Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,855 εγγεγραμμένα μέλη και 716,635 μηνύματα σε 22,305 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 320 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κούρεμα

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 18:58, 27-10-08:

Ειρήνη καλησπέρα κ από μένα έχω κ εγώ εναν περσικό Ιμαλαΐων κ μια σίλβερ σειντιτ, τα οποία τα κούρεψα εδώ κ κάποιο διάστημα γιατί είχαν πιάσει πάρα πολλούς κόμπους (κ επειδή δεν καθόντουσαν να τα χτενισω κ εγώ για να μην τα στεναχωρώ τα άφηνα κ φτάσαμε σε μια κατάσταση πάρα πολύ άσχημη) το μαλλί του γατούλι σου θα επανέλθει αλλά πρέπει κ εσύ όπως κ εγώ τώρα (έβλαλα μυαλό) από τώρα να αρχίσεις το χτένισμα, για να συνηθίσει, επίσης πρέπει να του πάρεις μία καλή μαλακτική κ ένα σαμπουάν κ θέλει κάθε μήνα μπανάκι κ κάθε μέρα (2 φορές) χτένισμα για να μην ξαναπιάσει κόμπους κ για να ειναι καθαρή η γουνίτσα του. και έτσι όλα θα πάνε καλά. Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν μπορείς να μου πεις το όνομα της κυρίας, μήπως έχει κ κανένα μαύρο ή μπλε περσάκι(ή έστω με μπλε σημάδια Ιμαλαΐωναν θέλεις μπορείς να μου στείλεις τα στοιχεία της κ το τηλ. της με PM;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zorica

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη zorica
H zorica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,861 μηνύματα.

H zorica έγραψε στις 01:00, 28-10-08:

Πω πω παιδια τι ειναι αυτη γυναικα!!!
Δεν μπορουμε να της τα παρουμε ΟΛΑ και να της κανουμε και μηνηση!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aalyah

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aalyah
H aalyah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (....6......και αρκετές ακόμα για φιλοξενεία... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,181 μηνύματα.

H aalyah έγραψε στις 01:34, 28-10-08:

Ωπα τωρα τα ειδα και εγω....τα εχει δώσει ολα?

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 01:46, 28-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από zorica
Πω πω παιδια τι ειναι αυτη γυναικα!!!
Αυτό που λέμε back yard breeder. Eίχαμε ξαναδεί μια τέτοια περίπτωση εδώ (μήνυμα 13 και μετά).
Και έχει και πετ σοπ; Μπράβο! Απ' την παραγωγή στην κατανάλωση...

Παράθεση

aalyah

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aalyah
H aalyah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (....6......και αρκετές ακόμα για φιλοξενεία... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,181 μηνύματα.

H aalyah έγραψε στις 01:51, 28-10-08:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Αυτό που λέμε back yard breeder. Eίχαμε ξαναδεί μια τέτοια περίπτωση εδώ (μήνυμα 13 και μετά).
Και έχει και πετ σοπ; Μπράβο! Απ' την παραγωγή στην κατανάλωση...

Τώρα το διαβασα....Σοκ!!!

Παράθεση

carmela vazzano

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη carmela vazzano
H carmela vazzano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H carmela vazzano έγραψε στις 18:52, 29-04-10:

Που καλη μου κουρεψες το πλασμα? Διοτι εμεινα ακρως απογοητευμενη απο το κουρεμα σήμερα σκεψου οτι η κοπελα δεν ειχε καμια μα καμια ειδικευση αλλα ηταν απλως κομμωτρια!!! ΚΙ δεν φτανει αυτο μας υποδεχτηκαν με σκυλα Μαλτεζ στον χωρο κουρεματος "σφαγης" θα ελεγα...και σημειωτεον χωρις να την κουρεψουνε την Περσα κανονικα χρεωθηκαμε στη ιδια τιμη. Αυτα νομιζω πως ειναι αρκετα για να μην ξαναπαμε. βοηθησε μας ευχαριστπυμε πολυ πολυ εμεις τα αιλουροειδη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Catia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Catia
H Catia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ορεστιάδα (Έβρος). Έχει γράψει 329 μηνύματα.

H Catia έγραψε στις 20:12, 29-04-10:

Δε νομίζω να σε βοηθήσω και πολύ γιατί τον κούρεψα στο Βόλο, σε μια κτηνίατρο η οποία μετά που παντρεύτηκε έφυγε!!!
Εκ των υστέρων βέβαια πιστεύω ότι τον είχε παραξουρήσει αλλά επειδή το ζωντανό υπέφερε στη ζέστη δεν το μετάνιωσα.
Πάνε και 2 ή 3 χρόνια από τότε, βλέπεις ο διορισμός στην Ορεστιάδα έλυσε το πρόβλημα γιατί εδώ δεν έχει τέτοιες ζέστες!!!!
Άνοιξε καινούργιο θέμα και πες από που είσαι, τα κορίτσια που πηγαίνουν τα δικά τους σε εκθέσεις κάποιον καλό groomer θα ξέρουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

carmela vazzano

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη carmela vazzano
H carmela vazzano αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H carmela vazzano έγραψε στις 22:56, 29-04-10:

thanks a lot!

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 18:20, 09-02-13:

Παιδια σκεφτομαι σοβαρα να κουρεψω τον Μακ. Το τι τριχα βγαζει με το Furminator δεν λεγεται! Ασε που τα ρουχα μου αποκτουν γουνα μιας και ο γατουλης μου ειναι απιστευτα χαδιαρης. Ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η καλυτερη εποχη να τον κουρεψω και αν γνωριζετε ποσο θα παει το μαλλι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:43, 09-02-13:

Απ' οτι ξερω απο μια φιλη μου που εχει περσικο και το κουρευει, αυτο γινεται το καλοκαιρι για να δροσιζετεαι και το γατακι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 22:45, 09-02-13:

Αλήθεια κουρεύουν και τα γατάκια; Πρώτη φορά το ακούω!

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 13:03, 10-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από tz3nh
Παιδια σκεφτομαι σοβαρα να κουρεψω τον Μακ. Το τι τριχα βγαζει με το Furminator δεν λεγεται! Ασε που τα ρουχα μου αποκτουν γουνα μιας και ο γατουλης μου ειναι απιστευτα χαδιαρης. Ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η καλυτερη εποχη να τον κουρεψω και αν γνωριζετε ποσο θα παει το μαλλι.
Τζένη, από ότι μου είπαν, όταν πρωτοπάρεις τη Furminator θέλει πιο τακτικά χτένισμα (μου είπαν κάθε μέρα την πρώτη εβδομάδα, για να φανταστείς, μέχρι τώρα της κάνω κάθε δεύτερη). Ίσως χρειάζεται ένα διάστημα προσαρμογής, ώστε να φτάσει το τρίχωμα σε ένα καλό επίπεδο.

Πάντως, βλέπω ότι συνηθίζεται το κούρεμα/ξύρισμα στις γάτες, κάτι που δεν ήξερα.
Με προβληματίζει, όμως, το θέμα της νάρκωσης..

Παράθεση

Pavlina katapod (Παυλίνα καταποδη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Pavlina katapod
H Παυλίνα καταποδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (5 μεσα στο Σπιτι και 2 εκτός γιατι δεν χωράμε μεσα. έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Pavlina katapod έγραψε στις 01:18, 11-03-13:

Προσπάθησα κ γω να τα κουρεψω αλλα οταν η μικρή μου "έμεινε" στο τραπέζι και μεχρι να την επαναφέρει η Κτηνιατρος έχασα 10 χρονια το λιγότερο απο την ζωή μου ήταν κ η τελευταία φορά!παρολο που η γατούλα σας μπορεί να ειναι υγιεστατη και νεαρή υπάρχει αυτή η πιθανότητα απο την αναισθησια...αγαπάω λοιπόν πολυ τα γατουλινια μου για να ξανά ρισκαρω.πλεον παρόλο που εργάζομαι βάζω 2 φορές την ημέρα σκούπα με το ειδικό εξάρτημα που πήρα κ περνάω τα παντα στο σπιτι κ πάνω μας καθαριζομαστε με το ρολλο..Ξανά σκεφτείτε το το κουρεμα με αναισθησια αν πραγματικά αγαπάτε τις γατούλες σας....

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 10:21, 11-03-13:

Η αναισθησία είναι ένα ζήτημα που με αγχώνει πάρα πολύ, εδώ τη σκεφτόμουν όταν έκανα στείρωση στα δικά μου...
Οπότε καλύτερα να καθαρίζω πολύ πιο συχνά και να μαζεύω τις τρίχες παρά να καταφύγω στη λύση του κουρέματος και της αναισθησίας ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,044 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:10, 11-03-13:

Το κουρεμα της γατας ειναι μια παρα πολυ ασχημη ενεργεια για τις γατες.Η γατα ΔΕΝ πρεπει να κουρευεται,παθαινει σοκ και ειναι δυστυχισμενη .
Δεν ειναι οπως στα σκυλια.
ΥΓ.Μιλαω για κουρεμα-ξυρισμα.Οχι απλα για να κοντυνουμε την τριχα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 16:59, 11-03-13:

Παιδιά δεν συμφωνώ και εγώ καθόλου.... Η γάτα είναι έτσι φτιαγμένη από τη φύση της....εντάξει το θέμα της τρίχας είναι ένα θέμα αλλά δεν πειράζει βρε παιδιά...και οι σκύλοι μαδάνε, όχι όλοι αλλά μαδάνε!!! δεν θα πεθάνουμε, απλά θέλει λίγο περισσότερη φροντίδα από εμάς....κούραση το κατανοώ αλλά για μένα είναι η καλύτερη δυνατή λύση!! Δεν θα κούρευα ποτέ την Κίρα παρόλο που έχει πολύ τρίχα, απλά φροντίζω να καθαρίζω πιο συχνά!! έχω δει να ναρκώνουν γάτα (στο ίντερνετ) και τρελάθηκα μου φτασε η νάρκωση για τη στείρωση όπως λέει και ο Γιώργος....δεν μπορώ άλλο άγχος....

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 10:31, 15-05-13:

Το καλοκαίρι με τον καύσωνα δεν τις ανακουφίζει να είναι κουρεμένες; Η δικιά μου είναι μακρύτριχη και ήδη έχω παρατηρήσει ότι τις τελευταίες μέρες έχει αλλάξει το μέρος που κοιμάται τη μέρα. Κοιμόταν σε μια καρέκλα με μαξιλάρι και τώρα απλώνετα φαρδιά-πλατιά στο πάτωμα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761

H 761 έγραψε στις 14:05, 15-05-13:

Επίσης, όταν στειρώθηκε και της είχε ξυρίσει ένα κομματάκι στο πλάι για την επέμβαση, νομίζω ότι ξαναμεγάλωσαν σε dt.. Αν είναι να θέλει κούρεμα κάθε δυο βδομάδες, την πάτησα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 14:17, 15-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από 761
Το καλοκαίρι με τον καύσωνα δεν τις ανακουφίζει να είναι κουρεμένες; Η δικιά μου είναι μακρύτριχη και ήδη έχω παρατηρήσει ότι τις τελευταίες μέρες έχει αλλάξει το μέρος που κοιμάται τη μέρα. Κοιμόταν σε μια καρέκλα με μαξιλάρι και τώρα απλώνετα φαρδιά-πλατιά στο πάτωμα..
Επίσης, όταν στειρώθηκε και της είχε ξυρίσει ένα κομματάκι στο πλάι για την επέμβαση, νομίζω ότι ξαναμεγάλωσαν σε dt.. Αν είναι να θέλει κούρεμα κάθε δυο βδομάδες, την πάτησα.
761 μου, δεν έχω εμπειρία με το κούρεμα , καθώς τα δικά μου είναι κοντότριχα, αλλά όταν στείρωσα τη μικρούλα μου δεν είχε βγει πολύ γρήγορα το τρίχωμά της. Καθυστέρησε τουλ. έναν μήνα. Οπότε θα χρειαστεί να το κάνεις το πολύ δύο φορές φαντάζομαι. Καθυστέρησέ το κιόλας λίγο, δεν έσφιξαν ακόμη οι ζέστες!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 15:12, 15-05-13:

και ο δικος μου (εχει και αυτος μακρια τριχα) το καλοκαιρι ξαπλωνει φαρδυς πλατυς στα πλακακια να δροσιστει γενικα τους πεφτει η τριχα δεν ειναι οπως το χειμωνα, αλλα εκτος απο αυτο το τριχωμα λειτουργει μονωτικα δλδ και για το κρυο και για τη ζεστη. τουλαχιστον αυτο διαβασα. οποτε πιστευω οτι κουρεμα δε χρειαζεται (εκτος αν μιλαμε για τριχωμα περσικο που θελει ειδικη περιποιηση και δεν ξερω τι τα κανουν).

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 15:34, 15-05-13:

Κι εγώ έτσι διάβασα, ότι λειτουργεί μονωτικά το τρίχωμα. Τα τρία δικά μου που είναι κοντότριχα μαδάνε περισσότερο από την Τρία που είναι φουντίτσα. Εδώ και δύο μήνες μαδάνε αδιανόητα πολύ, μιλάμε για σύννεφα τρίχας!!Αλλά της Τρία φεύγουν σε τουφίτσες και έτσι μαζεύονται πιο εύκολα. Πάντως τα έχω μάθει στο βούρτσισμα από 2 μηνών και κάθονται μια χαρά κάθε μέρα, το πολύ κάθε δεύτερη και κάθε μέρα σκούπα και σφουγγάρισμα παντού εννοείται. Δε θα μπορούσα να τα κουρέψω. Πέρα από τη νάρκωση, θα μαράζωναν νομίζω...

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 22:41, 15-05-13:

Εμεις παλι ενα περιεργο πραγμα.....η Σοφη σταματησε να μαδαει εδω και 3 εβδομαδες, αφου την χτενιζω και δεν βγαζει τιποτα ουτε και πανω στα ρουχα μας. Γιατι συμβαινει αυτο;;;

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 22:47, 15-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από kathy85
Εμεις παλι ενα περιεργο πραγμα.....η Σοφη σταματησε να μαδαει εδω και 3 εβδομαδες, αφου την χτενιζω και δεν βγαζει τιποτα ουτε και πανω στα ρουχα μας. Γιατι συμβαινει αυτο;;;
Αυτό συμβαίνει για να ζηλεύουμε εμείς που σε λίγο θα φτίνουμε τριχόμπλες!!!

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 22:50, 15-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ειρήνη1234
Αυτό συμβαίνει για να ζηλεύουμε εμείς που σε λίγο θα φτίνουμε τριχόμπλες!!!
Χιχιχιχι....πραγματικα εχει σταματησει. Μηπως αρχισει να βγαζει παλι μεσα στο καλοκαιρι;;;Οχι οτι μας χαλαει βεβαια αλλα απορω;;;;;;

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 23:07, 15-05-13:

Από όσο ξέρω το Σεπτέμβρη με Οκτώβρη ξαναλλάζουν μαλλιά. Αλλά δεν έχω ξανακούσει να σταματάνε τόσο νωρίς να μαδάνε. Και μάλιστα καθόλου!! Μπράβο στη μικρή Σόφη! Ελπίζω να αποτελέσει παράδειγμα για όλα... Ακούει η συμμορία μου;;;

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 23:12, 15-05-13:

Το ευχομαι κι εγω για σενα γιατι με 4 μεσα στο σπιτι....δεν θελω να σκεφτομαι τι γινεται...κουραγιο φιλη μου.

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 23:52, 15-05-13:

Στο σπίτι γίνεται της τρίχας το πανηγύρι!! Εκτός που σκουπίζω (και καναπέδες) και σφουγγαρίζω κάθε μέρα, τα βουρτσίζω όλο και είναι και μόνο σε ένα δωμάτιο την περισσότερη μέρα, χαλάω και 3 αυτοκόλλητα ρολά την εβδομάδα!! "Αποτριχώνομαι" μετά τις αγκαλιές, μετά το βούρτσισμα, μετά το παιχνίδι, περνάω τα ρούχα μου αναλυτικά πριν τα βάλω στο πλυντήριο για να μη γεμίσει αλλά πάλι είναι π α ν τ ο ύ !! Εγώ δε χαίρομαι με τις τρίχες αλλά έχω και τη μαμά μου που έχει "υποχονδρίαση τρίχας" και τα ακούω κι από πάνω!
Αλλά να τα κουρέψω δε μου πάει η καρδιά...εγώ γάτες αγάπησα, όσι φρικιά... (χωρίς να θέλω εννοείται να προσβάλλω τις γλυκές Σφυγκούλες που είναι έτσι από τη φύση τους)

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 17:15, 16-05-13:

Είναι η εποχή που μαδάνε οπότε και στο δικό μου σπίτι γίνεται ένας χαμός.
Όποια φανέλα κι εάν φορέσω μέσα σε λίγες ώρες έχει γίνει μέσα στην τρίχα, σκούπισμα στο σπίτι όλη την ώρα γιατί υπάρχει αρκετό πράγμα.
Από εκεί και πέρα, δεν θα μου πήγαινε κι εμένα καρδιά να τα κουρέψω ή να κοντύνω έστο το μήκος των τριχών τους.
Με τίποτα δεν θα το έκανα, καλύτερα σκούπισμα κι αλλαγή ρούχων.

Παράθεση

Elektra2 (Ηλέκτρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elektra2
H Ηλέκτρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

H Elektra2 έγραψε στις 17:21, 16-05-13:

Και σε μας εδώ, σα να σταμάτησε η πολλή τρίχα. Ο Πίπο πλέον έχει ένα κοντό, γυαλιστερό και τέλειο τρίχωμα, πολύ πιο κοντό από αυτό του χειμώνα, και είναι σαν καινούργιος. Νωρίς σταμάτησε η τριχόπτωση? Γιατί ήταν τούφες! απίστευτη ποσότητα! Έλεγα τι θα του μείνει... Αλλά φαίνεται να είναι τελείως νέο μαλλί. Πολύ φρέσκο και λαμπερό.
Και μια ερώτηση: Πάλι το Σεπτέμβρη αλλάζουν?

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 17:32, 16-05-13:

Νομίζω το Σεπτέμβρη με Οκτώβρη αλλάζουν πάλι, πέφτει το καλοκαιρινό και ξεκινάει το χειμερινό μαλλάκι. Και των δικών μου έχει κοντύνει το τρίχωμα και είναι πιο γυαλιστερό αλλά ακόμα χάνουν πολύ.

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 17:51, 02-07-16:

Γειά σας και πάλι !Σήμερα είναι η ημέρα με τις απορίες! Λοιπόν διαβαζοντας λίγο παραπάνω όλα αυτά για το κούρεμα κατάλαβα ότι με ευκολία τις μακρύτριχες γάτες τις κουρεύουν σχεδόν γουλί . Εμένα ο γάτος μου δεν είναι ούτε Περσίας ούτε κεραμμιδόγατος αλλά αρκετά μαλλιαρός για να ζεσταίνεται . Όμως με τίποτα δεν θα τον κούρευα . Εδω το σκέφτομαι για το εάν πρέπει να του κόψω τις τρίχες στις πατούσες που έχουν ένα αξιόλογο μήκος . Φοβάμαι ,μήπως τον πειράξει . Είναι σαν να φοράει καλτσάκια . Εσείς τί κάνετε σε ανάλογη περίπτωση ????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 276 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 19:44, 02-07-16:

το μακρυτριχο μου το κουρευω καθε φορα που κανει κομπους (εχει ταση να κανει κομπους στην ραχη και στα μπουτια). Αλλα δεν τον εχω κουρεψει ποτε ολοκληρο. Συνηθως μονο εκει που κανει κομπους. Σαν δαλματιας γινεται, με μπαλωματα, αλλα τι να κανω;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Louki2016

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Louki2016
H Louki2016 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Louki2016 έγραψε στις 09:57, 25-06-17:

Καλημέρα κορίτσια, θα ήθελα μια γνώμη. Έχω μια γατούλα θηλύκια περίπου 2 χρονών. Μακρύτριχη. Είχε κάνει πρόσφατα πάρα πολλούς κόμπους, και στα μπροστινά ποδαράκια και στα πίσω στην κοιλίτσα. Ήταν γεμάαατη. Να σημειώσω ότι δεν είναι και η πιο υπομονετική γατούλα στο να κάτσει να την χτενίσω. Αφού λοιπόν ψάχτηκα διάβασα κτλ αποφάσισα χτες να την πάω για κούρεμα. Της κάνανε το lion cut. Από τότε που συνήλθε λοιπόν από την νάρκωση ενώ έφαγε κανονικά ήπιε νεράκι κτλ. δεν μπορεί να συνηθίσει το νέο της κουρεματάκι. Είναι αγριεμένη όπου ακουμπάει τινάζεται και έχω την εντύπωση ότι φοβάται και την ουρίτσα της έτσι όπως είναι κουρεμένη. Στεναχωριέμαι γιατί το κάνα για καλό. Να δροσιστεί που έρχεται και ζέστη. Διάβασα για άλλες γατούλες ότι τους αρέσει παίζουν κτλ. και δεν φαντάστηκα ότι δεν θα το πάρει καλά. Από χτες τώρα νιαουρίζει μόνη της τρέχει πάνω κάτω άμα ακουμπάει κάπου τινάζεται και δε θέλει να την αγγίζουμε πάρα μόνο στο κεφαλάκι της. Πείτε μου κάποια γνώμη; Έχετε αντιμετωπίσει τέτοια συμπεριφορά? τι να κάνω? θα το συνηθίσει? είναι και η πρώτη μου γατούλα και δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα την ξανακουρέψω !!!!!!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:45, 25-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Louki2016
Καλημέρα κορίτσια, θα ήθελα μια γνώμη. Έχω μια γατούλα θηλύκια περίπου 2 χρονών. Μακρύτριχη. Είχε κάνει πρόσφατα πάρα πολλούς κόμπους, και στα μπροστινά ποδαράκια και στα πίσω στην κοιλίτσα. Ήταν γεμάαατη. Να σημειώσω ότι δεν είναι και η πιο υπομονετική γατούλα στο να κάτσει να την χτενίσω. Αφού λοιπόν ψάχτηκα διάβασα κτλ αποφάσισα χτες να την πάω για κούρεμα. Της κάνανε το lion cut. Από τότε που συνήλθε λοιπόν από την νάρκωση ενώ έφαγε κανονικά ήπιε νεράκι κτλ. δεν μπορεί να συνηθίσει το νέο της κουρεματάκι. Είναι αγριεμένη όπου ακουμπάει τινάζεται και έχω την εντύπωση ότι φοβάται και την ουρίτσα της έτσι όπως είναι κουρεμένη. Στεναχωριέμαι γιατί το κάνα για καλό. Να δροσιστεί που έρχεται και ζέστη. Διάβασα για άλλες γατούλες ότι τους αρέσει παίζουν κτλ. και δεν φαντάστηκα ότι δεν θα το πάρει καλά. Από χτες τώρα νιαουρίζει μόνη της τρέχει πάνω κάτω άμα ακουμπάει κάπου τινάζεται και δε θέλει να την αγγίζουμε πάρα μόνο στο κεφαλάκι της. Πείτε μου κάποια γνώμη; Έχετε αντιμετωπίσει τέτοια συμπεριφορά? τι να κάνω? θα το συνηθίσει? είναι και η πρώτη μου γατούλα και δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα την ξανακουρέψω !!!!!!

Καλησπέρα φίλη Louki2016 και καλώς ήρθες στο MyCat.
Πιστεύω πως θα πάρεις κάποιες απαντήσεις το βραδάκι που μπαίνουν τα περισσότερα μέλη μας, ας σου πω όμως κι εγώ μια γνώμη αν και δεν έχω εμπειρία από μακρύτριχα. ΄Ολα μου τα γατάκια ήταν κοντότριχα κι έτσι δεν είχα ποτέ μεγάλο πρόβλημα με κόμπους, εκτός από μία κι αυτό όταν ήταν μικρούλα και δεν καθόταν για χτένισμα. Απλά της έκοβα τα κομπάκια και ξεμπερδεύαμε, έχω όμως μια φίλη που έχει μακρύτριχο γάτο και τον κουρεύει κάθε χρόνο όταν καλοκαιριάζει. Είναι τώρα γύρω στα 14 και ποτέ δεν αντιμετώπισε τα προβλήματα που περιγράφεις εσύ. Βέβαια πια φέρνει άνθρωπο στο σπίτι και το κούρεμα γίνεται χωρίς νάρκωση γιατί έχει μεγαλώσει και ίσως είναι επικίνδυνο να παίρνει νάρκωση κάθε τόσο.
Θα έλεγα να το συζητήσεις και με τον κτηνίατρο που παρακολουθεί τη γατούλα σου, ίσως να υπάρχει κάποιο οργανικό πρόβλημα. Αν αποκλειστεί αυτό, μετά μπορούμε να ψάξουμε για άλλα προβλήματα που ίσως της δημιούργησε το κούρεμα.
Παράθεση

Louki2016

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Louki2016
H Louki2016 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Louki2016 έγραψε στις 19:17, 25-06-17:

Ευχαριστώ πολύ Claire Rentfield. Γενικά απ'οτι βλέπω σήμερα τουλάχιστον με εμάς, μας αφήνει να την χαιδεύουμε πιο πολυ, με μετρο βέβαια. Την πιάνουν βέβαια τα τρελά της. αλλα παρατήρησα οτι δαγκώνει και την ουρίτσα της. Δεν ξέρω! Θα δώ και αύριο πως θα είναι και θα πάρω τον κτηνίατρο αν χρειαστεί
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:51, 25-06-17:

Το δάγκωμα της ουράς υποδηλώνει στρες, είναι καθαρά ψυχολογική αντίδραση. Το πάθαινε και μια δική μου απ' όταν έφερα κι άλλα γατάκια στο σπίτι.
Ο κτηνίατρος μας είχε συστήσει να της κάνουμε ενέσεις stedon αν και εγώ δεν της έκανα ποτέ, με τον καιρό συνήθισε και σταμάτησε να το κάνει.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,090 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:25, 25-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Louki2016

Η γατούλα σου κατά πάσα πιθανότητα δείχνει να είναι εμφανώς στρεσαρισμένη από το νέο λουκ της. Έτσι εξηγείται και το άγχος που βιώνει (με χαρακτηριστική έκφραση αυτού του άγχους το να κυνηγάει ή να δαγκώνει την ουρά της).
Είναι ορισμένα γατιά που δέχονται μια χαρά το κούρεμα, ενώ άλλα όχι.

Το μόνο που έχω να σου συστήσω είναι υπομονή, μέχρι να ξαναμακρύνει το τρίχωμα. Κι όταν αυτό θα γίνει, επιλέξε μια πιο "συντηρητική" λύση, όπως να τη χτενίζεις συχνότερα. Σε περίπτωση δε, που εξακολουθεί να βγάζει "άλυτους' κόμπους σε διάφορα σημεία, περιορίσου σ'ένα κούρεμα αποκλειστικά εκεί.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΒασιλικήΑ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΒασιλικήΑ
H ΒασιλικήΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H ΒασιλικήΑ έγραψε στις 11:36, 21-07-17:

Καλησπερα σε ολους και καλως σας βρήκα. Έχω δύο υπέροχα γατάκια, αγοράκια ο μεγάλος είναι 4 και ο μικρούλης 1! Και οι δύο είναι πολύ όμορφοι και τριχωτοί περισσότερο τριχωτός όμως είναι ο μεγάλος. Το πρόβλημα είναι ότι επειδή περιποιείται πολύ και το δικό του τρίχωμα αλλά και του μικρού, σχεδόν κάθε εβδομάδα μου κάνει 3 τριχόμπαλες. Το αποτέλεσμα είναι να ερεθίζεται το στομάχι του και να παθαίνει γαστρίτιδες. (1 φορά το μήνα περίπου είμαστε με γαστρίτιδα). Ο γιατρός μου πρότεινε κούρεμα, αλλά να τον κάνουμε κοντότριχο όχι να είναι άτριχος, μια φορά το χρόνο ετσι ώστε να ηρεμήσει λίγο το στομαχάκι του τις περιόδους που μαδάει πολύ. Όλα τα άλλα τα έχουμε δοκιμάσει. Αλοιφή για τις τριχόμπαλες, ειδική τροφή, χτένισμα συνέχεια(παρόλο που δεν του αρέσει καθόλου).Η ανησυχία μου είναι ότι δε θα αισθάνεται καλά και δε θέλω να τον βλέπω μετά στεναχωρημένο...Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο; Και αν ναι ποιά ήταν η διάθεση της γατούλας μετά;
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 11:07, 22-07-17:

Εγω ειμαι πολυ εναντιον του κουρεματος στις γατες. Η γατα απο τη φυση της ειναι με τριχωμα, ετσι συνηθισε και ετσι της αρεσει. Τωρα οσον αφορα αυτο που λες σου προτεινω να παρεις ενα furminator το οποιο και μεις προσφατα αποκτησαμε και να χτενιζεις καθε μερα τα γατια σου. Και γω δεν το επαιρνα γιατι πιστευα πως δεν θα δεχοταν να την χτενιζω αλλα αντιθετως της αρεσει παρα πολυ. Βγαζει πολυ πραμα ετσι σιγουρα με καθημερινο χτενισμα δεν θα βγαινει το ιδιο τριχωμα. Μια φιλη μου που καθε καλοκαιρι κουρευε το γατο της φετος κοντεψε να τον χασει απο τη ναρκωση. Τον πηρε κοιμισμενο απο τον κτηνιατρο και μετα σπιτι εκανε υποθερμια. Με ειχε παρει το βραδυ και δεν ηξερε τι να κανει γιατι δεν εβριςκε κτηνιατρο. Ευτυχως εγινε καλα αλλα γενικα η ναρκωση δεν ειναι και το πιο απλο πραγμα. Πρεπει να ειναι πολυ ηρεμο ενα γατι για να το κουρεψουν χωρις ναρκωση.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΒασιλικήΑ

Νεοφερμένος

H ΒασιλικήΑ έγραψε στις 16:06, 22-07-17:

Έχω furminator και αν και δεν του πολυαρέσει τον χτενίζω καθημερινά. Έπαθε τέτοιο πράγμα με τη νάρκωση ε; Η αλήθεια είναι ότι και εγώ τη φοβάμαι πολύ και επειδή ήδη του κάναμε μια νάρκωση για εξετάσεις αλλά ελαφριά (δηλαδή ψιλοκαταλάβαινε τι του γινόταν και γρύλιζε) δε θέλω να του κάνω άλλη ειδικά τόσο σύντομα. Απλώς τον βλέπω τον καημένο να κάνει τριχόμπαλες και να του πειράζουν το στομαχάκι και στεναχωριέμαι και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να τον βοηθήσω.Πάντως όντως στο χτένισμα φεύγουν πάρα πολλές τρίχες. Φαντάσου να τις κατάπινε κι αυτές!
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 17:15, 22-07-17:

Δοκιμασε να τον χτενιζεις και λιγο απαλα ή εγω πριν παρω αυτο ειχα μια παιδικη χτενα και βουρτσα και την εκανα και με αυτο. Προσπαθησε να τον χτενιζεις δυο φορες τη μερα ή λιγο λιγο οσο δεχεται. Ναι δυστυχως της φιλης μου ηταν και 10 χρονων ο γατος δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα το εκανε καθε χρονο και δεν ειχε προβλημα. Με ειχε παρει μεσανυχτα και με ρωτουσε αν εχω θερμοφορα γιατι ειχε πεσει πολυ η θερμοκρασια του. Ευτυχως εγινε καλα αλλα δεν θα τον ξανακουρεψει με ναρκωση. Επειδη ειναι ημερος μου ειπε οτι εχει μηχανη και ειχε τυχει παλια να τον κουρευει η ιδια λιγο λιγο
Παράθεση

ΒασιλικήΑ

Νεοφερμένος

H ΒασιλικήΑ έγραψε στις 18:26, 22-07-17:

Θα ξεκινήσω να δοκιμάζω κι άλλες βούρτσες μήπως του αρέσει περισσότερο κάποια άλλη. Άντε μήπως ηρεμήσει λίγο. Προσπαθώ να ανεβάσω και μία φωτογραφία αλλα δε μπορώ δεν ξέρω γιατί! Όταν καταφέρω θα πάω στο θέμα που παρουσιάζουμε τα γατούλια μας να σας τους δείξω!
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 18:27, 22-07-17:

Μπορεις να ανεβασεις φωτο απο εδω
https://postimages.org
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους