Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,891 εγγεγραμμένα μέλη και 717,269 μηνύματα σε 22,365 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 194 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πορτάκι για γάτες!

vrmode

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vrmode
. Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O vrmode έγραψε στις 22:09, 27-08-17:

Καλησπέρα - επειδή θέλω να βάλω κι εγώ πορτάκι σε συρόμενη μπαλκονόπορτα για τα γατόσκυλα, μπορείτε να μου δώσετε τηλέφωνα από αλουμινάδες/τζαμάδες που σας έκαναν αυτή τη δουλειά?
Με καναδύο που μίλησα ξίνησαν τα μούτρα τους και βαριούνται να ασχοληθούν μάλλον.
Ευχαριστώ

Σημείωμα συντονιστή: Απαντήσεις για τεχνίτες, δίνονται μόνο σε πμ (προσωπικό μήνυμα).
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 27-08-17 στις 22:38.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

OlgaTselempi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη OlgaTselempi
H OlgaTselempi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H OlgaTselempi έγραψε στις 21:32, 25-03-18:

Καλησπερα σας,

με λενε Ολγα και εχω μαζεψει 2 γατους που βρηκα εξω στην αυλη μας να αναζητουν τροφη και σπιτι. Τον ενα πριν αρκετα χρονια (Κανελος) και τον αλλο λιγους μηνες πριν (Ποπαυ). Α να πω κατι που μπορει να ειναι πολυ σημαντικο.
Ζω στη Νορβηγια.

Πριν βρω το δευτερο γατο, ηδη ειχα βαλει γατοπορτα. Εδω που μενω ειναι χωριο, οι περισσοτεροι που εχους γατες-γατους δεν χρησιμοποιουν γατοπορτες, οι γατες τους μπαινοβγαινουν απο τα παραθυρα και τη πορτα τη κανονικη.
Για αυτο και του Κανελου του πηρε αρκετο χρονο να τη μαθει. Οταν βρηκα το μικρο, την εμαθε μετα απο 15 μερες περιπου.

Το προβλημα ειναι οτι η αυλη μας ειναι μεγαλη και εχουμε πολλα πουλια, και ετσι πολλες απο τις γατες της γειτονιας περνανε και βολταρουνε.
Το τελευταιο καιρο ενας γατος (ιδιο χρωμα με το Κανελο) κοβει βολτες και κοιταει τη γατοπορτα.
Η γατοπορτα ειναι απλη χωρις τσιπ, και την εχω αφησει να ανοιγει και απο μεσα και απ΄εξω ωστε οι γατοι να μπορουν να μπαινοβγαινουν οποτε θελουν.

Δυο φορες ο Κανελος καθοταν απο μεσα και γρυλιζε ωστε να φυγει ο γατος που ηταν απ΄εξω, το πηρα χαμπαρι και ανοιξα τη κανονικη πορτα και τον εδιωξα και τις δυο φορες. Ευτυχως ο Κανελος ηταν εξυπνος και δεν περασε απο τη πορτα του και ετσι ο αλλος απο εξω δεν καταλαβε οτι αυτο που εβλεπε σαν μικρο παραθυρο ανοιγοκλεινει.
Υπαρει καποιος τροπος να κανω κατι ωστε να μην ξανα ερθει? (Περαν του να βαλω πορτα με τσιπ, το εχω στο μυαλο μου να το κανω στο αμεσο μελλον)

Περιμενω την απαντηση σας αν ξερετε.
Ευχαριστω πολυ,
Ολγα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OlgaTselempi : 25-03-18 στις 21:39.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,269 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:55, 25-03-18:

Καλώς μας ήλθες Όλγα από την ωραία Νορβηγία !

Βέβαια αν και δεν ξέρω πώς είναι τα σπίτια στη γειτονιά σας, τολμώ να ρωτήσω μήπως υπάρχει δυνατότητα περίφραξης της αυλής σας ώστε να μην γίνεται κέντρο διερχομένων γατιών;

Επίσης αναρωτιέμαι για τον γατούλη που κοιτάζει επίμονα τη γατόπορτα, για ποιο λόγο να θέλει να μπει μέσα στο σπίτι;
Μήπως σκέφτεται το φαγητό, οπότε για να του αποσπάσεις την προσοχή του αφήνεις ένα πιατάκι κάπου πιο μακριά, προσδοκώντας να ξεχάσει τη διάβαση;

Ειδάλλως, άλλη λύση από τη ρύθμιση της γατόπορτας με τρόπο που να αφήνει τη δίοδο ελεύθερη κατά βούλησή σου, δεν βλέπω...
Κάτι που προϋποθέτει βέβαια και την προσαρμογή των δικών σου γατιών στον περιορισμό αυτό.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    tkap

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους