Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,317 εγγεγραμμένα μέλη και 718,374 μηνύματα σε 22,605 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 425 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Καταγγελία για αδέσποτες γάτες...

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:57, 30-12-14:

Τυχαία έπεσα πάνω σ΄αυτό το άρθρο:
http://www.lamiastar.gr/index.php/to...erioikoi-video

Πρόκειται για τους ..αγανακτισμένους γείτονες κάποιου, που έχει μαζέψει πολλές γάτες στο σπίτι του στη Λιβαδειά και λένε ότι έχουν φοβερό πρόβλημα με δυσοσμία κ.λ.π. Και καλά, λένε ότι είναι γύρω στις 70 γάτες, αν και αυτό μου φαίνεται υπερβολικό...Τέσπα, το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος αυτός απ΄ό,τι φαίνεται δεν έχει τη δυνατότητα να τα στειρώσει τα αδέσποτα προφανώς γατιά που ταίζει και πληθαίνουν...Όπως και να χει μου φαίνονται υπερβολικοί οι γείτονες, νομίζω δηλ ότι είναι προκατειλημμένοι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:30, 30-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από roccohooshie
Τυχαία έπεσα πάνω σ΄αυτό το άρθρο:
http://www.lamiastar.gr/index.php/to...erioikoi-video

Πρόκειται για τους ..αγανακτισμένους γείτονες κάποιου, που έχει μαζέψει πολλές γάτες στο σπίτι του στη Λιβαδειά και λένε ότι έχουν φοβερό πρόβλημα με δυσοσμία κ.λ.π. Και καλά, λένε ότι είναι γύρω στις 70 γάτες, αν και αυτό μου φαίνεται υπερβολικό...Τέσπα, το θέμα είναι ότι ο άνθρωπος αυτός απ΄ό,τι φαίνεται δεν έχει τη δυνατότητα να τα στειρώσει τα αδέσποτα προφανώς γατιά που ταίζει και πληθαίνουν...Όπως και να χει μου φαίνονται υπερβολικοί οι γείτονες, νομίζω δηλ ότι είναι προκατειλημμένοι...
Αυτόν τον συγκεκριμένο άνθρωπο τυχαίνει να τον γνωρίζω, είναι ένας πολύ καλός μου φίλος που ήξερε και τον Γιώργο μου και είχαν αμοιβαία εκτίμηση.
Πρώτα να πω κάτι για αποφυγή παρεξηγήσεων. Δεν είναι ότι δεν έχει χρήματα για στειρώσεις, είναι απλά κατά των στειρώσεων και δεν στειρώνει συνειδητά. Επιπλέον θέλει τα γατιά του ελεύθερα πράγμα που σημαίνει πως τα αφήνει να βγαίνουν για την βόλτα τους. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να του σκοτώσουν αρκετά από αυτά και μάλιστα τα πιο αγαπημένα του.
΄Αδικα του έλεγα να τα κλειδαμπαρώσει μέχρι να μπορέσει να φύγει από εκεί κι ας ήταν δικό του το σπίτι. Τελικά ένας γάτος του από τους πιο αγαπημένους και δικός του και δικός μου, ο Νυαρλαθοτέπ, δέχτηκε επίθεση και έχασε το ένα του ματάκι. Μετά από μερικές μέρες έγινε και επέμβαση εξόρυξης του ματιού και πλέον τα γατιά φοβούνταν τα ίδια να βγουν έξω...
Οι γάτες που αναφέρει το άρθρο δεν είναι όλες δικές του φυσικά. ΄Εχει αρκετά γατιά αλλά όχι 70. Απλά φροντίζει και τα αδέσποτα όσο μπορεί.
Τελικά για να μην τα πολυλογώ, έβγαλε στο σφυρί διάφορα πολύτιμα γι' αυτόν πράγματα, όπως δίσκους παλιούς και βιβλία του και κατάφερε και με την βοήθεια κάποιων φίλων του που με το ζόρι την έδωσαν γιατί είναι αξιοπρεπής άνθρωπος, να μετακομίσει στο Δήλεσι. Τώρα βρίσκεται εκεί σε νέο νοικιασμένο σπίτι, ενώ το δικό του σαπίζει και ευτυχώς τα πράγματα δείχνουν να πηγαίνουν καλά. Τουλάχιστον νοιώθουν ασφαλείς.

Υ.Γ. Αν κάποιος έχει facebook και θέλει, μπορεί να δει το προφίλ του, κοινοποιεί δημόσια. https://www.facebook.com/dimvlaso?fref=ts

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 23:31, 30-12-14:

Ίσως όμως πρόκειται και για συλλέκτη ζώων. Εκεί όντως πρέπει κάποιος να επέμβει και να διαχειριστεί, προς τη σωστή κατεύθυνση πάντα, την λατάσταση...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:38, 30-12-14:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Ίσως όμως πρόκειται και για συλλέκτη ζώων. Εκεί όντως πρέπει κάποιος να επέμβει και να διαχειριστεί, προς τη σωστή κατεύθυνση πάντα, την λατάσταση...
Δεν είναι συλλέκτης Φωτεινή μου, απλά ταίζει και βοηθάει όποιο ζώο μπορεί. Είτε πρόκειται για γατί, είτε για σκυλί. Δεν έχει τόσα πολλά γατιά και απλά δεν τα στειρώνει και όσα γεννιούνται τα κρατάει και τα φροντίζει. Είναι όλα όμως καλοταισμένα, εμβολιασμένα και με πλήρη κτηνιατρική φροντίδα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 23:47, 30-12-14:

Τουλάχιστον έφυγε από κει και βρήκε την ησυχία του ο άνθρωπος...τί να πώ! Είναι προφανές ότι δε μπορεί να είχε 70 γάτες...Κι επιπλέον γενικότερα οι γείτονες έλεγαν ανακρίβειες...δηλ. είναι δυνατόν μία γάτα να πάει να κάνει την ανάγκη της σ΄ένα άσχετο μπαλκόνι ; Κατ΄αρχάς η γάτα θέλει χώμα για να τα κάνει και θάβει τις ακαθαρσίες της ως γνωστόν. Πάντως μου έκανε εντύπωση στο βίντεο ότι οι γάτες του φαινόντουσαν πραγματικά καλοταϊσμένες και σε πολύ καλή κατάσταση...
Παιδιά, συγγνώμη αλλά τί θα πει συλλέκτης ζώων;;;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:50, 30-12-14:

Συλλέκτης είναι κάποιος που μαζεύει σε πολύ μικρό χώρο περισσότερα ζώα από όσα μπορεί να φροντίσει σωστά. Τελικά φτάνουν να έχουν τουλάχιστον δεκάδες ζώα που ζουν σε άθλιες συνθήκες, χωρίς αρκετή τροφή, χωρίς την στοιχειώδη καθαριότητα και φυσικά χωρίς ιατρική φροντίδα.

Παρεμπιπτόντως το βίντεο λέει αρκετές ανακρίβειες. Λέει πως αρρώστησε γειτόνισσα που δεν έχει μπει ποτέ στην αυλή του Δημήτρη από τις ακαθαρισίες των γατιών και κυκλοφορεί με Π. Ενώ ξέρουμε καλά πως η μόνη ζωοανθρωπονόσος που έχει σχέση με τα περιττώματα της γάτας είναι η τοξοπλάσμωση και δεν έχει καμμιά σχέση με προβλήματα μέσης.
Φαίνεται καθαρά δε στο τέλος πως δεν θέλουν καθόλου τις γάτες και δεν τους αρέσει που υπάρχει μια μονοκατοικία που δεν εξελίσσεται σε κάτι καλύτερο κατά την γνώμη τους, στην όμορφη περιοχή τους.
Και τέλος η γατούλα που φαίνεται στο βίντεο είναι η ΄Ισις που την σκότωσαν πριν φύγουν από εκεί.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 30-12-14 στις 23:58.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 00:06, 31-12-14:

Δυστυχώς από την όλη αντίδραση της γειτονιάς, ήταν αναμενόμενο ότι κάποια γατάκια δε θα είχαν καλό τέλος..κρίμα! Έχουμε ακόμη να διανύσουμε μεγάλη απόσταση ως κοινωνία για να εκπολιτιστούμε σε σχέση με την αντιμετώπιση των ζώων γενικότερα...λυπάμαι τόσο πολύ κάθε φορά που το συνειδητοποιώ αυτό...!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,659 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 01:02, 31-12-14:

Άλλη μια φορά : Το χειρότερο είδος είναι το ανθρώπινο, το πιο επικίνδυνο, αιμοβόρο και αδίστακτο.
Επιτέλους, ας αφήσουμε τα αθώα πλάσματα να μας διδάξουν τη ζωή, την αγάπη, την αξιοπρέπεια.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 18:41, 31-12-14:

Απαράδεκτοι οι γείτονες, όπως πάντα. Ωστόσο κάποιος πρέπει να εξηγήσει αναλυτικά στον συγκεκριμένο άνθρωπο (ο οποίος κατά τα άλλα έχει καλή πρόθεση) ότι ΠΡΕΠΕΙ να κάνει στειρώσεις. Το να μαζεύει απλά χ αριθμό γάτων και να τους αφήσει να πολλαπλασιάζονται, ειλικρινά περισσότερο κακό κάνει παρά καλό. Ναι, μπορεί να είναι ταϊσμένα και φροντισμένα, αλλά αυτό δεν αλλάζει ότι γεννάνε συνέχεια και μεγαλώνει ο αριθμός τους. Και ξέρουμε όλοι πολύ καλά πόσο έντονο είναι το πρόβλημα των αδέσποτων στη χώρα μας. Είναι κρίμα να συμβάλλουμε σ' αυτό, ειδικά αν έχουμε καλή πρόθεση.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 10:41, 01-01-15:

Χρόνια Πολλά σε όλους!
Εγώ πάντως βλέποντας το βίντεο με εκνεύρισαν πολύ οι γείτονες...όχι γιατί εγώ αγαπώ τις γάτες κλπ.κλπ. αλλά είναι δυνατόν να λένε ότι θέλουν να φύγουν οι γάτες;; από που να φύγουν δηλαδή....;;; από το σπίτι τους;;; οι γάτες είναι κομμάτι της φύσης, του οικοσυστήματος και έστω αν εκεί βρίσκουν φαγητό και μαζεύονται πιο έντονα σημαίνει ότι πρέπει να τις αφανίσουμε δια της ασιτείας;;; έλεος δηλαδή γιατί την ίδια νοοτροπία έχουμε και για άλλα είδη στη φύση... αρκούδες, αλεπούδες κλπ. λες και φταίνε αυτές που κατεβαίνουν στα χωριά να φάνε....
Να λένε ότι τα παιδιά δεν παίζουν στη γειτονιά εξαιτίας των γατιών;;; μα δηλαδή είναι ανήκουστα πράγματα αυτά με συγχωρείτε....να αναγκάζουν ένα άνθρωπο να φύγει από το σπίτι του γιατί αυτοί θεωρούν ότι είναι τσιφλίκι τους η φύση όλη;;; παιδιά μόνο αρνητικά συναισθήματα δημιουργούνται μέσα μου για τους συνανθρώπους μας....και σιγά που οι γάτες τους ενοχλούν με τα περιττώματα....έχουμε και εμείς γάτες στην πυλωτή και ξέρουμε....αλλοίμονο αν ήταν τόσο εύκολο να μολυνθεί η φύση από τη φύση....έλεος δηλ. τι άλλο θα ακούσω...
Αν ήταν συλλέκτης ζώων ναι ΟΚ δεν θα μου άρεσε καθόλου...αλλά όταν ο άνθρωπος αυτός προσπαθεί να βοηθήσει όποιο ζώο του τυχαίνει να την ακούει κιόλας...;;;
Ο άνθρωπος βέβαια καλά έκανε και έφυγε έστω και αν είναι μεγάλη πίκρα γιατί πως να ζήσεις όταν έχεις απέναντι σου ευυπόληπτους πολίτες σαν κι αυτούς...αδύνατον....
Οσο για τις στειρώσεις κατανοώ τι λέτε...από την άλλη βρε παιδιά μιλάμε για γάτες που ζουν ελεύθερες στη φύση....πως να τις στειρώσεις όλες και οικονομικά δηλ. θεωρώ πως είναι αδύνατον.....
Τέσπα εύχομαι ο άνθρωπος να ζει καλύτερα και να προχωρήσει τη ζωή του!

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 16:49, 01-01-15:

Σαφώς δε γίνεται να στειρώσεις όλες τις αδέσποτες τις οποίες ενδέχεται να ταΐζεις! Είναι αδύνατο. Αλλά μπορείς να στειρώσεις τις δικές σου γάτες, ειδικά αφού ζουν και εκτός σπιτιού. Άλλωστε ας μην ξεχνάμε ότι, πέρα απ' τη διαρκή αναπαραγωγή, ελλοχεύει και η πυομήτρα.

Κυρίως αυτό εντόπισα εγώ ως "προβληματικό" σημείο, το ότι όπως αναφέρει και η Βάσω είναι ιδεολογικά ενάντια στις στειρώσεις. Αυτό σημαίνει ότι αφενός οι γατούλες του κινδυνεύουν από πυομήτρες (που ποσώς νοιάζει τους γείτονες, αυτοί θέλουν απλά να εξαφανιστούν οι γάτες και ό,τι άλλο τους χαλάει τη μόστρα) αλλά και ότι δυνητικά γεννούν κι άλλα γατάκια και πολλαπλασιάζονται. Απ' όσο είδα στο φεησμπουκ του, έχει 9 γάτες (απίστευτες γάτες παρεμπιπτόντως, όλες τσουπωτές και με λαμπερό τρίχωμα και με τέλεια ονόματα!), δεν είναι και λίγες 9 αστείρωτες γάτες οι οποίες περιπλανιούνται και έξω (άρα ζευγαρώνουν).

Την άνοιξη μπορεί 2 από αυτές (ας πάρουμε ένα ελάχιστο) να γεννήσουν από 3 γατάκια, είτε στο σπίτι μέσα, είτε στη γειτονιά, είτε σε κάποιο κήπο, κάπου. Αμέσως αμέσως μιλάμε για +6 γατάκια. Τέλος πάντων, το παράκανα με την ανάλυση. Απλά στο θέμα των στειρώσεων είμαι τελείως κάθετη. Για μένα, αν δε στειρώνεις τις γάτες σου και τις αφήνεις να βγαίνουν έξω, τότε κάνεις περισσότερο κακό παρά καλό: δημιουργείς αδέσποτα.

Αυτό ήταν ένα στάνταρ σημείο τσακωμού με τους γονείς μου, οι οποίοι υποστήριζαν ότι
- Τι πειράζει, 2 αρσενικά έχουμε, δε γεννάνε.
- Έλα μωρέ, πόσες θηλυκές έχεις δει στη γειτονιά;;;
- Και δηλαδή τι, θα εξαφανίσουμε στο τέλος τελείως το γατίσιο είδος με τις τόσες στειρώσεις!!!!!!
- ΌΧΙ δε θέλουμε να τα στειρώσεις, δεν είναι σωστό, είμαστε αντίθετοι, μπλα μπλα μπλα.

Οι 70 γάτες που λένε οι γείτονες πιστεύω ότι είναι μούφες και κλασικές βλακείες που εξαπολύει προς κάθε κατεύθυνση το είδος "Έλληνας γείτονας". Η άλλη είπε ότι ευθύνονται οι γάτες για το ότι κυκλοφορεί με Π...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:56, 01-01-15:

Θα συμφωνήσω με την kouki στο ότι είμαι κι εγώ φανατικά υπέρ της στείρωσης. Δεν υπάρχει όμως περίπτωση να του αλλάξει κανείς γνώμη δυστυχώς...
Ενώ είναι ένα εξαιρετικό παιδί κατά τ' άλλα, σ' αυτό είναι αγύριστο κεφάλι. Και να πεις πως δεν έχει γνώσεις ή είναι κάποιος αγράμματος που απλά ακολουθεί παλιές αντιλήψεις;
Πάντως οι δικές του γάτες γεννάνε πάντα στο σπίτι και τα μωρά μεγαλώνουν μια χαρά και τα κρατάει. Αλλά κι αυτά μένουν αστείρωτα και παρ' όλο που δεν ζευγαρώνουν συχνά τα δικά του, κάποια στιγμή όπως αυξάνεται ο πληθυσμός θα γίνει ένας ψιλοχαμός...
Και φυσικά ανησυχώ κι εγώ για την πυομήτρα, αν και δεν είναι τόσο επικίνδυνη σε γάτες που ζευγαρώνουν ελεύθερα, όσο σε γάτες αστείρωτες που περνάνε απανωτούς οίστρους χωρίς να έχουν την δυνατότητα να ζευγαρώσουν.
Εν κατακλείδι, το ανθρώπινο είδος δεν θα πάψει ποτέ να με κάνει να νοιώθω άσχημα.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 11:48, 02-01-15:

Παιδιά εγώ κατάλαβα πως οι γάτες αυτές είναι "δικές του" υπό την ευρεία έννοια της φροντίδας...υπάρχουν γύρω στο σπίτι και επειδή τις φροντίζει έχουν μαζευτεί. Γιατί "δικές μου" γάτες εννοώ αυτές που έχω μέσα στο σπίτι μου. Αλλιώς πως....;;; Και υπό αυτή την έννοια είπα ότι είναι αδύνατον να στειρώσεις όλα τα γατιά.

Από την άλλη θα ήθελα να σας πω ότι μετά από πολλές συζητήσεις με πολλούς φίλους για το θέμα της στείρωσης...ήθελα να σας πω ότι πολλοί θεωρούν ότι δεν θα έπρεπε να στειρώνουμε όλα τα ζώα έτσι εφόσον ζουν και ελεύθερα στη φύση. Είναι όπως θεωρούν επέμβαση στο σώμα τους, τη ζωή τους κλπ. και πως ΟΚ ναι υπάρχουν οι κίνδυνοι αλλά αυτός είναι ο κύκλος της ζωής και έχουν δικαίωμα στη ζωή ελεύθερα όπως τους το έδωσε ο δημιουργός τους. Αρκεί να μην επεμβαίνουμε εμείς (φόλες κλπ.) και τους στερούμε το δικαίωμα της επιβίωσής τους.

Για όσα ζουν στο σπίτι μας μέσα αναγκαστικά προβαίνουμε σε στειρώσεις και αυτό γιατί εξυπηρετεί και εμάς αλλά και εκείνα αφού δεν θα μπορούν να ζευγαρώνουν όπως προστάζει η φύση τους.

Κατανοώ λοιπόν όλους τους ανθρώπους που έχουν διαφορετικές απόψεις. Ο κύκλος της ζωής είναι δεδομένος για όλους μας. Εχει φροντίσει άλλος γι αυτό. Υπό αυτή την έννοια δεν είμαι πια τόσο κάθετη.... παρόλο που και την αδεσποτούλα μου τη στείρωσα και βλέπω πως περνάει καλά τη φροντίζω αλλά δεν μπορώ να τα βάλω με όποιον δεν το ενστερνίζεται αυτό. Είναι μια διαφορετική φιλοσοφία και είναι σεβαστή.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 14:32, 02-01-15:

Απ΄ ό,τι φαίνεται ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει κάποιες δικές του γάτες, εννέα μάλλον, όπως ανέφερε η koukimanster παραπάνω, τις οποίες έχει μέσα-έξω, πέρα από αυτές όμως, τάιζε και βοηθούσε κι άλλες αδέσποτες γάτες της γειτονιάς στη Λιβαδειά που έμενε μέχρι πρόσφατα, οπότε είναι λογικό να είχαν κάνει στέκι τους την αυλή του (προφανώς όχι 70, άντε να ταν γύρω στις 20). Το ότι τις δικές του δε τις έχει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι δε σημαίνει ότι παύουν να είναι οι γάτες του, κι εμένα τα γατιά μου είναι μέσα-έξω και ορισμένα είναι μόνιμα στην αυλή μου, το ίδιο δικά μου τα θεωρώ κι αυτά, με τη διαφορά ότι δεν είναι τόσο πολύ δεμένα μαζί μας όσο αυτά που ζουν μέσα κυρίως. Κι επειδή έχω αναλάβει αρκετά, ζωή να χουν, αν δεν είχα προβεί σε στειρώσεις τώρα στην αυλή μου θα είχα σίγουρα πολλά περισσότερα και θα είχα πρόβλημα από την άποψη ότι δε θα υπήρχε η δυνατότητα ούτε να τα στειρώσω όλα προφανώς αλλά ούτε καν να τα εμβολιάζω κλπ....Και σε μας ωστόσο έρχονται 2-3 αδέσποτοι γάτοι που κ που για φαγητό μόνο και φεύγουν, ε αυτά δε μπορώ να τα θεωρήσω "δικά" μου, είναι διαφορετικό και βέβαια δεν έχω τη δυνατότητα να τους παρέχω κτ παραπάνω από τροφή. Πάντως κι εγώ δεν μπορώ να κατανοήσω το να υιοθετείς 9 γάτες και να μην τις στειρώνεις, από τη στιγμή που είναι μέσα έξω είναι δεδομένο με μαθηματική ακρίβεια ότι μέσα σ΄ένα χρόνο θα γίνουν 20 (μπορεί και παραπάνω) και σε δύο χρόνια 40...Ε πως μπορείς να ανταπεξέλθεις στις ανάγκες τόσων γατιών, κι από τη στιγμή που υπάρχουν τόσα αδέσποτα που ταλαιπωρούνται είναι κρίμα να ενθαρρύνεις την αύξησή τους, πόσο μάλλον σε αστικά περιβάλλοντα, που οι συνθήκες είναι άθλιες για την επιβίωσή τους..
Κι όσο γι αυτό που λες Κατερίνα ότι είναι προορισμένες να ζουν ελεύθερες στη φύση, κι έχουν αυτό το δικαίωμα βέβαια, ναι συμφωνώ, μόνο που το δικαίωμά τους αυτό έχει καταπατηθεί από το ανθρώπινο είδος σε πολλές περιπτώσεις, δημιουργώντας ένα εντελώς εχθρικό γι αυτά τα ζωντανά περιβάλλον. Έτσι, μ΄αυτά τα δεδομένα στειρώνοντάς γλιτώνεις από μεγάλη ταλαιπωρία πολλά αθώα πλάσματα που θα ήταν καταδικασμένα από την αρχή να ταλαιπωρηθούν και να ζήσουν κανά δυο χρόνια το πολύ, όπως συμβαίνει με τα αδέσποτα στις πόλεις συνήθως...
Τέσπά, κρίμα που είναι τόσο κάθετος με τη στείρωση.. τουλάχιστον όμως τώρα είναι όπως λέει η Βάσω σ΄ένα πιο φιλικό περιβάλλον για όλους...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 02-01-15 στις 14:38.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 14:44, 02-01-15:

Μα και εγώ συμφωνώ μαζί σου. Θεωρώ ότι δεν πρέπει καλώς ή κακώς να βοηθάμε στον πολλαπλασιασμό τους γιατί δημιουργούνται προβλήματα. Πάσης φύσεως. Οι γείτονες, το οικονομικό για να τα φροντίσεις κοκ. Απλά είπα πως κάποιοι άνθρωποι θεωρούν ότι έχουμε επέμβει ήδη πάρα πολύ στη ζωή τους και δεν βρίσκουν σωστό να επέμβουμε και ως προς τον κύκλο ζωής τους. Οπως εσύ θεωρείς πως η γάτα πρέπει να ζει και μέσα και έξω. Το κάνεις παρόλο που ξέρεις που ελοχεύουν κίνδυνοι, πρωτίστως για τη δική της ζωή. Ετσι και αυτοί θεωρούν πως όσο είναι να ζήσουν ας ζήσουν.

Πάντως εγώ νοώ ως "δική" μου γάτα αυτή που είναι μέσα στο σπίτι μου. Δεν μπορώ να θεωρήσω δική μου γάτα μια γάτα που είναι στους δρόμους και έρχεται και τρώει απλά στο σημείο που βάζω φαγητό.

Και τη γατούλα που φροντίζω καθημερινά μαζί με τα άλλα στην πυλωτή, τη στείρωσα γιατί δεν άντεχα, εγώ όμως, να την τρέχουν όλοι οι γάτοι της περιοχής. Ηταν και καλούλα οπότε μπόρεσα και την έπιασα. Με τρώει όμως κάθε ημέρα το ότι τη στείρωσα και την άφησα να ζει έξω....δεν ξέρω αν καταλαβαίνει τη διαφορά πια....ίσως ναι....πάντως με στενοχωρεί που ζει έξω....σε ένα σπιτάκι αυτοσχέδιο που της έχω φτιάξει..... αν χρειαστεί κάτι ιατρικό βεβαίως και θα την τρέξω αλλά να τη θεωρήσω δική μου γάτα...;;; δεν νομίζω.... έκανα πιστεύω κάτι που θα τη βοηθήσει να ζήσει καλύτερα...το ξέρω όμως...;;; ποιος θα μου το πει τι είναι τελικά καλό....;;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 15:25, 02-01-15:

Κι όμως τις γάτες μου που ζουν μόνιμα στην αυλή μας κι έχουν το χώρο τους (ένα παλιό μικρό σπίτι με τρία δωμάτια που το έχουμε διαμορφώσει πλέον ειδικά γι αυτές), και τρώνε εκεί, κοιμούνται κι έπειτα παίζουν στην αυλή μας, και δεν απομακρύνονται παρά ελάχιστα, τις θεωρώ δικές μου. Είναι εμβολιασμένες, αποπαρασιτώνονται τακτικά και βέβαια στειρωμένες...Μα πως να μην τις θεωρώ δικές μας, από τη στιγμή που δεν βρέθηκαν εδώ τυχαία, εμείς επιλέξαμε να τις υιοθετήσουμε....! Τις φροντίζουμε, παίζουμε μαζί τους, μας κάνουν χαρές όταν ερχόμαστε...άσχετα αν δε γίνεται να είναι όλες μέσα και να κοιμόμαστε μαζί, όπως αυτές που έχουν μάθει από μικρές μέσα...Θέλω να σου πω ότι δεν είναι τα γατιά της γειτονιάς που απλώς ταίζουμε..Κι επιπλέον προσωπικά δεν πιστεύω ότι οι γάτες θα πρέπει να ζουν μέσα έξω, εμείς έχουμε τη δυνατότητα αυτή μιας που ζούμε σ΄ένα μικρό χωριό μ΄ ένα πολύ ασφαλές περιβάλλον γι αυτές τριγύρω, αν ήταν αλλιώς δε θα τις άφηνα σε καμία περίπτωση να βγαίνουν, και ούτε βέβαια θα είχα αναλάβει κι αυτά που ζουν εκ των πραγμάτων στην αυλή, μιας που είμαστε 16 συνολικά...και δε θα γινόταν να τα έχω τόσα μέσα.....Κι αυτό που μου έκανε επίσης εντύπωση στον συγκεκριμένο άνθρωπο είναι ότι παρόλο που είχε τέτοια θέματα με τη γειτονιά, άφηνε τα δικά του γατιά μέσα-έξω όπως είπε η Βάσω...αφού ήταν σίγουρο ότι θα τους έκαναν κακό..τέσπα!
Πάντως πιστεύω ότι έκανες πολύ καλά που τη στείρωσες τη γατούλα της πυλωτής σας, θα κατανοούσα αυτές τις απόψεις περί μη παρέμβασης στον κύκλο της ζωής τους, υπό άλλες συνθήκες, όπως είπα και παραπάνω, αλλά όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα και με τα άπειρα αδέσποτα που είναι καταδικασμένα, δε βρίσκω κανένα λόγο να μην στειρώνονται και τα ζωάκια που ζουν έξω ελεύθερα, ειδικά στις μεγαλουπόλεις...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 02-01-15 στις 18:28.
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 15:35, 02-01-15:

Ασε με γιατί το πόσο έχω στενοχωρηθεί που είναι μοναχούλα κάτω δεν λέγεται.....πολύ! αν πάθει κάτι θα σκάσω... εντάξει έρχονται και τρώνε καθημερινά περί τα 12 γατιά - όλα τους αρσενικά πλην μιας που είναι θηλυκή, ημιάγρια και είναι αδύνατον να την πιάσω...2 φορές στο νοσοκομειο πήγα από τα δαγκώματά της...αυτή δεν την έχω στειρώσει και έχω στενοχωρηθεί γιατί πολλές φορές φορτίζομαι που την κυνηγούν και μετά τη βλέπω φούσκα....ίσως όμως εγώ να το βλέπω συναισθηματικά...γι αυτά είναι η φυσική πορεία της ζωής! τουλάχιστον να είναι καλά όλα τους, να μην υποφέρουν από ασθένειες και τι να πω όσο είναι γραμμένο τους ας ζήσουν! ίσως λέω, ίσως, έτσι σκέφτεται και αυτός ο άνθρωπος....δεν είναι ότι δεν τα αγαπάει απλά δεν θέλει να παρέμβει στη ροή της ζωής τους άλλο.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 15:47, 02-01-15:

Μα κι εγώ δε πιστεύω ότι δεν τα αγαπάει, το αντίθετο θα έλεγα..αφού έφτασε στο σημείο να ξεσπιτωθεί ο άνθρωπος τί να λέμε...και προφανώς έτσι περίπου σκέφτεται, απλά εγώ δε μπορώ να κατανοήσω τη λογική του, για τις δικές του πάντα μιλάμε, γιατί προφανώς δε γίνεται να στειρώσει όποιο αδέσποτο τυχόν ταίζει ή βοηθάει...
Κατερίνα μου εσύ έκανες και κάνεις το καλύτερο που μπορείς γι΄αυτή τη γατούλα..αυτό έχει σημασία και ας ελπίσουμε ότι θα είναι μιά χαρά, και ούσα στειρωμένη είναι σίγουρο ότι είναι εκτεθειμένη σε πολύ λιγότερους κινδύνους και ταλαιπωρία..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 02-01-15 στις 18:29.
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 18:59, 02-01-15:

Μα κι εγώ δε πιστεύω ότι δεν τα αγαπάει, το αντίθετο θα έλεγα..αφού έφτασε στο σημείο να ξεσπιτωθεί ο άνθρωπος τί να λέμε...και προφανώς έτσι περίπου σκέφτεται, απλά εγώ δε μπορώ να κατανοήσω τη λογική του, για τις δικές του πάντα μιλάμε, γιατί προφανώς δε γίνεται να στειρώσει όποιο αδέσποτο τυχόν ταίζει ή βοηθάει...
Κατερίνα μου εσύ έκανες και κάνεις το καλύτερο που μπορείς γι΄αυτή τη γατούλα..αυτό έχει σημασία και ας ελπίσουμε ότι θα είναι μιά χαρά, και ούσα στειρωμένη είναι σίγουρο ότι είναι εκτεθειμένη σε πολύ λιγότερους κινδύνους και ταλαιπωρία..
Το σκέφτηκα για το χάπι απλά με φοβίζει μήπως πάει αλλού και κοιμηθεί και δεν μπορέσω να τη βρω....και γι αυτό το έχω αμελήσει....έρχεται τρώει και φεύγει....ο Θεός να την έχει καλά!!! τουλάχιστον να τη βλέπω καλά....

Πάντως σχετικά με το θέμα μας, στην αρχή ήμουν και εγώ κάθετη...μιλώντας όμως με διαφόρους ανθρώπους, φιλόζωους και μη, κατέληξα πως τελικά το πως αποφασίζει να επέμβει κάποιος είναι καθαρά θέμα άποψης....δέχονται απλά τα πράγματα έτσι όπως είναι και συμμετέχουν με τον τρόπο που πιστεύουν ότι βοηθούν χωρίς όμως να επεμβαίνουν....δεν μπορώ να σου μεταφέρω τον τρόπο σκέψης ακριβώς αλλά αυτό που βγαίνει κυρίως είναι αυτό...και οι απόψεις τους δεν σου κρύβω με προβλημάτισαν και άρχισα να καταλαβαίνω ότι τα πράγματα δεν είναι μόνο μαύρα-άσπρα...υπάρχει και το γκρι....και ίσως τελικά να μπορούν να συνυπάρξουμε όλοι καλά κάποια στιγμή...ίσως....δεν μπορείς να ελέγχεις τα πάντα ιδίως τη ζωή και τους παράγοντες που βοηθούν στη μία ή την άλλη πλευρά....

Ας πούμε εδώ οι "άνθρωποι" είπαν τόσα πολλά και ένα από αυτά ήταν ότι σταμάτησαν τα παιδιά να παίζουν γιατί υπάρχουν οι γάτες....άντε γεια δηλαδή..... και οι δύο απόψεις = εκατέρωθεν - στα άκρα....άντε να δούμε πότε θα φτάσουμε στη μέση....

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 19:59, 02-01-15:

Όντως το ηρεμιστικό δεν είναι κ η καλύτερη λύση στην προκειμένη...μακάρι με το καιρό να σ΄εμπιστευτεί περισσότερο...διαφορετικά και μόνο που της παρέχεις φαγητό είναι μεγάλη υπόθεση γι΄αυτήν ούτως ή άλλως..
Εννοείται πάντως ότι τα πράγματα δεν είναι άσπρο-μαύρο, κι εγώ συγκεκριμένα είμαι πολύ υπέρ του γκρι...εννοώ δηλ. ότι δε μου αρέσει η απολυτότητα, είναι δείγμα στενοκεφαλιάς θεωρώ και πίστεψέ με καταλαβαίνω πως το εννοούν οι συγκεκριμένοι άνθρωποι που είναι κατά των στειρώσεων και γενικότερα όταν η πρόθεση είναι καλή οι απόψεις είναι σεβαστές. Έχω συζητήσει κι εγώ με "σκληροπυρηνικούς" φιλόζωους, που υποστηρίζουν ότι δε θα πρεπε να χαμε καν κατοικίδια αν σεβόμασταν τα ζώα κι ότι έτσι τα καταπιέζουμε να ζουν κόντρα στη φύση τους..κ.α. Έπειτα όμως από σκέψη και αντιμετωπίζοντας την άσχημη κατάσταση με τα αδέσποτα, δε μπορώ να ενστερνιστώ τέτοιου είδους απόψεις. Στο κάτω κάτω είναι βέβαιο ότι οι γατες (και πόσο μάλλον οι σκύλοι) του σήμερα δεν είναι τα άγρια ζώα που επιβίωναν ανεξάρτητα στη φύση...Έχουν εξημερωθεί και καλώς ή κακώς μας χρειάζονται για την επιβίωσή τους...Και είμαστε κατά πολύ υπεύθυνοι γι΄αυτά τα πλάσματα...έτσι το βλέπω εγώ τουλάχιστον!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 20:14, 02-01-15:

Ετσι είναι Μαρία μου....μας χρειάζονται και μακάρι να προσπαθούν οι περισσότεροι να βοηθήσουν όπως μπορούν. Αν ήταν έτσι πολλοί ίσως και να υπήρχε διαφορά και ας μην τα στείρωναν αλλά βλέπεις εμείς οι άνθρωποι ενοχλούμαστε και που υπάρχουν οπότε....φαύλος κύκλος....

Πόσες φορές δεν μου έχουν πει να μην πατάω το πεζοδρόμιο καν...όταν είμαι βόλτα με τον Ιντεφίξ....και όχι μόνο τα μαζεύω αλλά βάζω χαρτί την ώρα της αναγκης του και δεν ακουμπάνε καν κάτω....αλλά βλέπεις οι άνθρωποι έχουν προτεραιότητα και τα ζώα είναι πάντα σε δεύτερη μοίρα....τώρα εδώ που τα λέμε και πόσοι άνθρωποι στον πλανήτη δεν είναι σε δεύτερη μοίρα... τέσπα αμπελοφιλοσοφίες.... όσοι μπορούμε τουλάχιστον ας είμαστε υπεύθυνοι και ας τα φροντίζουμε όπου και όπως μπορούμε. Για μένα και αυτό είναι κάτι.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 17:00, 03-01-15:

Πω πω σύγχυστηκα. Τα μόνα ζωα στην κυριολεξία ειναι αυτα που μιλούν. Να φύγουν οι γατες λεει η αλλη στο βίντεο. Γιατι δεν φεύγεις εσυ κυρα μου? έλεος δηλαδη μαζευτήκανε ολα τα γεροντάκια τα συνταξιούχα που δεν έχουνε να κανουν τιποτα στη ζωη τους και ψάχνουν κατι να ασχοληθούν. Απέκτησαν και μερικά δευτερόλεπτα δημοσιότητας χαρις σε αυτο το εξαίσιο κανάλι που μονο με σημαντικά προβληματα ασχολείται. Και δεν μπορουν να παίξουν τα παιδια...έλεος δηλαδη. Δεν αλλαζει δυστυχως η κοινωνία σε αυτα τα θέματα κι αυτο γιατι οπως φαινεται και στο βίντεο τα κομπλεξ αυτα δεν τα κουβαλάνε μονο οι παλιοί αλλα και οι νέοι. Ευτυχως μετακόμισε απο τη σκατογειτονια ο ανθρωπος και βρηκε την υγεια του. Καλα μετέφερε τα 9 δικα του γατια ή ολα οσα φρόντιζε?

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 00:35, 04-01-15:

Το πιο γαμάτο ήταν η άλλη που έλεγε ότι τα παιδιά φοβούνται τις γάτες και δεν παίζουν στη γειτονιά πια, παρά κλείνονται στα σπίτια τους

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,659 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 08:43, 04-01-15:

η άλλη που έλεγε ότι τα παιδιά φοβούνται τις γάτες και δεν παίζουν στη γειτονιά πια, παρά κλείνονται στα σπίτια τους
Είτε τα πιστεύουν αυτοί που τα λένε, είτε τα λένε για κάποιο σκοπό, εγώ πάντως φοβάμαι πολύ αυτούς τους "ανθρώπους"...

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 10:54, 04-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Είτε τα πιστεύουν αυτοί που τα λένε, είτε τα λένε για κάποιο σκοπό, εγώ πάντως φοβάμαι πολύ αυτούς τους "ανθρώπους"...
Και έχεις πολύ δίκιο να τους φοβάσαι....για όπου και σε όποιον απευθύνονται είναι ότι χειρότερο να σου τύχει...και όπως είδατε δεν είναι μόνο μεγάλοι άνθρωποι...υπήρχε και νέα κοπέλα ανάμεσά τους..... εν ολίγοις εξαιτίας των γατιών οι άνθρωποι φοβούνται, υποφέρουν καταλάβατε;;; το ότι τους προστατεύουν από ότι υπάρχει π.χ κατσαρίδες κλπ. δεν λέγεται όχι....ποτέ....

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 11:12, 04-01-15:

Εγώ ειλικρινά τους λυπάμαι τους συγκεκριμένους "ανθρώπους"...το θέμα είναι όντως να μη σου τύχει όπως λες Κατερίνα..! Δυστυχώς τα πιστεύουν αυτά που λένε, είναι σίγουρο! Ας ευχηθούμε τώρα που έφυγε από κει ο άνθρωπος με τις γάτες του να γεμίσουν ποντίκια και κατσαρίδες..χιχι!
Υπάρχει ακόμη μεγάλη προκατάληψη ρε γμτ. Εδώ βρε παιδιά μου χει τύχει, όπως είχα αναφέρει σε άλλο θέμα, γιατρός σε νοσοκομείο να μας προτρέπει να εξολοθρεύσουμε τις αδέσποτες γάτες, που κυκλοφορούν στο πατρικό της μάνας μου και μάλιστα έξω στην αυλή όυτε καν μέσα, λόγω μιας δερματοπάθειας που εμφάνισε η γιαγιά μου και η οποία αποδείχθηκε εκ των υστέρων ότι δεν είχε κμ σχέση με τις γάτες βέβαια..

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 11:22, 04-01-15:

Εγώ δεν λυπάμαι καθόλου αυτούς τους συγκεκριμένους "ανθρώπους"....δεν τους αξίζει...(αν και καταλαβαίνω πως το λες) λυπάμαι τον άλλο άνθρωπο που αναγκάστηκε να φύγει.... και φυσικά η φύση θα εκδικηθεί....ζήτημα χρόνου είναι!!!

Μου αρέσει πολύ η καθαριότητα δεν το συζητώ αλλά και οι υπερβολές όπως αυτές που ακούστηκαν είναι απαράδεκτες....το κακό είναι ότι οι άνθρωποι δεν έχουν διάθεση να γνωρίσουν, να δώσουν, να προσφέρουν....μόνο να αρπάζουν ξέρουν....τέσπα έχουμε πολύ δρόμο ακόμα στο χρόνο...ίσως σε 3 τρισεκατομμύρια χρόνια να χει γίνει κάτι....ελπίζω καλύτερο....

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:17, 04-01-15:

Τις γάτες και όλα τα αθώα ζωντανά, αυτά λυπάμαι, που γίνονται οι αποδέκτες της υστερίας και όλων των προκαταλήψεων, εμών των "λογικών" όντων. Οσο για το γιατρό, ούτε σωστός στην επιστήμη του, ούτε Άνθρωπος, ντροπή του!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:34, 04-01-15:

Μα βρε παιδιά, εγώ δεν πιστεύω καν πως τους ενοχλούσαν οι γάτες. ΄Οτι έγινε, έγινε με απώτερο σκοπό να διώξουν τον Δημήτρη από το σπίτι του και την γειτονιά.
Δεν τους ταίριαζε στις ηλίθιες συνήθειες και στην εντελώς μα εντελώς ηλίθια ηθική τους. Ο Δημήτρης είναι αναρχικός, δεν του αρέσει να φτιάχνει το σπίτι του και να το κάνει να αρέσει στους άλλους, το κρατάει απλά καθαρό για να εξυπηρετεί τις ανάγκες τις δικές του και των γατιών του. Δεν του αρέσει να ντύνεται με την μόδα, δεν του αρέσει καν να δίνει λεφτά για κάτι που μπορεί να φτιάξει μόνος του. Εδώ το καλοκαίρι πολλές φορές κόβει τα μανίκια από μια μπλούζα του και την κάνει κοντομάνικη. Είναι τέτοιος άνθρωπος, της ουσίας και όχι του φαίνεσθαι.
Πάντως εκεί που είναι τώρα είναι μια χαρά και περνάνε όλοι καλά. Η γειτονιά έχει αρκετές γατούλες που τις φροντίζουν όλοι και επομένως υπάρχει πια ασφάλεια.
Δείτε μερικά από τα βλαστάρια του.
Η Λίλιθ
Μορέλα
Συλβέστρος
Τζέσικα Φράνκο
΄Εντγκαρ ΄Αλλαν Πόε.
Η ΄Ισις που δεν έχει πεθάνει, δικό μου το λάθος. Την μπέρδεψα με την Καλυψώ Παλαιοκώστα.
Και εδώ είναι κάποια επάνω στον Δημήτρη, όπως τους αρέσει να κοιμούνται.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:14, 04-01-15:

Ευτυχώς και πάλι καλά, που ο άνθρωπος επιτέλους βρήκε την ησυχία του και μπορεί τώρα να χαίρεται ανενόχλητος τα γλυκά του πλασματάκια, μακριά από κακίες και μιζέριες

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 16:23, 05-01-15:

Τέλειες φωτό, ειδικά η τελευταία με τα τρία γατούνια πάνω του....έλιωσα! Επίσης χάρηκα που δεν έχει πεθάνει η Ίσις, κρίμα βέβαια για την Καλυψώ Παλαιοκώστα..αλλά ομολογώ ότι μ΄έπιασαν τα γέλια με το συγκεκριμένο όνομα...Φοβερός τύπος! Βάσω πές του σε παρακαλώ να ανοίξει ένα θέμα εδώ στο mycat...κρίμα να μην έχει....

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:18, 05-01-15:

Τέλειες φωτό, ειδικά η τελευταία με τα τρία γατούνια πάνω του....έλιωσα! Επίσης χάρηκα που δεν έχει πεθάνει η Ίσις, κρίμα βέβαια για την Καλυψώ Παλαιοκώστα..αλλά ομολογώ ότι μ΄έπιασαν τα γέλια με το συγκεκριμένο όνομα...Φοβερός τύπος! Βάσω πές του σε παρακαλώ να ανοίξει ένα θέμα εδώ στο mycat...κρίμα να μην έχει....
Θα του το πω Μαρία μου αλλά για την ώρα δεν έχει ακόμα καν ίντερνετ. Είναι πρόσφατη η μετακόμιση, άσε που δεν πιστεύω πως θα δουλέψει το πράγμα.
Ο Δημήτρης όπως είπα νωρίτερα είναι αναρχικός, παρ' όλο που είναι από την φύση του ένας εξαιρετικά ευγενικός άνθρωπος, (να φανταστείς δεν με έχει πει ούτε μια φορά Βάσω αλλά με λέει πάντα Βασούλα επειδή έτσι άκουσε τον Γιώργο μου να με φωνάζει), όταν πρόκειται να υπακούσει σε κανόνες... Αλλάζει γραμμήν πλεύσεως.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 19:38, 05-01-15:

Εντάξει, πες του το κ βλέπουμε... αφού όμως έχει facebook! Εμείς δηλ. που δεν έχουμε, πώς θα γνωρίσουμε καλύτερα την ενδιαφέρουσα γατοφαμίλια του....;

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:13, 23-01-15:

΄Εχουμε νεώτερα.
Κατάφερε και έφερε ο Δημήτρης άλλο ένα από τα αδέσποτα που φρόντιζε στο νέο του σπίτι. Βασικά για άλλο πήγε και άλλο έφερε...
Εκείνο για το οποίο πήγε δεν το βρήκε, εκείνη την ημέρα τουλάχιστον γιατί πήγε με συγκοινωνία και είχε στην διάθεσή του δύο κλουβιά για να πάρει δύο γατιά.
Στο μεταξύ απ' ότι μου λέει, που τα μαθαίνει κι εκείνος από έναν γνωστό του εκεί στην περιοχή, στο σπίτι του στην Λειβαδιά δεν πηγαίνει πια κανένα γατί, νέκρα...
Και βλέπω και γράφει σήμερα, γιατί έχουμε να μιλήσουμε από προχθές το βράδυ.

"Οπως με ενημερωσαν χθες,οι ευυποληπτοι στη λειβαδεια αρχισανε παλι να δυσανασχετουν για τα αδεσποτα,ειναι θεμα χρονου η επομενη μαζικη εξοντωση,φιλοζωικες,συλλογοι κλπ φορεις μπορουν ν αποτρεψουν το εγκλημα,θα ενδιαφερθουν?Αληθεια ο δημος απαντησε στα ερωτηματα της ΠΦΠΟ?".

Απλά το έβαλα κι εδώ μήπως και το δεί κάποιος που να μπορεί να κάνει κάτι ή να γνωρίζει κάποια φιλοζωική που θα μπορούσε να ασχοληθεί με το θέμα. Είναι κρίμα όσα ζωντανά έχουν μείνει, πέρα από την πείνα τους, γιατί τώρα που έφυγε ο προστάτης τους δεν θα τα ταίζει κανείς, να πεθάνουν έναν θάνατο βασανιστικό όπως και τα πρώτα θύματα που τον έκαναν να φύγει από εκεί...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους