Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,853 εγγεγραμμένα μέλη και 716,606 μηνύματα σε 22,301 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 315 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ερωτήσεις για την αποπαρασίτωση

siam

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη siam
H siam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H siam έγραψε στις 16:01, 19-07-07:

Ο δικός μου γάτος παίρνει σαν αντιπαρασιτικό το Caniquantel plus (σε χάπι) ανά τετράμηνο, αφού όμως κλείνει ένα δίμηνο αφού του το έχω δώσει παρατηρώ ότι οι ανατριχίλες στη βάση της ουράς του επανέρχονται με αποτέλεσμα να αναρωτιέμαι για την αποτελεσματικότητα του. Επιπλέον τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει κάτι σαν “γδαρσίματα” στον ποπούλη του, έχει κανείς κάποια ανάλογη εμπειρία; Μπορεί να οφείλεται σε παράσιτα του εντέρου του;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 01:30, 20-07-07:

στα δικα μου εφαρμοζω αμπουλα ανα τριμηνο και μαλλον καλα παμε. Δεν εχω δει κατι ανησυχητικο. Τις ανατριχιλες δεν μπορω να τις σταθμισω, ισως ξερει καποιος αλλος. Αλλα λογικα στα κοπρανα δεν θα υπηρχαν σκουλικακια αν δεν ηταν αποτελεσματικο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kitsoyla
H kitsoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H kitsoyla έγραψε στις 07:39, 20-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Τι να σου πω δεν γνωριζω!
Ο δικος μας εγραψε Stronghold το οποιο ειναι μια αμπουλιτσα με υγρο που της το βαζεις στο σβερκο. Απλως ριχνεις τις σταγονιτσες παραμεριζοντας το τριχωμα για να εχει επαφη με το δερμα.
Θελει επαναληψη ανα τριμηνο.
Το χαπι δινεται εαν ακινητοποιησεις τη γατα πιανοντας τη απο το σβερκο γερα, στηριζοντας τη στην αγκαλια σου ανασκελα σχεδον.
Με το δαχτυλο σου στο πλαι του στοματος της, την αναγκαζεις να ανοιξει το στομα. Βαζεις το χαπι στο κεντρο του στοματος και της κρατας λιγακι το στομα μεχρι να το καταπιει.
Οπως μου ειπε ο δικος μου κτηνιατρος: " Στην κτηνιατρικη παιζει μεγαλο ρολο η ταχυτητα"

θέλει επανάληψη κάθε τρίμηνο?????? εμένα η κτηνίατρος μου είπε για της αμπούλες αυτες, ότι πρέπει να τις βάζω κάθε μήνα

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη AGGELIKI
H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 08:06, 20-07-07:

καθε μηνα πρεπει να βαζεις τις αμπουλες stronghold και γενικα οι αμπουλες κρατανε 1 μηνα,βεβαια σε γατες που ζουνε αποκλειστικα μεσα στο σπιτι και το τριμηνο καλα ειναι!

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H kitsoyla έγραψε στις 08:10, 20-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από AGGELIKI
καθε μηνα πρεπει να βαζεις τις αμπουλες stronghold και γενικα οι αμπουλες κρατανε 1 μηνα,βεβαια σε γατες που ζουνε αποκλειστικα μεσα στο σπιτι και το τριμηνο καλα ειναι!

εμένα ζουν μέσα στο σπίτι, αλλά το απόγευμα τις βγάζω στον κήπο για βόλτα, υπάρχη πρόβλημα λές??
το spray Frontile το βάζουμε άνα τρίμηνο σωστα??

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (15 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Μάκρη (Αττική). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

H AGGELIKI έγραψε στις 08:11, 20-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από kitsoyla
εμένα ζουν μέσα στο σπίτι, αλλά το απόγευμα τις βγάζω στον κήπο για βόλτα, υπάρχη πρόβλημα λές??
το spray Frontile το βάζουμε άνα τρίμηνο σωστα??
οχι ανα τριμηνο,αν δεις τις οδηγιες νομιζω γραφει 6 εβδομαδες,αν θυμαμαι καλα.

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 08:13, 20-07-07:

Κι εγώ Stronghold έβαζα κάθε μήνα, μόνο που τις τελευταίες 2 φορές μου παρουσίασε αλλεργία ο Χιόνης. Συγκεκριμένα στο σημείο που του έβαλα την αμπούλα μετά από 1-2 μέρες έπεσε το τρίχωμα και έχει κάνει κακαδάκι σαν να είναι καμμένο. Ο κ.Πάνος είπε να μην του ξαναβάλω γιατί 1 στις 30 γάτες παρουσιάζει αλλεργία και μάλλον ανήκουμε σε αυτή την κατηγορία. Είναι ευαίσθητος το ασπρούλης μου! Από εδώ κι εμπρός μόνο frontline...

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla έγραψε στις 08:32, 20-07-07:

εγω προς το παρον δεν έχω παρατηρήσει κάποια αλλεργια με τις αμπούλες!

οσον αφορά το frontline όντως γύρω στις έξι εβδομάδες κρατάει, έκανα λάθος!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 08:34, 20-07-07:

Κι εμείς τη Stronghold ανά τρίμηνο τη βάζουμε, όπως μας είπε η κτηνίατρος. Και για τα εσωτερικά, Drontal κάθε τέσσερις μήνες.

Παράθεση

Nanaki (Ιωάννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nanaki
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (14 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

H Nanaki έγραψε στις 12:52, 07-09-07:

Ήρθε και πάλι η ώρα της αποπαρασίτωσης... Αυτή τη φορά με χάπια, caniquantel (γράφει πάνω για σκυλους) δοκίμασα χθες να τους το δώσω διαλυμένο σε κεφτεδάκια αλλά τίποτα δεν το τρώγαν. Τα είχα νυστικά από χθες το απόγευμα μέχρι σήμερα το πρωί και παλι δεν τα φάγανε...
Τι να κάνω??? Κάνει και 3 ευρώ το ένα χάπι....

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 13:00, 07-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Nanaki
Ήρθε και πάλι η ώρα της αποπαρασίτωσης... Αυτή τη φορά με χάπια, caniquantel (γράφει πάνω για σκυλους)
αυτά στα έδωσε ο κτηνίατρος...πρώτη φορά τα ακούω και για να λέει για σκύλους....

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 13:01, 07-09-07:

Αυτή τη φορά με χάπια, caniquantel (γράφει πάνω για σκυλους)
Γιατί τους δίνεις χάπια αποπαρασίτωσης για σκύλους; Στα έχει προτείνει ο κτηνίατρός σου;

Χρήσιμες συμβουλές για τη χορήγηση χαπιών, εδώ.

Παράθεση

Nanaki (Ιωάννα)

Δραστήριο Μέλος

H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (14 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 263 μηνύματα.

H Nanaki έγραψε στις 13:05, 07-09-07:

Τα πήρε ο πατέρας μου και πάνω γράφει για σκύλους... Εσείς ποια χάπια τους δίνετε (όσοι τους δίνετε). Θα πάρω και ένα τηλέφωνο βέβαια...

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla έγραψε στις 13:12, 07-09-07:

δεν κάνει με τίποτα να δώσεις χάπι για σκύλους , εμένα το χάπι που μου συνέστησε ο Κος Πάνος είναι το Milbemax!

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla έγραψε στις 13:13, 07-09-07:

Milbemax (για γάτες)

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 13:18, 07-09-07:

Milbemax η drontal για γάτες. Δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να τους δώσεις αυτό για σκύλους...

Παράθεση

μελινάκι

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη μελινάκι
H μελινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,163 μηνύματα.

H μελινάκι έγραψε στις 14:12, 07-09-07:

καλυτερα οτι ειναι για σκυλους να το χορηγουμε σε σκυλους και οτι ειναι για γατες σε γατες κατι παραπανω θα ξερουν αυτοι που τα παρασκευαζουν αλλιως θα υπηρχε ενα και για σκυλους και για γατες

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 14:17, 07-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από μελινάκι
καλυτερα οτι ειναι για σκυλους να το χορηγουμε σε σκυλους και οτι ειναι για γατες σε γατες κατι παραπανω θα ξερουν αυτοι που τα παρασκευαζουν αλλιως θα υπηρχε ενα και για σκυλους και για γατες
Σωστή σε βρίσκω μικρή Ελίνα! Όπως πάντα άλλωστε!!!

Παράθεση

marfot75

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη marfot75
H marfot75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πάρα πολλές!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 451 μηνύματα.

H marfot75 έγραψε στις 23:05, 07-09-07:

Τα πήρε ο πατέρας μου και πάνω γράφει για σκύλους... Εσείς ποια χάπια τους δίνετε (όσοι τους δίνετε). Θα πάρω και ένα τηλέφωνο βέβαια...
Nanaki, εγώ τους δίνω Drontal για γάτες.
Κάποια στιγμή μου έδωσαν κι εμένα στο φαρμακείο για σκύλους. Μου φάνηκε μεγαλύτερο το χάπι απο το συνηθισμένο και μετά το διαπίστωσα. Πήγα πίσω και η κοπέλα είχε κάνει λάθος.

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 23:11, 07-09-07:

Ε, ναι μη κανει πειραματα κανεις Οπως αναφερθηκε, αν λεει για σκυλακια, μην το δωσεις στο γατακι σε καμια περιπτωση. Εκτος κι αν κανει Γαβ Γαβ

Παράθεση

lactoula

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lactoula
H lactoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 10 γάτες (40-50 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 964 μηνύματα.

H lactoula έγραψε στις 23:22, 07-09-07:

Ναι ειναι πολυ επικινδυνο, δεν θυμαστε τι ειχε παθει η Χαρουλα??

Παράθεση

kevag

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kevag
Ο kevag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O kevag έγραψε στις 23:35, 07-09-07:

η συνήθηs πρακτική λέει οτι δίνουμε milbemax ή drontal για γατεs. To σκεύασμα για τουs σκύλουs που αναφέρειs κ την ίδια δραστική ουσία να έχει μάλλον δύσκολα θα κάνειs τη σωστή αναγωγή στη δοσολογία

Παράθεση

Nanaki (Ιωάννα)

Δραστήριο Μέλος

H Nanaki έγραψε στις 02:11, 08-09-07:

Εγώ ξαναπήρα τηλ και είναι σίγουροι ότι κάνει και για γάτες, δηλαδή δεν κάνανε κανένα λάθος (και καλά) από τη μεριά τους.

Αρχική Δημοσίευση από lactoula
Ναι ειναι πολυ επικινδυνο, δεν θυμαστε τι ειχε παθει η Χαρουλα??
Τι είχε πάθει η Χαρούλα???

Εμένα μου είπε να δώσω στο καθένα από μισό χάπι...

Παράθεση

marfot75

Πολύ δραστήριο μέλος

H marfot75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πάρα πολλές!!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 451 μηνύματα.

H marfot75 έγραψε στις 03:30, 08-09-07:

Τι είχε πάθει η Χαρούλα???
Nanaki, δες εδώ. Σε αυτό αναφέρεται η Lactoula.

Παράθεση

Nanaki (Ιωάννα)

Δραστήριο Μέλος

H Nanaki έγραψε στις 20:57, 08-09-07:

Ναι το έχω διαβάσει... Τον εμπιστεύομαι αυτόν τον κτηνίατρο ρε γμτ, αλλά μάλλον θα πάρω από αυτά τα χάπια που είπατε. Ευχαριστώ πολύ...

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 23:03, 08-09-07:

Τουλάχιστον λένε ότι είναι για γάτες και η πλειοψηφία των κτηνιάτρων αυτά δίνει...

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 13:44, 09-09-07:

Στα tips στου αίλουρου να προσθέσω και το εξής: μπορείς να θρυμματίσεις (ΑΝ επιτρέπεται) το χάπι σε μαλακό τυρί ή βούτυρο και να το αλείψεις στο πατουσάκι τους. Αυτό δεν μπορεί, θα το γλείψουν! (τι άλλο θα σκαρφιστούμε πια...)

Νομίζω ότι υπάρχει και μια αλοιφή αποπαρασίτωσης (αυτή η κίτρινη ηλεκτρίκ) που χορηγείται απ' το στόμα με σύριγγα. Ξέρει κανείς αν υπάρχει στο εμπόριο και πώς λέγεται μπας και πάρει αυτό η κοπέλα και ξενοιάσει;

Παράθεση

avtwvia

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη avtwvia
H avtwvia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 2,000 μηνύματα.

H avtwvia έγραψε στις 16:04, 09-09-07:

Banminth λεγεται η αλοιφη αλλα συνηθως τη δινουν στα μικρα γατακια μεχρι 2 μηνων και για την πρωτη αποπαρασιτωση..Δεν ξερω γιατι ομως..

Παράθεση

Nanaki (Ιωάννα)

Δραστήριο Μέλος

H Nanaki έγραψε στις 21:05, 09-09-07:

Αυτή την έπαιρνα όταν ήταν μικρά ακόμα αλλά τώρα θα πρέπει να τελειώσω ολόκληρη σύριγγα για το καθένα, οπότε... Δεν ξέρω πάντως μπορεί και να το ξανασκεφτώ, αυριο θα δω τι θα πάρω...

Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Julian
H Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 02:07, 10-09-07:

Σε αλοιφή έχω δοκιμάσει (επειδή δεν έβρισκα κάτι άλλο εκείνη τη μέρα) το flutelmium. Είναι σε πράσινο κουτί και από ό,τι θυμάμαι περιέχει τις δόσεις για τρεις συνεχόμενες μέρες. Η αλοιφή βρίσκεται ήδη σε σύριγγα με καπάκι κι εσύ απλά το αφαιρείς και βάζεις την ενδεικνυόμενη ποσότητα μέσα στο φαγητό τους.

Παράθεση

ΝΟΝΗ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΝΟΝΗ
H ΝΟΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (50 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 80 μηνύματα.

H ΝΟΝΗ έγραψε στις 07:08, 10-09-07:

Tο bahnminth είναι και για ενήλικες γάτες και είναι εξαιρετικά καλό .Το συνηθίζουν στα μωρά γιατί μετριούνται ευκολότερα οι δόσεις.Το χαπάκι μπορείς να το δώσεις σε μία μπαλίτσα ωμό κιμά (αν και δεν πρέπει κανονικ'α το ωμό αλλά για τόσο λίγο δεν πειράζει ή θα το βάλεις μέσα σε ένα κομματ'ακι λεπτοού λουκάνικου .Πρόσεχε να μην το έχεις τρίψει και να το δώσεις άμεσα γιατί αν μείνει πολλή ώρα πικρίζει.Αν ούτε και μ' αυτό γίνεται τίποτα δοκίμασε την αμπούλα που μπαίνει στον αυχένα μόνο που δίνεται πιο συχνά.Απώλεια χρημάτων με τα φάρμακα θα έχεις πάντα , δυστυχώς

Παράθεση

ELENIP (Ελένη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ELENIP
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,405 μηνύματα.

H ELENIP έγραψε στις 16:30, 28-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από marfot75
Nanaki, εγώ τους δίνω Drontal για γάτες.
Κάποια στιγμή μου έδωσαν κι εμένα στο φαρμακείο για σκύλους. Μου φάνηκε μεγαλύτερο το χάπι απο το συνηθισμένο και μετά το διαπίστωσα. Πήγα πίσω και η κοπέλα είχε κάνει λάθος.
το drontal επαναλαμβανεται καθε τριμηνο??????? το εδωσε στις δικες μου, η κοπελα που τα μεγαλωσε μεχρι να μου τα δωσει και μου ειπε οτι σε 3 μηνες που χρειαζεται παλι, να παω για να μου δωσει τα χαπια.ειναι σωστο αυτο που μου ειπε???

Παράθεση

marfot75

Πολύ δραστήριο μέλος

H marfot75 έγραψε στις 20:07, 28-10-07:

Αρχική Δημοσίευση από ELENIP
το drontal επαναλαμβανεται καθε τριμηνο??????? το εδωσε στις δικες μου, η κοπελα που τα μεγαλωσε μεχρι να μου τα δωσει και μου ειπε οτι σε 3 μηνες που χρειαζεται παλι, να παω για να μου δωσει τα χαπια.ειναι σωστο αυτο που μου ειπε???
Κι εμένα η κτηνίατρος κάθε 3 μήνες μου είπε να τους το δίνω.

Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Julian
H Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 14:24, 29-10-07:

Γιατί έχω την εντύπωση ότι to drontal είναι κάθε μήνα;
Εγώ που της το δίνω με τέτοια συχνότητα, βγάζει πάντα σκουληκάκια στα κόπρανά της. Νομίζω κακό δεν κάνει μία στο μήνα.

Παράθεση

AGGELIKI

Διακεκριμένο μέλος

H AGGELIKI έγραψε στις 14:26, 29-10-07:

το drontal ειναι καθε 3 μηνες και αφου ειναι μεσα στο σπιτι μπορεις και πιο αραια.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 19:14, 28-05-08:

Ερώτηση:Ο Σείριος πήρε τρεις μέρες flutenium αλλά η κτηνίατρος μας είπε μετά απο τρεις μήνες να του δώσουμε ξανά.Είναι η πρώτη του αποπαρασίτωση και το πήρε 30 του Μάη.Διάβασα στο θρεντ αυτό,ότι πρέπει να γίνει επανάληψη μετά απο δεκαπέντε με 20 μέρες.Ισχύει;Θα πάθει κάτι τώρα που δεν πήρε;Δεν βλέπω σκουληκάκια στα κόπρανα.Να του δώσω σήμερα κι ας έχουν περάσει οι 20 μερες;Και αν ναι,πάλι για ένα τριήμερο,ή μια δόση ανάλογα με το σωματικό βάρος αρκεί;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 22:02, 28-05-08:

Απο τις 6 εως τις 14 εβδομαδες γινεται αποπαρασιτωση καθε δυο εβδομαδες και μετα γινεται καθε 2 με τρεις μηνες εφορου ζωης

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:05, 28-05-08:

Ευχαριστώ γιατρε.Τωρα που έχει περασει ενας μηνας απο την πρώτη τι να κάνω,να του δώσω εστω και τωρα;Τρεις μερες παλι;

Παράθεση

JohnDVM (Ιωαννης Λεκκας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη JohnDVM
Ο Ιωαννης Λεκκας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Πάνω απο 10! γάτες (40 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

O JohnDVM έγραψε στις 22:09, 28-05-08:

Ναι ,δωστου παλι 3 ημρες και μετα απο 2 εβδομαδες αλλες 3 ημερες και μετα πας κανονικα καθε τριμηνο

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:13, 28-05-08:

Ενταξει,θα του το αρχισω σημερα.Ευχαριστω πολυ!

Παράθεση

toulis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη toulis
H toulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 322 μηνύματα.

H toulis έγραψε στις 09:29, 29-05-08:

Από προσωπική εμπειρία εγώ θα προτιμούσα αντί για Flutelmium την πάστα banmith (την αντίστοιχη δοσολογία για το βάρος του). Όταν βρήκαμε τον Τούλη (σε ηλικία περίπου 3 μηνών), η κτηνίατρος που τον πήγα στο νησί του έδωσε Flutelmium, το οποίο δεν είχε αποτέλεσμα. Η επόμενη αποπαρασίτωση έγινε μετά από περίπου 2 μήνες με πάστα banmith και αρχίσαμε να βρίσκουμε νεκρά εσω-παράσιτα στο τρίχωμα της ουράς του (συγκεκριμένα ήταν "ταινία"). Τονίζω και πάλι ότι δίνω την συγκεκριμένη συμβουλή βασιζόμενη σε προσωπική εμπειρία, γνωρίζοντας ότι κάθε περίπτωση διαφέρει και φυσικά χωρίς να έχω κτηνιατρικές γνώσεις. Σου προτείνω να το συζητήσεις με τον κτηνίατρό σου και εκείνος θα σε καθοδηγήσει.

Παράθεση

toulis

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη toulis
H toulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 322 μηνύματα.

H toulis έγραψε στις 09:39, 29-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από JohnDVM
Ναι ,δωστου παλι 3 ημρες και μετα απο 2 εβδομαδες αλλες 3 ημερες και μετα πας κανονικα καθε τριμηνο
Γιατρέ συγνώμη , αφού καταχώρισα την απάντηση μου σχετικα με το Flutelmium, παρατήρησα ότι είχες δώσει ήδη συμβουλές για τον τρόπο χορήγησης και δοσολογία στη moucelis. Εγώ είχα δώσει μόνο μια δόση Flutelmium (και για αυτό μάλλον δεν είχαμε αποτέλεσμα). Άρα άκυρη η παρατήρησή μου μιας και υπάρχει καθοδήγηση για τη δοσολογία.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 09:39, 29-05-08:

Καλημέρα!
Ναι κι εμένα κάθε δύο με τρεις μήνες μου είπε,αλλά ο γιατρός εδώ μου είπε οτι μέχρι δύο εβδομάδων απαιτείται επανάληψη.Ενταξει θα του δωσω εγω τρεις μερες ξανα,εχει περασει ενας μηνας απο την προηγουμενη περιπου οποτε κακο δεν του κανει,και το Σαββατο που θα παμε για εμβολιο θα ενημερωσω και την κτηνιατρο.Ευχαριστω για τις συμβουλές!

Παράθεση

rez2q

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rez2q
Ο rez2q αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O rez2q έγραψε στις 23:51, 26-09-08:

Καλησπέρα σας!
Έχω μια γάτα η οποία τώρα είναι 6 μηνών και 2,5 κιλά. Είναι ο καιρός να της δώσω το πρώτο της χάπι Drontal Cat και μια αμπούλα Frontline.Είδα όμως ότι το χάπι λέει 1 για 4 κιλά. Στη περίπτωση της δικιάς μου που είναι ελαφρύτερη μπορώ να της το δώσω ολόκληρο; Επίσης είναι σωστό η αποπαρασίτωση να γίνεται κάθε 3 μήνες δεδομένου οτί η γάτα μου κινείται αποκλείστικα μέσα στο σπίτι και δεν έρχεται σε επαφή με άλλα ζώα;

Ευχαριστώ Πολύ.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 23:56, 26-09-08:

Καλησπέρα!
Δεν την εχεις αποπαρασιτωσει ποτε;Η πρωτη αποπαρασιτωση γινεται στους δυο μηνες,εσωτερικη και εξωτερικη.Το χαπι θα το κοψεις στη μεση και θα δωσεις και λιγο απο το αλλο κομματι,πρεπει να ειναι αναλογα με τα κιλα της.Οσο για την αμπουλα,εγω την κανω καθε τρεις μηνες,γιατι ψυλλους μπορει να κολλησει κι απο γλαστρες.Επειτα υπαρχουν αρκετα κουνουπια,τα οποια μεταφερουν αρρωστιες ,καθως και διαφορα αλλα εντομα.Νομιζω πως αφου ετσι σε συμβουλεψε κι ο γιατρος σου φανταζομαι,καθε τρεις μηνες πρεπει.

Παράθεση

rez2q

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rez2q
Ο rez2q αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Άβδηρα (Ξάνθη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O rez2q έγραψε στις 02:01, 27-09-08:

Ναι της έχω κάνει αποπαρασίτωση στους 2 μήνες αλλά τότε ήταν με την κρέμα Banmith και είχε διαφορετική δοσολογία. Για την περίοδο 3 μήνες μου έχει πει και ο γιατρός απλώς ρωτάω από τις δική σας εμπειρία επίσης. Ωραία λοιπόν θα το κόψω το χάπι στη μέση. Αυτό ας πούμε ο γιατρός δε μου το είπε..

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 06:53, 27-09-08:

γιατί δεν πάς καλύτερα στον κτηνίατρο να την ζυγίσει αυτός και να της κάνει τα απαραίτητα; Πάντα κάτι παραπάνω θα δεί. θα κοιτάξει και αυτάκια. θα της κάνει πλήρη έλεγχο. (ειδικά αν έχετε να πάτε από 2 μηνών) μια επίσκεψη δεν βλάπτει.

εγώ στον πρίνς αμπούλα κάνω κάθε μήνα παρόλο που μένει μέσα συνήθως (εντάξει τον βγάζω και βόλτα) στή ρέινα μου είπε κάθε ενάμιση μήνα.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:18, 27-09-08:

Μην ξεχάσεις να δώσεις και το υπόλοιπο μισό μετά απο μια εβδομάδα 10 μέρες. Είναι απαραίτητο για να καταπολεμηθούν και τα αυγά, που θα έχουν εκκολαφτεί.

Ρώτα αν θέλεις τον Κτηνίατρο το ακριβές διάστημα που πρέπει να μεσολαβήσει γιατί δεν είμαι σίγουρη.

Παράθεση

mata_n

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mata_n
H mata_n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H mata_n έγραψε στις 08:54, 30-11-08:

Γεια σας! θεωρώ πως η ερώηση μου "κολλάει|" περισσότερο εδώ.. Λοιπόν, υιοθέτησα ένα πιτσιρίκο από μια κοπέλα που τον είχε περιμαζέψει και έιχε ψύλλους. όταν τον πήρα ήταν ήδη ψεκασμένος αν και έιδα 2-3 να περιφέρονται πάνω του και τους έβγαλα. ζει μέσα σε διαμέρισμα χωρίς καθολου φυτά στον 3ο.. στον ένα μήνα που τον είχα ξαναείδα ψύλλο και αμέσως τον ψέκασα με σπρευ frontline. Παρόλα αυτά μετά από 4-5 μέρες ξαναείδα κ ο κτηνίατρος είπε να τον ξαναψεκάσω, μήπως δεν ειχε γινεί καλός ψεκασμός.. επίσης μου είπε πως επειδή είναι μικρός για αμπούλα να περιμένω. χτες το βράδυ ξαναβρήκα ολοζώντανο ψυλλο να περιφέρεται πάνω του!! εχω τρελαθει! εχουν γεννήσει αυγά? σκουπίζω ΟΛΟ το σπίτι τακτικότατα και τις πετσέτες του μαλιστα τις έπλενα συχνότατα καθώς είχε και μύκητες!! και πέταξα και το παλιό σπιτάκι του και κοιμάται σε μια σχολική μου τσάντα μέσα.. πως μπορώ να τον σώσω και να σωθω από αυτούς???
Χίλια συγνώμη για την τεράστια απορία μου!!
υ.γ. οι ψύλλοι ανεβαίνουν πάνω μας??

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 8,001 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 10:58, 30-11-08:

Όχι, οι ψύλλοι της γάτας, είναι διαφορετικοί από τους ψύλλους του ανθρώπου. Βέβαια, ένας λιγότερο σχολάστικός ψύλλος, μπορεί να πάει και σε άνθρωπο, όμως, δεν θα μείνει επάνω του. Φαίνεται ότι ο γατάκος είχε παρα πολλούς ψύλλους και γι' αυτό θέλει επαναλήψεις με σπρέυ. Εμάς τις δυό πρώτες φορές τον ψεκασμό τον έκανε ο γιατρός, για να γίνει σωστά. Θα σου έλεγα, να πας κι εσύ να τον ψεκάσει αυτός, που ξέρει. Ο ψεκασμός πρέπει να γίνεται, αφού φορέσεις εσύ γάντια, να βραχεί όλο το τρίχωμα καλά σε όλο το σώμα και να μην κάνεις μπάνιο το γατάκι για δύο ημέρες τουλάχιστον. Αν έχεις και χτένα, χτένισέ τον να φεύγουν οι νεκροί ψύλλοι, ίσως και τα αυγά τους (αυτό όχι σίγουρα). Πόσες φορές πρέπει να γίνει ψεκασμός, ρώτα τον κτηνίατρο, δεν επιτρέπεται συνέχεια, φάρμακο είναι και μάλιστα δυνατό.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους