Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,503 εγγεγραμμένα μέλη και 718,480 μηνύματα σε 22,637 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 399 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Το γνωστό θέμα....ΚΤΕΛ

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 15:46, 19-12-11:

ΝΑΙ, ΝΑΙ, ΝΑΙ...οφείλουν να τηρούν τον νόμο, ...
είναι θέμα ΚΑΙ νοοτροπίας, ΚΑΙ υποχρέωσης...

Κοίτα, ο λόγος που κάνεις μια καταγγελία ποιός είναι;;; Να θορυβηθεί ο υπαίτιος και να αλλάξει στάση...

Το πρώτο επετεύχθη ... με πήραν ανώτεροί του, ακόμα και ο ίδιος και έτρεμε σαν το ψάρι και παρακαλούσε...
Αν αλλάξει και στάση όπως με διαβεβαίωσε πολλές φορές, δεν έχει νόημα να το προχωρήσω...
δεν είναι το θέμα να το δω εκδικητικά...μας ενδιαφέρει να λήξει αυτή η κτηνωδία...
και μου αρκεί ότι με πήραν τηλ 5-6 από αυτούς, και δόθηκε έκταση και εγινε θέμα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

κζ8 (μαρια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη κζ8
H μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 8 γάτες (ουυυυυυ.....ενα σωρο έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

H κζ8 έγραψε στις 15:47, 19-12-11:

εαν υπαρχει οντως καποιος αλλεργικος τοτε τι γινεται?
φανταζομαι οτι απλα θα καθησει μακρια απο το ζωακι... ετσι???
δεν θα σε αναγκασουν να το κατεβασεις?
και τι γινεται εαν καποιο ζωακι αρχιζει να φωναζει η κανει την αναγκη του επειδη πχ φοβαται κ οι υπολοιποι ενοχληθουνε????????
μη μου πειτε και τα μωρα κλαινε....αυτα σε μερικους καφρους δεν πιανουν....
τοτε τι?????????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 15:51, 19-12-11:

έχεις δώσει τις απαντήσεις από μόνη σου...
αν κάποιος είναι αλλεργικός, αρκεί να κάτσει μακριά από τη γάτα.
Αν νιαουρίζει και τους ενοχλεί, σαφώς και θα τους πω το παράδειγμα που ανέφερες με το μωρό...
όπως κάποιος δεν αποχωρίζεται το μωρό του, έτσι και εσύ δεν αποχωρίζεσαι τη γάτα σου...Απλά και αδιαπραγμάτευτα...
Για να μην έχουν ΚΑΙ το νιαούρισμα, ΚΑΙ τις φωνές σου από πάνω.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 16:07, 19-12-11:

Εγώ, βρε παιδιά, δεν θα το άφηνα έτσι...
Επειδή γνωρίζω από δημόσιες υπηρεσίες, από τα "αποφθέγματα" που λένε προκειμένου να εφησυχάσουν κάποιον εξαγριωμένο πολίτη κι από το πόσο γρήγορα κλείνουν την υπόθεση για να συνεχίσουν να έχουν την ίδια συμπεριφορά με πριν, δεν θα το άφηνα έτσι.
Στην καλύτερη των περιπτώσεων, άντε να αλλάξει συμπεριφορά και στάση στο συγκεκριμένο θέμα ο συγκεκριμένος ελεγκτής κι άλλοι 2 - 3 με τους οποίους μπορεί να συζητήσει.
Οι υπόλοιποι;
Δεν ξέρω, πιστεύω ότι πολλές φορές η τήρηση των νόμων και των κανονισμών δεν έχει εκδικητικό χαρακτήρα αλλά μπορεί να σταθεί ως σημείο αναφοράς και να κάνει όλους τους αρμόδιους να αλλάξουν στάση...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 16:22, 19-12-11:

Γιώργο , όλοι έχουμε υπάρξει εργαζόμενοι, και ίσως πολλοί από σας έχετε κάνει λάθη στον χώρο εργασία σας...Μακάρι όχι, εγώ τουλάχιστον ναι...
Μπαίνω στη θέση του ανθρώπου που έχασε το ζωάκι του,και είναι ΦΡΙΚΤΟ αυτό που του συνέβη,
αλλά μπαίνω και στη θέση του εργαζόμενου, που ξαφνικά είδε να τον παίρνουν οι ανώτεροί του ένα σωρό τηλέφωνα, και να έχει το φόβο μιας επικείμενης καταγγελίας, η οποία στοιχειοθετείται και με βίντεο...για ένα λάθος που έκανε, δεν τήρησε το νόμο. Μαλακία του χοντρή, συμφωνώ...

Όταν έχεις έναν άνθρωπο στο τηλέφωνο και σχεδόν σου κλαίει και σου ζητάει συγνώμη, βάλε στο μυαλό σου ότι ίσως και να το εννοεί... το να συνέχιζα την καταγγελία, μου έκανε κάπως σαν ¨το κατάλαβες το λάθος σου, αλλά δεν με νοιάζει, θα σου δείξω εγώ...¨
Πιστεύω στη συγνώμη, θέλω να πιστεύω ότι δηλώνει μεταμέλεια , όταν ένας άνθρωπος μου ζητάει συγνώμη, δεν μπορώ να συνεχίσω να βαράω με το μαστίγιο...
...και ελπίζουμε σε καλυτερες μέρες και διεκδικούμε καλύτερες συμπεριφορές για τα ζωάκια μας... Εγώ το έφτασα ως εκεί που μου επιτρέπει η συνείδησή μου...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 16:59, 19-12-11:

Λοιπόν να τι επιπτώσεις θα είχε ο οδηγός και ο ελεγκτής
ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ

ΥΠ' ΑΡΙΘ. 170/ΦΕΚ 140/Α/9-6-2003

Από 800 έως 1500, για παραβάσεις του άρθρου 15, ήτοι:

η) Άρνηση μεταφοράς ζώων συνοδείας αναπήρου ή μικρών κατοικίδιων (ζώων) που μεταφέρονται με κατάλληλα για το σκοπό αυτό μέσα.

Στους υπότροπους για την ίδια παράβασή, επιβάλλεται ως πρόστιμο το ποσό των:
α) 1500 - 1.800 , για τη πρώτη φορά,
β) 1810 - 2.000 , για τη δεύτερη φορά,
γ) 2010 -2.934, για την τρίτη φορά,
δ) Για κάθε επί πλέον φορά 2.934
6. Οι οριζόμενες με το άρθρο αυτό κυρώσεις επιβάλλονται παράλληλα και ανεξάρτητα από ποινικές ή διοικητικές που τυχόν προβλέπονται από άλλες διατάξεις.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kalliastar (Κάλλια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Kalliastar
H Κάλλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2,106 μηνύματα.

H Kalliastar Ride Free :) έγραψε στις 21:55, 19-12-11:

Είμαι μαζί σας με τα 1000.

Το κουμπούρι και ντου τους χρειάζεται κανονικά αλλά είπαμε είμαστε πολιτισμένα όντα.

Στο δια ταυτα: πολλές φορές ο οδηγός ΟΝΤΩΣ δε γνωρίζει αυτά που μεταφέρει, για αυτά είναι υπεύθυνος ο ελεγκτής. Στην προκειμένη έχω αμφιβολίες περί αυτού διότι ο οδηγός έφυγε λες και είχε νεφτι στον ποπό του, όπως μας περιέγραψε η Μαρίνα.

Τα όσα ακολούθησαν από πλευράς ΚΤΕΛ μου φάνηκαν εντελώς προβλέψημα: τα έκαναν πάνω τους, αν γινόταν καταγγελία το θέμα θα έπαιρνε δημοσιότητα και άντε μετά να τα βάλουν με τις απανταχού γατομάνες και γατομπαμπάδες.

Το συμπέρασμα: δυστυχώς σε αυτή την κολοχώρα πρέπει να κουβαλάμε μαζί μας ολόκληρο στο Σύνταγμα της Ελλάδος, τους νόμους και τα πορτοπαράθυρα για να βρούμε το δίκιο μας. Η βάση του συστήματος είναι σάπια, δεν έχει να κάνει μόνο με νοοτροπίες αλλά και με ελλειπή ή εντελώς ανύπαρκτη ενημέρωση.
ΑΝ ο οδηγός είχε πιστέψει ότι θα πληρώσει 2 μηνιάτικα σε περίπτωση καταγγελίας, στο μπροστινό κάθισμα θα την έβαζε τη γατοφόρο.
Αλλά στο Ελλαδιστάν ότι και να μας πουν μπαίνει στο πρίσμα του ωχαδερφισμού. Τίποτα δεν το παίρνουμε στα σοβαρά, δεν κάνουμε σωστά τίποτα, το μόνο που ξέρουμε είναι πως να ξεφεύγουμε και αν τύχει και ΕΝΑΣ χριστιανούλης κανει σωστά τη δουλειά του, τον τρώνε λάχανο τα υπόλοιπα λαμόγια.
Αει σιχτίρι, κάθε φορά που κάποιος κάνει μαλακία επικαλείται άγνοια για να τη γλιτώσει και ξεκινάει τα κλαψομ....σματα εκ των υστέρων.
Το κακό είναι ότι τα καταφέρνει διότι σα λαός είμαστε ΚΑΙ μαλάκες ΚΑΙ ψυχοπονιάρηδες πανάθεμα μας.

Α ρε Κολοκοτρώνη, λάθος κεφάλια έκοβες με τη χατζαρα σου...

(συγνώμη για το ξέσπασμα, κρατιόμουν όλη μέρα να μη γράψω σε αυτό το θέμα και έγραψα τώρα που ψιλοηρέμισσα, διότι με αυτά που ήθελα να γράψω το πρωί θα έτρωγα αιώνιο μπαν)

Παράθεση

Gianduia7 (Ευτυχία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Gianduia7
H Ευτυχία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 1,997 μηνύματα.

H Gianduia7 έγραψε στις 11:00, 20-12-11:

"Α ρε Κολοκοτρώνη, λάθος κεφάλια έκοβες με τη χατζαρα σου..."

Πόσο δίκιο έχεις..

Πάντως Μαρίνα χαίρομαι που τους πήγε τρεις και μια και λογικά τώρα δεν θα το ξανακάνουν,λογικά,γιατί αν ξαναγίνει σε κάποιον από εμας που ξέρει το θέμα καλά θα γίνει μεγαλύτερο ξεσήκωμα απ'οτι θα γινόταν τώρα και οι γατογονείς είναι πάρα πάρα πολλοί για να γυρίσουν ντουμπα το κόσμο για να δικαιωθούν!!

Απλά τα συγχαρητήρια μου κυρία μου!!υποκλίνομαι!!(αλλά δεν έχω emoticon)

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη brigite
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 20:34, 20-12-11:

Σημερα το πρωι,πηρα τηλ.στα ΚΤΕΛ και η κοπελα με διαβεβαιωσε οτι μπορω να ταξιδεψω με ζωακι,στο χωρο των επιβατων,αρκει να εχω το βιβλιαριο του και φυσικα να ειναι στο κλουβακι του.
Στη συνεχεια,ρωτησα εναν φιλο μας αλλεργιολογο,σχετικα με το θεμα.Αν καποιος λοιπον εχει αλλεργια στην τριχα της γατας,πραγματικα θα εχει προβλημα,αν ταξιδεψει με ζωο μεσα στο χωρο ,ακομα κι αν το ενα ειναι στο τελευταιο καθησμα και ο αλλος στο πρωτο.

Το καλυτερο θα ηταν ,να ορισουν τα ΚΤΕΛ καποια δρομολογια την ημερα,με τα οποια θα μεταφερονται και ζωα(αλλωστε το αναφερει και η σχετικη αποφαση).
Ετσι οι αλλεργικοι θα αποφευγουν να ταξιδευουν με τα συγκεκριμενα .Διαφορετικα ,αν καποιος παραπονεθει οτι ειναι αλλεργικος,ποιον θα κατεβασουν;
Τον αλλεργικο; Οχι...Το ζωακι ...Αρα επιστρεφουμε παλι στα παλια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 21:19, 20-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από brigite
Διαφορετικα ,αν καποιος παραπονεθει οτι ειναι αλλεργικος,ποιον θα κατεβασουν;
Τον αλλεργικο; Οχι...Το ζωακι ...Αρα επιστρεφουμε παλι στα παλια.
Εγώ θα έχω τα χαρτιά στα χέρια μου για τη γάτα μου. Ο(η) αλλεργικός θα έχει χαρτί από γιατρό??

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 21:22, 20-12-11:

Από τη στιγμή που ο νόμος δεν προνοεί να κατέβει το γατί σε περίπτωση αλλεργίας συνεπιβάτη, όπως δεν προνοεί σε περίπτωση πονοκεφάλου επιβάτη να κατέβει παιδί που στριγκλίζει, τότε παραμένουν όλοι στο όχημα
Καλό ταξίδι!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,477 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:25, 20-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από YNL
Εγώ θα έχω τα χαρτιά στα χέρια μου για τη γάτα μου. Ο(η) αλλεργικός θα έχει χαρτί από γιατρό??
ΕΙΣΑΙ ΘΕΟΣ...
Ακριβως αυτο.Καταρχην ο οδηγος δεν μπορει να ξερει ποιος επιβατης ειναι αλλεργικος,καταδευτερον..το καθε τσουτσεκι που δεν γουσταρει τις γατες..θα λεει οτι εχει αλλεργια.
Δεν μας ενδιαφερει αυτο.Εφοσον ο νομος μιλαει ξεκαθαρα οτι τα ζωα θα μπαινουν στην καμπινα επιβατων..και οχι στην μπαγκαζιερα..εκει θα μπαινουν.
Αλλιως..ας εχει ΚΑΙ αυτος χαρτι απο τον γιατρο οτι ειναι αλλεργικος στις γατες.Διοτι μην αμφιβαλλετε καθολου οτι ανετα χρησιμοποιουν αυτην την δικαιολογια..απλα επειδη δεν γουσταρουν τα ζωα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,061 μηνύματα.

H brigite έγραψε στις 01:15, 21-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από YNL
Συμφωνω απολυτα μαζι σου,οσον αφορα τα χαρτια του αλλεργικου. ετσι αποφευγονται οι αντιδρασεις απο μουφα αλλεργικους.
Ομως,αν πραγματικα υπαρχει καποιος αλλεργικος με χαρτια,τι θα γινει;
Δεν ειναι καλυτερα ,να υπαρχουν ειδικα δρομολογια,που δεχονται ζωα,ωστε να αποφευγονται παρεξηγησεις και παρατραγουδα.
Αλλωστε αν διαβασεις την αποφαση,αυτο οριζει ..ασχετα αν δεν τους συμφερει να το κανουν..η δεν ξερω για ποιον αλλο λογον δεν το κανουν.

Το σωστο για μενα ειναι και οι δυο πλευρες ,να ειναι καλυμμενες.

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 01:21, 21-12-11:

Μου φαίνεται πως εφ όσον θα καθορίζονται δρομολόγια που θα δέχονται τα ζωάκια μας, αν στο δρομολόγιο αυτό έλθει ένας αλλεργικός θα τον αναγκάσουν να πάρει άλλο λεωφορείο. Έτσι απλά γίνεται σε πολιτισμένες χώρες σαν την Ελλάδα

Παράθεση

brigite (Σοφια)

Επιφανές Μέλος

H brigite έγραψε στις 01:26, 21-12-11:

Αυτονοητο...Θα ειναι γνωστα τα δρομολογια,οποτε πρεπει αυτος που πραγματικα εχει προβλημα,να μην το επιλεξει.
Διαφορετικα ας παει με αλλο και σε αυτη την περιπτωση μπορουμε να υποστηριξουμε την πλευρα μας με νυχια και με δοντια.

Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 14:17, 30-12-11:

Λοιπόν εγώ τελικά ταξίδεψα με το κτέλ από Ηράκλειο στα Χάνια. Πρώτα πήρα ώμος και ρώτησα ποιες ώρες επιτρέπονται κατοικίδια στο λεωφορείο. Μου τα μάσαγαν αλλά τελικά πήρα όλες τις πληροφορίες που ήθελα. Πήγα με τον νόμο στην τσάντα μ και χωρίς να ρωτήσω κανέναν μπήκα στο λεωφορείο. Ο οδηγός με βλέπει και μου κάνει με επιτακτικό ύφος αυτό μπαίνει αποσκευές. Με το ίδιο ύφος απάντησα ότι αυτό έρχεται μαζί μου. Πριν προλάβει να πει τίποτα του ανέφερα τον νόμο που είχα στα χέρια μου και προχώρησα με θράσος χωρίς να ακούσω τίποτα. Πήρα το αίμα μου πίσω για όλα εκείνα τα βασανιστικά ταξίδια που έχω κάνει με τα λεωφορεία μινωικών και ανέκ που έπρεπε να τσακώνομαι και να παρακαλάω αυτούς τους &*^*%#@ για να πάρω την Μόλυ μαζί μου!!

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,477 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:18, 30-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από vasopent
Λοιπόν εγώ τελικά ταξίδεψα με το κτέλ από Ηράκλειο στα Χάνια. Πρώτα πήρα ώμος και ρώτησα ποιες ώρες επιτρέπονται κατοικίδια στο λεωφορείο. Μου τα μάσαγαν αλλά τελικά πήρα όλες τις πληροφορίες που ήθελα. Πήγα με τον νόμο στην τσάντα μ και χωρίς να ρωτήσω κανέναν μπήκα στο λεωφορείο. Ο οδηγός με βλέπει και μου κάνει με επιτακτικό ύφος αυτό μπαίνει αποσκευές. Με το ίδιο ύφος απάντησα ότι αυτό έρχεται μαζί μου. Πριν προλάβει να πει τίποτα του ανέφερα τον νόμο που είχα στα χέρια μου και προχώρησα με θράσος χωρίς να ακούσω τίποτα. Πήρα το αίμα μου πίσω για όλα εκείνα τα βασανιστικά ταξίδια που έχω κάνει με τα λεωφορεία μινωικών και ανέκ που έπρεπε να τσακώνομαι και να παρακαλάω αυτούς τους &*^*%#@ για να πάρω την Μόλυ μαζί μου!!
Εισαι ΘΕΑ!!!!!!!!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 14:19, 30-12-11:

Μάλιστα!
Αυτή είναι η ενημέρωση που έχουν κάνει οι αρμόδιοι στους οδηγούς των ΚΤΕΛ...
Ότι τα ζώα πάνε στις αποσκευές...
Καλά έκανες κι είχες την στάση που είχες!

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 14:42, 30-12-11:

Πάρτε τους φαλάγγι. Τώρα έφτασε η ώρα. Μη τους λυπάστε. Πατήστε τον κάθε άσχετο. Και όχι μόνο το νόμο να έχετε στα χέρια σας για να τους τον δείχνετε και να ξεστραβώνονται αλλά να τους δίνετε κι από ένα Λεξοτανιλ σαν μια ευγενική προσφορά των Φιλόζωων.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:41, 05-04-12:

ΚΤΕΛ Θεσσαλονίκης:Δεν εφαρμόζουν το νόμο και τοποθετούν παράνομα τα ζώα στις αποσκευές!

Αυξάνονται οι καταγγελίες που φτάνουν στο adespoto.gr σχετικά με τα ΚΤΕΛ και τους οδηγούς που επιμένουν να βάζουν τα ζώα στις αποσκευές και να μην εφαρμόζουν το νόμο για δρομολόγια όπου επιτρέπονται ζώα στη καμπίνα των επιβατών.

Μετά την καταγγελία για το ΚΤΕΛ Λευκάδας, μία ακόμα κυρία επικοινώνησε με το adespoto.gr και μας γράφει:

<<Καλημέρα, Σάββατο 24//3/2012 στα Κτελ Θεσσαλονίκης με το λεωφορείο των 12 πμ έβαλαν σκυλάκι με το κλουβί του να ταξιδέψει στον χώρο των αποσκευών! Ο ιδιοκτήτης του σκύλου ήταν ένας νεαρός που δεν ήθελε και δεν ήξερε να διεκδικήσει τα δικαιώματά του και απο συζητήσεις που έγιναν ανάμεσα στους παρευρισκομένους έγινε σαφές ότι στα ΚΤΕΛ Θεσσαλονίκης ΔΕΝ επιτρέπουν να πάρεις τα κλουβιά μεταφοράς στην καμπίνα επιβατών (μάλιστα κάποια επιβάτης έλεγε οτι στο δικό της το σκυλί αναγκάζεται να δώσει δραμαμίνη για να μην έχει στρές στην μπακγαζιέρα)!!!

Επειδή δυστυχώς δεν ήμουν παρούσα στο γεγονός για να διεκδικήσω τα δικαιώματα του σκύλου αλλά μια φίλη σοκαρισμένη εκ τον υστέρων μου κατήγγειλε το γεγονός παρακαλώ όπως βοηθήσετε να διευθετηθεί το θέμα διότι είναι απαράδεκτο το γεγονός πόσο μάλλον τώρα που θα ταξιδέψει τόσος κόσμος το Πάσχα και όπως φαίνεται εκτός των αμνών αναμένετε να κλαίμε και άλλα τετράποδα.>>

Εκτός από όσα αναφέρει η κ. Ιωάννα Τ. και τις κυρώσεις που προβλέπει ο νόμος για τα ΚΤΕΛ, υπενθυμίζουμε στους ιδιοκτήτες ζώων ότι έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης όταν δέχονται να τοποθετούν τα ζώα τους στον ακατάλληλο χώρο των αποσκευών ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΕΡΙΖΕΤΑΙ με κίνδυνο της ζωής τους. Ειδικά
τώρα που η θερμοκρασία ανεβαίνει τα ζώα κινδυνεύουν με θερμοπληξία! Μην ενδίδετε στους εκβιασμούς των οδηγών, η ζωή του ζώου αξίζει πιο πολλά από ένα δρομολόγιο!

Αν είστε φοιτητές που ταξιδεύετε με το ζωάκι σας ή άνθρωποι που πάτε μια εκδρομή ή στο πατρικό σας, ΜΗΝ δέχεστε την τοποθέτηση του κατοικιδίου σας στο χώρο των αποσκευών. Ο νόμος είναι σαφής και είναι αποτέλεσμα πολλών θανάτων ζώων και αντιδράσεων ζωόφιλων στην απάνθρωπη τακτική της τοποθέτησης ζώων με τις αποσκευές:

<<τα ζώα συνοδείας αναπήρων ανεξαρτήτως μεγέθους και τα μικρά κατοικίδια ζώα, βάρους έως επτά (7) κιλών, που μεταφέρονται εντός ειδικού καλαθιού μεταφοράς διαστάσεων 50Χ40X35 εκατοστά είναι επιτρεπτό να μεταφέρονται με τα λεωφορεία των ΚΤΕΛ & ΚΤΕΛ Α.Ε. που εξυπηρετούν υπεραστικές συγκοινωνίες και τοποθετούνται υποχρεωτικά εντός του χώρου επιβατών. Τα ζώα αυτά θα τοποθετούνται είτε στο διάδρομο είτε στα κλιμακοστάσια των λεωφορείων, πλησίον σε κάθε περίπτωση του ιδιοκτήτη τους. Τα ζώα συνοδείας αναπήρων, όπως προαναφέρθηκε, δεν τοποθετούνται σε καλάθι αλλά φέρουν υποχρεωτικά φίμωτρο κατά τη διάρκεια της μεταφοράς.

Για λόγους καλύτερης εξυπηρέτησης του επιβατικού κοινού, τα υπεραστικά ΚΤΕΛ & ΚΤΕΛ Α.Ε. είναι επιτρεπτό να περιορίζουν τη μεταφορά των κατοικίδιων ζώων,
(α) σε ότι αφορά στον αριθμό σε δύο κατοικίδια ανά λεωφορείο και

(β) σε ορισμένα μόνο από τα εξυπηρετούμενα δρομολόγια τα οποία πάντως θα αποτελούν το 30% τουλάχιστον των δρομολογίων κάθε γραμμής (και κατ’ ελάχιστο ένα δρομολόγιο ανά ημέρα), κατανεμημένα σε όλη τη διάρκεια της ημέρας.>>

adespoto.gr

Ελεος.Πότε θα γινουν ανθρωποι;

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 18:57, 04-09-12:

Εγω θα ηθελα να ρωτησω το εξης.Στο κτελ λεει πρεπει να εχουμε και το βιβλιαριο του ζωου μαζι μας.Στην σελιδα της εθελ για τα αστικα λεωφορεια αναφερει μονο το κλουβακι μεταφορας με τις διαστασεις.Επειδη την αδερφη μου την εχουν πεταξει εξω απο το λεωφορειο γιατι ταχα μου δεν επιτρεπεται,ηθελα να ρωτησω,γνωριζει κανεις κατι παραπανω για τα λεωφορεια?Δηλαδη υπαρχει νομος οπως για τα κτελ,ο νομος υφισταται ιδιος και για τα λεωφορεια και τα κτελ,τι?ευχαριστω

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:15, 04-09-12:

Καλη μου φιλη.Σε αυτο το θεμα,στο δευτερο ποστ,υπαρχει ολοκληρος ο νεος νομος σε σποιλερ.Ειναι παρα πολυ ευκολο να δεις αυτο πουν σε ενδιαφερει.Θα κοιταξεις τους τιτλους,και οταν δεις αυτο που θες,πατας το σποιλερ και το διαβαζεις.
Με την επιφύλαξη ευνοϊκότερων ρυθμίσεων του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας ή Κανονισμών των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς επιτρέπεται η μεταφορά μικρών ζώων συντροφιάς σε όλα τα οδικά, σιδηροδρομικά και σταθερής τροχιάς μέσα μαζικής μεταφοράς, καθώς και στα ταξί και στα επιβατηγά πλοία, εφόσον τα ζώα είναι τοποθετημένα σε ασφαλές κλουβί μεταφοράς και συνοδεύονται από τον ιδιοκτήτη ή τον κάτοχό τους. Οι σκύλοι βοήθειας εφόσον φέρουν λουρί και φίμωτρο μπορούν να μεταφέρονται χωρίς κλουβί μεταφοράς και ανεξάρτητα από το μέγεθός τους.
Για ολα τα μεσα μεταφορας ισχυει ο νομος,και για τα ταξι.Αυτο με το βιβλιαρειο,δεν το διευκρινιζει δυστυχως ο νομος μου φαινεται.Εχω την εντυπωση οτι ειναι εσωτερικος κανονισμος των ΚΤΕΛ για να μας δυσκολευουν.Εν παση περιπτωση,οταν μετακινηστε με το ζωακι σας,να το εχετε παντα μαζι σας.
Μας ετυχε κατι παρομοιο στην πατρα με εναν ταξιτζη.Αρνηθηκε να βαλει στο ταξι γατα σε γατοφορο,το παιδι που τον ειχε,του εξηγησε για τον νεο νομο οτι ειναι υποχτρεωμενος να το δεχτει,και ο ταριφας του ειπε οτι θελει να δει το βιβλιαρειο υγειας του.Και εγω ερωτω.Εμεις δεν ειχαμε,γιατι πρωτη φορα τον πηγαιναμε στον γιατρο(δευτερη για την ακριβεια) και θα του βγαζαμε τοτε το βιβλιαρειο.Δηλαδη,οταν βρεις ενα γατι,και το πας στον κτηνιατρο να του βγαλει βιβλιαρειο,δεν μπορεις να το μεταφερεις;

ΥΓ.Επισης,ΤΥΠΩΣΤΕ το σημειο του νομου που μιλαει για τις μεταφορες,και πηγαιντε τον στην αστυνομια να τον επικυρωσει.Ετσι κανενας δεν μπορει να πει απολυτως τιποτα,και ειναι υποχρεωμενοι να σας μεταφερουν με το ζωακι σας(παντα σε κλουβι),αλλιως απειλιστε με αστυνομια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 04-09-12 στις 19:25.
Παράθεση

MarwΜew (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη MarwΜew
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (ουυυυυυ...<3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H MarwΜew έγραψε στις 22:21, 01-02-13:

ταξίδεψα με τα ΚΤΕΛ αρτα-Αθήνα και αφού πήγα προηγουμένως να ρωτήσω για δρομολόγια στα οποία επιτρέπεται να έχεις το ζωάκι σου μαζί σου και έτοιμη να τσακωθώ είναι η αλήθεια, απλά μου είπε η κοπελιά γατοφόρο και βιβλιάριο .... τέλος.....οπότε κυρία μπήκα μέσα και δεν υπήρξε πρόβλημα....επίσης για τον καθένα που έχει αλλεργία,είναι υποχρεωμένος να ενημερωθεί για τα δρομολόγια στα οποία επιτρέπονται τα ζώα έτσι ώστε να πάρει κάποιο άλλο....έτσι εξυπηρετούμαστε όλοι.....
μια παρένθεση....εγώ με την μικρή είχα το πρόβλημα πως μου έκλαιγε για καμιά ώρα και πως όοολο το ταξίδι το πέρασε πάνω μου αλλιώς έκλαιγε..... αλλά και πάλι κανείς δεν γύρισε να μου πει κουβέντα......

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,706 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:50, 01-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από MarwΜew
ταξίδεψα με τα ΚΤΕΛ αρτα-Αθήνα και αφού πήγα προηγουμένως να ρωτήσω για δρομολόγια στα οποία επιτρέπεται να έχεις το ζωάκι σου μαζί σου και έτοιμη να τσακωθώ είναι η αλήθεια, απλά μου είπε η κοπελιά γατοφόρο και βιβλιάριο .... τέλος.....οπότε κυρία μπήκα μέσα και δεν υπήρξε πρόβλημα....επίσης για τον καθένα που έχει αλλεργία,είναι υποχρεωμένος να ενημερωθεί για τα δρομολόγια στα οποία επιτρέπονται τα ζώα έτσι ώστε να πάρει κάποιο άλλο....έτσι εξυπηρετούμαστε όλοι.....
μια παρένθεση....εγώ με την μικρή είχα το πρόβλημα πως μου έκλαιγε για καμιά ώρα και πως όοολο το ταξίδι το πέρασε πάνω μου αλλιώς έκλαιγε..... αλλά και πάλι κανείς δεν γύρισε να μου πει κουβέντα......
Μωρέ το γλυκάκι σου, φοβήθηκε και ήθελε αγκαλίτσα...
Πάλι καλά που ταξίδεψες με πολιτισμένους ανθρώπους που σέβονται τους νόμους
Μακάρι να μη χρειαστεί να γίνει άλλη καταγγελία στο μέλλον και η περίπτωσή σου να αποτελεί τον κανόνα για την αντιμετώπιση των κατοικιδίων σε θέματα μεταφοράς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Garfieldakos (Σταμάτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Garfieldakos
Ο Σταμάτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O Garfieldakos έγραψε στις 18:52, 06-02-13:

Καλησπέρα και από μένα, διάβασα ολόκληρο το θέμα γιατί είναι πολύ ενδιαφέρον και αφορά άμεσα και εμάς, καθώς όταν η Μαρία ταξιδεύει μόνη της με τον Garfield και όχι μαζί για να πάμε με το αυτοκίνητο, ταξιδεύει με κτελ.
Καλό θα είναι όταν το κατοικίδιο το έχουν 2 άτομα από κοινού, στο διαβατήριό του να αναφέρονται τα ονόματα και τον 2 ιδιοκτητών (έχει άλλωστε 2 θέσεις για ιδιοκτήτες) για να μην βρουν παραθυράκι και πάτημα οι ασυνείδητοι οδηγοί-ελεγκτές ότι το ζώο δεν μεταφέρεται από τον νόμιμο ιδιοκτήτη του όπως ορίζει ο νόμος:
"1. Προκειμένου να επιτραπεί η μεταφορά μικρών κατοικίδιων ζώων, αυτά θα πρέπει να
συνοδεύονται υποχρεωτικά από τον ιδιοκτήτη ή κάτοχο τους. Ο ιδιοκτήτης ή κάτοχος θα
πρέπει να επιδεικνύει το διαβατήριο του ζώου ή το βιβλιάριο υγείας, το οποίο να είναι
ενημερωμένο τουλάχιστον κατά την τελευταία διετία."
Επίσης καλό θα είναι να είναι επικυρωμένο, δεν βλάπτει σίγουρα.
Και κάτι "off the record". Επειδή υπάρχουν πολλοί νταήδες-ψευτόμαγκες ελεγκτές-οδηγοί και αν δουν κοπέλα μόνη της με το ζωάκι θα προσπαθήσουν να την τρομοκρατήσουν προκειμένου να περάσει το δικό τους και να πάει το ζωάκι στην μπαγκαζιέρα, καλό θα είναι να σας συνοδεύσει στα κτελ ο φίλος σας-ένας φίλος σας γενικότερα, γιατί συνήθως οι ψευτόμαγκες εκδηλώνονται μόνο εκεί που νομίζουν ότι τους παίρνει, και αν σας δουν να συνοδεύεστε από κάποιον που θα τους κόψει την φόρα θα το πιουν με το ζουμάκι του. (Φυσικά σε καμία περίπτωση δεν υπονοώ ότι οι κοπέλες δεν είστε αρκετά δυναμικές, απλά φαντάζομαι καταλαβαίνετε σε ποιον τύπο οδηγού-ελεγκτή αναφέρομαι...)
Γενικότερα ο κόσμος να χαλάσει μην κάνετε πίσω και επιτρέψετε να μπει ζωάκι σε μπαγκαζιέρα, ακόμα κι αν δεν είναι το δικό σας και απλά τύχατε σε ένα τέτοιο δρομολόγιο. Τον νόμο εκτυπωμένο και διπλωμένο πάντα στο πορτοφόλι και βουρ στον πατσά!

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:57, 06-02-13:

Πολύ καλά τα γράφεις αλλά όντως εξαρτάται από την κοπέλα. Φυσικά είναι πάντα καλύτερα να φτάνεις με ενισχύσεις

Παράθεση

Vacw.12

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vacw.12
H Vacw.12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Vacw.12 έγραψε στις 20:37, 19-02-13:

Οταν θα ερθει και εμενα ο γατουλης μου (αντε να δουμε! ) ξερω οτι θα πρεπει να αντιμετωπισω αυτο το προβλημα αφου χρησιμοποιω σχεδον καθε δευτερο σαββατοκυριακο τα ΚΤΕΛ για μεταφορα.. Και η αληθεια ειναι οτι εχω τρομαξει λιγο με ολα αυτα που διαβαζω..
Πραγματι απο ψευτομαγκες αλλο τιποτα και δεν ξερω πως να το χειριστω το θεμα αν μου τυχει κανενας περιεργος οδηγος..

Παράθεση

Greg House (Μανόλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Greg House
Ο Μανόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O Greg House έγραψε στις 13:53, 21-02-13:

Τωρα που ανακαλυψα αυτο το νημα θυμηθηκα τι ειχε γινει το τελευταιο Πασχα. Η κοπελα μου εμενα στα Χανια που εργαζοταν ,μονη και ετσι ,παρα το οτι στενοχωρεθηκα ,της αφησα τον "Genius doc" μας για παρεα (εξ αλλου αυτη τον βρηκε για να τον υιοθετησουμε ,επισης στο σπιτι του πατερα μου που θα εμενα εγω δεν χωρουσε) .Οντας νηπιαγωγος λοιπον ,εκλεισαν για διακοπες του Πασχα ,αυτη θα πηγαινε στο πατρικο της και εγω βρηκα ευκαιρια να παρω λιγες μερες τον γατο. Μου ηρθε επισκεψη στο Ρεθυμνο να τον φερει και εγω την περιμενα στο ΚΤΕΛ. Οταν λοιπον την ειδα να κατεβαινει χωρις την γατοφορο ,στην αρχη γελασα γιατι νομιζα οτι τον ξεχασε(!!!) μεσα στο λεωφορειο ,αλλα δεν προλαβα να πω κατι γιατι ειδα το υφος της και οτι πηγε καπακι στις αποσκευες και τρελαθηκα. Δεν ηξερα και τιποτα ,τοτε ακομη ο καημενος ,ουτε ειχα γινει μελος της κοινοτητας εδω και το μονο που εκανα ηταν να τριζω τα δοντια μου και να ριχνω "μαχαιριες" (ματιες) στον οδηγο.
Να 'στε καλα για την συμβουλη της εκτυπωσης του νομου ,γιατι το εχω κρατησει μανιατικο στην καρδια μου αυτο το συμβαν και τωρα αν μου ξανατυχει κατι τετοιο θα τους κανω σκουπιδια!

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 14:37, 21-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Greg House
Τωρα που ανακαλυψα αυτο το νημα θυμηθηκα τι ειχε γινει το τελευταιο Πασχα. Η κοπελα μου εμενα στα Χανια που εργαζοταν ,μονη και ετσι ,παρα το οτι στενοχωρεθηκα ,της αφησα τον "Genius doc" μας για παρεα (εξ αλλου αυτη τον βρηκε για να τον υιοθετησουμε ,επισης στο σπιτι του πατερα μου που θα εμενα εγω δεν χωρουσε) .Οντας νηπιαγωγος λοιπον ,εκλεισαν για διακοπες του Πασχα ,αυτη θα πηγαινε στο πατρικο της και εγω βρηκα ευκαιρια να παρω λιγες μερες τον γατο. Μου ηρθε επισκεψη στο Ρεθυμνο να τον φερει και εγω την περιμενα στο ΚΤΕΛ. Οταν λοιπον την ειδα να κατεβαινει χωρις την γατοφορο ,στην αρχη γελασα γιατι νομιζα οτι τον ξεχασε(!!!) μεσα στο λεωφορειο ,αλλα δεν προλαβα να πω κατι γιατι ειδα το υφος της και οτι πηγε καπακι στις αποσκευες και τρελαθηκα. Δεν ηξερα και τιποτα ,τοτε ακομη ο καημενος ,ουτε ειχα γινει μελος της κοινοτητας εδω και το μονο που εκανα ηταν να τριζω τα δοντια μου και να ριχνω "μαχαιριες" (ματιες) στον οδηγο.
Να 'στε καλα για την συμβουλη της εκτυπωσης του νομου ,γιατι το εχω κρατησει μανιατικο στην καρδια μου αυτο το συμβαν και τωρα αν μου ξανατυχει κατι τετοιο θα τους κανω σκουπιδια!
Θα έκανε παρατήρηση κάποιος επιβάτης λογικά.....
Υπάρχουν και συγκεκριμένα δρομολόγια για τα κατοικίδια πάντως να το ξέρεις!!! Σε περίπτωση που κάποιος επιβάτης είναι αλλεργικός ή απλά στρίτζος να υπάρχει και η εναλλακτική!!
...έχε και τον νόμο πάνω σου επικυρωμένο και εσύ και η κοπέλα σου όταν ταξιδεύετε να ειστε καλυμμένοι!

Παράθεση

Greg House (Μανόλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Greg House
Ο Μανόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O Greg House έγραψε στις 15:06, 21-02-13:

Δυστυχως δεν ηταν εξ 'αιτιας καποιου επιβατη (λαθος μου αυτο επρεπε να το ειχα αναφερει εξ' αρχης) αλλα του οδηγου ,μου το ειπε η κοπελα μου . Αναφορικα ,την ρωτησε μαλιστα αν εχει και βιβλιαριο (δεν υπηρχε περιπτωση να μην εχει) κατι που δειχνει καθαρα πως δεν ηθελε να τον βαλει καθολου στο λεωφορειο.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 13:46, 10-05-13:

Ελεύθερη η μεταφορά ζώων με ΚΤΕΛ . Υποχρεωτικά εντός του χώρου επιβατών.

Με απόφαση του Υπουργείου Υποδομών Μεταφορών & Δικτύων (ΑΔΑ: 4Α861-ΒΩΟ ) επιτρέπεται η μεταφορά ζώου υποχρεωτικά εντός του χώρου επιβατών Δεν έχει περάσει ούτε ένας χρόνος από τα τραγικά περιστατικά θανάτων ζώων που σημειώθηκαν, επειδή οι αγενείς, ανενημέρωτοι και καταχρηστές εξουσίας οδηγοί των ΚΤΕΛ διέταξαν τους φιλόζωους ιδιοκτήτες τους να τα βάλουν στον ακατάλληλο χώρο των αποσκευών.

Κι όμως πολλές είναι οι καταγγελίες που φτάνουν συχνά στο adespoto.gr από ανθρώπους που θέλησαν να ταξιδέψουν με το σκυλάκι τους και τελικά πήραν ταξί, αφού οι οδηγοί των ΚΤΕΛ δεν δεχόντουσαν να μπει το ζώο τους στο λεωφορείο μαζί τους.

Με την αποφάση του το Υπουργείο βάζει ένα τέλος στο χάος της μεταφοράς ζώων με τα ΚΤΕΛ

Διαβάστε και τυπώστε την απόφαση :

Προς διευκρίνιση και ομοιόμορφη εφαρμογή των διατάξεων για τη μεταφορά ζώων με λεωφορεία των ΚΤΕΛ Α.Ε., σας πληροφορούμε τα ακόλουθα:

1. Προκειμένου να επιτραπεί η μεταφορά μικρών κατοικίδιων ζώων, αυτά θα πρέπει να συνοδεύονται υποχρεωτικά από τον ιδιοκτήτη ή κάτοχο τους. Ο ιδιοκτήτης ή κάτοχος θα πρέπει να επιδεικνύει το διαβατήριο του ζώου ή το βιβλιάριο υγείας, το οποίο να είναι ενημερωμένο τουλάχιστον κατά την τελευταία διετία.

2. Οι ειδικότερες ρυθμίσεις της μεταφοράς των ζώων συνοδείας αναπήρων (ουσιαστικά σκύλων συνοδείας τυφλών) καθώς και των μικρών κατοικίδιων, ανάλογα με τον τύπο του
λεωφορείου, έχουν ως ακολούθως:

Α.Ζώα σε Λεωφορεία Αστικών ΚΤΕΛ:
Τα ζώα συνοδείας αναπήρων ανεξαρτήτως μεγέθους καθώς και τα μικρά κατοικίδια ζώα μεταφέρονται εντός ειδικού καλαθιού μεταφοράς με μέγιστες διαστάσεις 50Χ40Χ70 εκατοστά, κατ’ αναλογία με τα ισχύοντα στους συγκοινωνιακούς φορείς αστικών
συγκοινωνιών Αθήνας και Θεσσαλονίκης και τοποθετούνται υποχρεωτικά εντός του χώρου επιβατών. Τα ζώα συνοδείας αναπήρων δεν τοποθετούνται σε καλάθι αλλά φέρουν υποχρεωτικά φίμωτρο κατά τη διάρκεια της μεταφοράς.

Β. Ζώα σε Λεωφορεία Υπεραστικών ΚΤΕΛ:
Στα λεωφορεία που εξυπηρετούν υπεραστικές συγκοινωνίες λόγω του μικρότερου διαθέσιμου χώρου, περιορίζονται οι μέγιστες διαστάσεις του ειδικού καλαθιού μεταφοράς.

Έτσι, τα ζώα συνοδείας αναπήρων ανεξαρτήτως μεγέθους και τα μικρά κατοικίδια ζώα, βάρους έως επτά (7) κιλών, που μεταφέρονται εντός ειδικού καλαθιού μεταφοράς διαστάσεων 50Χ40X35 εκατοστά είναι επιτρεπτό να μεταφέρονται με τα λεωφορεία των ΚΤΕΛ & ΚΤΕΛ Α.Ε. που εξυπηρετούν υπεραστικές συγκοινωνίες και τοποθετούνται υποχρεωτικά εντός του χώρου επιβατών. Τα ζώα αυτά θα τοποθετούνται είτε στο διάδρομο είτε στα κλιμακοστάσια των λεωφορείων, πλησίον σε κάθε περίπτωση του ιδιοκτήτη τους. Τα ζώα συνοδείας αναπήρων, όπως προαναφέρθηκε, δεν τοποθετούνται σε καλάθι αλλά φέρουν υποχρεωτικά φίμωτρο κατά τη διάρκεια της μεταφοράς.

Για λόγους καλύτερης εξυπηρέτησης του επιβατικού κοινού, τα υπεραστικά ΚΤΕΛ & ΚΤΕΛ Α.Ε. είναι επιτρεπτό να περιορίζουν τη μεταφορά των κατοικίδιων ζώων,
(α) σε ότι αφορά στον αριθμό σε δύο κατοικίδια ανά λεωφορείο και

(β) σε ορισμένα μόνο από τα εξυπηρετούμενα δρομολόγια τα οποία πάντως θα αποτελούν το 30% τουλάχιστον των δρομολογίων κάθε γραμμής (και κατ’ ελάχιστο ένα δρομολόγιο ανά ημέρα), κατανεμημένα σε όλη τη διάρκεια της ημέρας.

Εφόσον αποφασιστεί από το οικείο υπεραστικό ΚΤΕΛ Α.Ε. ή ΚΤΕΛ να γίνει χρήση του ως άνω (β) περιορισμού, θα πρέπει η πληροφορία αυτή να παρέχεται σε κάθε ενδιαφερόμενο ενώ θα πρέπει να έχει αναρτηθεί εμφανώς σχετική ανακοίνωση στους σταθμούς και πρακτορεία του ΚΤΕΛ. Ο περιορισμός των δρομολογίων θα δύναται να εξυπηρετήσει και τις ανάγκες αλλεργικών κ.λπ. ατόμων που ευλόγως αποφεύγουν το συγχρωτισμό με κατοικίδια ζώα. Σε κάθε περίπτωση βέβαια είναι ενδεδειγμένη η
κατάλληλη διευθέτηση των επιβατών εντός του λεωφορείου.

Για την περίπτωση αστικών λεωφορείων που είναι ενταγμένα και δρομολογούνται από Υπεραστικά ΚΤΕΛ & ΚΤΕΛ Α.Ε. εφαρμόζονται τα προαναφερθέντα για τα λεωφορεία των Αστικών ΚΤΕΛ.

3. Τα προαναφερόμενα αφορούν, αδιακρίτως, και στα λεωφορεία ιδιοκτησίας των ΚΤΕΛ Α.Ε. και στα λεωφορεία ιδιοκτησίας μετόχων των ΚΤΕΛ Α.Ε. που εξυπηρετούν τις αστικές & υπεραστικές συγκοινωνίες. Σε καμία περίπτωση η μεταφορά των μικρών κατοικίδιων ή κατά μείζονα λόγο αυτών που συνοδεύουν αναπήρους δεν τελεί υπό την κρίση του οδηγού ή / και του ιδιοκτήτη του λεωφορείου ή τη συναίνεση των λοιπών επιβατών.

4. Τονίζεται ότι σε περίπτωση μη συμμόρφωσης με τις ρυθμίσεις της εγκυκλίου αυτής, επιβάλλονται, από το οικείο Πειθαρχικό Συμβούλιο του π.δ. 170/2003 (Α’ 140), στις ΚΤΕΛ Α.Ε. οι προβλεπόμενες κυρώσεις της παρ. 3(η) του άρθρου 2 του ίδιου π.δ. και σε περίπτωση υποτροπής αυτές της παρ. 5 του ίδιου άρθρου. Οι οδηγοί των λεωφορείων που δε συμμορφώνονται με τις ως άνω ρυθμίσεις, υπόκεινται στις πειθαρχικές κυρώσεις του άρθρου 18 του π.δ. 246/2006 (Α’ 261) που επιβάλλονται από τα αρμόδια όργανα των ΚΤΕΛ Α.Ε. & ΚΤΕΛ.

Τα συλλογικά όργανα των ΚΤΕΛ Α.Ε. παρακαλούνται για την ενημέρωση των μελών τους ενώ οι ΚΤΕΛ Α.Ε. για την ενημέρωση του προσωπικού και των μετόχων τους.

Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΑΡ. ΜΠΟΥΡΑΡΑΣ
Κατεβάστε την απόφαση

Πηγή: adespoto.gr

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dorothea_v

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dorothea_v
H dorothea_v αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H dorothea_v έγραψε στις 22:15, 03-09-15:

Ρε παιδια θελω να υιοθετησω ενα γατακι και να το παρω μεσα στο διαμμερεισμα μου αλλα πρωτου παρω την αποφαση επειδη ξερω ποσο απολιτιστοι ειναι σε αυτη τη χωρα δυστυχως οι ανθρωποι ειπα να παω να δοκιμασω στα κτελ της πολης μου τι παιζει επειδη μετακινουμαι συχνα..πηγα λοιπον με αερα και ευγενεια καλλυμενη απο τον νομο και της λεω φυσικα κ μπορω να ταξιδεψω με την γατα μου στο κλουβακι της ετσι? Λυπαμαι μ λεει πρεπει να ρωτησεις τον οδηγο. ο νομος με καλυπτει της λεω δε θα ρωτησω κανεναν. δε μπορεις κοπελια αν καποιος επιβατης εχει αλλεργια? απανταω πως μπορω να το σεβαστω αυτο και να παρω το επομενο δρομολογιο.. λυπαμαι μ λεει οι επιβατες θα ενοχληθουν.. και τι να την κανω την γατα μου να την πεταξω της λεω? μπορει να ταξιδεψει στις αποσκευες μου λεει? (37 βαθμοι μερα μεσημερι) στις αποσκευεες να μπεις εσυ και να σκασεις κιολας της απανταω και εχοντας μηδεν ψυχραιμια φευγω... τι μπορω να κανω που να απευθυνθω? εχω εκνευριστει σε σημειο τρελας... παραβιαζουν τον νομο καποιος τροπος θα υπαρχει.. θα ξανα παω να κανω το ιδιο σκηνικο πειτε μου τι να κανω να ειμαι προετοιμασμενη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 139 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 22:43, 03-09-15:

Ειχαμε τετοιο θέμα; Τι μου θυμησατε..Έχω υπαρξει μαρτυρας τετοιου περιστατικου. Στα ΚΤΕΛ της περιοχης μου,φέτος ενώ περιμενα το λεωφορειο για να επιστρέψω σπίτι.Μια κυρια μιλουσε στον οδηγο ( δεν την αφηνε να πάρει μαζι της τον σκύλο της παρα μονο στις αποσκευες ο οποιος βρισκοταν σε κλουβι κιολας.) Και ενω η κυρια του μιλουσε πολυ ευγενικα και του διαβαζε απο ενα χαρτακι τη νομοθεσια, ο οδηγος της ειπε με ασχημο τροπο να πάρει τον σκυλο και να φυγει.Εκεινη τη στιγμη με'πιασανε τα διαόλια μου και πήγα ο ίδιος να του εξηγησω οτι οντως η κυρια ειχε δικαιο και πως ειναι πλεον δεδομενο οτι με τις καταλληλες προύποθεσεις μπορουμε να πάρουμε μαζι μας το ζωο(σε κλουβι παντα).Επειτα ειπε οτι οι επιβατες θα εχουν θεμα με ενα ζωο στο λεωφορειο, και οταν ρωτησα τους 6 επιβατες που ειναι απο τη περιοχη μου κιολας, τους ξερω τους αθρωπους, ειπαν οτι δεν ειχαν κανενα θέμα και παρολα αυτα τον χαβα του ο κυριος..Εκτός του οτι με κατεκρινε για το νεαρο της ηλικιας μου για τον τονο της φωνης μου. Νταξ δε λεω δεν μιλουσα και ηρεμα αλλα ρε παιδια αν ειναι δυνατον..Ισχυει οτι οποιος φωναζει χανει το δικιο του, αλλα καποιος επρεπε να υπερασπιστει την κυρια, και την κάθε κυρια ή κυριο που βιωνει τέτοια κατασταση.Τώρα έπραξα καλώς/κακώς δε ξερω, εγω παντως θα ηθελα καποιον να κανει το ιδιο και για μενα.
Εν τέλει η κυρια αναγκαστηκε να υποκυψει και να βαλει τον σκυλο της στις αποσκευες. Ως πότε όμως θα υποχωρουμε απο τη στιγμη που ο νομος λέει οτι επιτρεπονται τα ζωα στα λεωφορεια;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 22:49, 03-09-15:

1. εκτυπώνεις τον νόμο. 2. από τον νόμο προκύπτει ότι ορίζονται κάποια από τα δρομολόγια την ημέρα που μπορούν να ταξιδέψουν και κατοικίδια. Απαιτείς να μάθεις ποια είναι αυτά εν ανάγκη επιδεικνύοντας τον εκτυπωμένο νόμο. 3. Αν αρνηθούν να παρέχουν υπηρεσία καλείς την αστυνομία.

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ εντός του χώρου των επιβατών.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους