Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,827 εγγεγραμμένα μέλη και 716,095 μηνύματα σε 22,261 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 316 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

Θέλω να πάρω γάτα

xarris21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xarris21
Ο xarris21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O xarris21 έγραψε στις 22:42, 29-05-14:

Γεια σε ολους ειμαι 16 , εχω 1 παπαγαλο και 4 σκυλια απο τα οποια το ενα φοβαται τις γατες το ενα αν τις δει ενηλικες θελει αν τις φαει και τα αλλα δυο δεν τα εχω τεσταρει ;ρ και θελω μια μαυρη γατα... ζω σε δασος με οτι αυτο συνεπαγεται , εχω μια γειτονισα με 2 σκυλια και 5-6 γατες, ουτε η ιδια δεν ξερει ποσες ειναι :ρ , οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης :
1) υπαρχει πασης φυσεως κινδυνος για τον παπαγαλο απο την γατα (διαβασα οτι υπαρχει ενα θανατηφορο για τους παπαγαλους βακτηριο που φερουν)
2)Ειναι υποχρεωτικο να υπαρχει η αμμολεκανη , η μανα μου θα γκρινιαζει για την σκονη της και για το οτι θα επηρεαζει την ατμοσφαιρα του δωματιου , μπορω να την αποφυγω αν τα κανει σε ενα χαρτοκουτο ή κατι παρομοιο και τα πεταω αμεσως ή ακομα και στην φυση ?
3)Να προτιμησω θυληκη ή αρσενικη ?
4)ενας φιλος μολις γεννησαν οι γατουλες του και εχει 5 μικρα μαυρα και μαλλον θα διαλεξω ενα απο αυτον , τι να προσεξω και ολα τα σχετικα
5)Τα σκυλια αν την δουν απο μικρη υπαρχει πιθανοτητα να μην την πειραζουν?
6) λειπω τις φυσιολογικες ωρες στο σχολειο , εχει προβλημα ή γατα? εχουμε ενα τελειο μιρκομπαλκονακι που μπορει να την αραζει ολη μερα εκει μεσα στον ηλιο και ψηλα και τα βλεπει ολα .
αυτα , ελπιζω να μην σας ζαλισα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 00:49, 30-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από xarris21
Γεια σε ολους ειμαι 16 , εχω 1 παπαγαλο και 4 σκυλια απο τα οποια το ενα φοβαται τις γατες το ενα αν τις δει ενηλικες θελει αν τις φαει και τα αλλα δυο δεν τα εχω τεσταρει ;ρ και θελω μια μαυρη γατα... ζω σε δασος με οτι αυτο συνεπαγεται , εχω μια γειτονισα με 2 σκυλια και 5-6 γατες, ουτε η ιδια δεν ξερει ποσες ειναι :ρ , οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης :
1) υπαρχει πασης φυσεως κινδυνος για τον παπαγαλο απο την γατα (διαβασα οτι υπαρχει ενα θανατηφορο για τους παπαγαλους βακτηριο που φερουν)
2)Ειναι υποχρεωτικο να υπαρχει η αμμολεκανη , η μανα μου θα γκρινιαζει για την σκονη της και για το οτι θα επηρεαζει την ατμοσφαιρα του δωματιου , μπορω να την αποφυγω αν τα κανει σε ενα χαρτοκουτο ή κατι παρομοιο και τα πεταω αμεσως ή ακομα και στην φυση ?
3)Να προτιμησω θυληκη ή αρσενικη ?
4)ενας φιλος μολις γεννησαν οι γατουλες του και εχει 5 μικρα μαυρα και μαλλον θα διαλεξω ενα απο αυτον , τι να προσεξω και ολα τα σχετικα
5)Τα σκυλια αν την δουν απο μικρη υπαρχει πιθανοτητα να μην την πειραζουν?
6) λειπω τις φυσιολογικες ωρες στο σχολειο , εχει προβλημα ή γατα? εχουμε ενα τελειο μιρκομπαλκονακι που μπορει να την αραζει ολη μερα εκει μεσα στον ηλιο και ψηλα και τα βλεπει ολα .
αυτα , ελπιζω να μην σας ζαλισα
Γεια σου!

1)δεν καταλαβα ποια ειναι η ερωτηση, το κλουβι του παπαγαλου θα πρεπει να ειναι σε σημειο που η γατα δε θα μπορει να εχει με τιποτα προσβαση.
2)ναι χρειαζεται αμμολεκανη, δεν γινεται αλλιως.δεν επηρεαζεται η ατμοσφαιρα, θελει καθημερινο καθαρισμα ομως. αν η γατα μπαινοβγαινει στο σπιτι θα πηγαινει και μονη της να τα κανει εξω καποιες φορες, το θεμα ειναι οτι καλο ειναι να ειναι περιορισμενη η προσβαση της στο εκτος σπιτιου μιας και οι κινδυνοι ειναι πολλοι- υπαρχουν και τα σκυλια που λες. οποτε απαραιτητη η αμμολεκανη.
3) δεν υπαρχει διαφορα ουσιαστικη, ο χαρακτηρας εξαρταται απ τη καθε γατα οχι απ το φυλο της. οποτε προτιμησε αυτη με την οποια θα επικοινωνησεις καλυτερα
4)υπαρχουν παρα πολλα θεματα στο φορουμ με συμβουλες για το πως μεγαλωνεις ενα γατακι, τι χρειαζεται κλπ, ριξε μια ματια. σε καθε περιπτωση πρεπει να μεγαλωσει αρκετα με τη μαμα του και τα αδερφια του κ μετα να το παρεις, αλλιως δε θα εχει κοινωνικοποιηθει σωστα.
5)υπαρχει αυτη η πιθανονοτητα αναλογα με το πως τα εχετε εκπαιδευμενα. αν μεγαλωναν ολα μαζι θα ηταν πιο ευκολο. αν δεν μπορεις να εγγυηθεις για την ασφαλεια της γατας καλυτερα μην παιρνεις.
6)η γατα δεν εχει προβλημα με αυτο ετσι κ αλλιως κοιμαται πολλες ωρες, αλλα θα πρεπει να ασχολεισαι αρκετα μαζι της την υπολοιπη μερα. το μπαλκονι μονο αν εισαι εσυ μπροστα και ειναι ειδικα περιφραγμενο για γατες, αλλιως ειναι πολυ επικινδυνο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

xarris21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xarris21
Ο xarris21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O xarris21 έγραψε στις 08:38, 30-05-14:

1) για το πρωτο μιλαω για ενα βακτηριο που ακουσα οτι φερουν καποιες γατες και αν ερθει σε επαφη με παπαγαλους τους προκαλει σοβαρη ασθενεια και σε πολλες περιπτωσεις θανατο
2)αν παρω τον πατο ενος κλουβιου παπαγαλου που ειναι ουσιαστικα σαν λεκανη και βαλω αμμο ειναι καλα? επισης ποση ποσοτητα αμμου χρειαζεται ?
6) ενταξει , απλα ο παπαγαλος ειναι στο δωματιο μου ,ο παπαγαλος ειναι σε υψος 1 μετρου , σε ενα σκαμπο αλλα μπορω να τον αναβεαζω και στο γραφειο μου που ειναι καομα ψηλωτερα, οσο ειναι μικρη θα φροντισω να εξοικειωθει μαζι του , και να μην εχω θεματα στο μελλον , αλλα δε θα κανει ζημιες ?
6) η γειτονισα εχει γατες που εχουν μαθει να κινουνται στην περιοχη μεσω δεντρων , μολις ειδα οτι εξω απο το μπαλκονακι υπαρχει ακριβς απο κατω μια περγκολα στην οποια εχει προσβαση σε δεντρα αν θελει να παει στο δασος να εξερευνησει και τα σχετικα , (το δασος ειναι ασφαλεστατο γυρω απο το σπιτι λογω των σκυλιων , δεν εχει φυδια αλεπουδες και τα σχετικα , αντε να πετυχουν κανενα ελαφι που δεν θα τα κανει και τιποτα)

Eddard Stark (Ned)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eddard Stark
Ο Ned αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O Eddard Stark έγραψε στις 11:49, 30-05-14:

Αν και είναι εμφανές ότι κάποιος τρολάρει εδώ πέρα, εγώ θα απαντήσω σοβαρά. Μην πάρεις γάτα. Εναλλακτικά, πάρε μία από τις γάτες τις γειτόνισσας, την οποία (γάτα, όχι τη γειτόνισσα) φυσικά θα έχεις και μέσα στο σπίτι και μέσα στο δάσος ελεύθερη να κάνει παρέα με τα ελάφια και τις αρκούδες.

Σε περίπτωση που ΟΛΑ τα παραπάνω τα λες σοβαρά (...), το ξανασυζητάμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eddard Stark : 30-05-14 στις 11:54.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Eddard Stark (Ned)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eddard Stark
Ο Ned αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O Eddard Stark έγραψε στις 23:57, 30-05-14:

Α, και να πεις στο φίλο σου να στειρώσει τις γατούλες του. Αν υπάρχουν όντως γατούλες. Ή φίλος.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 09:03, 31-05-14:

χάρη..τη γάτα τη θέλεις για το σπίτι ή για έξω?
σε καμία περίπτωση το κάτω μέρος του κλουβιού του παπαγάλου δεν είναι κατάλληλο για αμμολεκάνη
κ μία τελευταία ερώτηση...τα σκυλάκια σας είναι στειρωμένα κ εμβολιασμένα?

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 13:23, 31-05-14:

Ο ένας σκύλος θέλει να φάει τις γάτες που βλέπει. Τολμώ να πω ότι καλύτερα θα είναι να μην πάρεις γάτα.

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους