Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,853 εγγεγραμμένα μέλη και 716,591 μηνύματα σε 22,301 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 315 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες για την άμμο

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 10:37, 23-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
επειδη τον εκπαιδευσα να χρησιμοποιει την τουαλετα Μακαρι να μπορουσε να μαθει να τραβαει το καζανακι Δεν αντεχα αλλο με την αμμο, ηταν πολυ ιδιοτροπος, επρεπε να του την καθαριζω 2-3 φορες την μερα αλλιως τρελαινοταν στο νιαουρισμα. Με ξυπνουσε τα βραδια για να παω να του την καθαρισω ακομα και αν ειχε ενα μπαλακι απο ουρα μεσα. Ασε που την πετουσε εξω!
Ε, αυτό πρέπει να το τραβήξεις βίντεο να μας το δείξεις!:up::up:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sapostol1

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sapostol1
Ο sapostol1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 480 μηνύματα.

O sapostol1 έγραψε στις 21:38, 26-01-09:

Τελικά ποια άμμο προτείνουν οι περισσότεροι; Μπερδεύτηκα. Με ενδιαφέρει κυρίως να μη μυρίζει. Το οικονομικό (ψιλο)παλεύεται! Ευχαριστώ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:59, 27-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Fotini
Ε, αυτό πρέπει να το τραβήξεις βίντεο να μας το δείξεις!:up::up:
αμε, θα προσπαθησω να τον τραβηξω σε βιντεο ή εστω φωτογραφια

Αρχική Δημοσίευση από sapostol1
Τελικά ποια άμμο προτείνουν οι περισσότεροι; Μπερδεύτηκα. Με ενδιαφέρει κυρίως να μη μυρίζει. Το οικονομικό (ψιλο)παλεύεται! Ευχαριστώ.
παρε μια οποιαδηποτε clumping και οταν κανει κακακια πετα τα (χωρις την αμμο) μεσα στην τουαλετα. Επισης πουλανε μια σκονη (baking soda) που μυριζει ωραια. Ριχνεις λιγο απο πανω καθε φορα που προσθετεις αμμο και μυριζει ωραια. Θα σου βγαινει και πιο οικονομικο πιστευω

Παράθεση

sapostol1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο sapostol1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 480 μηνύματα.

O sapostol1 έγραψε στις 08:40, 27-01-09:

Ευχαριστώ!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 09:02, 27-01-09:

Επισης μπορεις να ριξεις μια ματια στις κριτικες,υπαρχουν και για αμμο και θα σε βοηθησουν να διαλεξεις.

Παράθεση

malama

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη malama
. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O malama έγραψε στις 18:39, 03-02-09:

Με το που "με υιοθέτησε" το γατουλίνι, πήγα σε ένα pet shop της γειτονιάς μου και πήρα τα απαραίτητα της υγιεινής. Μου έδωσαν την ADVANCE multiperformance της affinity. Είναι σε μπετόνι, συσκευασία των 6,5 κιλών και κόστος ?8. Σστη συσκευασία γράφει ότι 1 μπετόνι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για 2 μήνες (βασικά το αδειάζουμε όλο και το κρατάμε 2 μήνες). Όταν η γάτα κάνει την ανάγκη της, αυτό γίνεται μια μάζα και το απομακρύνουμε με το ειδικό φτυαράκι. Στην "ψιλή" ανάγκη μένουν υπολείμματα και εκεί θέλει προσοχή. Μέχρι τώρα δε μένουν μυρωδιές, αλλά την έχω μόλις από το Σάββατο (31/01).
Δεν έχω και πολλές εμπειρίες από άλλες άμμους, πιο πολύ από του super market που παίρνει η μητέρα μου για άλλες γάτες, αλλά σίγουρα αυτή που πήρα δεν έχει καμία σχέση με αυτές!
Επειδή βλέπω αρκετό προβληματισμό, είπα να αναφέρω την περίπτωση αυτή. Σας έχει τύχει; Στις κριτικές δεν τη βρήκα. Αν υπάρχει κάποια γνώμη, ευχαρίστως να τη διαβάσω, ή αν έχετε απορίες, ευχαρίστως να σας κατατοπίσω!
Μπορείτε να τη δείτε εδώ:
http://www.affinity-petcare.com/ing/...ance_frame.htm

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 18:53, 03-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από malama
Με το που "με υιοθέτησε" το γατουλίνι, πήγα σε ένα pet shop της γειτονιάς μου και πήρα τα απαραίτητα της υγιεινής. Μου έδωσαν την ADVANCE multiperformance της affinity. Είναι σε μπετόνι, συσκευασία των 6,5 κιλών και κόστος ?8. Σστη συσκευασία γράφει ότι 1 μπετόνι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για 2 μήνες (βασικά το αδειάζουμε όλο και το κρατάμε 2 μήνες). Όταν η γάτα κάνει την ανάγκη της, αυτό γίνεται μια μάζα και το απομακρύνουμε με το ειδικό φτυαράκι. Στην "ψιλή" ανάγκη μένουν υπολείμματα και εκεί θέλει προσοχή. Μέχρι τώρα δε μένουν μυρωδιές, αλλά την έχω μόλις από το Σάββατο (31/01).
Δεν έχω και πολλές εμπειρίες από άλλες άμμους, πιο πολύ από του super market που παίρνει η μητέρα μου για άλλες γάτες, αλλά σίγουρα αυτή που πήρα δεν έχει καμία σχέση με αυτές!
Επειδή βλέπω αρκετό προβληματισμό, είπα να αναφέρω την περίπτωση αυτή. Σας έχει τύχει; Στις κριτικές δεν τη βρήκα. Αν υπάρχει κάποια γνώμη, ευχαρίστως να τη διαβάσω, ή αν έχετε απορίες, ευχαρίστως να σας κατατοπίσω!
Την ξέρουμε εγώ τουλάχιστον. Σίγουρα είναι καλή. Απλά είμαστε στο στάδιο να βρούμε μια καλή και φτηνή!!!
Είχαμε βρεί μια τέλεια 10 κιλά 4?.... την JuliaBIO απο τα plus, αλλά έκλεισαν.. και ξαναρχίζουμε το ψάξιμο της καλής και φτηνής άμμου....

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 23:27, 03-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από malama
Αυτήν την άμμο που περιγράφεις malama, την έχω δεί στον κτηνίατρο μας.Την θυμάμαι γιατί μου έκανε εντύπωση ότι πουλιέται σε μπετονάκι.Δεν την έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω σε ποιά τιμή την δίνει.Την Παρασκευή που θα πάω για το εμβόλιο του Αρη, θα τον ρωτήσω.
Τώρα για την άμμο αυτού του τύπου(που δημιουργεί δηλαδή σβόλους)
νομίζω οτι το διάστημα των δύο μηνών είναι λίγο υπερβολικό.Εγώ με την Ever Clean, και με δύο γάτες το πιο μεγάλο διαστήμα που μπόρεσα να την κρατήσω είναι 20 μέρες.Και θέλει πραγματικά πολύ σχολαστικό καθάρισμα για να τα αφαιρείς "όλα" και να μένει σαν "καινούργια"
και τότε δεν μυρίζει καθόλου.Θέλει όμως καταλήλο φτυαράκι.Δηλαδή όχι μεγάλες τρύπες αλλά ούτε και πολύ πυκνό για να πετύχεις το σχολαστικό καθάρισμα.Και μην ξεχνάς ότι πρέπει πού και πού να προσθέτεις νέα άμμο γιατί καθαρίζοντας τους σβόλους αφαιρείς και μειώνεται η συνολική ποσότητα.
Αν θες μετά από καποίο διάστημα γράψε μας, πώς σου φάνηκε τελικά αυτή η άμμος που πήρες.

Παράθεση

malama

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη malama
. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O malama έγραψε στις 09:14, 04-02-09:

Θα περιμένω να περάσουν μερικές μέρες και θα σας πω εντυπώσεις, αν και δεν ξέρω ούτε την everclean ούτε την catsan για να συγκρίνω.
Για 2 γάτες σίγουρα είναι πολλές 60 μέρες. Τώρα για 1 γατάκι 2 μηνών θα δούμε πόσο πάει. Πάντως και 1 μήνα να κρατήσει, νομίζω πως η σχέση τιμής-απόδοσης είναι πολύ καλή!

Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη athanasiad
H athanasiad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.

H athanasiad έγραψε στις 10:21, 04-02-09:

Καλημέρα.
Με δύο γατιά έχεις μία αμμολεκάνη; Εγώ δεν προλάβαινα να αλλάζω την άμμο. 'Ασε που είχα προβλήματα γιατί η Κλάρα όταν μύριζε τον Πάρη τρελαινότανε και της σηκωνότανε η τρίχα. Ο Πάρης σ' αυτό την ανεχότανε. Τους χώρισα και ησύχασα. Συμφωνώ ότι η catsan είναι καλή άμμος, δεν μυρίζει, αν και έχω κλειστές τουαλλέτες.

Παράθεση

Voula

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Voula
H Voula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Άπειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 3,236 μηνύματα.

H Voula έγραψε στις 10:35, 04-02-09:

Παιδιά αυτό το θέμα με την άμμο είναι ένα πρόβλημα, ειδικά όταν έχεις πολλά γατιά.
Σας θυμίζω ότι έχω 5 γάτες και μερικές φορές στο σπίτι υπάρχει και ένας 6ος που επισκέπτεται την αμμολεκάνη.
Λοιπόν χρησιμοποιώ την Catsan, η οποία βέβαια είναι πανάκριβη, ως εξής.
Αδειάζω τα 2/3 της Catsan σε μια μεγάλη ανοικτή αμμολεκάνη και προσθέτω 1/3 από κρυσταλλική.
Εννοείται ότι την αλλάζω κάθε 5 μέρες ολόκληρη, αφού κάθε μέρα χάνω πλέον τον λογαριασμό πόσες φορές μαζεύω @τουλες...

Παράθεση

drf

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη drf
Ο drf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 699 μηνύματα.

O drf έγραψε στις 10:47, 04-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από athanasiad
Καλημέρα.
Με δύο γατιά έχεις μία αμμολεκάνη; Εγώ δεν προλάβενα να αλλάζω την άμμο. 'Ασε που είχα προβλήματα γιατί η Κλάρα όταν μοίριζε τον Πάρη τρελλενότανε και της σικονότανε η τρίχα. Ο Πάρης σ' αυτό την ανεχότανε. Τους χώρισα και ησύχασα. Συμφωνώ ότι η catsan είναι καλή άμμος, δεν μοιρίζει, άν και έχω κλειστές τουαλλέτες.

τελικά λέμε για τους ανθρώπους που μερικοί είναι στραβόξυλα αλλά και αυτά δε πάνε πίσω..

Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

H athanasiad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.

H athanasiad έγραψε στις 10:53, 04-02-09:

Η στραβοξιλιά έχει να κάνει και με την μάθηση. Πιστεύω ότι η Κλάρα την στραβοξιλιά δεν την είχε στο DNA της. Εγώ της έκανα διάφορα χατήρια, με αποτέλεσμα σήμερα πολλές φορές να με κουράζει με την απαιτητικότητά της.

Παράθεση

drf

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη drf
Ο drf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 699 μηνύματα.

O drf έγραψε στις 11:10, 04-02-09:

πράγματι , μερικές φορές είναι και όπως τα μάθουμε αλλά και αυτά έχουν ήδη το χαρακτήρα τους!

μια λύση είναι κάποια τουαλέτα αυτόματου καθαρισμού για τις γάτες.. έχεις σκεφτεί αυτή τη λύση;

Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

H athanasiad έγραψε στις 13:36, 04-02-09:

Δεν ξέρω ότι υπάρχει τέτοια. Θα τη βρώ στα pet -shops; Είναι ακριβή στην τιμή; Εχει μεγάλο όγκο;
Σ' ευχαριστώ πάντως. Θα το κοιτάξω.:up:

Παράθεση

Tsoutsouba

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tsoutsouba
H Tsoutsouba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

H Tsoutsouba έγραψε στις 20:07, 06-02-09:

Ρε παιδιααα... η δικη μου αμμος ειναι πολυ καλη οσον αφορα τα κακακια αλλα τα τσισακια δεν τα σβολιαζει... Ειναι της my cat και δινω μονο 3 ευρω για τα 5 κιλα!

Αυτο ειναι κακο? Το μωρουλι μου δεν ειναι και στειρωμενο και τελευταια βρωμαει η αμμος (μαλλον) αμμωνια...

Σας ακουγεται τιποτα γνωριμο???

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 20:21, 06-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Tsoutsouba
Ρε παιδιααα... η δικη μου αμμος ειναι πολυ καλη οσον αφορα τα κακακια αλλα τα τσισακια δεν τα σβολιαζει... Ειναι της my cat και δινω μονο 3 ευρω για τα 5 κιλα!

Αυτο ειναι κακο? Το μωρουλι μου δεν ειναι και στειρωμενο και τελευταια βρωμαει η αμμος (μαλλον) αμμωνια...

Σας ακουγεται τιποτα γνωριμο???
Αυτή την άμμο δεν την ξέρω πάντως αν δεν κάνει σβόλους δεν συμφέρει γιατί μετα από 2-3 μέρες αναγκάζεσαι να την πετάξεις όλη. Τώρα η έντονη μυρωδιά στα ούρα είναι επειδή δεν είναι στειρωμένο εμείς ευτυχώς δεν έχουμε τέτοιο πρόβλημα Πάντως εγώ πήρα μία άμμο από τα Lidl που έχει περιπου 4.5 ευρώ τα 19 λιτρα κ φαίνεται να κάνει σβόλους η τιμή της είναι καταπληκτική ελπίζω να κάνει κ καλή δουλεια

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 20:56, 06-02-09:

Εχω προσέξει οτι τα ούρα του Αρη που είναι στειρωμένος εδώ και ένα εξάμηνο, μυρίζουν πολύ πιο έντονα απ'οτι της Μυρτούλας (επίσης στειρωμένη).Οταν μπαίνω στο μπάνιο ,όπου είναι η αμμολεκάνη τους(κλειστού τύπου) από την χαρακτηριστική(δυσάρεστη) μυρωδιά, καταλαβαίνω οτι πρόσφατα επισκέφτηκε ο Αρης την άμμο.
Ευτυχώς που χρησιμοποιώ την EverClean που σχηματίζει σβόλους και μπορώ να τους απομακρύνω.
Σήμερα που πήγα τον Αρη στον κτηνίατρο για το εμβόλιο του, ρώτησα αν είναι κάτι παθολογικό αυτή η τόσο έντονη οσμή για στειρωμένο γάτο.
Και μου είπε οχι είναι κάτι φυσιολογικό.

Σλίθ όταν λες ότι κάνει σβόλους, εννοείς την μπλέ ή την κίτρινη συσκευασία απο το Lidl?

athanasiad το γατί σου στο avatar μοιάζει εκλπηκτικά με τον Αρη μου!
Αν εξαιρέσεις το σημάδι δίπλα στην μυτούλα, ίδιο είναι!
Αρσενικό είναι? Και πόσο είναι τώρα?
Sorry για το off topic.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 21:26, 06-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Εχω προσέξει οτι τα ούρα του Αρη που είναι στειρωμένος εδώ και ένα εξάμηνο, μυρίζουν πολύ πιο έντονα απ'οτι της Μυρτούλας (επίσης στειρωμένη).Οταν μπαίνω στο μπάνιο ,όπου είναι η αμμολεκάνη τους(κλειστού τύπου) από την χαρακτηριστική(δυσάρεστη) μυρωδιά, καταλαβαίνω οτι πρόσφατα επισκέφτηκε ο Αρης την άμμο.
Ευτυχώς που χρησιμοποιώ την EverClean που σχηματίζει σβόλους και μπορώ να τους απομακρύνω.
Σήμερα που πήγα τον Αρη στον κτηνίατρο για το εμβόλιο του, ρώτησα αν είναι κάτι παθολογικό αυτή η τόσο έντονη οσμή για στειρωμένο γάτο.
Και μου είπε οχι είναι κάτι φυσιολογικό.

Σλίθ όταν λες ότι κάνει σβόλους, εννοείς την μπλέ ή την κίτρινη συσκευασία απο το Lidl?
Μιλάω για την μπλε συσκευασία αλλά νομίζω όμως ότι δεν την έχω ξαναδεί αυτή την άμμο βέβαια δεν ψωνίζω κ συχνά από εκει κ μπορεί να μην την πρόσεξα.
Τώρα για τον Αρη μην ανησυχείς περνάει κάποιο διάστημα μέχρι να σταματήσει αυτή η έντονη μυρωδιά παρ' όλη τη στείρωση κ ο λόγος είναι οι ορμόνες. Θα δεις τη διαφορα μετά από 8 περίπου μηνες

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,061 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 00:13, 07-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από Sli8erin
Μιλάω για την μπλε συσκευασία αλλά νομίζω όμως ότι δεν την έχω ξαναδεί αυτή την άμμο βέβαια δεν ψωνίζω κ συχνά από εκει κ μπορεί να μην την πρόσεξα.
Τώρα για τον Αρη μην ανησυχείς περνάει κάποιο διάστημα μέχρι να σταματήσει αυτή η έντονη μυρωδιά παρ' όλη τη στείρωση κ ο λόγος είναι οι ορμόνες. Θα δεις τη διαφορα μετά από 8 περίπου μηνες
Κι εγώ αυτή παίρνω αλλά είναι 10 κιλά όχι 19. Κάποτε είχε την κίτρινη συσκευασία που ήταν πολύ καλύτερη. Με την μπλε απλά βολεύομαι

Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

H athanasiad έγραψε στις 22:28, 16-02-09:

Niki καλησπέρα. Ναι είναι αρσενικός γάτος. Είναι ο Παρουλίτο και είναι τριών ετών. Είναι στειρωμένος και δυστυχώς υπέρβαρος. Αυτό το αναφέρω συνέχεια, γιατί είναι το πρόβλημά μου. Ανησυχώ για τα κιλά του και αισθάνομαι υπεύθυνη γι΄αυτό.

Παράθεση

sapostol1

Πολύ δραστήριο μέλος

O sapostol1 έγραψε στις 22:52, 16-02-09:

Άσχετο, αλλά εγώ του πήρα κλειστή τουαλέτα του δικού μου και σώθηκα! Ούτε μυρωδιές, ούτε σκορπάει την άμμο σε όλο το χώρο (όπως πριν). Ο Στέφανος έμαθε να τη χρησιμοποιεί σε χρόνο ρεκόρ. Τέλος, χρησιμοποιώ μία φθηνή άμμο τώρα (vitakraft), η οποία είναι επίσης μια χαρά και τη συνιστώ.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 23:03, 16-02-09:

Niki καλησπέρα. Ναι είναι αρσενικός γάτος. Είναι ο Παρουλίτο και είναι τριών ετών. Είναι στειρωμένος και δυστυχώς υπέρβαρος. Αυτό το αναφέρω συνέχεια, γιατί είναι το πρόβλημά μου. Ανησυχώ για τα κιλά του και αισθάνομαι υπεύθυνη γι΄αυτό.
Του δίνεις συγκεκριμένο βάρος κροκετών με χαμηλά λιπαρά?
Ο κτηνίατρος μπορεί να σου πει πόσο ακριβώς πρέπει να τρώει σε γραμμάρια.
Πάντος τώρα τελευταία που πήγα τον Αρη(14 μηνών) στον κτηνίατρο και τον ζυγίσαμε ήταν 6,250 κιλά, ο κτηνίατρος μου είπε μέχρι τα επτά κιλά, με βάση τον σωματότυπο του, δεν ανησυχούμε.

Πόσο ζυγίζει ο Παρουλίτο? και θέλουμε και φωτό!
Είμαι οφφ, συγχωρέστε με.

Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

H athanasiad έγραψε στις 17:59, 18-02-09:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Του δίνεις συγκεκριμένο βάρος κροκετών με χαμηλά λιπαρά?
Ο κτηνίατρος μπορεί να σου πει πόσο ακριβώς πρέπει να τρώει σε γραμμάρια.
Πάντος τώρα τελευταία που πήγα τον Αρη(14 μηνών) στον κτηνίατρο και τον ζυγίσαμε ήταν 6,250 κιλά, ο κτηνίατρος μου είπε μέχρι τα επτά κιλά, με βάση τον σωματότυπο του, δεν ανησυχούμε.

Πόσο ζυγίζει ο Παρουλίτο? και θέλουμε και φωτό!
Είμαι οφφ, συγχωρέστε με.
Φωτογραφίες του Παρουλίτο και της Κλάρας θα βρεις στο gallery. Περισσότερες πληροφορίες για την οικογένεια και άλλες φωτογραφίες,θα βρεις στο θεματάκι "οι απόγονοι της Κλεοπάτρας'.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:50, 18-02-09:

Φωτογραφίες του Παρουλίτο και της Κλάρας θα βρεις στο gallery. Περισσότερες πληροφορίες για την οικογένεια και άλλες φωτογραφίες,θα βρεις στο θεματάκι "οι απόγονοι της Κλεοπάτρας'.
Τώρα πάω να σας επισκεφτώ!:cool:
Πάλι είμαι ΟΦΦ!

Παράθεση

sousou+tebelis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sousou+tebelis
Ο sousou+tebelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (ametrites έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O sousou+tebelis έγραψε στις 02:18, 21-03-09:

Λοιπον κοριτσια ....μετα απο δοκιμες σε αμμους που κυκλοφορουν την αγορα κατα τη γνωμη μου παντα βρηκα την καλυτερη ....Κυκλοφορει σε 2 ειδη την απλη κ την αλλη που τα κανει μπαλακια.Πηρα μια μερα που ειχα ξεμεινει κ ηταν κλειστο το πετ σοπ απο το σουπερμαρκετ την απλη κ τα αποτελεσματα ΓΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!!!ΣΥΓΚΡΑΤΕΙ ΤΙΣ ΟΣΜΕΣ 10000% Τελικα στο πετ σοπ βρηκα την ιδια αλλα που τα κανει μπαλακια κ εχω ξετρελαθει.Βγαινουν τα κακα πανευκολα και οταν συμπληρωνω την λεκανη με καινουρια αμμο το χρωμα της καινουριας αμμου ειναι το ιδιο με το χρωμα της παλιας καμμια σχεση με την λασπη που δημιουργειται στο κατω μερος της λεκανης απο αλλες αμμους.Και το κυριοτερο κραταει ΑΠΟΛΥΤΑ τις οσμες.ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΕΥΑΙΣΘΗΤΕΣ ΜΥΤΕΣ ΘΑ ΣΩΘΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!!!!!!!Και το ονομα αυτης CATSAN!!!!!9ευρω την αγοραζω

Παράθεση

yasmin1gr

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη yasmin1gr
H yasmin1gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Δωσαμε πανω απο 2-300 φετος ζωη να χουμε έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 6,349 μηνύματα.

H yasmin1gr Δράστε καθημερινά Υπέρ των Ζώων έγραψε στις 02:28, 21-03-09:

Για μένα δεν συγκρίνεται με την Everclean, και για πολλες γατες δεν κραταει καθολου. Την βρισκω πολύ ακριβη για οσα προσφερει. Με 10.50 παιρνεις την Golden απο πετ σοπ που μοιαζει με εβερκλην κι εχει μυρωδια πουδρας μωρου

Παράθεση

sousou+tebelis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο sousou+tebelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (ametrites έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O sousou+tebelis έγραψε στις 03:01, 21-03-09:

Εγω ειμαι ικανοποιημενη με την συγκεκριμενη αμμο κ με καθαρισμα 2 φορεςτην ημερα με 2 γατακια μου κραταει 20 +μερες ....τωρα γνωμες κ γουστα ειναι αυτα...αλλα οσες δεν την εχουν δοκιμασει δεν χανουν τπτ με μια δοκιμη

Παράθεση

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ
H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 η Ρόζα και η Σίμπα και άλλες αδέσποτες έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,961 μηνύματα.

H ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ A fresh start to a new world... έγραψε στις 09:29, 21-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από sousou+tebelis
Λοιπον κοριτσια ....μετα απο δοκιμες σε αμμους που κυκλοφορουν την αγορα κατα τη γνωμη μου παντα βρηκα την καλυτερη ....Κυκλοφορει σε 2 ειδη την απλη κ την αλλη που τα κανει μπαλακια.Πηρα μια μερα που ειχα ξεμεινει κ ηταν κλειστο το πετ σοπ απο το σουπερμαρκετ την απλη κ τα αποτελεσματα ΓΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!!!ΣΥΓΚΡΑΤΕΙ ΤΙΣ ΟΣΜΕΣ 10000% Τελικα στο πετ σοπ βρηκα την ιδια αλλα που τα κανει μπαλακια κ εχω ξετρελαθει.Βγαινουν τα κακα πανευκολα και οταν συμπληρωνω την λεκανη με καινουρια αμμο το χρωμα της καινουριας αμμου ειναι το ιδιο με το χρωμα της παλιας καμμια σχεση με την λασπη που δημιουργειται στο κατω μερος της λεκανης απο αλλες αμμους.Και το κυριοτερο κραταει ΑΠΟΛΥΤΑ τις οσμες.ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΕΥΑΙΣΘΗΤΕΣ ΜΥΤΕΣ ΘΑ ΣΩΘΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!!!!!!!!Και το ονομα αυτης CATSAN!!!!!9ευρω την αγοραζω
Θα πω στους γονείς μου να τη δοκιμάσουμε!
Τι ενοείτε ότι γίνεται μπαλάκια;;;

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:00, 21-03-09:

εχω μερικες (πολλες δηλαδη ) αποριες! Αποφασισα να ξεμαθω τον δικο μου απο την τουαλετα και να τον επιστρεψω στην αμμο του για να μπορω να ελεγχω ποσες φορες την μερα παει και την ποσοτητα/χρωμα των ουρων του. Μηπως ειμαι υπερβολικη; Του εβαλα πισω το κουτι του αλλα ειναι μικρο και δεν χωραει καλα και εκφραζει την δυσαρεσκεια του γρατσουνοντας τον νιπτηρα που ειναι ακριβως διπλα. Θελω να του παρω καινουριο κουτι και σκεφτομαι για ενα κλειστο με πορτουλα για να μην σκορπαει την αμμο. Εχει κανεις τετοιο; Βολευεται η γατα, λερωνεται, της αρεσει να μπαινει ή θα εχω προβληματα; Το πορτακι θα τον ενοχλει ή καλυτερα να παρω χωρις πορτακι; Απλο κουτι δεν θελω με τιποτα γιατι την σκορπαει (σκαβει σαν τρελος) και δεν θα χωραει στο μπανιο και θα πρεπει να το βαλω καπου αλλου και δεν θελω να την σκορπαει παντου. Αυτο που με τρομαζει ειναι οταν θα κανει κακακια...παιζει να γινεται χαλια καθως θα τα σκεπαζει; Εχει μακρυ τριχωμα και με ανησυχει λιγο.

Απο αμμο, χρησιμοποιω την feline fresh clumping pine cat litter η οποια ειναι απο pine, ελαφρια, δεν μυριζει πολυ, σχηματιζει μπαλακια και την πεταω στην τουαλετα. Πολυ βολικη και δεν γεμιζουν οι χωματερες αμμο. 2.5 κιλα διαρκουν εναν μηνα!!

Παράθεση

whity

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη whity
H whity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 κι ο τελευταιος πεθανε πριν 3 χρονια 11 ετων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.

H whity έγραψε στις 10:00, 24-03-09:

κι εγω αυτη εχω. (στη μωβ συσκευασια) σιγουρα ειναι καλυτερη απ την everclean και την απλη αλλα ψιλομυριζει ακομα κι αυτη! δεν ξερω αν φταινε τα τσιτσακια του γκαρφακου!

Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Julian
H Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 10:19, 24-03-09:

Sakura-chan, αν του δείξεις μια-δυο φορές θα το μάθει! Το πορτάκι μπορείς να το βάλεις στη συνέχεια και δε θα έχει κανένα πρόβλημα. Οι κλειστές τουαλέτες δεν είναι ιδιαίτερα ακριβές, και μάλιστα υπάρχουν στα pet-shop σε μεγάλη ποικιλία σχημάτων (γωνιακές, στρόγγυλες, κύβοι) και χρωμάτων.
Κι εγώ πάντα τέτοιες έπαιρνα, και ακόμη και το τελευταίο μου γατάκι, νινάκι ακόμη, ίσα που σκαρφάλωνε να μπει, την έμαθε με ευκολία.

Για μένα προσωπικά, το έχω πει και άλλες φορές, μία είναι η κορυφαία άμμος, και μπορεί να φαίνεται ακριβή αλλά στο τέλος δεν είναι (την κάνεις δηλαδή την απόσβεση) γιατί κρατάει πολύ και δρα με τελείως διαφορετικό τρόπο σε σχέση με τις υπόλοιπες, ακόμη και με τύπου catsan.
Είναι η χαλαζιακή άμμος. Έχει υδρόφιλους κρυστάλλους οι οποίοι απορροφούν σταδιακά τα ούρα, και οι ακαθαρσίες στεγνώνουν πολύ γρήγορα ακόμη και αν το γατάκι δεν τις σκεπάσει. Τα καλά της είναι τα εξής:
α) δεν κολλάει στα ποδαράκια και τη γούνα και δε μεταφέρεται
β) είναι άοσμη και επειδή τα ούρα δε μένουν μέσα της με υγρή μορφή, είναι η καλύτερη από θέμα υγιεινής (διότι όπως όλοι ξέρετε τα μικρόβια αναπτύσσονται σε περιβάλλον υγρασίας)
γ) μπορεί να φαίνεται ακριβή, αλλά μακροπρόθεσμα δεν είναι και τα όσα προσφέρει πιστεύω αντισταθμίζουν αυτό το μοναδικο "ελάττωμα"

Χρησιμοποιώ τη μάρκα TRIXIE - Fresh 'n Easy Pearls.
Έχει και άλλες στο εμπόριο. Προτιμήστε οι κρύσταλλοι να μην έχουν σχήμα σφαίρας, αλλά να είναι ακανόνιστοι με γωνίες γιατί οι σφαιρικοί μεταφέρονται εκτός αμμολεκάνης λόγω σχήματος.
Δοκιμάστε την και δε θα την αλλάξετε ποτέ!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:44, 24-03-09:

Εγω δοκιμασα την κρυσταλλικη και την αλλαξα παραυτα.Καταρχην μαλλον τα ουρα δεν δεσμεονται τοσο καλα οσο λεει,γιατι μετα την πρωτη εβδομαδα οσο κι αν συμπληρωσα αρνιοταν να πανε τα γατια μου.Επισης,δε μου αρεσει να μενουν τα ουρα μεσα για τυχον ουρολοιμωξεις.

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 12:06, 24-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Εγω δοκιμασα την κρυσταλλικη και την αλλαξα παραυτα.Καταρχην μαλλον τα ουρα δεν δεσμεονται τοσο καλα οσο λεει,γιατι μετα την πρωτη εβδομαδα οσο κι αν συμπληρωσα αρνιοταν να πανε τα γατια μου.Επισης,δε μου αρεσει να μενουν τα ουρα μεσα για τυχον ουρολοιμωξεις.
Σωστό αυτό

Παράθεση

sousou+tebelis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O sousou+tebelis έγραψε στις 20:29, 24-03-09:

εχω μερικες (πολλες δηλαδη ) αποριες! Αποφασισα να ξεμαθω τον δικο μου απο την τουαλετα και να τον επιστρεψω στην αμμο του για να μπορω να ελεγχω ποσες φορες την μερα παει και την ποσοτητα/χρωμα των ουρων του. Μηπως ειμαι υπερβολικη; Του εβαλα πισω το κουτι του αλλα ειναι μικρο και δεν χωραει καλα και εκφραζει την δυσαρεσκεια του γρατσουνοντας τον νιπτηρα που ειναι ακριβως διπλα. Θελω να του παρω καινουριο κουτι και σκεφτομαι για ενα κλειστο με πορτουλα για να μην σκορπαει την αμμο. Εχει κανεις τετοιο; Βολευεται η γατα, λερωνεται, της αρεσει να μπαινει ή θα εχω προβληματα; Το πορτακι θα τον ενοχλει ή καλυτερα να παρω χωρις πορτακι; Απλο κουτι δεν θελω με τιποτα γιατι την σκορπαει (σκαβει σαν τρελος) και δεν θα χωραει στο μπανιο και θα πρεπει να το βαλω καπου αλλου και δεν θελω να την σκορπαει παντου. Αυτο που με τρομαζει ειναι οταν θα κανει κακακια...παιζει να γινεται χαλια καθως θα τα σκεπαζει; Εχει μακρυ τριχωμα και με ανησυχει λιγο.

Απο αμμο, χρησιμοποιω την feline fresh clumping pine cat litter η οποια ειναι απο pine, ελαφρια, δεν μυριζει πολυ, σχηματιζει μπαλακια και την πεταω στην τουαλετα. Πολυ βολικη και δεν γεμιζουν οι χωματερες αμμο. 2.5 κιλα διαρκουν εναν μηνα!!
εμεις εχουμε κλειστη λεκανη με πορτακι και κανει καλη δουλεια σε συνδιασμο με την αμμο οσων αφορα τις μυρωδιες...παντως τα πετραδακια εξακολουθουν να εξαπλωνονται σε ολο το σπιτι

Παράθεση

sousou+tebelis

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O sousou+tebelis έγραψε στις 20:32, 24-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από whity
κι εγω αυτη εχω. (στη μωβ συσκευασια) σιγουρα ειναι καλυτερη απ την everclean και την απλη αλλα ψιλομυριζει ακομα κι αυτη! δεν ξερω αν φταινε τα τσιτσακια του γκαρφακου!
η συσκευασια γαλαζιο με μπεζ δεν ειναι???

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:27, 25-03-09:

ουτε εμενα μου αρεσει η χαλαζιακη αμμος. Απορροφαει καλα, αλλα οταν φτασει σε σημειο που δεν μπορει να απορροφησει αλλο το κουτι μετατρεπεται σε λιμνη. Προτιμω τις φυσικες απο ελατο ή καλαμποκι που ειναι πολυ απορροφητικες και δεν μυριζουν. Με βολευει γιατι τις ριχνω μεσα στην τουαλετα οποτε το καθαρισμα γινεται πιο ευκολο και πιο συχνο.

Θα του παρω κουτι με πορτακι αυτες τις μερες και ελπιζω να μην εχουμε προβληματα (ειναι αναποδο γατι). Τα στρογγυλα ειναι πολυ ωραια και ειδικα αυτα που εχουν σκαλοπατακια μεσα για να ξεκολαει η αμμος απο τις πατουσες. Ελπιζω μονο να τον χωρεσει και να μην πασαλειφεται οταν θα προσπαθει να τα σκεπασει!

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,061 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 01:52, 25-03-09:

ουτε εμενα μου αρεσει η χαλαζιακη αμμος. Απορροφαει καλα, αλλα οταν φτασει σε σημειο που δεν μπορει να απορροφησει αλλο το κουτι μετατρεπεται σε λιμνη. Προτιμω τις φυσικες απο ελατο ή καλαμποκι που ειναι πολυ απορροφητικες και δεν μυριζουν. Με βολευει γιατι τις ριχνω μεσα στην τουαλετα οποτε το καθαρισμα γινεται πιο ευκολο και πιο συχνο.

Θα του παρω κουτι με πορτακι αυτες τις μερες και ελπιζω να μην εχουμε προβληματα (ειναι αναποδο γατι). Τα στρογγυλα ειναι πολυ ωραια και ειδικα αυτα που εχουν σκαλοπατακια μεσα για να ξεκολαει η αμμος απο τις πατουσες. Ελπιζω μονο να τον χωρεσει και να μην πασαλειφεται οταν θα προσπαθει να τα σκεπασει!
Στην Ελλάδα δεν νομίζω ότι υπάρχουν φυσικές από έλατο ή καλαμπόκι

Παράθεση

zoo

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη zoo
H zoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (6-10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,356 μηνύματα.

H zoo έγραψε στις 11:59, 25-03-09:

Εγώ άλλαξα την EverClean με την Golden-White, μια υπέροχη άμμο που κάνει σβώλους και είναι πολύ καλύτερη από την 1η που ανέφερα.
Υπάρχει ψιλή σαν την έβερκλιν και χοντρόκοκκη για τα μακρύτριχα, αλλά δεν κάνει τόσο καλούς σβώλους.
Κρατάει όσο η έβερκλιν και είναι πιο οικονομική και πολύ καλύτερη σαν ποιότητα και οσμές. Επίσης καθαρίζεται πολύ πιο εύκολα!!!:up:

Υπάρχει σε λίγα καταστήματα, αλλά προσέξτε από ποιόν θα την πάρετε, γιατί υπάρχουν και μη επαγγελματίες.
Όπως ο ιδιοκτήτης του Amazon pet shop, Θηβών και Β. Ηπείρου 1, όπου σε στήνει και κοροϊδεύει 5-6 φορές για να στη φέρει, κάνει delivery μόνο από 6 άμμους και πάνω και κάνει και λάθος στον τύπο της άμμου...και μετά δεν το αναγνωρίζει!!!

Όσοι μένετε κοντά αποφύγετέ τον. Υπάρχουν και άλλοι εκεί κοντά που την έχουν.
Έχει δυσανασχετίσει και η ίδια η εισαγωγική εταιρεία της άμμου, μετο πρώτο πετ-σοπ.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:19, 25-03-09:

Εχει κανεις υποψιν του μια αμμο που λεγεται W(ho) C(ares);Ειναι σε χαρτινη σακουλα,σαν αυτες που βαζουν τα καρβουνα.Την εφερε ενα πετ σοπ εδω στην Καλυμνο και την εχει 8 ευρω περιπου.Λεω να τη δοκιμασω.

Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

H athanasiad έγραψε στις 12:23, 25-03-09:

Εμείς χρησιμοποιούμε την CATSAN, σε κλειστή τουαλέττα. Δεν μου μυρίζει τίποτα, γιατί η τουαλέττα έχει και φίλτρο. Βέβαια την καθαρίζω δύο φορές την ημέρα, την άμμο την αλλάζω κάθε 15 ημέρες, αλλά το σπίτι είναι γεμάτο από άσπρα πετραδάκια.
Φανταστείτε όλα αυτά για δύο γατιά.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 12:35, 25-03-09:

Εχει κανεις υποψιν του μια αμμο που λεγεται W(ho) C(ares);Ειναι σε χαρτινη σακουλα,σαν αυτες που βαζουν τα καρβουνα.Την εφερε ενα πετ σοπ εδω στην Καλυμνο και την εχει 8 ευρω περιπου.Λεω να τη δοκιμασω.
Άσχετο, Δώρα, εσύ δεν είχες βρει μια γατοτροφή woof ή κάπως έτσι; Ενδιαφέροντα πράγματα βρίσκετε στα νησιά...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:43, 25-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Άσχετο, Δώρα, εσύ δεν είχες βρει μια γατοτροφή woof ή κάπως έτσι; Ενδιαφέροντα πράγματα βρίσκετε στα νησιά...
Οχι,ειχα βρει μια αμμο my cat.Ναι ειδες,ειναι για να διασκεδαζουμε εδω στην παραμεθοριο.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 12:45, 25-03-09:

Αυτό δεν το θυμόμουν. Θέλουμε οπωσδήποτε κριτική!:up:

(μπορούμε να κάνουμε ειδική κατηγορία με cult products)

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:48, 25-03-09:

Πτου σου να παιζεις με τον πονο της ξενιτεμενης γατομανας!
Η συγκεκριμενη αμμος ηταν φρικτη,δεν αντεξαμε καν να τελειωσουμε το σακουλι (αν και βαλαμε τα δυνατα μας κι εγω και ο Σειριος)

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 13:18, 25-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
(μπορούμε να κάνουμε ειδική κατηγορία με cult products)
Σε καλό σου λέωωωωωωωωωω

Παράθεση

Julian

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Julian
H Julian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 464 μηνύματα.

H Julian in dubio pro reo έγραψε στις 20:24, 26-03-09:

ΕΚαταρχην μαλλον τα ουρα δεν δεσμεονται τοσο καλα οσο λεει,γιατι μετα την πρωτη εβδομαδα οσο κι αν συμπληρωσα αρνιοταν να πανε τα γατια μου.Επισης,δε μου αρεσει να μενουν τα ουρα μεσα για τυχον ουρολοιμωξεις.
1ον: Δεν ξέρω γιατί θεώρησες ότι χρειάζεται συμπλήρωση! Ειδικά την πρώτη εβδομάδα! Αν είχες βάλει 8-10 λίτρα είναι υπεραρκετά! Η άμμος αυτή δε δουλεύει όπως η catsan και δε χρειάζεται συμπλήρωση, απλώς όταν κιτρινίσουν όλοι οι κόκκοι, τότε απλά την πετάς και βάζεις καινούργια!
2ον: Οι ουρολοιμώξεις δεν μπορούν να δημιουργηθούν από ούρα που είναι στεγνά! Ουσιαστικά το υγρό απορροφάται στους κόκκους αλλά σύντομα στεγνώνει και το μόνο που αφήνει πίσω του είναι το χρώμα! Επομένως, γιατί να πάθει ουρολοίμωξη από αυτούς τους κόκκους, και όχι από τους υγρούς σβώλους της catsan! Γιατί δεν είναι δυνατόν να τρέχεις με ένα φτυαράκι στο χέρι να μαζεύεις αμέσως μόλις βγει η γάτα από την τουαλέτα, κάθε φορά μέσα στη μέρα! Όποιον κτηνίατρο και να ρωτήσεις, θα σου πει ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει...ούτε μία στο τρισεκατομμύριο!

"οταν φτασει σε σημειο που δεν μπορει να απορροφησει αλλο το κουτι μετατρεπεται σε λιμνη"
Όσον αφορά για τη λίμνη, με ένα σακκούλι εννοείται πως δε θα φτάσει για ένα μήνα! Η άμμος αυτή κοστίζει 8-9 ευρώ τα 5 λίτρα, αλλά πρέπει να αγοράσεις 10 σχεδόν λίτρα για να σε καλύψουν για μήνα και κάτι.
Αν παρόλα αυτά κάθησαν τα ούρα στον πάτο, είναι γιατί εσύ όταν την καθάριζες αφαιρούσες μόνο τα κόπρανα. Οι οδηγίες λένε ότι πρέπει να φτυαρίζεις με 2-3 κινήσεις, από τον πάτο της τουαλέτας, έτσι ώστε να "ανακατεύεις" τους κόκκους της άμμου. Λογικό είναι η άμμος που βρίσκεται κάτω-κάτω να γεμίζει πιο γρήγορα από τα ούρα τα οποία λόγω βαρύτητας πηγαίνουν εκεί, και αν δεν μετακινείς τους κόκκους αυτούς προς τα πάνω , κάποια στιγμή θα τιγκάρουν!
Η άμμος αυτή έχει οφέλη, που όμως δεν μπορεί να καταλάβει κάποιος αν δεν τη χειριστεί σωστά.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:36, 26-03-09:

Η αμμολεκανη ειναι πολυ μεγαλη και κλειστη,και σε καποια φαση οταν μειωνοταν η αμμος χρειαζοταν συμπληρωμα.Σε καποια σημεια οσο και αν την "εστρωνα" εμενε κενο.Επισης,δεν ξερω κατα ποσο συγκρατει καλα τα ουρα,γιατι στον πατο εμενε υγρο,και αυτο με ανησυχουσε.Δε χρησιμοποιω την catsan,προτιμω την everclean γιατι δε μυριζει καθολου και κανει πιο συμπαγεις σβωλους.Την κρυσταλλικη τη βολευομουν γιατι πετουσα τις ακαθαρσιες στην τουαλετα,αλλα νομιζω οτι δεν ειναι τυχαιο που δεν πηγαιναν να τη χρησιμοποιησουν μετα την πρωτη εβδομαδα,οσο καλα κι αν την ειχα καθαρισει.Και οχι,δεν τρεχω με ενα φτυαρακι ολη μερα αλλα καθαριζω δυο φορες τη μερα την αμμο και τα ουρα απομακρυνονται ενω η υπολοιπη μενει καθαρη,δε μενουν μεσα,εστω και φυλακισμενα στους κρυσταλλους,τρεις εβδομαδες μεχρι να κιτρινισει τελειως η αμμος.
Τελος παντων ο καθενας καταθετει την εμπειρια του εδω,και κανενα απο τα γατια μου δεν την προτιμησε μετα την πρωτη εβδομαδα,ειδικα ο Σειριος που αν δεν ειναι καθαρη η αμμος του παει εκτος,οποτε φανταζομαι δε μενει και τοσο καθαρη τελικα.

Παράθεση

whity

Δραστήριο Μέλος

H whity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 κι ο τελευταιος πεθανε πριν 3 χρονια 11 ετων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.

H whity έγραψε στις 16:53, 31-03-09:

η συσκευασια γαλαζιο με μπεζ δεν ειναι???
Καλε δικιο εχεις μπλε με γαλαζιο ειναι!Μπερδευτηκα με μια αλλη που ειχα παλια και επειδη ηταν χαλια κι οταν την εβλεπα μου ρχοτανε κολπος μεχρι να τελειωσει μου χει καρφωθει στον εγκεφαλο σαν εφιαλτης κι ολα τα βλεπω μωβ !

Παράθεση

whity

Δραστήριο Μέλος

H whity έγραψε στις 17:02, 31-03-09:

Η αμμολεκανη ειναι πολυ μεγαλη και κλειστη,και σε καποια φαση οταν μειωνοταν η αμμος χρειαζοταν συμπληρωμα.Σε καποια σημεια οσο και αν την "εστρωνα" εμενε κενο.Επισης,δεν ξερω κατα ποσο συγκρατει καλα τα ουρα,γιατι στον πατο εμενε υγρο,και αυτο με ανησυχουσε.Δε χρησιμοποιω την catsan,προτιμω την everclean γιατι δε μυριζει καθολου και κανει πιο συμπαγεις σβωλους.Την κρυσταλλικη τη βολευομουν γιατι πετουσα τις ακαθαρσιες στην τουαλετα,αλλα νομιζω οτι δεν ειναι τυχαιο που δεν πηγαιναν να τη χρησιμοποιησουν μετα την πρωτη εβδομαδα,οσο καλα κι αν την ειχα καθαρισει.Και οχι,δεν τρεχω με ενα φτυαρακι ολη μερα αλλα καθαριζω δυο φορες τη μερα την αμμο και τα ουρα απομακρυνονται ενω η υπολοιπη μενει καθαρη,δε μενουν μεσα,εστω και φυλακισμενα στους κρυσταλλους,τρεις εβδομαδες μεχρι να κιτρινισει τελειως η αμμος.
Τελος παντων ο καθενας καταθετει την εμπειρια του εδω,και κανενα απο τα γατια μου δεν την προτιμησε μετα την πρωτη εβδομαδα,ειδικα ο Σειριος που αν δεν ειναι καθαρη η αμμος του παει εκτος,οποτε φανταζομαι δε μενει και τοσο καθαρη τελικα.
Βρε κοριτσια εγω την αλλαζω ολη 1 φορα τη βδομαδα και πλενω και δοχειο! Πως το κρατατε περισσοτερο?Εγω μια φορα που τ αφησα εγινε χαλια!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    akpe

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους