Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,852 εγγεγραμμένα μέλη και 716,546 μηνύματα σε 22,294 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 331 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αυτόματα συντριβάνια, ταΐστρες και ποτίστρες

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Βάσια13859
H Βάσια13859 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,613 μηνύματα.

H Βάσια13859 έγραψε στις 11:47, 10-04-08:

αχ έκανα χαζομάρα, πήρα μια μεγάλη ποτίστρα, από αυτή που βγάζει νερο σιγα σιγα αλλά δεν πήρα αυτό που κρατάει μεσα το νερό δηλαδή πήρα το πιατο και τη στήλη,τελικά είμαι ξανθιά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 11:51, 10-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Βάσια
αχ έκανα χαζομάρα, πήρα μια μεγάλη ποτίστρα, από αυτή που βγάζει νερο σιγα σιγα αλλά δεν πήρα αυτό που κρατάει μεσα το νερό δηλαδή πήρα το πιατο και τη στήλη,τελικά είμαι ξανθιά!
Έλα! Πήρες "συντριβάνι"; Ποιό μοντέλο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αντα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Αντα
H Αντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 6,545 μηνύματα.

H Αντα έγραψε στις 12:00, 10-04-08:

Τι ακριβώς του λείπει? μήπως πηρες για ξηρή τροφή? ξέρεις δεν εχουν μεγαλη διαφορά..μόνο στην εξοδο δηλαδή της ξηρής τροφής ειναι μεγαλύτερη απο αυτή του νερού...αν το πηρες συσκευασμένο, αν το πας πίσω...

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

H Βάσια13859 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,613 μηνύματα.

H Βάσια13859 έγραψε στις 12:04, 10-04-08:

όχι είναι για νερό!το πήρα απο το carefour την προηγούμενη φορα που κατέβηκα και τωρα το ανέβασα και το είδα, λειπει αυτό ενδιάμεσα που σταματάει το νερο!τώρα δεν έχω και απόδειξη σιγά μην μου δώσουν το εξάρτημα τώρα!σνιφ τσαμπα τα λεφτά!και τώρα το χρησιμοποιει σαν πισίνα μπαινει όλη μεσα

Παράθεση

Αντα

Επιφανές Μέλος

H Αντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 6,545 μηνύματα.

H Αντα έγραψε στις 12:05, 10-04-08:

όχι είναι για νερό!το πήρα απο το carefour την προηγούμενη φορα που κατέβηκα και τωρα το ανέβασα και το είδα, λειπει αυτό ενδιάμεσα που σταματάει το νερο!τώρα δεν έχω και απόδειξη σιγά μην μου δώσουν το εξάρτημα τώρα!σνιφ τσαμπα τα λεφτά!και τώρα το χρησιμοποιει σαν πισίνα μπαινει όλη μεσα
Το καλοκαίρι με τις ζεστές θα το αξιοποιήσεις μια χαρά!!

Βάσια δεν μου στελνεις μια φωτο απο τη ποτίστρα? μπορω αν το δω στο carefour να ''κάνω'' κάτι! μην το πεις πουθενα όμως...

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

H Βάσια13859 έγραψε στις 12:16, 10-04-08:

κοίτα, αυτή είναι και η Αθηνά βάζει το πόδι και την τραβάει, γι αυτό ήθελα να είναι βαριά!λείπει το ενδιάμεσο στα 2

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 12:18, 10-04-08:

κοίτα, αυτή είναι και η Αθηνά βάζει το πόδι και την τραβάει, γι αυτό ήθελα να είναι βαριά!λείπει το ενδιάμεσο στα 2
Βάσια, αυτό δε μου φαίνεται ποτίστρα...Για κροκέτες είναι Όσες "ποτίστρες" έψαξα και είδα στο Ίντερνετ, είναι αλλιώς

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

H Βάσια13859 έγραψε στις 12:20, 10-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Fotini
Βάσια, αυτό δε μου φαίνεται ποτίστρα...Για κροκέτες είναι Όσες "ποτίστρες" έψαξα και είδα στο Ίντερνετ, είναι αλλιώς

ωχ χαζομάρα!λες?μου φάνηκε σαν αυτή της Γιούλης!συμπεθέρα που την πήρες εσύ?να πάρω κι εγώ, αν βάλω κροκέτα σε αυτή θα την φαει όλη θα σκάσει!

Παράθεση

NiaR

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη NiaR
H NiaR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,345 μηνύματα.

H NiaR έγραψε στις 12:21, 10-04-08:

Αυτο καλες μου ειναι ταιστρα!!!!
η ταιστρες παντα ειναι σαν ταπερ με καπακι απο πανω και οι ποτιστρες ειναι ...σαν να εχουμε βαλει αναποδα ενα μπουκαλι νερο...

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

H Βάσια13859 έγραψε στις 12:27, 10-04-08:

καλα μην βαράτε μπερδεύτηκα η γυναίκα, με τα πιατάκια τις είχε και πηρα μια!

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

H Fotini έγραψε στις 12:29, 10-04-08:

αν βάλω κροκέτα σε αυτή θα την φαει όλη θα σκάσει!
ε, όχι πια! Δε φαντάζομαι αν το γεμίσεις μέχρι επάνω να κάτσει να τις φάει όλες σε μια μέρα! Για δοκίμασε. Το πολύ πολύ να "σκάσει" στο φαί τη μια μέρα και την άλλη να μην φάει καθόλου

Παράθεση

Αντα

Επιφανές Μέλος

H Αντα έγραψε στις 12:29, 10-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Fotini
Δεν της το ειπα και εγω?? αλλά ετσι ειναι στα σουπερ μαρκετ τις βγαζουν απο τη αρχικη τους συσκευασία και δεν μπορείς να δεις κ την εικόνα στο κουτί

Εχω πάρει και για κροκέτες και για νερό...οι κροκέτες που μενουν κάτω στο πιατάκι δεν ειναι σε μεγάλη ποσότητα, δεν μπορεί δηλαδή να σκασει απο το φαι..πέφτουν σε μικρή ποσότητα, οκ?

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

H Βάσια13859 έγραψε στις 12:31, 10-04-08:

είστε σίγουροι δηλαδή ειναι ταίστρα?αποκλείεται να τη γεμίσω φαί, η Αθηνά τρώει συγκεκριμένη ποσότητα συγκεκριμένες ώρες, είμαστε γάτες μοντέλο χιχι

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

H Βάσια13859 έγραψε στις 12:32, 10-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Αντα
Εχω πάρει και για κροκέτες και για νερό...οι κροκέτες που μενουν κάτω στο πιατάκι δεν ειναι σε μεγάλη ποσότητα, δεν μπορεί δηλαδή να σκασει απο το φαι..πέφτουν σε μικρή ποσότητα, οκ?

λάθος καταλάβατε αν βάλω σε αυτό θα γεμίσει όλο το πιατο κροκέτα!είναι μεγάλο για αυτή!μήπως είναι για σκύλο, αλλιως δεν πέφτουν λίγο!

Παράθεση

ΓΙΟΥΛΗ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΙΟΥΛΗ
H ΓΙΟΥΛΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Βιρμανίας, Κεραμιδόγατες, Περσικές, Σιαμ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 23,857 μηνύματα.

H ΓΙΟΥΛΗ έγραψε στις 12:33, 10-04-08:

ωχ χαζομάρα!λες?μου φάνηκε σαν αυτή της Γιούλης!συμπεθέρα που την πήρες εσύ?να πάρω κι εγώ, αν βάλω κροκέτα σε αυτή θα την φαει όλη θα σκάσει!
Από το pet stop... Θέλεις να σου πάρω?

Παράθεση

Βάσια13859

Επιφανές Μέλος

H Βάσια13859 έγραψε στις 12:41, 10-04-08:

πες μου ποιο και θα παρω εγώ μωρε, ή αν ειναι θα το κανονίσουμε το Πασχα όταν έρθω κάποια φορά σε σένα πάμε μαζί, δεν είναι επείγον!ευχαριστώ πάντως!

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

H Fotini έγραψε στις 12:43, 10-04-08:

λάθος καταλάβατε αν βάλω σε αυτό θα γεμίσει όλο το πιατο κροκέτα!είναι μεγάλο για αυτή!μήπως είναι για σκύλο, αλλιως δεν πέφτουν λίγο!
Ναι, μπορεί να είναι για σκύλο

Παράθεση

vickytzo (Βίκυ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vickytzo
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H vickytzo έγραψε στις 22:12, 30-07-09:

Λείπω πολλές ώρες από το σπίτι και μπορεί κάποιες φορές να φύγω και να γυρίσω την επόμενη ημέρα.
Έτσι λοιπόν αφήνω στηη γατούλα μου ένα μπωλ με αρκετή ξηρα τροφή (δεν τρώει και τίποτα άλλο) έτσι ώστε να μη ξεμέινει.
Προφανώς έτσι τρώει όποτε και όσο θέλει με αποτέλεσμα να είναι χοντρούλα και λάιμαργη.
Έχω δει στο ίντερνετ ένα μηχάνημα με δοχείο αποθήκευσης που παρέχει στη γάτα όση τροφή και όσες φορές τη μέρα ανάλογα με το πως το ρυθμίζουμε.
Τι μου προτείνετε? Να το πάρω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 17:33, 31-07-09:

Αν σε βολευει...Γιατι δεν της βαζει μονο δυο γευματα;Δηλαδη αν πρεπει να φαει 50 γραμμαρια,να της βαζεις 25 οταν φευγεις και αλλα 25 οταν επιστρεφεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

vickytzo (Βίκυ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vickytzo
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H vickytzo έγραψε στις 17:47, 31-07-09:

Γιατί μπορεί να φύγω για δουλειά το πρωί, και μετά να πάω να κοιμηθω σε καμιά φίλη και την άλλη μέρα πάλι δουλειά και να γυρίσω σε 2 μέρες σπίτι. Δουλεύω μακριά και καμιά φορά κοιμάμαι αλλού για να ελαττώνω αποστάσεις
Απλά δεν το πουλάνε εδώ και σκέφτηκα μήπως υπάρχει λόγος..

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:01, 31-07-09:

Μπορεις να το παραγγειλεις και να στο στειλουν,δε νομιζω να υπαρχει καποιος λογος που δεν το εχουν εδω,πολλα πραγματα δεν φερνουν λογω ελλειψης ζητησης.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 19:08, 01-05-13:

Έχει κανείς αυτόματη ταΐστρα για τα γατάκια του; Κι αν ναι, πώς λειτουργεί; Φαντάζομαι θα είναι καλή λύση για όταν λείπουμε κάποιες μέρες, σε περίπτωση βέβαια που το φαγητό "απελευθερώνεται" σταδιακά και όχι όλο μαζί, να το φάνε και να μπουκώσουν. Διότι σε αυτήν την περίπτωση είναι το ίδιο με το να τους αφήνεις τα μπωλ γεμάτα! Έχει κανείς εμπειρία;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

black_sherlock

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη black_sherlock
Ο black_sherlock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O black_sherlock έγραψε στις 15:28, 11-06-15:

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάπου αλλού πρόταση.

Σκεφτόμουν να πάρω την Trixie TX4 Plus Automatic Food Dispenser.

Ο λόγος είναι προφανής καλοκαίρι έρχεται. Συνήθως έχω άτομο που έρχεται και τον φροντίζει ανά 2 μέρες, αλλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι έχω καλύψει και το ενδεχόμενο να μείνει παραπάνω μέρες μόνος του από κάποια κακή συγκυρία.

Έλειψα ξανά πρόσφατα και το άτομο που τον φρόντιζε, πήγαινε κάθε μέρα, εγώ είχα ετοιμάσει μερίδες των 2ημερών, και κάθε μέρα το είχε τελειώσει όλο το διπλό γεύμα..

Άρα δεν μπορώ να βρω καλύτερη λύση αλλιώς τον κόβω να τρώει μερίδα 4 ημερών σε μισή ώρα και να κυλιέται σαν βαρελάκι!!!

Αν έχει δοκιμάσει κάποιο κάτι άλλο σε αυτομάτη ταίστρα more than welcome!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

black_sherlock

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο black_sherlock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O black_sherlock έγραψε στις 20:32, 17-06-15:

Την αγόρασα.
Ήθελα να βρω την αντίστοιχη που κυκλοφορεί σε διάφορες μάρκες που έχει 6 δοχεία για τροφή και όχι 4 αλλά δυστυχώς την έβρισκα μόνο εξωτερικό με έξοδα αποστολής τραγικά (περισσότερα απο την τιμή της ταΐστρας.

Anyway, η Trixie TX4 Plus Automatic Food Dispenser κάνει αυτό που λέει. Έχει 4 μπολ σε έναν περιστρεφόμενο δίσκο. Ρυθμίζεις ανά πόσες ώρες να έρθει ο άλλος δίσκος και έτοιμο.

Δεν είμαι σίγουρος αν αξίζει ποιότικα τόσα λεφτά (60€) αλλά γενικά οι αυτόματες ταΐστρες οι καλές έχουν πολύ υψηλές τιμές.

Δεν τον αφήνω ποτέ πολλές μέρες μόνο του, αλλά με αυτό το μηχάνημα εξασφαλίζω ότι αν μείνει 2 μέρες μόνος του δεν θα φάει τροφή 2 ημερών μέσα σε λίγες ώρες, αλλά θα φάει τη δοσολογία που πρέπει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,067 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:50, 17-06-15:

Με γεια η καινούργια ταίστρα! Δεν ξέρω αν την έχεις ήδη χρησιμοποιήσει, αλλά από αυτά που αναφέρεις, φαίνεται πολλά υποσχόμενη.

Γενικά, θεωρώ την Trixie μια πολύ καλή εταιρεία κι ό,τι έχω αγοράσει από αυτήν με έχει αφήσει πλήρως ικανοποιημένη.
Κι αν το καλοσκεφτείς τα "ακριβά" είναι πολύ οικονομικότερα γιατί κάνουν τη δουλειά για την οποία τα αγοράζει κάποιος μία φορά, αντί να αλλάζει προϊόντα β'ποιότητας που τελικά δεν αξίζουν ξοδεύοντας διαρκώς μικρο-ποσά (που αθροίζοντας τα κάνουν τα "φθηνά" πολύ ακριβώτερα).

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

black_sherlock

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O black_sherlock έγραψε στις 15:44, 25-07-15:

Πλέον δοκιμασμένη και σε περίοδο απουσίας μου!
Ακριβώς την ίδια λογική με την Alcyone έχω κι εγώ σε ότι αγοράζω. Προτιμώ να δώσω πολλά χρήματα αλλά να είναι ποιοτικό το αντικείμενο, σε βάθος χρόνου θα κάνεις απόσβεση.

Pros:
1) Ο γάτος μου είναι φαταούλης άρα κάνει τα πάντα να ανοίξει το καπάκι από μόνος του. Δεν το έχει καταφέρει και το πλαστικό φαίνεται αρκετά δυνατό και δεν σπάει.
2) Ο προγραμματισμός είναι αρκετά εύκολος. Συνήθως του βάζω 4*μισή ημερίσια μερίδα,12h (2 ημέρες) ή 4*ολόκληρη ημ. μερίδα,24h (4 ημέρες). Έτσι αποφεύγω σε περίοδο απουσίας λίγων ημερών να φάει πολλή τροφή σε λίγη ώρα.
3) Μεγάλης χωρητικότητας μπαταρίες με χαμηλή κατανάλωση, κρατάει πολύ, έχει και ένδειξη πότε τελείωνουν άρα δεν παίζει να σε "αφήσει" στα μισά.

Cons:
1) Θα ήθελα να είχε περισσότερα μπολάκια, 6 ας πούμε αλλά οκ την κάνει τη δουλειά του.
2) Θα μπορούσε να είναι χαμηλότερη η τιμή του. Στο εξωτερικό είναι 20€ πιο κάτω.

Όσοι απουσιάζουν ολιγοήμερα (πχ για σαββατοκύριακα είναι ιδανοκότατο) και το γατάκι τους δεν κοντρολάρεται και είναι λαίμαργο, την συνιστώ ανεπιφύλακτα.

Επόμενο step είναι να μαζέψω λίγα λεφτάκια για να του πάρω και αυτόματη ταίστρα-συντριβάνι (άτιμε, βασιλιά σε έχω...!)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη black_sherlock : 25-07-15 στις 15:48.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,067 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:32, 25-07-15:

Η ταίστρα αποδείχτηκε οτι άξιζε τον κόπο (και το χρήμα) και μπράβο της! Θα μπει και στη δική μας wish list
Επόμενο step είναι να μαζέψω λίγα λεφτάκια για να του πάρω και αυτόματη ταίστρα-συντριβάνι (άτιμε, βασιλιά σε έχω...!)
Μόνο βασιλιά? Αυτοκράτορα θα έλεγα!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

whativedone

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη whativedone
H whativedone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 148 μηνύματα.

H whativedone έγραψε στις 16:12, 21-08-18:

Καλησπέρα σε όλους!

Η γατούλα μου εδώ και περίπου ένα μηνα ανακάλυψε το τρεχούμενο νερό...
Εκτοτε αρνείται πεισματικά να πιει νερό από το μπολ της (που αλλαξα από πήλινο σε γυάλινο, μεταλικό, άλλο πήλινο) και περιμένει να έρθω σπίτι να πιει από την μπανιέρα με την υποβοήθηση του χεριού μου.

Λυπάμαι το νερό που χύνεται (το γατακι έχει νερό να πιει αν θέλει) και έτσι σκέφτηκα αυτόματη ποτίστρα με τρεχούμενο νερό και συγκεκριμένα μια της trixie.

Ειχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα/ εχει αυτόματη ποτίστρα;
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 693 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 17:18, 21-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από whativedone
Καλησπέρα σε όλους!

Η γατούλα μου εδώ και περίπου ένα μηνα ανακάλυψε το τρεχούμενο νερό...
Εκτοτε αρνείται πεισματικά να πιει νερό από το μπολ της (που αλλαξα από πήλινο σε γυάλινο, μεταλικό, άλλο πήλινο) και περιμένει να έρθω σπίτι να πιει από την μπανιέρα με την υποβοήθηση του χεριού μου.

Λυπάμαι το νερό που χύνεται (το γατακι έχει νερό να πιει αν θέλει) και έτσι σκέφτηκα αυτόματη ποτίστρα με τρεχούμενο νερό και συγκεκριμένα μια της trixie.

Ειχε κανείς παρόμοιο πρόβλημα/ εχει αυτόματη ποτίστρα;
Καλησπέρα.... Αχχχχχ τι μου θύμησες τώρα!!!!!! 2 συντριβάνια αγόρασα όταν είχα ακόμη τον αξελουκο... (τώρα είναι στην κούτα και τα δύο - και μου το έλεγε η κόρη μου πως ξοδεύω άδικα τα λεφτά μου)....

Το ίδιο ακριβώς ήταν ο αξελ... Γατί που όταν άνοιγα τη βρύση στον νιπτήρα έτρεχε, ανέβαινε πάνω, έκανα την παλάμη μου χούφτα και καθώς το νερό ετρεχεεεεεεεεεεεεεε αυτός έπινε.... Η λατρεία του όμως η μεγάλη ήταν να πίνει νερό από τον ψυκτη (καθώς εδώ στο Ηράκλειο το νερό δεν πίνεται αγοράζουμε εμφιαλωμένο είτε σε μπουκάλια είτε σε μπουκάλες πάνω σε ψυκτη... Εγώ έχω τέτοιο).... Αμέσως όταν άκουγε να πηγαίνω να πιω νερό πετάγοταν, έβαζε τη μουσούδα του κάτω από το βρυσακι και όταν το άνοιγα άρχιζε να πίνει... Βάλε τώρα με το νου σου πόσες φορές μέσα στην μέρα γινόταν αυτό... Σαν τη δική σου!!!!!

Στο δια ταύτα .... Η πρώτη ποτίστρα που αγόρασα ήταν της petmate την freshflow... Και επειδή πληκτρολόγησα αυτήν που έγραψες μάλλον μιλάμε για την ίδια... Στον αξελ η συγκεκριμένη δεν άρεσε... Ο θόρυβος δεν τον ενοχλούσε (το ακούς λίγο... Αθόρυβο δεν είναι κανένα να ξέρεις)... Δεν του άρεσε.. Το χρησιμοποίησε ελάχιστα και μάλλον τον ενοχλούσε το γεγονός ότι το νερό κυλούσε πάνω σε τσουλήθρα...

Μετά του αγόρασα το συντριβάνι της drinkwell... Η αποψη μου είναι πως είναι καλύτερο... Το νερό τρέχει ακριβώς όπως και από τη βρύση, έχει δύο ταχύτητες να επιλέξεις - πιο σιγανή η ροή του νερού ή πιο γρήγορη - και (επειδή έχω και τα δύο να τα βάλω σε χρήση πάνω από 1,5 χρόνο και ίσως να μη θυμάμαι ακριβώς ) λίγο πιο εύκολο στο καθάρισμα του... Από το συγκεκριμένο έπινε στην αρχή πιο ευχάριστα, μετά όμως το βαρέθηκε τελείως και σταμάτησε... Την παλιά του συνήθεια από τον ψυκτη δεν την έκοψε ΠΟΤΕ..

Και τα δύο λειτουργούν με ρεύμα... Που σημαίνει πως όταν η ΔΕΗ κάνει διακοπή σταματά να δουλεύει και το νερό μένει στάσιμο... Με απανωτές διακοπές μπορεί η αντλία να χαλάσει....

συμπέρασμα.... Μη βιαστείς να την αγοράσεις γιατί μπορεί να πάνε τσάμπα τα λεφτά σου...Δε ξέρω αν τελικά όντως παρακινουνται οι γάτες να πίνουν περισσότερο νερό... Στον δικό μου δεν έπιασε... Ίσως στη δική σου να πιάσει (θα πάρεις το ρίσκο). Αν όμως την πάρεις αγόρασε ταυτόχρονα και ανταλλακτικά (φίλτρα, αντλία) γιατί αν χρειαστείς κάτι μπορεί και να μη το βρίσκεις...

Τώρα στη Σούκι τον Σίμπα και τον Ραμονάκο δεν έχω επιχειρήσει να τα βάλω σε λειτουργία ξανά .. Μου έβαλες ιδεες

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγακι
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 21-08-18 στις 17:22.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

whativedone

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη whativedone
H whativedone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 148 μηνύματα.

H whativedone έγραψε στις 20:54, 22-08-18:

dimitradra είσαι φοβερή!!

Με βοήθησες πολύ, η απάντησή σου ήταν αναλυτική και ταυτόχρονα to the point που λέμε και στο χωριό μου. Κάλυψες ολες μου τις απορίες (ακόμα και αυτές που δεν ήξερα ότι είχα) και σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

Ας συνεχίσει να πίνει όπως πίνει, θα πάρω εναν κουβα να συλλέγω το νερό ώστε να ποτίζω τις γλάστρες και να μην χάνεται.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gourgourita

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gourgourita
H Gourgourita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Gourgourita έγραψε στις 15:17, 28-08-18:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Καλησπέρα.... Αχχχχχ τι μου θύμησες τώρα!!!!!! 2 συντριβάνια αγόρασα όταν είχα ακόμη τον αξελουκο... (τώρα είναι στην κούτα και τα δύο - και μου το έλεγε η κόρη μου πως ξοδεύω άδικα τα λεφτά μου)....

Μετά του αγόρασα το συντριβάνι της drinkwell... Η αποψη μου είναι πως είναι καλύτερο... Το νερό τρέχει ακριβώς όπως και από τη βρύση, έχει δύο ταχύτητες να επιλέξεις - πιο σιγανή η ροή του νερού ή πιο γρήγορη - και (επειδή έχω και τα δύο να τα βάλω σε χρήση πάνω από 1,5 χρόνο και ίσως να μη θυμάμαι ακριβώς ) λίγο πιο εύκολο στο καθάρισμα του... Από το συγκεκριμένο έπινε στην αρχή πιο ευχάριστα, μετά όμως το βαρέθηκε τελείως και σταμάτησε... Την παλιά του συνήθεια από τον ψυκτη δεν την έκοψε ΠΟΤΕ..

Και τα δύο λειτουργούν με ρεύμα... Που σημαίνει πως όταν η ΔΕΗ κάνει διακοπή σταματά να δουλεύει και το νερό μένει στάσιμο... Με απανωτές διακοπές μπορεί η αντλία να χαλάσει...
Well said!!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους