Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,853 εγγεγραμμένα μέλη και 716,591 μηνύματα σε 22,301 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 318 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ερωτήσεις για την αποπαρασίτωση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:20, 30-11-08:

Μην σε πιάνει πανικός πάντως... δεν είναι και κάτι φοβερό...

Θα πρέπει μετά, αφού καθαρίσει τελείως κάθε 3 ή 5 μήνες ανάλογα με το αν έχεις φυτά στο σπίτι ή στο μπαλκόνι.. να ψεκάζετε ή να βάζει αμπούλα... γιατί παντού έξω υπάρχουν τα αυγά και μπορεί να ξανακολλήσει... και με τα παπούτσια μας μεταφέρουμε τα αυγά στο σπίτι....

Εκτός αυτού υπάρχει και το ειδικό λουράκι για τους ψύλλους, για έξτρα προστασία, αν θέλεις. Μυρίζει βέβαια λίγο φάρμακο... αλλά είναι μια έξτρα λύση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 11:31, 30-11-08:

κατι ασχετο παιδια ! εγω της δινω το χαπακι καθε 3 μηνες αμπουλα δεν της εχω βαλει!!! μπορω καθε μηνα να της βαζω και αμπουλα και το χαπι καθε 3 μηνες????....μεσα στο σπιτι ειναι το καημενο αλλα αυτο με τα παπουτσια δεν το ηξερα!!!! προχθες πηρα παλι τον κτηνιατρο και ξεχασα να ρωτησω...τον εχω ζαλισει τον ανθρωπο ..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:03, 30-11-08:

Νομίζω είναι λίγο υπερβολικό για μέσα στο σπίτι κάθε μήνα αμπούλα...

Το χάπι πιάνει μόνο τα εσωτερικά παράσιτα, ενώ κάποιες αμπούλες και τα μέσα και τα έξω. Εγω στην θέση σου θα έβαζα κάθε 3 μήνες αμπούλα σίγουρα, και το χάπι κάθε 4-5...
(για έξτρα σιγουριά...)

Το κάθε μήνα μου φαίνεται καί υπερβολικό.. και λίγο "ύποπτο" με την έννοια.. του να ξεπουλήσουμε χάπια- αμπούλες..... Αν ζεί έξω, να το καταλάβω, αλλά για μέσα στο σπίτι...(πόσα φάρμακα πια τα καημένα....)

Παράθεση

ria23 (Σωτηρια)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ria23
H Σωτηρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.

H ria23 την βροχιτιδα μου μεσα... :((( έγραψε στις 12:07, 30-11-08:

αυτο σκεφτηκα και εγω δεν μου ειπε κατι τετοιο ο κτηνιατρος απλα μια γνωστη μας που εχει γατουλη καθε μηνα του βαζει αμπουλα για το χαπι δεν την ρωτησα και δεν βγαινει απο το σπιτι ο γατουλης βεβαια κοιμαται μεσα στις γλαστρες οταν αφηνουν ανοιχτη την μπαλκονοπορτα!! θα παρω την αλλη βδομαδα τον κτηνιατρο μας να τον ξανρωτησω!!! ευχαριστω julia!!!:up:

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:19, 30-11-08:

Τίποτα καλέ... και κάτι που ξέχασα... πολλές γάτες κάνουν αλλεργική αντίδραση στην συχνή χρήση της αμπούλας. Δηλ, κάνουν κενό και τους πέφτουν οι τρίχες, ή ξηροδερμία ανάλογα, στο σημείο της τοποθέτησης.

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 17:52, 15-01-11:

έχω κάποιες απορίες σχετικά με το χάπι αυτό (όταν δίνεται για προληπτικούς λόγους όχι για θεραπεία):

1) Μπορώ να το δίνω και μόνη μου ή χρειάζεται να πηγαίνω στον κηνίατρο?
2) Το προηγούμενο χάπι το πήρε Νοέμβριο και το επόμενο ο γιατρός το έγραψε για 2 Φεβρουαρίου. Τόσο συχνά πρέπει να το παίρνει?Νόμιζα ότι το παίρνουν κάθε 6 μήνες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 18:00, 15-01-11:

1)Μπορεις να το δωσεις και μονη σου. Λογικα μπορεις να το κανεις τριμματα και με λιγη παστα για τριχομπαλες να το αλοιψεις στο πατουσακι του γατουνιου σου ωστε να το γλυψει αν δεν μπορεις να το δωσεις με αλλοο τροπο.
2)Ο γιατρος κατι παραπανω θα ξερει...Και εμεις οταν της βαλαμε την αμπουλα για τα παρασιτα - αντι για το χαπι - της δωσαμε επαναληπτικο μετα απο ενα μηνα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mary-babis

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη mary-babis
H mary-babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 537 μηνύματα.

H mary-babis έγραψε στις 18:02, 15-01-11:

Εμεις τα διναμε μονοι μας.Με πολυ μεγαλη δυσκολια βεβαια..Το καναμε σκονη και το ριχναμε στο γευμα της κονσερβας.Εμεις το παιρνουμε καθε 5 μηνες.Την τελευταια φορα ομως που τον πηγα (Δεκεμβριο) του εβαλε μια αμπουλα οπως αυτη για τα εξωτερικα παρασιτα (υγρο που το βαζεις στον σβερκο του) αλλα ειναι ΚΑΙ για εσωτερικη αποπαρασιτωση.Οποτε δεν εχουμε πλεον θεμα με χαπακια και το πως θα του το δωσουμε.Το επομενο ειναι για τον Μαιο.

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 18:09, 15-01-11:

Μάλιστα! Ευχαριστώ πολύ! Δεν έχω δυσκολία να της δώσω χάπι. Της το έβαζα για 5 μέρες (μετά την στείρωση που χρειάστηκε) στην υγρή τροφή και το έτρωγε χωρίς να το καταλάβει. Τώρα βέβαια θα πάω στον κτηνίατρο για το χάπι γιατί θέλω να δούμε και την υγεία της, αλλά τις επόμενες φορεές λέω να της το δίνω εγώ! Θα το αγοράζω απο το κτηνιατρείο?? Υπάρχουν πολλές μάρκες?

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 18:11, 15-01-11:

Εμας μας το δινει ο γιατρος...δεν ειχα σκεφτει ποτε μαρκες και τετοια να πω την αληθεια μου...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:03, 15-01-11:

εγω του το δινω καθε 6 μηνες, αλλα τωρα τελευταια το σκεφτομαι. Εχω να του δωσω χαπι απο τον ιουλιο, ισως το καθυστερησω λιγο ακομα γιατι δεν θελω να τον επιβαρυνω με φαρμακα χωρις λογο.

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan έγραψε στις 01:13, 16-01-11:

εφοσον ειναι για προληπτικους λόγους, η γάτα μου είναι υγιής και δεν της δίνω ποτέ ωμά και εγώ το βρίσκω υπερβολικό να της δίνω τόσο συχνά.

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 01:15, 16-01-11:

Ο γιατρος προφανως δεν θελει το κακο του γατουνιου σου γιατι θα φαει και χ....οποτε κατι θα ξερει....εκτος αν το κανει για κερδοσκοπικους λογους που το απευχομαι...

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan έγραψε στις 01:20, 16-01-11:

Προβληματίζομαι γιατί ο πρώτος γιατρός που έδωσε το χάπι το Νοέμβρη (πριν την πάρω εγώ την mulan) ήταν άλλος από τον τωρινό (ο οποίος μου φαίνεται καλός σε γενικές γραμμές) και όρισε και το ραντεβού για τον Φεβρουάριο. Μπορεί να το έκανε και για κερδοσκοπικούς σκοπούς γι να εξασφαλίσει ότι θα ξαναπάω. Ας την ξαναπάω τώρα και θα τον ρωτήσω και για την συχνότητα λήψης του χαπιού.

Παράθεση

3stela3 (στελλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3stela3
H στελλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 178 μηνύματα.

H 3stela3 η εμμα!ειναι βασσιλισα και αγαπημενη! έγραψε στις 15:35, 24-02-11:

ειναι σημαντικη η αποπαρασιτωση στο ζωο.τα ζωα σκυλοι γατες γεννιουνται με σκουληκακια΄,γι αυτο χρειαζονται φαρμακα.τα σκουληκακια μεταδιδονται στους ανθρωπους.καθε 3 μηνες χρειαζεται φαρμακο ντροταλ, η καποιο αλλο,η δοση διδεται με το βαρος της γατας.το εμβολιο προστατευει το ζωο και η αποπαρασιτωση το ζωο και τον ανθρωπο!

Παράθεση

Piwaki

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Piwaki
H Piwaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 74 μηνύματα.

H Piwaki έγραψε στις 16:11, 24-02-11:

Και γω για κάθε 3 μήνες γνωρίζω οτι πρέπει να του κάνω αποπαρασίτωση, του δίνω Milbemax η Banminth.

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 13:58, 27-02-11:

εμένα πήγαν να μου το δώσουν τα αδέλφια μου, αλλά δεν καθόμουν. μες στο φαγητό μου το βάλανε, το έβγαδα. να μου το δώθουν θκέτο πήγαν, το έφτυθα. θτο τέλοθ, θτο επόμενο λαντεβού με την κτηνίατλο, μου το έδωθε εκείνη με μια ειδική θήρηγγα.

Παράθεση

SOFINK

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη SOFINK
H SOFINK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H SOFINK έγραψε στις 01:12, 10-10-11:

Καλησπέρα..Μήπως γνωρίζετε πόσο κοστίζει ένα χάπι αποπαρασίτωσης για γάτεσ? Ευχαριστώ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Myrtle

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 669 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 01:30, 10-10-11:

Γεια σου! Αγόρασα πρόσφατα για τον μικρό μου ένα χαπάκι Drontal που κόστιζε 2,80 ευρώ και μου είπαν ότι κάνει για 4 κιλά γατάκι. Όμως, επειδή ήταν μικρό κι επειδή η γιατρός μου είπε ότι το συγκεκριμένο χάπι είναι για σκύλους (κάτι το οποίο το μαγαζί δεν το δεχόταν, φυσικά) μου είπε να του πάρω σύριγγα με κρεμούλα για εσωτερική αποπαρασίτωση, η οποία κόστιζε 5,30 ευρώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

SOFINK

Νεοφερμένος

H SOFINK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

H SOFINK έγραψε στις 01:42, 10-10-11:

Σε ευχαριστώ πολύ..Μήπως ξέρεις τι είναι καλύτερο για τους ψύλλους?το σπρέι?και πόσο κοστίζει?

Παράθεση

Myrtle

Διάσημο Μέλος

H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 669 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 02:02, 10-10-11:

Κοίτα, δεν είμαι και πολύ σχετική, αλλά από ότι ξέρω για τους ψύλλους υπάρχει η αλοιφούλα και το σπρέυ. Την αλοιφούλα δεν την έχω χρησιμοποιήσει, αλλά το σπρέυ που το πήρα πρόσφατα για τον Μπεν, κόστιζε 13,60 ευρώ. Έκανε καλή δουλειά, αν και πού και πού τον βλέπω ακόμα να ξύνεται. Η γιατρός μου είπε ότι μπορώ να το επαναλαμβάνω κάθε 40 μέρες...

Παράθεση

SOFINK

Νεοφερμένος

H SOFINK έγραψε στις 12:47, 10-10-11:

Να σαι καλα,σε ευχαριστώ!!!

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 14:31, 10-10-11:

Επίσης για να ησυχάσεις και να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο, μπορείς να βάζεις μια αμπούλα stronghold ή advocate (είναι το ίδιο περίπου) που σκοτώνουν ψύλλους, αυγά ψύλλων και ενδοπαράσιτα, μια φορά το 3μηνο. Και εάν ποτέ για κάποιο λόγο (εξωτερικοι παράγοντες) δεις κάποιον ψύλλο επάνω της κατά το διάστημα των 3 μηνών(που δε νομίζω) μπορείς να της βάλεις μια αμπούλα frontline για γάτες. Αυτό μου το έχουν προτίνει 2 διαφορερικοί κτηνίατροι.Μπορείς εάν θες να ρωτήσεις και τον δικό σου για να σου πει μια γνώμη.
Με αυτόν τον τρόπο , κυριολεκτικά ξενοιάζεις..Που να δώσεις χάπι σε ατίθασο γατάκι?Πολύ δύσκολο...

Παράθεση

Χρήστος Μπο.

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Χρήστος Μπο.
Ο Χρήστος Μπο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Χρήστος Μπο. έγραψε στις 14:45, 10-10-11:

εγω παιδια της δινω γιατι ειναι μηκρι ακομα ειναι 3,5 μηνων ενα vermox αυτο μου ειπε ο κτηνιατρος μου λεει στην γατα να μην δινω χαπι μονο αυτο το ξερτε εσεις αυτο το φαρμακο?

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 14:49, 10-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Χρήστος Μπο.
εγω παιδια της δινω γιατι ειναι μηκρι ακομα ειναι 3,5 μηνων ενα vermox αυτο μου ειπε ο κτηνιατρος μου λεει στην γατα να μην δινω χαπι μονο αυτο το ξερτε εσεις αυτο το φαρμακο?
Ναι είναι καλό και ανθρώπινο μάλιστα φάρμακο, απλά δε πιάνει όλα τα ενδοπαράσιτα της γάτας.
Το έχω δώσει και εγώ σε μικρά γατάκια, είναι πολύ οικονομικό κιόλας

Παράθεση

Χρήστος Μπο.

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Χρήστος Μπο.
Ο Χρήστος Μπο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Χρήστος Μπο. έγραψε στις 15:46, 10-10-11:

Για εμενα δεν ειναι το θεμα το οικονομικο ειναι να εχω υγειες γατι δεν εχει αρχησει τα εμβολια του ακομα καθε ποτε να του δινω αλλα θελει και κατι αλλο που δεν εχει πιασει ολα τα παρασιτα?

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sailor Moon
H Sailor Moon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H Sailor Moon έγραψε στις 17:53, 13-11-11:

Καλησπέρα ήρθε η ώρα να του δώσω πάλι το χαπάκι σκουληκιών, αλλά πόσο πρέπει να του δώσω? Τον ιούλιο που ήταν μικρούλη του έδωσα ένα τέταρτο. Τώρα που ζυγίζει 3 κιλά να του δώσω μισό χαπάκι?

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 17:59, 13-11-11:

Να είμαστε πολύ προσεκτικοί με τις δοσολογίες, γι' αυτό θα ήταν καλύτερα να πάρεις τηλέφωνο ένα κτηνίατρο! Το ιδανικό βέβαια, θα ήταν να πας το γατάκι στον κτηνίατρο να το ζυγίσει ο ίδιος. Απ' όσο ξέρω το drontal ολόκληρο το χαπάκι, το δίνουν για γάτα από 4 κιλά και πάνω!

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Sailor Moon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H Sailor Moon έγραψε στις 18:03, 13-11-11:

Βασικά το είχε ζυγίσει η ίδια η κτηνίατρος τελευταία φορά που το πήγα για εμβόλιο, τέλη οκτωβρίου. Άρα να την πάρω τηλέφωνο να τη ρωτήσω καλύτερα?

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 18:09, 13-11-11:

Το καλύτερο είναι αυτό! Ας μην παίζουμε με τα φάρμακα, γιατί δεν ξέρουμε τι παρενέργειες μπορεί να έχουν...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Sailor Moon έγραψε στις 18:10, 13-11-11:

Σωστά

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bello
H Bello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H Bello έγραψε στις 16:45, 22-11-11:

Καλησπέρα,
Θέλω να κάνω ενδοπαρασίτωση στα γατάκια αλλά διάβασα παραπάνω ότι το stronghold κάνει και γι' αυτό κι ήθελα να ρωτήσω αν αρκεί γιατί πριν από 20 ημέρες τους έβαλα μία τέτοια αμπούλα για γατί 2 κιλών όπως μου συνέστισε η κτηνίατρος για τους ψύλλους. Θα χρειαστεί και κάτι επιπλέον;

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 16:55, 22-11-11:

Το stronghold απο οσο ξερω ειναι αμπουλα εξωπαρασιτωσης, η οποια πιανει και καποια ενδοπαρασιτα.
Δε νομιζω να αρκει για τα ενδοπαρασιτα απο μονη της.
Υπαρχουν το γνωστο drontal, το milbemax, η αμπουλα profender κ.α.
Καλυτερα να μιλησεις με την κτηνιατρο για δοσολογιες και οτι αλλο χρειαστεις

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

H Bello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H Bello έγραψε στις 17:06, 22-11-11:

Σ' ευχαριστώ θα πάω ούτως ή άλλως για να τα εμβολιάσω κιόλας, δεν νομίζω ότι αυτό μπορώ να το κάνω μόνη μου.

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

H Bello έγραψε στις 17:54, 22-11-11:

να ρωτήσω και κάτι άλλο; Διαβάζω συχνά στο φόρουμ για αλοιφές και κρέμες που δίνετε μόνοι σας για ενδοπαρασίτωση αλλά εγώ δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο πάντα πήγαινα στην κτηνίατρο και τους έδινε κάτι μαζί με τον εμβολιασμό. Κάνω κάτι λάθος; Δεν ποστεύω να μην τους έχω κάνει και να μην το χω καταλάβει;

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 18:02, 22-11-11:

Αλοιφες και κρεμες σε μικρα γατακια
Μην αγχωνεσαι, βασικα μαζεψε τις αποριες που εχεις και μιας και θα πας για εμβολιασμο συντομα κανε και μια κουβεντα με την κτηνιατρο.

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

H Bello έγραψε στις 18:22, 22-11-11:

Το πρόβλημα είναι ότι θέλω να αλλάξω κτηνίατρο γιατί μου έδωσε ντεπόν για τον μεγάλο μου γάτο (Σίμπα) και μόλις το είπα σε άλλο κτηνίατρο μου είπε ότι είναι επικίνδυνο για τα γατιά γιατί τους λείπει ένα ένζυμο και δεν το μεταβολίζουν και νευρίασα. Ευτυχώς αυτός το είχε φτύσει όταν του το είχα δώσει όπως και ότι του έχω δώσει με σύρριγγα. Και στον δεύτερο γάτο μου παρατήρησα ότι στο βιβλιάριο δεν είχε σημειώσει πότε πρέπει να γίνει η επανάληψη στα εμβόλιά του οπότε δεν ξέρω αν θα βγάλει άκρη ο καινούριος κτηνίατρος.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,036 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:37, 22-11-11:

Αρχική Δημοσίευση από Bello
Το πρόβλημα είναι ότι θέλω να αλλάξω κτηνίατρο γιατί μου έδωσε ντεπόν για τον μεγάλο μου γάτο (Σίμπα) και μόλις το είπα σε άλλο κτηνίατρο μου είπε ότι είναι επικίνδυνο για τα γατιά γιατί τους λείπει ένα ένζυμο και δεν το μεταβολίζουν και νευρίασα. Ευτυχώς αυτός το είχε φτύσει όταν του το είχα δώσει όπως και ότι του έχω δώσει με σύρριγγα. Και στον δεύτερο γάτο μου παρατήρησα ότι στο βιβλιάριο δεν είχε σημειώσει πότε πρέπει να γίνει η επανάληψη στα εμβόλιά του οπότε δεν ξέρω αν θα βγάλει άκρη ο καινούριος κτηνίατρος.
Καλησπερα.Μομ=νοι μας δεν δινουμε αλοιφες και χαπια για αποπαρασιτωση.Εγω τουλαχιστον,και οι περισσοτεροι νομιζω,παντα οτι μας λεει ο γιατρος κανουμε..και παντα απο τον κτηνιατρο τα παιρνω,οποτε αυτος μου λεει και καθε ποτε να τους βαζω.
Οσον αφορα τον κτηνιατρο που σου εδωσε ντεπον,πολυ καλα κανεις και θες να τον αλλαξεις..γιατι οντως απαγορευεται τον ντεπον..και γενικα η παρακεταμολη στις γατες..ειναι τοξικο για αυτες και μπορει να προκαλεσει ακομα και θανατο..

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

H Bello έγραψε στις 18:53, 22-11-11:

Φυσικά, αλλά ρώτησα γιατί εμένα η κτηνίατρος έκανε εκείνη την αποπαρασίτωση ή έτσι θέλω να πιστεύω και δεν μου είχε δώσει εμένα ποτέ να τους βάλω τίποτα αλλά μετά από αυτό με το ντεπόν δεν είμαι σίγουρη για τίποτα. Δεν φαντάζεσαι τι εγκεφαλικό έπαθα μόλις άκουσα αυτό με το ντεπόν. Ευτυχώς αυτός το είχε φτύσει αλλά το έμαθα εντελώς συμπτωματικά όταν πήγα να το δώσω στο μικρό αδέσποτο που έσπασε τη λεκάνη του (ένα από αυτά που τους ψάνω σπίτι) και μόλις το είπα στον κτηνίατρο στο νοσοκομείο που το πήγα για την επέμβαση με πήρε από τα μούτρα ο άνθρωπος, αλλά κι εγώ που να τα ξέρω όλα αυτά; Εμπιστεύτηκα την κτηνίατρο.

Νικολίνα τι όμορφα που είναι τα μωρά σου είδα τις φωτογραφίες τους από μωρά μέχρι σήμερα κι έπαθα πλάκα να σου ζήσουν. Εγώ σε αντίθεση με σένα έχω τέσσερα αρσενικά αυτή τη στιγμή στο σπίτι μου. Νιώθω μοναξιά η γυναίκα, ούτε μία γυναικοκουβέντα δεν μπορώ να κάνω!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 22-11-11 στις 19:06. Αιτία: Merge
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Bijoux έγραψε στις 20:23, 19-12-11:

Τα 'χω πάρει στο κρανίο αυτή τη στιγμή! Έδωσα τόσα λεφτά να πάρω drontal χαπάκια και μου τα φτύνουνε, μέχρι που λιώνουνε και αναγκάζομαι και τα πετάω! Τι τα βάζω μέσα σε κονσέρβες, τι τους τα δίνω με το ζόρι, τα εντοπίζουν και τα φτύνουν! Δεν αντέχω άλλο! αυτή τη στιγμή είμαι στα πρόθυρα νευρικής κρίσης αυτή τη στιγμή η Μπιζού με κοροϊδεύει και άλλοι δύο, έχουν πάρει τη δοσολογία μισή! Και τώρα πότε πάλι θα πρέπει να επαναλάβω?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 20:26, 19-12-11:

Μπράβο, μπράβο!!! Πολύ χαίρομαι Δημητρούλα!!! ( )
Γιατί και εγώ τα ίδια περνάω....
Αλλά εγώ έχω και μια Μελίνα που αφρίζει από το κακό της....
Παιδιά, ένα σπίτι όλο αφρούς κάνει, ..αν δεν το δείτε , δεν θα το πιστέψετε....Πόσους αφρούς μπορεί να βγάλει μια γάτα από το πείσμα και τη ζοχάδα της!!!!

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H nikolll έγραψε στις 20:30, 19-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Μπράβο, μπράβο!!! Πολύ χαίρομαι Δημητρούλα!!! ( )
Γιατί και εγώ τα ίδια περνάω....
Αλλά εγώ έχω και μια Μελίνα που αφρίζει από το κακό της....
Παιδιά, ένα σπίτι όλο αφρούς κάνει, ..αν δεν το δείτε , δεν θα το πιστέψετε....Πόσους αφρούς μπορεί να βγάλει μια γάτα από το πείσμα και τη ζοχάδα της!!!!
Εχω δει το Μουρο να αφριζει τρελα με αντιβιωση ομως! Δεν το πιστευα αυτο που εβλεπα!
Το milbemax το δοκιμασατε? Δεν ειναι οσο αποτελεσματικο λενε οσο το drontal, αλλα το τρωνε πολυ πιο ευκολα.
Επισης υπαρχει και η αμπουλα profender, απο τα πιο αποτελεσματικα φαρμακαι για παρασιτα, αλλα πιο ακριβη απο το drontal.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:06, 19-12-11:

O δικός μου άφρισε μια φορά (γέμισε το σπίτι σάλια ) όταν δεν του έδωσα το χάπι σωστά και έλιωσε στο στόμα του. Πρέπει να τα συνηθίσετε να τους ανοίγετε το στόμα αλλιώς θα συνεχίσει αυτή η συμπεριφορά Εναλλακτική λύση: χαπάκια με γεύση interceptor. Τα τρώνε μόνα τους

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Sailor Moon έγραψε στις 22:36, 19-12-11:

Εγώ κάνω το εξής για να το καταπίνει (το είχα δει στην εκπομπή παρά τρίχα )...τυλίγω το yugi σε ένα κουβερτάκι ή μία πετσέτα ώστε να μην μπορεί να κουνηθεί και τον βαστάω αγγαλιά κ του δίνω το χαπάκι...όταν καταλάβω ότι το κατάπιε τον ελευθερώνω

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 23:03, 19-12-11:

Κι εγώ είχα δει (μου φαίνεται στο youtube) πως τον πιάνεις από το σβέρκο και τον σηκώνεις μέχρι εκεί που μπορεί να πατά στα δύο πίσω πόδια. Το γατί σχεδόν παραδίδεται (θυμάται τη μαμά που τον κουβαλούσε μικρό). Το στόμα ανοίγει ενστικτοδώςκαι του βάζεις το χάπι όσο πιο μέσα μπορείς πάνω στη γλώσσα . Έτσι το έκανα στον προηγούμενό μου γάτο με απόλυτη επιτυχία. Με τη Χιονάτη μου το φτύνει στα μουτρα πριν την αφήσω γι αυτό αναγκάζομαι και πάω στον γιατρό να της το δίνει,

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 23:49, 19-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από YNL
Κι εγώ είχα δει (μου φαίνεται στο youtube) πως τον πιάνεις από το σβέρκο και τον σηκώνεις μέχρι εκεί που μπορεί να πατά στα δύο πίσω πόδια. Το γατί σχεδόν παραδίδεται (θυμάται τη μαμά που τον κουβαλούσε μικρό). Το στόμα ανοίγει ενστικτοδώςκαι του βάζεις το χάπι όσο πιο μέσα μπορείς πάνω στη γλώσσα . Έτσι το έκανα στον προηγούμενό μου γάτο με απόλυτη επιτυχία. Με τη Χιονάτη μου το φτύνει στα μουτρα πριν την αφήσω γι αυτό αναγκάζομαι και πάω στον γιατρό να της το δίνει,
Ε καλά η Χιονάτη δεν είναι όποια και όποια...Μια πριγκίπισσα θέλει ειδική μεταχείρηση...

Πάντως εγώ παιδιά, έχω αποτύχει ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ σε ΌΛΕΣ μου τις προσπάθειες να δώσω αυτό το χάπι..Δεν ασχολούμαι πλεόν..Αμπούλες..Δε γίνεται αλλιώς..Γιατί εάν το σκεφτείς, μια γάτα σαν την Αλέκα πχ θέλει περίπου 1 χάπι και 1/4 άρα θα πληρώσω 2 χάπια..Άρα αξίζει η αμπούλα..Και εκεί καταφεύγω και εγώ..Με 3 γάτες δυστυχώς δε μπορώ να πηγαίνω στον κτηνίατρο συνέχεια..

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 00:21, 20-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από mpoulaalekoula
...Μια πριγκίπισσα θέλει ειδική μεταχείρηση...
Ναι. Κρέμασμα από τον πολυέλαιο μέχρι να το καταπιεί

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,036 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:23, 20-12-11:

Ενα ειναι το κολπο.Θα παρετε μια παστουλα βιταμινουχα(σαν σοκολατα ειναι)..θα τριψετε το χαπι να γινει σκονη,θα βαλετε την δοση που λεει για την παστα στο δαχτυλο σας(περιπου ενα εκατοστο αν θυμαμαι καλα)..θα βαλετε επανω το τριμα του χαπιου,θα το ανακατεψετε..και αυτο θα το βαλετε ΕΠΑΝΩ στο πατουσακι του γατιου σας.(Το μπροστινο) Αναγκαστικα..επειδη θα το ενοχλει θα το γλυψει για να το καθαρισει..και ετσι θα το φαει.Επισης εχει και ωραια γευση αυτη η παστα.Τα αποτελεσματα ειναι εγγυημενα..καθως ετσι το τρωει και ο μπουκακος..που ολοι ξερουμε τι κνοδαλο ειναι..

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 00:41, 20-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Ενα ειναι το κολπο.Θα παρετε μια παστουλα βιταμινουχα(σαν σοκολατα ειναι)..θα τριψετε το χαπι να γινει σκονη,θα βαλετε την δοση που λεει για την παστα στο δαχτυλο σας(περιπου ενα εκατοστο αν θυμαμαι καλα)..θα βαλετε επανω το τριμα του χαπιου,θα το ανακατεψετε..και αυτο θα το βαλετε ΕΠΑΝΩ στο πατουσακι του γατιου σας.(Το μπροστινο) Αναγκαστικα..επειδη θα το ενοχλει θα το γλυψει για να το καθαρισει..και ετσι θα το φαει.Επισης εχει και ωραια γευση αυτη η παστα.Τα αποτελεσματα ειναι εγγυημενα..καθως ετσι το τρωει και ο μπουκακος..που ολοι ξερουμε τι κνοδαλο ειναι..

Λες ε????
Το δοκίμασα αυτό που λες αλλά με βούτυρο..Δεν ήξερα για αυτή τη βιταμινούχα πάστα..Το αποτέλεσμα στην Αλέκα ήταν ότι άρχισε να τινάζει το πατούσι και να εξφενδονίζει βουτυράκια με Drontal στους τοίχους..
Εάν αυτή η πάσχα βοηθά, θα το δοκιμάσω..Πώς τη ζητάω? Είναι μια συγκεκριμένη μάρκα?

Παράθεση

Myrtle

Διάσημο Μέλος

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 00:43, 20-12-11:

Εγώ πάντως τους έδωσα το πρώτο χαπάκι αποπαρασίτωσης πριν 3-4 μέρες. Το Milbemax για μικρά γατάκια (μικρότερα των δύο κιλών) μου είχε πει η κτηνίατρος, το οποίο είναι και πολύ μικρότερο από το drontal. Ήταν πολύ πιο εύκολο από όσο περίμενα (με είχε τρομάξει πολύ και η Μαρίνα είναι η αλήθεια...). Τα έπιασα από το σβέρκο, όπως είπε και ο Γιάννης, τους σήκωσα το κεφάλι να είναι σε ευθεία με το σώμα τους και με το άλλο χέρι τους άνοιξα το στόμα και έριξα το χάπι κοντά στη ρίζα της γλώσσας μέσα μέσα. Αν δεν έμπαινε αρκετά βαθιά το έσπρωχνα και με το χέρι. Μετά τους έκλεισα για 1-2 λεπτά το στόμα και με το άλλο χέρι τα χάιδευα, για να είμαι σίγουρη ότι δεν θα το φτύσουν. Στη συνέχεια τους άνοιξα το στόμα να σιγουρευτώ ότι το είχαν καταπιεί και όταν είδα ότι είχε αδειάσει το στόμα τους, τους έδωσα και μία λιχουδίτσα που τρελαίνονται, αφ' ενός για να μασήσουν κάτι και να είμαι σίγουροι ότι δεν έχουν κρατήσει το χάπι στο στόμα τους κι εφ' ετέρου για να τα επιβραβεύσω που ήταν καλά γατάκια και να τα κάνω να συνδυάσουν το χάπι με λιχουδιά (όπως κάνουμε και με τα νυχάκια)!

Και στα τρία μου γατάκια αυτός ο τρόπος είχε απόλυτη επιτυχία!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους