Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,275 εγγεγραμμένα μέλη και 718,356 μηνύματα σε 22,593 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 349 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ο ''υπέροχος'' γείτονάς μου

ΝΟΣΤΡΑΔΑΜΟΣ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΝΟΣΤΡΑΔΑΜΟΣ
H ΝΟΣΤΡΑΔΑΜΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ΝΟΣΤΡΑΔΑΜΟΣ έγραψε στις 00:53, 23-01-13:

Έχω έναν ''υπέροχο'' γείτονα που με το που θα βγει ο γάτος μου έξω από την πόρτα έρχεται και χτυπάει τα κουδούνια και απειλεί με μηνύσεις ότι δήθεν το γατί μου αποτελεί εστία μικροβίων για την οικογένειά του και το 5χρονο παιδί του και ότι δεν πρέπει να βρίσκετε καθόλου στο κοινόχρηστο χώρο χωρίς να είμαστε μαζί του (μιλάμε για 5 λεπτά που είχα κατέβει να πετάξω σκουπίδια..........)
Αναρωτιέμαι τι μυαλό μπορεί να κουβαλάει κάποιος......
και μιλάμε για ένα γάτο κούκλο εμβολιασμένο, στειρωμένο και κάθε τρεις και λίγο επειδή πηδάει από το μπαλκόνι τον κάνω μπάνιο ( και του αρέσει κιόλας )αλλά μου τα έχωσε ο κτηνίατρος .......ΟΛΑ!!!!
Η αντιμετώπιση μου ήταν'''... ότι βαριέμαι να ασχοληθώ μαζί σου και στην προκειμένη κανε μου μήνυση!! '', όλα αυτά έγιναν στις 11:30 το βράδυ!!!!
Ο κόσμος έχει αρχίσει και γίνετε επικίνδυνα κακός!!!!
Δώστε ιδέες......

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,452 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:47, 23-01-13:

Καλημερα.
Η ιδεα ειναι,να μην βγαινει καθολου εξω απο το σπιτι.Το πιο σημαντικο,γιατι κινδυνευει απο αυτον τον γειτονα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catpower

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catpower
H catpower αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H catpower έγραψε στις 15:54, 23-01-13:

Kαλησπέρα και από εμένα..σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί εχθές είχα και εγώ μια παρόμοια εμπειρία..δυστυχώς οι σκατόψυχοι είναι πολλοί και μια συμβουλή μην τους πηγαίνεις κόντρα γιατί θα βρουν τρόπο να κάνουν κακό στα ζωάκια,δεν λογαριάζουν τίποτα!
Εψαχνα μήνες για ένα σπίτι με αυλή,επιτέλους το βρήκα και μπορώ να έχω τα γατονάκια μου,μέσα δεν χωράνε άλλα και φροντίζω κάποια έξω,είναι όλα στειρωμένα,εμβολιασμένα,αποπαρασιτωμένα και με τις αμμους τους και ενώ όλα κυλούσαν ήρεμα πετάγεται η απέναντι σαν μην πω τι να μου πει να διώξω τις γάτες μου γιατί σιχαίνεται τις τρίχες και δεν μπορεί να ανοίξει το παράθυρο της...
Σκέφτηκε λέει να ρίξει φόλες
Με πολύ ήρεμο τρόπο της εξήγησα όσα για εσάς είναι ευνόητα αν και δαγκωνομουν και απλά ήθελα να τη πλακώσω...ακόμη όμως δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω..φοβάμαι να πω την αλήθεια!
Αν έχετε κάποια ιδέα θα βοηθούσε και εμένα...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 15:59, 23-01-13:

Μήπως να μαγνητοσκοπούσες την επόμενη συζήτησή σας που θα επαναλαμβάνει πως θέλει να ρίξει φόλα; Να έχεις το νου σου, κλείδωνε την καγκελόπορτά σου, να μην μπορεί κανείς να μπει να τα ταΐσει μες στον χώρο σου. Τώρα αν βγαίνουν έξψ από την αυλή να έχεις τον νου σου, αν δεις κάτι ύποπτο να έχεις πάντα παραμάσχαλα τη φωτογραφική... Εμείς θα καταγγείλουμε αυτούς, όχι αυτοί εμάς...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elko
H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 16:12, 23-01-13:

Χμ... αν και δεν μου πολυαρέσει να ανακατεύεται η "αστυνομία" γενικά....
Νομίζω πως υπάρχει η δυνατότητα να "καταγγείλεις" σε κάποιο Α.Τ. ότι ο γείτονας απειλεί για φόλα. Δεν είναι φυσικά αδίκημα κι ούτε θα κάνει η αστυνομία κάτι, όμως 1. σε κατοχυρώνει σε περίπτωση που όντως το κάνει να μπορέσεις να τον "κηνυγήσεις", που βέβαια δεν θα αναστρέψει το γεγονός, όμως θα αποτρέψει ίσως την επανάληψή του και 2. η αναφορά και μόνο ότι έχεις προχωρήσει σε καταγγελία μπορεί να αποτρέψει τον σκατόψυχο εν λόγω γείτονα από το να κάνει καμιά κουταμάρα.
Επίσης catpower να της πεις πως αν σιχαίνεται τις τρίχες να κάνει αποτρίχωση συχνότερα, και αν αποφασίσεις να την πλακώσεις να με πάρεις τηλέφωνο!

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 17:00, 23-01-13:

Φυσικά, σε κανέναν δεν αρέσει, αλλά για όσα ακριβώς λες κι εσύ αξίζει τον κόπο να έχεις κάποια στοιχεία στα χέρια σου... Στο κάτω-κάτω αυτοί είναι οι εγκληματίες, όχι εσύ... Έλεος με τον πόνο του καθενός δηλαδή...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 17:14, 23-01-13:

Παιδια το πιστεύετε ότι βάζω και βγάζω την Χουανίτα κρυφά έξω απο την πολυκατοικία όταν ειναι να την πάω στον κτηνίατρο για να μην την δούν οι ένοικοι;;;;
και μια φορά με πετυχαινει μια απο το διπλανο διαμέρισμα και εκεινη την ώρα σκέφτομαι "φακ!!!", και μου αρχισε τις ιστορίες τύπου, "και εγώ θέλω να πάρω γατα αλλά οι κόρες μου δεν με αφήνουν γιατι λένε έχουν μικρόβια...." και τέτοια κουραφέξαλα. Έλεος!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,452 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:23, 23-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από tz3nh
Παιδια το πιστεύετε ότι βάζω και βγάζω την Χουανίτα κρυφά έξω απο την πολυκατοικία όταν ειναι να την πάω στον κτηνίατρο για να μην την δούν οι ένοικοι;;;;
και μια φορά με πετυχαινει μια απο το διπλανο διαμέρισμα και εκεινη την ώρα σκέφτομαι "φακ!!!", και μου αρχισε τις ιστορίες τύπου, "και εγώ θέλω να πάρω γατα αλλά οι κόρες μου δεν με αφήνουν γιατι λένε έχουν μικρόβια...." και τέτοια κουραφέξαλα. Έλεος!!!
Να μην φοβασαι.
Ο νομος ειναι ξεκαθαρος.Επιτρεπονται μεχρι 2 κατοικιδια στο διαμερισμα,ακομα και αν ο κανονισμος της πολυκατοικιας το απαγορευει.Ο νομος ειναι υπερανω του κανονισμου.Απλα,ΠΡΕΠΕΙ να μενουν στο διαμερισμα μας και οχι σε κοινοχρηστους χωρους.
Και αστους να λενε και να σκουζουν.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 23:07, 23-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από catpower
Kαλησπέρα και από εμένα..σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί εχθές είχα και εγώ μια παρόμοια εμπειρία..δυστυχώς οι σκατόψυχοι είναι πολλοί και μια συμβουλή μην τους πηγαίνεις κόντρα γιατί θα βρουν τρόπο να κάνουν κακό στα ζωάκια,δεν λογαριάζουν τίποτα!
Εψαχνα μήνες για ένα σπίτι με αυλή,επιτέλους το βρήκα και μπορώ να έχω τα γατονάκια μου,μέσα δεν χωράνε άλλα και φροντίζω κάποια έξω,είναι όλα στειρωμένα,εμβολιασμένα,αποπαρασιτωμένα και με τις αμμους τους και ενώ όλα κυλούσαν ήρεμα πετάγεται η απέναντι σαν μην πω τι να μου πει να διώξω τις γάτες μου γιατί σιχαίνεται τις τρίχες και δεν μπορεί να ανοίξει το παράθυρο της...
Σκέφτηκε λέει να ρίξει φόλες
Με πολύ ήρεμο τρόπο της εξήγησα όσα για εσάς είναι ευνόητα αν και δαγκωνομουν και απλά ήθελα να τη πλακώσω...ακόμη όμως δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω..φοβάμαι να πω την αλήθεια!
Αν έχετε κάποια ιδέα θα βοηθούσε και εμένα...
σε περιπτωση που δεν το εχεις κανει ηδη πες της οτι αυτο που απειλει οτι θα κανει λεγεται εγκλημα και συνεπαγεται ποινη.

Άρθρο 16
Κακοποίηση των ζώων
α. Με την επιφύλαξη ειδικά προβλεπόµενων περιπτώ-
σεων της ισχύουσας κοινοτικής και εθνικής νοµοθεσίας,
καθώς και της διάταξης του τρίτου εδαφίου της παρα-
γράφου 4 του άρθρου 9 απαγορεύεται ο βασανισµός, η
κακοποίηση, η κακή και βάναυση µεταχείριση οποιουδή-
ποτε είδους ζώου, καθώς και οποιαδήποτε πράξη βίας
κατ’ αυτού, όπως ιδίως η δηλητηρίαση, το κρέµασµα, ο
πνιγµός, το κάψιµο, η σύνθλιψη και ο ακρωτηριασµός.

Άρθρο 20
Ποινικές κυρώσεις
2. Οι παραβάτες των διατάξεων των παραγράφων α΄
και β΄ του άρθρου 16 τιµωρούνται µε ποινή φυλάκισης
τουλάχιστον ενός έτους και χρηµατική ποινή από πέντε
χιλιάδες (5.000) έως δεκαπέντε χιλιάδες (15.000) ευρω.

αυτο σε περιπτωση που δεν το ξερει, για να το μαθει. και ειναι πολυ σημαντικο αυτο που λεει η elko να το αναφερεις στο οικειο Α.Τ.
επειδη απ οσο εχω δει αυτοι οι σκατοψυχοι δεν λογαριαζουν οπως λες ουτε τα ζωα ουτε εμας που τα αγαπαμε, ο μονος τροπος να τους ταρακουνησεις ειναι απειλωντας τους με τις συνεπειες που ο ιδιος ο νομος οριζει ( αν και αυτο με το πλακωμα το χω απωθημενο με κατι τετοιους ). μια προχειρη φωτοτυπια του νομου θα βοηθησει

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 23:22, 23-01-13:

Οκ ολα αυτα, αλλα αννα πως θα μπορει να αποδείξει πχ οτι η συγκεκριμενη εριξε φολα στα γατια της αν δεν την δει ή το αν τα κακοποίησε αν παλι δεν την δεί;
Εγω θα σε συμβουλευα να της πεις να παει να πνιγει και κουμαντο σπιτι της.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tz3nh : 23-01-13 στις 23:29.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 23:45, 23-01-13:

Εγώ πάλι θα σε συμβούλευα να κάνεις υπομονή και να την πας με το μαλακό.Εξήγησε της, ότι τα γατάκια έχουν περίθαλψη και είναι υγιή.Αν δεις ότι δεν καταλαβαίνει και συνεχίζει να σε απειλεί, τότε προχώρα σε πιο δραστικές λύσεις, όπως αυτές που σου λένε τα κορίτσια παραπάνω.

Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lili.
H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 429 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 23:52, 23-01-13:

και μενα να παει να πνιγει θα μου ερχοταν να του/της πω αλλα πρεπει να υπαρχει υπομονη σε τετοιες περιπτωσεις διοτι ο κοσμος ειναι κακος! κατ'εμε καλυτερα θα ειναι η γατουλα να ειναι μονο εντος σπιτιου!

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

H tz3nh έγραψε στις 00:08, 24-01-13:

και ξαναρωτω. πες οτι της αναφερει νομους και τα σχετικά αν αυτη της βάλει φόλα και δεν το δεί η κοπέλα πως θα μπορει να αποδείξει οτι η συγκεκριμένη το έκανε? ακόμα και νομικά να την πάει.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:12, 24-01-13:

Εαν εχεις κανει επισημα καταγγελια στο τοπικο αστυνομικο τμημα (θελει λεφτα βεβαια, δεν γινεται τζαμπα), αν συμβει οτιδηποτε πρωτα εκεινην θα μπαγλαρωσουν. Μας το ειπε αστυνομικος που φεραμε εμεις και καποιοι αλλοι γειτονες γιατι το καλοκαιρι οι φολες πεφτανε συννεφο. Οταν τρεχει λεει η καταγγελια οσος καιρος και να περασει, αυτο το συγκεκριμενο ατομο θα πιασουν πρωτα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

H tz3nh έγραψε στις 00:16, 24-01-13:

Καλό!

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 00:27, 24-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Εαν εχεις κανει επισημα καταγγελια στο τοπικο αστυνομικο τμημα (θελει λεφτα βεβαια, δεν γινεται τζαμπα), αν συμβει οτιδηποτε πρωτα εκεινην θα μπαγλαρωσουν. Μας το ειπε αστυνομικος που φεραμε εμεις και καποιοι αλλοι γειτονες γιατι το καλοκαιρι οι φολες πεφτανε συννεφο. Οταν τρεχει λεει η καταγγελια οσος καιρος και να περασει, αυτο το συγκεκριμενο ατομο θα πιασουν πρωτα.
Αρχική Δημοσίευση από tz3nh
και ξαναρωτω. πες οτι της αναφερει νομους και τα σχετικά αν αυτη της βάλει φόλα και δεν το δεί η κοπέλα πως θα μπορει να αποδείξει οτι η συγκεκριμένη το έκανε? ακόμα και νομικά να την πάει.
καταρχας ας ελπισουμε οτι η αναφορα του νομου κ της σχετικης ποινης θα την προβληματισει (αν δεν νιωθει με ολα τα υπολοιπα λογικα επιχειρηματα) γιατι συνηθως ειναι και ανενημερωτοι οι περισσοτεροι.
το θεμα της αποδειξης προφανως ειναι δυσκολο (καποιοι βαζουν καμερες) αλλα οντως αν καταγραφει αυτη η απειλη σε αστυνομικο τμημα και μετα γινει καταγγελια για δηλητηριαση ακομη και χωρις να ειναι επωνυμη η ερευνα της αστυνομιας θα αρχισει απο αυτον που ειχε απειλησει επειδη προκειται για αυτεπαγγελτως διωκομενο εγκλημα η καταγγελια δεν κοστιζει απολυτως τιποτα βασω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anna 21 : 24-01-13 στις 00:57.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:31, 24-01-13:

Σοβαρα μιλας, εμας μας ειπαν οτι πρεπει να πληρωσουμε 100 ευρω.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 01:00, 24-01-13:

δυστυχως οι αστυνομικοι πολλες φορες δεν ξερουν τι ισχυει. ειδικα για περιστατικα με ζωα. σε παραπεμπω εδω για περισσοτερες πληροφοριες! https://www.facebook.com/groups/2063...6716056052146/ και εδω πιο συγκεκριμενα για το θεμα του παραβολου https://www.facebook.com/groups/2063...8306582559758/

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anna 21 : 24-01-13 στις 01:10.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 09:32, 24-01-13:

Σ' ευχαριστω πολυ Αννα μου, δυστυχως ομως δεν μπορω να δω τα links που εβαλες, ειναι κλειστες ομαδες απ' οτι καταλαβα και δεν μπορει να δει το περιεχομενο ο καθενας. Παντως θα το εχω υπ' οψιν.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 11:37, 24-01-13:

Βάσω μου από όσο αντιλάμβάνομαι, είναι δύο οι περιπτώσεις.
Η θα πας στον Εισαγγελέα, να πάρεις εισαγγελική παραγγελία, την οποία θα δωσεις στο ΑΤ της περιοχής σου για να κάνουν συστάσεις σε κάποιον (ο οποίος πχ απειλεί ότι θα κάνει κακό σε ένα ζώο)
Η στην περίπτωση που έχουν πεθάνει ηδη ζωα από φόλα, πας στο αστυνομικό τμήμα και ζητάς να κάνεις μήνυση, είτε κατά κάποιου συγκεκριμένου (αν έχεις βάσιμες ενδειξεις για το πρόσωπο) είτε κατά αγνώστων.Τότε και για να υποβάλλεις την μήνυση χρειάζεται να πληρώσεις 100 ευρώ παράβολο.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:24, 24-01-13:

Τελικα ετσι καναμε κι εμεις, το καναμε μαζι με αλλους γειτονες που ειναι κι αυτοι φιλοζωοι. Πρωτα της εκαναν συστασεις αφου εψαξαν τον εξωτερικο χωρο του σπιτιου της και μετα πηγαμε μερικοι γειτονες μαζι στο τμημα και καναμε μηνυση κατα αγνωστων. Μας ειπαν πως αν ξανασυμβει οτιδηποτε πρωτα πρωτα αυτην τη σιχαμενη θα μπουζουριασουν.
Και τα 100 ευρω τα δωσαμε ολοι μαζι και ετσι δεν μας φανηκε πολυ, εγω συγκεκριμενα εδωσα 20 ευρω.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catpower

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catpower
H catpower αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H catpower έγραψε στις 15:40, 24-01-13:

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια
Έχω περιφράξει την αυλή μα όπως ξέρετε αν τα γατιά θέλουν να βολτάρουν σκαρφαλώνουν παντου τα αιλουράκια..
Την παρακολουθώ..την ενημέρωσα για τους νόμους και η επόμενη συζήτηση μας θα ηχογραφηθεί!
Αν δω τίποτα περίεργο θα την κάνω να μετακομίσει την πατσαβούρα,είναι έγκυος και έχει φρικάρει γιατί κάποιοι γυναικολόγοι είναι απαράδεκτοι με τις συμβουλές που δίνουν για τα ζώα!
Και η κατάσταση της πραγματικά δεν θα με εμποδίσει να γίνω κάφρος...με αυτά τα θέματα τρελαίνομαι!!!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 15:46, 24-01-13:

Αφού είναι έγκυος άρα θα είναι και νεαρή σε ηλικία, πες της να διαβάσει για το τοξόπλασμα και να ξεστραβωθεί και στην τελικά αν δεν αγγίξει γάτα δε θα πάθει τίποτα (όχι πως αλλιώς θα πάθει αλλά καταλαβαίνετε τώρα, με δαύτους δε βγάζεις άκρη)... Το λοιπόν ας κάνει και μια εξέταση αίματος να τελειώνουμε.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 17:03, 24-01-13:

Σ' ευχαριστω πολυ Αννα μου, δυστυχως ομως δεν μπορω να δω τα links που εβαλες, ειναι κλειστες ομαδες απ' οτι καταλαβα και δεν μπορει να δει το περιεχομενο ο καθενας. Παντως θα το εχω υπ' οψιν.
Αρχική Δημοσίευση από le chat noir
Βάσω μου από όσο αντιλάμβάνομαι, είναι δύο οι περιπτώσεις.
Η θα πας στον Εισαγγελέα, να πάρεις εισαγγελική παραγγελία, την οποία θα δωσεις στο ΑΤ της περιοχής σου για να κάνουν συστάσεις σε κάποιον (ο οποίος πχ απειλεί ότι θα κάνει κακό σε ένα ζώο)
Η στην περίπτωση που έχουν πεθάνει ηδη ζωα από φόλα, πας στο αστυνομικό τμήμα και ζητάς να κάνεις μήνυση, είτε κατά κάποιου συγκεκριμένου (αν έχεις βάσιμες ενδειξεις για το πρόσωπο) είτε κατά αγνώστων.Τότε και για να υποβάλλεις την μήνυση χρειάζεται να πληρώσεις 100 ευρώ παράβολο.
sorry νομιζα οτι ειναι ανοιχτη. ναι για να υποβαλλεις μηνυση χρειαζονται τα 100 ευρω. αλλα η κακοποιηση ζωου διωκεται αυτεπαγγελτως που σημαινει οτι αρκει να καταγγειλεις το περιστατικο. απο εκει και περα η αστυνομια υποχρεουται να κινηθει.
( 36ΚΠΔ: "όταν δεν απαιτείται αίτηση ή έγκληση η ποινική δίωξη κινείται αυτεπάγγελτα ύστερα από αναφορά, μήνυση ή άλλη είδηση ότι διαπράχθηκε αξιόποινη πράξη". Άρθρο 37:" οι ανακριτικοί υπάλληλοι οφείλουν να ανακοινώσουν χωρίς χρονοτριβή στον αρμόδιο εισαγγελέα οτιδήποτε πληροφορούνται με κάθε τρόπο για αξιόποινη πράξη που διώκεται αυτεπαγγέλτως".)

σε παρεπεμα στο παρακατω κειμενο:
Τι κάνουμε αν η Αστυνομία δεν συλλαμβάνει εκείνους που κακοποιούν ζώα;

- Αν κάνετε καταγγελία (όχι μήνυση γιατί αυτή απαιτεί την πληρωμή του παραβόλου των 100 ευρώ) στην Αστυνομία για κακοποίηση ζώου και οι αστυνομικοί αδιαφορούν και δεν κινούν την αυτόφωρη διαδικασία κρατήστε αρχικά τα στοιχεία τους.

- Στη συνέχεια διαμαρτυρηθείτε εντόνως στον διοικητή του συγκεκριμένου αστυνομικού τμήματος για την ολιγωρία των αστυνομικών οργάνων.

- Η κακοποίηση ζώου είναι πλημμέλημα και μάλιστα βαρύ πλημμέλημα, γι’ αυτό και ο νομοθέτης προβλέπει ποινές φυλάκισης πάνω από ένα έτος αλλά και χρηματικό πρόστιμο.

- Ο ποινικός κώδικας προβλέπει την αυτεπάγγελτη δίωξη για όλα τα ποινικά αδικήματα (για όσα δεν διώκονται κατ’ έγκλιση και δεν απαιτούν το φυσικό πρόσωπο - δηλαδή το θύμα - να μηνύσει τον δράστη).

- Τα ποινικά αδικήματα εις βάρος των ζώων διώκονται με αυτεπάγγελτη δίωξη και επιδέχονται την αυτόφωρη διαδικασία (σύλληψη του δράστη εντός 24ωρου από την ώρα, που έγινε π.χ. η καταγγελία ή διαπιστώθηκε το έγκλημα).

- Αν οι αστυνομικοί συνεχίζουν να αδιαφορούν τότε επικοινωνήστε με το φιλοζωικό σωματείο της περιοχής σας, τα μέλη του οποίου συνήθως γνωρίζουν περισσότερα και μπορούν να σας καθοδηγήσουν.

- Επικοινωνήστε με τις τρεις φιλοζωικές ομοσπονδίες για να σας καθοδηγήσουν αν τα τοπικά σωματεία δεν γνωρίζουν ή δεν μπορούν.

1.Πανελλαδική Φιλοζωική και Περιβαλλοντική Ομοσπονδία
2.Πανελλήνια Φιλοζωική Ομοσπονδία
3.Ομοσπονδία Ζωοφιλικών Σωματείων Αττικής και Σαρωνικού

- Απευθυνθείτε στους δικηγορικούς συλλόγους των νομών, όπου διαπιστώθηκε το έγκλημα και η αδιαφορία των αστυνομικών αρχών.

- Δημοσιοποιήστε το γεγονός στα τοπικά Μ.Μ.Ε. εκθέτοντας τους συγκεκριμένους δημοσίους υπαλλήλους, που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

- Κάθε αστυνομικός που δεν κάνει αυτό που ορίζει η νομοθεσία και οι διαταγές της ΕΛ.ΑΣ. (τις οποίες μπορείτε να δείτε εδώ και εδώ) σχετικά με το πόσο σοβαρά πρέπει να αντιμετωπίζουν τα εγκλήματα και τα κατά τόπους Αστυνομικά Τμήματα κινδυνεύει με κυρώσεις (βαθμού και άλλες).

- Μην επιτρέπετε στους αστυνομικούς να σας χλευάζουν επειδή νοιάζεστε για τα ζώα.

- Μην χάνετε την ψυχραιμία σας, μιλήστε σοβαρά, και δείξτε, ότι είστε αποφασισμένοι να τους εκθέσετε, εξαιτίας είτε της άγνοιας τους, που είναι ανεπίτρεπτη (αλλιώς ας αλλάξουν δουλειά), της αδιαφορίας τους («δε βαριέσαι αδέσποτο είναι», «εσένα τι νοιάζει»), ή της επιδίωξης συγκάλυψης του δράστη (αν είναι γνωστός κάτι που στις μικρές κοινωνίες συμβαίνει πολύ συχνά).

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,667 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 17:25, 24-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Να μην φοβασαι.
Ο νομος ειναι ξεκαθαρος.Επιτρεπονται μεχρι 2 κατοικιδια στο διαμερισμα,ακομα και αν ο κανονισμος της πολυκατοικιας το απαγορευει.Ο νομος ειναι υπερανω του κανονισμου.Απλα,ΠΡΕΠΕΙ να μενουν στο διαμερισμα μας και οχι σε κοινοχρηστους χωρους.
Και αστους να λενε και να σκουζουν.
Πουπουλίνα μου αυτό επαναλαμβάνω κι εγώ συνέχεια σε γνωστούς κ φίλους (ευτυχώς στην πολυκατοικία μου δεν έχουν πρόβλημα με γάτες, υπάρχει κι άλλο ένα ζευγάρι που έχει γάτα), αλλά 3 φίλοι μου δικηγόροι (η μία έχει γάτο η ίδια) μου είπαν ότι ο κανονισμός υπερισχύει του νόμου κ δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...πολύ θα ήθελα κάποιος να μπορεί να το επιβεβαιώσει αυτό για το νόμο.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 17:49, 24-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Fideloudi
Πουπουλίνα μου αυτό επαναλαμβάνω κι εγώ συνέχεια σε γνωστούς κ φίλους (ευτυχώς στην πολυκατοικία μου δεν έχουν πρόβλημα με γάτες, υπάρχει κι άλλο ένα ζευγάρι που έχει γάτα), αλλά 3 φίλοι μου δικηγόροι (η μία έχει γάτο η ίδια) μου είπαν ότι ο κανονισμός υπερισχύει του νόμου κ δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...πολύ θα ήθελα κάποιος να μπορεί να το επιβεβαιώσει αυτό για το νόμο.
μην αγχωνεσαι καθολου ο νομος ειναι πολυ σαφης ως προς αυτο το θεμα

Άρθρο 8
Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες
1. Επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόµενων ζώων συ-
ντροφιάς σε κάθε κατοικία. Στις πολυκατοικίες, που απο-
τελούνται από δύο διαµερίσµατα και πάνω, επιτρέπεται
η διατήρηση δεσποζόµενων ζώων συντροφιάς σε κάθε
διαµέρισµα µε την προϋπόθεση ότι αυτά: α) διαµένουν
στο ίδιο διαµέρισµα µε τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχό
τους, β) δεν παραµένουν µόνιµα στις βεράντες ή στους
ανοιχτούς χώρους του διαµερίσµατος, γ) η παραµονή
στα διαµερίσµατα πολυκατοικιών τελεί υπό την επιφύλα-
ξη της τήρησης των κανόνων ευζωίας, των υγειονοµικών
διατάξεων και των αστυνοµικών διατάξεων περί κοινής
ησυχίας και δ) έχουν ελεγχθεί ηλεκτρονικά, έχουν ση-
µανθεί, καταγραφεί και φέρουν βιβλιάριο υγείας.
Δεν µπορεί να απαγορευθεί η διατήρηση ζώων συ-
ντροφιάς µε τον κανονισµό της πολυκατοικίας, εφόσον
πληρούνται οι προϋποθέσεις του προηγούµενου εδαφί-
ου. Με τον ίδιο κανονισµό µπορεί να περιορίζεται ο µέγι-
στος αριθµός των ζώων, που επιτρέπονται, στα δύο (2)
ζώα ανά διαµέρισµα.

Ειναι σαφες οτι αν τηρεις τις παραπανω προυποθεσεις εχεις οσα ζωα θες απ τη στιγμη που δε λεει κατι ο κανονισμος της πολυκατοικιας. ΑΝ ομως ο κανονισμος οριζει αριθμητικο περιορισμο(απο 2 και πανω) σε δεσμευει. παντως ο κανονισμος δεν μπορει να σου απαγορευσει ουτε το να εχεις γενικα ζωα ουτε το να εχεις απο 2 και κατω.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:10, 24-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Fideloudi
ΟΧΙ,οχι,οχι καθετα οχι!!!!
Ειμαι τοσο σιγουρη..οσο δεν μπορεις να φανταστεις.Την τυφλα τους ξερουν αυτοι οι δικηγοροι,με το συμπαθειο.
Ειναι γνωστο οτι οι δικηγοροι συνηθως εξειδικευονται σε ενα αντικειμενο,και δυστυχως ελαχιστα γνωριζουν για την νομοθεσια που αφορα τα ζωα.
Ποιο ξεκαθαρο δεν μπορει να το κανει ο νομος

Δεν μπορεί να απαγορευθεί η διατήρηση ζώων συντροφιάς με τον κανονισμό της πολυκατοικίας, εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις του προηγούμενου εδαφίου. Με τον ίδιο κανονισμό μπορεί να περιορίζεται ο μέγιστος αριθμός των ζώων, που επιτρέπονται, στα δύο (2) ζώα ανά διαμέρισμα.
Αρθρο 8.
Ποτε δεν λεω κατι για σιγουρο,οταν δεν ειμαι σιγουρη.
Αυτο που οντως δεν ειμαι σιγουρη,ειναι αν στο συμφωνητικο που κανει καποιος,οταν ενοικιαζει ενα διαμερισμα,υπαρχει ο ορος οτι απαγορευονται κατοικιδια.Και αυτο..γιατι το δεχεται με την υπογραφη του.ΟΧΙ ομως απο τον κανονισμο της πολυκατοικιας.Αυτο ειναι 100/100 σιγουρο,το λεει ο ιδιος ο νομος.Και ο νομος που εχω βαλει ειναι κοπυ,απο το pdf του νομου.Δεν ειναι απο καποιο δημοσιευμα η απο καποια αλλη ιστοσελιδα.

Παράθεση

l_stellitsa_l

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη l_stellitsa_l
H l_stellitsa_l αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (έλα ντε....40 σίγουρα πάντως:) έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H l_stellitsa_l έγραψε στις 15:06, 29-01-13:

Τελικά σκατόψυχοι "γείτονες" υπάρχουν παντού!! ( συγχωρέστε μου την έκφραση αλλά με έχουν σκάσει κι εμενα!!)
Και είστε τυχεροί Βάσω που στο ΑΤ της περιοχής σας υπάρχουν όργανα που κάνουν την δουλειά τους! Εμείς, μετά ακόμη και από εισαγγελική παραγγελία, αντιμετωπιστήκαμε ειρωνικά και ο τότε αξιωματικός υπηρεσίας καθώς και ο δημοτικός αστυνομικός μας αγνόησαν και μας χλεύασαν λέγονατας μας για να προστατέψουμε τις γατούλες να τις πάρουμε από εκεί και να τις πάμε αλλού. Που αλλού ρωτάω, δεν ξέρω , δεν με νοιάζει, υπάρχουν και οι φιλοζωικές οργανώσεις μου λέει. Δηλαδή, φροντίζουμε, στειρώνουμε, σιτίζουμε, εμβολιάζουμε, κάνουμε την δουλειά του εκάστοτε Δήμου που είναι υποχρεωμένος από το νόμο για όλα αυτά και βρίσκουμε και τον μπελά μας και από πάνω!
Σκεφτείτε οτι ο δημοτικός αστυνομικός μου είπε ότι αν έμενε στην γειτονιά μας με την έγγυο γυναίκα του, θα κολλόυσε τοξόπλασμα από την σκόνη που θα έμπαινε σπίτι! Μόνο εγκεφαλικό που δεν έπαθα από την αμάθεια του!! Και όταν του είπα τον τρόπο που μπορεί να κολλήσει, μου απάντησε, να, μπορεί να σκοντάψω και να πέσω πάνω σε κακάκια γάτας και να κολλήσω!! έλεος πραγματικά!!!
Και εννοείται ότι παρέδωσα επιστολή στον Δήμο να πάρει θέση που πρωτοκολλήθηκε τον Σεπτέμβριο και ακόμα περιμένω απάντηση....
Γιατί οι άνθρωποι δεν μπορούν να καταλάβουν ότι ο κόσμος δεν τους ανήνει επιτέους;;; Γιατί να μην μπορούν να δεχτούν να συμβιώνουν και με τα υπόλοιπα πλάσματα;; Έλεος πια!!!!!

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 18:56, 30-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
ΟΧΙ,οχι,οχι καθετα οχι!!!!
Ειμαι τοσο σιγουρη..οσο δεν μπορεις να φανταστεις.Την τυφλα τους ξερουν αυτοι οι δικηγοροι,με το συμπαθειο.
Ειναι γνωστο οτι οι δικηγοροι συνηθως εξειδικευονται σε ενα αντικειμενο,και δυστυχως ελαχιστα γνωριζουν για την νομοθεσια που αφορα τα ζωα.
Ποιο ξεκαθαρο δεν μπορει να το κανει ο νομος
Λίγο άσχετο με την κουβέντα, αλλά ρε γαμώτο είναι δυνατόν να είσαι δικηγόρος και να νομίζεις ότι ο κανονισμός της εκάστοτε πολυκατοικίας είναι πάνω από το νόμο; Αυτό δεν έχει να κάνει με τον τομέα στον οποίο εξειδικεύτηκες, για όνομα του θεού δηλαδή.

Αλλά, να μου πεις, εδώ υπάρχουν άνθρωποι που νομίζουν ότι θα σκοντάψουν, θα πέσουν πάνω σε κακά γάτας (?!?!??) και θα κολλήσουν τοξόπλασμα..

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 20:25, 30-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Λίγο άσχετο με την κουβέντα, αλλά ρε γαμώτο είναι δυνατόν να είσαι δικηγόρος και να νομίζεις ότι ο κανονισμός της εκάστοτε πολυκατοικίας είναι πάνω από το νόμο; Αυτό δεν έχει να κάνει με τον τομέα στον οποίο εξειδικεύτηκες, για όνομα του θεού δηλαδή.

Αλλά, να μου πεις, εδώ υπάρχουν άνθρωποι που νομίζουν ότι θα σκοντάψουν, θα πέσουν πάνω σε κακά γάτας (?!?!??) και θα κολλήσουν τοξόπλασμα..

ειπα να μην πω τιποτα πιο πανω αλλα τωρα δεν μπορω να μην απαντησω!
ο προβληματισμος καταρχην αν υπερισχυει ο νομος η κανονισμος πολυκατοικιας ειναι λαθος. οπως ειπα και πιο πανω ο κανονισμος σε δεσμευει αν οριζει αριθμητικο περιορισμο ( σε καθε περιπτωση απο 2 και πανω). θεμα ποιο απ τα 2 υπερισχυει θα υπηρχε σε εντελως διαφορετικη περιπτωση και φυσικα θα υπερισχυε ο νομος (δλδ προφανως δεν μπορει να απαγορευσει ο κανονισμος να εχεις ζωα γενικα).

απο εκει και περα ομως οι δικηγοροι δεν ειναι μηχανες που ξερουν νομους απεξω (οπως νομιζουν οι περισσοτεροι) αλλωστε κατι τετοιο θα ηταν αδυνατο μιας κ βγαινουν καθε μερα καινουργιοι. οι δικηγοροι κ γενικα οι νομικοι πρεπει να ξερουν να ερμηνευουν σωστα τον εκαστοτε νομο. ειναι γεγονος οτι ο συγκ νομος ειναι εντελως αδιαφορος για το νομικο κοσμο. δλδ αν ενας δικηγορος δεν εχει ασχοληθει με παρομοια υποθεση (που μεχρι τωρα δεν υπηρχαν καν τετοιες υποθεσεις) κατα 99,9% δε θα ξερει ουτε οτι υπαρχει νεος νομος, ουτε τι λεει αυτος- αυτο δεν τον καθιστα ασχετο... και φυσικα αν δε γνωριζει καλυτερα να μη δινει και συμβουλες...

τωρα ως προς την εξειδικευση οντως στο συγκ θεμα δεν εχει καμια σημασια. ειμαι σιγουρη οτι οποιος νομικος εχει διαβασει αυτο το νομο μπορει να καταλαβει τι παιζει με τον αριθμητικο περιορισμο.

και ολα αυτα τα γνωριζω ως τελειοφοιτη νομικης

Παράθεση

helonitsa1965 (Ελένη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη helonitsa1965
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H helonitsa1965 έγραψε στις 18:34, 16-02-13:

Καλησπέρα κι από μένα. Γράφω σ'αυτή την ενότητα γιατί κι εγώ έχω θέμα με κάποιον γείτονα. Δυστυχώς δεν ξέρω ποιός πετάει φόλες αν κι υποψιάζομαι αλλά δεν μπορώ να το αποδείξω. Το καλοκαίρι έτυχε να είμαι μόνο εγώ στο σπίτι (έχουμε ένα οικογενειακό τριώροφο) όλοι οι άλλοι ήταν στις δουλειές τους και άκουσα νιαουρίσματα. Νόμιζα ότι η γάτα της αδελφής μου νιαούριζε για να της βάλω να φάει, αλλά μόλις τη βρήκα έκανε κάτι σπασμούς και είπα κάτι δεν πάει καλά. Ευτυχώς που μόλις πήρα στο κινητό τον κτηνίατρο ήταν διαθέσιμος και ήρθε σε 5 λεπτά γιατί είναι κοντά, της έκανε τα απαραίτητα και την προλάβαμε δεν είχε προλάβει να ενεργήσει η φόλα.
Εγώ εχω δύο θηλυκές στειρωμένες μικρούλες 10 μηνών αδελφούλες. Χθές βράδυ έψαχνα την ταρταρούγα να της βάλω να φάει - πουθενά - η άλλη ήρθε έφαγε εντάξει. Από χθές μέχρι σήμερα το μεσημέρι ήταν άφαντη, ψάξαμε με τον άντρα μου παντού στα λημέρια της και τελικά τη βρήκαμε τουμπανιασμένη μέσα σε ένα θάμνο. Είμαι χάλια και να φανταστείτε ότι νωρίς το πρωί ξύπνησα κατά τις 6 και άκουγα ένα κλάμα, νόμιζα ότι τσακώνονταν γάτες, κι έτσι δεν σηκώθηκα μετά από 2,3 λεπτά σταμάτησε. Πάω να σκάσω από το κακό μου. Που να φανταστώ ότι ήταν το μωρό μου και φώναζε βοήθεια ... ποιός ξέρει πόσο θα υπέφερε. Δεν το αντέχω . Βγαίνω κάθε τόσο στο μπαλκόνι και βρίζω και ξεστομίζω κατάρες δυνατά να τις ακούνε και μεγάλες κακίες μέχρι και για τα παιδιά τους λέω.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 18:41, 16-02-13:

Λυπάμαι πάρα πολύ Ελένη για ό,τι συνέβη... Εύχομαι ο χρόνος να απαλύνει τον πόνο σου και να διδάξει τους ανεγκέφαλους να σέβονται τη ζωή... Δεν υπάρχει η δυνατότητα να πάρεις την άλλη σου γατούλα μέσα; Σε τέτοιες γειτονιές το φινάλε είναι δυστυχώς, σχεδόν πάντα, προδιαγεγραμμένο....

Παράθεση

helonitsa1965 (Ελένη)

Νεοφερμένος

H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H helonitsa1965 έγραψε στις 18:47, 16-02-13:

Ευχαριστώ κοπέλα μου. Να φανταστείς αυτά και άλλα 2 αδελφάκια τους τα γλυτώσαμε από του χάρου τα δόντια το Μάιο. Μετά από τόσα καρδιοκτύπια βρέθηκε μια ηλίθια. Αχ τα είχα μέσα αλλά κάνανε σαν τρελλά και ανεβαίνανε στα κάγκελα. Κάθε βδομάδα έπεφτε και κάποιο. Τον πρώτο καιρό έτρεμα τ'αυτοκίνητα αλλά είδα με χαρά ότι έχουν αντίληψη και με τον ήχο αντιλαμβάνονταν ότι δεν περνούσαν εκείνη τη στιγμή και πέρναγαν. Περάσανε 3 μήνες που τα'χω έξω.
Τελικά να γλυτώσουν τ'αυτοκίνητα και να πάνε από μιά μαλ... σμένη.. Τι να κάνω θα το πάρω πάλι. Το καλό είναι ότι δεν δουλεύω και έχω χρόνο να τη βγάζω λίγο έξω να ξεμουδιάσει και μετά να τη μαζέυω ΄Αραγε θα γίνεται αυτό????

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:02, 16-02-13:

Αχ Ελενη μου, δυστυχως οταν αρχιζουν οι δηλητηριασεις η κατασταση ειναι μονοδρομος. Μεσα και ποτε ξανα εξω.
Το περασα αυτο πριν αρκετα χρονια, δηλητηριαστηκε μια γατα μου και κοντεψαμε να την χασουμε, ευτυχως σε πεισμα ολων, ακομα και των κτηνιατρων που την παρακολουθουσαν και πιστευαν πως δεν ειχε ελπιδες, εκεινη συνηλθε. Εγλυψε λιγο και ο γατος μου και επαθε ενα απλο νευρολογικο επεισοδιο. Απλο με την εννοια οτι τον πηρα χαμπαρι αμεσως και τον ετρεξα στο κτηνιατρειο, αλλιως δεν ξερω τι προβληματα μπορει να ειχαμε.
Ξερω οτι τωρα σου φαινεται βουνο, το να περιορισεις την γατουλα σου μεσα αλλα πιστεψε με ειναι ο μονος τροπος να εισαι σιγουρη πως θα ειναι ασφαλης. Θα κανεις μια καλη περιφραξη για να μην μπορει να το σκαει και ολα θα πανε καλα. ενδεχεται τον πρωτο καιρο να κανει αποπειρες να σκαρφαλωσει και να φυγει, γι' αυτο θα ηταν καλο να βγαινει στο μπαλκονι μονο με την επιβλεψη σου. Σιγα-σιγα και με τον καιρο θα συνηθισει, εδω συνηθισε η δικη μου που ηταν μεγαλη σουρτουκο.
Τωρα θα ηθελα να σε παρηγορησω για κατι. Το κλαμα που ακουσες δεν νομιζω πως ηταν η γατουλα σου, υπαρχει μια πορεια που ακολουθουν αφου φανε το δηλητηριο και αυτη δεν περιλαμβανει κλαμα ή ακομα και νιαουρισμα. Καποιο αλλο γατακι ακουσες εκεινη την ωρα, αλλα επειδη μετα βρηκες την γατουλα σου πεθαμενη σκεφτηκες πως ηταν εκεινη και φωναζε για βοηθεια. Πιστεψε με, δεν ειναι καθολου σε θεση να φωναξουν βοηθεια, το μονο που μπορουν να κανουν αν εχουν προσβαση ευκολη στο σπιτι τους, ειναι να γυρισουν αμεσως εκει οταν νοιωσουν τα πρωτα συμπτωματα.
Λυπαμαι ειλικρινα παρα πολυ για αυτο που επαθες και για την γατουλα που χαθηκε τοσο μικρη και τοσο αδικα, δυστυχως δεν ζουμε σε ιδανικο κοσμο και γι' αυτο πρεπει να προσεχουμε διπλα και τριπλα.

Παράθεση

helonitsa1965 (Ελένη)

Νεοφερμένος

H helonitsa1965 έγραψε στις 02:34, 17-02-13:

Σ΄ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια καθώς και την προηγούμενη φίλη που μου έστειλε μήνυμα. Αν είναι έτσι, όχι ότι δεν καίγομαι, αλλά τουλάχιστον δεν θα έχω τόσο μεγάλες τύψεις ότι μπορεί να την άκουσα και να μην έτρεξα να τη βοηθήσω. Τώρα με τον άντρα μου σχεδιάζουμε πως θα φτιάξουμε το μπαλκόνι για την άλλη να είναι μέσα.
Ευχαριστώ και πάλι όλους να χαίρεστε τα γατάκια σας.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 03:20, 17-02-13:

Θα φτιάξετε το μπαλκόνι σας και θα πάνε όλα καλά! Η μικρή θα συνηθίσει και θα ζήσει κοντά σας πολλά ακόμη ευτυχισμένα χρόνια!

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 14:38, 26-05-13:

Δυστυχως οπως οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουν εναν ''καλο'' γειτονα ετσι κι εμεις εδω στο εξοχικο εχουμε εναν...
Στην αυλη μας εχουμε 4 γατουλες οπου η μια ειναι η αγαπημενη μας μαμα της Σοφη. Δεν εχω γνωρισει καλυτερο χαρακτηρα σε γατα.Ηταν 2 ετων. Οταν πρωτογνωρισα την Grace απο αυτη τη γατα και μετα αγαπησα ολες τις γατες υπερβολικα πολυ. Ηταν γατα σταθμος για εμας.
Την Παρασκευη ηρθαμε εδω και βρηκαμε τη μια θυληκια δηλητηριασμενη μεσα στην αυλη μας. Το σοκ ηταν πολυ μεγαλο...φυσικα ουτε η Graceουλα μας τη γλυτωσε γιατι εχει 4 μερες να φανει στο σπιτι. Ποτε δεν εκανε τοσο καιρο να ερθει. Στο απεναντι σπιτι μυριζει οποτε υποθετουμε οτι ειναι εκεινη εκει...
Μας λειπει πολυ...Ελπιζω αυτο το μακρυ χερι καποτε να το βρει μπροστα του γιατι η γατουλες μας δεν πειραξαν ποτε τιποτα ηταν πολυ φιλικες. Ευτυχως τα 2 αρσενικα μας ειναι καλα!! Αυτα......

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:39, 26-05-13:

Τι να πω; Δεν ξερω τι να σου πω για να σε παρηγορησω, καταλαβαινω πολυ καλα πως νοιωθεις γιατι εχω χασει πολλα αδεσποτα με αυτο τον τροπο, καποια μαλιστα πολυ αγαπημενα οπως την μαμα της Ριρης μου, ετσι την λεγαμε και μαζι με αυτην αλλα 16 αδεσποτα που τα λατρευαμε.
Η κακια καποιων "ανθρωπων" δεν εχει ορια και ξεσπανε τα κομπλεξ και τις βρωμιες που εχουν στην ψυχη τους στα πιο αθωα των πλασματων.
Τουλαχιστον υπαρχει μια παρηγορια, οτι εκει που ειναι τωρα τα αγγελουδια μας, δεν τα αγγιζει τιποτα πια και κανεις δεν μπορει να τα βλαψει.

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 15:47, 26-05-13:

Τι να πω; Δεν ξερω τι να σου πω για να σε παρηγορησω, καταλαβαινω πολυ καλα πως νοιωθεις γιατι εχω χασει πολλα αδεσποτα με αυτο τον τροπο, καποια μαλιστα πολυ αγαπημενα οπως την μαμα της Ριρης μου, ετσι την λεγαμε και μαζι με αυτην αλλα 16 αδεσποτα που τα λατρευαμε.
Η κακια καποιων "ανθρωπων" δεν εχει ορια και ξεσπανε τα κομπλεξ και τις βρωμιες που εχουν στην ψυχη τους στα πιο αθωα των πλασματων.
Τουλαχιστον υπαρχει μια παρηγορια, οτι εκει που ειναι τωρα τα αγγελουδια μας, δεν τα αγγιζει τιποτα πια και κανεις δεν μπορει να τα βλαψει.
Σ'ευχαριστω Βασω μου.
Η αληθεια ειναι οτι ειμαι χαλια...2 μερες τωρα κλαιω ασταματητα.

Παράθεση

helonitsa1965 (Ελένη)

Νεοφερμένος

H helonitsa1965 έγραψε στις 18:57, 26-05-13:

Και γω απορώ με τη μαλ...κια των ανθρώπων. Αν δεν το αγαπάς τουλάχιστον διώξτο ή ρίχτου νερό να φοβηθεί. Τα πεθερικά μου δεν θέλουν καθόλου γάτες αλλά λόγω του ότι μένουν σε ισόγειο πολυκατοικίας και έχουν μεγάλο ακάλυπτο πίσω διαμορφωμένο σε κήπο έρχονται πολλές γάτες από τριγύρω. Σας λέω δεν τις θέλουν καθόλου αλλά δεν πάει η καρδιά τους να τις φολιάσουν. Οι ίδιοι μου το συζητάνε. Τις πιτσιλάνε με νερό όταν πλησιάσουν στην εξώπορτα. Δεν συμφωνώ αλλά τουλάχιστον ξέρουν κι αυτές τα όριά τους και δεν πλησιάζουν στην πόρτα. Γιαυτό και στεναχωρήθηκαν πολύ όταν έμαθαν ότι φολιάσανε τη δική μας γατούλα.

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 20:04, 26-05-13:

Λυπάμαι πάρα πολύ παιδιά για τα ψυχάκια που χάσατε... Οι "άνθρωποι" που τα κάνουν αυτά, για'μένα, είναι βαριά άρρωστοι. Πώς γίνεται κάποιος να παίρνει ικανοποίηση κάνοντας κάτι τόσο αηδιαστικά απαίσιο;;; Κανένας υγιής νους δε θα μπορούσε να διανοηθεί τέτοιες πράξεις!! Το συγκλονιστικό -κατά τη γνώμη μου πάντα- είναι πως κατά τα άλλα μπορεί να θεωρούν τους εαυτούς τους καλούς ανθρώπους επειδή π.χ. δεν κλέβουν, αγαπάνε τη μαμά τους και τέτοια!!

Παράθεση

zhta

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zhta
H zhta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H zhta έγραψε στις 22:40, 26-05-13:

πω ρε παιδια δεν ηξερα οτι γινονται τετοια πραγματα τουλαχιστον να προσεχεις τα αλλα 2.. απο οτι καταλαβαινω ισως συνεχισει αυτος ο γειτονας

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 14:32, 27-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από zhta
πω ρε παιδια δεν ηξερα οτι γινονται τετοια πραγματα τουλαχιστον να προσεχεις τα αλλα 2.. απο οτι καταλαβαινω ισως συνεχισει αυτος ο γειτονας
Κι εγω αυτο φοβαμαι οτι θα συνεχισει...ειναι λιγο δυσκολο να τα προσεχω συνεχεια γιατι σημερα θα φυγουμε και θα ερθουμε παλι την Παρασκευη.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους