Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,852 εγγεγραμμένα μέλη και 716,546 μηνύματα σε 22,294 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 330 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ερωτήσεις για την αποπαρασίτωση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 02:18, 20-12-11:

εμενα μου ειχε στειλει η δημητρα (μπιζου)απο ροδο κατι πολυ ωραια σωληναρια δε θυμαμαι τωρα τι μαρκα ηταν,γυριζα τη στροφιγγα και εδεινα στα γατακια,και περασαν ολα τα σκουλικακια,εκαναν μερες θεραπεια και ηταν οτι πρεπει για μωρα αδεσποτακια,ουτε πνιγηκαν ουτε τιποτα,οταν εγιναν δυο μηνων τους εδωσα μισο ντρονταλ στο καθενα,τωρα θα κλεισουν τον εκτο μηνα ποτε πρεπει να τους ξαναδωσω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 10:09, 20-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από mpoulaalekoula
Λες ε????
Το δοκίμασα αυτό που λες αλλά με βούτυρο..Δεν ήξερα για αυτή τη βιταμινούχα πάστα..Το αποτέλεσμα στην Αλέκα ήταν ότι άρχισε να τινάζει το πατούσι και να εξφενδονίζει βουτυράκια με Drontal στους τοίχους..
Εάν αυτή η πάσχα βοηθά, θα το δοκιμάσω..Πώς τη ζητάω? Είναι μια συγκεκριμένη μάρκα?
Κι εγω το εκανα αυτο το κολπο με την παστα και το drontal, και το Μουρο εκανε τη τσαχπινια της Αλεκας...
Κι ενταξει το βουτυρακι ειναι μαλακο αλλα η παστα κολλαει! Και μετα το Μουρμουρι ηθελε λιγο πλυσιμο μωρεεεεε....

To milbemax παντως το βαζω μεσα στις κροκετες τους και το τρωνε μονες τους

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Myrtle

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 669 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 10:37, 20-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
εμενα μου ειχε στειλει η δημητρα (μπιζου)απο ροδο κατι πολυ ωραια σωληναρια δε θυμαμαι τωρα τι μαρκα ηταν,γυριζα τη στροφιγγα και εδεινα στα γατακια,και περασαν ολα τα σκουλικακια,εκαναν μερες θεραπεια και ηταν οτι πρεπει για μωρα αδεσποτακια,ουτε πνιγηκαν ουτε τιποτα,οταν εγιναν δυο μηνων τους εδωσα μισο ντρονταλ στο καθενα,τωρα θα κλεισουν τον εκτο μηνα ποτε πρεπει να τους ξαναδωσω?
Νομίζω πως η αποπαρασίτωση πρέπει να γίνεται κάθε 4 μήνες, οπότε μάλλον τώρα πρέπει να τους ξαναδώσεις. Ρώτα και τον κτηνίατρό σου να σου πει σίγουρα, αλλά εμένα που δίνω το milbemax έτσι μου έχει πει...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,023 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:16, 20-12-11:

Λες ε????
Το δοκίμασα αυτό που λες αλλά με βούτυρο..Δεν ήξερα για αυτή τη βιταμινούχα πάστα..Το αποτέλεσμα στην Αλέκα ήταν ότι άρχισε να τινάζει το πατούσι και να εξφενδονίζει βουτυράκια με Drontal στους τοίχους..
Εάν αυτή η πάσχα βοηθά, θα το δοκιμάσω..Πώς τη ζητάω? Είναι μια συγκεκριμένη μάρκα?
Yπαρχουν διαφορες μαρκες.Δεν θυμαμαι τωρα πως ελεγαν αυτην που πηρα.Βιταμινουχα παστα μου την ειχε πει ο γιατρος,και ειναι σαν σιροπι σοκολατας.

Παράθεση

alexia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη alexia
H alexia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 152 μηνύματα.

H alexia έγραψε στις 13:47, 20-12-11:

πολλη καλη παστα δοκιμασμενη με θεαματικα αποτελεσματα ειναι η nutrigel... επισης η nutriforce καθως επισης και η nurish-um...

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 16:05, 20-12-11:

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
Kαλησπερα Ρενα. Το Drontal πρεπει να το δινεις καθε 3 μηνες. Ενα χαπακι ανα 4 κιλα βαρους. Σημερα ο δικος μου συμπληρωνει τριμηνο και θα επρεπε να του δωσω 1.5 χαπι, αφου ειναι 6 κιλα.
Επειδη ομως ειναι συνεχεια μεσα, αποφασισα να του το δινω καθε 6μηνο για να μην τον επιβαρυνω τοσο με φαρμακα.
Οι δικες σου γατες ομως που βγαινουν και εξω πρεπει να το περνουν καθε τριμηνο για σιγουρια.

Παράθεση

bibakos2

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bibakos2
Ο bibakos2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O bibakos2 έγραψε στις 16:28, 20-12-11:

παιδια εγω εχω σωθει με την αμπουλα αποπαρασιτωσης ειναι πολυ καλη και ευκολη στην χρηση! το μονο μιωνεκτημαειναι οτι κοστιζει 3 ευρω περισσοτερα απο το χαπι και οτι κραταει για ενα μηνα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 16:34, 20-12-11:

εχωμια αμπουλα αποπαρασιτωσης που μου εχει μεινει απ τα πραγματα που μου ειχε στειλει η δημητρα,δεν την εχω χρησιμοποιησει γιατι ειναι μια,κι εγω εχω 4.τα γατονια μου πηραν ντρονταλ αρχες σεπτεμβρη που ειχα ανεβει πειραια μαζι με τα γατακια,λεω να φερω χαπια οταν ερθω,εδω πατμο δεν εχει τιποτα,δλδ 18 γεναρη περιπου επιστρεφουμε.ειναι καλα να τους δωσω τοτε?
δεν βγαινουν εξω τα γατακια,μονο στην αυλη κι αυτο με επιβλεψη και για λιγο,οι επαφες με αλλες γατες που ειχαν ειναι δυο μερες με τον οδυσσεα μονο.τα γατια της αυλης τα φοβουνται,και γενικα τα γατια της αυλης τρωνε και φευγουν ειναι αγρια,ασε που οταν τρων εκεινα δε βγαζω ποτε τα δικα μου εξω.

Παράθεση

bibakos2

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη bibakos2
Ο bibakos2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O bibakos2 έγραψε στις 17:33, 20-12-11:

δεν εχεις θεμα ο θειος μου ειναι κτηνιατρος και το ξερω απο εκει αρκει να μην το παραμελεις συχνα για πολυ καιρο!

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 21:31, 20-12-11:

Ξαναπήρα σήμερα drontal, αγόρασα και ένα ειδικό έμβολο σα σύριγγα για τους το χώνω πιο γρήγορα στο στόμα. Θα δοκιμάσω τώρα να τους ξαναδώσω κανονικά τη δόση σε 15 μέρες, οπότε και θα σας πω τα νέα μας! Προτίμησα drontal γιατί άκουσα ότι είναι πιο αποτελεσματικό από τα άλλα...πιάνει όλα τα παράσιτα και τον εχινόκοκκο, απ' ότι έχω ακούσει!

Παράθεση

Gianduia7 (Ευτυχία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Gianduia7
H Ευτυχία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 1,997 μηνύματα.

H Gianduia7 έγραψε στις 20:55, 02-02-12:

Αρχικά επιχείρησα να τους βάλω το χάπι στο φαγητό και όντως φάγανε ελάχιστο,οπότε πήρα το drontal και τους το έδωσα να το καταπιούν με τη βοήθεια των φωτογραφιών που βρήκα εδώ στο θέμα και έπιασε!!

Οντως Δήμητρα έχει να κάνει με την ταχύτητα για να πετύχει δεν καταλάβανε από που τους ήρθε!!Το έκανα τόσο γρήγορα που ούτε μούτρα δεν μου κρατησαν μετά!

Οσο αφορά την εξωτερική αποπαρασιτωση και αυτή κάθε 3 μήνες μου είπε και λέω να τους βάλω την αμπούλα stronghold!Την βάζαμε στον Elvis όταν είχε ψωρίτσα!Συμφωνείτε?Η' είναι πολύ δυνατή για γατάκια που ζουν μέσα στο σπίτι?ελπίζω να καταλαβαίνετε πως το ρωτάω!

Επίσης Νικολίνα ανέφερες μια αμπούλα profender,είναι καλή?

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 21:11, 02-02-12:

κι εμείς stronghold βάλαμε...το καλοκαίρι βάλαμε advocate, δεν ξέρω τι είναι καλύτερο...εμπιστεύομαι την κτηνίατρο!

Παράθεση

Gianduia7 (Ευτυχία)

Διακεκριμένο μέλος

H Ευτυχία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 1,997 μηνύματα.

H Gianduia7 έγραψε στις 21:17, 02-02-12:

καλά δεν το συζητώ και εμείς,αύριο θα πάμε κτηνίατρο έτσι και αλλιως οπότε ότι ερωτήσεις έχω θα την πρήξω!

Απο μαγαζί την αγόρασες την αμπούλα?Πόσο την αγοράζεις,θυμάσαι?

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 23:24, 02-02-12:

Είδα το θεματάκι που και εμένα με ταλαιπωρεί πολύ και είπα να σας γράψω..Το έχω ψάξει πολύυυυ το θέμα με τις αμπούλες και τα χαπάκια

Αρχική Δημοσίευση από Gianduia7
Αρχικά επιχείρησα να τους βάλω το χάπι στο φαγητό και όντως φάγανε ελάχιστο,οπότε πήρα το drontal και τους το έδωσα να το καταπιούν με τη βοήθεια των φωτογραφιών που βρήκα εδώ στο θέμα και έπιασε!!

Οντως Δήμητρα έχει να κάνει με την ταχύτητα για να πετύχει δεν καταλάβανε από που τους ήρθε!!Το έκανα τόσο γρήγορα που ούτε μούτρα δεν μου κρατησαν μετά!

Οσο αφορά την εξωτερική αποπαρασιτωση και αυτή κάθε 3 μήνες μου είπε και λέω να τους βάλω την αμπούλα stronghold!Την βάζαμε στον Elvis όταν είχε ψωρίτσα!Συμφωνείτε?Η' είναι πολύ δυνατή για γατάκια που ζουν μέσα στο σπίτι?ελπίζω να καταλαβαίνετε πως το ρωτάω!

Επίσης Νικολίνα ανέφερες μια αμπούλα profender,είναι καλή?
Λοιπόν, εγώ ποτέ δεν κατάφερα να τους δώσω το χαπάκι διότι πολύ απλά ΔΕ ΜΠΟΡΩ Έχω κάνει τα πάντα πραγματικά αλλά δε μπορω..Το μόνο που μου έχει μείνει πια είναι το έμβολο που μοιάζει με σύριγγα και πετάει το χαπάκι πίσω στο λαιμό.
Για το λόγο αυτό, επιλέγω αμπούλες..Προσωπικά εμείς βάζουμε κάθε 3μηνο 1αμπούλα advocate που πιάνει τα εξωπαράσιτα και όλα τα ενδοπαράσιτα (ακόμα και το σκουλήκι της καρδιάς όπως λέγεται) εκτός όμως από τις ταινίες. Στο μεταξύ, ταινίες κολλάνε πολύ εύκολα οι γάτες μέσω εντόμων που καταναλώνουν Οπότε εάν κάποια στιγμή αντιληφθώ ότι έχει κάποια από τις 3 τσιμπήσει ταινία(είναι αρκετά εμφανές) αντί για advocate βάζουμε την profender η οποία πιάνει όοολα τα ενδοπαράσιτα όπως ακριβώς και το χάπι!

Αρχική Δημοσίευση από Bijoux
κι εμείς stronghold βάλαμε...το καλοκαίρι βάλαμε advocate, δεν ξέρω τι είναι καλύτερο...εμπιστεύομαι την κτηνίατρο!
Stronghold και Advocate είναι ακριβώς το ίδιο αλλά από άλλη εταιρία
καλά δεν το συζητώ και εμείς,αύριο θα πάμε κτηνίατρο έτσι και αλλιως οπότε ότι ερωτήσεις έχω θα την πρήξω!

Απο μαγαζί την αγόρασες την αμπούλα?Πόσο την αγοράζεις,θυμάσαι?
Καλό είναι να ρωτήσεις ότι απορίες έχεις τη γιατρό σου. Είναι και το σωστότερο

Το χάπι είναι το οικονομικότετο και το αποτελεσματικότερο..
Όλες οι αμπούλες κοστίζουν γύρω στα 8 ευρώ. Την Profender μπορεί να τη βρεις και 9.

Εγώ εάν μπορούσα μόνο χαπάκια θα έδινα γιατί πιστεύω είναι και τα λιγότερο "χημικο/τοξικά".
Αλλά δε γίνεται..Ειδικά η Αλέκα δεν γίνεται με τίποτα..Η άλλη λύση είναι να την πηγαίνω στη γιατρό (όπως μου είχε προτίνει η ίδια) όπου εκεί γίνεται κότα και κάθεται μια χαρά.Αλλά και πάλι, δε βολεύει και τόσο..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,023 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:54, 02-02-12:

Και εγω ειχα τεραστιο προβλημα με τα χαπακια.Ειδικα ο μπουκακος,ξερετε οτι ειναι αγριο θηριο.Ε λοιπον το κολπο το βρηκα.Παιρνω μια βιταμινουχα παστουλα,που εχει και ωραια γευση,κανω σκονη το χαπακι,το ανακατευω με την παστα(οση ποσοτητα λεει η συσκευασια) και το βαζω στο μπροστινο πατουσι τους,στο επανω μερος.Ειναι αδυνατον να μην το γλυψουν για να καθαριστουν και ετσι το τρωνε.Επιασε ακομα και στον μπουκακο.
Και ναι,εχεις δικιο Εφη,να προτιματε τα χαπακια απο τις αμπουλες.

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 00:05, 03-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Και εγω ειχα τεραστιο προβλημα με τα χαπακια.Ειδικα ο μπουκακος,ξερετε οτι ειναι αγριο θηριο.Ε λοιπον το κολπο το βρηκα.Παιρνω μια βιταμινουχα παστουλα,που εχει και ωραια γευση,κανω σκονη το χαπακι,το ανακατευω με την παστα(οση ποσοτητα λεει η συσκευασια) και το βαζω στο μπροστινο πατουσι τους,στο επανω μερος.Ειναι αδυνατον να μην το γλυψουν για να καθαριστουν και ετσι το τρωνε.Επιασε ακομα και στον μπουκακο.
Να σε ρωτήσω κάτι βρε Έφη μου? Η ποσότητα του χαπιού δεν είναι πάρα πολύ για να μπει στην πάστα? Δηλαδή φαντάζομαι ειδικά ο Μπουκάκος, που είναι κάμποσα κιλά θα θέλει σχεδόν 2 χάπια!!! Πώς το κάνεις???
Η Αλέκα τρελαίνεται για βούτυρο γάλακτος και έτσι έτριψα μια μέρα το χάπι και το έβαλα σε λίγο βουτυράκι και μετά κατευθείαν στο πατούσι..Ε, αυτή άρχισε να το τινάζει όπως όταν βρέχονται(ξέρεις τι εννοώ) και το εξφενδόνιζε παντου παρ'ότι το είχα τοποθετήσει καλά-καλά Τίποτα..Και ότι έμεινε, δεν το καθάρισε..Μιση μέρα κυκλοφορούσε με το λερωμένο πατούσι
Εκτός και εάν αυτή η πάστα είναι τόσο νόστιμη αλλά δε νομίζω να πιάσει στην Αλεκα τουλάχιστον..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:13, 03-02-12:

Ενα χαπι δινω στον μπουκακο.Εδινα δηλαδη,γιατι πλεον δεν υπαρχει λογος να δινω.Δεν βγαινιουν εξω καθολου.
Και ναι,αυτη η παστα ειναι πολυ νοστιμη,μου ειπε ο κτηνιατρος(σαν σιροπι σοκολατας ειναι),και ισως για αυτο το τρωνε.Βασικα ο μπουκακος οταν ξεκινησε να το γλυφει,στη συνεχεια το εγλυφε με μανια..

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 00:17, 03-02-12:

Ενα χαπι δινω στον μπουκακο.Εδινα δηλαδη,γιατι πλεον δεν υπαρχει λογος να δινω.Δεν βγαινιουν εξω καθολου.
Και ναι,αυτη η παστα ειναι πολυ νοστιμη,μου ειπε ο κτηνιατρος(σαν σιροπι σοκολατας ειναι),και ισως για αυτο το τρωνε.Βασικα ο μπουκακος οταν ξεκινησε να το γλυφει,στη συνεχεια το εγλυφε με μανια..
Α ναι??Μου το είχες ξαναπεί το όνομα της πάστας, μήπως μπορείς να μου το ξαναναφέρεις???
Εμένα ειδικά η Αλέκα, 1-2 φορές το χρόνο τσιμπάει καμιά ταινιούλα..Δεν ξέρω που τις βρίσκει..Μάλλον επειδή είναι εντομοκτόνα γάτα...
Οπότε αναγκαστικά..
Θα το δοκιμάσω ΚΑΙ αυτό! Ευχομαι να πετύχει

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:19, 03-02-12:

Θα ρωτησω τον κτηνιατρο μου,για το ονομα της παστας,καθολου δεν το θυμαμαι γμτ..και θα σου πω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 09:51, 03-02-12:

Για τις μεγαλοσωμες γατουλες που χρειαζονται δυο Drontal μπορειτε να παιρνετε Milbemax που ειναι ενα χαπι για ζωα εως oκτω κιλα και ειναι πολυ μικροτερο σε μεγεθος απο οτι το Drontal.Βιταμινουχες παστες υπαρχουν αρκετες,οπως η Nutrical και η Felovite.

Παράθεση

Gianduia7 (Ευτυχία)

Διακεκριμένο μέλος

H Gianduia7 έγραψε στις 12:56, 03-02-12:

Κάτσε δεν καταλαβα κάτι,αν έχει πάρει το χαπάκι (drontal) δεν χρειάζεται και αμπούλα για την εξωτερική αποπαρασίτωση?
Επίσης επειδή τα γατάκια μου είναι μόνο μέσα στο σπίτι κάποια στιγμή σταματάω να τους δίνω το χάπι?μια που σίγουρα δεν θα φάνε έντομα(έχω ψύχωση και ούτε το καλοκαιρι θα δεις να κυκλοφορει κάτι εδώ μεσα)

την αμπούλα στο κτηνιατρείο μας την χρεώνει 7 η' 7,5 ευρω(stronghold)

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 17:35, 03-02-12:

Κάτσε δεν καταλαβα κάτι,αν έχει πάρει το χαπάκι (drontal) δεν χρειάζεται και αμπούλα για την εξωτερική αποπαρασίτωση?
Επίσης επειδή τα γατάκια μου είναι μόνο μέσα στο σπίτι κάποια στιγμή σταματάω να τους δίνω το χάπι?μια που σίγουρα δεν θα φάνε έντομα(έχω ψύχωση και ούτε το καλοκαιρι θα δεις να κυκλοφορει κάτι εδώ μεσα)

την αμπούλα στο κτηνιατρείο μας την χρεώνει 7 η' 7,5 ευρω(stronghold)
Λοιπόν..Το χάπι πιάνει μόνο τα ενδοπαράσιτα..Όχι τα εξωπαράσιτα..

Είναι περίπλοκο...

Εάν μια γάτα κολλήσει ψύλλους(που δεν είναι καθόλου δύσκολο ειδικά εάν έχεις αυλή κτλ εκτός και εάν στο σπίτι κυκλοφορείτε χωρίς παπούτσια-εμείς έτσι κι αλλιώς αυτό κάνουμε) τότε μπορεί με το γλίψιμο να φάει κάποιον μολυσμένο ψύλλο και να κολλήσει και ενδοπαράσιτα(μολυνσμένοι ψύλλοι και άλλα έντομα, μεταδίδουν ενδοπαράσιτα όπως ταινίες, γιατί παίζουν το ρόλο του "ξενιστή")..Γι'αυτό το λόγο συνίσταται αποπαρασίτωση μέσα έξω..Ε, τώρα εάν μένεις στον 6ο όροφο πχ και κυκλοφορείς χωρίς παπούτσια, από ψύλλους δεν κινδυνεύεις..Από έντομα μόνο..

Άρα για μένα το πιο "σωστό" είναι χάπι Drontal ανά τρίμηνο και αμπούλα Frontline(είναι ΜΟΝΟ για εξωπαράσιτα) όποτε έχεις υποψία ψύλλων(ή εάν πρόκειται να βγουν έξω προληπτικά )...

Πολύ καλή τιμή! Εγώ 8 από πετ σοπ την έχω βρει

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Bijoux έγραψε στις 17:52, 03-02-12:

Η αλήθεια είναι ότι με τα παπούτσια μας κουβαλάμε διάφορα...κι εμείς τα βγάζουμε με το που μπαίνουμε στο σπίτι, αλλά έλα που έρχονται και μυρίζουν αμέσως το δάπεδο στο σημείο που έχουμε πατήσει...! Μυρίζουν και τα παπούτσια μας... Το σφουγγαρίζω βέβαια, αλλά δε μπορώ να το κάνω 800 φορές τη μέρα, κάθε φορά που μπαίνουμε στο σπίτι... και όχι τίποτε άλλο...αλλά η Μπιζού, η βρωμιαρίτσα, κάνει και βαρελάκια, όπου μυρίζει ότι φέρνουμε βρωμίτσες απ' έξω...γι' αυτό, τους δίνω drontal, κάθε 3 μήνες....

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 18:16, 03-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bijoux
Η αλήθεια είναι ότι με τα παπούτσια μας κουβαλάμε διάφορα...κι εμείς τα βγάζουμε με το που μπαίνουμε στο σπίτι, αλλά έλα που έρχονται και μυρίζουν αμέσως το δάπεδο στο σημείο που έχουμε πατήσει...! Μυρίζουν και τα παπούτσια μας... Το σφουγγαρίζω βέβαια, αλλά δε μπορώ να το κάνω 800 φορές τη μέρα, κάθε φορά που μπαίνουμε στο σπίτι... και όχι τίποτε άλλο...αλλά η Μπιζού, η βρωμιαρίτσα, κάνει και βαρελάκια, όπου μυρίζει ότι φέρνουμε βρωμίτσες απ' έξω...γι' αυτό, τους δίνω drontal, κάθε 3 μήνες....
Χαχαχα!! Βρε τι βρώμα

Ναι καλά κάνεις..Ειδικά όσοι ασχολούνται με αδέσποτα (γκ γκ γκ για εσάς μιλάω κυρία μου - ενώ εγώ??ποτέ!!) θα πρέπει να είναι ακόμα πιο προσεκτικοί διότι πολύ εύκολα μεταφέρουν με τα παπούτσια τους (και όχι μόνο) διάφορα..Δυστυχώς..Πχ αυγά ψύλλων πολύ εύκολα μπορείς να μεταφέρεις στο σπίτι σου χωρίς να το καταλάβεις...
Εμείς είμαστε τυχεροί γιατί υπάρχει "προθάλαμος" πριν μπεις μέσα οπότε μπορούμε και τα αφήνουμε πίσω από την πόρτα..Για την αυλή έχουμε άλλα παππούτσια που..μένουν στην αυλή

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:01, 03-02-12:

εγώ κυκλοφορώ με τα παπούτσια στο σπίτι και δεν του κάνω αποπαρασίτωση παρόλο που τρέφεται με ωμά. Την τελευταία του αποπαρασίτωση την έκανε πριν από 1 χρόνο. Στην ετήσια εξέταση κοπράνων που κάναμε τον περασμένο Οκτώβρη, ήταν καθαρός, οπότε προς το παρόν δεν πρόκειται να του κάνω άλλη αποπαρασίτωση. Θεωρώ ότι η ετήσια εξέταση κοπράνων είναι πιο χρήσιμη από το να δίνω χάπι 1-2 φορές τον χρόνο.

Παράθεση

Gianduia7 (Ευτυχία)

Διακεκριμένο μέλος

H Gianduia7 έγραψε στις 21:16, 03-02-12:

Άρα για μένα το πιο "σωστό" είναι χάπι Drontal ανά τρίμηνο και αμπούλα Frontline(είναι ΜΟΝΟ για εξωπαράσιτα) όποτε έχεις υποψία ψύλλων(ή εάν πρόκειται να βγουν έξω προληπτικά )...
Ετσι μας τα έχει πει και εμάς απλά δεν μας είπε την ονομασία των φαρμάκων
μάλλον το αφήνει στην επιλογή μας αυτή την λεπτομέρεια,που εγώ έχω ήδη καταλήξει!

Παράθεση

nifadoulis (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nifadoulis
H Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H nifadoulis έγραψε στις 21:35, 14-03-12:

Καλησπέρα σας!

Η γατούλα μου είναι σχεδόν 2,5 ετών και όσο ήταν μικρούλα και μπορούσα να την κουμαντάρω την έδινα το Drontal.
Μεγαλώνοντας μουλάρωσε και όχι απλά σφραγίζει το στόμα της..... μου είναι εντελώς αδύνατο να της το δώσω. Έχω δοκιμάσει τα πάντα αλλά τίποτα, πάντα το βρίσκει.
Έτσι, τον τελευταίο 1,5 χρόνο της κάνω αποπαρασίτωση εσωτερική με αμπούλα Profender. Και είναι πεντακάθαρη η γατούλα. Δεν υπήρξε ούτε ίχνος σκουληκιών, οπότε αν θέλετε τη γνώμη μου τη συνιστώ ανεπιφύλακτα. Μπορεί μεν να είναι λίγο τσιμπημένη η τιμή (αν θυμάμαι καλά 8-9 ευρώ) αλλά... μπαμ και έξω. Αμπούλα και πάλι αμπούλα. Σε 2 λεπτά έχω ξεμπρερδέψει όχι όπως με το χάπι που κυνηγιόμασταν όλη τη μέρα μέσα στο σπίτι.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 21:53, 14-03-12:

Χμμμ!
Μήπως εάν έλιωνες το χάπι και το ανακάτευες με μια μικρή ποσότητα κρεμώδους τυριού να το έτρωγε;
Αν κι απ' όσο κατάλαβα, έχεις βρει τη λύση!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 22:08, 14-03-12:

Ο γιατρός μού είχε πει να το αλείφω με λίγο βούτυρο.
Μετά για να ανοίξει το στόμα πρέπει να την πιέσεις λίγο με τα δάχτυλα στις άκρες, εκεί που ενώνεται η άνω με την κάτω γνάθο, και όταν της βάλεις το χαπάκι, μη διστάσεις να το χώσεις πολύ βαθιά. Δεν πνίγονται οι γάτες.

Δυό φορές που το κάναμε, μια χαρά έπιασε.

Παράθεση

nifadoulis (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

H Ευαγγελία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H nifadoulis έγραψε στις 23:28, 14-03-12:

Έχω δοκιμάσει ειλικρινά τα πάντα......
Το έχω λιώσει, πολτοποιήσει, το έχω κρύψει σε ωμό κιμά, σε ωμό ψάρι, σε τυρί, σε βιτάμ, σε μαγιονέζα και οπουδήποτε αλλού μπορεί να φανταστεί ανθρώπου νους
Τίποτα.... το βρίσκει παντού!! Αγανακτώ τόσο πολύ που θέλω να το καταπιώ εγώ να τελειώνουμε
Μωρε αμπούλα, όχι θα κάτσω να σκάσω.
Κάποτε την πήγαινα στον κτηνίατρο να της το δώσει μέχρι που μου την είπε (αν δεις και δεν μπορείς να την ταϊσεις φέρτη να στην ταϊσω εγώ) και ντράπηκα και δεν την ξαναπήγα για χάπι. Μου πρότεινε την Profender και σωωωωωωθηκααααα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη houlieta
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

H houlieta έγραψε στις 00:07, 15-03-12:

Γεια σου Ευαγγελία!..
Οι γάτες εκνευρίζονται όταν τους δίνουμε πράγματα με την βία, έχουν αλλεργία στον εξαναγκασμό!..
Θυμάμαι είχα το ίδιο πρόβλημα όταν είχα πάρει τον γατούλη μου στην αρχή. Ετσι καθε μηνα πήγαινα στον κτηνίατρο (έμενα κοντα) και του το έδινε..
Μέχρι που ο ίδιος αποφάσισε να μου μάθει το κόλπο...
Στο αναφέρει και η Γίδι πιο πάνω.. Αν πιέσεις τα μαγουλάκια τους εκεί που ενώνεται η πάνω με την κάτω γνάθο ανοίγουν το στόμα και το κρατούν ανοιχτό. Επειτα τοποθετεις το χαπάκι όσο πιο κοντά στην βαση της γλώσσας μπορείς και αφήνεις να κλείσουν το στόμα.
Τους είναι ευκολο να φτυσουν, να ξέρεις... Ναι, ναι.. Φτυνουν...
Για αυτό εγω τους πιάνω με τις χούφτες το μουτράκι για να μην ανοίξουν το στόμα και τα καλοπιάνω ή τα φιλάω στη μουρίτσα για να καταπιούν, όταν καταπιούν το καταλαβαίνεις στην παλάμη..
Δεν είναι δύσκολο, τρόπο θέλει. Καποιες γατες κλωτσάνε κιόλας οπότε τις αγκαλιάζεις με μια πετσέτα για να μην σε γρατζουνίσουν...
Με τον καιρό συνηθίζουν, ο μεγάλος μου ο γάτος να φανταστείς δεν αντιδρά πια...
Προσπάθησε το, όχι τοσο για το Drontal αλλά γιατί μπορεί να σου τυχει κατι άλλο σε χαπάκι.
Εμείς εδω δυσκολευόμαστε πιο πολύ με τα σιρόπια πια!...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nifadoulis (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

H nifadoulis έγραψε στις 14:22, 15-03-12:

Καλημέρα Μαρία μου!
Τον τρόπο που δίνουμε χάπια πάνω κάτω τον ξέρω, το έχω προσπαθήσει πολλές φορές. Ή η γάτα μου είναι πολύ ατίθαση ή εγώ την λυπάμαι που την ταλαιπωρώ...δεν μπορώ να σου είμαι απόλυτα ειλικρινής σε αυτό.
Όταν προσπαθούσα να της ανοίξω το στόμα χτυπιόταν τόσο πολύ που μου μάτωνε τα χέρια με τα νυχάκια της.
Πάντως καλού κακού το καλοκαίρι που είναι να πάρει το χαπάκι της θα κάνω μια προσπάθεια μπας και καταφέρω να κάνω κάτι.
Ποτέ δεν ξέρεις, ίσως να το έχει ξεχάσει και καταφέρω να την ακινητοποιήσω.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 14:38, 15-03-12:

Ξέρετε πως του έδωσα το χάπι του σήμερα; Περίμενα να τον πάρει ο ύπνος, να κουλουριαστεί όμορφα όμορφα στο ζεστό υπνοδωμάτιο δίπλα μου και τότε απλά του άνοιξα το στόμα, του χωσα το χάπι μέσα και μέχρι να πάρει είδηση τι είχε γίνει το χε καταπιει! Τότε συνέχισε απλά τον ύπνο του..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nifadoulis (Ευαγγελία)

Νεοφερμένος

H nifadoulis έγραψε στις 14:52, 15-03-12:

εγω ετσι της ριχνω την αμπουλα. Περιμένω να γλαρώσει και κυριολεκτικα χαϊδευοντας τη, την πιάνω στον υπνο και χαμπαρι δεν παιρνει.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:36, 15-03-12:

Μπορεις να βαζεις το χαπι τριμμενο με λιγο βουτυρο,ή ακομα καλυτερα με μια βιταμινουχα παστα (εχουν και ωραια γευση για τις γατες),αλλα αντι να τις το βαζεις στο στομα,οπως περιγραφει η Γιδι μας,να το βαζεις επανω στο μπροστινο πατουσι.Δηλαδη απο την πανω μερια.Η γατα δεν ανεχετε να εχει κατι επανω της,θα το γλυψει στα σιγουρα.Βεβαια καμια φορα,το πετανε...εμενα παντως ο μπουκακος που δεν υπαρχει περιπτωση να δεχτει χαπι,ειναι πολυ αγριος,παντα με αυτον τον τροπο το τρωει.Κατι αλλο ειναι να το τριψεις σε πολυ λιγη ομως ποσοτητα απο υγρη τροφη που της αρεσει.Αλλα πολυ μικρη ποσοτητα.Στον μπουκακο μου δεν επιανε αυτο βεβαια,γιατι καταλαβαινε τη γευση,αλλα σε αλλα γατια πιανει.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 17:12, 15-03-12:

Αλλα πολυ μικρη ποσοτητα.Στον μπουκακο μου δεν επιανε αυτο βεβαια,γιατι καταλαβαινε τη γευση,αλλα σε αλλα γατια πιανει.

Ο δικός σου είναι θεριό, αποτελεί εξαίρεση!
Πάντως και το κόλπο με τον ύπνο αποδίδει μια χαρά.
Όταν κοιμάται κι είναι ήρεμη η γάτα μπορεί να καταπιεί το χάπι πολύ πιο άνετα παρά στο ξύπνιο της.

Παράθεση

Gianduia7 (Ευτυχία)

Διακεκριμένο μέλος

H Gianduia7 έγραψε στις 20:49, 15-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από George82

Ο δικός σου είναι θεριό, αποτελεί εξαίρεση!
Πάντως και το κόλπο με τον ύπνο αποδίδει μια χαρά.
Όταν κοιμάται κι είναι ήρεμη η γάτα μπορεί να καταπιεί το χάπι πολύ πιο άνετα παρά στο ξύπνιο της.
Οπως και να τους κοψεις τα νυχια.. ασχετο αλλά τότε καταφέρνουμε να τα κόψουμε

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 21:00, 15-03-12:

Κι εγώ το ίδιο, Ευτυχία!

Παράθεση

pichu

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pichu
H pichu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H pichu έγραψε στις 18:25, 09-04-12:

Γεια σας είμαι καινούρια εδώ αν και διαβάζω τακτικά το φόρουμ σας. Έχω δυο γατούλες την Pichu (3 χρονών) και την Pepita (10 μηνών). Είναι οι αδυναμίες μου. Όλο αυτό τον καιρό τις πηγαίνω κανονικά στο γιατρό για τα πάντα. Λόγω όμως οικονομικής στενότητας που αντιμετωπίζουμε μου είναι πια δύσκολο να τις πηγαίνω ακόμα και για αποπαρασιτώσεις. Για απλά πράγματα ο κτηνίατρος μου παίρνει σχεδόν 50ευρώ. Η ξαδέρφη μιας συμμαθήτριας μου που σπουδάζει κτηνιατρική μου είπε ότι μπορώ τις αποπαρασιτώσεις και τον καθαρισμό αυτιών να τα κάνω μόνη μου αγοράζοντας μόνο το φάρμακο. Ο γιατρός είχε βάλει μια φορά στην Pichu μια αμπούλα που έκανε τα πάντα, ήταν και για εσωτερική-εξωτερική αποπαρασίτωση και για τα αυτάκια. Αλλά την πείραξε την γλυκιά μου πολύ. Έψαξα στο internet είδα ότι αυτές οι αμπούλες είναι για 4 κιλά και πάνω και η Pichu μου είναι 3 κιλά. Ξέρετε κάποια αμπούλα για τα κιλά της που κάνει για εσω-εξω αποπαρασιτώσεις; Ακόμα ο γιατρός τους έβαζε μερικές φορές στα αυτάκια τους φάρμακο για τα ακάρεα χωρίς να έχουν. Μπορώ όταν τους τα καθαρίζω να τους βάζω τέτοιο φαρμακάκι και κάθε πότε;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 09-04-12 στις 18:49. Αιτία: Split για μεταφορά σε άλλο θέμα
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 19:13, 09-04-12:

θα πω τν γνωμη μου με καθε επιφυλαξη το φαρμακο στ αυτακια εφοσον τα ζωακια μενουν μεσα στο σπιτι και δεν εχουν ακαρεα,δε νομιζω οτι χρειαζεται ολη την ωρα,το ιδιο και το φαρμακο για τους ψυλλους(εξωτερικη αποπαρασιτωση),με τις αμπουλες δεν ειμαι φαν γιατι εχω ακουσει πολλα,προτιμω φροντλαιν που το βαζω στις γατουλες μονη μου.και τα χαπακια αναλογα το βαρος του ζωου,καθε τρεις μηνες περιπου,δινεις ητε ενα ητε μισο χαπακι,και παλι αν μενουν μονιμα μεσα δε ξερω αν θα εκανα τοσες επαναληψεις οπως λες.

Παράθεση

pichu

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pichu
H pichu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H pichu έγραψε στις 19:25, 09-04-12:

Οι γατες μου μενουν στο σπιτι αλλα οταν εχει καλο καιρο σουλατσαρουν στο κηπο και ανεβαινουν και στα δεντρακια οσο αφορα το σπρει για τους ψυλλους δεν τους το βαζω, γλειφονται πολυ και οταν τους το ειχα βαλει εκαναν εμετο. οι αμπουλες στη δικη μας περιπτωση εχουν βγει θαυματουργες. τι εχεις ακουσει για τις αμπουλες; τα αυτακια καθε ποτε πρεπει να τα καθαριζω;

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 18:19, 18-09-12:

να ρωτήσω κάτι;!

ο γιατρός μας είπε να δώσουμε στη γατούλα μας το milbemax small dog επειδή είναι ίδιο και για γάτες και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

εσείς το έχετε δοκιμάσει;! στο πετ σοπ δεν έχουνε ούτε ξέρουνε αν υπάρχει milbemax για γατούλες. μόνο drontal έχουνε.

για πείτε, γατομαμάδες!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

zouzounela (Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zouzounela
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.

H zouzounela έγραψε στις 18:33, 18-09-12:

Υπάρχει και για γάτες
Αφού είσαι Θεσσαλονίκη μπορεις να το βρεις στο petshop στην Αγ. Θεοδώρας στο κέντρο (πάρε και ένα τηλ πιο πριν να βεβαιωθείς ότι είναι διαθέσιμο), σε βολεύει;
Αν όχι πες μου να κοιτάξω που αλλού μου είχαν πει ότι το έχουν (το έψαχνα και εγώ πέρισυ...)

Κάτι καλύτερο κάνει απο το drontal, για αυτό μου είχε πει και εμένα η δικιά μου κτήνιατρος να του δώσουμε αυτό

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 18:55, 18-09-12:

δεν είναι αυτό το θέμα, θα το βρω το milbemax για γατούλες, απλά αναρωτιέμαι αν έχει δώσει κανείς σε γατούλα το small dog γιατί εμένα ο γιατρός μου είπε ότι είναι οκ.

Παράθεση

zouzounela (Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zouzounela
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.

H zouzounela έγραψε στις 19:28, 18-09-12:

Δεν μπήκα σε αυτή τη διαδικασία γιατί βρήκα για γάτες. Για πιο λόγο στο είπε αυτό? Πιστευε πως δε θα βρεις για γάτες?

Προσωπικά και να μου έλεγε να δώσω αυτό για σκύλους, θα έψαχνα να βρω για γάτες....

Παράθεση

madaley

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη madaley
. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O madaley έγραψε στις 00:13, 16-01-13:

καλησπερα!

εχω μετακομισει με τους 2 γατους μου στην Γερμανια.
Εψαχνα το drontal αλλα βρηκα μονο το droncit και αγορασα..ενα για τον καθε ενα.(6+ κιλα ο καθενας τους)\
ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα και αν καλυπτει το ιδιο στην ενδοπαρασιτωση..
μου ειναι δυσκολο να επισκεφτω κτηνιατρο ακομα οποτε βασιζομαι στις αποψεις σας...

ευχαριστω πολυ!:-)

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 00:19, 16-01-13:

Μήπως είναι το ίδιο ακριβώς σκεύασμα; Συνήθως τα ονόματα στα φάρμακα αλλάζουν λίγο από χώρα σε χώρα και στην περίπτωσή σου μοιάζουν πολύ... Για δες εδώ, περιλαμβάνει και τα φύλλα οδηγιών.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 16-01-13 στις 00:27.
Παράθεση

madaley

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη madaley
. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O madaley έγραψε στις 01:00, 16-01-13:

ευχαριστω παρα πολυ aba!! :-)

οποτε καλυπτει για ολα τα παρασιτα ονοματι "ταινια" ...
ο όρος "ταινια ¨" συμπεριλαμβανει ολα τα εσωτερικα παρασιτα;

αυτα που λενε σκουληκια ειναι κατι αλλο;
;-/

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 02:08, 16-01-13:

Έχω την εντύπωση πως οι ταινίες είναι μια κατηγορία σκουληκιών. Θα το ψάξω αύριο πιο εξονυχιστικά, στο ίντερνετ δεν μπορείς να βρεις πληροφορίες; Το drontal τι λέει ότι καλύπτει; Αυτή τη στιγμή δεν έχω πρόσβαση σε Η/Υ, στέλνω από το κινητό μου, αν δε βρεις άκρη θα το ξαναδώ αύριο... Καλό βράδυ!

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 10:55, 16-01-13:

http://www.petplace.com/drug-library...tal/page1.aspx

Έχουν μεν μία κύρια ίδια δραστική ουσία (praziquantel) και είναι και της ίδιας εταιρείας (bayer) αλλά:

• το drontal είναι allwormer (δηλαδή καλύπτει ΟΛΑ τα σκουλήκια, αφού λέει allwormer καλό ακούγεται!), ενώ
  • το droncit σκοτώνει μόνο τα tapeworms = ταινίες (μία κατηγορία σκουληκιών).

Αυτό οφείλεται σε μια διαφορά στη σύστασή τους, το drontal περιέχει και μια έξτρα ουσία (pyrantel).

Νομίζω ότι θα είναι καλύτερα να πάρεις χαπάκια drontal ή milbemax, φαντάζομαι ότι αν τα επιστρέψεις αυτά που αγόρασες όπως είναι στη συσκευασία τους δε θα έχουν πρόβλημα να στα αλλάξουν. Εμείς με το milbemax είμαστε πολύ ευχαριστημένοι και η γάτα το παίρνει ΠΟΛΥ πιο εύκολα απ' το drontal το οποίο μάλλον της μυρίζει χαπίλα και δεν το πλησιάζει.

Ωστόσο αφού είσαι Γερμανία, λογικά θα μπορείς να βρεις ένα drontal που έχουνε βγάλει με κάποια γεύση, νομίζω βοδινού. Επίσης υπάρχει και milbemax με γεύση βοδινού. Αυτά!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους