Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,197 εγγεγραμμένα μέλη και 718,686 μηνύματα σε 22,693 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 507 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πρόσληψη εξολοθρευτή γατιών σε ελβετικό χωριό!

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nobodys_Wife
H Nobodys_Wife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Nobodys_Wife έγραψε στις 12:57, 16-11-06:

Οι τοπικές αρχές ενός ελβετικού χωριού στις Αλπεις αποφάσισαν να καθαρίσουν το χωριό τους από τις δεκάδες αδέσποτες γάτες, προσλαμβάνοντας έναν ελεύθερο σκοπευτή!
Οι πολίτες βέβαια που διαθέτουν ζώα στο σπίτι τους και κυρίως γάτες, τους έχουν φορέσει ένα κολιέ με έντονο φωσφοριζέ χρώμα, ώστε στην περίπτωση που βρεθούν στο στόχαστρο του ελεύθερου σκοπευτή να μην τις σκοτώσει!
Η πρόσληψη έγινε μετά από τα δεκάδες παράπονα πολιτών που διαμαρτύρονταν γιατί τα αδέσποτα λέρωναν με λάσπες και περιττώματα τόσο τα αυτοκίνητά τους όσο και τις εισόδους των σπιτιών τους.
«Βάρβαρη μέθοδο» χαρακτήρισε η πλειοψηφία των ζωόφιλων κατοίκων την απόφαση των αρχών.
Βέβαια, τα πιο δυστυχισμένα πλάσματα είναι τα παιδιά, τα οποία οι γονείς τους δεν αφήνουν να βγαίνουν για παιχνίδι στους δρόμους, από φόβο μήπως και πέσουν στο στόχαστρο του εξολοθρευτή γάτων.
Στην Κίνα οι αρχές ζητούν από τις οικογένειες να έχουν έναν σκύλο, ο οποίος να μην ξεπερνά τα 35 εκατοστά. «Τα μεγαλόσωμα και τα επιθετικά σκυλιά δεν επιτρέπονται», προειδοποιεί σε ανακοίνωσή το Πεκίνο.
Τα νέα μέτρα θα ισχύσουν από την Πέμπτη και οι παραβάτες θα τιμωρούνται με πρόστιμο 5.000 γιουάν (640 δολαρίων).
Το Πεκίνο ελπίζει ότι με τα νέα μέτρα θα μπορέσει να αντιμετωπίσει το πρόβλημα της λύσσας, σε μια περίοδο που η βελτίωση του επιπέδου ζωής επιτρέπει σε όλο και περισσότερες οικογένειες να έχουν σκύλο.
Σύμφωνα με το υπουργείο Υγείας, 2.254 άνθρωποι προσβλήθηκαν από λύσσα κατά τους πρώτους εννέα μήνες του 2006, αύξηση κατά 29% σε σχέση με την ίδια περίοδο του προηγουμένου έτους.
Από την ασθένεια αυτή έχασαν τη ζωή τους 326 άνθρωποι στην Κίνα τον Οκτώβριο, αριθμός που αντιπροσωπεύει το 46% των θανάτων που οφείλονται σε μολυσματικές ασθένειες.
Σύμφωνα με την εφημερίδα China Daily, στην Κίνα υπάρχουν περίπου 150.000 αδέσποτοι σκύλοι, οι οποίοι δεν είναι εμβολιασμένοι, ενώ από το περίπου ένα εκατομμύριο σκύλους της πρωτεύουσας, περισσότεροι από τους μισούς είναι αδέσποτοι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 13:09, 16-11-06:

Έχει τρελλαθεί ο κόσμος εντελώς ή μου φαίνεται????!!!!!.....
ΜΙλάμε για Ελβετικό χωριό και όχι γαι την Κάτω Ραχούλα στην Ψωροκώσταινα!!!! Αν γινόταν εδώ θα είχε ξεσηκωθεί ένα σωρό κόσμος. Στην Ελβετία κοιμούνται?????
Τα χάπια μου!!!!!!!

Ή το άλλο με την Κίνα.... Άλλα τι να περιμένεις από ανθρώπους που τρώνε σκύλους και γάτες.... Άκου 35 εκ.σκυλί!!! Δηλαδή τι, βγαίνει στη γύρα η αστυνομία, με τη μεζούρα ανά χείρας και μετράει τα σκυλιά και αν τους βγουν π.χ. 36 εκ. ρίχνουν πρόστιμο στον ιδιοκτήτη? Δεν πάνε καθόλου καλά! Μα καθόλου όμως!!!!
Η Ολυμπιάδα τους έλειπε!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 14:24, 16-11-06:

καλα στην Κινα αφηνουν στα πεζοδρομια και τα νεογενητα κοριτσια ως ανεπιθυμητα.ειδα καποτε ενα ρεπορταζ με εικονες νεογεννητα μωρα κοριτσια πεταμενα στις ακρες των δρομων και εφριξα.

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 14:30, 16-11-06:

α,ρε,τρελα που υπαρχει στον κοσμο.

ετσι ακριβως ειναι,γιατι τους επιτρεπουν να κανουν ενα μονο παιδι,οποτε ψαχνουν το αγορι και τα ιδρυματα ειναι γεματα κοριτσια...

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 14:30, 16-11-06:

Τι έχουμε ακόμα να δούμε....!!!

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 14:55, 16-11-06:

Δεν υπαρχει τιποτα να υπογραψουμε για να εμποδιστει αυτο στην ελβετια? τι μαλ...ες ειναι αυτα βρε παιδια, αντι ν'ασχοληθουν με την ενημερωση με τις στειρωσεις βρηκαν τροπο να τα εξολοθρευσουν ετσι? για να δουμε θα τουσ αρεσει μετα που θα γεμισουνε ποντικια??εχουν και χρησιμοτητα τα αδεσποτα!Θα τους αρεσε να εξοντωνονται ετσι δηλαση και τα παιδια που βρωμιζονται η ειναι ατακτα και κανουν ζημιες εξω?? Μα ειναι πραματα αυτα τωρα? τι χαλι ! για να μη πω για τους κινεζουσ που αντι να υποχρεωσουν να εμβολιαζονται ολα τα σκυλια μενουν επιφανειακα στο μεγεθος λες και τα μικρα δεν τα πιανει λυσσα.. υμαρτον

Παράθεση

sardela (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη sardela
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,830 μηνύματα.

H sardela έγραψε στις 15:27, 16-11-06:

Για την κινα το διαβασα και εγω!Το κανουν λογω της υπερβολικης αυξησης του πληθυσμου!Δεν ξερω αν το ξερετε, αλλα το δευτερο παιδι δεν αναγνωριζεται απο το κρατος, για να αποτρεπει τις οικογενειες να κανουν πολλα παιδια!

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 15:44, 16-11-06:

Το ανθρώπινο είδος χρειάζεται στείρωση. Είναι ένα επείγον περιστατικό το οποίο αμελείται εδώ κι αιώνες

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 18:06, 16-11-06:

"Το ανθρώπινο είδος χρειάζεται στείρωση. Είναι ένα επείγον περιστατικό το οποίο αμελείται εδώ κι αιώνες"
Στη Κίνα για πάρα πολλά χρόνια αυτό γινόταν. Επιλεκτικές εγκυμοσύνες το έλεγαν και επιτρεπόταν μόνο ένα παιδί ώστε να αντιμετωπιστεί το πληθυσμιακό της πρόβλημα.

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 18:25, 16-11-06:

Βρε παιδιά στην Ελβετία πραγματικά κανεις δεν ειπε τίποτα γι' αυτό? Δεν προβλέπεται τίποτα εναντιον μιας τέτοιας τακτικής? Να μαθουμε το ονομα του χωριου να στειλουμε επιστολή διαμαρτυρίας όλοι στο κοινοβουλιό τους λέγοντας πως αυτό ειναι τριτοκοσμικό?

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 18:52, 16-11-06:

Κι εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο. Η Ελβετία θεωρείται κράτος με αναπτυγμένη ευαισθησία σε ότι αφορά τα ζώα και το περιβάλλον.

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 19:07, 16-11-06:

Προσωπικά πάντως έχω την εντύπωση, ότι σε χώρες που νοιάζονται για τα ζώα και οι οποίες προβάλλονται ως παράδειγμα πολλές φορές, νοιάζονται στο πλαίσιο του πολιτισμού και όχι για τα ζώα πραγματικά. Το κάνουν για να εισπράξουν το βραβείο που λέγεται πολιτισμός. Ετσι, όπου αισθάνονται ότι το πολιτισμικό τους κύρος δεν θίγεται δεν έχουν πρόβλημα σε τέτοιες πράξεις.

Μου φαίνεται όμως και λίγο περίεργο να τις εξοντώνουν με τουφέκι, γιατί μετά από μερικούς πυροβολισμούς οι άλλες θα σκορπίσουν και θα χαθούν.
Μπορεί να το κάνουν με το σκεπτικό ότι θα σκοτώσουν όσες μπορέσουν κι αν οι άλλες φύγουν μακριά ας φύγουν αρκεί να μην ξανάρθουν γιατι θα έχουμε τα ίδια.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 01:55, 17-11-06:

καλα μιλαμε τα ατομα εχουν κοψει καπιστρι που λεμε κ στο χωριο μου αιντα τι αλλο θα ακουσω εγω παντως αν ημουν στην ελβετια θα του εβαζα το οπλο στον κροταφο θα εφτανα κ μεχρι το διεθνες δικαστηριο

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 09:59, 17-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Thanasis46
Το ανθρώπινο είδος χρειάζεται στείρωση. Είναι ένα επείγον περιστατικό το οποίο αμελείται εδώ κι αιώνες
Ειχε φροντισει ο Χιτλερ λιγακι βρε Θαναση!(Εβραιους κυριως)
υσ. Εμενα ο κτηνιατρος μου ελεγε οτι στην Ευρωπη δεν τα παρατανε ευκολα στο δρομο τα ζωα (οπως εδω). Ομως οταν τα βαρεθουν ή δεν μπορουν γενικα να τα κρατησουν τους κανουν ευθανασια! (η καθαριοτητα πανω απ' ολα και ειδικα στην Ελβετια!)

Παράθεση

Nobodys_Wife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nobodys_Wife
H Nobodys_Wife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Nobodys_Wife έγραψε στις 09:59, 17-11-06:

Δεν έχω βρει κάτι για υπογραφές ώστε να σταματήσει αυτό .. Αλλά το συγκεκριμένο κείμενο το βρήκα στα Περιέργα Νέα ενός ελληνικού έγκυρου site Με ειδήσεις.. Οπότε το θεωρώ δύσκολο να είναι ψέμα

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 10:40, 17-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Ειχε φροντισει ο Χιτλερ λιγακι βρε Θαναση!(Εβραιους κυριως)
υσ. Εμενα ο κτηνιατρος μου ελεγε οτι στην Ευρωπη δεν τα παρατανε ευκολα στο δρομο τα ζωα (οπως εδω). Ομως οταν τα βαρεθουν ή δεν μπορουν γενικα να τα κρατησουν τους κανουν ευθανασια! (η καθαριοτητα πανω απ' ολα και ειδικα στην Ελβετια!)
Ό άνδρας μου σπούδασε και δούλευε Γερμανία. Πριν επιστρέψει μόνιμα Ελλάδα είχα πάει αμέτρητες φορές και είχα μείνει εκεί για αρκετά μεγάλα χρονικά διαστήματα. Δύο πράγματα μου είχαν κάνει μεγάλη εντύπωση: δεν υπήρχαν καθόλου αδέσποτα και δεν υπήρχαν πουθενά ακαθαρισίες. Μπορεί ως λαό και ως νοοτροπία να μην τους αντέχω με τίποτα, αλλά στο θέμα των ζώων ήταν το κάτι άλλο. Για να μπουν σε μέσα μαζικής μεταφοράς μαζί με το ζωάκι τους πληρώναν εισιτήριο και γι'αυτό, στα εστιατόρια επιτρεπόταν να φέρνεις το σκυλάκι σου μαζί, μάλιστα θυμάμαι που μου είχε κάνει εντύπωση μια κυρία που το τάιζε καθησμένο δίπλα της, και όταν τελείωσαν είχε μαζί της σφουγγαράκι και καθάρισε το κάθισμα. Όταν στη βόλτα τους λερώνανε, μαζεύαν πάντα τις ακαθαρισίες με ειδικό σκκουλάκι που είχαν μαζί τους.
Ξέρω από πρώτο χέρι, από την αδελφή του άνδρα μου που όταν γέννησε τα δίδυμα, αναγκάστηκε να δώσει τους 2 γάτους πουείχε γιατί ήταν επιθετικοί απέναντι στα μωρά, ότι υπάρχουν ειδικοί χώροι σαν ξενοδοχεία ή "ορφανοτροφεία" ζώων που αναλαμβάνουν να τα κρατήσουν και να τους βρουν οικογένεια.
Όλα αυτά εμάς μπορεί να μας ακούγοντε εξωπραγματικά και για τα δεδομένα της Έλλάδας είναι. Μπορείτε να φανταστείτε σκύλο ή γατα σε λεωφορείο ή στο τραμ? Μπορείτε να πάτε με το κατοικίδιό σας για φαγητό, ή ποιος από εσάς μαζεύει τις ακαθαρισίες του ζώου σας όταν το βγάζει βόλτα? Όλα ξεκινάνε από εμάς. Όπως ξαναείπα, τους Γερμανούς δεν τους έχω σε υπόληψη, αλλά στο θέμα των ζώων τους βγάζω το καπέλο!!!! Μακάρι να τους μιάζαμε έστω και στο ελάχιστο. Έχουμε έναν αρχαίο πολιτισμό που τον περιφέρουμε ως σημαία και τον πιπιλάμε ως καραμέλα, αλλά πόσο απολίτιστοι μπορούμε να γίνουμε όσων αφορά τα ζώα?....
Γι'αυτό μου έκανε τρομερή εντύπωση το άρθρο για την Ελβετία. Αυτό θα ήταν κάτι που θα περίμενα και δεν θα μου έκανε εντύπωση από κάποιο χωριό στην ελληνική επαρχία, ή ακόμα πιο πιθανό σε Τουρκία ή σε κάποια τριτοκοσμική χώρα. Αλλά Ελβετία? Ο υποτιθέμενος πολιτισμός τους μάλλον σταματάει στα σύνορα των μεγάλων πόλεων όπως η Λωζάνη.....

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 10:47, 17-11-06:

Kι εμενα μου εκαναν εντυπωση αυτα που μου ειπε ο Κτηνιατρος Ασπασια. Αν και τους Γερμανους τους εχω σε υποληψη (αν και το "τσουβαλιασμα" το αποφευγω). Αλλα σαν λαος εχουν μια κουλτουρα και καποιους κανονες που τηρουν που εδω μας ειναι αγνωστα.
υσ. Παντως μια φορα που ειχε μπει ενα γατακι κατω απο το αυτοκινητο (δεν το ειχαμε παρει ειδηση), σταματησαμε στο δρομο για να το απεγκλωβισουμε, και ΜΟΝΟ μια Γερμανιδα που μενει κοντα μας βγηκε και βοηθησε.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 16:24, 17-11-06:

Βεβαια στη γερμανια ειχαν το αλλο προβλημα, απο τη μανια τους να μην εχουν αδεσποτα τα στειρωσαν ολα και γεμισαν ποντικια με παοτελεσμα να εχουν προβλημα και να εισαγαγουν γατες απο βουλγαρια και ελλαδα αλλα και αλλες χωρες. Καθε υπερβολη ειναι υποπτη παρ αυτα φαινονται γενικα να ενδιαφερονται και για τα ζωα και για τους ανθρωπους εκει σαν κρατος.

Κι ενα κειμενακι για τους ελληνες
Ως έλληνες...Ως έλληνες φυσικά μπορούμε να διαμαρτυρηθούμε για πολλά <κακώς κείμενα> της χώρας μας και με την ενεργή στάση μας να βοηθήσουμε στην διορθωσή τους. Φυσικά και δεν υπάρχει υποδομή σε πολλούς τομείς της κοινωνικής ζωής και στον τομέα που αφορά τα ζώα απουσιάζει παντελώς κάθε παρέμβαση απο το κράτος και κάποιες προσπάθειες είναι υποτυπώδεις. Οπως φροντίζουμε για την μόρφωση των παιδιών απο την μικρή ηλικία, θα έπρεπε να γίνεται καλλιέργεια και της φιλόζωης συνείδησής τους μέσα απο τα βιβλία και το σχολείο τους, με συμμετοχή των παιδιών σε εκδηλώσεις και συστηματική επαφή τους με τα ζώα. Ετσι, πιστεύω ότι σε λίγα χρόνια, θα εξαλείφονταν και το θλιβερό και απολίτιστο φαινόμενο βασανισμού - δηλητηριασμού των ζώων και ότι θα καταφέρναμε να φθάσουμε σε υψηλά επίπεδα φιλοζωίας και φροντίδας ζώων όπως συμβαίνει στις υπόλοιπες ανεπτυγμένες χώρες, αποδεικνύοντας περίτρανα ότι ο πολιτισμός που γεννήθηκε στην Αρχαία Ελλάδα, εκπροσωπείται επάξια και απο τους σύγχρονους νεοέλληνες. Ευχαριστώ

zoofilia.gr

Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 17:39, 17-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από aspasiapef
Ό άνδρας μου σπούδασε και δούλευε Γερμανία. Πριν επιστρέψει μόνιμα Ελλάδα είχα πάει αμέτρητες φορές και είχα μείνει εκεί για αρκετά μεγάλα χρονικά διαστήματα. Δύο πράγματα μου είχαν κάνει μεγάλη εντύπωση: δεν υπήρχαν καθόλου αδέσποτα και δεν υπήρχαν πουθενά ακαθαρισίες.
Θα παραδεχόμουν μια κοινωνία στην οποία τα ζώα δεν θα χρειαζόταν δεσπότη.

Παράθεση

βαγια

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη βαγια
H βαγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H βαγια έγραψε στις 20:14, 17-11-06:

ΕΛΕΟΣ!!!!!τι αλλο θα ακουσουμε;;;;;;;;;;Τι τους φταιξανε τα κακομοιρα τα ζωακια!!!ΟΙ φιλοζωοι πρεπει να διαμαρτυπηθουν εντονα !!! Ακου εκει θανατωση των γατων επειδη καποιοι τρελαρες υποστηριζουν οτι οι ανθρωποι μολυνονται !!!....ΜΑ συγνωμη ,ειναι κατασταση αυτη 21ου αιωνα ;;Ντροπη και παλι ντροπη!!! :cry: :cry:
βαγια

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 22:48, 17-11-06:

Μπουφέ ψαρικών για γάτες

Οι κάτοικοι ενός χωριού στη Κίνα διοργάνωσαν ένα μπουφέ ψαρικών με σκοπό να τιμήσουν περίπου 200 γάτες για την σκληρή εργασία που τους προσέφεραν. Οι κάτοικοι, από τη περιοχή Sanjiang, με αυτό τον τρόπο θέλησαν να ευχαριστήσουν τις γάτες που εξαφάνισαν τους αρουραίους από τα χωράφια τους

Περι κινας...αλλα κανουν σ αλλα χωρια αλλα σε αλλα φαινεται

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 22:58, 17-11-06:

Ρε παιδιά ψυχραιμία. Ένα χωριό είναι στη μέση του πουθενά. Κολλημένοι υπάρχουν παντού, έ, έχει και η Ελβετία τους δικούς της. ότι δικαιούται και αυτή ως χώρα να έχει. Επειδή είναι Η ΕΛΒΕΤΙΑ είναι νομοτελειακό ότι δεν θα τις είχε; Και άμα θέλουμε τόσο πολύ να τη πέσουμε σε κάποιους σε σχέση με τη συμπεριφορά τους στα ζώα, δόξα τω θεώ η χώρα μας έχει μια τεράστια συλλογή αντιφιλοζωικών συμπεριφορών, ξεκινώντας απο τις κυβερνήσεις της και φτάνοντας μέχρι το σπίτι μας (με την ευρεία έννοια), ας ασχοληθούμε με αυτήν για να μην σπαταλάμε και την ενέργειά μας.

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 23:01, 17-11-06:

Περι αντιφιλοζωων συμπεριφορων....

Η νέα δίωξη της Κατερίνας Ιατροπούλου

"Τις μαύρες γάτες στη Βρετανία τις έκαιγαν στην πυρά, όπως και τις μάγισσες"
(ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ, 20.8.1997)

Είδε κι έπαθε η γνωστή δικηγόρος Κατερίνα Ιατροπούλου να ξεμπλέξει από τις κατηγορίες που της είχαν φορτώσει κάποιοι που δεν μπορούν να χωνέψουν τη δράση της στο πλευρό των κολασμένων του "σωφρονιστικού" μας συστήματος, και να που εφευρέθηκαν νέα εγκλήματά της. Αυτή τη φορά οι κατηγορίες δεν έχουν να κάνουν με την αγάπη της προς τους ανθρώπους, αλλά προς τα ζώα. Και αυτοί με τους οποίους υποτίθεται ότι συνέστησε τη νέα της "συμμορία" δεν είναι ούτε υπόδικοι ούτε δραπέτες. Είναι απλώς γάτες!
Πριν λίγες μέρες η κ. Ιατροπούλου βρήκε στο σπίτι της έγγραφο της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας της Νομαρχίας Αθηνών, που έχει ως τίτλο "Ανθυγιεινές καταστάσεις" και ζητά ούτε λίγο ούτε πολύ να σταματήσει το τάισμα των γατιών της. Στο έγγραφο αναφέρεται ότι έγινε επίσκεψη στο σπίτι της, στη Νεάπολη, και διαπιστώθηκε ότι "αφήνει τροφές" για τα γατιά σε διάφορα σημεία, με αποτέλεσμα να "συγκεντρώνεται ικανός αριθμός γατών". Διατάσσεται, λοιπόν, η κ. Ιατροπούλου να "παύσει τις προαναφερόμενες πράξεις" (δηλαδή το τάισμα) "για να αναγκαστούν οι γάτες να απομακρυνθούν". Απειλείται, μάλιστα, με ποινική δίωξη αν δεν συμμορφωθεί.

Πεντακάθαρη αυλή

Επισκεφθήκαμε κι εμείς τη μονοκατοικία της Κατερίνας Ιατροπούλου στη Νεάπολη, ομολογούμε μάλιστα ότι παρευρεθήκαμε στο παράνομο τάισμα. Επειδή, λοιπόν, μπορεί να θεωρηθούμε συνεργοί στη διάπραξη του εγκλήματος, ψάξαμε εξαντλητικά γι' αυτές τις περίφημες "ανθυγιεινές καταστάσεις" που τόσο θορύβησαν τους ειδικούς της Νομαρχίας Αθηνών. Το μόνο που είδαμε ήταν ένας πεντακάθαρος κήπος με δέντρα, μια εικόνα απροσδόκητη μέσα στο κέντρο της Αθήνας. Δέκα ουρές πάνω από ένα πιάτο ήταν το μοναδικό σημάδι αυτής της "ανθυγιεινής κατάστασης" που προκάλεσε τόσο άμεση παρέμβαση του κρατικού μηχανισμού. Αργότερα θα κάναμε και την προσωπική γνωριμία του Γκριζούλη, της Μαυρούλας, της Λουίζας, της Λούσης.
"Μα ήρθαν εδώ και είδαν την κατάσταση πριν γράψουν αυτό το έγγραφο;" ήταν το αυθόρμητο ερώτημά μας. "Ειλικρινά δεν ξέρω", απαντά η Κατερίνα Ιατροπούλου. "Μου κάνει κι εμένα εντύπωση, γιατί κανείς δεν με ενόχλησε. Υποτίθεται ότι ήρθαν για έλεγχο, αλλά εγώ δεν τους είδα. Σε σκέψεις με βάζει και το γεγονός ότι η αυτοψία έχει ημερομηνία παραμονή Χριστουγέννων και το έγγραφο συντάχθηκε παραμονή Πρωτοχρονιάς." Τόση φούρια για να μείνει ατάιστη η Μαυρούλα;
"Στην ουσία το χαρτί δε λέει τίποτα, παρά επαναλαμβάνει την καταγγελία εις βάρος μου κάποιου γείτονα. Το υγειονομικό θα μπορούσε να με ειδοποιήσει, ώστε να κάνει πραγματική αυτοψία. Αν είχε έρθει εδώ, θα έλεγε το χαρτί ποιος ήρθε, τι είδε και επιπλέον να είναι πολύ συγκεκριμένος. Η περιγραφή που κάνει είναι τελείως αυθαίρετη. Ούτε σε διάφορα σημεία του ακινήτου υπάρχουν τροφές, ούτε ακαθαρσίες και είναι μια οικογένεια γάτων που δεν μαζεύεται από αλλού ούτε βγαίνει στους δρόμους. Ο κήπος είναι μεγάλος και τα γατιά μένουν μέσα γιατί έχουν γεννηθεί εδώ, κι αυτό είναι το σπίτι τους. Δεν είναι αδέσποτα. Είναι δικά μου."

Οι φόλες του γείτονα

Δεν είναι πρώτη φορά που αντιμετωπίζουν την έχθρα κάποιου γείτονα οι γάτες της Κατερίνας Ιατροπούλου. "Πρόπερσι ρίξανε φόλες στον κήπο μου. Κάθε πρωί έβρισκα δυο νεκρά ζώα. Και ήταν μεγάλες γάτες, όχι νεογέννητα. Πήγα στην αστυνομία και μου είπαν ότι πρέπει να τους πιάσω επ' αυτοφώρω. Παρόλο που υπήρχε ένας συγκεκριμένος γείτονας που φώναζε για τις γάτες, οι αστυνομικοί θέλανε δακτυλικά αποτυπώματα πάνω στις χαρτοπετσέτες που είχαν τυλίξει τις φόλες." Οι διαμαρτυρίες της δικηγόρου δεν είχαν τότε καμιά συνέχεια. Το μόνο που κατάφερε ήταν να περισώσει τις υπόλοιπες γάτες της. "Υπήρχε μετά ησυχία, γιατί κατάλαβαν ότι είχα πάει στην αστυνομία." Οι απειλές ενός γείτονα ξανάρχισαν πριν λίγες μέρες, και η κ. Ιατροπούλου έχει λόγους να πιστεύει ότι το έγγραφο της Νομαρχίας ενθάρρυνε αυτές τις φωνές.
Ανάλογα προβλήματα αντιμετώπιζε και η συγγραφέας Λιλή Ζωγράφου που έμενε δίπλα. "Είχε κι αυτή μια αντιδικία με τον ίδιο γείτονα για τα γατιά της. Εβγαινε και την έβριζε. Αλλά κι εκείνη, που δεν χαρίζεται σε κανέναν, έβγαινε στο μπαλκόνι και του απαντούσε. Εγώ προσπαθούσα να μην απαντώ. Ομως και οι δυο τακτικές απέτυχαν. Εμένα τώρα μου στέλνουν το Υγειονομικό και η Λιλή στο τέλος αναγκάστηκε να φύγει."
Δεκαπέντε χρόνια ζει σ' αυτό το σπίτι η Κατερίνα Ιατροπούλου και έχει φροντίσει να κλείσει τον κήπο της, έτσι ώστε να μη βγαίνουν τα γατιά. "Είναι αληθινά παράδοξο, να γίνεται στόχος όποιος έχει κάποιο κατοικίδιο ή ταϊζει αδέσποτα ζώα. Σύμφωνα με τη λογική που φαίνεται ότι υιοθετείται και από τις κρατικές υπηρεσίες, όποιος καταγγέλλει είναι αυτομάτως σοβαρός και αξιόπιστος. Ενώ όποιος ασχολείται με τα ζώα είναι βρόμικος και γελοίος." Ξορκίζεται έτσι η ασκήμια και η βρόμα της πόλης. Η μόλυνση και τα σκουπίδια εξαφανίζονται. "Λές και το πρόβλημα αυτής της πόλης είναι τρεις άνθρωποι που αφήνουν λίγο φαϊ στ' αδέσποτα. Και ξεσηκώνονται κάποιοι κάτοικοι καταβρόμικων πολυκατοικιών να κατασπαράξουν τη Βάσω, την Πόπη ή και τον Βασίλη Διαμαντόπουλο που ταϊζουν τη νύχτα τα ζώα. Τη νύχτα, κρυφά, στην παρανομία."
Οι παλιοί κάτοικοι της περιοχής αγαπούν τα ζώα. "Με τους παλιούς γείτονες δεν έχουμε προβλήματα. Με τους καινούργιους έχουμε, που φαντάζονται μέσα στη μέση της Αθήνας κήπους με γκαζόν για να κάνουν μπάρμπεκιου. Νομίζουν ότι έχουν πάρει σπίτι στο Ψυχικό κι όχι στο κέντρο της Αθήνας."

Μια πόλη χωρίς ζωή

Η περίπτωση του κήπου της Νεάπολης δεν είναι μοναδική. Σε πολλά σημεία της πόλης τα ζώα αντιμετωπίζουν την ανθρώπινη σκληρότητα, και μάλιστα την εχθρότητα των φορέων της πολιτείας. Είναι γνωστό το κυνήγι των αδέσποτων, είναι γνωστά και τα μέτρα του Δήμου κατά των περιστεριών. Είναι ακόμα καθημερινός ο αλληλοσπαραγμός γειτόνων ή συγκατοίκων της ίδιας πολυκατοικίας για την παραμονή ή το διώξιμο ενός κατοικίδιου.
Σημείο ίσως των καιρών: παρόμοια μέτρα επιχειρούνται σε πολλές μεγαλουπόλεις του εξωτερικού. Στις αρχές του 1994 η ιταλική Βουλή συζήτησε πρόταση νόμου που προέβλεπε ειδικές άδειες για όσους επιθυμούν να ταϊζουν γατιά στο δρόμο. Οι ζωόφιλοι αντέδρασαν και τελικά η κυβέρνηση ανακοίνωσε ότι όλη η υπόθεση ήταν μια παρεξήγηση, και ότι ουδέποτε πέρασε από το μυαλό της παρόμοια ρύθμιση.
Το αρνητικό ρεκόρ στο κυνήγι όσων ταϊζουν γάτες έχει μάλλον η Τουρκία. Η ενίσχυση του ισλαμικού ρεύματος απειλεί, μεταξύ άλλων, και τα κατοικίδια της χώρας. Οσοι έχουν σκύλους ή γάτες σπίτι τους θεωρούνται "άπιστοι", διότι ο προφήτης Μωάμεθ αναφέρει στο Κοράνι ότι οι άγγελοι δεν πλησιάζουν τα σπίτια με σκύλους. Κατά την περίοδο της κυβέρνησης Ερμπακάν εκατοντάδες πολίτες ξεσπιτώθηκαν, μόνο και μόνο επειδή είχαν κάποιο κατοικίδιο. Η εξολόθρευση των αδέσποτων ζώων ανατέθηκε σε ιδιωτικές επιχειρήσεις, που προχώρησαν σε μια πραγματική σφαγή. Τον περασμένο χρόνο έγινε γνωστή σ' όλο τον κόσμο από τα διεθνή πρακτορεία η περίπτωση της Νεχαζάτ, μιας 65χρονης Τουρκάλας που ζει με τις γάτες της σε μια λαϊκή συνοικία της Κωνσταντινούπολης. Η Νεχαζάτ αντιδρά στις προκαταλήψεις του ισλαμισμού και αρνείται να εγκαταλείψει το σπίτι και τις γάτες της. Είναι όμως υποχρεωμένη να τις κρατά κλεισμένες στο σπίτι, γιατί όποια ξεμυτίσει κινδυνεύει από φανατικούς γείτονες. Οι πρώτες τρεις που ξεπόρτισαν λιθοβολήθηκαν μέχρι θανάτου.
Καθώς φαίνεται, κάποιοι ζήλεψαν τα καλά του ισλαμικού φανατισμού στο κέντρο της Αθήνας.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΑΘΗΝΩΝ
Διεύθυνση Υγείας και Δημόσιας Υγιεινής
Αθήνα 30.12.97 (αρ. πρωτ. 25572/410)

Προς την κ. Ιατροπούλου Αικατερίνη

Θέμα: Ανθυγιεινές καταστάσεις

Σχετ. Η από 22.11.1997 αίτηση του κ. Π.Ε.

Σας πληροφορούμε ότι, ύστερα από την ανωτέρω σχετικήν, αρμόδιοι υπάλληλοι της υπηρεσίας μας έκαναν επιτόπιο υγειονομικό έλεγχο στη διεύθυνσή σας και διαπίστωσαν ότι από τις διάφορες τροφές που αφήνετε σε διάφορα σημεία του ακινήτου συγκεντρώνονται ικανός αριθμός γατών, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται ανθυγιεινές καταστάσεις.
Κατόπιν τούτου, παρακαλούμε να παύσετε του λοιπού τις αναφερόμενες πράξεις σας, για να αναγκαστούν οι γάτες να απομακρυνθούν από τον παραπάνω χώρο και ως εκ τούτου εξαλειφθούν οι δημιουργούμενες ανθυγιεινές καταστάσεις.
Διευκρινίζεται ότι σε περίπτωση μη συμμορφώσεώς σας η υπηρεσία μας θα βρεθεί στη δύσκολη θέση να προβεί στις νόμιμες ενέργειες που είναι η ποινική δίωξή σας.

Γιάννης Τσαντίρης
Νομίατρος Αθηνών
(Ελευθεροτυπία, 31/1/199

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 13:35, 19-11-06:

Ψάχνοντας για το συγκεκριμένο χωριό στο internet βρήκα το εξής για τους "Φιλόζωους" Ελβετούς.
http://www.messybeast.com/eat-cats.htm

Δεν μπορώ να το μεταφρασω όλο, παρά μόνο το κομμάτι για την Ελβετία. Ιδού:

«Γατοφαγία» στην Ελβετία.

Τον Ιούνιο του 2003, οργανώσεις προστασίας των ζώων στην Ελβετία ανησύχησαν για την αυξανόμενη εμφάνιση κρέατος για κατανάλωση γάτων και σκύλων, ιδίως στις αγροτικές περιοχές της χώρας. Το κρέας και το λίπος των γατων και σκύλων θεωρείται ότι έχει και θεραπευτικές ιδιότητες. Η σφαγή κατοικιδίων για το κρέας τους απαγορεύεται από την Ελβετική νομοθεσία αλλά μπορεί κανείς να το βρει στην μάυρη αγορά.

Τον Ιανουάριο του 2004, το πρακτορείο Reuters μετέδωσε ότι η Ελβετική διατροφική παράδοση περιλαμβάνει γατάκια και κουτάβια. Ενώ πολλές Ευρωπαϊκές χώρες απαγορεύουν να τρώγονται γάτες και σκύλοι, σε μερικές αγροτικές περιοχές της Ελβετίας η μόνη απαγόρευση αφορά στο εμπόριο προιόντων από κρεάς κατοικίδιων ζώων. Η ιδιωτική κατανάλωση γατών και σκύλων επιτρέπεται. Ελβετικές φιλοζωικές οργανώσεις υποστηρίζουν ότι είναι δύσκολο να υπολογίσουν πόσα κατοικίδια καταλήγουν παστά ή καπνιστά ή σε κάποιο Ελβετικό τηγάνι κάθε χρόνο. Η νομοθεσία για την προστασία των ζώων είναι απίθανο να δώσει τέλος σε αυτή τη μακρά παραδοση, διότι τα γεύματα που σερβίρονται στον ιδιωτικό χώρο καθενός δεν αφορούν την πολιτεία.

Πίσω από την «κατανάλωση» κατοικιδίων ζώων υπάρχει η εξής λογική: Όπως σε πολλές άλλες χώρες, πολλές κατοικίδιες γάτες και σκύλοι δεν στειρώνονται. Όταν τα ζώα αυτά γεννούν, πολλά από τα πλεονάζοντα ζώα θα θανατωθούν. Εφόσον θα θανατωθούν, μπορούν κάλιστα και να φαγωθούν. Παρά τους νόμους σε πολλές Ευρωπαικές χώρες, αυτή η συνήθεια μπορεί να εξαπλωθεί. Πριν από μερικά χρόνια ένας άντρας σε μια αγροτική περιοχή της Γαλλίας προστέθηκε στην «μαύρη λίστα» των τοπικών ζωόφιλων μετά από συνεχόμενες υιοθεσίες (ή και αγορές) γατιών για ιδιωτική κατανάλωση.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μήπως είναι καλύτερα στο χωριό; - Από joanna20
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-07-09 στις 15:40.
    • Oι γατούλες στο χωριό... - Από ria23
      Το θέμα έχει λάβει 12 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ελπιδοφόρες εμπειρίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-11-08 στις 14:57.
    • Πόλη ή χωριό; - Από KLAUDIA BALOMENU
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-09-08 στις 23:58.
    • Διακοπές στο χωριό και προσαρμογή μετά! - Από DanceGirl
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-06-07 στις 18:26.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους