Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,661 εγγεγραμμένα μέλη και 713,752 μηνύματα σε 22,039 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 182 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τοξόπλασμα

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 13:00, 24-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από chryssa
Σ'ευχαριστώ πολύ! Και στα δικά σου! Μάλλον μπέμπης είναι, αλλά δεν βάζω και στοίχημα γιατί πριν 20 μέρες το έβλεπε για κορίτσι και προχτές το είδε για αγόρι... Τώρα δεν αλλάζει, λέει ο γιατρός, ο οποίος πήρε μεγάλη σύγχιση γιατί είχε καιρό να πέσει έξω στην πρώτη πρόβλεψη!
Μπορεί να άλλαξε γνώμη το παιδί!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,857 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 13:14, 24-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Melini
Μπορεί να άλλαξε γνώμη το παιδί!!!
Μωρέ, όσο είναι μέσα, ας αλλάξει γνώμη. Άμα βγει κι... αλλάξει γνώμη, εκεί είναι το δύσκολο!

Ζήτω το off

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 13:17, 24-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από stellak
Μωρέ, όσο είναι μέσα, ας αλλάξει γνώμη. Άμα βγει κι... αλλάξει γνώμη, εκεί είναι το δύσκολο!

Ζήτω το off
Ζήτω!!! Κι εγώ το σκέφτηκα, αλλά κρατήθηκα και δεν το έγραψα!!!

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 13:39, 24-03-09:

Ζήτω!!! Κι εγώ το σκέφτηκα, αλλά κρατήθηκα και δεν το έγραψα!!!

Ο,τι και να βγει, είμαι σίγουρη ότι θα είναι ένα υγειέστατο κουκλί, και ότι θα έχει πάρει τις αποφάσεις του πριν εγκαταλείψει τη μήτρα... μην ανησυχείς μαμά

Και για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα μας (που πανηγυρικά ξεφύγαμε) θυμήθηκα τώρα ότι μια φίλη της μητέρας μου είχε κάνει στο παρελθόν δυο απανωτές αποβολές λόγω τοξοπλάσματος, αν και δεν είχε ποτέ στη ζωή της γάτα και δεν είχε σχεδόν καμια επαφή με ζωάκια γενικότερα!!! Αυτό είναι ιδιαίτερα πειστικό επιχείρημα για όσους πιστεύουν ότι οι γάτες είναι φορείς της ασθένειας.

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vickymoon
H vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,362 μηνύματα.

H vickymoon έγραψε στις 13:43, 24-03-09:

εγω εχω ομως μια φιλη που ειχε μια γατα και την εδιωξε μολις εμεινε εγκυος. την εδωσε στη πεθερα της.
τι να πω, ο γιατρος της ειπε "εγω σου προτεινω να φυγει η γατα, τωρα εσυ αποφασιζεις για την ασφαλεια της εγκυμοσυνης σου" μου φανηκε εκβιαστικο το σχολιο
οταν της ειπα οτι ο γιατρος ειναι γκαου, μου ειπε οτι απλα ειναι σχολαστικος και αυτο δεν ειναι κακο.
εγω τον θεωρω πολυ μ$%^ακα το γιατρο αυτο. ηθελε να μου τον προτεινει κιολας. της λεω ασε θα παω αλλου.

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 13:57, 24-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από vickymoon
εγω εχω ομως μια φιλη που ειχε μια γατα και την εδιωξε μολις εμεινε εγκυος. την εδωσε στη πεθερα της.
τι να πω, ο γιατρος της ειπε "εγω σου προτεινω να φυγει η γατα, τωρα εσυ αποφασιζεις για την ασφαλεια της εγκυμοσυνης σου" μου φανηκε εκβιαστικο το σχολιο
οταν της ειπα οτι ο γιατρος ειναι γκαου, μου ειπε οτι απλα ειναι σχολαστικος και αυτο δεν ειναι κακο.
εγω τον θεωρω πολυ μ$%^ακα το γιατρο αυτο. ηθελε να μου τον προτεινει κιολας. της λεω ασε θα παω αλλου.
Γι'αυτό εγώ επιμένω και λέω σε όλες τις εγκύους ότι το πιο σημαντικό πράγμα είναι η ενημέρωση!!! Ψάξτε, διαβάστε, ερευνήστε!!! Ακούστε όλες τις απόψεις! Ζητήστε εξηγήσεις από τον γιατρό σας, (είναι δυνατόν να παίρνεις έτσι αλόγιστα μια απάντηση χωρίς να ρωτάς ένα "γιατί"; Ο πανικός και οι υστερίες δεν έσωσαν κανέναν και δεν έδωσαν ποτέ λύσεις...

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 14:08, 24-03-09:

Συμφωνώ. Έχω κι εγώ να σου προτείνω το δικό μου. Θα σου βγάλει το λάδι σε άλλα θέματα, αλλά είναι καλός στη δουλειά του και με τη γάτα ασχολήθηκε μόνο 30 δευτερόλεπτα.

Και η θεία μου έλεγε προχτές το εξής (και δυστυχώς έλεγε αλήθεια): Στην πολυκατοικία της, η κυρία στον πρώτο τάιζε μια αδέσποτη γατούλα στην πυλωτή. Όταν η νύφη της έμεινε έγκυος, αν και δεν έμενε σε εκείνη την πολυκατοικία, έβαλε την πεθερά να διώξει τη γάτα για να μην κολλήσει όταν πήγαινε επίσκεψη!!!
Να μπούμε σε μια γυάλα τότε!

Δεν μπορώ, ειλικρινά συγχίζομαι πολύ με τέτοια κουλά! Μέχρι και να μην κυκλοφορώ με μέσα μεταφοράς και σε πολυσύχναστους χώρους μου είπαν, γιατί κάποιος μπορεί να κάνει ακτινοθεραπεία και να πάθει κάτι το μωρό! Πώς μπορείς να ελέγξεις κάτι τέτοιο? Να προσλάβω έναν τελάλη να φωνάζει μακριά οι άρρωστοι, περνάει έγκυος???!!! Ή θα βγαίνω με στολή λες και δουλεύω στο Τσέρνομπιλ? Γιατί για να μείνω μέσα, δε γίνεται. Πρέπει να βγεις να πας στο γιατρό, να πας στη μικροβιολόγο, για να μην πω για τη δουλειά!
Έλεος...

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 14:19, 24-03-09:

Συμφωνώ. Έχω κι εγώ να σου προτείνω το δικό μου. Θα σου βγάλει το λάδι σε άλλα θέματα, αλλά είναι καλός στη δουλειά του και με τη γάτα ασχολήθηκε μόνο 30 δευτερόλεπτα.

Και η θεία μου έλεγε προχτές το εξής (και δυστυχώς έλεγε αλήθεια): Στην πολυκατοικία της, η κυρία στον πρώτο τάιζε μια αδέσποτη γατούλα στην πυλωτή. Όταν η νύφη της έμεινε έγκυος, αν και δεν έμενε σε εκείνη την πολυκατοικία, έβαλε την πεθερά να διώξει τη γάτα για να μην κολλήσει όταν πήγαινε επίσκεψη!!!
Να μπούμε σε μια γυάλα τότε!

Δεν μπορώ, ειλικρινά συγχίζομαι πολύ με τέτοια κουλά! Μέχρι και να μην κυκλοφορώ με μέσα μεταφοράς και σε πολυσύχναστους χώρους μου είπαν, γιατί κάποιος μπορεί να κάνει ακτινοθεραπεία και να πάθει κάτι το μωρό! Πώς μπορείς να ελέγξεις κάτι τέτοιο? Να προσλάβω έναν τελάλη να φωνάζει μακριά οι άρρωστοι, περνάει έγκυος???!!! Ή θα βγαίνω με στολή λες και δουλεύω στο Τσέρνομπιλ? Γιατί για να μείνω μέσα, δε γίνεται. Πρέπει να βγεις να πας στο γιατρό, να πας στη μικροβιολόγο, για να μην πω για τη δουλειά!
Έλεος...
Σε μια συνάδελφο, ο γιατρός απαγόρευσε, εκτός από ωμά λαχανικά και κρέατα, οποιαδήποτε επαφή με γάτα, επίσκεψη σε σπίτια που έχουν γάτες και επαφή με ανθρώπους που είχαν γάτα. Της εξήγησε ότι σε αυτό το θέμα είναι κάθετος!! Η κοπέλα έκανε 9 μήνες να δει το Νονό της!! Το Πάσχα στο εξοχικό της φύλαγαν καραούλι, να μην πλησιάσουν οι αδέσποτες στα 10 μέτρα το τραπέζι και επικρατούσε μια ομαδική υστεριά!!!

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 14:29, 24-03-09:

δεν ειμαστε καλα μου φαινεται,οποιος γυναικολογος δεν εχει ιδεα λεει αυτα για να ειναι μεσα.
εμενα ο γυναικολογος μου,μου ειπε οτι δεν υπαρχει κινδυνος ακομη και αν η γατα ειναι εκτος σπιτιου,αρκει να πλενω καλα τα χερια μου,ε αυτο το εκανα ουτως ή αλλιως και ειμαι 32 εχω ολοι μου την ζωη γατια μεσα και εξω και δεν εχω ουτα καν αντισωματα,ολοι την εγκυμοσυνη επερνα αγκαλια τα γατια μου,και ολα πηγαν καλα.

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa Ε έγραψε στις 14:46, 24-03-09:

Γι'αυτό λένε ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
Αυτό με τις επισκέψεις σε σπίτια με γάτες που μπαινοβγαίνουν μου το είπε ο κτηνίατρος, δηλ. να το αποφεύγω, γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Μου φάνηκε λίγο τραβηγμένο πάντως.
Πάω να ζουλήξω τη γάτα μου να μου φύγει το στρες, γιατί θυμήθηκα όλες τις βλακείες που έχω ακούσει και συγχίστηκα! Για τις ευεργετικές ιδιότητες της γάτας δεν λέει κανένας γυναικολόγος!

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 14:53, 24-03-09:

Γι'αυτό λένε ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια.
Αυτό με τις επισκέψεις σε σπίτια με γάτες που μπαινοβγαίνουν μου το είπε ο κτηνίατρος, δηλ. να το αποφεύγω, γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Μου φάνηκε λίγο τραβηγμένο πάντως.
Πάω να ζουλήξω τη γάτα μου να μου φύγει το στρες, γιατί θυμήθηκα όλες τις βλακείες που έχω ακούσει και συγχίστηκα! Για τις ευεργετικές ιδιότητες της γάτας δεν λέει κανένας γυναικολόγος!

Πάντως αν νιώσεις ότι σου λείπει επαφή με γάτα εκτός απ'τη δικιά σου και χρειάζεσαι περισσότερη δόση από ευεργετική ενέργεια, μπορείς να έρθεις σε μένα και να ζουλήξεις το Gandalf-ίνι, που δε βγαίνει ούτε στο μπαλκόνι!!!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,839 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 15:28, 24-03-09:

Εμένα ο δικός μου γιατρός μου έχει πεί ότι οι γάτες κάνουν και καλό στην εγκυμοσύνη!!! γιατί είναι πηγή χαλάρωσης....:cool:

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 16:53, 24-03-09:

Να προσλάβω έναν τελάλη να φωνάζει μακριά οι άρρωστοι, περνάει έγκυος???!!!

Εγώ θα σου έλεγα να το δοκιμάσεις.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 19:07, 24-03-09:

καλα ορισμενοι γιατροι ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ασχετοι. Δεν θα πρεπε να εχουν διπλωμα και να εξασκουν ενα τοσο σοβαρο επαγγελμα. Δηλαδη βασει των λεγομενων των συγκεκριμενων γιατρων, ο γαλλικος λαος επρεπε να ειχε εξαφανιστει προ πολλου. Το 90% του πληθυσμου της γαλλιας εχει τοξοπλασμα, πως αναπαραγονται χωρις προβληματα; Ουφ, ελεος πια με τους ασχετους γιατρους.

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa Ε έγραψε στις 20:44, 24-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Melini
Πάντως αν νιώσεις ότι σου λείπει επαφή με γάτα εκτός απ'τη δικιά σου και χρειάζεσαι περισσότερη δόση από ευεργετική ενέργεια, μπορείς να έρθεις σε μένα και να ζουλήξεις το Gandalf-ίνι, που δε βγαίνει ούτε στο μπαλκόνι!!!
Ευχαριστώ για την πρόσκληση! Κάποια στιγμή θα τον ζουλήξω αυτόν το γκρι κούκλο! Προς το παρόν είμαι με αναρρωτική λόγω αποκόλλησης, μόνο σε γιατρούς πάω!
Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
Ουφ, ελεος πια με τους ασχετους γιατρους.
Και τους άσχετους παρατρεχάμενους που μας συγχίζουν χωρίς να ξέρουν... Αν ξανακούσω για τη γνωστή της φίλης της μαμάς της κουμπάρας μου που απέβαλε γιατί έφαγε τρίχα γάτας, θα κάνω ΜΠΑΜ!!!
Αρχική Δημοσίευση από julia
Εμένα ο δικός μου γιατρός μου έχει πεί ότι οι γάτες κάνουν και καλό στην εγκυμοσύνη!!! γιατί είναι πηγή χαλάρωσης....:cool:
Δίκιο έχει ο άνθρωπος... Εγώ ένα μήνα μέσα, αν δεν είχα τη γάτα θα είχα σαλτάρει! Ο άντρας μου δουλεύει μέχρι αργά και ευτυχώς που έχω τη Μπουμπούκα και την αράζουμε παρεούλα όλη μέρα και χαζεύουμε στο mycat! :up:

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

H vickymoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,362 μηνύματα.

H vickymoon έγραψε στις 20:59, 24-03-09:

οταν συζηταγαμε με τον βασιλη το θεμα της αμμου, του λεω θα φοραω γαντια, θα βαζω και μασκα, και θα την αλλαζω την αμμο.
μου ειπε λοιπον πως θα το κανει αυτος λετε ρε παιδια να το δω κι αυτο??
ελπιζω μονο μη βρεθει κανεις καλοθελητης και αρχισει να λεει τιποτα τρελα για τις γατες και φρικαρει. αν και το εχουμε συζητησει εκτενως, αλλα ποτε δεν ξερεις.

οσον αφορα τους ασχετους μπορουν να κανουν μεγαλη ζημια με τη βλακεια τους.

παντως το γεγονος οτι τοσο καιρο ειμαι αρνητικη στο τοξοπλασμα δεν σημαινει οτι ουτε οι γατες μου εχουν??

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 21:04, 24-03-09:

να αναφερω κατι σημαντικο,οι γατες που ειναι μεσα στο σπιτι δεν κινδυνευουν.Ακομη και αν εχουν κολλησει τοξοπλασμα καποια στιγμη στη ζωη της απο ωμα μολυσμενα κρεατα,το μεταδιδει, ΜΟΝΟ για διαστημα 2-20 ημερων,μετα το ξεπερναει και σταματαει να ειναι φορεας,δεν ξανακολλαει.

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa Ε έγραψε στις 21:16, 24-03-09:

οταν συζηταγαμε με τον βασιλη το θεμα της αμμου, του λεω θα φοραω γαντια, θα βαζω και μασκα, και θα την αλλαζω την αμμο.
μου ειπε λοιπον πως θα το κανει αυτος λετε ρε παιδια να το δω κι αυτο??
ελπιζω μονο μη βρεθει κανεις καλοθελητης και αρχισει να λεει τιποτα τρελα για τις γατες και φρικαρει. αν και το εχουμε συζητησει εκτενως, αλλα ποτε δεν ξερεις.

οσον αφορα τους ασχετους μπορουν να κανουν μεγαλη ζημια με τη βλακεια τους.

παντως το γεγονος οτι τοσο καιρο ειμαι αρνητικη στο τοξοπλασμα δεν σημαινει οτι ουτε οι γατες μου εχουν??
Μπράβο του, του Βασίλη. Ο δικός μου ήταν μπροστά όταν ο κτηνίατρος του είπε "θα αλλάζεις εσύ την άμμο", αλλά μάλλον δεν την έσωσε την πληροφορία. Τέλος πάντων, δεν είχα τέτοια απαίτηση, γιατί όταν συμφώνησε να κρατήσουμε τη γάτα είχαμε πει ότι είναι δικιά μου όλη η ευθύνη και τέρμα. Μου φτάνει που έχω τη γάτα και επιπλέον μου κουβαλάει τις άμμους και τις τροφές και μας πηγαινοφέρνει στον κτηνίατρο! Κι αυτό είναι σημαντικό, ιδίως τώρα που δεν κάνει να σηκώνω βάρος. Και θεωρώ ότι με τα γάντια και το συχνό άλλαγμα της άμμου λύνεται το θέμα.
Για τις γάτες σου, μπορεί απλά να μην έτυχε. Και η Μπουμπού βγήκε να έχει ίχνη τοξοπλάσματος στις εξετάσεις αίματος, δηλαδή το έχει περάσει και την έχω από 2 μηνών, χωρίς να έχω κολλήσει. Και πριν μείνω έγκυος δεν φορούσα γάντια, ούτε τηρούσα πάντα το 24ωρο, είχε τύχει φορά να έχω 2 μέρες να αλλάξω την άμμο.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:20, 25-03-09:

αν φοβαστε για τοξοπλασμα παρολο που προσεχετε, τοτε εγω ειμαι τελειωμενη υποθεση Μικρη επαιζα με την γατα μου η οποια ετρωγε ωμα, ποντικια, πουλια, ηταν μονιμα εξω, δεν ειχε κανει εμβολια, ουτε αποπαρασιτωσεις. Οποτε επαιζα μαζι της δεν επλενα τα χερια μου. Θυμαμαι περιπτωσεις που επαιζα μαζι της για ωρες και μετα με φωναζε η μαμα μου να φαω το σαντουιτς μου και φυσικα δεν επλενα τα χερια μου. Στον κηπο που παιζαμε με τα χωματα (και συνεπως με τις ακαθαρσιες της γατας) και μετα τρωγαμε με απλυτα χερια ειμασταν καλυτερα απο τωρα. Ασχετο, αλλα οσο ημουν μικρη ουτε αλλεργιες ειχα στις γατες ουτε αρρωσταινα συχνα. Πριν παρω τον naruto αρρωσταινα καθε 3 και λιγο και αν ερχομουν σε επαφη με γατα γινομουν εντελως χαλια. Απο τοτε που τον πηρα δεν εχω αρρωστησει ουτε μια φορα παρολο που οι διπλανοι μου ηταν αρρωστοι. Αλλωστε και η αλλεργια μου εχει αρχισει να υποχωρει. Ολοι αυτοι οι εξυπνακηδες που κατηγορουν τα ζωα για τοξοπλασμα και αλλες ασθενειες ειναι εντελως ηλιθιοι και sorry για την εκφραση. Ερευνες εχουν δειξει οτι οσοι εχουν κατοικιδια (γατα, σκυλο κυριως) εχουν μειωμενα ποσοστα εμφανισης καρδιαγγειακων παθησεων, καρκινου και γαστρεντεριτιδας (και ποιος ξερει και σε τι αλλο ωφελουν). Το να κλεινεις τον εαυτο σου και το παιδι σου σε γυαλα ειναι το χειροτερο πραγμα που μπορεις να κανεις.

Παράθεση

ntourountourou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ntourountourou
H ntourountourou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Άλλες δύο!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H ntourountourou έγραψε στις 19:14, 25-03-09:

Απλώς δεν μπορείς να το ρισκάρεις!Θέλω το κεφάλι μου ήσυχο.Κάπιοι λένε άλλα και κάποιοι άλλα!Ο καθένας έχει την άποψη του!Εγω λοιπόν δεν θέλω να θυσιάσω την εγκυμοσύνη μου όσο και αν λατρεύω την γάτα μου .Άρα θα πάρω προφυλάξης όσο μπορώ!

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI έγραψε στις 19:21, 25-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από ntourountourou
Απλώς δεν μπορείς να το ρισκάρεις!Θέλω το κεφάλι μου ήσυχο.Κάπιοι λένε άλλα και κάποιοι άλλα!Ο καθένας έχει την άποψη του!Εγω λοιπόν δεν θέλω να θυσιάσω την εγκυμοσύνη μου όσο και αν λατρεύω την γάτα μου .Άρα θα πάρω προφυλάξης όσο μπορώ!

αυτος που ξερει σιγουρα ειναι ο κτηνιατρος και οχι ο γυναικολογος,αυτοι γνωριζουν τις ασθενεις των ζωων και πως μεταδιδονται γιατι αυτοι ειναι οι ειδικοτητα τους,οι γυναικολογοι ξερουν πολυ γενικα πραγματα και πολλες φορες παραπληροφορουν τις εγκυους χωρις λογο.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,839 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:42, 25-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από AGGELIKI
αυτος που ξερει σιγουρα ειναι ο κτηνιατρος και οχι ο γυναικολογος,αυτοι γνωριζουν τις ασθενεις των ζωων και πως μεταδιδονται γιατι αυτοι ειναι οι ειδικοτητα τους,οι γυναικολογοι ξερουν πολυ γενικα πραγματα και πολλες φορες παραπληροφορουν τις εγκυους χωρις λογο.
Θα συμφωνήσω, και αν τελικά αποφασίσεις και βγάλεις την γατούλα σου απο την ζωή σου "πάλι ΔΕΝ θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..."

η γατούλα και κάθε γατούλα είναι απλά μια πιθανή πηγή.. και μάλιστα μιλώντας με ποσοστά η μικρότερη...
Και μιλάμε πάντα ότι το επικίνδυνο διάστημα είναι το α τρίμηνο της εγκυμοσύνης.

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

H vickymoon έγραψε στις 10:08, 26-03-09:

θελω να μαθω και κατι αλλο. η αλλεργια στη γατα υπαρχει ή ειναι ενα ψεμα.
κ αν υπαρχει αν γεννησεις ενα παιδι που εχει αλλεργια τι κανεις???

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 10:20, 26-03-09:

δύσκολη ερώτηση. πολλοί άνθρωποι λένε ότι έχουν αλλεργία στη γάτα. και για αυτό τις αποφεύγουν.

ε΄γω έχω αλλεργία στην σκόνη. πετάω σπυριά χωρίς πλάκα. έχω αλεργία στην γύρη. έχω πάθει αλεργικό σοκ από παγωτό έβγα. έχω αλεργία στο χοιρινό κρέας. πρίζονται τα χέρια μου δέκα λεπτά μετα. τι κάνω; καθαρίζω το σπίτι μου τακτικά, πηγαίνω στα δάση και στα λιβάδια. έχω λουλούδια στο σπίτι μου και στο μπαλκόνι μου. εξακολουθώ να τρώω έβγα παγωτά, σουβλάκια και γουρουνοπούλα ψητη. Ζώ με τις αλεργίες μου.

Αν το παιδί έχει αλεργία στη γύρη δεν θα το αφήσεις ποτέ να πάει σε λιβάδια ή σε δάση (που να τα βρεί βέβαια) σε πάρκα κλπ? σκοπεύεις να μην ξαναβάλεις λουλούδια σπίτι σου ή απλά να το αντιμετωπίσεις;

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 10:23, 26-03-09:

Ευχαριστώ για την πρόσκληση! Κάποια στιγμή θα τον ζουλήξω αυτόν το γκρι κούκλο! Προς το παρόν είμαι με αναρρωτική λόγω αποκόλλησης, μόνο σε γιατρούς πάω!
Περαστικούλια... Ξάπλα στο κρεββάτι, πάρε αγκαλιά τη γάτα σου, χαλάρωσε , απόλαυσέ το και όλα θα πάνε καλά :up:

Παράθεση

vickymoon

Επιφανές Μέλος

H vickymoon έγραψε στις 10:27, 26-03-09:

δλδ η καλυτερη αντιμετωπιση ειναι η "ομοιοπαθητικη"
οτι σε πειραζει, να ερχεσαι σε επαφη μ αυτο??
παντως το τοξοπλασμα δεν το φοβαμαι γιατι ξερω οτι οι γατες μου δεν εχουν καποιο τετοιο προβλημα, αλλα η αλλεργια ειναι ατιμο πραγμα.
καπου ειχα διαβασει οτι οι αλλεργιες ειναι δειγμα μεταλλαξης του DNA δλδ οτι ο οργανισμος εξελισεται.
αντε τυχερουλα εισαι εξελιγμενο ειδος

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 10:37, 26-03-09:

δλδ η καλυτερη αντιμετωπιση ειναι η "ομοιοπαθητικη"
οτι σε πειραζει, να ερχεσαι σε επαφη μ αυτο??
παντως το τοξοπλασμα δεν το φοβαμαι γιατι ξερω οτι οι γατες μου δεν εχουν καποιο τετοιο προβλημα, αλλα η αλλεργια ειναι ατιμο πραγμα.
καπου ειχα διαβασει οτι οι αλλεργιες ειναι δειγμα μεταλλαξης του DNA δλδ οτι ο οργανισμος εξελισεται.
αντε τυχερουλα εισαι εξελιγμενο ειδος
Απ'όσο ξέρω, η αλλεργία είναι περίεργο πράγμα... μπορεί να την έχεις από τότε που γεννήθηκες ή να την αναπτύξεις αργότερα. Ένας φίλος μας που παλιότερα έπαιζε με τη γάτα του Π'ετρου χωρίς κανένα πρόβλημα, ήρθε στο απίτι και άρχισε να κλείνει ο λαιμός του.. άρα απέκτησε αλλεργία στα 40 του (στις γάτες).
Υπάρχουν επίσης παιδιά που έχουν αλλεργια σε κάτι και μεγαλώνοντας τους περνάει.
Πάντως οι περισσότερες αλλεργίες θεραπεύονται, απλά η θεραπεία είναι χρονοβόρα (συνήθως με αυτό που είπες vickymoon, με έκθεση στον αλλεργιογόνο παράγοντα και φαρμακευτική αγωγή).
Εγώ νομίζω ότι οφείλονται στον πιο αποστειρωμένο τρόπο ζωής σήμερα, στην υψηλή κατανάλωση φαρμάκων, στην έκθεση σε βλαβερούς παράγοντες (ρύπανση, ακτινοβολία, κάπνισμα κλπ) και στα άγχη που κουβαλάμε όλοι μας... όλα αυτά επηρεάζουν τον οργανισμό μας αλλά και τα παιδιά που γεννάμε... σήμερα γεννιούνται περισσότερα παιδιά με αλλεργίες και ευαισθησίες.

Παράθεση

ntourountourou

Νεοφερμένος

H ntourountourou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Άλλες δύο!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H ntourountourou έγραψε στις 15:10, 27-03-09:

Μάλλον δεν το καταλάβατε καλά!Δεν θα την διώξω την γάτα απλώς όταν αποφασίσω να μείνω έγκυος θα είναι κλεισμένη σε ένα δωμάτιο!!!!Και δυστυχώς ούτε θα κοιμάται πάνω μου ούτε γώ θα την αλλάζω!!!!Αυτό εννοούσα όχι να την διώξω!!!!!Δεν το σκέφτηκα αυτό καθόλου!!!!!!Βέβαια ποτέ να μην λέμε ποτέ αλλα δεν το είχα καν στο νου μου!

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 15:24, 27-03-09:

Ελπίζω να αλλάξεις γνώμη... το να την κλείσεις σε ένα δωμάτιο μου φαίνεται πολύ ακραία λύση. Δεδομένου ότι ο μόνος τρόπος να κολλήσεις είναι να φας τα κόπρανά της (και αυτό μόνο αν η γάτα είναι μολυσμένη), δεν καταλαβαίνω πώς πιστεύεις ότι θα σε προφυλάξει αυτό το μέτρο.
Και η γάτα θα αναστατωθεί, αλλά και εσύ θα στεναχωριέσαι.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,663 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:30, 27-03-09:

Μηπως θα επρεπε να το σκεφτεις καλυτερα πριν παρεις γατουλα αν ειχες ολες αυτες την ανησυχιες;Αν η γατα εχει συνηθισει με κοσμο και ειναι δεμενη μαζι σου,θα μαραζωσει αν δεν εχεις επαφη μαζι της και ειναι κλεισμενη σε ενα δωματιο.Οι γατες ζουν γυρω στα δεκαπεντε χρονια,και μεσα σε αυτο το χρονικο διαστημα σιγουρα ολοι μας εχουμε πολλες αλλαγες στη ζωη μας,αλλα αυτο το ζυγιζουμε πριν την συγκατοικηση με ενα ζωακι και αποφασιζουμε αναλογα.

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 15:32, 27-03-09:

συγνωμη αλλα το να την εχεις κλεισμενη σε ενα δωματιο για 7-8 μηνες δεν ειναι καπως ? μηπως να το ξανασκεφτεις ?

Παράθεση

ntourountourou

Νεοφερμένος

H ntourountourou έγραψε στις 15:45, 27-03-09:

Και τι να κάνω που μερικοί λένε ότι υπάρχει κίνδυνος και μερικοί οτι δεν υπάρχει???Να ρισκάρω αυτό που θέλω πιο πολύ στην ζωή μου???Ηγάτα ε΄΄ιναι μακρύτριχη και ανεβαίνει και στο κεφάλι μου και πάνω μου!Μπορεί στις τριχούλες να μαζέυει τα κοπρανα της ή και στις πατουσίτσες της!!!!!!Και παρακαλώ μην κρίνεται αν βιάστηκα ή όχι!!!!!Την αγαπάω και δεν θέλω να την αποχωριστώ!!!!Και δεν ξέρω τι να κάνω!!!!!Και θέλω όσο τίποτα να κάνω παιδί!!!!!

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 15:56, 27-03-09:

Και τι να κάνω που μερικοί λένε ότι υπάρχει κίνδυνος και μερικοί οτι δεν υπάρχει???
Αυτοί που ξέρουν (οι επιστήμονες) λένε ότι δεν υπάρχει. Αυτοί που δεν ξέρουν (θειάδες) λένε ότι υπάρχει. Σου δώσαμε και παραπάνω τα στοιχεία για να κρίνεις μόνη σου, διάλεξε ποιους θα ακούσεις.

Δεν θα πάθεις τίποτα από μερικές τριχούλες. Αν ήταν έτσι, το ανθρώπινο είδος θα είχε εκλείψει προ πολλού.

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa Ε έγραψε στις 15:58, 27-03-09:

Δεν θα την διώξω την γάτα απλώς όταν αποφασίσω να μείνω έγκυος θα είναι κλεισμένη σε ένα δωμάτιο!!!!Και δυστυχώς ούτε θα κοιμάται πάνω μου ούτε γώ θα την αλλάζω!!!!
Από προσωπική πείρα, αυτό θεωρώ ότι δεν είναι καλή ιδέα! Εγώ όταν είχα πρωτοβρει τη δική μου και είχε μύκητες, την είχα σε ένα δωμάτιο για αρκετές μέρες, γιατί άκουσα έναν βλάκα κτηνίατρο που αντιμετώπιζε τους μύκητες λες και ήταν λέπρα. Η γατούλα υπέφερε και όταν είμαστε στο σπίτι όλο έκλαιγε γιατί ήθελε να είναι μαζί μας! Και επηρέασε το χαρακτήρα της, γιατί έχει γίνει λίγο αντικοινωνική και φοβική με τον κόσμο. Ευτυχώς βρηκα άλλο γιατρό και σύντομα την άφησα να κυκλοφορεί στο σπίτι, πλην υπνοδωματίου. Είχα λίγο σκούπισμα και σφουγγάρισμα παραπάνω, αλλά άξιζε τον κόπο.
Όπως ξαναέγραψα σε αυτό το θέμα, 3 μήνες τώρα η γάτα και η εγκυμοσύνη μου συμβαδίζουν μια χαρά, και εγώ κάνω τα πάντα που αφορούν τη γάτα, τη χτενίζω, την ταΐζω, πλένω τα μπολ της και αλλάζω και την άμμο και πλένω την τουαλέτα της (με γάντια). Η Μπουμπού είναι συνέχεια δίπλα μου ή αγκαλιά μου στον καναπέ και μόνο το βράδυ κοιμόμαστε χώρια. Και να ξαναπώ ότι έχει περάσει τοξόπλασμα, αλλά κι αν δεν είχε μολυνθεί ποτέ της, έχοντάς την μέσα στο σπίτι και ταΐζοντάς την μόνο τροφές του εμπορίου, δεν υπάρχει περίπτωση να μολυνθεί. (Η μόνη θυσία που έχω κάνει, είναι να το ότι προς το παρόν δεν έχω γλάστρες, γιατί δεν ήθελα να ανησυχώ και για τα χώματα για ψύλλους και σκουλήκια).
Το τι θα κάνεις με τη δική σου γατούλα, είναι καθαρά προσωπικό σου θέμα. Όμως πριν αποφασίσεις, εγώ θα σε συμβούλευα να έρθεις στη θέση της γάτας, η οποία δε θα μπορέσει ποτέ να καταλάβει το γιατί...

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Μηπως θα επρεπε να το σκεφτεις καλυτερα πριν παρεις γατουλα αν ειχες ολες αυτες την ανησυχιες;Αν η γατα εχει συνηθισει με κοσμο και ειναι δεμενη μαζι σου,θα μαραζωσει αν δεν εχεις επαφη μαζι της και ειναι κλεισμενη σε ενα δωματιο.Οι γατες ζουν γυρω στα δεκαπεντε χρονια,και μεσα σε αυτο το χρονικο διαστημα σιγουρα ολοι μας εχουμε πολλες αλλαγες στη ζωη μας,αλλα αυτο το ζυγιζουμε πριν την συγκατοικηση με ενα ζωακι και αποφασιζουμε αναλογα.
Συμφωνώ απόλυτα... Μου θύμισες έναν σκύλο που είχε ο θείος μου στο χωριό, στην αυλή και κάποια στιγμή αποφάσισε ότι θα τον πάει στο κτήμα να κάνει το φύλακα. Ο σκύλος πέθανε μετά από 2 μήνες από μελαγχολία, παρόλο που του πήγαιναν φαγητό κάθε μέρα και είχε περισσότερη ελευθερία κινήσεων από ότι στην αυλή. Ακραίο παράδειγμα αλλά αληθινό και ακόμα νιώθω τύψεις που ήμουν μόνο 10 χρονών και δεν μπόρεσα να τον σώσω...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,663 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:06, 27-03-09:

Αν δε σε πειθουν οι αποψεις των γιατρων που σου παραθεσαμε πιο πανω,σκεψου το εξης:παλιοτερα στα χωρια οι ανθρωποι κοιμοταν μαζι με τα ζωα τους στις στανες,ετρωγαν σε τραπεζια εξω οπου βολταριζαν οι γατες,και τα παιδακια ολη μερα ηταν με ζωακια και δεν επλεναν σαν μανιακοι ολοι τα χερια τους.Ολες οι οικογενειες ειχαν καμια δεκαρια παιδια.Λες να υπαρχει προβλημα σε ενα σπιτι που υπαρχει μονο μια γατα και τηρουνται ολοι οι κανονες υγειινης(αυτη τη λεξη καθηγητρια πραμα ποτε δε θα μαθω να τη γραφω);

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa Ε έγραψε στις 16:16, 27-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Αν δε σε πειθουν οι αποψεις των γιατρων που σου παραθεσαμε πιο πανω...
Δώρα, εγώ έχοντας μιλήσει με πάρα πολύ κόσμο για το θέμα (διότι η συζήτηση τους τελευταίους 2 μήνες πάει πάντα ως εξής:
Εγώ: "είμαι έγκυος"
Ο άλλος(συγγενής, φίλος, συνέδελφος, whatever): "Α, μπράβο! Και τη γάτα τι θα την κάνεις?")
έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα: υπάρχουν 2 κατηγορίες ανθρώπων, αυτοί που θέλουν να ακούσουν και έχουν διάθεση για αμφισβήτηση της άποψης της θείας Μαρίκας με επιστημονικά δεδομένα και αυτοί που ό,τι κι αν ακούσουν, διατηρούν τη φωνή της θείας Μαρίκας στο κεφάλι τους και σκεπάζει όλα τα υπόλοιπα. Και λυπάμαι που θα το πω, αλλά η πλειοψηφία της δεύτερης κατηγορίας είναι μορφωμένοι άνθρωποι, προοδευτικοί και, δυστυχώς, πολύ συχνά ακόμα και γιατροί.

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nonika
H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,360 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 16:58, 27-03-09:

Πολυ αγχος για το τιποτα ρε παιδια!Ειχα κανει εργασια στην σχολη μου για το τοξοπλασμα κ πιστευω οτι ολα τα ατομα που ακουσαν την παρουσιαση να ειχαν καταλαβει το μηδαμινο ποσοστο κινδυνου απο τις γατες.Τα λαχανικα κ τα ωμα κρεατα ειναι ο κινδυνος,ειχα συμβουλευτει πολλες εγκυκλοπαιδειες κ ολες κατεληγαν στα ιδια.Πρεπει να εισαι εντελως βρωμιαρα για να παθεις κατι απο γατα,να την ταιζεις ωμα κρεατα,να πιανεις τα...μπισκοτακια της κ μετα να βαζεις τα χερια στο στομα.Ειναι δυνατον?
Ηρθε μια κοπελα χθες σπιτι μου να με κουρεψει,η οποια προσπαθει για 2ο παιδι κι ειχε κ μια αποβολη πριν 2 μηνες.Με το που ειδε την Μπιζου λεει"μαντρωσε το τωρα!"
Εννοειται οτι δεν μαντρωσα το ερμο το γατι κ μαλιστα καθ'ολη την διαρκεια του κουρεματος της εξηγουσα ποσο ασχετος ηταν ο γιατρος της που την πανικοβαλει ετσι!Η κοπελα δεν εχει προβλημα με τα ζωα,μικρη επιανε οτι αδεσποτο εβρισκε αλλα απο 5βλακειες του γιατρου της εφτασε να τα αποφευγει συστηματικα.
Εγω παντως εχω φαει οχι τριχες,κουβαρια ολοκληρα απο γατομαλλο τοσα χρονια,δεν προκειται να ανησυχησω τωρα αν αποφασισω καποια στιγμη για παιδι.

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa Ε έγραψε στις 17:04, 27-03-09:

Τώρα τι θέλεις να πεις? Ότι η θεία Μαρίκα έχει άδικο???
Αστειεύομαι, οκ? Μάλλον δεν πρέπει να τα διαβάζω αυτά τα θέματα και να συγχίζομαι τσάμπα στην κατάστασή μου!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:09, 27-03-09:

Αστειεύομαι, οκ? Μάλλον δεν πρέπει να τα διαβάζω αυτά τα θέματα και να συγχίζομαι τσάμπα στην κατάστασή μου!
Πάρε το γατί αγκαλιά τώρα, χάιδεμα και ηρέμησε...:up::up:

Εγώ είμαι επίσης ζωντανό παράδειγμα απο μάνα - γατού. Και χωρίς εμβόλια και λούσα
Οσο για τους τόννους τρίχας που έχω φάει με Ν γατιά 30 χρόνια... πλεξούδες!!

ΥΓ . Σπουδαγμένη γυναίκα μου είπε προχτές ότι αν καταπιώ τρίχα γάτας μπορεί να πεθάνω:cry:...
και της λέω... είμαι νεκρή και μιλάμε??
κράτησα την σοβαρότητά μου και της είπα να μου το εξηγήσει επιστημονικά... τελικά αποδείχτηκε ότι "το είχε ακούσει".....

Παράθεση

ntourountourou

Νεοφερμένος

H ntourountourou έγραψε στις 17:45, 27-03-09:

Kαταρχάς καλό είναι να χαλαρώσουν οι τόνοι σας.Μην στήνετε με το παραμικρό κάποιον στον τοίχο επειδή φοβάται!Η γάτα δεν κυκλοφορεί σε όλο το σπίτι είναι στην κρεβατοκάμαρα μου!(40τετραγωνικα)Και κοιμάται στο κρεβάτι μου ή επάνω μου!Τι να κάνω να είμαι εγκυος και να ανεβαίνει με τα βρώμικα ποδαρακια απο τα κακα της στο προσωπο μου????Αυτό δεν είναι επικίνδυνο?????
όσο για τα ωμα κρέατα και τα λαχανικά να είστε σίγουρη ότι οταν μείνω έγκυος δεν θ τρώω ωμα λαχανικά και εννοειτε οτι ποτε δεν τρώω ωμό κρέας!Δηλαδή είναι προτιμότερο να την πετάξω ή να την δώσω ή να την πουλήσω απο το να μείνει στο διπλανό δωμάτιο (μεγαλο επίσης) για κάποιο διάστημα?????

Παράθεση

ntourountourou

Νεοφερμένος

H ntourountourou έγραψε στις 17:48, 27-03-09:

Αν πιστεύεις ότι σε ενοχλούν καποια θέματα εδώ δεν ειναι υποχρεωτικό να τα διαβάζεις!Δεν υπαρχει λόγος να στεναχωριέσαι!!!!Αλλα δεν απαγορεύεται να ρωταω για κάτι που με αφορά!!!!Δεν ξέρει κανεις τα βιώματα του καθένα και τι είναι για κάποιον ενα παιδι.Κάθε γνώμη σας σεβαστή αλλα και η δική μου επίσης!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:48, 27-03-09:

Δεν ξέρω μπορεί να φταίει και ο γραπτός λόγος.. αλλά τέτοια ένταση ενω ακόμα ΔΕΝ είσαι έγκυος??
Δηλ μετά όταν με το καλό είσαι???

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 17:50, 27-03-09:

Δεν αντιλήφθηκα κάποια επίθεση και είμαι σίγουρη ότι κανείς δεν είχε τέτοια πρόθεση. Ο φόβος είναι κατανοητός, αρκεί να έχει βάση.

Όσο για το άλλο που λες, εντελώς αντικειμενικά, όχι, δεν είναι επικίνδυνο. Μπορεί να είναι λίγο σιχαμερό, αλλά δεν είναι επικίνδυνο. Υπάρχει διαφορά.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αλλάξεις οτιδήποτε στη ζωή σου, όταν με το καλό μείνεις έγκυος, αυτό λέμε.

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI έγραψε στις 17:56, 27-03-09:

δηλαδην για να καταλαβω εχεις ρωτησει κτηνιατρους και σου λενε οτι υπαρχει κινδυνος απο γατα που ζει αποκλειστικα μεσα στο σπιτι????
μονο οι κτηνιατροι ξερουν σιγουρα.εγω που εχω μιλησει και με κτηνιατρο και με τον γυναικολογο μου εχουν πει οτι δεν υπαρχει κανενας κινδυνος.ρωτα πρωτα κτηνιατρο και μετα αποφασιζεις αν θα κρατησεις την γατα σε απομονωση και εγω εμεινα εγκυος αλλα τιποτα απο ολα αυτα δεν εκανα και φυσικα ουτε επαθα κατι.

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa Ε έγραψε στις 18:15, 27-03-09:

Αν πιστεύεις ότι σε ενοχλούν καποια θέματα εδώ δεν ειναι υποχρεωτικό να τα διαβάζεις!Δεν υπαρχει λόγος να στεναχωριέσαι!!!!Αλλα δεν απαγορεύεται να ρωταω για κάτι που με αφορά!!!!Δεν ξέρει κανεις τα βιώματα του καθένα και τι είναι για κάποιον ενα παιδι.Κάθε γνώμη σας σεβαστή αλλα και η δική μου επίσης!
Νομίζω πως κανείς δεν κατηγορεί και δεν απαγορεύει σε κανέναν να ρωτάει αυτά που θέλει. Αλλά είναι λογικό όταν θέτεις ένα ερώτημα να ακουστουν πολλές διαφορετικές απόψεις και να ανταλλάξουμε εμπειρίες. Ειδικά σε ένα τέτοιο θέμα, που από ό,τι φαίνεται, ούτε οι εκπρόσωποι της ιατρικής επιστήμης δεν έχουν ξεκάθαρη άποψη. Μπορεί όντως να φταίει ο γραπτός λόγος, δεν είχα σκοπό να κάνω ειρωνικά σχόλια, απλά ήθελα να ελαφρύνω λίγο τη συζήτηση. Αν σε έθιξε κάτι που έγραψα ζητώ συγγνώμη.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

H ruko έγραψε στις 18:27, 27-03-09:

Ειδικά σε ένα τέτοιο θέμα, που από ό,τι φαίνεται, ούτε οι εκπρόσωποι της ιατρικής επιστήμης δεν έχουν ξεκάθαρη άποψη.
Απλώς να διευκρινίσω ότι απ' την πρώτη κιόλας σελίδα η julia έδωσε λινκ στο φυλλάδιο του αδεσποτολογίου, που βασίζεται σε κείμενο παρασιτολόγου του ΑΠΘ. Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον πιο ειδικό. Οπότε η άποψη της επιστήμης είναι πολύ ξεκάθαρη, άσχετα αν ορισμένοι γυναικολόγοι δεν είναι ενημερωμένοι.

Η επικινδυνότητα αλλάζει ανάλογα με τον τρόπο ζωής της γάτας, αλλά για μια γάτα που ζει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι και δεν τρώει ωμά κρέατα, ο κίνδυνος μόλυνσης είναι στο μηδέν.

Παράθεση

ntourountourou

Νεοφερμένος

H ntourountourou έγραψε στις 18:34, 27-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Δεν ξέρω μπορεί να φταίει και ο γραπτός λόγος.. αλλά τέτοια ένταση ενω ακόμα ΔΕΝ είσαι έγκυος??
Δηλ μετά όταν με το καλό είσαι???
Δεν έχω ένταση καθόλου!Και μην κρίνεις εκ των ιδίων τα αλλοτρια!!!!!Αλλά ισως να φταίει ο γραπτός λόγος αλλα πόσο πιο ειρωνική μπορεί να σαι απο την απο πάνω απαντησή σου????

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Δεν αντιλήφθηκα κάποια επίθεση και είμαι σίγουρη ότι κανείς δεν είχε τέτοια πρόθεση. Ο φόβος είναι κατανοητός, αρκεί να έχει βάση.

Όσο για το άλλο που λες, εντελώς αντικειμενικά, όχι, δεν είναι επικίνδυνο. Μπορεί να είναι λίγο σιχαμερό, αλλά δεν είναι επικίνδυνο. Υπάρχει διαφορά.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αλλάξεις οτιδήποτε στη ζωή σου, όταν με το καλό μείνεις έγκυος, αυτό λέμε.
Εχεις δίκιο απλά φοβάμαι πολύ!Δεν θα ήθελα να μείνω έγκυος και να το χάσω!Έχω άσχημα βιώματα και ίσως αυτά φταίνε !Ευχαριστώ για την απαντηση!!!

Αρχική Δημοσίευση από AGGELIKI
δηλαδην για να καταλαβω εχεις ρωτησει κτηνιατρους και σου λενε οτι υπαρχει κινδυνος απο γατα που ζει αποκλειστικα μεσα στο σπιτι????
μονο οι κτηνιατροι ξερουν σιγουρα.εγω που εχω μιλησει και με κτηνιατρο και με τον γυναικολογο μου εχουν πει οτι δεν υπαρχει κανενας κινδυνος.ρωτα πρωτα κτηνιατρο και μετα αποφασιζεις αν θα κρατησεις την γατα σε απομονωση και εγω εμεινα εγκυος αλλα τιποτα απο ολα αυτα δεν εκανα και φυσικα ουτε επαθα κατι.
Εχω ρωτήσει πάνω από δύο γυναικολόγους και πάνω απο δύο κτηνιάτρους και έχουν άλλες απόψεις!οι δυο γυναικολόγοι λένε δύο διαφορετικές απόψεις μεταξύ τους όπως και οι κτηνιατροι.Σε ευχαριστώ για την απαντησή σου!

Νομίζω πως κανείς δεν κατηγορεί και δεν απαγορεύει σε κανέναν να ρωτάει αυτά που θέλει. Αλλά είναι λογικό όταν θέτεις ένα ερώτημα να ακουστουν πολλές διαφορετικές απόψεις και να ανταλλάξουμε εμπειρίες. Ειδικά σε ένα τέτοιο θέμα, που από ό,τι φαίνεται, ούτε οι εκπρόσωποι της ιατρικής επιστήμης δεν έχουν ξεκάθαρη άποψη. Μπορεί όντως να φταίει ο γραπτός λόγος, δεν είχα σκοπό να κάνω ειρωνικά σχόλια, απλά ήθελα να ελαφρύνω λίγο τη συζήτηση. Αν σε έθιξε κάτι που έγραψα ζητώ συγγνώμη.
Εσυ δεν είπες κάτι ασχημο άρα δεν χρειάζετε συγνώμη αλλα αν δείτε ακριβώς πιο πάνω τι λέει ένα μέλος εν ονόματι julia δεν νομίζω να το λες κάτι λιγότερο από ειρωνία!!!Οκ σας ευχαριστώ καλύφθηκα απο το θέμα!!!

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa Ε έγραψε στις 18:35, 27-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Απλώς να διευκρινίσω ότι απ' την πρώτη κιόλας σελίδα η julia έδωσε λινκ στο φυλλάδιο του αδεσποτολογίου, που βασίζεται σε κείμενο παρασιτολόγου του ΑΠΘ. Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον πιο ειδικό.
Έχεις δίκιο, ενιαία άποψη ήθελα να γράψω (επειδή κάθε γιατρός έχει τη δική του). Σίγουρα δεν υπάρχει πιο σχετική και ενημερωμένη ειδικότητα από αυτή.

Παράθεση

ntourountourou

Νεοφερμένος

H ntourountourou έγραψε στις 18:42, 27-03-09:

οκ ευχαριστω πολύ να στε καλα!

Παράθεση

Μπαγκιρα_

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μπαγκιρα_
H Μπαγκιρα_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 141 μηνύματα.

H Μπαγκιρα_ έγραψε στις 18:47, 27-03-09:

Εχω να σου προτινω,οταν με το καλο ερθει το μωρακι μπορεις να το δωσεις σε μια φιλη ισως και σε καποιο συγγενη και το περνεις πισο αργοτερα,ετσι κ εσυ θα το βλεπεις κ δεν θα εχεις ενωχες οτι το εχεις φιλακισμενο....σκεψου το...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους