Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,383 εγγεγραμμένα μέλη και 718,409 μηνύματα σε 22,616 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 154 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σημαντική ερώτηση - πώς θα τα πιάσω;

venere_f32

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη venere_f32
H venere_f32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (έχασα το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H venere_f32 έγραψε στις 16:04, 20-11-08:

Κάποιοι απο εσάς γνωρίζετε ότι έχω 3 γατάκια.
Είχα 8 αλλά δυστυχώς μέσα σε μια ημέρα εξαφανίστηκαν συγχρόνως τα 5 (προφανώς έπεσαν θύματα φόλας........δεν μπορώ να υποθέσω τίποτα άλλο).
Επειδή λοιπόν είχα τόσα πολλά γατάκια στην αυλή δεν μπόρεσα και δεν πρόλαβα να αναπτύξω σχέσεις εμπιστοσύνης με κανένα. Τώρα νομίζω ότι είναι η κατάλληλη ώρα για να πάω τα 3 μου γατάκια στον γιατρό για εξετάσεις και στείρωση (το μαυρούλικο είναι περίπου 6 μηνών και τα 2 ασπρούλικα περίπου 5 μηνών) καθώς και για εμβόλια.
Υποθέτω ότι πρέπει να πάρω γατοφόρο για να τα μεταφέρω με το αυτοκίνητο με ασφάλεια και για αυτά και για μένα.

Πώς όμως θα τα πιάσω για να τα βάλω μέσα? Να τα βάλω όλα σε μια? Να τα πηγαίνω ενα ένα?
Με πλησιάζουν μέχρι την απόσταση του 1 μέτρου!!!!!!!!
Τι να κάνω?
Επίσης σκέφτηκα να ρίξω λίγη τροφή στη γατοφόρο μήπως και μπει κανένα........αλλά φοβάμαι ότι μόλις το κλείσω μέσα θα χεστεί από το φόβο του.
Και στον γιατρό πως θα κάτσει? Θα το κηνυγάμε γυρω γυρω καμια ώρα και θα γεμίσει και τον κόσμο κακάκια...............?

Μήπως να αρχίσω σιγά σιγά να τα πλησιαζω ώσπου να με εμπιστευτούν?
Ανησυχώ γιατί γυροφέρνει ένας γάταρος στις αυλές και το ξέρω από πέρυσι ότι δεν αφήνει γάτα για γάτα.......είναι πολύ δυνατός και θρασύς (είναι και ομορφούλης αλλά πολύ ΑΓΡΙΟΣ).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venere_f32

Νεοφερμένος

H venere_f32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (έχασα το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H venere_f32 έγραψε στις 16:26, 20-11-08:

Κάποιος έμπειρος να μου δώσει ιδέες?????????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 16:36, 20-11-08:

Το τί θα γίνει στον γιατρό ΔΕΝ πρέπει να σε απασχολεί. Έχει τα κατάλληλα εργαλία για να κάνει την δουλείά του. Τα κακάκια, είναι μέσα στο πρόγραμμα, τα καλά του επαγγέλματος!

Εσύ θα κοιτάξεις να τα ηρεμήσεις, να σε εμπιστευθούν. Μετά, τα πιάνεις απο τον σβέρκο, σηκώνεις την γατοφόρο όρθια και ανοιχτή, και βάζεις την γάτα μέσα. ¨Η βάζεις τροφή, μπαίνει και κλείνεις πόρτα.

Ανάλογα με το μέγαθος των γατιων, και της γατοφόρου, μπορείς να πας δύο δύο ή ενα ένα.
Ανάλογα και το τί θα σου έχει πει ο Κτηνίατρος.

ΥΓ. Ίσως μπορείς να δανειστείς 1 ή και 2 γατοφόρους απο τον Κτηνίατρό σου.

Παράθεση

venere_f32

Νεοφερμένος

H venere_f32 έγραψε στις 16:43, 20-11-08:

Χμμμμ. Ευχαριστώ! Νομίζω ότι η καλύτερη μέθοδος είναι να εξοικειωθούν πρώτα μαζί μου για να μην λαχταρίσουν τα τσαμένα.

Δυστυχώς όμως οι συχνές βόλτες του γάταρου όπως εξήγησα, με έχουν ανησυχήσει μήπως και δεν προλάβω να τα στειρώσω.

Νομίζω ότι μάλλον πρέπει να αναγκαστώ να τα λαχταρίσω ξεγελώντας τα με τροφή στη γατοφόρο.
Λες μετά το γιατρό, αφού επιστρέψουμε...........να την κοπανήσουν? Κυκλοφορεί πολύ φόλα τελευταία έξω και τα μικρά μου παρόλο που μπορούν να πάνε σε διπλανές αυλές, δεν ξεμυτίζουν..........ίσως να έχουν φοβηθεί από κάτι/κάποιον.

Παράθεση

venere_f32

Νεοφερμένος

H venere_f32 έγραψε στις 16:44, 20-11-08:

Επίσης δεν έχω κτηνίατρο αλλά έχω δει ένα ιατρείο μικρών ζώων / κλινική σε κεντρικό δρόμο (Π. Τσαλδάρη) του Περιστερίου (πολύ κοντά στο σπίτι μου........3 λεπτά με το αυτοκίνητο).

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 16:54, 20-11-08:

Δές εδω λίστα με προτεινόμενους απο τα μέλη γιατρούς. Αν δεν σου γεμίζει το μάτι αυτό κοντά σου.
Εσύ στείρωσέ τα, μετά θα πρέπει να μείνουν ή στον γιατρό 1-2 μέρες, αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, ή σε καμία αποθηκούλα δικιά σου. Αν είναι άγρια, αναγκαστηκά μέσα στην γατοφόρο.

Μετά τα ελευθερώνεις. Δεν μπορείς να ξέρεις που θα πάνε και αν θα φύγουν. Αν και λογικά, εκεί που βρήσκουν φαγητό, εκεί θα μείνουν....
Ισως θα μποροούσες να τα πάς σε κανένα κοντινό παρκάκι δεν ξέρω.. αλλά καλύτερα πιστεύω σε γνώριμο περιβάλλον.

Επίσης, πρίν πας γατί, σε γιατρό, ρώτα πρώτα τιμές, πές ότι έχεις, όσα έχεις, και ότι ειναι αδέσποτα. Πολλοί κάνουν καλύτερες τιμές στα πολλά και στα αδέσποτα, και άλλοι δεν δέχονται καθόλου αδέσποτα.

Παράθεση

venere_f32

Νεοφερμένος

H venere_f32 έγραψε στις 16:57, 20-11-08:

Μα δε θέλω να φύγουν τα γατσούλια μου. Ασε που αν τα κλείσω νομίζω ότι θα τρομάξουν περισσότερο.

Α! και κάτι σημαντικο.........με είχατε ενημερώσει ότι το κόστος της στείρωσης είναι περίπου 50€ .......τα έξοδα διαμονής τους όμως για 1-2 μέρες στο γιατρό? πόσο είναι?
Please help me.......ξέρω ότι είστε όλοι πολύ έμπειροι.
Ευχαριστώ!!!!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:01, 20-11-08:

50 είναι ΠΟΛΥ καλή τιμή!!!
Τα έξοδα ποικίλουν, ανάλογα με το ιατρείο. Ρώτα το και αυτό, και αν ΥΠΑΡΧΕΙ καταρχήν η δυνατότητα να μείνουν εκεί τα γατιά.

Μάλλον δε θα φύγουν, αν έχουν τροφή δεν φέυγουν, έρχονται και άλλα....
Θα φοβηθούν αυτό δεν το γλυτώνεις, δεν είναι και κάτι φοβερό... Τα περισσότερα, και σπιτικά μάλιστα γατιά, έχουν φόβο με την γατοφόρο. Θα τα στειρώσεις, θα τα ξαναφήσεις, και θα τα ξεχάσουν όλα.. μην φοβάσαι.

Παράθεση

venere_f32

Νεοφερμένος

H venere_f32 έγραψε στις 17:03, 20-11-08:

Παρακαλώ μην λέτε τα γατιά μου αδέσποτα.
Γεννήθηκαν στην αυλή μου, η μαμά τους γεννήθηκε στην αυλή μου, η γιαγιά τους ήταν "αδεσποτη" αλλά πολύ κυρία και με τρόπους!!!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:21, 20-11-08:

ΟΚ. κανένα πρόβλημα
Για μένα το αδέσποτο ΔΕΝ σημαίνει δεν έχει τρόπους, έχω δει αδέσποτα με φοβερούς τρόπους, και έχω και έναν ΣΠΙΤΙΚΟ δράκουλα με ΚΑΝΕΝΑΝ τρόπο, που μου βγάζει το λάδι!!!
Αδέσποτο για μένα σημαίνει, ζει στο δρόμο, χωρίς ένα σπιτάκι.

Παράθεση

venere_f32

Νεοφερμένος

H venere_f32 έγραψε στις 17:25, 20-11-08:

Μόλις βρήκα και πως βάζω φωτο στο προφιλ.
Θαυμάστε τώρα το γατσούλι μου για να δείτε ότι είναι πολύ αριστοκρατικής καταγωγής παρακαλώ.
Γουτσου γούτσου

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!!!!1

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni
H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 17:30, 20-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από venere_f32
.Α! και κάτι σημαντικο.........με είχατε ενημερώσει ότι το κόστος της στείρωσης είναι περίπου 50? .......τα έξοδα διαμονής τους όμως για 1-2 μέρες στο γιατρό? πόσο είναι?
Please help me.......ξέρω ότι είστε όλοι πολύ έμπειροι.
Ευχαριστώ!!!!
Ναι είχαμε πει ότι είναι περίπου τόσο αλλά σε περιπτώσεις που κάνουν καλές τιμές οι κτηνίατροι για αδέσποτα. Θα πρέπει πρώτα να μιλήσεις με τον/την κτηνίατρο, να σου πει τιμή και αν τα κρατάει εκεί για μια δυο μέρες που θες, γιατί δεν το κάνουν όλοι. Επίσης καλό θα ήταν από πρίν να έχεις ενημερώσει ότι οι γάτες είναι άγριες και πότε θα τις πας. Γενικά θα πρέπει πρώτα να συνεννοηθείς με τον κτηνίατρο και μετά να πας.
Ωχ Τζούλια τώρα είδα ότι τα ανέφερες και συ.

Παράθεση

zoetsa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zoetsa
H zoetsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H zoetsa έγραψε στις 17:43, 22-11-08:

κάτσε κάτω οκλαδόν και μεινε εκει χωρίς να κάνεισ απότομες κινησεις.έχε δίπλα σου φαει που να μην μπορουν να αντισταθούν(να είναι καλυτερα από πριν λίγο νηστικα) θα σε πλιασουν. Κάνε έτσι κάθε μέρα.Μην κάνεισ κάτι που θα τα απογοητεύσει και άσουν την εμπιστοσυνη για παντα...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους