις.
Καλή επιτυχία.........

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 09:55, 29-10-08:

Πρώτα απ' όλα, μην πανικοβάλλεσαι!
Διάβασε το άρθρο για την αλλεργία στις γάτες, θα δεις ότι ακόμα κι αν αποδειχθεί ότι αιτία για την αλλεργική αντίδραση είναι η γατούλα σου, υπάρχει ειδική θεραπεία απευαισθητοποίησης. Υπάρχουν ακόμα και αρκετά πράγματα που μπορείς να κάνεις στο σπίτι για να ελαφρύνεις τα συμπτώματα, θα τα βρεις κι αυτά στο άρθρο.
Ψυχραιμία και περαστικά εύχομαι!

Παράθεση

STAUROYLA

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη STAUROYLA
H STAUROYLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H STAUROYLA έγραψε στις 09:56, 29-10-08:

Την ομοιοπαθητική την έχω ακουστά και το σκέφτηκα και εγώ αλλα έχω ακούσει οτι κοστίζει ακριβά...

Παράθεση

μαγισσα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη μαγισσα
H μαγισσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 και πιο παλια ολες τις αυλης έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

H μαγισσα έγραψε στις 10:00, 29-10-08:

Όχι εδώ θα διαφωνήσω είναι ίσως και φτηνότερα από τ άλλα σύμφωνα΄με την ποσότητα τους!!!!

Παράθεση

freiderikos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη freiderikos
H freiderikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H freiderikos έγραψε στις 11:57, 10-05-10:

γεια σε ολους σας!αναρωτιομουν αν μπορειτε να με βοηθησετε γιατι απο τοτε που πηρα την γατα αρχισα τα φτερνισματα,η μυτη ετρεχε συνεχεια κ ηταν μπουκωμενη...κ συνεχιζω να ειμαι ετσι επειτα απο 6 μηνες!!!!!!!!!!τελευταια δεν μπορω να κοιμηθω κιολας γιατι η μυτη μ δεν με αφηνει.πηγα στον παθολογο κ μ ειπε να την διωξω την γατα μ !πραγμα που δεν προκειται να κανω!οποτε μηπως μπορειτε να προτεινετε κατι εσεις?αν υπαρχει κανεις με παρομοιο προβλημα....κ αν ξερετε αν μπορει να παθω τιποτα χειροτερο απο αυτα που εχω ηδη??!!!!αυτα!ευχαριστω εκ των προτερων!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 12:02, 10-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από freiderikos
γεια σε ολους σας!αναρωτιομουν αν μπορειτε να με βοηθησετε γιατι απο τοτε που πηρα την γατα αρχισα τα φτερνισματα,η μυτη ετρεχε συνεχεια κ ηταν μπουκωμενη...κ συνεχιζω να ειμαι ετσι επειτα απο 6 μηνες!!!!!!!!!!τελευταια δεν μπορω να κοιμηθω κιολας γιατι η μυτη μ δεν με αφηνει.πηγα στον παθολογο κ μ ειπε να την διωξω την γατα μ !πραγμα που δεν προκειται να κανω!οποτε μηπως μπορειτε να προτεινετε κατι εσεις?αν υπαρχει κανεις με παρομοιο προβλημα....κ αν ξερετε αν μπορει να παθω τιποτα χειροτερο απο αυτα που εχω ηδη??!!!!αυτα!ευχαριστω εκ των προτερων!
γεια σου..ξερω μια κοπελα απο το φορουμ η οποια παρουσιασε το ιδιο προβλημα..πηγε σε ομοιοπαθητικο και το ελυσε και τωρα ειναι μια χαρα..ομως επειδη η κοπελα δεν ειναι πια στο φορουμ δεν ξερω το μαιλ τηςπεριμενε λιγο μηπως στο δωσουν οι αλλες κοπελες..αναφερομαι στην Στελλα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:04, 10-05-10:

Καλημέρα!
Βασικα αυτος που θα σε κατατοπισει ειναι ο αλλεργιολογος,οχι ο παθολογος.Μπορει τα αιτια να ειναι εντελως ασχετα απο τη γατα σου.Ρωτησε εναν αλλεργιολογο,κανε τα σχετικα τεστ,και κοιταξε λιγο και στον τομεα της ομοιοπαθητικης,πολλοι εχουν ξεπερασει ετσι την αλλεργια τους.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:08, 10-05-10:

Εννοείται πως δεν υπάρχει λόγος να αποχωριστείς τη γάτα σου.
Διάβασε κι αυτό: Αλλεργία στις γάτες: πού οφείλεται, πώς αντιμετωπίζεται

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 19:42, 10-05-10:

εχω και εγω αλλεργια στις γατες και πλεον μου εμφανιζεται παρα πολυ σπανια. 1 φορα καθε 1-2 μηνες για 1 μερα. Αυτο που εκανα ηταν στις αρχες να κανω μπανιο τον γατο μου 1-2 φορες τον μηνα (υπαρχουν και ειδικα σαμπουαν για να μειωνουν τα αλλεργιογονα της γατας) και να σκουπιζω με ηλεκτρικη σκουπα 1 φορα την εβδομαδα τα παντα.. μεχρι και τις κουρτινες. Σιγα σιγα ο οργανισμος μου αρχισε να συνηθιζει και εκανα τον γατο μου μπανιο ολο και πιο αραια. Η καλυτερη αντιμετωπιση ειναι να συνηθισει ο οργανισμος σου στο αλλεργιογονο. Στη δικη μου περιπτωση εγινε με την σταδιακη εκθεση μου στον γατο (με το μπανιο και το σκουπισμα ερχομουν σε λιγοτερη επαφη με τα αλλεργιογοννα). Μια πολλη καλη λυση ειναι να πας σε αλλεργιολογο και να δεις αν γινεται να κανεις ενεσεις με το αλλεργιογονο για ενα διαστημα (συνηθως ειναι αρκετα μεγαλο) και σιγα σιγα να συνηθισει ο οργανισμος σου ωστε να μην εχεις κανενα απολυτως προβλημα με την γατουλα σου. Το να ξεφορτωθεις την γατα δεν ειναι λυση στο προβλημα σου οπως σου ειπε ο γιατρος. Ειναι απλα κατι προσωρινο. Σκοπος σου ειναι να χτυπησεις το προβλημα στην ριζα του.

Παράθεση

freiderikos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη freiderikos
H freiderikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H freiderikos έγραψε στις 20:35, 10-05-10:

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!καλα εννοειται οτι ουτε καν το σκεφτηκα να χαρισω την γατα μ,αυτο ελειπε!!!!!!!!αυτο που εχει πλακα ειναι οτι δεν εχω αλλεργια στις γατες γενικα αλλα στη δικη μ μονο,μ το ειπε ο κτηνιατρος μ οτι μπορει η δικη μ γατα να εχει αυτην την ουσια που μ προκαλει την αλλεργια!γιατι με τις αλλες γατες που ειχα μια χαρα ημουν!τωρα θα κλεισω ραντεβου σε αλλιεργιολογο κ σιγουρα θα βρεθει λυση,μεχρι τοτε θα κανω υπομονη!!

Παράθεση

Athena2201 (Αθηνά)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Athena2201
H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H Athena2201 έγραψε στις 21:24, 28-06-11:

βοηθειααααααααααααα!!! καλησπερα σε ολους!!! πριν απο ενα μηνα περιπου πηρα ενα γατακι το οποιο ειναι δυο μηνων. ολα καλα αλλα εχει τωρα 4-5 φορες που ερχεται η κολλητη μου σπιτι και την πιανει αλλεργια και δεν ξερουμε που οφειλεται... εχω αλλη μια γατα 8 χρονων και να σημειωσω οτι δεν ειχαμε θεμα ολα αυτα τα χρονια.. επισης δεν ειναι αλλεργικη στις γατες και εκτος απο τις δικες μου εχει επαφη και με αλλες... υπαρχει περιπτωση να εχει κατι συγκεκριμενο η τριχα του μικρου η συνεχισουμε να ψαχνουμε αλλο φταιει μεσα στο σπιτι μου γιατι μας φαινεται λιγο ηλιθιο να εχει αλλεργια στο μικρο(φτερνισμα και δακρυζει σαν να ειναι κρυωμενη). το παθαινει εδω και μολις φυγει ειναι μια χαρα... επισης κανενας αλλος δεν εχει εμφανισει κατι οταν ερχεται σπιτι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,747 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:45, 28-06-11:

Το πιο πιθανο ειναι οτι δεν εχει αλλεργια στη γατα..αλλα σε κατι αλλο,εφοσον τοσα χρονια δεν ειχε προβλημα με την αλλη γατα σου.Μου φαινεται εξωφρενικο..να εχει αλλεργια σε μια συγκεκριμενη γατα..Βεβαια..παντα υπαρχει και το ενδεχομενο,να αποκρτησει ξαφνικα καποιος μια αλλεργια.Αλλα οκ...γιατι τοση απογνωση;Ουτε μεσα στο σπιτι σου ζει η φιλη σου..ουτε παθαινει και κατι το τοσο τρομερο..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Athena2201 (Αθηνά)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H Athena2201 έγραψε στις 21:48, 28-06-11:

μα και σε εμας το ιδιο..... δεν μπορει... και αδεσποτα εχουμε μαζεψει και τα εχουμε κανει καλα και 8 χρονια τωρα κανενα προβλημα με την αλλη... δεν μπορει... αλλα θα σκασω και τι μπορει να φταει...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:12, 29-06-11:

Μπορεί να βρει τι την πειράζει κάνοντας τεστ αλλεργίας. Μπορεί να έχει αλλεργία στην σκόνη, στους μήκυτες, στη γύρη...

Παράθεση

Athena2201 (Αθηνά)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Athena2201 έγραψε στις 14:02, 29-06-11:

δεν ξερω το ψαχνουμε.. ειναι λιγο τραγικο αν οντως συμβαινει αλλα ρωτησα και τον κτηνιατρο μου και μου ειπε οτι μπορει και να ειναι... εψαξα και ξενα site και λεει οτι ναι μπορει να ειναι ειτε το σαλιο της γατας που εκκρινει αλλεργιογονα ειτε τα νεκρα κυτταρα απο το δερμα της... τι να πω... θα δουμε..

Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6! ..και ποσες ακομα που'χουν περασει εστω και για λιγο απ'τη ζωη μου... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 02:23, 08-12-11:

καλησπερα κι απο μενα! εγω δεν εχω προβλημα αλλεργιας, ομως σε λιγο προκειται να σπασουν τα νευρα μου με τον ψυχολογικο πολεμο που μου κανουν οι δικοι μου (γονεις και αδερφη) επειδη οι 2 τους ειναι αλλεργικοι σε γατες, σκυλους και σε οσα αλλα ειναι και οι περισσοτεροι που χουν αλλεργιες. τοσα χρονια βεβαια με τη γατα μου δεν ειχε παρουσιαστει τρομερο προβλημα μεχρι να ρθουν ξαφνικα σε επαφη με 3 γατες σ'ενα σπιτι(οχι δικο μας!), τοτε εκδηλωθηκε η αλλεργια και συνεχιζει αν ερθουν σε επαφη με αλλεργιογονες ουσιες. εκτος απ τη γατα λοιπον, στο σπιτι εδω και 3 βδομαδες περιπου εχει ερθει κι ενας σκυλος. τον βρηκε η αδερφη μου συγκεκριμενα, και με φωναξε για βοηθεια. αδεσποτο, χτυπημενο μεσα στα αιματα στα πισω ποδια. με τα πολλα μαθαμε οτι εχει καταγμα λεκανης και οπως ειναι λογικο δε μπορει να μεινει εκτος (ουτε σε κηπο, με τετοια κρυα θα παθει τπτ). και καταλαβαινετε λοιπον τι μου λενε... οτι εχει χειροτερεψει η αλλεργια τους κι οτι θα παθουν τιποτα, και τους δημιουργει προβληματα υγειας και αλλα τετοια χαζα... αυτο που ξερω κι εχω διαβασει ειναι οτι μπορει να υπαρξει αρμονικη συμβιωση μεταξυ ζωων και αλλεργικων ατομων. ξερει κανεις να μου πει περισσοτερες πληροφοριες? κι αν ειναι δυνατον απο καποιον ειδικο ας το πουμε, που μπορει να το χει γραψει στο ιντερνετ..
επισης να σημειωσω πως το σκυλακι το καημενο μενει αποκλειστικα και μονο στο δωματιο μου, με κλειστη τη πορτα..εκτος απ τις φορες που την ανοιγω για μπες-βγες.. δε μπορει να ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα, καποια λυση θα υπαρχει.....
σας ευχαριστω πολυ και παλι!

Παράθεση

Athena2201 (Αθηνά)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Athena2201 έγραψε στις 11:55, 08-12-11:

καλημερα! μπορω να σε καταλαβω τι περνας!! αυτα που εχω να προτεινω εγω ειναι τα εξης:
οσον αφορα την γατα επειδη οι αλλεργιες που παρουσιαζονται στους ανθρωπους ειναι απο το σαλιο(και τι ουσιες εκκρινει αυτο) και οχι απο το τριχωμα της οπως ολοι νομιζουν αυτο που μπορεις να κανεις ειναι καθημερινο βουρτσισμα της τριχας για να απομακρυνονται να νεκρα κυτταρα και μια φορα το μηνα μπανιο η οσο πιο συχνα γινεται. για σκυλακι δυστηχως δεν ξερω κατι γιατι δεν εχω σκυλο. αλλα ειμαι σιγουρη οτι ο κτηνιατρος σου θα σε βοηθησει και θα σου λυσει ολες τις αποριες. οσο για τους γονεις και αδερφη καλο θα ειναι αν δεν εχουν παει σε αλλεργιολογο να πανε να δουν που ακριβως εχουν αλλεργιες γιατι παρα πολλες φορες τα ριχνουμε ολα στα ζωακια. ο γιατρος σιγουρα θα τους δωσει και καποια αντισταμινικα και συμβουλες για αρμονικη συμβιωση στο ιδιο σπιτι.
ελπιζω να σε βοηθησα καπως

Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6! ..και ποσες ακομα που'χουν περασει εστω και για λιγο απ'τη ζωη μου... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 07:56, 09-12-11:

ευχαριστω αθηνα! ναι ετσι εμαθα κι εγω τελευταια, οτι απ το σαλιο εκρινονται καποιες ουσιες που προκαλουν αλλεργια. το βουρτσισμα θα το καθιερωσω, αλλα για το μπανιο δε νομιζω μιας και το χαμε δοκιμασει παλαιοτερα επειδη ειχε πιτυριδα και ηταν μαρτυριο σκετο, τελικα την πιτυριδα τη φτιαξαμε αλλα για μπανιο ουτε λογος.. και ουσιαστικα αυτο που τους ενοχλει ειναι η παρουσια του σκυλου, οχι της γατας (παρολο την αλλεργια, θεωρουν οτι δεν επιβαρρυνονται τοσο). τεσπαα, σε αλλεργιολογο εχουν παει απ'οσο ξερω.. η αδερφη μου ειχε κανει τεστ και της βρηκαν αλλεργια σε γατα,σκυλο και ολα τ αλλα πχ σκονη,γυρη κλπ.. κι ο πατερας μου δεν εχει κανει, αλλα και να κανει τι νοημα εχει οταν η γιατρος του πε "μα καλα εχετε ζωα στο σπιτι? κανονικα δε πρεπει ουτε εξω στο δρομο να τα πλησιαζετε.." ...... δλδ κι εγω αν ημουν ανενημερωτη θα χα τρομαξει μ'αυτο!

Παράθεση

Athena2201 (Αθηνά)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Athena2201 έγραψε στις 11:46, 09-12-11:

παρακαλω! ελπιζω να μπουν ολα σε μια ταξη και να μπορεσετε να συμβιωσετε αρμονικα!

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 23:00, 10-01-13:

αγαπητοί γατομπαμπάδες, γατομαμάδες..
ζητώ τη βοήθειά σας σε ένα απρόσμενο πολύ σοβαρό πρόβλημα,που αντιμετωπίζω.πρόσφατα απέκτησα την παμαμπού.τη βρήκα σε κακή κατάσταση στο δρόμο κ παρόλη την ανησυχία,τα ''έξοδα'',το χρόνο δε μετάνοιωσα στιγμή που την υιοθέτησα.είμαστε πολύ δεμένες κ χαίρομαι που τη βλέπω πια να μεγαλώνει υγιής.χαίρομαι πολύ κ το πόσο με έχει αλλάξει..αλλά φαντάζομαι αυτό το ξέρετε όλοι.ξαφνικά πριν ένα μήνα παρουσίασα,ένα οξύτατο βρογχικό άσθμα.μετά από αρκετές εξετάσεις καταλήξαμε,πως ανέπτυξα αλλεργία στη γάτα μου!κ δεν είναι η πρώτη φορά που ζω με γάτα..οι γιατροί ήταν ξεκάθαροι.είναι σοβαρό πρόβλημα κ πρέπει να απομακρύνω τη γάτα το ταχύτερο..παρεπιπτόντως οι γιατροί(πνευμονολόγος-μικροβιολόγος),είναι οικογενειακοί φίλοι κ δε θα έλεγαν κάτι ελαφρά την καρδία.είμαι εμβρόνητη.την επόμενη βδομάδα θα επισκεφτώ αλλεργιολόγο.ανησυχώ..δε θα ήθελα να αποχωριστώ την παμαμπού.είμαι διατεθημένη να κάνω κ την απευαισθητοποίηση κ να αγοράσω ιονιστή.γράφω εδώ ζητώντας συμβουλές.υπάρχει κάποιος άλλος με το ίδιο πρόβλημα;το αντιμετώπισε με επιτυχία;ειλικρινά ανυπομονώ για τις απαντήσεις σας.ευχαριστώ!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 23:17, 10-01-13:

Καλησπέρα
δεν το έχω αντιμετωπίσει προσωπικά , όμως άλλα άτομα εδώ μεσα το αντιμετώπισαν με επιτυχία. Απλώς να πας σε έναν καλό αλλεργιολόγο γιατί μπορεί να φαίνεται ως πιθανή αιτία του άσθματός σου η γατούλα που έχεις αλλά τελικά να είναι κάτι άλλο. Ακόμα και αν είναι έτσι κάτι εμβόλια νομίζω ότι μπορείς να κάνεις για να ξεπεράσεις το πρόβλημά σου.
Ολα θα πάνε καλά...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 23:58, 10-01-13:

να σαι καλα..ναι ξερω γιαυτα τα εμβολια απλα δεν ξερω καποιον στο περιβαλλον μου,που να εχει περασει αυτη τη διαδικασία.δυστυχώς είναι σίγουρα από την παμαμπού..το έδειξαν οι μικροβιολογικές.ευχαριστω πολύ πάντως για την ενθάρρυνση.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:04, 11-01-13:

Εγω μολις σημερα εμαθα για μια κτηνιατρο που εχει ακριβως το ιδιο προβλημα και σε πολυ σοβαρη μορφη. Εκανε την απευαισθητοποιηση και κανει και ομοιοπαθητικη και μπορει και δουλευει μια χαρα με γατουλες που τις λατρευει, εχει μαζεψει μαλιστα και δυο δικες της.

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H παμαμπου έγραψε στις 00:11, 11-01-13:

ευχαριστώ πολύ!!αρχιζω να αισιοδοξώ...χώρια που,πείτε με τρελή..έχω την αίσθηση πως η παμπαμπού σαν να έχει καταλάβει κάτι..κ μου κάνει τα πιο απίθανα χάδια κ χαρές..ουφ!

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 13:32, 11-01-13:

Χωρίς να έχω περάσει παρόμοιο πρόβλημα, γνωρίζω προσωπικά 2 άτομα που ανέπτυξαν αυτήν ακριβώς την ξαφνική αλλεργία. Και στους δύο, οι γιατροί είπαν ότι προέρχεται απ' τη γάτα τους.

Εν τέλει, μετά από αρκετό ψάξιμο, ο ένας απ' τους δύο διαπίστωσε ότι όντως ήταν απ' τη γάτα και ο άλλος διαπίστωσε ότι ήταν ένας συνδυασμός άσθματος και αλλεργίας στα ακάρεα.

Με κατάλληλη αγωγή, απευαισθητοποίηση και ομοιοπαθητική, καθώς και με πιο συχνό σκούπισμα στο σπίτι και περισσότερο αερισμό, αλλά και χρήση του ιονιστή, ο φίλος μου συγκατοικεί ακόμα με τη γατούλα του, 4 χρόνια μετά το περιστατικό αυτό. Μην αγχώνεσαι, αν όντως είναι απ' τη γατούλα σου η αλλεργία, υπάρχει τρόπος να την ξεπεράσεις και να είστε μαζί

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H παμαμπου έγραψε στις 15:42, 11-01-13:

σε ευχαριστώ πολύ koukimanster..την τρίτη έχω ραντεβού με αλλεργιολόγο..τότε θα ξέρω πλέον σίγουρα.ο ιονιστής επίσης είναι σίγουρος.ομοιοπαθητική,δύσκολα γιατί μένω σε νησί,όμως σίγουρα την παμαμπού δε την αφήνω εύκολα.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 15:51, 11-01-13:

Έχω έναν γνωστό που μένει σε νησί, συγκεκριμένα στη Σάμο, κι επειδή όντως δεν υπάρχει ομοιοπαθητικός γιατρός εκεί, ήρθε και εξετάστηκε μια-δυο φορές στη Θεσσαλονίκη στον δικό του ομοιοπαθητικό και εν συνεχεία απλά προμηθευόταν τα φάρμακα από το ομοιοπαθητικό φαρμακείο της Σάμου, που τέτοιο ευτυχώς υπάρχει. Υπάρχουν λύσεις και σε αυτόν τον τομέα. Θα τα καταφέρεις

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

H παμαμπου έγραψε στις 16:09, 11-01-13:

bhaal,,έχεις δίκιο..δεν παίρνεις μία γάτα,ένα σκύλο ένα ζώο κοντά σου ελαφρά την καρδία..αλλά δυστυχώς επειδή το ζω,το θέμα με τις αλλεργίες είναι τελικά πιο πολύπλοκο.μπορεί κάποιος που ζει χρόνια με γάτες ξαφνικά να παρουσιάσει αλλεργία.όπως με τις μέλισσες..μπορεί να σε τσιμπήσουν 10 μέλισσες κ το αλλεργικό σοκ να το πάθεις την 11.

ναι!όσο το ψάχνω τόσο βεβαιώνομαι πως υπάρχει λύση..το πρώτο σοκ έφυγε.φιου!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 11-01-13 στις 16:42. Αιτία: Merge
Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,988 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 01:21, 20-01-13:

Ήξερα άτομα με σοβαρότατο πρόβλημα αλλεργίας στις γάτες, αλλά, παράλληλα, με λατρεία γι'αυτές....με την ομοιοπαθητική το ξεπέρασαν απόλυτα. Από προσωπική πείρα, έχω το παράδειγμα της ανηψιάς μου. Όποτε ερχόταν στο σπίτι μου, πρήζονταν τα μάτια της, έκλαιγαν, φταρνιζόταν συνέχεια και έκλεινε η μύτη της. Δεν χρειαζόταν μεγάλη φιλοσοφία...είχε αλλεργία στη γάτα. Η αδελφή μου όμως, που είναι τρελλή με τις γάτες πήρε όχι μία, αλλά, δύο γάτες, παρόλο που εγώ την συμβούλευα να μην το κάνει εξαιτίας του παιδιού (φοβόμουνα μήπως αναγκαστούν να δώσουν τη γάτα που θα έπαιρναν). Δεν άκουσε τίποτα."Αν παρουσιάσει έντονα συμπτώματα, θα την πάω σε γιατρό, εγώ θα πάρω γάτα!Τέλος", έλεγε.
Αποτέλεσμα; Δύο χρόνια μετά, η μικρή είναι εντελώς καλά, μόνο όταν το παρακάνει με τα φιλιά στις γάτες αρχίζει να φταρνίζεται. Προφανώς και δεν είχε σοβαρότατο πρόβλημα αλλεργίας, αλλά, ο παιδίατρος, εν προκειμένω είχε συμβουλέψει, όχι γάτα!Ευτυχώς, δεν τον άκουσαν, μάλιστα, η μια γάτα που την βρήκε πεταμένη η αδελφή μου μωράκι, τους βγήκε και μακρύτριχη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lili.
H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 429 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 02:50, 20-01-13:

παιδια και η μητερα μου ειχε αλλεργια στια γατουλες αλλα τωρα που εχει 7 γατες δεν εχει τιποτα.. πιστευω πως ειναι και λιγο θεμα ανθυποβολης ολο αυτο! διοτι η μαμα μου πραγματικα το παλεψε πολυ με το μυαλο της αυτο το κομματι!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 23:29, 20-01-13:

Έρευνες έχουν δείξει ότι τα παιδιά που μεγαλώνουν με ζώα είναι λιγότερο επιρρεπή σε ασθένειες. Τα συμπεράσματα δικά σας.
Κι εγώ είμαι αλλεργική και η μαμά μου. Η μαμά μου είχε 11 γάτους όταν ήταν μικρή. Μας μεγάλωσε με γάτες. Πάντα έλεγε/λέει "εγώ δεν μπορώ να ζήσω χωρίς γάτα, τέλος" Οι αλλεργίες αντιμετωπίζονται.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stelina1232000

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stelina1232000
H stelina1232000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H stelina1232000 έγραψε στις 00:31, 27-12-14:

Γεια σας,
Έχω ξαναγράψει για την Τζέλα στο forum, όταν ήταν να της κάνουμε στείρωση. Αποφάσισα να ξαναγράψω, γιατί και πάλι χρειάζομαι κάποιες συμβουλές. Την είχα βρει μωρό και πλέον έχει γίνει 2,5 χρονών. Μέχρι τώρα ζούσαμε πάντα μαζί. Είμαι από Θεσσαλονίκη και σπούδαζα Βόλο και πάντα πηγαινοερχόμασταν μαζί. Γενικά, η Τζέλα από υγεία πλέον σφύζει, αλλά μάλλον έχω χάσει εγώ τη δική μου. Τον τελευταίο χρόνο παρατήρησα, ότι αν την είχα πολλή ώρα αγκαλιά με έπιανε συνάχι και φτερνιζόμουν κι αυτό με τον καιρό χειροτέρευε. Πίστευα, ότι ήμουν κρυωμένη κι ότι ήταν απλά σύμπτωση. Δεν έδινα σημασία. Οι γονείς μου, ήταν σίγουροι, ότι έχω κάποιου είδους αλλεργία και μου έλεγαν να μην κάθομαι μαζί της στον ίδιο χώρο πολλή ώρα. Για να τους αποδείξω το αντίθετο είπα πριν ένα μήνα να κάνω εργαστηριακές εξετάσεις. Δυστυχώς, είχαν δίκιο. Οι φυσιολογικές τιμές κυμαίνονται από 0 έως 0,35 και σε μένα ήταν 5,9. Μίλησα με την πνευμονολόγο και μου είπε, ότι το ιδανικό ήταν να την απομακρύνω από το σπίτι, γιατί οι τιμές μου είναι αρκετά υψηλές και κινδυνεύω να πάθω αλλεργικό σοκ κι άμα θέλω να παίζω μαζί της να φοράω μάσκα. Μου είπε, επιπλέον, ότι η αλλεργία στο επιθήλιο της γάτας είναι σε έξαρση τα τελευταία χρόνια και είναι επίκτητη, γι΄αυτό τον πρώτο καιρό δεν είχα θέματα. Από τότε η Τζέλα μένει στο σπίτι των γονιών μου στη Θεσσαλονίκη. Το έψαξα λίγο και είδα, ότι η μόνη λύση θεραπείας είναι η ανοσοθεραπεία, η οποία διαρκεί 3-5 χρόνια, όπου πρέπει να κάνεις 2 εμβόλια το μήνα και εκτός αυτού έχει μεγάλο κόστος. Για την ώρα δεν έχω τη δυνατότητα να το κάνω. Έχετε ακούσει κάποια παρόμοια περίπτωση ή έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε; Μου φαίνεται πολύ περίεργο, που πια δε γίνεται να μένω με την Τζέλα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,712 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 01:31, 27-12-14:

Το καταλαβαίνω, δεν είναι εύκολο να ζεις από δω και στο εξής χωριστά από το πλάσμα που αγαπάς και που τόσο καιρό ήσασταν μαζί.
Μήπως να δοκίμαζες κι άλλες εναλλακτικές λύσεις, λιγώτερο δραστικές, πριν καταλήξετε στην ανοσοθεραπεία, (π.χ. ομοιοπαθητική)?
Επίσης, δες κι εδώ κάποιες προτάσεις όπου με φυσικό τρόπο μπορείς να καταστείλεις τα συμπτώματα, αλλά αν το βρίσκεις ενδιαφέρον,
μη προχωρήσεις, χωρίς τη συμβουλή του γιατρού που σε παρακολουθεί.
Εύχομαι να βρεθεί μια λύση ώστε και την υγεία σου να διαφυλάξεις και να μη στερηθείς την παρέα της αγαπημένης σου Τζέλας.
Χρόνια Πολλά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Agiyi

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Agiyi
Ο Agiyi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O Agiyi έγραψε στις 01:59, 27-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από stelina1232000
Μου είπε, επιπλέον, ότι η αλλεργία στο επιθήλιο της γάτας είναι σε έξαρση τα τελευταία χρόνια και είναι επίκτητη, γι΄αυτό τον πρώτο καιρό δεν είχα θέματα.
Μπορώ να πω οτι αυτό με ανησύχησε (πάρα) πολύ! Υπάρχει κάποιος τρόπος να προσέξουμε να μην εμφανιστεί; Γιατί γενικά έχω ένα αλεργικό παρελθόν, μου είχαν κάνει εξετάσεις και δεν βρήκαν την αιτία. Δεν μου έχει εμφανιστεί ποτέ όμως απο γάτα. Άσε που είμαι σίγουρος οτι τον τελευταίο χρόνο σίγουρα θα έχω φάει καταλάθος τριχούλες της Σονάτας μου και δεν έχω νοιώσει την παραμικρή ενόχληση... Αλλά όσο να 'ναι με τρομάζει η ιδέα οτι μπορεί ξαφνικά να αρχίσει να με ενοχλεί...
Δυστιχως η κοπέλα μου έχει αλεργία στις γάτες.. Έχει μια εισπνοή όμως, που όταν την πιάνει μια δύσπνια την παίρνει και καλυτερέβει πολύ. Μπορείς να ρωτήσεις την γιατρό σου μήπως μπορεί να σου προτήνει κάτι παρόμοιο. (Δυστιχώς πολλές φορές όμως την πιάνει και φαγούρα που δεν έχουμε βρεί κάποια λύση..)
Επίσεις έχω προσέξει κάτι και ήθελα να σας ρωτήσω: μου φαίνεται οτι είναι πιο αλεργική στην Σονατούλα μου απο τον γάτο της.. Δηλαδή και με τον γάτο της την πιάνουν πολλές φορές ενοχλήσεις και παίρνει την εισπνοή της, αλλά μου έχει δημιουργιθεί η εντύπωση οτι με τις τρίχες απο το Σονατάκι μου την πιάνουν πολύ πιο έντονα.. Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κάτι τέτοιο; Δηλαδή ο οργανισμός της να έχει "συνηθήσει" λίγο παραπάνω τον γάτο της απο την δικιά μου;

Παράθεση

stelina1232000

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη stelina1232000
H stelina1232000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H stelina1232000 έγραψε στις 11:27, 27-12-14:

Ναι σωστά, Χρόνια πολλά! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας
alcyone, διάβασα το άρθρο, που επισύναψες, θα ενημερώσω και τη γιατρό μου, να μου πει πώς της φαίνεται σαν λύση. Αν έχει όντως πρακτική εφαρμογή, σίγουρα σε πρώτη φάση θα προτιμούσα να ακολουθήσω μια τέτοιου είδους θεραπεία όσο είναι ακόμα νωρίς. Όχι τίποτα άλλο, γιατί και οι γονείς μου την αγαπούν πολύ κι άμα τη συνηθίσουν κι άλλο, μετά θα θέλουν να την κρατήσουν μόνιμα (ήδη πετάνε διάφορα τέτοια υπονοούμενα )
Agiyi, ήξερα κι εγώ γι αυτά τα εισπνεόμενα σκευάσματα, αλλά μου είπαν, ότι είναι για πιο ήπια μορφή αλλεργίας και απλά την καταστέλλουν εκείνη τη στιγμή, δεν έχουν μόνιμη δράση. Σχετικά με αυτό που λες, τη διαφοροποίηση από γάτα σε γάτα, μόλις διάβασα, ότι η κάθε γάτα μπορεί να παράγει λιγότερα ή περισσότερα αλλεργιογόνα, πράγμα που εξαρτάται από το μήκος των τριχών της. Δεν υπάρχουν περισσότερο ή λιγότερο αλλεργιογονικές ράτσες. Ωστόσο, οι αρσενικές γάτες και ιδιαίτερα οι μη-στειρομένες παράγουν πολύ περισσότερο αλλεργιογόνο στο σάλιο τους, λόγω της αυξημένης τεστοστερόνης και άρα προκαλούν και πιο έντονα συμπτώματα. Βέβαια, λες ότι με το δικό της γάτο δεν παρουσιάζει τόσα συμπτώματα, οπότε τι να πω; Μήπως η Σονάτα σου έχει πιο μακρύ τρίχωμα;
Όσο για την πρόληψη της αλλεργίας, δε γνωρίζω καθόλου. Απλά σκέφτομαι αν το είχα ψάξει εξαρχής, που είχα κάποιες ενδείξεις κι όχι ένα χρόνο μετά, όπως έκανα, ίσως είχα προλάβει λίγο την κατάσταση. Αλλά στην αρχή το θεωρούσα αδιανόητο, γιατί ποτέ δεν είχα αλλεργία σε κάτι. Τέλος πάντων...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:55, 28-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από Agiyi
Μπορώ να πω οτι αυτό με ανησύχησε (πάρα) πολύ! Υπάρχει κάποιος τρόπος να προσέξουμε να μην εμφανιστεί; Γιατί γενικά έχω ένα αλεργικό παρελθόν, μου είχαν κάνει εξετάσεις και δεν βρήκαν την αιτία. Δεν μου έχει εμφανιστεί ποτέ όμως απο γάτα. Άσε που είμαι σίγουρος οτι τον τελευταίο χρόνο σίγουρα θα έχω φάει καταλάθος τριχούλες της Σονάτας μου και δεν έχω νοιώσει την παραμικρή ενόχληση... Αλλά όσο να 'ναι με τρομάζει η ιδέα οτι μπορεί ξαφνικά να αρχίσει να με ενοχλεί...
Δυστιχως η κοπέλα μου έχει αλεργία στις γάτες.. Έχει μια εισπνοή όμως, που όταν την πιάνει μια δύσπνια την παίρνει και καλυτερέβει πολύ. Μπορείς να ρωτήσεις την γιατρό σου μήπως μπορεί να σου προτήνει κάτι παρόμοιο. (Δυστιχώς πολλές φορές όμως την πιάνει και φαγούρα που δεν έχουμε βρεί κάποια λύση..)
Επίσεις έχω προσέξει κάτι και ήθελα να σας ρωτήσω: μου φαίνεται οτι είναι πιο αλεργική στην Σονατούλα μου απο τον γάτο της.. Δηλαδή και με τον γάτο της την πιάνουν πολλές φορές ενοχλήσεις και παίρνει την εισπνοή της, αλλά μου έχει δημιουργιθεί η εντύπωση οτι με τις τρίχες απο το Σονατάκι μου την πιάνουν πολύ πιο έντονα.. Υπάρχει περίπτωση να συμβαίνει κάτι τέτοιο; Δηλαδή ο οργανισμός της να έχει "συνηθήσει" λίγο παραπάνω τον γάτο της απο την δικιά μου;
Agiyi το ότι το παθαίνουν κάποιοι δεν σημαίνει πως θα το πάθουν όλοι. Προσωπικά δεν γνωρίζω αν υπάρχει τρόπος πρόληψης αν και δεν το πολυπιστεύω.
Θα σου πω όμως πως εγώ είμαι εξαιρετικά αλλεργική σε πάρα πολλά πράγματα και υποφέρω (κυριολεκτικά υποφέρω) από αρκετές αλλεργίες. Θα σου αναφέρω μερικές για να καταλάβεις, αλλεργικό άσθμα, αλλεργικό συνάχι, επιπεφυκίτιδα στα μάτια, αλλέργική δερματίτιδα, έκζεμα, γεωγραφική δερματίτιδα και πάει λέγοντας. Επίσης έχω αλλεργία σε αρκετές τροφές και παλιότερα που δεν το ήξερα, αναρωτιόμουν τι έφταιγε και με έπιανε δύσπνοια...
΄Οταν η πνευμονολόγος μου με έβαλε να κάνω τεστ αλλεργίας πριν αρκετά χρόνια, με ρώτησε τι θα κάνω αν είμαι αλλεργική στις γάτες. ΄Ηξερε βλέπεις πως είχα γάτες και της απάντησα, ΥΠΟΜΟΝΗ. Δεν μου πέρασε ούτε για μια στιγμή από το μυαλό η πιθανότητα πως θα μπορούσα να ζήσω χωρίς τα γατιά μου.
Μέχρι τώρα παρ' όλο που γενικά θα έπρεπε να ζω μέσα σε μια φούσκα για να μην με πειράζει τίποτα, οι γάτες δεν με έχουν ενοχλήσει.

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 240 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 11:12, 27-09-15:

Καλησπερα παιδια!!! ^_^
Θα μπω κατευθειαν εις το ψητον:

λιγο καιρο τωρα, περιπου ενα μηνα και κατι, φροντιζω ενα γατουλινακι, γυρω στους εφτα μηνες μπιμπελο, παιδι της γειτονισσας βεβαια, αλλα δεν εχει σημασια. Ερχεται σπιτι, παιζουμε, το ταιζω, του εχω κανει αποπαρασιτωση, του χω δωσει αντιβιωση (επειδη ειχε μυξουλες και μυριζε η αναπνοη του) μετα απο συμβουλη ιατρου, το ταιζω και γενικα το χω λατρεψει, αναποφευκτα.
Το θεμα ειναι οτι σε αυτο το διαστημα που το φροντιζω (υποψιν: εχω μια υπερηλικη γατα και δεν ειχα ποτε καποιο θεμα μαζι της) εχω εμφανισει τρομερη καταρροη και ανελεητο φταρνισμα. Δηλαδη, θα με πιασει με το που ξυπνησω, θα φταρνιστω 5-6 φορες στη σειρα, θα φυσηξω μυτες και μεσα στη μερα θα χαλασω 2-3 πακετακια χαρτομαντηλων. Δεν ψαχνω βεβαια για γιατρο εδω μεσα, αλιμονο, μονο παρομοιο περιστατικο.
Υπαρχει περιπτωση να εχω αναπτυξει αλλεργια; Κι αν ειχα, δεν θα παθαινα κατευθειαν αναφυλαξια; η αλλεργια ειναι σοβαρη..
Εχει κανεις αντιμετωπισει ποτε κατι παρομοιο;
Υποψιν, σκουπιζω καθε μερα γιατι εχω μπολικη σκονη εδω που μενω, την οποια επιβαρυνουν ΚΑΙ οι γατες..

ειναι το γατουνι της φωτογραφιας μου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 27-09-15 στις 11:25. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 18:01, 27-09-15:

Ναταλια πιστευω εαν ειχες καποια αλλεργια στις γατες θα το ειχες διαπιστωσει παρα πολλα χρονια πριν μιας και λες οτι εχεις και αλλη μια γατουλα υπερηλικη.Μαλλον η αλλεργια που εχεις θα ειναι απο τη σκονη που μαζευεται στο σπιτι σου τα λεγομενα ακαρεα και ειναι και της εποχης,συνηθως ανοιξη και φθινοπωρο μας πιανουν αλλεργιες στην αλλαγη του καιρου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 240 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 18:03, 27-09-15:

Φλωρα, δεν ημουν ποτε αλλεργικη στη σκονη και ειδικα την ανοιξη που η σκονη κανει παρτι!
Αυτη η ενοχληση ειναι αμεσα συνδεδεμενη με τη συγκεκριμενη γατουλα και αυτο με αποθαρρυνει γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να σταματησω να ερχομαι σε επαφη με εκεινη αλλα και με αλλες..

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,712 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:01, 27-09-15:

Τα συμπτώματα που αναφέρεις παραπέμπουν σε αλλεργία του αναπνευστικού, που καθόλου δεν είναι απαραίτητο να συνοδεύεται και από αναφυλαξία, η οποία είναι δερματική αντίδραση.
Αν υποψιάζεσαι το γατούλι, θα σου έλεγα να δοκίμαζες για λίγες μέρες να μην το πλησιάζεις από πολύ κοντινή απόσταση προκειμένου να διαπιστώσεις αν σ'αυτό οφείλονται τα συμπτώματά σου, ή θα πρέπει οι υποψίες σου να στραφούν σε κάποιον άλλον αλλεργιογόνο παράγοντα, αλλά κατανοώ πόσο πολύ το αγαπάς που θα είναι αρκετά δύσκολο για σένα
Πάντως είναι ορισμένα "μυστήρια" που δεν είμαι σίγουρη αν ακόμα και οι γιατροί θα μπορούσαν να δώσουν μια ικανοποιτική απάντηση:
Κι αυτό το λέω γιατί έχω εμπειρία από παρόμοιο περιστατικό που μου συνέβη στο μακρινό παρελθόν: Από πολύ μικρή ερχόμουν σε επαφή με γάτες, όμως αν και αλλεργική, ουδέποτε είχα πρόβλημα. Εκτός από μια και μοναδική φορά, που το έφεραν οι συνθήκες για κάμποσες μέρες να βρίσκομαι στον ίδιο χώρο με κάποιο συγκεκριμένο γατί και άρχισα να έχω την αίσθηση κάποιου "εμποδίου", κάτι σαν "κόμπο" στο λαιμό που γινόταν ιδιαίτερα έντονος όταν κατάπινα και που είχε αρχίσει από την ημέρα που άρχισα να βρίσκομαι στον ίδιο (κλειστό) χώρο με τον γάτο. Όταν μετά ο γάτος επέστρεψε στο δικό του σπίτι, αίφνης κόπηκαν "μαχαίρι" και τα συμπτώματα κι έκτοτε δεν ξαναπαρουσίασα αυτό, με κανένα άλλο γατί.
Βέβαια δεν είμαι καθόλου σίγουρη οτι ήταν αυτή η αιτία, μόνο ενδείξεις είχα που με κάνουν να μην είμαι και βέβαιη οτι δεν ήταν. Στην περίπτωση όμως που ήταν, γιατί ο συγκεκριμένος γάτος κι όχι κανένα άλλο γατί?
Ρητορική ερώτηση, που η μόνη λογικοφανής(? ) απάντηση που βρήκα να δώσω είναι να ήμουν αλλεργική στο σάλιο του συγκεκριμένου γατιού που βέβαια διέχεε σε όλο το τρίχωμά του όταν πλενόταν.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 19:07, 27-09-15:

..ακριβως οπως το περιγραφεις, Αλκυονη!!
Εντωμεταξυ το γατι επειδη ειναι μικρο, τιναζεται, παιζει και τρελαινεται με το φυσημα του αερα, που σημαινει οτι δαγκωνει συνεεεχεια και παιζει με τα χερια μου, ψιλογρατσουναει αλλα κυριως δαγκωνει, χωρια το μπανιο που κανει μονο του (αυτο ως προς τα σαλιο που ελεγες).
Μυστηρια...!! Και σε αλλεργιολογο να παω, αυτο δεν αποκλειει ουτε συνεπαγεται με κατι απαραιτητα.. μπορει δηλαδη το αποτελεσμα να ειναι θετικο ως προς την αλλεργια απεναντι στις γατες αλλα να μην εχω γενικα θεμα και το αναποδο.
Επειδη σημερα εκανα το σπιτι ανω-κατω με καθαριοτητα, θα προσπαθησω να μην το βαλω σπιτι για 1-2 μερες, για πειραματισμο.

* να προσθεσω οτι μυριζει σαν ψαρι η αναπνοη του και ο γιατρος που του περιεγραψα λιγο την κατασταση (δεν το ειδε απο κοντα) μου ειπε οτι αυτα ολα ειναι πολυ πιθανο να οφειλονται σε εσωτερικη παρασιτωση.. του εκανα μια βδομαδα αντιβιωτικη θεραπεια, καπως συνηλθε αλλα τωρα παλι τα ιδια. Σκεφτομαι μηπως χανει δοντακια και μυριζει ετσι γιατι ειμαι μικρο ακομη! (εξ ου και το επιμονο δαγκωμα)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:33, 27-09-15:

Η δύσοσμη αναπνοή που αναφέρεις, αν δεν είναι επειδή απλά αλλάζει δοντάκια, πιθανόν να είναι κάποια ένδειξη οτι το είναι φορέας καλυκοϊού. Αυτό το γνωρίζω από κτηνίατρο, επειδή τυχαίνει και η δική μου να το να παρουσιάζει κατά αραιά διαστήματα (που είναι διαπιστωμένη φορέας) καθώς και η γάτα της αδερφής μου έχει δύσοσμη αναπνοή (επίσης φορέας). Είναι αποτέλεσμα ουλίτιδας που συνήθως έχουν τα γατιά με τέτοια προβλήματα κι αν το πήγαινες για μια κλινική εξέταση θα μπορούσε να σου πει ο γιατρός αν προέρχεται απλά από αλλαγή δοντιών, από τα ούλα ή από ενδοπαράσιτα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

H Γαταλί έγραψε στις 19:44, 27-09-15:

καλυκοιος; :O
τρομαξα λιγο, δεν ξερω τι ιος ειναι αυτος.. σ ευχαριστω παντως, ελπιζω οτι θα το παω συντομα!!

Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vasilakis13
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 19:49, 27-09-15:

Πιθανότατα κάτι αλλεργικό είναι αυτό που έχεις και μπορεί να οφείλεται σε πολλά πράγματα. Από ότι κατάλαβα ο γατούλης είναι ελεύθερος, δεν το έχεις μέσα στο σπίτι? Μπορεί ακόμα και να τρίβεται σε λουλούδια, να κολλάει γύρη στο τρίχωμά του και εσύ να είσαι αλλεργική στη γύρη.
Επίσης κάθε γάτα ανάλογα με τα γονίδιά της μπορεί να έχει διαφορετικές συνθήκες στο τρίχωμα. Άλλη θα παράγει περισσότερη ποσότητα από την αλλεργιογόνο ουσία και άλλη λιγότερο. Πχ κάποιοι άνθρωποι έχουν αλλεργία στην πούδρα που βγάζει το φτέρωμα των παπαγάλων, άλλες ράτσες παπαγάλων όμως βγάζουν απίστευτη πούδρα (οι δικοί μου γεμίζουν τον τόπο όταν φτερουγίζουν!) ενώ άλλοι βγάζουν ελάχιστη. Κάτι αντίστοιχο μπορεί να συμβαίνει και με τις γάτες, αν υποθέσουμε ότι έχεις αλλεργία σε κάποιο στοιχείο της γάτας.
Η πιο σωστή επιλογή για εμένα είναι να πας στον κατάλληλο γιατρό και να κάνεις ένα τεστ ώστε να διαπιστώσεις σε ποιες ουσίες έχεις αλλεργία. Το είχα κάνει και εγώ όταν ήμουν μικρός γιατί έκανα αλλεργίες και διαπίστωσα ότι ήταν στα ακάρεα. Δεν είναι τίποτα, έχει κάμποσα μπουκαλάκια με υγρό από την κάθε ουσία και σου το βάζει σε κάθε δάχτυλο, περιμένεις λίγο και μετά αν ερεθιστεί κάποιο δάχτυλο έχεις αλλεργία από ότι θυμάμαι.
Επίσης μπορεί να μην είχες αλλεργία και να απέκτησες. Πχ εγώ είχα αλλεργία στα ακκάρεα αλλά τώρα εδώ και 4-5 χρόνια δεν έχω, απ'ότι έχω ακούσει μπορεί να συμβεί και το αντίθετο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:37, 27-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Γαταλί
καλυκοιος; :O
τρομαξα λιγο, δεν ξερω τι ιος ειναι αυτος.. σ ευχαριστω παντως, ελπιζω οτι θα το παω συντομα!!
Δεν είναι για τρόμο, μια πιθανότητα λέωείναι, μεταξύ πολλών άλλων.
Δες κι εδώ το θέμα που έχουμε για την κακοσμία του στόματος, αλλά μόνο ο κτηνίατρος είναι εκείνος που θα σου δώσει μια έγκυρη και υπεύθυνη γνώμη

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 22:55, 27-09-15:

Ναταλια εγω δεν πιστευω οτι φταει η γατουλα για την αλλεργια που επαθες,συνηθως οποιοι ειναι αλεργικοι στις γατες ειναι στο τριχωμα της και τους πειραζουν ολες οι γατες ,αρχιζουν να φτερνιζονται συνεχεια καταρροη μυτης μεχρι και δυσπνοια εχει παρατηρηθει δεν αντεχουν καθολου τις γατες. Θα συμφωνησω με αυτα που επε ο Βασιλης και επικεντρωνομαι στα ακαρεα, αυτο σου ειπα και γω.Υπαρχουν παντου ακομη και στο μαξιλαρι του κρεββατιου που κοιμομαστε .Πρεπει να πας σε αλλεργιολογο και να διαπιστωσεις αν εχεις αλλεργια και που,οπως πολυ σωστα ειπε ο Βασιλης.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους