Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,855 εγγεγραμμένα μέλη και 716,635 μηνύματα σε 22,305 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 323 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Χόρτο γάτας

Fermthe

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Fermthe
. Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Fermthe έγραψε στις 00:29, 06-05-12:

Μην ανησυχειτε για το γλυψιμο του χορτου, το βασικο που κανουν οι γατες ειναι να το μασουλανε και να πινουν τους χυμους του. Αν και αρκετες φορες που η δικια μου εκανε εμετο (για να βγαλει τριχομπαλες ) παντα εβρισκα και χορτο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 23:52, 06-07-12:

Να αφήνω την γατούλα μου να τρώει λίγο δυόσμο και βασιλικό??? Είναι μακρύτριχη η μικρή μου και φοβάμαι μην μου στουμπώσει.. Άρχισα να της βάζω λίγο λάδι στην τροφή αλλά δεν ξέρω αν βοηθάει πολύ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,044 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:55, 06-07-12:

Αυτο που ξερω ειναι οτι δεν κανει να τρωνε φυλλα δαφνης.Για βασιλικο και δυοσμο δεν γνωριζω.Ομως μπορεις να παρεις σπορακια γατοχορτου,που πουλανε σε κτηνιατρεια ή πετ σοπς,και να της δινεις.
Επιβαλλεται παντως να τρωει και πρασιναδα,για να αποβαλλει τις τριχομπαλλες με φυσικο τροπο.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasopent (Βάσω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasopent
H Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 283 μηνύματα.

H vasopent έγραψε στις 06:30, 07-07-12:

Το γατόχορτο είναι το catnip?? Το catnip τα κάνει τα γατιά να ζαλίζονται βγάζουν αφρούς και διάφορα τέτοια. Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να έχουν στα Χανιά χόρτο για γάτες αλλά θα ρωτήσω.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:24, 07-07-12:

Δεν είναι το catnip αλλά η νεπέτα, δες εδώ.

Είτε το βρίσκεις έτοιμο σε ανθοπωλείο είτε αγοράζεις μία συσκευασία από τα pet shop, που περιλαμβάνει ένα πλαστικό δοχείο γεμάτο με σποράκια. Προσθέτεις νερό και σε 3-4 μέρες έχουν ανθίσει όλα!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,044 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:52, 07-07-12:

Σιγουρα εχουν στην Κρητη γατοχορτο.Εδω εχουν στην Ζακυνθο ολοι οι κτηνιατροι.Σε κτηνιατρειο πηγαινε και θα βρεις σιγουρα.Και αν δεν εχει,ειναι πανευκολο να σου παραγγειλει ο γιατρος.

Παράθεση

V@so

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη V@so
H V@so αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H V@so έγραψε στις 21:56, 06-11-13:

Η δικια μου γατούλα παντως αγνοεί επιδεικτικά το γατόχορτο που της αγόρασα αλλά τρελαίνεται για φακές. Είχα διαβάσει σε ένα blog ότι κάνει καλό για το πεπτικό της και της φύτεψα. Έχει πάρα πολύ πλάκα. Τις δαγκώνει, τις τρώει, ξεριζώνει τα βλασταράκια και παίζει με τις ώρες! Ελπίζω να μη την πειράξουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,090 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:25, 06-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από V@so
Η δικια μου γατούλα παντως αγνοεί επιδεικτικά το γατόχορτο που της αγόρασα αλλά τρελαίνεται για φακές. Είχα διαβάσει σε ένα blog ότι κάνει καλό για το πεπτικό της και της φύτεψα. Έχει πάρα πολύ πλάκα. Τις δαγκώνει, τις τρώει, ξεριζώνει τα βλασταράκια και παίζει με τις ώρες! Ελπίζω να μη την πειράξουν.
Δεν νομίζω να την πειράξουν, μην ανησυχείς. Σε πολλά γατιά δεν αρέσει το γατόχορτο και προτιμούν άλλα παρόμοια.
Εκτός βέβαια από εκείνα που είναι επικίνδυνα για τα γατιά (βλ.http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=22592) ό,τι άλλο φύτρο από σπόρους επιτρέπεται.
Για παράδειγμα ο γάτος της κτηνιάτρου μας, προτιμάει να μασουλάει χόρτο από σιτάρι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 23:32, 06-11-13:

και τα δικα μου χορταρακι απο σιταριθα δοκιμασω και φακες ομως,και μαλλον φακες με σιταρι,ετσι για coctail

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 18:51, 25-11-13:

και γω τις βλεπω τις γατες της γειτονιας να τρωνε απο το γρασιδι και απορησα και γω. λεω τοσο πεινανε..αφου τις ταιζω 2 φορες τη μερα. Ανησυχησα λιγο γιατι μια μερα ειδα μια απο αυτες να ξερναει το χορταρι

Παράθεση

V@so

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη V@so
H V@so αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H V@so έγραψε στις 02:31, 29-11-13:

Πάντως η δικιά μου πιο πολύ παίζει παρά τρώει τις φακες. Προσοχή αν φυτέψτε κι εσείς κρατήστε το γλαστρακι στο μπαλκόνι... θα με θυμηθείτε! Μόλις περνάει η Παρμεζάνα από κει δημιουργείται ένας πράσινος δακτύλιος γύρω από το γλαστράκι απο τα κομμένα φυτάκια. Και όσο για το γατόχορτο που πουλάνε τα pet shop είναι σπόροι από σιτάρι, κριθάρι και βρώμη ανακατεμένοι. Οπότε δεν υπάρχει λόγος να το αγοράσετε από κει. Πάρτε απλούς σπόρους από μαγαζάκι με φυτά και δε θα σας κοστίσει τίποτα.

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 21:30, 04-04-14:

με την παμαπού τον τελευταίο καιρό βγαίνουμε μία βόλτα με λουράκι σχεδόν κάθε μέρα( βόλτα τρόπος του λέγειν..η παμαμπού πάει δώθε -κείθε κ εγώ την ακολουθώ)
έχω παρατηρήσει ,πως αυτό που κυρίως απολαμβάνει να κάνει στη βόλτα της είναι να τρώει χορταράκια που υπάρχουν στη διπλανή αυλή.
πραγματικά μοιάζει να μην τα χορταίνει.ξέρω πως οι γάτες χρειάζονται τα χορταράκια για να μπορούν να κάνουν εμετό να φεύγουν οι τριχόμπαλες ή κάνω λάθος?
ήθελα να ρωτήσω..πόσο πρέπει να ανησυχήσω.πχ η παμαμπού θα κάνει εμετό μία-δύο φορές το μήνα.είναι φυσιολογικό?
να την αφήνω γενικά να τρώει όσο θέλει?
ευχαριστω για τις απαντήσεις σας..κ λόγω ημέρας να ευχηθώ όλα τα αδεσποτάκια να αποκτήσουν σύντομα ένα ζεστό σπιτάκι.

Παράθεση

tarantules (Βαγγέλης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tarantules
Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O tarantules έγραψε στις 13:01, 28-05-14:

Για πείτε μου τη γνώμη σας γιατί ο γάτος μου βρίσκει στην αυλή και τρώει φυλλαράκια μικρά από χόρτα.
Μάλιστα προχτές έκανε και εμετό.
Να σημειώσω οτι είναι πολύ κακομαθημένος (δυστυχώς από μένα) και την ξηρά τροφή την περιφρονεί.Κυρίως όταν μαγειρεύουμε στο σπίτι κάτι κρεάτινο που του "σπάει" τη μύτη.Μπορεί να μείνει νηστικό όλη μέρα για να περάσει το δικό του.
Βέβαια τις μέρες που δεν έχουμε κάτι κρεάτινο τρώει κανονικά την ξηρά τροφή.
Όσον αφορά τα χόρτα, ξέρω οτι μπορεί να είναι τοξικά εαν φάς αρκετή ποσότητα.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα τρώει...
Δεν βοσκάει βέβαια.Πολύ μικρή ποσότητα έχει φάει αλλά είναι κάτι που δεν το έχει ξανακάνει.
Λέτε να μου προκύψει vegeterian; Eίναι το κουκλί που βλέπετε στο προφίλ μου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,410 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 14:59, 28-05-14:

Φίλε μου είναι όντως κούκλος ο γατούλης σου και δε νομίζω ότι πρέπει να σε ανησυχεί που έχει μια μικρή ροπή προς τη χορτοφαγία ή τον βιγκανισμό καλύτερα . Όσο για τον εμετό μπορεί να μη συνδέεται απαραίτητα με τα χόρτα! Συμβαίνει αρκετά συχνά σε γατούλες που ζούνε κι εκτός σπιτιού να μασουλάνε πρασινάδες. Εγώ τουλάχιστον ξέρω ότι ανακουφίζει το στομάχι τους σε μικρές ποσότητες και γι ΄αυτό τους αρέσει! Και μόνον αν αρχίσει να τρώει πολύ πράσινο είναι ίσως ένδειξη για στομαχικές διαταραχές, οπότε εκεί θα χρειαστεί λίγο παραπάνω ψάξιμο, αλλά τώρα όπως το περιγράφεις μου φαίνεται πολύ φυσιολογικό. Σκέψου ότι ένας δικός μου γατούλης έχει από μικρός αδυναμία στις πρασινάδες (κυρίως μαρούλι και σπανάκι), σε σημείο που αν του δώσεις ψάρι και μαρούλι, θα προτιμήσει ..το δεύτερο!!! Και είναι υγιέστατος! Όσο για την τοξικότητα που λες, δε γνωρίζω αν υπάρχει όντως τέτοιος κίνδυνος, υπερβολικό μου φαίνεται..εκτός κι αν πρόκειται για χόρτα που έχουν ραντιστεί με κάποιο φάρμακο..οπότε εκεί είναι σίγουρα κίνδυνος - θάνατος .
Οπότε παρακολούθησέ τον να μην έχει μόνο συχνούς εμετούς...Κατά τ΄άλλα είναι Ο.κ.!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 16:14, 28-05-14:

Καλησπέρα και απο,μενα ο γατουλης σου κουκλος να τον χαιρεσαι Λοιπον..Τα χορτα συνηθως τα τρωνε ειτε για να κανουν εμετο για τριχομπαλες κτλπ ειτε για να παρουν καποιες βιταμινε Τωρα αν τα χορτα που τρωει δεν ειναι τα κλασσικα τυπου γρασιδι μπορες να παρακολουθησεις τι τρωει και να δωσεις ενα δειγμα στον κτηνιατρο αυτος θα σου πει αν ειναι απ τα απαγορευμενα(γιατι οπως υπαρχουν τροφες που ναι απαγορευμενες υπαρχουν και πρασιναδες που ειναι απαγορευμενες)και οπως λεει.και η φιλη πριν απο μενα ενα αλλο προβλημα ειναι μην τυχον ειναι ραντισμενα..Αν ειναι αυλη σου φροντισε να.μην τα ραντισετε αλλιως απλα αφηνε.τον γατουλη λιγοτερο εξω και οταν βγαινει πηγαινε απο κοντα δηλαδη περιορισε τις εξοδους θα ναι για το καλο του

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 18:49, 28-05-14:

Είναι απλό!ο γατούλης σου κάνει σαφέστατη στροφή στην χορτοφαγία!Join the club!
Αν τον δεις να αδιαφορεί και για τυχόν ιπτάμενα ζωύφια ε τότε είναι πια ένας vegan γάτος!

Μην ανησυχείς πάντως!όλες οι γατούλες βόσκουν κ λιγάκι.Όπως είπε η Ειρήνη το κάνουν κυρίως για να ξεφορτωθούν τις τριχόμπαλες που φωλιάζουν στις κοιλιές τους!
Τοξικά είναι ορισμένα φυτά -εγώ ας πούμε έχω αλόες στο μπαλκόνι και δεν αφήνω να πλησιάσουν!- Αυτό θέλει ψάξιμο!

Αν δείς ότι γίνεται υπερβολικό το μασούλημα πρασινάδας κάνε μια επίσκεψη στον γιατρό

Παράθεση

tarantules (Βαγγέλης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tarantules
Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O tarantules έγραψε στις 19:23, 28-05-14:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις όλους σας!
Ευτυχώς δεν ραντίζουμε ποτέ την αυλή μας με το οτιδήποτε χημικό.
Αλόη έχω κι εγώ σε 2-3 γλάστρες αλλά δεν πλησιάζει καν οπότε δεν ανησυχώ μην πάει και τις φάει.
Το μόνο σοβαρό πρόβλημα είναι οτι χρησιμοποιεί τα παρτέρια για να πηγαίνει να κοιμάται χαλώντας το βασιλικό της μάνας μου

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Waterlily
H 'Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 20:15, 28-05-14:

καλησπερα!! να ρωτησω κ εγω με τηνσειρα μου, εχουμε κλεισει πισω την αυλη για να λιαζονται οι πριγκιπισσες μας και εχω χαλικακι αλλα ξερετε αυτα τα ζιζανιακια , που βγαινουν, τα μασουλαει το ριρακι μου, μαλλον της αρεσει. δεν εχω ουτε ψεκασματα ουτε τιποτα , απλα σκεφτομαι, να την αφησω να τα τρωει ή ειναι προτιμοτερο να της παρω εκεινο το χορταρακι το ειδικο να ειμαι πιο σιγουρη?? (τους ειχα παρει παλια αλλα ειχε παρει κατι τουμπες κ το διελυσαν) επισης μιας κ μου ερχονται ολα μαζι θελω να κανω κατι για κουνουπια εξω γτ εχω μια λεμονια κ μαζευει πολλα ζωηφια, ποιος ειναι ο πιο ασφαλης τροπος να τα μειωσω τουλαχιστον χωρις να βλαψω τα ζουζουνια μου που κυλιουνται ολη μερα???

Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 12:44, 29-05-14:

Καλημέρα. Βρήκα αυτό το site και μπορεί να σε βοηθήσει: http://www.ftiaxno.gr/2008/01/blog-post_31.html

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Waterlily
H 'Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 17:41, 29-05-14:

ωωωω πολυ ωραιο!!! ευχαριστω!!

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 20:15, 29-05-14:

Παντως ασχετο τους πηρα το ειδικο χορτο που μοιαζει με σκληρό γρασιδι και δεν τους αρεσε καμια σχεση με απαλο γρασιδι ..Θα λεγα να φυτεψεις σπορους γρασιδιου θα χουν σε φυτωρια αραγε;

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,090 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 07:50, 30-05-14:

Πήγα σε φυτώριο και βρήκα αυτό
Το φύτεψα σε γλαστράκι (κανονικά με χώμα κι όχι μέσα στο νερό, όπως οι αντίστοιχες συσκευασίες που πουλάνε
τα pet shops) και η μικρή μου χαίρεται να μασουλάει..

Παράθεση

mairou (Μαίρη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mairou
H Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (7-8 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.

H mairou έγραψε στις 15:34, 30-05-14:

Γειά σας.Ήθελα να πω πως η κτηνίατρος του αδελφού μου, του είπε να μη τους δίνουμε γατόχορτο αλλά σιτάρι ανακατεμένο με φακές.
Δεν ξέρω αν είναι σωστό, εγώ φύτεψα , μασουλάνε οι γατούλες μου αλλά νομίζω όχι με τόση διάθεση όση είχαν με το γατόχορτο

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:55, 30-05-14:

Νομίζω το ίδιο κάνει. Ούτε κι η δική μου ενθουσιάστηκε τόσο με το σιτάρι, όσο με το γατόχορτο.

Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6! ..και ποσες ακομα που'χουν περασει εστω και για λιγο απ'τη ζωη μου... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 23:38, 10-06-14:

καλησπερα! ας το παρουμε το θεμα απ την αρχη, δε ξερω αν θυμαστε, η Σουα μου (17χρ πλεον) πριν 3 χρονια περιπου ειχε παθει μια "κριση" δυσκοιλιοτητας.. ευτυχως το ξεπερασε κ μεσα σε λιγο καιρο βρηκα τη φορμουλα να το κραταω σε ικανοποιητικο επιπεδο. με ψυλλιο, μουλιασμενη τροφη, με καθαρκτικα υγρα οποτε χρειαζεται, και συμπληρωματικα παστες κατα της τριχομπαλας (εχω παρει κι αρκετες για ποικιλια). θα ηθελα ομως να της δινω κι ενα εξτρα βοηθημα, γατοχορτο ή καποιο αναπληρωματικο του. γενικα την εχω πετυχει οτι τρωει αριστερα και δεξια σε κατι χωραφια που παει, αλλα τωρα που καλοκαιριαζει νομιζω οτι οι ποικιλιες ειναι περιορισμενες. τοτε οι γατομανες μου χαν προτεινει αντι για γατοχορτο να φυτεψω κριθαρι, σιταρι, βρωμη, φακες. υπαρχει και κατι αλλο που μου διαφευγει; καποιος μου'χε πει για παπυρο ή/και φαγοπυρο ή εγω θυμαμαι λαθος;

σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 00:26, 12-06-14:

Καλησπέρα! Κι εγώ γνωρίζω αυτό για το σιτάρι, τις φακές κλπ. Για πάπυρο δεν έχω ακούσει ποτέ μου.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 01:05, 12-06-14:

Νομίζω σιτάρι, βρώμη, φακές, γατόχορτο.. είναι αρκετές και δοκιμασμένες επιλογές. Αν ψάχνεις κι άλλα επιπλέον, προσωπικά δεν γνωρίζω να σου πω, το μόνο που ξέρω είναι οτι η γατούλα σου είναι τυχερή που έχει μια μαμά που, εκτός των άλλων, φροντίζει να της παρέχει όσο το δυνατό μεγαλύτερη ποικιλία χόρτων για μασούλημα

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 13:36, 16-07-14:

Ερώτηση: Τις φακές/στάρι κλπ τις φυτεύετε σε γλάστρα με χώμα κανονικά; Δεν τα ξεριζώνουν/γεμίζουν χώμα τον τόπο; Όλο σκέφτομαι κι εγώ να βάλω κι όλο δε βάζω...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:41, 16-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Ερώτηση: Τις φακές/στάρι κλπ τις φυτεύετε σε γλάστρα με χώμα κανονικά; Δεν τα ξεριζώνουν/γεμίζουν χώμα τον τόπο; Όλο σκέφτομαι κι εγώ να βάλω κι όλο δε βάζω...
Εγώ τις φυτεύω σε γλάστρα με χώμα. ΄Οσο για το αν τα ξεριζώνουν, εξαρτάται από το γατί. Η Ζουζού θυμάμαι τα έτρωγε με τέτοιο τρόπο που μπορούσαν να ξαναβλαστήσουν. Η Τασούλα όμως τα ξεριζώνει κανονικά...
Βέβαια δεν θα φυτέψεις ένα σπυράκι, θα ρίξεις μια χούφτα και όλο και κάποια θα την γλυτώσουν.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 13:44, 16-07-14:

Επιχείρηση κηπουρική λοιπόν! To be scheduled! Ευχαριστώ!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:21, 17-07-14:

Έβαζα τους σπόρους σε νερό, φύτρωναν κανονικά και γρήγορα.. Αλλά το ίδιο γρήγορα μαραίνονταν και κιτρίνιζαν κι έπρεπε να τους ανανεώνω.
Δεν χρησιμοποιώ όλο το πακέτο υπ'όψιν, αλλά το μισό που μας φτάνει..
Μετά, κι επειδή είχαμε μια κουβέντα με την κτηνίατρο που το ίδιο κάνει στα δικά της, είπα να βάλω στη γλάστρα χώμα και να τους φυτέψω.
Άργησαν λίγο να σκάσουν μύτη, αλλά διαρκούσαν αρκετά περισσότερο χρονικό διάστημα, κι είπα αυτό είναι, μια χαρά βολευτήκαμε..
Όμως φεύ.. Ξαφνικά το χώμα σάπισε και γεμίσαμε μικρά μυγάκια ενοχλητικά... Τόσο μικρά που νόμισα οτι επρόκειτο για ψύλλους στην αρχή και θορυβήθηκα.. Έτσι πέταξα το χώμα και επιστρέφω στο παλιό και δοκιμασμένο σύστημα μόνο νερό και σπόροι. Μόνο που απαραίτητο σ'αυτή την περίπτωση η γλάστρα ή το δοχείο που θα τοποθετηθούν,να είναι ρηχό (για ευνόητους λόγους)και με τρυπίτσες στη βάση για να φεύγει το περισσευούμενο νερό..

Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 13:45, 29-07-14:

Όντως όταν πια το χόρτο δεν είναι πολύ φρέσκο μαζεύει μυγάκια. Μέσα στο δοχείο με το νερό βάζεις βαμβάκι; Λέω να δοκιμάσω και αυτό τον τρόπο.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 18:03, 29-07-14:

'Οχι, όπως ακριβώς είναι, σπόροι και νερό τίποτ'άλλο. Απλά φροντίζω να είναι διαρκώς νοτισμένοι οι σπόροι.
Αυτόν τον καιρό χρησιμοποιώ το χόρτο της Trixie: Αδειάζω στο πλαστικό δισκάκι της συσκευασίας το μισό σακουλάκι τα σπόρια, βρέχω και το αφήνω σε φωτεινό και ζεστό μέρος εντός σπιτιού. Σε 3 μέρες περίπου είναι έτοιμο το "γκαζόν" προς..μασούλημα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:39, 29-07-14:

Εμένα πάντως δεν μου έχει πιάσει ποτέ μυγάκια ή άλλα έντομα. Και τα φυτεύω χρόνια τώρα σε γλάστρα με χώμα.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 20:18, 29-07-14:

Μπορει να εχει να κανει και με την τοποθεσία γιατι και μενα γλάστρες με αλλα φυτά στο μπαλκόνι τυχαινει να πιαΣουν μυγακια

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 20:49, 29-07-14:

Χθες παρήγγειλα από on line shop σπόρους νεπέτας.
Σε 2-5 μέρες θα είναι εδώ. Θα τους φυτέψω και θα σας πω αποτελέσματα!
Διάβασα πως φυτρώνουν πολύ γρήγορα και σα φυτό είναι ανθεκτικό.
Έχω δει video με γάτες που παθαίνουν "έρωτα" με το συγκεκριμένο αλλά κάπως υπερβολή μου φαίνεται.
Άμα αρχίσουν να κάνουν έτσι τα δικά μου, θα πέσει πολύ γέλιο!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:56, 29-07-14:

Να μας πεις από πού να πάρουμε κι εμείς

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 21:03, 29-07-14:

http://flowerstore.gr/catnip-seeds-n...aria-p-39.html
Από αυτό το παρήγγειλα.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:11, 29-07-14:

Σ'ευχαριστούμε Ειρηνάκι μας

Παράθεση

anthoulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη anthoulaki
H anthoulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6! ..και ποσες ακομα που'χουν περασει εστω και για λιγο απ'τη ζωη μου... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 153 μηνύματα.

H anthoulaki μιαου και γουφ! έγραψε στις 18:58, 30-07-14:

αχ τι μου κανατε!! θα παρω κι εγω απ αυτο το κατνιπ.. δε το χα ξανακουσει, αλλα μου φανηκε πως θα της αρεσει! κι επισης, σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες για το τι χορτο να της δινω...

Παράθεση

cluzo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cluzo
Ο cluzo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O cluzo έγραψε στις 11:33, 19-04-17:

Καλημέρα και Χρόνια πολλά!

Ειμαι νεο μελος καλως σας βρηκα ,θα ηθελα να ρωτησω τι ειναι καλυτερο να δωσω στον γάτο μου .Να αγορασω χορτο απο pet shop ή να βαλω φακες σε νερο και γιατι; Ευχαριστω!
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:03, 19-04-17:

Καλώς ήρθες!
Μιά φορά που φύτεψα φακές δεν τις έφαγαν.Μαζεύω χόρτο από τα χωράφια και το διατηρώ σε ποτήρι με νερό.Αυτό το τρώνε μετά βουλιμίας.
Παράθεση

cluzo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cluzo
Ο cluzo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O cluzo έγραψε στις 16:21, 19-04-17:

Πολυ καλη σκεψη θα το κανω και εγω σε ευχαριστω!
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 18:13, 19-04-17:

Παρακαλώ,χαρά μου!
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:24, 19-04-17:

Εγώ θα έλεγα να φυτέψεις κάτι μόνος σου, ειδικά για τον γατούλη σου. Τα χορτάρια που φυτρώνουν έξω μπορεί να μην κάνουν όλα και εξάλλου υπάρχουν πολλά φυτά που είναι δηλητηριώδη για τις γάτες, επίσης υπάρχει σ' αυτά κίνδυνος και για παράσιτα.
Μπορείς άνετα να πάρεις γατόχορτο από κάποιο pet shop, αλλά μπορείς να φυτέψεις και φακές ή σιτάρι. Τα δικά μου τις φακές τις λατρεύουν αν και έχω διαβάσει πως ο συνδυασμός και των δύο είναι το καλύτερο. Μόνο να θυμάσαι πως το σιτάρι φυτρώνει λίγο πιο αργά από τις φακές.
Ρίξε μια ματιά και σ' αυτό το θέμα αν τελικά αποφασίσεις να μαζέψεις χορταράκι έτοιμο απ' έξω.
Παράθεση

leoplusma

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη leoplusma
H leoplusma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (20+ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H leoplusma έγραψε στις 12:56, 06-07-17:

καλημέρα. οι δικές μου ζούν στην αυλή και υπάρχουν πολλά και διάφορα χόρτα, αλλά αυτό που προτιμούν είναι ο... πάπυρος. ιδιαίτερα η μία από τις γάτες μου δεν τον αφήνει να μεγαλώσει με τπτ, τον τσακίζει! το καλό με τον πάπυρο είναι ότι φυτεύεται πολύ εύκολα (κόβεις ένα και το βάζεις ανάποδα μέσα σε νερό) και μεγαλώνει γρήγορα και διαρκώς όλο το χρόνο.

leo
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 06-07-17 στις 21:25. Αιτία: split μερους μηνυματος σε αναλογο θεμα
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    nikial

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους