Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,116 εγγεγραμμένα μέλη και 718,314 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 387 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μαστοκύττωμα

mickey mouse (Μίκυ Λιαβέρη)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη mickey mouse
H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 19:50, 29-04-09:

Είμαι πολύ μπερδεμένη, ταραγμένη και γεμάτη απορίες!!!
Ο Τούλινος αγαπημένος μου είχε στο ποδαράκι του ένα μικρό σπυράκι εδώ και ένα χρόνο. Η πρώτη γιατρός που είχα δεν το αξιολόγησε ως σημαντικό και όταν πήγα στον Πάνο και το έδειξα μου είπε πως έπρεπε να το βγάλουμε για να δούμε και να είμαστε σίγουροι. Πράγματι το αφαιρέσαμε και σήμερα με πήραν για το αποτέλεσμα της βιοψίας. Η Μίλλυ μου διάβασε "μαστοκύτωση" και μου είπε οτι είναι νεοπλασία κακοήθης του δέρματος που αφαιρέθηκε πλήρως επι υγειούς ιστού αλλά θα πρέπει να προσέχω και να τον΄ψάχνω γιατί είναι πολύ πιθανόν να ξαναβγάλει τέτοια σπυράκια τα οποία θα πρέπει αμεσα να αφαιρούμε για να μην κάνουν μετασταση!!!
Παιδιά περιμένω τις γνώσεις σας και την εμπειρία σας. Είμαι αρκετά ταραγμένη γμτ!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 09:29, 30-04-09:

Χμμμ, δεν γνωρίζω καθόλου τί είναι τούτο και ούτε μπόρεσα να βρω καμιά άκρη μέσω google.
Είμαι σίγουρη ότι ο κ.Πάνος θα σου εξηγήσει λεπτομερώς τί ακριβώς είναι και τί πρέπει να γίνει. Εύχομαι να είναι κάτι που δεν θα εμφανιστεί ξανά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 09:33, 30-04-09:

Το μαστοκυτωμα ειναι ενα ογκος του δερματος που εμφανιζεται σε αρσενικους γατους μεσης ηλικιας και γατες ρατσας σιαμ. Δεν ξερουμε που οφειλεται, μετα την αφαιρεση του προτεινεται η χημειοθεραπεια για να μειωθουν οι κινδυνοι μεταστασης. συνηθως οι μεταστασεις ειναι στο σπληνα και στον μυελο των οστων

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 09:37, 30-04-09:

Και εγώ θα συμφωνήσω, με την konstans ο πιο αρμόδιος είναι ο γιατρός της.
Ήρθε η σωστή ώρα να τον "τρελάνεις" στις ερωτήσεις.

Ούτε και εγώ ξέρω φυσικά, ότι σου πώ, θα είναι λόγια συναδέλφου, ή απο το νέτ.

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 10:36, 30-04-09:

Μικάκο, περαστικά σας ευχομαι. Και όντως πηγαινε να μιλησεις απο κοντά στο γιατρό...μη μου ανησυχείς μωρε

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H Μίκυ Λιαβέρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,185 μηνύματα.

H mickey mouse έγραψε στις 15:30, 30-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
Το μαστοκυτωμα ειναι ενα ογκος του δερματος που εμφανιζεται σε αρσενικους γατους μεσης ηλικιας και γατες ρατσας σιαμ. Δεν ξερουμε που οφειλεται, μετα την αφαιρεση του προτεινεται η χημειοθεραπεια για να μειωθουν οι κινδυνοι μεταστασης. συνηθως οι μεταστασεις ειναι στο σπληνα και στον μυελο των οστων
Ευχαριστώ γιατρέ. Ο Τούλης μου είναι 4 ετών και το "σπυράκι" το είχε εδώ και πάνω απο ένα χρόνο. Η βιοψία λέει πως αφαιρέθηκε επι υγειούς ιστού και ο Πάνος , μάλλον η Μίλλυ μου είπε απλά να τον προσέχω διοτι αν ξαναεμφανιστεί κάτι θα πρέπει να το αφαιρέσουμε άμεσα. Δεν μου μίλησαν ακόμα για χημειοθεραπεία ή κάτι άλλο. Εσείς πιστεύετε οτι υπάρχει οπωσδήποτε η πιθανότητα μετάστασης? Έχουμε χαμηλό προσδόκιμο ζωής δλδ? Έχω πέσει απο τα σύννεφα μ'αυτό και όσο και να έψαξα στο google δεν έβγαλα άκρη.
Δεν ξέρω τί να πω!! Τη μια μέρα έχω ενα υγιέστατο γάταρο και την άλλη μαθαίνω για νεοπλασίες!!! Τουλάχιστον να ξέρω αν έχουμε χρόνο και πόσο!! Δεν θέλω ούτε να το πιστέψω.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H mickey mouse έγραψε στις 15:31, 30-04-09:

Ρε παιδιά υπάρχει πιθανότητα να έγινε λάθος στη βιοψία???
Μπορεί να ξαναγίνει?
Υπάρχει τρόπος?

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni
H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 15:57, 30-04-09:

Μίκυ περαστικά στον Τούλη σου. Δε γνωρίζω κάτι για το συγκεκριμένο θέμα, αλλά θα σου πρόοτεινα να μην σε πιάνει πανικός... από τώρα. Ο καλύτερος για απαντήσεις και ενημέρωση νομίζω είναι ο γιατρός σου. Θα πω και εδώ ότι και δική μου η γατούλα είχε πρόβλημα με νεοπλασία και η βιοψία έδειχνε πιθανή μετάσταση πνεύμονες και λεμφαδένες. Έζησε αρκετά χρόνια χωρίς να συμβεί κάτι τέτοιο, πράγμα το οποίο εύχομαι και για τον πολυαγαπημένο σου Τούλη. Δε σημαίνει ότι είναι και κανόνας, ότι κάτι θα συμβεί.... τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει για τις ασθένειες και διαγνώσεις.... γενικότερα.
Αυτό που εφαρμόζω εγώ (με τη γάτα μου, αλλά και όσο μπορώ γενικότερα) είναι να ζω και να απολαμβάνω την κάθε μου στιγμή σαν μοναδική.... ανεξάρτητα από προγνώσεις.

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H mickey mouse έγραψε στις 19:07, 30-04-09:

Αγαπημένες μου φιλενάδες κατ'αρχάς ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πάρα μα πάρα πολύ για τα καθησυχαστικά σας μηνύματα. Επίσης πρέπει να ευχαριστήσω τον Πάνο, τον γιατρό μας, που κυριολεκτικά με έφερε στα ίσα μου λέγοντάς μου οτι η θετική σκέψη μεταδίδεται όπως στους ανθρώπους και στα ζωάκια μας!!!
Επομένως ΜΕ ΛΕΝΕ ΜΙΚΥ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!
ΚΑΙ ΤΟ ΓΑΤΟΝΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!
(και πανέξυπνο βεβαίως βεβαίως διότι έμαθε με την πρώτη να χρησιμοποιεί το καινούργιο του μπαλκονοπορτάκι και το έδειξε και στην αδερφούλα του την Πουπσίκα!!!:up
Φιλάκια σε όλες

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 21:39, 30-04-09:

Εύχομαι ολόψυχα να ήταν απλώς ένα μεμονωμένο περιστατικό και να μην σας απασχολήσει ποτέ πια! Πολλές μυτιές από τον μίστερ Μύτη, Πρέστο

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,009 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 21:53, 30-04-09:

Έχετε πολύ καλό γιατρό, οπότε, αν σας πει για περαιτέρω θεραπεία, να την κάνετε, αν όχι, θεωρείστε ότι αυτ'ο ήταν και πάει, αισιοδοξία, αλλά, και εξέταση συχνή και όλα θα πάνε περίφημα!!Και μπράβο το παιδί, που έμαθε πώς χρησιμοποιούν το μαραφέτι το πορτάκι!!

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 22:01, 30-04-09:

Να μη σε παίρνει από κάτω. Μπορεί να ήταν πρώτη και τελευταία φορά που έβγαλε τέτοιο πράγμα ο Τούλης. Καλά που το πιάσατε και το βγάλατε. Ως δίποδο της Ασπροπουλίνας μου, που παλεύει από το 2007 με καρκίνο του μαστού, νομίζω πως δικαιούμαι να εκφραστώ:
Τούλης σημαίνει δύ-να-μη! :up::up::up::up:
Το μόνο που θέλει είναι να τον παρακολουθείς, αλλά αυτό θα το 'κανες έτσι κι αλλιώς γιατί τον αγαπάς τον γατούλη! :up:

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H mickey mouse έγραψε στις 23:02, 30-04-09:

Αχ φιλενάδες είσαστε τόσο καλές!!!
Ξέρω οτι πάντα στα δύσκολα κυρίως είστε κοντά μου και ΝΑΙ ξέρω οτι έχουμε εναν απο τους καλύτερους γιατρούς κι αυτό με κάνει να αισθάνομαι ακομα πιο ασφαλής κι εγώ κι ο Τούλης μου.!!
Φιλάκια και μυτιές σε όλες και σε όλα τα γατόνια του σαϊτ.
Τούλης ο μέγκα πορτιέρο και Τούλα η κατρουλού
Μμμμμμάκια

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 23:19, 30-04-09:

Παντως υπαρχουν και ουσιες οπως η ιντερφερονη που δινονται ως ενισχυτικα του ανοσοποιητικου και καλο θα ηταν να μελετησεις με το γιατρο σου μερικα συμπληρωματα διατροφης που υπαρχουν εξω και ειναι γενικα ενισχυτικα η αντικαρκινογονα εχω ακουσει για την αλοηβερα για παραδειγμα που υπαρχει και για ζωα. Εγω αν ειχα γατο που παθαινε κατι τετοιο θα το εψαχνα με το γιατρο μου απο καθε πλευρα. Πχ τωρα το καλοκαιρακι μου ξαναπαθε κριση ρινιτιδας-ρινοτραχειιτιδας και εψαξα με το γιατρο μας και βρηκα Λυσινη ενα αμινοξυ που διαβασα οτι βοηθαει πολύ και το δινουν εξω παραλληλα με αντιβιωση και υπαρχουν ερευνες και γαι ιντερφερονη σε αυτη την ασθενεια εξισου. Θα τα δοκιμασουμε ολα οσα προτεινουν οι γιατροι , θα του κανω ακομη πιο θρεπτικη διατροφη και γενικα θα το κανακευω με καθε τροπο( κι αυτο βοηθαει το ανοσοποιητικο χεχε).

Μπορεις λοιπον να ρωτησεις τον κο Πανο σιγουρα θα ξερει να σου προτεινει αναλογες λυσεις. Εμεις παντως ειμαστε αποφασισμενοι να τελειωσουμε πια με τη χρονια ρινοτραχειιτιδα του. ( ετσι το βρηκα πετσι και κοκκαλο)

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H mickey mouse έγραψε στις 23:36, 30-04-09:

Ναι θα τον πάω σύντομα για προληπτικές αιματολογικές και θα τα συζητήσουμε. Πάντως ήταν ιδιαίτερα καθησυχαστικός και το μόνο που είπαμε είναι να συνεχίσω με σχολαστικότητα τα...χάδια ως θεραπευτικό και προληπτικό μέτρο (ωστε να ανακαλύψω άμεσα αν τυχόν υπάρξει κάτι-που ΔΕΝ θα υπάρξει είμαι σίγουρη)
Ευχαριστώ και πάλι πολύ πολύ για το ενδιαφέρον και την αγάπη.
Με τόση θετική ενέργεια αγάπης ΟΛΑ θα είναι καλά και ακόμα καλύτερα.

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,857 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 07:46, 01-05-09:

Καλά, ρε Μίκυ, δεν έχουμε πει άμα σε πιάνει πανικός να με παίρνεις τηλέφωνο να σε συνεφέρνω; Ξεχνιέσαι...

Πέρα από την πλάκα, ο Τούλης είναι μια χαρά, ο γιατρός του Τούλη είναι γιατρός εμπιστοσύνης κι η μαμά του Τούλη ΚΑΙ αυτή είναι Ελληνίδα μάνα. Όλα θα πάνε καλά και μην ανησυχείς!

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

H mickey mouse έγραψε στις 18:42, 01-05-09:

Aχ Στελλίτσα μου τί να σου πώ έπαθα ταραχή μεγάλη!!!
Αλλά τώρα είμαι καλά χάρη στον Πάνο και όλες εσας.
Ο δε Τούλης κυνηγάει την Πούπσυ και της δαγκώνει τον ...ποπό!!!:cool:
Ο τύπος δεν παίζεται απλά!!!

Παράθεση

Patousia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Patousia
H Patousia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Patousia έγραψε στις 13:06, 31-03-18:

Καλώς σας βρίσκω,

Η γατούλα μου διαγνώστηκε με μαστοκύττωμα εδώ και μερικούς μήνες (είναι 12 ετών). Από όταν ακόμα ήταν γατάκι είχε μια κρεατοελιά η οποία τραυματίστηκε πριν 4 χρόνια και από τότε άρχιζε να αλλάζει μορφή. Η απόφαση για επέμβαση αφαίρεσης δεν είναι εύκολη υπόθεση λόγω διάφορων άλλων ζητημάτων υγείας που θεωρείται από τους κτηνιάτρους ότι σχετίζονται. Άλλοι κτηνίατροι μου είπαν ότι εφόσον ο όγκος δεν προχωράει γρήγορα καλύτερα θα ήταν να τον αφήσω (δεδομένης της ηλικίας της γάτας) και ότι η αφαίρεση μπορεί να επιταχύνει μεταστάσεις. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει παρόμοια εμπειρία διότι νιώθω εξαιρετικά μπερδεμένη. Ευχαριστώ.
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:37, 31-03-18:

Γειά σου αγαπητέ-ή
Σίγουρα η ηλικία της γατούλας παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.Αν δεν υπάρχουν εγγυήσεις εκ μέρους των γιατρών ,τότε να το ξανασκεφτείς.Προσωπικά δεν είχα παρόμοια εμπειρία και δεν έχω άποψη.Εύχομαι όμως να γίνει το καλύτερο για το ζωάκι και προ παντός να μην υποφέρει.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Patousia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Patousia
H Patousia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Patousia έγραψε στις 17:21, 31-03-18:

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Σίγουρα η ποιότητα ζωής αυτής της ψυχούλας που είναι το συντροφάκι μου εδώ και 12 χρόνια είναι πάνω απ'όλα. Αυτή τη στιγμή είναι ορεξάτη και δεν παρουσιάζει προβλήματα γι'αυτό και μπαίνω σε σκέψεις και αναρωτιέμαι μήπως ο χρόνος που κυλάει είναι είναι κρίσιμος. Οι γιατροί δεν δίνουν εγγυήσεις σχετικά με καμία από τις επιλογές.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους