Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,902 εγγεγραμμένα μέλη και 717,333 μηνύματα σε 22,376 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 301 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ερωτήσεις για τη στείρωση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 23:32, 29-09-09:

Αρχική Δημοσίευση από vasogard
Δυστυχώς δεν υπάρχει κτηνίατρος στην περιοχή μου στη λίστα. Θα βρω κάποιον ρωτώντας. Αν και αυτός που την πήγα ήταν πολύ κάλος μαζί της και μου έδωσε συμβουλές για το πώς θα την μεγαλώσω, τον συμπάθησα. Δεν ξέρω. Πάντως θα φροντίσω να στειρωθεί σύντομα. Είναι μια κουκλίτσα πάντως όπως βλέπεται και στην φωτο. Πάω σχεδόν κάθε μέρα στο χωριό για να την δω. Έχω εξαρτηθεί εντελώς.

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις.
Αφού ο κτηνίατρος ήταν ευγενικός, πες του ευθέως πως εσύ θέλεις να τη στειρώσεις στους 6 μήνες και δες τι απάντηση θα σου δώσει. Έτσι θα μπορέσεις να εκτιμήσεις την κατάσταση.
Στο μεταξύ, καλό θα ήταν να μη βγαίνει έξω η ψιψίνα. Αν μπορείς, πάρ' την στο σπίτι σου και μην την αφήνεις να βγαίνει έξω. Έτσι καλύπτεσαι από τον κίνδυνο εγκυμοσύνης.
Καλή επιτυχία!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasogard

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vasogard
H vasogard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H vasogard έγραψε στις 23:49, 29-09-09:

αυτο θα κανω. ελπιζω η γατουλα να συνηθισει στο διαμερισμα. το κακο ειναι οτι λειπω ολη μερα και το σπιτι ειναι πολυ μικρο. την προυγουμενη φορα που την πηρα οταν γυρνουσα σπιτι προσπαθουσε να βγει απο την εξωπορτα και γκρινιαζε. εχει συνηθησει εξω και καταλαβαινω οτι ενας τοσος μικρος χορος χωρις δεντρακια να σκαρφαλωνει και πεταλουδιτσες να κινηγαει δεν της αρεσε.αφου οταν την ξαναπηγα στο χωριο εκανε σαν τρελη, ετρεχε ασταματητα.οσο για τον κτηνιατρο θα το τσεκαρω.
ευχαριστω και παλι,
καληνυχτα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη μουσταρδούλα
H μουσταρδούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 525 μηνύματα.

H μουσταρδούλα έγραψε στις 15:32, 01-10-09:

η μουσταρδούλα είναι 6 μηνών... δηλαδή πρέπει να στειρωθεί άμεσα; η κτηνίατρος μου είπε σε 2 μήνες, και της έχω εμπιστοσύνη.. αλλά η γνώμη σας μετράει!
αν πάω σε έναν από τους 2 κτηνιάτρους που μιλάμε για στείρωση πριν τον καιρό του (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) πειράζει; ή η γάτα δεν έχει καιρό που στειρώνεται, μπορεί να στειρωθεί οποτεδήποτε; σα μικρούλα για στείρωση μου φαίνεται με τα άπειρα μάτια μου... εσείς θα μου προτείνετε και θα ξαναεπικοινωνήσω. ευχαριστώ

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:34, 01-10-09:

Οπως ειπα και πιο πανω,εμεις ειχαμε και γατουλα που εμεινε εγκυος πεντε μηνων...Γινεται οποτεδηποτε η στειρωση,ακομα και σε περιοδο οιστρου.

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 15:36, 01-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Καλησπερα.
Πεντε μηνων μπορει να εχει μια χαρα οιστρο,και να μεινει και εγκυος.Ειχαμε γατουλα που το εκανε...Εξι μηνων ειναι μια χαρα ηλικια για να στειρωθει ενα γατακι,αν εχει καλο βαρος και δεν κανει καποια αγωγη,ή εχει κποιο οργανικο προβλημα που δεν το επιτρεπει.Μηπως να ρωτουσατε και καποιον αλλο γιατρο;
Ποιο ας πουμε ειναι Δωρα ενα καλο βαρος? ρωτω για τη Πισσα...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:40, 01-10-09:

Εξαρταται απο τη γατουλα και την κατανομη της Γιουλη...Αν ειναι μικροσωμη ή μεγαλοσωμη.Νομιζω οτι παιζει ρολο για τη ναρκωση,γιατι κι εμας δισταζε ο γιατρος για τη Μόιρα,αλλα οταν του ειπα οτι εχει κανει ηδη και γεννα και παλι τοση εμεινε,μου ειπε οτι και να περιμενουμε δεν θα βαρυνει.

Παράθεση

constantin

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη constantin
H constantin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H constantin έγραψε στις 15:44, 01-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από μουσταρδούλα
η μουσταρδούλα είναι 6 μηνών... δηλαδή πρέπει να στειρωθεί άμεσα; η κτηνίατρος μου είπε σε 2 μήνες, και της έχω εμπιστοσύνη.. αλλά η γνώμη σας μετράει!
αν πάω σε έναν από τους 2 κτηνιάτρους που μιλάμε για στείρωση πριν τον καιρό του (αν υπάρχει κάτι τέτοιο) πειράζει; ή η γάτα δεν έχει καιρό που στειρώνεται, μπορεί να στειρωθεί οποτεδήποτε; σα μικρούλα για στείρωση μου φαίνεται με τα άπειρα μάτια μου... εσείς θα μου προτείνετε και θα ξαναεπικοινωνήσω. ευχαριστώ
τα γατάκια μπορούν να στειρωθουν και σε μικρότερη ηλικία από τους 6 μήνες. Απλώς αν δεν υπάρχει αμεση ανάγκη για στειρωση, πχ επειδή η γάτα ζει αποκλειστικά μεσα στο σπίτι μπορεις να καθυστερήσεις την στειρωση. Πιστευω ότι η κτηνιατρος σου σου είπε να την στειρωσεις στους 8 μήνες για να προλάβει να αναπτυχθει περισσότερο. Παρ όλα αυτα δεν πιστευω να υπάρχει πρόβλημα να την στειρώσεις και τωρα αν θες

Παράθεση

constantin

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη constantin
H constantin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 116 μηνύματα.

H constantin έγραψε στις 15:47, 01-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Εξαρταται απο τη γατουλα και την κατανομη της Γιουλη...Αν ειναι μικροσωμη ή μεγαλοσωμη.Νομιζω οτι παιζει ρολο για τη ναρκωση,γιατι κι εμας δισταζε ο γιατρος για τη Μόιρα,αλλα οταν του ειπα οτι εχει κανει ηδη και γεννα και παλι τοση εμεινε,μου ειπε οτι και να περιμενουμε δεν θα βαρυνει.

παιζει τόσο σημαντικό ρόλο το βάρος ? στο εξωτερικό πως γίνεται να στειρώνουν καθαρόαιμα τα οποια είναι 12 εβδομάδων μετα ?

Παράθεση

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

H μουσταρδούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 525 μηνύματα.

H μουσταρδούλα έγραψε στις 15:47, 01-10-09:

η γιατρός που μου είπε να τη στειρώσουμε σε 2 μήνες συνεργάζεται με ειδικό αναισθησιολόγο. νομίζω αυτό τους κάνει "δυνατούς" παίκτες στην επέμβαση... ήδη στείρωσε με επιτυχία το σκυλάκι της αδερφής μου, και μάλιστα με πλαστική που το ζώο ήδη ήταν σε τέλεια φόρμα λίγο μετά την στείρωση, αφού κάναμε και βόλτα με το αυτοκίνητο και φάνηκε να μην είναι κουρασμένο... την βόλτα την απόλαυσε...μας έκανε τρομερή εντύπωση...

οι γιατροί που αναλαμβάνουν επιτυχώς στειρώσεις σκύλων, μπορούν με την ίδια άνεση να χειριστούν και τα πανέμορφα πλασματάκια μας;

βεβαίως θα μιλήσω και με τον άλλο γιατρό, αλλά η συγκεκριμένη που μας είπε για τους 8 μήνες είναι "δοκιμασμένη"...

ίσως επικοινωνήσω ξανά μαζί της παραθέτοντας τις απόψεις σας

ευχαριστώ

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:52, 01-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από constantin
παιζει τόσο σημαντικό ρόλο το βάρος ? στο εξωτερικό πως γίνεται να στειρώνουν καθαρόαιμα τα οποια είναι 12 εβδομάδων μετα ?
Ναι,παιζει,στο εξωτερικο εχουν αλλες μεθοδους ναρκωσης,πιο ελαφριες απο οτι εδω.Και υπαρχουν φυλες οι οποιες δεν κανει να στειρωθουν στις 12 εβδομαδες,ενω για ολες τις γατες αρσενικου γενους υπαρχουν υποφιες οτι η στειρωση σε τοσο μικρη ηλικια δημιουργει προβληματα στο ουροποιητικο.

Παράθεση

vasogard

Νεοφερμένος

H vasogard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H vasogard έγραψε στις 20:21, 01-10-09:

Ρώτησα τον κτηνίατρο μου και μου είπε ότι οι γάτες έχουν οίστρο όταν η μέρα είναι μεγαλύτερη από 10 ώρες δηλαδή από μέσα Ιανουαρίου μέχρι μέσα Οκτωβρίου. Θεωρεί ότι η γατούλα μου είναι πολύ μικρόσωμη για να μείνει έγγειος (2,3 κιλά) τώρα ακόμη και αν έχει οίστρο. Μου είπε να την πάω για στείρωση τον Δεκέμβρη που θα είναι 8 μηνών για να μην προλάβει να έχει οίστρο τον Ιανουάριο και ότι μπορεί να στειρωθεί και από τους 6 αλλά όσο μεγαλύτερη είναι τόσο καλυτέρα. Για κάθε ενδεχόμενο εγώ την πήρα στο σπίτι μου μέχρι να στειρωθεί , προς το παρόν δεν έχει παρουσιάσει σημάδια ότι έχει οίστρο.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 10:37, 02-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από vasogard
Ρώτησα τον κτηνίατρο μου και μου είπε ότι οι γάτες έχουν οίστρο όταν η μέρα είναι μεγαλύτερη από 10 ώρες δηλαδή από μέσα Ιανουαρίου μέχρι μέσα Οκτωβρίου. Θεωρεί ότι η γατούλα μου είναι πολύ μικρόσωμη για να μείνει έγγειος (2,3 κιλά) τώρα ακόμη και αν έχει οίστρο. Μου είπε να την πάω για στείρωση τον Δεκέμβρη που θα είναι 8 μηνών για να μην προλάβει να έχει οίστρο τον Ιανουάριο και ότι μπορεί να στειρωθεί και από τους 6 αλλά όσο μεγαλύτερη είναι τόσο καλυτέρα. Για κάθε ενδεχόμενο εγώ την πήρα στο σπίτι μου μέχρι να στειρωθεί , προς το παρόν δεν έχει παρουσιάσει σημάδια ότι έχει οίστρο.
Ο γιατρός καλά τα λέει, σύμφωνα με τα βιβλιά και την θεωρεία...
η πραγματικότητα όμως και η φύση που ζούνε πλεον η γάτες, έχει αλλάξει... Οι γάτες μπορούν να έχουν όλο τον χρόνο οίστρο, και να γεννάνε, και γεννάνε και 5 μηνών και 2 κιλά... Έχω δεί μωράκι έγκυος να γεννάει 5.... (ήταν δεν ήταν 5 μηνών...)

Αν η γάτα σου έχει οίστρο και ζευγαρώσει εσύ θα το διακινδυνέψεις επειδή κάποιος σου είπε οτι δεν θα μείνει? Και άν μείνει και κάνει 7? Τί θα τα κάνεις θα του τα πάς?

Δεν ξέρω αν την έχει μέσα ή μέσα έξω.. το πιθανότερο είναι αν βρεθεί με άλλο γάτο να ζευγαρώσει...
Γνώμη μου, ή την έχεις μόνο μέσα, χωρίς επαφή με άλλο αρσενικό, προσέχεις μην πηδήξει απο μπακλόνια, ανεχτείς την γκρίνια του οίστρου, και σταθείς και τυχερή και δεν έχει καμία επιπλοκή.. (πυομήτρα).. και την στειρώνεις αμέσως μετά.

Ή την στειρώνεις τώρα, σε άλλον Κτηνίατρο που προφανώς έχει περισσότερη πείρα, και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Και οι Κτηνίατροι στην Ελλάδα που έχουν πείρα, και δεν είναι κολλημένη ακόμα στην θεωρεία και στα βιβλία στειρώνουν μια χαρά και 5 μηνών γατάκι 2 κιλά...

Παράθεση

vasogard

Νεοφερμένος

H vasogard έγραψε στις 11:59, 02-10-09:

Δεν ξέρω αν πρόσεξες στο μήνυμα μου έγραψα «Για κάθε ενδεχόμενο εγώ την πήρα στο σπίτι μου μέχρι να στειρωθεί». Αυτό προφανώς σημαίνει μόνο μέσα στο σπίτι αλλιώς τι έννοια θα είχε. Προσπαθώ να κάνω ότι είναι καλύτερο για το γατάκι μου. Ο γιατρος μου είπε ότι η στείρωση μπορεί να γίνει και σους 6 μήνες αλλά μικρότερο? Και εφόσον είμαι διατεθειμένη να την κρατήσω μέχρι τότε μόνο μέσα στο σπίτι δεν καταλαβαίνω γιατί να το διακινδυνεύσω. Τι επιπλοκές μπορεί να έχει και γιατί? Τι είναι η (πυομήτρα)?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:03, 02-10-09:

Η πυομητρα ειναι μια μολυνση των αναπαραγωγικων οργανων της θηλυκης γατας.Προκυπτει συνηθως αν η γατα εχει πολλους οιστρους χωρις να ζευγαρωσει,αλλα δυστυχως οι ηλικιες στις οποιες εμφανιζεται εχουν μειωθει πολυ πλεον,και εμφανιζεται σε γατουλες ακομα και μετα τον πρωτο οιστρο.

Παράθεση

undertow (sofia)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη undertow
H sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 779 μηνύματα.

H undertow έγραψε στις 12:21, 02-10-09:

Ο δικός μου ο κτηνίατρος(που τον εμπιστεύομαι) μου είχε πει να περιμένουμε να γίνει περίπου 3,5 κιλά(έχω αρσενικό γατί) και να ξεπεράσει τους 6 μήνες..Αυτά τα δύο τα θεωρούσε σημαντικά,το βάρος για να μην υπάρξει επιπλοκή με τη νάρκωση και την ηλικία για να αρχίσει το γατί να αντιλαμβάνεται το φύλο του..Τον στείρωσα λοιπόν περίπου 7 μηνών και ευτυχώς δεν υπήρξε πρόβλημα..Τώρα για τα θηλυκά έχω ακούσει ότι εάν έχουν εκδηλώσει οίστρο πρέπει να περάσει αυτή η περίοδος και να στειρωθεί κατόπιν γιατί υπάρχουν κίνδυνοι φλεγμονής και αιμορραγίας..Μια φίλη μου που έχει θηλυκό και εκδήλωσε οίστρο( όταν ήταν 6 μηνών) έκανε υπομονή όλο το καλοκαίρι και της είπαν ότι η κατάλληλη εποχή είναι τέλη Οκτωβρίου..Προσωπική μου γνώμη είναι ότι πρέπει να απευθυνθείς σε έναν ακόμη κτηνίατρο και έπειτα να δεις ποιόν εμπιστεύεσαι περισσότερο..Σου εύχομαι βέβαια να πέσεις σε κάποιον καλό γιατί μέχρι να βρω αυτόν που τώρα εμπιστεύομαι ο προηγούμενος του είχε κάνει ληγμένο εμβόλιο!!

Παράθεση

vasogard

Νεοφερμένος

H vasogard έγραψε στις 12:58, 02-10-09:

το θέμα με τον καλό κτηνίατρο είναι σημαντικό αλλά πως να ξέρω ότι είναι καλός αν δεν μου τον συστήσει κάποιος? Ούτε μπορώ να καταλάβω καθώς δεν γνωρίζω πολλά από γάτες, ότι μου πει ο κτηνίατρος το πιστεύω. Εγώ πήγα σε αυτόν γιατί πάει μια φίλη μου το σκυλάκι της και είχε πάει σε άλλους δύο πριν από αυτόν, από τους οποίους δεν έμεινε ευχαριστημένη. Θα ρωτήσω και μια φίλη της μητέρας μου που έχει γάτα που την πάει και θα πάρω μια γνώμη ακόμη. Πάντως κι εγώ πιστεύω ότι η γατούλα μου είναι πολύ μικρή ακόμη για εγχείρηση( 4,5 μηνών) και δεν είναι τραγικό να περιμένω 1,5 μήνα ακόμη. Άλλωστε δεν υπάρχει κίνδυνος εγκυμοσύνης. Άλλες γάτες τις στειρώνουν πολύ μεγαλύτερες. Όσο για την πυομήτρα από ότι διάβασα στο άρθρο μπορεί να εμφανιστεί για πολλούς λόγους. Απλά δεν θέλω να την θέσω στον κίνδυνο μιας εγχείρησης χωρίς να έχει την κατάλληλη ηλικία ή το βάρος.

Παράθεση

undertow (sofia)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη undertow
H sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 779 μηνύματα.

H undertow έγραψε στις 11:01, 03-10-09:

Αν μπορείς να την κρατήσεις εντός του διαμερίσματος μηδενίζεις τον κίνδυνο πιθανής εγκυμοσύνης και κάνεις και την στείρωση σε κατάλληλη ηλικία που σου υποδεικνύουν οι κτηνίατροι..Αν παραμείνει έξω ελλοχεύει ο κίνδυνος πιθανής εγκυμοσύνης..Τώρα για την εμπιστοσύνη στον κτηνίατρο ο καθένας έχει διαφορετικά κριτήρια..Εγώ για παράδειγμα κρίνω ως μεγάλο συν την διάθεση ενός κτηνιάτρου να μου λύσει τις απορίες και να μην περιοριστεί σε μια γρήγορη εξέταση..Ο δικός μου κέρδισε την εμπιστοσύνη μου μέχρι και απο τον τρόπο που κρατούσε τον γατούλη όταν έπρεπε να του κάνει εμβόλιο, φρόντιζε πρώτα να τον χαλαρώσει όσο γίνεται και μετά να προχωρήσει στο εμβόλιο..

Παράθεση

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

H μουσταρδούλα έγραψε στις 18:08, 06-10-09:

δεν είδα καμιά συνέχεια στα μηνύματα της κοπέλας που ήθελε να περάσει οδοντιατρική.. εύχομαι να πέτυχε!!! και επίσης η γατίτσα της να είναι πολύ πολύ καλά, που θα είναι μετά από τόσο καιρό...

σήμερα πήγε και η μουσταρδούλα για στείρωση.... μια φίλη με την οποία μιλήσαμε στο τηλέφωνο μου είπε ότι οι γατίτσες γίνονται πιο μελαγχολικές, μια σκέψη με την οποία δεν συμφωνώ...

πείτε μου τις εμπειρίες σας από τη στείρωση της γάτας σας, αν θέλετε... θα ξαναδιαβάσω τα θέματα του τόπικ με μεγαλύτερη προσοχή, αλλά αν θέλετε κάτι να μοιραστείτε, παρακαλώ ελεύθερα...

θα κάνει και το διπλό τεστ για λευκαιμία και για την άλλη ασθένεια που είναι πολύ δύσκολη για τις γατίτσες [δεν θυμάμαι πως τη λένε]
εύχομαι να πάνε όλα καλα!

ευχαριστώ παιδιά...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:19, 06-10-09:

Με το καλο!
Η δικη μου θηλυκια απο τοτε που στειρωθηκε εχει αρχισει να χοροπηδαει σαν γατακι μηνων (κι οσοι εχουν γνωρισει τη Μόιρα απο κοντα καταλαβαινουν τι σημαινει αυτο για την κοιμησω μου).Ειναι ωρες ωρες αλλο γατι,παιζει,κυνηγα,αλλο πραγμα.Ο Σειριος ειναι ηδη στειρωμενος εδω κι ενα χρονο κι εκτος απο μια φυσιολογικη ηρεμια λογω ηλικιας(στη μεταφραση του Σειριου,που σημαινει οτι απλα σταματησε να πηδα στα κεφαλια των επισκεπτων μας) δεν εχει αλλαξει τιποτα στη συμπεριφορα του.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 18:27, 06-10-09:

τι εγινε με τν τουαλέτα; πήγε το γατάκι; Γιατί πρέπει να πάει όπωσδήποτε μετά από 2 ημέρες κ εσύ λες ότι από την Πέμπτη δεν έχει πάει καθόλου μήπως να της έδινες λίγο Nujol να ρωτήσεις κ τον γιατρό σου οπωσδήποτε γιατί είναι πολλές μέρες Συγχαρητήρια για την βαθμολογία σου ελπίζω να περάσεις εκεί που θέλεις κ περαστικά για το γατουλίνι σου

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ιωάννα-μπιάνκα
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 18:07, 07-10-09:

καλε μπερδευτηκα!!το θεμα ειναι παλιο!η μπιανκουλα ειναι περδικι εννοειται μετα απο τοσο καιρο..(μπορειτε να τη δειτε στο θεμα ''μπιανκα, το κουραμπιεδακι μου!!'') και εγω εχω περασει κτηνιατρικη και σημερα εκανα το πρωτο τυπικα μαθημα και ειμαι κατενθουσιασμενη αλλα και πτωμα!!

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,114 μηνύματα.

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 18:10, 07-10-09:

η στειρωση ειναι μια επεμβαση ρουτινας ειδικα αμα γινει απο καλο ιατρο!!η δικια μου την ιδια μερα το βραδυ καταφερε να σηκωθει απο τη γατοφορο..την επομενη μερα κοιμοταν στην αγκαλια μου...''μουσταρδουλα'' πως πηγε η στειρωση??

Παράθεση

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

H μουσταρδούλα έγραψε στις 18:17, 07-10-09:

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ιωάννα για την επιτυχία σου στην σχολή... εύχομαι καλή σταδιοδρομία!

το ξανα-άνοιξα το θέμα γιατί ήταν ένα θέμα που μιλούσε για στείρωση και για να μην επαναληφθώ στα τόπικς, συμπεριέλαβα και τις δικές μου απορίες στο δικό σου θέμα.. εύχομαι να μη σε πειράζει

σήμερα ήταν απίστευτη μέρα με ένα κάρο υποχρεώσεις και η αδερφή μου που έχει το αυτοκίνητο ακόμα δεν κατάφερε να με πάει στη γιατρό να πάρουμε τη γατίτσα μας

από ότι είπε η κτηνίατρος η μουσταρδούλα είναι μια χαρα!

αλλά το κακό είναι ότι τώρα δε μπορώ να βρω τη γιατρό, χάλασε η τηλεφωνική της σύνδεση και δε μπορώ να έχω επικοινωνία...θα πάμε και ότι γίνει, εύχομαι να τη βρούμε.. κάτσε να ξαναδοκιμάσω μήπως την πετύχω

το δεύτερο γατάκι μου που θα υιοθετήσω το σάββατο μοιάζει με την μπιάνκα σου, είναι κι αυτό κάτασπρο!!

να είσαι καλά..

Παράθεση

ιωάννα-μπιάνκα (Ιωάννα)

Περιβόητο Μέλος

H ιωάννα-μπιάνκα έγραψε στις 18:05, 08-10-09:

ευχαριστω πολύ για τα καλά σου λόγια. Χαιρομια που πήγαν όλα καλά με την στειρωση, εννοειται πως δεν με πειρ'αζει που 'εγραψες στο θέμα μου, να χαιρεσαι το νέο σου γατάκι και να μαθαινουμε νεα του.

Παράθεση

Ρικος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ρικος
H Ρικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H Ρικος έγραψε στις 14:16, 21-11-09:

Καλησπερα,δεν ξερω αν επρεπε να ανοιξω εδω αυτο το θεμα...
Ηθελα να ρωτησω,απο ποια ηλικια και περα γινεται στειρωση?
Ειναι διαφορετικη ηλικια στα αρσενικα και διαφορετικη στα θυληκα?

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 14:19, 21-11-09:

συνηθως γινεται μετα τους 6 μηνες..φυσικα πολλες φορες ο οιστρος ερχεται πιο γρηγορα οποτε γινεται και πιο γρηγορα η επεμβαση..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,199 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:20, 21-11-09:

συνηθως στον 6ο με 7ο μηνα.......στο εξωτερικο την κανουν και νωριτερα...αλλα για ελλαδα...δεν θα το συνιστουσα.....η θηλυκια συνηθως οταν περασει τον 1ο οιστρο...αλλα και παλι σε αυτους τους μηνες συνηθως τον περναει...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 14:41, 21-11-09:

Και πρίν τον πρώτο οίστρο γίνετε μια χαρά... 6-7 μηνών, δηλ. Γιατί αν τον περάσει, και είναι και έξω η γάτα θα έχετε μωράκια, και δεν θα το καταλάβετε και σίγουρα ότι έχει περάσει οίστρο...

Παράθεση

mandeson

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mandeson
H mandeson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πάμπολλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 250 μηνύματα.

H mandeson έγραψε στις 22:27, 21-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Και πρίν τον πρώτο οίστρο γίνετε μια χαρά... 6-7 μηνών, δηλ. Γιατί αν τον περάσει, και είναι και έξω η γάτα θα έχετε μωράκια, και δεν θα το καταλάβετε και σίγουρα ότι έχει περάσει οίστρο...
Εγώ πάντα στους έξι μήνες τα στειρώνω, κι ευτυχώς χωρίς να έχει έρθει ο οίστρος, αλλά δύο φορές, στη Μίστυ και στη Σιέρρα με πρόλαβε ο κατηραμένος οπότε πήγαν για στείρωση 5 μηνών η πρώτη, πεντέμιση η δεύτερη...

Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη elenidn
H elenidn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 15:50, 04-07-10:

παιδια εχω μια γατουλα εδω κ δυο χρονια ... πρωτη φορα στα δυο χρονια που την εχω ειχε οιστρο φετος τον απριλη περιπου ... ημουνα κρητη τοτε κ ειχα πανικοβληθει μιας κ ο κτηνιατρος που τι παρακολουθει ειναι λαμια ... πηγα λοιπον τοτε σε ενα κτηνιατρο της κρητης για να τη δει μου ειπε πως εχει οιστρο κ μου εδωσε κατι χαπακια τα progevera (δε θυμαμαι αν γραφεται ετσι ) να τισ δωσω ..και μαλισταα μ ειπε να της τα δωσω μεχρι να τη στειρωσω ... καθε μερα μ ειπε απο ενα ....
να σας πω πως ο κτηνιατρος που εχουμε στη λαμια μου ειπε πως δεν πρεπει να παιρνει χαπια τετοιου ειδους καθε μερα αλλα το πολυ για 10 μερες κ μονο οταν εχει οιστρο ...με λιγα λογια μπερδευτηκα απιστευτα ... επισις να σασ πω πωσ στη κρητη μ ειπε ο γιατρος να τι στειρωσω ενω εδω ο κτηνιατρος μ ειπε να τι ζευγαρωσω μια φορα κ μετα να τη στειρωσω ... εχω μπερδευτει πολυ με το θεμα χαπια - στειρωση ....

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:57, 04-07-10:

Ειναι μυθος οτι πρεπει να γεννησει η γατα μι φορα για να στειρωθει.Κοψε της τα χαπια,που μπορει να της προκαλεσουν καρκινο,και πηγαινε την αμεσα για στειρωση.

Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H elenidn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 15:59, 04-07-10:

ναι τα χαπια τα πηρα σαν μια προχειρη λυση ... εκεινη τη στιγμη δλδ ... για να ηρεμησει ... εγω τησ τα εδωσα τοτε μονο 3 μερες ε3αλλου ... ουτε καν 10 μερες ... ηρεμησε .... μηπως ειναι προτιμοτερο ομως να γεννησει μια φορα ? αυτο σκεφτομαι μερες τωρα ...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:03, 04-07-10:

Γιατι να ειναι προτιμοτερο,αφου ιατρικα δεν υπαρχει καμια διαφορα.

Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 16:05, 04-07-10:

δε ξερω ... εχω την αισθηση (3ερω πως ειμαι χαζη ) πως πρεπει να γεννησει γατακια κ πως θα πονεσει αρκετα με τη στειρωση ...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:09, 04-07-10:

Μα γιατι να πρεπει να περασει τοσες εξετασεις,εγκυμοσυνη,γεννα,να πρεπει να βρεις οικογενειες για τα γατακια,να σιγουρευτεις οτι θα τα στειρωσουν και θα τα φροντισουν οσοι τα παρουν,και μετα να στειρωθει;Η εγκυμοσυνη,η γεννα και η ανατροφη πεντε-εξι μωρων για τρεις μηνες πιστευεις οτι ειναι λιγοτερο επωδυνη απο μια επεμβαση μισης ωρας;

Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 16:15, 04-07-10:

ναι δικαιο εχεις ....κυριως σε αυτο που λες οτι πρεπει να βρεθει καταλληλη οικογενεια για τα γατακια ... .... να σε ρωτησω και κατι αλλο ? στειρωση μπορει να γινει ακομη κ το καλοκαιρι ? ή ειναι προτιμοτερο φθινόπωρο με χειμώνα ? γτ νομιζω με τισ επεμβασεις κατι παιζει με την αφυδατωση (μη με κρα3ειιιις .... ισως ρωταω χαζα πραγματααα ) ... αααα επισης ο δικος μας κτηνιατρος κατι μας ειπε για ενεσιμα αντισυλλιπτικα (κατι τετοιο ) .. ειναι κ αυτα το ιδιο καρκινογονα ?

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:17, 04-07-10:

Φυσικα ειναι το ιδιο καρκινογονα,και μπορει η γατα να μεινει εγκυος παρολη τη χρηση τους,και να εχει επιπτωσεις εκτος απο τη δικη της υγεια και στην υγεια των μωρων.Στειρωση γινεται οποτε θελεις,απλα μια-δυο μερες θα προσεχεις να μην τραβηξει τα ραμματα,δεν ειναι κατι τραγικο,σε δυο μερες θα χοροπηδαει και παλι.

Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 16:19, 04-07-10:

οκκκ ....ευχαριστω πολυ !!! γτ οπως καταλαβες επεσα σε κτηνιατρους που λιγο με μπερδεψανε ....

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 16:30, 04-07-10:

Ρωτησε το γιατρο σου για τις επιπτωσεις της ορμονικης ενεσης...πιθανοτατα θα σου πει οτι δεν πειραζει για μια φορα,αλλα ποιος ο λογος να διακινδυνευσεις καρκινωματα για να τη στειρωσεις μερικους μηνες αργοτερα;Οποιο γιατρο εχω ρωτησει για τις ενεσεις καταστολης οιστρου ηταν κατηγορηματικα αντιθετος,δεν ξερω γιατι συνεχιζουν να τις προτεινουν...

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 18:52, 04-07-10:

Στειρωσε την το συντομοτερο,δεν χρειαζεται να την ταλαιπωρεις με χαπια και ενεσεις που καθε αλλο παρα καλο κανουν. Πηγαινε σε εναν εμπειρο γιατρο απο στειρωσεις,αν και ειναι επεμβαση ρουτινας. Θα δεις οτι την επομενη μερα θα ειναι περδικι θα χοροπηδαει παντου και δεν θα ποναει.

Παράθεση

Meyo (Άννα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Meyo
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Meyo έγραψε στις 00:13, 10-07-10:

Καλησπέρα σε όλες τις γατομανούλες!

Ο γάτος μου τελικά στειρώθηκε σήμερα! Τέλος καλό όλα καλά!
Αρχικά δεν μπορούσα να τον βάλω μέσα στο κλουβί!!! Έγινε πόλεμος στο σπίτι μέχρι να μπει αν και το κλουβί το είχα σε κοινή θέα μια εβδομάδα τώρα! ούτε που το πλησίασε φυσικά!
Μου έκανε εντύπωση οτι τα γατιά όταν ναρκώνονται έχουν τα μάτια ανοιχτά..και τους βάζουν αλοιφή για να μην ξεραίνεται ο επιπεφυκότας...Ήμουν παρούσα σε όλη τη διαδικασία και στο τέλος του πήραμε αίμα για εξετάσεις.. Ο meyo αποδείχτηκε οτι έχει παχύ δέρμα (χοντρόπετσος) και δεν έμπαινε η βελόνη για την αιμοληψία! Προσπαθούσαν αρκετά λεπτά να μπουν στη σφαγίτιδα και δεν μπορούσαν...έτσι στο τέλος ζήτησα να μπουν με πεταλούδα και πήραμε και οι δυο μαζί το αίμα (λόγω του επαγγέλματος μου)...
Όταν γυρίσαμε στο σπίτι γλυστρούσε στο περπάτημα απο τη νάρκωση, έκανε 3 φορές έμμετο και κοιμόταν ως το βράδυ....τώρα συνήλθε ήπιε λίγο νερό και έφαγε ελάχιστα...
Οι εξετάσεις του βγήκαν όλες καλές εκτός απο τα χαμηλά αιμοπετάλια που έχει. Ο γιατρός είπε οτι μπορεί να έπεσαν κι απο το στρες της μέρας ή απο εξωπαρασιτικό νόσημα... Απ την άλλη σκέφτομαι πως αν πράγματι είχε χαμηλά αιμοπετάλια πως έκανε αμέσως και χωρίς προσπάθεια αιμόσταση και στην επέμβαση αλλά και στην αιμοληψία που έγινε κι απο κεντρική φλέβα όπως η σφαγίτιδα!
Δεν ξέρω πείτε μου εσείς.... Τέλος μου έδωσε αντιβίωση για 5 μέρες αλλά δεν ξέρω πως να του το δώσω γιατί δεν πίνει γενικά χάπια..τα φτύνει συνέχεια! Τώρα δοκίμασα να το δώσω με σύριγγα και δεν κάθεται με τίποτα...πείτε καμιά γνώμη βρε κορίτσια γιατί θα υποφέρουμε κι οι δυο!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:27, 10-07-10:

Μπορεις να κανεις το χαπι σκονη,να το ανακατεψεις με μια πολυβιταμινουχα πάστα και να την αλειψεις στο πανω μερος απο το πατουσι του.Δεν ανέχονται να είναι λερωμένα,και θα το γλύψει.
Καλή ανάρρωση!

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 12:37, 10-07-10:

Εχουν ανοιχτα ματια οι γατες οταν ναρκωνονται?

Παράθεση

Τσαμπικος (Νενα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσαμπικος
H Νενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 272 μηνύματα.

H Τσαμπικος έγραψε στις 12:48, 10-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από kounelaki
Εχουν ανοιχτα ματια οι γατες οταν ναρκωνονται?

ναι και συνηθως οι κτηνιατροι οταν δεν βαζουν αλοιφη τα κλεινουν με τσιρωτο για να μην στεγνωσουν

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

H kounelaki <3 έγραψε στις 12:49, 10-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Τσαμπικος
ναι και συνηθως οι κτηνιατροι οταν δεν βαζουν αλοιφη τα κλεινουν με τσιρωτο για να μην στεγνωσουν
Δεν το ξερα! Και σιγουρα η γατα δεν νιωθει τιποτα εκεινη την ωρα?

Παράθεση

elsavet

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elsavet
H elsavet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 25 μηνύματα.

H elsavet geia sas! έγραψε στις 20:05, 18-07-10:

πρωτη φορα μαμα...να μας ζησουν!!!
(επισης η γατα εχει οιστρο για πρωτη φορα 5-12μηνων αλλα δεν σημαινει κιολας οτι ειναι ετοιμη να γεννησει)
εγω βεβαια δεν ξερω για τα χαπια παντως τωρα που γιναμε μαμαδες καλυτερα να στειρωθουμε!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

lilith2 (Πόπη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lilith2
H Πόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H lilith2 έγραψε στις 08:51, 30-08-10:

γεια σας παιδια!θελω την βοηθεια σας για την γατουλα μου...κοντευει ο καιροσ για στειρωση και λογω οικονομικων δυσκολιων μου φανηκαν υπερβολικα
τα 100 ευρω που μου ζητησε η κτηνιατρος....επισης μου ειπε οτι πρωτα θα κανει μια ενεση αντισσυλιπτικη..επειδη δεν γνωριζω μπορειτε να μου τα εξηγησετε λιγο??αναμενω απαντηση σας...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,199 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:14, 30-08-10:

με τιποτα να μην κανεις αυτη την ενεση..και γιατι να την κανεις αφου θα στειρωθει;;;; πωπω...ειναι απατεωνας ο ανθρωπος..αν ειναι δυνατον!!! πηγαινε οπωσδηποτε σε αλλον κτηνιατρο και ρωτα...η συνηθισμενη τιμη για στειρωση ειναι 80 ευρω για θηλυκα και 60 για αρσενικα..και καμμια αντισσυλιπτικη ενεση δεν προηγηται...η μονο ενεση που μπορει να γινει(εκτος απο την αναισθησια) ειναι ΜΕΤΑ την στειρωση ενεσιμη αντιβιωση μακρας διαρκειας..αλλα δεν την κανουν και ολοι

Παράθεση

lilith2 (Πόπη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lilith2
H Πόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

H lilith2 έγραψε στις 09:35, 30-08-10:

σας ευχαριστω!!!!απο την αρχη κατι δεν μου πηγαινε καλα με την συγκεκριμενη κτηνιατρο.το θεμα ειναι οτι μου την συστησε και φιλοζωικη......τι να πω..δεν ξερω..παραξενευτηκα για την ενεση και εγω γιατι πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο!!!!μου ειπαν για εναν στην λουτσα αλλα ειναι μακρυα..εγω ειμαι απο Βυρωνα..δεν ξερω τι θα κανω με την γατουλινα μου!!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 09:39, 30-08-10:

H τιμη ειναι απολυτως λογικη,αφου προκειται για θηλυκη γατουλα,μη σου πω και χαμηλη.Αλλα η ενεση ειναι τελειως ασκοπη απο τη στιγμη που θα στειρωθει το ζωο.Ριξε μια ματια εδω,μπορει να ειναι καποιος γιατρος κοντα σου.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους