Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,661 εγγεγραμμένα μέλη και 713,752 μηνύματα σε 22,039 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 188 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τοξόπλασμα

Nana

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 15:56, 29-04-06:

Θέλω να ρωτήσω εσάς που έχετε γάτες και σίγουρα θα ξέρετε κάτι παραπάνω, για ένα θέμα το οποίο είχα ακούσει παλαιότερα.

Γνωρίζετε αν οι γάτες κολλούν ή έχουν από τη γέννησή τους κάποιον ιό ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, που αν έρθει γυναίκα σε επαφή μαζί τους μπορεί να μείνει στείρα ή να υπάρξουν κίνδυνοι στην εγκυμοσύνη της;;;

Είναι τελείως άστοχη ερώτηση;;; (ωχ)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 16:03, 29-04-06:

Καλωσηρθες στο site αυτο Nan! Θα ηθελα να σε βοηθησω, σιγουρα καποια που ξερει θα το κανει. Ομως αν και το εχω ακουσει και ρωτησα και εψαξα δεν συγκρατησα την απαντηση καθολου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 16:20, 29-04-06:

Η ερώτηση σου δεν είναι καθόλου άστοχη!
Το τοξόπλασμα είναι ένα πρωτόζωο που μολύνει τη γάτα, κάποια άλλα θηλαστικά και πουλιά και συμπτωματικά τον άνθρωπο.Αν κάποια γυναίκα κατά το πρώτο τρίμηνο της κύησης πάθει λοίμωξη, αυτό οδηγεί με μεγάλες πιθανότητες σε συγγενή τοξοπλάσμωση του εμβρύου, με σοβαρές συνέπειες στην ανάπτυξη του .
ΓΙ αυτό προσέχουμε για να έχουμε!

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 16:29, 29-04-06:

Βασικά δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα απλά πρέπει να τηρούνται οι κανόνες υγιεινής.Πχ ποτέ να μη τρώμε ωμό η μισοψημένο κρέας, και να φροντίζουμε η γάτα μας να είναι καθαρή. Πάντως γενικότερα τα ποσοστά λοίμωξης είναι πολύ μικρά.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 18:01, 29-04-06:

καλα με τοσες γατες που ειχα εγω επρεπε να ειμαι στειρα εδω κ πολλα χρονια!!!!!!! αλλα πριν 2 μηνες μου ειπε ο γιατρος οτι μια χαρα ειμαι κ γονιμη!!!! το τοξοπλασμα το κολλας κ απο αλλα πραγματα εκτος τις γατας

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 18:50, 29-04-06:

Βασικα ο κυριος λογος που αναφερεται ειναι στην τοξοπλασμωση ΠΟυ ομως δεν χρειαζεται γατα για να την παθης . Ενα κακοψημενο μολυσμενο κρεας φτανει για να την αποκτησης Απο τη στιγμη που η γατα παιρνει τα χαπια η την αλοιφη για τα ενδοπαρασιτα καθε 3 μηνες δεν υπαρχει κινδυνος. Στο λεει μια μαννα με τρια παιδια και ταυτοχρονα ολα αυτα τα χρονια ειχε γατες στο σπιτι και δεν επαθα τιποτα Η ολη ιστορια ειναι να παιρνει η γατα τα αναλογα χαπια για τα ενδοπαρασιτα και δεν τρεχει τιποτα. Οσο για στειρωση της γυναικας οχι δεν υπαρχει τετοιος κινδυνος

Παράθεση

Nana

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nana
H Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Nana έγραψε στις 21:28, 29-04-06:

Ωραία, με καλύψατε Σας ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:38, 30-04-06:

Να τονίζω επίσης γιατί ίσως να μην έγινε αντιληπτό οτι η τοξοπλάσμωση δεν προκαλεί μόνιμη βλάβη στη γυναίκα, δλδ στείρωση για παράδειγμα. Απλά πρέπει να προσέξει να μην έχει κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης της. Καλύτερα μια έγκυος να μην καθαρίζει εκείνη την τουαλέτα της γάτας μιας και απο τα περιττώματα συνήθως κολλάει κάποιος τοξόπλασμα (αν κολλήσει απο γάτα)

Παράθεση

Johny_B

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Johny_B
. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Johny_B έγραψε στις 02:15, 07-09-06:

Γειά σας, είμαι νέο μέλος στο forum όπως ειναι φανερό και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας! Είμαι φοιτητής και τους τελευταίους 7,5 μήνες έχω για συγκάτικο ένα τριχωτό φίλο, τον Dingo (ο οποίος παρεπιπτώντος είναι 9 μηνών). Έως τώρα δεν είχαμε κανένα απρόοπτο (αν εξερέσουμε τις πολλές τρίχες στο σπίτι) μέχρι που άκουσα πως οι γάτες μπορούν να προκαλέσουν γυναικολογικά προβλήματα. Βλέπετε δεν ειναι λίγες οι φορές που έρχεται και μένει μαζι μου η κοπέλα μου και έχω αρχίσει να φοβάμαι. Θα ήθελα λοιπόν μιας και στο site απότι πρόσεξα κυριαρχούν οι γυναίκες, να μου δώσετε τα φώτα σας, για το αν πραγματικά υπάρχουν κίνδυνοι και το τι θα πρέπει να κάνω για να τους αποφύγω. Π.χ. γνωρίζω ότι ειναι πιθανόν μία εγγυμονούσα γυναίκα να χασει το παιδι της, όχι πως ανησυχώ για κάτι τετοιο, μήπως όμως έχει σχετικά προβλήματα στο μέλλον εξαιτίας της τωρινής επαφής της; Σας επισημάνω πως το σπίτι μου δεν είναι μεγάλο και πως ειναι πολύ εύκολο να γεμίσει τρίχες. Τέλος να ζητήσω συγγνώμη αν το σημείο του forum δεν ειναι το σωστό για ένα τέτοιο θέμα, δεν είχα όμως τον κατάλληλο χρόνο να ψάξω το site λόγω διαβάσματος. Σας ευχαριστώ πάντως προκαταβολικά σε περίπτωση που κάποιος μου απαντήσει.

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αθανασία
H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 04:42, 07-09-06:

Μια καλημέρα (πολύ πρωινή), από μένα, και καλώς ήρθες!
Από τις γατότριχες δεν κολλάς κάτι, μη φοβάσαι.
Ο κτηνίατρος μου είπε ότι δεν κολλάς εύκολα αρρώστειες ούτε από τα αδέσποτα, πόσο μάλλον από κατοικίδια γάτα, εμβολιασμένη κ.λ.π.
Και για τις γυναίκες όλα ΟΚ. Σε περίπτωση εγκυμοσύνης φοβούνται μόνο για τοξόπλασμα, που μπορεί να φέρει μια γάτα (πιο εύκολα το κολλάς όμως από κακοπλυμένα ωμά λαχανικά, κακοψημένα κρέατα...), αλλά κι αυτό ακόμα μεταδίδεται κυρίως από τα κόπρανα της γάτας.
Κανείς δεν πρέπει να καθαρίζει την άμμο της με γυμνά χέρια . Γάντια, φτυαράκι και όλα ΟΚ.
Άλλες προφυλάξεις δε νομίζω να χρειάζονται.
Να χαίρεσαι το Dingo σου και να μη φοβάσαι!

Παράθεση

Petrcat

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Petrcat
Ο Petrcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O Petrcat έγραψε στις 10:59, 07-09-06:

Δε θα πάθεις τίποτε από το γάτο!
Εγώ μεγάλωσα με γατιά, η μάνα μου τα λάτρευε και δεν έδιωξε τη δική της ούτε στην εγκυμοσύνη (εκείνα τα χρόνια κιόλας...).
Στον κτηνίατρο τον πήγες να του κάνει τα ενβόλια να είναι ήσυχη κι η φίλη σου;

Παράθεση

AdHoul

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AdHoul
Ο AdHoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 122 μηνύματα.

O AdHoul έγραψε στις 11:23, 07-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Αθανασία
Κανείς δεν πρέπει να καθαρίζει την άμμο της με γυμνά χέρια . Γάντια, φτυαράκι και όλα ΟΚ.
ένας άνδρας άμα έχει φτυαράκι και τα παίρνει μόνο με αυτό και τα πετάει, γιατί χρειάζεται να έχει γάντια???

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 960 μηνύματα.

H Αθανασία έγραψε στις 11:31, 07-09-06:

ΟΚ, φτυαράκι με προσοχή κάνει και χωρίς γάντια.
Άμα δεν τα πιάνεις με τα χέρια !
Για γυναίκες που φοβούνται λίγο παραπάνω βοηθάνε τα γάντια, έστω και για ψυχολ.λόγους.

Παράθεση

AdHoul

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο AdHoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 122 μηνύματα.

O AdHoul έγραψε στις 11:45, 07-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από Αθανασία
Άμα δεν τα πιάνεις με τα χέρια !
Αθανασία με φαντάζεσαι να τα "φτυαρίζω" με το φτυαράκι, και να τα "φορτώνω" στην παλάμη μου?

Ε τότε όχι τοξοπλάσμωση, μ@λ@κυνση θα έχω πάθει!

P.S : Μην ανησυχείς, δεν τα πιάνω

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 12:58, 07-09-06:

Άσχετο μεν όμως πολύ χαίρομαι που υπάρχουν στο MYCAT και αρσενικοί άνθρωποι (κατά το αρσενικοί γάτοι... )

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 13:25, 07-09-06:

ευτιχως που το ειπατε δε τα πιανω βεβαια με τα χερια παρα μονο με το φτιαρακι αλλα θα φοραω και γαντια απ εδω και στο εξης.

Παράθεση

AdHoul

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O AdHoul έγραψε στις 14:10, 07-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από chouzouris
Άσχετο μεν όμως πολύ χαίρομαι που υπάρχουν στο MYCAT και αρσενικοί άνθρωποι (κατά το αρσενικοί γάτοι... )
:up::up::up:
έεετσι έεετσι,

άντε και σε λίγο καιρό θα ανεβάσω και pics...... ( του γάτου εννοώ Ε!

Παράθεση

Johny_B

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Johny_B
. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Johny_B έγραψε στις 16:40, 07-09-06:

Wow πραγματικά δεν περίμενα να είχα τόσες απαντήσεις! Thanks πάντως, με κάνατε και ηρέμησα! Παρεπιπτώντος γνωρίζω αρκετά "αρσενικά" που έχουν γάτες, απλά συνήθως δεν αναφερόμαστε σε αυτές!
Α, φυσικά εχω κάνει τα απαρέτητα εμβόλια (στον Dingo)!

Παράθεση

Αθανασία

Περιβόητο Μέλος

H Αθανασία έγραψε στις 16:46, 07-09-06:

Αρχική Δημοσίευση από donAdr
Αθανασία με φαντάζεσαι να τα "φτυαρίζω" με το φτυαράκι, και να τα "φορτώνω" στην παλάμη μου?

Ε τότε όχι τοξοπλάσμωση, μ@λ@κυνση θα έχω πάθει!

P.S : Μην ανησυχείς, δεν τα πιάνω
Αυτό έλειπε καλέ!!!

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vicki v.
H vicki v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μία και είναι μόλις δύομισι ετών έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H vicki v. έγραψε στις 18:53, 07-09-06:

Μην ανησυχείς! Όπως ειπώθηκε και παραπάνω
οι κίνδυνοι είναι πολύ πιο μικροί από ότι τους θέλει η παράδοση.
Όταν πρωτοπήρα γάτα, όλοι μου έλεγαν ότι δεν την γλιτώνω
θα πάθω τοξοπλάσμωση και άλλα τέτοια χαριτωμένα.

Ρώτησα τη γιατρό μου και μου είπε πως δεν είναι τόσο συχνό φαινόμενο,
μόνο στην εγκυμοσύνη θέλει προσοχή αν καθαρίζει η έγκυος την άμμο *καλύτερα να το κάνει κάποιος άλλος* και μάλιστα μου είπε πως δεν έχουν όλες οι γυναίκες τον ιό/μικρόβιο (δεν παίρνω όρκο για τον όρο) του τοξοπλάσματος. Με εξετάσεις μπορεί να δει μία γυναίκα αν έχει ευαισθησία ή όχι αλλά συνήθως το θέμα τίθεται μόνο όταν έρθει μία εγκυμοσύνη.

Καλωσήρθες στην παρέα μας, πες στην κοπελιά σου να μην ανησυχεί
και να σας ζήσει το γατόνι σας!

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 21:08, 07-09-06:

Καλώς ήρθες στην παρέα μας. Απο την στιγμή που του έχεις κάνει όλα τα εμβόλια don't worry.. δεν κολλάς τίποτα.... εκτός απο τρίχες στα ρούχα... ειδικά στα μαύρα.......
Θα πρέπει να μάθεις να ζείς με αυτές (τρίχες).. και με μία καλή βούρτσα θα είσαι οκ.

Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη μελινάκι
H μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H μελινάκι έγραψε στις 20:42, 06-07-07:

θα ηθελα να ρωτησω κατι οσο αναφορα το τοξοπλασμα.
η θεια μου ειναι εγγυος και παλιοτερα πριν μεινει εγγυος ειχε κανει τεστ και ειχε βγει θετικα, αφου εμεινε εγγυος ομως ξαναεκανε τεστ και βγηκε αρνητικο. ο γιατρος της ειπε πως αν ξαναβγει θετικο το τεστ θα εχει πολυ σοβαρα προβληματα. απο οτι ξερω οι γατες κολλανε τοξοπλασμα απο ποντικια που ειναι μολυσμενα. ο γατος μου σιγουρα θα εχει φαει ποντικια και δεν ξερουμε αν εχει τοξοπλασμα. η θεια μου κινδινευει αν μας επισκευτει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 21:50, 06-07-07:

Τοξοπλάσμωση
Εγκυμοσύνη και τοξοπλάσμωση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

thundercat (Μαρία Μαλιδάκη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thundercat
H Μαρία Μαλιδάκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H thundercat έγραψε στις 22:19, 06-07-07:

^ Πολύ καλά links.

Αρχικά, αν η θεία έχει περάσει τοξόπλασμα (αυτό καταλαβαίνω εφόσον είχε θετικό τεστ μία φορά), λογικά έχει ανοσία (αντισώματα) στο παράσιτο και δεν προσβάλλεται ξανά ούτε αυτή άρα ούτε και το μωρό της. Μπορεί να ρωτήσει και έναν δεύτερο γυναικολόγο πέραν του δικού της για να την ενημερώσει πάνω στο ζήτημα.

Εν πάσει περιπτώσει, η θεία δεν κινδυνεύει να μολυνθεί από το ζώο στην περίπτωση που τυχόν έχει τοξόπλασμα, ιδιαίτερα αν δεν αναλάβει να καθαρίσει την τουαλέτα του γάτου. Είναι καλό να πλύνει τα χέρια της αφού τον αγκαλιάσει/χαιδέψει. Αυτό είναι όλο.

Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη μελινάκι
H μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H μελινάκι έγραψε στις 10:50, 09-07-07:

ευχαριστω πολυ για την κατατοπιση:up: αρα δεν ειναι ''αν με πλησιασει η γατα θα κολησω τοξοπλασμα!!!''
τωρα, μπορει να μας επισκευθει η θεια μου!

Παράθεση

pinelopi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pinelopi
. Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O pinelopi έγραψε στις 11:42, 09-07-07:

Επιτέλους μπόρεσα και συνδέθηκα!!για πολύ καιρό δεν με έβαζε στο site. σήμερα άκουσα το εξής κορυφαίο από μάι έγκυο και μου ήρθε να της φέρω τον καφέ στο κεφάλι. μου λέει το εξής"αν μείνεις έγκυος κάποια στιγμή θα πρέπει να διώξεις την Πηνελόπη από το σπίτι και όχι μόνο αυτό αλλά θα πρέπει να σταματήσεις και να αγαπάς τις γάτες γιατί αν καταπιείς μια τρίχα μπορεί να κολήσεις τοξόπλασμα και ένα σωρό άλλες αρρώστιες"δηλαδή αυτή η γυναίκα θα φέρει στον κόσμο ένα μωρό και θα του μάθει να μην αγαπάει τα ζώα γιατί έχουν αρρώστιες;;;;

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 11:45, 09-07-07:

Πηνελόπη προσπάθησε να μην τσαντίζεσαι και εξήγησε της. Δωσε της και κατι σχετικό να διαβάσει.

Παράθεση

pinelopi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pinelopi
. Έχει γράψει 58 μηνύματα.

O pinelopi έγραψε στις 11:52, 09-07-07:

της εξήγησα ότι είναι ένα θέμα που το έχω ψάξει πολύ και για αυτό το λόγο είμαι τόσο ήρεμη σχετικά με το τοξόπλασμα. αλλά εκείνη τίποτα!!!αν ο άνθρωπος είναι στενόμυαλος ό, τι και να κάνεις, ό, τι και να του δώσεις να διαβάσει δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει γνώμη. όπως και να έχει το έχω πάρει απόφαση ότι κάποια πράγματα δεν αλλάζουν. οπότε εμείς που αγαπάμε τις γατούλες ας συνεχίσουμε να το κάνουμε και οι άλλοι ας κουρεύονται. έτσι και αλλιώς αν κάποιος δεν αγαπάει τα ζώα δεν αγαπάει ούτε τον ίδιο του τον εαυτό

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 11:58, 09-07-07:

Εάν της το έλεγε ο γυναικολόγος της που η γνώμη του ισως εχει μεγαλύτερο κύρος (ίσως) την έπειθε.
Απο την άλλη μεριά άλλο να μην αγαπά κανείς τα ζώα και άλλο να λέει αρλούμπες περί κινδύνων για τις έγγυες κ.τ.λ.....

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 12:00, 09-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από pinelopi
αν ο άνθρωπος είναι στενόμυαλος ό, τι και να κάνεις, ό, τι και να του δώσεις να διαβάσει δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει γνώμη. όπως και να έχει το έχω πάρει απόφαση ότι κάποια πράγματα δεν αλλάζουν. οπότε εμείς που αγαπάμε τις γατούλες ας συνεχίσουμε να το κάνουμε και οι άλλοι ας κουρεύονται. έτσι και αλλιώς αν κάποιος δεν αγαπάει τα ζώα δεν αγαπάει ούτε τον ίδιο του τον εαυτό

Πες τα!!:up: :up: :up:
Γιατι μαλλιασε η γλωσσα μου στο σκ@%$χωρι που ημουνα τοσες μερες!
Φανταζομαι θα τα εχεις ζησει και εσυ τοσα χρονια που εισαι εκει.

Παράθεση

MHTSI

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MHTSI
H MHTSI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H MHTSI έγραψε στις 12:00, 09-07-07:

Δεν ειναι και τοσο ευκολο Ισμηνη να μην ταραζεσαι παρομοιο περιστατικο συνεβει σε μενα στον προαστιακο την τριτη το πρωι στο δρομολογιο για κορινθο γινοτανε πανικος καποια στιγμη αδειαζει μια θεση και καθομαι με την ιολη αγκαλια στην γατοφορο ουτε καν εξω οποτε απεναντι μου μια ξανθια κυρατσα που προφανως νομιζε οτι ηταν πολυ σημαντικο για τον υπολοιπο κοσμο το οτι εμεινε εγγυος βλεπει την ιολη και ποιανει την κοιλια της εγω την αγνωω κανονικα μεχρι που σηκωθηκε και καθησε ορθια προβλημα της βασικα γιατι η Ιολη ηταν στην γατοφορο και δεν ημουνα ουτε καν διπλα της. Εαν λοιπον φοβουνται τοσο ας κατσουν κλεισμενες στα σπιτια τους οι τετοιοθ ειδους κυρατσες μεχρι να γεννησουν τον "σημαντικο απογονο" Ε μα πια ...

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

H sardela έγραψε στις 12:01, 09-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Εάν της το έλεγε ο γυναικολόγος της που η γνώμη του ισως εχει μεγαλύτερο κύρος (ίσως) την έπειθε.
Απο την άλλη μεριά άλλο να μην αγαπά κανείς τα ζώα και άλλο να λέει αρλούμπες περί κινδύνων για τις έγγυες κ.τ.λ.....

Αμφιβαλλω αν υπαρχει καποιος γυναικολογος ειδικα στη χιο, που να ενθαρρυνει της γυναικες να μην διωξουν τα ζωα λογω εγκυμοσυνης.
Δυστυχως σε μερικα πραγματα ειμαστε πολυ πισω!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:01, 09-07-07:

Αν και η προσέγγιση της Ισμήνης (ηρεμία και ενημέρωση) είναι σίγουρα η πιο ενδεδειγμένη, έχω να προτείνω και μια εναλλακτική:
"Αχ, δίκιο έχεις χρυσή μου, εννοείται πως θα την ξεφορτωθώ τη γάτα. Αλλά να'ταν μόνο οι γάτες; Θα το ξέρεις βέβαια ότι κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι τρομερά επικίνδυνο το νερό... Βέβαια, βέβαια... Το λένε κορυφαίοι επιστήμονες. Και η ξαδέρφη της κουμπάρας της συνυφάδας μου, η Σούλα, έκανε το ολέθριο λάθος και πλενότανε όσο ήταν έγκυος και ο Λάκης της βγήκε κεκές, αλλοίθωρος και με πλατυποδία. ΤΙΙΙΙΙ;;; ΠΛΕΝΕΣΑΙΑΙΑΙ;;; ΚΑΙ ΠΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΕΡΟΟΟΟ;; Μα καλά, το αγέννητο παιδί σου δεν το σκέφτεσαι, κακούργα ανεύθυνη μάνα; Τς τς τς..."

Παράθεση

Nanaki (Ιωάννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nanaki
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (14 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

H Nanaki έγραψε στις 12:02, 09-07-07:

Ναι μην ξεχνάμε όμως ότι πολλοί γιατροί είναι υπερβολικοί με τα ζώα και τρομάζουν τον κόσμο χωρίς λόγο... Αν ήταν τόσο εύκολο να πάθεις κάτι τότε θα είχε εκλείψει το ανθρώπινο είδος...

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

H sardela έγραψε στις 12:03, 09-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Αν και η προσέγγιση της Ισμήνης (ηρεμία και ενημέρωση) είναι σίγουρα η πιο ενδεδειγμένη, έχω να προτείνω και μια εναλλακτική:
"Αχ, δίκιο έχεις χρυσή μου, εννοείται πως θα την ξεφορτωθώ τη γάτα. Αλλά να'ταν μόνο οι γάτες; Θα το ξέρεις βέβαια ότι κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι τρομερά επικίνδυνο το νερό... Βέβαια, βέβαια... Το λένε κορυφαίοι επιστήμονες. Και η ξαδέρφη της κουμπάρας της συνυφάδας μου, η Σούλα, έκανε το ολέθριο λάθος και πλενότανε όσο ήταν έγκυος και ο Λάκης της βγήκε κεκές, αλλοίθωρος και με πλατυποδία. ΤΙΙΙΙΙ;;; ΠΛΕΝΕΣΑΙΑΙΑΙ;;; ΚΑΙ ΠΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΕΡΟΟΟΟ;; Μα καλά, το αγέννητο παιδί σου δεν το σκέφτεσαι, κακούργα ανεύθυνη μάνα; Τς τς τς..."

:up: :up: :up:

Παράθεση

Nanaki (Ιωάννα)

Δραστήριο Μέλος

H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (14 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

H Nanaki έγραψε στις 12:04, 09-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από MHTSI
Δεν ειναι και τοσο ευκολο Ισμηνη να μην ταραζεσαι παρομοιο περιστατικο συνεβει σε μενα στον προαστιακο την τριτη το πρωι στο δρομολογιο για κορινθο γινοτανε πανικος καποια στιγμη αδειαζει μια θεση και καθομαι με την ιολη αγκαλια στην γατοφορο ουτε καν εξω οποτε απεναντι μου μια ξανθια κυρατσα που προφανως νομιζε οτι ηταν πολυ σημαντικο για τον υπολοιπο κοσμο το οτι εμεινε εγγυος βλεπει την ιολη και ποιανει την κοιλια της εγω την αγνωω κανονικα μεχρι που σηκωθηκε και καθησε ορθια προβλημα της βασικα γιατι η Ιολη ηταν στην γατοφορο και δεν ημουνα ουτε καν διπλα της. Εαν λοιπον φοβουνται τοσο ας κατσουν κλεισμενες στα σπιτια τους οι τετοιοθ ειδους κυρατσες μεχρι να γεννησουν τον "σημαντικο απογονο" Ε μα πια ...

Έλεος, έχουμε ξεφύγει τελείως μου φαίνεται...

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 12:06, 09-07-07:

Δεν ειναι και τοσο ευκολο Ισμηνη να μην ταραζεσαι
Το ξέρω.... Σημερα το πρωι απλά βοήθησα ένα από τα σκυλιά της Αθήνας να περάσει απέναντι...Και με ρωτησε μια κοπέλα με έντρομο υφος: Δικός σας ειναι?
Οταν της απάντησα οχι κτλ κτλ...με κοίταζε λες και ημουν τρελλη και το σκυλάκι με ύφος ....
Προσπαθω να μην δίνω σημασία, γιατί αν αρχίζω να νευριάζω με τον καθε αχαρακτήριστο θα τρελαθω!

Παράθεση

MHTSI

Δραστήριο Μέλος

H MHTSI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H MHTSI έγραψε στις 12:06, 09-07-07:

Μπα αρηθα δεν μπαινω καν στην διαδικασια να ασχοληθω με την καθε ανεγγεφαλη που νομιζει οτι απο την στιγμη που εμεινε εγγυος ολοι θα πρεπει να την προσεχουν και ολοι θα πρεπει να την προστατευουν απο ολα σε αυτη την περιπτωση στην εσχατη της λες υπαρχουν και τα DUREX καλη μου την επομενη φορα προμηθευσου και μην με ζαλιζεις ....

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 12:14, 09-07-07:

Μπα αρηθα δεν μπαινω καν στην διαδικασια να ασχοληθω με την καθε ανεγγεφαλη που νομιζει οτι απο την στιγμη που εμεινε εγγυος ολοι θα πρεπει να την προσεχουν και ολοι θα πρεπει να την προστατευουν απο ολα σε αυτη την περιπτωση στην εσχατη της λες υπαρχουν και τα DUREX καλη μου την επομενη φορα προμηθευσου και μην με ζαλιζεις ....
Πω πω κι εμένα μου τη σπάει τρελά αυτή η νοοτροπία "κυοφορώ τον διάδοχο και φορέα των απαράμιλλων γονιδίων μου και αυτό αποτελεί ΤΟ μέγιστο επίτευγμα, εκμηδενίζοντας σε σημασία όλο το υπόλοιπο σύμπαν". Άντε να της εξηγήσεις ότι, ναι, αυτό είναι όντως το μέγιστο επίτευγμά της, απλά και μόνο επειδή μέχρι εκεί φτάνουν οι δυνατότητές της...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cris

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη cris
H cris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 239 μηνύματα.

H cris έγραψε στις 12:21, 09-07-07:

Ρε παιδιά μήπως γίνεστε λίγο αυστηρές? Εντάξει δεν λέω είναι υπερβολικές και υποχόνδριες πολλές έγκυες, αλλά έχετε σκεφτεί ότι σημαντικό μερίδιο ευθύνης έχουν οι διάφοροι γιατροί που σπέρνουν πανικό?
Πρόσφατα θυμάμαι είχε πανικοβληθεί η LIFE για τις γρατζουνιές για τα παιδάκια της. Δεν είμαστε γιατροί και όταν σου λένε ότι αν πλησιάσεις γάτα πάει το παιδί σου, δεν είναι και λίγο.....

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 12:23, 09-07-07:

υπαρχουν και τα DUREX καλη μου την επομενη φορα προμηθευσου και μην με ζαλιζεις ....
:up: :up: :up: :up: :up: :up:

Παράθεση

MHTSI

Δραστήριο Μέλος

H MHTSI έγραψε στις 12:23, 09-07-07:

Και αν καπνισεις σου λενε παει το παιδι σου αλλα εγω εχω δει παρα πολλες εγγυες με ενα τσιγαρο στο στομα κα πιστεψε η βλαβη απο το τσιγαρο στο μωρο ειναι σιγουρη και μονιμη η βλαβη απο την γατα οχι

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

H Ismini έγραψε στις 12:25, 09-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από cris
Ρε παιδιά μήπως γίνεστε λίγο αυστηρές? Εντάξει δεν λέω είναι υπερβολικές και υποχόνδριες πολλές έγκυες, αλλά έχετε σκεφτεί ότι σημαντικό μερίδιο ευθύνης έχουν οι διάφοροι γιατροί που σπέρνουν πανικό?
Πρόσφατα θυμάμαι είχε πανικοβληθεί η LIFE για τις γρατζουνιές για τα παιδάκια της. Δεν είμαστε γιατροί και όταν σου λένε ότι αν πλησιάσεις γάτα πάει το παιδί σου, δεν είναι και λίγο.....
Σωστό κι αυτό!
Πάντως δεν μου έχει τύχει ποτέ τέτοιος γιατρός. Αυτό όμως μπορεί να είναι και απλή σύμπτωση.

Παράθεση

Nanaki (Ιωάννα)

Δραστήριο Μέλος

H Nanaki έγραψε στις 12:26, 09-07-07:

Δεν υπάρχει περίπτωση να πάθεις κάτι τραγικό με μερικές γρατσουνιές... Μπορείς να προσέχεις όσο γίνεται και αν τραυματιστείς να καθαρίσεις την πληγή κτλ κτλ... Και στο κάτω κάτω σκέψου πόσες έγγυες καπνίζουν...

Παράθεση

cris

Δραστήριο Μέλος

H cris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 239 μηνύματα.

H cris έγραψε στις 12:29, 09-07-07:

Και αν καπνισεις σου λενε παει το παιδι σου αλλα εγω εχω δει παρα πολλες εγγυες με ενα τσιγαρο στο στομα κα πιστεψε η βλαβη απο το τσιγαρο στο μωρο ειναι σιγουρη και μονιμη η βλαβη απο την γατα οχι
Το γνωρίζω, απλά λέω ότι κάποιοι μπορεί να πανικοβάλονται από τους γιατρούς...
Συγκεκριμένα, αυτό που μου έτυχε εμένα με σόκαρε αρκετά. Νοσηλευόταν η ξαδέρφη μου με πολύ βαριά αρώστια του ανοσοποιητικού και εμείς είχαμε γατούλα. Μένουμε στο ίδιο κτήριο και όλοι οι γιατροί ισχυριζόντουζαν ότι το γατάκι πρέπει να φύγει... Μετά από πολλά κλάμματα αναγκάστηκαμε και την δώσαμε..
Κατόπιν εορτής αποδείχτηκε ότι λέγανε μλκ

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 12:45, 09-07-07:

μου λέει το εξής"αν μείνεις έγκυος κάποια στιγμή θα πρέπει να διώξεις την Πηνελόπη από το σπίτι και όχι μόνο αυτό αλλά θα πρέπει να σταματήσεις και να αγαπάς τις γάτες γιατί αν καταπιείς μια τρίχα μπορεί να κολήσεις τοξόπλασμα και ένα σωρό άλλες αρρώστιες"
της εξήγησα ότι είναι ένα θέμα που το έχω ψάξει πολύ και για αυτό το λόγο είμαι τόσο ήρεμη σχετικά με το τοξόπλασμα. αλλά εκείνη τίποτα!!! αν ο άνθρωπος είναι στενόμυαλος ό, τι και να κάνεις, ό, τι και να του δώσεις να διαβάσει δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει γνώμη.
Γνώμη μου:
Πολύ πιθανόν να της αρέσει και να εύχεται να είναι επικίνδυνες η γάτες και τα ζώα γενικά, γιατί έτσι ΄΄τη βρίσκει΄΄
Εσύ πάντως εκτύπωσε το κείμενο και δως της να διαβάσει, να δει κιόλας ότι το λέει κάποιος ο οποίος είναι γιατρός, άρα κάποιος που ξέρει όσα δεν ξέρουμε εμείς. Με μεγάλα γράμματα τον τίτλο του θέματος, ΄΄Τοξοπλάσμωση, μία παρεξηγημένη ασθένεια΄΄ και από κάτω το όνομα και την ιδιότητα αυτού που τα λέει.

Κι άμα το έχετε και μαζί σας αυτό στη τσέπη, όταν κυκλοφορείτε με τις γάτες σας, για να το δείχνετε σε τέτοιες περιπτώσεις ακόμα καλύτερα. Ή κολλημένο επάνω στο γατοφόρο με γράμματα χρωματιστά για να τραβούν την προσοχή και να διαβάζονται εύκολα.

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 12:45, 09-07-07:

Αυτό είναι το πιο τραγικό από όλα, οι γιατροί. Γιατί το ότι ορισμένοι άνθρωποι είναι απληροφόρητοι ή απλά ηλίθιοι μπορώ να το ανεχτώ (το δεύτερο με μεγαλύτερη δυσκολία και μόνο σκεπτόμενη ότι έτσι γεννήθηκαν και δεν μπορούν να κάνουν κάτι γι'αυτό). Όμως είναι απαράδεκτο ΓΙΑΤΡΟΙ να είναι ανενημέρωτοι για ζητήματα της δουλειάς τους και να σπέρνουν τον πανικό!

Παράθεση

cris

Δραστήριο Μέλος

H cris έγραψε στις 12:51, 09-07-07:

Για κάποια κοινά και πολυσυζητημένα πράγματα (πχ τοξοπλάσμωση, μύκητες κτλ) μπορείς να ενημερωθείς. Σε κάποια άλλα όμως απλά σκέφτεσαι ότι για να το λέει ο γιατρός κάτι ξέρει....
Έχω καταλάβει πλέον ότι ο καθένας λέει συνήθως ότι του ρθει και όλα πρέπει να τα ''σκαλίζεις'' και να βγάζεις τα δικά σου συμπεράσματα....
Αλήθεια, έχει αναρωτηθεί ποτέ κανείς σε πόσες περιοτώσεις κινδυνεύουν τα ζωάκια μας από μας και όχι το αντίστροφο..?

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 12:54, 09-07-07:

Μερικά πράγματα τα ξέρουν μόνο οι κτηνίατροι. Ο ανθρωπογιατρός ξέρει μόνο ότι το τοξόπλασμα προέρχεται από τις γάτες και ότι είναι βλαβερό, και δεν έχει άδικο. Ξέρει όμως μέχρι εδώ. Οπότε σου λέει κάτσε να έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας….

Το ξέρετε πχ ότι για την υγιεινή των τροφίμων είναι αρμόδιοι οι κτηνίατροι και όχι οι ανθρωπογιατροί; Στην τοπική τηλεόραση μια φορά, κτηνίατρος εμφανίστηκε και ενημέρωσε για τα τρόφιμα και όχι ανθρωπογιατρός.

Παράθεση

cris

Δραστήριο Μέλος

H cris έγραψε στις 12:58, 09-07-07:

Μου είναι λίγο δύσκολο να κατανοήσω το γεγονός ότι ένας επαγγελματίας που ασχολείται με ασθένειες, δεν γνωρίζει τον τρόπο μετάδωσης και τις επιπτώσεις μιας ασθένειας που κολλάνε οι ασθενείς του..
Κυκλοφορεί πολύ από γιατρούς ότι το τοξόπλασμα προκαλεί στείρωση στις γυναίκες . Έλεος.... κάτι τέτοιο ΔΕΝ ισχύει!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους