Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,463 εγγεγραμμένα μέλη και 718,465 μηνύματα σε 22,630 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 360 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Την πυροβόλησαν...

Ivi158 (Σοφία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ivi158
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (8 + 7 γατακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H Ivi158 έγραψε στις 15:35, 02-04-16:

Επιτελους, ησυχασε...

Λοιπον, παμε.
Σημερα το μεσημερι κατα τις 1 φωναξα τη γατουλα μου να φαει (συνηθως νιαουριζει μονη της, αλλα σημερα ουτε φωνη ουτε ακροαση, οποτε την φωναξα εγω).
"Ηβηηηηηη"
"Νιαου"

Ακουστηκε απο καπου κοντα αλλα δεν φανηκε. Οποτε την ξαναφωναξα. Και ξανα, και ξανα και ξανα. Αλλα η Ηβη πουθενα.
Και μετα...
Μετα ειδα την Ηβη στο χωμα, στο διπλανο χωραφακι, να προσπαθει να στηρηχτει στα δυο μπροστινα της ποδαρακια, χωρις να μπορεσει να κουνησει τα δυο πισινα, νιαουριζοντας, φωναζονταν καποιον να την ταισει, να της δωσει νερακι, να την παρει απο κει.
Και πηγα. Αγκαλιτσα τη γατα, ετρεξα στο σπιτι, την εβαλα σε μια πανινη γατοφορο, μες στ'αμαξι με τη μαμα, και τρεχαμε στον κτηνιατρο μιαμιση η ωρα το μεσημερι.
Φτασαμε, κατεβηκα, η μαμα βγηκε να παρκαρει, και γω ετρεχα σα βολιδα μεχρι το κτηνιατρειο.
Ακουμπησα τη γατοφορο πανω σε μια καρεκλα, και κατευθειαν στο ψητο.
"Την βρηκα πριν δεκα λεπτα στο χωραφακι διπλα, δε μπορει να κουνησει τα πισω ποδια της".
"Ο γιατρος απουσιαζει σε συνεδριο. Αμα θες φερτη τη Δευτερα".

Τη Δευτερα! Και το γατι πως θα ζησει μεχρι τη Δευτερα,βρε ηλιθιε? Αιμορραγει, για τ'ονομα του Θεου! Μια αντιβιωση, ενεση, κατι, γαμωτο. Εκεινοι γιατι ηταν εκει, να δινουνε αμπουλες? ΕΣΥ ΤΗ ΣΤΕΙΡΩΣΕΣ, Μ***ΚΑ, ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΜΙΑ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ?
Προλαβα τη μαμα πριν μπει στο κτηνιατρειο, ειχα γινει κοκκινη, δεν ξερω αμα ηταν θυμος η κλαματα. Η' και τα δυο.
Οποτε τρεξαμε στον παλιο κτηνιατρο. Τα ιδια. Μπηκαμε στ'αυτοκινητο, ηθελα να λιποθυμησω. Δεν ηξερα καποιον αλλον κτηνιατρο...
Ψεματα. Ηξερα και παραηξερα. Ενας που μου ειχε προτεινει η κυρια μου στο σχολειο.
Πηγαμε μεχρι εκει, και προσευχομουν απο μεσα μου "Ας ειναι δω, ας ειναι δω"
"Γεια σας, ειναι εδω ο γιατρος;"
"Ναι, μισο λεπτο να τον φωναξω".
Νομιζω οτι χοροπηδηξα λιγο απ' τη χαρα μου.

Ηρθε ο γιατρος, εξετασε την γατα, (η οποια τραυματισμενη η οχι, ηθελε να τον φαει) εβγαλε μια ακτινογραφια...

"Αεροβολο".

Παρντον; Ξανα λιγακι; Αεροβολο; Εξ επαφης; Χειρουργειο; Δυο μηνες αποθεραπεια; Ενεσεις; Ξανα λιγακι;
Να σας εξηγησω.

Καποιος.................(στο κενο συμπληρωστε οποια λεξη θελετε) πυροβολησε το γατι απο αποσταση περιπου 30 εκατοστα, η σφαιρα ειναι λιιιιιιγο πιο αριστερα απο το κεντρο της σπονδυλικης στυλης, παιζει να εχει καταστρεψει νευρα που συνδεονται με την ουροδοχο κυστη και το το αριστερο ποδι (και επισης τα δικα μου), το γατι χρειαζεται χειρουργειο την Δευτερα και μετα δυο μηνες αποθεραπεια. Κοστος x, αλλα σχετικα μεγαλο.

Τωρα εχω την γατα μου στο κλουβακι που δανειστηκα απο τον κτηνιατρο, κουρασμενη, κοιμησμενη, χωρις τριχες στο σημειο που περασε η σφαιρα.

Περιμενω το βραδυ απαντηση απο τον ορθοπεδικο που ισως αναλαβει την εγχειρηση, αλλιως Θεσσαλονικη.

Οι οικονομιες που ειχα για τα διδακτρα του σχολειου μου θα κανουν συντομα φτερα.

Και ολα αυτα εξαιτιας ενος μ****α με ενα αεροβολο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 21:20, 02-04-16:

Τι να πω ρε παιδί μου... Ψάξε τον, άμα δεν μπορούσε να περπατήσει παίζει να έγινε εκεί κοντά. Πάνε στην αστυνομία και πες ένας με αεροβόλο βγαίνει και χτυπάει γάτες. Ρώτα τους γείτονες αν είδαν κάτι. Τύπωσε αφίσες και κόλλησε τες σε όλη την γειτονιά.

Περαστικά και κουράγιο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,695 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:03, 02-04-16:

Ό,τι και να πω για το τέρας με το αεροβόλο, θα είναι λίγο...
Επικεντρώσου προς το παρόν στην Ήβη, μέχρι να εγχειριστεί και να συνέλθει λίγο και μετά φρόντισε να γίνεις από παρατηρητική... μέχρι φορτική (στους γείτονες) προκειμένου να μάθεις ποιός είναι. Δεν θα έλεγα να το κάνεις φανερά τυπώνοντας αφίσες, γιατί τότε θα φυλαχτεί ο αλήτης (γιατί εκτός από βλαμένος, σίγουρα θα είναι και θρασύδειλος), αλλά με την υπομονή της γάτας όταν καραδοκεί το θήραμά της, έχε τα μάτια και τ'αυτιά σου ανοιχτά. Αν το έκανε, θα το ξανακάνει, στοχεύοντας κάποιο άλλο ζώο και τότε θα είσαι εκεί για να γίνει το σώσε, να τον απαθανατίσεις με το κινητό και κατευθείαν στην αστυνομία.
Τέσπα, προέχει τώρα η μικρή να τα καταφέρει και να σταθεί και πάλι στα πόδια της.
Εύχομαι από καρδιάς όλα να πάνε καλά για την κουκλίτσα και μη ξεχνάς να μας ενημερώνεις

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ivi158 (Σοφία)

Νεοφερμένος

H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (8 + 7 γατακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H Ivi158 έγραψε στις 23:16, 02-04-16:

Τουλαχιστον μας δεχτηκε ο ορθοπεδικος. Δευτερα απογευμα μπαινουμε χειρουργειο

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,695 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:52, 02-04-16:

Ευτυχώς που βρέθηκε κι ορθοπεδικός. Όσο συντομότερα, τόσο το καλύτερο. Και δυστυχώς είναι συνήθως τέτοιες εφιαλτικές καταστάσεις, που επαναξιολογούμε ποιοί γιατροί έχουν ανθρωπιά και ποιοί είναι καθαρά "επιχειρηματίες" και μόνο
Όπως και να'ναι, εύχομαι η επέμβαση να έχει πλήρη επιτυχία και σιγά-σιγά η υγεία της ζουζουνίτσας να αποκατασταθεί πλήρως, αφήνοντας το τραγικό περιστατικό που βιώσατε, να μείνει μόνο στη μνήμη σας ως μια δυσάρεστη εμπειρία.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ChazyChaz95

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ChazyChaz95
H ChazyChaz95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ChazyChaz95 έγραψε στις 14:08, 03-04-16:

Εύχομαι να πανε ολα καλα για την μικρούλα και να ξαναπερπατησει σύντομα! Δυστυχώς αυτα γίνονται οταν ειναι εξω οι γάτες μας... πωωωω εγω θα τον σκοτώνα αν τον επιανα. Θα τον βαρουσα στο μάτι με το αεροβόλο

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 14:20, 03-04-16:

περαστικα σας να ειναι...
αχ και μετα σε ρωτανε καποιοι γιατι στειρωνεις τα αδεσποτα και δεν τα αφηνεις να ζησουν τη..φυση τους! γιατι υπαρχουν ανωμαλοι εκει εξω και κακοι ανθρωποι..ανθρωποειδη μαλλον θα ελεγα!

ευχομαι να περασει γρηγορα και να το θυμαστε σαν μια κακη αναμνηση.

μακαρι να τον πιασουν τον αλητη. αν κ πιστευω πως ο,τι κανουμε στη ζωη το πληρωνομαστε .
μολις γινει καλα η ηβη σου, κανε αυτο που λεει η alcyone, εγω αυτο θα εκανα. πρωτα απο ολα ομως η υγειας της μικρης σου.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 17:00, 03-04-16:

Ευχομαι να πανε ολα καλα με την εγχειρηση της γατουλας σου Σοφια μου και γρηγορα να γινει καλα.Πανω απο ολα οπως ειπαν και τα κοριτσια προεχει η υγεια της μικρης σου.Οσο για αυτον που εκανε αυτο το κακο σε αυτην τη αθωα ψυχουλα,ευχομαι να το βρει απο το Θεο.Το εχω πει και θα το λεω συνεχεια ,επειδη τετοιοι ανθρωποι δεν αλλαζουν μονο ακραιες τιμωριες χρειαζονται,μπας και συμμορφωθουν.Θα ημουν πολυ ικανοποιημενη, εαν υπηρχε ενας νομος που να εκοβε το χερι αυτου με το οποιο σκοτωσε η κακοποιησε ζωο ! Ειναι ακραιο το ξερω, αλλα ισως τοτε να μην ειχαμε κανενα τετοιο κρουσμα,γιατι ολοι θα φοβοντουσαν να διαπραξουν το παραμικρο.Τωρα αφου ξερουν οτι δεν θα παθουν τιποτα βγαζουν τα ανωμαλα ενστικτα τους στα αθωα ζωακια.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 17:30, 03-04-16:

Τι τράβηξε το καημένο! Καλή επιτυχία στο χειρουργείο και περαστικά! Εύχομαι να μην κινδυνεύσει ποτέ ξανά, ίσως να πρέπει να σκεφτείτε να την έχετε μέσα στο σπίτι στο εξής. Τι βλαμμένοι κυκλοφορούν εκεί έξω...

Παράθεση

Ivi158 (Σοφία)

Νεοφερμένος

H Ivi158 έγραψε στις 18:31, 03-04-16:

Νεα, νεα, νεα!

Σημερα της πειραξα λιγο το αριστερο ποδαρακι για να δω τι θα κανει(ντροπη μου... ) αλλα το κουνησε! Αντεδρασε! Και εχτες δεν μπορουσε να το κανει καθολου! Κι επισης κουλουριαστηκε, που δεν ξερω πως το εκανε χωρις να κουνηθει απο την μεση και κατω...καταδεχτηκε να φαει, αλλα νερο δεν θελει με τιποτα... Αυτα, προς το παρον!

Ακομα δεν το πιστευω οτι ψιλοκουνησε το ποδαρακι της!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 19:01, 03-04-16:

Σοφια ειναι πολυ ευχαριστο αυτο,ευχομαι μερα με την μερα να βελτιωνεται η κινηση ολο και πιο πολυ!!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:29, 03-04-16:

αλλα νερο δεν θελει με τιποτα...
Προσπάθησε να της δίνεις εσύ με το ζόρι με μια σύριγγα νεράκι, μην αφυδατωθεί κιόλας η καημενούλα...
Ευχάριστο που αντέδρασε όταν της έπιασες το ποδαράκι, ευχάριστο και ελπιδοφόρο. Εύχομαι να πάνε όλα καλά με την επέμβαση και γενικά με όλη της την αποθεραπεία και σύντομα να την δεις και πάλι γερή όπως ήταν.
΄Οσο για το κάθαρμα που της το έκανε αυτό δεν θα πω τίποτα, τα κορίτσια είπαν όλα όσα σκεπτόμουν κι εγώ...

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 20:17, 03-04-16:

Ή δες μήπως τρώει κονσέρβα και όχι ξηρή τροφή, για να παίρνει λίγο και νεράκι έστω μέσω της κονσέρβας. Αλλά ναι πρέπει να ενυδατωθεί, προσπάθησε να της δώσεις με σύριγγα αλλιώς επικοινώνησε με τον κτηνίατρο γιατί ίσως χρειαστεί να τη βοηθήσει με ένεση ή ορό, δεν ξέρω τι κάνουν σ' αυτές τις περιπτώσεις. Αν και φαντάζομαι θα είναι από το σοκ και θα αρχίσει να πίνει αλλά μην την αφήσεις περισσότερο από μισή μέρα ακόμα.

Παράθεση

Ivi158 (Σοφία)

Νεοφερμένος

H Ivi158 έγραψε στις 15:16, 05-04-16:

Οσο την ειχα εδω πριν το χειρουργειο (που εγινε χτες) εφαγε ενα σακουλακι υγρη τροφη και λιγο ξηρα τροφη. Νερακι καταφερα να της δωσω λιγακι πριν την παω στο κτηνιατρειο, αλλα φοβομουν να της δωσω παραπανω, γιατι οταν την κρατουσα κουνιοταν συνεχεια, και μας ειχαν πει να μην πολυκουνιεται γιατι αλλαζει θεση η σφαιρα.

Οσο για το χειρουργειο, που οπως ειπα εγινε χτες το βραδυ, ολα πηγαν καλα, το ξενο σωμα βγηκε απο το σωμα της Ηβης, και αναρρωνει! Ακομα την εχει ο κτηνιατρος, εμεις θα την παρουμε κατα την Πεμπτη (αμα αντεξει το νιαουρισμα της.. , γιατι οπως μας ειπε ο κτηνιατρος ουαν τον ρωτησαμε τι κανει, "Νιαουριζει. Οπως παντα!")

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:18, 05-04-16:

Μπράβο, χαίρομαι πάρα πολύ που πήγαν όλα καλά με την κουκλίτσα σου.
Περαστικά της να είναι και σύντομα να την έχετε και πάλι κοντά σας γερή και δυνατή.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 15:27, 05-04-16:

Παναγίτσα μου τι έγινε...απίστευτο μου φαίνεται να πυροβολούν έτσι ένα γατάκι....τι να πω... ευτυχώς που όλα πάνε καλύτερα για τη γατούλα σου!! περαστικά και σιδερένια, εύχομαι από εδώ και πέρα να πάνε όλα καλύτερα!! αν κατάλαβα καλά μένει έξω έτσι; ίσως θα πρέπει να σκεφτείτε να την έχετε πλέον μόνο μέσα. Αν κατάλαβα λάθος....συγνώμη!

Παράθεση

Ivi158 (Σοφία)

Νεοφερμένος

H Ivi158 έγραψε στις 18:30, 05-04-16:

Ευχαριστουμε πολυ για τις ευχες σας!

Μολις γυρισα απο την "επισκεψη" που ηταν να κανω στη μικρη μου. Κουναει, εστω και αντανακλαστικα μοναχα, τα ποδαρακια της, τα τραβαει, ψιλοστεκεται με λιγη βοηθεια.Εχουμε καποια προβληματα με την ουροδοχο κυστη, αλλα προς το παρον ας της δωσουμε λιγο χρονο.

Μενει, η μαλλον εμενε, εξω απο το σπιτι, ναι, γιατι οι γονεις μου δεν δεχοταν με τιποτα κατοικιδιο μεσα στο σπιτι, και η Ηβη γεννηθηκε και μεγαλωσε εξω. Η μονη στιγμη που δεχτηκε να μεινει μεσα για παραπανω απο μια νυχτα ηταν οταν εκανε τα γατακια της, που εκατσε ενα μηνα (!)
Οταν απογαλακτιστικαν, αρχισε να βαριεται και (θελετε πιστεψτε το, θελετε οχι) εσκισε τη σιτα του παραθυρου που ειχαμε αφησει στην ανακληση για να αεριστει το δωματιο και εφυγε εξω!
Και το παραθυρο απεχει κανα μετρο απο το εδαφος! (Οι θυςιες της για να βγει εξω...)

Αλλα μετα απο αυτο το περιστατικο, δεν την ξαναφηνω εξω, που να χτυπαει τον κωλο της κατω! (Οταν μπορει με το καλο... )

*θυσιες...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 05-04-16 στις 22:16. Αιτία: merge
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 18:51, 05-04-16:

Μπράβο που η επέμβαση έληξε με επιτυχία και το ταλαίπωρο κορμάκι του απαλλάχτηκε από τη σφαίρα ( που ομολογώ, αν ήταν εφικτό, καθόλου δεν θα στεναχωριόμουν, αν αυτόματα σφηνονόταν στο δράστη).

Πολύ καλό που κουνάει τα πίσω ποδαράκια της κι υπόσχεται οτι είναι θέμα χρόνου να ανακτήσει στο ακέραιο μαζί με όλες τις κινήσεις και τις φυσικές της λειτουργίες .

Καλώς να την υποδεχτείς λοιπόν μεθαύριο και καλή αποθεραπεία

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 19:23, 05-04-16:

Ουφ τι φρίκη Σκέφτομαι το καημένο μόνο του να αναρωτιέται τι του συνέβη και γιατί πονάει και γιατί δεν μπορεί να περπατήσει

Αυτό είναι μελλοντικό βέβαια, τώρα προέχει να γίνει καλά, αλλά την έχετε στειρώσει; Αν όχι, θα πρέπει όταν είναι εφικτό να το δρομολογήσετε. Και πραγματικά εύχομαι να καταφέρεις να πείσεις τους γονείς σου και να την έχετε μέσα. Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο. Οι γονείς μου πάντως πείστηκαν και όχι μόνο δέχτηκαν μέσα ένα, αλλά δύο! Και επειδή υιοθέτησαν άλλο ένα (αλλά δεν ήθελαν τρία μέσα στο σπίτι) το πήγαν στους παππούδες μου, πάλι μόνο μέσα στο σπίτι. Μου τα λένε και δεν τα πιστεύω. Οπότε όλα γίνονται. Προσπάθησε να το κουβεντιάσετε.

Όπως προείπα, προέχουν τα περαστικά και γρήγορα!

Παράθεση

Ivi158 (Σοφία)

Νεοφερμένος

H Ivi158 έγραψε στις 21:19, 05-04-16:

Βεβαιως και την εχουμε στειρωσει, οταν εκλεισε οχτω μηνων, μετα τα εφτα της γατακια, (εκανε την "δουλεια" πεντε μηνων, καταλαβαμε οτι ειναι εγκυος στους εξι, γεννησε στους εφτα, απογαλακτιστηκαν τα μικρα, στειρωθηκε στους οχτω μηνες). Τους γονεις μου τους εχω ειδη πεισει να κρατησουμε την Ηβη μεσα, ιδιαιτερα τον πατερα μου που της εχει αδυναμια . Το δυσκολο θα ειναι να πεισω το ιδιο το γατι, αφου μετα απο την αποθεραπεια και την αναρρωση, θα αρχισει να βαριεται, και θα γυρισει στον καλοκαιρινο της εαυτο (στριμμενη, μουρλη, γκρινιαρα, πειναλογατα Ηβη, δεν ξερω αν ακουνεγαι καλα, αλλα δεν μπορουσα να βρω πιο ακριβεις λεξεις να την πριγραψω!) και θα αρχισει να νιαουριζει ολη μερα, να μας κανει να περναμε τα πανδεινα να την ηρεμησουμε, και να κανει οτι μπορειτε να φανταστειτε για να βγει εξω( η μια περιπτωση ηταν το παραθυρο). Αν εχετε συμβουλες για τετοιου ειδους περιπτωσεις, αφηστε τες!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ivi158 : 05-04-16 στις 21:30.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:05, 05-04-16:

Όταν με το καλό αναρρώσει, αυτό που σκέφτομαι είναι οτι θα μπορούσατε να της παραχωρήσετε ένα μικρό χώρο (βεράντα η μπαλκόνι), σωστά περιφραγμένο.Για περισσότερα σχετικά με αυτό που ρωτάς, ρίξε μια ματιά στο σχετικό θέμα μας, κι ίσως βρεις τη λύση

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 22:17, 05-04-16:

Θα διαφωνήσω δυστυχώς με την Αλκυόνη Αλκυόνη μου, το να μένει ένα ζωάκι σε μόνιμα περιφραγμένο χώρο, ειδικά μπαλκόνι, δεν είναι ωραία ζωή και καθόλου ασφαλής. Άσε που είναι παράνομο. Χίλιες φορές έξω κι ας αντιμετωπίζει κινδύνους. Τουλάχιστον θα έχει ελευθερία και θα ζει κανονικά. Το να είναι μόνιμα στο μπαλκόνι, απλά για να πούμε ότι "δε ζει έξω", είναι χίλιες φορές χειρότερο. Εκτός αν είμαι χαζή και δεν εννοούσες μόνιμα, συγγνώμη, έχει γίνει το μυαλό μου πουρές στη δουλειά.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:24, 05-04-16:

Δεν ενοούσα -για όνομα(!) να μένει μονίμως το μπαλκόνι! Αυτό είναι και παράνομο και απάνθρωπο.
'Ισως να μην ήμουν σαφής, ίσως κι εγώ ζαλισμένη, αλλά αυτό που κατάλαβα από τα γραφόμενα της Σοφίας είναι οτι δεν σκοπεύει να αφήσει την Ήβη να βγαίνει πια έξω, θα την κρατήσει μέσα στο σπίτι (κι έπεισε και τους δικούς της γι αυτό) και το μόνο που θέλει συμβουλές για να μην της κακοφαίνεται της μικρούλας που καλόμαθε μέχρι τώρα στις τσάρκες. Και πρότεινα ως εναλλακτική, τη βεράντα να βγαίνει πότε-πότε να παίρνει τον αέρα της,επειδή συνήθισε τόσα χρόνια έτσι.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:27, 05-04-16:

Εγώ πάλι με την σειρά μου θα συμφωνήσω με την kouki μας και θα πω κι εγώ την γνώμη μου, από την εμπειρία μου εννοείται, ακολούθως.
Η μόνη λύση για εμένα είναι μέσα μόνιμα και υπομονή μέχρι να της περάσει η τρέλλα του έξω μια και έχει μάθει μέχρι τώρα να ζει έξω. Αυτό, ανάλογα τον χαρακτήρα του κάθε γατιού, μπορεί να πάρει από μερικούς μήνες, μέχρι και χρόνια. Το έχω ζήσει με τον πρώτο μου γάτο (που εννοείται δεν ζούσε μόνιμα έξω, απλά έβγαινε την βόλτα του και μάλιστα στειρωμένος από 6 μηνών κιόλας) που σταμάτησε τις προσπάθειες απόδρασης όταν πέρασε τα 15 και ουσιαστικά δεν μπορούσε πια λόγω ηλικίας. Όμως είχα περιφράξει με ασφάλεια το μπαλκόνι μου και παρ' όλα αυτά τα είχε καταφέρει 2-3 φορές το άτιμο γατί μου... Οπότε τον είχαμε συνέχεια τον νου μας και έβγαινε στο μπαλκόνι αποκλειστικά και μόνο με επίβλεψη. Και εξαιτίας του την πλήρωναν και τα υπόλοιπα γατιά μας που δεν προσπαθούσαν να αποδράσουν.
Δυστυχώς είναι ο μόνος τρόπος να είναι ασφαλή τα γατιά μας.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 23:21, 05-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Δεν ενοούσα -για όνομα(!) να μένει μονίμως το μπαλκόνι! Αυτό είναι και παράνομο και απάνθρωπο.
'Ισως να μην ήμουν σαφής, ίσως κι εγώ ζαλισμένη, αλλά αυτό που κατάλαβα από τα γραφόμενα της Σοφίας είναι οτι δεν σκοπεύει να αφήσει την Ήβη να βγαίνει πια έξω, θα την κρατήσει μέσα στο σπίτι (κι έπεισε και τους δικούς της γι αυτό) και το μόνο που θέλει συμβουλές για να μην της κακοφαίνεται της μικρούλας που καλόμαθε μέχρι τώρα στις τσάρκες. Και πρότεινα ως εναλλακτική, τη βεράντα να βγαίνει πότε-πότε να παίρνει τον αέρα της,επειδή συνήθισε τόσα χρόνια έτσι.
Συγγνώμη βρε Αλκυόνη, το υποψιάστηκα ότι κατάλαβα λάθος, είμαι πτώμα και άρρωστη και δεν πολυκαταλαβαίνω τι διαβάζω

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:38, 05-04-16:

Έλα βρε, δεν υπάρχει παρεξήγηση.
Περαστικά και καλή ξεκούραση

Παράθεση

Ivi158 (Σοφία)

Νεοφερμένος

H Ivi158 έγραψε στις 21:45, 06-04-16:

Ενημερωση, 6-6-2016 (Βαζουμε και ημερομηνια γιατι ετσι! )

Η μικρουλα γατα ειναι σχεδον οπως εχτες, απλα τραβαει τα ποδια της λιιιιγο παραπανω. Ακομα κραταει μουτρα στον κτηνιατρο, ακομα θελει να μας φαει ολους, ακομα θελει να αρχισει να περαπατει και δεν καταλαβαινει οτι ειναι νωρις ακομα. Σημερα καθομουν διπλα της και τη χαιδευα σαραντα λεπτα, εξω απο το "κλουβακι" της στο κτηνιατρειο(του κατσικωθηκα του κτηνιατρου μεςα στο δωματιακι, αλλα ειχα να την δω ολοκληρη μερα, μου ελλειψε!). Τελικα δεν θα την παρουμε αυριο, μιας και ο κτηνιατρος δεν θα φυγει τελικα, και μπορει να τηνκρατησει και να της δινει την αγωγη της κανονικα για αλλες μια-δυο μερες. Χρειαζεται "αδειασμα"( νομιζω καταλαβαινετε τι ειναι, αν οχι απλα χρειαζεται να της οιεσουμε λιγο την κοιλιτσα για να τα "κανει"), αλλα μας ειπαν οτι μπορει να επανελθει, απλα ειναι νωρις ακομα. Αυτα για σημερα, και τα υπολοιπα αυριο, αμα την ξαναδω!

Σας αγαπαμε!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:49, 06-04-16:

Οπότε αφού μπορεί και ο κτηνίατρος, το καλύτερο είναι να μείνει λίγο ακόμα εκεί. Πιστεύω πως θα έχει πολύ καλή εξέλιξη και τελικά θα γίνει μια χαρούλα. Και πάλι πολλά περαστικούλια της.

Παράθεση

Ivi158 (Σοφία)

Νεοφερμένος

H Ivi158 έγραψε στις 22:00, 06-04-16:

Το καλο ειναι οτι θα ερθει μεθαυριο (νομιζω) και θα ξαναπαει Τεταρτη βραδυ, γιατι φευγουμε εμεις! Οποτε θα ερθει και θα μεινει εδω πεντε μερουλες στην καλυτερη, και θα ξαναπαει εκει για αλλες τεσσερις. Τι το ηθελες μαμα το ταξιδι; (Εδω θα μου πειτε οτι ειναι καλο που θα μεινει εκει λιγες ακομα μερες και θα παιρνει τα φαρμακα της, αλλα αυτο σημαινει αλλες τεσσερις μερες μακρια της! Εχω αρχισει να παλαβωνω που δεν τη βλεπω ολη μερα, στις τεσσερις θα ειμαι για το Δαφνι!)

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:01, 06-04-16:

Θα είναι όμως για το καλό της να την παρακολουθεί κτηνίατρος μετά από την περιπέτειά της... Οπότε η μαμά σαν καλή μανούλα που είναι θα κάνει υπομονή χωρίς το μωράκι της γιατί είναι για καλό.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 22:01, 06-04-16:

Αντε με το καλο να γινει καλα το κοριτσακι σας και να το παρετε σπιτι σας!! Περαστικα στη γλυκουλα!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:09, 06-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ivi158
Το καλο ειναι οτι θα ερθει μεθαυριο (νομιζω) και θα ξαναπαει Τεταρτη βραδυ, γιατι φευγουμε εμεις! Οποτε θα ερθει και θα μεινει εδω πεντε μερουλες στην καλυτερη, και θα ξαναπαει εκει για αλλες τεσσερις. Τι το ηθελες μαμα το ταξιδι; (Εδω θα μου πειτε οτι ειναι καλο που θα μεινει εκει λιγες ακομα μερες και θα παιρνει τα φαρμακα της, αλλα αυτο σημαινει αλλες τεσσερις μερες μακρια της! Εχω αρχισει να παλαβωνω που δεν τη βλεπω ολη μερα, στις τεσσερις θα ειμαι για το Δαφνι!)
Κι εκείνη θα υποφέρει το ίδιο μακριά σου και μακριά από το γνώριμο περιβάλλον της, αλλά το καλύτερο που μπορείς να κάνεις αυτό το διάστημα για να τη βοηθήσεις, είναι μόνο η υπομονή.
Την επόμενη φορά που θα την δεις δώσ'της κι ένα φιλάκι από μένα, μαζί με την ευχή για γρήγορα περαστικά

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 06-04-16 στις 23:13. Αιτία: προσθήκη κειμένου
Παράθεση

Ivi158 (Σοφία)

Νεοφερμένος

H Ivi158 έγραψε στις 19:05, 07-04-16:

7-4-2016(Στη προηγουμενη ημερομηνια μπερδευτηκα και εγραψα 6-6...Ουπς!)

Σημερα δεν πηγαμε να την δουμε... . Δεν ειχα πολυ χρονο. Προμηθευτηκαμε ομως με επιδαπεδιες πανες για ζωακια, και ενα σπρει με catnip, που το ειδε η μαμα και ειπε να το δοκιμασουμε! Ο Ηβισκος(οπως ειναι το παρατσουκλι της) θα ερθει τελικα Σαββατο πρωι, και την περιμενουμε!
Σκεφτομαι να της αγορασω κλουβακι, σαν αυτο που την ειχαμε πριν το χειρουργειο, δηλαδη γατοφορος, απλα λιγο μεγαλυτερο, και ετσι θα μπορουμε να το χρησιμοποιουμε και μετα. Θα το ψαξω. Νομιζω μπορει να εχει και το κτηνιατρειο...
Προς το παρων θα κατσω να την ζωγραφισω, για να εχω κατι δικο της μεχρι το Σαββατο που θα μας ξαναρθει!

Καληνυχτεριδες! (Για να εφευρουμε μια καινουρια λεξη για το "καληνυχτα" που εχει και ενα ζωακι μεσα!)

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:42, 07-04-16:

Άντε με το καλό μεθαύριο να υποδεχτείτε τον "Ηβίσκο" πίσω στο σπίτι, το οποίο την περιμένει πλήρως εφοδιασμένο με τα απαραίτητα για όσο διαρκεί η ανάρρωση. Εύχομαι το διάστημα αυτό να είναι εύκολο, όσο γίνεται συντομότερο και να οδηγήσει στην πλήρη αποθεραπεία της γλυκιάς ζουζουνίτσας.

Παράθεση

Ivi158 (Σοφία)

Νεοφερμένος

H Ivi158 έγραψε στις 22:18, 08-04-16:

8-4-2016

Ουτε σημερα το ειδαμε το γατονι, αλλα καναμε μερικες προετοιμασιες...ξεθαψαμε κατι πραγματακια απο την αποθηκη κατω, τα στησαμε ωραιοτατα στο σαλονι, περιμενουμε αυριο τον Ηβισκο. Αρχισε να βαριεται, μας ειπε ο κτηνιατρος...αμ δεν ειναι η μονη. Απο αυριο, ομως, θα την πνιξω σε αγκαλιτσες και φιλακια! Θα την πνιξουμε μαζι! (Το πως δεν ξερω ακομα, μεσα απο μερικες οθονες, με φωτογραφιες ισως?). Μεχρι αυριο παιδια, μεχρι αυριο...

Υ.Γ. Επισης μας ειπε οτι τραβαει τα ποδια της περισσοτερο! Οχι τοσο ωστε να μπορει να μας πει οτι θα περπατησει τωρα στα κοντα, αλλα τα τραβαει αρκετα! Ακομα χρειαζεται "αδειασμα", αλλα του δινουμε χρονο, του δινουμε χρονο...

Καληνυχτα!
Σοφι

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:41, 08-04-16:

Λίγες ώρες έμειναν και θα την έχεις κοντά σου.
Και με σύμμαχο το χρόνο, θα την έχεις και πάλι υγιέστατη, όπως πριν

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ivi158 (Σοφία)

Νεοφερμένος

H Ivi158 έγραψε στις 23:04, 08-04-16:

Οχτω ωρες και πενηντα πεντε λεπτα...

Ναι, μετραω ωρες. Γιατι μου ελλειψε αυτο το στριμμενο πραγμα στο σπιτι μου. Ομως θα την εχω ξανα σημερα, και μετα απο κανα-δυο μηνες, θα ειναι και παλι υγιεστατη! Το Ηβισκακι ερχεται σημερα!

Τωρα καταλαβαινετε οτι εχω αρχισει να τρελαινομαι χωρις αυτην, ε;

...

Παράθεση

Ivi158 (Σοφία)

Νεοφερμένος

H Ivi158 έγραψε στις 22:09, 18-04-16:

Ειχαμε δουλιτσες τις τελευταιες μερες (βδομαδες), και ξεχαστηκα να γραψω...συγνωμη! Ελπιζω να μην ξαναγινει!

Λοιπον...σημερα πηγαμε να την παρουμε απο τον κτηνιατρο...μας ειπε οτι, αν και κουναει τα ποδια της, δεν εχει αισθητικοτητα(δεν τα νιωθει). Ισως ο Ηβισκος να μην ξαναπερπατησει...
Σημερα εχω κλαψει εξι-εφτα φορες στη σκεψη μονο οτι το γατονι μου δεν θα μπορεσει να ξανατρεξει ποτε, και θα εχει να κουβαλαει απο πισω του ενα καροτσακι για την υπολοιπη ζωη της...
...

Επισης σημερα βρηκα ενα αρθρο στο ιντερνετ με τιτλο: "Πεθανε η παραλυτη γατα που εντοπισθηκε πυροβολημενη στα Γιαννιτσα."
Τον καημενουλη του ειχαν πυροβολησει πεντε φορες με αεροβολο στις 2/2/2016. Χειρουργηθηκε μερικες μερες αργοτερα (απο τον πρωην κτηνιατρο μου, που ευτυχως ελειπε σε συνεδριο οταν εγινε το περιστατικο με την δικια μου) και πεθανε τωρα, προσφατα. Τελευταια ειχε υποθερμια, υκτερο, και ειχε ασχημους πονους απο την μεση και πανω.

Αναπαυσου εν ειρηνη, γατουλη...

Αρα η δικια μου δεν ηταν το μονο κρουσμα. Υπαρχουν τουλαχιστον τρια. Η δικια μου, ο ατυχος γατουλης, και ενα ακομα που μας ειχε πει ο κτηνιατρος ειχε παει εκει λιγο πριν παμε εμεις την Ηβη.
Καποιος τρελος κυκλοφορει στα Γιαννιτσα με αεροβολο και πυροβολει γατες.
Αναγνωστες απο τα Γιαννιτσα, μαζευτειτε, σπαζει η καρδια μου μονο να σκεφτομαι ατυχα ζωακια να πεθαινουν και να μενουν παραλυτα μονο και μονο απο την τρελα καποιου...

Βοηθεια!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:22, 18-04-16:

Το τέρας με τα "πυροβολημένα" μυαλά, που κατέστρεψε τόσες αθώες ζωούλες, μακάρι να βρεθεί και να πληρώσει.
Αλλά και να μη βρεθεί, εύχομαι να πληρώσει.

Κουράγιο με τον Ηβίσκο και καλή δύναμη. Είναι ακόμα νωρίς να κατεθέσεις τα όπλα, δεν χάθηκε κάθε ελπίδα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους