Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,116 εγγεγραμμένα μέλη και 718,314 μηνύματα σε 22,588 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 388 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πρόβλημα αφόδευσης

KASSIANI

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KASSIANI
H KASSIANI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H KASSIANI sza\ έγραψε στις 21:00, 05-09-11:

Φίλοι μου γεια σας,

Θα ήθελα να σας παραθέσω τις ανησυχίες μου για κάτι! Η γατούλα μου εδώ και δύο-τρεις ημέρες είναι λιγάκι, πως να το πω, κακόκεφη, όχι ζωηρή τελοσπάντων! Έχω παρατηρήσει επίσης ότι είναι σχετικά ανόρεκτη και ότι έχει μέρες να πάει τουαλέτα! Στην αρχή είπα, τα έκανε έξω, γιατί μου το έσκασε από το μπαλκόνι. Σήμερα, που πήγαμε για να κάνουμε στείρωση, ο γιατρός μου είπε ότι το εντεράκι της είναι φουλ κακά! Δηλαδή έχει μέρες να ενεργηθεί! Πρότεινε πρώτα να αδειάσει το εντεράκι της και μετά να προβούμε στην επέμβαση! Μου είπε να της δώσω γιαουρτάκι ή γαλατάκι, αλλά δεν το τρώει! Του είπα και εκείνου ότι ήταν κακόκεφη τις τελευταίες μέρες και μου μου είπε ότι μάλλον οφείλεται στο γεγονός ότιι δεν έχει ενεργηθεί! Βοήθεια, δεν ξέρω τι να κάνω! Κλείσμα δεν μπορεί να γίνει σε αυτές τις περιπτώσεις; Τι άλλο μπορώ να της δώσω? Είναι κακόκεφα τα γατάκια όταν δεν μπορούν να κάνουν κακάκια; Ο γιατρός θα μπορούσε με μια ματιά να δει αν της συμβαίνει κάτι άλλο ή θα έπρεπε το γατούλι μου να υποβληθεί σε μια σειρά εξετάσεων! Βοήθεια! όποιος γνωρίζει! Θα σκάσω από την αγωνία μου, μέχρι να ξαναενοχλήσω τον γιατρό!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 21:03, 05-09-11:

Ναι, είναι κακόκεφα...κάποιες φορές , αν έχουν μέρες να ενεργηθούν, ό,τι τροφή προσλαμβάνουν, την αποβάλλουν με εμετό... Έχει όρεξη να φάει;;; Δοκίμασε να ρίξεις λίγο ελαιόλαδο στην ξηρά τροφή ...ναι, κλύσμα γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, επίσης δίνουν λαδάκι nujiol για βοήθεια, ή φυτικές ίνες ... (ή όλα αυτά μαζί).. Καλό θα ήταν να βοηθούσε τη γατούλα ο κτηνίατρος με κλύσμα κτλ, γιατί αν έχουν παρέλθει πολλές μέρες χωρίς να ενεργηθεί, ακόμα και ειλεό μπορει να πάθει... Δεν θέλω να σε φοβίσω , απλώς σου λέω και το πιο ακραίο ενδεχόμενο , να το έχεις απλά υπόψιν... Οπότε..κτηνίατρος!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

KASSIANI

Νεοφερμένος

H KASSIANI sza\ έγραψε στις 21:49, 05-09-11:

Όχι δεν τρώει, δηλαδή όχι ιδιαίτερα πολύ! Όπως προείπα, της έβαλα λίγο γιαουρτάκι, αλλά δεν το τρώει! Θα προσπαθήσω και με λάδι! Εντωμεταξύ, τώρα μου το έσκασε πάλι και πήγε βόλτα, πώς θα ξέρω ότι δεν τα έκανε κάπου έξω; Και όταν ρώτησα τον γιατρό για κλείσμα, γιατί δεν της έκανε αμέσως; Παρά μόνο, περιμένει πότε θα ενεργηθεί από μόνη της και μετά να κάνουμε στείρωση! Θεωρώ ότι έπρεπε να την βοηθήσει με τα κακά της και μετά να της κάνει και την στείρωση! Είμαι παράλογη; Αν δω ότι και σημερα δεν φαει ικανοποιητικά, θα τον ξαναπάρω και πάλι αύριο! Εσύ τι λές; Α και κάτι ακόμα! Ο γιατρός γιατί δεν μου ανέφερε κάτι για ιλεό; Μήπως γιατί διέκρινε ότι υπάρχει περιθώριο ακόμη; Αγχώνομαι τώρα!

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 22:04, 05-09-11:

Καλησπέρα,
δοκίμασε λίγο τόνο μήπως ενεργηθεί..
και ίσως να συμβουλευτεις και κάποιον δέυτερο κτηνίατρο...
μπορεί να έφαγε κάποιο κόκάλο και να έφραξε το σύστημα, μπορεί να χτύπησε απο κάποιο πέσιμο και να μην μπορεί να κάνει σύσπαση ο πρωκτός, μπορεί να είναι διατροφικό μπορεί χίλια δύο...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:10, 05-09-11:

Έχει δίκιο η havana.Επίσης δεν πολυκαταλαβαίνω γιατί δεν έκανε κάτι ο κτηνίατρος.
Πάντως..σίγουρα ΠΡΕΠΕΙ να ενεργηθεί η γάτα.
Φιλική συμβουλή:Αφήνοντας την γάτα να κυκλοφορεί εκτός σπιτιού,διακινδυνεύεις πάρα πολλά πράγματα.

Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 267 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 22:26, 05-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Έχει δίκιο η havana.Επίσης δεν πολυκαταλαβαίνω γιατί δεν έκανε κάτι ο κτηνίατρος.
Πάντως..σίγουρα ΠΡΕΠΕΙ να ενεργηθεί η γάτα.
Φιλική συμβουλή:Αφήνοντας την γάτα να κυκλοφορεί εκτός σπιτιού,διακινδυνεύεις πάρα πολλά πράγματα.

Εχει δίκιο η Εφη μην την αφήνεις ΠΟΤΕ έξω!!
Οσο για τον κτηνίατρο...
Μια φορά που Ο Σιλβέστρος μου ήταν έτσι, ανόρεχτος και κακόκεφος, τον πήγα κτηνίατρο, του εκανε ακτινογραφία, είδε το έντερο φραγμένο και αμέσως του έκανε κλύσμα-με αναισθησία αν θυμάμαι καλά- και το γατί μου γλύτωσε!
Δε μπορείς να την πας σε άλλο γιατρό?
Δοκίμασες να της δώσεις ελαιολαδο ή λίγο nujol που σου πρότεινε η Μαρίνα, με σύριγγα?
Το καλύτερο είναι πάντως να τη δει γιατρός ΑΜΕΣΑ

Παράθεση

KASSIANI

Νεοφερμένος

H KASSIANI sza\ έγραψε στις 00:29, 06-09-11:

Παιδια ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλες σας! Θα προσπαθησω να δοκιμάσω κάτι από όλα αυτά που μου είπατε! Αν δεν δω αποτέλεσμα, θα παω κτηνίατρο αύριο! Είχα απομακρυνθεί για λίγο από τον υπολογιστή μου και έχω να σας πω ότι στο μεσοδιάστημα η γατούλα μου άρχισε να τρέχει με ορμή πάνω κάτω πάνω κάτω μέχρι που βρήκε χαραμάδα και την κοπάνησε! Το σπίτι μου είναι πολύ μικρό! Η θα πρέπει να την κρατάω για ώρες στην απομόνοση (δωμάτιο), προκειμένου να μην σκάσω και γω από την ζέστη ή να έχει πρόσβαση σε όλο το σπίτι και γω να κοντεύω να πεθάνω από την ζέστη! Που στην τελική αυτό κάνω, αλλά έλα που άνοιξα να μαζέψω τα ρούχα, νομίζοντας ότι έχω κλείσει καλά την πόρτα. Αυτά παθαίνω κατά διαστήματα και να τα αποτελέσματα! Τώρα δηλαδή να πιστεύω ότι η γάτα βρήκε και τα έκανε κάπου έξω; Τι να σκεφτώ;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,441 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:33, 06-09-11:

Μπορεις να βαλεις σιτες.Ακου κατι..πηγαινε σε ενα ξυλουργο ,παρε διαστασεις της μπαλκονοπορτας..ενα ξυλινο πλαισιο ειναι μονο,με σιτα καρφωμενη.Βεβαια για να βγεις θα πρεπει να την βγαζεις,αλλα θα σου λυσει το προβλημα.Δεν κοστίζει πολυ.40 με 50 ευρω το ανωτερο.Εγω αυτο εχω κανει στο δικο μου σπιτι.,οπότεβ και ανοιχτα εχω,και δεν βγαινουν εξω τα ζωντοβιολακια μου.

Παράθεση

KASSIANI

Νεοφερμένος

H KASSIANI sza\ έγραψε στις 00:38, 06-09-11:

Μέχρι αύριο, θα με τρώει το άγχος! Δουλεύω το πρωί! θα γυρίσω το απόγευμα, όποτε και θα την πάω κτηνίατρο! Μου εξηγείτε τώρα γιατί η γάτα μου είναι τόσο ατίθαση και με ταλαιπωρεί με αυτά που μου κανει; Θα μου πείς γάτα είναι και κάνει ότι θέλει! όταν θα γυρίσει πίσω, πως να της δείξω ότι αυτό που έκανε ήταν κακό; Πως θα μπορούσα να την τιμωρήσω για να μάθει; Μήπως είμαι για γέλια; Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!

Ναι, Πουπουλίνα, αυτό θα κάνω, αλλά έλεγα ότι τώρα θα έρθει ο χειμώνας, οπότε θα μπορούσα να περιμένω όταν θα ξαναανοίξει ο καιρός! Είπα ότι θα την παλεύαμε μέχρι την επόμενη άνοιξη! Παιδιά, κάτι για τιμωρία. SOS. Είναι σε θέση να καταλάβει ότι αυτό που έκανε ήταν ανεπίτρεπτο; Πως θα την πειθαρχήσω λιγάκι; Υπάρχει τέτοια δυνατότητα;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 06-09-11 στις 00:52. Αιτία: merge
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:52, 06-09-11:

ΟΧΙ...η τιμωρία ειναι εντελώς ανωφελη στις γατες.Καταρχην..ειναι εκ φυσεως περιεργες.Απλά δεν πρεπει να εχουν προσβαση στο εξω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Athanasia79

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Athanasia79
H Athanasia79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Athanasia79 έγραψε στις 20:43, 06-09-11:

Είσαι σίγουρη ότι έχει πρόβλημα με τα κακά της;;;Είχα ένα αρσενικό γατούλη που του είχα κάνει στείρωση και δεν μπορούσε να ουρήσει γιατί είχε πάθει φίμωση. Τον πήγα στον κτηνίατρο και αυτός μου είπε ότι δεν μπορούσε να ενεργηθεί (καμιά σχέση με ούρα). Του έδωσε ένα ειδικό λάδι που το παίρνουν και οι άνθρωποι όταν έχουν πρόβλημα δυσκοιλιότητας (δεν θυμάμαι το ονομά του) και με έβαλε να του κάνω κλίσμα. Αχ τι τράβηξε το άμοιρο!!!!!! Αν ήξερα.... Ο γάτος μου όλο και χειροτέρευε και όταν τον πήγα σε άλλο κτηνίατρο ήταν ήδη πολύ αργά. Του τράβηξε με σύριγγα ούρα απο την κοιλιά του. Τι είχε συμβεί; Φυσικά λόγω της φίμωσης δεν μπορούσε να ουρήσει με αποτέλεσμα η κύστη του να σκάσει και αναγκάστηκα να κάνω ευθανασία. Μήνες έκλαιγα ..... Δεν θέλω να σε φοβίσω αλλά καλό θα είναι να την περιορίσεις μέσα στο σπίτι βάζοντας της άμμο σε δοχείο για να διαπιστώσεις σίγουρα αν πρόκειται για πρόβλημα δυσκοιλιότητας ή για πρόβλημα με τα ούρα. Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Παράθεση

KASSIANI

Νεοφερμένος

H KASSIANI sza\ έγραψε στις 19:40, 15-09-11:

Τελικά την πήγα στον κρηνίατρο και μου είπε οτι η γατουψα μου ειναι δυσκοίλια! Αριχικά αγχώθηκα, αλλά μου είπε ότι ότι ισχύει για τους ανθρώπους, ισχύει και για τα ζώα! Και μείναμε εκεί! Εγώ τώρα τι να πω; Η αλήθεια είναι οτι κοπρίζει κάθε 2-3 ημέρες! Να το ψάξω κι άλλο;

Παράθεση

Flitzy (Ίριδα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Flitzy
H Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Mόνο τον Veritas. έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Flitzy Kainouria....XD έγραψε στις 16:47, 26-09-11:

Έχει εδω και 3 μερες που ο μικρος μου (1,5 μηνα) δεν κανει τις αναγκες του. Τρωει κανονικοτατα (ουυυυυ) και αυτην την στιγμη οσο αστειος και να φαινετε (σαν μπαλονι ειναι με γουνα) ανυσηχω αρκετα. Μπορω να κανω και για να τον βοηθησω? Σκευτομαι να του κοψω την ξηρα τροφη αλλα για να τα "κανει" αμεσα τι κανω? (Συγνωμη για την ακρωσ αιδιαστικη ερωτηση..) Ανοιξα καινουριο θεμα ενω υπαρχουν αλλα παρομια διωτι ειναι αρκετα μικρουλησ και σε αντιθεση με αλλες γατεσ απο τα θεματα που διαβασα ειναι ορεξατος και μεσ' την ενεργεια!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Flitzy : 26-09-11 στις 16:57.
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 17:29, 26-09-11:

Τα μικρά γατάκια θέλουν τρίψιμο στην κοιλιά και στον πωπό προκειμένου να λειτουργήσει το έντερο τους και να ενεργηθούν.
Όταν υπάρχει η μητέρα γάτα, το γλύφει σε εκείνη την περιοχή αλλά όταν αυτή δεν υπάρχει πρέπει να το τρίβουμε εμείς.
Το ότι όμως το γατάκι έχει να ενεργηθεί τόσο πολύ εμένα θα με ανησυχούσε πολύ και θα το πήγαινα οπωσδήποτε στον κτηνίατρο οπότε θα συνέστηνα το ίδιο και σε εσένα...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:56, 26-09-11:

Oπωσδηποτε κτηνιατρο γιατι κινδυνευει το γατακι.Δεν πρεπει να μενουν τα κακακια μεσα.

Παράθεση

Flitzy (Ίριδα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Flitzy
H Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Mόνο τον Veritas. έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Flitzy Kainouria....XD έγραψε στις 19:25, 26-09-11:

Πηγαμε πριν λιγο στον κτηνιατρο. Παιδια λαδι στην κονσερβα μας ειπε. Θα δω πως τα παει.

Παράθεση

VICKY65 (BIKY)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη VICKY65
H BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H VICKY65 ΖΙΖΕΛ-ΜΠΛΑΚΥ έγραψε στις 17:49, 08-11-11:

Εμενα της ειχε κανει κλεισμα ο γιατρος και μου ειχε δωσει το "νουγιολ" (λαδι παραφινελαιο)απο το φαρμακειο το ειχα παρει και ενιοτε αν την εβλεπα οτι στουμπωνε τησ εκανα κλεισμα και εγω!Κ συνηρθε σιγα σιγα παντωσ με τισ τροφεσ εχει να κανει....!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

lenaxatzi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lenaxatzi
H lenaxatzi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H lenaxatzi έγραψε στις 00:22, 13-05-12:

Παιδιά βοηθεια, εχω ενα γατακι 1 μηνος και σημερα το βραδυ που γυρισα το βρηκα αδυναμο, νε πεφτει το κεφαλι του, να κοιμαται συνεχεια και ορθιο, και οταν το εβαλα να περπατησει εκανε κυκλους τι συμβαινει???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ilandraki@yahoo.com

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ilandraki@yahoo.com
H ilandraki@yahoo.com αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H ilandraki@yahoo.com εχω εν έγραψε στις 04:14, 30-04-14:

Ο γατουλης μου ειναι 20 ετων .πριν λιγες ημερες αρχισε να μην στεκεται καλα στα πισω ποδαρακια του.πηγαμε στη γιατρο καναμε εξετασεις ,τα νεφρα του ηταν τελεια το συκωτι του ομως οχι .επειδη ειναι σε μεγαλη ηλικεια δενμπορει να παρει φαρμακα του εδωσε να τρωει την l/d της hills.ο γατουλης εχει ορεξη ετσι δεν ειχε κανενα προβλημα με την νεα τροφη .Για ναβοηθησουμε τα ποδαρακια του μου ειπε να του δινω το1/4 απο το χαπι prezolon 5mg.Του δινω απο το Σαββατο το φαρμακο απο χθες δενμπορει να κανει κακα του τσισα του κανει κανονικα.προσπαθει να κανει αλλα μεχρι στιγμης δενμπορει .μπορει κανεις να με βοηθησει με παρομοια εμπειρια;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:22, 30-04-14:

΄Οταν το παρουσίασε αυτό η μεγάλη μου γατούλα, το να μην μπορεί να κάνει κακά δηλαδή, μετά από λίγες μέρες έφυγε από κοντά μου.
Εύχομαι να είναι κάτι διαφορετικό αυτό που έχει πάθει ο γατούλης σου, πάντως όπως το περιγράφεις αυτό με τα πίσω του τα πόδια, μου μοιάζει για οστεόφυτα. Το είχε πάθει ο μεγάλος μου ο γάτος αλλά κατάφερε και έζησε με αυτό κάμποσα χρονάκια. Μόνο που τον τελευταίο χρόνο του είχε επηρρεάσει και άλλα μέλη εκτός από τα πόδια και έπρεπε να τον ταίζουμε στο στόμα και να του δίνουμε και νεράκι εμείς για να πιεί.
Θα έλεγα να έπαιρνες και μια δεύτερη ιατρική γνώμη και ίσως να δοκίμαζες κάποιο υπακτικό για την δυσκοιλιότητα μπας και ζήσει ακόμα λίγο ο γατούλης σου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ilandraki@yahoo.com

Νεοφερμένος

H ilandraki@yahoo.com αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H ilandraki@yahoo.com εχω εν έγραψε στις 09:22, 01-05-14:

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου ClaireRentfield.χθες πηγαμε το πρωι στον γιατρο εκανε στον γατουλη κλησμα γλυκερινης και του εδωσε τηνwd της hillsπου ρυθμιζει την κινηση του εντερου (μας ειπε οτι μαλλον το επαθε απο την αλλαγη τροφης,οντως πριν 2ημερες αλλαξαμε τροφη ,αρχισαμε τηνld)μετα απο μερικες ωρες ενεργηθηκε 2 φορες.οσο για τα ποδαρακια του του δινω για2 ημερες ακομα κορτιζονη σε πολυ μικρη ποσοτητα.Στενοχωριεμαι γιατι ενω εχει ορεξη τρωει,δενμπορει να σταθει στα πισω ποδαρακια του οταν το κρατω εγω απο την μεσηπερπαταει.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 12:46, 01-05-14:

Συγγνώμη που πετιέμαι, αλλά ο γατούλης είναι όντως 20 ετών; Πραγματικά απίστευτο, το ξέρω ότι έχουν υπάρξει κι άλλες γάτες που έχουν ζήσει τόσο πολύ αλλά κάθε φορά εντυπωσιάζομαι, είναι υπέροχο το πόσο μπορεί να παρατείνει τη διάρκεια ζωής η φροντίδα και η καλή διατροφή.

Χαίρομαι επίσης που κατάφερε να ενεργηθεί ο γατούλης σου Όσο για τα ποδαράκια, υπάρχει περίπτωση να τον βοηθούσαν κάποιες ασκήσεις ενδυνάμωσης; Το μόνο που βρήκα σχετικό ήταν αυτό, αλλά λέει ότι σχετίζεται με διαβήτη. Υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ilandraki@yahoo.com

Νεοφερμένος

H ilandraki@yahoo.com εχω εν έγραψε στις 16:26, 01-05-14:

Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου .Ο γατουλης μου ειναι αξιολατρευτος κ ειναι 20 ετων κ 4 μηνων.Μου δινει πολυ αγαπη αλλα εισεπραξε κεισπρατει πολυ αγαπη φροντιδα .θα ψαξω αυτο σχετικα με τον διαβητη.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 17:52, 02-05-14:

ΕυχομαιΕυχομαι να περασει και οταν φυγει να φυγει ησυχα χωρίς καθολου ταλαιπωρία και μετα απο πολλα χρονια Ας εχουμε ολοι την τυχη και ευτυχια να χουμε τα φιλαρακια μας τοοοοσο Πολλα φιλακια να του δωσεις

Παράθεση

dimiandr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimiandr
H dimiandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H dimiandr έγραψε στις 20:10, 02-05-14:

υπάρχει κ η fibre response της royal canin, αλλα αφου σου σύστησε ο κτηνίατρος να πάρεις εκείνην. Πολλές φορές παθαίνει σοκ το έντερό τους απο την απότομη αλλαγή της τροφής, πόσο μάλλον σε τόσο....εχμ..μικρή ηλικία.. Αγάπη θέλει ο πιτσιρίκος σου..

Παράθεση

ilandraki@yahoo.com

Νεοφερμένος

H ilandraki@yahoo.com εχω εν έγραψε στις 21:52, 03-05-14:

Σε ευχαριστω πολυ Ειρηνη για τις ευχες σου .Σημερα ειναι καλλιτερα .

Εχει πολυ αγαπη ο αξιολατρευτος μου Jerry.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ειρήνη1234 : 03-05-14 στις 23:35. Αιτία: Merge
Παράθεση

ilandraki@yahoo.com

Νεοφερμένος

H ilandraki@yahoo.com εχω εν έγραψε στις 08:22, 06-05-14:

Καλημερα!ο jerry μου ειναι καλυτερα τρωει τηνwdτης hills,περπαταει λιγο οχι οπως πριν ακομα μα κανει προσπαθειες.

Παράθεση

Αγγελικη Τομ <3

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αγγελικη Τομ <3
H Αγγελικη Τομ <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Αγγελικη Τομ <3 έγραψε στις 15:10, 06-05-14:

Γεια σας !! γραφτηκα να σας πω κ εγω το προβλημα μου ..εχω ενα γατουλη ''παιδι'' ειναι 2 χρονων στειρωμενος κ μεχρι πριν ενα μηνα ηταν ολα τελεια!! μεχρι που ξεκηνησε να βαριανασαινει κ να χτυπαει η καρδουλα του πιο γρηγορα αποτι πρεπει !!του καναμε χθες ακτινογραφια κ ειδαμε οτι η καρδουλα του ειναι λιγο πιο μεγαλη απο το κανονικο κ εχει δισκοιλιοτητα !!σημερα θα παμε να του κανουμε ηλεκτροκαρδιογραφημα κ εξετασεις αιματος!! κ ελπιζω να ειναι κατι που να θεραπευετε γιατι θα τρελαθω!! ολοι εχουμε δεθει απιστευτα μαζι του!! θελω να μου πειτε αν ειχε καποιος κατι παρομοιο κ τι εκανε τελικα!!

Παράθεση

dimiandr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimiandr
H dimiandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H dimiandr έγραψε στις 19:52, 06-05-14:

Η καρδιά είναι το σημαντικό..η δυσκοιλιότητα φτιάχνεται! Ευχομαι να είναι καλά ο μικρός σου και να ανησυχεις μόνο για το έντερο μετά! Υπάρχουν τροφές ειδικές, ανάλογα βέβαια κ με την αιτία της δυσκοιλιότητας, που το στρώνουν το εντερο.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

bbk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bbk
H bbk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H bbk καλημερα απο την μικρη ροζαλια! έγραψε στις 16:57, 07-11-14:

Γεια χαρα σε ολους!!! η Ροζαλιτσα μου (15ετων) εχει δυσκοιλιοτητα κ μαλλιστα οταν προσπαθει ποναει κ φωναζει,οκ της δινω υγρη παραφινη απο χθες στην τροφη(βραστο κοτοπουλο) αλλα ακομα δεν εχει ενεργειθει,νερο πινει....τι αλλο μπορω να κανω να τη βοηθησω(εκτος απο κλυσμα)!!!! ευχαρηστω!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:52, 07-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από bbk
Γεια χαρα σε ολους!!! η Ροζαλιτσα μου (15ετων) εχει δυσκοιλιοτητα κ μαλλιστα οταν προσπαθει ποναει κ φωναζει,οκ της δινω υγρη παραφινη απο χθες στην τροφη(βραστο κοτοπουλο) αλλα ακομα δεν εχει ενεργειθει,νερο πινει....τι αλλο μπορω να κανω να τη βοηθησω(εκτος απο κλυσμα)!!!! ευχαρηστω!!
Θα ήταν καλύτερα να σου έλεγε κτηνίατρος τι να της δώσεις αφού την έβλεπε κιόλας. Πάντως θέλει μεγάλη προσοχή στην ηλικία της το θέμα της δυσκοιλιότητας.
Εγώ στην μεγάλη μου για την δυσκοιλιότητα έδινα ντουφαλάκ, αφού βέβαια μου το είπε η κτηνίατρος.
Επίσης κάποια κτηνίατρος μου είχε πει πως κάνει θαύματα στην δυσκοιλιότητα στις γάτες ο πουρές πατάτας. Σε εμάς βέβαια δεν έπιασε γιατί η Τασούλα μου δεν ήθελε ούτε να τον μυρίσει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

bbk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bbk
H bbk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H bbk καλημερα απο την μικρη ροζαλια! έγραψε στις 18:24, 08-11-14:

κ η κτηνιατρος το ιδιο φαρμακο μου προτεινε (παραφινη) κ χθες πηγε μια φορα βεβαια κατσικισια μικρα αλλα κατι εκανε. μπορω να κανω κατι να το προλαβω? πχ ειναι θεμα διατροφης? ασκησης?(ολη τη μερα κοιμαται....)

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:17, 08-11-14:

Επειδή κι η δική μου έχει τάσεις δυσκοιλιότητας, της δίνω καθημερινά υγρή τροφή (κονσέρβα) και καλό θα είναι (αν το δέχεται) να της βάζεις ανακατεμένο λίγο ελαιόλαδο,πολύ μικρή ποσότητα, μόλις 1 κουταλάκι του γλυκού. Αυτό μου το συμβούλεψε η κτηνίατρος.
Νεράκι πίνει αρκετό? Γιατί κι αυτό βοηθάει.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:58, 09-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από bbk
κ η κτηνιατρος το ιδιο φαρμακο μου προτεινε (παραφινη) κ χθες πηγε μια φορα βεβαια κατσικισια μικρα αλλα κατι εκανε. μπορω να κανω κατι να το προλαβω? πχ ειναι θεμα διατροφης? ασκησης?(ολη τη μερα κοιμαται....)
Η άσκηση παίζει τεράστιο ρόλο γι' αυτό και παθαίνουν δυσκοιλιότητα όταν γερνάνε που ηρεμούν αρκετά...
Τώρα για να κάνεις κάτι να το προλάβεις, μπορείς να ψάξεις για κάποια τροφή που να έχει αρκετές ίνες. Πόσο θα βοηθήσει δεν ξέρω αλλά αξίζει να το δοκιμάσεις. Αλλιώς αφού συμβουλευτείς τον κτηνίατρό σου, κάποιο υπακτικό σε τακτική και μόνιμη βάση όπως και οι ηλικιωμένοι άνθρωποι.
Είναι μεγαλούλα μωρέ και οι συνηθισμένες μέθοδοι δεν θα πιάσουν, το ξέρω από πείρα.

Παράθεση

bbk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bbk

H bbk καλημερα απο την μικρη ροζαλια! έγραψε στις 14:52, 11-11-14:

ευχαρηστω ρε παιδια για το ενδιαφερον,δυστυχως το μονο με τη διατροφη της που μπορω να κανω ειναι να της βαζω λιγη παραφυνη στο κοτοπουλο της,εχει δυσανεξια στην κροκετα κ την κονσερβα, κ λεω να δοκιμασω να τη βαλω ζεστο γαλα να πιει γιατι ξερω οτι φερνει διαροια......κακακια εκανε αλλα σαν τις κατσικες μπιλακια κ λιγα

Παράθεση

bbk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bbk

H bbk καλημερα απο την μικρη ροζαλια! έγραψε στις 13:55, 20-11-14:

γεια χαρα!!! βρηκα λυση τελικα...ζεστο γαλα!! σε μας επιασε ενα μικρο κουπακι γαλα φρεσκο ζεστο κ το βραδυ πηγε στην αμμο της!!! δεν ξερω αν λειτουργει για ολες τις γατες παντως στη δικη μου επιασε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:25, 20-11-14:

Και στην μεγάλη μου έπιανε εκτός από τον τελευταίο χρόνο της ζωής της. Ούτε τα φάρμακα ούτε τίποτα έπιανε πια...
Οπότε κοίτα να είσαι προετοιμασμένη κάποια στιγμή πως μπορεί να σταματήσει να φέρνει αποτέλεσμα.

Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 251 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 17:33, 01-01-15:

επειδη αντιμετωπιζει και η δικια μου τετοιο προβλημα,και ειναι 7 χρονωνε,της εβαζα μια στο τοσο λιγο nujol στο φαγητο της.μεχρι που πηγα να παρω ενα μπουκαλακι στο φαρμακειο και μου ειπαν οτι σταματησε να βγαινει απο την εταιρια,χωρις καποια αντικατασταση.
το duphlalac δε μου πολυγεμιζει το ματι οτι θα ειναι ασφαλες για συχνη χρηση,καθως το nujol ηταν λαδακι απλο.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 19:08, 01-01-15:

Η αύξηση λήψης νερού ίσως βοηθήσει επίσης. Αυξήστε τα μπωλάκια νερού μέσα στο σπίτι, ακόμη στο κοτοπουλάκι της, ρίχνε της και λίγο ζωμό. Με αυτό τον τρόπο θα λαμβάνει περισσότερα υγρά.

Παράθεση

angie2687

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη angie2687
H angie2687 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H angie2687 έγραψε στις 12:47, 15-07-15:

Καλησπερα σε ολη τη γατοπαρεα!!
Ειμαι φρεσκια γατομαμα καθως υιοθετησα 2 γατακια 10 ημερων οταν τα ακουσα να κλαινε απεναντι απο τη δουλεια μου, ενω ηταν σε μια κουτα βρεγμενα και λασπωμενα!
Τα πηρα λοιπον σπιτι, προμηθευτηκα μπιμπερο και γαλα lactopet... Κλουβακι με μπουκαλια ζεστο νερο και πανακια να ειναι ζεστα και τριψιμο για να κανουν τσισα-κακα... Ολα καλα μεχρι εδω! Ηταν λαιμαργα και ζωηρα! Την επομενη μερα τα πηγα στο γιατρο.. Τα βρηκε μια χαρα και οταν του ειπα οτι το ενα δεν ενεργουνταν πολυ συχνα, η απαντηση ηταν.. Ελα μωρε μωρα ειναι.. Μια φορα στις δεκα μερες πρεπει να κανουν(!!!!!)! Φυσικα πηρα και δευτερη γνωμη, και μου ειπε ο γιατρος οτι πρεπει να ενεργουνται συχνα κλπ οποτε αποφασισα να επισκεφτω εκεινον για μια δευτερη γνωμη! Τα βρηκε μια χαρα και μου ειπε, οτι νταξει μωρε τωρα που ειναι καλοκαιρι δε θελουν και πολυ ζεστη (!!!!!)... Το αποτελεσμα ηταν οτι το ενα το εχασα απο υποθερμια (ενω ειχα αφησει καποια μπουκαλια με ζεστο νερο-αλλα δεν ηταν επαρκη) μη προλαβαινοντας να το ζεστανω οταν ειδα οτι ηταν αδυναμο γτ εγινε μεσα σε λιγες ωρες... Το αλλο ειχε και αυτο υποθερμια αλλα τελικα ανεβασαμε θερμοκρασια και επανηλθε! Στο ενδιαμεσο βρηκα εναν πολυ καλο γιατρο που μου ειπε να ταιζω τον Αρουλη μου καθε μια ωρα απο λιγο και να μετραω θερμοκρασια! Σε γενικες γραμμες ειναι ενα πολυ ζωηρο και λαιμαργο γατι αλλα δεν ενεργειται τακτικα! Του εδωσα παραφινελαιο και ενεργηθηκε την τριτη μερα μετα απο τη ¨σταση των κακακιων¨ και ολα οκ... παλι μεσα στο σκ ειχαμε το ιδιο θεμα και παλι παραφινελαιο και εκανε κακα του το βραδυ μεσα στο κλουβακι του, αλλα μετα απο λιγες ωρες το βρηκα σχεδον νεκρο με τρομερη υποθερμια... Το επανεφερα με ζεστη και ζαχαρονερο , ολα καλα και αλλα μετα απο 3 μερες παλι τπτ απο κακα... Σημερα ηταν η τριτη μερα και ειχα αποφασισει να του κανω κλυσμα οταν θα γυρναγα απο τη δουλεια, αλλα τελικα τα εκανε και παλι στο κλουβακι (σβωλοι στην αρχη και μετα με μια εσανσ μουσταρδας) και παλι κατεβηκε η θερμοκρασια στους 35 μεσα σε μια ωρα... μια απο τα ιδια με ζεστη και ζαχαρονερο.. Μιλησα με το γιατρο για αλλη μια φορα (εχω καταντησει κουραστικη!) και μου ειπε οτι απο την προσπαθεια να κανει κακα μπορει να πεφτει η γλυκοζη στο αιμα... Εχετε καποια παρομοια εμπειρια? συνεχιζει να τρωει με ορεξη παντως τωρα που συνερχεται, εχει αανοιχτα ματακια και αρχιζει να γλειφεται... Τωρα ειμαστε σχεδον 24 ημερων αντρακια και το παλευουμε!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη angie2687 : 15-07-15 στις 12:58.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:19, 15-07-15:

Καλησπέρα φίλη μου και καλώς όρισες στο MyCat.
Για αρχή θα σου πω να μην ξαναπείς πως γίνεσαι κουραστική στον κτηνίατρο. Μια από τις δουλειές του είναι κι αυτή, να μας ενημερώνει και να μας εξηγεί όσα δεν ξέρουμε γιατί δεν έτυχε να σπουδάσουμε κτηνιατρική.
Το πρόβλημα που αναφέρεις με το γατάκι το έχω ζήσει κι εγώ αλλά με ηλικιωμένη γάτα. Πραγματικά μετά την προσπάθεια, είτε τα κατάφερνε να τα κάνει, είτε όχι η κατάστασή της ήταν δραματική.
Τώρα επειδή πρόκειται για μικρό γατάκι κάποιοι πιστεύουν πως τα κλύσματα καλό είναι να αποφεύγονται αν δεν είναι απόλυτα απαραίτητα γιατί τα ταλαιπωρούν. ΄Ομως απ' ότι βλέπω για την δική σας περίπτωση, ίσως και να έπρεπε να γίνεται για να ηρεμεί το μωρό. Φαίνεται πως μόνο το παραφινέλαιο δεν μπορεί να το βοηθήσει αποτελεσματικά. Για μεγαλύτερες γάτες υπάρχουν κι άλλα σκευάσματα αλλά ίσως τα μωρά δεν κάνει να πάρουν από αυτά. Πάντως κάνε μια ερώτηση στον κτηνίατρο μήπως υπάρχει κάτι πιο δραστικό να του έδινες.
Επίσης θα σε συμβούλευα μια και κοντεύει το γατάκι τον ένα μήνα, να ρωτούσες τον κτηνίατρο αν μπορείς να του κάνεις εσωτερική αποπαρασίτωση μήπως και φταίει αυτό για το πρόβλημά του.
Τέλος θα ήθελα να σου πω μήπως άλλαζες γάλα για την περίπτωση που του φταίει αυτό.
Πάντως βλέπω ότι εσύ κάνεις τα πάντα κι ακόμη περισσότερα για το μικρό και μπράβο σου.

Παράθεση

angie2687

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη angie2687
H angie2687 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H angie2687 έγραψε στις 13:23, 15-07-15:

Μου εξηγησε ο γιατρος οτι το κλυσμα εχει διαφορες ουσιες που θα μπορουσαν να το πειραξουν ποτε σε πρωτη φαση θα ηταν με ζεστο νερακι... Αλλη αποψη ηταν το παιδικο ξυποθετο αλλα πιο μικρη ποσοτητα απ' οτι καταλαβα... θα ξεκινησουμε την προσπαθεια με πιο πηχτο γαλα για αρχη και βλεπουμε...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:29, 15-07-15:

΄Οπως και νάχει κοίταξε λίγο το θέμα της εσωτερικής αποπαρασίτωσης σε συνεργασία πάντα με τον κτηνίατρο, μήπως και βελτιωθεί και δεν ταλαιπωρείται το καημενάκι.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,634 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:58, 15-07-15:

Κατ'αρχήν Angie ένα μεγάλο μπράβο για τη φροντίδα και την αγάπη που τα περιέβαλες.
Λυπηρό βέβαια που το ένα, παρά τις προσπάθειές σου, δεν τα κατάφερε και θεωρώ οτι οφείλεται (κατά το μεγαλύτερο μέρος) στην ανευθυνότητα(?) ασχετοσύνη(?) του πρώτου κτηνίατρου.

Ας είναι όμως, τουλάχιστον αυτός που βρήκες τώρα πιστεύω θα βοηθήσει το ζουζουνάκι μέχρι να περάσει την ευαίσθητη βρεφική ηλικία ξεπερνώντας και το πρόβλημα της δυσκοιλιότητας. Νομίζω δε, οτι πολύ σωστά κάνεις και αρχίζεις από το γάλα, διότι το γεγονός οτι από την αρχή είχαν και τα δυο δυσκοιλιότητα πιθανόν να δείχνει οτι το θέμα δεν είναι οργανικό.
Οπότε αφού συμβουλευτείς και το γιατρό σχετικά, ας σου συστήσει 2-3 διαφορετικά είδη γάλακτος, μέχρι να δεις ποιο του ταιριάζει (εφόσον δεν γίνεται να έχει αυτό της μαμάς που τον έφερε στον κόσμο). Επίσης και για το λόγο οτι είναι καλύτερα τέτοια είδη προβλημάτων να δοκιμάζουμε πρώτα να τα λύνουμε με φυσικό τρόπο πριν καταφύγουμε σε πιο δραστικά μέτρα.
Εύχομαι γρήγορα να δεις βελτίωση και να χαίρεσαι να βλέπεις υγιή τον Αρούλη σου να μεγαλώνει

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 15-07-15 στις 21:01. Αιτία: ορθογραφικό
Παράθεση

xcubis4

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xcubis4
H xcubis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H xcubis4 έγραψε στις 21:41, 04-11-15:

Καλησπέρα παιδιά, όπως αναφέρω και σε άλλα post βρήκα ένα μικρό ορφανό γατάκι τον προηγούμενο μήνα. Είναι περίπου 1,5 μηνών και από τότε που άρχισε να πηγαίνει μόνος του στην άμμο, δλδ εδώ και 10 μέρες περίπου, κλαψουρίζει γύρω από την άμμο του λίγο πριν ενεργηθεί και στην αρχή. Δεν έχει ούτε διάρροια, ούτε τίποτα...Μόνο στην αρχή της αφόδευσης σκάβει λίγο μπροστά και αφήνει λίγα κακά πίσω. Σε αυτό το σημείο συνήθως νιαουρίζει, ενώ μετά και κατά τη διάρκεια της κύριας αφόδευσης ησυχάζει. Πηγαίνει 2-3 φορές τη μέρα.
Σας έχει τύχει αυτό? Είναι κάτι που εξηγείται λόγω του μικρού της ηλικίας του? Ή είναι κάτι που πρέπει να ανησυχήσω. Έχουμε κάνει και τη δόση της banminth μας για αποπαρασίτωση και είναι να την επανάλαβουμε σε 1 εβδομάδα! Αν είχε κάποιος μικρής ηλικίας γατάκι και του έχει τύχει θα με βοηθούσε αρκετά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:49, 04-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από xcubis4
Καλησπέρα παιδιά, όπως αναφέρω και σε άλλα post βρήκα ένα μικρό ορφανό γατάκι τον προηγούμενο μήνα. Είναι περίπου 1,5 μηνών και από τότε που άρχισε να πηγαίνει μόνος του στην άμμο, δλδ εδώ και 10 μέρες περίπου, κλαψουρίζει γύρω από την άμμο του λίγο πριν ενεργηθεί και στην αρχή. Δεν έχει ούτε διάρροια, ούτε τίποτα...Μόνο στην αρχή της αφόδευσης σκάβει λίγο μπροστά και αφήνει λίγα κακά πίσω. Σε αυτό το σημείο συνήθως νιαουρίζει, ενώ μετά και κατά τη διάρκεια της κύριας αφόδευσης ησυχάζει. Πηγαίνει 2-3 φορές τη μέρα.
Σας έχει τύχει αυτό? Είναι κάτι που εξηγείται λόγω του μικρού της ηλικίας του? Ή είναι κάτι που πρέπει να ανησυχήσω. Έχουμε κάνει και τη δόση της banminth μας για αποπαρασίτωση και είναι να την επανάλαβουμε σε 1 εβδομάδα! Αν είχε κάποιος μικρής ηλικίας γατάκι και του έχει τύχει θα με βοηθούσε αρκετά.
Με προβληματίζει λιγάκι αυτή η συμπεριφορά...
Καλύτερα να το έβλεπε κτηνίατρος νομίζω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 22:47, 04-11-15:

Κι εμένα το κάνει αυτό πριν κάνει κακά, σηκώνει τον κόσμο. Αλλά ούτε σκληρά είναι, ούτε νερουλά. Απλά υποθέτω ότι τον ενοχλεί η κοιλιά, όπως και σε εμάς δηλαδή. Επειδή εσένα είναι μικρό μπορείς να τσεκάρεις μήπως είναι πολύ σφιχτά τα κακάκια του και ζορίζεται. Επίσης μπορείς να τα ψάξεις λίγο έτσι όπως τα μαζεύεις αν έχουν πολλή βλέννη ή τριχόμπαλες.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 22:53, 04-11-15:

Pepper μου ειναι πολυ μικρο το γατακι για να εχει τριχομπαλες,μπορει οπως ειπες να ειναι λιγο δυσκοιλιο,και να ποναει καθως κανει κακακια.

Παράθεση

xcubis4

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xcubis4
H xcubis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H xcubis4 έγραψε στις 23:01, 04-11-15:

Νιαουρίζει λίγο πριν. Η αλήθεια είναι ότι η συμπεριφορά του είναι φυσιολογική σε γενικές γραμμές. Τα κακά του θα τα έλεγα προς το σφιχτά περισσότερο από ότι προς το νερουλα. Νιαουρίζει λίγο πριν κάνει συνήθως, όταν σκάβει για να τα κάνει. Την ώρα που τα κάνει δεν γκρινιάζει. Αφήνει λίγα αέρια που και που συνήθως όταν παίζει....και ζορίζεται... Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο παραπάνω λαίμαργος κ κάποιες φορές τον πιάνει κάτι σαν λόξυγγας μετά το φαγητό για κανά λεπτό μετά. Αλλά μετά συνέρχεται αμέσως....και παίζει και παίζει...και παίζει...Δεν κάνει τίποτα άλλο. Τρώει, παίζει..

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:07, 04-11-15:

Ε μωρουδάκι είναι μωλέ, φυσικό είναι να τρώει και να παίζει.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Greekgirl1987

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους