Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,902 εγγεγραμμένα μέλη και 717,333 μηνύματα σε 22,376 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 285 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια είναι τελικά τα απαραίτητα εμβόλια;

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:18, 17-02-13:

Ολοι το ιδιο πιστευω πως αναρωτιομαστε Σωτηρη μου, αλλα ειναι βλεπεις οι κτηνιατροι που επιμενουν να γινονται τα εμβολια. Η αληθεια ειναι οτι μερικες απο τις ιωσεις που πληττουν τα γατια μας, μπορουν να μεταδοθουν ακομα και απο τον αερα, οταν υπαρχουν αδεσποτα που νοσουν.
Δεν ξερω ειλικρινα δεν ξερω κι εγω, το μονο που ξερω ειναι οτι δεν κανω εμβολιο στην Τασουλα μου, ειναι πολυ μεγαλη και φοβαμαι μην μπω σε περιπετειες, ας χτυπιεται κατω η κτηνιατρος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 00:51, 17-02-13:

Παιδιά να σας πω την αλήθεια της λύσσας δεν θα το κάνω από τη στιγμή που η Ηρα δεν έχει επαφή με άλλα ζώα, και μην σας πω ούτε της λευχαιμίας θα το ξαναεπαναλάβω!
Εντάξει ψιλοτρόμαξα τώρα με αυτά! Απλά μιας και ακόμη δεν έχει κλείσει χρόνο το καλοκαίρι θα της επαναλάβω τα εμβόλια(tricat) και από του χρόνου βλεπουμε... Πάντως εάν όλα πανε καλά ... μελλοντικά θα αποφασίσω να την εμβολιάζω κάθε 2 χρόνια!

Tης λευχαιμίας και της λύσσας εσείς τα έχετε κάνει?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 05:40, 17-02-13:

να ρωτησω κι εγω κατι;οι γατουλες μου 1 μιση ετων,εχουν εμβολιαστει δυο φορες με το τρικατ,και η τουιτυ (επειδη ειναι πιο μικρη ενα χρονο απ τ'αλλα δυο)μονο μια,οι δικες μου γατουλες ερχονται ομως σ επαφη με αδεσποτες μιας και βγαινουν εξω στην αυλη,και η αυλη ειναι γεματη αδεσποτες γατες,πρεπει να κανω της λυσας;ο κτηνιατρος απ τη λερο μου ειχε πει οχι,γιατι ποτε οσα χρονια δουλευει εδω στο νησι,δεν ειδε κρουσμα λυσσας,ο αλλος κτηνιατρος στον πειραια,ειχε πει να κανω της λευχαιμιας,αλλα αν δεν εχουν κανει ποτε εξεταση αιματος για λευχαιμια αναρωτιεμαι αν θα τους κανει καλο,παρεπιπτοντως εδω στην πατμο ειναι δυσκολο να κανουν γενικη αιματος κλπ.
υγ.εκτος απο ρινοτραχειτιδα,δεν εχω δει να κυκλοφορει αλλη ασθενεια με τις γατουλες εδω και χρονια για τ αδεσποτα ενοω.

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 07:21, 17-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
να ρωτησω κι εγω κατι;οι γατουλες μου 1 μιση ετων,εχουν εμβολιαστει δυο φορες με το τρικατ,και η τουιτυ (επειδη ειναι πιο μικρη ενα χρονο απ τ'αλλα δυο)μονο μια,οι δικες μου γατουλες ερχονται ομως σ επαφη με αδεσποτες μιας και βγαινουν εξω στην αυλη,και η αυλη ειναι γεματη αδεσποτες γατες,πρεπει να κανω της λυσας;ο κτηνιατρος απ τη λερο μου ειχε πει οχι,γιατι ποτε οσα χρονια δουλευει εδω στο νησι,δεν ειδε κρουσμα λυσσας,ο αλλος κτηνιατρος στον πειραια,ειχε πει να κανω της λευχαιμιας,αλλα αν δεν εχουν κανει ποτε εξεταση αιματος για λευχαιμια αναρωτιεμαι αν θα τους κανει καλο,παρεπιπτοντως εδω στην πατμο ειναι δυσκολο να κανουν γενικη αιματος κλπ.
υγ.εκτος απο ρινοτραχειτιδα,δεν εχω δει να κυκλοφορει αλλη ασθενεια με τις γατουλες εδω και χρονια για τ αδεσποτα ενοω.

Με αυτό ακριβώς το σκεπτικό, κατ'εμέ επανεμφανίστηκε η λύσσα.Επειδή κανένας δε το έκανε πιά.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 09:09, 17-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας-77
Με αυτό ακριβώς το σκεπτικό, κατ'εμέ επανεμφανίστηκε η λύσσα.Επειδή κανένας δε το έκανε πιά.
Δεν ειναι ετσι Ηλια μου, δεν φταιει αυτο που εχουμε τοσα κρουσματα λυσσας.
Κατα την γνωμη μου η πρωτη αιτια για τα προσφατα κρουσματα λυσσας, επειδη σε καποιες βορειοτερες απο εμας χωρες ενδημει, ηταν ο πολεμος στην Γιουκοσλαβια. Εκει παντα ενδημουσε, οπως και στην Βουλγαρια και ειμαι σιγουρη πως το ιδιο συνεβαινε και σε αλλες χωρες που εγω δεν ξερω. Κατα την διαρκεια του πολεμου τα διαφορα ζωα που ειναι συνηθως οι φορεις της νοσου, κυριως η αλεπου στην οποια η εξελιξη της νοσου ειναι και πολυ πιο αργη απ' οτι στα οικοσιτα ζωα, μετακινουνταν πανικοβλητα για να γλυτωσουν απο τα δεινα του πολεμου και μετεφεραν και την λυσσα. Τελικα ηταν αναποφευκτο καποια στιγμη να φτασει και σε εμας και αν σκεφτεις την συνεπεια με την οποια εμβολιαζουν τα σκυλια τους οσοι εχουν στανες με προβατα, αλλα και οι κυνηγοι, που θεωρουν τα σκυλια τους εργαλεια και τιποτα αλλο, τοτε καταλαβαινεις πως φτασαμε ως εδω.
Βαλε απο πανω και την απραξια των δημων και κοινοτητων που επρεπε αμεσως να ξεκινησουν προγραμμα μαζικου εμβολιασμου των αδεσποτων, στην βορεια Ελλαδα κυριως, φτασαμε εδω που φτασαμε.
Ναι παραδεχομαι οτι τωρα οι δημοι δεν εχουν χρηματα για τετοια πραγματα, το θεμα ειναι ομως οτι αυτη η ιστορια ειχε ξεκινησει πολυ νωριτερα που ειχαν χρηματα και παλι δεν εκαναν τιποτα, ως συνηθως δηλαδη.
Ειναι φυσικο οι πολιτες να μην εμβολιαζουν τα ζωα τους που ζουν στα σπιτια τους για μια ασθενεια που ειχε εξαφανιστει, στην Ελλαδα τουλαχιστον, ποσο μαλλον που το εμβολιο γι' αυτην ειναι τοσο βαρυ οπως αποδειχτηκε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 11:52, 17-02-13:

Έχω την εντύπωση πως στην Αριδαία-όπου υπήρξε κρούσμα σε σκύλο αν θυμάμαι καλά-πραγματοποιήθηκε μαζικός εμβολιασμός των αδέσποτων και ότι το καλοκαίρι (δεν ξέρω γιατί θα περιμένουν ως τότε) σχεδιάζουν οι δήμοι να ρίξουν τροφές με το εμβόλιο μέσα στα δάση. Βέβαια, αυτά είναι ανεπιβεβαίωτα στοιχεία, παραθέτω απλά τι άκουσα. Επιπλέον, δεν ξέρω αν από την έλλειψη εμβολιασμών οδηγηθήκαμε εδώ, αλλά είμαι πεπεισμένη πως από την έλλειψη εμβολιασμών τώρα θα οδηγηθούμε σε πολύ χειρότερα... Ναι, είναι βαρύ το εμβόλιο, δεν παύει όμως να είναι υποχρεωτικό από τον νόμο, αλλά πόσω μάλλον δεν παύει να είναι αναγκαίο για τη μία στο εκατομμύριο που το ζωάκι μας θα καταφέρει να ξεπορτίσει. Εγώ τον Ορφέα δύο φορές ως τώρα (και τον έχω 17 ημέρες) τον έχω κυνηγήσει στο πλατύσκαλο (εξωτερικό κλιμακοστάσιο...). Δε θέλω να σκέφτομαι τι θα συμβεί αν κάποια στιγμή δεν τον προλάβω, ο διάολος το σπάει το ποδάρι του καμιά φορά και προτιμώ να είναι προστατευμένα τα ζωάκια μου. Από 'κει κι έπειτα δεν εμβολιάζουμε κάθε χρόνο, αφού μένουν μέσα, αλλά ανά 3 χρόνια που είναι η κάλυψη της δραστικής ουσίας. Ουφ... Αυτά πιστεύω εγώ!

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 22:54, 17-02-13:

δλδ συμφωνα με οσα λετε εγω υποχρεωτικα κανω εμβολια καθε χρονο και πρεπει να το σκεφτομαι σοβαρα καποια στιγμη για λευχαιμια και λυσσα,μιας κι εδω και αρνια υπαρχουν και κατσικια,και κοτες και κανεις δεν τα εμβολιαζει.της λευχαιμιας το ειχα κανει μια φορα στον πατσινο,εγω μονη μου,στο μπουτακι του,ποτε δε νοσησε κι ας υπηρχαν μια εποχη πριν πολλα χρονια κρουσματα.δεν του ξαναεκανα επαναπληπτικο,ποτε,ενα και μονο εμβολιο σ ολη τη ζωη του τον καλυψε λετε;αν ειναι ετσι τουλαχιστον της λευχαιμιας να το κανω στα μικρα μου.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 10:16, 18-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Εχω την εντυπωση πως η κτηνιατρος σου ειναι η πιο σωστη απο ολων μας.
Παντως εμενα μου ειπε η κτηνιατρος πως για το σαρκωμα δεν ευθυνεται τοσο το περιεχομενο του εμβολιου, οσο η ιδια η ενεση, οποτε με την ιδια λογικη μπορουμε να πουμε πως επικινδυνα για σαρκωμα ειναι ολα τα εμβολια. Μου ειπε ομως επισης πως οι επιστημονες το καταλαβαινουν αυτο και δουλευουν πανω στο να γινονται ολα τα εμβολια με μια και μονη ενεση.
Βάσω δεν ξέρω αν είναι η πιο σωστή ούτε και θα πω μετά από όσα έχουμε περάσει και σε ανθρώπινο επίπεδο ότι κόβω το χέρι μου για την επιλογή του κτηνιάτρου μας. Αυτό όμως που έχω δει όσο καιρό την γνωρίζω είναι ότι με αντιμετωπίζει σοβαρά και σε κάθε ερώτημά μου όσο λοξό κι αν είναι προσπαθεί να το αντικρούσει με επιχειρήματα. Η απάντησή της σχετικά με τα εμβόλια εμένα με έπεισε και θεωρώ πως δεν διατρέχει κανένα πρόβλημα η Κίρα. Οσο για τον Ιντεφίξ τα κάνει όλα γιατί βγαίνει έξω. Αρα δεν πιστεύω στα ξαφνικά και στα περίεργα....η γάτα δεν βγαίνει έξω άρα δεν υπάρχει κίνδυνος!!!

Οσο για σάρκωμα μου είπε ακριβώς αυτό που λες. Οτι δηλαδή το πρόβλημα δεν υπάρχει στα συστατικά του εμβολίου όπου νομίζει πολύς κόσμος αλλά στην ένεση. Αρα σε κάθε ένεση που κάνουμε στο ζώο μας διατρέχει αυτό τον κίνδυνο. Και γι' αυτό προσπαθούν να ελαχιστοποιήσουν τις ενέσεις που τους επιβάλλονται. Αρα κατ' εκείνη δεν χρειάζεται να εμβολιαστεί η γάτα μας μετά τον 3ο χρόνο της ζωής της. Και επειδή μπαίνω και σε σκυλοφόρουμ να σας πω ότι πολλοί πια δεν κάνουν μετά τον 5ο χρόνο της ζωής των σκύλων άλλα εμβόλια πλην της λύσσας.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 10:19, 18-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
δλδ συμφωνα με οσα λετε εγω υποχρεωτικα κανω εμβολια καθε χρονο και πρεπει να το σκεφτομαι σοβαρα καποια στιγμη για λευχαιμια και λυσσα,μιας κι εδω και αρνια υπαρχουν και κατσικια,και κοτες και κανεις δεν τα εμβολιαζει.της λευχαιμιας το ειχα κανει μια φορα στον πατσινο,εγω μονη μου,στο μπουτακι του,ποτε δε νοσησε κι ας υπηρχαν μια εποχη πριν πολλα χρονια κρουσματα.δεν του ξαναεκανα επαναπληπτικο,ποτε,ενα και μονο εμβολιο σ ολη τη ζωη του τον καλυψε λετε;αν ειναι ετσι τουλαχιστον της λευχαιμιας να το κανω στα μικρα μου.
Ρένα από τα λίγα που έχω συζητήσει με τη γιατρό μας της λευχαιμίας δεν μπορείς να το κάνεις έτσι χωρίς εξέταση αίματος...δυστυχώς!!! και δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσεις να το εφαρμόσεις αυτό εκεί στο νησί....
Οσο για της λύσσας πιστεύω πως θα έπρεπε να το κάνεις στα ζώα σου αλλά θα είναι δύσκολο να το προμηθευτείς έστω κι από κτηνιατρική αγορά γιατί χρειάζονται χαρτί γιατρού. Εχει μια διαδικασία το όλο θέμα. Οπότε θα πρέπει κάποιος γιατρός να στο συνταγογραφήσει και μετά να πας να το πάρεις.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,667 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 10:09, 19-02-13:

Καλημέρα! Εμβόλια λευχαιμίας κ περιτονίτιδας δεν κάνεις αν δεν γίνουν πρώτα οι εξετάσεις για να βεβαιωθείς ότι το γατί δεν έχει τις ασθένειες. Εγώ τους τα έχω κάνει όλα αυτά και δεν έχουν πάθει κάτι. Λύσσας δεν κάνω γιατί τα γατιά μου δεν βγαίνουν έξω, άρα ο μόνος κίνδυνος να κολλήσουν είναι αν τα δαγκώσω εγώ! Πάντως κάποιοι φίλοι έχουν κάνει της λύσσας κ δεν έχουν πάθει κάτι οι γάτες τους, τους το έκαναν βέβαια στο πόδι για κάθε ενδεχόμενο.
Νομίζω ότι τα σοβαρά εμβόλια ενδείκνυνται για γατιά που τριγυρνάνε κι έξω κ σίγουρα αν έρχονται σε επαφή με γάτες εκτός σπιτιού. Μιας γνωστής μου που δεν ήταν εμβολιασμένος ο γάτος, κ τον είχε να τριγυρνάει στον κήπο, δυστυχώς μετά από χρόνια έπαθε λευχαιμία κ πέθανε (κ χτυπούσε το κεφάλι της που δεν τον είχε εμβολιάσει...όχι, ο γάτος δεν είχε λευχαιμία από μικρός, από κάπου την κόλλησε).

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 10:33, 19-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Fideloudi
Καλημέρα! Εμβόλια λευχαιμίας κ περιτονίτιδας δεν κάνεις αν δεν γίνουν πρώτα οι εξετάσεις για να βεβαιωθείς ότι το γατί δεν έχει τις ασθένειες. Εγώ τους τα έχω κάνει όλα αυτά και δεν έχουν πάθει κάτι. Λύσσας δεν κάνω γιατί τα γατιά μου δεν βγαίνουν έξω, άρα ο μόνος κίνδυνος να κολλήσουν είναι αν τα δαγκώσω εγώ! Πάντως κάποιοι φίλοι έχουν κάνει της λύσσας κ δεν έχουν πάθει κάτι οι γάτες τους, τους το έκαναν βέβαια στο πόδι για κάθε ενδεχόμενο.
Νομίζω ότι τα σοβαρά εμβόλια ενδείκνυνται για γατιά που τριγυρνάνε κι έξω κ σίγουρα αν έρχονται σε επαφή με γάτες εκτός σπιτιού. Μιας γνωστής μου που δεν ήταν εμβολιασμένος ο γάτος, κ τον είχε να τριγυρνάει στον κήπο, δυστυχώς μετά από χρόνια έπαθε λευχαιμία κ πέθανε (κ χτυπούσε το κεφάλι της που δεν τον είχε εμβολιάσει...όχι, ο γάτος δεν είχε λευχαιμία από μικρός, από κάπου την κόλλησε).
Αφού τα γατάκια σου δεν βγαίνουν έξω....γιατί κάνεις της λευχαιμίας και της περιτονίτιδας....;;

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 10:49, 19-02-13:

Χωρίς να είμαι σίγουρη, νομίζω ότι η fideloudi φιλοξενεί αδέσποτα γατάκια, οπότε λογικά γι' αυτό!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 12:36, 20-02-13:

αααα δεν το ήξερα....να ναι καλά το κορίτσι!!! και τα γατούδια της βεβαίως βεβαίως!!!

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 13:40, 20-02-13:

Ο κτηνιατρος που παρακολουθει την Χουανιτα της εκανε το tricat trio, Λυσσας και Λευχαιμιας και θα παμε τον Ιουνιο για το επαναληπτικο. Περιτονιτιδας δεν της εκανε γιατι μου ειπε οτι το εμβολιο δεν καλυπτει 100% οποτε τσαμπα θα επιβαρυνουμε τον οργανισμο της.

Σημειωση: Ουτε η Χουανιτα βγαινει εκτος σπιτιου. Της Λυσσας ειναι υποχρεωτικο πλεον.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:41, 20-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από tz3nh

Σημειωση: Ουτε η Χουανιτα βγαινει εκτος σπιτιου. Της Λυσσας ειναι υποχρεωτικο πλεον.
Της λυσσας το εμβολιο ηταν υποχρεωτικο και πριν τα νεα κρουσματα, παντα ηταν, απλα ειχαμε χαλαρωσει και με το δικιο μας. Για ποιον λογο να επιβαρυνουμε τον οργανισμο των γατιων μας, την στιγμη που απο την Ελλαδα ειχε εξαλειφθει, τωρα ομως το λενε και οι κτηνιατροι, ενω πριν σου ελεγαν αστο δεν πειραζει.
Παντως της λευχαιμιας εγω δεν το θεωρω απαραιτητο για γατες που ζουν μεσα στο σπιτι αποκλειστικα. Το 1992 που πηρα την Ζουζου μου, διαβασα καπου οτι βγηκε εμβολιο για την λευχαιμια και το ζητησα η ιδια απο τον κτηνιατρο, ημουν και απειρη ειναι η αληθεια τοτε. Εκτος και αν προκειται για καποιο σπιτι που φιλοξενει συχνα αδεσποτα γατακια, τοτε μαλλον χρειαζεται.

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 16:28, 20-02-13:

Καλησπερα κι απο μενα.Επειδη πλησιαζουν και οι μερες οι δικες μας για ετησιο εμβολιασμο ειπα να μαθω.τρομαξα λιγουλακι!Λοιπον εχω τη silvie 18 μηνων,την εχω απο μωρουλι(σ.σ μεχρι και το τελευταιο εμβολιασμο,πριν 1 χρονο. δεν ηξερα οσα ''ξερω'' τωρα)Η μικρη εχει κανει το τριπλο(3 δοσεις)και της λυσσας(μαζι με την 3η δοση του τριπλου)Οφειλω να παραδεκτω οτι δεν ειχα ιδεα οτι εχουμε κανει και της λυσσας(ναι δε το συζητησαμε με τη doctor καθολου ,ΟΧΙ δεν το εκανε λογω χρηματων γιατι μου πηρε οσο και στα αλλα εμβ 20 η 25 δεν θυμαμαι.Το ιδιο ακριβως ομως εγινε και με το Ρωμαιουλη μου(το παρεακι της silvie στο σπιτι)μη βιαζεστε,το Ρωμαιο τον πηγα σε αλλο γιατρο(δεν εχω κανενα παραπονο απο τη δικη μου)ηταν σαν ''χαρη-ευχαριστω''στην κυρια που μου τν χαρισε.Ηταν 9 μηνων τον ειχαν μαζεψει απο το δρομο και πηγαμε για ενα εμβολιακι.Ναι μεν εφαγε κι εκεινος 2 τσιμπηματακια αλλα ουτε κι εκεινος ο γιατρος αναφερθηκε σε λυσσα.Ναι κι εκεινος πηρε 20ε(η μονο σε εμενα φαινονται λιγα για 2 εμβ?Μηπως ειναι normal?)NAI θα ρωτησετε σιγουρα γιατι δεν ρωτησα τοτε,αλλα οπως ειπα τοτε δεν ηξερα και πολλα και η αληθεια μου ειναι οτι τη γιατρο μου την εμπιστευομαι αρκετα.Για εμβ λευχαιμιας παντως μου ειπε μονο αν θελω να κανουμε εξετασεις(δεν εχω κανει ,ακομα τουλαχ)αλλα εμβολιο απο τη στιγμη που ζουν μονο σπιτι δεν χρειαζεται!Για λοιμ περιτονιτιδα ΔΕΝ ειχα ιδεα.Θα ρωτησω και θα σας πω ακομη μια αποψη......Τι να κανουμε?Οσο ζουμε μαθαινουμε!!!!

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 18:42, 20-02-13:

Εμενα δεν με ρωτησε καν. Ουτε με ενημερωσε τι εμβολιο της εκανε καθε φορα που την πηγαινα. Εψαξα στο ιντερνετ και ειδα οτι της εκανε λυσσας και λευχαιμιας απο τις ετικετες του εμβολιου στο βιβλιαριο της. To tricat το ηξερα.

ofilia αν σου πηρε μονο 20 ευρω για 2 εμβολια πστευω ειναι πολυ καλα. Βεβαια δεν εχω εμπειρια με αλλους κτηνιατρους, ο δικος μου χρεωνει το 1 εμβολιο 20 ευρω.

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 18:56, 20-02-13:

Η 20 η 25e.Δεν εχω παραπονο απο την doctor μας!Απο αυτα που ακουω και διαβαζω.....ουτε επισκεψη χρεωνει.Μονο αν χρειαστουμε φαρμακακια!Την εκτιμω και σαν γιατρο και σαν ανθρωπο.Τωρα Μαρτιο θα παμε και εχω ηδη σημειωση με 1000 ερωτησεις.......

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:22, 20-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από ofilia
Η 20 η 25e.Δεν εχω παραπονο απο την doctor μας!Απο αυτα που ακουω και διαβαζω.....ουτε επισκεψη χρεωνει.Μονο αν χρειαστουμε φαρμακακια!Την εκτιμω και σαν γιατρο και σαν ανθρωπο.Τωρα Μαρτιο θα παμε και εχω ηδη σημειωση με 1000 ερωτησεις.......
Οντως δειχνει καλη και οχι ακριβη. 20-25 ευρω για εμβολια μαζι υποτιθεται με την επισκεψη, ειναι πολυ καλα.
Παντως κανεις πολυ καλα και σημειωνεις ερωτησεις, αν εξαιρεσω την τωρινη μου κτηνιατρο, οπου αλλου εχω παει, παιρνουν εκεινη την ωρα ενα περιεργο υφος και οτι κι αν ηθελες να ρωτησεις, το ξεχνας.

Παράθεση

Greek Army

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Greek Army
H Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Greek Army έγραψε στις 22:25, 04-02-14:

Παιδιά καλησπέρα!Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι..Μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να γίνουν οι 3 δόσεις του τριπλού;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 15:16, 05-02-14:

Η πρώτη επανάληψη πρέπει να γίνει μέσα σε 20-30 ημέρες. Τρίτη επανάληψη δε νομίζω πως χρειάζεται, αν και ίσως εξαρτάται και από την ηλικία της γάτας. Μετά κάθε χρόνο!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 15:29, 06-02-14:

Greek Army, απ' όσο γνωρίζω κι εγώ ο εμβολιασμός γίνεται σε 2 δόσεις.
Για παράδειγμα, εάν εμβολιαστεί σήμερα ένα γατάκι ο επαναληπτικός εμβολιασμός γίνεται σε περίπου 1 μήνα.
Στη συνέχεια, γίνεται κάθε χρόνο.
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ακούσει για 3 δόσεις μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα...

Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 15:31, 06-02-14:

2 δόσεις;; Εμείς κάναμε 3.. Έχω μπερδευτεί με αυτά τα εμβόλια.. (Το 2ο από το 3ο απείχαν 2-3 βδομάδες, νομίζω της λευχαιμίας ήταν το τελευταίο)

Παράθεση

Greek Army

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Greek Army
H Greek Army αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Greek Army έγραψε στις 23:24, 07-02-14:

Πόπο παιδιά!!Και εγώ τους το έκανα μετά από δύο μήνες.Τώρα σίγουρα θα θέλει επανάληψη.Έ;Έχω τρία γατάκια και αγοράζω τα εμβόλια και τους τα κάνει η μητέρα μου γιατί δεν βγαίνει αλλιώς..Έχουμε και έναν σκύλο..Αλλά δεν γίνεται και να μη τα εμβολιάσεις..Ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ για τον χρόνο σας!!

Παράθεση

Soldier

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Soldier
Ο Soldier αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Soldier έγραψε στις 00:35, 04-06-14:

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα εμβόλια για έναν γατούλη που έχω. Είναι 2 ετών και μέχρι στιγμής έχει κάνει 4 εμβόλια (2 fort dodge felo vax iv πριν κλείσει χρόνο, 1 nobivac tricat trio τον επόμενο και άλλο 1 φέτος). Επίσης ο γιατρός του δίνει Drontal χαπάκια. Διαβάζω πολλά εδώ στο φόρουμ και επειδή είναι το πρώτο μου γατάκι ανησυχώ λίγο αν είναι όλα κομπλέ. Την τελευταία φορά που του καθάρισε τα αυτάκια του πρέπει να τον πόνεσε γιατί τσίριξε και απο τότε ψάχνω παραπάνω το πως και τι κάνει.. Βρίσκετε κάποιο λάθος η αμέλεια στα παραπάνω (σχετικά με τα εμβόλια κλπ)?

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 17:14, 04-06-14:

Νομίζω πως είναι οκ τα εμβόλια που του έχετε κάνει.
Εγώ στα δικά μου κάνω το ετήσιο αναμνηστικό, το τετραπλό, κάθε 3 μήνες περίπου εσωτερική αποπαρασίτωση και 2 φορές τον χρόνο εξωτερική, μιας και μένουν αποκλειστικά εντός σπιτιού και δεν έχουν πρόσβαση έξω.
Ο γατούλης σας μένει μέσα στο σπίτι ή έχει πρόσβαση κι έξω;

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 17:26, 04-06-14:

Καλησπέρα! Νομίζω πως λείπει το εμβόλιο της λύσσας. Απ'ότι καταλαβαίνω κάνατε μόνο το τριπλό έτσι?

Παράθεση

Georgia,

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Georgia,
H Georgia, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (12 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Georgia, έγραψε στις 12:38, 12-02-17:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Εμενα παλι ο γιατρος μου,οπως και αλλος γιατρος μου εχει πει πως η ευθυνη για το σαρκωμα δεν ειναι η ενεση,αλλα καποια συγκεκριμενα συστατικα που εχουν ειδικα το εμβολιο της λυσσας και της λευχαιμιας.Μονο που παλι δεν μπορω να θυμηθω ποιο ειναι γμτ.Καπου το εχω γραψει,αλλα αντε να το βρω.
Σωστά, δεν είναι η ένεση...

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Εχω την εντυπωση πως η κτηνιατρος σου ειναι η πιο σωστη απο ολων μας.
Παντως εμενα μου ειπε η κτηνιατρος πως για το σαρκωμα δεν ευθυνεται τοσο το περιεχομενο του εμβολιου, οσο η ιδια η ενεση, οποτε με την ιδια λογικη μπορουμε να πουμε πως επικινδυνα για σαρκωμα ειναι ολα τα εμβολια. Μου ειπε ομως επισης πως οι επιστημονες το καταλαβαινουν αυτο και δουλευουν πανω στο να γινονται ολα τα εμβολια με μια και μονη ενεση.
Σαφώς και ευθύνεται το περιεχόμενο... Οι πιθανότητες αυξάνονται (δες παρακάτω):

Η παρενέργεια που έχει λάβει το μεγαλύτερο ενδιαφέρον τα τελευταία χρόνια είναι το ινώδες σάρκωμα - πρόκειται για έναν όγκο που αναπτύσσεται στο σημείο του εμβολιασμού. Ένας αριθμός γατών μπορούν να αναπτύξουν ένα μικρό οζίδιο στο σημείο της ένεσης που συνδέεται με φλεγμονή. Αυτό συνήθως εξαφανίζεται μέσα σε τρεις έως τέσσερις εβδομάδες, αλλά εάν αυτό δεν συμβαίνει, η χρόνια φλεγμονή μπορεί να οδηγήσει στην ανάπτυξη ενός σαρκώδους όγκου. Η φλεγμονή είναι πιο πιθανό να προκύψει από τη χρήση εμβολίων που περιέχουν μια ουσία που ονομάζεται επικουρική η οποία περιέχεται στα εμβόλια για τη βελτίωση της αποτελεσματικότητας τους. Ενισχυμένα εμβόλια είναι συνήθως του FeLV και τα αντιλυσσικά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Georgia, : 12-02-17 στις 13:18.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    eleni236

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους