Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,853 εγγεγραμμένα μέλη και 716,591 μηνύματα σε 22,301 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 312 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες για τροφή, άμμο και άλλα

Djerry

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Djerry
Ο Djerry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Μια και μοναδική έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Djerry έγραψε στις 16:48, 11-03-15:

Βασικά ούτε εμείς ξέρουμε, αλλα ρωτήσαμε τα 'κατάλληλα' άτομα, (εκτροφέα, κτηνίατρο) και μας είπαν ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας έστω και αν η χρονική περίοδο που υφίσταται τις αλλαγές είναι μικρή.

Ξέρω γω, τι να πω μετά..θα δούμε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 276 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 03:28, 14-03-15:

Αρχική Δημοσίευση από Djerry
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις,

Και τα λινκς με τα αντίστοιχα άρθρα πολύ ενημερωτικά.

Δυο ερωτήσεις μένουν ακόμα με το θέμα άμμος.

Αν της την αλλάξω τώρα την catsan, (μιας που δεν είδα και καλες κριτικές για αυτή την μάρκα) θα μου κάνει μούτρα πιστεύετε;;

Η εκτροφέας την είχε συνηθίσει με αυτήν!

Όταν τελειώνει την ανάγκη της, ξύνει αριστερά και δεξια την αμμολεκανη της για 10 δευτρ. περίπου. Έχω ακούσει ότι είναι δείγμα δυσφορίας, ισχύει; Η λεκάνη της είναι ευρύχωρη, κλειστή αλλα της έχουμε αφαίρεση την πόρτα, η άμμος αυτή που την συνήθισε η εκτροφέας της μέχρι στιγμής, και δεν βλέπω κάτι που να την δυσανασχετεί, μιας που συνεχίζει να πηγαίνει. Δεν μας έχει κάνει κανένα ατύχημα μέχρι στιγμής. (να τα κάνει έξω δλδ)

Επίσης το ξύσιμο βλέπω το έχει και με το μπολ από το νερο της. Ίδιο με αυτό της τροφής (πήλινο της αγοράς) αλλα μονο του νερου το ξύνει λίγο πριν πιει!

Κάποια ιδέα για το τι μπορεί να σημαίνουν όλα αυτά;
Αν ξυνει για 10" την λεκανη μετα την χρηση της, τοτε μαλλον καθαριζει τα νυχια του. Αν δεις οτι τα ξυνει επιμονα για ωρα, πολλες φορες χωρις να εχει χρησιμοποιησει την λεκανη, τοτε κατι τον ενοχλει. Να φανταστεις οτι για ενα διαστημα που χρησιμοποιουσα οικολογικη αμμο και δεν του αρεζε, εξυνε τοσο εντονα την λεκανη που ειχε γεμισει γρατζουνιες στα πλαγια. Οι περισσοτερες γατες επισης προτιμουν λεπτοκοκκη αμμο γιατι ειναι πιο μαλακη στα πατουσακια τους, οποτε η αλλαγη που θα κανεις δε νομιζω να προκαλεσει προβληματα.

Το ξυσιμο κοντα στο μπολ με το νερο το κανει και το δικο μου γατι. Οταν πινει νερο ξαπλωνει; Αν κρινω απο την δικη μου περιπτωση που ξαπλωνει, μαλλον ετοιμαζει την περιοχη για να πιει νερο με την ανεση του. Μπορει ομως και να δυσανασχετει επειδη δεν βολευεται. Εχω δοκιμασει να αλλαξω μπολακια (διαφορετικες διαστασεις και υλικα) αλλα δεν ειδα καμια διαφορα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Djerry

Νεοφερμένος

Ο Djerry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Μια και μοναδική έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Djerry έγραψε στις 11:01, 14-03-15:

Όχι, το ξύσιμο είναι γύρω στα 10 δευτ. μετά από κάθε ανάγκη. Οποτε μάλλον για καθαρισμό πατούσας το βλέπω.

Με το νερο τώρα, δεν ξαπλώνει, απλώς ξύνει λίγο το μπολ στις ακρες, μιλάμε όχι πάνω από 5δευτ., και μετά πίνει.

Η στάσεις ποικίλουν ανάλογα την όρεξη του!

Παράθεση

Djerry

Νεοφερμένος

O Djerry έγραψε στις 01:26, 17-03-15:

Ναμαστε πάλι μετά από λίγο καιρο.

Πρώτη επίσημη αλλαγή άμμου, και το όλο θέμα με έχει αφήσει λίγο περπλεξ!

Από κατσαν περάσαμε σε ψιλό χαλικάκι (premiere αν την γνωρίζετε), οπου μετατρέπει την υγρασία σε σβόλους.

Μέχρι εδώ καλα, έλα όμως που έχω την εντύπωση ότι ο γάτος μας την βρίσκει με την αμμο!

Έχω την εντύπωση ότι πάει ΚΑΙ για να παίξει.

Εκεί που πήγαινε με την κατσαν τρεις φορές την μερα, σήμερα το βραδυ μου πήγε τρεις φορές σε 30 λεπτά.

Δεν νομίζω να έχει συχνουρία, μιας που μια στις τρεις δεν βρήκα τίποτα. Την πρώτη την ΄μεγάλη΄ ανάγκη του, την δεύτερη κάτι μικρά τσισακια, και την τριτη τίποτα!

Επίσης περνάει περισσότερο χρόνο στο ξύσιμο της λεκανης του από πριν (ίσως λόγο λεπτού χαλικιου) και έχω την εντύπωση όπως προανέφερα ότι ειδικά την τελευταία φορα, που ήταν παρεμπιπτόντως μετά από 10λπτ που είχε ήδη πάει πριν, ότι μπήκε απλώς για να ξύση, παίξει με την λεκανη του!! ...Εκτος αν έκανε κάνα μικρο πιπί και δεν το είδα.

Δεν μιλάω για τον θόρυβο που ξυπνάει όλο το σπίτι από το ξύσιμο, και δεν αναφέρω καν ότι το κουλουάρ έχει γεμίσει από ψιλή αμμο, και έχουμε γίνει παραλία.

Έχεις δοκιμάσει κανένας τις κάτσαν πάνες για λεκάνη;; "smartpack de catsan" Το είδα σε διαφήμιση και φαίνονται πολύ πρακτικές.

Και αν όντως κρατάνε γύρω στις 10 μέρες, και οικονομικές στο φινάλε. (5,80 Αμαζον pack X2)

Tι γνώμη έχετε για τις βιολογικές η νατουραλ όπως τις λένε, αυτές από κομμάτια ξύλου, η κάποιο είδος άχυρου που χρησιμοποιούν αντί για αμμο;;

Δεν ξέρω αλλα εγώ πάντως πήγαινα για καλύτερα, και μας βγήκε χειρότερα έχω την εντύπωση...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Djerry : 17-03-15 στις 01:33.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 276 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 06:13, 17-03-15:

Ειναι λιγο ανησυχητικο οτι δεν εχει κατουρησει πολυ. Πως ειναι σε γενικες γραμμες; Τρωει, πινει, παιζει κανονικα; Οι περισσοτερες γατες κατουρανε τουλαχιστον 2 φορες την ημερα. Ο μεγαλος μου κατουραει 3 και οι σβωλοι ειναι λιγο μεγαλυτεροι απο μεγαλα μανταρινια. Κανονικα θα επρεπε να ειχες βρει 1-2 μεγαλους σβωλους. Αν δεις οτι συνεχιζει και αυριο να βγαζει τοσα λιγα ουρα πηγαινε τον στον κτηνιατρο. Εκτος αν κανει αλλου την αναγκη του.

Οικολογικη εχω δοκιμασει για μεγαλο διαστημα. Αυτη με τα πελλετς δεν του αρεσε καθολου (προτιμαει ψιλοκοκκη αμμο) αλλα τις αλλες που ηταν ψιλοκοκκες τις χρησιμοποιουσε και δυσανασχετουσε. Ειχαμε παρα πολλα "ατυχηματα" με αυτες. Κατουρουσε πανω στα κρεβατια, σε σκεπασματα και οπου αλλου εβρισκε σε τακτα χρονικα διαστηματα. Απο τοτε που επιστρεψαμε στην αμμο μπεντονιτη δεν εχει κατουρησει εκτος λεκανης.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Djerry

Νεοφερμένος

O Djerry έγραψε στις 19:46, 17-03-15:

Μάλλον δεν εκφράστηκα σωστά.

Το βρήκα λίγα τσισακια που λέω πιο πάνω, είναι για το μισάωρο. Κατά τ'αλλα τρώει μικρά συχνά γεύματα, μια φορά την μερα στάνταρ κακάκια, και κάνα 2 πιπί.

Νερό πίνει και χωρίς να φάει. Απλώς δεν είναι φαγάς. Τα 100γρμ μέχρι στιγμής προτεινόμενο φαγητό την μερα, το βγάζει. Μένουν λίγες κροκέτες κάθε μερα που του τις ανανεώνω, και για αυτό λέω ότι δεν είναι και κανένας φαγάς.

Από διάθεση στάνταρ. Πυκνοί περίοδοι μικροσιεστας τα πρωινά, και από το απογευματάκι στην βόλτα, φαγητό και χάδια παιχνίδια. Με κορύφωση το βραδυ που είναι στα χάι του. (είναι η ώρα του)

Έτσι και αλλιώς θα πάει κτηνίατρο αύριο, για την στείρωση. Θα των ρωτήσω επ ευκαιρίας κάνα δυο πραγματάκια και αυτόν.

Για την βιολογική τώρα το ίδιο φοβάμαι και εγώ. Οτι θα έχουμε ατυχήματα.

Άσε που όσο σκέφτομαι αυτό το 'άχυρο' μούσκεμα από το πιπί, μου έρχεται αναγούλα ήδη. Εδώ με την βροχή και μυρίζει άσχημα αν βραχεί, φαντάσου με τις 'ανάγκες' του γάτου.

Για να δούμε τι θα δούμε από αύριο με το καλό.

Θενξ για την απάντηση πάντως.

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 03:07, 18-03-15:

Α, τοτε καταλαβα λαθος! Ευτυχως δηλαδη που καταλαβα λαθος και δεν εχει τιποτα το γατι! Παραδοξως κρατανε πολυ καλα τις οσμες οι οικολογικες και δεν βρωμανε, αλλα πολλες γατες δεν τις προτιμουν. Εμενα με ειχαν βολεψει γιατι ηταν πολυ ελαφρυ το σακι και μου διαρκουσε για μηνες, αλλα τι να την κανω οταν μου λερωνε σκεπασματα;

Παράθεση

Djerry

Νεοφερμένος

O Djerry έγραψε στις 20:36, 17-05-15:

Καλησπέρα παιδιά,

Πάλι εδώ με ένα μικροπροβληματάκι που προέκυψε τελευταία.

Εδώ και κάτι μέρες, κάνει το πιπί του στο μπολ με το νερο! Όχι συνέχεια, και όχι όλο. Ανάλογα τα κέφια θα έλεγα. Μια φορα κάθε δυο μέρες, η και 2 φορές σε μια μερα αν του την κάτσει!

Η θα είναι μεγάλη ποσότητα, η θα είναι 2,3 σταγόνες σαν να θέλει να μας πει κάτι!

Η άμμος του είναι πάντα καθαρή όταν έχουμε τα ατυχήματα, (το τσεκάρω επίτηδες αμέσως), και άλλες συνήθειες δεν έχουμε αλλάξει.

Πέρα βεβαια από την τροφή, που πλέον την κάνουμε μιση μιση με την ειδική για ευνουχισμένα γατιά.

Στην αρχή μάλλον του κακοφάνηκε λίγο, γιατί την ξεχώριζε, έτρωγε δλδ αυτή που του άρεσε (αυτή που του δίναμε πάντα), και άφηνε την ειδική.

Ίσως γιατί πραγματικά δεν του αρέσει σαν τροφή, η ίσως και επειδή είναι πιο μικρή σαν μέγεθος, και του αρέσει όπως έχω καταλάβει να μασουλάει μεγαλούτσικες κροκέτες.
(του δίνουμε σπέσιαλ για την ηλικία του και το μεγεθ. του, την ιδια βασικά που δίνουμε για τα Main coon)

Λέτε να είναι η τροφή, η κάτι άλλο;;

Άλλες ζημιές δεν μας κάνει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Antoine-P.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Antoine-P.
Ο Antoine-P. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O Antoine-P. έγραψε στις 16:19, 06-06-15:

Πριν από κάμποσο καιρό βρήκαμε στο κήπο της πολυκατοικίας μας, την αξιολάτρευτη φίλη μου σήμερα και την φέρναμε επάνω πολύ συχνά, σχεδόν όλη μέρα και κάποιες φορές κοιμόνταν εδω! Την Τιγρούλα! Μετά από καιρό ανακαλύψαμε πως η Τιγρούλα είχε μείνει έγκυος. Έτσι, εδώ και 2 ημέρες τώρα, την αφήσαμε στο μπαλκόνι και με την συμπαράστασή μου γέννησε 4 υγιή αξιολάτρευτα γατάκια σε 2-3 περίπου ώρες. Τώρα με σκοπό να μην τα πνίξουν οι πολλοί Γάτοι που τριγυρνάνε κάτω, από ένστικτο, τα έχουμε με κούτα, πανιά, άμμο και την μητέρα τους στο μπαλκόνι με νερό και μπόλικες τροφές κοτόπουλου που της αρέσουν. Προφανώς αυτά είναι ακόμη νεογέννητα και ούτε περπατάνε ούτε έχουν ανοιχτά μάτια. Τους έδωσα ακόμη και ονόματα. Εννοείται πως τους αλλάξαμε την λερωμένη από την γέννα κούτα και τώρα η Τιγρούλα φαίνεται πρόθυμη και υπεύθυνη να τα μεγαλώσει. Θηλάζουν και κοιμούνται πάνω της, και αυτή τα πλένει. Ο πατέρας μου δουλεύει σε καράβι και σύντομα θα σταματήσει να δουλεύει στην μηχανή υπό τέτοιες άθλιες συνθήκες σε μεγάλη ηλικία. Το πρόβλημα είναι πως δεν θέλει τα ζώα μέσα στο σπίτι. Φυσικά, δεν έχει τίποτα εναντίον τους αφού ακόμη και το φαγητό που δεν τρώει ο ίδιος εκεί το δίνει όταν τον επισκεπτόμαστε για εμάς και τις γάτες μας. Αυτό όμως σημαίνει πως δεν μπορούμε να τα κρατήσουμε για πάντα επάνω. Για αυτό θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα και αυτοί που ξέρουν κάτι απαντάνε :
1 ) Σε τι ηλικία πρέπει να κατεβάσουμε τα γατάκια ώστε να μην τα πνίξουν οι γάτοι;
2 ) Είναι πιθανόν όταν τα γατάκια ανοίξουν τα ματάκια τους να παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα όπως τσίμπλες ενώ τώρα φαίνονται υγιή;
3 ) Είναι λογικό το τελευταίο από τα τέσσερα γατάκια να κλαίει εύκολα και περισσότερο χωρίς να έχει μεγάλη χρονική διαφορά από τα υπόλοιπα για λόγους πρακτικούς όπως το να βρει θηλή για γάλα ή το να φοβάται πολύ εύκολα χωρίς την Τιγρούλα;
4 ) Ποια άμμο θα συνιστούσατε ως την πιο φυσική, επειδή η Τιγρούλα θέλει για κάποιο λόγο να πηγαίνει σε μαλακό χώμα σε έναν διπλανό κήπο για την ανάγκη της, και αυτή από τον Βασιλόπουλο δεν την βολεύει;
5 ) Υπάρχει περίπτωση να πουλάνε πουθενά γατόχορτο και αν ναι που;
6 ) Πόσο περίπου μπορεί να κάνει η στείρωση για την Τιγρούλα και είναι μόνιμη ή προσωρινή;
7 ) Σε πόσο περίπου καιρό θα ανοίξουν μάτια και θα περπατάνε;
8 ) Είναι ασφαλές γι'αυτήν και τα μωρά της να τρώει συνηθισμένη τροφή από κονσέρβα ή ξηρά;
Ευχαριστώ για την βοήθεια και την προσοχή σας! Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφίες με τα αξιαγάπητα πλασματάκια και την μαμά τους!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antoine-P. : 06-06-15 στις 16:47.
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 18:56, 06-06-15:

Καλησπέρα Αντουάν!
1. Εγώ λέω να προσπαθήσετε όταν περάσει το δίμηνο (τότε φεύγουν ας πούμε από την αγκαλιά της μαμάς τους) να τα δώσετε για υιοθεσία. Βάλε αγγελίες παντού!
2. Εφόσον ζούν έξω και είναι μωρά και ανεμβολίαστα (εμβόλια μετά το δίμηνο) μπορούν να κολλήσουν πολλά που θα μεταφέρει η μαμά τους. Νομίζω δεν μπορείς να κάνεις παρά να τα παρακολουθείς.
3. Ε είναι λογικό.
4. Ο δικός μου ζεί μέσα και έχει δοκιμάσει πολλές άμμους, όμως άμα βρει καμιά γλάστρα χωρίς επιτήρηση και πάλι την προτιμάει. Οπότε...
5. Σε πετ σοπ!
6. Η στείρωση είναι μόνιμη και οι τιμές διαφέρουν. Να πάρεις τηλέφωνο σε κτηνιάτρους αρκετούς και να μάθεις. Ενδεικτικά εμείς δώσαμε 100 ευρώ.
8. Τα μωρά της θα φάνε πιο μετά . Η τιγρούλα μπορεί να τρώει ξηρά και υγρή τροφή. Η "συνηθισμένη" ξηρή τροφή είναι καλύτερη από την υγρή, με την έννοια ότι μόνο υγρή δεν της παρέχει όλα αυτά που χρειάζεται. Είναι πολύ καλύτερη από ποντίκια και ακρίδες....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Antoine-P.

Νεοφερμένος

O Antoine-P. έγραψε στις 19:09, 06-06-15:

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες!! Θα το σκεφτώ αλλά θα προτιμούσα να είναι όλα μαζί κάτω. Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα! Θα αγοράσω στην Τιγρούλα γατόχορτο γιατί φοβόμουν ότι τις προάλλες έψαχνε και δεν έβρισκε επειδή παρόλο που έχουμε κάτω ο κηπουρός τα φαρμμακώνει και μπορεί να πάθει κάτι! Νομίζω πως η παλιά άμμος που μας είχε δώσει μία φίλη και την βόλευε. Έχουμε έναν πολύ καλό κτηνίατρο ο οποίος μας έχει βοηθήσει πολύ, και χαίρομαι μου δεν χρειάζεται να τρώει κάτι ιδιαίτερο! Ευχαριστώ, pepper!

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

H pepper έγραψε στις 19:26, 06-06-15:

Όταν λες να τρώει κάτι ιδιαίτερο τι εννοείς? Επίσης όταν λές γατόχορτο εννοείς τα χόρτα που μασουλάνε τα γατιά? Αν είναι αυτό τότε μπορεί να φυτέψεις γκαζόν ή κάποια άλλα φυτά ασφαλή για γατιά. Διάλεξε από την λίστα https://www.aspca.org/pet-care/anima...value%5B%5D=02 . Εγώ λέω για το γατόχορτο catnip που φέρνει ευφορία στα γατιά.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:39, 06-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Antoine-P.
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες!! Θα το σκεφτώ αλλά θα προτιμούσα να είναι όλα μαζί κάτω. Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα! Θα αγοράσω στην Τιγρούλα γατόχορτο γιατί φοβόμουν ότι τις προάλλες έψαχνε και δεν έβρισκε επειδή παρόλο που έχουμε κάτω ο κηπουρός τα φαρμμακώνει και μπορεί να πάθει κάτι! Νομίζω πως η παλιά άμμος που μας είχε δώσει μία φίλη και την βόλευε. Έχουμε έναν πολύ καλό κτηνίατρο ο οποίος μας έχει βοηθήσει πολύ, και χαίρομαι μου δεν χρειάζεται να τρώει κάτι ιδιαίτερο! Ευχαριστώ, pepper!
Κανονικά στην φάση που είναι τώρα, θα έπρεπε να τρώει κάποια τροφούλα πιο δυναμωτική από πριν γιατί θηλάζει και το χρειάζεται. Μια λύση είναι η τροφή για γατάκια που είναι στην ανάπτυξη, αν και υπάρχουν και ειδικές τροφούλες για γατούλες που θηλάζουν.
Για τα υπόλοιπα σου απάντησε η pepper.

Παράθεση

Antoine-P.

Νεοφερμένος

O Antoine-P. έγραψε στις 19:58, 06-06-15:

θα ψάξω για καμιά ειδική τροφή για αυτή τη φάση. Ευχαριστώ! Με το "Γατόχορτο" εννοώ το χόρτο που μασουλάνε οι γάτες όταν έχουν στομαχόπονο για να νιώσουν καλύτερα. Το έχουν από ένστικτο.

Επίσης μετά από πόσους περίπου μήνες δεν κινδυνεύουν τα γατάκια από πνιγμό? Και ισχύει ότι πνίγουν εκτός από τα αγοράκια και τα κοριτσάκια?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 06-06-15 στις 20:08.
Παράθεση

newmommy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη newmommy
H newmommy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H newmommy έγραψε στις 18:43, 07-06-15:

Καλησπέρα κι από μένα, τώρα διάβασα τα μηνύματα, νόμιζα ότι το χόρτο ήταν για να διώχνει τα σκουλήκια, αλλά δεν ισχύει. Μπορείτε να βρείτε χόρτο από εδώ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη newmommy : 07-06-15 στις 18:57. Αιτία: Λανθασμένη πληροφορία
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,036 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:49, 07-06-15:

Το αντιθετο συμβαινει.Συνηθως απο τα χορτα παθαινιυν σκουλικακια.
Οι γατες το χορτο το τρωνε κυριως για να αποβαλλουν τις τριχομπαλλες που εχουν,δηλαδη τις τριχες που καταπινουν οταν καθαριζονται και σιγουρα οχι για τα σκουλικια.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

newmommy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη newmommy
H newmommy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H newmommy έγραψε στις 18:54, 07-06-15:

Α, συγγνώμη, τότε κατάλαβα λάθος! Θα κάνω επεξεργασία στο μήνυμα για να μην υπάρχει λάθος πληροφόρηση όσον αφορά το χόρτο, θα κρατήσω μόνο το σύνδεσμο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη newmommy : 07-06-15 στις 18:57.
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

H Nelliel έγραψε στις 08:47, 08-06-15:

Το χορτο τους παρεχει επισης πολυτιμες βιταμινες και ιχνοστοιχεια γι' αυτο και καλο ειναι να υπαρχει παντα διαθεσιμο.

Παράθεση

Antoine-P.

Νεοφερμένος

O Antoine-P. έγραψε στις 13:35, 05-08-15:

Μπορεί να θυμάστε πως είχα κάνει ήδη κάποιες ερωτήσεις πριν 1-2 μήνες σχετικά με μια γάτα ονόματι Τιγρούλα που γέννησε 4 γατάκια. Τελικά το πρόβλημα που είχαν στα μάτια τους το αντιμετωπίσαμε και τώρα είναι μια χαρά. Έχουν μεγαλώσει. 2 μηνών είναι. Έχουν αρχίσει να απογαλακτίζονται. Αφού πέρασε ο μήνας και ήταν πλέον ασφαλή από τους γάτους τα πήγαμε σε μια μονοκατοικία παραδίπλα απο εμάς. Πίσω έχουν έναν μικρό κήπο και τα αφήσαμε εκεί. Οι γείτονες αυτοί αγαπάνε πολύ τις γάτες και μας έχουν ξαναεξυπηρετήσει μ'ένα γατάκι που του κάναμε εγχείριση στο πόδι. Το είχανε στο μες'το σπίτι τους για κάποιες μέρες. Βάλαμε πλέγμα στην πόρτα τους για να μην βγαίνουν τα μικρά στον δρόμο από τα κενά της αυλόπορτας. Έπειτα τα γατάκια άρχισαν να έρχονται από το πεζοδρόμιο μαζί με την μαμά τους στην πόρτα της πολυκατοικίας μας. Στην πιλοτή. Τώρα όσο τα αφήνω σε εκείνο το σπίτι ξαναέρχονται. Άρα σήμερα τους μετέφερα τα πράγματα τους (1 καλάθι και 1 μπολ με νερό και ξηρά τροφή) εδώ. Τα πηγαίνουν μια χαρα μόνο που με προβλημάτιζε το θέμα με τα αυτοκίνητα. Εντάξει μέχρι στιγμης. Παρ'όλα αυτά σήμερα οι υποψίες μου επαληθεύτηκαν. Δυστυχως. Και τα 4 γατάκια μπαίνουν μέσα στην μηχανή του αυτοκινήτου μιας ενοίκου της πολυκατοικίας. Εκείνη πριν μάθω ότι μπαίνουν μέσα μου είπε πως θα προσέχει όταν βάζει μπρος. Έχει 2 κοριτσάκια που τα λατρεύουν. Τώρα όμως πρέπει να της προτείνω μια λύση για να μην γίνουν τα μικρά μου πολτός! Επίσης θα ήθελα να πάω και την τιγρούλα για στείρωση όπου να'ναι. Θα ήθελα να ρωτήσω μόνο κάποια πράγματα πρώτα:
1. Ξέρω πως γίνεται να στειρώσω γάτα ήδη έγκυο αλλά μήπως είναι όπως η έκτρωση στους ανθρώπους? Μήπως δηλαδή τα σκοτώνουμε πριν καν γεννηθούν? Γιατί θα ήθελα να το αποφύγω αυτο και φοβάμαι μήπως έχει ξαναμήνει η τιγρούλα έγκυος.

2. Υπάρχει κάποιος τρόπος να σταματήσω την κακή συνήθεια των 4 γούνινων αγγέλων απ'το να μπαίνουν μέσα στη μηχανή? Μήπως να καλύψουμε με κάτι το άνοιγμα? Η θα πρέπει να κοιτάει με κάποιο τρόπο προσεκτικά η κυρία για να σιγουρευτεί πως δεν είναι εκεί? Και αν είναι πως μπορεί να κοιτάει?

Σας ευχαριστώ!!

Παράθεση

maraki1987

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maraki1987
H maraki1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H maraki1987 έγραψε στις 21:01, 16-11-15:

Γεια σας, ειμαι νεο μελος στη παρεα και θελω με τη σειρα μου λιιιιιγη βοηθεια!
Εχω εναν γατουλη περιπου 2,5 χρονων. Μεχρι τωρα μεναμε επαρχια και ηταν η προσωποποιηση της ελευθεριας. Ηταν ολη μερα ελευθερος να πηγαινει οπου θελει και ερχοταν μια-δυο φορες την ημερα για να φαει, να απαιτησει τα χαδια του και να κοιμηθει!
Πριν 2 μερες μετακομησαμε Αθηνα (ειναι ακομα σοκαρισμενος, γιατι ηταν το πρωτο του ταξιδι, ταξιδευαμε περιπου 6 ωρες και το σημαντικοτερο ειναι κλεισμενος σε διαμερισμα) και τωρα αρχιζουν τα ζορια! Ξεχασα να αναφερω οτι εκανα την χαζομαρα οσο ημασταν στο χωριο και δεν τον εμβολιασα ουτε τον στηρωσα.
Λοιπον τωρα θελω να μαθω ποσο περιπου θα μου στοιχισει ολη αυτη η διαδικασια (εμβολιασμο, στηρωση καθως και τσιπακι) και δευτερον θελω συμβουλες για να ξεπερασει το σοκ το αστερι μου! Ολη μερα κρυβεται, τρωει και κοιμαται!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,079 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:39, 16-11-15:

Maraki σε καλοσωρίζουμε στη γατο-παρέα μας

Τόσες αλλαγές (ταξίδι, μετακόμιση, νέος χώρος κατοικίας και μάλιστα διαμέρισμα), λογικό κι αναμενόμενο ο γατούλης σου να έχει στρεσσαριστεί και σίγουρα θα χρειαστεί κάποιο χρόνο για να προσαρμοστεί στο νέο του περιβάλλον και στις νέες συνθήκες ζωής του που η ελευθερία του θα είναι περιορισμένη σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν.
Δες ένα θέμα μας με τις λύσεις που προτείνονται στο γατιά και διαμέρισμα καθώς και ένα άλλο σχετικό την προσαρμογή της γάτας στο νέο της σπίτι

Επίσης θα σε συμβούλευα να περιμένεις λίγες ημέρες, να ηρεμίσει λίγο το γατο-μωρό και μετά να βρεις έναν καλό κτηνίατρο της επιλογής σου
(έχουμε κι εδώ μια λίστα), προκειμένου να φροντίσεις για ό,τι είναι απαραίτητο για την καλή του υγεία.
Να υπολογίζεις για τη στείρωση περίπου 60-80 ευρώ (στα αρσενικά είναι οικονομικότερη, λόγω απλούστερης διαδικασίας), το τσιπάκι γύρω στα 50 ευρώ και τα εμβόλια στα 30 ευρώ περίπου.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και ο γατούλης να εξοικειωθεί το συντομότερο με το νέο του σπίτι και με την νέα σου ζωή. Λίγη υπομονή μόνο

Παράθεση

Agiyi

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Agiyi
Ο Agiyi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O Agiyi έγραψε στις 03:21, 23-03-16:

Καλησπέρα!!!
Δεν ξέρω αμα γράφω στο σωστό θέμα, αλλά έχω μια γρήγορη ερώτηση!
(μπορεί να είναι λίγο χαζή η ερώτηση, αλλά αν δεν την ρωτήσω δεν θα μάθω ποτε xD) Η ξηρά τροφή λήγει μετά απο καιρό;
Είχα πάρει μια τροφή για το χαζό μου, αλλά είναι πάρα πολύ επιλεκτική και είχε αρνηθεί παρα πολύ να την φάει οπότε μετά απο λίγο της πήρα άλλη. Δυστιχώς την τροφή που δεν την έτρωγε την ξέχασα στο σακουλάκι της και ουσιαστικά την είχα στο σπίτι μου χωρίς να την χρησιμοποιώ.. Τώρα την βρήκα και σκέφτηκα να την παω σε κανένα αδεσποτάκι να φάνε και αυτά, αλλα με προβληματίζει μήπως έχει χαλάσει πλέων... (την έχω σίγουρα 9 μηνες σπίτι μου...) Να την δώσω στα αδέσποτα λοιπόν ή να την πετάξω και να πάω να πάρω μια καινούρια σακούλα και να τους δώσω την καινούρια; x)

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,079 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 08:25, 23-03-16:

Καλή σου μέρα

Και βέβαια η ξηρή τροφή λήγει όταν περάσουν αρκετοί μήνες. Αυτός είναι κι ο λόγος που αναγράφεται η ημερομηνία λήξης στις συσκευασίες τους. Ας ρίξεις μια ματιά και σ'αυτήν που είχες αγοράσει, κι αν την έχεις ξανακλείσει καλά και δεν έχουν περάσει πάνω από 5 μήνες από την ημερομηνία λήξης (κι όχι από αυτήν που την αγόρασες), κρίμα να πάει χαμένη- μπορείς να την προσφέρεις στα αδεσποτάκια που με χαρά θα τη δεχτούν

Παράθεση

ChazyChaz95

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ChazyChaz95
H ChazyChaz95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ChazyChaz95 έγραψε στις 17:00, 23-03-16:

Παιδια να ρωτήσω κάτι, μια τροφή για λαμπερό τρύχωμα ή κάποιο συμπλήρωμα διατροφής που να βοηθάει;

Παράθεση

Agiyi

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Agiyi
Ο Agiyi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O Agiyi έγραψε στις 19:32, 23-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Καλή σου μέρα

Και βέβαια η ξηρή τροφή λήγει όταν περάσουν αρκετοί μήνες. Αυτός είναι κι ο λόγος που αναγράφεται η ημερομηνία λήξης στις συσκευασίες τους. Ας ρίξεις μια ματιά και σ'αυτήν που είχες αγοράσει, κι αν την έχεις ξανακλείσει καλά και δεν έχουν περάσει πάνω από 5 μήνες από την ημερομηνία λήξης (κι όχι από αυτήν που την αγόρασες), κρίμα να πάει χαμένη- μπορείς να την προσφέρεις στα αδεσποτάκια που με χαρά θα τη δεχτούν
Την είχα πάρει χείμα, οπότε δεν ξέρω την ημερομηνία λήξης... Αλλά έχουν περάσει σίγουρα πάνω απο 5 μηνες, και δεν ξέρω το κατα πόσο καλά ήταν κλησμένη η σακούλα που την είχα... Δεν θα το διακυνδινέψω, θα με πιάσει παράνοια οτι τους έκανα κακό, θα την πετάξω και θα πάρω μια καινούρια σακούλα να έχω να τους δίνω

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:49, 23-03-16:

Αρχική Δημοσίευση από ChazyChaz95
Παιδια να ρωτήσω κάτι, μια τροφή για λαμπερό τρύχωμα ή κάποιο συμπλήρωμα διατροφής που να βοηθάει;
Λάδι σολωμού που προσθέτεις λίγες σταγόνες στην τροφή, ή τροφές που περιέχουν λάδι σολωμού.

Αρχική Δημοσίευση από Agiyi
Την είχα πάρει χείμα, οπότε δεν ξέρω την ημερομηνία λήξης... Αλλά έχουν περάσει σίγουρα πάνω απο 5 μηνες, και δεν ξέρω το κατα πόσο καλά ήταν κλησμένη η σακούλα που την είχα... Δεν θα το διακυνδινέψω, θα με πιάσει παράνοια οτι τους έκανα κακό, θα την πετάξω και θα πάρω μια καινούρια σακούλα να έχω να τους δίνω
Η ξηρή τροφή αντέχει για αρκετά μεγάλη διάρκεια, οπότε αν στην όψη και στην οσμή φαίνεται εντάξει, δεν βλέπω το λόγο να μην τη διαθέσεις στα αδέσποτα. Εσύ βέβαια θα κρίνεις καλύτερα.

Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη hionath1980
H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 09:34, 04-06-17:

Καλημέρα σας!

Εχω 3 γατουλες....εκ των οποίων η μια ειναι Main coon. Λογω οικονομικών προβλημάτων δεν μπορούσα πλεον να τους δινω την τροφη που τους εδινα (royal canin main coon ) και ετσι κατέληξα σε μια 2ης διαλογής αλλα απο οτι μου είπαν καλη. ( farmina matisse sterilised )
Εχει ενα χρονο και κατι που εγινε η αλλαγη και ολα πήγαιναν καλα. Μεχρι που λιγο καιρό πριν, κανα 2-3 μήνες ισως, δεν ειμαι σίγουρη, η coon μου αρχισε και ειχε θεμα με τα κακα της. Κολλούσαν και κολλάνε στον πρωκτο της και έπρεπε να την καθαρίζω συνέχεια. Υπεθεσα οτι δεν ειναι κατι τρομερό. Τελευταία ομως κα αφου την κουρεψαμε..παρατηρώ οτι βγάζει καποιου ειδους υγρό και οτι είναι αρκετά ερεθισμένος.

Θα παμε στον γιατρο την Τριτη...αλλα ηθελα να ρωτήσω. Αν οντως φταίει η τροφη της, και σαν γατα δεν ανεχεται τις τροφες του ειδους της, αλλα πιο στεγνες...χωρις σιταρια, κριθαρια κτλ κτλ....εχετε κάποια τροφη που να μην με γδέρνει κιολας οικονομικα ;;
Ενημερωτικα ΜΟΝΟ η coon εχει πρόβλημα. Οι αλλες δυο ειναι οκ
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

H pepper έγραψε στις 19:20, 04-06-17:

Δεν υπάρχει περίπτωση ο πισινός να είναι ερεθισμένος επειδή τον καθαρίζετε εσείς? Το υγρό αυτό που λες κάποτε το είχα παρατηρήσει κι εγώ και μάλιστα τύχαινε να στάζει και κάτω , ο γιατρός μου είχε πει ότι ήταν το φυσικό λιπαντικό του πρωκτού. Από τότε δεν το έχω ξαναπαρατηρήσει.
Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

H Μαγδαληνή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 259 μηνύματα.

H hionath1980 έγραψε στις 19:53, 04-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από pepper
Δεν υπάρχει περίπτωση ο πισινός να είναι ερεθισμένος επειδή τον καθαρίζετε εσείς? Το υγρό αυτό που λες κάποτε το είχα παρατηρήσει κι εγώ και μάλιστα τύχαινε να στάζει και κάτω , ο γιατρός μου είχε πει ότι ήταν το φυσικό λιπαντικό του πρωκτού. Από τότε δεν το έχω ξαναπαρατηρήσει.
Δεν την καθαρίζω καθε 10 λεπτο .. ...αλλα οταν παει πλεον τουαλετα συνηθως εχει ενα μικρο υπόλειμμα απο κακακια και δεν γίνεται να μην το παρω. Φαινεται ερεθισμενο το σημειο παντως. Σιγουρα δεν κανω κατι βιαια. Με λιγο βαμβακι και νερακι μονο ισα ισα να καθαρισω. Παντως αφηνει σταμπες. Τι να πω.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hionath1980 : 04-06-17 στις 19:59.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,036 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:52, 04-06-17:

Συνηθως αφηνουν σταμπες οταν ειναι διαρροια η μαλακα.Ειναι πιο μαλακα;Αν ναι..τοτε ισως την πειραζει η τροφη.Αν οχι....μπορει να ειναι και οι πρωκτικοι αδενες που βουλωνουν.Αλλα σαφως πρεπει να την δει κτηνιατρος.
Παράθεση

hionath1980 (Μαγδαληνή)

Δραστήριο Μέλος

H hionath1980 έγραψε στις 11:28, 05-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Συνηθως αφηνουν σταμπες οταν ειναι διαρροια η μαλακα.Ειναι πιο μαλακα;Αν ναι..τοτε ισως την πειραζει η τροφη.Αν οχι....μπορει να ειναι και οι πρωκτικοι αδενες που βουλωνουν.Αλλα σαφως πρεπει να την δει κτηνιατρος.

Διαρροια δεν κανει...αλλα λιγο πιο μαλακά πρεπει να ειναι απο την μερα που αλλαξαμε τροφη. Αυριο πρωι θα παμε και στον γιατρο..και βλεπουμε λοιπον ! Ευχαριστω παντως
Παράθεση

anna.kromba

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anna.kromba
H anna.kromba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H anna.kromba έγραψε στις 23:30, 09-02-18:

Γεια σε όλους/όλες!
Χρειάζομαι τις συμβουλές σας όσον αφορά τη διαμονή μιας γάτας σε διαμέρισμα. Που είναι σκόπιμο να τοποθετηθεί η λεκάνη της γάτας και πού το κρεβατάκι της; Το σπίτι μου είναι πολύ μικρό δυστυχώς... Υπάρχει ένας "ελεύθερος" χώρος που πιθανόν θα μπορούσα να βάλω την λεκάνη αλλά ανησυχώ ότι δεν είναι και πολύ καλή ιδέα γιατί είναι δίπλα στην κουζίνα! Πότε δεν έχω ξαναφιλοξενησει γάτα και δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις ή εμπειρίες! Ευχαριστώ πολύ!
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 00:11, 10-02-18:

Η αμμολεκάνη συνήθως μπαίνει σε χώρο μη ευρέως ορατό.Εμείς την έχουμε στην τουαλέτα και την πόρτα την αφήνουμε ανοιχτή.Το κρεβατάκι σε μιά ήσυχη γωνιά είναι ότι πρέπει.Καλή συνέχεια
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 01:14, 10-02-18:

Στο δικό μου διαμέρισμα, δυστυχώς, το μπάνιο είναι πολύ μικρό κι έτσι διαμορφωμένο, που δεν έχει χώρο για αμμολεκάνη.
Η κουζίνα βέβαια δεν είναι καλή ιδέα, το ίδιο κι η κρεβατοκάμαρα.
Έτσι αναγκαστικά την έχω στο καθιστικό(σαλόνι), κοντά στην μπαλκονόπορτα.
Πάλι καλά που είναι κλειστή αμμολεκάνη κι έτσι δεν δείχνει τόσο χάλια.

Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 700 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 22:34, 10-02-18:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Η κουζίνα βέβαια δεν είναι καλή ιδέα, το ίδιο κι η κρεβατοκάμαρα.
Έτσι αναγκαστικά την έχω στο καθιστικό(σαλόνι), κοντά στην μπαλκονόπορτα.
Αυτό για την κρεβατοκαμαρα και από κάπου αλλού το έχω ακούσει και έχω απορία αλήθεια!!! Γιατί δεν είναι καλή ιδέα? Εγώ την μια αμμοδοχο την έχω στο υπνοδωμάτιο μου (η αλήθεια είναι βέβαια πως την τοποθέτησα εκεί όταν ήρθε ο Ραμόν στο σπίτι) , την δεύτερη και εγώ στο σαλόνι σε μια γωνιά δίπλα στη μπαλκονοπορτα, μια τρίτη στο δωμάτιο που έχω τον υπολογιστή μου και μια τέταρτη σε έναν διάδρομο στην άκρη.... Σε αυτές που έχουν όμως ιδιαίτερη προτίμηση είναι του υπνοδωματίου μου και του σαλονιού... Γίνεται πραγματικά πάρτι και από τα τρία τους... Μόλις φύγει ο ένας πάει ο άλλος...
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 23:34, 10-02-18:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Αυτό για την κρεβατοκαμαρα και από κάπου αλλού το έχω ακούσει και έχω απορία αλήθεια!!! Γιατί δεν είναι καλή ιδέα? Εγώ την μια αμμοδοχο την έχω στο υπνοδωμάτιο μου (η αλήθεια είναι βέβαια πως την τοποθέτησα εκεί όταν ήρθε ο Ραμόν στο σπίτι) , την δεύτερη και εγώ στο σαλόνι σε μια γωνιά δίπλα στη μπαλκονοπορτα, μια τρίτη στο δωμάτιο που έχω τον υπολογιστή μου και μια τέταρτη σε έναν διάδρομο στην άκρη.... Σε αυτές που έχουν όμως ιδιαίτερη προτίμηση είναι του υπνοδωματίου μου και του σαλονιού... Γίνεται πραγματικά πάρτι και από τα τρία τους... Μόλις φύγει ο ένας πάει ο άλλος...
Οι οσμές και η σκόνη που δημιουργείται από την άμμο δεν είναι και ΄ο,τι καλύτερο βέβαια.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,410 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:00, 11-02-18:

Κι εμείς, αν και τέσσερις αμμολεκάνες στο σπίτι, έχω αποφύγει το υπνοδωμάτιο για ευνόητους λόγους...Ωστόσο κατά τους χειμερινούς μήνες δεν μπορώ να αποφύγω την κουζίνα (το καλοκαίρι η συγκεκριμένη λεκάνη μεταφέρεται σε μία κλειστή βεραντα, όπου έχουν μόνιμη πρόσβαση τα καμάρια μου, η κουζίνα όμως είναι πολύ μεγάλη σαν χώρος ευτυχώς και έτσι διαμορφωμένη, που βολεύει και με σχολαστική καθαριότητα φυσικά! Νομίζω ότι εξαρτάται γενικώς και από τη διαρρύθμιση του κάθε σπιτιού. Κι εγώ θα προτιμούσα να έχουμε μία έστω στο μπάνιο, αλλά είναι τόσο μικρό, που δεν βολεύει. Θα συμφωνήσω με την Ολυμπία πάντως ότι ιδανικά η αμμολεκάνη είναι καλό να μπαίνει σε όχι τόσο ορατό σημείο, τόσο για αισθητικούς λόγους (για εμάς), αλλά και οι γάτες αισθάνονται νομίζω πιο άνετα έτσι και την επισκέπτονται χωρίς ενδοιασμούς...
Παράθεση

zisia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zisia
H zisia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H zisia έγραψε στις 10:25, 12-02-18:

Γεια σας! Εγώ τη δική μου την έχω βάλει στο σαλόνι μου, σε μία γωνίτσα ανάμεσα σε δύο καναπέδες. Είναι κλειστή και σε μωβ χρώμα για να ταιριάζει με το σπίτι, οπότε καθόλου αντιαισθητική. Δε μυρίζει καθόλου. Το δικό μου πρόβλημα είναι ότι το γατί έχει αρχίσει και βγάζει έξω την άμμο του (μάλλον για παιχνίδι). Αρχικά δεν υπήρχε αυτό το θέμα. Να σημειώσω ότι το γατί το έχω μόλις δύο εβδομάδες, έχει στειρωθεί πριν μία και είμαι ακόμη σε αναζήτηση άμμου γιατί δε με έχει βολέψει κάποια. Ίσως να μη του αρέσει και η άμμος; Γενικά έχει γίνει πολύ κινητικός μετά τη στείρωση. Σήμερα αγόρασα μία κρυσταλλική μήπως και μας βολέψει καλύτερα. Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω για την άμμο που βγάζει πέρα από το πατάκι;
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 700 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 14:47, 12-02-18:

Καλησπέρα σου... Μάλλον δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα... (εκτός και αν κάποιος από την παρέα έχει κανένα κόλπο να μας πει )... Θα πρέπει μάλλον να το συνηθίσεις και να ελπίζεις πως με τον καιρό και μεγαλώνοντας θα είναι λίγο πιο τακτικός.... Προς το παρόν σκούπα και φαρασακι .... Απορώ αλήθεια πως τη βγάζει από την κλειστή αμμοδοχο?πάντως για να μην στενοχωριεσαι και πολύ και οι δικές μου πετάνε έξω άμμο.... Η θηλυκια μου είναι η πιο τακτική από όλα, ο μικρός όλη έξω!!!! (και φαντάσου με ένα ποδαράκι, άσε που κάποιες φορές κυλιεται μέσα σε αυτή!!!! Ευτυχώς όταν είναι πεντακαθαρη) και ο μεσαίος μου ανάλογα με τις ορέξεις του
Παράθεση

zisia

Νεοφερμένος

H zisia έγραψε στις 16:28, 12-02-18:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Καλησπέρα σου... Μάλλον δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα... (εκτός και αν κάποιος από την παρέα έχει κανένα κόλπο να μας πει )... Θα πρέπει μάλλον να το συνηθίσεις και να ελπίζεις πως με τον καιρό και μεγαλώνοντας θα είναι λίγο πιο τακτικός.... Προς το παρόν σκούπα και φαρασακι .... Απορώ αλήθεια πως τη βγάζει από την κλειστή αμμοδοχο?πάντως για να μην στενοχωριεσαι και πολύ και οι δικές μου πετάνε έξω άμμο.... Η θηλυκια μου είναι η πιο τακτική από όλα, ο μικρός όλη έξω!!!! (και φαντάσου με ένα ποδαράκι, άσε που κάποιες φορές κυλιεται μέσα σε αυτή!!!! Ευτυχώς όταν είναι πεντακαθαρη) και ο μεσαίος μου ανάλογα με τις ορέξεις του
Δε βγάζω το φαράσι! Κατευθείαν με την ηλεκτρική. Κάπως έτσι τη φαντάζομαι την κατάσταση, να μαζεύω την άμμο με την ηλεκτρική δύο φορές τη μέρα. Δεν είναι μεγάλο πρόβλημα, αλλά να... Λέω μήπως σημαίνει κάτι. Μπαίνει μέσα μισός μόνο, οπότε σκάβει με τα μπροστινά , κάνει μακελειό και βγαίνει χωρίς να κάνει κάτι.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:04, 12-02-18:

Αυτό που έχω παρατηρήσει σε άλλα σπίτια με γάτες,οι περισσότερες πετούν την άμμο έξω από τα κλειστά δοχεία.Νομίζω πως τα ζωάκια δεν βολεύονται στον κλειστό χώρο και στριμώχνονται.
Εδώ χρησιμοποιούμε ανοιχτή λεκάνη και ότι πέφτει έξω είναι μηδαμινή ποσότητα.Παίρνω το ηλεκτρ. σκουπάκι και τέλος.Βέβαια η λεκάνη είναι στο μπάνιο και όχι σε κάποιο δωμάτιο.Στο εξοχικό την έχω σε δωμάτιο ,σε σημείο που δεν φαίνεται και όλα καλά.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 18:32, 12-02-18:

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Εδώ χρησιμοποιούμε ανοιχτή λεκάνη και ότι πέφτει έξω είναι μηδαμινή ποσότητα.
Αρχική Δημοσίευση από zisia
Δε βγάζω το φαράσι! Κατευθείαν με την ηλεκτρική. Κάπως έτσι τη φαντάζομαι την κατάσταση, να μαζεύω την άμμο με την ηλεκτρική δύο φορές τη μέρα. Λέω μήπως σημαίνει κάτι. Μπαίνει μέσα μισός μόνο, οπότε σκάβει με τα μπροστινά , κάνει μακελειό και βγαίνει χωρίς να κάνει κάτι.
Ολυμπία μου εσείς είσαστε τακτικοί και καθαροί μου φαίνεται!!!! Μηδαμινή ποσότητα???? Εδώ να δεις τι γίνεται... Ο Ραμόν είναι ο βρωμιαρης της υποθεσης... Ο σιμπα λίγο πιο καθαρός... Όταν κάνει μόνο τσίσα είναι οκ... Σκουπίζει και τα πόδια του μετά .. Χαχαχαχα μόνο η σουκι η κυρία είναι πραγματική κυρία!!!!

Τελικά εγώ είμαι της παλιάς σχολης. Σκούπα φαράσι και μάζεμα.... Μπορεί να μην τον βολεύει η κλειστή... Κάποιες γάτες δεν την θέλουν άλλες πάλι την προτιμούν... Αν έχεις δυνατότητα και για μια δεύτερη σε άλλο χώρο του σπιτιού - καλό είναι να υπάρχει και μια ακόμη, έτσι ώστε να έχει επιλογή που θα πάει σε περίπτωση που η πρώτη είναι λίγο βρώμικη.... Οι γάτες είναι λίγο περίεργα ζώα και πάρα πολύ καθαρά.... Αν η αμμοδοχος μυρίζει ή έχει ακαθαρσίες μπορεί να μη θέλουν να μπουν μέσα... δοκίμασε να βάλεις μια ανοιχτή να δεις πως θα αντιδράσει....
Παράθεση

zisia

Νεοφερμένος

H zisia έγραψε στις 18:35, 12-02-18:

Την πρώτη εβδομάδα όμως ήταν κύριος. Δεν είχαμε
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Απορίες για την άμμο - Από Μυρτω4038
      Το θέμα έχει λάβει 367 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 02-06-17 στις 21:26.
    • Απορίες για την άμμο - Από alpi***
      Το θέμα έχει λάβει 32 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 27-01-10 στις 21:32.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους