Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,317 εγγεγραμμένα μέλη και 718,375 μηνύματα σε 22,605 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 448 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σημαντική ανακοίνωση (Εάν δεν το διαβάσετε θα το πάρω προσωπικά)

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 22:11, 25-11-06:

Αγαπητές μου συμφορουμίτισσες και αγαπητοί μου συμφορουμίτες (εκ της συμφοράς που σας βρήκε με εμένα που μπλέξατε) , έτσι που καταντήσαμε για να κυριολεκτώ, αγαπητέ μου Θανάση (κάτι σε κεντρική εκδήλωση του πάλαι ποτέ ΚΚΕ Εσωτερικού είμαστε, μην ρωτήσετε τι είναι αυτό οι νέοι, δεν μπορώ να σας εξηγήσω θα βγω εκτός θέματος ακριβώς όπως το πάλαι ποτέ αναφερόμενο παραπάνω κόμμα. Άσχετο αλλά τις λατρεύω τις παρενθέσεις. Το λέω μήπως δεν το καταλάβατε μόνοι σας).
Στο θέμα μας τώρα (όχι Θανάση δεν θα αναφερθώ στα περί στείρωσης του ανθρώπινου είδους, αλλά μην τολμήσεις να σταματήσεις να διαβάζεις). Και το θέμα μας είναι:
ΕΓΩ και τα ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ.
Προβληματίστηκα εάν θα το δημοσιοποιήσω εδώ ή στο blog μου (γιατί έχω και blog , από το οποίο ακόμα δεν έχω κατορθώσει να βγάζω τα προς το ζην αλλά αυτό είναι άλλο θέμα), προβληματίστηκα αλλά κατέληξα ότι αυτή τη σημαντική στιγμή στη ζωή μου μόνο μαζί σας έπρεπε να τη μοιραστώ. Διότι έρχεται μια στιγμή στη ζωή του ανθρώπου που πρέπει να αποφασίσει με ποιους θα πάει και ποιους θα αφήσει. Έτσι και εγώ αποφάσισα να πάω με σας. Επίσης στη ζωή κάθε γυναίκας και δη μάνας έρχεται μια ακόμα μια στιγμή που πρέπει να αποφασίσει να φτιάξει τρουφάκια. Ως γνωστό η Νερίνα μου σήμερα γιόρταζε (Δεν πιστεύω να άφησα κανέναν ανενημέρωτο σε όλους έστειλα pm. Στη Ladycat που φήμες την θέλουν να μη δέχεται έστειλα ταχυδρομικό περιστέρι, ελπίζω το γνωστό τσογλάνι πατούνι να μην το φάει πριν διαβάσει το μήνυμα). Επίσης ως γνωστό η Νερίνα πάει στη Δ’ Δημοτικού (να τα διαβάζετε γιατί σε ανύποπτο χρόνο θα εξεταστείτε, να μη λέτε μετά ότι δεν σας προειδοποίησα και εσύ Χριστίνα, δικαιολογίες του στυλ «παντρευόμουνα και δεν πρόλαβα, είχα να ξεχειλώσω και τις γόβες» δεν γίνονται δεκτές). Είπα λοιπόν η μάνα, η γνωστή μάνα του δειλινού καμπάνα, να φτιάξω τα κεράσματα στη τάξη με τα χεράκια μου. Και τότε μου ήρθε η στο νου η Αθανασία και τα τρουφάκια της. Και το αποφάσισα να φτιάξω τρουφάκια. Ως γνωστή ιντερνετοεξαρτημένη άνοιξα το Google έδωσα «τρουφάκια για να κεράσει η Νερίνα στο σχολείο και να νοιώσω και εγώ μάνα και νοικοκυρά» και στην αρχή μου έβγαλε κάτι του στυλ ¨μάθε πρώτα που είναι η κουζίνα κυρά μου» και έτσι για να μην τα πολυλογώ (διότι εγώ στόμα έχω και μιλιά δεν έχω, εν προκειμένω πληκτρολόγιο έχω και πληκτρολόγιο δεν έχω, έχω όμως γάτο που πληκτρολογεί για μένα για αυτό σπάνιες φορές απαντάται το φαινόμενο της γραπτής λογοδιάρροιας –αδόκιμος όρος Ιωάννη συγγνώμη, Γιασμίν συγνώμη και επίσης ζητώ και από τους γονείς μου συγνώμη που δεν πήρα το πτυχίο μου), που είχα μείνει; Α στη λακωνικότητα ως αναπόσπαστο στοιχείο της προσωπικότητας μου. Όχι άλλο έλεγα. Α, ναι στην αναζήτηση για τρουφάκια. Έδωσα λοιπόν μόνο τρουφάκια και δεν θα το πιστέψετε πόσων ειδών τρουφάκια υπάρχουν. Όχι Ιωάννη μου όχι μόνο υπάρχουν μικρά πράσινα ανθρωπάκια γύρω μας, αλλά είναι και μεταμφιεσμένα σε τρουφάκια. Έτσι λοιπόν μετά από ενδελεχή αναζήτηση όπου δόθηκαν σκληρές μάχες μεταξύ οπαδών διαφόρων ρευμάτων φιλοσοφικών, επιστημονικών και καιρικών (μια ψύξη την έπαθα η μάνα) κατέληξα σε τέσσερες συνταγές. Τρείς κανονικές και μια ποτ πουρί. Πήρα τον χορηγό τηλέφωνο του έδωσα τις λίστες με τα υλικά καθώς επίσης να πάρει και μπανάνες που έχουν μαγνήσιο και με χαλαρώνουν και χαρτί κουζίνας που μας τελείωσε, ξέχασα βέβαια να του πω να πάρει ψωμί για τοστ, όποια βγει για ψώνια ας μου πάρει, η κούριερ δική μου, να δω βέβαια τι θα πάρουν μαζί τους τα παιδιά τη Δευτέρα για κολατσιό στο σχολείο. Έχω μαρούλι, θα το βάλω αντί για ψωμί του τοστ, θα βάλω και μπαλσάμικο που είναι in στη σημερινή κουζίνα, μπορεί και λίγο γιαούρτι και μια σκελίδα σκόρδο, να γλυτώσουν και το να σηκωθούν στο πίνακα, γιατί αύριο μας έχουν τραπέζι και βαριέμαι να τα διαβάσω. Σατανική με βρίσκω. Ας μην πλατειάζω όμως. Υλικά ήρθαν. Πέταξα τα έπιπλα από τη κουζίνα, τα ντουλάπια όχι, τα πήραμε εντοιχισμένα. Ωραιότατα. Αυτοκίνητο του Πινιφαρίνα ήθελα, σε έπιπλα κουζίνας τον πήρα. Άδειασα το χώρο, έβγαλα όλα τα σκεύη που θεώρησα απαραίτητα για τη Παρασκευή των επίδικων τρουφακίων, ναι Anabuμου και τον καθαριστή φασολακίων, αλλά δεν τον χρησιμοποίησα, πήρε ο καλός μου έτοιμη τρούφα, αλλά εγώ τον είχα και τον έβγαλα. Άλλωστε σε κάτι τέτοιες στιγμές φαίνεται η νοικοκυρά η καλοπροικισμένη, η ξανθιά ντε με καμπύλες και θεωρητικιά του κράτους. Δεν χωρούσαν όλα στη κουζίνα, αλλά εντάξει γκρέμισα τη γυψοκατασκευή βιβλιοθήκη και επεκτάθηκα και το καθιστικό. Και ξεκίνησα. Και συνεχίζω. Έχω φτιάξει 170 τρουφάκια (για 25 παιδιά) και μου έχει μείνει τελευταία η συνταγή της Αθανασίας γιατί ήθελε δύο ώρες ψυγείο, ότι πρέπει μέχρι να τα πλάσω θα μου έρθει και το μοναδικό σκεύος που δεν έχω. Ένα ακόμη ψυγείο. Έχουμε και λέμε 170 που έφτιαξα και 80 που λέει η Αθανασία που βγαίνουν τα δικά της μας κάνουν 250. Δέκα τρουφάκια το κάθε παιδί και 10 να φάμε εμείς. Μήπως δεν φτάσουν;
ΤΕΛΟΣ και πάω να πλάσω τα υπόλοιπα τρουφάκια!!!!!
(Εάν με διαβάσατε μέχρι τέλους ευχαριστώ, ειδικά εσένα Θανάση)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 01:53, 26-11-06:

χαχαχαχα καλε πιο περιστερι εστειλες ενα που τρωει ο ζυλιτο εδω κ μια ωρα?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 01:59, 26-11-06:

Το ξέρω ότι η οικογένεια προσφέρει συγκινήσεις κι ότι η μάνα εισπράττει τις πιο δυνατές

Παράθεση

giota

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη giota
H giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.

H giota έγραψε στις 08:31, 26-11-06:

Νερινα αν δεν φτασουν θα κανουμε κι εμεις τρουφακια Ολα τα μελη του mycat και θα σου στειλουμε!Μην ανυσηχεις μονο σφυρα κλεφτικα και θα ρθουμε.
Υ.Γ Θελω με λεπτομερεια την συνταγη για τα σαντουιτσ στο σχολειο..

Παράθεση

Ελένη

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

H Ελένη έγραψε στις 10:29, 26-11-06:

Μου έδωσες μια πολύ καλή ιδέα. Εμείς σε λίγες μέρες έχουμε εορταστικό διήμερο, η κόρη μου Σαββίνα (από το Σάββας) και Βαρβάρα και θέλει να κεράσει τους συμμαθητές της. Μιας και δουλεύω σε παιδικό σταθμό( προσωρινά, μέχρι να μπορώ να ζήσω μόνο από τις εκπαιδεύεις), θα το εκμεταλευτώ. Θα δώσω στα πιτσιρίκια να πλάσουν τα τρουφάκια!!!! Τι μόνο με πλαστελίνη θα ασχολούντε;;; Ας κάνουν και κάτι χρήσιμο!
Έχουμε και λέμε 60 πιτσιρίκια από 10 τρουφάκια το καθένα, θα κεράσω τους συμμαθητές της και τις 2 μέρες και θα περισσέψουν και για εμάς.
Υ.Γ. Το ψυγείο στο σταθμό είναι επαγγελματικό, πιστεύω να τα χωρέσει

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 11:04, 26-11-06:

εγώ η αχρησητη ούτε κέικ δεν εχω δοκιμάσει να φτιαξω!!!! Αχρηστη μανα!! Και θαυμάζω όσους τα καταφέρνουν. :up: Μπράβο!! Εγώ δεν πάω Δημοτικό αλλά ειμαι ζηλιαρα στα γλυκά! Τι μου έκανες τώρα! Αντε να ψαχνω να βρω ζαχαροπλαστείο να εχει τρουφάκια!!! Καλοφάγωτα πάντως

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη vicki v.
H vicki v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μία και είναι μόλις δύομισι ετών έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H vicki v. έγραψε στις 11:08, 26-11-06:

Νερίνα το κείμενό σου είναι απίστευτο! Μου έφτιαξες τη διάθεση --(ξέρω ξέρω, σαν δεν ντρέπομαι να γελάω με τον πόνο του άλλου). Είμαι σίγουρη πως όλοι θα μείνουν πολύ ευχαριστημένοι με τα τρουφάκια σου..Εσύ δεν ξέρω αν θα ξαναμπείς στη διαδικασία να τα φτιάξεις ξανά πριν περάσουν χρόνια ! Η πριν πάρεις κανα δυο τρία ψυγεία να σου βρίσκονται στο σπίτι!

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 11:24, 26-11-06:

Κατ΄ αρχή ευχαριστώ που δεχθήκατε να μοιραστείτε μαζί μου αυτή τη πρωτόγνωρη για μένα εμπειρία, όπως δημοκρατικότατα και χωρίς την επιβολή συναισθηματικών διλημμάτων σας παρακάλεσα να κάνετε.
Για Ladycat: Αποστέλλω μήνυμα με νέο περιστέρι για να μη μείνει παραπονούμενη η μασκώτ του φόρουμ, γνωστό κατά κόσμο ως το "Πατούνι" (μήπως επειδή είναι μικρός να το ξυρίσω μην σου γεμίσει και τον τόπο πίπουλα.
Γαι Θανάση: Κυριέ μου με συγκινήσατε! Επίσης εαν δεν με γέλασαν τα μεγάλα γκριζογαλαζοπράσινα μυωπικά ματάκια μου διέκρινα και ένα πείραγμα στο σχόλιο. Εαν ναι, με κάνατε και χαρούμενη!
Για Γιώτα: Η συνταγή για σάντουιτς είναι πάναπλη, πως λέμε πάνοπλη.Βάζουμε ότι μας περισσεύει στο ψυγείο, ΕΚΤΟΣ απο το depon και την αντιβίωση που μας περίσσεψε απο την προηγούμενη φορά. Τώρα τα primperan δεν νομίζω ότι θα βλάψουν, ίσως προλάβουν και το κακό. Πάντως ευχαριστώ για την προσφορά παρασκευής τρουφακίων, την πήρα. 6 Δεκέμβρη γιορτάζει το "Ν" της Νερίνας.
Για Ελένη: Να στείλω και τα υλικά για τη 2η γιορτή της Νερίνας;
Για Χριστίνα: Κομμένα τα τρουφάκια. Οι γόβες ξεχειλώνουν το νυφικό σκίζεται. Παντρέψου και μετά ξεσκίσου στα τρουφάκι και άλλα σε -ακια. Όπως έλεγε μια φίλη "όταν θα παντρευτώ το νυφικό κρεββάτι δεν θα έχει στρώμα. Στρώσεις θα έχει απο ΙΟΝ αμυγδάλου, θα κάνω έτσι και θα τρώω".
Για Βίκυ: Όταν έγραφα περί του δεύτερου ψυγείου εσένα σκεπτόμουν. Έλεγα να δεις που θα μου τη πέσει για την άσκοπη κατανάλωση ενέργειας.(πλάκα κάνω).

Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 11:28, 26-11-06:

Για άλλη μία φορά....έγραψες!

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

H vicki v. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Μία και είναι μόλις δύομισι ετών έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 725 μηνύματα.

H vicki v. έγραψε στις 11:45, 26-11-06:

Νερίνα είπαμε...διαθέτουμε χιούμορ...:cool:

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 12:29, 26-11-06:

Νερίνα... δεν παίζεσαι!!:up: χαχαχαχα!
Ευτυχώς έχω κάτι γλυκάκια από χτες. Πάω να τα τσακίσω, μου άνοιξες την όρεξη πρωινιάτικα!

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena έγραψε στις 12:44, 26-11-06:

Για Βίκυ: Με αυτά και μ' αυτά έχει φοβηθεί το μάτι μου!
Κατερίνα να στείλω κάτι ρουχαλάκια που έχω για σίδερο να κάψεις και τις θερμίδες;

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 12:55, 26-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από NERINA
Κατερίνα να στείλω κάτι ρουχαλάκια που έχω για σίδερο να κάψεις και τις θερμίδες;
Άσε, 5 πλυντήρια ασιδέρωτα...
Αλλά αν θές στείλε κανα τρουφάκι!

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 13:15, 26-11-06:

Καλή συνέχεια Νερίνα! Ελπίζω να πάνε όλα καλά με τα τρουφάκια και να τα φχαριστηθούν τα μικρά. Ελπίζω επίσης να μην την πάθεις όπως η μαμά μου με τους λαχανοντολμάδες. Η πρώτη (και τελευταία) φορά που επιχείρησε ήταν πριν 10 χρόνια (στην αρχή της καριέρα της ως χαρωπή νοικοκυρά). Ξύπνησα το πρωί έφτιαχνε λαχανοντολμάδες, έφυγα για βόλτα και γύρισα έφτιαχνε λαχανοντολμάδες. Σχεδόν απογευμα ήταν όταν φάγαμε. Στο μεταξύ έφαγε και δούλεμα από μέρος μου γιατί ήταν κομματάκι μεγάλοι. Της τραγουδούσα το "Yellow Submarine" γιατί μου θύμιζαν υποβρύχιο και νόμιζα ότι θα βγει περισκόπιο! Είμαι ελεηνή το ξέρω! Έκτοτε ακούει λαχανοντολμάδες και τρέχει!

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 14:27, 26-11-06:

Μπα σε καλό μας!!! Η μια με τους ντολμάδες η άλλη με τα τρουφάκια, πολύ γέλασα!!! Εγώ ειχα φτιαξει τηγανητους διχρωμους κεφτεδες..... Μαυροι απ' εξω κόκκινοι μέσα . Νομιζα πως ήθελαν πολύ δυνατή φωτια. Εκ τοτε προτιμώ το φούρνο. Ακόμη με δουλεύουν. Καθώς και ρυζι σε χυτρα (αν εχω το Θεό μου δηλαδή) Δοκιμάστε το! Βγαινει υπεροχος πολτός . Και στους ντολμάδες που μια φορά εφτιαξα στο τέλος αντί για corn flour που μου είχε πει η μαμα έβαλα baking powder. Ουπσ.... Αφρίσανε αγρίως.
Οπότε τα τρουφάκια τα αντιμετωπίζω με δέος... Μπράβο! Πότε να σας κανω το τραπέζι καλέ?

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 14:45, 26-11-06:

Αμα σου περισσέψουν άστα να πετρώσουν και όποιος σου τη σπάει κάνε τρουφοπόλεμο.Ντονγκ το τρουφάκι στο κεφάλι!!

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 15:20, 26-11-06:

ευχαριστουμε για τα μηνυματα πωπω δεν μου εχει μεινει αντερο απο το γελιο ειδικα το πατουνι που με κοιταει σαν χαζο στειλε κ κανα τρουφακια πο εδω γιατι μνε βλεπω να τσακιζω κανενα παγωτακι

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 16:20, 26-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Lady
Αμα σου περισσέψουν άστα να πετρώσουν και όποιος σου τη σπάει κάνε τρουφοπόλεμο.Ντονγκ το τρουφάκι στο κεφάλι!!

Ενδιαφέρουσα χρήση για leftovers

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 17:41, 26-11-06:

θελω τη συνταγη για τα τρουφακια νερινα καλα το μηνιμα ηταν ολα τα λεφτα!!!!!

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena έγραψε στις 18:44, 26-11-06:

Ως γνωστό εγώ είμαι λιχούδα και καλοφαγού, όχι σκέτα φαγού. Οταν πέρασα στο πανεπιστήμιο μέχρι να βρω το σωστό μαγαζί για ντολμάδες (το βρήκα σε ένα στενάκι πάνω απο το Ντο-ρε Γιώτα) αποφάσισα να φτιάξω μόνη μου, αλλά όχι με λάχανο, αλλά με αμπελόφυλλα και να τραπεζώσω και τους κολλητούς βόρειους που δεν την πολυμαγειρεύουν αυτη τη παραλλαγή. Έφτιαξα τα υλικά και ήρθε η ώρα του τυλίγματος. Ελα που η χρονιά ήταν κακή για τα αμπελόφυλλα και βγήκαν μπασμένα. Τύλιγα δεξιά έβγαινε η γέμιση απο αριστερά και τούμπαλιν. Μετά απο τρείς ώρες απέλπιδων προσπαθειών μου ήρθε η φαεινή ιδέα να δέσω με κλωστή, διότι φαντάστηκα η αθώα φοιτήτρια μαγείρισσα ότι θα μπορούσα να τη κόψω. Έλα που η κλωστή ήταν λεπτή και δεν φαινόταν. Οπως είπε και ο μετέπειτα κολλητός οι ντολμάδες μου ήταν για φτύσιμο.

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 19:06, 26-11-06:

Ναι αλλά εσύ ήσουν φοιτήτρια και δικαιολογείσαι. Η μαμά μου ήταν 38 ετών όταν συνέβη το σκηνικό με τους λαχανοντολμάδες-υποβρύχια. Μην αναφέρω ότι στο χωριό της τα ντολμαδάκια αποτελούν σπεσιαλιτέ! Γενικά είναι των άκρων μερικά φαγητά τα πετυχαίνει πάρα πολύ και άλλα καθόλου. Ανεξαρτήτως δυσκολίας το πιλάφι μια ζωή χάλια το κάνει, ενώ η γαλοπούλα των χριστουγέννων... μιαμ μιαμ!

Μετά την δοκιμή των τρουφακίων πρέπει να ανακυρήξεις την νικήτρια συνταγή! Αλήθεια σε τι κατάσταση βρίσκεσαι μετά από τοσο πλάσιμο;

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

H Κατερίνα έγραψε στις 20:40, 26-11-06:

Υπάρχει μέθοδος για να γλυτώσετε τις αποτυχίες στο μαγείρεμα. Την εφαρμόζω εδώ και ενάμισι χρόνο και εγγυάμαι τα καλά της αποτελέσματα...
Βάλτε τους άντρες να μαγειρεύουν!!!!!

Παράθεση

vicki v.

Διάσημο Μέλος

H vicki v. έγραψε στις 20:59, 26-11-06:

Κατερίνα έδωσες την κατάλληλη λύση

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 01:24, 27-11-06:

καλα,Νερινα εισαι φοβερη(κι εσυ και τα τρουφακια σου )

εκτος θεματος,αλλα εχεις επιχειρησει ποτε να γραψεις κατι,βιβλιο η κατι τετοιο?

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 12:14, 27-11-06:

Καλα βρε Νερινα πως τα καταφερες να πλασεις τοοοοοοοοσααααα τρουφακια?
Πολυ γελιο η ιστορια!
Εγω τελευταια φορα επλασα τρουφακια (καμια πενηνταρια), μετα (ιδια μερα) επλασα κεφτεδακια (αλλα τοσα). Απο τοτε δεν ξαναεπλασα τιποτα (τραυματικη εμπειρια)!
Επισης σε οτι αφορα τους λαχανοντολμαδες υπαρχουν και αυτοι "της τεμπελας" του Μαμαλακη. Βαζεις τα υλικα χυμα στην κατσαρολα και δεν πλαθεις τιποτααααα. (Δοκιμασα τη συνταγη και απετυχε...ουτε τα αδεσποτα δεν το ετρωγαν )

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 12:48, 27-11-06:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Καλα βρε Νερινα πως τα καταφερες να πλασεις τοοοοοοοοσααααα τρουφακια?
Πολυ γελιο η ιστορια!
Εγω τελευταια φορα επλασα τρουφακια (καμια πενηνταρια), μετα (ιδια μερα) επλασα κεφτεδακια (αλλα τοσα). Απο τοτε δεν ξαναεπλασα τιποτα (τραυματικη εμπειρια)!
Επισης σε οτι αφορα τους λαχανοντολμαδες υπαρχουν και αυτοι "της τεμπελας" του Μαμαλακη. Βαζεις τα υλικα χυμα στην κατσαρολα και δεν πλαθεις τιποτααααα. (Δοκιμασα τη συνταγη και απετυχε...ουτε τα αδεσποτα δεν το ετρωγαν )
Σε τέτοιες περιπτώσεις το χέρι γίνεται προέκταση της τρούφας ή του κεφτέ αντίστοιχα..
Οσο για τα χύμα 'λαχανοντολμαδάκια' μπορούν να γίνουν κι αυτά χρήσιμα.Παίρνουμε μια χούφτα και την πετάμε στον τοίχο.Συνεχίζουμε ομοίως σε όλο τον τοίχο.Αποτέλεσμα στοκαρισμένος καινούργιος και νοστιμότατος (wannabe) τοίχος..Αν δε μας αρέσει το ντεκόρ διακοσμούμε με τα τρουφάκια που έμειναν...

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 12:53, 27-11-06:

Σε τέτοιες περιπτώσεις το χέρι γίνεται προέκταση της τρούφας ή του κεφτέ αντίστοιχα..
Οσο για τα χύμα 'λαχανοντολμαδάκια' μπορούν να γίνουν κι αυτά χρήσιμα.Παίρνουμε μια χούφτα και την πετάμε στον τοίχο.Συνεχίζουμε ομοίως σε όλο τον τοίχο.Αποτέλεσμα στοκαρισμένος καινούργιος και νοστιμότατος (wannabe) τοίχος..Αν δε μας αρέσει το ντεκόρ διακοσμούμε με τα τρουφάκια που έμειναν...
Ευτυχως δεν μας διαβαζει ο Μαμαλακης....
Αυτοι ειναι οι καινουργιοι λαχανοντολμαδες του μπογιατζη (οι μπογιατζηδες δεν κανουν το στοκαρισμα?)

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 19:44, 27-11-06:

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

H nena έγραψε στις 10:03, 28-11-06:

1/ Ενημερωτικό δελτίο κίνησης τρουφακίων:
Τα τρουφάκια γίναν ανάρπαστα. Δασκάλες και δάσκαλοι καθώς και αλλόφρονες γονείς προβαίνουν σήμερα σε πορεία με αίτηματα:
"ΤΡΟΥΦΕΣ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ"
"ΙΣΟΤΗΤΑ ΣΤΑ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ"
"ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΚΟΠΕΣ ΤΡΟΥΦΑΚΙΩΝ"
"ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΜΑΡΙΕΤΤΑ ΦΤΙΑΞΕ ΤΑ ΚΑΙ ΠΕΤΑ"
"15% ΓΙΑ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ ΣΤΗ ΠΑΙΔΕΙΑ"
"ΟΧΙ ΣΤΙΣ ΑΜΥΝΤΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΝΑΙ ΣΤΑ ΤΡΟΥΦΑΚΙΑ"
και άλλα πολλά.
2/ Επειδή δωμάτιο παιδιών θέλει βάψιμο καλείστε σε πάρτυ πετάγματος κεφτέδων, τρουφακίων και ότι άλλο μαγειρεύετε για να βάψουμε όλοι μαζί το δωμάτιο. Ιδέες και νέες συνταγές γίνονται δεκτές.

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

H anabou έγραψε στις 13:04, 28-11-06:

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους