Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,661 εγγεγραμμένα μέλη και 713,729 μηνύματα σε 22,038 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 374 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα σχετικά με το ταξίδι με αεροπλάνο

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 07:33, 08-05-16:

Αν δεν ειχε μικροτσιπ οταν της εκανες το αντιλυσσικο, τοτε πρεπει να της βαλεις μικροτσιπ και να επαναλαβεις το αντιλυσσικο.
Αυτο ποιος το λεει;Τι σχεση εχει το τσιπ με το αντιλυσσικο;Που υπαρχει αυτο γραμμενο;
Και ποιος θα επιβαλλει ή ποιος σωστος κτηνιατρος θα αναλαβει την ευθυνη να κανει ξανα αντιλυσσικο,οταν ηδη το εχει κανει το γατι;Τα εμβολια ΔΕΝ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ.
Μαλλον δεν ξερεις τι εστι αντιλυσσικο εμβολιο και ποσο βλαβερο ειναι.
Τα εμβολια δεν ειναι καραμελες για να τα κανουμε και να τα ξανακανουμε.Μαλιστα στην υπολοιπη ευρωπη το αντιλυσσικο το κανουν καθε 3 χρονια.
Λοιπον...καμια σχεση δενε χει το τσιπ με το αντιλυσσικο.Τα εμβολια γραφονται στο βιβλιαριο υγειας.Το τσιπ ειναι απλα για να φαινεται ο ιδιοκτητης του ζωου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:23, 08-05-16:

΄Όχι βρε παιδιά, καμμιά σχέση το ένα με το άλλο.
΄Ισως να είναι 21 οι μέρες, δεν παίρνω όρκο, αν και εμένα η κτηνίατρος που έκανε της Μαργαριτούλας για 20 μου είπε. Το μικροτσίπ είναι για να είναι σημασμένο το ζώο και να περαστούν τα στοιχεία του ιδιοκτήτη σε αυτό, το αντιλυσσικό είναι εμβόλιο και όπως λέει και η Πουπουλίνα γίνεται μια φορά τον χρόνο.
Αν τυχόν όταν έγινε δεν είχε βγει ακόμα διαβατήριο, απλά ενημερώνεται από το βιβιλιάριο υγείας που έτσι κι αλλιώς θα υπάρχει από την στιγμή που θα γίνουν εμβόλια ή αποπαρασιτώσεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 18:21, 08-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Αυτο ποιος το λεει;Τι σχεση εχει το τσιπ με το αντιλυσσικο;Που υπαρχει αυτο γραμμενο;
Και ποιος θα επιβαλλει ή ποιος σωστος κτηνιατρος θα αναλαβει την ευθυνη να κανει ξανα αντιλυσσικο,οταν ηδη το εχει κανει το γατι;Τα εμβολια ΔΕΝ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ.
Μαλλον δεν ξερεις τι εστι αντιλυσσικο εμβολιο και ποσο βλαβερο ειναι.
Τα εμβολια δεν ειναι καραμελες για να τα κανουμε και να τα ξανακανουμε.Μαλιστα στην υπολοιπη ευρωπη το αντιλυσσικο το κανουν καθε 3 χρονια.
Λοιπον...καμια σχεση δενε χει το τσιπ με το αντιλυσσικο.Τα εμβολια γραφονται στο βιβλιαριο υγειας.Το τσιπ ειναι απλα για να φαινεται ο ιδιοκτητης του ζωου.
Εχεις ταξιδεψει με την γατα σου στην ΕΕ αεροπορικως; Αν οχι, τοτε μη βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα και μην παραπληροφορεις τον κοσμο γιατι αν γινει μλκια το γατι θα την πληρωσει (ευθανασια)!

Το τσιπαρισμα το απαιτει η ευρωπαικη νομοθεσια. Αν εγινε το αντιλυσσικο χωρις να ειναι τσιπαρισμενο το γατι, ειναι σαν να μην εγινε ποτε αντιλυσσικο. Δεν μπορεις να αποδειξεις οτι το εμβολιο εγινε στο συγκεκριμενο γατι χωρις να ειναι τσιπαρισμενο. Συνεπως, πρεπει να το τσιπαρεις και να το εμβολιασεις ξανα. Ηταν λαθος της κοπελας που δεν εκανε τον εμβολιασμο μαζι με το τσιπαρισμα. Δεν μπορεις να αλλαξεις την νομοθεσια επειδη εσφαλες. Τωρα πρεπει να τσιπαρει το γατι, να το εμβολιασει και να περιμενει 21 ημερες πριν ταξιδεψει.

Οριστε και η νομοθεσια για να μην ακουγονται βλακειες:
Non-commercial movement within the EU

Conditions

In order to be moved into a Member State from another Member State, the following conditions must be met:
Marking - The pet animal (dog, cat or ferret) must be marked by the implantation of a transponder (see technical specifications in Annex II to Regulation (EU) No 576/2013)
Vaccination against rabies - The pet animal (dog, cat or ferret) must be vaccinated against rabies by an authorised veterinarian in accordance with Annex III to Regulation (EU) No 576/2013, as follows:
  • the animal was at least 12 weeks old at the date the vaccine was administered,
  • the date of administration of the vaccine does not precede the date of marking or reading of the transponder,
  • the period of validity of the vaccination starts not less than 21 days from the completion of the vaccination protocol for the primary vaccination, and any subsequent vaccination was carried out within the period of validity of the preceding vaccination.

http://ec.europa.eu/food/animals/pet...u/index_en.htm
Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
΄Όχι βρε παιδιά, καμμιά σχέση το ένα με το άλλο.
΄Ισως να είναι 21 οι μέρες, δεν παίρνω όρκο, αν και εμένα η κτηνίατρος που έκανε της Μαργαριτούλας για 20 μου είπε. Το μικροτσίπ είναι για να είναι σημασμένο το ζώο και να περαστούν τα στοιχεία του ιδιοκτήτη σε αυτό, το αντιλυσσικό είναι εμβόλιο και όπως λέει και η Πουπουλίνα γίνεται μια φορά τον χρόνο.
Αν τυχόν όταν έγινε δεν είχε βγει ακόμα διαβατήριο, απλά ενημερώνεται από το βιβιλιάριο υγείας που έτσι κι αλλιώς θα υπάρχει από την στιγμή που θα γίνουν εμβόλια ή αποπαρασιτώσεις.
21 ειναι, σιγουρα. Το αντιλυσσικο πρεπει να επαναληφθει αν το γατι δεν ηταν τσιπαρισμενο. Αν δεν επαναληφθει μετα το τσιπαρισμα, ειναι σαν να μη το εκανε.

Εχω ταξιδεψει 4-5 φορες με γατα στην ΕΕ αεροπορικως και σε λιγο καιρο θα ταξιδεψω παλι με το ενα μου το γατι και πρεπει να το τσιπαρω, να του κανω το αντιλυσσικο και να περιμενω 21 ημερες. Αυτα απαιτουν οι κανονισμοι της ΕΕ. Αν δεν τους τηρησεις το γατι μπορει να παει για ευθανασια. Δεν παιζουμε με τους κανονισμους.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 260 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 18:33, 08-05-16:

και στα ελληνικα για οσους δεν τα πανε καλα με τα αγγλικα:

2.
Ο αντιλυσσικός εμβολιασμός πρέπει να πληροί τους ακόλουθους όρους:
α)
το εμβόλιο έχει χορηγηθεί από εξουσιοδοτημένο κτηνίατρο,
β)
το ζώο συντροφιάς ήταν τουλάχιστον δώδεκα εβδομάδων κατά τον χρόνο που έγινε ο εμβολιασμός,
γ)
η ημερομηνία χορήγησης του εμβολίου αναφέρεται από εξουσιοδοτημένο ή επίσημο κτηνίατρο στο κατάλληλο τμήμα του εγγράφου αναγνώρισης,
δ)
η ημερομηνία χορήγησης που αναφέρεται στο στοιχείο γ) δεν προηγείται της ημερομηνίας εμφύτευσης του αποκριτή πομποδέκτη ή της δερματοστιξίας ή της ημερομηνίας ανάγνωσης του αποκριτή πομποδέκτη ή της δερματοστιξίας που αναφέρεται στο κατάλληλο τμήμα του εγγράφου αναγνώρισης,
ε)
η περίοδος ισχύος του εμβολιασμού αρχίζει από τη δημιουργία προστατευτικής ανοσίας, η οποία δεν πρέπει να είναι μικρότερη από 21 ημέρες από την ημερομηνία λήξης του πρωτοκόλλου εμβολιασμού που απαιτείται από τον παρασκευαστή για τον πρώτο εμβολιασμό και συνεχίζεται μέχρι το τέλος της περιόδου προστατευτικής ανοσίας, όπως ορίζεται στις τεχνικές προδιαγραφές της άδειας κυκλοφορίας στην αγορά η οποία αναφέρεται στο σημείο 1 στοιχείο β) ή της έγκρισης ή της άδειας η οποία αναφέρεται στο σημείο 1 στοιχείο γ) για το αντιλυσσικό εμβόλιο στο κράτος μέλος ή στο έδαφος ή στην τρίτη χώρα όπου χορηγείται το εμβόλιο·
Η περίοδος ισχύος του εμβολίου αναφέρεται από εξουσιοδοτημένο ή επίσημο κτηνίατρο στο κατάλληλο τμήμα του εγγράφου αναγνώρισης.
στ)
ο επανεμβολιασμός (επανάληψη) πρέπει να θεωρείται ως η πρώτη δόση του εμβολίου αν δεν έχει πραγματοποιηθεί εντός της περιόδου ισχύος του προηγούμενου εμβολιασμού η οποία αναφέρεται στο στοιχείο ε).

http://eur-lex.europa.eu/legal-conte...3R0576&from=EN

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:37, 09-05-16:

Εχεις ταξιδεψει με την γατα σου στην ΕΕ αεροπορικως; Αν οχι, τοτε μη βγαζεις αυθαιρετα συμπερασματα και μην παραπληροφορεις τον κοσμο γιατι αν γινει μλκια το γατι θα την πληρωσει (ευθανασια)!
Καταρχην στο ερωτημα σου,το οποιο ακουγεται κατι σαν κατηγορια να το πω..σαν κατι κακο να το πω...,να απαντησω οτι ΟΧΙ σαφως δεν εχω ταξιδεψει με τις γατες μου σε αεροπλανο.Ποτε δεν θα τις εβαζα σε αυτην την δοκιμασια και ταλαιπωρια,εκτος ΜΟΝΟ αν μεταναστευα.Δηλαδη μια φορα και εξω.Σε ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.Δεν ειναι ταξιδακι απο το ενα δωματιο στο αλλο,μιλαμε για κατι πολυ στρεσογονο και ταλαιπωρια και για κανεναν αλλο λογο δεν θα το εκανα.
Απο την αλλη,δεν παραπληροφορω.Ζητησα πληροφοριες και εξεθεσα την κοινη λογικη.Και χαιρομαι πολυ που εβαλες λινκ..ετσι μπραβο...για να τεκμηριωνουμε τοσο σοβαρα πραγματα.

Τι να πω;

Αν ισχυει κατι τετοιο,ειναι πραγματικα εξωφρενικη και απαραδεχτη η ευρωπαικη νομοθεσια.Δεν εχει ιχνος φιλοζωισμου και μονο οι τυποι τους ενδιαφερουν ,καθολου η υγεια των ζωων και με ηλιθιο τροπο κιολας.

Διοτι αν θελουν να σιγουρευονται οτι το συγκεριμενο ζωο που τσιπαρεται εχει εμβολιαστει,και δεν αρκουνται στο βιβλιαριο υγειας,οκ....τοτε ειναι απλα ηλιθιοι.Διοτι ανετα θα μπορουσε καποιος να παει στον κτηνιατρο του,που ηδη του ειχε εμβολιασει το γατι με το εμβολιο της λυσσας,και απλα να πληρωσει το εμβολιο..να κολληθουν τα χαρτακια του στο βιβλιαριο του...μετα το τσιπαρισμα ολο αυτο βεβαια..αλλα η βελονιτσα να μην μπει ποτε στο σωματακι του ζωου.Πως μπορουν να το ελεξγουν;Τα αντισσωματα θα τα εχει,διοτι ηδη θα εχει κανει το εμβολιο.

Οπως και να εχει,θα συμβουλευα την φιλη μας να το ψαξει κανονικα και οχι μεσα απο σαιτς.
Διοτι ειναι πολυ σοβαρο να ξαναεμβολιαστει για λυσσα το γατακι.Και δεν λεει πουθενα οτι πρεπει να εμβολιαστει ξανα το γατι.
Και σαφως δεν θα ελεγα ποτέ σε χρηστη να εμβολιασει ξανα το γατι του για λυσσα,οταν ηδη το εχει εμβολιασει..ετσι..ελαφρια τη καρδια.Θα ελεγα να το ψαξει πολυ καλα και αν οντως ισχυει κατι τετοιο,να κανει αυτο που πρεπει να κανει ετσι ωστε το γατακι του να μην επιβαρυνθει...και σε καμια περιπτωση δεν θα επιβαρυνα το ζωο μου απο δικο μου λαθος,και κυριως απο την μαλακισμενη ευρωπαικη νομοθεσια ΑΝ ισχυει αυτο βεβαια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 09-05-16 στις 21:32.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 05:10, 10-05-16:

Αυτα που εγραψα ισχυουν 100% σιγουρα. Δεν τιθεται καν θεμα "αν". Εχω παραθεσει επισημες σελιδες της ΕΕ και αρθρα που εχουν δημοσιευθει στην εφημεριδα κυβερνησεως. Ρωτηστε και τους κτηνιατρους σας ή τις αρμοδιες αρχες, τα ιδια θα σας πουν.

Αν δεν τηρηθει ο κανονισμος, το ζωο ειτε θα επιστρεψει πισω, ειτε θα παει για ευθανασια. Μεταξυ ευθανασιας και εμβολιου, 1000 φορες το εμβολιο. Δεν παιζουμε με τους κανονισμους, ειδικα οταν προκειται για ξενες χωρες που συνηθως δεν ειναι καθολου ελαστικες οσον αφορα παραβιασεις κανονισμων. Και επισης μη ξεχναμε και το διαστημα αναμονης των 21 ημερων πριν ταξιδεψει το ζωο.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 06:46, 10-05-16:

Μεταξυ ευθανασιας και εμβολιου, 1000 φορες το εμβολιο. Δεν παιζουμε με τους κανονισμους
Καλη μου φιλη,εγω δεν ειπα να μην εμβολιαστει το ζωο...εγω ειμαι εναντια στον διπλο εμβολιασμο του ζωου,κατι που θετει σε κινδυνο την ζωη του,επειδη απλα μαμακιζονται καποιοι γραφειοκρατες.
Το ζωο εμβολιασμενο θα ειναι.Εμενα με ενδιαφερει η ουσια και οχι η γραφειοκρατια.Και εγω σιγουρα δεν θα επαιζα με την ζωη του ζωου μου.
Το ζωο ξαναλεω εμβολιασμενο θα ηταν...αν βρισκομουν σε αυτην την θεση.Αλλα οχι διπλα εμβολιασμενο.Και βεβαια θα τηρουσε και τις γραφειοκεατικες διαδικασιες.
Απο κει και περα ο καθενας εχει την αποψη του.Παντως την γραφειοκρατια ή το δικο μου ΄λαθος ,αν συνεβαινε κατι τετοιο σιγουρα δεν θα το πληρωνε το ζωο μου.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 13:27, 10-05-16:

Το θέμα λύνεται εύκολα από τον κτηνίατρο. Εγώ ρώτησα δύο και μου είπαν πως αν έγινε πρώτα το εμβόλιο και μετά πας για το τσίπ, απλά θα καταγράψουν ότι έγιναν τα γεγονότα αντίστροφα. Δεν τίθεται θέμα διπλού εμβολιασμού και δεν νομίζω να δεχότανε και ποτέ κανείς ιατρός να το κάνει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 05:00, 11-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από pepper
Το θέμα λύνεται εύκολα από τον κτηνίατρο. Εγώ ρώτησα δύο και μου είπαν πως αν έγινε πρώτα το εμβόλιο και μετά πας για το τσίπ, απλά θα καταγράψουν ότι έγιναν τα γεγονότα αντίστροφα. Δεν τίθεται θέμα διπλού εμβολιασμού και δεν νομίζω να δεχότανε και ποτέ κανείς ιατρός να το κάνει.
ουσιαστικα ομως παραβιαζουν τους κανονισμους αφου δηλωνουν λανθασμενες ημερομηνιες.

Πολλοι κτηνιατροι θα το εκαναν. Αναλογα βεβαια με την χωρα που βρισκεσαι γιατι στο ελληνικο "κρατος" κοβεις και ραβεις τους κανονες στα μετρα σου. Αν εχεις 2 ιδια γκριζα γατια, δεν μπορει να ξερει ο κτηνιατρος ποιο απο τα 2 ειναι το εμβολιασμενο αν δεν εχει προηγηθει τσιπαρισμα. Ουσιαστικα η αναστροφη της ημερομηνιας ειναι παρανομο.

Και οχι, δεν θα πεθανει το ζωο αν κανει και 2ο εμβολιο. Εχετε μια ταση να μελοδραματοποιειτε την κατασταση.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 10:25, 11-05-16:

Αν εχεις 2 ιδια γκριζα γατια, δεν μπορει να ξερει ο κτηνιατρος ποιο απο τα 2 ειναι το εμβολιασμενο αν δεν εχει προηγηθει τσιπαρισμα.
Ο κτηνίατρος μπορεί να μην ξέρει, ξέρουμε όμως εμείς. Αλλοίμονο αν δεν μπορούμε να ξεχωρίζουμε τα γατιά μας, χώρια που ακριβώς ίδια γατιά ακόμα και γκρίζα, δεν υπάρχουν. Και ένας σωστός κτηνίατρος που παρακολουθεί τα γατιά σου για χρόνια, ξέρει να τα ξεχωρίζει μια χαρά. Η δική μου θυμάται ονόματα, συνήθειες όπως και τον τρόπο που αντιδρούν.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 15:12, 11-05-16:

Εάν το ζώο έχει έχει εμβολιαστεί και μετά τσιπαριστεί και συνεννοηθείς με το γιατρό σχετικά με τις ημερομηνίες δεν βλέπω κανένα κακό. Σαφέστατα δεν είναι η ακριβής εικόνα τέλεσης των γεγονότων (εμβολιασμός και μετά τσιπάρισμα) αλλά από τη στιγμή που το ζώο είναι εμβολιασμένο μέσα στα όρια που θέτει ο νόμος και γενικότερα η ασφάλεια των πάντων δεν βλέπω γιατί είναι κακό. Αντίθετα θεωρώ ότι είναι εντελώς άκυρος.

Γιατί από την μια λέει πως ένα ζώο δεν πρέπει να τσιπάρεται πριν κλείσει την 12η εβδομάδα της ζωής του και από την άλλη ότι αν εμβολιαστεί πριν το τσιπάρισμα που κι αυτό γίνεται μετά το 2ο μήνα της ζωής του δεν μπορεί να ταξιδέψει.

Κακοί νόμοι υπάρχουν πολλοί, ευτυχώς που μπορούμε να υπερβούμε τα εμπόδια που βάζουν στη ζωή μας. Γιατί πάνω απ' όλα συντρέχει η ασφάλεια όλων, ανθρώπων και ζώων. Αλλά όταν ένα ζώο είναι εμβολιασμένο γιατί θα πρέπει να το ξανακάνεις; και εν πάσει περιπτώσει το τσιπάρισμα εφευρέθηκε μόνο και μόνο για να υπάρχει ταυτοποίηση του ζώου με τον ιδιοκτήτη του. Τι σχέση έχει με τον χρόνο του εμβολίου; Εξάλλου το βιβλιάριο υγείας είναι σχεδόν ίδιο με το διαβατήριο του ζώου. Εχω στον Ιντεφίξ και γνωρίζω. Δεν καταλαβαίνω τις εμμονές σε λανθασμένα πράγματα...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,257 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:04, 11-05-16:

Εάν το ζώο έχει έχει εμβολιαστεί και μετά τσιπαριστεί και συνεννοηθείς με το γιατρό σχετικά με τις ημερομηνίες δεν βλέπω κανένα κακό. Σαφέστατα δεν είναι η ακριβής εικόνα τέλεσης των γεγονότων (εμβολιασμός και μετά τσιπάρισμα) αλλά από τη στιγμή που το ζώο είναι εμβολιασμένο μέσα στα όρια που θέτει ο νόμος και γενικότερα η ασφάλεια των πάντων δεν βλέπω γιατί είναι κακό
Ακριβώς! Σημασία έχει η αντίληψη του πνεύματος , της "ουσίας" του νόμου κι όχι η τυφλή υπακοή στο "γράμμα" του νόμου.

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 04:50, 12-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Ο κτηνίατρος μπορεί να μην ξέρει, ξέρουμε όμως εμείς. Αλλοίμονο αν δεν μπορούμε να ξεχωρίζουμε τα γατιά μας, χώρια που ακριβώς ίδια γατιά ακόμα και γκρίζα, δεν υπάρχουν. Και ένας σωστός κτηνίατρος που παρακολουθεί τα γατιά σου για χρόνια, ξέρει να τα ξεχωρίζει μια χαρά. Η δική μου θυμάται ονόματα, συνήθειες όπως και τον τρόπο που αντιδρούν.
Αυτο που ηθελα να πω δεν ηταν αν εσυ μπορεις να τα ξεχωρισεις, αλλα το γεγονος οτι μπορεις να κανεις απατη, περνωντας ενα ανεμβολιαστο γατι ως εμβολιασμενο. Γι' αυτο και ο κανονισμος οριζει να τσιπαριστει πρωτα. Το ποσο σωστος ή οχι ειναι ο κανονισμος, αυτο ειναι αλλο θεμα. Ειναι βεβαια υπερβολικος και εμενα προσωπικα με ταλαιπωρησε πολυ, αλλα δεν μπορεις να κανεις και αλλιως. Στο εξωτερικο βεβαια αυτο δεν ειναι και τοσο μεγαλο ζητημα αφου τα γατια τσιπαρονται απο μικρη ηλικια, συνηθως πριν γινει ο αντιλυσσικος εμβολιασμος, οποτε οι περισσοτεροι δεν εχουν θεμα.

Παράθεση

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannisvitara
Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

O giannisvitara έγραψε στις 17:05, 17-05-16:

Συμφωνω με την πουπουλινα ότι τα εμβολια δεν είναι καραμελες να τα κανουμε ξανα κ ξανα. Δεν επαναλαμβάνονται .Οποτε όταν παω στον κτηνιατρο θα συνεννοηθώ να της βγαλει διαβατηριο κ microchip κ να καταγραψει στο microchip ότι εγιναν αντιστροφα οποτε να φαινεται απο το microchip ότι προηγηθηκε to τσιπαρισμα κ μετα το αντιλλυσικο. Σε καμια περιπτωση δεν της το ξανακανω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannisvitara : 17-05-16 στις 17:11.
Παράθεση

Ιφιγενεια25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ιφιγενεια25
H Ιφιγενεια25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Ιφιγενεια25 έγραψε στις 00:07, 02-08-16:

Καλησπερα σε ολους παιδια!
θα ηθελα την συμβουλη σας και την εμπειρια σας οσοι εχει ταξιδεψει με την αγαπημενη σας γατα , με αεροπλανο!
Ειμαι γατομανα 4 γατιων ( 3 κοριτσαρες και 1 παιδαρος!!!)
Το θεμα μου ειναι οτι θα μεταναστευσω στην Γερμανια και εχω ανχωθει πολυ για την μεταφορα των παιδιων μου!!
Εχω μιλησει με τουριστικο γραφειο και μου επιτρεπετε μεχρι 8 κιλα κλουβακι στην καμπινα και με cargo μεχρι 25 κιλα. Η σκεψη μου ειναι να παρω τα δυο επανω μαζι μου τα μιο ελαφρυα και τα αλλα 2 σε cargo. Ομως η επιτρεπομενες διαστασεις για κλουβακι στην καμπινα ειναι 55x40x23 εκ., που σημαινει οτι χωρανε τα 2 κοριτσια αλλα και ανετα δεν θα ειναι.. βεβαια θα βαλω τις δυο που λατρευονται και ειναι αγκαλια ολη την ωρα αλλα και παλι πιστευω οτι θα ειναι στριμωστα και με το στρες που μπορει να νοιωσουν δεν θελω να τις ταλαιπωρησω εννοειτε! Οποτε παμε στην αλλη λυση να πανω την μια μαζι μου στην καμπινα , οπου να ειναι ανετα στο κλουβακι της! και τα αλλα 3 σε cargo σε κλουβι πολυ μεγαλο εννοειτε! Στο τουριστικο γραφειο μου ειπαν οτι το κλουβι για cargo ειναι μεχρι 25 κιλα ( ειμαστε οκ για αυτο δεν το ξεπερναμε με 3 γατες και το βαρος του κλουβιου ) και οτι δεν τους νοιαζει ποσες γατες ειναι μεσα οτι κοιτανε τα κιλα του κλουβιου!!
Εγω τωρα θελω να ρωτησω εαν καποιος εχει κανει ταξιδει παρομοιο με 4 κατοιδια, ειμαι οκ με 3 γατια στο κλουβι? Οντως επιτρεπετε? και που μπορω να προμευθευτω μεγαλα κλουβια με ροδακια και τα συναφι για αεροπλανο, καπως οικονομικο?
Μηπως να παρω 2 κλουβακια και να βαλω 2 και 2 γατια στο καθε κλουβι και να τα κανω με cargo? Η αληθεια ειναι η μια μου το μικρο μου ειναιι πολυ φοβιτσιαρα και μαλλον πανω θα την παρω τελικα μαζι μου στην καμπινα..
μεχρι και κλουβακι σαν πολυκατοικια σκευτηκα εαν υπαρχει! 2οροφο η 3 οροφο και με ροδακια! για να ειναι το καθε ενα ξεχωριστα και ανετα! Υπαρχει κατι τετοιο στο εμπορειο? γιατι εγω δεν βρισκω κατι τετοιο..
Επειτα μου προτεινε η κτηνιατρος για ηρεμιστηκο χαπακι κατα την διαρκεια της πτησης.. ειναι οντως καλο?? τις ηρεμη? γιατι διαβασα οτι μπορει να της προκαλεσει και υπερδιεγερση...
Ευχαριστω εκ των προτερων και μονο για τον κοπο σας που διαβασατε το κατεβατο μου!!!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 15:42, 02-08-16:

Καλησπέρα Ιφιγένεια! και εγώ θα είχα φρικάρει, σε καταλαβαίνω. Δεν το έχω αντιμετωπίσει ευτυχώς...όμως θα προτιμούσα να τα έπαιρνες μαζί σου... νοιώθω πως θα κυλούσε πιο ήρεμα το ταξίδι. Ή τουλάχιστον τα 2 μαζί σου και τα άλλα 2 αναγκαστικά στο cargo. Δύσκολο αλλά τουλάχιστον θα κάνεις ότι μπορείς και θα τα έχεις μαζί σου - τουλάχιστον αυτά που φοβούνται πιο πολύ.
Ισως το ηρεμιστικό να το έδινα στα δύο με το cargo για να μην τρελαθούν από το άγχος....γιατί όλο αυτό η επιβίβαση/φόρτωση στο αεροπλάνο, ταξίδι κλπ. θα πάρει τις 5 ώρες....
Αυτό που εγώ θεωρώ σημαντικό είναι ότι δεν θα τα εγκαταλείψεις και σε συγχαίρω γι' αυτό!!! δεν αντέχω να διαβάζω συνέχεια ότι φεύγουν και τα αφήνουν....μπράβο που κάνεις ότι μπορείς και σκέψου απλά ότι είναι μια ταλαιπωρία που θα την περάσετε για λίγες ώρες και θα είστε πάλι όλοι μαζί, σε όποια πατρίδα κι αν επιλέξετε!
Από βαλίτσες μεταφοράς θα σου πρότεινα γι αυτά που θα πάρεις επάνω μαζί σου να πάρεις κάτι απλό, ακόμη κι από το jumbo που τα έχει με 10 ευρώ.
Δες μονάχα τις διαστάσεις αλλά νομίζω ότι είναι ΟΚ. Δες και εδώ: http://www.skroutz.gr/c/2171/Klouvia...ras-Gatas.html

Αν και θα τα έχεις ψάξει ήδη σου παραθέτω και εδώ να δεις τι χρειάζεται: https://el.aegeanair.com/taksidepste...me-katoikidia/
Για τα άλλα τώρα που θα είναι cargo ίσως χρειαστείς κάτι καλύτερο για να μην ανοίξει - αν και θα έβαζα έξτρα κλειδαριά -
Δες κι εδώ: http://www.petshop4u.gr/?gclid=CPi76...FQcq0wod1kgBIg
http://www.pet4u.gr/gates/eidi-metaf...box-metaforas/
http://www.epigasos.com/index.php?di...oduct_id=29853

Δες και αυτό για έξτρα προστασία του ζώου: http://www.adespoto.gr/index.php?opt...idia&Itemid=70

http://www.adespoto.gr/index.php?opt...idia&Itemid=70

Εύχομαι να έχετε ένα καλό ταξίδι και να πάνε καλά τα πάντα για όλους σας!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 01:19, 03-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ιφιγενεια25
Καλησπερα σε ολους παιδια!
θα ηθελα την συμβουλη σας και την εμπειρια σας οσοι εχει ταξιδεψει με την αγαπημενη σας γατα , με αεροπλανο!
Ειμαι γατομανα 4 γατιων ( 3 κοριτσαρες και 1 παιδαρος!!!)
Το θεμα μου ειναι οτι θα μεταναστευσω στην Γερμανια και εχω ανχωθει πολυ για την μεταφορα των παιδιων μου!!
Εχω ταξιδεψει Γερμανια με γατα ουκ ολιγες φορες, οποτε δωσε λιγη βαρυτητα σε αυτα που θα γραψω.

Εχω μιλησει με τουριστικο γραφειο και μου επιτρεπετε μεχρι 8 κιλα κλουβακι στην καμπινα και με cargo μεχρι 25 κιλα.
Μην εμπιστευεσαι το τουριστικο γραφειο και ελεγξε οπωσδηποτε τι χρειαζεσαι απο την αεροπορικη εταιρια (πχ Aegean ή Lufthansa). Οι 2 αυτες εταιριες που προανεφερα οντως επιτρεπουν μεχρι 8 κιλα στην καμπινα (cargo δεν εχω χρησιμοποιησει και ουτε προκειται λογω αυξομειωσεων στην θερμοκρασια και αυξημενουν κινδυνου να πεθανει το ζωο). Για τα 8 κιλα οριο στην καμπινα μην αγχωνεσαι ιδιαιτερα. Εμενα μου το ζυγισαν μονο οταν ταξιδεψα απο Γερμανια προς Ελλαδα, αλλα και τοτε δεν μου ειπαν τιποτα που ειχαμε ξεπερασει το οριο. Πανω κατω το ιδιο ισχυει και στο cargo. Για 1-2 κιλα παραπανω δεν θα σου κανουν θεμα.

Η σκεψη μου ειναι να παρω τα δυο επανω μαζι μου τα μιο ελαφρυα και τα αλλα 2 σε cargo. Ομως η επιτρεπομενες διαστασεις για κλουβακι στην καμπινα ειναι 55x40x23 εκ., που σημαινει οτι χωρανε τα 2 κοριτσια αλλα και ανετα δεν θα ειναι.. βεβαια θα βαλω τις δυο που λατρευονται και ειναι αγκαλια ολη την ωρα αλλα και παλι πιστευω οτι θα ειναι στριμωστα και με το στρες που μπορει να νοιωσουν δεν θελω να τις ταλαιπωρησω εννοειτε!
2 γατια σε μια γατοφορο μεσα στην καμπινα ΔΕΝ επιτρεπονται. Οπως επισης ΔΕΝ επιτρεπεται πανω απο 1 ζωο μεσα στην καμπινα ανα επιβατη. Αν ταξιδευεις μονη, μονο ενα γατι μπορεις να εχεις μαζι σου. Αν ταξιδευεις με παρεα, τοτε μπορεις να παρεις τοσα ζωα οση ειναι και η παρεα σου σε ξεχωριστες γατοφορους (αν και νομιζω οτι οι αεροπορικες θετουν ενα οριο 3 κατοικιδιων στην καμπινα ανα πτηση). Αν επιλεξεις να εχεις ενα γατι μεσα μαζι σου, τοτε επελεξε πανινη γατοφορο για να μην ανησυχεις για τις διαστασεις. Η δικη μου δεν ειχε τις διαστασεις που ζητουσαν. Δεν την μετρησαν.

Οποτε παμε στην αλλη λυση να πανω την μια μαζι μου στην καμπινα , οπου να ειναι ανετα στο κλουβακι της! και τα αλλα 3 σε cargo σε κλουβι πολυ μεγαλο εννοειτε! Στο τουριστικο γραφειο μου ειπαν οτι το κλουβι για cargo ειναι μεχρι 25 κιλα ( ειμαστε οκ για αυτο δεν το ξεπερναμε με 3 γατες και το βαρος του κλουβιου ) και οτι δεν τους νοιαζει ποσες γατες ειναι μεσα οτι κοιτανε τα κιλα του κλουβιου!!
Ναι, μπορεις να βαλεις και τις 3 μεσα. Εχω δει κοσμο που ταξιδευε με 2 μεγαλα σκυλια ετσι. Αλλα οπως ειπα και παραπανω, επικοινωνησε με την αεροπορικη εταιρια για σιγουρια γιατι στα ταξιδιωτικα γραφεια μπορει να κανουν και λαθος.

Εγω τωρα θελω να ρωτησω εαν καποιος εχει κανει ταξιδει παρομοιο με 4 κατοιδια, ειμαι οκ με 3 γατια στο κλουβι? Οντως επιτρεπετε? και που μπορω να προμευθευτω μεγαλα κλουβια με ροδακια και τα συναφι για αεροπλανο, καπως οικονομικο?
Μηπως να παρω 2 κλουβακια και να βαλω 2 και 2 γατια στο καθε κλουβι και να τα κανω με cargo? Η αληθεια ειναι η μια μου το μικρο μου ειναιι πολυ φοβιτσιαρα και μαλλον πανω θα την παρω τελικα μαζι μου στην καμπινα..
Επιτρεπεται και ειναι καλυτερα να τα εχεις μαζι παρα σε ξεχωριστα κλουβια. Μπορει να χαθουν, ποτε δεν ξερεις. Η αλλη λυση ειναι να κανεις 4 δρομολογια και να τα φερεις ενα-ενα ωστε να μη ταξιδεψουν cargo. Θα σου κοστισει ομως πιο ακριβα. Ψαξε κλουβια για σκυλους.

μεχρι και κλουβακι σαν πολυκατοικια σκευτηκα εαν υπαρχει! 2οροφο η 3 οροφο και με ροδακια! για να ειναι το καθε ενα ξεχωριστα και ανετα! Υπαρχει κατι τετοιο στο εμπορειο? γιατι εγω δεν βρισκω κατι τετοιο..
Επειτα μου προτεινε η κτηνιατρος για ηρεμιστηκο χαπακι κατα την διαρκεια της πτησης.. ειναι οντως καλο?? τις ηρεμη? γιατι διαβασα οτι μπορει να της προκαλεσει και υπερδιεγερση...
Ευχαριστω εκ των προτερων και μονο για τον κοπο σας που διαβασατε το κατεβατο μου!!!
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΗΡΕΜΙΣΤΙΚΟ. Μπορει να πεθανουν! Για να ειναι πιο ηρεμα, ειδικα αυτο που θα το εχεις μαζι σου στην καμπινα, προτεινω να σκεπασεις την γατοφορο με μια κουβερτα (αφησε ομως καποιο σημειο ελευθερο για να εισπνεει καθαρο αερα).

Στα αλλα που θα τα στειλεις cargo προτεινω να βαλεις αρκετο νερο και μαλιστα παγωμενο πριν ταξιδεψεις ωστε αν μεινουν πολλη ωρα εκτεθειμενα στον ηλιο να εχουν κρυο νερο να δροσιστουν.

Επισης σιγουρεψου οτι ολα τα ζωα σου εχουν μικροτσιπ και εχουν εμβολιαστει (μετα το τσιπαρισμα) για λυσσα τους τελευταιους 12 μηνες. Αν δεν εχουν εμβολιαστει και δεν εχουν τσιπ και τα κανεις αυτα τωρα, θα πρεπει να περιμενεις 21 ημερες πριν ταξιδεψεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ιφιγενεια25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ιφιγενεια25
H Ιφιγενεια25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Ιφιγενεια25 έγραψε στις 02:00, 03-08-16:

Κατερινα και Nelliel ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια για τις συμβουλες και τις υποδειξεις σας! Πραγματικα μου ειναι πολυ πολυ χρησημες!!!!!

Παράθεση

Mona

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mona
Ο Mona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Mona έγραψε στις 18:19, 07-11-16:

Καλησπέρα σας,

Έχω μια θηλυκή γάτα περίπου 2 χρόνων. Την πήρα σε αυτή την ηλικία, από φιλοζωική, ανεμβολίαστη και ξεκίνησα το καλοκαίρι τον εμβολιασμό.
Εκδηλώθηκε μια παροδική αναιμία, ως αιμολυτική αντίδραση με πτώση αιματοκρίτη σαν αποτέλεσμα της πρώτης δόσης του τριπλού εμβολίου (το οποίο έπρεπε να επαναληφθεί μετά από 1 μήνα, κάτι που δεν έγινε, φυσικά). Ακολούθησε αγωγή, αντιβίωση κλπ. για 10 μέρες περίπου. Η γάτα επανήλθε στα φυσιολογικά, δεν την έχω πάει ξανά για εμβόλιο, όμως.
Πρέπει, όμως, να της κάνω το εμβόλιο της λύσσας απαραίτητα, διότι πρόκειται να την πάρω μαζί μου μόνιμα στην Αγγλία. Δεν θέλω να της προκαλέσω ενδεχομένως μεγαλύτερο κακό, καθώς δεν ξέρω πώς θα αντιδράσει αυτή τη φορά, λόγω ιστορικού έχω τις επιφυλάξεις μου.

Γνωρίζει κανείς ποια είναι ακριβώς η διαδικασία στο check point του αεροδρομίου στην Αγγλία; Ελέγχουν, απλώς, το διαβατήριο ή κάνουν και δικές τους αιματολογικές εξετάσεις;
Υπάρχει άλλος τρόπος επίλυσης του θέματος πέραν του εμβολιασμού (που δε νομίζω, βέβαια);
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 09-11-16 στις 21:41. Αιτία: Προσαρμογή μέρους του κειμένου σύμφωνα με τους όρους χρήσης.
Παράθεση

iodani

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη iodani
H iodani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H iodani έγραψε στις 08:47, 30-04-17:

Καλημέρα!!

ετοιμάζομαι να μετακομίσω στο εξωτερικό την ερχόμενη εβδομάδα και θα πάρω μαζί μου το ενα απο τα τρια γατούλια μου. Θα ήθελα να ρωτήσω - αν ξέρει κάποιος - αν μπορούν να μου στείλουν οι δικοί μου τα άλλα δυο ασυνόδευτα.

Ευχαριστώ πολύ
Παράθεση

MariaTh92

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MariaTh92
H MariaTh92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H MariaTh92 έγραψε στις 15:20, 23-07-18:

Καλησπερα σε ολους!! Σε 6-7 περιπου μηνες θα μετακομισω στη μακρινη Αυστραλια, και φυσικα δεν μπορω να αφησω πισω τον καλυτερο φιλο μου ☺️ Υπαρχει καποιος εδω που να εχει κανει το ιδιο να με κατατοπισει; Η αν γνωριζετε καποια εταιρεια μεταφορας κατοικιδιων που να μπορει να βοηθησει; Γενικα οποια βοηθεια ευπροσδεκτη.. Η διαδικασια της προετοιμασιας δε με αγχωνει τοσο, οσο το πως θα ειναι ο γατος κατα τη διαρκεια του ταξιδιου! Προτεινομενες αεροπορικες- πληροφοριες- συμβουλες, ολα ευπροσδεκτα!
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 05:57, 18-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από MariaTh92
Καλησπερα σε ολους!! Σε 6-7 περιπου μηνες θα μετακομισω στη μακρινη Αυστραλια, και φυσικα δεν μπορω να αφησω πισω τον καλυτερο φιλο μου ☺️ Υπαρχει καποιος εδω που να εχει κανει το ιδιο να με κατατοπισει; Η αν γνωριζετε καποια εταιρεια μεταφορας κατοικιδιων που να μπορει να βοηθησει; Γενικα οποια βοηθεια ευπροσδεκτη.. Η διαδικασια της προετοιμασιας δε με αγχωνει τοσο, οσο το πως θα ειναι ο γατος κατα τη διαρκεια του ταξιδιου! Προτεινομενες αεροπορικες- πληροφοριες- συμβουλες, ολα ευπροσδεκτα!

Φανταζομαι γνωριζεις οτι στην Αυστραλια το ζωο πρεπει να μεινει 1 μηνα καραντινα και οτι πρεπει να καλυψεις το κοστος της καραντινας απο την τσεπη σου. Θελει μεγαλη προετοιμασια. Επικοινωνησε οπωσδηποτε με την πρεσβεια και ψαξε online τι χρειαζεται. Δεν ειναι καθολου ευκολη η διαδικασια για Αυστραλια.

Τα μεταφορικα ειναι το τελευταιο που θα επρεπε να σε απασχολει. Αν δεν εχεις ξεκινησει την διαδικασια, ισως θα ηταν καλη ιδεα να αλλαζες ημερομηνια στο ταξιδι σου. Δες εδω τι πρεπει να κανεις: http://www.agriculture.gov.au/cats-d...export-process
Παράθεση

MariaTh92

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MariaTh92
H MariaTh92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H MariaTh92 έγραψε στις 13:14, 18-08-18:

Τα εχω ψαξει ολα φυσικα, εχω ξεκινησει ολες τις διαδικασιες και περιμενω τα αποτελεσματα απο το RNATT για τη λυσσα αυτη τη στιγμη! Ο νομος περι καραντινας εχει αλλαξει και ειναι πλεον 10 μερες υποχρεωτικες. Δεν μου ειναι τοσο δυσκολα αυτα να τα οργανωσω, καθως η υπολοιπη οικογενεια μου ειναι ηδη εκει και μπορουν να τα κανονισουν απο εκει. Αυτο που με απασχολει ειναι το ταξιδι, γιατι πρεπει υποχρεωτικα να ταξιδεψει ως cargo, και επειδη ειναι μακρινο ταξιδι θελω αεροπορικη που να γνωριζω πως θα τον προσεχει, εαν καποιος εχει εμπειρια απο καμια και γνωριζει να με κατατοπισει
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους